Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
101 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 101 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

MYRENIA


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΑΧ ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.ΕΜΕΙΣ ΕΝΑΝ ΛΟΓΟ ΔΩΣΑΜΕ.ΚΑΝΑΜΕ ΤΡΑΠΕΖΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ.Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ Κ Η ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΕΝΑΝ ΣΤΑΥΡΟ.ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΜΙΑ ΧΕΙΡΟΠΕΔΑ Κ ΕΝΑ ΣΤΑΥΡΟ.ΡΟΛΟΙ ΤΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΕΓΩ.ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟΝ ΑΡΡΑΒΩΝΑ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Η ΝΥΦΗ.
ΣΤΟΝ ΓΑΜΟ ΟΤΙ ΦΟΡΑΕΙ Ο ΓΑΜΠΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΝΥΦΗΣ Κ ΟΤΙ ΦΟΡΑΕΙ Η ΝΥΦΗ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΠΕΘΕΡΑΣ.+ ΜΑΛΛΙΑ,ΜΑΚΙΓΙΑΖ...
ΤΑ ΓΑΝΤΙΑ,ΤΟ ΠΕΠΛΟ,Ο ΣΤΟΛΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ,ΟΙ ΛΑΜΠΑΔΕΣ,ΤΑ ΣΤΕΦΑΝΑ,Ο ΔΙΣΚΟΣ ΜΕ ΤΟ ΠΟΤΗΡΙ Κ Η ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΚΟΥΜΠΑΡΟΥ. Ο ΣΤΟΛΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ Κ ΟΙ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΓΑΜΠΡΟΥ Κ ΤΟΥ ΚΟΥΜΠΑΡΟΥ.Η ΑΝΘΟΔΕΣΜΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΓΑΜΠΡΟΥ.ΣΤΟ ΓΛΕΝΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥ.
ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΤΥΠΙΚΑ.
ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ.ΤΟΝ ΘΡΗΣΚ. ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ Κ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΟΙ ΔΥΟ ΜΑΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ Κ ΤΟ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΑΜΕ.ΑΠΛΑ... Η ΠΕΘΕΡΑ ΘΥΜΩΣΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΙΓΟΜΑΙ.ΕΤΣΙ Κ ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΒΡΙΣΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΩΣΕΙ.ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΧΧΑΧΑΧΑΧΑ!
ΜΗΝ ΧΑΛΑΤΕ ΤΗΝ ΠΙΟ ΩΡΑΙΑ ΣΑΣ ΣΤΙΓΜΗ.ΣΥΖΗΤΗΣΤΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥΣ ΣΑΣ Κ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΤΕ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν εχω ιδεα απο εθιμα για να σε βοηθουσα,τα πληρωσαμε μονοι μας ολα,το μονο που ειχαμε συμφωνησει ειναι αν επεμεναν πολυ οι δικοι μας για καποιους καλεσμενους δικους τους που δεν τους ξεραμε προσωπικα εμεις τοτε θα πληρωναν αυτοι τα εξτρα ατομα (τραπεζι,διανυκτερευση-οπως και εγινε,αλλα ευτυχως ηταν λιγοι οι εξτρα) .
Μωρε μην πλακωθεις μαζι της κ σου χαλασει ολη την χαρα της προετοιμασιας...κανε μια υποχωρηση εσυ αν δεν μπορει να δειξει κατανοηση η πεθερα σου.Θα χαλαστεις κ δεν λεει,ειναι οι στιγμες σου αυτες Smile

mania

mania
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εγω οταν ήταν να πανρευτώ ειχα δηλώσει εξ αρχης ότι θέλω να κανω θρησκευτικό γάμο αλλά οτι οι γονεις μου δεν μπορουσαν να κανουν γλέντια και ιστοριες. Η πεθερα μου ελεγε οτι αφου δεν θα κανουμε γλέντι να μην καλέσουμε και κόσμο ειναι έλεγε ντροπη!!! ακουσον ακουσον! θαρρεις και γάμος ειναι το γλέντι και οχι το μυστηριο, φυσικά και δεν το δέχτηκα, θα καλέσω οποιους θελω της ειπα στο γαμο μου και οποιος παρεξειγηθει που δεν θα εχει γλέντι προβλημα του! κι έτσι έγινε. Έκαναν αυτοι γλεντι σε μαγαζι παραμονη και καλεσαν τους δικους τους και γω έζησα ένα πραγματικο μυστηριο έτσι όπως το ονειρευτικα μ’ όλους τους αγαπημενους μου ανθρωπους κοντά μου, κι ας ήμουν εγκυος στον 4ο κι ας έιχε 41 βαθμους. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν πρεπει να επιτρεπουμε σε κανεναν τις ομορφες στιγμες τις ζωης μας να τις μετατρεπει σε περιπλοκες καταστασεις αγχους και να δημιουργούνται φασαριες χάνοντας στο τελος το πραγματικό νόημα τους.

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πρώτα πρώτα να σας ευχαριστήσω για τις ευχές σας αλλά και για τις απαντήσεις σας.
Καταλαβαίνω πως άκρη δεν πρόκειται να βγάλω μιας και κάθε ένας τα λέει είτε όπως τα ξέρει ή του τα έχουν πει, είτε όπως τον συμφέρει...

giouli73 έγραψε:Βρε όταν ακούω τα πρέπει τα δεν πρέπει, εμείς το κάνουμε έτσι, οι άλλοι αλλιώς, εμείς δώσαμε 10ευρώ οι συμπέθεροι τίποτα. Ειλικρινά τα πέρνω κρανίο. Μιλάμε για ένα ζευγάρι που αγαπιούνται και θέλουν να ενώσουν τις ζωές κι επίσημα να το πω. Όλα αυτά δεν έχουν καμία θέση. Τζιζ δεν θυμάμαι και το όνομά σου,...
...Από την στιγμή που λες να παντρευτείς μια γυναίκα την πληρώνεις συνέχεια και την έχεις βασίλισσα. Με τα οικονομικά έτσι όπως είναι σήμερα, λίγοι άντρες μπορούν να το κάνουν αυτό. Έχω φρικάρει πραγματικά. Εμένα εντωμεταξύ άμα μου πεις κάτι και μου βάλεις τη λέξη ΠΡΕΠΕΙ δεν πρόκειται να το κάνω ούτε του άγιου ....

Αγγελική με λένε κι εσένα υποθέτω Γιούλη...
Λοιπόν κι εγώ κάπως έτσι λειτουργώ...
Όταν ακούω "πρέπει" ε, το τελείως αντίθετο θα κάνω! Αυτό θα πει πνεύμα αντιλογίας!
Λοιπόν ο αντρούλης μου δεν έχει πρόβλημα. Κάνει ότι του λένε οι γονείς του! χιχιχιχιχι!
Επίσης θα συμφωνήσω με αυτό που λες ότι τη γυναίκα αφού τη θέλεις την πληρώνεις.
Κι εδώ κολλάει αυτό που λέω ότι ο γάμος εξ'ολοκλήρου είναι του γαμπρού (και των γονιών του φυσικά) εκτός από τα τις λαμπάδες και τα συναφή που είναι του κουμπάρου...

manoula_24xr έγραψε:...Οποτε αγγελικη αν σας πουνε για χρυσα πες ναι,γτ αλλιως λεφτα δν θα δεις,οποτε καλυτερα να σου μεινει το χρυσαφικο.

Μην ανησυχείς...
Έχουν οι φύλακες τη γνώση που λέει και ο παππούς μου όταν παίζουμε τάβλι. Razz
Μωρέ αφού θέλουν να τηρήσουν τα "εθίματα" όπως το λέει και μια κοπέλα παρακάτω, θα τους δείξω εγώ εθίματα!
Και κρεβάτι θα κάνω! Εκεί να δεις που θα τους "αναγκάσω" να ρίξουν και τα βρακιά τους!

litsakos έγραψε:...Μωρε μην πλακωθεις μαζι της κ σου χαλασει ολη την χαρα της προετοιμασιας...κανε μια υποχωρηση εσυ αν δεν μπορει να δειξει κατανοηση η πεθερα σου.Θα χαλαστεις κ δεν λεει,ειναι οι στιγμες σου αυτες Smile

Δεν έχω διάθεση να πλακωθώ. Και δεν είναι θέμα υποχώρησης. Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι κανονίζουν χωρίς τον ξενοδόχο!
Δε ρωτάει τον άλλο "Έχεις?" Το θεωρούν δεδομένο! Σου λέει και καλά "Την κόρη σου παντρεύεις! Πλήρωσε!". Δε σκέφτεται ότι ο πατέρας μου έχει κι άλλα δυο παιδιά να σκεφτεί, να βοηθήσει, να πληρώσει, να στηρίξει και να φροντίσει... Συν μια ακόμα εγγόνα τώρα πια... Μόνοι τους τα κόβουν, μόνοι τους τα ράβουν, όπως τα θέλουν εκείνοι...
Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει το θέμα "Πεθερά, γεννητούρια, γάμος και βαφτίσια" αλλά εκεί που έλεγαν ότι θα πληρώσουν το τραπέζι, μετά ξαφνικά το άλλαξαν κι είπαν ο καθένας τους δικούς του.
Κι εκεί που έλεγε (ο πεθερός), τα έξοδα δικά του, ξαφνικά γυρνάει και λέει, ότι θα τα βγάλουμε από τους καλεσμένους! Ε, όχι ρε φίλε! Ρωτάς αν έχουμε?

mania έγραψε:.... θαρρεις και γάμος ειναι το γλέντι και οχι το μυστηριο, ...
.... Αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν πρεπει να επιτρεπουμε σε κανεναν τις ομορφες στιγμες τις ζωης μας να τις μετατρεπει σε περιπλοκες καταστασεις αγχους και να δημιουργούνται φασαριες χάνοντας στο τελος το πραγματικό νόημα τους.

Μέσα στο μυαλό μου είσαι...
Ο πεθερός μου αυτό το πράγμα γουστάρει. Τα γλέντια τις χαρές και τα πανηγύρια!!! Κι αυτό γιατί του την είπαν τα αδέρφια του, ότι πάει να τη γλιτώσει με τα έξοδα...
Τον κάναμε το γάμο, καραγκιοζιλίκι.... τα έχω ξαναπεί...

Θέλω να μου πει η κοπέλα που πήρε 10.000 δάνειο, με πόσους καλεσμένους έβγαλε αυτά τα λεφτά και μπόρεσε και το ξεχρέωσε?
Γιατί εμείς με το ζόρι θα είμαστε 200 άτομα όλοι όλοι, που σημαίνει γύρω στις 50-60 οικογένειες κατά μέσο όρο. Πόσα λεφτά δηλαδή θα δώσει κάθε οικογένεια για να φτάσουμε αυτό το ποσό??? Αν με πιάνετε...

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Να συμπληρώσω και κάτι άλλο γιατί ειλικρινά νευριάζω με τέτοια, αντί να χαρούν με την χαρά των παιδιών αρχίζουν τα διάφορα. Έθιμο δεν είναι ποιος πληρώνει τι. Αυτό είναι οικονομική συναλλαγή, η οποία δεν έχει θέση σ ένα ζευγάρι. Όταν παίρνεις κάποιον από το ίδιο χωριό όλοι ξέρουν τι γίνεται στους γάμους και ο γαμπρός και η νύφη.Οπότε όταν αποφασίζεις να παντρευτείς ξέρεις τι θα ακολουθήσει. Δεν μπορεί ξαφνικά εσύ επειδή στο χωριό σου το κάνεις να με υποχρεώσεις να το κάνω, επειδή έτσι σου κάπνισε. Έθιμα για μένα είναι άλλα. Ας πούμε στην Κρήτη που ρίχνουν μπαλοθιές. Κάπου στην καρδίτσα που καρφιτσώνουν λεφτά στο νυφικό της νύφης (αχ να μην είμαι από κει), αλλού που πάνε με βιολιά κλπ, νομίζω η λίτσα παντρεύτηκε έτσι. Αυτά είναι τα έθιμα. Τα οικονομικά συζητάνε και οι δύο πλευρές και αποφασίζουν πως και που θα ξοδέψουν τα χρήματα που έχουν από κοινού. Κάποια κοπέλα είπε ότι οι γονείς του γαμπρού έκαναν τραπέζι μόνο για τους δικούς τους. Είναι ποτέ δυνατόν????? Τα λεφτά που διαθέτεις κάλεσε πιο λίγο κόσμο και κάντε ένα γλέντι για όλους. Καλά δεν ντρέπονται? Αυτοί έγιναν ρόμπα.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Βασικά πλέον το έθιμο είναι να μην υπάρχουν έθιμα. Παλιότερα ο γάμος ήταν εμπορική συναλλαγή, ο πατέρας της νύφης ξεφορτωνόταν την κόρη δίνοντάς της μια καλή προίκα, και ο γαμπρός πλήρωνε στην ουσία την καινούρια οικιακή του βοηθό (από τη μαμά του δλδ περνούσε στη νύφη)... Επειδή τώρα οι περισσότερες γυναίκες έχουν δικά τους χρήματα, και λόγω του ότι οι γάμοι γίνονται από έρωτα κι όχι από συμφέρον (οι περισσότεροι τουλάχιστον), τα έθιμα του ποιος πληρώνει τη νύφη δεν έχουν νόημα. Ασχετως αν τα ψιλοκρατάμε.. Το να μην κρατήσεις το έθιμο "ο γαμπρός παίρνει το νυφικό, η νύφη το γαμπριάτικο, η νύφη φοράει λευκα (χα χα Wink ) δεν είναι ντροπή όπως μερικές πεθερές ισχυρίζονται, αν είναι έτσι, να κρεμάσουμε και το σεντονι.. Αν ένα έθιμο μας αρέσει, το ακολουθούμε. Αν δεν μας αρέσει, το γράφουμε και προχωράμε παρακάτω. Και επειδή τα έθιμα διαφέρουν από περιοχή σε περιοχή, δεν υπάρχει κοινή βάση (εκτός του ότι ο γαμπρός πληρώνει τη νύφη Razz )
Αυτο που κάναμε εμείς είναι να πληρώσουμε ο καθένας τους καλεσμένους του στο γλέντι, τα προσκλητήρια από μισά, τις μπουμπουνιέρες επίσης, το γαμπριάτικο ήταν δικό μας και το νυφικό δικό τους. Κρεβάτια και τέτοια δεν κάναμε, διότι δεν είχαμε κοινό σπίτι (oh yes, δουλεύαμε σε διαφορετικές πόλεις, αυτός στην Ξάνθη κι εγώ στα Γιάννενα..) αλλα ομολογώ ότι το γλέντι το καταευχαριστήθηκα. Το νυφικό ήταν νοικιασμένο και το καταλέρωσα, από λάσπες και χώματα, μέχρι κρασιά και σάλτσες Razz Εννοείται ότι έμεινα με το νυφικό μέχρι το τέλος της δεξίωσης, 900 ευρω ήταν αυτά..
Επίσης, αυτό που κατάλαβα είναι ότι όσο και να σκιστείς για τους καλεσμένους σου, πάντα θα βρεθούν κάποιοι που θα τους ξινίσει κάτι, το φαγητό, η μουσική, τα κουφέτα στις μπουμπουνιέρες, τα λόγια του παπα.. Οπότε κάνε κάτι να το ευχαριστηθείς ΕΣΥ γιατί σε σένα θα μείνει. Κι εχεις και το μωρό, θα κοιτάξεις τη δική σου ευκολία πρώτα απ'όλα. Και τα "έθιμα" να παν να ....ούν

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
για ποια εθιμα μιλαμε????????η πεθερουλα θελει να τηρησετε το εθιμο?θα στρωσετε κρεβατι?μηοως θα βγαλετε και σεντονι Very Happy Embarassed Very Happy ?
λοιπον εμεις μιας και ειχαμε ηδη 2 παιδια και ειχαμε παντρευτει και με πολιτικο σιγα μην κοιταγαμε το εθιμο...!η μητερα μου αλλα και τα πεθερικα μου μας εδωσαν το δωρο μας σε χρηματα οποτε πληρωσαμε απο εκει τις οποιες υποχρεωσεις....κουστουμι,νυφικο κλπ!

olganna 100


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΚΟΡΙΤΣΙΑ Κ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΑΜΕ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΡΡΑΒΩΝΑ ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ,ΠΗΡΑΜΕ ΤΙΣ ΒΕΡΕΣ Κ ΤΕΛΕΙΩΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΓΑΜΟ,ΤΙΣ ΕΥΛΟΓΗΣΑΜΕ Κ ΜΑΣ ΤΙΣ ΦΟΡΕΣΕ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ.ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΔΩΣΑΝ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΟΣΑ ΗΘΕΛΕ (ΜΑΖΕΥΤΗΚΕ ΕΝΑ ΣΕΒΑΣΤΟ ΠΟΣΟ) Κ ΕΜΕΙΣ ΔΙΑΛΕΞΑΜΕ-ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΑΥΤΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΘΕΛΑΜΕ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΟΜΙΖΩ,ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΑ ΒΑΖΕΙ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ/ΤΗΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ...

olganna 100


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΝΕΝΑ ΣΥΜΦΩΝΩ!!!!!!!ΙΔΙΩΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΥΣ!!!!!!!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz εφαγα ενα φλας κ ρωτησα την γιαγια μου τι εθιμα εχουμε εμεις στο γαμο,μου ειπε οτι τα εθιμα που κραταμε ειναι αυτα απο τον τοπο της νυφης κ οχι του γαμπρου! Νομιζω σου ρχεται κουτι αυτο,τι λες?

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εμεις αυτα που κανουμε στην Χιο αλλαζουν απο χωριο σε χωριο οποτε μην σε παρω στο λαιμο μου ξερω σιγουρα οτι την ημερα του γαμου στελνουμε τουρτα στην πεθερα κ ενα πουκαμισο στον πεθερο κ μαλιστα εμεις παμε κ ζηταμε τον γαμπρο εαν θυμαμαι καλα γιατι ο γαμπρος δινει την προικα βεβαια αυτο που ειχα παθει σοκ ηταν στο κρεββατι που η νυφη απο το πολυ χρυσο που της κρεμανε αρχιζει να γερνει προς τα εμπρος
για περρισοτερα http://gym-kampou.chi.sch.gr/ithi.htm

http://www.gatospito.com

mammyblue


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
koritsia ta ethima tou tipou o gambros plironei tin nifi exoun perasei distixos...tora pia stis sinthikes pou zoume plironei opoios exei.stin dikia mas plirosan kai oi dio oikogeneies apo misa.nomizo einai kai to pio sosto Αρραβώνας-Γάμος-Βάφτιση Ποια τα έθιμα? - Σελίδα 2 587529

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Για τον αρραβώνα έχω ακούσει και εγώ ότι τον πληρώνει η νύφη αλλά εμείς πχ δεν κάναμε για να σου πω από πρώτο χέρι. Νομίζω πως τα έθιμα είναι διαφορετικά από μέρος σε μέρος. Εμείς πχ στον γάμο μου πήρανε οι γονείς μου το νυφικό γιατί έτσι το είχανε σαν έθιμο ο γαμπρός και το μόνο που μου πήρανε τα πεθερικά μου ήτανε ένα σετ κοσμήματα (γιατί έτσι το είχαμε εμείς ) και τα εσώρουχα-νυχτικάκια κλπ. Το κοστούμι το πληρώσαμε με τον άνδρα μου μόνοι μας. Οι κουμπάροι πλήρωσαν την εκκλησία, τον στολισμό (όχι την ανθοδέσμη ,αυτή την πληρώνει ο γαμπρός), τα ποτήρια-καράδες-δίσκο και τα στέφανα και το πέπλο μου ( τα αξεσουαρ τα πληρώνει υποτίθεται ο κουμπάρος). Όλα τα υπόλοιπα τα πληρώσαμε όπως μας αναλογούσαν.

Τώρα για τα βαφτίσια δεν ξέρω ακόμη να σου πωSmile

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λοιπόν εγώ θα σας πω τη ξέρω . Λοιπόν στον αρραβώνα ο γαμπρός αγοράζει το φόρεμα στη νύφη αγοράζει και τις βέρες και πληρώνει και το χτένισμα ... Από εκεί και πέρα και οι 2 μεριές βάζουν χρυσαφικά στο ζευγάρι το σόι της νύφης στο γαμπρό και το σόι του γαμπρού στη νύφη. Το κέντρο το πληρώνουν ανάλογα με τα άτομα ...Εγω αρραβώνα δεν έκανα έτσι δεν πήρα δεν έδωσα Laughing Στο γάμο τωρα το κοστούμι ο γαμπρός το παίρνει μόνος του το νυφικό το πληρώενι ο γαμπρός όπως και το χτένισμα και τα παππούτσια και τα εσώρουχα. Απο το σπίτι επίσης λένε ότι ο γαμπρός πρέπει να κάνει τη κρεβατοκάμαμρα τα υπόλοιπα είναι της νύφης . Το τραπέζι πάλι οι γονείς ανάλογα με τα άτομα . Ο κουμπάρος πληρώνει τα στέφανα το στολισμό (σε κάποιες περιπτώσεις το κάνουν μαζί με το ζευγάρι ) πληρώνει την εκκλησία και το αυτοκίνητο αν θέλει .
Επίσης το ζευγάρι πληρωνει μπουμπουνιέρες και προσκήτηρια και το δωρο του κουμπάρου. Η δική μου περίπτωση πάλι διέφερε και εδω :νυφικό φόρεσα της φίλης μου παπούτσια μου τα έκαναν δωρο τα πεθερικά του αδερφού μου είχαν βιοτεχνία το μαλλί και το μακιγιάζ δωρο της κουμπάρας μου μια ΄και ήταν κομμώτρια . έτσι ημουν η πιο οικονομική νύφη μόνο τα εσώρουχα μου πήρε Shocked επίσης γλέντι δεν κάναμε και όλα τα έξοδα του γάμου έπιπλα και τα λοιπά τα κάναμε μόνοι μας με τον άντρα μου δεν μας βοήθησε κανείς ....
Τώρα στη βάφτιση ο νονός κάνει τα ρουχαλάκια το Σταυρό και τα παπούτσια και πληρώενει την εκκλησία . Οι γονείς προσκητηρια και μπουμπουνιέρες αν γίνει τραπέζι οι γονείς του παιδού εκτός και αν έχουν την ευγενική καλοσύνη οι παπούδες ,,, εγω πάλι τους ξαφνιασα πάλι δεν κάναμε τίποτα μετά τη βάφτιση μας έβαγλε ο νονός έξω Razz εμ τη ολόκληρο παιδί του δωσαμε και βάφτησε . Επ΄σης ο στολισμός στην βάφτιση είναι προαιρετικός και συνηθως το κάνει ο νονός -τα γλυκά εμένα μου τα κάνανε 2 φιλες μου και τις μπουμπουνιέρες η πεθερά μου οι γονείς μου έβαλαν λεφτά στο βιβλιάριο

titikos

titikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι το πιο κλασικο και πατροπαραδοτο εθιμο σε ολες τις καταστασεις ειναι να γινεται μακελειο μεταξυ των οικογενειων!!
αυτο τηρειται παντα με ευλαβεια και εχει φοβερη πλακα!!

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
titikos έγραψε:εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι το πιο κλασικο και πατροπαραδοτο εθιμο σε ολες τις καταστασεις ειναι να γινεται μακελειο μεταξυ των οικογενειων!!
αυτο τηρειται παντα με ευλαβεια και εχει φοβερη πλακα!!

Respect Respect Respect Respect

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
katerina780 έγραψε:ΓΕ
ΣΤΟΝ ΓΑΜΟ ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΜΙΣΑ ΜΙΣΑ,ΤΟ ΚΟΥΣΤΟΥΜΙ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΗΣ ΝΥΦΗΣ,ΤΟ ΝΥΦΙΚΟ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΓΑΜΠΡΟΥ.ΤΟ ΧΤΕΝΗΣΜΑ,ΤΟ ΣΤΟΛΙΣΜΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ,ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΝΥΦΗ,ΤΑ ΓΑΝΤΙΑ ΤΟΥ ΝΥΦΙΚΟΥ,ΤΑ ΣΤΕΦΑΝΑ Κ ΤΑ ΠΟΤΗΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΙΕΙ ΤΟ ΖΕΥΓΟΣ ΤΟ ΚΡΑΣΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΤΕΛΕΤΗΣ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΟΛΑ Ο ΚΟΥΜΠΑΡΟΣ..

μαλλον πανε κατα περιοχη...

εγω πρωτη φορα ακουω πως το κουστουμι το πληρωνουν οι γονεις της νυφης...ετσι γινεται απλα ανταλαγη δεν εχει νοημα...ο γαμπρος μονος του ξερω εγω και το νυφικο ο αντρας..
και το αλλο για τον κομπαρο πρωτη φορα το ακουω και αυτο...
στην Αθηνα τουλαχιστον το στολισμα της εκκλησιας και το αυτοκινητο το πληρωνει το ζευγαρι και οχι ο κουμπαρος..

lidiaki

lidiaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Eμεις οταν παντρευτηκαμε τα πληρωσαμε ολα οι δυο μας ..οι γονεις μας και απο τις δυο πλευρες δεν μπορουσαν να βοηθησουν καθολου..οι κουμπαροι μας πληρωσανε τον στολισμο,λαμπαδες και οτι τους αναλογουσε..Στην βαπτιση παλι τα πληρωσαμε ολα εμεις και οι νονοι τα δικα τους!!!

https://www.facebook.com/#!/maria.triviza

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
μαλλον πανε κατα περιοχη...

εγω πρωτη φορα ακουω πως το κουστουμι το πληρωνουν οι γονεις της νυφης...ετσι γινεται απλα ανταλαγη δεν εχει νοημα...ο γαμπρος μονος του ξερω εγω και το νυφικο ο αντρας..
και το αλλο για τον κομπαρο πρωτη φορα το ακουω και αυτο...
στην Αθηνα τουλαχιστον το στολισμα της εκκλησιας και το αυτοκινητο το πληρωνει το ζευγαρι και οχι ο κουμπαρος..

μπου-μπουκίτσα έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Εξαρτάται από την περιοχή όντως!Και εγώ ξέρω ότι στην Αθήνα οι κουμπάροι πληρώνουν ελάχιστα σε σχέση με άλλες περιοχές. Επίσης έχω ακούσει ότι σε κάποιες περιπτώσεις στον γάμο ο κουμπάρος πληρώνει και τις μισές μπουμπουνιέρες..Οπότε..καταλαβαίνεις!

MAGDALINI

MAGDALINI
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!! ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΚΑΘΕ ΤΟΠΟΣ ΕΧΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΕΘΙΜΑ.
ΣΤΟΝ ΑΡΡΑΒΩΝΑ ΕΜΕΙΣ (ΝΥΦΗ) ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ Κ ΑΥΤΟΙ (ΓΑΜΠΡΟΣ) ΤΟ ΦΟΡΕΜΑ ΚΑΛΥΝΤΙΚΑ ΠΑΠΥΤΣΙΑ. ΣΤΟ ΓΑΜΟ
ΕΜΕΙΣ (ΝΥΦΗ) ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΤΟ ΚΟΣΤΟΥΜΙ, ΑΥΤΟΙ (ΓΑΜΠΡΟΣ) ΤΟ ΝΥΦΙΚΟ, ΧΤΕΝΙΣΜΑ Κ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΗΤΑΝ ΔΩΡΑ ΓΑΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΤΙΚΟ Κ ΤΗ ΚΟΜΜΩΤΡΙΑ. ΛΑΜΠΑΔΕΣ ΣΤΟΛΙΣΜΟ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ Κ ΑΥΤΟΚΗΝΙΤΟΥ ΜΙΣΕΣ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ ΠΟΤΗΡΙ ΣΤΕΦΑΝΑ ΤΟΥ ΚΟΥΜΠΑΡΟΥ. ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΜΙΣΟ ΜΙΣΟ ΟΠΥ ΓΡΑΦΩ ΝΥΦΗ Κ ΓΑΜΠΡΟΣ ΕΝΝΟΩ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lidiaki έγραψε:Eμεις οταν παντρευτηκαμε τα πληρωσαμε ολα οι δυο μας ..οι γονεις μας και απο τις δυο πλευρες δεν μπορουσαν να βοηθησουν καθολου..οι κουμπαροι μας πληρωσανε τον στολισμο,λαμπαδες και οτι τους αναλογουσε..Στην βαπτιση παλι τα πληρωσαμε ολα εμεις και οι νονοι τα δικα τους!!!

ναι και εμεις ολα οι δυο μας..οποτε δεν ειχε νοημα ποιος πληρωσε κουστουμι η νυφικο...αφου απο το κοινο ταμειο βγηκαν ...οι γονεις δεν ανακατευτηκαν καθολου..

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
α!το άλλο που θυμήθηκα ; ξέρετε υπάρχει κάποιο έθιμο που πάνω στο νυφικό κρεβάτι βάζουν τις πιτζάμες του γαμπρού και το νυχτικό της νύφης . Τούς είχα πει λοιπόν ότι αυτό το πράγμα εμένα μου φαίνετε τουλάχιστον χαζό και είχα τη νυχτικιά μέσα στη ντουλάπα . Κάποια στιγμή λοιπόν η μάνα μου και η πεθερά μου ήθελαν να τα βάλουμε πάνω και τους λέω ορθά κοφτά:η ντουλάπα δεν θα ανοίξει ... εκτός και αν θέλετε να δουν όλοι τη μπλε διαφάνεια που είχα παρει για νυχτικό Laughing και ο άντρας μου δνε χρησιμοποιεί ποτέ πιτζάμες ... Rolling Eyes ρε της είδες και μαζεύτηκαν . Σαν την άλλη είχα πάει σε ένα κρεβάτι και πάει η μάνα του γαμπρού και βάζει επάνω στο κρεβάτι το νυχτικό τις πιτζάμες τα εσώρουχα της κοπέλας και πιάνει και ανοίγει και ρίχνει απο μια σακούλα γύρωσ τα 50 σώβρακα ε καλά όλοι γέλαγαν .Άλλο έθιμο είναι γυρίζοντας απο την εκκλησία η μάνα του γαμπρού α δώσει στο ζευγάρι μέλι με καρύδια συμβολίζουν να είναι γόνιμοι και καλά ..Έθιμα υπάρχουν πολλά απο τόπο σε τόπο διαφέρουν αλλά η ουσία για μένα είναι μια παντρεύετε ένα νέο ζευγάρι και έχουν κάθε δικαίωμα να κάνουν εκείνη αυτά που θέλουν όχι οι γονείς και το συγγενολόι . έτσι Αγγελική πολύ απλά πάτα πόδι και μονολεκτικά πες ότι θα γίνουν αυτά και τέλος .

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
συγνωμη κοριτσια αλλα για μενα αυτα ειναι χαζομαρες .ζουμε στο 2011 και εθιμα και κουραφεξα με αφημουν αδιαφορη .εμεις δεν τα κοιταξαμε καθολου αυτα .δωσανε οι γονεις μου καπιοα λεφτα που θελαν δωσαν και οι δικοι του . αυτα που μπορουσαν και βαλαμε και τα δικα μας και πηραμε τα πραγματα οτιδηποτε για το γαμο .και δεν ανακατευτηκε κανενας .ουτε εσυ το νυφικο ουτε το κουστουμι μελια πυτζαμες και οτιδηποτε αλλο .και ξερεις τι ωραια που ηταν .μονο στο τραπεζι βαλανε λεφτα οσα ατομα ειχε η μανα μου ,και οσα η πεθερα μου .μην αφηνεις κανενα να σου κανει κουμαντο και ασε τα εθιμα στην ακρη και απολασε τον γαμο σου χωρις παρεμβασεις

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αnna1975 έγραψε:συγνωμη κοριτσια αλλα για μενα αυτα ειναι χαζομαρες .ζουμε στο 2011 και εθιμα και κουραφεξα με αφημουν αδιαφορη .εμεις δεν τα κοιταξαμε καθολου αυτα .δωσανε οι γονεις μου καπιοα λεφτα που θελαν δωσαν και οι δικοι του . αυτα που μπορουσαν και βαλαμε και τα δικα μας και πηραμε τα πραγματα οτιδηποτε για το γαμο .και δεν ανακατευτηκε κανενας .ουτε εσυ το νυφικο ουτε το κουστουμι μελια πυτζαμες και οτιδηποτε αλλο .και ξερεις τι ωραια που ηταν .μονο στο τραπεζι βαλανε λεφτα οσα ατομα ειχε η μανα μου ,και οσα η πεθερα μου .μην αφηνεις κανενα να σου κανει κουμαντο και ασε τα εθιμα στην ακρη και απολασε τον γαμο σου χωρις παρεμβασεις

δεν μπορω παρα να συμφωνήσω σαυτο!

Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Στην Κρήτη τα έθιμα έχουν ως εξής:
Στον αρραβώνα το τραπέζι το πληρώνει η νύφη..(βέβαια, με συνεννόηση μπορούν να τον πληρώσουν από κοινού τα συμπεθέρια). Τα ρούχα όμως της νύφης τα πληρώνει ο γαμπρός και του γαμπρού η νύφη..
Στο γάμο το τραπέζι πάει στη μέση και το νυφικό το πληρώνει ο γαμπρός, όπως και τα παπούτσια, δεύτερο φόρεμα, μακιγιάζ, χτένισμα, εσώρουχα, κοσμήματα, νυχτικό και δεν θυμάμαι κάτι άλλο.Το κοστούμι το πληρώνει η νύφη, όπως και τα υπόλοιπα του γαμπρού.Αν οι γονείς του ζευγαριού θέλουν τότε πληρώνουν τις φωτογραφίες, τις μπομπονιέρες και τα προσκλητήρια.Εμείς τα πληρώσαμε μόνοι μας όπως και την κομμώτρια και την μακιγιέζ.
Ο κουμπάρος παίρνει στέφανα και όσα χρησιμοποιεί ο παπάς στο μυστήριο (κρασί, μελοκάρυδο κτλ)και αν θέλει κάνει στολισμό στην εκκλησία και χαρτζηλικώνει τον παπά για τα "έξοδα" του γάμου.
Στην Βάπτιση ο νονός παίρνει οτιδήποτε αφορά το μωρό.Οι γονείς μόνο το δώρο του νονού και το τραπέζι...
Α, εννοείται πως και στο γάμο, το ζευγάρι πληρώνει το δώρο του κουμπάρου του.


Με το καλό να κάνεις το γάμο σου και την Βάπτιση της μικρής σου και να ζήσετε ευτυχισμένοι.
Μην χαλιέσαι με το έθιμα πάντως και αν αρχίσουν τα κουλά τα πεθερικά για τα όσα πρέπει να πληρώσουν , τότε στείλε τους δικούς σου.Δεν θα σου καταστρέψουν αυτήν την υπέροχη μέρα με την γρουσουζιά τους...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις