Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
103 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 103 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 16 ... 31  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 31]

mama_evi

mama_evi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Eleftherna, υπομονή με τα πονάκια σας. Λογικά όπου να ναι θα σας περάσουν. Εμείς από τότε που μάθαμε για την αλλεργία, τελειώσαμε με τα πονάκια (τυχαίο ή όχι δεν το ξέρω). Τώρα ο μπέμπης κλαίει μόνο όταν πεινάει (και κλαίει πολυυυ μάλιστα), όταν νυστάζει (αρχίζει να γκρινιάζει) και όταν βαριέται σε ένα μέρος.

Όσο για τα κιλάκια μας: Γεννήθηκε 3000, βγήκε από το μαιευτήριο 2.700 και τη Δευτέρα που έκλεισε τον 3ο ήταν 5.500. Τον πρώτο μήνα πήρε 1κιλό, τον δεύτερο 800γρ. και τον τρίτο 700γρ. Όσο πάμε και κατεβαίνουμε. Αλλά που να στεριώσει γραμμάριο επάνω του αφού όλη την ώρα κουνάει χέρια και πόδια λές και τον χεις βάλει στην πρίζα! Μια χαρά πάντως είναι και το δικό σας βάρος. Συνήθως δεν λένε πως τα παιδιά του θηλασμού παίρνουν βάρος πιο αργά;

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Προφανώς τον κακομοιρο τον ενοχλούσε η κοιλίτσα του λόγω της αλλεργίας και αφού έκοψες τα αλλεργιογόνα ησύχασε! Μπράβο!
Τον ταϊζεις αφού ξυπνήσει, δηλαδή ξυπνάει κλαίγοντας από την πείνα? Εγώ έτσι κάνω, μετά το φαϊ μένει ξύπνιος συνήθως για καμιά ωρίτσα και μετά αρχίζει να γκρινιάζει (μερικές φορές τσιρίζει ξαφνικά, ενώ προηγουμένως ήταν μες την καλή χαρά!) και τον πάω για ύπνο! Επίσης κλαίει όταν βαριέται!!!
Όντως λένε οτι τα παιδιά του θηλασμού παίρνουν βάρος πιο αργά. Είναι όμως άλλες κοπέλες που τα παιδάκια τους μια χαρά θρεφταράκια είναι μόνο με θηλασμό... Γι'αυτό φοβάμαι μήπως το γαλατάκι που του δίνω δεν είναι αρκετό!

mama_evi

mama_evi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
eleftherna έγραψε:Προφανώς τον κακομοιρο τον ενοχλούσε η κοιλίτσα του λόγω της αλλεργίας και αφού έκοψες τα αλλεργιογόνα ησύχασε! Μπράβο! !

Εκεί καταλήγω και γω. Μετά τη νοσηλεία είναι άλλο εντελώς παιδί. Έχει την γκρίνια του, δεν λέω, αλλά για τους λόγους που ανέφερα πριν.

eleftherna έγραψε:Τον ταϊζεις αφού ξυπνήσει, δηλαδή ξυπνάει κλαίγοντας από την πείνα? Εγώ έτσι κάνω, μετά το φαϊ μένει ξύπνιος συνήθως για καμιά ωρίτσα και μετά αρχίζει να γκρινιάζει (μερικές φορές τσιρίζει ξαφνικά, ενώ προηγουμένως ήταν μες την καλή χαρά!) και τον πάω για ύπνο! Επίσης κλαίει όταν βαριέται!!!

Μια από τα ίδια και μεις! Βέβαια, όταν πεινάει δεν τον ξεγελάς ούτε δευτερόλεπτό (η παροιμία "άντρα θέλω, τώρα τον εθέλω" για μας είναι "φαί θέλω ΤΩΡΑΑΑΑ το θέλω" Shocked


eleftherna έγραψε: Όντως λένε οτι τα παιδιά του θηλασμού παίρνουν βάρος πιο αργά. Είναι όμως άλλες κοπέλες που τα παιδάκια τους μια χαρά θρεφταράκια είναι μόνο με θηλασμό... Γι'αυτό φοβάμαι μήπως το γαλατάκι που του δίνω δεν είναι αρκετό!

Εμένα μετά το θηλασμό (ο οποίος αυτόν τον καιρό κρατάει σύνολο μόνο 5 λεπτά, μπορεί και λιγότερο), κλαίει ή γκρινιάζει. Έτσι καταλαβαίνω ότι θέλει συπλήρωμα (και όχι από το βάρος). Αν εσύ έχεις ένα υγειές, χαρούμενο και ζωηρό παιδί, το πιο πιθανό είναι ότι δεν θέλει συπλήρωμα. Την Τρίτη αλλάζετε μήνα, έτσι δεν είναι; Θα τον δει η παιδίατρος και θα σου πει και αυτή τι προτείνει. Αυτό είναι και εμένα το μόνιμο άγχος μου: "Τώρα χόρτασε?" Αλλα όταν δίνω το συπλήρωμα και πίνει π.χ. 90ml...ε, τότε δεν το συζητώ, σίγουρα δεν είχε χορτάσει.

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mama_evi έγραψε:
Εμένα μετά το θηλασμό (ο οποίος αυτόν τον καιρό κρατάει σύνολο μόνο 5 λεπτά, μπορεί και λιγότερο), κλαίει ή γκρινιάζει. Έτσι καταλαβαίνω ότι θέλει συπλήρωμα (και όχι από το βάρος).
5 λεπτά? Γιατί μόνο τόσο? Μετά δεν θέλει το παιδί? Σταματάει μόνος του? Αν τον ξαναβάλεις δεν τρώει?
Εμένα αν τον άφηνα όλη μέρα στο στήθος ευχαρίστως θα καθότανε!!! Ο θηλασμός συνήθως κρατάει 30-45 λεπτά. Όχι φυσικά οτι τρώει ζωηρά όλη την ώρα... Λίγο τρώει, λίγο πιπιλάει και μετά πάλι ξανατρώει... Κάποιες φορές αποκοιμιέται και τον ξυπνάω για να συνεχίσει. Όταν πιπιλάει μόνο και δεν τρώει πια καθόλου τον βγάζω.
Όσο για το αν είναι χαρούμενο παιδί, δεν μπορώ να το πω με σιγουριά, γιατί τη μία γελάει την άλλη κλαίει!!! Laughing Mad Κάτι σαν διχασμένη προσωπικότητα!!!

mama_evi

mama_evi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
eleftherna έγραψε:Ο θηλασμός συνήθως κρατάει 30-45 λεπτά. Όχι φυσικά οτι τρώει ζωηρά όλη την ώρα... Λίγο τρώει, λίγο πιπιλάει και μετά πάλι ξανατρώει... Κάποιες φορές αποκοιμιέται και τον ξυπνάω για να συνεχίσει. Όταν πιπιλάει μόνο και δεν τρώει πια καθόλου τον βγάζω.

Ακριβώς αυτό γινόταν και με μας τις πρώτες περίπου 40 μέρες. Καθόταν αρκετή ώρα, αποκοιμιόταν, ξυπνούσε, έτρωγε, πιπιλούσε και έτσι κυλούσαν τα λεπτά. Τον τελευταίο 1,5 μήνα όμως στα 5 λεπτάκια (κάποιες φορές και στα 3!!!) η ροή σταματάει, αυτός νευριάζει, κλαίει, σταματάει την προσπάθεια και αφήνει το στήθος. Δεν κάθεται πλέον να πιπιλίσει όταν δεν υπάρχει άλλο γάλα Sad Αυτό βέβαια έχει ως αποτέλεσμα στο επόμενο γεύμα να μην υπάρχει πάλι αρκετή ποσότητα για να χορτάσει. Και εκεί κάπου έρχεται το συμπλήρωμα να καλύψει το κενό Embarassed Ειλικρινά, εαν δεν έκλαιγε θα τον άφηνα με αυτή τη λίγη ποσότητα και ας ξαναπινούσε γρηγορότερα, θα τον ξαναθήλαζα. Εφόσον όμως κλαίει, δεν μπορώ να μη του δώσω κι άλλο γάλα.

chrysaaa


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mariza έγραψε:ΧΡΥΣΑΑΑΑΑΑΑ........... Γεννησες τον ΤΕΝ ΤΕΝ??????? Κουκλος ειναιιιι!!!
Βρε κοριτσια .... τι ομορφα που ειναι τα μωρακια μας???? χεχχεχεεεεε
Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 2 654316 Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 2 654316 Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 2 654316 Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 2 654316 Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 2 654316 Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 2 654316
Να μας ζησουν !!!!!

ΤΕΝ ΤΕΝ? Να είσαι καλά με έκανες και γέλασα βραδιάτικα και έχω και τις μαύρες μου... Very Happy Very Happy Very Happy

mpougatsoula24

mpougatsoula24
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλημερα μπας κ ανηκουμε κ μεις στο εκει γυρο????
εμενα η φραουλιτσ αμου γεννηθηκε
12/2 3590...
βγηκαμε απο το νοσοκομειο 3500
κ σημερα 2 μερες πριν κλεισουμε τους
2μηνες ειμαστε 5470
ααααα κ θηλαζουμε αποκλειστικα
Very Happy Very Happy

mama_evi

mama_evi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mpougatsoula24 έγραψε:καλημερα μπας κ ανηκουμε κ μεις στο εκει γυρο????
εμενα η φραουλιτσ αμου γεννηθηκε
12/2 3590...
βγηκαμε απο το νοσοκομειο 3500
κ σημερα 2 μερες πριν κλεισουμε τους
2μηνες ειμαστε 5470
ααααα κ θηλαζουμε αποκλειστικα
Very Happy Very Happy

Καλή σου μέρα!!! Φυσικά και ανήκετε στο "εκεί γύρω" και εννοείται πως είστε ευπρόσδεκτες (μαμά και κόρη Very Happy ) στην παρέα μας!!!
Να σου ζήσει η φραουλίτσα σου! Να τη χαίρεστε! Καλέ, έχουμε ένα μήνα (και κάτι ψιλά) διαφορά και μας φτάσατε στα κιλά! Φτου φτού!!! Και με αποκλειστικό θηλασμό! Μπράβο σας!!! cheers

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
evi, πολύ κρίμα αυτό που συμβαίνει... Έχεις μιλήσει στο τηλέφωνο με κάποια σύμβουλο θηλασμού του συνδέσμου θηλασμού Ελλάδος, μήπως μπορεί να σου προτείνει κάτι? Είναι πολύ εξυπηρετικές και πρόθυμες... Γιατί είναι κρίμα να κάνεις από τη μία τη δίαιτα και από την άλλη να έχεις και μπιμπερό, αποστειρώσεις. Τουλάχιστον έχεις βοήθεια?

mpougatsoula24 έγραψε:καλημερα μπας κ ανηκουμε κ μεις στο εκει γυρο????
εμενα η φραουλιτσ αμου γεννηθηκε
12/2 3590...
βγηκαμε απο το νοσοκομειο 3500
κ σημερα 2 μερες πριν κλεισουμε τους
2μηνες ειμαστε 5470
ααααα κ θηλαζουμε αποκλειστικα
Very Happy Very Happy
Καλωσήλθες στην παρέα μας! Καλέ τι μαλλί είναι αυτό που έχει η φραουλίτσα σου!
Για το βάρος της ζηλεύω!!! Εμένα είναι ένα μηνα ακριβώς μεγαλύτερος και ακόμα δεν έχει πιάσει τα 5 κιλά! Πότε θα αφρατέψουν τα μπουτάκια του δικού μου ζουζούνου???

mpougatsoula24

mpougatsoula24
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
σας ευχαριστω πολυ κοριτσια για το καλωσορισμα Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 2 215994 Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 2 215994 Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 2 215994 Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 2 215994
χμμμμμμμμμμμ δλδ ειμαστε καλα στα κιλακια μας ε???????/
κ γω που νομιζα οτι ηταν αδυνατουλα χαχαχαχχα

αχ οσο γιαυτα τα μπουτακια?????????
αχ τρελενομαι εχουμε απο 3 διπλες παρακαλω στο καθενα ....
αααααα κ για το μαλλι ενα εχω να σας πω απο την 1 μερα που εμαθα για την εγκυμοσυνη εως κ την μερα που γεννησα το τι τραβηξα με τις καουρες μονο εγω το ξερω αφου ωρες ωρες εκλεγα γιατι δ μου περναγε με τπτ χαχαχαχα

mama_evi

mama_evi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
eleftherna έγραψε: evi, πολύ κρίμα αυτό που συμβαίνει... Έχεις μιλήσει στο τηλέφωνο με κάποια σύμβουλο θηλασμού του συνδέσμου θηλασμού Ελλάδος, μήπως μπορεί να σου προτείνει κάτι? Είναι πολύ εξυπηρετικές και πρόθυμες... Γιατί είναι κρίμα να κάνεις από τη μία τη δίαιτα και από την άλλη να έχεις και μπιμπερό, αποστειρώσεις. Τουλάχιστον έχεις βοήθεια?

Να με συμβουλεύσουν μέσω τηλεφώνου; Δεν το γνώριζα αυτό. Θα το ψάξω. Γνώριζα ότι υπάρχουν σύμβουλοι θηλασμού αλλά για το σύνδεσμο Ελλάδος δεν ήξερα Rolling Eyes
Βοήθεια τον πρώτο καιρό δεν είχα σε καθημερινή βάση. Έχω βέβαια τον άντρα μου που με βοηθάει με το παραπάνω αλλά λείπει πολλές ώρες από το σπίτι. Ο πρώτος 1,5 μήνας ήταν πολύ δύσκολος, με πολύ κούραση, πίεση και αμφιβολίες (χορταίνει, δεν χορταίνει, είμαι καλή μαμά, δεν είμαι κ.ο.κ) όλα εκείνα τα καλά που μας πιάνουν τον πρώτο καιρό. Αλήθεια, εσάς πως πέρασε ο πρώτος μήνας ή αλλιώς αυτές οι περιβόητες 40 μέρες;

mpougatsoula24 έγραψε:αχ οσο γιαυτα τα μπουτακια?????????
αχ τρελενομαι εχουμε απο 3 διπλες παρακαλω στο καθενα ....
αααααα κ για το μαλλι ενα εχω να σας πω απο την 1 μερα που εμαθα για την εγκυμοσυνη εως κ την μερα που γεννησα το τι τραβηξα με τις καουρες μονο εγω το ξερω αφου ωρες ωρες εκλεγα γιατι δ μου περναγε με τπτ χαχαχαχα

Εμείς έχουν 1 δίπλα και άλλη μια μισή; Πιάνεται; Laughing
Όσο για τις καούρες επιβεβαιώνεις την παλιά γνωστή θεωρία για τις καούρες και τα μαλλιά! Ο δικός μου είχε κανονικό μαλλάκι και γω καούρες ελάχιστες (γενικά δεν είχα κανένα από τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης, ούτε έναν εμετό, ούτε ναυτίες, ούτε λιγούρες. Αλλά όλα τέλεια δεν μπορούν να είναι: 7ος και 8ος μήνα ακίνητη στο κρεβάτι! Χαλάλι όμως!)

μαμαμια

μαμαμια
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ioannasani έγραψε:gia sas kai apo mena kai ego kapou ekei genisa 28/12/2010 paramoni protoxronias pigame spiti kai alaksame ton xrono ws 4melis pleon oiKkogenia Very Happy
K ΜΕΙΣ 28/12 ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΜΕ...ΑΜΕΕΕ Κ ΚΑΝΑΜΕ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΩΣ 3ΜΕΛΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΙΑ Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 2 654316

elenitsa1987


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Να ερθουμε και εμεις?
Στις 4/2 γεννηθηκε η μπεμπα ακριβως 3.500 και τωρα ειναι γυρω στα 5.500.Και εμεις θηλαζουμε αποκλειστικα.Στις αρχες ηταν πολυ επωδυνο και σκεφτηκα πολλες φορες να δωσω συμπληρωμα αλλα ευτυχως ο γιατρος μου με επεισε να μην το κανω.Κι οντως τωρα δεν το αλλαζω με τιποτα.Ευχομαι το καλυτερο για ολα τα μωρακια!!!

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ηρθα και εγω!!! Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 2 417472
Να ,μας ζησουν τα μωρακια μας!
Εγω κοριτσια γεννησα 16 Δεκ στις 39 εβδομαδες και 6 ημερες με προκληση και φυσιολογικο τοκετο με επισκληριδιο φυσικα!
Γεννησα την κορουλα μου 3200 κ 52 εκ.
Τωρα ειναι 3μ και 3εβ και πρεπει να εχει πιασει πανω απο τα 7 κιλα και 66 ποντους.
Τη θυλαζω αποκλειστικα και εχω γλιτωσει τα γαλατα,την ετοιμασια το πλυσιμο και την αποστειρωση των μπιμπερο!Γιατι αν πεινασει δεν μπορει να περιμενει καθολου...
Σαλακια εχει παααρα πολλα.Ολη μερα της αλλαζω φορμακια και σαλιαρες.

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εύη ρίξε μια ματιά στη σελίδα του συνδέσμου θηλασμου Ελλάδας:
http://www.llli.org/greece.html
Γίνονται μηνιαίες συναντήσεις σε διάφορες περιοχές της Αθήνας (και σε άλλες πόλεις). Στη σελίδα που σου λέω υπάρχουν τα τηλέφωνα των συμβούλων θηλασμού και το πρόγραμμα των συναντήσεων...
Εγώ δεν είχα καμία βοήθεια εκτός από τον άντρα μου, ο οποίος επιστρέφει από τη δουλειά του κατά τις 3:30 συνήθως (ευτυχώς!). Τον πρώτο καιρό τα είχα δει όλα, ακριβώς για τους λόγους που αναφέρεις! Πόσο δίκιο έχουν για αυτές τις περιβόητες 40 μέρες!!!

elenitsa1987 έγραψε:Στις αρχες ηταν πολυ επωδυνο και σκεφτηκα πολλες φορες να δωσω συμπληρωμα αλλα ευτυχως ο γιατρος μου με επεισε να μην το κανω.
Καλωσήλθατε! Ποιος γιατρός είναι αυτός καλέ! Πολύ σπάνιο, μπράβο!!!

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μαμαμια έγραψε:
K ΜΕΙΣ 28/12 ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΜΕ...ΑΜΕΕΕ Κ ΚΑΝΑΜΕ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΩΣ 3ΜΕΛΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΙΑ Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 2 654316

athina235 έγραψε:Ηρθα και εγω!!! Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 2 417472
Να ,μας ζησουν τα μωρακια μας!
Εγω κοριτσια γεννησα 16 Δεκ στις 39 εβδομαδες και 6 ημερες με προκληση και φυσιολογικο τοκετο με επισκληριδιο φυσικα!
Γεννησα την κορουλα μου 3200 κ 52 εκ.
Τωρα ειναι 3μ και 3εβ και πρεπει να εχει πιασει πανω απο τα 7 κιλα και 66 ποντους.
Τη θυλαζω αποκλειστικα και εχω γλιτωσει τα γαλατα,την ετοιμασια το πλυσιμο και την αποστειρωση των μπιμπερο!Γιατι αν πεινασει δεν μπορει να περιμενει καθολου...
Σαλακια εχει παααρα πολλα.Ολη μερα της αλλαζω φορμακια και σαλιαρες.
Καλωσήλθατε κορίτσια, να σας ζήσουν τα μωρούλια σας!!!
Μπράβο Αθηνά! 7 κιλά!!! Τέλεια! Πρέπει να έχει αρκετές δίπλες στα μπουτάκια!!!

mpougatsoula24

mpougatsoula24
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mama_evi έγραψε:
eleftherna έγραψε: evi, πολύ κρίμα αυτό που συμβαίνει... Έχεις μιλήσει στο τηλέφωνο με κάποια σύμβουλο θηλασμού του συνδέσμου θηλασμού Ελλάδος, μήπως μπορεί να σου προτείνει κάτι? Είναι πολύ εξυπηρετικές και πρόθυμες... Γιατί είναι κρίμα να κάνεις από τη μία τη δίαιτα και από την άλλη να έχεις και μπιμπερό, αποστειρώσεις. Τουλάχιστον έχεις βοήθεια?

Να με συμβουλεύσουν μέσω τηλεφώνου; Δεν το γνώριζα αυτό. Θα το ψάξω. Γνώριζα ότι υπάρχουν σύμβουλοι θηλασμού αλλά για το σύνδεσμο Ελλάδος δεν ήξερα Rolling Eyes
Βοήθεια τον πρώτο καιρό δεν είχα σε καθημερινή βάση. Έχω βέβαια τον άντρα μου που με βοηθάει με το παραπάνω αλλά λείπει πολλές ώρες από το σπίτι. Ο πρώτος 1,5 μήνας ήταν πολύ δύσκολος, με πολύ κούραση, πίεση και αμφιβολίες (χορταίνει, δεν χορταίνει, είμαι καλή μαμά, δεν είμαι κ.ο.κ) όλα εκείνα τα καλά που μας πιάνουν τον πρώτο καιρό. Αλήθεια, εσάς πως πέρασε ο πρώτος μήνας ή αλλιώς αυτές οι περιβόητες 40 μέρες;

mpougatsoula24 έγραψε:αχ οσο γιαυτα τα μπουτακια?????????
αχ τρελενομαι εχουμε απο 3 διπλες παρακαλω στο καθενα ....
αααααα κ για το μαλλι ενα εχω να σας πω απο την 1 μερα που εμαθα για την εγκυμοσυνη εως κ την μερα που γεννησα το τι τραβηξα με τις καουρες μονο εγω το ξερω αφου ωρες ωρες εκλεγα γιατι δ μου περναγε με τπτ χαχαχαχα

Εμείς έχουν 1 δίπλα και άλλη μια μισή; Πιάνεται; Laughing
Όσο για τις καούρες επιβεβαιώνεις την παλιά γνωστή θεωρία για τις καούρες και τα μαλλιά! Ο δικός μου είχε κανονικό μαλλάκι και γω καούρες ελάχιστες (γενικά δεν είχα κανένα από τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης, ούτε έναν εμετό, ούτε ναυτίες, ούτε λιγούρες. Αλλά όλα τέλεια δεν μπορούν να είναι: 7ος και 8ος μήνα ακίνητη στο κρεβάτι! Χαλάλι όμως!)

χαχαχχα πως δ πιανετε καλε χαχχαχαχαχ αμεεεεεεεεεεεε

οσο για τις καουρες οντως ειναι αυτο που ελεγαν κ οι παλιες
κ γω δ ειχα τπτ αλλο απο συμπτωματα
κ εμετο εκανα μονο 3-4 φορες απο μυρωδια φαγητου την οδοντοκτεμα κ το αποζμητικο οτι να ναι χαχχαχα

καλως ηρθατε κ οι υπολοιπες κοπελες να χαιρεστε τα ζουζουνακια σας
Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 2 215994 Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 2 215994 Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 2 215994 Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 2 215994

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
eleftherna έγραψε:Εύη ρίξε μια ματιά στη σελίδα του συνδέσμου θηλασμου Ελλάδας:
http://www.llli.org/greece.html
Γίνονται μηνιαίες συναντήσεις σε διάφορες περιοχές της Αθήνας (και σε άλλες πόλεις). Στη σελίδα που σου λέω υπάρχουν τα τηλέφωνα των συμβούλων θηλασμού και το πρόγραμμα των συναντήσεων...
Εγώ δεν είχα καμία βοήθεια εκτός από τον άντρα μου, ο οποίος επιστρέφει από τη δουλειά του κατά τις 3:30 συνήθως (ευτυχώς!). Τον πρώτο καιρό τα είχα δει όλα, ακριβώς για τους λόγους που αναφέρεις! Πόσο δίκιο έχουν για αυτές τις περιβόητες 40 μέρες!!!

elenitsa1987 έγραψε:Στις αρχες ηταν πολυ επωδυνο και σκεφτηκα πολλες φορες να δωσω συμπληρωμα αλλα ευτυχως ο γιατρος μου με επεισε να μην το κανω.
Καλωσήλθατε! Ποιος γιατρός είναι αυτός καλέ! Πολύ σπάνιο, μπράβο!!!


Και ο δικος μου γιατρος το ιδιο!Ενω πονουσα απιστευτα πολυ(μου ειχε πει να κανω υπομονη και να την βαζω στο στηθος καθε 3 ωρες.Σε καποια φαση θηλαζα ορθια για να χοροπηδαω ταυτοχρονα! Razz Και οσες φορες εκλαιγε και της ετοιμασα γαλα σε σκονη
γιατι νομιζα οτι κλαιει απο πεινα μεχρι να αποστειρωσω και να το φτιαξω ειχε κοιμηθει!Οποτε οτι εχει πιει το εχει πιει στο μαιευτηριο τις 3 πρωτες μερες που δεν ειχα κατεβασει ακομη για να μην χασει βαρος.

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Σημερα κοριτσια ειχε την πρωτη πτωση της απο τον καναπε!
Να προσεχετε εσεις μην παθατε τα ιδια...
Επλενα το μπαλκονι και ο αντρας μου την κρατουσε αλλα ηθελε να ερθει και αυτος εξω να το πλυνει για να βγαλει κατι μαυριλες ελεγε!Ολη μερα καθεται και μολις δει να κανω κατι ερχεται να χωθει! Razz
Τελος παντων του λεω μισο λεπτο να πλυνω τα χερια μου για να μου τη δωσεις και να βγεις εσυ.Δεν προλαβα να ξεπλυνω το σαπουνι και ακουσα το κλαμα Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 2 534787 (Τα γραφω και θα ξανα κλαψω)
Βγαινω τρεχοντας απο το μπανιο και αρχισα να φωναζω
Γιωργο που ειναι το παιδι!Δεν φαινοταν απο το τραπεζι...
Την αφησε στον καναπε για να βγει εξω και επεσε το μωρο μου!
Τη βρηκαμε ανασκελα κατω...πως επεσε ακομη δεν καταλαβαμε.Γιατι δεν γυρναει ακομη.Για καμια ωρα δεν μιλαγαμε απο τη στεναχωρια μας...
Πηρα το γιατρο και μου ειπε να την παρακολουθω 24 ωρες αν τυχον κανει εμμετους,εχει υπνηλια και αλλαζει η διαθεση της συχνα.Ευτυχως δεν εχει καποιο απο τα συμπτωματαα μεχρι τωρα

mpougatsoula24

mpougatsoula24
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
πω πω αθηνουλα φανταζομαι το σοκ
που παθατε
πως ειναι τωρα η μπομπου??????

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
mpougatsoula24 έγραψε:πω πω αθηνουλα φανταζομαι το σοκ
που παθατε
πως ειναι τωρα η μπομπου??????


Καλα ειναι ευτυχως!
Βασικα εμεις ημασταν σοκαρισμενοι και αυτη γελουσε μονη της!
Τωρα θα φαει για να κοιμηθει και ο γιατρος ειπε ανα 4 ωρες να την μισο ξυπναω να δω αν ειναι οκ.

mpougatsoula24

mpougatsoula24
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αχ μωρε γελαγε το μαναρακι μου?????
λογικο ειναι καλε να εισασταν σοκαρισμενοι τι λες τωρα
εδω εγω την ημερα που βγηκαμε απο το νοσοκομειο πηγα να της κοψω τα νυχακια της που ηταν πολυυυυ μακρια με παιδικο νυχοκοπτη κ καταλαθος της πηρε κ λιγο δερματακι Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 2 534787 κ εβγαλε λιγο αιματακι εκανε ενα ισα ισα ουααααα
αλλα εγω εκλεγα 3 μερες λες κ μου εριξαν μαχαιρια μεσα στην καρδια μου ασε
περαστικο να ειναι μωρε

κ καλα που το ειπες γιατι κ γω την αφηνω ωρες ωρες στον καναπε με κανα μαξιλαρι βεβαια αλλα την αφηνω φιλακια στην ζουζουνοφατσουλα σου Laughing

elenitsa1987


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
athina235 έγραψε:
eleftherna έγραψε:Εύη ρίξε μια ματιά στη σελίδα του συνδέσμου θηλασμου Ελλάδας:
http://www.llli.org/greece.html
Γίνονται μηνιαίες συναντήσεις σε διάφορες περιοχές της Αθήνας (και σε άλλες πόλεις). Στη σελίδα που σου λέω υπάρχουν τα τηλέφωνα των συμβούλων θηλασμού και το πρόγραμμα των συναντήσεων...
Εγώ δεν είχα καμία βοήθεια εκτός από τον άντρα μου, ο οποίος επιστρέφει από τη δουλειά του κατά τις 3:30 συνήθως (ευτυχώς!). Τον πρώτο καιρό τα είχα δει όλα, ακριβώς για τους λόγους που αναφέρεις! Πόσο δίκιο έχουν για αυτές τις περιβόητες 40 μέρες!!!

elenitsa1987 έγραψε:Στις αρχες ηταν πολυ επωδυνο και σκεφτηκα πολλες φορες να δωσω συμπληρωμα αλλα ευτυχως ο γιατρος μου με επεισε να μην το κανω.
Καλωσήλθατε! Ποιος γιατρός είναι αυτός καλέ! Πολύ σπάνιο, μπράβο!!!


Και ο δικος μου γιατρος το ιδιο!Ενω πονουσα απιστευτα πολυ(μου ειχε πει να κανω υπομονη και να την βαζω στο στηθος καθε 3 ωρες.Σε καποια φαση θηλαζα ορθια για να χοροπηδαω ταυτοχρονα! Razz Και οσες φορες εκλαιγε και της ετοιμασα γαλα σε σκονη
γιατι νομιζα οτι κλαιει απο πεινα μεχρι να αποστειρωσω και να το φτιαξω ειχε κοιμηθει!Οποτε οτι εχει πιει το εχει πιει στο μαιευτηριο τις 3 πρωτες μερες που δεν ειχα κατεβασει ακομη για να μην χασει βαρος.
Ειναι Γερμανος,και εδω περα γενικα υποστηριζουν πολυ το θηλασμο και η μαια μου σχεδον πλυση εγκεφαλου μου εκανε.Μου ειπε οτι η φυση ξερει καλυτερα απο ολες τις εταιριες τι χρειαζεται ενα μωρο και οτι πρεπει να εμπιστευομαστε το σωμα μας γιατι οπως το κρατησαμε μεσα μας 9 μηνες και το σωμα μας το μεγαλωνε μερα με τη μερα μεχρι να το γεννησει,ετσι μπορει τωρα να το ταισει!Και οντως ετσι ειναι κοριτσια.και αυτο που μου λεει παντα ειναι οτι αποκλειεται το γαλα μας να μην επαρκει για να ταισει το μωρο,αρκει να μη θηλαζουμε με ωραρια αλλα μονο με το ενστικτο.Εγω αυτο κανω.Και εδω που τα λεμε ειναι και το πιο βολικο!!!

elenitsa1987


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μαμα ευη αν θες τη γνωμη μου για να καταφερεις να πετυχεις αποκλειστικο θηλασμο βαλε το μωρο οσο περισσοτερο μπορεις στο στηθος,εστω ακομα και να πιπιλιζει οταν δε πειναει για να σου αυξησει τη παραγωγη.Οσο του δινεις ξενο μειωνεται το δικο σου γαλα και ειναι κριμα!Το μωρο πιστευω οτι κλαιει στο στηθος σου μετα απο 5' οχι ισως γιατι δε βρισκει γαλα αλλα γιατι το να πινει απο το στηθος ειναι πιο κουραστικο και δυσκολο απο οτι το μπουκαλι και προτιμαει την ''ευκολη λυση'',δηλαδη το μπουκαλι.Εγω στη θεση σου θα μειωνα σταδιακα το ξενο και θα το αφηνα περισσοτερη ωρα στο στηθος,θα συνηθισει θα δεις.good luck!

mama_evi

mama_evi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
μαμαμια έγραψε:K ΜΕΙΣ 28/12 ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΜΕ...ΑΜΕΕΕ Κ ΚΑΝΑΜΕ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΩΣ 3ΜΕΛΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΙΑ Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 2 654316

elenitsa1987 έγραψε:Να ερθουμε και εμεις?
Στις 4/2 γεννηθηκε η μπεμπα ακριβως 3.500 και τωρα ειναι γυρω στα 5.500.Και εμεις θηλαζουμε αποκλειστικα.Στις αρχες ηταν πολυ επωδυνο και σκεφτηκα πολλες φορες να δωσω συμπληρωμα αλλα ευτυχως ο γιατρος μου με επεισε να μην το κανω.Κι οντως τωρα δεν το αλλαζω με τιποτα.Ευχομαι το καλυτερο για ολα τα μωρακια!!!

athina235 έγραψε:Ηρθα και εγω!!! Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 2 417472
Να ,μας ζησουν τα μωρακια μας!
Εγω κοριτσια γεννησα 16 Δεκ στις 39 εβδομαδες και 6 ημερες με προκληση και φυσιολογικο τοκετο με επισκληριδιο φυσικα!
Γεννησα την κορουλα μου 3200 κ 52 εκ.
Τωρα ειναι 3μ και 3εβ και πρεπει να εχει πιασει πανω απο τα 7 κιλα και 66 ποντους.
Τη θυλαζω αποκλειστικα και εχω γλιτωσει τα γαλατα,την ετοιμασια το πλυσιμο και την αποστειρωση των μπιμπερο!Γιατι αν πεινασει δεν μπορει να περιμενει καθολου...
Σαλακια εχει παααρα πολλα.Ολη μερα της αλλαζω φορμακια και σαλιαρες.

Καλώς ορίσατε!!! Να σας ζήσουν τα μπεμπάκια σας! Είναι ωραίο που βρεθήκαμε και ανταλλάσσουμε εμπειρίες για τα μωρά μας που είναι περίπου στην ίδια ηλικία!
Μπράβο στην Eleftherna που δημιούργησε αυτό το θέμα!!! Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 2 587529

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 31]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 16 ... 31  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις