Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
9 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 9 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 6]

Gwgw81


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
kloklo έγραψε:egw kai gia emena k gia ta paidia mou ta piga se kksexwristo dwmatio tin epomeni apo tin mera tvn genethliwn tous otan kleisane ton prwto tous xrono.mporei na mpei kleftis k apo kourasi na min ton akousw, mporei na ginei seismos k na min katalavw alla to paramokro kix na kanoun ta paidia to mati mou anoigei garida k petagomai.den eimai tis apopsis na ta afineis mexri 5 etwn mazi sou, alla oute molis 40soun na valw to vrefos to mikrouli mono tou se ena terastio dwmatio makria apo emas, ena mwraki pou mexri 6 minwn nomizei pws ayto k h mama tou einai 1 swma, (giayto k stous 6 mines pou arxizoun na suniditopoioun pws den einai ena swma, arxizoun na fwnazoun molis xatheis apo to optiko tous pedio.
k to dwmatio mou emena parepiptontws panta mosxovola !!!Smile))

κι εμενα μοσχοβολα kloklo μου αλλα του μπεμπη μου μοσχοβολαει περισσοτερο.και μετα να σε ρωτησω κατι; το μωρο οταν λες μαζι σου,εννοεις στο κρεβατι σας ή στην κουνια του αλλα στο δωματιο σας;

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
παλιοτερα που ζουσαν ολι σε ενα δωματιο κοιμοντουσαν ολοι μαζι και κανεις δεν επαθε τιποτα !! επισης ακομα και σημερα στην αφρικη  στον αμαζονιο και στην γροιλανδια εχουν μια καλυβα και κοιμουνται ολοι μαζι σαν τις σαρδελες χαχαχα παλι δεν παθαινουν τιποτα !! τωρα τι ειναι σωστο και τι λαθος αναλογα το σκεπτικο καθε ανθρωπου !! ακουσα πολλα χρονια πριν αποκτησω τα παιδια μου εναν παιδοψυχολογο να λεει οτι οι γονεις εχουν μεγαλο αγχος στο μεγαλωμα των παιδιων τους  γιατι μονιμως σκεφτονται αν το ενα ειναι σωστο η αν το αλλο ειναι λαθος και απαντησε πολυ σοφα ο ανθρωπος οτι καθε μερα οι γονεις κανουν και 1 λαθος αλλα δεν πειραζει αρκει τα παιδια να ειναι ευτυχισμενα !!! 

SofiaSidi


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ωραία....έχουμε άλλον έναν χρόνο λοιπόν.... τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 215994
Εγώ επειδή θήλαζε μέχρι τα 3 (και νύχτα μέχρι τα 2) τον είχα έτσι κι αλλιώς μαζί μας στο κρεβάτι. Ήταν φορές που ο άντρας μου έπρεπε να κοιμάται στον καναπέ, αλλά γι αυτό δεν φταίει το ότι είχαμε μαζί το παιδί αλλά το ότι είναι μικρό το κρεβάτι μας...
Επίσης επειδή συχνά είμαστε μια εδώ μια εκεί (πχ επειδή δεν είμαι από εδω 1-2 φορες τον χρόνο πηγαίνω στους δικούς μου), θα ήταν πιο δύσκολο να του αλλάζω συνέχεια κρεβάτι, οπότε έτσι κοιμόμαστε μαζί και νιώθει μεγαλύτερη ασφάλεια. Όπως και να χει του αφήνω την επιλογή, άλλες φορές πηγαίνει από μόνος του στο δικό του κρεβάτι, άλλες φορές έρχεται μαζί μας. Εμένα εννοείται ότι μου αρεσει να κοιμάται μαζί μας...
Φέτος έλεγα να τον βάλω να κοιμάται μόνο στο δωμάτιο του αλλά μετά το κείμενο που διάβασα μπορεί να το ξανασκεφτώ... Very Happy

ioannaki

ioannaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259
Έλεος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τι άλλο θα ακούσουμε;;;;;;; No No No No No No No No No No No No No

Να τα κοιμίζουμε μαζί μας μέχρι να πάνε πανεπιστήμιο....Είναι απολύτως υγιές.... τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259

marizakismom

marizakismom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ναι,τωρα εγω ομως μπερδευτηκα..εχουμε ενα θεμα στο υπνοδωματιο μας,πρεπει να σοβατιστει γιατι εχει κατι σκασιματα στο ταβανι και τρεμω μην πεσει τιποτα στο μωρο..ειπαμε λοιπον με τον αντρα μου αρχικα να μεταφερθουμε οικογενειακως στο παιδικο που ειναι πιο μεγαλο(και το δικο μας μεγαλο ειναι βεβαια..) και προς το παρον ειναι αποθηκη(δεν το εχω φτιαξει)..μετα σκεφτηκα..που να βγαζω-βαζω επιπλα κτλ?θα το φτιαξω παιδικο και θα παει η μικρη να κοιμηθει στο δωματιο της,αφου θα το εφτιαχνα ετσι κ αλλιως..θα εχω κι ενα μονο κρεββατι στο παιδικο μεχρι να προσαρμοστει και μια χαρα..αλλα τωρα.. Rolling Eyes

ρενα79

ρενα79
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
εγω παντως κορίτσια απο προσωπικη πειρα, επειδη κοιμομουν με την γιαγια μου μεχρι τα 8, πιστευω οτι ειναι οτι χειροτερο!! οταν πεθανε, οταν ημουν 8, δεν μπορουσα να κοιμηθω καθολου μονη μου, ουτε να κατσω μονη μου καν στο δωματιο!! μιλαμε για μεγαλο προβλημα που τελικα το ξεπερασα στα 13!!! οποτε τωρα στο γιο μου δεν κανω το ιδιο λαθος!! γιατι λαθος νομιζω οτι ειναι!! ασε που αν θα εκριθει η οχι η ορμονη του στρεσ δεν νομιζω να εχει να κανει με το αν κοιμουνται τα μωρα μονα τους, αλλά με το αν ζουν σε ενα ηρεμο περιβαλλον, χωρις αγχος, χωρις φωνες, χωρις τσακωμους και με 2 γονεις που να ειναι ευτιχισμενοι...τοτε γινονται και αυτα ευτυχισμενα μωρα και δεν εχουν καθολου στρες!!! δεν λεω να το εγκαταλειπεις αν κλαιει, αλλά αν το μαθεις με ηρεμο τροπο οτι το να εισαι μονος σου στο δωματιο σου ειναι ωραιο και οτι εμεις οι γονεις θα ειμαστε διπλα σου οποτε μας χρειαστεις νομιζω ειναι το πιο ιδανικο!!! ασε που και μονο η ιδεα να κοιμαται αναμεσα σε μενα και στον αντρα μου ενα τοσο δα μωρο με τρελαιναι!!! κι αν το πλακωσω την νυχτα που στριφογυρναω σαν σουβλακι???

eirini2


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ειναι υπερβολικο ολο αυτο.μετα δεν θα ξεκολαει απο το δωματιο σου το παιδι αφου θα εχει γινει 5 και θα καταλαβαινει.και αν ερθει ενα 2ο,3ο παιδι?θα τα εχεις ολα μαζι μεσα στο δωματιο.αυτο γινοταν παλια.οταν τα σπιτια ηταν μικρα και δεν υπηρχε αλλο δωματιο για να βαλεις το μωρο.πρεπει να μαθει να κοιμαται μονο του.εγω το δικο μου το εχω απο 2,5 μηνων στο κρεβατι του.δεν ξερω ανα κανω καλο η κακο.εχω την ενδοεπικοινωνια και τον ακουω αν χρειαστει κατι

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η κάθε μαμά κάνει αυτό που θεωρεί σωστό και ταριάζει στην οικογένειά της. Η δική μας κοιμάται ακόμα στο δωμάτιό μας αλλά πάντα στο κρεβατάκι της, κυρίως γιατί ο μπαμπάς καπνίζει αλλά και γιατί φοβαμαι μην μπει κάτω από τα σκεπάσματα και δεν την πάρω χαμπάρι. Έλεγα να την πάω στο δωμάτιό της σε λίγες μέρες, γιατί την ενοχλούμε εμείς με τα ροχαλητά μας και με το ξυπνητήρι μας αλλά τελικά το ξανασκέφτηκα και λεώ να την αφήσω μαζί μας λίγο ακόμα. Πάντως θα είναι δύσκολη η πρώτη νύχτα για όλους.

gelly

gelly
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Oταν θα τελειωσουμε το σπιτι μας και θα μπουμε μεσα γιατι μεχρι στιγμης μενουμε σ ενα πολυ μικρο και η Μαρια ΔΥΣΤΥΧΩΣ ειναι 18 μηνων και κοιμαται μαζι μας στο δωματιο ( στη κουνια της )τοτε θα γραψω εγω ενα αρθρο για το τι εχω να τραβηξω απο τη μαρια που θα παει στο δωματιο της και δε θα θελει.. affraid τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 585182
Αραγε η κυρια που εγραψε αυτο το αρθρο εχει παιδι γιατι κατα καιρους εχω διαβασει πολλαααααααααα αρθρα που αναφερονται σε οτι εχει να κανει με παιδια, απο ανθρωπους που οχι μονο δεν εχουν παιδια αλλα δε θελουν κιολας να κανουν....Και μονο που σκεφτομαι τι με περιμενει μολις θα παμε στο σπιτι μας με πιανει τρομος...να τη κοιμιζω και μαζι μου μεχρι τα 5 ???? τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 966307

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ρενα79 έγραψε:εγω παντως κορίτσια απο προσωπικη πειρα, επειδη κοιμομουν με την γιαγια μου μεχρι τα 8, πιστευω οτι ειναι οτι χειροτερο!! οταν πεθανε, οταν ημουν 8, δεν μπορουσα να κοιμηθω καθολου μονη μου, ουτε να κατσω μονη μου καν στο δωματιο!! μιλαμε για μεγαλο προβλημα που τελικα το ξεπερασα στα 13!!! οποτε τωρα στο γιο μου δεν κανω το ιδιο λαθος!! γιατι λαθος νομιζω οτι ειναι!! ασε που αν θα εκριθει η οχι η ορμονη του στρεσ δεν νομιζω να εχει να κανει με το αν κοιμουνται τα μωρα μονα τους, αλλά με το αν ζουν σε ενα ηρεμο περιβαλλον, χωρις αγχος, χωρις φωνες, χωρις τσακωμους και με 2 γονεις που να ειναι ευτιχισμενοι...τοτε γινονται και αυτα ευτυχισμενα μωρα και δεν εχουν καθολου στρες!!! δεν λεω να το εγκαταλειπεις αν κλαιει, αλλά αν το μαθεις με ηρεμο τροπο οτι το να εισαι μονος σου στο δωματιο σου ειναι ωραιο και οτι εμεις οι γονεις θα ειμαστε διπλα σου οποτε μας χρειαστεις νομιζω ειναι το πιο ιδανικο!!! ασε που και μονο η ιδεα να κοιμαται αναμεσα σε μενα και στον αντρα μου ενα τοσο δα μωρο με τρελαιναι!!! κι αν το πλακωσω την νυχτα που στριφογυρναω σαν σουβλακι???

εννοειται στην κουνια του! αυτο που προτεινουν ειναι στην κουνια του και η κουνια κολλητα στο κρεβατι της μαμας με το καγκελο κατεβασμενο,οχι το νεογεννητο στη μεση...να το πλακωσεις το βραδυ...
εσυ βρε κοριτσι μου ειχες τραυματικη εμπειρια,βιωσες την απωλεια αγαπημενου προσωπου ισως απο εκει να προεκυψε ο φοβος σου...δεν ξερω.

τα 5 ειναι το μαξιμουμ συμφωνα με τους ψυχιατρους,μετα τα 5 θεωρουν απαραιτητο να ειναι το παιδι στον χωρο του. Τα 3 ετη ειναι το οριο, και για τον υπνο αλλα και για την παρουσια της μητερας ή οποιου αλλου φροντιζει αποκλειστικα ενα παιδι (ειτε ειναι η γιαγια,ειτε η νταντα,ειτε ο μπαμπας) και παει λεγοντας..
εξαρταται απο πολλα το πως θα εισαι με το μωρο, μια μανα που θηλαζει το μωρο της ειναι δυσκολο να το εχει σε αλλο δωματιο -εξουθενωτικο μαλλον...αν εχει κολικους ενα μωρο και σφαδαζει το βραδυ επισης δυσκολο να το αφηνεις μονο του -κ απαραδεκτο κατα τη γνωμη μου- ,πως θα ειναι η μανα? περα δωθε σαν το ζομπι στα δωματια?
και τα 2 παιδια μου τις πρωτες βδομαδες κρεμοντουσαν απο το στηθος μου, δεν υπηρχε περιπτωση να ειμαστε χωρια...το μικρο μου καποια βραδια θηλαζει καθε μια ωρα, ο μεγαλος ετρωγε καθε 2 ωρες μεχρι και 10 μηνων...οτι λοιπον ταιριαζει στην καθεμια και στο καθε μωρο,δεν ειμαστε ολοι ιδιοι..

και πολυ σωστα εγραψες οτι εχει σημασια σε τι περιβαλλον μεγαλωνει ενα παιδι!

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσια παντως τα παιδια μου που απ την πρωτη μερα της ζωης τους κοιμοντουσαν μαζι μου πηγαν μια χαρα στο δωματιο τους χωρις να ξυπνησουν τη νυχτα κλπκλπ φυσικα οταν τα εβαλα στο δωματιο τους σκεφτηκα πως δεν υπαρχει περιπτωση να ερθουν και να τα διωξω ... θα ανοιξω την φτερουγα μου να  ζεσταθουν τα κοτοπουλακια μου !! 

newagemama

newagemama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ πιστεύω πως αυτοί οι γενικοί κανόνες δεν ανταποκρίνονται στο real life. Και μου φαίνεται παρατραβηγμένο αυτό για την 5ετία. Το ζευγάρι πώς θα έχει προσωπικό χώρο και χρόνο?

http://newagemama.wordpress.com

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΜΩΣ ΘΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ.ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ? Mad

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Χωρίς να τίθεμαι υπέρ ή κατά, νομίζω ότι αυτό που θέλει να πει το άρθρο είναι ότι αν το πάρεις απόφαση να κοιμίζεις τα παιδιά στο ίδιο δωμάτιο με σένα μέχρι τα 5 τους, μετά από μόνα τους δεν θα έχουν πρόβλημα να κοιμηθούν μόνα τους (debatable...).
Κι εμένα μου φαίνεται τραβηγμένο, μέχρι 5 ετών, όπως επίσης μου φαίνεται τραβηγμένο να βάζεις το μωρό σε ξεχωριστό δωμάτιο μόλις σαραντήσει.. Δεν θα μπορούσα να διανοηθώ να περάσω τους πρώτους μήνες τα βράδια σε ξεχωριστό δωμάτιο από τα μωράκια μου, είτε θήλαζα είτε όχι, και δεν θα είχα και υγιή σχέση με τον άντρα μου αν κοιμόμασταν παρέα όλοι μαζί μέχρι τα 5 τους...
Ξέρω άτομα που κοιμόντουσαν όλοι μαζί μέχρι να γίνουν 15 χρονών και βγήκαν μια χαρά παιδιά, ξέρω και κάτι μαμάκηδες που κοιμόντουσαν σε χωριστό δωμάτιο από τότε που σαράντησαν. Δε νομίζω ότι παίζει τόσο σημαντικό ρόλο το τι κάνουμε τη νύχτα (χωρίς να το παραβλέπω) όσο το με ποιο τρόπο συμπεριφερόμαστε στα παιδιά μας όταν είναι ξύπνια.
For the record, ο Αλέξανδρος κοιμόταν στο δωμάτιό μας μέχρι 8 μηνών, κι ο Θοδωρής ακόμα κοιμάται στο δωμάτιό μας - θα τον μεταφέρω στο παιδικό όταν νιώσω ότι ο Αλέξανδρος είναι ώριμος κ δεν θα ξυπνήσει ένα βράδυ και ορμήσει στο μωρό..

ρενα79

ρενα79
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
newagemama έγραψε:Εγώ πιστεύω πως αυτοί οι γενικοί κανόνες δεν ανταποκρίνονται στο real life. Και μου φαίνεται παρατραβηγμένο αυτό για την 5ετία. Το ζευγάρι πώς θα έχει προσωπικό χώρο και χρόνο?

συμφωνω!! δεν ξερω δεν νομιζω οτι το προβλημα μου ηταν μονο που εχασα την γιαγια μου , αλλά που εχασα μια παρεα που ειχα μεσα στο δωματιο και αισθανομουν ασφαλης!!! μετα ολοκληρο παιδι 8 χρονων κοιμομουν στο διπλο κρεββατι με την μητερα μου και ο πατερας μου στο δικο μου το μονο!!! και αυτο για 5 χρονια σχεδον!!!τωρα καταλαβαινω τους αμοιρους τους γονεις μου!!! επισης οταν πηγα στο δωματιο μου εφηβη πια δεν μπορουσα με τιποτα να ειναι κλειστη η πορτα, να ειναι σκοταδι κτλ!!! δεν ξερω η γνωμη μου ειναι οτι ολες οι θεωριες που αναπτυσσουν περικες φορες ειναι απλα θεωριες...το ενστικρο της μανας ειναι παντα το πιο σωστο! και βεβαια οι εμπειριες της και ο ψυχισμος της! πχ μια γνωστη μου θηλαζει ακομα τον γιο της που ειναι 5 ετων!!! το παιδι δεν μπορει καθολου χωρις το βυζι, αυτη πλεον εχει μονο σταγονες γαλα αλλά ο μικρός δεν μπορει να αποχωρηστει το βυζι!! αυτα ειναι υπερβολες...

jojo_mama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ioannaki έγραψε: τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259
Έλεος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τι άλλο θα ακούσουμε;;;;;;; No No No No No No No No No No No No No

Να τα κοιμίζουμε μαζί μας μέχρι να πάνε πανεπιστήμιο....Είναι απολύτως υγιές.... τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259


Η κουνιάδα μου η μια κοιμόταν στο ίδιο δωμάτιο με τη γιαγιά της από μικρη και όταν πέρασε στη σχολή δεινωπάθησε λέει για να συνηθίσει μόνη της..ακόμα και τώρα που είναι 25 δυσκολεύεται να κοιμηθεί μόνη της...

jojo_mama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Rinoula έγραψε:Η κάθε μαμά κάνει αυτό που θεωρεί σωστό και ταριάζει στην οικογένειά της.

Αυτό ειναι το μονο σίγουρο...


Τα μωράκια μας είναι ίσα;;;;

jojo_mama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Nena έγραψε: σαράντησαν. Δε νομίζω ότι παίζει τόσο σημαντικό ρόλο το τι κάνουμε τη νύχτα (χωρίς να το παραβλέπω) όσο το με ποιο τρόπο συμπεριφερόμαστε στα παιδιά μας όταν είναι ξύπνια.
For the record, ο Αλέξανδρος κοιμόταν στο δωμάτιό μας μέχρι 8 μηνών, κι ο Θοδωρής ακόμα κοιμάται στο δωμάτιό μας - θα τον μεταφέρω στο παιδικό όταν νιώσω ότι ο Αλέξανδρος είναι ώριμος κ δεν θα ξυπνήσει ένα βράδυ και ορμήσει στο μωρό..

Καλά αν μιλάμε για 2ο παιδί εννοείται ότι οι προϋποθεσεις για να κοιμηθει σε αλλο δωματιο ειναι διαφορετικες...

tolazarakimou!

tolazarakimou!
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Και εγώ δεν συμφωνώ να κοιμάται το παιδί με τους γονείς του. Μου φαίνεται περισσότερο ως ανάγκη της μάνας παρά του παιδιού. Εμείς πάντως το έχουμε μετακομίσει στο δωμάτιό του από 3 μηνών.

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Βέβαια, για να κάνω λίγο και το δικηγόρο του διαβόλου, για σκεφτείτε...όταν οι άνθρωποι ζούσαν στις σπηλιές είμαι σίγουρη ότι η οικογένεια κοιμόταν όλη μαζί, αγκαλιά, όπως κάνουν τα περισσότερα είδη ζώων. Το ότι η δική μας, η σύγχρονη κοινωνία, επιβάλλει τα ξεχωριστά δωμάτια και την ανεξαρτητοποίηση, μάλλον δεν αναιρεί την πιθανότητα το σώμα να αντιδράει όπως λέει αυτή η ερευνήτρια, αν ο άνθρωπος είναι "σχεδιασμένος" να συνυπάρχει τις ώρες της ξεκούρασης με την υπόλοιπη οικογένεια. Δεν μου ακούγονται παράλογα όλα αυτά που λέει. Τώρα, το αν είναι ανέφικτα τη σήμερον...αυτό είναι μια άλλη ιστορία...

ΑΓΑΠΗ@

ΑΓΑΠΗ@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΕΞΑΡΤΙΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ... ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΤΣΟΥΠ-ΤΣΟΥΠ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ ΠΑΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΑΚΙ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΜΟΥ..
Η ΜΥΡΩΔΙΑ ΤΗΣ, ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΠΟΥ ΜΕ ΤΥΛΙΓΟΥΝΕ ΚΑΙ ΤΟ ΧΟΥΡΧΟΥΡΗΤΟ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΕΛΑ ΜΟΥ!!! τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 35468

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
jojo_mama έγραψε:
ioannaki έγραψε: τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259
Έλεος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τι άλλο θα ακούσουμε;;;;;;; No No No No No No No No No No No No No

Να τα κοιμίζουμε μαζί μας μέχρι να πάνε πανεπιστήμιο....Είναι απολύτως υγιές.... τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259 τα παιδια πρεπει να κοιμουντε με τους γονεις μεχρι τα 5 χρονια τους!! - Σελίδα 2 679259


Η κουνιάδα μου η μια κοιμόταν στο ίδιο δωμάτιο με τη γιαγιά της από μικρη και όταν πέρασε στη σχολή δεινωπάθησε λέει για να συνηθίσει μόνη της..ακόμα και τώρα που είναι 25 δυσκολεύεται να κοιμηθεί μόνη της...


Καλέ πιο πανεπιστήμιο? Θα αφήσεις μικρό παιδί να κοιμάται μόνο του? Και ειδικά αν περάσει εκτός του τόπου διαμονής? Εγώ λέω κι όταν παντρευτεί να πάμε στο ίδιο κρεβάτι.

μιμή


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΔΕ ΛΕΝΕ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΟΣΟ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥΣ ΟΛΟ ΚΑΙ ΘΑ ΓΚΡΙΝΙΑΞΟΥΝ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΦΟΒΗΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΟΥΝ ΠΑΛΙ.ΠΙΣΤΥΩ ΟΤΙ Η ΜΕΣΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ.ΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΒΡΑΔΥΑ ΠΟΥ ΝΑ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ/ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΦΟΒΙΕΣ/ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΑΣ ΤΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΜΟΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΛΗΡΑΓΩΓΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟ.ΠΑΝΤΩΣ ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟ ΗΣΥΧΗ.ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΝ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ.

ρενα79

ρενα79
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
μιμή έγραψε:ΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΒΡΑΔΥΑ ΠΟΥ ΝΑ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ/ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΦΟΒΙΕΣ/ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΑΣ ΤΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΜΟΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΛΗΡΑΓΩΓΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟ.ΠΑΝΤΩΣ ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟ ΗΣΥΧΗ.ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΝ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ.

εγω πιστευω οτι τις φοβιες τους τις δημιουργουμε εμεις δεν προυπαρχουν στα παιδια! και πως θα αποφασιζεις ποτε ειναι να σξληραγωγηθουν και ποτε οχι? μαλλον ειναι η δικη σου αναγκη περισσοτερο να εισαι υσηχη και οχι των παιδιων... οσο για το οτι και εκεινα καποια στιγμη θα θαλησουν το δωματιο τους...ναι αλλα μεχρι τοτε??

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
δε νομιζω οτι ειναι μονο η αναγκη της μανας ή το να ειναι ησυχη γιατι τα εχει διπλα της!!!την ολοκληρωση που νιωθω κι εγω και ο αντρας μου οταν κοιμομαστε ολοι μαζι, ειμαι σιγουρη πως την εκλαμβανουν και τα παιδια μας. και πιστεψτε με, οσο ανεξαρτητη ειναι η μεγαλη μου στα τρια της, δε νομιζω πως ειναι πολλα παιδια.το βραδυ ομως μας θελει και αγκαλιτσα...αλλα βραδυα που δε θελει μας λεει θα κοιμηθω στο δωματιο μου σημερα...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις