Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
374 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 374 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

26ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Τετ Ιουλ 06, 2011 7:03 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
baby-m έγραψε:
MariaM έγραψε:
koukida έγραψε:εγώ πάλι την επιλογή να γίνεις γονιός δεν την βρίσκω καθολου εγωιστικη.
Το αντιθετο μαλιστα- θεωρω εγωιστες αυτους που δεν θελουν να κανουν οικογενεια.

Ούτε και αυτούς κουκίδα μου. Η ζωή είναι μικρή και ο καθένας την ζει όπως επιλέγει. Μεταξύ μας όμως... δεν ξέρουν τι χάνουν! Wink Γιατί όλες ξέρουμε ότι όταν κάνεις οικογένεια πιο πολλά είναι αυτά που παίρνεις από αυτά που δίνεις... Very Happy Αλλά τελικά είναι 1000 φορές καλύτερα όσοι δεν θέλουν να κάνουν οικογένεια, να μην κάνουν γιατί άλλοι θα πληρώσουν την επιλογή τους αυτή.

μαρακι αδικησε ....το εχεις ψαξει για νομικος ..για ψυχολογος??? το εχεις το αθλημα!!
Σε παρακολουθω τα λες πολυ ρητορικα ολα!! ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 328109 με συνεπερνεις..

Καλέ με κολακεύεις, χαχαχα! Embarassed Laughing Embarassed Laughing Embarassed

27ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Τετ Ιουλ 06, 2011 7:15 am

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αλικακι έγραψε:Πολύ καλά τα λες baby..να σας πω την αλήθεια το έχω ακούσει από πολλούς,αυτό το περί εγωισμού,και η αλήθεια είναι ότι δεν το καταλαβαίνω.Όταν έμεινε έγκυος μια γνωστή μου 45 ετών,πολλοί είπαν αυτό..ότι θέλησε να γίνει μανούλα καθαρά για δικούς της λόγους.Εεεε,όχι δεν συμφωνώ!!!Η κοπέλα ατύχησε στον πρώτο γάμο της ,και όταν μετέπειτα γνώρισε τον άντρα της ζωής της θέλησαν να κάνουν μαζί οικογένεια και τώρα χαίρεται τον ζουζούνο της!!!
Μπορεί κάποιες να κάνουν παιδί από εγωισμο,ξέρω κι εγώ...απλά εγώ προσωπικά δεν τον πολυκαταλαβαίνω τον όρο....Πως γίνεται βρε κορίτσια να μπαίνει ο εγωισμός σε ένα θαύμα που όλες πιστεύω οι γυναίκες είναι πλασμένες για αυτό???Έχετε παραδείγματα???Αν ναι,εγώ προσωπικά θα ήθελα να αναπτυχθεί ένα τέτοιο θέμα,έστω και μέσα απ'το post της baby,ας με συγχωρέσει!!!
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ. Respect Respect

28ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Τετ Ιουλ 06, 2011 7:21 am

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
MariaM έγραψε:
koukida έγραψε:εγώ πάλι την επιλογή να γίνεις γονιός δεν την βρίσκω καθολου εγωιστικη.
Το αντιθετο μαλιστα- θεωρω εγωιστες αυτους που δεν θελουν να κανουν οικογενεια.

Ούτε και αυτούς κουκίδα μου. Η ζωή είναι μικρή και ο καθένας την ζει όπως επιλέγει. Μεταξύ μας όμως... δεν ξέρουν τι χάνουν! Wink Γιατί όλες ξέρουμε ότι όταν κάνεις οικογένεια πιο πολλά είναι αυτά που παίρνεις από αυτά που δίνεις... Very Happy Αλλά τελικά είναι 1000 φορές καλύτερα όσοι δεν θέλουν να κάνουν οικογένεια, να μην κάνουν γιατί άλλοι θα πληρώσουν την επιλογή τους αυτή.



και εγω μαρακι αυτο εννοω πως οποιος δεν θελει να κανει οικογενεια καλυτερα να μην κανει γιατι το παιδι ειναι που την πληρωνει .εγω με αυτους εκνευριζομαι που κανουν παιδια για καποιο λογο .το να φερεις στην ζωη ενα παιδι ειναι οτι πιο ιερο και σου αλλαζε ιτην ζωη την ολοκληρωτικα σε κανει να πετας συνεχεια στα συνεφφα .αυτο δεν το αλλαζεις με τιποτα

29ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Τετ Ιουλ 06, 2011 7:55 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω παλι αισθανομαι άβολα οταν ακουω το σκεπτικό 'κάνε παιδια γιατι ποιος θα σε κοιταξει αυριο μεθαυριο...' Shocked
κ τι ειναι τα παιδια...κατα παραγγελία νοσοκόμοι????
αυτο κ αν ειναι εγωιστικο... cyclops

30ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Τετ Ιουλ 06, 2011 8:14 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:εγω παλι αισθανομαι άβολα οταν ακουω το σκεπτικό 'κάνε παιδια γιατι ποιος θα σε κοιταξει αυριο μεθαυριο...' Shocked
κ τι ειναι τα παιδια...κατα παραγγελία νοσοκόμοι????
αυτο κ αν ειναι εγωιστικο... cyclops

Nαι το κίνητρο παίζει πάντα ρόλο! Smile Εμένα δεν ξέρω γιατί αλλά μου ακούγεται πολύ αστείο αυτό σαν σκέψη! Laughing Laughing Laughing Καλά υπάρχουν ακόμα τέτοια μυαλά;

31ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Τετ Ιουλ 06, 2011 8:14 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Ουτε εγω θεωρώ πως τα παιδια ειναι προϊον εγωισμού, γνωρίζουμε όλες πολύ καλά πως το ένστικτο του να γινεις μάνα είναι δυνατο, και τα ένστικτα δεν είναι εγωισμοί, είναι η φύση μας η ίδια. Διαφωνώ μόνο με τις ακραίες καταστάσεις (πχ μάνα στα 65), αλλά δεν θέλω να κρίνω παραπάνω.
Συμφωνώ εν μέρει με το οικονομικό, είναι ο μόνος λόγος που δεν αποφασίζουμε για τρίτο παιδάκι. Μετά σκέφτομαι ότι έχουμε πάμπολλα παραδείγματα οικογενειών που σπούδασαν/σπουδάζουν 2-3-4 παιδιά με ένα μισθό, ενώ οι περισσότεροι από τους εύπορους (κι εννοώ ζάμπλουτοι που δεν ξέρουν τι έχουν) μένουν στο ένα παιδάκι. Δεν ξέρω υπό ποιες συνθήκες δεν έκαναν άλλα παιδιά αυτοι, μπορεί να ηταν άτυχοι στο θέμα, αλλά δεν μου φαίνεται να είναι όλα περιστασιακά..

Επίσης, η αγάπη της μάνας δεν μοιράζεται, οχι με την έννοια ότι θα αγαπάς λιγότερο το ένα για να μπορέσεις να αγαπήσεις το άλλο.. Είναι σαν τη μουσική που ακούς, το ότι ακούνε κι άλλοι το ίδιο κομμάτι με σένα δε σημαίνει ότι εσύ το ακούς λιγότερο.. Μόνο έτσι μπορώ να το παρομοιάσω.

Λογικό είναι αν σου έχει αλλάξει τα φώτα ένα παιδί να δυσκολεύεσαι να παρεις την απόφαση για 2ο, αλλά η ταλαιπωρία που θα τραβήξει ένας γονιός είναι δεδομένη κατά κάποιο τρόπο. Είναι καλό για το παιδί να έχει αδέλφια, όλες το πιστεύουμε αυτο, χωρίς να σημαίνει ότι τα μοναχοπαίδια είναι προβληματικά παιδια. Ο άντρας μου πχ είναι μοναχοπαίδι, μια χαρά μεγάλωσε, αλλά του έχει μείνει το ότι δεν είχε κάποιον να παίζει μέσα στο σπίτι, ότι όταν πήγαιναν διακοπές ήταν μόνος του και τέτοια. Και αν εξαρτιόταν μόνο από αυτον, τώρα θα είχαμε 5 παιδιά Smile

Εγώ, στο πρώτο μου αγοράκι ήμουν "τι είναι τούτο??? τι το κάνουμε αυτο?" και το κακόμοιρο ήταν ήσυχο, κοιμόταν, δεν είχε κωλικούς, πόνους κτλ. Το δεύτερο μου έχει βγάλει το λάδι κυριολεκτικά, τα έχω δει όλα, κι ακόμα δεν ξεκίνησε να μιλάει Shocked Shocked Shocked Αλλά θέλω να κάνω κι άλλο. Η ευτυχία που ένιωσα μόλις πρωτοαντικρυσα τον μικρό ηταν απεριγραπτη, φανταζεστε υποθέτω. Δεν την είχα νιώσει στον μεγάλο. Embarassed Embarassed Embarassed
Ναι είναι δύσκολα. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] Ναι, μάλλον θα έρθουν και πιο δύσκολα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] Ναι, ώρες ώρες μου έρχεται να τα πουλήσω (μεταφορικά μιλάω, ε, μη μου στειλετε καμία Προνοια..).
Όμως η ευθύνη μου σαν μαμά είναι να τα μεγαλώσω και να τα κάνω ανεξάρτητα, ώστε να μη με χρειάζονται πλέον. Είπε κανείς ότι αυτό είναι εύκολο???
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
με καλυψες!σε ολα ομως!

32ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Τετ Ιουλ 06, 2011 12:43 pm

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Ουτε εγω θεωρώ πως τα παιδια ειναι προϊον εγωισμού, γνωρίζουμε όλες πολύ καλά πως το ένστικτο του να γινεις μάνα είναι δυνατο, και τα ένστικτα δεν είναι εγωισμοί, είναι η φύση μας η ίδια. Διαφωνώ μόνο με τις ακραίες καταστάσεις (πχ μάνα στα 65), αλλά δεν θέλω να κρίνω παραπάνω.
Συμφωνώ εν μέρει με το οικονομικό, είναι ο μόνος λόγος που δεν αποφασίζουμε για τρίτο παιδάκι. Μετά σκέφτομαι ότι έχουμε πάμπολλα παραδείγματα οικογενειών που σπούδασαν/σπουδάζουν 2-3-4 παιδιά με ένα μισθό, ενώ οι περισσότεροι από τους εύπορους (κι εννοώ ζάμπλουτοι που δεν ξέρουν τι έχουν) μένουν στο ένα παιδάκι. Δεν ξέρω υπό ποιες συνθήκες δεν έκαναν άλλα παιδιά αυτοι, μπορεί να ηταν άτυχοι στο θέμα, αλλά δεν μου φαίνεται να είναι όλα περιστασιακά..

Επίσης, η αγάπη της μάνας δεν μοιράζεται, οχι με την έννοια ότι θα αγαπάς λιγότερο το ένα για να μπορέσεις να αγαπήσεις το άλλο.. Είναι σαν τη μουσική που ακούς, το ότι ακούνε κι άλλοι το ίδιο κομμάτι με σένα δε σημαίνει ότι εσύ το ακούς λιγότερο.. Μόνο έτσι μπορώ να το παρομοιάσω.

Λογικό είναι αν σου έχει αλλάξει τα φώτα ένα παιδί να δυσκολεύεσαι να παρεις την απόφαση για 2ο, αλλά η ταλαιπωρία που θα τραβήξει ένας γονιός είναι δεδομένη κατά κάποιο τρόπο. Είναι καλό για το παιδί να έχει αδέλφια, όλες το πιστεύουμε αυτο, χωρίς να σημαίνει ότι τα μοναχοπαίδια είναι προβληματικά παιδια. Ο άντρας μου πχ είναι μοναχοπαίδι, μια χαρά μεγάλωσε, αλλά του έχει μείνει το ότι δεν είχε κάποιον να παίζει μέσα στο σπίτι, ότι όταν πήγαιναν διακοπές ήταν μόνος του και τέτοια. Και αν εξαρτιόταν μόνο από αυτον, τώρα θα είχαμε 5 παιδιά Smile

Εγώ, στο πρώτο μου αγοράκι ήμουν "τι είναι τούτο??? τι το κάνουμε αυτο?" και το κακόμοιρο ήταν ήσυχο, κοιμόταν, δεν είχε κωλικούς, πόνους κτλ. Το δεύτερο μου έχει βγάλει το λάδι κυριολεκτικά, τα έχω δει όλα, κι ακόμα δεν ξεκίνησε να μιλάει Shocked Shocked Shocked Αλλά θέλω να κάνω κι άλλο. Η ευτυχία που ένιωσα μόλις πρωτοαντικρυσα τον μικρό ηταν απεριγραπτη, φανταζεστε υποθέτω. Δεν την είχα νιώσει στον μεγάλο. Embarassed Embarassed Embarassed
Ναι είναι δύσκολα. ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 911307 Ναι, μάλλον θα έρθουν και πιο δύσκολα ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 534787 Ναι, ώρες ώρες μου έρχεται να τα πουλήσω (μεταφορικά μιλάω, ε, μη μου στειλετε καμία Προνοια..).
Όμως η ευθύνη μου σαν μαμά είναι να τα μεγαλώσω και να τα κάνω ανεξάρτητα, ώστε να μη με χρειάζονται πλέον. Είπε κανείς ότι αυτό είναι εύκολο???
ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 417472 ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 417472
Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect με καλυψες πληρως.

33ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Τετ Ιουλ 06, 2011 1:24 pm

fatsoulinaki

fatsoulinaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγω θα σου πω το πλεον απλο..καποια στιγμη ο Μηνας αν δεν του χαρισετε ενα αδερφακι θα θεωρει καταρα το να ειναι μοναχοπαιδι...ειναι μοναχοπαιδι ο αντρας μου απο επιλογη των πεθερικων μου...κ δεν ειναι καθολου ωραιο για εκεινον!

34ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Τετ Ιουλ 06, 2011 2:30 pm

lenaki1982


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
koukida έγραψε:εγω παλι αισθανομαι άβολα οταν ακουω το σκεπτικό 'κάνε παιδια γιατι ποιος θα σε κοιταξει αυριο μεθαυριο...' Shocked
κ τι ειναι τα παιδια...κατα παραγγελία νοσοκόμοι????
αυτο κ αν ειναι εγωιστικο... cyclops
σε αυτό και αν συμφωνώ...
πολλλοί από τους πιο παλιούς μεγαλώνουν με αυτές τις αντιλήψεις που τις καλλιεργούν και στις νεότερες γενιές.
οι γονείς πρέπει να είναι δίπλα στα παιδιά τους...

35ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 12:32 am

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Και ο ανθρωπος οπως και τα ζωα ειναι στη φυση του να αναπαραγεται. Αυτο που μας ξεχωριζει ειναι οτι εμεις εχουμε νου. Οποτε δεν υπαρχει πιστευω θεμα εγωισμου. Γι αυτο ειμαστε προορισμενοι. Τωρα κανουμε παιδι οταν πιστευουμε πως ειμαστε ετοιμοι. Ποτε δεν ειναι οι συνθηκες ιδανικες για να κανουμε παιδια. Π Ο Τ Ε. Ποτε δεν ειμαστε 100% σιγουροι οτι το θελουμε.
Σκεφτητε οταν κανατε το 1ο σας παιδι...ηταν ολα τελεια? Ειχατε λεφτα, ανεση, εισασταν παντρεμενοι, γενικα εισασταν ετοιμοι και τωρα ολα αυτα χαθηκαν?
Ακομα και τωρα αν ειμαστε καλα και σε 2 χρονια τα χασουμε ολα τι θα κανουμε? Ολα ειναι ρευστα στη ζωη και η ζωη ειναι μικρη δυστυχως. Βλεπω οικογενεια διπλα μας που καποτε ειχαν τα παντα μεχρι και δικη τους μονοκατοικια και τωρα με 3 παιδια με το ζορι κανουν μεροκαματο! και αν τους ακουσεις...δεν αλλαζουν με τιποτα τα παιδια τους. Ολο μου λενε "αντε κανε 2ο τι περιμενεις" οταν λεω δυσκολο ειναι λεφτα δεν υπαρχουν...γελανε! Γελανε μαζι μου που οσο να ναι κουτσα στραβα ο μηνας βγαινει.
Ειμαι καιρο τωρα σε διλλημα για το ποτε θα κανω 2ο παιδι αλλα πλεον το πηρα αποφαση και λεω μακαρι να ερθει. Στη γιορτη της μητερας ηρθε ο μικρος και δεν μου ειπε χρονια πολλα. Μου ειπε "μαμα θελω αδερφακι να παιζουμε" αυτο ηταν...ολα ξεκαθαρισαν για μενα. Το παιδι μου θελει ενα αδερφακι, μου λεει θα κοιμαται στο κρεβατι του, θα του λεει "καληνυχτα ομορφια δακτυλακια μια σταλια" Πως μπορω εγω να του το στερησω? Δεν μου ζητησε παιχνιδι...αδερφακι μου ζητησε. Κουτσα στραβα οπως μας μεγαλωσαν θα τα μεγαλωσω και θα κανω οτι μπορω για να τα σπουδασω αν θελουν. Παλια δηλαδη τι εκαναν οι γονεις μας? τουλαχιστον τωρα οι παπουδες ολο και μπορουν να βοηθησουν, εστω και να τα κρατησουν για να δουλεψουμε.

Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο, ολο αυτο ειναι μια δικη μου σκεψη χωρις να θελω να υποχρεωσω ολες να συμφωνησουν
Οποτε κοριτσια μακαρι συντομα να σας πω οτι θα γινω και παλι μαμα ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 415870

36ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 2:17 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
momirene έγραψε:Και ο ανθρωπος οπως και τα ζωα ειναι στη φυση του να αναπαραγεται. Αυτο που μας ξεχωριζει ειναι οτι εμεις εχουμε νου. Οποτε δεν υπαρχει πιστευω θεμα εγωισμου. Γι αυτο ειμαστε προορισμενοι. Τωρα κανουμε παιδι οταν πιστευουμε πως ειμαστε ετοιμοι. Ποτε δεν ειναι οι συνθηκες ιδανικες για να κανουμε παιδια. Π Ο Τ Ε. Ποτε δεν ειμαστε 100% σιγουροι οτι το θελουμε.
Σκεφτητε οταν κανατε το 1ο σας παιδι...ηταν ολα τελεια? Ειχατε λεφτα, ανεση, εισασταν παντρεμενοι, γενικα εισασταν ετοιμοι και τωρα ολα αυτα χαθηκαν?
Ακομα και τωρα αν ειμαστε καλα και σε 2 χρονια τα χασουμε ολα τι θα κανουμε? Ολα ειναι ρευστα στη ζωη και η ζωη ειναι μικρη δυστυχως. Βλεπω οικογενεια διπλα μας που καποτε ειχαν τα παντα μεχρι και δικη τους μονοκατοικια και τωρα με 3 παιδια με το ζορι κανουν μεροκαματο! και αν τους ακουσεις...δεν αλλαζουν με τιποτα τα παιδια τους. Ολο μου λενε "αντε κανε 2ο τι περιμενεις" οταν λεω δυσκολο ειναι λεφτα δεν υπαρχουν...γελανε! Γελανε μαζι μου που οσο να ναι κουτσα στραβα ο μηνας βγαινει.
Ειμαι καιρο τωρα σε διλλημα για το ποτε θα κανω 2ο παιδι αλλα πλεον το πηρα αποφαση και λεω μακαρι να ερθει. Στη γιορτη της μητερας ηρθε ο μικρος και δεν μου ειπε χρονια πολλα. Μου ειπε "μαμα θελω αδερφακι να παιζουμε" αυτο ηταν...ολα ξεκαθαρισαν για μενα. Το παιδι μου θελει ενα αδερφακι, μου λεει θα κοιμαται στο κρεβατι του, θα του λεει "καληνυχτα ομορφια δακτυλακια μια σταλια" Πως μπορω εγω να του το στερησω? Δεν μου ζητησε παιχνιδι...αδερφακι μου ζητησε. Κουτσα στραβα οπως μας μεγαλωσαν θα τα μεγαλωσω και θα κανω οτι μπορω για να τα σπουδασω αν θελουν. Παλια δηλαδη τι εκαναν οι γονεις μας? τουλαχιστον τωρα οι παπουδες ολο και μπορουν να βοηθησουν, εστω και να τα κρατησουν για να δουλεψουμε.

Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο, ολο αυτο ειναι μια δικη μου σκεψη χωρις να θελω να υποχρεωσω ολες να συμφωνησουν
Οποτε κοριτσια μακαρι συντομα να σας πω οτι θα γινω και παλι μαμα ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 415870

συμφωνω μαζι σου... και μενα η κορη μου η μεγαλη ειχε κατσει μια μερα στο δωματιο της σκεφτικη και δεν επαιζε ...της λεω "τι εχεις?" και μου λεει "δεν θελω τα παιχνιδια θελω ενα αδερφακι να παιζουμε και να κοιμομαστε μαζι" αν δε μπορουμε να χαρισουμε ενα αδερφακι στα παιδια μας οχι μονο για τωρα αλλα για παντα τοτε ειμαι της γνωμης να μην κανουμε καθολου ειναι κριμα ενα παιδι να ειναι μονο του στη ζωη και τωρα και οταν εμεις θα "φυγουμε"

37ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 2:22 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:
momirene έγραψε:Και ο ανθρωπος οπως και τα ζωα ειναι στη φυση του να αναπαραγεται. Αυτο που μας ξεχωριζει ειναι οτι εμεις εχουμε νου. Οποτε δεν υπαρχει πιστευω θεμα εγωισμου. Γι αυτο ειμαστε προορισμενοι. Τωρα κανουμε παιδι οταν πιστευουμε πως ειμαστε ετοιμοι. Ποτε δεν ειναι οι συνθηκες ιδανικες για να κανουμε παιδια. Π Ο Τ Ε. Ποτε δεν ειμαστε 100% σιγουροι οτι το θελουμε.
Σκεφτητε οταν κανατε το 1ο σας παιδι...ηταν ολα τελεια? Ειχατε λεφτα, ανεση, εισασταν παντρεμενοι, γενικα εισασταν ετοιμοι και τωρα ολα αυτα χαθηκαν?
Ακομα και τωρα αν ειμαστε καλα και σε 2 χρονια τα χασουμε ολα τι θα κανουμε? Ολα ειναι ρευστα στη ζωη και η ζωη ειναι μικρη δυστυχως. Βλεπω οικογενεια διπλα μας που καποτε ειχαν τα παντα μεχρι και δικη τους μονοκατοικια και τωρα με 3 παιδια με το ζορι κανουν μεροκαματο! και αν τους ακουσεις...δεν αλλαζουν με τιποτα τα παιδια τους. Ολο μου λενε "αντε κανε 2ο τι περιμενεις" οταν λεω δυσκολο ειναι λεφτα δεν υπαρχουν...γελανε! Γελανε μαζι μου που οσο να ναι κουτσα στραβα ο μηνας βγαινει.
Ειμαι καιρο τωρα σε διλλημα για το ποτε θα κανω 2ο παιδι αλλα πλεον το πηρα αποφαση και λεω μακαρι να ερθει. Στη γιορτη της μητερας ηρθε ο μικρος και δεν μου ειπε χρονια πολλα. Μου ειπε "μαμα θελω αδερφακι να παιζουμε" αυτο ηταν...ολα ξεκαθαρισαν για μενα. Το παιδι μου θελει ενα αδερφακι, μου λεει θα κοιμαται στο κρεβατι του, θα του λεει "καληνυχτα ομορφια δακτυλακια μια σταλια" Πως μπορω εγω να του το στερησω? Δεν μου ζητησε παιχνιδι...αδερφακι μου ζητησε. Κουτσα στραβα οπως μας μεγαλωσαν θα τα μεγαλωσω και θα κανω οτι μπορω για να τα σπουδασω αν θελουν. Παλια δηλαδη τι εκαναν οι γονεις μας? τουλαχιστον τωρα οι παπουδες ολο και μπορουν να βοηθησουν, εστω και να τα κρατησουν για να δουλεψουμε.

Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο, ολο αυτο ειναι μια δικη μου σκεψη χωρις να θελω να υποχρεωσω ολες να συμφωνησουν
Οποτε κοριτσια μακαρι συντομα να σας πω οτι θα γινω και παλι μαμα ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 415870

συμφωνω μαζι σου... και μενα η κορη μου η μεγαλη ειχε κατσει μια μερα στο δωματιο της σκεφτικη και δεν επαιζε ...της λεω "τι εχεις?" και μου λεει "δεν θελω τα παιχνιδια θελω ενα αδερφακι να παιζουμε και να κοιμομαστε μαζι" αν δε μπορουμε να χαρισουμε ενα αδερφακι στα παιδια μας οχι μονο για τωρα αλλα για παντα τοτε ειμαι της γνωμης να μην κανουμε καθολου ειναι κριμα ενα παιδι να ειναι μονο του στη ζωη και τωρα και οταν εμεις θα "φυγουμε"

Νομίζω ότι από αυτόν τον κανόνα πρέπει να εξαιρέσουμε τις μανούλες που μετά βίας κάνουν ένα με εξωσωματική για να μην μας παρεξηγήσουν. Συμφωνείτε;

38ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 3:03 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
mama katerina έγραψε:
momirene έγραψε:Και ο ανθρωπος οπως και τα ζωα ειναι στη φυση του να αναπαραγεται. Αυτο που μας ξεχωριζει ειναι οτι εμεις εχουμε νου. Οποτε δεν υπαρχει πιστευω θεμα εγωισμου. Γι αυτο ειμαστε προορισμενοι. Τωρα κανουμε παιδι οταν πιστευουμε πως ειμαστε ετοιμοι. Ποτε δεν ειναι οι συνθηκες ιδανικες για να κανουμε παιδια. Π Ο Τ Ε. Ποτε δεν ειμαστε 100% σιγουροι οτι το θελουμε.
Σκεφτητε οταν κανατε το 1ο σας παιδι...ηταν ολα τελεια? Ειχατε λεφτα, ανεση, εισασταν παντρεμενοι, γενικα εισασταν ετοιμοι και τωρα ολα αυτα χαθηκαν?
Ακομα και τωρα αν ειμαστε καλα και σε 2 χρονια τα χασουμε ολα τι θα κανουμε? Ολα ειναι ρευστα στη ζωη και η ζωη ειναι μικρη δυστυχως. Βλεπω οικογενεια διπλα μας που καποτε ειχαν τα παντα μεχρι και δικη τους μονοκατοικια και τωρα με 3 παιδια με το ζορι κανουν μεροκαματο! και αν τους ακουσεις...δεν αλλαζουν με τιποτα τα παιδια τους. Ολο μου λενε "αντε κανε 2ο τι περιμενεις" οταν λεω δυσκολο ειναι λεφτα δεν υπαρχουν...γελανε! Γελανε μαζι μου που οσο να ναι κουτσα στραβα ο μηνας βγαινει.
Ειμαι καιρο τωρα σε διλλημα για το ποτε θα κανω 2ο παιδι αλλα πλεον το πηρα αποφαση και λεω μακαρι να ερθει. Στη γιορτη της μητερας ηρθε ο μικρος και δεν μου ειπε χρονια πολλα. Μου ειπε "μαμα θελω αδερφακι να παιζουμε" αυτο ηταν...ολα ξεκαθαρισαν για μενα. Το παιδι μου θελει ενα αδερφακι, μου λεει θα κοιμαται στο κρεβατι του, θα του λεει "καληνυχτα ομορφια δακτυλακια μια σταλια" Πως μπορω εγω να του το στερησω? Δεν μου ζητησε παιχνιδι...αδερφακι μου ζητησε. Κουτσα στραβα οπως μας μεγαλωσαν θα τα μεγαλωσω και θα κανω οτι μπορω για να τα σπουδασω αν θελουν. Παλια δηλαδη τι εκαναν οι γονεις μας? τουλαχιστον τωρα οι παπουδες ολο και μπορουν να βοηθησουν, εστω και να τα κρατησουν για να δουλεψουμε.

Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο, ολο αυτο ειναι μια δικη μου σκεψη χωρις να θελω να υποχρεωσω ολες να συμφωνησουν
Οποτε κοριτσια μακαρι συντομα να σας πω οτι θα γινω και παλι μαμα ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 415870

συμφωνω μαζι σου... και μενα η κορη μου η μεγαλη ειχε κατσει μια μερα στο δωματιο της σκεφτικη και δεν επαιζε ...της λεω "τι εχεις?" και μου λεει "δεν θελω τα παιχνιδια θελω ενα αδερφακι να παιζουμε και να κοιμομαστε μαζι" αν δε μπορουμε να χαρισουμε ενα αδερφακι στα παιδια μας οχι μονο για τωρα αλλα για παντα τοτε ειμαι της γνωμης να μην κανουμε καθολου ειναι κριμα ενα παιδι να ειναι μονο του στη ζωη και τωρα και οταν εμεις θα "φυγουμε"

Νομίζω ότι από αυτόν τον κανόνα πρέπει να εξαιρέσουμε τις μανούλες που μετά βίας κάνουν ένα με εξωσωματική για να μην μας παρεξηγήσουν. Συμφωνείτε;

εννοειται Μαρακι πως καποιες περιπτωσεις εξαιρουνται.. Smile

39ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 3:43 am

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κοριτσια συμφωνο πως ενα αδερφακι ειναι καλο για το παιδι .αλλα αποψη μου να μην ειμαστε απολυτες σε καποια θεματα .και εγω δεν πιστευω πως ενα παιδι ισον με κανεναν για μενα ειναι λαθος αυτη η αντιληψη .γιατι ο καθενας για τους δικους το λογους μπορει να μην μπορει να φερει αλλο παιδι στο κοσμο να υπαρχουν προβληματα .και αυτο που ειπωθηκε παντα κατα εμενα οτι να μην κανεις καθολου αν δεν κανεις ενα δευτερο .δεν το βρισκω καθολου σωστο .τι θα πει εγω εχω δει παιδια που ειναι μονοχοπαιδια και περνανε πολυ καλα . το παιδι σου ειναι το αγαπας και το φροντιζεις και δεν παθαινει τιποτα και αν ειναι και μονο του.η γνωμη μου ειναι να μην τα ισοπεδωνουμε ολα και κοπελες που θελουν να εχουν ενα παιδακι για δικους τους λογους . .και ξαναλεω αυτο ενα παιδι ισο με κανενα τι δεν υπαρχει το παιδι αν δεν κανεις αλλο .εγω φουντωνο οταν το ακουω αυτο .ανεξαρτητως τι θα κανω εγω.

40ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 3:57 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αnna1975 έγραψε:κοριτσια συμφωνο πως ενα αδερφακι ειναι καλο για το παιδι .αλλα αποψη μου να μην ειμαστε απολυτες σε καποια θεματα .και εγω δεν πιστευω πως ενα παιδι ισον με κανεναν για μενα ειναι λαθος αυτη η αντιληψη .γιατι ο καθενας για τους δικους το λογους μπορει να μην μπορει να φερει αλλο παιδι στο κοσμο να υπαρχουν προβληματα .και αυτο που ειπωθηκε παντα κατα εμενα οτι να μην κανεις καθολου αν δεν κανεις ενα δευτερο .δεν το βρισκω καθολου σωστο .τι θα πει εγω εχω δει παιδια που ειναι μονοχοπαιδια και περνανε πολυ καλα . το παιδι σου ειναι το αγαπας και το φροντιζεις και δεν παθαινει τιποτα και αν ειναι και μονο του.η γνωμη μου ειναι να μην τα ισοπεδωνουμε ολα και κοπελες που θελουν να εχουν ενα παιδακι για δικους τους λογους . .και ξαναλεω αυτο ενα παιδι ισο με κανενα τι δεν υπαρχει το παιδι αν δεν κανεις αλλο .εγω φουντωνο οταν το ακουω αυτο .ανεξαρτητως τι θα κανω εγω.

Δίκιο έχεις. Παρόλο που εγώ πάντα ήθελα από 2 παιδιά και πάνω δεν είναι σωστό να κρίνω με τα δικά μου κριτήρια τις επιλογές των άλλων. Για τον εαυτό μου λοιπον θα πω ότι θεωρώ σημαντικό να κάνω ένα δεύτερο παιδάκι για να έχει αδερφάκι το γιος μου. Επειδή όμως δεν είμαι και ο Θεός αν το δεύτερο παιδάκι δεν έρθει ποτέ δεν χάθηκε και ο κόσμος.

41ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 4:20 am

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
[quote="MariaM"]
Αnna1975 έγραψε:κοριτσια συμφωνο πως ενα αδερφακι ειναι καλο για το παιδι .αλλα αποψη μου να μην ειμαστε απολυτες σε καποια θεματα .και εγω δεν πιστευω πως ενα παιδι ισον με κανεναν για μενα ειναι λαθος αυτη η αντιληψη .γιατι ο καθενας για τους δικους το λογους μπορει να μην μπορει να φερει αλλο παιδι στο κοσμο να υπαρχουν προβληματα .και αυτο που ειπωθηκε παντα κατα εμενα οτι να μην κανεις καθολου αν δεν κανεις ενα δευτερο .δεν το βρισκω καθολου σωστο .τι θα πει εγω εχω δει παιδια που ειναι μονοχοπαιδια και περνανε πολυ καλα . το παιδι σου ειναι το αγαπας και το φροντιζεις και δεν παθαινει τιποτα και αν ειναι και μονο του.η γνωμη μου ειναι να μην τα ισοπεδωνουμε ολα και κοπελες που θελουν να εχουν ενα παιδακι για δικους τους λογους . .και ξαναλεω αυτο ενα παιδι ισο με κανενα τι δεν υπαρχει το παιδι αν δεν κανεις αλλο .εγω φουντωνο οταν το ακουω αυτο .ανεξαρτητως τι θα κανω εγω.

Δίκιο έχεις. Παρόλο που εγώ πάντα ήθελα από 2 παιδιά και πάνω δεν είναι σωστό να κρίνω με τα δικά μου κριτήρια τις επιλογές των άλλων. Για τον εαυτό μου λοιπον θα πω ότι θεωρώ σημαντικό να κάνω ένα δεύτερο παιδάκι για να έχει αδερφάκι το γιος μου. Επειδή όμως δεν είμαι και ο Θεός αν το δεύτερο παιδάκι δεν έρθει ποτέ δεν χάθηκε και ο κόσμος.[/quo



ετσι ειναι μαρακι δεν ειμαστε θεοι να ξερουμε πως θα τα φερει η ζωη μας .οιποιες κοπελες θελουν δευτερο μωρακι καλως αλλα και οιποιες θελουν να εχουν ενα το ιδιο ειναι δεν μπορουμε να κρινουμε κανενα για τις επιλογες που θελει να κανει και εκμηδενιζουμε το ενα παιδι

42ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 4:35 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
Αnna1975 έγραψε:κοριτσια συμφωνο πως ενα αδερφακι ειναι καλο για το παιδι .αλλα αποψη μου να μην ειμαστε απολυτες σε καποια θεματα .και εγω δεν πιστευω πως ενα παιδι ισον με κανεναν για μενα ειναι λαθος αυτη η αντιληψη .γιατι ο καθενας για τους δικους το λογους μπορει να μην μπορει να φερει αλλο παιδι στο κοσμο να υπαρχουν προβληματα .και αυτο που ειπωθηκε παντα κατα εμενα οτι να μην κανεις καθολου αν δεν κανεις ενα δευτερο .δεν το βρισκω καθολου σωστο .τι θα πει εγω εχω δει παιδια που ειναι μονοχοπαιδια και περνανε πολυ καλα . το παιδι σου ειναι το αγαπας και το φροντιζεις και δεν παθαινει τιποτα και αν ειναι και μονο του.η γνωμη μου ειναι να μην τα ισοπεδωνουμε ολα και κοπελες που θελουν να εχουν ενα παιδακι για δικους τους λογους . .και ξαναλεω αυτο ενα παιδι ισο με κανενα τι δεν υπαρχει το παιδι αν δεν κανεις αλλο .εγω φουντωνο οταν το ακουω αυτο .ανεξαρτητως τι θα κανω εγω.

Δίκιο έχεις. Παρόλο που εγώ πάντα ήθελα από 2 παιδιά και πάνω δεν είναι σωστό να κρίνω με τα δικά μου κριτήρια τις επιλογές των άλλων. Για τον εαυτό μου λοιπον θα πω ότι θεωρώ σημαντικό να κάνω ένα δεύτερο παιδάκι για να έχει αδερφάκι το γιος μου. Επειδή όμως δεν είμαι και ο Θεός αν το δεύτερο παιδάκι δεν έρθει ποτέ δεν χάθηκε και ο κόσμος.

κοριτσια ειπαμε εξαιρεσεις υπαρχουν παντου δεν λεω να κανει καποια με το πιστολι στον κροταφο δευτερο παιδι ετσι απλα για να το κανει ...λεω αν υπαρχουν οι καταλληλες συνθηκες γιατι να μην χαρισει ενα αδερφακι στο παιδι της??? ειναι κριμα να μπορουμε να κανουμε ενα δευτερο παιδακι και να μην το κανουμε π.χ γιατι νιωθουμε κουρασμενες απο το πρωτο...δεν ειμαι απολυτη τη γνωμη μου λεω αυτο καποια στιγμη πρεπει να το καταλαβουμε μεσα στο φορουμ οτι ολες οι γνωμες πρεπει να ακουγονται και σεβομαι και τη δικη σου Αννα αλλα μη λες πως ειμαι απολυτη

43ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 4:56 am

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
mama katerina έγραψε:
momirene έγραψε:Και ο αο μικρος και δεν μου ειπε χρονια πολλα. Μου ειπε "μαμα θελω αδερφακι να παιζουμε" αυτο ηταν...ολα ξεκαθαρισαν για μενα. Το παιδι μου θελει εννθρωπος οπως και τα ζωα ειναι στη φυση του να αναπαραγεται. Αυτο που μας ξεχωριζει ειναι οτι εμεις εχουμε νου. Οποτε δεν υπαρχει πιστευω θεμα εγωισμου. Γι αυτο ειμαστε προορισμενοι. Τωρα κανουμε παιδι οταν πιστευουμε πως ειμαστε ετοιμοι. Ποτε δεν ειναι οι συνθηκες ιδανικες για να κανουμε παιδια. Π Ο Τ Ε. Ποτε δεν ειμαστε 100% σιγουροι οτι το θελουμε.
Σκεφτητε οταν κανατε το 1ο σας παιδι...ηταν ολα τελεια? Ειχατε λεφτα, ανεση, εισασταν παντρεμενοι, γενικα εισασταν ετοιμοι και τωρα ολα αυτα χαθηκαν?
Ακομα και τωρα αν ειμαστε καλα και σε 2 χρονια τα χασουμε ολα τι θα κανουμε? Ολα ειναι ρευστα στη ζωη και η ζωη ειναι μικρη δυστυχως. Βλεπω οικογενεια διπλα μας που καποτε ειχαν τα παντα μεχρι και δικη τους μονοκατοικια και τωρα με 3 παιδια με το ζορι κανουν μεροκαματο! και αν τους ακουσεις...δεν αλλαζουν με τιποτα τα παιδια τους. Ολο μου λενε "αντε κανε 2ο τι περιμενεις" οταν λεω δυσκολο ειναι λεφτα δεν υπαρχουν...γελανε! Γελανε μαζι μου που οσο να ναι κουτσα στραβα ο μηνας βγαινει.
Ειμαι καιρο τωρα σε διλλημα για το ποτε θα κανω 2ο παιδι αλλα πλεον το πηρα αποφαση και λεω μακαρι να ερθει. Στη γιορτη της μητερας ηρθε α αδερφακι, μου λεει θα κοιμαται στο κρεβατι του, θα του λεει "καληνυχτα ομορφια δακτυλακια μια σταλια" Πως μπορω εγω να του το στερησω? Δεν μου ζητησε παιχνιδι...αδερφακι μου ζητησε. Κουτσα στραβα οπως μας μεγαλωσαν θα τα μεγαλωσω και θα κανω οτι μπορω για να τα σπουδασω αν θελουν. Παλια δηλαδη τι εκαναν οι γονεις μας? τουλαχιστον τωρα οι παπουδες ολο και μπορουν να βοηθησουν, εστω και να τα κρατησουν για να δουλεψουμε.

Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο, ολο αυτο ειναι μια δικη μου σκεψη χωρις να θελω να υποχρεωσω ολες να συμφωνησουν
Οποτε κοριτσια μακαρι συντομα να σας πω οτι θα γινω και παλι μαμα ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 415870

συμφωνω μαζι σου... και μενα η κορη μου η μεγαλη ειχε κατσει μια μερα στο δωματιο της σκεφτικη και δεν επαιζε ...της λεω "τι εχεις?" και μου λεει "δεν θελω τα παιχνιδια θελω ενα αδερφακι να παιζουμε και να κοιμομαστε μαζι" αν δε μπορουμε να χαρισουμε ενα αδερφακι στα παιδια μας οχι μονο για τωρα αλλα για παντα τοτε ειμαι της γνωμης να μην κανουμε καθολου ειναι κριμα ενα παιδι να ειναι μονο του στη ζωη και τωρα και οταν εμεις θα "φυγουμε"






καταρχην η καθε αποψη ειναι σεβαστη και σιγουρα μεσα στο φορουμ θα ακουστουν ολα .εγω πιο πολυ αναφερθηκα στο θεμα απολυτη οταν ειπες.τοτε της γνωμης μου να μην κανουμε κοθολου ειναι κριμα να ενα παιδι να ειναι μονο του στην ζωη οταν εμεις θα φυγουμε .αυτο ειναι η αποψη σου αλλα δεν μπορεις να λες καλυτρεα να μην το φερουμε στο κοσμο το ενα παιδι .ο καθενας λειτουργει οπως νομιζει εγω γαιυτο που ειπες ασχοληθηκα πιο πολυ .εγω ειμαι της γνωμης οτι δεν βαζουμε ταμπελες σε κανενα που θελει περισσοτερα παιδια η οχι .σιγουρα ειναι η γνωμη σου ομως οταν λεμε πιο ουσιαστικα πραγματα να προσεχουμε γιατι υπαρχουν και γυναικες που για τους δικου τους λογους δεν θελουν .εγω εκει εστιαζω .αν ελεγες οτι εγω πιστευω οτι ειναι καλο να κανουμε παιδια και εχουν αδερφακια και συμφωνο .ομως οταν χαρακτηριζουμε κατι τοτε ξεπερναμε καπιοα ορια .για μενα .

44ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 5:12 am

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αnna1975 έγραψε:κοριτσια συμφωνο πως ενα αδερφακι ειναι καλο για το παιδι .αλλα αποψη μου να μην ειμαστε απολυτες σε καποια θεματα .και εγω δεν πιστευω πως ενα παιδι ισον με κανεναν για μενα ειναι λαθος αυτη η αντιληψη .γιατι ο καθενας για τους δικους το λογους μπορει να μην μπορει να φερει αλλο παιδι στο κοσμο να υπαρχουν προβληματα .και αυτο που ειπωθηκε παντα κατα εμενα οτι να μην κανεις καθολου αν δεν κανεις ενα δευτερο .δεν το βρισκω καθολου σωστο .τι θα πει εγω εχω δει παιδια που ειναι μονοχοπαιδια και περνανε πολυ καλα . το παιδι σου ειναι το αγαπας και το φροντιζεις και δεν παθαινει τιποτα και αν ειναι και μονο του.η γνωμη μου ειναι να μην τα ισοπεδωνουμε ολα και κοπελες που θελουν να εχουν ενα παιδακι για δικους τους λογους . .και ξαναλεω αυτο ενα παιδι ισο με κανενα τι δεν υπαρχει το παιδι αν δεν κανεις αλλο .εγω φουντωνο οταν το ακουω αυτο .ανεξαρτητως τι θα κανω εγω.
[b]ΑΝΝΑ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ,ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΔΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΛΕΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.[/b]

45ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 5:21 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Βρε Κατερίνα μου ξέχνα το. Μην το παίρνεις προσωπικά. Ο καθένας έχει το θάρρος της γνώμης του και την ελευθερία να την εκφράζει. Ξέρουμε ότι σε άλλους θα αρέσει και άλλοι θα διαφωνήσουν. Και τι έγινε; Τίποτα απολύτως. Απόψεις ανταλλάσουμε απλά. Μην με παρεξηγείς. Απλά είδα ότι στεναχωρήθηκες και δεν πρέπει.

46ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 5:22 am

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
katerina780 έγραψε:
Αnna1975 έγραψε:κοριτσια συμφωνο πως ενα αδερφακι ειναι καλο για το παιδι .αλλα αποψη μου να μην ειμαστε απολυτες σε καποια θεματα .και εγω δεν πιστευω πως ενα παιδι ισον με κανεναν για μενα ειναι λαθος αυτη η αντιληψη .γιατι ο καθενας για τους δικους το λογους μπορει να μην μπορει να φερει αλλο παιδι στο κοσμο να υπαρχουν προβληματα .και αυτο που ειπωθηκε παντα κατα εμενα οτι να μην κανεις καθολου αν δεν κανεις ενα δευτερο .δεν το βρισκω καθολου σωστο .τι θα πει εγω εχω δει παιδια που ειναι μονοχοπαιδια και περνανε πολυ καλα . το παιδι σου ειναι το αγαπας και το φροντιζεις και δεν παθαινει τιποτα και αν ειναι και μονο του.η γνωμη μου ειναι να μην τα ισοπεδωνουμε ολα και κοπελες που θελουν να εχουν ενα παιδακι για δικους τους λογους . .και ξαναλεω αυτο ενα παιδι ισο με κανενα τι δεν υπαρχει το παιδι αν δεν κανεις αλλο .εγω φουντωνο οταν το ακουω αυτο .ανεξαρτητως τι θα κανω εγω.
[b]ΑΝΝΑ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ,ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΔΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΛΕΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.[/b]




ετσι ειναι κατερινακι σιγουρα και εγω συμφωνο μαζι σου και καταλαβα τι εννουσες .εδω εκφραζουμε τις αποψεις μας γιατι ειμαστε διαφορετικοι ανθρωποι ο καθενας .και σιγουρα δεν πεφτουμε να φαμε τον αλλο αν εχει αντιθετη αποψη .εκφερουμε απλως την γνωμη μας .και εγω παντα λεω την αποψη μου ανεξαρτητως αν γινω αρεστη σε καποιους .κανενας δεν θελει να πεισει κανεναν εδω μεσα αλλα να μην ισοπεδονουμε με χαρακτηρισμους αν υπαρχει αλλη αποψη .και κουρασμενη να νιωθει μια μανα δικαιωμα της ειναι .

47ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 5:52 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αννα μου λες αυτο ειναι αποψη σου και στο καπακι δεν τη δεχεσαι φυσικα και ειναι αποψη μου ΟΥΤΕ ΤΑΜΠΕΛΕΣ ΕΒΑΛΑ ΟΥΤΕ ΠΡΟΣΒΑΛΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ
κουραστηκα να προσπαθω να αποδειξω πως δεν ειμαι ελεφαντας! για τελευταια φορα θα πω πως μιλησα για τη δικη μου εμπειρια οταν χωρισαν οι δικοι μου και η μαμα μου προσπαθουσε να βρει τροπο να τα βγαλουμε περα εγω ειχα τον αδερφο μου στηριγμα και οταν το παιδι μου με κοιταξε στα ματια στεναχωρημενο και μου ειπε θελω αδερφακι δεν σκεφτηκα ουτε στιγμη πως επρεπε να του το στερησω μιλαω ΓΙΑ ΜΕΝΑ που μπορουσα να το κανω και οχι για μανουλες που για τον χ, ψ (σοβαρο)λογο δεν μπορουνε προσπαθουσα ενα χρονο με κλαματα και στεναχωρια νομιζοντας πως δεν θα μπορεσω να χαρισω στο παιδι μου ενα αδερφακι και οταν τα καταφερα ημουν ευτυχισμενη! ΒΑΣΕΙ λοιπον ΤΗς ΔΙΚΗς ΜΟΥ εμπειριας οπως εσυ εχεις το θαρρος της γνωμης σου και λες αυτα που λες ναι λοιπον το υποστηριζω αυτο που ειπα και δεν το παιρνω πισω και αν δεν μπορεις να το δεχτεις λυπαμαι πολυ αυτη ειναι η γνωμη μου και θα τη λεω ασχετως αν δεν αρεσει σε καποιους

Υ.Γ Μαρακι εσυ δεν ειπες τιποτα και εισαι απο τους ανθρωπους που μαρεσει να διαφωνω γιατι ειναι ουσιαστικη η διαφωνια και με τον σωστο "τροπο" ... δεν ζηταω να συμφωνουνε μαζι μου απλα να διαφωνουν χωρις να μου ριχνουν ευθυνες για τη γνωμη που εχω...

48ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 6:04 am

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κοιτα κατερινα δεν σου ριχνω ευθυνες για την αποψη σου .και σιγουρα δεν εχω προβλημα να χωνεψω τιποτα γιατι εγω ξερω την αποψη μου .αν καταλαβες καλα εγω ειπα μονο για το εκμηδενισμο του πρωτου παιδιου τιποτα αλλο γιαυτο το θεμα .και μιλησα γενικα για ολους που λενε ετσι .δεν εχω τιποτα μαζι σου απλως οπως σου ειπα μονο γιαυτο το λογο μιλησα .

49ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 6:30 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:...

Υ.Γ Μαρακι εσυ δεν ειπες τιποτα και εισαι απο τους ανθρωπους που μαρεσει να διαφωνω γιατι ειναι ουσιαστικη η διαφωνια και με τον σωστο "τροπο" ... δεν ζηταω να συμφωνουνε μαζι μου απλα να διαφωνουν χωρις να μου ριχνουν ευθυνες για τη γνωμη που εχω...

Κατερίνα λάθος. Στην Κατερίνα780 αναφερόμουν απλά δεν σκέφτηκα ότι λέγεστε και οι 2 Κατερίνες και δεν το διευκρίνισα! Smile

50ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 2 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 6:41 am

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δε μπορουμε να χαρισουμε ενα αδερφακι στα παιδια μας οχι μονο για τωρα αλλα για παντα τοτε ειμαι της γνωμης να μην κανουμε καθολου ειναι κριμα ενα παιδι να ειναι μονο του στη ζωη και τωρα και οταν εμεις θα "φυγουμε"
Αυτό το θεωρώ όχι απλά κακοήθεια αλλά δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω ειλικρινά δεν ξέρω πως μπορεί μια νέα γυναίκα να σκέφτεται έτσι . Κρίμα για ένα παιδί που μεγαλώνει χωρίς αδέρφια ; ε και ; ξέρεις αν αυτό το παιδί είνα ισορροπημένο η όχι ; Αν σε αυτό το παιδί οι γονείς έχουν δώσει τα χίλια καλά και το έχουν μεγαλώσει έτσι ώστε το γεγονός ότι δνε εχει αδερφια να μη τον ενοχλεί καθόλου; Τη πάει να πει κάνω 2 παιδιά για να έχει τ ένα παρέα στο άλλο όταν ΕΓΩ φύγω απο τη ζωή ; δηλαδή το ενδεχόμενο να στηριχτεί στα πόδοα του και να δημιουργήσε τη δική του οικογένεια;
Θεωρω τη μεγαλύτερη ύβρεις να λέμε ένα παιδί =κανένα είναι ανθρώπινη ύπαρξη και ειλικρινά άτομα που έχουν αυτές τις άποψεις δεν νομίζω να έχουν χωρο σε ένα μαμαδίστικο χώρο που ασχολείται με την αγάπη γα τα παιδιά .
ΚΑΤΕΡΙΝΑ 780 θα συμφωνήσω με αυτά που λές και ναι όλες ξεκινάμε να κάνουμε οικογένεια επειδή αυτά τα παιδιά είναι το μοναδικό πρ΄γαμα που φτοιάχνουμε εμείς καταλαβαίνωνω απόλυτα όπως το λες -τα παδιά δεν μεγαλώνουν μόνο με ΑΓΑΠΗ το οποίο είναι απο τα βασικότερα στοιχεία -το παιδί δεν πάει σχολείο μόνο με την αγάπη ούτε μορφώνετε μόνο με αυτό . Μην συγκρίνετε εποχές του 1960-1970-1980-2000- τα κίνητρα ηταν διαφορετικά .Δηλαδη αν το παιδί σου σου ζητήσει να πάει ξένη γλώσσα καιδεν μπορεις τη θα του πεις ; ξέρεις Σταύρο μου (βάζω το δικό μου γιο) δεν έχουμε χρηματα αλλά εγω σε αγαπώ !αν δεν μπορείς να καλύψεις βασικές ανάγκες και δεν μιλάω για ρούχα επωνυμα όταν θέλεις να πάρεις ένα ζευγάρι πέδιλα που ΄'εχουν 20 ευρω ; τη θα του πεις ; έλα δεν πειράζει βάλε τα αθλητικά αλλά εγω σε Αγαπω ;
Εγω θεωρω εγωιστικό απο κάποιες οικογένειες να λένε να αφου μεγάλωσε το ένα ας κάνω και αλλο ένα ο Θεός έχει!Τι έχει επειδή εγω δβνε έχω δει να μου δίνει να καλύψω τη δόση του σπιτιού μου .
Σας έχει τυχει να μην έχετε να πληρώσετε γα το γιαουρτάκι του παδιού; τη κάνετε εκίνη την ωρα; λες Θεε μουπέτα μου ένα γιαούρτι ;
Μην εξ ιδίων κρίνετε τα αλλώτρια όσες μπορούν να κάνουν και 2και 3 και 4 ... καλά κάνουν και τα κάνουν αλλά μην κρίνετε το γεγονός που κάποιες οικογένειες συνηδειτά μένουν στο ένα .

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις