Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
104 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 104 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

popi.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Παρόλο που γέννησα με καισαρική και ολική νάρκωση θήλασα αμέσως μόλις συνήλθα και πήγα στο δωμάτιο. Στο μωρό δεν έδωσαν τίποτα (εδώ στο νοσοκομείο δεν δίνουν) και τον έβαλα στο στήθος από την αρχή. Επειδή είχα επίπεδες θηλές δεν έπιανε πολύ καλά και λίγο ταλαιπωρηθήκαμε, έδωσα και συμπλήρωμα γιατί κουραζόταν και δεν έτρωγε καλά. Μετά πήραμε ψευδοθηλές και σώθηκα! Έπιανε αμέσως το μωρό και τραβούσε δυνατα. Βέβαια μόνο 40 μέρες θήλασα γιατί λόγω ψυχολογίας και νεύρων απο τους γύρω μειώθηκε το γάλα μέχρι που σταμάτησε εντελώς. Αν θέλεις πάρε ψευδοθηλες σε περίπτωση που δε μπορέσει να πιάσει τις δικές σου. Γνώμη μου, καλύτερα να αποφύγεις το θήλαστρο όσο γίνεται. Εμένα προσωπικά μου τις πλήγωσε τις θηλες. Θα διαφωνήσω με την κοπέλα που είπε για τον ίκτερο... όταν θηλαζεις ξέρω ότι ο ικτερος παρατείνεται. Εμείς είχαμε 20 μέρες!
Και... ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΝΑ ΣΟΥ ΧΑΛΑΣΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ!!! Εγώ έκανα το λάθος να μη ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα από την αρχή και τελικά είχε επίδραση στην παραγωγή γάλακτος... Sad

allegra


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Thanks popi! θα προσπαθησω με τον τροπο μου να τους ξεκαθαρισω τις επιθυμιες μου.. Θηλασμός και Μέρες στην κλινική - Σελίδα 2 215994

athi

athi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
γεννησα με καισαρικη. με βαλανε στο θαλαμο με αλλες τρεις μαμαδες. απο την αρχη πριν γεννησω ειχα πει στο γυναικολογο μου οτι θα θηλασω. δεν του δωσαν του παιδιου μου τιποτα πιο πριν. μολις με βαλανε στο θαλαμο, ζητησα το μωρο μου στο στηθος. φυσικα και ειχα το πυαρ η αλλιως το πρωτογαλα. μια λιπαρη ουσια που κι ομως, εφτανε και περισσευε για τις αναγκες του παιδιου μου.
μην δωσετε ξενο γαλα στο παιδακι σας. το πρωτογαλα του φτανει και δεν χρειαζεται ουτε τσαγακια και τετοια. μη σκεφτειτε οτι αυτο που εχετε δεν του φτανει και θελει και συμπληρωμα. μην παρασυρθετε απο αλλες μαναδες και μαμαδες σας και πεθερικα σας.
το μωρο μου δεν του εδωσα τιποτα αλλο εκτος απο το στηθος μου. τεσσερις μερες ημουν στην κλινικη. οι αλλες μαμαδες εδωσαν και ξενο. αρχισαν τα προβληματα στα μωρακια τους που ειχαν μικρο στομαχακι. εμετοι, πονακια, κλαμματα.
κριμα ειναι. η φυση εχει προβλεψει τα παντα. και το γαλα μετα κατεβαινει αναλογα παλι με τις αναγκες του παιδιου σας.

http://lovinghorses.pblogs.gr/

allegra


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εγω τις μαιες πρεπει να πεισω στην κλινικη.. αυτες ειναι που μου ειπαν οτι δε φτανει το πρωτογαλα.. θα τις τσουρομαδησω!!! Θηλασμός και Μέρες στην κλινική - Σελίδα 2 215994

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
athi μου και εγώ από την πρώτη στιγμή δεν του έδωσα τίποτα άλλο. το μόνο που έκανα επειδή δεν ήξερα και νόμιζα ότι δεν πίνει είναι να χρησιμοποιήσω λίγο από το μπουκάλι γάλα που μου είχαν φέρει αλλά το έκοψα αμέσως! και μετά παρακάλαγα πότε να τον φέρουν να τον θηλάσω γιατί παρόλο που πονούσα από την καισαρική, πονούσα άλλο τόσο από το πρησμένο στήθος και το φαγητό που έκανε ο μικρός μου με ανακούφιζε τόσο! τώρα που ξέρω, αν αποφασίσω για δεύτερο πάλι στήθος και μόνο στήθος! ακόμα και μέσα στην κλινική!

allegra μου φτάνει και παραφτάνει το πρωτόγαλα! θα ξεχιλίζει για την ακρίβεια!

afro81

afro81
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bell έγραψε:olivia, υτό με το ζαχαρόνερο 1η φορά το ακούω! στη Δέσποινα δώσανε κιντερντε
και στον κων/νο γαλα. Μετα τον θηλασα.

Μπελλα μου και στο γιο μου εδωσαν. Το πρωτο του γευμα ηταν γλυκοζη ετσι μου ειπαν οταν ειδα στο μπιμπερο ενα διαφανο υγρο σαν σκετο νερο!

xazomammy

xazomammy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
...



Έχει επεξεργασθεί από τον/την xazomammy στις Τετ Ιουν 09, 2010 9:07 am, 1 φορά

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΥΧΟΜΑΙ!! ΕΓΩ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΗΔΗ ΜΙΑ ΚΟΡΗ.ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΛΛΑ ΑΝ ΧΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΒΑΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΙΚΤΕΡΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ.ΕΓΩ ΤΗΣ ΕΔΙΝΑ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΓΙΑΤΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΙΚΤΕΡΟ!ΗΤΑΝ ΧΛΩΜΗ,ΟΠΩΣ ΚΙ ΕΓΩ!!ΜΟΛΙΣ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ (ΤΗΝ 4Η ΜΕΡΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ,ΤΟ ΠΡΩΤΟΓΑΛΑ ΔΕΝ ΕΠΑΡΚΕΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΑΙ ΚΛΑΙΝΕ ΠΟΛΥ ΤΑ ΜΩΡΑ) ΘΗΛΑΖΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ. ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΜΑΙΑ Η' ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ ΒΡΕΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ,ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΡΩΤΗΣΕΙΣ!!

tinker

tinker
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
allegra έγραψε:Καλημέρα σε όλους

Σε λίγες μέρες μπαίνω στο μήνα μου και με απασχολεί πάρα πολύ το τι γίνεται με το θέμα του ταισματος του μωρού από την πρώτη στιγμή που έρχεται στον κόσμο. Στην κλινική που θα γεννήσω τους ειπα οτι θέλω αποκλειστικό θηλασμό και μου είπαν οτι τις 2 πρωτες μέρες δε φτάνει το πρωτόγαλα. Πως το κρίνουν αυτό; Ας μου πουν τα ml που χρειάζονται να βγάλω από την πρώτη στιγμή με το θήλαστρο και να ξέρω αν του φτάνει η όχι. Επίσης, υπάρχει διαφορά αν γεννήσω με καισαρική ή φυσιολογικά; Περιμένω την βοήθειά σας!!!

Φιλάκια πολλά clown

με το καλο κοριτσακι μου!!!!
λοιπον..λενε βλακειες ελεος!!!!!
η φυση εχει προβλεψει ετσι ωστε το πρωτογαλα να φτανει και να περισευει!!!τιποτα δεν ειναι τυχαιο..το πρωτογαλα ειναι το πιο σημαντικο μερος του θηλασμου!
ολα τα υπολοιπα..ζαχαρονερα...κιντερτε και ενα σωρο βλακειες ειναι απλα για να τα στουμπωνουνε τα καημενα και να σταματανε να κλαινε!ειναι πολυ σημαντικο η κλινικη που θα γεννησεις να ειναι υπερ του θηλασμου..
γεννησα στο λητω,οταν με επιασαν οι πονοι..ειπα στην μαια να μην του δωσουν ξενο γαλα..ζαχαρονερο..η οτιδηποτε αλλο περα απο το γαλα μου..με καθησυχασε οτι δεν δινουν ετσι και αλλιως!
καθε φορα που πεινουσε μου τον εφερναν...πολλες φορεσ και ανα μισαωρο!
παρε το βιβλιο της πατσουρου θα σε βοηθησει πολυ....
με το καλοοοοο!!!!!

xazomammy

xazomammy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αυτό που κατάλαβα είναι ότι εάν πραγματικά θέλεις να θηλάσεις ακόμα κ αν πιει κ λίγη σκόνη το μωρό σου στις αρχές, ακόμα κ εάν έχεις δυσκολίες αργά ή γρήγορα θα τα καταφέρεις (εκτός απροόπτου), φτάνει να έχεις πείσμα κ σωστή ενημέρωση. Στην αρχή θέλει υπομονή κ προσπάθεια, αλλά η συνέχεια θα σε ανταμείψει απόλυτα!!! Επίσης καλό είναι να κλείσεις τα αυτάκια σου σε κάθε βλακεία κ μην αφήνεις τον καθένα να σου λεει μπούρδες. Να θυμάσαι οτι κάθε μανούλα ξέρει το καλύτερο για το μωρό της. Στην αρχή το μωράκι θα θέλει να είναι συνέχεια στο στήθος- ο θηλασμός τον πρωτο καιρό δεν εχει ωράρια. Διάβασε, ενημερώσου, έχε κ το τηλ. μια συμβούλου θηλασμού (αχρείαστο να είναι) κ όλα θα πάνε καλά! Και εάν τυχόν δεν πάνε όπως ακριβώς θέλεις τα πράγματα, να θυμάσαι ότι το μωρό σου έχει ανάγκη από την αγκαλίτσα σου, την αγάπη σου κ την μανούλα του να χαμογελάει. Με το καλό να υποδεχτείς στην αγκαλίτσα σου το μωράκι σου εύχομαι κ καλούς θηλασμούς!!![/quote]

marakious

marakious
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εγω πηρα 3κλινο οικονομικο (Rooming in)και δηλωσα κατα την εισαγωγη αποκλειστικο θηλασμο και ετσι εγινε το μωρο εφευγε απο κοντα μου μονο για παιδιατρο καθως τα αλλαζαμε εμεις μεσα στο δωματιο.
Σε ολες λενε τα ιδια οτι δεν φτανει το γαλα αλλα ειναι αρκετο γιαυτο που χρειαζεται το στομαχακι του μικρου.
Μεχρι σημερα δεν εχω δωσει καθολου ξενο γαλα flower flower

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
allegra μην ακούσεις κανέναν κοπέλα μου.Το πρωτόγαλα είναι το καλύτερο γάλα για το νεογέννητο μωράκι!εμένα του έδωσαν ξένο μέχρι να μου το φέρουν στο δωμάτιο(γέννησα μια το μεσημέρι και μου τον έφεραν στο δωμάτιο στις 7 το απόγευμα)με αποτέλεσμα να του έχει πέσει τόοοοοσο βαρύ που όλο το βράδυ είχε εμετούς και φυσικά το πρωτόγαλα ούτε να το δει δεν ήθελε.Θα επιμείνεις στον αποκλειστικό θηλασμό και θα επιμείνεις να το βάλεις στο στήθος όσο πιο γρήγορα γίνεται.Αν γεμμήσεις με καισαρική προσπάθησε να βρείς μια στάση που να μην σε πονάνε τα ράμματα αλλά να τρώει και το μικρούλι σου.Αγόρασε το βιβλίο:θηλασμός μια υπέροχη σχέση της Πατσούρου τα λέει όλα αυτά και τόσα άλλα.Με το καλό το μωράκι σου!

allegra


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Κοριτσια σας ευχαριστω τοοοσο πολυ για τις απαντησεις και τις ευχες σας! Ειδικα τωρα που πλησιαζει ο καιρος η συμπαράσταση σας ειναι βάλσαμο!!

protoula

protoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ANGEL έγραψε:ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΥΧΟΜΑΙ!! ΕΓΩ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΗΔΗ ΜΙΑ ΚΟΡΗ.ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΛΛΑ ΑΝ ΧΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΒΑΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΙΚΤΕΡΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ.ΕΓΩ ΤΗΣ ΕΔΙΝΑ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΓΙΑΤΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΙΚΤΕΡΟ!ΗΤΑΝ ΧΛΩΜΗ,ΟΠΩΣ ΚΙ ΕΓΩ!!ΜΟΛΙΣ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ (ΤΗΝ 4Η ΜΕΡΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ,ΤΟ ΠΡΩΤΟΓΑΛΑ ΔΕΝ ΕΠΑΡΚΕΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΑΙ ΚΛΑΙΝΕ ΠΟΛΥ ΤΑ ΜΩΡΑ) ΘΗΛΑΖΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ. ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΜΑΙΑ Η' ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ ΒΡΕΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ,ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΡΩΤΗΣΕΙΣ!!

δεν σχετιζεται το ενα με το αλλο.
φτανει και παραφτανει το πρωτογαλα. τα μωρακια κλαινε γιατι ειναι κι αυτο εναυσμα για την παραγωγη του γαλακτος. αν με το που ξυπναει (η αν δεν ξυπναει το βαζουμε εμεις) κατευθειαν θηλαζει θα ερθει πιο γρηγορα κ το γαλα. αν παρει ξενο τοτε υπονομευουμε στην ουσια και στην πραξη τον θηλασμο γιατι απλα ΧΩΡΙΣ ΕΡΕΘΙΣΜΑ Κ ΖΗΤΗΣΗ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ.

http://nov08mommies.forumotion.net

elena

elena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ποιος το λέει ότι δεν φτάνει??? Δεν θα κάθεσαι να αγχώνεσαι για τα μλ!! Όποτε κλαίει θα βάζεις το μωράκι σου στο στήθος! Είναι πολύ ζόρικο να θηλάσεις αποκλειστικά, αλλά αξίζει τον κόπο! Αν το θες, θα το καταφέρεις!! Εγώ τον θήλασα 3 μήνες αποκλειστικά και μετά μεικτό!! Είχε τρελές απαιτήσεις και δεν μπορούσα να είμαι μ'ένα στήθος όλη την ώρα έξω , οπότε βρήκα την μέση λύση να του δίνω μισό μισό από το να μην δίνω καθόλου από το δικό μου!!

Θα δεις! Όλα καλά θα πάνε! Να απαιτήσεις το αυτονόητο!! Να θηλάζεις και να σου φέρνουν το μωρό!! Εγώ είχα γίνει μαλλιά κουβάρια με 2-3 μαίες γιατί τους έλεγα να το φέρνουν όποτε κλαίει να το ταΐζω! Και αυτές οι βλαμμένες έλεγαν τα δικά τους! Αλλά έβαλα και γυναικολόγο και παιδίατρο να τις βάλουν στην θέση τους!! Επειδή ανέβαζε ίκτερο με ειρωνεύονταν ότι δεν θα πέσει αν τον βγάζουν από την λάμπα ενώ ο παιδίατρος συνέστησε πολλούς θηλασμούς να πέσει μαζί με την λάμπα!! Γι'αυτό σου λέω όλα θα πάνε καλά!! Θα δεις...

Μανούλα_Δήμητρα

Μανούλα_Δήμητρα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Καλησπέρα κοπέλα μου και απο εμενα!
Εγω θα σου πρώτεινα να ψάξεις για μονοκλινο για να εχεις το μωρο όλο το 24ωρο μαζί σου, αν πάλι δεν γίνετε.....πρέπει να απαιτήσεις να ταιζεις εσυ μονο το μωρο!είναι δικαίωμα της κάθε μανούλας!
Το πρωτόγαλα - το λεγόμενο πύαρ είναι το α και το ω σε ένα παιδί!περιέχει μεγάλης περιεκτικοτητας σε αντισωματα και γενικά είναι το ποιο σημαντικό κομμάτι στο θηλασμό!Πρέπει κάποιος να σε βοηθήσει να σου βάλει το μωρο στο στήθος ! καλό θα είναι να το ζητήσεις απο κάποια μαία!το γάλα σου τις πρώτες μέρες θα είναι τοσο πολύ που θα χρειαστεί να αδειάζεις το στήθος σου κάποιες φορές, αρα μυθος και το οτι το μωρο δεν θα χορταίνει.Να θηλάζεις το μωρο στην αρχη απο ένα στηθος σε κάθε γευμα γιατι τα πρωτα 10' το γάλα είναι αραιο και μετα γίνετε ποιο παχύρευστο σε λίπος και αυτο ουσιαστικά δείνει και το βάρος στο μωρό!το άλλο στηθος αν πρίζετε αδειαζέτο με το χέρι η με το θήλαστρο για λίγα λεπτα! μην κρατάς χρονόμετρο για τα γεύματα...ταιζε το μωρο σου όποτε πεινάει εκτος αν κοιμάται πάνω απο 4ώρες!
Να αποφεύγεις να χρησιμοποιείς το θηλαστρο για να δώσεις το γάλα στο μωρό γιατι μειώνετε σταδιακά το γαλα έτσι, το μωρό κάνει τις ποιο σωστες θηλαστικές κινήσεις!
Τις πρωτες μέρες ίσως ματώσουν οι θηλές σου, υπάρχει ειδική κρέμα στο φαρμακείο με λανολίνη που βοηθάει και δεν χρειαζεται να το ξεβγάλεις , μπορείς να ταισεις το μωρο αμέσως μετα! Επισης το σπαθόλαδο κλείνει και τρύπες ακόμα και βοηθάει πολύ και στα συγκάματα των μωρων! μόνο που θα πλένεις το στήθος σου πρωτου ταισεις το μωρο αν το βάζεις!
Το γαλα σου απωστειρώνει άμεσα το στήθος , δεν χρειαζεται να τρέχεις κάθε λίγο και λιγάκι στο μπάνιο για να το πλένεις!Να έχεις εμπιστοσύνη σε σένα και στο μωρό σου! ο θηλασμός είναι κάτι που μαθαίνετε στην πορεία με την εμπειρία ..μην ανγχωθεις!
Επίσης αν θέλεις αποκλειστικό θηλασμό να αποφύγεις τα σημπληρώματα!όσο ταιζεις το μωρο θα παραγεις οσο γάλα χρειαζεται, οσο λιγοτερο το ταιζεις τοσο λιγοτερο θα έχει με τον καιρό! ΠΟλλά νερα και σουπίτσες! !!!!!
οτι χρειαστεις είμαστε εδω να σε βοηθήσουμε!

σου γραφω και το τηλ απο τον σύνδεσμο θηλασμού Ελλάδας 2106003249 όπου θα ακούσεις όλα τα τηλ. σημβουλων θηλασμου απο Αθηνα,Θεσσαλονίκη, Μυιλήνη, και Βόλο!


Θηλασμός και Μέρες στην κλινική - Σελίδα 2 531909 με το καλο να γεννήσεις!!!και μην ανγχωθεις για τίποτα! Θηλασμός και Μέρες στην κλινική - Σελίδα 2 525820

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μια χαρα επαρκει το πρωτογαλα καλε, εκτος αν πια αργησει να σου κατεβει για μερες το γαλα πραγμα σπανιο, ρε παιδια λυστε μου μια απορια και εγω αποκλειστηκα την θηλαζα στο μαιευτηριο αλλα οταν εκανε λιγο ικτερο μου ειπαν οτι πρεπει να της δωσω και ξενο, ακομα και η γυναικολογος μου που παλεψε μαζι μου να ερθουν να μου δειξουν θηλασμο και να μου την φερνουν να θηλαζω μου ειπε εκανε λιγο ικτερο δωστης και λιγο ξενο για να πεσει μεχρι αυριο να φυγετε; εχω μπερδευτει με αυτο το θεμα τι ισχυει για τον ικτερο τελικα

Μανούλα_Δήμητρα

Μανούλα_Δήμητρα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μιλουπακι έγραψε:μια χαρα επαρκει το πρωτογαλα καλε, εκτος αν πια αργησει να σου κατεβει για μερες το γαλα πραγμα σπανιο, ρε παιδια λυστε μου μια απορια και εγω αποκλειστηκα την θηλαζα στο μαιευτηριο αλλα οταν εκανε λιγο ικτερο μου ειπαν οτι πρεπει να της δωσω και ξενο, ακομα και η γυναικολογος μου που παλεψε μαζι μου να ερθουν να μου δειξουν θηλασμο και να μου την φερνουν να θηλαζω μου ειπε εκανε λιγο ικτερο δωστης και λιγο ξενο για να πεσει μεχρι αυριο να φυγετε; εχω μπερδευτει με αυτο το θεμα τι ισχυει για τον ικτερο τελικα


Γνωρίζω οτι με το θηλασμό πέφτει ποιο γρήγορα ο ίκτερος!

elena

elena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μιλουπακι έγραψε:μια χαρα επαρκει το πρωτογαλα καλε, εκτος αν πια αργησει να σου κατεβει για μερες το γαλα πραγμα σπανιο, ρε παιδια λυστε μου μια απορια και εγω αποκλειστηκα την θηλαζα στο μαιευτηριο αλλα οταν εκανε λιγο ικτερο μου ειπαν οτι πρεπει να της δωσω και ξενο, ακομα και η γυναικολογος μου που παλεψε μαζι μου να ερθουν να μου δειξουν θηλασμο και να μου την φερνουν να θηλαζω μου ειπε εκανε λιγο ικτερο δωστης και λιγο ξενο για να πεσει μεχρι αυριο να φυγετε; εχω μπερδευτει με αυτο το θεμα τι ισχυει για τον ικτερο τελικα

Κουμπαράκι εμένα μου είπε ο παιδίατρος πολύ θήλασμα! Η μαία του γυναικολόγου μου, μου είπε αν θέλω να του πέσει να δώσω λίγο ξένο!! Αυτό που μου εξήγησαν γιατί τους ρώταγα συνέχεια μου είπαν ότι το πολύ γάλα κατεβάζει τον ίκτερο κι απλά με τον θηλασμό μπορεί να μην έπινε πολύ γιατί κοιμόταν ενώ με το μπιμπερό έδινες στάνταρ κάποια μλ! Αλλά εγώ δεν του έδωσα τότε και τον έβαζα συνέχεια στο στήθος, κι όταν έβλεπα να κοιμάται τον έστελνα λάμπα, και στις 2 ώρες μπορεί και λιγότερο τον ζήταγα πάλι να τον θηλάσω κι ας μην έκλαιγε!! Την επόμενη το πρωί βγήκαμε... Θηλασμός και Μέρες στην κλινική - Σελίδα 2 328109 Θηλασμός και Μέρες στην κλινική - Σελίδα 2 328109 Και όταν ήμασταν σπίτι τον άφηνα με το πάμπερ μόνο και τον έβαζα στο παράθυρο να τον βλέπει ο ήλιος όταν κοιμόταν!! Θηλασμός και Μέρες στην κλινική - Σελίδα 2 654316 Σε 3 μέρες δεν ήταν πια κιτρινιάρης!! Θηλασμός και Μέρες στην κλινική - Σελίδα 2 328109 Θηλασμός και Μέρες στην κλινική - Σελίδα 2 215994

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καταλαβα, καλα εμενα δεν μου ειπε να του δινω ξενο γενικα απλα επειδη ανεβασε μια μερα πριν φυγουμε μου το ειπε για να του κατεβει να φυγουμε μετα να θηλαζω κανονικα μου ειπε, οποτε μαλλον γιαυτο οπως λες να πιει γαλα για να φυγουμε την επομενη οκ μου λυθηκε η απορια

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
δε μπορουν να σου πουν οτι δε φτανει εαν δε δουν ποσο παραγεις!!εγω την κορη μου τη θηλασα αποκλειστηα στο μαιευτηριο, με θηλες σιλικονης βεβαια γιατι οι θηλες μου ειναι εισερχουσες. τωρα το γιο μου δεν καταφερα να τον θηλασω στο μαιευτηριο, αν και τον εβαζα στο στηθος, δε μπορουσε να το πιασει, ουτε και τις θηλες σιλικονης. οποτε αναγκαστηκα του εδινα κυριως ξενο τις 3 μερες που κατσαμε στο μαιευτηριο. γυρνοντας ομως στο σπιτι του δινω αποκλειστηκα απο το δικο μου, εστω κι αν το βγαζω με θηλαστρο. απ'το τιποτα προτιμω να παρει οτι μπορει απο το μπιμπερο. καλη επιτυχια ευχομαι και με το καλο!!!!

Μανούλα_Δήμητρα

Μανούλα_Δήμητρα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΕΤΕ Η ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΘΗΛΑΣΤΡΑ !

MEDELΑ -2107470417-2310844288
ΑΜΕDΑ- 2107772021-2310200467
ΑVENT - 2310440085

EMENA ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕΒΟΛΕΨΕ ΠΟΛΥ ΤΗΣ ΜΕDELA SWING ΑΛΛΑ ΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!

athi

athi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
επειδη θελω να αγορασω το swing \της medela, το τηλεφωνο αθηνας βγαινει σε φαξ και το αλλο της θεσσαλονικης δεν ισχυει...
αν γινεται να επιβεβαιωθουν τα τηλεφωνα...

http://lovinghorses.pblogs.gr/

NATASHA


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Συμφωνω με ΜΑΝΟΥΛΑ ΔΗΜΗΤΡΑ!!!!Οταν γεννησεις θα εχεις παρα πολυ γαλα...ΝΑ ΑΠΙΑΙΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΑΙΣΕΙΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΕΣΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ εαν και εφοσον το θελεις!!!!!!Υπαρχουν νοσοκομεια που ειναι υπερ του μητρικου θηλασμου..... ασε που θα το ευχαριστηθεις κ εσυ!!!Ειναι τοσα πολλα τα προτερηματα
1)ειναι η καλυτερη βρεφικη τροφη γιατι περιεχει ολες τις απαραιτητες θρεπτικες ουσιες που χρειαζεται το βρεφος σε σωστη αναλογια
2)εναι βιολογικα εξειδικευμενο για να προαγει την αναπτυξη του εγκεφαλου
3)προστατευει το βρεφος απο λοιμωξεις,ιωσεις,αλλεργιες αλλα και απο την αναιμια
4)αφομοιωνεται πιο ευκολα,ελλατωνει τους κολικους,τη δυσκοιλιοτητα ακομα και τις πιθανοτητες συγκαματος
5)ειναι ενας ζωντανος ιστος,η συνθεση του αλλαζει αναλογα με τις αναγκες του βρεφους,απο μερα σε μερα,αλλα και απο τη φαση του γευματος
6)στην αρχη ειναι πιο αραιο για να ξεδιψαει το μωρο και στη συνεχεια πιο πλουσιο σε λιπος για να ικανοποιησει την πεινα του
7)ηρεμει το μωρο λογω μιας ειδικης ορμονης που περιεχει
Coolμειωνει μελλοντικους κινδυνους οπως παχυσαρκια και νεανικος διαβητης
9)ο θηλασμος συμβαλει στη σωστη αναπτυξη και διαμορφωση της στοματικης κοιλοτητας γιατι ασκει τους μυες που η φυση εχει προετοιμασει γι'αυτο το σκοπο
10)αυξανει σημαντικα το δεικτη νοημοσυνης
11)απελευθερωνει την ωκυτοκινη μια ορμονη που βοηθα την μητρα να επανελθει στην αρχικη της μορφη πιο γρηγορα,και μεινει την απωλεια αιματος αμεσωσ μετα τον τοκετο
12)η χαλαρωτικη ουσια που περιεχει το μητρικο γαλα κυκλοφορει στο αιμα της μητερας και την βοηθα να χαλαρωσει
13)η ορμονη προλακτινη που παραγεται με τον θηλασμο συμβαλλει στο να νιωσει η μητερα αυτο που ονομαζεται ""μητρικο ενστικτο"" και την προστατευει απο την καταθλιψη
14)κανει καλο στην σιλουετα,η παραγωγη του μητρικου γαλακτος βοηθα στην καταναλωση του επιπλεον λιπους που εχει συγκεντρωθει στο σωμα κατα την περιοδο της εγκυμοσυνης
15)ειναι ενας φυσικος τροπος αντισυλληψης,παρ'οτι οχι απολυτα ασφαλης,αλλα προφυλασει σε μεγαλο ποσοστο
16)προστατευει την μητερα απο καρκινο του μαστου,των γεννητικων οργανων,την αναιμια κατα την διαρκεια τησ λοχειασ,αλλα και απο μελλοντικη οστεοπορωση
17)πολλες μητερες βρισκουν πολυ βολικο να εχουν καθε στιγμη γαλα στη σωστη θερμοκρασια χωρις την διαδικασια προετοιμασιας και αποστειρωσης
18)ειναι ο πιο οικονομικος τροπος σιτισης του μωρου
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΑΝΤΕΓΡΑΨΑ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ "ΣΧΕΣΕΙΣ ΣΤΟΡΓΗΣ" ΟΠΟΥ ΤΟ ΔΙΝΟΥΝ ΣΤΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ Θηλασμός και Μέρες στην κλινική - Σελίδα 2 401147

athi

athi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΕΤΕ Η ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΘΗΛΑΣΤΡΑ !

MEDELΑ -2107485752, 2107470418-2310316011, 2310317115
NEA ΔΙΟΡΘΩΜΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ

http://lovinghorses.pblogs.gr/

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις