Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
453 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 453 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 6]

51STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πεμ Μαρ 31, 2011 12:13 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Εγς δεν καταλαβενς τι προβλιμα εχετε με τα γρικλιση... κι εγς σε αγγλικο πλικτρολογιο κσεκινισα να γραφς αλλα τςρα εγινα κσεφτερι στο ελλινικο... Πσεματα???
Razz Razz Razz


Χαχαχαχααχαχαχα............ Πανέξυπνο!

52STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πεμ Μαρ 31, 2011 12:16 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και εμένα με ζαλίζουν τα greeklish. πολλές φορές έχω διαβάσει ποστ και τρεις φορές για να καταλάβω τι λέει. όπως με ζαλίζουν και τα ποστ χωρίς τελείες. ειδικά όταν είναι μεγάλο το ποστ δεν το διαβάζω καθόλου. δεν μπορώ να τυρανιέμαι άδικα των αδίκων. δυστυχώς πολλές φορές με ενδιαφέρει το θέμα και δεν μπορώ να το παρακολουθήσω.

53STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πεμ Μαρ 31, 2011 2:31 am

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Nena έγραψε:Εγς δεν καταλαβενς τι προβλιμα εχετε με τα γρικλιση... κι εγς σε αγγλικο πλικτρολογιο κσεκινισα να γραφς αλλα τςρα εγινα κσεφτερι στο ελλινικο... Πσεματα???
Razz Razz Razz
καλε νενα γκαβωθηκα!που λεμε κ στο χωριο μας!χαχαχα
Laughing Laughing

εγω παλι το μονο που βαριεμαι ειναι να βαζω τονους οταν γραφω στο πληκτρολογιο,οταν γραφω σε χαρτι δεν μπορω χωρις τονους!
κ ναι με πονανε τα ματια μου για να ξεχωρισω τι γραφει ο αλλος στα αγγλικα γιαυτο κ δεν διαβαζω καθολου!

54STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πεμ Μαρ 31, 2011 2:38 am

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:ειδικά όταν είναι μεγάλο το ποστ δεν το διαβάζω καθόλου.

Αχ κι εγώ. Αν έχω όρεξη μπορεί και να το περάσω μία στα γρήγορα. Αλλιώς καθόλου.

Όσο για τα greeklish εκτός του ότι με ζαλίζουν δεν έχω γενικότερο πρόβλημα.
Αν έχω πρόβλημα με τη γλώσσα μας που δεν χρησιμοποιείται είναι όταν ακούω στην τηλεόραση εκφράσεις του στυλ: "Ανέβηκε στο stage" ή "όλα τα gossips σε ένα περιοδικό" κλπ Mad

55STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πεμ Μαρ 31, 2011 11:26 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μα είστε κ σεις... totally insane..δεν καταλαβαινω που ειναι το problemaki με τα γκρenglish...
πάω να τσεκάρω το μπειμπόνι μου.
C U!!! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

56STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Κυρ Απρ 03, 2011 4:58 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ενταξει καποιοι κουραζονται με τα greeklish το καταλαβαινω αλλα και να βαζουμε τονους στο κειμενο παει πολυυυυυ εγω οταν δω κειμενο που με κουραζει απλα το προσπερναω και ΤΕΛΟΣ (εκτος αν ειναι κατι σοβαρο) αν ειχα και εγω το word θα εβαζα κι εγω τονους peace of cake!

57STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Κυρ Απρ 03, 2011 5:21 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:και εμένα με ζαλίζουν τα greeklish. πολλές φορές έχω διαβάσει ποστ και τρεις φορές για να καταλάβω τι λέει. όπως με ζαλίζουν και τα ποστ χωρίς τελείες. ειδικά όταν είναι μεγάλο το ποστ δεν το διαβάζω καθόλου. δεν μπορώ να τυρανιέμαι άδικα των αδίκων. δυστυχώς πολλές φορές με ενδιαφέρει το θέμα και δεν μπορώ να το παρακολουθήσω.

Μια από τα ίδια... Το είπα και πιο πάνω άλλωστε...

koukida έγραψε:μα είστε κ σεις... totally insane..δεν καταλαβαινω που ειναι το problemaki με τα γκρenglish...
πάω να τσεκάρω το μπειμπόνι μου.
C U!!! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 3 215994

58STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Κυρ Απρ 03, 2011 9:09 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Athin@ έγραψε:
florentiab έγραψε:ειδικά όταν είναι μεγάλο το ποστ δεν το διαβάζω καθόλου.

Αχ κι εγώ. Αν έχω όρεξη μπορεί και να το περάσω μία στα γρήγορα. Αλλιώς καθόλου.

Όσο για τα greeklish εκτός του ότι με ζαλίζουν δεν έχω γενικότερο πρόβλημα.
Αν έχω πρόβλημα με τη γλώσσα μας που δεν χρησιμοποιείται είναι όταν ακούω στην τηλεόραση εκφράσεις του στυλ: "Ανέβηκε στο stage" ή "όλα τα gossips σε ένα περιοδικό" κλπ Mad

Ν'αγιάσει το στόμα σου! Μισώ τις αγγλικούρες και δυστυχώς είναι πολύ διαδεδομένες πλέον (ευτυχώς όχι εδώ στο φόρουμ). Και να πω ότι έχω σπουδάσει Αγγλική Φιλολογία...

59STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Κυρ Απρ 03, 2011 10:24 pm

Ranou

Ranou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Popz έγραψε:Κοριτσια μην ειστε αυστηρες με τις μανουλες που γραφουν greeklish. Προεχει μια μανουλα να γραψει το προβλημα της κι ας μην ειναι με ελληνικους χαρακτηρες. Προσωπικα γραφω παντα greeklish γιατι δεν ζω Ελλαδα και το πληκτρολογιο μου δεν εχει ελληνικους χαρακτηρες, αλλα φινλανδικους. Δεν ξερω τυφλο συστημα και αναγκαζομαι οταν γραφω να ψαχνω τα γραμματα. Μου πηρε λιγη ωρα να γραψω αυτο το post, αλλα ισως ολες πειτε οτι το εγραψα τελικα Very Happy . Απλα ηθελα να πω να μην ειστε απολυτες γιατι δεν γραφουν ολες greeklish λογω βαρεμαρας η μοδας. Φιλακια σε ολες!


Κορίτσια θα συμφωνήσω και εγώ με την προλαλήσα. Μένω και εγώ στο εξωτερικό και δεν υποστηρίζει το πληκτρολόγιο μου ελληνικούς χαρακτήρες και έτσι αναγκάζομαι να τους αλλάζω και αυτό μου παίρνει πολύ ώρα,αλλα δεν βαριέσαι,άλλωστε είναι πιο ξεκάθαρα και ευκρινή τα ελληνικά γράμματα αλλα όπως είπε και η φίλη μας καλό είναι να μην είμαστε απόλυτοι,ειδικά όταν πρόκειται για γυναίκες που έχουν κάποιο πρόβλημα και αγωνιούν να βρούνε μια απάντηση,αν μη τι άλλο δεν θα τους πάρουμε το κεφάλι γιατί δεν γραφουν με ελληνική γραμματοσειρά...Επίσης να επιστήσω την προσοχή στη φίλη που άνοιξε το τόπικ και πολύ καλά έκανε οτι όχι μόνο δεν γράφουμε σωστά ελληνικά αλλα κυρίως ξεχάσαμε να μιλάμε κιόλας!!!!!!Πολύ συχνά και στην Τηλεόραση και στον τύπο γενικότερα και το έχουμε υιοθετήσει όλοι μας είναι οι αγγλοελληνικές εκφράσεις ή και οι αγγλικές απλά..Γιατί????Μήπως θα έπρεπε να το αποβάλουμε και αυτό??? Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

60STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Δευ Απρ 04, 2011 12:29 am

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και εγω συμφωνω κοριτσια!εγω οταν πρωτο μπηκα στο ιντερνετ δεν μπορουσα να βγαλω ακρη με οσους συνομιλουσα!μεχρι να βγαλω ακρη τι μου λεγανε,"εβγαλα τα ματια μου"!Ενταξει μερικοι μπορει να μην εχουν ελληνικο λεξιλογιο,αυτο οκ το δικαιολογω,αλλα οντως τα νεαρα ατομα προτιμουν το λατινικο αλφαβητο γιατι γραφεις πιο γρηγορα και για να αποφυγεις τα ορθογραφικα!παντως δεν σας κρυβω οτι τις πρωτες μερες ενιωσα γρια,ενιωσα οτι ειμαι πολυ πισω που δεν μπορουσα να καταλαβω τι γινεται!τωρα που το σκεφτομαι ομως ειναι ασχημο,χανεται η τοσο ομορφη γλωσσα μας!και αυτες οι συντομιες του τυπου τεσπα?(για οσους δεν ξερουν τελοσπαντων)ειπαμε να εξελισομαστε αλλα οχι και ετσι!

61STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Δευ Απρ 04, 2011 12:31 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγώ όταν κάτι δεν το καταλάβαινα αναγκαζόμουν και ρωτούσα την μικρή μου αδελφή και έτρωγα και δούλεμα τύπου "καλά είσαι τελείως καθυστερημένη και δεν το ξέρεις?"
Smile Smile

62STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Δευ Απρ 04, 2011 1:14 am

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αχαχαχχαχα!Μα και εγω ειχα αρχισει να νιωθω οτι εγω ειμαι η παραξενη,αφου ολοι εκτος εμενα μιλουσανε σε αυτην την "διαλεκτο"!

63STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Δευ Απρ 04, 2011 7:45 am

Angie_77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κορίτσια χαίρομαι που συμφωνείτε μαζί μου. Όσες συμφωνείτε. Το θέμα με τα greeklish το ανέφερα γιατί στεναχωριέμαι ειλικρινά που κάποια μέρα θα ξεχάσουμε να γράφουμε ελληνικά!!!! Είναι η πιο ωραία γλώσσα του κόσμου και εμείς οι ίδιοι την χαντακώνουμε...
Δεν ήθελα να θίξω κανέναν ανοίγοντας το θέμα. Σε ελεύθερη χώρα ζούμε και ο καθένας ας γράφει όπως μπορεί (εξαιρούνται οι κάτοικοι εξωτερικού εννοείται). Απλά νομίζω ότι είναι κρίμα να πηγαίνει χαμένη η γλώσσα μας!!!! Sad

64STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τρι Απρ 05, 2011 6:38 am

Dim


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
stop στα greeklish λέμε, αλλά φως δε βλέπω. Κουράστηκα να διαβάζω με greeklish, άσε που δεν έχω γράψει ποτέ και δεν ξέρω πως διαβάζονται μερικά γράμματα. απο τα συμφραζόμενα βγάζω άκρη.

65STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πεμ Απρ 07, 2011 7:11 am

xara

xara
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγω δεν τα διαβαζω καν.Εχω ελαχιστο χρονο για να μπαινω στο forum πλεον κ δε τα μπορω..με κουραζουν απιστευτα.

66STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τετ Μάης 25, 2011 3:07 pm

Angie_77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Πιστεύω ότι και μετά από τους Ράδιο Αρβύλα, κάποια άτομα θα το πάρουν στα σοβαρά το θέμα με τα greeklish και θα αρχίσουν να γράφουν στα ελληνικά. Εγώ εξακολουθώ να προσπερνάω όσες απαντήσεις είναι γραμμένες στα greeklish. Μερικές λέξεις δεν τις καταλαβαίνω κι όλας όπως τις γράφουν και με μπερδεύνουν αφάνταστα.

http://www.otherside.gr/2011/05/radio-arvyla-enantion-greeklish/

67STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τετ Μάης 25, 2011 3:27 pm

elena

elena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κάποτε συνομιλούσα μ'ένα παιδί στο msn γράφοντας greeklish!!! Είχα γίνει σαΐνι στο πόσο γρήγορα τα έγραφα!! Μετά μπήκα σ'ένα φόρουμ με μαμάδες και άρχισα να γράφω ελληνικά και με τόνους!! Συνήθισα πλέον τους ελληνικούς χαρακτήρες κι όταν πάω να γράψω με τα greeklish βάζω απόστροφα γιατί πατάω το πλήκτρο του τόνου, βάζω w ενώ θέλω να βάλω το ς και γενικά δεν θυμάμαι ούτε να τα γράφω!Επίσης θεωρώ ότι έχουμε τόσο ωραία γλώσσα, με τόσο όμορφες λέξεις και γράμματα που δεν υπάρχουν στο αγγλικό αλφάβητο, όπως το θ,το ξ το ω... Στα μάτια δεν με κουράζει πολύ, είναι κι αυτό μια συνήθεια που λένε! Όπως και τα κεφαλαία γράμματα, δηλώνουν ότι φωνάζεις στο διαδίκτυο και η αλήθεια είναι ότι αυτά με κουράζουν περισσότερο κι από τα greeklish!! Βέβαια είναι δικαίωμα του καθένα πως θα τα γράψει και δικαίωμα του καθένα αν θα τα διαβάσει!! Προσωπικά δεν έχω θέμα με κανέναν πως θα τα γράψει! κι οι κουνιάδες μου που μένουν στο εξωτερικό έχουν ελληνικούς χαρακτήρες αλλά προτιμούν τους αγλικούς είτε γιατί δεν ξέρουν πως να γράψουν τις λέξεις, είτε γιατί πολύ απλά δεν έχουν συνηθίσει το ελληνικό πληκτρολόγιο και κάνουν πολύ ώρα να γράψουν αυτό που θέλουν! Ας μην τους κατηγορούμε!! Κι η μάνα μου στο fb greeklish γράφει και τα σκοτώνει βέβαια κι αυτά γιατί δεν ξέρει και πολλά από υπολογιστές!! Very Happy Very Happy Very Happy

68STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τετ Μάης 25, 2011 7:42 pm

dimial76

dimial76
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
κι εμένα με δυσκολεύουν απίστευτα!!! όταν διαβάζω ελληνικά θέλω να διαβάζω πραγματικά ελληνικά! κι εγώ εξωτερικό μένω αλλά τα ελληνικά είναι η πρώτη εφαρμογή που εγκαθιστώ όταν παίρνω καινούριο μηχάνιμα.... αλλά να πω τον πόνο μου χωρίς να κράξετε??? ενώ θέλω πολύ να συμμετέχω στο forum και μου αρέσει πάρα πολύ, με κουράζουν απίστευτα οι μεγάλες υπογραφές.... εννοείται οτι δεν έχω τίποτα με τις απίθανες φωτογραφίες που εμπεριέχουν!!!! αλλά μέχρι να πάω στο παρακάτω post έχω ξεχάσει το προηγούμενο..... (το ξέρω είμαι off topic.... STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 3 667478....)

69STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τετ Μάης 25, 2011 8:42 pm

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Koritsia sumfono alla mporei kapoia na mou pei pos tha ksekolliso ton upologisti mou pou den ta gurizei sta Ellinika;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

70STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τετ Μάης 25, 2011 8:52 pm

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nopi30 έγραψε:Koritsia sumfono alla mporei kapoia na mou pei pos tha ksekolliso ton upologisti mou pou den ta gurizei sta Ellinika;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


Δηλαδή τα γύριζε και μετά ξαφνικά όχι??Δεν ξέρω...αν ρώταγες κάποιον τηλεφωνικώς,κάποιον τεχνικό??Ή από κει που το πήρες??Εκτός κι αν ξέρει κάποια κοπέλα.Αν θες θα ρωτήσω τον άντρα μου το απόγευμα που γνωρίζει από τέτοια..

71STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πεμ Μάης 26, 2011 1:32 am

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
και εγω το βρίσκω πολυ κούραστικο .πολλες φόρες δυσκόλευες να διαβάσεις τι έχουν γράψει .και δύστυχως αυτο τωρα μπορεί να μας φαίνεται υπερβολικό αλλα δεν είναι ετσι σιγα σιγα θα εξαφανίζεται η γλώσσα μας .και αυτο πρέπει να το καταλάβουν τα νέαρα παίδια που το θέωρουν μάγκια να γράφουν στα greekish .κάταλαβαίνω καποια κόριτσια που βρίσκονται στο εξωτέρικο και δεν μπορούν να γράφουν αλλιως .αλλα κορίτσια που βρίσκονται εδω και βαριούνται για μένα δεν είναι τοσο κόπος αλλα και παλι κάνενα δεν μπορείς να τον βάλεις με το ζορι αν δεν καταλαβαίνει την σημάσια που έχει αυτο το θέμα

72STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πεμ Μάης 26, 2011 5:28 am

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αχ,μπραβο βρε κοριτσια.συμφωνω και εγω στοπ!!!ειναι πολυ κουραστικο.

73STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Παρ Μάης 27, 2011 9:47 am

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η ελληνική γλώσσα είναι η δύναμή μας, ένα εργαλείο στα χέρια μας. Πρόκειται για την πιο πλούσια γλώσσα στον κόσμο, γι΄αυτό ας μην την σκοτώνουμε. Ας φροντίσουν το υπουργείο παιδείας και οι εκπαιδευτικοί να βοηθήσουν τα παιδιά να αγαπήσουν αυτήν την πανέμορφη γλώσσα. Είναι ευθύνη να οδηγείς διψασμένα ελληνόπουλα στην πηγή και να μην τους δίνεις νερό να πιουν. Είναι όμως ευθύνη και του κάθε γονιού, της κάθε οικογένειας να καλλιεργήσει σωστά το ''χωράφι'' του.. Rolling Eyes

74STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Παρ Μάης 27, 2011 11:43 am

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
αλικακι έγραψε:
nopi30 έγραψε:Koritsia sumfono alla mporei kapoia na mou pei pos tha ksekolliso ton upologisti mou pou den ta gurizei sta Ellinika;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


Δηλαδή τα γύριζε και μετά ξαφνικά όχι??Δεν ξέρω...αν ρώταγες κάποιον τηλεφωνικώς,κάποιον τεχνικό??Ή από κει που το πήρες??Εκτός κι αν ξέρει κάποια κοπέλα.Αν θες θα ρωτήσω τον άντρα μου το απόγευμα που γνωρίζει από τέτοια..


Vre Alikaki an mporeis voithame giati thelo na grapso kai me kourazei tromera na grafo etsi. Stin arxi kanonika me shift + alt gurnousan sta ellinika tora tipota kai den ksero apo pies ruthmiseis na to kano. Exo patisei oti koumpia exo vrei stis ruthmiseis alla tipota. Eimai isos h pio fanatiki ton ellinikon an kai anoruografi kai exo kollisei me auta ta agglika, ta opoia den ksero kiolas.
Opoia kopela kserei tha itan megali voithia gia mena. Gia texniko den paizei htan doro tis forthnet me ti sindesi, trexa sureue diladi, kai oxi ti dikia mou sundesi alla tis petheras mou....

75STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: STOP στα greeklish !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Παρ Μάης 27, 2011 11:50 am

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nopi30 έγραψε:
αλικακι έγραψε:
nopi30 έγραψε:Koritsia sumfono alla mporei kapoia na mou pei pos tha ksekolliso ton upologisti mou pou den ta gurizei sta Ellinika;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


Δηλαδή τα γύριζε και μετά ξαφνικά όχι??Δεν ξέρω...αν ρώταγες κάποιον τηλεφωνικώς,κάποιον τεχνικό??Ή από κει που το πήρες??Εκτός κι αν ξέρει κάποια κοπέλα.Αν θες θα ρωτήσω τον άντρα μου το απόγευμα που γνωρίζει από τέτοια..


Vre Alikaki an mporeis voithame giati thelo na grapso kai me kourazei tromera na grafo etsi. Stin arxi kanonika me shift + alt gurnousan sta ellinika tora tipota kai den ksero apo pies ruthmiseis na to kano. Exo patisei oti koumpia exo vrei stis ruthmiseis alla tipota. Eimai isos h pio fanatiki ton ellinikon an kai anoruografi kai exo kollisei me auta ta agglika, ta opoia den ksero kiolas.
Opoia kopela kserei tha itan megali voithia gia mena. Gia texniko den paizei htan doro tis forthnet me ti sindesi, trexa sureue diladi, kai oxi ti dikia mou sundesi alla tis petheras mou....


θα τον ρωτήσω ευχαρίστως αλλά τώρα κοιμάται!!!Αύριο, αν ξέρει θα σου πω.Μακάρι γιατί πρέπει να'ναι κάπως να γράφεις έτσι...πω πω!!!Εγώ καθόλου δεν μπορώ έτσι!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις