Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
102 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 102 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 4]

chryssa!!!

chryssa!!!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΣΤΟΝ ΑΡΡΑΒΩΝΑ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΙΣ ΒΕΡΕΣ, Ο ΓΑΜΠΡΟΣ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΜΟΝΟΠΕΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΥΦΗ!ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΓΑΜΠΡΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΝΥΦΗ ΣΤΑΥΡΟ, ΤΟ ΣΕΤ ΜΕ ΤΑ ΚΟΣΜΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΡΟΛΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΗΣ ΝΥΦΗΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΓΑΜΠΡΟ ΡΟΛΟΙ,ΣΤΑΥΡΟ, ΜΑΝΙΚΕΤΟΚΟΥΜΠΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΡΦΙΤΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΡΑΒΑΤΑ!
ΣΤΟΝ ΓΑΜΟ ΟΙ ΚΟΥΜΠΑΡΟΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΡΑΦΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΤΗΡΙ ΤΟΥ ΚΡΑΣΙΟΥ,ΤΑ ΣΤΕΦΑΝΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΛΑΜΠΑΔΕΣ, ΚΙΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ.ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΣΤΟΛΙΣΜΟΥ. ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΓΑΜΠΡΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΜΑΚΙΓΙΑΖ, ΧΤΕΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΝΥΦΙΚΟ ΚΑΙ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΗΣ ΝΥΦΗΣ ΟΤΙ ΦΟΡΑ Ο ΓΑΜΠΡΟΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ!ΤΙΣ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΛΕΝΤΙ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ!

gallida

gallida
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Τελικά δεν υπάρχει κάτι δεδομένο ε....?

el88tse

el88tse
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εμεις δωσαμε λογο ηρθαν στο απιτι μου οι γονεις του ο αδερφος του και η γυναικα του μου εβαλε το μονοπετρο που το ειχαμε διαλεξει εγω και ο καλος μου μια ανθοδεσμη και μια τουρτα ολα τα διαλεξαμε τα δυο μας μετα πηγαμε για φαγητο εξω και τα πληρωσε ο πατερας μου η πεθερα μου επειδη οταν δωσαμε λογο ηταν κοντα στο πασχα μου πηρε σταυρο λευκοχρυσο με λαμπαδα και παπουτσια και η μαμα μου τον πηρε χειροπεδα και πουκαμισι και λαμπαδα μετα δεν θελαμε να κανουμε αρραβωνες και ετσι αποφασισαμε με τον καλο μου να παμε τα δυο μας να διαλεξουμε βερες και τις βαλαμε χριστιυγεννα τα δυο μας μονοι μας.....μετα η μαμα μου του πηρε σταυρο και η πεθερα μου μου πηρε σετ και ρολοι αυτα και καθε πασχα απο το 2008 με παιρνει λαμπαδα και μου δινει χρηματα τωρα για το γαμο δεν αποφασισαμε θα δουμε.....

gallida

gallida
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Για γάμο καμιά συμβουλή?Δεν αρραβωνιάζομαι,παντρεύομαι!

el88tse

el88tse
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
τα πεθερικα μου παντρεψανε προσφατα τον αλλο τους γιο η πεθερα μου πηρε τη νυφη παντοφλες εσωρουχα και ρομπα και στον γιο της πηρε παπουτσια κοστουμι τα γαμπριατικα ολα και το κεντρο πληρωσανε αναλογα ποσες καρτες εδωσε ο καθενας την ορχηστρα μισα μισα τα λεφτα και τον φωτογραφο και οι μπομπονιερες και τα προσκλητηρια ολα τα πληρωσανε τα πεθερικα απο τη μερια τους αναλογα με τα ατομα

vanap


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Παλιότερα, αλλά μάλλον πολύ παλιά, και σε εμάς η νύφη πλήρωνε το τραπέζι του αρραβώνα και ο γαμπρός του γάμου.
Σκεφτείτε όμως πως παλιότερα η νύφη δεν φόραγε καν νυφικό, δεν είχαν στολισμό, προσκλητήρια, παρανυφάκια κοκ.
Οπότε τα θεωρώ αρκετά άδικα και εκτός εποχής αυτά τα έθιμα.
Πλέον σχεδόν όλοι τα πληρώνουν μισά μισά ή έστω διαχωρίζουν μόνο το νυφικό και το κουστούμι που τα πληρώνουν η νύφη το κουστούμι και ο γαμπρός το νυφικό.

Εμείς προσωπικά κάναμε πρώτα λόγο στον οποίο οι γονείς μου κάνανε τραπέζι 40 ατόμων. Τον αρραβώνα τον κάναμε ανοιχτό και τα πληρώσανε οι γονείς μας μισά μισά.
Τον γάμο τον κάναμε μόνοι μας επειδή τα πεθερικά μου δεν ήθελαν να συμμετέχουν και ο άντρας μου δεν δεχόταν να πληρώσουν μόνο οι γονείς μου.
Έγινε βέβαια χαμός γιατί και ο μπαμπάς μου δεν δεχόταν να μην πληρώσει στο γάμο των παιδιών του αλλά τελικά κάπως τα βρήκαμε στο τέλος. Μας δώσανε ένα ποσό μετά το γάμο σαν δώρο γάμο το οποίο είδα και απόειδα να πείσω τον άντρα μου να το δεχτεί!!!

Οι κουμπάροι πληρώνουν στέφανα λαμπάδες καράφα-ποτήρι και εκκλησία. Για στολισμούς κλπ δεν είναι υποχρεωμένοι. Οι δικοί μας κουμπάροι θέλανε να συμμετέχουν και στο στολισμό αλλά δεν δεχτήκαμε, στο τέλος χωρίς να ξέρουμε πήγαν και πλήρωσαν το στολισμό του αυτοκινήτου.
Σε μία φίλη μου πάντως που πληρώσαν οι κουμπάροι το στολισμό, συμφωνήσανε πως αυτό ήταν το δώρο και δεν πήρανε κάτι άλλο.

gallida

gallida
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
el88tse έγραψε:τα πεθερικα μου παντρεψανε προσφατα τον αλλο τους γιο η πεθερα μου πηρε τη νυφη παντοφλες εσωρουχα και ρομπα και στον γιο της πηρε παπουτσια κοστουμι τα γαμπριατικα ολα και το κεντρο πληρωσανε αναλογα ποσες καρτες εδωσε ο καθενας την ορχηστρα μισα μισα τα λεφτα και τον φωτογραφο και οι μπομπονιερες και τα προσκλητηρια ολα τα πληρωσανε τα πεθερικα απο τη μερια τους αναλογα με τα ατομα
Tι καλά πεθερικά είναι αυτά!

el88tse

el88tse
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
gallida έγραψε:
el88tse έγραψε:τα πεθερικα μου παντρεψανε προσφατα τον αλλο τους γιο η πεθερα μου πηρε τη νυφη παντοφλες εσωρουχα και ρομπα και στον γιο της πηρε παπουτσια κοστουμι τα γαμπριατικα ολα και το κεντρο πληρωσανε αναλογα ποσες καρτες εδωσε ο καθενας την ορχηστρα μισα μισα τα λεφτα και τον φωτογραφο και οι μπομπονιερες και τα προσκλητηρια ολα τα πληρωσανε τα πεθερικα απο τη μερια τους αναλογα με τα ατομα
Tι καλά πεθερικά είναι αυτά!

einai πολυ καλα ειδικα απο τη μερια μου δεν εχω οαραπονο και τους φερομαι πολυ καλα στην αλλη νυφη στην συμφαδα μου της φερθηκανε μια χαρα αλλα ηταν αχαριστη δεν εκτιμησε τιποτα εμενα οταν παντρευτηκε ο κουνιαδος μου με ψωνισε τα παντα η πεθερα μου φορεμα παπουτσια κομμωτρια αισθητικο ολα και συνεχεια με φερνει δωρα ο πεθερος μου ειπε στον αντρα μου αντε καντε μωρο και αναλαμβανω ολα τα εξοδα εγω τους εκτιμω παρα πολυ....

gallida

gallida
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Σε μας μόνο αδιαφορία.Τα φρου φρου κ τα αρώματα τους νοιάζουν μόνο.

www.KorinasWorkshop.gr

www.KorinasWorkshop.gr
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
gallida έγραψε:Σε μας μόνο αδιαφορία.Τα φρου φρου κ τα αρώματα τους νοιάζουν μόνο.

Η αδιαφορία υποφέρεται...
Το χειρότερο θα ήταν να σου έλεγαν και να απαιτούσαν για έθιμα που έχουν όπου η νύφη και το σόι της τους πληρώνει τα πάντα! Το έχω δει και αυτό...
Πίκρα απλά...

http://www.KorinasWorkshop.gr

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λοιπόν εμείς παντρευόμαστε τη Κυριακή! Τα του γαμπρού τα πήραμε εμείς(κοστούμι, παπούτσια, εσώρουχα, ρολόι και σταυρό) στον αρραβώνα δεν είχαμε κάνει χρυσαφικά και τα πήραμε τώρα μια κ καλή! Τα δικά μου τα πεθερικά (νυφικό, παπούτσια, εσώρουχα, χρυσαφικά συν μακιγιαζ κ μαλλιά) Εδώ στη Κρήτη έτσι το χουμε!! τώρα το κέντρο το πληρώνουν μισό μισό όπως κ μπομπονιέρες κ προσκλητήρια! Τις φωτογραφίες εμείς!! Στον αρραβώνα τώρα εμείς ντύσαμε πάλι το γαμπρό κ αυτοί εμένα!!

kafedaki?

kafedaki?
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Γειά σας κ από μενα!!
Λοιπόν εμείς παντρευόμαστε το Σεπτέμβριο, το νυφικο, παπούτσια, εσωρουχα,χτένισμα κτλ τα πληρώνουν τα πεθερικά μου.Όπως επίσης σε ότι χρειαστεί ο γαμπρός θα το πληρώσουν οι γονείς μου!!Τώρα το κέντρο πάει μισο μισό απο τους γονεις!!Μπομπονιέρες κ προσκλήσεις να πω την αλήθεια εχω λιγο μπερδευετει. Τωρα γιατι εχω μπερδευτει;Εγω ηξερα ότι τουρτα μπομπονιερες προσκλησεις πληρωνει το ζευγαρι,σε μια συζητηση που ειχα προχτές με τους γονεις μου, μου ειπαν οτι του αδερφου μου προσκλητηρια κ μπομπονιέρες τα πληρωσαν μισα μισα αυτοι με τους συμπεθερους.
Τώρα ο κουμπαρος πληρώνει στολισμος εκκλησιας,λαμπαδες,στεφανα,το μπουκαλι με το ποτηρι,το κρασι κ τα κουφετα. Αν κ τελικά αυτό διαφερει απο περιοχη σε περιοχή.

danik

danik
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
maryz-iraklio kritis έγραψε:Λοιπόν εμείς παντρευόμαστε τη Κυριακή! Τα του γαμπρού τα πήραμε εμείς(κοστούμι, παπούτσια, εσώρουχα, ρολόι και σταυρό) στον αρραβώνα δεν είχαμε κάνει χρυσαφικά και τα πήραμε τώρα μια κ καλή! Τα δικά μου τα πεθερικά (νυφικό, παπούτσια, εσώρουχα, χρυσαφικά συν μακιγιαζ κ μαλλιά) Εδώ στη Κρήτη έτσι το χουμε!! τώρα το κέντρο το πληρώνουν μισό μισό όπως κ μπομπονιέρες κ προσκλητήρια! Τις φωτογραφίες εμείς!! Στον αρραβώνα τώρα εμείς ντύσαμε πάλι το γαμπρό κ αυτοί εμένα!!

ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΤΣΙ ΤΟ ΧΟΥΜΕ..ΑΠΛΑ ΛΟΓΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΒΑΡΥΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΙΕΡΕΣ,ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥ ΤΡΑΠΕΖΙΟΥ!!ΑΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΤΟΛΙΣΜΟ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΜΕ ΝΑ ΕΠΙΒΑΡΥΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΚΟΥΜΠΑΡΟΥΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις