Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
464 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 464 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 14 ... 26  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 26]

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω πιστευω οτι πρεπει να μιλας με το παιδι σου για τα παντα..Να αποτρεψεις μια πιθανη εγκυμοσυνη στα 16 αμα μπορεις κι αυτο γιατι θα εχεις μιλησει απο μικρο στο παιδι,και για τα σεξουαλικα μεταδιδομενα νοσηματα γιατι ολα εχουν ξεφυγει κ σε αυτο φταινε κ οι γονεις που εχουμε γινει ελαστικοι...

Τωρα για το θεμα της εκτρωσης δε μπορω να πω πολλα γιατι εχω ερθει σε αυτην την κωλο θεση και το εχω μετανοιωσει οικτρα..Πολυ....

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="supermama"]
tatijana έγραψε:

ν θεωρω περισσοτερο εγωιστικο να το κρατησεις παρα το αντιθετο. δε θεωρω καθολου εγωιστικο να το ριξεις (αν δε σου δινουν αλλη επιλογη ετσι?) θα το κανεις για τααλλα παιδια σου.. δδε βλεπω εγωισμο εκει.. ισα ισα..θυσια

ενταξει εγω γενικα διαφωνω με την εκτρωση....και σιγουρα αν ερχοταν το παιδι μου εγκυος στα 16 δεν θα το αφηνα να το ριξει...θα αναλαμβανα εγω το μωρο ..θα το μεγαλωνα ωστε να τελειωσει το παιδι μου σχολειο κλο..νομιζω η νοπη τι ειπε αυτο..συμφωνω απολυτα...
και να τονισω πως το ιδιο θα εκανα και αν ερχοταν ο γιος μου και ελεγε πως αφησε εγκυο μια κοπελα..δεν θα ημουν πιο χαλαρη επειδη το κοριτσακι που θα εκανε εκτρωση θα ηταν ξενο για μενα...


αλλα αυτο που λες supermama και εχω ακουσει και απο πολλες κοπελες..οτι ειναι εγωιστικο να το κρατησεις το παιδι ειναι τρελο!! διαφωνω με καθε τροπο...!!!ειμαστε σοβαροι τωρα!!..ειπαμε πως χαιδευουμε τα αυτια μας καμια φορα αλλα μην το παρακανουμε!!!τη μερα νυχτα δηλαδη...
για πειτε μου που ειναι το εγωιστικο να κρατησεις ενα παιδι??? οταν κυνδινευει η μανα και το κρατησει θυσιαζοντας τον εαυτο της ειναι εγωισμος??? οταν κρατησει ενα παιδι που ξερει οτι θα εχει προβλημα..και θυσιαζει για αυτο χρονο...χρημα...δεχεται την κοινωνικη κατακραυγη..αυτο ειναι εγωισμος?? αν ειναι δυνατον...ελεοσ!!ειλικρινα αυτο δεν μπορω να το ακουω..ειναι παραλογο...
και τι θα πει ειναι θυσια για τα αλλα παιδια που ζουνε...να ζησουν καλυτερα??/στεκει αυτο τωρα???
δηλαδη τωρα με την κριση αν εχεις 3 παιδια ασ σκοτωσεις το ενα για να ζησουν τα αλλα καλυτερα..ειναι εγωιστικο να θες να ειναι καλα και τα 3...αυτο λες ουσιαστικα...

και τελος πως θα ζησουν τα αλλα σου παιδια ΄΄στην πλατη΄΄ ενος μωρου που πεθανε?? εγω πιστευω οτι οποιοα κοπελα και αν αναγκαστηκε να κανει εκτρωση...αν δεν το μετανοιωσει στο μελλον το πληρωνουν τα αλλα της παιδια..και δεν ειναι σκληρο αυτο...γιατι αντε το εκανες...και δεν ηξερες πριν...αφου το εκανες δεν καταλαβες?..δεν μετανοιωες για αυτο?...δεν ειναι κακο να παραδεχτουμε το λαθος μας...εγω παντως το κανω πολυ συχνα..(δεν εχω κανει εκτρωση αλλα χιλιαδες αλλα λαθη καθημερινα)

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημέρα. Το πρόβλημά μας είναι οι γονείς και μόνο αυτοί. Όλες ξέρουμε ότι υπάρχει ένα ταμπού γύρω από το σεξ και οι περισσότεροι γονείς δυστυχώς αποφεύγουν να μιλάνε στα παιδιά τους γι αυτό. Εντάξει, είναι λεπτό το θέμα και ποτέ δεν θα βρούμε τις κατάλληλες λέξεις όμως... δεν σημαίνει ότι τα παιδιά μας που ενδιαφέρονται δεν θα ανακαλύψουν κάποια πράγματα από μόνα τους! Και συνήθως συλλέγουν μόνο τις "πικάντικες" πληροφορίες γιατί η λέξη "προφύλαξη" δεν τους κεντρίζει το ενδιαφέρον, είναι ξενέρωτη. Εξάλλου σε αυτή την ηλικία ο θάνατος μοιάζει πολύ μακρινός...
Η αρχή δεν γίνεται σωστά. Δεν υπάρχει εισαγωγή. Αν δεν διαβάσεις την εισαγωγή σε ένα βιβλίο δεν ξέρεις για τι μιλάει, το μαθαίνεις πολύ αργότερα "διαβάζοντας"... Και έτσι με το να αποφεύγουμε την συζήτηση ρίχνουμε τα παιδιά μας στα "βαθιά" χωρίς σωσίβιο και όταν αρχίσουν να πνίγονται την πληρώνει ένα άλλο παιδί. Η εύκολη λύση της έκτρωσης. Το εξιλαστήριο θύμα των δικων μας λαθών ως γονείς. Το διορθώνουμε με ένα άλλο λάθος.
Δεν αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας. Δική μας είναι η ευθύνη να ενημερώσουμε τα παιδιά μας για το σεξ. Αλλά γινόμαστε ευθυνόφοβοι. Και έτσι προκύπτει μια εγκυμοσύνη. Και συνεχίζουμε να είμαστε ευθυνόφοβοι και πιέζουμε το παιδί μας να μας μιμηθεί...

Και εγώ σας ρωτώ. Μια εγκυμοσύνη μπορεί να διακοπεί και τότε θα έχουμε καταφέρει να "σώσουμε" το παιδί μας από το κακό που του "έτυχε". Μπορούμε να επέμβουμε στην δουλειά του Θεού... Αν όμως κολλήσει AIDS μπορούμε να το σώσουμε; Δεν νομίζω. Γιατί δεν είμαστε Θεοί.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
Και εγώ σας ρωτώ. Μια εγκυμοσύνη μπορεί να διακοπεί και τότε θα έχουμε καταφέρει να "σώσουμε" το παιδί μας από το κακό που του "έτυχε". Μπορούμε να επέμβουμε στην δουλειά του Θεού... Αν όμως κολλήσει AIDS μπορούμε να το σώσουμε; Δεν νομίζω. Γιατί δεν είμαστε Θεοί.

..αμα παθει AIDS δεν το σωζεις με τιποτα...πληρωνει τα λαθη του ακριβα ..με την ιδια του τη ζωη....αλλα οταν βαλεις το παιδι σου να κανει εκτρωση...το ΄΄σωζεις΄΄΄ για τα ματια του κοσμου...αλλα ουσιαστικα το καταδικαζεις να πληρωνει το λαθος του όλη την υπόλοιπη ζωή του!!και αυτο ειναι πιο βασανιστικο απο τον ιδιο το θανατο!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tatijana έγραψε:Ναι αλλα για την συγκεκριμενη λεω εγω τωρα,ειχε δυο παιδια...Τα οποια αφησε μονα κι ενα μωρακι επισης..

Η συγκεκριμένη γυναίκα αποφάσισε πως εφόσον έμαθε για την ασθένειά της όταν ήταν ήδη έγκυος, θα ήταν μάνα για όσο χρόνο της έμενε και για τα 3 της παιδιά. Το ίδιο παιδί της ένιωσε αυτό που είχε στην κοιλιά της με τα 2 κορίτσια της. Αν έμενε έγκυος ενώ ήδη γνώριζε για την ασθένειά της τότε θα ήταν σαν αυτοκτονία... Απλά αυτή η γυναίκα δεν μπόρεσε να θυσιάσει κανένα από τα παιδιά της για την πιθανότητα να ζήσει η ίδια λίγο περισσότερο. Ποιος μπορεί να την κατηγορήσει;

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
MariaM έγραψε:
Και εγώ σας ρωτώ. Μια εγκυμοσύνη μπορεί να διακοπεί και τότε θα έχουμε καταφέρει να "σώσουμε" το παιδί μας από το κακό που του "έτυχε". Μπορούμε να επέμβουμε στην δουλειά του Θεού... Αν όμως κολλήσει AIDS μπορούμε να το σώσουμε; Δεν νομίζω. Γιατί δεν είμαστε Θεοί.

..αμα παθει AIDS δεν το σωζεις με τιποτα...πληρωνει τα λαθη του ακριβα ..με την ιδια του τη ζωη....αλλα οταν βαλεις το παιδι σου να κανει εκτρωση...το ΄΄σωζεις΄΄΄ για τα ματια του κοσμου...αλλα ουσιαστικα το καταδικαζεις να πληρωνει το λαθος του όλη την υπόλοιπη ζωή του!!και αυτο ειναι πιο βασανιστικο απο τον ιδιο το θανατο!

Για ποια μάτια του κόσμου μιλάμε; Στα δικά μου μάτια ο γονιός που πιέζει το παιδί του να κάνει έκτρωση είναι απλά ευθυνόφοβος. Πέφτει στα δικά μου μάτια. Αντίθετα θα τον θαύμαζα αν νοιαζόταν πρώτα για τα θέλω του παιδιού του και το υποστήριζε στην απόφασή του και όχι για το τι θα πει ο κόσμος με το "κακό" που τους βρήκε. Μιλάω για τις περιπτώσεις που το παιδί δεν επιθυμεί την έκτρωση αλλά το πιέζει ο γονιός με απειλές και καθόλου υποστήριξη.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MAROULOU έγραψε:θα ήθελα σε αυτό το ποστ να κάνω λίγο τον δηκηγόρο του διαβόλου. Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου είμαι κατά μιας δικής μου έκτρωσης στην παρούσα φάση της ζωής μου,δηλαδή με όλη την ωριμότητα και την ευθύνη που μπορώ να νιώσω για τη ζωή που δημιουργείται μέσα μου σε αυτήν τη ηλικία με τα 31 χρονάκια που κουβαλάω. στην παρούσα φάση μπορώ να είμαι μαμά από τη σύλληψη και να διαμορφώσω τους όρους της ζωής μου έτσι ώστε να χωρέσει και ένα μωρό.
θα ήθελα όμως να ρωτήσω εσάς ποια είναι η άποψή σας για μία εγκυμοσύνη που προκύπτει κατόπιν βιασμού έστω και ενδοοικογενειακού. μία εγκυμοσύνης μίας κοπέλας στα 14 και στα 15 χρόνια. μίας γυναίκας 20-22 χρονών που όλοι της κλείνουν την πόρτα, δεν μπορεί να εργαστεί και χρειάζεται να καταφύγει σε έναν σύλλογο για να φέρει στο κόσμο το μωρο της και κατόπιν να τα αντιμετωπίσει όλα μόνη της...

σε τέτοιες και σε πολλές άλλες περιπτώσεις που δεν μπορώ τώρα να σκεφτώ τώρα, αναρωτιέμαι ποιανου ζωή πρέπει να προστατέψουμε πρώτα του κοριτσιού ή της γυναίκας η του μωρού;
τα ψυχολογικά αποτελέσματα της έκτρωσης για τη γυναίκα τα γνωρίζουμε. για τη γυναίκα όμως που φέρνει σε αντίξοες συνθήκες το μωρό της στον κόσμο και μετά αντιμετωπίζει τα χίλια δυο προβλήματα πρακτικά και ψυχολογικά τι γίνεται; και τελικά πόσο ταλαιπωρούνται και τα παιδιά αυτά από τις μητέρες τους;
κοινώς τι γίνεται με την κάθε είδους κακοποίηση των παιδιών από γονείς που δεν τα ήθελαν ή που δεν σκέφτηκαν πριν τα κάνουν;

από φιλοσοφικής απόψεως είμαι και εγώ πολύ κατά της έκτρωσης, πρακτικά βλέπω πως η προστασία της γυναίκας που αντιμετωπίζει προβλήματα πρέπει να έρθει πρώτη.
και φυσικά θεωρώ απαράδεκτο και τελείως ανεύθυνο της έλλειψη προφύλαξεις και την έλλειψη ενημέρωσης των παιδιών από τους γονείς.
οι γονείς που δε φρόντισαν να ενημερώσουν κατάλληλα τα παιδιά τους και με λεπτομερή τρόπο επειδή σοκάρονταν να κάνουν τέτοιες συζητήσεις με τα παιδιά, αντιμετωπίζουν συχνά τη συνέπεια αυτού.
δεν είμαι υπερ της έκτρωσης τελικά, αλλά δεν μπορώ να μην ενδιαφερθώ πρώτα για τον άνθρωπο που ήδη βρίσκεται σε πληρη συνείδηση στη ζωή του και είναι σε πολύ δύσκολη θέση.

Και γιατί πρέπει να υπάρχει το δίλλημα για το ποια ζωή από τις 2 "αξίζει" περισσότερο; Αλήθεια ποιος μπορεί να το κρίνει; Γιατι η εγκυμοσύνη θεωρητικά καταστρέφει ζωές; Ο βιασμός δεν είναι αυτός που καταστρέφει την ζωή του θύματος; Τελικά πόσο καλό κάνουμε αν πιέσουμε το θύμα βιασμού να κάνει έκτρωση; Το κενο δεν μεγαλώνει μέσα της; Πόσο καλύτερα θα νιώσει αν καταστρέψει μια ψυχή επειδή καποιος άλλος κατέστρεψε την δική της;
Ρητορικές ερωτήσεις.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mariam συμφωνω με τα ερωτηματα που θετεις οσον αφορα το βιασμό.
καπως ετσι αναρωτιεμαι κ εγω...

να σταθω λιγο στο κομματι ενημερωση. κοριτσια μη νομιζετε οτι σημερα υπαρχει σωστη πληροφορηση που αρκει λογω διαδικτύου...
χρειαζεται πολυ μεγαλη καθοδηγηση απο τους γονεις κ προσοχη. το ιντερνετ ειναι θυσαυρος αλλα ταυτοχρονα η κακη του χρηση μπορει να ειναι καταστροφικη.

Πιστευω οτι ειναι στο χερι των γονιων να καθοδηγησουν τα παιδια στο ειδος πληροφορησης που θα παρουν. αλλα το πιο σημαντικο ειναι να καλλιεργησουμε στα παιδια μας τον αυτοσεβασμο---πως θα γινει αυτο? για μενα καλλιεργωντας τον σεβασμό κ την αγαπη για την φύση κ για ολα τα πλασματα του κόσμου..ότι πιο απλό κ αληθινό

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:Mariam συμφωνω με τα ερωτηματα που θετεις οσον αφορα το βιασμό.
καπως ετσι αναρωτιεμαι κ εγω...

να σταθω λιγο στο κομματι ενημερωση. κοριτσια μη νομιζετε οτι σημερα υπαρχει σωστη πληροφορηση που αρκει λογω διαδικτύου...
χρειαζεται πολυ μεγαλη καθοδηγηση απο τους γονεις κ προσοχη. το ιντερνετ ειναι θυσαυρος αλλα ταυτοχρονα η κακη του χρηση μπορει να ειναι καταστροφικη.

Πιστευω οτι ειναι στο χερι των γονιων να καθοδηγησουν τα παιδια στο ειδος πληροφορησης που θα παρουν. αλλα το πιο σημαντικο ειναι να καλλιεργησουμε στα παιδια μας τον αυτοσεβασμο---πως θα γινει αυτο? για μενα καλλιεργωντας τον σεβασμό κ την αγαπη για την φύση κ για ολα τα πλασματα του κόσμου..ότι πιο απλό κ αληθινό

Φυσικά! Δεν μπορούμε να επαναπαυτούμε επειδή ζούμε στην εποχή της πληροφορίας. Το ίντερνετ έχει και πολλές κακές πληροφορίες που διαστρεβλώνουν την πραγματικότητα. Και συνήθως το παιδί δεν ενδιαφέρεται να ενημερωθεί για τους κινδύνους αλλά για το διασκεδαστικό κομμάτι. Δεν θα ξεχάσω στο γυμνάσιο μια καθηγήτρια γυμναστικής που είχαμε που έμαθα πολλά πράγματα από αυτή. Όποτε έβρεχε και δεν μπορούσαμε να κάνουμε γυμναστική μας έβαζε στην τάξη και μας μιλούσε για θέματα γύρω από το σεξ. Πράγματα που πρώτη φορά άκουγα και οι γονείς μου δεν μου είπαν το παραμικρό και είχα την εντύπωση ότι... μάλλον δεν τα γνώριζαν. Αλλά πως γίνεται τελικά να μην τα γνώριζαν; Τα γνώριζαν απλά δεν μου τα ανέφεραν ποτέ. Επίσης ένα άλλο θετικό που υπάρχει στο να μιλάμε στα παιδιά για το σεξ είναι ο τρόπος που θα το αντιμετωπίζουν στο μέλλον. Μπορούμε να τους μιλήσουμε για το συναισθηματική σχέση μεταξύ δύο ανθρώπων που το κάνουν. Και δυστυχώς πολλά παιδιά έχουν τραυματικές εμπειρίες από την πρώτη φορά επειδή δεν συνδέουν στο μυαλό τους την πράξη με συναισθήματα όπως έρωτας, εμπιστοσύνη, οικιότητα κ.α. Πολλά παιδιά θέλουν να ζήσουν την εμπειρία χωρίς να υπάρχουν τα παραπάνω.

natali-maria

natali-maria
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΑΣΗ ΘΑ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ:
ΑΝ ΑΥΡΙΟ ΕΡΘΕΙ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΣΕΒΑΣΤΩ ΤΑ ΘΕΛΩ ΤΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΠΡΑΞΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΗ ΘΑ ΘΕΩΡΗΣΕΙ ΣΩΣΤΟ!
ΕΜΕΝΑ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΥΠΗΡΞΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΓΝΩΜΗ!ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΟΥ!
ΔΟΥΛΕΥΑ ΚΑΙ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟΤΕ ΕΙΧΑΜΕ ΑΠΛΑ ΣΧΕΣΗ ΘΑ ΜΕ ΣΤΗΡΙΖΕ!
ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΝΙΩΘΑ ΕΓΩ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ!
ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΦΕΡΩ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ!ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΟΤΑΝ ΝΙΩΣΩ ΕΓΩ ΕΤΟΙΜΗ!
ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΧΕΣ?ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ!
ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΑΤΥΧΗ ΣΤΙΓΜΗ!ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΧΙ
Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ!ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΕΞΑ ΕΓΩ!ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΝΕΛΑΒΑ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΚΑΙ ΗΡΘΕ Η ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΑ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ!ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ!
ΤΩΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΟΠΩΣ ΤΟΤΕ!
ΕΚΛΑΨΑ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΘΗΚΑ ΟΥΡΛΙΑΞΑ!
ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ!ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΑΣ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΞΑΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΠΙΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ!
ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΕΧΩ ΑΦΗΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!
ΛΕΩ ΑΠΛΑ ΟΤΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΑΚΙ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΚΑΠΟΤΕ ΕΓΩ!

ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΝΩΜΕ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΤΕΣ!ΔΕΝ ΠΑΡΕΞΗΓΩ!

ΣΑΣ ΦΙΛΩ.. Το Θαύμα της ζωής...λάθος της στιγμής..? - Σελίδα 2 417472 Το Θαύμα της ζωής...λάθος της στιγμής..? - Σελίδα 2 417472 Το Θαύμα της ζωής...λάθος της στιγμής..? - Σελίδα 2 417472 Το Θαύμα της ζωής...λάθος της στιγμής..? - Σελίδα 2 417472 Το Θαύμα της ζωής...λάθος της στιγμής..? - Σελίδα 2 417472

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημέρα κορίτσια.

Δεν έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις, αλλά θα ήθελα να πω κι εγώ την άποψή μου.

Ξεκινάω με το ότι είμαι ΚΑΤΑ της έκτρωσης.

Η μαμά μου πάντα μας έλεγε -σε εμένα και την αδερφή μου, αλλά και στον αδερφό μου- αν ποτέ μείνουμε έγκυες, να μην κάνουμε έκτρωση. Πάντα μας έλεγε πως θα μας βοηθούσε ότι κι αν γινόταν. Θα μας στήριζε και θα μας βοηθούσε. Έτσι και κάνει.
Κάποιες κοπέλες από όλες εσάς -οι πιο παλιές και "γνώριμες" ίσως γνωρίζουν/θυμούνται πως η (δίδυμη) αδερφή μου είναι ανύπαντρη μανούλα.
Ο παλιοχοντρομαλα.... αρνήθηκε πάσα ευθύνη... Τες πα.
Η αδερφή μου εξακολουθεί να ζει με τους γονείς μου και εδώ και 4 μήνες έχει τη μικρή μπουμπούκα της παρείτσα (γίνανε μία πολυμελής και ευτυχισμένη οικογένεια και πάλι Very Happy - αφότου φύγαμε εγώ κι αδερφός μου από το "πατρικό")

Αυτό που θέλω να πω είναι το εξής:
Έμπαινα στον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης μου όταν έμαθα για την εγκυμοσύνη της αδερφής μου. Ακόμα κι όντας έγκυος, ακόμα κι ΑΦΟΥ είχα ακούσει την καρδούλα της κόρης μου και είχα νιώσει το "θαύμα" μέσα στην κοιλίτσα μου, ξέρετε ποια ήταν ή αντίδρασή μου????

Να της πω να το ρίξει.

Ναι..... μη σας πέφτουν τα μαλλιά τώρα... κρατηθείτε....

Σκεφτόμουν την αδερφή μου. Το πόσο ευτυχισμένη θα ήταν "μετά". Το αν θα μπορούσε να βρει έναν καλό σύζυγο κτλ κτλ....
Μπούρδες....

Τώρα καταλαβαίνω πως ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΥΤΥΧΙΑ.
Λίγο καιρό ύστερα, της ζήτησα 1000 φορές συγνώμη για αυτά που της έλεγα τότε... Της είπα πως έκανε την καλύτερη επιλογή να κρατήσει το μωρό. Εκείνη μου είπε πως δε χρειάζεται να της ζητάω συγνώμη γιατί ήξερε την πρόθεσή μου... Εγώ όμως ένιωθα και νιώθω ακόμη χάλια...

Τώρα που κρατάω τη μικρή χοντρομπουμπούκα μου αγκαλιά
και αφού έχω αντικρύσει τα απίστευτα γουρλωτά μάτια της ανιψιάς μου, τα μικροσκοπικά στρουμφιστά χεράκια και πατουσάκια.... λέω απλά ότι δε συγκρίνεται....!

Όμως καταλήγοντας - και συγνώμη αν έχω γίνει κουραστική με το μεγάλο ποστ - τελικά, δεν είμαστε εμείς αυτοί που αποφασίζουμε, ούτε και θα κρίνουμε...
Μόνο ο Θεός θα μας κρίνει...

Γιατί βλέπω και περιπτώσεις όπως το γειτονάκι μου (παρεπιπτόντως πρέπει να είναι κοντά στα 40 αυτό το "παιδί"), που κάθε απόγευμα βρίζω Θεούς και δαίμονες όταν βγαίνει και ουρλιάζει και φωνάζει στα σκυλιά κι εμένα μου χαλάει τον υπνάκο μου.... (είναι με κάποια διανοητική υστέρηση) και βγαίνει και η μάνα του -μια κωλόγρια, συγνώμη κιόλας- και του φωνάζει και το δέρνει και το βαράει κι αυτό το κακόμοιρο τι φταίει?????
Σκέφτομαι: ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ?????
Που, αν είχε τη σωστή καθοδήγηση μπορεί να έπαιζε σε διαφήμιση για τους ολυμπιακούς...

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή....

Αυτά από μένα....

φωτεινουλα

φωτεινουλα
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημερα κοριτσαρες απο εχθες διαβαζω καποια απο αυτα που γραφετε κ ενω στην αρχη δεν ηθελα να παρω μερος τωρα το μονο που θελω να πω ειναι πως τα παιδια εινια κατα την δικη μου αποψη Δωρα του Θεου που μας τα δινει για να τα κανουμε ευτιχησμενα κ ειμαι θεωρωπως μονο παλι Αυτος μπορει να μας τα παρει για τους δικους του λογους !!!!!!!!!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:
Γιατί βλέπω και περιπτώσεις όπως το γειτονάκι μου (παρεπιπτόντως πρέπει να είναι κοντά στα 40 αυτό το "παιδί"), που κάθε απόγευμα βρίζω Θεούς και δαίμονες όταν βγαίνει και ουρλιάζει και φωνάζει στα σκυλιά κι εμένα μου χαλάει τον υπνάκο μου.... (είναι με κάποια διανοητική υστέρηση) και βγαίνει και η μάνα του -μια κωλόγρια, συγνώμη κιόλας- και του φωνάζει και το δέρνει και το βαράει κι αυτό το κακόμοιρο τι φταίει?????
Σκέφτομαι: ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ?????
Που, αν είχε τη σωστή καθοδήγηση μπορεί να έπαιζε σε διαφήμιση για τους ολυμπιακούς...

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή....

Αυτά από μένα....

συμφωνω γενικα...αλλα εδω με το γειτονακι...σε εχασα λιγο...τι εννοεις??

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
φωτεινουλα έγραψε:Καλημερα κοριτσαρες απο εχθες διαβαζω καποια απο αυτα που γραφετε κ ενω στην αρχη δεν ηθελα να παρω μερος τωρα το μονο που θελω να πω ειναι πως τα παιδια εινια κατα την δικη μου αποψη Δωρα του Θεου που μας τα δινει για να τα κανουμε ευτιχησμενα κ ειμαι θεωρωπως μονο παλι Αυτος μπορει να μας τα παρει για τους δικους του λογους !!!!!!!!!

Συμφωνώ. Όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Ένα άρρωστο παιδί μπορούμε να το δούμε σαν βάρος ή να τα δούμε από μια διαφορετική και ενδιαφέρουσα οπτική γωνία:

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:

Συμφωνώ. Όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Ένα άρρωστο παιδί μπορούμε να το δούμε σαν βάρος ή να τα δούμε από μια διαφορετική και ενδιαφέρουσα οπτική γωνία:


πολύ όμορφο- ειναι ενας τρόπος να δούμε αυτό το διαφορετικό που μας 'τρομάζει' με άλλο ματι για να το αποδεχτούμε επιτέλους -
.. I love you

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
όταν ήμουν μικρότερη έτρεμα στην ιδέα μιας εγκυμοσύνης γιατί δεν ήξερα τι θα έκανα. σίγουρα δεν ήθελα ένα παιδί στα 20 αλλά δεν ήξερα αν θα άντεχα να κάνω και έκτρωση.
ΔΕΝ ΘΕΛΩ να γίνονται εκτρώσεις αλλά δεν τις καταδικάζω.
κατανοώ και συμπονώ το 16χρονο κοριτσάκι που έμεινε έγκυος και θέλει να κάνει έκτρωση αλλά στηρίζω και το κοριτσάκι που θα πάρει την απόφαση να το κρατήσει.
επίσης κατανοώ και τη γυναίκα που έχει ήδη 4,5,6 παιδιά και δεν θέλει/αντέχει να κάνει ένα ακόμα.
δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες και δεν μπορούμε να βάλουμε όλες τις γυναίκες στο ίδιο τσουβάλι. είναι πολύ προσωπικό θέμα και κάθε μία κάνει αυτό που θεωρεί (ας πούμε) σωστό τη δεδομένη στιγμή στη ζωή της.
εξάλλου τις περισσότερες φορές η έκτρωση είναι ο δύσκολος δρόμος και ίσως ο μοναδικός για κάποιες.
οι μόνες περιπτώσεις που με κάνουν έξαλλη είναι αυτές οι γυναίκες που θεωρούν την έκτρωση μέτρο αντισύλληψης. και πιστέψτε με υπάρχουν πολλές ακόμα!!!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:όταν ήμουν μικρότερη έτρεμα στην ιδέα μιας εγκυμοσύνης γιατί δεν ήξερα τι θα έκανα. σίγουρα δεν ήθελα ένα παιδί στα 20 αλλά δεν ήξερα αν θα άντεχα να κάνω και έκτρωση.
ΔΕΝ ΘΕΛΩ να γίνονται εκτρώσεις αλλά δεν τις καταδικάζω.
κατανοώ και συμπονώ το 16χρονο κοριτσάκι που έμεινε έγκυος και θέλει να κάνει έκτρωση αλλά στηρίζω και το κοριτσάκι που θα πάρει την απόφαση να το κρατήσει.
επίσης κατανοώ και τη γυναίκα που έχει ήδη 4,5,6 παιδιά και δεν θέλει/αντέχει να κάνει ένα ακόμα.
δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες και δεν μπορούμε να βάλουμε όλες τις γυναίκες στο ίδιο τσουβάλι. είναι πολύ προσωπικό θέμα και κάθε μία κάνει αυτό που θεωρεί (ας πούμε) σωστό τη δεδομένη στιγμή στη ζωή της.
εξάλλου τις περισσότερες φορές η έκτρωση είναι ο δύσκολος δρόμος και ίσως ο μοναδικός για κάποιες.
οι μόνες περιπτώσεις που με κάνουν έξαλλη είναι αυτές οι γυναίκες που θεωρούν την έκτρωση μέτρο αντισύλληψης. και πιστέψτε με υπάρχουν πολλές ακόμα!!!

Συμφωνώ!

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Να συμπληρώσω πως κι εγώ ότι ήθελε η κόρη μου θα έκανα.
Αν στα 16 της μου έλεγε ότι θέλει παιδί, δε θα της έλεγα "όχι" - όπως μου έλεγε κι εμένα η δική μου η μαμά.
Αν πάλι επιλέξει να το ρίξει, θα την άφηνα μόνο με τη διαβεβαίωση του γιατρού ότι αυτό δε θα έχει "επιπτώσεις" στην υγεία της κι ότι θα μπορεί να κάνει παιδιά.
Και το λέω αυτό γιατί εγώ μεγάλωσα με το φόβο ότι δε θα μπορέσω να κάνω παιδί, και γιαυτό δε θα το έριχνα ποτέ σε όποια ηλικία κι αν ήμουν.

bou-boukitsa έγραψε:
Tziz έγραψε:
Γιατί βλέπω και περιπτώσεις όπως το γειτονάκι μου (παρεπιπτόντως πρέπει να είναι κοντά στα 40 αυτό το "παιδί"), που κάθε απόγευμα βρίζω Θεούς και δαίμονες όταν βγαίνει και ουρλιάζει και φωνάζει στα σκυλιά κι εμένα μου χαλάει τον υπνάκο μου.... (είναι με κάποια διανοητική υστέρηση) και βγαίνει και η μάνα του -μια κωλόγρια, συγνώμη κιόλας- και του φωνάζει και το δέρνει και το βαράει κι αυτό το κακόμοιρο τι φταίει?????
Σκέφτομαι: ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ?????
Που, αν είχε τη σωστή καθοδήγηση μπορεί να έπαιζε σε διαφήμιση για τους ολυμπιακούς...

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή....

Αυτά από μένα....

συμφωνω γενικα...αλλα εδω με το γειτονακι...σε εχασα λιγο...τι εννοεις??

Μπουμπουκίτσα μου εννοώ ότι σε περιπτώσεις όπως αυτή του συνδρόμου ντάουν, ίσως και να το δεχόμουν/να το έκανα. Γιατί δεν υπάρχει λόγος να "βασανίζεται" κανείς, ούτε το παιδί, ούτε οι γονείς, ούτε και τα υπόλοιπα αδέρφια που πιθανόν να "στερούνται" της προσοχής και της φροντίδας των γονιών αλλά και των υλικών αγαθών...

Από την άλλη όπως αναφέρω πιο πάνω, όταν τα ξανασκέφτομαι, λέω "ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ?" εννοώντας την ψυχούλα αυτή που τραβάει ότι τραβάει. ΟΚ, έφεραν στον κόσμο ένα τέτοιο παιδί. Ενώ οι γονείς του θα μπορούσαν να τον είχαν βοηθήσει να κάνει κάτι στη ζωή του, τον έχουν κλεισμένο μέσα στο σπίτι, να μιλάει στο σκυλιά του διπλανού...

Ναι, αγανακτώ γιατί μου χαλάει την ησυχία, αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι δεν φταίει αυτό το "παιδί" κι όταν ακούω τη μάνα του να του φωνάζει και να το βρίζει θέλω να κατέβω και να τη σαπακιάσω την κωλόγρια!

Σας μπέρδεψα πιο πολύ?

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MariaM έγραψε:



ίσως απο τα πιο όμορφα video που έχω δει ποτέ μου, σε ευχαριστώ πολύ που το ανέβασες.

Στο θέμα μας τώρα, δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος πιο κατά των εκτρώσεων απο εμένα. Δεν μου είχαν μιλήσει ποτέ οι γονείς μου για το σεξ, η πρώτη μου φορά ήταν για την εμπειρία, γενικά είχα αρκετούς σεξουαλικούς συντρόφους στην ζωή μου, κιόμως ποτέ μα ποτέ μα ποτέ δεν έμεινα έγκυος.
Το ίδιο και η κατα δύο χρόνια μικρότερη αδερφή μου.

Είδα στην βάπτιση της κόρης μου μια δεκαπεντάχρονη κοπελίτσα και νομίζω μισοέπαθα εγκεφαλικό στην τρυφερή ηλικία των 30 Razz Razz
Πραγματικά νόμιζα απο το ντύσιμο και απο το όλο στυλ πως είναι τουλάχιστον 10 χρόνια μεγαλύτερη & αλήθεια σας λέω πως έφτυνα τον κόρφο μου γιατί κόρη έχω.
Εκείνη λοιπόν την στιγμή σκέφτηκα πως αν η δική μου η κόρη μου βγεί λίγο πιο απελευθερωμένη να το πω, πεταχτούλα να το πω, πως θα το αντιμετωπίσω, γιατί πιστέψτε με, δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχει ολοκληρωμένες σχέσεις η μικρή.
Κατέληξα στο ότι θα την ενημερώσω.
Δεν θα κάνω αυτό που έκαναν οι γονείς μου για κανένα λόγο. & αν δω πως το παιδί μου είναι έτοιμο να κάνει σεξ θα το ενημερώσω και για τα ΣΜΝ και για την έκτρωση.
Τώρα αν μου έρθει το παιδάκι μου στην ηλικία των 15 ετών και μου ανακοινώσει εγκυμοσύνη, η δική μου συμβουλή, σαν μάνα της, θα είναι να δωθεί το μωράκι για υιοθεσία.

Δυστυχώς & ευτυχώς υπάρχουν videos που δείχνουν αναλυτικά τι γίνεται... Sad
Θεωρώ πως πολλές κοπέλες απο αυτές που έχουν κάνει διακοπή κύησης δεν έχουν ιδέα τι συμβαίνει στην μήτρα τους εκείνη την ώρα, οπότε, το σωστότερο όλων είναι -για μένα πάντα- η ενημέρωση. & αν μετά απο αυτό αποφασίσουν διακοπή, (και το λέω με γνώση του πόσο απόλυτο είναι) ας κάνουν μαζί με την έκτρωση & στείρωση.

Συχωρέστε με αν τα γράφω μπερδεμένα, όμως η έκτρωση είναι το αδύναμό μου σημείο

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:Να συμπληρώσω πως κι εγώ ότι ήθελε η κόρη μου θα έκανα.
Αν στα 16 της μου έλεγε ότι θέλει παιδί, δε θα της έλεγα "όχι" - όπως μου έλεγε κι εμένα η δική μου η μαμά.
Αν πάλι επιλέξει να το ρίξει, θα την άφηνα μόνο με τη διαβεβαίωση του γιατρού ότι αυτό δε θα έχει "επιπτώσεις" στην υγεία της κι ότι θα μπορεί να κάνει παιδιά.
Και το λέω αυτό γιατί εγώ μεγάλωσα με το φόβο ότι δε θα μπορέσω να κάνω παιδί, και γιαυτό δε θα το έριχνα ποτέ σε όποια ηλικία κι αν ήμουν.

bou-boukitsa έγραψε:
Tziz έγραψε:
Γιατί βλέπω και περιπτώσεις όπως το γειτονάκι μου (παρεπιπτόντως πρέπει να είναι κοντά στα 40 αυτό το "παιδί"), που κάθε απόγευμα βρίζω Θεούς και δαίμονες όταν βγαίνει και ουρλιάζει και φωνάζει στα σκυλιά κι εμένα μου χαλάει τον υπνάκο μου.... (είναι με κάποια διανοητική υστέρηση) και βγαίνει και η μάνα του -μια κωλόγρια, συγνώμη κιόλας- και του φωνάζει και το δέρνει και το βαράει κι αυτό το κακόμοιρο τι φταίει?????
Σκέφτομαι: ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ?????
Που, αν είχε τη σωστή καθοδήγηση μπορεί να έπαιζε σε διαφήμιση για τους ολυμπιακούς...

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή....

Αυτά από μένα....

συμφωνω γενικα...αλλα εδω με το γειτονακι...σε εχασα λιγο...τι εννοεις??

Μπουμπουκίτσα μου εννοώ ότι σε περιπτώσεις όπως αυτή του συνδρόμου ντάουν, ίσως και να το δεχόμουν/να το έκανα. Γιατί δεν υπάρχει λόγος να "βασανίζεται" κανείς, ούτε το παιδί, ούτε οι γονείς, ούτε και τα υπόλοιπα αδέρφια που πιθανόν να "στερούνται" της προσοχής και της φροντίδας των γονιών αλλά και των υλικών αγαθών...

Από την άλλη όπως αναφέρω πιο πάνω, όταν τα ξανασκέφτομαι, λέω "ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ?" εννοώντας την ψυχούλα αυτή που τραβάει ότι τραβάει. ΟΚ, έφεραν στον κόσμο ένα τέτοιο παιδί. Ενώ οι γονείς του θα μπορούσαν να τον είχαν βοηθήσει να κάνει κάτι στη ζωή του, τον έχουν κλεισμένο μέσα στο σπίτι, να μιλάει στο σκυλιά του διπλανού...

Ναι, αγανακτώ γιατί μου χαλάει την ησυχία, αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι δεν φταίει αυτό το "παιδί" κι όταν ακούω τη μάνα του να του φωνάζει και να το βρίζει θέλω να κατέβω και να τη σαπακιάσω την κωλόγρια!

Σας μπέρδεψα πιο πολύ?

Κατάλαβα τι λες. Εννοείς ότι μερικοί δεν είναι άξιοι να μεγαλωσουν τόσο "απαιτητικά" παιδιά όπως αυτή η γριά. Εγώ ξέρω ένα τέτοιο παιδί 40 χρονών που οι γονείς του ενδιαφέρονται πολύ από ότι φαίνεται. Δεν τους γνωρίζω προσωπικά. Απλά όταν παλιά πήγαινα γυμναστήριο, το έφερνε αυτό το παιδί ο πατέρας του στο γυμναστήριο και τώρα συχνάζει σε μία καφετέρια και γενικά έχω την αίσθηση ότι έχει διαφορές μόνο εμφανησιακά από τους υπόλοιπους. Δεν μπορώ να ξέρω αν έχει και προβλήματα υγείας αλλά δεν φαίνεται κάτι τέτοιο. Πίνει τον καφέ του και καπνίζει όπως όλος ο κόσμος και από το ύφος του δεν φαίνεται να είναι καθόλου στον κόσμο του. Μπράβο σε αυτούς τους γονείς που δεν άφησαν την διαφορετικότητά του να τον στιγματίσει.

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
MariaM έγραψε:
MAROULOU έγραψε:θα ήθελα σε αυτό το ποστ να κάνω λίγο τον δηκηγόρο του διαβόλου. Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου είμαι κατά μιας δικής μου έκτρωσης στην παρούσα φάση της ζωής μου,δηλαδή με όλη την ωριμότητα και την ευθύνη που μπορώ να νιώσω για τη ζωή που δημιουργείται μέσα μου σε αυτήν τη ηλικία με τα 31 χρονάκια που κουβαλάω. στην παρούσα φάση μπορώ να είμαι μαμά από τη σύλληψη και να διαμορφώσω τους όρους της ζωής μου έτσι ώστε να χωρέσει και ένα μωρό.
θα ήθελα όμως να ρωτήσω εσάς ποια είναι η άποψή σας για μία εγκυμοσύνη που προκύπτει κατόπιν βιασμού έστω και ενδοοικογενειακού. μία εγκυμοσύνης μίας κοπέλας στα 14 και στα 15 χρόνια. μίας γυναίκας 20-22 χρονών που όλοι της κλείνουν την πόρτα, δεν μπορεί να εργαστεί και χρειάζεται να καταφύγει σε έναν σύλλογο για να φέρει στο κόσμο το μωρο της και κατόπιν να τα αντιμετωπίσει όλα μόνη της...

σε τέτοιες και σε πολλές άλλες περιπτώσεις που δεν μπορώ τώρα να σκεφτώ τώρα, αναρωτιέμαι ποιανου ζωή πρέπει να προστατέψουμε πρώτα του κοριτσιού ή της γυναίκας η του μωρού;
τα ψυχολογικά αποτελέσματα της έκτρωσης για τη γυναίκα τα γνωρίζουμε. για τη γυναίκα όμως που φέρνει σε αντίξοες συνθήκες το μωρό της στον κόσμο και μετά αντιμετωπίζει τα χίλια δυο προβλήματα πρακτικά και ψυχολογικά τι γίνεται; και τελικά πόσο ταλαιπωρούνται και τα παιδιά αυτά από τις μητέρες τους;
κοινώς τι γίνεται με την κάθε είδους κακοποίηση των παιδιών από γονείς που δεν τα ήθελαν ή που δεν σκέφτηκαν πριν τα κάνουν;

από φιλοσοφικής απόψεως είμαι και εγώ πολύ κατά της έκτρωσης, πρακτικά βλέπω πως η προστασία της γυναίκας που αντιμετωπίζει προβλήματα πρέπει να έρθει πρώτη.
και φυσικά θεωρώ απαράδεκτο και τελείως ανεύθυνο της έλλειψη προφύλαξεις και την έλλειψη ενημέρωσης των παιδιών από τους γονείς.
οι γονείς που δε φρόντισαν να ενημερώσουν κατάλληλα τα παιδιά τους και με λεπτομερή τρόπο επειδή σοκάρονταν να κάνουν τέτοιες συζητήσεις με τα παιδιά, αντιμετωπίζουν συχνά τη συνέπεια αυτού.
δεν είμαι υπερ της έκτρωσης τελικά, αλλά δεν μπορώ να μην ενδιαφερθώ πρώτα για τον άνθρωπο που ήδη βρίσκεται σε πληρη συνείδηση στη ζωή του και είναι σε πολύ δύσκολη θέση.

Και γιατί πρέπει να υπάρχει το δίλλημα για το ποια ζωή από τις 2 "αξίζει" περισσότερο; Αλήθεια ποιος μπορεί να το κρίνει; Γιατι η εγκυμοσύνη θεωρητικά καταστρέφει ζωές; Ο βιασμός δεν είναι αυτός που καταστρέφει την ζωή του θύματος; Τελικά πόσο καλό κάνουμε αν πιέσουμε το θύμα βιασμού να κάνει έκτρωση; Το κενο δεν μεγαλώνει μέσα της; Πόσο καλύτερα θα νιώσει αν καταστρέψει μια ψυχή επειδή καποιος άλλος κατέστρεψε την δική της;
Ρητορικές ερωτήσεις.

συνήθως οι γυναίκες αυτές δεν θέλουν να κρατήσουν το μωρό γιατί τους θυμίζει το βιασμό τους. γενικά μιλάω για αυτες τις γυναίκες που τελικα καταληγουν στην έκτρωση. επίσης ένα κορίτσι 14 χρονών που γενναει χανει αυτόματα όλη την εφηβική της ηλικία. κάτι που δύσκολα αναπληρώνεται. νεαρές μαμάδες σε αυτές τις ηλικίες μπορούν εύκολα να παρεκτραπουν υπό την πίεση του μωρού και να το φερθούν με πολύ αντιπαιδαγικούς τρόπους. προσωπικα γνωρίζω πολλα τέτοια παραδείγματα που τα καταστροφικά τους αποτελέσματα με ωθούν να μην είμαι απόλυτη στο θέμα. και ας μην θεωρουμε δεδομένο ότι όποια κοπέλα μένει εγκυος επιθημει να κρατήσει το μωρό της

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MAROULOU έγραψε:
MariaM έγραψε:
MAROULOU έγραψε:θα ήθελα σε αυτό το ποστ να κάνω λίγο τον δηκηγόρο του διαβόλου. Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου είμαι κατά μιας δικής μου έκτρωσης στην παρούσα φάση της ζωής μου,δηλαδή με όλη την ωριμότητα και την ευθύνη που μπορώ να νιώσω για τη ζωή που δημιουργείται μέσα μου σε αυτήν τη ηλικία με τα 31 χρονάκια που κουβαλάω. στην παρούσα φάση μπορώ να είμαι μαμά από τη σύλληψη και να διαμορφώσω τους όρους της ζωής μου έτσι ώστε να χωρέσει και ένα μωρό.
θα ήθελα όμως να ρωτήσω εσάς ποια είναι η άποψή σας για μία εγκυμοσύνη που προκύπτει κατόπιν βιασμού έστω και ενδοοικογενειακού. μία εγκυμοσύνης μίας κοπέλας στα 14 και στα 15 χρόνια. μίας γυναίκας 20-22 χρονών που όλοι της κλείνουν την πόρτα, δεν μπορεί να εργαστεί και χρειάζεται να καταφύγει σε έναν σύλλογο για να φέρει στο κόσμο το μωρο της και κατόπιν να τα αντιμετωπίσει όλα μόνη της...

σε τέτοιες και σε πολλές άλλες περιπτώσεις που δεν μπορώ τώρα να σκεφτώ τώρα, αναρωτιέμαι ποιανου ζωή πρέπει να προστατέψουμε πρώτα του κοριτσιού ή της γυναίκας η του μωρού;
τα ψυχολογικά αποτελέσματα της έκτρωσης για τη γυναίκα τα γνωρίζουμε. για τη γυναίκα όμως που φέρνει σε αντίξοες συνθήκες το μωρό της στον κόσμο και μετά αντιμετωπίζει τα χίλια δυο προβλήματα πρακτικά και ψυχολογικά τι γίνεται; και τελικά πόσο ταλαιπωρούνται και τα παιδιά αυτά από τις μητέρες τους;
κοινώς τι γίνεται με την κάθε είδους κακοποίηση των παιδιών από γονείς που δεν τα ήθελαν ή που δεν σκέφτηκαν πριν τα κάνουν;

από φιλοσοφικής απόψεως είμαι και εγώ πολύ κατά της έκτρωσης, πρακτικά βλέπω πως η προστασία της γυναίκας που αντιμετωπίζει προβλήματα πρέπει να έρθει πρώτη.
και φυσικά θεωρώ απαράδεκτο και τελείως ανεύθυνο της έλλειψη προφύλαξεις και την έλλειψη ενημέρωσης των παιδιών από τους γονείς.
οι γονείς που δε φρόντισαν να ενημερώσουν κατάλληλα τα παιδιά τους και με λεπτομερή τρόπο επειδή σοκάρονταν να κάνουν τέτοιες συζητήσεις με τα παιδιά, αντιμετωπίζουν συχνά τη συνέπεια αυτού.
δεν είμαι υπερ της έκτρωσης τελικά, αλλά δεν μπορώ να μην ενδιαφερθώ πρώτα για τον άνθρωπο που ήδη βρίσκεται σε πληρη συνείδηση στη ζωή του και είναι σε πολύ δύσκολη θέση.

Και γιατί πρέπει να υπάρχει το δίλλημα για το ποια ζωή από τις 2 "αξίζει" περισσότερο; Αλήθεια ποιος μπορεί να το κρίνει; Γιατι η εγκυμοσύνη θεωρητικά καταστρέφει ζωές; Ο βιασμός δεν είναι αυτός που καταστρέφει την ζωή του θύματος; Τελικά πόσο καλό κάνουμε αν πιέσουμε το θύμα βιασμού να κάνει έκτρωση; Το κενο δεν μεγαλώνει μέσα της; Πόσο καλύτερα θα νιώσει αν καταστρέψει μια ψυχή επειδή καποιος άλλος κατέστρεψε την δική της;
Ρητορικές ερωτήσεις.

συνήθως οι γυναίκες αυτές δεν θέλουν να κρατήσουν το μωρό γιατί τους θυμίζει το βιασμό τους. γενικά μιλάω για αυτες τις γυναίκες που τελικα καταληγουν στην έκτρωση. επίσης ένα κορίτσι 14 χρονών που γενναει χανει αυτόματα όλη την εφηβική της ηλικία. κάτι που δύσκολα αναπληρώνεται. νεαρές μαμάδες σε αυτές τις ηλικίες μπορούν εύκολα να παρεκτραπουν υπό την πίεση του μωρού και να το φερθούν με πολύ αντιπαιδαγικούς τρόπους. προσωπικα γνωρίζω πολλα τέτοια παραδείγματα που τα καταστροφικά τους αποτελέσματα με ωθούν να μην είμαι απόλυτη στο θέμα. και ας μην θεωρουμε δεδομένο ότι όποια κοπέλα μένει εγκυος επιθημει να κρατήσει το μωρό της

Ούτε και εγώ είμαι απόλυτη. Γι' αυτό δεν με ξενίζει όταν μια κοπέλα κάνει έκτρωση. Όμως τελικά ίσως πρέπει να γίνουν κάποιες αλλαγές στην κοινωνία μας για τον τρόπο που αντιμετωπίζουμε την ζωή. Νομίζω ότι δεν της δίνουμε την σημασία που απαιτείται...

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MAROULOU έγραψε:
..........
σε τέτοιες και σε πολλές άλλες περιπτώσεις που δεν μπορώ τώρα να σκεφτώ τώρα, αναρωτιέμαι ποιανου ζωή πρέπει να προστατέψουμε πρώτα του κοριτσιού ή της γυναίκας η του μωρού;
[size=9]τα ψυχολογικά αποτελέσματα της έκτρωσης για τη γυναίκα τα γνωρίζουμε......

Γνώμη μου είναι να προστατέψουμε την ζωή του αγέννητου παιδιού, εφόσον τεθεί θέμα.

MAROULOU έγραψε:
...και ας μην θεωρουμε δεδομένο ότι όποια κοπέλα μένει εγκυος επιθημει να κρατήσει το μωρό της...

Τι λέμε τώρα? φυσικά και θα πρέπει να το κρατήσει. Δεν θέλει? ε και? Δηλαδή μεγαλώνουμε παιδιά και τους μαθαίνουμε αντι να αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους να πάρουν στον λαιμό τους μια ανθρώπινη ψυχή? και ποιος μου λέει μετά εμένα που η κόρη μου "δεν θα έχει γεννήσει το παιδί που θα καταστρέψει την εφηβική της ηλικία" οτι θα είναι ένας άνθρωπος που θα αναλαμβάνει τις ευθυνες του, ένας σωστός άνθρωπος. Ένας άνθρωπος που μπορείς να τον εμπιστευτείς.

Είναι τόσο απίστευτα λυπηρό αυτό που συμβαίνει. Δυστυχώς ελαφρυντικά δεν υπάρχουν. Είναι ο νόμος του ισχυρότερου. Αφού δεν μπορεί το έμβρυο να αντιδράσει, ας πεθάνει....

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
συμφωνώ με το Κοτοπουλάκι....
αυτο ειναι το προβλημα μου.. εχω την εντυπωση οτι η εκτρωση ειναι ο ευκολος τροπος να ξεφορτωθουμε το 'λάθος' μας.

αν η κορη μου εμενε εγκυος οσο χρονων κ αν ηταν θα την εχω συμβουλεψει ετσι ωστε να θελει να κρατησει το μωρακι..

εδω κολλαει η αλλαγη νοοτροπίας...

λυπαμαι που θα ακουστει σκληρο αλλα η εκτρωση για μενα ειναι σαν να αφηνεις την σκυλίτσα σου να γεννησει τα κουταβια κ πολυ απλά εσυ τα βαζεις σε μια σακουλα κ τα πετας στα σκουπίδια.....


οσο για τα παιδια με συνδρομο down καλο θα ηταν να μην τα θεωρουμε παιδια με νοητική υστερηση--γιατι απλά δεν ειναι.

με τα σωστα ερεθισματα- ΟΛΑ τα παιδιά μπορουν να εξελιχθούν ειτε με συνδρομα ειτε χωρις.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αλλαγή νοοτροπίας. Αυτό ακριβώς. Η νοοτροπία πρέπει να αλλάξει. Η νοοτροπία με ενοχλεί. Όχι η απόφαση της κάθε κοπέλας να κάνει έκτρωση.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 26]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 14 ... 26  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις