Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
74 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 74 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 17 ... 31  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 31]

mama_evi

mama_evi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
elenitsa1987 έγραψε:Μαμα ευη αν θες τη γνωμη μου για να καταφερεις να πετυχεις αποκλειστικο θηλασμο βαλε το μωρο οσο περισσοτερο μπορεις στο στηθος,εστω ακομα και να πιπιλιζει οταν δε πειναει για να σου αυξησει τη παραγωγη.Οσο του δινεις ξενο μειωνεται το δικο σου γαλα και ειναι κριμα!Το μωρο πιστευω οτι κλαιει στο στηθος σου μετα απο 5' οχι ισως γιατι δε βρισκει γαλα αλλα γιατι το να πινει απο το στηθος ειναι πιο κουραστικο και δυσκολο απο οτι το μπουκαλι και προτιμαει την ''ευκολη λυση'',δηλαδη το μπουκαλι.Εγω στη θεση σου θα μειωνα σταδιακα το ξενο και θα το αφηνα περισσοτερη ωρα στο στηθος,θα συνηθισει θα δεις.good luck!

Έχεις απόλυτο δίκαιο elenitsa. Απλά κάποια στιγμή που το είχα αποφασίσει και το είχα επιχειρήσει, δεν είχε αποτελεσμα. Και μάλιστα ο μπέμπης ήταν μες την γκρίνια όλη μέρα. Μπορεί βέβαια να ήταν άλλος ο λόγος και όχι η πείνα. Τι να πώ... Θα το ξαναπροσπαθήσω όμως. Έχω ήδη μειώσει κατά 2 γεύματα το συμπλήρωμα. Θέλει υπομονη και χρόνο... Αλλά δόξα το Θεό και από τα δυο διαθέτουμε! Smile

elenitsa1987


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mama_evi έγραψε:
elenitsa1987 έγραψε:Μαμα ευη αν θες τη γνωμη μου για να καταφερεις να πετυχεις αποκλειστικο θηλασμο βαλε το μωρο οσο περισσοτερο μπορεις στο στηθος,εστω ακομα και να πιπιλιζει οταν δε πειναει για να σου αυξησει τη παραγωγη.Οσο του δινεις ξενο μειωνεται το δικο σου γαλα και ειναι κριμα!Το μωρο πιστευω οτι κλαιει στο στηθος σου μετα απο 5' οχι ισως γιατι δε βρισκει γαλα αλλα γιατι το να πινει απο το στηθος ειναι πιο κουραστικο και δυσκολο απο οτι το μπουκαλι και προτιμαει την ''ευκολη λυση'',δηλαδη το μπουκαλι.Εγω στη θεση σου θα μειωνα σταδιακα το ξενο και θα το αφηνα περισσοτερη ωρα στο στηθος,θα συνηθισει θα δεις.good luck!

Έχεις απόλυτο δίκαιο elenitsa. Απλά κάποια στιγμή που το είχα αποφασίσει και το είχα επιχειρήσει, δεν είχε αποτελεσμα. Και μάλιστα ο μπέμπης ήταν μες την γκρίνια όλη μέρα. Μπορεί βέβαια να ήταν άλλος ο λόγος και όχι η πείνα. Τι να πώ... Θα το ξαναπροσπαθήσω όμως. Έχω ήδη μειώσει κατά 2 γεύματα το συμπλήρωμα. Θέλει υπομονη και χρόνο... Αλλά δόξα το Θεό και από τα δυο διαθέτουμε! Smile
Eυχομαι να τα καταφερεις!Αν εχεις θηλαστρο θα ηταν πολυ καλο να βγαζεις και με αυτο γαλα και να δινεις στο μωρακι,κι ετσι αυξανεται η παραγωγη και συνηθιζει και το μωρο το δικο σου γαλα.Αρκει να διαλεξεις ενα που ειναι καταλληλο για καθημερινη χρηση.Θα τα καταφερεις παντως σιγα σιγα μην τα παρατας θελει χρονο αλλα δεν ειναι ακατορθωτο.Στο λεω αυτο γιατι μια γνωστη μου θυμηθηκε να αρχισει να θηλαζει το μωρο της μετα απο 40 μερες που επινε μονο ξενο.Τελικα και γαλα ''κατεβασε'' αλλα και στους 3 μηνες θηλαζε αποκλειστικα!Φοβερο ε?Γι αυτο σου λεω,πεισμα θελει!

mama_evi

mama_evi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
elenitsa1987 έγραψε: Eυχομαι να τα καταφερεις!Αν εχεις θηλαστρο θα ηταν πολυ καλο να βγαζεις και με αυτο γαλα και να δινεις στο μωρακι,κι ετσι αυξανεται η παραγωγη και συνηθιζει και το μωρο το δικο σου γαλα.Αρκει να διαλεξεις ενα που ειναι καταλληλο για καθημερινη χρηση.

Κάποια στιγμή χρειάστηκε να πάρω θήλαστρο επειδή αρρώστησα και δεν μπορούσα να θηλάσω για 1-2 μέρες. Εδώ που μένω όμως (εκτός Αττικής) στα φαρμακεία δεν βρήκα άλλο θήλαστρο εκτός από ένα χειροκίνητο της Chicco. Αναγκαστικά το πήρα, δεν είχα άλλη επιλογή. Δεν με ενθουσίασε όμως γιατί ήταν κουραστικό και όχι και τόσο αποτελεσματικό. Δεν νομίζω δλδ πως είναι για καθημερινή χρήση (δεν τον πήρα άλλωστε με αυτή την προοπτική). Έχετε να μου προτείνετε κάποιο που έχετε χρησιμοποιήσει, αν τελικά καταλήξω σε μια τέτοια λύση;

Πολύ μιλήσαμε για μένα όμως! tongue Τα μπεμπάκια σας τι κάνουν; Εμένα ο μπέμπης έχει 1-2 μέρες που κάνει κάτι δυνατά γελάκια και ξετρελαίνομαι! Δεν έχει ακόμα αρχίσει να ξεκαρδίζεται αλλά είμαστε πολύ κοντά μου φαίνεται Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 3 328109

Neni

Neni
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Τί έγινε εδώ; Δυό μερες έχω να μπώ και γίναμε πολλές!! Σούπερ! Καλωσήλθατε!! Ναι, μπράβο στην Eleftherna που δημιούργησε αυτό το θέμα,
και ακόμα πιό πολλά μπράβο γιατί είναι έξυπνη και σατανική!!!Αυτό με τα φορμάκια ήταν κορυφαίο! Είσαι το είδωλό μου (εγώ γιατι δεν το σκέφτηκα αυτόWink

Αυτό το Σαββατοκύριακο δεν βάλαμε κώλ... μέσα! Γενικά έχω τάσεις φυγής απο τότε που έφτιαξε ο καιρός.. Τί είπες Evi, πώς ήταν οι πρώτες 40 μέρες; ΧΑΛΙΑ. Δεν λυπάμαι που το λέω, ήταν απο τις δυσκολότερες περιόδους της ζωής μου. Δεν είμαι ούτε δύκολη, ούτε γκρινιάρα γενικά, και ήταν και έπιλογή μου να μην έχω βοήθεια και να τα καταφέρουμε μόνοι, εγώ και ο άντρας μου, αλλά ... ΦΡΙΚΑΡΑ!!! (εσύ; )

Elegtherna καλή μου, είδωλό μου.. γιατί έχεις τόσο αγχος για το βαρος; Αφού απ'οτι καταλαβαίνω το έχεις ψάξει με τα του θηλασμού, γιατι κολάς με αυτά τα χαζά του τύπου "200 γραμμάρια την εβδομάδα"; Ο γιατρός σου τί λέει; Είναι υπερ του θηλασμού κατ'αρχήν (ουσιαστικά υπερ εννοώ, όχι τάχα υπερ αλλά με το ξένο γάλα στο τσεπάκι). Η δικιά μου γεννήθηκε 2980, βγηκαμε κάτι λιγότερα φυσικά. Τους πρώτους δυο μήνες πήρε πάνω απο κιλο κάθε μήνα, αλλά τον τρίτο μόνο 400 γραμμαρια. Εχεις πάει σε καμια συγκέντρωση του συνδεσμου θηλασμού; Αν ναι, πώς ήταν;

mama_evi

mama_evi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Neni έγραψε: Αυτό το Σαββατοκύριακο δεν βάλαμε κώλ... μέσα! Γενικά έχω τάσεις φυγής απο τότε που έφτιαξε ο καιρός..

Και καλά κάνατε! Η άνοιξη είναι η καλύτερη εποχή για βόλτες και αν προσθέσουμε το γεγονός ότι τον πρώτο καιρό είμασταν εσώκλειστες (τάισμα, άλλαγμα, πλύσιμο, και φτου κι από την αρχή) τότε το καλοκαίρι ποιος μας πιάνει! Εμείς έχουμε και τη θάλασσα δίπλα μας, οπότε στην παραλία θα τη βγαζουμε!


Neni έγραψε: Τί είπες Evi, πώς ήταν οι πρώτες 40 μέρες; ΧΑΛΙΑ. Δεν λυπάμαι που το λέω, ήταν απο τις δυσκολότερες περιόδους της ζωής μου. Δεν είμαι ούτε δύκολη, ούτε γκρινιάρα γενικά, και ήταν και έπιλογή μου να μην έχω βοήθεια και να τα καταφέρουμε μόνοι, εγώ και ο άντρας μου, αλλά ... ΦΡΙΚΑΡΑ!!! (εσύ; )

Ακριβώς έτσι και γώ! Πολύ δύσκολα και με ελάχιστη βοήθεια. Αυτό που έλεγα και πριν, με χίλιες δυο αμφιβολίες και ανησυχίες. Την κούραση δεν την αναφέρω, μάλλον προτιμώ να την ξεχνάω. Έλεγα αποκλείεται να τα βγάλω πέρα! Κι όμως...Να μαστε όλες εδώ Very Happy

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Οι 40 μερες και για μενα ηταν πολυ δυσκολες.Γεννησα φυσιολογικα αλλα επειδη εχω μικρη λεκανη ειχα πολλα ραμματα και πολυ ΠΟΝΟ!
30 μερες δεν μπορουσα καν να καθησω...Ορθια στον παγκο της κουζινα ετρωγα.Περπατουσα με ανοιχτα ποδια,εκανα ολη μερα ντουζ,υπεφερα και με το θηλασμο...
Αχ!
Τουλαχιστον το μωρο μου ηταν καλο το γλυκουλι μου.Ετρωγε και τη νυχτα κοιμοταν 5-6 ωρες σερι!Οποτε ξεκουραζομασταν.Αφου ξυπνουσαμε εμεις και την περιμεναμε να σηκωθει!Επρεπε να βγαλω και το γαλα αφου δεν το επινε.
Ε μετα τισ πρωτες εβδομαδες μαλλον καταβε οτι εχανε γευματα και αρχισαμε το κλασικο τριωρο που τελειωσε ευτυχως!Τωρα κοιμαται 10 ωρες.

mariza

mariza
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Να 'μαιιιιιιιιι!!!!!! Sorry κοριτσια που χαθηκα αλλα... ανωτερα βια!! χεχεχχεεε!!! Καλε ποσες γιναμε????
Καλωσοριζω τις μανουλες που δεν εχω μιλησει ακομα Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 3 654316 Να χαιρεστε τα βρεφακια σας!!




elenitsa1987 έγραψε:
mama_evi έγραψε:
elenitsa1987 έγραψε:Μαμα ευη αν θες τη γνωμη μου για να καταφερεις να πετυχεις αποκλειστικο θηλασμο βαλε το μωρο οσο περισσοτερο μπορεις στο στηθος,εστω ακομα και να πιπιλιζει οταν δε πειναει για να σου αυξησει τη παραγωγη.Οσο του δινεις ξενο μειωνεται το δικο σου γαλα και ειναι κριμα!Το μωρο πιστευω οτι κλαιει στο στηθος σου μετα απο 5' οχι ισως γιατι δε βρισκει γαλα αλλα γιατι το να πινει απο το στηθος ειναι πιο κουραστικο και δυσκολο απο οτι το μπουκαλι και προτιμαει την ''ευκολη λυση'',δηλαδη το μπουκαλι.Εγω στη θεση σου θα μειωνα σταδιακα το ξενο και θα το αφηνα περισσοτερη ωρα στο στηθος,θα συνηθισει θα δεις.good luck!

Έχεις απόλυτο δίκαιο elenitsa. Απλά κάποια στιγμή που το είχα αποφασίσει και το είχα επιχειρήσει, δεν είχε αποτελεσμα. Και μάλιστα ο μπέμπης ήταν μες την γκρίνια όλη μέρα. Μπορεί βέβαια να ήταν άλλος ο λόγος και όχι η πείνα. Τι να πώ... Θα το ξαναπροσπαθήσω όμως. Έχω ήδη μειώσει κατά 2 γεύματα το συμπλήρωμα. Θέλει υπομονη και χρόνο... Αλλά δόξα το Θεό και από τα δυο διαθέτουμε! Smile
Eυχομαι να τα καταφερεις!Αν εχεις θηλαστρο θα ηταν πολυ καλο να βγαζεις και με αυτο γαλα και να δινεις στο μωρακι,κι ετσι αυξανεται η παραγωγη και συνηθιζει και το μωρο το δικο σου γαλα.Αρκει να διαλεξεις ενα που ειναι καταλληλο για καθημερινη χρηση.Θα τα καταφερεις παντως σιγα σιγα μην τα παρατας θελει χρονο αλλα δεν ειναι ακατορθωτο.Στο λεω αυτο γιατι μια γνωστη μου θυμηθηκε να αρχισει να θηλαζει το μωρο της μετα απο 40 μερες που επινε μονο ξενο.Τελικα και γαλα ''κατεβασε'' αλλα και στους 3 μηνες θηλαζε αποκλειστικα!Φοβερο ε?Γι αυτο σου λεω,πεισμα θελει!


mama_evi
Συμφωνω αποοοοολυτα με elenitsa1987 Ακριβως το ιδιο θα σου προτεινα!! Ετσι εγινε και με εμενα... Η μικρη μου ηταν τοοοσο λαιμαργη που μου ματωνε τις ρωγες, τραβαγε το στηθος και εκλαιγε ταυτοχρονα επειδη δεν ειχε τη ροη που ηθελε εκεινη..... βλεπεις αυτοι ηταν οι λογοι που αρχισα το ξενο γαλα, απο το μαιευτηριο.. ετσι εμαθε τα ευκολα (φαυλος κυκλος) Τελικα... με πολυυυυυυ υπομονη, θηλαστρο ηλεκτρικο medela, και λιγοστευοντας τα ml απο το ξενο, καταφερα να φτασω στο ενα μονο βραδυνο ξενο, οπου και αυτο κοπηκε βιαια στο Παιδων λογω διαγνωσης αλλεργιας!!
Θα σου πω το εξης αποδεδειγμενο: Αν δεν διναμε ΚΑΘΟΛΟΥ ξενο γαλα, τα μωρακια μας κατα 95% ΔΕΝ υπηρχε περιπτωση να εμφανισουν αυτη την αλλεργια!!!!!!! Εχω τσαντιστει παρα πολυ... πρωτα με τον εαυτο μου και μετα με αυτους που δεν με ενημερωσαν γι' αυτη τη πιθανοτητα, δινοντας μου το Almiron 1!!
Ασε με.... σημερα ειχαμε προγραμματισμενο ραντεβου για το πρωτο μας εμβολιο καθως και την εξεταση του μηνα!!! Πο αναπτηξη ειναι μια χαρουλα το πουλακι μου... Γεννηθηκε 3.150gr 51cm _ Απο το μαιευτηριο βγηκαμε 3.090gr _Σημερα σχεδον 3μηνων ειναι 6.020gr 61cm!!!
Αλλα βρε κοριτσια ειμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ στεναχωρημενη.... Πεσ' τε μου... τι να κανω?? Το μπιμπινι μου ειναι γεματο με εκζεματα... Ατοπικη Δερματιτιδα (μεσαιου βαθμου)!! Αλλη μια ενδειξη της αλλεργιας! Ειμαι σε τοσο αυστηρη διαιτα και το μωρακι χειροτερευει!!!!!! Η γιατρος αναγκαστικα προτεινει υποαλλεργικο γαλα τουλαχιστον 1-2 γευματα την ημερα μπας και ηρεμισει λιγο χωρις να χρειαστει να σταματησουμε τον θηλασμο...!!!!!!!!!!!!!! Το φανταζεστε??? Εκανα τοση προσπαθεια.. για να δω το μωρακι μου να κλαιει που δεν του δινω το στηθος μου και το μπουκωνω με μια μπουκαλαρα με καποιο υγρο που του βρωμαει!!!!!!! Δεν φανταζεστε για τι κλαμα μιλαμε!!!!!!!!! και εκλαιγα κι εγω ...Ασε mama_evi μπορει τελικα να ειναι καλυτερα που του δινεις μεικτη διατροφη προς το παρον!!!!!!

elenitsa1987


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
40 πρωτες μερες!!!!Παναγια μου!!!Απο τις χειροτερες περιοδους της ζωης μου!!!Ενα μωρο να θελει συνεχεια τη μαμα του,εγω να κουτουλαω απο τη νυστα ολη την ωρα,τα ραματα να πονανε υπερβολικα(οπως ειπε και μια κοπελα πιο πανω παντα ορθια ημουν κι εγω) ,ο θηλασμος να ποναει πολυ,να τρεχουν γαλατα απο μονα τους και το στηθος απο 80b εφτασε στο 85e.Ενιωθα οτι κουβαλουσα 2 κοτρωνες!!!Τωρα ομως ολα οκ!!!
Εγω θηλαστρο εχω ηλεκτρικο της philips avent το isis uno iq.Ειναι καταλληλο για καθημερινη χρηση και πολυ βολικο.Εγω εδω στη γεμανια το πηρα 150 αλλα στο site peri thilasmou και σε αλλα ελληνικα site το εχουν 90-100 ευρω!
Κοριτσια δεν ειμαι απο τις φανατικες με το θηλασμο,ενταξει υπαρχουν γυναικες που δε θελουν η δε τα καταφερνουν να θηλασουν,λογικο ειναι και ευτυχως υπαρχει και η λυση του ξενου γαλακτος!Αλλα πραγματικα επειδη θηλαζω αποκλειστικα,αν και καποιες φορες ειναι κουραστικο λιγο,θελω να σας πω οτι μεχρι σημερα δεν ειχα κανενα προβλημα με αλλεργιες,ικτερο ,κτλ...ουτε καν κολικους κι ας ετρωγα τα παντα!Αν μπορειτε πραγματικα θηλαστε αποκλειστικα,εκτος απο τα μωρα και σε εμας κανει πολυ καλο!
κοριτσια καθε ποτε κανουν κακα τα παιδακια σας????Εμενα κανει 2-3 το πολυ φορες τη βδομαδα και καθε φορα που ρωταω το γιατρο μου λεει οτι ειναι οκ(λογω αποκλειστικου θηλασμου) και τα διακ σας ετσι κανουν???

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ελενιτσα για μενα ο θηλασμος γινεται δυσκολος οταν θελουμε να βγουμε εξω!Που να την θηλασω?Μεσα στον κοσμο κολλαω...και πηγαινω στο αυτοκινητο(σαν τις λεπρες εγω και η κορη μου Laughing Laughing Laughing )
Κακα η δικια μου κανει 3 φορες την ημερα και μπορει και περισσοτερες...
ειναι αναλογα στον οργανισμο του καθε παιδιου οπως και με τους ενηλικες πιστευω.
Εγω φοβαμαι αργοτερα που θα σταματησουμε το θηλασμο μην μου κανει δυσκοιλιτητα με το γαλα σε σκονη.
Πολυ χαιρομαο κοριτσια που δημιουργηθηκε αυτο το θεμα και τα μωρακια μοας ειναι τοσο κοντα σε ηληκια και μιλαμε.Και εγω ηθελα να αρχισω παρομοιο θεματακι αλλα ελεγα θα υπαρχουν αλλες η μονη μου θα μιλαω? Razz

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
eleftherna έγραψε:
Καλωσήλθατε κορίτσια, να σας ζήσουν τα μωρούλια σας!!!
Μπράβο Αθηνά! 7 κιλά!!! Τέλεια! Πρέπει να έχει αρκετές δίπλες στα μπουτάκια!!!

Εχει 2 διπλες!μια μεγαλη και μια μικρη!
Σημερα θα ξανα παμε στο γιατρο να την δει(ευτυχως)γιατι παλι το εκανα το θαυμα μου εχτες!
Της εκοβα τα νυχακια και δεν εβλεπα καλα(θα μου πεις γιατι δεν σταματαγες?Ελα ντε?και το ενιωθα οτι πρεπει να σταματησω)Και της εκοψα το δαχτυλακι επανω απο το νυχι που αν αρχισει το αιμα δεν σταματαει!!! affraid
Της ξανα ανοιξε σημερα η πληγη γιατι εγβαλε το χανσαπλαστ αλλα εφοδιαστηκα με κιανουργια και χαζες για να μην μπορει να τα βγαλει!

marimag

marimag
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
κοριτσια καλημερα!!!η δικη μας ιστορια ξεκινά 1 φλεβαρη που γεννησα τον μπεμπακο 3.800!!!καισαρικη αλλα η αποθεραπαει απολύ καλή με ελάχιστο πόνο καθητήρας και ορός έφυγαν την πρώτη μέρα και το απογευμα περπάτησα κιολας..το μωρακι το θηλασα αποκλειστικα το πρώτο δίμηνο.

το γάλα έτρεχε και απο τα δυο στήθη αλλά αυτό έδειχνε να πεινάει συνέχεια!!!
θηλαζα οτι ωρα ήθελε οση ώρα ήθελε και έφτασα να κοιμάται στο στήθος πάνω και απο μιαμιση ώρα κάθε δτο ώρες!!!είχα κυριολεκτικά πεθάνει απο την κουραση και την αϋπνια αλλά ήμουνα αποφασισμενη να θηλάσω!!!

τον πρώτο μήνα πήρε 500γραμμαρια ενώ στο μαιευτήριο είχε χάσει 430...τον δεύτερο 300!!!σκέτη απογοήτευση να κλαίει το παιδακι και να δείχνει οτι δεν χορτάινει!!!

εντωμεταξύ και κολικούς έκανε και έβγαλε και δερματίτιτδα μόνο με το μητρικό γάλα!!!

ο παιδίατρος μας που είναι υπερ του θηλασμού αποφάσισε τελικά να μας πει για συμπλήρωμα γιατί το μωράκι δεν πάιρνει κιλά ενω στο ύψος έφτασε τα 64 εκατοστα!!!!!!

δίνω μια βδομαδα το φριζολακ κομφορτ και το παιδι πήρε 350γραμμαρια!!!δεν κλαίει είναι ήρεμος και κοιμάται κανονικά!!!τι να πω ρε κορίτσια τον θηλάζω βέβαια πάντα πριν το συμπληρωμα αλλά όπως καταλαβαίνετε το γάλα μειώνεται... Mad Mad Mad Mad

marimag

marimag
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
συμβουλευτηκαμε και μαιες και συμβουλους θηλασμου αλλά δεν βρήκαμε άκρη.Σκέφτομαι μήπως δεν είναι καλής ποιότητας το γάλα αλλά και πάλι ξερω οτι καθε μανουλα μπορεί να θρέωει το παιδακι της ...δεν ξερω τι κανουμε λάθοπς στν αρχη έλεγα οτι κουραζεται και εγω δεν ξερω να τον κρατησω σωστα κτλ...τώρα όμωςε που έχει μεγαλώσει παλι κουράζεται??τι να πω.πάντως και την διατροφή μου πρόσεχα και ολα....νοιώθω οτι τόσος κόπος πήγε χαμένος αλλά τουλάχιστον ο μπέμποης αρχισε να παίρνει γραμμαρια εστω και με συμπληρωμα Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 3 215994

elenitsa1987


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
athina235 έγραψε:Ελενιτσα για μενα ο θηλασμος γινεται δυσκολος οταν θελουμε να βγουμε εξω!Που να την θηλασω?Μεσα στον κοσμο κολλαω...και πηγαινω στο αυτοκινητο(σαν τις λεπρες εγω και η κορη μου Laughing Laughing Laughing )
Κακα η δικια μου κανει 3 φορες την ημερα και μπορει και περισσοτερες...
ειναι αναλογα στον οργανισμο του καθε παιδιου οπως και με τους ενηλικες πιστευω.
Εγω φοβαμαι αργοτερα που θα σταματησουμε το θηλασμο μην μου κανει δυσκοιλιτητα με το γαλα σε σκονη.
Πολυ χαιρομαο κοριτσια που δημιουργηθηκε αυτο το θεμα και τα μωρακια μοας ειναι τοσο κοντα σε ηληκια και μιλαμε.Και εγω ηθελα να αρχισω παρομοιο θεματακι αλλα ελεγα θα υπαρχουν αλλες η μονη μου θα μιλαω? Razz
Καλα κι εγω πριν γεννησω σκεφτομουν αυτο για το θηλασμο οτι θα ντρεπομαι κτλ...Τωρα οπου και να ειμαι αν πεινασει η μπεμπα και δεν εχω μαζι γαλα δικο μου σε μπουκαλι πεταω το βυζι εξω και τη θηλαζω.Σιγα μην αφησω το παιδι μου νηστικο για να μην ενοχληθει ο καθε μα...κας!Αν και να σου πω την αληθεια οσοι με εχουν δει-ειδικα γυναικες- χαμογελανε γλυκα και φευγουν!Οι αντρες δε κοιτανε καθολου σα να ντρεπονται!Αφου ολες εξω θηλαζουν γιατι να ντραπουμε εμεις,ειναι το πιο φυσικο πραγμα,ενα μωρο που πειναει και τρωει!!!
Βεβαια αυτα εδω γερμανια το λεω και παλι ,στην ελλαδα εδε ξερω πως θα ειναι.Εκει θεωρουν πιο φυσικο να γλωσσοφιλιουνται τα 14χρονα σε μια καφετερια η΄μια γυναικα με ολο το ντεκολτε εξω παρα μια μανα να θηλαζει.Εμενα παντως δε με νοιαζει,οποιος ενοχλειται ας φυγει!!!

elenitsa1987


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
marimag έγραψε:συμβουλευτηκαμε και μαιες και συμβουλους θηλασμου αλλά δεν βρήκαμε άκρη.Σκέφτομαι μήπως δεν είναι καλής ποιότητας το γάλα αλλά και πάλι ξερω οτι καθε μανουλα μπορεί να θρέωει το παιδακι της ...δεν ξερω τι κανουμε λάθοπς στν αρχη έλεγα οτι κουραζεται και εγω δεν ξερω να τον κρατησω σωστα κτλ...τώρα όμωςε που έχει μεγαλώσει παλι κουράζεται??τι να πω.πάντως και την διατροφή μου πρόσεχα και ολα....νοιώθω οτι τόσος κόπος πήγε χαμένος αλλά τουλάχιστον ο μπέμποης αρχισε να παίρνει γραμμαρια εστω και με συμπληρωμα Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 3 215994
Το πιο σημαντικο ειναι να αναπτυσσεται ο μπεμπης και να ειναι ενα ηρεμο ευτυχισμενο μωρακι.Για μενα καλα εκανες,κι εγω αν επαιρνε τοσο λιγο βαρος η δικια μου το ιδιο θα εκανα.Δε χρειαζεται ουτε τυψεις ουτε ενοχες να εχεις.Αλλα βαζε τον και στο στηθος να μη σου κοπει εντελως το γαλα η να βγαζεις με θηλαστρο.

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
marimag μια χαρα ειναι και 2 μηνες!
καλε τι ψηλο μωρακι που εχεις! Very Happy
Δηλαδη στην κλιμακα της καμπυλης αναπτυξης δεν ηταν ενταξει?

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
elenitsa1987 έγραψε:
Καλα κι εγω πριν γεννησω σκεφτομουν αυτο για το θηλασμο οτι θα ντρεπομαι κτλ...Τωρα οπου και να ειμαι αν πεινασει η μπεμπα και δεν εχω μαζι γαλα δικο μου σε μπουκαλι πεταω το βυζι εξω και τη θηλαζω.Σιγα μην αφησω το παιδι μου νηστικο για να μην ενοχληθει ο καθε μα...κας!Αν και να σου πω την αληθεια οσοι με εχουν δει-ειδικα γυναικες- χαμογελανε γλυκα και φευγουν!Οι αντρες δε κοιτανε καθολου σα να ντρεπονται!Αφου ολες εξω θηλαζουν γιατι να ντραπουμε εμεις,ειναι το πιο φυσικο πραγμα,ενα μωρο που πειναει και τρωει!!!
Βεβαια αυτα εδω γερμανια το λεω και παλι ,στην ελλαδα εδε ξερω πως θα ειναι.Εκει θεωρουν πιο φυσικο να γλωσσοφιλιουνται τα 14χρονα σε μια καφετερια η΄μια γυναικα με ολο το ντεκολτε εξω παρα μια μανα να θηλαζει.Εμενα παντως δε με νοιαζει,οποιος ενοχλειται ας φυγει!!!

Αυτο θα σου ελεγα!Στην Ελλαδα δεν εχω δει καμια μαμα να θηλαζει δημοσια...Ουτε baby room υπαρχουν στις καφετεριες και τα εστιατορια...Μονο στο αεροδρομιο εχω δει και στα εμπορικα.Βασικα δεν κολλαω να τη θηλασω αλλα μεχρι να γινει η ολη διδικασια να σηκωσω τη μπλουζα,να ξεκουμπωσω το σουτιεν κτλ ε ειναι λιγο το θεαμα ακαταλληλο! Laughing Ζουμε και σε νησι και οπου και να ειμαστε συναδελφους του αντρα μου κυριως συνανταμε
Καλα εννοειται και εγω αν εβλεπα μανουλα να θηλαζει θα της χαμογελουσα Very Happy τουλαχιστον σε κανενα 2 μηνο που θα αρχισουμε τις στερεες τροφες οταν πειναει εξω θα ειναι πιο ευκοολο να της δωσω κατι αλλο να φαει.Ουτε βολτουλες με το καροτσι δεν ευχαριστιεμαι.Πειναει στο δρομο!!!Και εχει τοσο ωραιες μερες αλλα δεν ειμαστε για πολυ μακρια απο το σπιτι

mariza

mariza
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
athina235 έγραψε:
elenitsa1987 έγραψε:
Καλα κι εγω πριν γεννησω σκεφτομουν αυτο για το θηλασμο οτι θα ντρεπομαι κτλ...Τωρα οπου και να ειμαι αν πεινασει η μπεμπα και δεν εχω μαζι γαλα δικο μου σε μπουκαλι πεταω το βυζι εξω και τη θηλαζω.Σιγα μην αφησω το παιδι μου νηστικο για να μην ενοχληθει ο καθε μα...κας!Αν και να σου πω την αληθεια οσοι με εχουν δει-ειδικα γυναικες- χαμογελανε γλυκα και φευγουν!Οι αντρες δε κοιτανε καθολου σα να ντρεπονται!Αφου ολες εξω θηλαζουν γιατι να ντραπουμε εμεις,ειναι το πιο φυσικο πραγμα,ενα μωρο που πειναει και τρωει!!!
Βεβαια αυτα εδω γερμανια το λεω και παλι ,στην ελλαδα εδε ξερω πως θα ειναι.Εκει θεωρουν πιο φυσικο να γλωσσοφιλιουνται τα 14χρονα σε μια καφετερια η΄μια γυναικα με ολο το ντεκολτε εξω παρα μια μανα να θηλαζει.Εμενα παντως δε με νοιαζει,οποιος ενοχλειται ας φυγει!!!

Αυτο θα σου ελεγα!Στην Ελλαδα δεν εχω δει καμια μαμα να θηλαζει δημοσια...Ουτε baby room υπαρχουν στις καφετεριες και τα εστιατορια...Μονο στο αεροδρομιο εχω δει και στα εμπορικα.Βασικα δεν κολλαω να τη θηλασω αλλα μεχρι να γινει η ολη διδικασια να σηκωσω τη μπλουζα,να ξεκουμπωσω το σουτιεν κτλ ε ειναι λιγο το θεαμα ακαταλληλο! Laughing Ζουμε και σε νησι και οπου και να ειμαστε συναδελφους του αντρα μου κυριως συνανταμε
Καλα εννοειται και εγω αν εβλεπα μανουλα να θηλαζει θα της χαμογελουσα Very Happy τουλαχιστον σε κανενα 2 μηνο που θα αρχισουμε τις στερεες τροφες οταν πειναει εξω θα ειναι πιο ευκοολο να της δωσω κατι αλλο να φαει.Ουτε βολτουλες με το καροτσι δεν ευχαριστιεμαι.Πειναει στο δρομο!!!Και εχει τοσο ωραιες μερες αλλα δεν ειμαστε για πολυ μακρια απο το σπιτι

Eγω κοριτσια στην Αθηνα, οπου και να βρισκομαι, πεταω εξω (διακριτικα) το βυζι και θηλαζω..!! χωρις καμια ενοχη και κανενα θεμα!!! Baby room εχω δει ΜΟΝΟ στην ΙΚΕΑ!!!! πουθενα αλλου.. δυστυχως!! Παντως Αθηνα μου... σου προτεινω τον τροπο μου, οταν βγαινω εξω προσεχω να φοραω μπλουζα με ανοιχτο ντεκολτε ουτωσοστε να κατεβαινει πολυ ευκολα, φοραω και κανενα μαντηλι ή πασμινα που να ακουμπαει το πανω μερος του στηθους οταν το μωρακι πινει γαλατακι κι ετσι γινεται πραγματικα πολυ διακριτικο... στην πραγματικοτητα δεν φαινεται σχεδον τιποτα!!
Αλλα υπαρχει και ο καλυτερος τροπος (το εχω παραγγειλει και το περιμενω) τα slings γενικα ή ακομα καλυτερα το baba sling!!!
Μπορεις να εισαι ακομα και σουπερ μαρκετ να ψωνιζεις ή να περπατας και να θηλαζεις χωρις να φαινεται τιποτα!!!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mariza έγραψε:
athina235 έγραψε:
elenitsa1987 έγραψε:
Καλα κι εγω πριν γεννησω σκεφτομουν αυτο για το θηλασμο οτι θα ντρεπομαι κτλ...Τωρα οπου και να ειμαι αν πεινασει η μπεμπα και δεν εχω μαζι γαλα δικο μου σε μπουκαλι πεταω το βυζι εξω και τη θηλαζω.Σιγα μην αφησω το παιδι μου νηστικο για να μην ενοχληθει ο καθε μα...κας!Αν και να σου πω την αληθεια οσοι με εχουν δει-ειδικα γυναικες- χαμογελανε γλυκα και φευγουν!Οι αντρες δε κοιτανε καθολου σα να ντρεπονται!Αφου ολες εξω θηλαζουν γιατι να ντραπουμε εμεις,ειναι το πιο φυσικο πραγμα,ενα μωρο που πειναει και τρωει!!!
Βεβαια αυτα εδω γερμανια το λεω και παλι ,στην ελλαδα εδε ξερω πως θα ειναι.Εκει θεωρουν πιο φυσικο να γλωσσοφιλιουνται τα 14χρονα σε μια καφετερια η΄μια γυναικα με ολο το ντεκολτε εξω παρα μια μανα να θηλαζει.Εμενα παντως δε με νοιαζει,οποιος ενοχλειται ας φυγει!!!

Αυτο θα σου ελεγα!Στην Ελλαδα δεν εχω δει καμια μαμα να θηλαζει δημοσια...Ουτε baby room υπαρχουν στις καφετεριες και τα εστιατορια...Μονο στο αεροδρομιο εχω δει και στα εμπορικα.Βασικα δεν κολλαω να τη θηλασω αλλα μεχρι να γινει η ολη διδικασια να σηκωσω τη μπλουζα,να ξεκουμπωσω το σουτιεν κτλ ε ειναι λιγο το θεαμα ακαταλληλο! Laughing Ζουμε και σε νησι και οπου και να ειμαστε συναδελφους του αντρα μου κυριως συνανταμε
Καλα εννοειται και εγω αν εβλεπα μανουλα να θηλαζει θα της χαμογελουσα Very Happy τουλαχιστον σε κανενα 2 μηνο που θα αρχισουμε τις στερεες τροφες οταν πειναει εξω θα ειναι πιο ευκοολο να της δωσω κατι αλλο να φαει.Ουτε βολτουλες με το καροτσι δεν ευχαριστιεμαι.Πειναει στο δρομο!!!Και εχει τοσο ωραιες μερες αλλα δεν ειμαστε για πολυ μακρια απο το σπιτι

Eγω κοριτσια στην Αθηνα, οπου και να βρισκομαι, πεταω εξω (διακριτικα) το βυζι και θηλαζω..!! χωρις καμια ενοχη και κανενα θεμα!!! Baby room εχω δει ΜΟΝΟ στην ΙΚΕΑ!!!! πουθενα αλλου.. δυστυχως!! Παντως Αθηνα μου... σου προτεινω τον τροπο μου, οταν βγαινω εξω προσεχω να φοραω μπλουζα με ανοιχτο ντεκολτε ουτωσοστε να κατεβαινει πολυ ευκολα, φοραω και κανενα μαντηλι ή πασμινα που να ακουμπαει το πανω μερος του στηθους οταν το μωρακι πινει γαλατακι κι ετσι γινεται πραγματικα πολυ διακριτικο... στην πραγματικοτητα δεν φαινεται σχεδον τιποτα!!
Αλλα υπαρχει και ο καλυτερος τροπος (το εχω παραγγειλει και το περιμενω) τα slings γενικα ή ακομα καλυτερα το baba sling!!!
Μπορεις να εισαι ακομα και σουπερ μαρκετ να ψωνιζεις ή να περπατας και να θηλαζεις χωρις να φαινεται τιποτα!!!

Κορίτσια έχουν βγει καπελάκια θηλασμού. Είναι τοσο χαριτωμένα! Δείτε εδώ: http://mamalydia.wordpress.com/2009/05/07/breastfeeding_hats/

elenitsa1987


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
MariaM έγραψε:
mariza έγραψε:
athina235 έγραψε:
elenitsa1987 έγραψε:
Καλα κι εγω πριν γεννησω σκεφτομουν αυτο για το θηλασμο οτι θα ντρεπομαι κτλ...Τωρα οπου και να ειμαι αν πεινασει η μπεμπα και δεν εχω μαζι γαλα δικο μου σε μπουκαλι πεταω το βυζι εξω και τη θηλαζω.Σιγα μην αφησω το παιδι μου νηστικο για να μην ενοχληθει ο καθε μα...κας!Αν και να σου πω την αληθεια οσοι με εχουν δει-ειδικα γυναικες- χαμογελανε γλυκα και φευγουν!Οι αντρες δε κοιτανε καθολου σα να ντρεπονται!Αφου ολες εξω θηλαζουν γιατι να ντραπουμε εμεις,ειναι το πιο φυσικο πραγμα,ενα μωρο που πειναει και τρωει!!!
Βεβαια αυτα εδω γερμανια το λεω και παλι ,στην ελλαδα εδε ξερω πως θα ειναι.Εκει θεωρουν πιο φυσικο να γλωσσοφιλιουνται τα 14χρονα σε μια καφετερια η΄μια γυναικα με ολο το ντεκολτε εξω παρα μια μανα να θηλαζει.Εμενα παντως δε με νοιαζει,οποιος ενοχλειται ας φυγει!!!

Αυτο θα σου ελεγα!Στην Ελλαδα δεν εχω δει καμια μαμα να θηλαζει δημοσια...Ουτε baby room υπαρχουν στις καφετεριες και τα εστιατορια...Μονο στο αεροδρομιο εχω δει και στα εμπορικα.Βασικα δεν κολλαω να τη θηλασω αλλα μεχρι να γινει η ολη διδικασια να σηκωσω τη μπλουζα,να ξεκουμπωσω το σουτιεν κτλ ε ειναι λιγο το θεαμα ακαταλληλο! Laughing Ζουμε και σε νησι και οπου και να ειμαστε συναδελφους του αντρα μου κυριως συνανταμε
Καλα εννοειται και εγω αν εβλεπα μανουλα να θηλαζει θα της χαμογελουσα Very Happy τουλαχιστον σε κανενα 2 μηνο που θα αρχισουμε τις στερεες τροφες οταν πειναει εξω θα ειναι πιο ευκοολο να της δωσω κατι αλλο να φαει.Ουτε βολτουλες με το καροτσι δεν ευχαριστιεμαι.Πειναει στο δρομο!!!Και εχει τοσο ωραιες μερες αλλα δεν ειμαστε για πολυ μακρια απο το σπιτι

Eγω κοριτσια στην Αθηνα, οπου και να βρισκομαι, πεταω εξω (διακριτικα) το βυζι και θηλαζω..!! χωρις καμια ενοχη και κανενα θεμα!!! Baby room εχω δει ΜΟΝΟ στην ΙΚΕΑ!!!! πουθενα αλλου.. δυστυχως!! Παντως Αθηνα μου... σου προτεινω τον τροπο μου, οταν βγαινω εξω προσεχω να φοραω μπλουζα με ανοιχτο ντεκολτε ουτωσοστε να κατεβαινει πολυ ευκολα, φοραω και κανενα μαντηλι ή πασμινα που να ακουμπαει το πανω μερος του στηθους οταν το μωρακι πινει γαλατακι κι ετσι γινεται πραγματικα πολυ διακριτικο... στην πραγματικοτητα δεν φαινεται σχεδον τιποτα!!
Αλλα υπαρχει και ο καλυτερος τροπος (το εχω παραγγειλει και το περιμενω) τα slings γενικα ή ακομα καλυτερα το baba sling!!!
Μπορεις να εισαι ακομα και σουπερ μαρκετ να ψωνιζεις ή να περπατας και να θηλαζεις χωρις να φαινεται τιποτα!!!

Κορίτσια έχουν βγει καπελάκια θηλασμού. Είναι τοσο χαριτωμένα! Δείτε εδώ: http://mamalydia.wordpress.com/2009/05/07/breastfeeding_hats/
ουαου πολυ καλο!!!Θα το ψαξω να παρω ενα!!!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elenitsa1987 έγραψε:

ουαου πολυ καλο!!!Θα το ψαξω να παρω ενα!!!

Κοίταξα λίγο στο amazon και στο ebay αγγλίας αλλά δεν υπήρχε. Βρήκα όμως στο ebay Αμερικής:

http://cgi.ebay.co.uk/MOBOLEEZ-BREASTFEEDING-HAT-NURSING-COVER-/330422271503?pt=Feeding&var=&hash=item7dbaa2bbc8

Δεν ξέρω αν το έχει κάποιο μαγαζί στην Ελλάδα, τύπου Λητώ.

marimag

marimag
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
elenitsa mou stis kampyles anaptyksis oson afora to varos eimaste ektos...pros ta kato...sto ypsos vevaia eimaste pali ektos pros ta pano...o paidiatros mas exei pei oti to pithanotero einia na kseperasei to 1.90!!!einai psilos o antras mou!!!

Neni

Neni
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mama_evi..Ζεις κοντά σε θάλασσα; Ζηλεύω.. Δεν μεγάλωσα στην Αθήνα και δεν μου αρέσει που η μικρή μου θα μεγαλώσει εδω. Εγώ μικρή λυπόμουν τους κουμπάρους των γονιών μου που ζούσαν στην Κηφισιά γιατι δεν μπορουσα να φανταστώ καλοκαίρι χωρίς θάλασσα...

Κορίτσια, εγώ θηλάζω παντού. Δεν είμαι καμια καρα-άνετη ως άνθρωπος, αλλά κάποτε πρέπει να αλλάξουν τα πράγματα και στην Ελλάδα.. και κάποιος πρέπει να κάνει την αρχή.

mariza έγραψε:Αλλα βρε κοριτσια ειμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ στεναχωρημενη.... Πεσ' τε μου... τι να κανω?? Το μπιμπινι μου ειναι γεματο με εκζεματα... Ατοπικη Δερματιτιδα (μεσαιου βαθμου)!! Αλλη μια ενδειξη της αλλεργιας! Ειμαι σε τοσο αυστηρη διαιτα και το μωρακι χειροτερευει!!!!!! Η γιατρος αναγκαστικα προτεινει υποαλλεργικο γαλα τουλαχιστον 1-2 γευματα την ημερα μπας και ηρεμισει λιγο χωρις να χρειαστει να σταματησουμε τον θηλασμο...!!!!!!!!!!!!!! Το φανταζεστε??? Εκανα τοση προσπαθεια.. για να δω το μωρακι μου να κλαιει που δεν του δινω το στηθος μου και το μπουκωνω με μια μπουκαλαρα με καποιο υγρο που του βρωμαει!!!!!!! Δεν φανταζεστε για τι κλαμα μιλαμε!!!!!!!!! και εκλαιγα κι εγω ...Ασε mama_evi μπορει τελικα να ειναι καλυτερα που του δινεις μεικτη διατροφη προς το παρον!!!!!!

Με το να μη 'μπαίνεις' συχνά χανεις εξελλίξεις και ευτυχώς που έχεις εμάς Smile .. τσεκαρε εδώ για την δερματίτιδα: http://forum.eimaimama.gr/t5352-topic

Σε καταλαβαίνω πως νιώθεις, και εγώ έτσι νιώθω για το μπουκάλι! Μου κανει εντύπωση πάντως που ο γιατρός σου είπε για ειδικό γάλα, απ'οτι διαβάζω όλοι λένε για θηλασμό.

elenitsa1987 έγραψε:κοριτσια καθε ποτε κανουν κακα τα παιδακια σας????Εμενα κανει 2-3 το πολυ φορες τη βδομαδα και καθε φορα που ρωταω το γιατρο μου λεει οτι ειναι οκ(λογω αποκλειστικου θηλασμου) και τα διακ σας ετσι κανουν???
Και η δικιά μου γιατρός λέει οτι τα μωρά που θηλάζουν μπορεί να 'κανουν' και μετά απο 5-6 μέρες και είναι οκ. Η μικρή μου πιάνει όλες τις κλίμακες.. μπορει να κάνει 4 φορές σε μια μέρα και μετά να το ξεχάσει για τρεις μέρες!!

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αθηνά ποιος γιατρός εννοείς οτι σε στήριξε τόσο πολύ στο θηλασμό? Ο παιδίατρος? Σπάνιο!
Είναι καλά η μπεμπούλα σου? Φαντάζομαι θα τρελαθήκατε! Εγώ συχνά τον βάζω στην αλλαξιέρα πάνω στο πλυντήριο και πετάγομαι για δευτερόλεπτα να φέρω πχ καθαρά ρουχαλάκια αν έχει λερωθεί. Πρέπει να το σταματήσω αυτό, γιατί άλλο καναπές, άλλο πλυντήριο!

Εύη για τα θήλαστρα (ποιο είναι κατάλληλο για κάθε χρήση) δες εδώ: http://www.perithilasmou.gr/articles/breastfeeding-products/59-sosti-antlia.html

Neni δεν ξέρω τι ομάδα είσαι εσύ, αλλά εγώ έχω σιχαθεί την ΑΕΚ λόγω του (πεταμένου κατά τη γνώμη μου) χρόνου που της αφιερώνει ο καλός μου!
Τον γιατρό θα τον δω αυτή τη βδομάδα και θα δούμε τι θα μου πει... Θεωρητικά είναι υπέρ του θηλασμού... Θα δείξει...
Σε συγκέντρωση του συνδέσμου θηλασμού έχω πάει δύο φορές πριν γεννήσω. Γίνονται σε σπίτια εθελοντριών. Γίνεται συζήτηση για κάποιο καθορισμένο θέμα (πχ τα οφέλη του θηλασμού), αλλά το σημαντικότερο κατά τη γνώμη μου είναι η ανταλλαγή απόψεων και η ψυχολογική υποστήριξη (και η παρέα, γιατί όχι!).
Ο λόγος που γκρινιάζω πάντως είναι οτι το στήθος μου είναι σχετικά μικρό! Από 75Β πήγα σε 80 C και μου είναι άνετο θα έλεγα... Μακάρι να κουβαλούσα και εγώ αυτές τις πέτρες που λέτε!!! Ούτε γάλα μου έσταξε ποτέ μόνο του! ΠΟΤΕ! Γιατί??? Θέλω να δω και γω λίγο γαλατάκι να τρέχει!!! Και όταν πάω να βγάλω με το θήλαστρο, βγάζω το πολύ 50 ml και από τα δύο στήθη!!! Είμαι με ένα συνεχές άγχος μήπως το γάλα δεν αρκεί για το παιδί!

Οι 40 μέρες! Αχ! Εγώ παρότι δεν είχα κανένα σωματικό πρόβλημα, τα ράμματα με ενόχλησαν ελάχιστα, για μία βδομάδα το πολύ, ψυχολογικά ήμουν χάλια! Τις πρώτες 10 μέρες είχα δυσκολία να αποδεχθώ οτι έπρεπε να είμαι κλεισμένη μέσα! Μέχρι που σκεφτόμουν αρνητικά για το παιδί! Ντρέπομαι που το λέω, αλλά έτσι είναι. Μια φίλη μου με ρώτησε: τον αγαπάς περισσότερο από το Μάιλο (το σκύλο μου) και της απάντησα οτι η αγάπη χτίζεται, με τον Μάιλο έχουμε ζήσει 10 χρόνια, ενώ με το παιδί 10 μέρες! Τώρα φυσικά η αγάπη έχει χτίσει πολυκατοικία!

Εμένα κακά κάνει 3-4 φορές την ημέρα. Είναι όμως πολύ υδαρή. Και τα δικά σας έτσι είναι? Ο δικός μου έχει πολλά αέρια!!! Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο δυνατά ακούγονται! Πολλές φορές την ημέρα! Αρκετές φορές μάλιστα πονάει πριν την αμολήσει και ξυπνάει, αν κοιμάται!

Αθηνά, τι τυχερή που είσαι που η μικρή σου κοιμάται τόσο καλά! Σπάνιο για παιδί που θηλάζει αποκλειστικά!

Μαριζα, έχω ακούσει (δεν είμαι σίγουρη) οτι για να "καθαρίσει" ο οργανισμός μιας μητέρας από τα γαλακτοκομικά χρειάζονται 15 μέρες... Γιατί πρέπει να της δώσεις ξένο γάλα? Είναι επικίνδυνα αυτά τα εκζέματα? Μήπως να κάνατε λίγη υπομονή?

Καλά, αυτό το μήνυμα το γράφω με διαστήματα από το πρωί, αλλά εσείς όλο γράφετε καινούρια πράγματα και δεν προλαβαίνω!!!!! Λοιπόν, ανεβάζω αυτά προς το παρόν και επανέρχομαι αφού φάει το μπουμπούκι μου!!!

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
elenitsa1987 έγραψε:
Βεβαια αυτα εδω γερμανια το λεω και παλι ,στην ελλαδα εδε ξερω πως θα ειναι.Εκει θεωρουν πιο φυσικο να γλωσσοφιλιουνται τα 14χρονα σε μια καφετερια η΄μια γυναικα με ολο το ντεκολτε εξω παρα μια μανα να θηλαζει.Εμενα παντως δε με νοιαζει,οποιος ενοχλειται ας φυγει!!!
Πες τα!!!

mama_evi

mama_evi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
eleftherna έγραψε: Καλά, αυτό το μήνυμα το γράφω με διαστήματα από το πρωί, αλλά εσείς όλο γράφετε καινούρια πράγματα και δεν προλαβαίνω!!!!! Λοιπόν, ανεβάζω αυτά προς το παρόν και επανέρχομαι αφού φάει το μπουμπούκι μου!!![/b][/color]

Δεν θα το πιστέψεις! Και γω από το πρωί το είχα ανοιχτό και έγραφα, όπως και συ με διαστήματα, και τώρα πήγα να συνεχίσω αλλά είχε κολλήσει και μου έκλεισε!!! Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 3 654655 Έλεος! Sad Άντε τώρα να τα ξαναγράψω! Το βραδάκι που θα κοιμηθεί ο μπεμπούλης!

Ας ευχηθώ λοιπόν καλό απόγευμα, μιας και είναι ώρα για τάισμα και (πάλι) δεν προλαβαίνω! Μανούλες με μωράκια Ιανουαρίου 2011 (ή εκεί γύρω τέλος πάντων!) - Σελίδα 3 536304

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 31]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 17 ... 31  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις