Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
60 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 60 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 26 ... 41  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 12 από 41]

kate_85

kate_85
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μαρε σταματησα τον θηλασμο στον 7ο μηνα μετα δεν ηθελε αλλο ... εκανα λαθος χειρισμους κ εγω.. αλλιως ισως θα θηλαζα ακομα...

Φυσικα θα ειχα θεμα οχι με 2 μερες αλλα κ μονο μια.. θα επρεπε να ειχα το θηλαστρο και να αντλω 5-6 φορες για να κρατησω την παραγωγη μου.. εαν θηλαζα ακομα δεν νομιζω να πηγαινα πουθενα χαχαχα μονο η σκεψη του θηλαστρου με "σκοτωνει"

Mare

Mare
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
kate_85 έγραψε:Μαρε σταματησα τον θηλασμο στον 7ο μηνα μετα δεν ηθελε αλλο ... εκανα λαθος χειρισμους κ εγω.. αλλιως ισως θα θηλαζα ακομα...

Φυσικα θα ειχα θεμα οχι με 2 μερες αλλα κ μονο μια.. θα επρεπε να ειχα το θηλαστρο και να αντλω 5-6 φορες για να κρατησω την παραγωγη μου.. εαν θηλαζα ακομα δεν νομιζω να πηγαινα πουθενα χαχαχα μονο η σκεψη του θηλαστρου με "σκοτωνει"

A οκ δεν ήξερα! Νόμιζα ότι θηλάζεις!
Υπέθεσα ότι σ΄ αυτή την ηλικία που το μωρό θηλάζει πρωί-βράδυ, θα ήταν εντάξει να μην αντλήσεις για μία-δυο μέρες (μάλλον για μία, το δύο μου φαίνεται τώρα υπερβολή).

278Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 12 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Τετ Οκτ 29, 2014 12:09 pm

Ricola


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλησπερα κοριτσια!!!!
Πωπω δεν σας προλαβαινω....
Κατερινααν μπορεις μου στελνεις και εμενα πμ για τα ebooks.Επισης να πας στην εκδρομουλα σας και να περασετε τελεια.Αφου εχεις δικα σου ατομα για τον μικρο ουτε να το σκεφτεσαι!!!
jollieπαγωτοοοοοοο σλουρπ,ποσο μου εχει λειψει το αληθινο παγωτο.Για τα κιλα δε το συζητω μου εχουν κατσει 7 και δε λενε να φυγουν αφου παρα την αποχη τρωω σαν να μην υπαρχει αυριο.Μεγαλη πικρα!
Tassoulaουτε εμεις ειχαμε θεματα με τον υπνο(αχ αναμνησεις) για αυτο μου εχει κακοφανει τοοοσσοοοο πολυ!

Το χθεσινο μας βραδυ ηταν και παλι πολυ δυσκολο!!!Και αλλο δοντι???δεν ξερω 6 εβγαλε ολα μαζι....δεν νομιζω να αντεξω και αλλο!!!!!Πολυ κουραση!!!

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δηλαδή για τον ύπνο ηταν φάση και πέρασε;;; μακάρι!!!
Η Ηλέκτρα κοιμήθηκε στις 21.45 εγω γύρισα από δουλειά στις 22.15 και την βρήκα να κοιμάται Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 12 463819 πρώτη φορά δεν την έβαλα για ύπνο.....
Για να δούμε σήμερα θα κοιμηθούμε;;;

Εμείς πεινουμε frizomel

Μυτουλα την καθαρίζεται ακόμα με φυσιολογικό ορό; εγώ δεν την καθαριζα καθόλου απο αρχές καλοκαιριού αλλά μαλλον πρέπει να ξαναρχισω ε;;

Άντε να δούμε σιγά σιγά τα μικρά μας να περπατάνε!!!!

Κάτε να το πας το διημερακι και να περάσεις καλά, να γεμισεις μπαταρίες.

Τα βιβλία ακόμα τα περιμένω, θα τα διαβάζω όταν κοιμάται η μικρή, άλλωστε τηλεόραση δεν βλέπω καθόλου.

Εμείς έχουμε μόνο τα 2 κάτω δόντια ακόμα. Τα βγαλαμε τον 5-6 μήνα και από τότε τα περιμένουμε τα άλλα.

Καληνύχτα!!!

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
kate_85 έγραψε:Τζολι για τα βιβλία σου έστειλα πμ

Όσο για την γενναιότητα και τον ορθολογισμό νομίζω οτι υπερβάλλεις λίγο...

Άσχετα με το πως θα αποχωριστώ τον μικρούλη μου για  2 μέρες  (εγώ το ξέρω μάλλον θα το μάθω  το σ/κ) που είμαστε 24ωρες το 24ωρο μαζι από τότε που γεννήθηκε με ελάχιστες εξαιρέσεις...
πάντα πίστευα οτι θα πρέπει να αφιερώνεις χρόνο στον εαυτό σου και στον άντρα σου είτε με παιδί είτε χωρις παιδί.. με παιδί η κλίμακα δυσκολίας ανεβαίνει απότομα χαχαχ

Εννοείται πως όταν έχεις βοήθεια ειναι πολύ εύκολο να το κάνεις, πχ δεν ξέρω εαν θα άφηνα σε μια ξένη το μωρό μου για πάω 2ημερο με τον άντρα μου,τωρα εαν αυτη η ξένη ήταν μια γυναικά που κρατούσε το παιδί μου καθημερινά για καιρο γιατι δούλευα πολύ πιθανόν να το εκανα 1 φορά

Σίγουρα όταν έχεις παιδί οι προταιρεοτητες αλλάζουν! Ολη σου η ζωη αλλαζει Very Happy  αλλα κ πάλι όμως κατά την άποψη μου δεν σταματας να εισαι γυναικα - ανθρωπος και να εχεις αναγκες, χρειάζεται να αφιερώνεις χρόνο στον εαυτό σου πχ είτε με ένα κομμωτήριο -μια βόλτα με φίλες- να διαβάσεις ένα βιβλιο-να πας μια βόλτα μονή σου βρε αδερφέ... άπειρα παραδείγματα ανάλογα με τις ανάγκες που θέλει να καλυψει ο καθένας... και ακόμα περισσότερο το ζευγάρι να αφιερώνει χρόνο  στο ζευγάρι είτε με ένα σινεμά- ένα ταξιδάκι- ένα φαγητό-μια ταινία στην τηλεόραση..- ενα κρασάκι στο μπαλκόνι κλπ

Kαλημέρα!! Είδες που τελικά δεν υπερβάλλω;; Είναι πολύ σωστός ο τρόπος σκέψης σου (ορθολογικός) και το γεγονός ότι σκέφτεσαι να κάνεις πράξη τις σκέψεις σου θέλει, κατά την άποψή μου πάντα, γενναιότητα. Εγώ δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να κάνω τέτοιες σκέψεις. Με ότι ασχολούμαι απορροφώμαι σε τέτοιο βαθμό που αφήνω τον εαυτό μου πίσω. Και γενικά πάντα θέλω κάποιον να με παροτρύνει προς αυτή την κατεύθυνση. Και το να διαβάζω τέτοιες τοποθετήσεις με κάνει και εμένα να σκέφτομαι (τελικά δεν είναι τυχαίο που αυτό το θεματάκι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο δε σβήνει!!) Mare, η πεθερά είναι στη 1.5 ώρα από εμάς αλλά δεν τη θέλω μέσα στο σπίτι μας (έχω εδώ και κάποιο καιρό στο μυαλό μου επανατοποθετηθεί και φροντίζω να μη δίνω θάρρος στο χωριάτη κατά την παροιμία). Τασούλα, εμένα τον τελευταίο 1.5 μήνα έβγαλε 3 δόντια και ετοιμάζεται και το 4ο.

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα κορίτσια!!

Διάβασα μαζεμένα αρκετά posts και κλασικά ξέχασα τι ήθελα να πω Smile
Κατερίνα να πάτε χωρίς τύψεις για να μπορέσετε να το ευχαριστηθείτε!! Αν πάτε και το μυαλό σας είναι μόνιμα πίσω τότε καθίστε σπίτι σας Razz
Και εμείς βγάλαμε 3 δόντια μέσα σε 2-3 εβδομάδες (σύνολο 5 έχουμε) οπότε γενικά ότι έξτρα κλάμα έχουμε το αποδίδω εκεί γιατί είναι η εποχή τους Smile
Και εμείς δεν είχαμε πρόβλημα με τον ύπνο για 4 μήνες (3-7 μηνών) και τώρα όντως μου κακοφαίνεται χειρότερα. Αν ξυπνάει και ξανακοιμάται γρήγορα δεν με πειράζει αλλά τελευταία μένει περίπου 1μιση ώρα ξύπνιος μέσα στη νύχτα από την οποία θηλάζει (πιπιλάει) τουλάχιστον τη 1 ώρα...και δεν αφήνει το βυζί με τίποτα Razz
Παρόλαυτα επιμένω ότι το φαγητό είναι χειρότερο...βέβαια να μην είμαι αχάριστη έχουμε μια πρόοδο στο φαγητό τελευταία (από όταν έκλεισε τους 10, δηλαδή εδώ και 5 μέρες Smile). Κατάλαβα ότι του αρέσει κρύο το φαγητό και έτσι τρώει λίγο το μεσημέρι συνήθως. Όχι βέβαια τις ποσότητες που διαβάζω εδώ αλλά για εμάς είναι πρόοδος!
Βιβλία και εγώ δεν έχω καταφέρει να διαβάσω ακόμα κανένα (μετά το βιβλίο του θηλασμού και ένα της διατροφής) αλλά ψάχνω και εγώ να πάρω κάποιο να ρίχνω μια ματιά αν βρω χρόνο.
Τέλος εμάς τώρα μπαίνει δειλά δειλά ο χειμώνας οπότε ακόμα δεν έχω ασχοληθεί με σκέπασμα/υπνόσακο αλλά σίγουρα θα του βάλω υπνόσακο γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να σκεπαστεί...εδώ όταν τον παίρνω στο κρεβάτι μου τον σκεπάζω με σεντόνι και κοιμισμένος το πετάει...

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Γεια σας κι απο μενα...και εμεις 5 δοντια εχουμε...και μας λειπει το ενα απ τα κεντρικα επανω....πιστευω να σκασει κι αυτο ομως...
εχθες ηταν λιγο καλυτερη η βραδια μας...ξυπνησε μονο μια φορα στις 4μιση οπου της εδωσα το γαλα της...που συνηθως πινει στις 5 μιση...την αφησα στην κουνια κ καθοταν με ανοιχτα τα ματια...την αφησα κ πηγα στο δωματιο μου οποτε δεν ξερω μετα απο ποση ωρα κοιμηθηκε...παντως ηταν ησυχη...αλλα στις 8 ΞΥΠΝΗΣΕ!!!!!
εγω την σκεπαζω με 2 κουβερτακια τα οποια παρολο που μετακινειται τα σερνει μαζι της...
ομως αναβω κ μια σομπα με λαμπες χαλαζια στην χαμηλη σκαλα γιατι παρολο που ειμαστε αθηνα το σπιτι μας ειναι ρετιρε κ ειναι ΚΡΥΟ...ομως αν χειμωνιασει για τα καλα το σκεφτομαι για υπνοσακο...
επιτελους στρωσαμε εχθες το σπιτι...θα την αφηνω κατω να μπουσουλαει κ να σηκωνεται οπως κανει πανω στον καναπε...
καποιες φορες εχει κανει 2-3 βματα χωρις να κρατιεται απο καπου κ επισης στεκεται καποια δευτερολεπτα ορθια χωρις να κρατιεται δηλ ισσοροπει...

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Διόρθωση: έχουμε 4 δόντια πλέον!! Μόλις ψηλάφησα το 4ο (ίσα ίσα που ψηλαφάται, αλλά ψηλαφάται!!) Και το αγόρι μου σήμερα έφαγε ένα μικρόοο γεμιστούλι (το ρυζάκι δηλ., πιπεριά δεν τόλμησα να του δώσω μην του κόψω τη φόρα!). Έχετε ακόμα πάντα στα κρεβάτια τους; Πότε τις βγάζουμε;

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Jollie εχω τρελαθει εντελως με το φαγητο του μωρου...οσο μεγαλωνει χειροτερευει η κατασταση αντι να φτιαχνει...οταν ηταν 7-8 μηνων ετρωγε εστω ποτε 70 ποτε 80 μλ φαγητου..ειχε τυχει να φαει και 120-150 μλ πολυ λιγες φορες βεβαια αλλα κατι ετρωγε..τωρα πια δεν τρωει ΤΙΠΟΤΑ...τρωει ενα κουταλακι κ μετα δεν θελει αλλο...εχω δοκιμασει να τα δινω κ μη αλεσμενα αλλα παλι τιποτα...δεν ξερω τι να κανω πια...εχω απελπιστει...

οσο για την παντα εγω την εχω βγαλει εδω κ πολυ καιρο...απο τοτε που κατεβασα επιπεδο το στρωμα...δεν εξυπηρετοθσε καπου ασε που ειναι επικυνδυνο γιατι την κανουν σκαλοπατι...

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κική, κι εγώ απελπισμένη είμαι, μη νομίζεις. Απλά σήμερα πήρα μια ανάσα. Αύριο είμαι σίγουρη ότι δε θα το φάει που θα του το ξαναδώσω. Φαντάσου ότι του έδωσα το ρύζι με κουτάλι και δεν το έφαγε. Του το έδωσα με το χέρι και τότε δοκίμασε. Τα ml που αναφέρεις εμένα ποτέ δεν τα έφαγε, αν αυτό σε παρηγορεί (βέβαια εγώ μετρούσα σε gr, αλλά προ πολλού σταμάτησα να ζυγίζω, γιατί δεν είχε νόημα, δεδομένου ότι δεν ακουμπούσε τίποτα). Σκέψου ότι όταν του πρωτοέδωσα μανταρίνι το έφαγε και από τότε όσες φορές κι αν επιχείρησα, το έφτυνε. Κι επιπλέον έσω και το άγχος ότι πρέπει να αρχίσει να τρώει τους επόμενους 2 μήνες, γιατί θα πρέπει να γυρίσω στη δουλειά... Νομίζω ότι αυτά που λέω μπορεί να σε κάνουν να νιώσεις λίγο καλύτερα. Ααα, δεν έτρωγε για καιρό απολύτως τίποτα, τώρα υπάρχουν κάποιες μέρες που μπορεί να φάει το 1/4 από το αχλάδι όλη τη μέρα και αυτό που ξεκίνησα να του δίνω τελευταία και το τρώει, γιατί μάλλον τον ανακουφίζει, είναι οι ρυζογκοφρέτες. Αν θες, δοκίμασε κι εσύ, γιατί μπορούν και τις κρατάνε και μόνα τους με το χεράκι τους.

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ax αστα...μου την εχει δωσει παρα πολυ...ουτε εγωμετραω ποσοτητες πλεον κ φτιαχνω λιγο φαι αφου ετσι κι αλλιως δεν τρωει πανω απο δυο κουταλακια...παντα το πεταω..εχω δοκιμασει τα παντα...ριζογκοφρετες ηδη της εχω δωσει κ συνηθως τρωει την μιση..αντε να φαει κ κανα δυο μπισκοτακια καμια φορα που της δινω..αλλα αυτο δεν ειναι φαι..απο φρουτο μονο λιγο σταφυλι τρωει κ πολυ λιγο μπανανα..σημερα δεν εφαγε ουτε κρεμα βανιλια..αβγο δεν τρωει γιαουρτια εχωδοκιμασει διαφορα παιδικα προβειο αγελαδινα...τιποτα δεν θελει..δεν ξερω τι να κανω πια...απο φαι μεσημεριανο δεν της αρεσει τιποτα...σκετη τρελλα κ απελπισια...

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Τελικά ούτε εσύ είσαι μόνη σου σ΄αυτό ούτε εγώ: είμαστε δύο... Απλά σου είπα, εγώ έχω και την πίεση του χρόνου τώρα πια... Σταφύλι δεν του είχα δώσει η αλήθεια είναι. Ξεφλουδισμένο το έδινες; Κι ο δικός μου μπορεί σπάνια να ανοίξει το στόμα σε μια καινούρια γεύση και την επόμενη φορά ακόμα και την ίδια μέρα είτε να σφραγίζει είτε, αν καταφέρω να του το δώσω, να το φτύσει... Τι να πω...

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ρυζογκοφρετες;; αυτές που τρώμε εμείς τις .... βιολογικές;;;; αυτές δεν έχουν αλάτι;;

Και εμας χθες ηταν καλύτερα το βράδυ. Κοιμήθηκε στις 9.45 ξύπνησε 1 ξανά κοιμήθηκε ξύπνησε 3 ξανά κοιμήθηκε και μετά 6 που της έδωσα το γάλα της και ξανά κοιμήθηκε μέχρι 8.30. Νομίζω ηταν μια καλή βραδιά. Πάντως κανείς δεν με προειδοποίησε οτι μετά το μωρό δεν θα ξανακοιμηθω ποτέ συνεχόμενα το βράδυ!!

Της Ηλέκτρας τρέχει η μυτουλα της, μαλλον κρυωσαμε!!! Μακάρι να της περάσει γρήγορα και ανώδυνα.

Το παιδί μου έχει απο χθες που λέει μαμ μαμ μαμ και έχω κατουρηθει απο την χαρά μου. Λέτε να εννοεί το φαγητό; Rolling Eyes

Αύριο το πρωί έχουμε γιατρό, να δούμε τι θα μας πει, έχουμε να πάμε από τον 7ο μήνα!

Δεν ξέρω τι θα έκανα αν δεν έτρωγε το μωρό, χαράς το κουράγιο σας, εγώ νομίζω θα εκνευριζομουνα πάρα πολύ, βέβαια το λέω τώρα που τα τρώει όλα εκτός απο φρούτο που κάποιες φορές δεν θέλει με τίποτα και με εκνευρίζει. Φαντασου να μην έτρωγε τίποτα.

Jollie τι θα κάνεις που θα πρέπει να γυρίσεις στην δουλειά;; ποτε αλήθεια; που θα το αφήσεις το μωρό; σε σταθμό; εγω ευτυχώς έχω την μάνα μου που δεν δουλεύει κιόλας γιατί έχω πολύ αστατα ωράρια και δουλεύω και σαββατοκύριακα.

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αχ, βρε Τασούλα, νομίζω ότι αποτελώ μια κατηγορία από μόνη μου: δεν τρώει και δεν κοιμάται. Τον Ιανουάριο επιστρέφω και δεν ξέρω τι θα κάνω. Δε θα τον κρατήσει κάποιος δικός μας (η μάνα μου είναι μακριά και την πεθερά μου δεν τη θέλω μέσα στο σπίτι, γιατί νομίζω ότι περισσότερο κακό παρά καλό μπορεί να μας κάνει), σε παιδικό που σκεφτόμουν αρχικά το έχω μετανιώσει, γυναίκα δε θέλει ο άντρας μου κι εφόσον δε θέλω τη μάνα του δε θέλει ούτε τη δική μου, για να μη βλέπει περισσότερο το μωρό... Άστα. Τι μου το ανέφερες, πάλι δε θα κοιμηθώ το βράδυ κι αυτή τη φορά οικειοθελώς! Ρυζογκοφρέτες του έδωσα τις βιολογικές και σήμερα του έδωσα και βρεφικά μπισκοτάκια πάλι βιολογικά. Αναφέρουν ότι έχουν τη ζάχαρη των συστατικών (πχ του μήλου) και όχι πρόσθετη και αλάτι έχουν 7γρ στα 100. Τώρα τι να σου πω, παραπάνω δεν ξέρω. Λες να αντενδείκνυνται;;;

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Jollie μου μην αγχωνεσαι θα την βρεις την λύση μέχρι τον Γενάρη. Λογικά θα δουλευεις και μειωμένο οπότε κάποια κοπέλα για λίγες ώρες;;;
Για τις ρυζογκοφρετες δεν ξέρω απλά εγώ που ετρωγα ενα φεγγάρι μου φαινόντουσαν αλμυρές.

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Λες στην προσωποποίηση του άγχους να μην αγχώνεται... Τασούλα μου, δεν ξέρεις τι ζόρι τραβάω με αυτό το ρημαδοάγχος μου. Δε θα δουλεύω μειωμένο, γιατί πήρα το 9μηνο. Κι επίσης σε αυτή την πόλη είμαι μόνο 3 χρόνια, οπότε δεν έχω και μεγάλη εμπειρία ούτε τόσο μεγάλο κύκλο, για να ψάξω και να εμπιστευτώ κάποια ξένη κοπέλα. Θέλω να παραιτηθώ!!! Γαιδουριά, εεε;;; Μόνο αυτή η σκέψη όμως με ανακουφίζει: να κερδίσω κάποια χρήματα στο τζόκερ, τόσα όσα χρειάζονται για να παραιτηθώ και να μεγαλώσω εγώ το αγόρι μου και όχι κάποια ξένη. Και μετά να επιστρέψω στην εργασία μου σαν να μην τρέχει τίποτα. Καλό εεε;;;

292Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 12 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Πεμ Οκτ 30, 2014 11:21 pm

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Χαχαχα και εγώ θα το ήθελα πολύ αυτό. Δες το λίγο διαφορετικά όμως, δεν είσαι η μόνη που δουλεύει και έχει μικρό παιδι και αποκλείεται να μην βρεις κάποια κοπέλα που να σου κάνει για να σου κρατάει τον μικρό, εχεις 2μηνες να ψαξεις. Εκτός και αν σε παίρνει και έχετε την ευχέρεια με τον άντρα σου να φύγεις από την δουλειά σου για να μεγαλωσεις το μικρό. Εγώ δεν την είχα αλλά νομίζω ακόμα και να την είχα δεν θα σταματούσα γιατί τα παιδιά μεγαλώνουν και έχουν δει πολλά τα ματια μου στις εποχές που ζούμε δυστυχώς.
Υπάρχει και άλλη λύση αλλά ίσα που προλαβαινεις, να μείνεις ξανά έγκυος και να μην γυρίσεις στην δουλειά αλλά μετα δεν θα ξέρεις που να αφήσεις 2 παιδιά .
Το κράτος έπρεπε να μεριμνει και η μάνα να πηγαίνει για δουλειά τουλάχιστον 2χρονια μετά τη γέννα έτσι ώστε να μπορεί να πάει το παιδί σε εναν σταθμό, αλλά πολλά θέλω για ποιο κράτος μιλάμε;;
Εγω πήγα για δουλειά όταν η μικρή μου ηταν 2 1/2 μηνών και οκ είχα την μάνα μου όμως δεν είναι το ίδιο. Ηταν το δικό μου μωρακι και ήθελα να το κρατήσω εγώ και κανένας άλλος και να το μεγαλώσω εγώ όπως θέλω.

Καλημέρα δεν σας είπα!!!

293Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 12 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Πεμ Οκτ 30, 2014 11:33 pm

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλημερα κοριτσια! ουφφ εχω κι εγω αρχισει να σκεφτομαι τη δουλεια και με αγχωνει πολυ αυτο γιατι με τα διδυμα καλα τα φερνω βολτα εγω και ακομα ενα ατομο, το 1 ατομο μονο πώς θα τα καταφερει; κ οι γιαγιαδες δεν μπορουν 5 μερες την εβδομαδα

εσεις πού δουλευετε αλήθεια; εγω στην τραπεζα ειμαι κ εχω αλλους 5 μηνες

294Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 12 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Πεμ Οκτ 30, 2014 11:38 pm

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλημερα...τα σταφυλια τα δινω ξεφλουδισμενα...εμενα jollie ανοιγει το στομα σε νεες γευσεις αλλα μετα το σφραγιζει...χα χα χα χα!!!!!Κι ομως δεν ειναι για γελια ειναι για κλαμματα αυτη η κατασταση...
τασουλα δεν μπορεις να φανταστεις ποσες φορες νευριαζω που δεν τρωει...στενοχωριεμαι κλαιω ολα μαζι....πολυ ταλαιπωρεια ολο το θεμα...μ εχει κουρασει ψυχολογικα ολο αυτο...ολοι μου λενα λογια παρηγοριας εδω κ 5 μηνες...θα μεγαλωσει κ θα τρωει....κι οσο μεγαλωνει τρωει και λιγοτερο..
μηπως βγαζει κανα δοντακι η Ηλεκτρα κ εχει μυξουλες...ισως να μην ειναι κρυωμενη τελικα...
εγω κοριτσια εχω κουραστει τοσο με το φαγητο που εχω βαλει κ λιγοοοο αλατι στο φαγητο για να νοστιμισει αλλα παλι δεν το τρωει...
οσο για μπισκοτακια της δινω τα μιραντα...τα νουτριτσια δεν τα ετρωγε,τα πετουσε κατω κ ειναι πολυ πιο ακριβα...αν τα τρωγε οκ!!! αλλα τα τρωει το πατωμα... Mad

295Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 12 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Πεμ Οκτ 30, 2014 11:44 pm

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
kiki γιατί δινεις μπισκοτα; για τα δοντια δλδ για να μασουλαει κατι;

επισης κοριτσια βαλτε κ μενα στην υπογραφή, Γιώργος-Μάριος και Ειρήνη-Ρέα 18/12/2013!!

296Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 12 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Παρ Οκτ 31, 2014 12:11 am

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ιολη της δινω κανενα μπισκοτακι που κ που(οχι καθε μερα) ετσι για να μασουλαει κατι...γι αυτο πηρα ρυζογκοφρετες για πιο υγειηνες αλλα δεν την πολυτρωει κι αυτην(τι πρωτοτυπο!!!!)
αυτη τη στιγμη ασ πουμε εφαγε 3 κουταλακια απ την φρουτοκρεμα σκονη...για φυσικη ουτε λογος.... Crying or Very sad
οταν λοιπον το παιδι ειναι τοσοοοο μιζεροοοοο στο φαι αναγκαστικα θα δωσεις κ κανα μπισκοτακι...καλα δεν ειναι κ τοσο τρομερο τουλαχιστον για μενα...μπλις προσπαθησα να της δωσω λιγηηη μπανανα αλλα ουτ κ σ αυτην ανοιγε το στομα...γαλα-γαλα-γαλα!!!!
εγω κοριτσια ειμαι ανεργη...δουλευα εισπρακτορας στα διοδια της Αττικης οδου οπου παραιτηθηκα μετα απο 9 χρονια...μετα απο 3 μηνες εμεινα εγκυος οποτε τωρα δεν το σκεφτομαι αφου εχω το μωρο

297Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 12 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Παρ Οκτ 31, 2014 12:37 am

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλά βρε Smile δεν είπα οτι είναι τόσο τρομερο! Απλώς ρωτάω τον λόγο διοτι δεν εχω δωσει και εχω δει που δινουν αλλα δεν ξερω γιατι.
Ωστόσο εμενα τα δικα μου ψιλο-τρωνε καλουτσικα ας πουμε. Βαρος δεν παιρνουν παρολο που τρωνε. Τωρα μετα την ιωση σαν να πηραν λιγο τα πανω τους αλλα τον προηγουμενο μηνα ο μικρος εβαλε 70 γρ μολις. Τωρα για να δωσω να κρατανε μπισκοτο ή γκοφρετα ή κατι, δεν νομιζω και να το κανουνε για να πω την αληθεια. Εχω δοκιμασει να δωσω κομματακια, αν τα δωσω με το κουταλι ή τα βαλω στο στομα τους τα τρωνε πχ κολοκυθα μηλο μπανανα σταφυλι καροτο κλπ τα μασανε κανονικα. Αν ομως το δωσω στο χερι τους δεν ξερουν τι να το κανουν, χαχαα! η μικρη ισως να το γλυψει αλλα ο μικρος μαλλον θα παιξει μ αυτο παρα να το φαει!!

Απο δουλεια οπως σας ειπα ειμαι στην Τραπεζα αλλα ειμαι σε αδεια. Ομως απο σπουδες ειμαι μεταφραστρια και ετσι εχω και 2ο επαγγελμα. Μακαρι να ειχα τη δυνατοτητα, τωρα με τα παιδια, να αφησω το 1 και να εχω μονο το επαγγελμα που ειναι στο σπιτι. Θα ηταν τελεια!!!!! Δυστυχως ομως δεν μας καλυπτει τα εξοδα με 2 παιδια ιδιως οσον αφορα την περιθαλψη και ασφαλιση. Οποτε σε λιγους μηνες γυρναω... και ειμαι κ υπερ ευχαριστημενη απο την αποψη οτι ξεπατωνομαι μεν αλλα θα μπορω να καλυπτω τα βασικα. Βεβαια θα προτιμουσα να μουν στο σπιτι μου και να δουλευα μονο απο το σπιτι .... αυτοι οι μηνες της αδειας ηταν ο,τι καλυτερο! Μακαρι ναταν κι αλλο λιγο ...

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ιολη το οτι εχεις επιλογη δευτερης δουλειας ειναι πολυ καλο εστω κι αν ακομα δεν ειναι το ιδανικο ως προς τα εξοδα 2 παιδιων...ομως στο μελλον μπορει καπως να το ταιριαξεις...μακαρι Very Happy
εγω αν δεν ειχα παραιτηθει απ την δουλεια μου θα γυρνουσα σε 2-3 μηνες κ θα ειχα κ γω θεμα αφου η πεθερα ειναι εκτος αθηνων κ μαμα μου ειναι λιγο μεγαλη κ δεν ξερω κατα ποσο θα τα καταφερνε μονη της για τοσες πολλες ωρες..αλλα οικονομικα κ εμεις ειμαστε μετρια κ εχουμε ενα παιδι οχι δυο αλλα ειμαστε μ εναν μισθο...
εγω οταν της δινω κατι στο χερι το βαζει στο στομα....δηλ καταλαβαινει οτι ειναι φαγοσιμο κ το βαζει στο στομα κ το μασουλαει αρκει να της αρεσει..αλλιως τα εξφενδονιζει... Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 12 679259

Mare

Mare
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλημέρα κι από μένα!!
Jollie άμα κερδίσεις τα 11.000.000 εκ.του τζόκερ να δώσεις κ σε μας τίποτα εεε;; Smile
Ο σύζυγος γιατί δεν θέλει γυναίκα στο σπίτι; Καμία γνωστή/φίλη/ξαδερφη/κουμπαρα που να είναι άνεργη κ να μπορεί να βοηθήσει δεν έχετε; Αλλιώς αν δεν μπορείτε να βρείτε λύση, καλύτερα παιδικός για να μην τρώγεστε! Πολλά μωράκια πάνε νωρίς βρεφονηπιακό!
Κι εγώ στη δουλειά γύρισα νωρίς, αλλά ως ελ.επαγγελματιας έχω ευέλικτο ωράριο κ μπορεί ας πούμε μια μέρα που δεν έχω πολλή δουλειά να κάτσω κ σπίτι να δουλέψω απο κει. Ευτυχώς έχω τη μαμά μου που τον κρατάει.
Εμένα τα κομματάκια φαγητού αναλώνεται στο να προσπαθεί να τα πιάσει με τον αντίχειρα κ το δείκτη, οπότε του πέφτουν συνέχεια κ δεν φτάνουν ποτέ στο στόμα. Πάντως αν του τα δώσεις στο στόμα τα μασουλάει μια χαρά! Δόντια έχουμε 4 πάνω κ σχεδόν 4 κάτω! Βγήκαν οι μυτούλες από αλλα δυο κάτω!
Από κιλά πως είναι τα μικρά σας; Ο δικός μου τον περασμένο μήνα ήταν 9,5, τώρα σίγουρα θα χει φτάσει τα 10!
Τασουλα εμένα με φωνάζει μαμαμα - συνειδητά, το χω τσεκάρει Razz - κ τον μπαμπά του, που του χει τρελή αδυναμία, τον φωνάζει κανονικότατα μπαμπαααα!
Δε μου λέτε, γαλοπούλα κάνει να τους δώσουμε, έτσι για αλλαγή απ´ το κοτόπουλο; Πάλι ξέχασα να ρωτήσω τη γιατρό...
Κική κι εγώ του έδινα σταφυλοχυμο το καλοκαίρι, του άρεσε πολύ, τώρα πίνουμε κάθε μέρα χυμό ρόδι που είναι κ η εποχή τους!
Επίσης του έδωσα μισό λεμόνι, το μασουλουσε κ ξίνιζε τα μούτρα του, αλλά συνέχιζε, ρίξαμε πολύ γέλιο!

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μare πως ακριβως στιβεις το χυμο απ το ροδι???να δοκιμασω μπας κ το πιει γιατι χυμο πορτοκαλι που μου ειπε η παιδιατρος δεν το πινει παρολο που τα πορτοκαλια ειναι γλυκα...λογικα ουτε αυτο θα το πιει αλλα ασ δοκιμασω κατι νεο...το σταφυλακι το τρωει μια χαρα...το μονο που τρωει δηλαδη...
απο κιλα δεν ξερω ποσο ειμαστεγιατι εχουμε να παμε εναμιση μηνα αλλα σημερα θα παρω την παιδιατρο να παω να την ζυγισω γιατι θελω να δω αν εχει παρει βαρος αφου δεν τρωει...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 12 από 41]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 26 ... 41  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις