Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
13 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 13 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 32 ... 41  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 23 από 41]

551Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Τρι Νοε 18, 2014 11:38 pm

RITAKI30


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ricola έγραψε:Tassoula σε κανονικη π
αιδικη χαρα παμε.Κανουμε κουνια,τσουληθρα,παιζουμε μπαλα, με κουβαδακια,κυνηγαμε περιστερια,μαζεουμε φυλλα και κανουμε κ φιλους!!!!
Σε παιδοτοπο δεν εχουμε παει.

Ριτακι ξερεις τον εαυτο σου καλυτερα.Σου ειπα αλα τη γνωμη μου!

Σε ευχαριστω Ricola μου! I love you

552Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Τρι Νοε 18, 2014 11:41 pm

RITAKI30


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
tassoula έγραψε:
RITAKI30 έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΝΕΑ ΣΑΣ, ΔΕΝ ΠΟΛΥΓΡΑΦΩ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ..ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ... Embarassed  ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΩ ΤΙ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ.... Rolling Eyes Rolling Eyes

ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΗ ΛΙΣΤΑ MOY ΜΕ ΤΑ ΤΟΥ ΦΑΓΗΤΟΥ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΠΟΥ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΩ: ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ, ΓΙΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΒΑΣΙΚΑ..

ΛΟΙΠΟΝ:

2 ΣΟΥΤΙΕΝ ΘΗΛΑΣΜΟΥ
ΚΡΕΜΑ ΓΙΑ ΘΗΛΕΣ PURELAN
ΕΠΙΘΕΜΑΤΑ ΣΤΗΘΟΥΣ 5€
1 ΚΟΥΤΙ ΓΑΛΑ (ΚΑΛΟΥ ΚΑΚΟΥ)
ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΤΗΣ DR BROWN ( πάρε της chicco εγώ αυτον είχα αλλά τα μπουκάλια μου ηταν nuk και dr. Brown τα οποία δεν με βολεψανε καθόλου.
2 ΓΥΑΛΙΝΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΓΙΑ ΧΑΜΟΜΗΛΙ 120ML DR BROWN
6 ΓΥΑΛΙΝΑ  ΓΙΑ ΓΑΛΑ 240 ML DR BROWN (μην πάρεις ακόμα κοίτα πρώτα τα μικρά αν σε βολεψουν αυτής της εταιρείας. Το μωρό αποκλείεται να πίνει πανω απο 120ml οπότε πάρε αργότερα σε περίπτωση που δεν πάει καλά ο θηλασμός)
ΘΗΛΕΣ ΓΙΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ (μην πάρεις ξεχωριστές δεν χρειάζονται)
ΒΟΥΡΤΣΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ
ΤΕΛΑΡΑΚΙ ΦΥΛΑΞΗΣ ΜΠΙΜΠΕΡΟ
ΛΑΒΙΔΑ
ΘΕΡΜΑΝΤΗΡΑΣ (δεν χρησιμοποίησα αφού το νερό πρέπει να το έχεις βράσει πρώτα)
ΦΥΛΑΞΗ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ (χωρίς θηλαστρο πως θα μαζευεις το γάλαWink
ΔΟΣΟΜΕΤΡΗΤΗΣ (για τι πράγμα; αν εννοεις για γάλα έχουν μέσα τα κουτιά με το γάλα)
ΘΕΡΜΟΣ
ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ (ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΤΑ DR BROWN ΜΠΙΜΠΕΡΟ) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΤΗ?ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΤΣΙΜΠΗΜΕΝΗ Η ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΤΜΟΜΑΓΕΙΡΑΣ ΓΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.. ΕΠΙΣΗΣ, ΜΕ ΦΑΡΔΥ Η ΣΤΕΝΟ ΛΑΙΜΟ ΤΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ? ΑΥΤΑΑΑ! Very Happy

Μπιμπερο με φαρδύ λαιμό θα σε βολεψουν πιό πολύ για να ρίχνεις την δόση με την μεζουρα.

Αυτό που χρειαστηκα εγώ από την πρώτη μέρα που πήγα σπίτι επειδή τότε κατέβηκε το γάλα και δεν είχε καταφέρει η μικρή να πιάσει θηλή ηταν θηλαστρο. Έτρεχε ο άντρας μου να βρει στις 1το βράδυ γιατί υπεφερα. Η κάθε περίπτωση πάντως είναι ξεχωριστή. Δεν μπορείς να τα προβλέψεις όλα. Αλλά μην αγχωνεσαι για όλα υπαρχουν λύσεις.

Κοριτσι,για τα Dr Brown εχω ακουσει τα καλυτερα βασικα, ειδικα για κολικους..Θηλαστρο θα νοικιασω νοσοκομειακο αν ειναι, διοτι μονο αυτο επιτρεπεται στις πρωτες 40 μερες..ο αποστειρωτης chicco δεχεται και τα dr brown δηλαδη,ε?

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα κορίτσια!!
Έχω πολύ δουλειά αυτές τις μέρες και τρέχω και πίσω από το μικρό όλη μέρα οπότε καταλαβαίνετε!
Ριτάκι συμφωνώ με τη Βούλα και τη maria_dou. Δεν χρειάζεται να πάρεις τίποτα από όλα αυτά εφόσον θες να θηλάσεις!! Αν για κάποιο λόγο χρειαστείς κάτι το παίρνεις επί τόπου! Εγώ ούτε θήλαστρο είχα πάρει. Όταν χρειάστηκα τότε πήρα. Εξάλλου τις πρώτες 40 μέρες καλό είναι να το αποφύγεις αν δεν έχεις κάποιο σοβαρό λόγο (πχ να γυρίσεις στη δουλειά άμεσα). Μπιμπερό πάλι δεν είχα πάρει (μόνο ένα δείγμα που μου είχαν στείλει) και μετά που πήρα θήλαστρο πήρα και 2 της dr brown για να αφήνω γάλα όταν χρειαζόταν να τον ταίζει άλλος. Πάντως αποστειρωτή δεν χρειάζεσαι dr brown (και δεν χρειάζεσαι γενικά μέχρι να δεις αν θα πρέπει να λείπεις και να αφήνεις γάλα τους πρώτους μήνες).

Μπράβο Jollie που έφαγε μοσχαράκι ο μικρός σου!! Κική συμφωνώ με την ellin για το θέμα του γιατρού. Ακριβώς όπως τα είπε!
Εγώ έχω παρατηρήσει ότι αν πεινάει πολύ δεν υπάρχει περίπτωση να φάει στέρεες. Θα θέλει σίγουρα να θηλάσει. Οπότε προσπαθώ να τον ταίζω λίγο πριν το 3ωρο για να προλάβω την πείνα του. Έτσι φαντάζομαι θα ισχύει και γενικότερα με το γάλα στα ολιγόφαγα μωρά.
Παρεπιμπτόντως ellin και Ματίνα welcome back!! Άντε να μαζευόμαστε σιγά σιγά!
Μαρία 3ο ε? Εγώ έλεγα για 2 αλλά τις τελευταίες μέρες είμαι τόσο κουρασμένη που αρχίζω να το ξανασκέφτομαι και αυτό Razz
Τασούλα ας σου τρώει καλά και ας τρώει μόνο αλεσμένα! Εξάλλου μικρά είναι ακόμα μην ανησυχείς!

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλησπέρα, κορίτσια! Ειρήνη, άρχισες δουλειά; Ξεκίνησε να περπατάει ο μικρός σου; Σε βάλαμε στο πνεύμα της επιθυμίας κι άλλου μωρού, ε;; Ωραία! Μακάρι να συμπέσουμε όλες, γιατί αυτή τη φορά θα μπορούμε να τα συζητάμε άμεσα (όχι όπως όταν ήταν κλειστές οι εγγραφές...). Εμένα από το Σάββατο το πρωί που πήρα την τελευταία δόση δε μου έχει έρθει ακόμη περίοδος (χθες το βράδυ μόνο στον ύπνο μου ονειρεύτηκα ότι αδιαθέτησα)... Θα κάνω υπομονή μέχρι την Παρασκευή που θα επικοινωνήσω με το γυναικολόγο μου. Βέβαια δεν πήρα και τη δοσολογία όπως με είπε (αντί για 4 χάπια τη μέρα, εγώ πήρα 3 και τις 2 μέρες, για να μη φορτωθώ και φορτώσω και το μωρό με ορμόνες, έστω και αν είναι συμβατές με το θηλασμό). Το ότι θα περίμενα με τέτοια λαχτάρα την ακατανόμαστη ούτε που το φανταζόμουν!! Shocked Ναι, έφαγε λίγο μοσχαράκι, αλλά θήλασε κιόλας μετά, οπότε σίδηρος bye bye. Δεν πειράζει, ας ξεκινήσει να τρώει και βλέπουμε μετά πώς θα το ρυθμίσουμε. Τασούλα, ακόμα κι αν δεν έχει κούνιες για μωρά (κι εδώ μη φανταστείς, 2 είναι με αυτό το προστατευτικό) μπορείς να τον έχεις αγκαλιά σου και να κάνεις στις κανονικές (εγώ το κάνω).

elin1

elin1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
RITAKI30 έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΝΕΑ ΣΑΣ, ΔΕΝ ΠΟΛΥΓΡΑΦΩ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ..ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ... Embarassed  ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΩ ΤΙ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ.... Rolling Eyes Rolling Eyes

ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΗ ΛΙΣΤΑ MOY ΜΕ ΤΑ ΤΟΥ ΦΑΓΗΤΟΥ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΠΟΥ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΩ: ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ, ΓΙΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΒΑΣΙΚΑ..

ΛΟΙΠΟΝ:

2 ΣΟΥΤΙΕΝ ΘΗΛΑΣΜΟΥ να τα παρεις προς το τέλος της εγκυμοσύνης για να είναι σωστό το νούμερο. επισης να σκεφτεις μηπως παρεις καποια που ειναι μαλακα και για τον υπνο ωστε να σε βολευουν και οταν κοιμασαι
ΚΡΕΜΑ ΓΙΑ ΘΗΛΕΣ PURELAN ισως και της medela καλυτερα
ΕΠΙΘΕΜΑΤΑ ΣΤΗΘΟΥΣ 5€
1 ΚΟΥΤΙ ΓΑΛΑ (ΚΑΛΟΥ ΚΑΚΟΥ) αν θες να θηλασεις μην παρεις καθολου, στο λεω ως παθουσα
ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΤΗΣ DR BROWN
2 ΓΥΑΛΙΝΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΓΙΑ ΧΑΜΟΜΗΛΙ 120ML DR BROWN αν θηλασεις δεν χρειαζεται να δωσεις χαμομηλι αλλα και γενικα δεν χρειαζεται το χαμομηλι
6 ΓΥΑΛΙΝΑ  ΓΙΑ ΓΑΛΑ 240 ML DR BROWN αν θες παρε ενα μπιμπερο για ωρα αναγκης και αν χρειαστει παιρνεις περισσοτερα
ΘΗΛΕΣ ΓΙΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ
ΒΟΥΡΤΣΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ
ΤΕΛΑΡΑΚΙ ΦΥΛΑΞΗΣ ΜΠΙΜΠΕΡΟ αυτο ειλικρινα δεν ξερω τι ειναι
ΛΑΒΙΔΑ
ΘΕΡΜΑΝΤΗΡΑΣ ειχα παρει ενα φτηνο του τζαμπο δεν τον χρησιμποιησα ποτε και τελικα τον πεταξα
ΦΥΛΑΞΗ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ σακουλακια? οκ αλλα αυτα τα παιρνεις και στην πορεια
ΔΟΣΟΜΕΤΡΗΤΗΣ αυτο τι ειναι???
ΘΕΡΜΟΣ οκ
ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟμην βιαστεις να παρεις. εγω ειχα παρει ενα μονης αντλησης και τελικα δε με βολεψε ιδιατιερα και καποια στιγμη που οντως ηθελα να κανω πολλες αντλησεις νοικιασα ενα νοσοκομειακο και το πρωτο πηγε ψιλοαχρηστο

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ (ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΤΑ DR BROWN ΜΠΙΜΠΕΡΟ) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΤΗ?ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΤΣΙΜΠΗΜΕΝΗ Η ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΤΜΟΜΑΓΕΙΡΑΣ ΓΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.. ΕΠΙΣΗΣ, ΜΕ ΦΑΡΔΥ Η ΣΤΕΝΟ ΛΑΙΜΟ ΤΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ? ΑΥΤΑΑΑ! Very Happy

με φαρδυ λαιμο το μπιμπερο θα σε διευκολυνει αν δωσεις γαλα σκονη να ανακατευεται πιο καλα στο φαρδυ μπουκαλι γιατι καποια γαλατα θελουν αρκετο κουνημα να ανακατευτουν. επισης αυτα τα μπιμπερο καθαριζονται πιο ευκολα. αποστειρωτη παρε οποιον θες εγω αν αλλαζα κατι θα κοιτουσα να κανει πιο λιγη ωρα γιατι καποια στιγμη αυτο μου χρειαστηκε. αλλα αν θες να θηλασεις μην παρεις τιποτα απο αυτα δεν υπαρχει λογος πιστευω.

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Και εγώ νοσοκομειακό θηλαστρο νοικιασα τις πρώτες μέρες, αλλά την πατησα με το γάλα, βγήκα απο το νοσοκομείο στις 1800 το απόγευμα, βράδυ δηλαδή και πήγα σπίτι γιατί λυσαξα να φύγω απο το νοσοκομείο να πάω το μωρό σπιτάκι του και κατά τις 22.00 κατεβαίνει το γάλα και ένιωθα άρρωστη, να καίει το στήθος μου και οτι θα εκραγεί, να προσπαθώ να θηλάσω το μωρο και να μην μπορεί...... Οπότε τέτοια ώρα έστειλα τον άντρα σε διανυκτερευον για θηλαστρο. Την άλλη μέρα νοικιασα και το νοσοκομειακό. Το μωρό όπως σας έχω πει έπιασε στις 30 μέρες.

elin1

elin1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
και επισης κοριτσια ευχαριστω για το welcome back! Smile
τασουλα παντως αν ξαναγοραζα θα επαιρνα τουλαχιστον διπλης αντλησης...
ευτυχώς ήμουν τυχερή και είχα βοήθεια σημαντική από μια μαία-υπεύθυνη θηλασμού κι έτσι μέχρι τις 30 μέρες και απο την πρώτη πρώτη στιγμή θήλασα αποκλειστικά, παρόλη την καισαρική. ΟΜΩΣ μετά είχα κουραστεί, είχα μπει σε πειρασμό για ξένο κι έτσι σιγά σιγά έβαλα ένα γεύμα μετά αλλο ένα, και μετά με πήρε η κατηφόρα. Δυστυχώς είχα αρχίσει να ψιλοεπιστρέφω στη δουλειά κι έτσι...Κάποια στιγμή αποφάσισα για επαναγαλακτισμό, το παλεψα για αρκετό καιρό αλλά δεν τα κατάφερα ειδικά που δούλευα ταυτόχρονα και κάποιες φορές οι συχνές αντλήσεις ήταν απλά αδύνατες...τελοσπάντων...τα πάντα είναι πρώτα θέμα ψυχολογίας καλής πιστεύω...

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Γεια σας κοριτσια...τωρα μπηκα κ διαβασα γιατι ειχαμε παει στο εξοχικο απο προχθες κ μολις γυρισαμε γιατι εχουμε ραντεβου σε μιση ωρα με την παιδιατρο για το θεμα φαγητου..
Ελιν καλως ηρθες στο παρεακι μας...επειδη εχωδοκιμασει τα παντα για να φαει το μωρο γι αυτο μπαινω στην διαδικασια να το ψαξω...αν διαβασεις πολλες πολλες σελιδες συζητησεων θα το διαπιστωσεις...παντα σε καμια περιπτωση δεν την πιεζω...ειναι μεγαλη ιστορια...
Παντως δεν νομιζω πως το μωρο εχει κατι παθολογικο απλα ειναι κακοφαγη ολιγοφαγη κ μιζερη στο φαγητο..
Θα μπω αργοτερα για νεοτερα γιατι πρεπει να ετοιμαστουμε....

559Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Τετ Νοε 19, 2014 10:38 am

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Βρε κορίτσια το αυγό πως το δίνετε;;;;;

560Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Τετ Νοε 19, 2014 11:19 am

kate_85

kate_85
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπέρα!

Φωτια πηρατε παλι!!!!

Ριτακι με καλυψαν ολες υπολοιπες εστιασε κ πιστεψε οτι θα θηλασεις κ θα δεις τι θα χρειαστεις στην πορεια.. κ εγω θηλαστρο μπιμπερο σακουλακια αποστειρωτη κλπ τα πηρα μετα τον 1ο μηνα.. ειχα βεβαια ενα κουτι ξενο γαλα που τελικα το πεταξα γιατι εληξε χαχα ΑΛΛΑ φλερταρα πολλα βραδια μαζι του και καλυτερα για μενα να μην παρεις γιατι η ψυχολογια σου αλλαζει μετα την γεννα

Επισης χαμομιλι δεν χρειαζεται εαν θηλασεις για κανενα λογο απλα θα μειωσεις την παραγωγη σου!

Παιδικη χαρα ε ?Τελεια! κ εμεις μια φορα που ειμασταν σε μια ταβερνα κ βαρεθηκε τον πηγαμε στις κουνιες κ ενθουσιαστηκε!δεν ξαναετυχε βεβαια!

Τζολι μπραβο σας για το μοσχαρακι Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 23 328109 κ εις ανωτερα ευχομαι απο δω κ περα!!!!

Ειρηνη μας ελειψες!!! Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 23 35468

Τασουλα νομιζω ρωτησες για εαν κρατανε μπιμπερι/ποτηρι εμενα το μπιμπερο το πινει μονος του ενα μηνα τωρα τα υπολοιπα ποτηρακια η΄μπιμπερο με νερο με τπτ , νερο του δινω με φλυτζανακι!

Το αυγο του το δινω μονο τον κροκο με λαδακι κ νερακι κ αλλοτε σε απλα το σπαω με το κουταλι και το δινω σε κομματακια παλι με λιγο λαδακι

561Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Τετ Νοε 19, 2014 12:42 pm

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Jollie από τον 8ο μήνα δουλεύω από το σπίτι (για την ίδια δουλειά) γιατί είμαι ελ. επαγγελματίας (με μπλοκάκι που λένε) και δεν δικαιούμαι άδεια. Οπότε ουσιαστικά δεν σταμάτησα ποτέ απλά με συμφωνία δεν έχω επιστρέψει ακόμα στο γραφείο.
Δεύτερο μωρό από την αρχή σκεφτόμουν ότι θα κάνω (κάποια στιγμή) αλλά όχι άμεσα. Απλά λέω αυτές τις μέρες που κουράζομαι πολύ το ξανασκέφτομαι αν θα κάνω γενικά Razz
Όσο για το σίδηρο και το θηλασμό μη σε αγχώνει! Εννοείται μπορείς να θηλάσεις αμέσως μετά το φαγητό και δεν επηρεάζει το σίδηρο. Το ξένο γάλα δεν πρέπει να δίνεται μαζί με τα φαγητά με σίδηρο. Άσε που ο αιμικός σίδηρος (των κρεάτων δηλαδή) δεν επηρεάζεται από τίποτα ουσιαστικά.
Α και όχι ο μικρός μου δεν περπατάει ακόμα. Περπατάει πολύ γρήγορα κρατώντας πχ τον καναπέ αλλά όχι μόνος του.
Κατερίνα μου και εσείς μου λείψατε Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 23 417472 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 23 417472 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 23 417472

maria_dou

maria_dou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γεια σας κορίτσια,μόλις τον πήρε ο ύπνος!τι θα κάνω με αυτή την απογευματινή γκρίνια του δεν ξέρω..μόνο η βόλτα βοηθάει αλλά στη μία ώρα το πολύ πάλι γκρινιάζει και γυρνάμε σπίτι και ξανά γκρίνια.έχει 2βραδια που κοιμάται πάνω μου,κυριολεκτικά.πιαστηκα ούτε πλευρό δεν μπορώ να αλλάξω.
Κούνιες και εμείς πάμε καμμια φορά αλλά εδώ είναι δύσκολα να βρεις,μια έχει με Κούνιες για μωρά και είναι πάντα γεμάτη από μικρακια..ευτυχώς έχουμε σπίτι μας κούνια και κάνει οπότε θέλει..
Νερό του δινω με εκπαιδευτικό ποτήρι από 5μηνων και έχω καταργήσει το μπιμπερό.βέβαια πίνει και από καλαμάκι και από ποτήρι αλλά προτιμώ το δικό του εκπαιδευτικό για να μη βρέχεται.μόνος του το πιάνει
Κική ελπίζω να είχατε καλά αποτελέσματα από τον γιατρο.περιμένουμε νέα..
Jolie με μουσακά και μοσχάρι άνοιξε η όρεξη μου..έκανα μια μηλόπιτα σήμερα τέλεια :-P.αλλά αδιαθετισα και η όρεξη είναι από το γλυκό στο αλμυρό και ξανά τα ίδια..θέλω να χάσω κιλαααααααααα...χρειάζεται καμμια 5-6να της στείλω??
Μαρία όταν μπορέσεις πες μου για το κάθισμα αυτοκινήτου που έχεις please!

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κασλησπερα κοριτσια...πηγαμε παιδιατρο να συζητησουμε για το θεμα του φαγητου κ ηδη νιωθω καλυτερα...ενα πραγμα που μ αρεσει στην παιδιατρο μας ειναι οτι ειναι χαλαρη κ κουλ δηλαδη δεν σε αγχωνει...θα σας πω ακριβως τιμου ειπε...
πρωτα απ ολα μου ειπε πως το παιδι απ τηνστιγμη που θα χρονισει μπορει να κανει την διατροφη ενος ενηλικα...βεβαια μου ειπε πως προσεχω το αλατι...μου ειπε να μην την πιεζω να φαει,να της προσφερω φαγητο κ αν δεν τρωει μετα απο 2 ωρες νς της ξαναπροσφερω..μου πε να μην της δινω ρυζαλευρο η φαριν αφου δεν τρελενεται...να δοκιμασω να της δωσω ρυζογαλο που θα χω φτιαξει εγω,κρεμα ανθος αραβοσιτου,το αβγο αφου δεν το τρωει να της το κανω ομελετιτσα με λιγο τυρακι και γενικα να της δινω finger food οσο μπορω κ σιγα σιγα θα ξεκινησει να τρωει μονη της...το πρωι μετα το γαλα αντι για φρουτοκρεμα μου ειπε να της δινω οτι τρωμε κι εμεις.πχ κουλουρι θεσσαλονικης,ψωμι με σπιτικη μαρμελαδα η μελι,σπιτικο κεικ..να της βαζω φρουτα σε κομματακια κ να τα αφηνω μπροστα της..ολο και κατι θα τσιμπαει...
μου πε πως το παιδι δεν εχει κατι παθολογικο κ πως δεν ειναι περιεργο που μειωσε την ποσοτητα του φαγητου ειδικα τωρα που εχει ξεκινησει να περπαταει..ηταν παντα αδιαφορη με το φαγητο ποσο μαλλον τωρα..μου πε πως απ την στιγμη που περνει βαρος κ υψος δεν εχει κανενα μα κανενα προβλημα...την ρωτησα για τον σιδηρο(αφου δεν τρωει σωστα) κ μου πε πως σ αυτην την ηλικια σχεδον ολα τα μωρα εχουν χαμηλο σιδηρο κ μου δωσε σταγονες (5 πρωι-5 βραδυ για 2 μηνες)κ πως δεν χρειαζεται να τρυπαμε τσαμπα το μωρο τωρα κ μετα παλι για να δουμε τον σιδηρο...μου ειπε πως απλα ειναι ενα δυσκολο παιδι στο φαγητο κ πως δεν πρεπει ποτε να το πιεζω αλλα κ γω να ειμαι πιο χαλαρη...να της προσφερω διαφορα μεσα στην ημερα κι εκεινη θα φαει οταν θελει...οταν ομως δεν τρωει να μην της δινω γαλα,νατης δινω κατι αλλ αργοτερα..εχω πολλες επιλογες σε τροφες..ξεκιναμε και ψαρι, οσπρια,μελι..απαγορευονται τα θαλασσινα κ οι ξηροι καρποι εκτος απο αμυγδαλα κ καρυδια..
και γω ρε κοριτσια δεν πιστευω πως το παιδι εχει κατι...αν ειχε κατι δεν θα εκλαιγε,δεν θα δυσφορουσε?αφου το παιδακι ειναι μια χαρα ευδιαθετο,χαρουμενο κ γελαστο..η παιδιατρος μου ειπε πως το παιδι δεν εχει τιποτα κ να μην τρελλαινομαι κ κλαιω...να μαι χαλαρη ,να προσφερω τροφη κ ολα θα πανε καλα..

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Maria dou κ γω αδιαθετησα σημερα...!!!!!
και θελω και γω να χασω 5-6 κιλα...!!!!!!
δεν νομιζω να τα θελει καμια ομως.....!!!!

mariameint

mariameint
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπέρα κορίτσια και καλώς μας ήρθατε αυτές που μας είχατε ξεχάσει!

Maria_dou εμείς έχουμε αυτό το κάθισμα
http://www.amazon.co.uk/gp/product/B005S6E2FU/ref=ox_sc_sfl_title_3?ie=UTF8&psc=1&smid=A3P5ROKL5A1OLE

Κική μια χαρά ακούγονται αυτά που σας είπε η παιδίατρος αν και από ότι έχω καταλάβει γενικά της προσφέρεις φαγητό απλά εκείνη δεν το τρώει... Rolling Eyes
Δε λέω έχετε κλείσει τους 11 μήνες αλλά το μέλι όλοι το δίνουν μετά τον χρόνο.

Στην παιδική χαρά και εμείς πηγαίνουμε και το μωρό κάνει κούνια παρέα με την Ορσία στις παιδικές και μετά την έχω στο καρότσι και βοηθάω την μεγάλη να κάνει τσουλήθρα.


Διάβασα πολλά ποστ και δεν θυμάμαι κάτι άλλο χαχαχα

http://www.something-special.gr

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μωρέ Κάτε δεν κατάλαβα. Σφιχτό το δίνεις το αυγό; όχι μελάτο; και πως εννοεις με λάδι και νεράκι ακριβώς; το αλεθεις;

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κική, μπράβο που ηρέμησες λίγο! Συμφωνώ με τη Μαρία: κι εγώ ξέρω για μετά το χρόνο το μέλι και το φρέσκο γάλα. Όλα τα άλλα μπορούμε να τα δίνουμε πριν. Επίσης σου πρότεινε από ότι κατάλαβα πάνω κάτω αυτό που προσπαθώ να εφαρμόσω: να του δίνεις κομματάκια και αν θέλει να τα πιάνει μόνη της. Τασούλα, εγώ το αβγό το βράζω να γίνει σφιχτό και του το δίνω σε κομματάκια με το χέρι, ότι θέλει, αν θέλει να φάει, ασπράδι ή κρόκο. Ειρήνη, δεν παίζεσαι! Shocked  Πότε τις απέκτησες όλες αυτές τις γνώσεις. Κι εφόσον έχεις ξεκινήσει και δουλειά, πότε τα προλαβαίνεις όλα! Μπράβο, σου βγάζω το καπέλο. Θα σε ορίσω βοηθό του παιδιάτρου μου (κι αυτό γιατί δεν έχεις επίσημο σχετικό τίτλο, αλλιώς θα σε αναβάθμιζα Razz  ). Μariameint, τι κάνατε με το σεισμό; Mariadou, κι εγώ πλέον τον κοιμίζω πάνω μου με κούνημα και κανένα τραγουδάκι (ένα ξέρω, για την ακρίβεια!!). Τελευταία δυσκολεύεται να κοιμηθεί όσο κουρασμένος κι αν είναι. Σήμερα πχ κόντευε να βγάλει τα μάτια του από το τρίψιμο και χασμουριόταν συνέχεια κι όταν τον πήγα για ύπνο, δεν κοιμόταν με τίποτε. Πάνω από 1 ώρα έκανε κι εγώ είχα πάει με την ελπίδα ότι στο τέταρτο θα έβγαινα, αλλά πού... Έχω φάει τώρα το βράδυ 3 πυραύλους, μισή σοκολάτα κι η ακατανόμαστη ακόμα δεν έχει έρθει, οπότε εγώ πιθανόν να χρειαστεί να στείλω πάνω από 6 κιλά σε κάποια!!

mariameint

mariameint
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Jollie εγώ δεν κατάλαβα τίποτα από σεισμό!!!!!!!!
Τι να πω! Μάλλον ήμουνα πολύυυυ κουρασμένη γιατί σαν Αθηναία τόσα χρόνια γνωρίζω από σεισμούς μια χαρά. Ρώτησα τον σύζυγο και διάφορους άλλους εδώ στο νησί και μου είπαν όλοι ότι κουνήθηκαν Rolling Eyes
Όσο για τα παγωτά και τα γλυκά... αφού δεν κρατιέσαι τι τα αγοράζεις;;; Φαντάζομαι όταν λες πυραύλους εννοείς παγωτίνια έτσι δεν είναι;

Εγώ το αυγό με οδηγία παιδιάτρου το δίνω σφιχτό για αποφυγή σαλμονέλας και επειδή ακόμα τρώμε μόνο κρόκο τον βάζω στην φρουτόκρεμα και τελειώνει η υπόθεση. Μια φορά είχα ξεχάσει να βράσω και επειδή πείναγε της έδωσα σκέτα φρούτα. Το αποτέλεσμα ήταν να της δώσω τον κρόκο λιωμένο με λίγο λαδάκι πιο μετά αλλά για μένα ήταν η 3η στη σειρά διαδικασία προετοιμασίας μιας και έχω 2 παιδιά. Κάποιες μέρες βγαίνω από την κουζίνα μεσημέρι!

Ειρήνη μπράβο! Μια χαρά τα είπες περί σιδήρου Wink

Εμείς σήμερα φάγαμε και το 1ο μας γιαούρτι. Μια χαρά το έφαγε αν εξαιρέσουμε την πρώτη κουταλιά που αηδίασε γιατί προφανώς περίμενε κάτι ζεστό και της ήρθε κάτι κρύο χαχαχχαχα

http://www.something-special.gr

569Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Τετ Νοε 19, 2014 10:46 pm

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κική μια χαρά στα είπε η γιατρός. Εσύ πρέπει να ηρεμησεις και να όπως είπε να τις δίνεις πολλές εναλλακτικές. Άντε όλα καλά θα πάνε.
Η μάνα μου 2φορες της έδωσε μελάτο, δεν έπρεπε; καλά δεν έφαγε και πολύ αλλά εγώ είχα φανταστεί σφιχτό και όταν της το είπα με ρώτησε πως θα το φάει;
Jollie κάνε κράτει γιατί μετά δεν θα μαζευεσαι. Κρίμα και εσύ φάε εναν πύραυλο. Σκέψου τι δίνεις στο παιδί σου..... Θυμηθηκα στην κοιλιά τώρα όταν έτρωγα σοκολάτα πως έκανε η μικρούλα μου, χόρευε Razz έτσι και ο δικός σου εκτός κοιλιάς πως να κοιμηθεί μετά το βράδυ Razz

570Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Τετ Νοε 19, 2014 10:48 pm

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Τηγανητά απο πότε;; χθες της έδωσα 3 πατατουλες τηγανητές γιατί της κοιτούσε με λαιμαργία .

571Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Τετ Νοε 19, 2014 11:05 pm

RITAKI30


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΟΣΕΣ ΚΑΝΑΤΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΛΑΒΩ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΥΠΟΨΙΝ!ΜΟΝΟ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΕΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΟΥΛΕΣ.
1.ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΛΕΤΕ ΤΑ ΦΑΡΔΥΛΑΙΜΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΟΝΟΓΑΛΑ.ΔΛΔ ΤΑ ΣΤΕΝΑ ΤΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ ΟΙ ΘΗΛΑΖΟΥΣΕΣ ΓΙΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΤΛΗΣΗ?
2.ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΟΜΗΛΙΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ?ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΞΑΡΧΗΣ ΜΕΓΑΛΑ ΓΙΑ ΓΑΛΑ, ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΛΙΓΟ, ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ..
3.ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΟΤΑΝ ΚΟΨΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ.ΜΠΕΡΔΕΜΑ!ΜΠΟΡΩ ΑΠΛΑ, ΑΝ ΑΡΧΙΣΩ ΑΝΤΛΗΣΗ ΜΕ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΝΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΩ ΣΤΑ ΕΙΔΙΚΑ ΣΑΚΟΥΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΑ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΓΥΑΛΙΝΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΙΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ?
4.ΜΕ ΡΩΤΗΣΑΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΑΡΑΚΙ ΦΥΛΑΞΗΣ ΜΠΙΜΠΕΡΟ.ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΟΛΑ ΜΑΖΙ, ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΜΑΖΕΜΕΝΑ..ΠΕΡΙΤΤΟ ΛΕΤΕ?ΕΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΛΕΝΑΤΕ ΠΟΥ ΤΑ ΣΤΡΑΓΓΙΖΑΤΕ Κ ΠΟΥ ΤΑ ΒΑΖΑΤΕ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ?

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

572Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Τετ Νοε 19, 2014 11:34 pm

kate_85

kate_85
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημερα!

Κικη μια χαρα στα ειπε ο παιδ απο τοι διαβασα αλλα κ εγω μελι ξερω απτον χρονο μετα, ελπιζω να πανε ολα καλα

και τα φρουτα ειναι απαραιτητα στην διατροφη τους και θα πρεπει να τρωνε ειτε σε κομματακια ειτε αλεσμενα

tassoula έγραψε:Μωρέ Κάτε δεν κατάλαβα. Σφιχτό το δίνεις το αυγό; όχι μελάτο; και πως εννοεις με λάδι και νεράκι ακριβώς; το αλεθεις;
το αβγο το βραζω 8 με 9 λεπτα δεν βγαινει πλυ σφιχτο απλα βαζω λαδακι κ ενρα ελαχιστο κ αυτο γινεται σαν παστα ανακατευοντας κ αλλες φορες δνε ανακατευω απλα το σπαω κ το δινω σε κομματακια με το κουταλι
tassoula έγραψε:Τηγανητά απο πότε;; χθες της έδωσα 3 πατατουλες τηγανητές γιατί της κοιτούσε με λαιμαργία .

Τηγανιτα εγω εδω τα αποφευγω οσο μπορω μεσα στο σπιτι κεφτεδακια, σνιτσελ κλπ ολα στο φουρνο τακανω πλεον κ τις τηγανιτες παπατες στο φουρνο τις φτιαχνω , θα ελεγα να το περιορισεις το τηγανιτο κ οταν θα ειναι παιδι οχι τωρα που ειναι μωρακι

Οσο οτι τις κοιτουσε με λαιμαργια μπορει να κοιτουσε κ τις φακες ετσι εαν ετρωγες εκεινη την ωρα.... δεν ηξερε τι εστι τηγανιτη πατατα μεχρι που της την εμαθες! Razz

573Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Πεμ Νοε 20, 2014 12:23 am

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Χαχαχαχ Κάτε εννοείται για τα τηγανητά. Και εγω δεν φτιάχνω σχεδόν ποτέ γιατί μυρίζει και το σπίτι και γίνεται χάλια η κουζίνα εκτός του ανθυγιεινου αλλά χθες ήθελε ο άντρας μαζί με κάτι σουβλάκια που ψησαμε στο τζάκι οπότε έκανα τηγανητές. Έδωσα 3 μικρές στο μωρό για να δω τι θα κανει πιο πολύ γιατί δεν τρώει μη αλεσμένο και είδα οτι τις έφαγε μονη της σιγά σιγά Shocked
Μετά ένιωθα τύψεις που της έδωσα τηγανητό γιαυτό ρωτησα.
Κατάλαβα τώρα πως φτιαχνετε το αυγό, θα το δοκιμασω και εγώ έτσι σε λίγο που είναι να φάει.

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κάτε τζιφος δεν της άρεσε το αηδιαζε.... μπορεί να πρέπει να το συνηθίσει ή μπορεί να είναι σαν την μάνα της. Και εγώ δεν το τρώω το αυγό.

kate_85

kate_85
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Τασουλα μου μην περιμενεις κατι σε σχεση με φαγητο απο εμενα να πετυχει με σιγουρια σε καποιο μωρακι γιατι ο δικος μου τρωει τα παντα δεν κανει διακρισεις κ παντα θελει κ αλλο!

Το αυγο απο την πρωτη μερα που του το εδωσα σκετο με λαδακι το τρωει μια χαρα αλλα δεν ειχα κ αγχος οτι δεν θα το φαει Razz απο τοτε του το δινω παντα σκετο

Αλλα εχω ακουσει πολλα μωρακια που δεν τους αρεσει η υφη και το βαζουν μεσα στα φρουτα ή μεσα στο μεσημεριανο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 23 από 41]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 32 ... 41  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις