Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
102 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 102 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 23 ... 31  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 16 από 31]

moroulou

moroulou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Neni έγραψε:Βρε κορίτσια, είμαστε φοβερές! Από το ένα θέμα στο άλλο πάμε! Ας δοκιμάσω να βάλω μια σειρά!

1 . Με τις simple dry λερωνόμασταν... simple halia. Βέβαια τις ειχα δοκιμάσει πριν 2 μήνες και όπως είπα ήδη, κάποιους άλλους γονείς τους βολεύουν. Δοκίμασε τες. Ϊσως τις ξαναπάρω και εγώ σε άλλο νούμερο που λεει και η Αθηνά.

2. Moroulou καλωσήρθες. Μια ζωή δεν νομίζω να την θηλάζεις, αλλά ακόμα λίγο γιατί όχι! Laughing

3. Οινόπνευμα σκέφτηκα και εγώ να βάλω στη χέρια της, αλλά μου φάνηκε ..κάπως, δεν ξέρω γιατί. Χαζομάρα, γιατί τι να πάθει από το οινόπνευμα; Ούτε εγώ θέλω να είμαι υστερική με την καθαριότητα, ώρες-ώρες με πιάνει κρίση, και μετά μου περνάει. Σκουπίζω κάπως συχνότερα κυρίως λογω σκύλου (τρίχες). Ελεύθερνα έχεις και εσύ σκύλο, καλά δεν θυμάμαι; Μακρύτριχο ή όχι; Αντέχεις;

5. Νονά έχω βρεί εδώ και χρόνια (είμαι της πρόληψης γενικά!). Οταν παντρευτήκαμε κάναμε πολιτικό γάμο, στον οποίο χρειάζονται δυο μάρτυρες. Ο ένας ήταν ο κολλητός του Νικου και εγώ είπα στις δύο καλλίτερες μου φίλες να διαλέξουν: η μία μάρτυρας και η άλλη νόνα όταν με το καλό!
Το άλλο βέβαια που σκέφτόμαστε είναι να μην κάνουμε βάφτιση. Μη το πάρετε στραβά (γιατί όπου το λέω με κοιτάνε κάπως), τρέφω μεγάλο σεβασμό στις πεποιθήσεις του οποιουδήποτε, απλώς εμείς δεν είμαστε θρήσκοι. Ναι, γεννηθήκαμε έλληνες και βαπτιστήκαμε Χ.Ο.όπως όλα τα παιδάκια, αλλά αφου έκτοτε με την εκκλησία δεν έχουμε καμία σχεση, δεν βρίσκουμε το λόγο να δώσουμε ένα δόγμα στο παιδί, έστω και τυπικά. Λέμε να κάνουμε απλώς κάποιο τραπέζι όταν στείλω την φίλη μου στο ληξιαρχείο να κάνει την ονοματοδοσία.

6. Βρε Εύη, πιο βιβλίο έχεις;

7. Το θέμα των φίλων.. είναι μεγάλο θέμα!! Θυμάμαι πριν χρόνια μία φίλη μου από την σχολή, η οποία μόλις έκανε παιδί πραγματικά εξαφανίστηκε και όταν πήγαινα σπίτι της (και έμενε και μακριά) ένιωθα παρείσακτη. Sad Από τότε λοιπόν, είχα την εντύπωση πως αυτοί που κάνουν παιδί είναι που ‘χάνονται’ και ορκιζόμουν ότι εγώ δεν θα εγκαταλείψω τους φιλους μου όταν κάνω παιδί και δεν θα μιλάω συνέχεια γι’ αυτό. Και να που διαπίστωσα και εγώ το αντίθετο: εγω΄να θέλω κόσμο και αυτοί να μην έρχονται! Τον πρώτο καιρό η αλήθεια είναι πως και ΄μένα με είχε πάρει από κάτω (‘κανεις δε μ’αγαπάει, δεν έχω φίλους, θα αρχίσω να μιλάω στο ντουβάρι’ κλπ). Τωρα που τα βλεπω λίγο πιο ψύχραιμα τα πράγματα, δεν μου φαίνονται τόσο τραγικά. Ναι, είχα ανάγκη να δω κόσμο, αλλά και ο κόσμος έχει τις δουλειές του. Και μη γελιόμαστε, τους φίλους και γνωστούς τους βλέπουμε κυρίως έξω από το σπίτι, σε καφέ και εστιατόρια, δεν ήταν ότι πριν ερχόντουσαν διαρκώς στο σπίτι και τώρα δεν έρχονται. Ασε που πολλοί φοβούνται μη κολλήσουν κάτι το μικρό.
Εχω όμως και ένα-δυο ανθρώπους από τους οποίους περίμενα περισσότερα. Νιώθω ότι έπρεπε να είναι πιο κοντά μου. Όχι για να ‘βλέπουν το παιδί’ αλλά γιατί εγώ δεν ήμουνα καλά και τους χρειαζόμουν. Εσύ Ευη τι σκέφεσαι να κάνεις, θα μιλήσεις στην φίλη σου για τα συναισθήματά σου; Γιατί πραγματικά και εγώ δεν είμαι σίγουρη πώς να το διαχειριστώ. Από την μία σκέφτομαι ότι καλό είναι να μιλάμε για αυτά που νιώθουμε, από την άλλη όμως, επειδή γενικά είμαι άνθρωπος που τείνει να ξεχνά τα άσχημα, λέω μήπως να το αφήσω… δεν ξέρω, εσείς τι λέτε;
ΓΕΙΑ ΣΟΥ.ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΦΙΛΙΑΣ.ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΙΔΑΝΙΚΑ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ.ΟΙ ΣΥΓΚΥΡΙΕΣ ΜΑΣ ΦΕΡΝΟΥΝ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΟΥΝ.Π.Χ ΕΣΑΣ ΔΕΝ ΣΑΣ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΑΝ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΣΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΑΡΕΘΟΥΜΕ.ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΙΝΑ.ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΚΟΙΝΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΕΣ ΠΡΙΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΩ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΗΜΑΣΤΑΝ ΟΛΟ ΒΟΛΤΑ ΚΑΙ ΚΑΦΕΔΕΣ.ΤΩΡΑ??

moroulou

moroulou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mama_evi έγραψε:moroulou, καλως ήλθες στην παρέα μας! Να σου ζήσει το ζουζουνακι σου!
Τρώτε και σεις τα πάντα ε? Πότε θα σταματήσουν άραγε να το κάνουν αυτο? Rolling Eyes
Το μπιμπερό δε το δέχεται καθόλου ή απλά δε το δέχεται με ξένο γάλα?
ΔΕΝ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΜΕ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΕΝΑ ΓΕΥΜΑ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΜΕ ΞΕΝΟ.ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΟΠΟΤΕ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ. ΕΣΕΙΣ?

mama_evi

mama_evi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
1. Και μεις το ίδιο με τις Simple dry.
Ερώτηση: Φοράει καμία από εσάς διπλή πάνα στο μωράκι της; Η παιδιάτρος σε μια από τις μηνιαίες μας επισκέψεις (τον 2ο μηνα αν θυμαμαι καλα) μας είχε πει ότι έχει σφιχτα ισχία και μπορεί να χρειαστεί να φορέσει διπλη πάνα για λίγο καιρό για να χαλαρώσουν. Στον 3ο μήνα που κάναμε τη νοσηλεία στο νοσοκομείο η εκεί γιατρός μας είπε το ίδιο και παράλληλα μας εξέτασε και ορθοπαιδικός που μας συνέστησε διπλη πάνα για 1 μήνα και επανέλεγχο (από τότε φοράμε 2 πάνες). Τώρα πάλι στον 4ο, η παιδίατρος μας είπε ότι τα ισχία του "κρατάνε λιγάκι ακόμα" και θα μπορούσαμε να κάνουμε έναν υπέρηχο. Έχει καμία ανάλογη εμπειρία?

3. Πρέπει να είναι δύσκολος ο συνδυασμός σκύλος-μωρό...ειδικά σε τέτοιες μικρές ηλικιες που δεν σου περισσεύει καθόλου χρόνος. Εμείς είχαμε σκύλο, πριν έρθει το μωρό, και έχω πάρει μια γεύση του ποση περιποιηση και φροντίδα χρειάζεται! Shocked
Νένι, βιάστηκες με τα χαλιά! Επίτηδες το καθυστερούσα... δεν είδες πάλι πως χάλασε ο καιρός??? Rolling Eyes

(Ψάχνω το Νο4 στο ποστ σου, Νένι, αλλά δεν το βρίσκω!!!)

5. Να κάνετε ότι νιώθετε ότι είναι καλό και σωστό για το παιδί σας! Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να κρίνει τις επιλογές σας.
(Είδα φωτο του γάμου σας! Το νυφικό τέλειο! Η νυφη θεά!!!)

6. Το βιβλίο που έχω είναι το "Τι να περιμένεις τον πρώτο χρόνο του μωρού σου" (η ελληνική έκδοση του "What to expect the first year"). Της ίδιας σειράς είναι και το "Τι να περιμένεις όταν είσαι εγκυος" (το ξεκοκκάλησα στην εγκυμοσύνη) και το "Τι να περιμένεις τα πρώτα χρόνια του μωρού σου (2ος και 3ος χρόνος)".

7. Μπορεί να λέω ότι λέω...ότι δηλαδή έχω πικραθεί και στενοχωρηθεί κλπ κλπ και να πρήζω εσας και τον καλό μου...αλλά ξέρω πως δεν θα κρατήσω κακία τελικά σε κανέναν και όταν θα έρθει η ώρα να μιλήσω, δε θα αναφέρω τιποτα από αυτά που με πίκραναν, ή μπορεί να το πω μ'ενα χαμογελο..."που χαθηκες βρε τόσο καιρό? Φαντάρος θα πάει ο μπέμπης και μετά θα ρθεις να μας δεις?" (που το χω κάνει και αυτό αλλά δεν άλλαξε κάτι...εξακολουθούν να μην έρχονται να μας δουν ή να μην τηλεφωνουν). Νένι, λες ότι είσαι άνθρωπος που τείνεις να ξεχνάς τα άσχημα και ίσως να μην πεις κάτι. Κι εγώ το ίδιο λέω...απλά τώρα που το ξανασκέφτομαι... μήπως δεν τείνουμε να ξεχνάμε τα άσχημα αλλά τείνουμε να κραταμε καλά φυλαγμένα μέσα μας οσα μας πικραίνουν???

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
moroulou γεια σου κι από μένα!
Ο δικός μου ευτυχώς παίρνει και μπουκάλι (κάποιες φορές του έχω δώσει δικό μου γάλα που έχω βγάλει από θήλαστρο).
Γιατί όμως δεν το θέλει? Τι κάνει?
Μην αγχώνεσαι όμως, υπάρχουν λύσεις. Έχω ένα βιβλίο (Ο θηλασμός - Εκδόσεις Πατάκη) που προτείνει διάφορους τρόπους. πχ, καλό θα ήταν το μπουκάλι να το δώσει κάποιος άλλος και όχι εσύ, ή θα μπορούσες να ζεστάνεις λίγο τη θηλή του μπιμπερό, ή να το κρατήσεις σε διαφορετική στάση από αυτή του θηλασμού, για να μην εκνευριστεί. Όταν βρω χρόνο θα μπορούσα να σου σκανάρω τη σελίδα. Πες μου αν θέλεις. Πιστεύω όμως οτι μπορείς να βρεις αντίστοιχες πληροφορίες στο ινερνετ.

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εύη, η κοπέλα που γέννησε δίπλα μου στο μαιευτήριο είχε η κορούλα της αυτό το θέμα και φόραγε διπλή πάνα. Δεν ξέρω τι έγινε. Πάντως αυτό το σύστημα πρέπει να είναι εξαιρετικά πολυέξοδο!!! Έχεις δοκιμάσει τις libero? Το λέω γιατί είναι πιο "σκληρές" από τις παμπερσ και ίσως να κάνουν καλύτερα για τη δουλεια που τις θέλεις...

Το σκυλάκι μου, ο Μάιλο, από τοτε που μετακόμισα σε διαμέρισμα με τον καλό μου μένει με τη μαμά μου, σε μονοκατοικία. Όσες φορές δοκίμασα να τον φέρω στο δικό μου σπίτι έπαθε κατάθλιψη!!! Χωρίς πλάκα. Εδώ και τέσσερα χρόνια πήγαινα καθημερινά στη μαμά μου για να τον πηγαίνω βόλτα! Τώρα με το μωρό δεν πάω, τον πηγαίνει ο αελφός μου, εκτός από τα Σαββατοκύριακα, που παίρνω τον μπέμπη μου μαζί και πάμε όλοι μαζί βόλτα! Είναι μικρόσωμο κανελί κοπριτάκι με ενδιάμεσου μήκους τρίχωμα (το χειρότερο - γεμίζει ο τόπος).

Όσο για τη βάπτιση, το σκέφτηκα και εγώ για ονοματοδοσία (παρότι όταν εγώ ήμουν κοριτσάκι ήμουν του κατηχητικού!!!), αλλά τελικά λέμε να τον βαπτίσουμε. Για να μην διαφέρει από τα υπόλοιπα παιδάκια. Όταν μεγαλώσει ας πιστεύει ό,τι θέλει.

Και εγώ είδα φωτο του γάμου σας! Συμφωνώ με την Έυη. Τέλειο το νυφικό και η νυφη! Έγινε στο εξωτερικό ο γάμος?

Όσο για τις φίλες... Λέω να μην πω τίποτα... Ή να το χειριστώ όπως η Εύη. ΠΡΟΣΟΧΗ: ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΤΑΝΙΩΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ!!!
Απλά με αυτά και με αυτά εκτίμησα περισσότερο μία συγκεκριμένη κοπέλα που με στήριξε, παρότι δεν ήταν η σούπερ κολλητή.
Πάντως πάνω σε αυτό που λες maroulou, εγώ θέλω πολύ να ακούσω τα νέα των φιλενάδων μου. Δε σημαίνει οτι δεν έχουμε πια κοινά. Με ενδιαφέρει πχ τι γίνεται στη δουλειά τους, τι κάνουνε με τα αγόρια τους κλπ. Ότι λέγαμε πριν δηλαδή, εξακολουθώ να θέλω να τα μαθαίνω. Είναι αλήθεια όμως οτι όταν μιλάμε, η συζήτηση συνήθως περιστρέφεται γύρω από τον μικρούλη μου... Φοβάμαι μη γίνομαι βαρετή...
Όποτε θυμώνω πάντως, θυμάμαι την περίπτωση μιας φίλης μου που γέννησε πριν ενάμιση χρόνο και εγώ η ίδια την "ξέχασα" για μερικούς μήνες, με τη δικαιολογία οτι δεν ήθελα να την ενοχλήσω... Οπότε τα λούζομαι τώρα και δε μιλάω, γιατί την κοπέλα αυτή την αγαπούσα και την αγαπάω και όμως φέρθηκα με αυτόν τον τρόπο... Και ΔΕΝ ειμαι κακός άνθρωπος (το αντίθετο!!! flower )

moroulou

moroulou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="eleftherna"]moroulou γεια σου κι από μένα!
Ο δικός μου ευτυχώς παίρνει και μπουκάλι (κάποιες φορές του έχω δώσει δικό μου γάλα που έχω βγάλει από θήλαστρο).
Γιατί όμως δεν το θέλει? Τι κάνει?
Μην αγχώνεσαι όμως, υπάρχουν λύσεις. Έχω ένα βιβλίο (Ο θηλασμός - Εκδόσεις Πατάκη) που προτείνει διάφορους τρόπους. πχ, καλό θα ήταν το μπουκάλι να το δώσει κάποιος άλλος και όχι εσύ, ή θα μπορούσες να ζεστάνεις λίγο τη θηλή του μπιμπερό, ή να το κρατήσεις σε διαφορετική στάση από αυτή του θηλασμού, για να μην εκνευριστεί. Όταν βρω χρόνο θα μπορούσα να σου σκανάρω τη σελίδα. Πες μου αν θέλεις. Πιστεύω όμως οτι μπορείς να βρεις αντίστοιχες πληροφορίες στο ινερνετ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΩΡΕ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΙ ΓΥΡΝΑΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΑΛΛΟΥ.ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΠΑΛΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ

moroulou

moroulou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
eleftherna έγραψε:Εύη, η κοπέλα που γέννησε δίπλα μου στο μαιευτήριο είχε η κορούλα της αυτό το θέμα και φόραγε διπλή πάνα. Δεν ξέρω τι έγινε. Πάντως αυτό το σύστημα πρέπει να είναι εξαιρετικά πολυέξοδο!!! Έχεις δοκιμάσει τις libero? Το λέω γιατί είναι πιο "σκληρές" από τις παμπερσ και ίσως να κάνουν καλύτερα για τη δουλεια που τις θέλεις...

Το σκυλάκι μου, ο Μάιλο, από τοτε που μετακόμισα σε διαμέρισμα με τον καλό μου μένει με τη μαμά μου, σε μονοκατοικία. Όσες φορές δοκίμασα να τον φέρω στο δικό μου σπίτι έπαθε κατάθλιψη!!! Χωρίς πλάκα. Εδώ και τέσσερα χρόνια πήγαινα καθημερινά στη μαμά μου για να τον πηγαίνω βόλτα! Τώρα με το μωρό δεν πάω, τον πηγαίνει ο αελφός μου, εκτός από τα Σαββατοκύριακα, που παίρνω τον μπέμπη μου μαζί και πάμε όλοι μαζί βόλτα! Είναι μικρόσωμο κανελί κοπριτάκι με ενδιάμεσου μήκους τρίχωμα (το χειρότερο - γεμίζει ο τόπος).

Όσο για τη βάπτιση, το σκέφτηκα και εγώ για ονοματοδοσία (παρότι όταν εγώ ήμουν κοριτσάκι ήμουν του κατηχητικού!!!), αλλά τελικά λέμε να τον βαπτίσουμε. Για να μην διαφέρει από τα υπόλοιπα παιδάκια. Όταν μεγαλώσει ας πιστεύει ό,τι θέλει.

Και εγώ είδα φωτο του γάμου σας! Συμφωνώ με την Έυη. Τέλειο το νυφικό και η νυφη! Έγινε στο εξωτερικό ο γάμος?

Όσο για τις φίλες... Λέω να μην πω τίποτα... Ή να το χειριστώ όπως η Εύη. ΠΡΟΣΟΧΗ: ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΤΑΝΙΩΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ!!!
Απλά με αυτά και με αυτά εκτίμησα περισσότερο μία συγκεκριμένη κοπέλα που με στήριξε, παρότι δεν ήταν η σούπερ κολλητή.
Πάντως πάνω σε αυτό που λες maroulou, εγώ θέλω πολύ να ακούσω τα νέα των φιλενάδων μου. Δε σημαίνει οτι δεν έχουμε πια κοινά. Με ενδιαφέρει πχ τι γίνεται στη δουλειά τους, τι κάνουνε με τα αγόρια τους κλπ. Ότι λέγαμε πριν δηλαδή, εξακολουθώ να θέλω να τα μαθαίνω. Είναι αλήθεια όμως οτι όταν μιλάμε, η συζήτηση συνήθως περιστρέφεται γύρω από τον μικρούλη μου... Φοβάμαι μη γίνομαι βαρετή...
Όποτε θυμώνω πάντως, θυμάμαι την περίπτωση μιας φίλης μου που γέννησε πριν ενάμιση χρόνο και εγώ η ίδια την "ξέχασα" για μερικούς μήνες, με τη δικαιολογία οτι δεν ήθελα να την ενοχλήσω... Οπότε τα λούζομαι τώρα και δε μιλάω, γιατί την κοπέλα αυτή την αγαπούσα και την αγαπάω και όμως φέρθηκα με αυτόν τον τρόπο... Και ΔΕΝ ειμαι κακός άνθρωπος (το αντίθετο!!! flower )
ΜΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΛΕΩ.ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΝΕΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑΞΕΦΥΓΩ Κ ΛΙΓΟ.ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΘΥΜΕΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΒΡΑΔΟ ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ Κ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ?ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΝΕ Κ ΟΙ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΕΡΘΗΚΑ ΑΝΤΟΙΣΤΙΧΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΜΑ ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΙ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΕ ΟΛΟ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΗΣ.ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ,ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΣΥΝΘΕΤΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΠΟΛΥΠΛΟΚΕΣ!!javascript:emoticonp('Shocked')

Neni

Neni
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μάλιστα… Συμφωνώ με την Ελεύθερνα που λέει ότι είμαστε σε ευαίσθητη συναισθηματική κατάσταση και να προσέχουμε να μη πούμε πράγματα που θα τα μετανιώσουμε στο μέλλον. Συμφωνώ όμως και με την Εύη που λέει ότι συχνά δεν ξεχνάμε, αλλά κρατάμε μέσα μας τα άσχημα. Αρα τελικά συμφωνώ με την Moroulou που λέει ότι οι ανθρώπινες σχέσεις είναι πολύπλοκες!!! (Με την ευκαιρία… πότε τελειώνει η ‘ευαίσθητη συναισθηματικά κατάσταση’ και θα ξαναγίνω η κουκουρούκου χαμένη που ήμουν κάποτε;;; ) drunken
Το καλό είναι ότι έφτιαξε ο καιρός και μπορούμε να βγαίνουμε, γιατί τον πρώτο καιρό (φλέβάρη κυρίως) μόνο σε Μόλ μπορούσαμε να πάμε και δεν μ ’αρέσουν και πολύ τα Μόλ για να πώ την αλήθεια. Είπα : «ΕΦΤΙΑΞΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ» …δικαιολογίες του τύπου ‘δεν ήρθα για τα χαλιά γιατί ξαναχάλασε ο καιρός’ δεν πιάνουν. Στο κάτω-κάτω,μη φοβου.. τώρα έχω μια καλή γενική πατζούρια-παράθυρα-μπαλκόνια κάποια μέρα!!! Να παρατηρούμε το νούμερο τέσσερα που λείπει ξέρουμε… να έρθουμε να βοηθήσουμε όχι;;; (Που το παρατήρησες αλήθεια; Δεν θα ήθελα να σε είχα δασκάλα με τίποτα, ούτε ένα σκονάκι δεν θα μπορούσα να κάνω, τι μάτι είναι αυτό!)
Για τις διπλές πάνες πρώτη φορά το ακούω. Όντος πολυέξοδο ακούγεται.. αν και την εξωτερική φαντάζομαι πως δεν χρειάζεται να την αλλάζει διαρκώς, έ;


Αχχχ, σας μερσώ για τα καλά σας λογια για το νυφικό μου!!! sunny Είναι το νυφικό της μαμάς μου (ετών 35 λοιπόν… το νυφικο όχι η μαμά μου). Είχε μια φίλη κεντήστρα στην κοζάνη, η οποία δούλευε τότε σε μια βιοτεχνία που έφτιαχναν υφαντά.. μα γιατί δεν φτιάχνουν πιά τέτοια πράγματα; Προσωπικά θα αγόραζα ευχαρίστως φορέματα και υφαντά σαν αυτά που φόραγαν το ’70. Και όχι, ο γάμος δεν έγινε στο εξωτερικό (είμαι τρελή, αλλά όχι τόσο!) έγινε στον δημο Αθηναίων, στο πολιτιστικό, είναι το κτίριο που βρίσκεται στην ακαδημίας, απέναντι από τα λεωφορεία. Είναι όντως όμορφο κτήριο και ξεγελάει.


Λοιπόν, σήμερα η πριγκίπισσα του σπιτιού ήταν μες την γκρίνια! Εχω πεί ότι τελευταία με ξυπνάει στις 4 με 5 το πρωί.. έχει αρχίσει και παρατηρεί τον κόσμο γύρω της και δεν ξέρω τί του βρίσκει (του κόσμου) και της αρέσει τόσο που δεν θέλει να κοιμηθεί. Και φυσικά στο τέλος γκρινιάζει από την κούραση. Γενικά δεν κοιμόταν ποτέ πολύ την μέρα, αλλά πλέον το έχει παρακάνει. Το φοβερό είναι ότι εκτός σπιτιού είναι ήσυχη, με ορθάνοικτες της ματάρες της και όλοι λένε ‘τί ήσυχο παιδάκι!!!!’ Τι να κάνω λοιπόν και εγώ, την βγάζω βόλτες όσο μπορώ. Εσείς πως τα βγάζεται αλήθεια; Εγώ είχα ένα sling και με είχε βολέψει πολύ για τον πρώτο καιρό, αλλά πλέον πονάει ο ώμος μου αν περπατήσω πολλή ώρα και έτσι τελευταία χρησιμοποιώ τον μάρσιπο. Το καρότσι δεν το έχω βγάλει ποτέ! Φοβάμαι να το κουμαντάρω ακόμα, άσε που οι περισσότεροι δρόμοι είναι χάλια.

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μα καλά, πού βρίσκεις το χρόνο να κάνεις χαλιά, πατζούρια κλπ (και χωρίς τη βοήθεια της Εύης)!!! (εγώ δεν τα έκανα τις καλές μέρες, π.μ. (προ μωρού), σιγά μην κάνω τα πατζούρια τώρα!!! Όπως θα έχετε καταλάβει είμαι μια βρωμιάρα!

Neni έγραψε: Δεν θα ήθελα να σε είχα δασκάλα με τίποτα, ούτε ένα σκονάκι δεν θα μπορούσα να κάνω, τι μάτι είναι αυτό!)
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Εμένα πάλι ο δικός μου έχει αρχίσει και κοιμάται πολύ καλύτερα (κάνει 6ωρους ύπνους τις τελευταίες μέρες, τρώει και ξανακοιμάται!) Αντίθετα πάμε...
Neni έγραψε: Tο φοβερό είναι ότι εκτός σπιτιού είναι ήσυχη, με ορθάνοικτες της ματάρες της και όλοι λένε ‘τί ήσυχο παιδάκι!!!!’
Και μενα το ίδιο κάνει έξω, ειδικά όταν συναντάμε κόσμο! Τον βγάζω με το sling, με έχει βολέψει πάρα πολύ. Κοιμάται κιόλας αν κουραστεί πολύ. Στον απλό μάρσιπο κοιμάται? Μήπως δεν το βάζεις σωστά και σε πονάει ο ώμος? Nα υποθέσω οτι έχεις υπόψη σου τις οδηγίες στο http://babywearing.gr/ ? Από εκεί το πήρες το sling?
Δυστυχώς στο καρότσι γκρινιάζει μετά από λίγο. Δυστυχώς γιατί αν πάω πχ για ένα καφέ, θα βόλευε να ρίξει έναν υπνάκο στο καρότσι... Ως τώρα βέβαια δεν έχω πάει ούτε μία φορά για καφέ (ποτέ δεν συνήθιζα βέβαια τους καφέδες), μόνο το Μεγάλο Σάββατο πήγαμε για φαγητό (αυτό το συνήθιζα πολύ) και τον κοίμησα στο καθισματάκι του αυτοκοινήτου. Στο καρότσι δεν κοιμόταν..

mama_evi

mama_evi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
eleftherna έγραψε: Εύη, η κοπέλα που γέννησε δίπλα μου στο μαιευτήριο είχε η κορούλα της αυτό το θέμα και φόραγε διπλή πάνα. Δεν ξέρω τι έγινε. Πάντως αυτό το σύστημα πρέπει να είναι εξαιρετικά πολυέξοδο!!! Έχεις δοκιμάσει τις libero? Το λέω γιατί είναι πιο "σκληρές" από τις παμπερσ και ίσως να κάνουν καλύτερα για τη δουλεια που τις θέλεις...

Την εξωτερική την πάνα την ξαναχρησιμοποιώ αν δεν έχει λερωθεί, δηλαδή τις περισσότερες φορές. Τις Libero δεν τις έχω δοκιμάσει. Είναι εξίσου απορροφητικές;

Neni έγραψε:Είπα : «ΕΦΤΙΑΞΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ» …δικαιολογίες του τύπου ‘δεν ήρθα για τα χαλιά γιατί ξαναχάλασε ο καιρός’ δεν πιάνουν.

Άτιμα δελτία καιρού!!! Παραπληροφορείτε τον κοσμάκη! Ντροπή σας!!! Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 16 654655

Neni έγραψε:(Που το παρατήρησες αλήθεια; Δεν θα ήθελα να σε είχα δασκάλα με τίποτα, ούτε ένα σκονάκι δεν θα μπορούσα να κάνω, τι μάτι είναι αυτό!)


Το μάτι μου πέφτει κατευθείαν και στα ορθογραφικά λάθη! Το νού σας! study


Neni έγραψε: Το φοβερό είναι ότι εκτός σπιτιού είναι ήσυχη, με ορθάνοικτες της ματάρες της και όλοι λένε ‘τί ήσυχο παιδάκι!!!!’ Τι να κάνω λοιπόν και εγώ, την βγάζω βόλτες όσο μπορώ. Εσείς πως τα βγάζεται αλήθεια; Εγώ είχα ένα sling και με είχε βολέψει πολύ για τον πρώτο καιρό, αλλά πλέον πονάει ο ώμος μου αν περπατήσω πολλή ώρα και έτσι τελευταία χρησιμοποιώ τον μάρσιπο. Το καρότσι δεν το έχω βγάλει ποτέ! Φοβάμαι να το κουμαντάρω ακόμα, άσε που οι περισσότεροι δρόμοι είναι χάλια.

Παναγίτσα είναι και ο δικός μου μόλις βγούμε βόλτα!!! Στις αρχές τον έβγαζα με το μάρσιπο (ίδιο με το δικό σου Νένι). Εμένα με βόλεψε πολύ, τον μπέμπη δεν ξέρω. Το λέω αυτό γιατί ένιωθα ότι ήταν πολύ περιορισμένος μέσα εκεί. Τον έβαζα πάντα να κοιτάζει προς τα μένα και νομίζω πως έτσι δεν μπορούσε να δει καλά γυρω του. Το καρότσι το πήραμε πριν 20 μέρες. Ήμουν και γω πολύ διστακτική κατά πόσο θα με βόλευε στις βόλτες μας... Τελικά, μας έχει βολέψει πάραααα πολύ! Απολαμβάνει τη βόλτα του, κοιμάται κιολας, χαζεύει δεξιά και αριστερά, έχει καλύτερη επαφή με μας και γω έχω κάπου να ακουμπάω τα ψώνια μου!!! Wink Βέβαια εδώ έχουμε δρόμους χωρίς πολλά αυτοκίνητα και πεζοδρόμια ελεύθερα και μεγάλο πεζόδρομο στην παραλία! sunny

eleftherna έγραψε:Μα καλά, πού βρίσκεις το χρόνο να κάνεις χαλιά, πατζούρια κλπ (και χωρίς τη βοήθεια της Εύης)!!! (εγώ δεν τα έκανα τις καλές μέρες, π.μ. (προ μωρού), σιγά μην κάνω τα πατζούρια τώρα!!! Όπως θα έχετε καταλάβει είμαι μια βρωμιάρα!

Και γω από εκείνες τις μέρες που σας είχα πει ότι έκανα γενική...μη νομίζετε, δεν έχω ξαναπρολάβει να κάνω τίποτα! Από τη μια λέω δεν προλαβαίνω αλλά από την άλλη όταν κοιμάται ο μπέμπης αντί να κάνω καμιά δουλειά, προτιμώ να ξεκουράζομαι και να λέω καμιά κουβέντα με σας! Μπορείτε να μου λύσετε μια απορία;;; Εδώ και δυο εβδομάδες που ξεκίνησα δουλειά, τον μπέμπη τον κρατάω τα πρωινά η μαμά μου... όταν γυρίζω μπορείτε να μου πείτε πότε έχει προλάβει να πλύνει πιάτα, να μαγειρέψει, να βάλει πλυντήριο, να σιδερώσει, να ποτίσει τα λουλούδια... σήμερα καθάρισε και το δωμάτιο του μπέμπη και το δικό μας!!! Έφτιαξε σούπα κοτόπουλο, έβρασε κολοκυθάκια, έβρασε χόρτα, έκοψε σαλάτα μαρούλι! Κι όλα αυτά από τις 7.40 που ήρθε μέχρι τη 1.00 που γύρισα. Και το κορυφαίο;;; λέει: "Σήμερα δεν προλάβαμε και κάνουμε τίποτα! Όλη μέρα παίζαμε!" confused confused confused

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mama_evi έγραψε:Τις Libero δεν τις έχω δοκιμάσει. Είναι εξίσου απορροφητικές;
Νομίζω πως δεν είναι. Γι'αυτό δεν τις συνέχισα...

mama_evi έγραψε:Το μάτι μου πέφτει κατευθείαν και στα ορθογραφικά λάθη! Το νού σας! study
Ωχχχ... Και κανονικά δεν θα έπρεπε να κάνω λάθη, καθότι εκπαιδευτικός!!! Τι να κάνω όμως που στο σχολείο η μαμά μου δεν με έλεγξε ποτέ και το Δημοτικό πέρασε χωρίς να καταλάβω οτι τα βιβλία πρέπει να τα ανοίγουμε και στο σπίτι!!! Ό,τι έμαθα το έμαθα στην έκτη!!!

Τι καρότσι πήρες Εύη? Το δικό μας είναι το κλασικό, που το παιδί βλέπει μπροστά. Νομίζω οτι αυτό τον ενοχλεί, γιατί θέλει ακόμα να έχει οπτική επαφή μαζί μας...

mama_evi έγραψε:Από τη μια λέω δεν προλαβαίνω αλλά από την άλλη όταν κοιμάται ο μπέμπης αντί να κάνω καμιά δουλειά, προτιμώ να ξεκουράζομαι και να λέω καμιά κουβέντα με σας!
I love you Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 16 417472 I love you Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 16 417472 I love you

mama_evi έγραψε:Μπορείτε να μου λύσετε μια απορία;;; Εδώ και δυο εβδομάδες που ξεκίνησα δουλειά, τον μπέμπη τον κρατάω τα πρωινά η μαμά μου... όταν γυρίζω μπορείτε να μου πείτε πότε έχει προλάβει να πλύνει πιάτα, να μαγειρέψει, να βάλει πλυντήριο, να σιδερώσει, να ποτίσει τα λουλούδια... σήμερα καθάρισε και το δωμάτιο του μπέμπη και το δικό μας!!! Έφτιαξε σούπα κοτόπουλο, έβρασε κολοκυθάκια, έβρασε χόρτα, έκοψε σαλάτα μαρούλι! Κι όλα αυτά από τις 7.40 που ήρθε μέχρι τη 1.00 που γύρισα. Και το κορυφαίο;;; λέει: "Σήμερα δεν προλάβαμε και κάνουμε τίποτα! Όλη μέρα παίζαμε!" confused confused confused

Είναι που εσύ όλη την ημέρα χαζεύεις στο ίντερνετ!!!!! Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 16 328109

Άσχετο: Τι σκυλάκια έχετε κορίτσια?

mama_evi

mama_evi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ελεύθερνα, πήρα το Pliko Switch της Peg Perego που περιστρέφεται η βάση του (όχι τα χερούλια). Την ξεκουμπώνεις δηλαδή και τη βάζεις σε όποια κατεύθυνση θέλεις. Το πήρα από το ιντερνετ 300€ (από Ελλάδα) ενώ στα καταστηματα έχει γυρω στα 450€. Το χρώμα του είναι ο Kiwi (ένα ωραίο πρασινάκι, ψαξτο στο Google αν θες). Τώρα κοιτάζω για ομπρελίτσα γιατί δεν συμπεριλαμβανόταν.

Ο Γκούφης μας (το σκυλάκι μας καλέ!) είναι ένα γκριφον κανις. Το είχαμε πάρει πριν 7 χρόνια από τη φιλοζωική και ήταν αδεσποτο! Τώρα πρεπει να είναι γύρω 8-9 χρόνων... νιώθω πως γερνάει Crying or Very sad

(Ο μικρός κοιμάται από τις 3.30!!! Περιμένω τόση ώρα να ξυπνήσει να πάμε βόλτα στην παραλία που έχει ΤΕΛΕΙΟ καιρό αλλά αυτός τίποτα!!! Τώρα που θέλω να ξυπνήσει, αυτός κοιμάται!!! Mad )

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!

eleftherna έγραψε:

Και γω από εκείνες τις μέρες που σας είχα πει ότι έκανα γενική...μη νομίζετε, δεν έχω ξαναπρολάβει να κάνω τίποτα! Από τη μια λέω δεν προλαβαίνω αλλά από την άλλη όταν κοιμάται ο μπέμπης αντί να κάνω καμιά δουλειά, προτιμώ να ξεκουράζομαι και να λέω καμιά κουβέντα με σας! Μπορείτε να μου λύσετε μια απορία;;; Εδώ και δυο εβδομάδες που ξεκίνησα δουλειά, τον μπέμπη τον κρατάω τα πρωινά η μαμά μου... όταν γυρίζω μπορείτε να μου πείτε πότε έχει προλάβει να πλύνει πιάτα, να μαγειρέψει, να βάλει πλυντήριο, να σιδερώσει, να ποτίσει τα λουλούδια... σήμερα καθάρισε και το δωμάτιο του μπέμπη και το δικό μας!!! Έφτιαξε σούπα κοτόπουλο, έβρασε κολοκυθάκια, έβρασε χόρτα, έκοψε σαλάτα μαρούλι! Κι όλα αυτά από τις 7.40 που ήρθε μέχρι τη 1.00 που γύρισα. Και το κορυφαίο;;; λέει: "Σήμερα δεν προλάβαμε και κάνουμε τίποτα! Όλη μέρα παίζαμε!" confused confused confused





Laughing Laughing
Ειναι εκπαιδευμενες οι μαναδες μας!
Ολα προλαβαινουν να τα κανουν!

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κοριτσια δεν μπαινω πολυ πια γιατι μαλλον εχει προβλημα η μητρικη του laptop και ειναι στο multirama για ανοιγμα!
Εν τω μεταξυ εγω παρηγγειλα εινα netbook apo e shop(γιατι τον θελω να περναω την ωρα μου στη δουλεια μου οταν γυρισω) αλλα θα κανει ισως και 2 εβδομαδες να ερθει γιατι υπαρχει προβλημα με τους προμηθευτες με αποτελεσμα να σας γραφω απο τον σταθερο μας που δουλευει με καρβουνο!
Τον μισω κοριτσια αληθεια σας λεω! Twisted Evil ειναι αργος και κολλαει συνεχεια!



Μαρουλου γεια!!!!!!!!!
Τωρα εσυ εχεις το μεγαλυτερο μωρακι.
ουτε η δικια μου πινει ξενο γαλα και ψαχνω τροπους να το κανω!Πρωτα σκεφτηκα να συνηθισει τα μπιμπερο.Οποτε σημερα παρηγγειλα ανταλλακτικο για το θηλαστρο μου που ειχε προβλημα.Αντε να ερθει να ξεκινησω τουλαχιστον τις αντλησεις!


Για τα καροτσια που λετε το δικο μας κοιταει και στις 2 μεριες ευτυχως γιατι η μικρη ακομη δεν ειναι ετοιμη να κοιταξει μπροστα!Το απολαμβανει που μας βλεπει στις βολτες και μας γελαει συνεχεια,μας ''μιλαει''.Μια φορα που την εβαλα να κοιταει μπροστα την εφερα αρων αρων στο σπιτι γιατι εβαλε τα κλαματα που δεν με εβλεπε!(ευτυχως ημασταν ακομη κοντα στο σπιτι)

Τι αλλο λετε?


Α ναι για τις φιλες!Εγω δεν ξερω αν εχει αλλαξει η συμπεριφορα τους γιατι ειναι ολες τους μακρια...

Νονα η νονο και εγω βρηκα!Ειναι ενα φιλικο ζευγαρι που καναμε πολυ καλη παρεα οταν ημασταν στην Ορεστιαδα και εχουμε κρατησει τηλεφωνικη επαφη και περυσι που τους ειχαμε επισκεφτει να δουμε το μωρακι τους εγω ημουν 2 μηνω περιπου μας ειχαν προτεινει να μας βαφτισουν το παιδι!
Τωρα αρχισα σιγα σιγα να ψαχνω...
Γιατι λεμε η βαφτιση να γινει τον Αυγουστο
Ονομα δεν βρισκω!
Μας αρεσει το Ναταλια αλλα ο αντρας μου,μου λεει αν θελω να δωσω του πατερα μου το ονομα.Εμμανουελα...Σας αρεσει?Εγω δεν τρελαινομαι παντως

moroulou

moroulou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
γεια σου,την κρεμουλα σας την τρωτε ανετα?εμεις αστα να πανε...μπραβο στον αντρα σου που δεν θελει ονομα των δικων του!μωρε μπραβο!!μπορεις να βγαλεις οτι σαρεσει ετσι πρεπει!

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
moroulou έγραψε:γεια σου,την κρεμουλα σας την τρωτε ανετα?εμεις αστα να πανε...μπραβο στον αντρα σου που δεν θελει ονομα των δικων του!μωρε μπραβο!!μπορεις να βγαλεις οτι σαρεσει ετσι πρεπει!


Δεν τρωει κρεμουλα ακομη.Δεν μας ειπε κατι ο γιατρος.
Θελει το δευτερο αν ειναι αγορι να παρει του πατερα του(Αποστολος)ωραιο ειναι για αγορακι Very Happy

mama_evi

mama_evi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
athina235 έγραψε:Εν τω μεταξυ εγω παρηγγειλα εινα netbook apo e shop(γιατι τον θελω να περναω την ωρα μου στη δουλεια μου οταν γυρισω) αλλα θα κανει ισως και 2 εβδομαδες να ερθει γιατι υπαρχει προβλημα με τους προμηθευτες με αποτελεσμα να σας γραφω απο τον σταθερο μας που δουλευει με καρβουνο!

Καλορίζικο Αθηνά μου! Καλά σερφαρίσματα! Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 16 328109


athina235 έγραψε: Τωρα αρχισα σιγα σιγα να ψαχνω...
Γιατι λεμε η βαφτιση να γινει τον Αυγουστο
Ονομα δεν βρισκω!
Μας αρεσει το Ναταλια αλλα ο αντρας μου,μου λεει αν θελω να δωσω του πατερα μου το ονομα.Εμμανουελα...Σας αρεσει?Εγω δεν τρελαινομαι παντως

Το Ναταλία μου αρέσει πολύ! Γιορτάζει 26 Αυγούστου κιόλας! Και μεις Ιούλιο με Αυγουστο σκεφτόμαστε. Αλλά είμαστε της τελευταίας στιγμής Rolling Eyes

moroulou έγραψε: γεια σου,την κρεμουλα σας την τρωτε ανετα?

moroulou, ούτε και μεις ξεκινήσαμε ακομα κρεμούλα.

moroulou

moroulou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mama_evi έγραψε:
athina235 έγραψε:Εν τω μεταξυ εγω παρηγγειλα εινα netbook apo e shop(γιατι τον θελω να περναω την ωρα μου στη δουλεια μου οταν γυρισω) αλλα θα κανει ισως και 2 εβδομαδες να ερθει γιατι υπαρχει προβλημα με τους προμηθευτες με αποτελεσμα να σας γραφω απο τον σταθερο μας που δουλευει με καρβουνο!

Καλορίζικο Αθηνά μου! Καλά σερφαρίσματα! Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 16 328109


athina235 έγραψε: Τωρα αρχισα σιγα σιγα να ψαχνω...
Γιατι λεμε η βαφτιση να γινει τον Αυγουστο
Ονομα δεν βρισκω!
Μας αρεσει το Ναταλια αλλα ο αντρας μου,μου λεει αν θελω να δωσω του πατερα μου το ονομα.Εμμανουελα...Σας αρεσει?Εγω δεν τρελαινομαι παντως

Το Ναταλία μου αρέσει πολύ! Γιορτάζει 26 Αυγούστου κιόλας! Και μεις Ιούλιο με Αυγουστο σκεφτόμαστε. Αλλά είμαστε της τελευταίας στιγμής Rolling Eyes

moroulou έγραψε: γεια σου,την κρεμουλα σας την τρωτε ανετα?

moroulou, ούτε και μεις ξεκινήσαμε ακομα κρεμούλα.
ποτε ξεκινατε?να μου πειτε τις αντιδρασεις θελω!!ωραιο και το εμμανουελα sexy!!!!

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
[quote="mama_evi"][

Καλορίζικο Αθηνά μου! Καλά σερφαρίσματα! Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 16 328109

Ευχαριστω!Αντε να τον παρω γιατι ηταν και μια παρηγορια στις ατελειωτες ωρες θηλασμου!






athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Και εγω Ναταλια ψηφιζω το Εμμανουελλα παραειναι sexy! Laughing
Και πως να την φωναζω αν τελικα την πω Εμμανουελα?


Αντε μωρε τωρα με την βαφτιση...Θα χαλασω τους τελευταιους μηνες ξεκουρασης με τις ετοιμασιες...Δεν θελω καθολου!
Και ξεκιναμε απο τις 23 που θα παμε Αθηνα για να κανονισουμε εκκλησια,παππα κτλ.
Εν τω μεταξυ ειμαστε παντρεμενοι με πολιτικο γαμο δεν θα το αντεξω να ακουω και την αποψη και το κυρηγμα του καθε παππα ! Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 16 654655


athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κοριτσια εσεις ονοματακια εχετε αποφασισει η ακομη σκεφτοσαστε?

Neni

Neni
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αχχχ Αθηνούλα!!! Εμμανουήλ λενε και τον δικό μου πατέρα και ένα διάστημα ο άντρας μου προσπαθούσε να με πείσει να βγάλουμε και την δικιά μας Εμμανουέλλα, στα πλαισια του ίδιου σκεπτικού, αν δηλαδή κάνουμε δεύτερο και αγορι να βγάλουμε τον μπαμπά του. Δεν είχα αντίρρηση για του πεθερού μου, αλλά το Εμμανουέλλα δυστυχώς δεν μου καλοκαθόταν… Το έλυσα με δημοκρατικές διαδικασίες: όποιον βλέπαμε τον ρωτάγαμε τι του θυμίζει το όνομα Εμμανουέλλα… Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 16 604962
‘όπως καταλαβαίνεις κανένας ελληνας πατέρας δεν αντέχει σκέψεις περι της σεξουαλικότητας της κόρης του και ο άντρας μου δεν αποτέλεσε εξαίρεση!! Τώρα αν ο δικός σου είναι πιο προχωρημένος, μπορείτε να την βγάλετε Μανώλια, αν σου αρέσει (ή απλώς να την φωνάζετε έτσι) που δεν θυμίζει τσόντα, αλλά ωραίο λουλούδι. Εγώ αυτό είχα σκεφτεί, αλλά τελικά καταλήξαμε στο Αδριανή… από την οδό Αδριανού στο Μοναστηράκι, όπου γνωριστήκαμε εγώ και ο Νίκος και γενικά έχουμε ιστορία σ’ αυτόν τον δρόμο. Και μπορούμε να την φωνάζουμε Νένι.

Βρέ Ελεύθερνα… δεν είπα ότι ΚΑΝΩ πατζούρια, τζάμια κλπ, είπα ότι ΠΡΕΠΕΙ να τα κάνω. Μη μου βγάλετε και την ρετσινιά της παστρικιάς, δεν είμαι καθόλου. Για την ακρίβεια τα τζαμιοπάτζουρα έχουν να καθαριστούν από τον Αύγουστο που μετακομίσαμε!! Αφου λεω ότι τα αφήνω για να μη χρειαστεί να βάλω κουρτίνες…

Ουφ… πέρασε η ώρα και πρέπει να φύγω. Τα υπόλοιπα αύριο!!!
Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 16 417472

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
athina235 έγραψε:
Ευχαριστω!Αντε να τον παρω γιατι ηταν και μια παρηγορια στις ατελειωτες ωρες θηλασμου!
Και εγώ το κάνω αυτό πότε πότε! Οι γαϊδούρες! Κανονικά θα έπρεπε να τους μιλάμε όσο τρώνε!

Εμείς θα τον πούμε Γιάννη, από τον μπαμπά του καλόυ μου. Δεν με τρελαίνει, αλλά δεν είναι και άσχημο.
Το Εμμανουέλλα πάντως δεν το προτιμώ ούτε εγώ... Το Μανώλια πολύ ωραία ιδέα. Μικρή θα την παιδέψει, αλλά μεγαλώνοντας θα το λατρέψει! Το Αποστολία το έχετε σκεφτεί Αθηνά?
Το Αδριανή πολύ καλή ιδέα, λόγω της οδού... Και αυτό όμως θα την παιδέψει πολύ! Όλοι θα την γράφουνε Ανδριανή! Και καλά οι γνωστοί και οι φίλοι. Το πρόβλημα θα δημιουργείται όταν θα της κόβουνε επιταγές με λάθος στο όνομα! Ξέρεις τι πρόβλημα μπορεί να είναι ένα ν? Σου μιλάω ως Ελεύθερνα που με έχουν χιλιογράψει Ελευθερία!!! Άντε να πείσεις οτι είσαι αυτή που πρέπει!

Εγώ πάντως σήμερα μάζεψα δύο χαλιά, μόνη μου παρακαλώ γιατί ο καλός μου δούλευε! Για πλύσιμο ούτε λόγος, απλά τα έκανα με τη σκούπα και τα μάζεψα! Πλύσιμο του χρόνου... (κάθε χρόνο το ίδιο λέω...)

399Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 16 Empty exo xasei epeisodia Σαβ Μάης 14, 2011 8:18 am

fratzolaki

fratzolaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
kalispera!!!!
exo xasei epeisodia giati o kalos mou kanei format tis teleutaies 5 meres k den mporei anthropos na plisiasei sto laptop!!!!
k emena to emmanouela mapos mou kanei.emeis tha thn vaftisoume Hliana Rafaela.to Hliana ston mpampa mou pou exei pethanei k to Rafaela giati emeina egkuos mesa sto nosokomeio(nai o antras mou den kratiotan!)k epeidh ekana axoniki k phra k kortizoni otan ekana to test egumosinis eipa an einai gero to mvro na to pv ston agio Rafahl.den eimaste tis ekklisias, k emeis me politiko pantreutikame, apla etsi moy hrthe ekeini thn stigmh.vevaia k to Rafaela akougetei kapos prostuxo k auto, alla outos h allos tha thn fonazoyme Hliana.
egv volta thn bgazo moni mou an k fovomoun sthn arxh pos tha thn anebazo sto leoforeio alla mia mera konteva na skaso sto spiti opote leo tha bgo k oti ginei.k telika ola kala!h mikrh xerenetai ston upno k ths areseitrela tp exo.milame gia megalhhhhhh koutsompola!!!!!!!!!!!!
pao na thn allaxo giati molis ta ekane!!!!
sorry gia ta athlia greeklish, perimenv na perasei epitelous kapoia stigmh o antras mou ola ta programmata!!!

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
[quote="eleftherna"]
Και εγώ το κάνω αυτό πότε πότε! Οι γαϊδούρες! Κανονικά θα έπρεπε να τους μιλάμε όσο τρώνε!

Εμείς θα τον πούμε Γιάννη, από τον μπαμπά του καλόυ μου. Δεν με τρελαίνει, αλλά δεν είναι και άσχημο.
Το Εμμανουέλλα πάντως δεν το προτιμώ ούτε εγώ... Το Μανώλια πολύ ωραία ιδέα. Μικρή θα την παιδέψει, αλλά μεγαλώνοντας θα το λατρέψει! Το Αποστολία το έχετε σκεφτεί Αθηνά?


Δεν της μιλαω οταν τρωει γιατι αμεσως σηκωνει το βλεμα και μου γελαει!Ουτε με τον αντρα μου μπορουμε να μιλησουμε ενω θηλαζει γιατι σταματαει και κοιταει οποιον μιλαει σαν να προσπαθει να συμμετασχει και αυτη!Σας το εχω ξανα πει ειναι κουτσομπολα!


Τελικα εγκαταλειπω την ιδεα Εμμανουελα δεν μου καθεται με τιποτα!
Και το Μαλου απο το Εμμανουελα προκειπτει?
Το Αποστολια δεν το δινουμε τωρα το κραταμε σε περιπτωση που κανουμε 2ο παιδακι και ειναι αγορι!

Καλο ειναι το Γιαννης!
Και sefe επιλογη Wink

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 16 από 31]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 23 ... 31  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις