Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
109 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 109 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 4]

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσάκια μου,

Πολλές από εσάς ίσως έχουν διαβάσει το θεματάκι μου με τα πεθερικά μου, τα οποία έχουν φαγωθεί να κάνουμε το θρησκευτικό γάμο...

Θα μπω στο θέμα.
Εχτές που ήταν εδώ η αγαπητή, συζητούσαμε γενικά για το γάμο -τίποτα το ιδιαίτερο- και σε κάποια φάση αναφέρθηκα και στα έξοδα.
Όταν ανέφερα λοιπόν το γαμπριάτικο κουστούμι πετάγεται η "έξυπνη" και λέει "ε, αυτό θα το πάρουν οι δικοί σου!" (οι γονείς μου).
Μένω να την κοιτάζω αποχαυνωμένη...
"Τι έγινε?" μάζεψα τις δυνάμεις μου και προσπάθησα να μη δείξω την τσαντίλα μου.
"Ε, ναι, έτσι γίνεται! Το νυφικό το παίρνουν οι γονείς του γαμπρού και το κουστούμι οι γονείς της νύφης!" απαντάει με μια χαρά!
"Εγώ δεν το ξέρω έτσι" της λέω.
"Ξέρω ότι όλα τα του γάμου τα πληρώνει η μεριά του γαμπρού".
Με κοιτάζει αυτή τώρα αποχαυνωμένη...
"Καλά τέλος πάντων" της λέω "δε θα τα χαλάσουμε τώρα για το κουστούμι" και συνέχισα αυτό που έλεγα...

Κορίτσια ειλικρινά, άσχετα με το οικονομικό, δε με απασχολεί αυτό στην παρούσα φάση, θα ήθελα να μάθω τι ξέρετε εσείς για αυτό το θέμα? Και γενικά για αυτά τα παλιοέθιμα που μας βασανίζουν????
Να ξέρω δηλαδή την επόμενη φορά τι θα της απαντήσω! Χα!

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναι κι εγω αυτο ξερω και αυτο καναμε! τα πεθερικα μου πληρωσανε το νυφικο με τα εσωρουχα και τα παπουτσια και εμεις τα ιδια με το κοστουμι.. τα υπολοιπα μισα μισα!!! (παντα με συννενοηση) με το καλο!

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Για πείτε κι άλλα...
Γιατί εγώ ως τώρα ήξερα ότι τον αρραβώνα τον πληρώνει η νύφη και το γάμο ο γαμπρός....

Με αυτό που μου λες, αλλάζεις τα δεδομένα...
Ύστερα, τι πληρώνουν οι κουμπάροι?
Καλά ξέρω ότι σήμερα πλέον, πρέπει να υπάρχει μία σχετική συνεννόηση για το τι μπορεί να πληρώσει ο καθένας, αλλά έτσι για να έχω μια ιδέα...
Κορίτσια ρίχτε τα!

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΓΕΙΑ ΣΟΥ!
ΣΤΟΝ ΑΡΡΑΒΩΝΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΟΛΑ Ο ΓΑΜΠΡΟΣ,ΤΟ ΦΟΡΕΜΑ ΤΗΝ ΜΕΛΟΥΣΑΣ ΝΥΦΗΣ,ΤΙΣ ΒΕΡΕΣ,ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ,ΤΗΝ ΑΝΘΟΔΕΣΜΗ Κ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΝΝΑΦΗ.
ΣΤΟΝ ΓΑΜΟ ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΜΙΣΑ ΜΙΣΑ,ΤΟ ΚΟΥΣΤΟΥΜΙ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΗΣ ΝΥΦΗΣ,ΤΟ ΝΥΦΙΚΟ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΓΑΜΠΡΟΥ.ΤΟ ΧΤΕΝΗΣΜΑ,ΤΟ ΣΤΟΛΙΣΜΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ,ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΝΥΦΗ,ΤΑ ΓΑΝΤΙΑ ΤΟΥ ΝΥΦΙΚΟΥ,ΤΑ ΣΤΕΦΑΝΑ Κ ΤΑ ΠΟΤΗΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΙΕΙ ΤΟ ΖΕΥΓΟΣ ΤΟ ΚΡΑΣΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΤΕΛΕΤΗΣ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΟΛΑ Ο ΚΟΥΜΠΑΡΟΣ.ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΛΟΙΠΑ ΔΗΛ ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΑ,ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΙΕΡΕΣ,ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ Κ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ ΟΛΑ ΑΠΟ ΜΙΣΑ,ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΩΡΟ ΤΟΥ ΚΟΥΜΠΑΡΟΥ.
ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΑΠΤΙΣΗ Ο ΝΟΝΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ,ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ, ΤΑ ΒΑΠΤΙΣΤΗΚΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΡΟΥΧΑΚΙ,ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΑΚΙΑ,ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ,ΤΑ ΛΑΔΟΠΑΝΑ,ΤΗΝ ΠΕΤΣΕΤΑ,ΤΗΝ ΛΑΜΠΑΔΑ,ΤΟ ΚΟΥΤΙ Η ΒΑΛΙΤΣΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ,ΕΠΙΣΗΣ Κ ΕΝΑ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙ Ο ΝΟΝΟΣ ΣΑΝ ΔΕΥΤΕΡΟ,ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΟ ΔΩΡΟ ΤΟΥ ΝΟΝΟΥ,ΤΙΣ ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΙΕΡΕΣ,ΤΙΣ ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΙΣ,ΤΟΝ ΣΤΟΛΙΣΜΟ Κ ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ,ΕΚΤΟΣ Κ ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ Κ ΟΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ Κ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ.

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
katerina780 έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΟΥ!
ΣΤΟΝ ΑΡΡΑΒΩΝΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΟΛΑ Ο ΓΑΜΠΡΟΣ,ΤΟ ΦΟΡΕΜΑ ΤΗΝ ΜΕΛΟΥΣΑΣ ΝΥΦΗΣ,ΤΙΣ ΒΕΡΕΣ,ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ,ΤΗΝ ΑΝΘΟΔΕΣΜΗ Κ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΝΝΑΦΗ.
ΣΤΟΝ ΓΑΜΟ ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΜΙΣΑ ΜΙΣΑ,ΤΟ ΚΟΥΣΤΟΥΜΙ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΗΣ ΝΥΦΗΣ,ΤΟ ΝΥΦΙΚΟ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΓΑΜΠΡΟΥ.ΤΟ ΧΤΕΝΗΣΜΑ,ΤΟ ΣΤΟΛΙΣΜΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ,ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΝΥΦΗ,ΤΑ ΓΑΝΤΙΑ ΤΟΥ ΝΥΦΙΚΟΥ,ΤΑ ΣΤΕΦΑΝΑ Κ ΤΑ ΠΟΤΗΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΙΕΙ ΤΟ ΖΕΥΓΟΣ ΤΟ ΚΡΑΣΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΤΕΛΕΤΗΣ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΟΛΑ Ο ΚΟΥΜΠΑΡΟΣ.ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΛΟΙΠΑ ΔΗΛ ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΑ,ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΙΕΡΕΣ,ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ Κ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ ΟΛΑ ΑΠΟ ΜΙΣΑ,ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΩΡΟ ΤΟΥ ΚΟΥΜΠΑΡΟΥ.
ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΑΠΤΙΣΗ Ο ΝΟΝΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ,ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ, ΤΑ ΒΑΠΤΙΣΤΗΚΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΡΟΥΧΑΚΙ,ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΑΚΙΑ,ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ,ΤΑ ΛΑΔΟΠΑΝΑ,ΤΗΝ ΠΕΤΣΕΤΑ,ΤΗΝ ΛΑΜΠΑΔΑ,ΤΟ ΚΟΥΤΙ Η ΒΑΛΙΤΣΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ,ΕΠΙΣΗΣ Κ ΕΝΑ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙ Ο ΝΟΝΟΣ ΣΑΝ ΔΕΥΤΕΡΟ,ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΟ ΔΩΡΟ ΤΟΥ ΝΟΝΟΥ,ΤΙΣ ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΙΕΡΕΣ,ΤΙΣ ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΙΣ,ΤΟΝ ΣΤΟΛΙΣΜΟ Κ ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ,ΕΚΤΟΣ Κ ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ Κ ΟΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ Κ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ.

με καλυψες σε ολα εκτος απο αυτο με τον αρραβωνα που δεν υπαρχει στανταρ εθιμο εσυ λες του γαμπρου η tziz της νυφης και εμεις τα πληρωσαμε παλι μισα μισα δηλαδη αναλογως τα ατομα που ειχε ο καθενας κι επειδη εγω ειχα λιγο περισσοτερα εδωσε η μαμα μου παραπανω!!! σε ολα τα υπολοιπα με εχεις υπερκαλυψει Laughing

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ή ανάποδα μου τα λέτε, ή ανάποδα τα ήξερα τόσα χρόνια.....
Ήσουν πολύ κατατοπιστική πάντως.
Για πείτε κι άλλες, μήπως έχει διαφορά από τόπο σε τόπο...

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσάκια και εγω οπως τα λεει η Αγγελικη τα ξέρω!!! Τον αρραβωνα η νυφη και τον γαμο ο γαμπρος με τον κουμπάρο!!!

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
VIVIAN K TZIZ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΤΑ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
ΣΤΟΝ ΓΑΜΟ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΤΟΜΑ Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΓΙΆΥΤΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ Κ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΖΙ.
ΟΤΑΝ Η ΝΥΦΗ ΚΑΝΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΥΦΙΚΟ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΜΑΖΙ ΤΗΣ Η ΚΟΛΛΗΤΗ ΦΙΛΕΝΑΔΑ ΤΗΣ,Η ΜΑΜΑ Κ Η ΠΕΘΕΡΑ ΤΗΣ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ.
ΓΙ ΆΥΤΟ Κ ΕΓΩ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ Κ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ,ΤΟΥΣ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΑ ΚΙΟΛΑΣ Κ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ Κ ΣΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ ΟΠΟΤΕ ΟΛΑ ΟΚ.
Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΗΝ ΒΑΦΤΙΣΗ ΑΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΟΠΟΤΕ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ,ΒΑΦΤΗΣΑΜΕ Κ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΑΣ Κ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ.

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κατερίνα780
κι εγώ αυτό θα έκανα, αλλά δε με αφήνουν !!!!
Μια βάφτιση είπαμε να κάνουμε και τώρα έχω βρεθεί να λογαριάζω ποιος και τι....
Χώρια που ο καθένας λέει ότι γουστάρει!
Να είδες? Η Βίβιαν τα ξέρει όπως εγώ!
Αφού δεν έχουν απαντήσει -ακόμη- άλλες, είμαστε 2-2.
Τι ισχύει τελικά???

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Τον αρραβωνα τον πληρωνει η νυφη, το τραπεζι βασικα! Και στο γαμο η νυφη περνει πουκαμισο, γραβατα, εσωρουχακαι παπουτσια στο γαμπρο και ενα πουκαμισο με γραβατα στον κουμπαρο. Η πεθερα μου οταν ειπαμε να δωσουμε λογο, βιαστηκε να μας πληρωφορησει οτι τον αρραβωνα θα τον πληρωσω εγω. Κι εγω απλα της απαντησα οτι αρραβωνας δεν θα γινει γιατι το θεωρω τζαμπα εξοδα και προτειμω να μας τα δωσουν στο χερι τα λεφτα να παρουμε επιπλα και ηλεκτρικα που δεν ειχαμε. Τελικα δεν μας πηραν τιποτα γιατι δεν υπηρχαν λεφτα.
Οσο για το θεμα εθιμα εγω εχω να πω οτι απλα δεν υπαρχουν πια εθιμα. Ολα γινονται με συνεννοηση. Η συνηφαδα μου που θα παντρευτει ειπε πως θα παρει απο μονη της το νυφικο της και ο γαμπρος το κουστουμι. Στο δικο μου το γαμο η πεθερα μου μου πηρε το νυφικο και μου ειπε και καλα οτι το εχουν εθιμο η νυφη να περνει το κουστουμι (θα παντρευοταν και ενας ξαδερφος του ενα μηνα μετα και ειπε πως εκεινοι ετσι εκαναν αρα το εχουν ετσι εθιμο). Και δεν εφτανε αυτο μου ηρθαν με το νυφικο μια μερα πιο πριν και θελανε και να τους δωσουμε και λεφτα, για να κανουμε το εθιμο που φερνουν οι κοπελες οι ελευθερες το νυφικο. Αφου θα τους διναμε το κουστουμι τι λεφτα γυρευαν;
Ασε με συγχησες τωρα! Mad Αρραβώνας-Γάμος-Βάφτιση Ποια τα έθιμα? 679259
Εμενα αν ρωτας καλυτερα ειναι ο καθενας να περνει τα δικα του και με οσα λεφτα μπορει να εχει και να τελειωνει το παραμυθι. Ετσι κι αλλιως το τραπεζι ή μισο μισο το πληρωνουν ή με καρτελακια ο καθενας τους δικους του. Εδω δεν υπαρχει εθιμο, υπαρχει απλα κατανοηση και συννενοηση.
Οσο για τη βαπτιση, εννοειτε πως δεν πεφτει λογος στους γονεις παρα μονο στους γονεις των παιδιων. Εγω ηθελα να παμε μονο εμεις και οι οικογενειες μας με τα αδερφια μας. Και η πεθερα μου ειπε "ε τι την αδερφη μου δεν θα την καλεσω' Γιατι μονο εσυ εχεις αδερφη; Εμενα οι γονεις μου δεν εχουν αδερφια;
Και μαζευτηκαμε 80 ατομα και τα πληρωσαμε ολα εμεις και εκεινη πληρωσε τα γλυκα μονο.
Γι' αυτο σου λεω δεν υπαρχουν εθιμα ο καθενας κανει οτι του κατεβει στο κεφαλί και το βαπτιζει εθιμο για να ειναι καλημενος, εγω αυτο ξερω!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τα έθιμα για το ποιος πληρώνει τι διαφέρουν από περιοχή σε περιοχή. Σε τέτοιους δύσκολους καιρούς όμως που δεν υπάρχουν λεφτά καλό είναι να μην εξετάζουμε τα έθιμα.

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κανενας πλεον δεν παει βασει εθιμου.!ολοι κανουν οτι εχει συννενοηθει το ζευγαρι!
εμεις πχ εδω εχουμε στον αρραβωνα να γινεται στο σπιτι της νυφης η πεθερα να αγοραζει φορεμα κ κοσμηματα στη νυφη ο γαμπρος περνει μονος του το κουστουμι κ του αγοραζουν κ ενα ρολοι οι γονεις της νυφης.
στο γαμο τωρα η πεθερα περνει το νυφικο κ τα παπουτσια της νυφης,το νυφικο το φερνουν στο σπιτι μια μερα πριν το γαμο,οι γονεις της νυφης περνουν μονο το πουκαμισο στο γαμπρο κ εσωρουχα, κουστουμι κ παπουτσια τα περνει μονος του.το γλεντι το εχουμε με καρτελακια καθενας πληρωνει ποσες καρτες μοιρασε,τα πληρωνει αντιστοιχα τα πεθερικα κ οι γονεις!
εμεις βεβαια δεν τηρησαμε το εθιμο
στον αρραβωνα τα κοσμηματα μου τα πληρωσε ο αντρας μου,δεν το ηξερα νομιζα οτι τα πηρε αυτη κ κοκορευοταν κιολας το σουργελο!στο γαμο κανονισαμε να παρει ο καθενας τα δικα του!το κεντρο το πληρωσε τα τομα τα δικα μου οι γονεις μου κ τα ατομα του αντρα μου ο αδερφος του με δανειο Shocked Shocked παλι το σουργελο κοκορευοταν!
την ορχηστρα την πληρωσαμε μιση ο μπαμπας μου μιση ο κουνιαδος μου.
φωτογραφο,κομμωτηριο,αισθητικο,στολισμο τα πληρωσαμε με αυτα που μαζεψαμε.
οι κουμπαροι πηραν λαμπαδες,στεφανα δισκο με ποτηρι αυτα.
στη βαφτιση καλεις οποιους εσεις θελετε αν θελετε δεν κανετε τραπεζι η μονη υποχρεωση ειναι το δωρο του κουμπαρου.

princess 05/05/10

princess 05/05/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
gia arravones den xerw...alla gia gamo emeis kaname ta exis:egw apo orestiada k o antras m apo larisa...to nifiko,papoutsia,eswrouxa ta plirwse i pethera mou , to gampriatiko kai ta papoutsia tou ta plirwse i mana mou...ta louloudia stolismo ta plirwsame to zevgari, to stolismo tou amaxiou , tis lampades kai tous diskous potiriktl oi koumparoi, tis mpomponieres to zevgari kai to trapezi to plirwsan oi goneis mas analoga me ta atoma pou eixe o kathenas ....prosklitiria , fotografo to zevgari


me to kalo na ntutheis nufoula , na to apolavseis kai afou to pires apofasi ta exoda opws kai na xei einai polla...

princess 05/05/10

princess 05/05/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
a kai sti vaftisi to trapezi tha to plirwsei i p[ethera m pou pernei k to onoma..emeis plirwnoume mono fotografo, mpomponieres,prosklitiria kai to dwro tis nonas ...ta upoloipa i nona

smor


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Γειά σας μανούλες!!! Λοιπόν εγώ τα έθιμα τα ξέρω ως εξής: νυφικό και αυτοκίνητο οι γονείς του γαμπρού και κοστούμι οι γονείς της νύφης. Τα υπόλοιπα όποιος έχει.....
Εμείς για να μην έχουμε ντράβαλα με τα πεθερικά μου τα πληρώσαμε όλα μόνοι μας. Και πολύ το ευχαριστιέμαι που τώρα στην κόρη τους είδαν τι πάει να πει έξοδα γάμου!!! Very Happy
Τώρα όσον αφορά τη βάφτιση πάλι όλα μόνοι μας θα τα κάνουμε άσχετα αν παίρνει το όνομα του πεθερού μου Mad

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ πάλι δεν ξέρω τίποτα.Το μόνο που ξέρω είναι οτι το νυφικό το πληρώνουν οι γονείς του γαμπρού και τα στέφανα ο κουμπάρος.Για τα υπόλοιπα σχετικά με τον γάμο δεν έχω ιδέα.Το μόνο που ξέρω είναι οτι σήμερα τα πληρώνει όλα το ζευγάρι και οι γονείς τσοντάρουν οτι θέλουν/μπορούν.
Τα έθιμα σας μάραναν πες της πεθεράς σου.Και τέλος πάντων νομίζω οτι ήρθε η ώρα να τσακωθείς.Πες οι γονείς μου ΔΕΝ έχουν λεφτά,εμείς ΔΕΝ έχουμε λεφτά άρα γάμο ΔΕΝ θα κάνουμε.Οι μόνοι που επιμένουν είναι αυτοί άρα αν γίνει γάμος θα τον πληρώσουν ευρώ προς ευρώ.Τι έθιμα και μαλακίες.Και αυτό το ρημάδι το νυφικό έχει ένα ρημαδοσυμβολισμό.Αγνότητα-παρθενία,τι λύσσαξε αφού εσένα δε σε νοιάζει;....πες στην πεθερά σου -μήπως και δεν το έχει καταλάβει η γυναίκα- οτι δεν θα βγάλετε σεντόνι,μην περιμένει άδικα απο κάτω όλη νύχτα.

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Athin@ έγραψε:...πες στην πεθερά σου -μήπως και δεν το έχει καταλάβει η γυναίκα- οτι δεν θα βγάλετε σεντόνι,μην περιμένει άδικα απο κάτω όλη νύχτα.

Laughing Laughing Laughing Αρραβώνας-Γάμος-Βάφτιση Ποια τα έθιμα? 215994

Αθηνούλα μου φοβάμαι πως είναι αργά...
Η αίθουσα και η εκκλησία, κλείστηκαν.

Αλλά εγώ το έχω πει. Ή που θα κυλήσουν όλα ομαλά και όπως τα θέλουμε, ή που μέχρι το Σεπτέμβρη θα έχουμε σφαχτεί και μας βλέπω να ακυρώνουμε γάμους και τραπεζώματα τελευταία στιγμή... Μέση οδός, δεν το βλέπω να υπάρξει ποτέ...

eleni24

eleni24
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εγω ειμαι απο ηπειρο,και τα εθιμα μας ειναι τα εξης;στον αραβωνα το τραπεζη το κανει η νυφη,ο γαμπρος παιρνει της βερες λουλουδια την τουρτα,το φορεμα της και τα παπουτσια της νυφης.
στο γαμο το νυφικο, παπουτσια,εσωρουχα,ο γαμπρος,το κοστουμι,παπουτσια παλι ο γαμπρος,την εκκλησια,τα στεφανα,και τον δισκο ο κουμπαρος,τωρα τα λουλουδια,μπομπονιερες,καλεσματα,κεντρο,φωτογραφως,ορχηστρα,τουρτα ολα στη μεση,και αναλογος ποσους καλεσμενους εχουν η καθε πλευρα.το δωρο του κουμπαρου λενε πως ειναι της νυφης,αλλα εμεις θα το παρουμε το ζευγαρι.και απο την μερια της νυφης ειναι επεισης ενα παλπωμα,σεντονια,πετσετες, πουκαμισω καλτες και ενα πουκαμισω της κουμπαρας και στα παιδια αν υπαρχουν για των κουμπαρο ειναι της νυφης,οπως και στον βλαμη πουκαμισω,καλτες,πετσετες.
για την βαπτιση το τραπεζι φωτογραφο,μπουμπουνιερες,λουλουδια ειναι του ζευγαριου,και του νουνου ειναι τα ρουχα και ολο το πακετο αυτο,των σταυρο,μια δευτερη αλαξια,την εκκλησια,και τα γλυκα. αστα να πανε τρελαινεσαι
εγω παντεβομαι 21 μαιου,παντως αν υπαρχει σηνενοηση ολλα λινονται απλα πρεπει να καθησεται και απο της δυο πλευρες και να αποφασισετε πιος θα αναλαβει οικονομικα τι,ακι τα εθιμα ερχονται σε δευτερη θεση.

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Βρε όταν ακούω τα πρέπει τα δεν πρέπει, εμείς το κάνουμε έτσι, οι άλλοι αλλιώς, εμείς δώσαμε 10ευρώ οι συμπέθεροι τίποτα. Ειλικρινά τα πέρνω κρανίο. Μιλάμε για ένα ζευγάρι που αγαπιούνται και θέλουν να ενώσουν τις ζωές κι επίσημα να το πω. Όλα αυτά δεν έχουν καμία θέση. Τζιζ δεν θυμάμαι και το όνομά σου, ο άντρας σου τι λέει για όλα αυτά? Να σου πω τι ξέρω εγώ αφού θες να μάθεις. Αλλά άμα ρωτήσεις από χωριό σε χωριό θα σου πουν 10000 διαφορετικά πράγματα. Ψάξε στο ιντερνετ έθιμα και βρες το πιο περίεργο και δύσκολο που πρέπει να κάνει η πεθερά στη νύφη να της βουλώσεις το στόμα. Μαζί με μένα ο πατέρας μου πάντρεψε 4 κορίτσια. Τους αρραβώνες τους πλήρωσε εκείνος στο πατρικό μας. Τα φορέματα κλπ τα πλήρωσε η καθεμία από την τσέπη της. Όλοι οι γαμπροί πήραν το ρολογάκι τους, η πλευρά μας έκανε δώρα στο γαμπρό και του γαμπρού σε μας. Βέβαια οι αδερφές μου πήραν και σε μένα χαχχα. Στο γάμο τα πληρώνει όλα ο γαμπρός. Για το τραπέζι δεν ξέρω συνήθως μισά μισά. Κανονικά ξέρεις τι λένε? Εγώ τουλάχιστον περιμένω στη γωνία την πεθερά μου να βρω την κατάλληλη στιγμή να της το πω. Από την στιγμή που λες να παντρευτείς μια γυναίκα την πληρώνεις συνέχεια και την έχεις βασίλισσα. Με τα οικονομικά έτσι όπως είναι σήμερα, λίγοι άντρες μπορούν να το κάνουν αυτό. Έχω φρικάρει πραγματικά. Εμένα εντωμεταξύ άμα μου πεις κάτι και μου βάλεις τη λέξη ΠΡΕΠΕΙ δεν πρόκειται να το κάνω ούτε του άγιου ....

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω μετα το γαμο εμαθα τι σημαινουνε τα εθιμα,ηξερα μονο τα προικια,δλδ παπλωματα σεντονια κτλ να εχει η νυφη,στον δικο μας γαμο πληρωσαμε:ο αντρας μου πηρε τις βερες στν αρραβωνα και τα γλυκα κτλ,στο γαμο πηρε τα παπουτσια μου το νυφικο ,την κομμωτρια,τα γλυκα πουφαγωθηκανε στα κρεβατια και γενικα απολα του μπουφε και τον στολισμο,τα κοσμηματα που χρησιμοποιησα,κ τα παπουτσια του και γραβατα.Η οικογενεια του εκτος απο ενα 50ρικο ο αδερφος του κ η μητερα του τπτ αλλο.Οι αδερφες του μας πηρανε κουζινα και ψυγειο.Το κουστουμι του το εκαναν δωρο μια γνωστη τωρα τοτε καλη φιλη που ειχε μαγαζι με ρουχα κουστουμια κτλ.Κ οι κουμπαροι πηρανε τα απαραιτητα του γαμου.Εμεις εδω εχουμε τις μπομπονιερες τις κανουνε οι κουμπαροι.Αλλα τις ειχ διαλεξει ο αντρας μου.Να πω οτι οι κουμπαροι ηταν ο αδερφος του με την μη χεσω γυναικα κ λεγανε οτι επειδη μας πηραν πανακριβες λαμπαδες κτλ τα του κουμπαρου δν ειχαν λεφτα για αλλα.Ασχολιαστο....
Οι γονεις μου πληρωσαν,το τραπεζι ολο το οποιο ηταν αρκετα ακριβο,εκεινοι και τον φωτογραφο και τα καλλυντικα μου που αγορασα γτ βαφτηκα εγω.
Στην βαφτιση επειδη δν ηθελα να κοκορευονται για τπτ,εμεις πληρωσαμε τουρτα κ γλυκα εκκλησιας,μπομπονιερες,στολισμος κολυμπηθρας ηταν δωρο,το τραπεζι εμεις κ τον στολισμο του τραπεζιου.Εκεινοι εδωσαν μονο οτι πρεπει ο νονος.Παλι οι ιδιοι που μας παντρεψαν.
Οταν ξαναθιξει θεμα,θα της πεις αυτα που ειπαν παραπανω τα κοριτσια κ αμα σ πει τπτ,πες αφου θελατε γαμο θρησκευτικο να παμε πατροπαραδοτα,πληρωστε την παραδοση.

Α επισης να πω οτι οταν μιλησαμε αν θα βαλουμε χρυσα η οχι οι μ***ς ειπαμε οχι δν θελουμε,δωστε λεφτα γτ εχουμε αναγκη,κ δν εριξαν τπτ η πεθερα ενα 50ρικο κ ενα ο αδερφος τ κ κουμπαρος,κ ο πατριος μου εριξε τα κατοσταρικα και επαθαν εγκεφαλικο γτ πληρωνε και το κεντρο που ηταν πανακριβο,και δν μιλουσαν.Το καταευχαριστηθηκα.Οποτε αγγελικη αν σας πουνε για χρυσα πες ναι,γτ αλλιως λεφτα δν θα δεις,οποτε καλυτερα να σου μεινει το χρυσαφικο.

VASOG1

VASOG1
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα, εγώ δεν ήθελα να κάνω τίποτα ...απο αρραβώνα και γάμο τρελό. Απλά και ήσυχα ήθελα να γίνουν τα πράγματα, αλλά έλα που αντρασς μου τα ήθελε όλα...Λοιπον..Όλοι "βαζουν" κατι στουν άλλον συνήθως κόσμημα....Λόγος: ήρθαν και μου φέρανε το δαχτυλίδι, η πεθερά μου ένα σταυρό και ο αδερφός του ένα βραχιλάκι.....Αρραβώνας: ο πατέρας μου του πήρε ρολοι, η μάνα μου μανικετοκουμπα και η αδερφή μου ένα πουκάμισο....Τα πεθερικά μου ένα σετ το ίδιο και ο αδερφός του σετ βραχιολι και κολιέ. Στο γάμο το νυφικό το πληρώνει η πεθερά καθώς και τα υπόλοιπα (παπούτσια, εσώρουχα..), το κουστοόυμι του γαμπρού οι δικοί σου/ Τα έξοδα του τραπεζιού τα πήγαμε ο καθένας με τα ατομά του. τα έπιπλα όλα στην μέση...ο στολισμός τα στέφανα είναι του κουμπάρου, φωτογραφος στην μέση, δεν τα θυμάμε και όλα.... αντε με το καλό!!!

paraponiara!!!!!!!!!!


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
koritsaki kalispera...emeis arravwna kaname kleisto kai to trapezi to plhrwse o antras mou....twra gia to gamo oi goneis plhrwnoun to trapezi,to nyfiko kai to koustoumi antistoixa,ta prosklhthria tis mpoumpounieres an theloun,(emas ta plhrwsan)to fwtografo kai to vinteo to zeygari(ektos an theloun oi goneis ki ayta).o koumparos plhrwnei:ton stolosmo ths ekklhsias,ta stefana,ton disko,to pothri,tous pappades,tous psaltes,thn kanthnalaftra...o gampros plhrwnei thn andothesmh,to stolismo tou amaxiou...ki an thelei o koumparos plhrwnei to stolismo tou kentrou h to zeygari to plhrwnei...to zeygari episis plhrwnei kai to dwro tou koumparou...twra sthn vaftish to zeygari plhrwnei ton fwtografo,to vindeo,ta prosklhthria,tis mpoumpounoeres...o nonos plhrwnei to kouti tis vaftishs pou exei mesa:ladopana,petsetes.lampada.martyrika,vaftistika,pappoutsia,mpoukalaki gia to ladi,ton stolismo ths kolumpithras,ths ekklhsias kai tous pappades...ektos vevaia an sunnenoithoun me tous goneis kai ta plhrwsoun misa-misa...kai ton stayro vevaia....epishs pairnei sto mwro mia allaksia rouxa kai 3 zipounakia...elpizw na min se kourasa kai na se vohthisa.... Αρραβώνας-Γάμος-Βάφτιση Ποια τα έθιμα? 50580 Αρραβώνας-Γάμος-Βάφτιση Ποια τα έθιμα? 50580

babys angels;;;;;

babys angels;;;;;
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΕΓΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΠΗΡΑΜΕ ΔΑΝΕΙΟ 10.ΟΟΟ ΕΥΡΩ Κ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΟΛΑ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ,Κ ΤΟ ΞΕΧΡΕΩΣΑΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΩΡΑ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ ΠΟΥ ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΑΣ ΕΔΩΣΑΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ.....ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΕΘΙΜΑΤΑ ΕΝΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ...Η (ΚΑΛΗ)ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ 3 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΓΑΜΟ ΕΝΑ ΣΕΤ ΠΙΤΖΑΜΕΣ 2 ΝΟΥΜΕΡΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΡΑΩ ΓΥΦΤΙΚΕΣ ΤΕΛΕΙΩΣ,ΜΑΥΡΟ ΚΑΛΤΣΟΝ Κ ΜΑΥΡΕΣ ΠΑΝΤΟΦΛΕΣ ΓΙΑ ΔΩΡΟ...Κ ΥΠΟΤΙΘΕΤΕ ΟΤΙ ΜΕ ΣΥΜΠΑΘΕΙ!!!ΤΗΝ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Κ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΑΛΛΑ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ ΕΞΑΛΛΗ!!!ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑ ΖΟΡΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΡΑΤΗΣΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ,Κ ΕΔΩΣΕ ΤΟΠΟ ΣΤΗΝ ΟΡΓΗ....ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΕΘΙΜΑ Κ 1 ΧΡΟΝΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΠΑΥ ΠΑΝΤΡΕΨΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΓΙΟ ΜΕ ΕΝΑ'γερο'ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ ΤΑ ΘΥΜΗΘΙΚΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΘΙΜΑΤΑ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΤΗΣ... Αρραβώνας-Γάμος-Βάφτιση Ποια τα έθιμα? 654655

xaris-larisa


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
geias sas koritsia.emeis pantos kai sti larisa alla kai panw makedonia o gampros pleirwnei to nyfiko kai h nyfi to koustoymi ta ypolipa ola apo misa kai gia ro kentro o kathenas me posa atoma exei plirwnei ta dika tou.ston aravwna pali to idio o gampros to forema eswrouxa ktlp kai h nyfi to koustoumi.tis veres o gampros kai to trapezi einai tis nyfis eite ginei se kentro eksw eite fisika spiti tis. : :
:

mariakrhth

mariakrhth
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
εμεις στον αρραβωνα ανταλαξαμε κοσμηματα και το τραπεζι το καναμε σπιτι μας στον γαμο τωρα επειδη τον καναμε στο χωριο μου τα περισσοτερα του τραπεζιου κρεατα κρασια ρακες (ειμαι κρητικια)μεζεδακια τα εβαλε ο μπαμπας μου ολα τα υπολοιπα του τραπεζιου τα πληρωσαμε το ζευγαρι...το νυφικο μου το πηρε ο αντρας μου(οχι η πεθερα μου αλλα δεν θελετε να το σχολιασω αυτο)η πεθερα μου μου πηρε τα παπουτσια και το νυχτικο...ο πατερας μου πηρε του αντρα μου το κουστουμι εσωρουχα πιτζαμες τα προσκλητηρια και τισ μπομπονιερες εγω οι κουμπαροι την εκκλησια τα στεφανα τα ποτηρια την καραφα του κρασιου και τον δισκο για τα κουφετα τα γλυκα του γαμου οι γονεις μου και τον εξοπλισμο του σπιτιου εμεις και οι γονεις μου...μην ρωτησετε και η πεθερα σου????θα συγχηστω...παντως οσα περισσοτερα μπορει να βαλει το ζευγαρι για μενα ειναι καλυτερα οχι τιποτα αλλο αλλα θα γλιτωσουν το εγω που σου πηρα αυτο και σου εκανα αυτο και καεινο και το αλλο...μωρε μονοι μας και οσα μπορουμε...με το καλο και εσεις τον γαμο σας...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις