Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
104 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 104 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
¨Ενα πράγμα δεν δεχομαι ,εθιμο ξεθιμο να πληρωνει μόνο η μία πλευρα τα έξοδα! Είναι μεγάλη χαζομάρα αυτό ! Μπορεί μια πλευρα μόνο να επωμισθεί αυτό το βάρος!Αυτά είναι χαζομάρες κατά την γνώμη μου! Από μισά όλα !

stavroulitsa


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΜΙΣΑ..ΚΑΙ ΑΠΟ ΛΟΓΙΚΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ.ΣΤΟΝ ΑΡΡΑΒΩΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΟΠΟΤΕ Ο ΓΑΜΠΡΟΣ ΦΘΗΝΑ ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΕ..ΑΛΛΑ ΣΤΟΝ ΓΑΜΟ ΑΝ ΟΙ ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΙ ΤΟΥ ΓΑΜΠΡΟΥ ΕΙΝΑΙ 1000 ΑΤΟΜΑ Π.Χ Η ΝΥΦΗ ΘΑ ΤΑ ΤΙΝΑΞΕΙ...ΧΑ ΧΑ .

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αnna1975 έγραψε:συγνωμη κοριτσια αλλα για μενα αυτα ειναι χαζομαρες .ζουμε στο 2011 και εθιμα και κουραφεξα με αφημουν αδιαφορη .εμεις δεν τα κοιταξαμε καθολου αυτα .δωσανε οι γονεις μου καπιοα λεφτα που θελαν δωσαν και οι δικοι του . αυτα που μπορουσαν και βαλαμε και τα δικα μας και πηραμε τα πραγματα οτιδηποτε για το γαμο .και δεν ανακατευτηκε κανενας .ουτε εσυ το νυφικο ουτε το κουστουμι μελια πυτζαμες και οτιδηποτε αλλο .και ξερεις τι ωραια που ηταν .μονο στο τραπεζι βαλανε λεφτα οσα ατομα ειχε η μανα μου ,και οσα η πεθερα μου .μην αφηνεις κανενα να σου κανει κουμαντο και ασε τα εθιμα στην ακρη και απολασε τον γαμο σου χωρις παρεμβασεις

Εντάξει για εμάς που μένουμε σε πόλεις κλπ μερικές φορές είναι λίγο δύσκολο να τηρήσουμε έθιμα και παραδόσεις.Ειδικά όταν οι νεόνυμφοι είναι νεαρής ηλικίας. Δεν είναι καθόλου καλό όμως να τα ξεχνάμε και να τα θεωρούμε χαζομάρες.Τα έθιμα και όλα αυτά μας συνδέουν με το παρελθόν, αποτελούν ιστορία της χώρας μας.

Προσωπικά,θαυμάζω αυτούς που ακολουθούν πιστά τις παραδόσεις του τόπου τους,ακόμα και στο γάμο.

Και δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στο θέμα του τι πληρώνει ο καθένας..Μιλάω γενικά.

tomaraki

tomaraki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εαν καστεις να ψαξεις τα ηθη και τα εθιμα για τις συγκερκιμενες περιπτωσεις θα φριξεις!!!!! Αλλα πανω κατω τα ιδια ειναι.....βεβαια ειναι και το ζευγαρι τι θελει...
Εμεις το αρραβωνα τους το ξεκοψαμε γιατι ηθελαν να το κανουν στυλ γαμου ! Και το πληρωσαμε εμεις και καλεσαμε αυτους που θελαμε και περασαμε και τελεια!!
Στον γαμο ομως που δεν μας περασε ...το τραπεζι το πληρωσαν μισο - μισο και περασαμε χαλια , στολισμος -αμαξι - εκκλησια - λαμπαδες -στεφανα -ποτηρια του κουμπαρου !!!! Τωρα φωτογραφο-προσκλητηρια-μπομπονιερες-δωρο κουμπαρου τα πληρωσαμε εμεις !!!!
Νυφικο το πληρωνει η πεθερα - κουστουμι οι γονεις της νυφης....!
Βαφτιση ξερω μονο ως Νονα που πληρωσαμε στολισμο - βαπτιστικα -σταυρο και το μποναμα στην εκκλησια !

αγγελικημαρια


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
γαμπρος: νυφικο, παπουτσια , εσωρουχα, νυχτικο, δευτερο επισημο φορεμα, παπουτσια για το φορεμα, τσαντα, παντοφλες,καλυντικα, τουρτα δεξιωσης, κ συνηθιζεται να παιρνουν χρυσαφικο στη νυφη
νυφη: κοστουμι, παπουτσια, εσωρουχα, πυτζαμες, παντοφλες, δωρο κουμπαρου,
ολα τα αλλα τα κανουμε απο μισα
βαφτιση!κουμπαρος:ρουχα μωρου, μπομπονιερες
αυτος που ακουει το ονομα πληρωνει τα γλυκα κ τη δεξιωση κανονικα...

elena shakira

elena shakira
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
GEIA SAS KSERETE MHPWS TIS VERES POIOS TIS DIALEGEI?? Very Happy

boubou

boubou
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena shakira έγραψε:GEIA SAS KSERETE MHPWS TIS VERES POIOS TIS DIALEGEI?? Very Happy

Ο γαμπρός με την νύφη

elena shakira

elena shakira
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
A!WRAIA EUXARISTW GT M LEGANE OTI TIS DIALEGEI O GABROS..!

boubou

boubou
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εμείς μόνοι μας τις διαλέξαμε , απλά ρωτήσαμε μέχρι πόσα χρήματα να κοιτάξουμε, για να μην φέρουμε τους γονείς μας σε δύσκολη θέση!
Τα υπόλοιπα κοσμήματα πήγα και τα διαλέξαμε μαζί με την πεθερά μου!(ρολόι, σταυρό, σετ)

elena shakira

elena shakira
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
KALHSPERA K KATI AKOMA KSERW OTI TA PAPOUTSIA THS NYFHS TA PAIRNEI H NONA THS NYFHS... Very Happy

elena shakira

elena shakira
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
exoume tetoia sto gamo?den to iksera...

boubou

boubou
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τι τέτοια εννοείς??
Κοιτά,σε κάθε πόλη τα έθιμα είναι λίγο διαφορετικά. Κι επίσης δν τα ακολουθούν όλα κατα γράμμα! Αν οι δικοί σου και τα πεθερικά θελουν να ακολουθήσουν τα έθιμα, θα τα ξέρουν ήδη, όλο και κάποιος θα τους τα πεί! Τώρα εγώ είμαι της άποψης να υιοθετούμε τα έθιμα που μας κάνουν να νιώθουμε καλά...όχι ντε και καλά ότι λέει ο κόσμος ότι πρέπει να γίνεται! Wink

NeNaKi_Gr


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
elena shakira έγραψε:A!WRAIA EUXARISTW GT M LEGANE OTI TIS DIALEGEI O GABROS..!

Μαζί τις παίρνετε, πληρώνει μόνο ο γαμπρός χαχαχα... ε μα με συγχωρείτε... φορτωνόμαστε που φορτωνόμαστε κοτζάμ πεθερά, να πληρώσουμε και τις βέρες???? Την χρηματική αποζημίωση για την ψυχική οδύνη που θα επωμιστούμε εις το μέλλον την προκαταβάλεις γαμπρούλη Rolling Eyes Razz

Νυφικό, βέρες, παπουτσάκια, εσώρουχα, γάντια και εκκλησία, παραδοσιακά είναι του γαμπρού... έτσι ξέρω Cool

Maraki Riaki

Maraki Riaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Απο περιοχη σε πειοχη αλλαζουν τα εθιμα.
Σε μας για τον αρραβωνα οι βερες και το μονοπετρο ειναι του γαμπρου η πεθερα σε περνει οτι θελει πχ σταυρο ,χειροπεδα . Το ιδιο κανει και η μαμα της νυφης. Στον γαμο τον στολισμο εκκλησιας και αυτοκινητου , μπομπονιερες στεφανα την καλαθα για το κρασι ο κουμπαρος. Το νυφικο και ολο το συνολο που θα βαλει η νυφη η πεθερα. Το γαμπριατικο και ολο το συνολο η μαμα της νυφης. η νυφη κανει ενα δωρο στο κουμπαρο.
Στην Βαφτιση τα λαδοπανα ,τον σταυρο, τα ρουχα , την λαμπαρα και της μπυμπουνιερες τα κανει η νονα . Η μαμα κανει τα παστακια εμεις δεν κανουμε μαρτυρικα !

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maraki Riaki έγραψε:Απο περιοχη σε πειοχη αλλαζουν τα εθιμα.
Σε μας για τον αρραβωνα οι βερες και το μονοπετρο ειναι του γαμπρου η πεθερα σε περνει οτι θελει πχ σταυρο ,χειροπεδα . Το ιδιο κανει και η μαμα της νυφης. Στον γαμο τον στολισμο εκκλησιας και αυτοκινητου , μπομπονιερες στεφανα την καλαθα για το κρασι ο κουμπαρος. Το νυφικο και ολο το συνολο που θα βαλει η νυφη η πεθερα. Το γαμπριατικο και ολο το συνολο η μαμα της νυφης. η νυφη κανει ενα δωρο στο κουμπαρο.
Στην Βαφτιση τα λαδοπανα ,τον σταυρο, τα ρουχα , την λαμπαρα και της μπυμπουνιερες τα κανει η νονα . Η μαμα κανει τα παστακια εμεις δεν κανουμε μαρτυρικα !
αυτο δεν το καταλαβα ποτε.δηλαδη μονο η γυναικα τον εχει κουμπαρο?ο αντρας τι τον εχει?

boubou

boubou
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γιατι βρε οταν εισαι με τον αντρα σου εχετε ξεχωριστα λεφτα?Αμα το παρει η νυφη δηλαδη δν θα ειναι απο τα κοινα λεφτα και των 2?

Εγώ παντως δν θα τα τηρήσω ολα αυτα οταν παντρευτω! Το νυφικο μου και ολα τα δικα μου θα τα παρω εγω και οι δικοι μου, τα γαμπριατικα ο αντρας μου με τους δικους του...ο κουμπαρος στεφανα και καραφακι ποτηρι για κρασι και απο το στολισμα ισως καποια ο κουμπαρος και καποια εμεις..αναλογα ποσο θα μας κοστισουν.... Το τραπεζι οι γονεις αναλογα με τους καλεσμενους απο το καθε σοι και τερμα!τα υπολοιπα μου φαινονται περιττα!

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
boubou έγραψε:Γιατι βρε οταν εισαι με τον αντρα σου εχετε ξεχωριστα λεφτα?Αμα το παρει η νυφη δηλαδη δν θα ειναι απο τα κοινα λεφτα και των 2?

Εγώ παντως δν θα τα τηρήσω ολα αυτα οταν παντρευτω! Το νυφικο μου και ολα τα δικα μου θα τα παρω εγω και οι δικοι μου, τα γαμπριατικα ο αντρας μου με τους δικους του...ο κουμπαρος στεφανα και καραφακι ποτηρι για κρασι και απο το στολισμα ισως καποια ο κουμπαρος και καποια εμεις..αναλογα ποσο θα μας κοστισουν.... Το τραπεζι οι γονεις αναλογα με τους καλεσμενους απο το καθε σοι και τερμα!τα υπολοιπα μου φαινονται περιττα!
οχι καλε δεν εχουμε χωριστο πορτοφολι.εγω καταλαβα λαθος.εμεις εδω το εχουμε το δωρο του κουμπαρου να το παιρνει η μαμα της νυφης.και ερωτω και γιατι οχι η μαμα του γαμπρου?η'η και οι δυο μαζι.

gallida

gallida
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παντρεύομαι σε λίγους μήνες και ομολογώ ότι με μπερδέψατε βρε παιδιά στο τι πληρώνει ο καθένας!
Ο κουμπάρος τι πληρώνει ακριβώς ξέρουμε?

NeNaKi_Gr


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
gallida έγραψε:Παντρεύομαι σε λίγους μήνες και ομολογώ ότι με μπερδέψατε βρε παιδιά στο τι πληρώνει ο καθένας!
Ο κουμπάρος τι πληρώνει ακριβώς ξέρουμε?

Xμμμ αν θυμάμαι καλά, γιατί πάνε και πολλά χρόνια απο τον πρώτο μου γάμο...
Ο κουμπάρος πληρώνει τα στέφανα, την εκκλησία σε πολλές περιπτώσεις, γιατί σε άλλες την πληρώνει και ο γαμπρός, τις λαμπάδες της εκκλησίας, το σετ του δίσκου με τα ποτήρια και τις καράφες για την εκκλησία, το πέπλο ή την τιάρα της νύφης ή ότι άλλο βάλει στο κεφάλι, την κόμμωση της νύφης, το στολισμό του αυτοκινήτου, κάποιοι κουμπάροι που διαθέτουν τα χρήματα μπορεί να πληρώσουν και όλον τον στολισμό της εκκλησίας, αλλά αυτό είναι σπάνιο και συνήθως παίρνει ένα γαμήλιο δώρο στην νύφη... αυτά νομίζω, αλλά γενικότερα όλα είναι τυπικά. Τώρα πλέον ο καθένας κάνει ότι μπορεί και συνήθως τα περισσότερα τα μοιράζονται κατόπιν συνεννόησης.

Εμένα, αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να μου είχε πληρώσει και τα γάντια, κάτι που συνήθως το πληρώνει και ο γαμπρός.

ΑΑΑΑΑΑΑ και το σημαντικότερο καλέ... ο κουμπάρος πλερώνει το bachelor και αντιστοίχως η κουμπάρα το bachelorette λολ E πως, είναι σημαντικό! Razz

Η ΩΡΑ Η ΚΑΛΗ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ!!! Αρραβώνας-Γάμος-Βάφτιση Ποια τα έθιμα? - Σελίδα 3 417472

natali-maria

natali-maria
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλησπέρα!!!!Λοιπόν εμένα οι κουμπάροι μου μου πλήρωσαν:Όλο το στολισμό της εκκλησίας(μέσα-έξω )στολισμό αυτοκινήτου,το χτένισμα και το μακιγιάζ,τα στέφανα,ποτήρια καράφα δίσκο,τις λαμπάδες και την εκκλησία!Το πέπλο μου το έκανε δώρο ο οίκος νυφικών!Εμείς τους πήραμε απο ένα ρολόι και ένα σετ υαλικά για το σπίτι τους!Νομίζω αυτά!Αν ξέχασα κάτι θα ξανα γράψω Very Happy !

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
στο γαμο οι κουμπαροι πληρωσαν το στολισμο της εκκλησιας,την εκκλησια,τις λαμπαδες,στεφανα,δισκο-ποτηρι-και καραφα!τα λοιπα μονοι μας!!

gallida

gallida
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δεν είναι υπερβολικό ένας άλλος να πληρώνει το τι θα βάλω στο κεφάλι μου και πως θα κάνω το μαλλί μου?Τι σόι έθιμο είναι αυτό?Το ίδιο ισχύει και για τον στολισμό...Κουμπάρος ή χορηγός είναι?

markella01

markella01
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ προσωπικά δεν ξέρω τι λένε τα έθιμα και δε με νοιάζει κιόλας, όλα μόνοι μας θα τα κάνουμε και οι γονείς, όσο θέλουν και όσο έχουν θα βοηθήσουν. Το τραπέζι του αρραβώνα μας το πλήρωσαν οι γονείς μου, άλλα ούτως η άλλως οι ίδιοι το θέλανε και η πεθερά μου εφόσον έχει οικονομικό πρόβλημα μου πήρε μόνο την τούρτα και τα λουλούδια, τα κοσμήματα που μου κρέμασε ήταν φτηνά(ούτε που με ένοιαξε) , άλλα απλά και του γούστου μου, στον άντρα μου πήραν ένα ρολόι ακριβό οι γονείς μου, και τις βέρες τις πληρώσαμε εγώ κι ο καλός μου.
Τώρα που θα έχουμε γάμο και βαφτίσια με το καλό, οι γονείς μου προσφέρθηκαν να μου αγοράσουν το νυφικό και να πληρώσουν στο γλέντι για τα άτομα από την πλευρά μας. Η πεθερά μου δε θα πληρώσει τπτ εκτός προφανώς από το ντύσιμό της, και ότι άλλο χρειαστεί θα μαζέψουμε λεφτά και θα το κάνουμε όπως μπορούμε.
Ποτέ δε θα ζητήσω από κανέναν τίποτα, όποιος θέλει και μπορεί να με βοηθήσει με χαρά θα το δεχτώ και θα του το ανταποδώσω όπως μπορέσω.

gallida

gallida
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Τα πεθερικά μου θέλουν οι κουμπάροι να πληρώσουν και τον στολισμό της εκκλησίας.Δεν το θεωρώ σωστό.Αλλά αυτοί φυσικά δεν μου πλήρωσαν το νυφικό. Έθιμα ό,τι τους βολεύει.

its a boy


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
o arravwnas ginete sto spiti tis nyfis.kai ta petherika pernoyn dwra oi goneis tis nyfis ston gampro kai oi goneis toy gamproy stin nyfi.ston gamo: o pateras toy gamproy kanonika pleirwnei to nyfiko kai i mitera tis nyfis to kostoymi toy gamproy.to zeygari pleirwnei to dwro toy koymparoy. oi koymparoi twra kanonika pleirwnoyn ta stefana ,mises mpoympoynieres kai tin ekklisia.gia vaftisi: apo aoti thimame otan egeina nona prin 17 xronia, i nona pernei ta royxa kai to stayro toy mwroy. alla einai ti synenoisi tha kanete me ta petherika kai toys koymparoys

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις