Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
21 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 21 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 23 ... 31  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 15 από 31]

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Το εχω διαβασει!Οπως πρωωθουν τα μαιευτηρια τα γαλατα σε σκονη που δινουν και δειγματα ετσι δινουν και τις λιστες μας στις εταιριες που συνεργαζονται.
Εμενα πχ απο το μαιευτηριο μου δωσανε φευγοντας 2 γαλατα frisolac,πανεσ pampers κ μωρομαντηλα,fissan σαμπουαν κ κρεμα και κατι αλλα πραγματα τηη chicco.
Αχ σου στενει ηpampers κουπονια?κ εγω θελω!Μονο μια φορα ηρθαν και αυτο 2 μηνες αφου ειχα κανει την εγγραφη!

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Και μένα μόνο μια φορά μου στείλανε κουπόνια από την pampers, ενώ είχα εγγραφεί κιόλας! Τι πάνες χρησιμοποιείτε? Εγώ pampers new baby. Μια φορά που πήρα libero δεν έμεινα πολύ ικανοποιημένη. Είναι όμως ακριβές οι @#$%@#$% ! Τις pampers simply dry (τις πορτοκαλί, που είναι φθηνότερες), τις έχει δοκιμάσει καμία σας?

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
pampers active fit εμεις.Τις μωβ
Με τις libero μια μερα της εβαλα και το πηγαινε για συγκαμα.
Και με τις πανες του lidl εκανε ενα πολυ ασχημο συγκαμα που δεν εφευγε με τιποτα!
Ειναι πιο φθηνες οι πορτοκαλι?
κοριτσια ο Βεροπουλος -20%εχει στα pampers κ το lidl sta παμπερς -40% αλλα εγω οποτε πα δεν εχει το 4 νουμερο

maria82

maria82
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
eleftherna έγραψε:Εύη, θα δώσετε κρεμούλα από τους 4,5μήνες? Εγώ είχα την εντύπωση οτι ξεκινάμε αφού κλείσουν τον 6ο, αλλά από ότι φαίνεται έκανα λάθος. Embarassed Νομίζω οτι ο δικός μου είναι πολύ μικρός για να φάει στερεές... Θα ρωτήσω κι εγώ τον παιδίατρο!
Έχετε σκεφτεί τι θα τους δίνετε?
και εγώ έλεγα να πάρω ατμομάγειρα και να αποφύγω όσο γίνεται τις έτοιμες κρέμες. Γιατί να τρώει κρέμες και να μην τρώει πχ πατάτες, ή καρότα... Βέβαια ξαναλέω, δεν έχω ιδέα από αυτά (ούτε το ρυζάλευρο δεν ξέρω τι είναι)!
Ελευθερία η μπέμπα μου μόλις έκλεισε τον 4ο μήνα και ο γιατρός μας έδωσε κρεμούλα βανίλια (ρυζάλευρο + γάλα) της ΓΙΩΤΗΣ και τα πάμε μια χαρά με το κουτάλι από την πρώτη μέρα που της έδωσα, είναι γλυκούτσικη(πρώτη εμπειρία με το κουτάλι πρέπει να γλυκαθεί το παιδί), γιατί να μήν δώσεις το μωρό σου? εμείς μ΄αυτά δεν μεγαλώσαμε?θα έρθουν στη σειρά τους και οι πατάτες και τα καρότα. ο οργανισμός έχει από όλες τις τρωφές ανάγκη. Ο γιατρός μου ξεκινάει στον 5ο μήνα με κρέμα βανίλια όπως σου είπα στον επόμενο βάζει τα φρούτα και μόλις κλείσει τον 6ο μήνα βάζει λαχανικά, έτσι έκανα και στην μεγάλη μου κόρη, βέβαια ότι σου πει ο γιατρός σου θα πράξεις, αλλά μην σε παραξενέυουν οι κρέμες! απόψή μου βέβαια!

Neni

Neni
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
athina235 έγραψε:Το εχω διαβασει!Οπως πρωωθουν τα μαιευτηρια τα γαλατα σε σκονη που δινουν και δειγματα ετσι δινουν και τις λιστες μας στις εταιριες που συνεργαζονται.
Εμενα πχ απο το μαιευτηριο μου δωσανε φευγοντας 2 γαλατα frisolac,πανεσ pampers κ μωρομαντηλα,fissan σαμπουαν κ κρεμα και κατι αλλα πραγματα τηη chicco.
Αχ σου στενει ηpampers κουπονια?κ εγω θελω!Μονο μια φορα ηρθαν και αυτο 2 μηνες αφου ειχα κανει την εγγραφη!

Μα αυτό είναι το φοβερό: δεν έχω κάνει καμιά εγγραφή! Ένα μήνα αφου γέννησα ήρθε ένα πακετάκι κουπόνια με ένα περιοδικάκι με θέματα για νεογέννητα. Τον προηγούμενο μήνα ήρθε το περιοδικάκι με θέματα για παιδιά 2-4 μηνων. Αρα η πάμπερς έχει όχι μόνο τα στοιχεία μου, αλλά γνωρίζει και ότι έχω παιδάκι στην χι ηλικία, και με έχει φακελωμένη και με θυμάται! Τωρα που το λες, από το μαιευτήριο έφυγα με ένα πακέτο με διάφορα προϊόντα και παμπερς.
Κατα τα άλλα μη νομίζετε, τρία κουπόνια των 2 ευρώ το καθένα μου στείλανε. Κατί είναι βέβαια, αλλά σε σχέση με το όσα χρειαζόμαστε...

eleftherna έγραψε:Και μένα μόνο μια φορά μου στείλανε κουπόνια από την pampers, ενώ είχα εγγραφεί κιόλας! Τι πάνες χρησιμοποιείτε? Εγώ pampers new baby. Μια φορά που πήρα libero δεν έμεινα πολύ ικανοποιημένη. Είναι όμως ακριβές οι @#$%@#$% ! Τις pampers simply dry (τις πορτοκαλί, που είναι φθηνότερες), τις έχει δοκιμάσει καμία σας?
Αρχικά τις new baby. Τωρα τις active fit (έχουν και ώραία σχέδια απο το sesame street!). Με τις simple dry δεν έμεινα πολύ ικανοποιημένη, άλλους όμως του βολέψαν.
Γενικά δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος, αλλά κατα καιρούς έχουμε διαροές απο τα πλάγια. Ή και απο πάνω αν τα κάνει με φόρα (γίνομαι γραφική πρωί-πρωί).

Neni

Neni
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Και επειδή έχω μνήμη (και πισινό) ελέφαντα .....

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΆ ΕΛΕΥΘΕΡΝΑ!!!!

Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 15 654316 Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 15 654316 Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 15 654316

και καλά και πολύχρωμα!!

Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 15 654316 Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 15 654316 Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 15 654316

... πάω να φάω ενα παγωτίνι στην υγειά σου (τα οποία ζουν ακόμα, είμαι σίγουρη οτι ο σκασμένος τα έχει μετρημένα και περιμένει να υποκύψω για να με δουλέψει!)

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Neni έγραψε:

.
Αρχικά τις new baby. Τωρα τις active fit (έχουν και ώραία σχέδια απο το sesame street!). Με τις simple dry δεν έμεινα πολύ ικανοποιημένη, άλλους όμως του βολέψαν
Γενικά δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος, αλλά κατα καιρούς έχουμε διαροές απο τα πλάγια. Ή και απο πάνω αν τα κάνει με φόρα (γίνομαι γραφική πρωί-πρωί).[/quote]


Μηπως πρεπει να αλλαξετε νουμερο?
Εμεις οσες φορες ειχαμεδιαρροες απο πλαγια,πισω και πανω η μπροστα και πανω εφταιγε το μεγεθος!

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Χρονια πολλα Ελευθερνα! Mad Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 15 130627
Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 15 12978 Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 15 12978 Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 15 12978



Να σε χαιρεται η οικογενεια σου!

Neni

Neni
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
athina235 έγραψε:
Neni έγραψε:

.
Αρχικά τις new baby. Τωρα τις active fit (έχουν και ώραία σχέδια απο το sesame street!). Με τις simple dry δεν έμεινα πολύ ικανοποιημένη, άλλους όμως του βολέψαν
Γενικά δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος, αλλά κατα καιρούς έχουμε διαροές απο τα πλάγια. Ή και απο πάνω αν τα κάνει με φόρα (γίνομαι γραφική πρωί-πρωί).


Μηπως πρεπει να αλλαξετε νουμερο?
Εμεις οσες φορες ειχαμεδιαρροες απο πλαγια,πισω και πανω η μπροστα και πανω εφταιγε το μεγεθος![/quote]

Καλή σκέψη, αλλά παίρνω το 3 το οποίο υποτίθεται πως είναι για 4-9 κιλα και είμαστε 6. Το 4 για ποσα κιλά είναι;
Βασικά, λερώνεται με την μία όταν κάνει κακά, γιατί τα κάνει με φόρα… πώς να το περιγράψω τώρα αυτό ευγενικά… λοιπόν ακούγεται ένα πρρρρρρρρρ και μέσα σε δευτερόλεπτα το φορμάκι έχει στάμπες στην πλατη. Εντάξει, δεν συμβαίνει κάθε μέρα αυτό, αλλά όταν συμβαίνει μου έρχεται να κάνω φόνο. Δεν βγαίνει και εύκολα ο λεκές.

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Neni έγραψε:
athina235 έγραψε:
Neni έγραψε:

.
Αρχικά τις new baby. Τωρα τις active fit (έχουν και ώραία σχέδια απο το sesame street!). Με τις simple dry δεν έμεινα πολύ ικανοποιημένη, άλλους όμως του βολέψαν
Γενικά δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος, αλλά κατα καιρούς έχουμε διαροές απο τα πλάγια. Ή και απο πάνω αν τα κάνει με φόρα (γίνομαι γραφική πρωί-πρωί).


Μηπως πρεπει να αλλαξετε νουμερο?
Εμεις οσες φορες ειχαμεδιαρροες απο πλαγια,πισω και πανω η μπροστα και πανω εφταιγε το μεγεθος!

Καλή σκέψη, αλλά παίρνω το 3 το οποίο υποτίθεται πως είναι για 4-9 κιλα και είμαστε 6. Το 4 για ποσα κιλά είναι;
Βασικά, λερώνεται με την μία όταν κάνει κακά, γιατί τα κάνει με φόρα… πώς να το περιγράψω τώρα αυτό ευγενικά… λοιπόν ακούγεται ένα πρρρρρρρρρ και μέσα σε δευτερόλεπτα το φορμάκι έχει στάμπες στην πλατη. Εντάξει, δεν συμβαίνει κάθε μέρα αυτό, αλλά όταν συμβαίνει μου έρχεται να κάνω φόνο. Δεν βγαίνει και εύκολα ο λεκές.

[/quote]





Δεν εχει σημασια!
Το 4 ειναι 7-18 κιλα .
Εμεις ολα αυτα που περιεγραψες τα παθαιναμε οταν ηταν οριακα στα κιλα,δηλαδη 6 με 6500 και παιρναμε το 3
Ημασταν εξω και παιρναμε μαζι εκτος απο πανες και φανελακι και φορμακι!
Δεν υπηρχε περιπτωση να τα κανει και να μην λερωσει τα παντα.Και αν την ειχα αγκαλια λερωνε και εμενα!!!

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
maria82 έγραψε:Ο γιατρός μου ξεκινάει στον 5ο μήνα με κρέμα βανίλια όπως σου είπα στον επόμενο βάζει τα φρούτα και μόλις κλείσει τον 6ο μήνα βάζει λαχανικά, έτσι έκανα και στην μεγάλη μου κόρη, βέβαια ότι σου πει ο γιατρός σου θα πράξεις, αλλά μην σε παραξενέυουν οι κρέμες! απόψή μου βέβαια!
Γεια σου Μαρία!
Λογική αυτή η μέθοδος. Θα δω τον παιδιατρο απο βδομαδα, να δουμε τι θα πει...

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ευχαριστω πολύ κορίτσια!
Να ειστε καλά, ευχομαι και σε σας υγεία και ευτυχία με τους αγαπημένους και τα πιτσικουλίνια σας!!!
Νένι, εχεις το ελεύθερο να φας ενα κομάτι τούρτα (την υπόλοιπη θα τη φάει η Αθηνά!!!)
flower flower flower

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Όσο για τις πάνες, έχω παρατηρήσει το εξής: Εμείς έχουμε δοκιμάσει διάφορες, αλλά σε γενικές γραμμές χρησιμοποιούμε τις new baby, το Νο3 (4-7κιλά). Τις προάλλες πήραμε ένα κουτί active fit και λερώθηκε δις από πίσω. Αυτό έγινε είτε επειδή ήταν λίγο μεγαλύτερες (4-9κιλα), είτε επειδή δεν απορροφούν γρήγορα τα κακάκια, γιατί η επιφάνειά τους είναι λεία. Οι new baby έχουν κάτι σαν κυψέλες και απορροφούν καλύτερα. Δεν βγαίνουν όμως σε μεγάλα νούμερα.
Κάποτε είχα δοκιμάσει και τις baby dry και ήταν πολύ απορροφητικές σαν να ρουφούσαν τελείως τα κακάκια και έμενε μόνο κάτι σαν σκόνη! Αφού είχα τρελαθεί, νόμιζα οτι το παιδί χflowerει σκόνη!

ΕΙΡΗΝΗ 29

ΕΙΡΗΝΗ 29
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Γεια σας κοριτσια!Ελπιζω να μη με ξεχασατε γιατι χαθηκα αρκετες μερες!!

Καταρχην ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ στη μανουλα Ελευθερνα!!!!!!Να τα εκατοστησεις και να χαιρεσαι την οικογενεια σου και ολα οσα πολυ επιθυμεις!Μα πανω απο ολα σου ευχομαι ΥΓΕΙΑ!!!!!!

Οσον αφορα τις πανες, εγω χρησιμοποιω εδψ και λιγες μερες τις active fit και ειμαι πολυ ευχαριστημενη!!!Αυτο με τις διαρροες ειναι μεγαλη πικρα, το εχω περασει κι εγω αλλα τελευταια ευτυχως λιγοτερο!!!Το προβλημα ειναι οτι πολλες φορες τα κακα του φευγουν με φορα και μετα....τρεχα να πλενεις α μ ε σ ω ς τα ρουχα γιατι μετα ο λεκες μενει! Παντως εγω καταλαβα οτι εχουν ελαττωθει οι διαρροες αρκετα απο τοτε που παιρνω μεγαλυτερο νουμερο (τωρα παιρνω το 4) και σφιγγω αρκετα την πανα!

Κατα τα αλλα ελπιζω να εισαστε ολες πολυ καλα, θα τα πουμε ξανα συντομα πιστευω..

Καλο σας απογευμα!Φιλακια σε ολες σας και στα νινακια σας!!
Smile

mama_evi

mama_evi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ελεύθερνα!!!
Χρόνια πολλά...καλά...κι ευτυχισμένα!!!
Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 15 654316

Να τα χιλιάσεις!!! Να εισαι πάντα καλά και να χαίρεσαι την οικογένειά σου!!! Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 15 893968

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Σας ευχαριστώ πολύ!!!! Smile Smile Smile

Neni

Neni
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Τώρα παρατήρησα ότι αυτό το παλιοφόρουμ αλλάζει και την ηλικία, μεχρι χθες στο άβαταρ της Ελεύθερνας έλεγε 33 αν δεν κάνω λάθος. Ααα, θα πάω να αλλάξω την ημερομηνία γέννησης μου, λέω να βάλω 1989, και να ξαναγίνω 21 (άμα είναι να κλέψεις, να κλέβεις χοντρά!)
Wink
Πως πέρασες τα γενέθλια σου τελικά; Εγώ έφαγα ΕΝΑ παγωτίνι και είπα στον Νικό ότι είναι για τα γενέθλιά σου.


Λοιπόν το καμάρι μου άρχισε πάλι να ξυπνάει την νύχτα! Καλά, όχι ακριβώς την νύχτα, το χάραμα κατά τις 4-5. Και δεν ξανακοιμάται αμέσως, θέλει χάζεμα για καμιά ώρα. Το κάνει εδώ΄και μερικές μέρες. Δεν είναι φοβερό όμως γιατί την βάζω κατά τις 9 με 10 για ύπνο, άρα κοιμάται αρκετές ώρες έτσι κι αλλιώς.

Το νέο μας κόλπο είναι να βάζουμε ότι μπορούμε στο στόμα, τα δικά σας το κάνουν; Πόσο νευρική πρέπει να είμαι με την καθαριότητα; Εννοώ τα παιχνίδι κυρίως, γιατί τα πετσετάκια, σεντονάκια κλπ είναι καθαρά και σιδερωμένα, λογικά αυτό αρκεί.


Α, Εύη, μέρες θέλω να το γράψω: σόγια μπορείς να φάς; Την προηγούμενη φορά που πηγαμε στην παιδιατρο είδε ότι η μικρή ειχε βγάλει μια ελαφριά δερματίτιδα , όχι κάτι έντονο, αλλά επειδή και ο μπαμπάς της βγάζει ξηροδερμία κατά καιρούς, μου πρότεινε να αποφύγω το φρέσκο γάλα και τα φιστίκια για λίγο καιρό, ως τα βασικά αλλεργιογόνα (όχι και τα γαλακτοκομικά, μονο το φρέσκο γάλα). Και πήρα τις προάλλες γάλα σόγιας. Είχα χρόνια να πιώ, αλλά τώρα έχω κολλήσει και μου αρέσει πολύ! Μπορείς να φάς και άλλα παράγωγα σόγιας, ο κιμάς πχ με κατάλληλο μαγείρεμα είναι σαν κρέας.

mama_evi

mama_evi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Σχετικά με τις στερεές τροφές που λέγαμε τις προάλλες (επανέρχομαι αλλά δεν είχα προλάβει να γράψω), η γιατρός μάς επέτρεψε να ξεκινήσουμε μόλις συμπληρώσουμε 20 μέρες από τον 4ο (εκεί γύρω στον 5ο δηλαδη) για δυο λόγους: πρώτον γιατί μας είπε ότι θα βοηθήσει στην παλινδρόμηση. Ο μπέμπης ταλαιπωρείται ακόμη πολύ με τις γουλίτσες. Μπορεί σε κάθε γεύμα να βγάλει γαλατάκι 5-6 φορές ακόμα και όταν πλησιάζει η ώρα για το επόμενο γεύμα, 3 ώρες δηλαδη μετά. Ο δεύτερος λόγος είναι ότι εγώ δίνω ήδη ξένο γάλα. Και ειδικά τώρα που πάω στη δουλειά, ένα γεύμα θηλασμού το χάνει. Άρα θα μπορούσα να αντικαταστήσω αυτό το γεύμα ξένου με μια κρεμούλα. Να σας πω την αλήθεια, αν θήλαζα αποκλειστικά ίσως ήμουν και γω επιφυλακτική να εισαγω στερεές πιο νωρίς από τους 6 μήνες. Για τις υπόλοιπες έτοιμες κρέμες, συμφωνώ και γω ότι μπορούμε να τις φτιάχνουμε μόνες μας, δεν έχει νόημα να τις παίρνουμε έτοιμες.

Όσο για το ρυζάλευρο, όπως διαβάζω στο βιβλίο που έχω, λέει ότι προτιμάται ως πρώτη τροφή επειδή αραιώνεται εύκολα και η συσταση που αποκτά δεν είναι πολύ πιο πυκνή από το γάλα, επειδή τα περισσότερα βρέφη το χωνεύουν πολύ εύκολα, επειδή δεν είναι πιθανό να προκαλέσει αλλεργική αντίδραση και επειδή παρέχει τον αναγκαίο σίδηρο, γι’ αυτό είναι πιθανόν το φαγητό που συστήνεται συχνότερα ως πρώτο γεύμα και αποτελεί την πρώτη επιλογή της Αμερικανικής Παιδιατρικής Ακαδημίας (και γω τώρα τα μαθαίνω αυτά). Μπορεί, λέει , να αναμείξεις το ρυζάλευρο και με μητρικό γάλα αλλά να αποφεύγεται το αραίωμα με λιωμένες μπανάνες, μήλο ή χυμούς γιατί το μωρό θα μάθει να δέχεται μόνο τα γλυκά φαγητά και να απορρίπτει οτιδήποτε άλλο.

Για τις πάνες που λέγατε, και γω pampers baby dry παίρνω, το 3 νούμερο. Συχνά λερωνόμαστε πολυυυυ και παντού αλλά δεν σκέφτηκα να παίρναμε μεγαλύτερο νούμερο επειδή δεν ταιριαζε στα κιλα . Τις Simply dry τις έχω δοκιμάσει αλλά δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη αν και είχα ενθουσιαστεί αρχικά που ήταν πιο οικονομικές.

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πολύ ωραία πέρασα χθες, δεδομένων των συνθηκών! Ήρθαν σπίτι δυο φίλες μου και σβήσαμε τα κεράκια οι 5 μας! Πολύ το ευχαριστήθηκα που είχαμε κόσμο, γιατί πέρα από την πεθερά μου που έρχεται ανελειπώς, δεν έχουμε συχνά επισκέψεις. Άλλοι φίλοι έχουν δικά τους παιδάκια (τόσο καιρό τους επισκεπτόμασταν εμείς) και άλλοι μας ξεχάσανε!!! Να φανταστείτε οι δύο από τις τέσσερεις κολλητές μου δεν με πήραν ούτε τηλέφωνο! Το διανοείστε???? Γι'αυτό λοιπόν οι άλλες δύο, που ήρθαν σπίτι, θα γίνουν νονάδες του παιδιού! Το αποφασίσαμε χθες! (Αλήθεια, εσείς έχετε αποφασίσει ποιος θα σας τα βαπτίσει?)
Όσο για τα γλυκά... Ουφφφ... Μου φέρανε μια πολύ ωραία τούρτα... 4 άτομα είμασταν και ο μπέμπης, οπότε τουλάχιστον η μισή έμεινε στο ψυγείο και από χθες το βράδυ τη ροκανίζω σιγά σιγά... Νιώθω τύψεις, αλλά είναι πολύύύύ ωραία! (σορυ Νένι, μόλις την φάω ξαναρχίζω δίαιτα!!!)
Και ο δικός μου βάζει τα πάντα στο στόμα, τόσο που σήμερα αναρωτιώμουν μήπως πεινάει! Αλλά όχι, εξερευνάει. Τώρα με την καθαριότητα... δεν γίνεται να καθαρίζω τις κουδουνίστρες κάθε φορά που πέφτουν κάτω, οπότε του τις ξαναδίνω, τις σαλιώνει, τις ρίχνει κάτω (ποιος ξέρει τι κολάει πάνω τους - δεν καθαρίζω βλέπετε και συχνά) και του τις ξαναδίνω!!! Και ο Θεός βοηθός!!!
Θα αποκτήσει πολλά αντισώματα ο δικός μου!

Και για να επανέλθω στο θέμα της πάνας: Γιατί δεν μείνατε ευχαριστημένες από τις Simply dry?

Αυτά!!!

mama_evi

mama_evi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Νένη, δυστυχώς οι αποψεις (και σε αυτό το θέμα) διίστανται από τους παιδιάτρους. Άλλοι λένε μπορείς να φάς και άλλοι όχι (άντε βγάλε άκρη δηλαδή). Στο βιβλίο (άντε παλι αυτο το βιβλίο θα μου πεις!) διάβαζα πως σε πολλά παιδάκια με αλλεργία στο αγελαδινό γάλα δίνουν γάλα σόγιας αλλά πολλά από αυτά παρουσιαζουν αλλεργια ΚΑΙ στη σογια...οπότε το ρισκαρεις??? Είπα λοιπον να μην τρωω ούτε και σόγια (εχω δοκιμασει ομως τον κιμα και ηταν ωραιοτατος!).
Στο στόμα βαζουμε και μεις τα ΠΑΝΤΑ!!! Τα χερακια τα εχουμε ολη μερα στο στομα και μεις ειμαστε με ενα οινοπνευμα να απολυμαινουμε! Γενικά, ότι τον πλησιαζει (χερια δικα μας, παιχνιδια, πανακια για να τον σκουπίσουμε κλπ) ανοιγει διαπλατα το στομα για να το μασουλησει!!!

mama_evi

mama_evi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ελευθερνα, εγω τα χερακια του κανω με οινοπνευμα πιο πολυ γιατι μενει επανω γαλατακι απο τις γουλιες και μυριζουν καπως...ξινιλα No με τα παιχνιδια οντως δεν μπορεις να κανεις και πολλα!

Ηθελα από προχθες να το σχολιασω γιατί διέκρινα μια πικρία στα λόγια σου όταν έλεγες αν θα αξιωθεί καμία φίλη σου να έρθει στα γενέθλια σου... αλλα ειπα να μη το κανω. Μιας και το ξαναθιγεις ομως θα σου πω οτι και γω νιωθω οτι καποιοι με ξεχασανε μετα που γεννηθηκε ο μπεμπης και με στενοχωρει πολυ (όποτε εχω χρονο να το σκεφτω). Φαντασου... πολυ καλη μου φιλη, που μενει πολυ μακρυα βεβαια, μεχρι και την πρωτομαγια δεν με ειχε παρει τηλεφωνο για να μου ευχηθει για τον μπεμπη, παρα μονο μου ειχε στειλει τις ευχες με μεηλ ως απαντηση σε δικο μας μεηλ που της ειχαμε στειλει με φωτο 1 μερα μετα τη γενηση του. Στην κληση της δεν απαντησα εκεινη τη στιγμη γιατι ειχα δουλεια και ακομα δεν της εχω τηλεφωνήσει...δεν εχω διαθεση ούτε μπορώ να προσποιηθώ ότι όλα είναι καλά και ότι δεν με έχει πειράξει η στάση της...γι'αυτό άλλωστε αποφεύγω να την παρω. Η δικαιολογία κάποιων είναι ότι δεν έχουν χρόνο να έρθουν να μας δουν (δεν παιζει αυτό) ή ότι δεν έρχονται για να μη μας ενοχλήσουν (κι ας τους έχω πει άπειρες φορές ότι έχω αναγκη να βλεπω κόσμο στο σπίτι και ότι περνάω δύσκολα όλη τη μέρα μόνη -τον πρώτο καιρό τουλαχιστον). Τελοσπαντων, τα λέω και παλι με πιανει το παράπονο! Sad

mama_evi

mama_evi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Νονά και μεις καταλήξαμε και της το ανακοινώσαμε ανημερα το Πάσχα που ήρθε να μας επισκεφτει και να γιορτάσουμε μαζι! Very Happy Ειναι παιδική φίλη του άντρα μου και δικη μου φίλη εδώ και 10 σχεδον χρόνια που είμαστε μαζί.

Α! Οι simply dry δεν μας βόλεψαν γιατι λερωνόταν πολύ συχνά, κυρίως από πίσω, όχι από τα πλαϊνά. Shocked Όπως λες είχαν λεία επιφάνεια και μου φαινόταν ότι δεν απορροφούν καλα!

moroulou

moroulou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mama_evi έγραψε:Νονά και μεις καταλήξαμε και της το ανακοινώσαμε ανημερα το Πάσχα που ήρθε να μας επισκεφτει και να γιορτάσουμε μαζι! Very Happy Ειναι παιδική φίλη του άντρα μου και δικη μου φίλη εδώ και 10 σχεδον χρόνια που είμαστε μαζί.

Α! Οι simply dry δεν μας βόλεψαν γιατι λερωνόταν πολύ συχνά, κυρίως από πίσω, όχι από τα πλαϊνά. Shocked Όπως λες είχαν λεία επιφάνεια και μου φαινόταν ότι δεν απορροφούν καλα!
javascript:emoticonp('Very Happy')ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΕΛΗ ΝΟΕΜΒΡΗ.ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΣΑΣ ΤΡΩΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ,ΧΑΡΤΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑΚΙΑ ΔΑΧΤΥΛΑΚΙΑ ΠΑΝΑΚΙΑ ΣΕΝΤΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ .ΠΡΟΧΤΕΣ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΡΙΖΑΛΕΥΡΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΜΕ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ.ΘΑ ΤΗ ΘΗΛΑΖΩ ΜΙΑ ΖΩΗ??

mama_evi

mama_evi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
moroulou, καλως ήλθες στην παρέα μας! Να σου ζήσει το ζουζουνακι σου!
Τρώτε και σεις τα πάντα ε? Πότε θα σταματήσουν άραγε να το κάνουν αυτο? Rolling Eyes
Το μπιμπερό δε το δέχεται καθόλου ή απλά δε το δέχεται με ξένο γάλα?

Neni

Neni
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Βρε κορίτσια, είμαστε φοβερές! Από το ένα θέμα στο άλλο πάμε! Ας δοκιμάσω να βάλω μια σειρά!

1 . Με τις simple dry λερωνόμασταν... simple halia. Βέβαια τις ειχα δοκιμάσει πριν 2 μήνες και όπως είπα ήδη, κάποιους άλλους γονείς τους βολεύουν. Δοκίμασε τες. Ϊσως τις ξαναπάρω και εγώ σε άλλο νούμερο που λεει και η Αθηνά.

2. Moroulou καλωσήρθες. Μια ζωή δεν νομίζω να την θηλάζεις, αλλά ακόμα λίγο γιατί όχι! Laughing

3. Οινόπνευμα σκέφτηκα και εγώ να βάλω στη χέρια της, αλλά μου φάνηκε ..κάπως, δεν ξέρω γιατί. Χαζομάρα, γιατί τι να πάθει από το οινόπνευμα; Ούτε εγώ θέλω να είμαι υστερική με την καθαριότητα, ώρες-ώρες με πιάνει κρίση, και μετά μου περνάει. Σκουπίζω κάπως συχνότερα κυρίως λογω σκύλου (τρίχες). Ελεύθερνα έχεις και εσύ σκύλο, καλά δεν θυμάμαι; Μακρύτριχο ή όχι; Αντέχεις;

5. Νονά έχω βρεί εδώ και χρόνια (είμαι της πρόληψης γενικά!). Οταν παντρευτήκαμε κάναμε πολιτικό γάμο, στον οποίο χρειάζονται δυο μάρτυρες. Ο ένας ήταν ο κολλητός του Νικου και εγώ είπα στις δύο καλλίτερες μου φίλες να διαλέξουν: η μία μάρτυρας και η άλλη νόνα όταν με το καλό!
Το άλλο βέβαια που σκέφτόμαστε είναι να μην κάνουμε βάφτιση. Μη το πάρετε στραβά (γιατί όπου το λέω με κοιτάνε κάπως), τρέφω μεγάλο σεβασμό στις πεποιθήσεις του οποιουδήποτε, απλώς εμείς δεν είμαστε θρήσκοι. Ναι, γεννηθήκαμε έλληνες και βαπτιστήκαμε Χ.Ο.όπως όλα τα παιδάκια, αλλά αφου έκτοτε με την εκκλησία δεν έχουμε καμία σχεση, δεν βρίσκουμε το λόγο να δώσουμε ένα δόγμα στο παιδί, έστω και τυπικά. Λέμε να κάνουμε απλώς κάποιο τραπέζι όταν στείλω την φίλη μου στο ληξιαρχείο να κάνει την ονοματοδοσία.

6. Βρε Εύη, πιο βιβλίο έχεις;

7. Το θέμα των φίλων.. είναι μεγάλο θέμα!! Θυμάμαι πριν χρόνια μία φίλη μου από την σχολή, η οποία μόλις έκανε παιδί πραγματικά εξαφανίστηκε και όταν πήγαινα σπίτι της (και έμενε και μακριά) ένιωθα παρείσακτη. Sad Από τότε λοιπόν, είχα την εντύπωση πως αυτοί που κάνουν παιδί είναι που ‘χάνονται’ και ορκιζόμουν ότι εγώ δεν θα εγκαταλείψω τους φιλους μου όταν κάνω παιδί και δεν θα μιλάω συνέχεια γι’ αυτό. Και να που διαπίστωσα και εγώ το αντίθετο: εγω΄να θέλω κόσμο και αυτοί να μην έρχονται! Τον πρώτο καιρό η αλήθεια είναι πως και ΄μένα με είχε πάρει από κάτω (‘κανεις δε μ’αγαπάει, δεν έχω φίλους, θα αρχίσω να μιλάω στο ντουβάρι’ κλπ). Τωρα που τα βλεπω λίγο πιο ψύχραιμα τα πράγματα, δεν μου φαίνονται τόσο τραγικά. Ναι, είχα ανάγκη να δω κόσμο, αλλά και ο κόσμος έχει τις δουλειές του. Και μη γελιόμαστε, τους φίλους και γνωστούς τους βλέπουμε κυρίως έξω από το σπίτι, σε καφέ και εστιατόρια, δεν ήταν ότι πριν ερχόντουσαν διαρκώς στο σπίτι και τώρα δεν έρχονται. Ασε που πολλοί φοβούνται μη κολλήσουν κάτι το μικρό.
Εχω όμως και ένα-δυο ανθρώπους από τους οποίους περίμενα περισσότερα. Νιώθω ότι έπρεπε να είναι πιο κοντά μου. Όχι για να ‘βλέπουν το παιδί’ αλλά γιατί εγώ δεν ήμουνα καλά και τους χρειαζόμουν. Εσύ Ευη τι σκέφεσαι να κάνεις, θα μιλήσεις στην φίλη σου για τα συναισθήματά σου; Γιατί πραγματικά και εγώ δεν είμαι σίγουρη πώς να το διαχειριστώ. Από την μία σκέφτομαι ότι καλό είναι να μιλάμε για αυτά που νιώθουμε, από την άλλη όμως, επειδή γενικά είμαι άνθρωπος που τείνει να ξεχνά τα άσχημα, λέω μήπως να το αφήσω… δεν ξέρω, εσείς τι λέτε;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 15 από 31]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 23 ... 31  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις