Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
396 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 396 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

51ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 3 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 6:53 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια έχετε πιασει τα δύο άκρα. Το καταλαβαίνετε έτσι; Ηρεμία. Η κάθεμια έχει την άποψή της που και πάλι, πρέπει να προσέχει πως την εκφράζει για να μην θίγει. Η αλήθεια κρύβεται πάντα κάπου στην μέση. Μην μαλώνετε μιλώντας υποθετικά, είναι κρίμα να χαλιέστε για το παιδί της "αλληνής" στο κάτω-κάτω...

52ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 3 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 6:55 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν θα σου κανω τη χαρη να σου ξανα απαντησω ειναι η τελευταια φορα ουτε και να σου επιτεθω οπως κανεις εσυ ο καθενας ας διαβασει τα ποστ και ας κρινει τον "τροπο" που εκφερουμε μια γνωμη..(δεν κρινουμε, γνωμες λεμε)και αν νιωθεις πως προσβαλεσαι μπορεις να φυγεις ΕΣΥ απο το φορουμ οχι εγω...

53ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 3 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 6:58 am

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Sleep το μόνο που μου προκαλούν τα λόγια σου είναι αυτό..... και επειδή θα συνεχίσω να αντιδρώ σε πράγματα που γράφεις και είναι εριστικά να ξέρεις θα συνεχίσω να στη λέω.

54ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 3 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 7:02 am

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Βρε κοριτσια μου γιατι ετσι; Η καθε μια εχει την γνωμη της σε τι οφελουν οι προσωπικές αντιπαραθεσεις;

55ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 3 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 7:06 am

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
βανια έγραψε:δε μπορουμε να χαρισουμε ενα αδερφακι στα παιδια μας οχι μονο για τωρα αλλα για παντα τοτε ειμαι της γνωμης να μην κανουμε καθολου ειναι κριμα ενα παιδι να ειναι μονο του στη ζωη και τωρα και οταν εμεις θα "φυγουμε"
Αυτό το θεωρώ όχι απλά κακοήθεια αλλά δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω ειλικρινά δεν ξέρω πως μπορεί μια νέα γυναίκα να σκέφτεται έτσι . Κρίμα για ένα παιδί που μεγαλώνει χωρίς αδέρφια ; ε και ; ξέρεις αν αυτό το παιδί είνα ισορροπημένο η όχι ; Αν σε αυτό το παιδί οι γονείς έχουν δώσει τα χίλια καλά και το έχουν μεγαλώσει έτσι ώστε το γεγονός ότι δνε εχει αδερφια να μη τον ενοχλεί καθόλου; Τη πάει να πει κάνω 2 παιδιά για να έχει τ ένα παρέα στο άλλο όταν ΕΓΩ φύγω απο τη ζωή ; δηλαδή το ενδεχόμενο να στηριχτεί στα πόδοα του και να δημιουργήσε τη δική του οικογένεια;
Θεωρω τη μεγαλύτερη ύβρεις να λέμε ένα παιδί =κανένα είναι ανθρώπινη ύπαρξη και ειλικρινά άτομα που έχουν αυτές τις άποψεις δεν νομίζω να έχουν χωρο σε ένα μαμαδίστικο χώρο που ασχολείται με την αγάπη γα τα παιδιά .
ΚΑΤΕΡΙΝΑ 780 θα συμφωνήσω με αυτά που λές και ναι όλες ξεκινάμε να κάνουμε οικογένεια επειδή αυτά τα παιδιά είναι το μοναδικό πρ΄γαμα που φτοιάχνουμε εμείς καταλαβαίνωνω απόλυτα όπως το λες -τα παδιά δεν μεγαλώνουν μόνο με ΑΓΑΠΗ το οποίο είναι απο τα βασικότερα στοιχεία -το παιδί δεν πάει σχολείο μόνο με την αγάπη ούτε μορφώνετε μόνο με αυτό . Μην συγκρίνετε εποχές του 1960-1970-1980-2000- τα κίνητρα ηταν διαφορετικά .Δηλαδη αν το παιδί σου σου ζητήσει να πάει ξένη γλώσσα καιδεν μπορεις τη θα του πεις ; ξέρεις Σταύρο μου (βάζω το δικό μου γιο) δεν έχουμε χρηματα αλλά εγω σε αγαπώ !αν δεν μπορείς να καλύψεις βασικές ανάγκες και δεν μιλάω για ρούχα επωνυμα όταν θέλεις να πάρεις ένα ζευγάρι πέδιλα που ΄'εχουν 20 ευρω ; τη θα του πεις ; έλα δεν πειράζει βάλε τα αθλητικά αλλά εγω σε Αγαπω ;
Εγω θεωρω εγωιστικό απο κάποιες οικογένειες να λένε να αφου μεγάλωσε το ένα ας κάνω και αλλο ένα ο Θεός έχει!Τι έχει επειδή εγω δβνε έχω δει να μου δίνει να καλύψω τη δόση του σπιτιού μου .
Σας έχει τυχει να μην έχετε να πληρώσετε γα το γιαουρτάκι του παδιού; τη κάνετε εκίνη την ωρα; λες Θεε μουπέτα μου ένα γιαούρτι ;
Μην εξ ιδίων κρίνετε τα αλλώτρια όσες μπορούν να κάνουν και 2και 3 και 4 ... καλά κάνουν και τα κάνουν αλλά μην κρίνετε το γεγονός που κάποιες οικογένειες συνηδειτά μένουν στο ένα .



αρε βανια προσκυνω ετσι ακριβως αυτα ελεγα μαλλιασε η γλωσσα μου Respect Respect Respect Respect

56ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 3 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 8:01 am

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Vivian έγραψε:Βρε κοριτσια μου γιατι ετσι; Η καθε μια εχει την γνωμη της σε τι οφελουν οι προσωπικές αντιπαραθεσεις;


βιβιανακι δεν εχουμε προσωπικες αντιπαρεθεσεις με κανενα .ομως οταν υπαρχουν εριστικες δηλωσεις .δεν μπορεις να τις ξεπερνας ετσι απλα .λες την αποψη σου χωρις να προκαλεις με τα λεγαμονα σου σε ενα τοσο σοβαρο θεμα .

57ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 3 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 12:43 pm

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσια εγω δεν καταλαβα γιατι μαλωσατε ακομη.. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
ενταξει, δεν συμφωνω με την άποψη 'ενα =κανενα' πολυ απλα γιατι εχω νιωσει στο πετσι μου πολλα για να φερω στον κοσμο αυτο το ενα.

αλλα αν σκεφτουμε οτι η φραση δεν ειναι κυριολεκτικη αλλα εκφερεται ετσι με μια υπερβολή- για να δειξει ποσο σημαντικο ειναι να εχεις αδερφια στη ζωη- την δεχομαστε.

οσες οικογενειες θελουν κ μπορουν (το 'μπορουν' ειναι υποκειμενικο κ αντικειμενικο ταυτοχρονα) ας κανουν.
Οσες παλι θελουν ενα παιδακι με γεια τους με χαρά τους.
μη μαλώνετε καλε..... I love you

58ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 3 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 1:04 pm

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:κοριτσια εγω δεν καταλαβα γιατι μαλωσατε ακομη.. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
ενταξει, δεν συμφωνω με την άποψη 'ενα =κανενα' πολυ απλα γιατι εχω νιωσει στο πετσι μου πολλα για να φερω στον κοσμο αυτο το ενα.

αλλα αν σκεφτουμε οτι η φραση δεν ειναι κυριολεκτικη αλλα εκφερεται ετσι με μια υπερβολή- για να δειξει ποσο σημαντικο ειναι να εχεις αδερφια στη ζωη- την δεχομαστε.

οσες οικογενειες θελουν κ μπορουν (το 'μπορουν' ειναι υποκειμενικο κ αντικειμενικο ταυτοχρονα) ας κανουν.
Οσες παλι θελουν ενα παιδακι με γεια τους με χαρά τους.
μη μαλώνετε καλε..... I love you
πες τα βρε κουκιδα. οποιος θελει και μπορει ασ κανει.τις αποψεις μας λεμε εδω γιατι καθε φορα να γινεται αυτο οταν διαφωνουμε?

59ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 3 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 1:04 pm

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:κοριτσια εγω δεν καταλαβα γιατι μαλωσατε ακομη.. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
ενταξει, δεν συμφωνω με την άποψη 'ενα =κανενα' πολυ απλα γιατι εχω νιωσει στο πετσι μου πολλα για να φερω στον κοσμο αυτο το ενα.

αλλα αν σκεφτουμε οτι η φραση δεν ειναι κυριολεκτικη αλλα εκφερεται ετσι με μια υπερβολή- για να δειξει ποσο σημαντικο ειναι να εχεις αδερφια στη ζωη- την δεχομαστε.

οσες οικογενειες θελουν κ μπορουν (το 'μπορουν' ειναι υποκειμενικο κ αντικειμενικο ταυτοχρονα) ας κανουν.
Οσες παλι θελουν ενα παιδακι με γεια τους με χαρά τους.
μη μαλώνετε καλε..... I love you

κουκιδα εχεις δικιο και πιο πανω το ειπα πως δεν μιλαω για αυτες τις μανουλες σιγουρα υπαρχουν και εξαιρεσεις που δεν πρεπει να προσπερναμε..και σιγουρα δεν ηθελα να θιξω κανεναν... δεν ημουν πουθενα εριστικη προσεχω πως μιλαω γιατι αντιλαμβανομαι πως δεν ειμαι μονη μου εδω μεσα..τη γνωμη μου ειπα τι πιστευω εγω και μονο εγω..φυσικα και δεν μαλωνω με κανενα ! μερικες μαλωνουν μονες τους τι να κανουμε υπαρχουν κι αυτα! χαχα!

60ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 3 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 1:23 pm

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αχ baby-m παρομοιες σκεψεις κανω και εγω!εδω και καιρο εχω προβληματιστει ιδιαιτερα το δευτερο καμπανακι χτυπαει και εγω το φρεναρω γιατι φοβαμαι πολυ!Απο την μια ειμαι σιγουρη πως αν δεν το κανω σιγουρα θα το μετανιωσω αλλα και απο την αλλη τρεμω να το παρω αποφαση!Εμενα βλεπεις στην αρχη ηταν αρνητικη και η κορη μου τωρα ομως το σκεφτεται και αυτη και θελει!ειναι ωραιο να ξερεις πως εκει εξω εχεις ενα αδερφακι,απο την αλλη πολλα αδερφια δεν μιλιουνται!

Σκεφτομαι βεβαια και το αλλο παλιοτερα οι ανθρωποι περνουσαν δυσκολιες και ομως τα καταφεραν να εχουν πολλα παιδια,θελω να πιστευω πως θα τα καταφερουμε και εμεις!

61ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 3 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 1:25 pm

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
παντως ειμαι της αποψης πως πρεπει εμεις πρωτα να ειμαστε μεσα μας σιγουρες και μετα να προχωρησουμε και οχι γιατι ξερουμε οτι θα επρεπε!ελπιζω ολα να πανε καλα!!

62ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 3 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 1:27 pm

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
black beauty έγραψε:αχ baby-m παρομοιες σκεψεις κανω και εγω!εδω και καιρο εχω προβληματιστει ιδιαιτερα το δευτερο καμπανακι χτυπαει και εγω το φρεναρω γιατι φοβαμαι πολυ!Απο την μια ειμαι σιγουρη πως αν δεν το κανω σιγουρα θα το μετανιωσω αλλα και απο την αλλη τρεμω να το παρω αποφαση!Εμενα βλεπεις στην αρχη ηταν αρνητικη και η κορη μου τωρα ομως το σκεφτεται και αυτη και θελει!ειναι ωραιο να ξερεις πως εκει εξω εχεις ενα αδερφακι,απο την αλλη πολλα αδερφια δεν μιλιουνται!

Σκεφτομαι βεβαια και το αλλο παλιοτερα οι ανθρωποι περνουσαν δυσκολιες και ομως τα καταφεραν να εχουν πολλα παιδια,θελω να πιστευω πως θα τα καταφερουμε και εμεις!
για το τελευταιο κοματι Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect

63ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 3 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 1:32 pm

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
παιδια και εγω εκνευριζομαι φοβερα οταν ακουω αυτην την εκφραση οτι ενα παιδι ισον κανενα!Μια χαρα σου γεμιζει την ζωη και το ενα παιδι και την ζωη και το σπιτι!Για μενα το σημαντικο ειναι οι γονεις να κανουν παιδια γιατι πραγματικα το θελουν και οχι για να λενε οτι εχουν παιδια!επισης για να κανεις παιδια πρεπει να εισαι αξιος να τους αφιερωσεις χρονο απο την ζωη σου!!!

Α και επειδη θελω να δωσω θαρρος στις κοπελιες που εχουν ενα(οπως και εγω)διαβασα σε αρθρο οτι λεει τα παιδια που ειναι μοναχοπαιδια ειναι απο τα πιο ευτυχισμενα παιδια διοτι δεν ζουν τις αντιπαραθεσεις σε μια οικογενεια αλλα ουτε μοιραζονται την αγαπη των γονιων τους!Οντως παρακολουθω την κορη μου και ειναι παντα τοσο χαρουμενο παιδι!Τωρα αν κανω και αλλα παιδακια πιστευω οτι θα το χειριστω καλα ωστε να μην δημιουργουνται διενεξεις!Ο Θεος βοηθος!

64ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 3 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 1:38 pm

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ευχαριστω τουρτιτσα!αχ ειναι σαν να εχω μια ζυγαρια στα χερια μου,να δω προς τα που θα γυρει!Το σκεφτομαι αυτο πολλες φορες και παιρνω κουραγιο αλλα οταν βλεπω οτι τα ορια στενευουν πιανεται η καρδια μου και κανω πισω!

65ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 3 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 1:57 pm

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
black beauty έγραψε:παιδια και εγω εκνευριζομαι φοβερα οταν ακουω αυτην την εκφραση οτι ενα παιδι ισον κανενα!Μια χαρα σου γεμιζει την ζωη και το ενα παιδι και την ζωη και το σπιτι!Για μενα το σημαντικο ειναι οι γονεις να κανουν παιδια γιατι πραγματικα το θελουν και οχι για να λενε οτι εχουν παιδια!επισης για να κανεις παιδια πρεπει να εισαι αξιος να τους αφιερωσεις χρονο απο την ζωη σου!!!

Α και επειδη θελω να δωσω θαρρος στις κοπελιες που εχουν ενα(οπως και εγω)διαβασα σε αρθρο οτι λεει τα παιδια που ειναι μοναχοπαιδια ειναι απο τα πιο ευτυχισμενα παιδια διοτι δεν ζουν τις αντιπαραθεσεις σε μια οικογενεια αλλα ουτε μοιραζονται την αγαπη των γονιων τους!Οντως παρακολουθω την κορη μου και ειναι παντα τοσο χαρουμενο παιδι!Τωρα αν κανω και αλλα παιδακια πιστευω οτι θα το χειριστω καλα ωστε να μην δημιουργουνται διενεξεις!Ο Θεος βοηθος!



συμφωνο black μαζι σου απολυτως αυτα ειπαμε εμεις δεν μαλωνουμε με κανενα αλλα πρεπει να καταλαβεινει καποιος οταν γινεται εριστικος .και δεν τοχεις καταλαβει ακομα αλλα δεν πειραζει οι κοπελες καταλαβανε .και αυτο δεν λεγεται μεταφορικα καλυτερα να μην κανουν κανενα οντοτητα ειναι το παιδι .εκτος αν τωρα το στρογγυλευεις .εγω δεν εχω πρωσοπικα κατι μαζι σου ουτε μαλωνο μονη μου οπως ειπες χαχα.απλως θα απαντω παντα εκει που κρινω οτι θιγονται ολες οι κοπελες που εχουν ενα παιδι

66ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 3 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 2:11 pm

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ε μα πια μου το εχουνε πει τοσες φορες!και επισης νευριαζω με αυτους που με πιεζουν με τον τροπο τους να κανω και αλλα παιδια!Θα κανω οταν το νιωσω!οπως ειπε πολυ σωστα η Βανια τα παιδια δεν χρειαζονται μονο αγαπη αλλα και πολλα αλλα πραγματα!Νευριαζω τοσο με οσους σε πρηζουν να κανεις κατι για το οποιο δεν εισαι ετοιμος,για να μην προχωρας σημαινει οτι καποιο προβλημα αντιμετωπιζεις(συνηθως)!Φυσικα ολες οι γνωμες ειναι δεκτες αρκει να μην υπονοουν κατι για τις γνωμες των αλλων!

67ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 3 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 3:11 pm

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τα παιδιά δεν είναι κάποια συλλογή για να τα αγοράζουμε έχουμε ευθύνη απέναντι τους - Δεν κάνουμε παιδιά για να έχει το ένα παρέα το άλλο δεν δεσμεύουμε τα παιδιά ξέρετε τα παιδιά απελευθερώνονται απο τους γονείς όταν εκέινοι φύγουν απο τη ζωή . Υάρχουν δυστυχώς αδέρφια που δνε μιλάνε μεταξύ τους . Στη ζωή του ο άνθρωπος δημιουργεί παρέες και ξέρω πολλά μοναχοπαίδια που είναι ευτυχισμένα αλλά ξέρω και οικογένεια που έχει 7 παιδιά αξιοπρεπέστατη η οποία μεγάλη κόρη είναι τωρα 27 και ξέρετε τη μου έλεγε σε πρόσφατη συζήτηση :δεν μετανιώνω ουε έχω πρόβλημα που έπρεπε να μοιραστω τα ρούχα μου και τα παιχνίδια μου αλλά με ενοχλέι που μεγαλώσα πολύ μικρή -δεν έπαιξα όσο 'ηθελα επειδή έπρεπε να προσέχω τα μικρά.Πήρα ευθύνες πολύπερισσότερες απο αυτές που μπορουσα να διαχειριστω και μου είπε ότ αυτη δνε θέλει να κάνει ακόμα παιδί και βέβαια δεν θέλει να κάνει πολλά παιδιά .

68ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 3 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 10:06 pm

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αnna1975 έγραψε:
βανια έγραψε:δε μπορουμε να χαρισουμε ενα αδερφακι στα παιδια μας οχι μονο για τωρα αλλα για παντα τοτε ειμαι της γνωμης να μην κανουμε καθολου ειναι κριμα ενα παιδι να ειναι μονο του στη ζωη και τωρα και οταν εμεις θα "φυγουμε"
Αυτό το θεωρώ όχι απλά κακοήθεια αλλά δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω ειλικρινά δεν ξέρω πως μπορεί μια νέα γυναίκα να σκέφτεται έτσι . Κρίμα για ένα παιδί που μεγαλώνει χωρίς αδέρφια ; ε και ; ξέρεις αν αυτό το παιδί είνα ισορροπημένο η όχι ; Αν σε αυτό το παιδί οι γονείς έχουν δώσει τα χίλια καλά και το έχουν μεγαλώσει έτσι ώστε το γεγονός ότι δνε εχει αδερφια να μη τον ενοχλεί καθόλου; Τη πάει να πει κάνω 2 παιδιά για να έχει τ ένα παρέα στο άλλο όταν ΕΓΩ φύγω απο τη ζωή ; δηλαδή το ενδεχόμενο να στηριχτεί στα πόδοα του και να δημιουργήσε τη δική του οικογένεια;
Θεωρω τη μεγαλύτερη ύβρεις να λέμε ένα παιδί =κανένα είναι ανθρώπινη ύπαρξη και ειλικρινά άτομα που έχουν αυτές τις άποψεις δεν νομίζω να έχουν χωρο σε ένα μαμαδίστικο χώρο που ασχολείται με την αγάπη γα τα παιδιά .
ΚΑΤΕΡΙΝΑ 780 θα συμφωνήσω με αυτά που λές και ναι όλες ξεκινάμε να κάνουμε οικογένεια επειδή αυτά τα παιδιά είναι το μοναδικό πρ΄γαμα που φτοιάχνουμε εμείς καταλαβαίνωνω απόλυτα όπως το λες -τα παδιά δεν μεγαλώνουν μόνο με ΑΓΑΠΗ το οποίο είναι απο τα βασικότερα στοιχεία -το παιδί δεν πάει σχολείο μόνο με την αγάπη ούτε μορφώνετε μόνο με αυτό . Μην συγκρίνετε εποχές του 1960-1970-1980-2000- τα κίνητρα ηταν διαφορετικά .Δηλαδη αν το παιδί σου σου ζητήσει να πάει ξένη γλώσσα καιδεν μπορεις τη θα του πεις ; ξέρεις Σταύρο μου (βάζω το δικό μου γιο) δεν έχουμε χρηματα αλλά εγω σε αγαπώ !αν δεν μπορείς να καλύψεις βασικές ανάγκες και δεν μιλάω για ρούχα επωνυμα όταν θέλεις να πάρεις ένα ζευγάρι πέδιλα που ΄'εχουν 20 ευρω ; τη θα του πεις ; έλα δεν πειράζει βάλε τα αθλητικά αλλά εγω σε Αγαπω ;
Εγω θεωρω εγωιστικό απο κάποιες οικογένειες να λένε να αφου μεγάλωσε το ένα ας κάνω και αλλο ένα ο Θεός έχει!Τι έχει επειδή εγω δβνε έχω δει να μου δίνει να καλύψω τη δόση του σπιτιού μου .
Σας έχει τυχει να μην έχετε να πληρώσετε γα το γιαουρτάκι του παδιού; τη κάνετε εκίνη την ωρα; λες Θεε μουπέτα μου ένα γιαούρτι ;
Μην εξ ιδίων κρίνετε τα αλλώτρια όσες μπορούν να κάνουν και 2και 3 και 4 ... καλά κάνουν και τα κάνουν αλλά μην κρίνετε το γεγονός που κάποιες οικογένειες συνηδειτά μένουν στο ένα .



αρε βανια προσκυνω ετσι ακριβως αυτα ελεγα μαλλιασε η γλωσσα μου Respect Respect Respect Respect
Κ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΒΑΝΙΑ Κ ΜΕ ΑΡΠΑΞΑΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΕΓΩ.ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΕΣΕΝΑ Κ ΤΗΝ ΑΝΝΑ ΑΠΟΛΥΤΑ.ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΝΝΟΟΥΣΑ Κ ΝΑ ΠΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΩ <<ΠΡΟΙΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟΥ> ΑΛΛΑ ΝΑΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑΤΙ ΧΤΥΠΗΣΕ ΤΟ ΚΑΜΠΑΝΑΚΙ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ Κ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.ΤΗΝ ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ Κ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΛΛΑΖΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ.Κ ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙ ΕΚΕΙΝΗ.

69ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 3 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 10:49 pm

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η επιλογή του πρώτου παιδιού συνήθως γίνεταιγια την ολοκλήρωση του γάμου είναι προιόν αν μπορέσουμε να το αοκλαέσουμε έτσι καθαρής επιλογής απο εκεί και πέρα τα δεύτερα παιδιά έρχονται κάποιες φορές απο τύχη και συνήθως στη δεύερη πιθανή εγκυμοσύνη η γυναίακ σκέφτετε περισσότερα επειδή ξέρει και συγκρίνει . Γνωριζει τα καλά της μητρότητας που καμιά δεν μπορεί να αμφιβάλει αλλά ξέρει και πόσο θα αλλάξει τι σώμα της η διαθέση της οι πιθανές αδιαθεσίες η απομάκρυνση απο το σύζυγο και τώρα θα είναι οι δυσκολίες με άνα ακόμα παιδί . Ξέρει πως είναι ο τοκετός δεν είναι κάτι που δεν έχει κάνει και σε μερικές η διαδικασίαδεν είναι τόσο ιδανική μετά ξέρει τη θα τραβήξει τα ξενύχτια τους κολικούς την απομώνωση απο τον υπόλοιπο κόσμο γιατι με 2 παιδιά είναι δύσκολο να έχεις αρχικά χρόνο και για υτό οι περισσότερες το καθηστερούν . Και μετά όταν περάσουν τα χρόνια λένε τωρα που να μπαίνω στη διαδικάσία αυτή.
Πολλές φορές λέμε τα παιδιά μας ζητάνε αδερφάκι τελικά αυτο που έχω καταλάβει είναι ότιτα παιδιά μας ζητάνε παρέα προχτές ήρθε ο Σταύρος και μου είπε :-Μαμά θέλω να μου κάνεις ένα ξάδερφο :
τι του λέω μα έχεις 3 ξάδερφους και 3 ξαδερφες
-όχι λέει θέλω εδω στο σπίτι να είναι δικό μας να πάιζω ...
Του είπα την αλήθεια ότι η μάμά είναι μεγάλη και είναι δύσκολο σε αυτη την ηλικία αλλά τα αιδάκια αποφασίζει και ο Θεούλης πότε τα στέλνει επίσης του εξήγησαότι ακόμα καινα του έκαν ένα δνε θα μπορούσε αυτη τη στιγμή να παίζει επειδή αυτό εθα ήταν μωρό και το μόνο που θα μπορούσε ο Σταύρος να μοιραστει μαζί του είναι να με βοηθάει να το αλλάζω να του δίνουμε γάλα άντε καινα τον κάνει βόλτες με το καρότσι μαζί μου μετά του είπα ότι όταν το παιδί θα μεγαλώσει και θα είναι 3-4 χρονών εκείνος θα έχει πάλι άλλα ενδιαφέροντα και τελικά ξέρετε τη μου είπε:ας πάρουμε ένα σκύλο .... Laughing το οποίο στη πορεία επειδήτου πα τις τεχνικές δυσκολίες έγεινε κουνελάκι μόλις όμως έμαθα πόσο ευαισθητα είναι είπε πουλάκι αλλά μόλις έμαθε ότι δνε θα μπορεί να το πιάνει κατέληξε σε ψαράκι ! Rolling Eyes τελικά τα παιδιά έχουν όντως την ανάγκη απο ένα αδερφό -η παρουσία παιδιου η γενικά η παρέα;

70ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 3 Empty http://forum.eimaimama.gr/t6758-topic Πεμ Ιουλ 07, 2011 11:19 pm

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΒΑΝΙΑ...
ΜΑΛΛΟΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΠΑΡΕΑ ΔΙΟΤΙ Κ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΝΗΛΙΚΕΣ ΛΕΜΕ ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΩΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ.ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΣΤΗΡΙΓΜΑ.ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΝΑ ΚΑΛΑ ΜΑΓΑΛΩΜΕΝΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΝΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Η ΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ,ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΣΤΕΡΗΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ,ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΑΦΟΣΙΩΣΗ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΕΣ.ΔΕΝ ΤΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.Κ ΟΣΟ ΓΙΑ ΠΑΡΕΑ ΦΩΝΑΖΕΙΣ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΤΟΝ ΞΑΔΕΡΦΟ,ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΗΣΑΣ ΚΤΛ.

71ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 3 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Πεμ Ιουλ 07, 2011 11:20 pm

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:Η επιλογή του πρώτου παιδιού συνήθως γίνεταιγια την ολοκλήρωση του γάμου είναι προιόν αν μπορέσουμε να το αοκλαέσουμε έτσι καθαρής επιλογής απο εκεί και πέρα τα δεύτερα παιδιά έρχονται κάποιες φορές απο τύχη και συνήθως στη δεύερη πιθανή εγκυμοσύνη η γυναίακ σκέφτετε περισσότερα επειδή ξέρει και συγκρίνει . Γνωριζει τα καλά της μητρότητας που καμιά δεν μπορεί να αμφιβάλει αλλά ξέρει και πόσο θα αλλάξει τι σώμα της η διαθέση της οι πιθανές αδιαθεσίες η απομάκρυνση απο το σύζυγο και τώρα θα είναι οι δυσκολίες με άνα ακόμα παιδί . Ξέρει πως είναι ο τοκετός δεν είναι κάτι που δεν έχει κάνει και σε μερικές η διαδικασίαδεν είναι τόσο ιδανική μετά ξέρει τη θα τραβήξει τα ξενύχτια τους κολικούς την απομώνωση απο τον υπόλοιπο κόσμο γιατι με 2 παιδιά είναι δύσκολο να έχεις αρχικά χρόνο και για υτό οι περισσότερες το καθηστερούν . Και μετά όταν περάσουν τα χρόνια λένε τωρα που να μπαίνω στη διαδικάσία αυτή.
Πολλές φορές λέμε τα παιδιά μας ζητάνε αδερφάκι τελικά αυτο που έχω καταλάβει είναι ότιτα παιδιά μας ζητάνε παρέα προχτές ήρθε ο Σταύρος και μου είπε :-Μαμά θέλω να μου κάνεις ένα ξάδερφο :
τι του λέω μα έχεις 3 ξάδερφους και 3 ξαδερφες
-όχι λέει θέλω εδω στο σπίτι να είναι δικό μας να πάιζω ...
Του είπα την αλήθεια ότι η μάμά είναι μεγάλη και είναι δύσκολο σε αυτη την ηλικία αλλά τα αιδάκια αποφασίζει και ο Θεούλης πότε τα στέλνει επίσης του εξήγησαότι ακόμα καινα του έκαν ένα δνε θα μπορούσε αυτη τη στιγμή να παίζει επειδή αυτό εθα ήταν μωρό και το μόνο που θα μπορούσε ο Σταύρος να μοιραστει μαζί του είναι να με βοηθάει να το αλλάζω να του δίνουμε γάλα άντε καινα τον κάνει βόλτες με το καρότσι μαζί μου μετά του είπα ότι όταν το παιδί θα μεγαλώσει και θα είναι 3-4 χρονών εκείνος θα έχει πάλι άλλα ενδιαφέροντα και τελικά ξέρετε τη μου είπε:ας πάρουμε ένα σκύλο .... Laughing το οποίο στη πορεία επειδήτου πα τις τεχνικές δυσκολίες έγεινε κουνελάκι μόλις όμως έμαθα πόσο ευαισθητα είναι είπε πουλάκι αλλά μόλις έμαθε ότι δνε θα μπορεί να το πιάνει κατέληξε σε ψαράκι ! Rolling Eyes τελικά τα παιδιά έχουν όντως την ανάγκη απο ένα αδερφό -η παρουσία παιδιου η γενικά η παρέα;

Σωστός ο συλλογισμός σου και έτσι όπως κλιμακώθηκε κατέληξε σε αυτό το εύλογο ερώτημα. Έχεις αδέρφια και τι φύλου και με πόση διαφορά ηλικίας; Εγώ πάντα ήθελα να έχω μια αδερφή κοντά στην ηλικία μου. Να παίζουμε, να μιλάμε, να συνομοτούμε και όλα όσα κάνουν τα αδέρφια. Είχα μια ξαδέρφη 3 χρόνια μικρότερη που την λάτρευα και ήθελα να την βλέπω κάθε μέρα. Θυμάμαι ακόμα και που 3 χρονών πήγαμε επίσκεψη στην κλινική όταν γεννήθηκε! Αργότερα πήγα νηπειαγωγείο και επειδή έμενα σε διαμέρισμα ήμουν όλη μέρα μόνη όταν γυρνούσα σπίτι. Όταν ήμουν άρρωστη και η μαμά μου δεν με πήγαινε σχολείο, έκλαιγα όλη μέρα. Και να σημειώσω ότι ποτέ δεν ήμουν πολύ κοινωνική γιατί ήμουν ντροπαλή! Άρα συμφωνώ με αυτό που λες ότι τα αδέρφια χρειάζονται στην αρχή μια παρέα. Βέβαια και αυτό είναι σχετικό γιατί εγώ τελικά απέκτισα αδερφό όταν ήμουν 7,5 χρονών, δηλαδή όσο είναι ο Σταύρος σου τώρα. Έκανα αυτά που του είπες αλλά ήμουν κορίτσι και διασκέδαζα με το να βοηθώ στο άλλαγμα κτλ. Όμως πλέων δεν είχα τόση ανάγκη από παρέα γιατί όπως είπες ήταν ένα μωρό που ακόμα και τώρα βλέπω σαν παιδί παρά σαν αδερφο και επιπλεον πήγαινα σχολείο και είχα φίλες. Όπότε είχε ικανοποιηθεί κατά κάποιο τρόπο η ανάγκη για παρέα. Βέβαια τον αδερφό μου τον ξεχωρίζω στην καρδιά μου και δεν τον αλλάζω με τίποτα. Αλλά όσο ήμασταν μικροί η διαφορά ηλικίας μας ήταν πιο έντονη. Φαντάσου... Εκείνος 10 και εγώ σχεδόν 18... Τι κοινό να βρούμε. Τώρα όσο μεγαλώνουμε "συναντιόμαστε" όλο και περισσότερο γιατί με τα χρόνια αυτή η διαφορά μικραίνει. Δηλαδή φαντάσου σε λίγα χρονάκια που εγώ θα είμαι 78 και εκείνος 70, χαχα! 2 γεράκια θα είμαστε και οι 2! Θέλω να πω ότι, όσο περνάνε τα χρόνια ερχόμαστε πιο κοντά και τον νιώθω πιο αδερφό μου παρά σαν το παιδί της οικογένειας... Άρα για εμένα δεν ήταν ποτέ παρέα αλλά κάτι παραπάνω. Νομίζω ότι στο πως θα ξεκινάει μια σχέση παίζει μεγάλο ρόλο η διαφορά ηλικίας και το φύλο αλλά όταν περνάν τα χρόνια όλες οι αδερφικές σχέσεις είναι σημαντικές. Δεν απαντώ στο αν θέλεις ή όχι να κάνεις δεύτερο παιδί γιατί δεν μου πέφτει και λόγος. Απαντώ μόνο στο τελευταίο ερώτημά που έθεσες. Όσο ήμουν μικρή λοιπόν είχα ανάγκη από παρέα και πιο πολύ αδερφή ένιωθα την ξαδέρφη μου παρά τον αδερφό μου που ήταν μωρό. Μεγαλώνοντας όμως οι σχέσεις γίνονται πιο βαθιές θεωρώ.

72ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 3 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Παρ Ιουλ 08, 2011 1:18 am

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Για μένα δεν υπάρχει σωστό και λάθος σε όλα αυτά! Θέλω ένα παιδί κάνω ένα! Θέλω περισσότερα ,τα κάνω! Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να έχετε όλες απαραίτητα δίκιο! Και να επιβάλετε την γνώμη σας! Ο καθένας αποφασίζει για την ζωή του σύμφωνα με τα βιώματα που έχει!


Αυτό που θέλω να πω είναι οτι πρέπει να έχει η καθεμιά μας την άποψη της αλλά αυτό που με ενοχλεί είναι να προσπαθεί να επιβάλει κάτι ως σωστό επειδή απλά το πιστεύει εκείνη! Και θεωρώ οτι εμείς οι γυναίκες δεν μπορούμε να το σεβαστούμε αυτό γιαυτο και μαλώνουμε - διαφωνούμε συνέχεια! Η ελευθερία μου σταματάει εκεί που ξεκινάει η ελευθερία του άλλου !

73ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 3 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Παρ Ιουλ 08, 2011 1:30 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
sasanath έγραψε:Για μένα δεν υπάρχει σωστό και λάθος σε όλα αυτά! Θέλω ένα παιδί κάνω ένα! Θέλω περισσότερα ,τα κάνω! Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να έχετε όλες απαραίτητα δίκιο! Και να επιβάλετε την γνώμη σας! Ο καθένας αποφασίζει για την ζωή του σύμφωνα με τα βιώματα που έχει!


Αυτό που θέλω να πω είναι οτι πρέπει να έχει η καθεμιά μας την άποψη της αλλά αυτό που με ενοχλεί είναι να προσπαθεί να επιβάλει κάτι ως σωστό επειδή απλά το πιστεύει εκείνη! Και θεωρώ οτι εμείς οι γυναίκες δεν μπορούμε να το σεβαστούμε αυτό γιαυτο και μαλώνουμε - διαφωνούμε συνέχεια! Η ελευθερία μου σταματάει εκεί που ξεκινάει η ελευθερία του άλλου !

Αυτό εννοουσα και εγώ όταν είπα ότι έχουν πιάσει τα 2 άκρα. Και για να παίξω και λίγο με τις λέξεις Very Happy εγώ είμαι απόλυτη μόνο στο ότι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Wink

74ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 3 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Παρ Ιουλ 08, 2011 1:47 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:...προχτές ήρθε ο Σταύρος και μου είπε :-Μαμά θέλω να μου κάνεις ένα ξάδερφο :
... το μόνο που θα μπορούσε ο Σταύρος να μοιραστει μαζί του είναι να με βοηθάει να το αλλάζω να του δίνουμε γάλα άντε καινα τον κάνει βόλτες με το καρότσι μαζί μου μετά του είπα ότι όταν το παιδί θα μεγαλώσει και θα είναι 3-4 χρονών εκείνος θα έχει πάλι άλλα ενδιαφέροντα και τελικά ξέρετε τη μου είπε:ας πάρουμε ένα σκύλο ....

Respect Respect Respect
Απίθανος! Και επίσης, τι λεκτική δύναμη είναι αυτη που έχεις ρε Βανια? Το αδελφάκι έγινε ψαράκι! Ο δικός μου αν θέλει κάτι, δεν μπορώ να του αλλάξω γνώμη με τίποτα! Θέλω να μου κάνεις μαθήματα!

Αυτό που έγραψε μια κοπέλα πιο πριν, οτι τα μοναχοπαίδια είναι πιο ευνοημένα σε σχέση με τα άλλα παιδιά διότι έχουν το 100% της προσοχης των γονιων, το έχω ακούσει κι εγώ. Όχι ακριβώς με αυτα τα λόγια, αλλά λόγω του ότι τα μοναχοπαίδια "αναγκάζονται" κατα κάποιο τρόπο να κάνουν φίλους, είναι πιο κοινωνικά, αναπτύσσουν καλύτερους δεσμούς με τους υπόλοιπους, είναι πιο ευαίσθητα, κι ενδεχομένως να λειτουργούν καλύτερα σε μια ομάδα διότι θέλουν κι αυτα τα ίδια να συναναστρέφονται άλλα άτομα. Ενώ ένα παιδί πχ που έχει 2-3 αδέλφια στην ουσία μπαίνει σε ομαδικό περιβάλλον θέλοντας και μη..
Αυτο βέβαια έχει και τον αντίλογό του, τα μοναχοπαίδια γίνονται πιο εγωκεντρικά διότι οι γονείς διοχετεύουν όλη τους την προσοχή σε αυτα κι έχουν μάθει να είναι το επίκεντρο, ενω παιδια με πολλά αδέλφια μαθαίνουν να μοιράζονται καλύτερα.
Δεν ξέρω ποιο από τα δύο ισχύει, ή αν ισχύουν και τα δύο. Ο άντρας μου πχ που είναι μοναχοπαίδι, έχει γίνει πολύ κοινωνικός ανθρωπος, ελαφρώς συνεσταλμένος, αλλά με θάρρος άποψης και με υπομονή να ακούει τους συνομιλητές του. Αλλά μου έχει πει ότι η μόνιμη ανησυχία του όσο ήταν μικρός ήταν μη τυχόν και αργησει να κατεβεί στη γειτονια για παιχνίδι κι εχουν φύγει οι φίλοι του (διότι παλιά βγαίναμε για παιχνίδι αλλα δεν παίζαμε μπροστα στο σπίτι μας, γυρίζαμε τα 40 καντηλίκια...). Επίσης, είναι καλομαθημένος και τα περιμένει όλα έτοιμα (tongue χα..).
Οι γονείς μου επίσης, έχουν πολλά αδέλφια (7 η μάνα μου κ 4 ο μπαμπάς μου) και ομολογώ ότι δεν τους καίει κ ιδιαίτερα το να μην έχουν παρέες, όπως έχουμε εμείς. Έχουν τα αδέλφια τους.
Εγώ πάλι θα ήθελα να έχω 2-3 αδελφια, με τον αδελφό μου έχουμε 4 χρόνια διαφορά και παίζαμε καλά μαζί όταν ήμασταν μικρά. Αλλά θα ήθελα να έχω κ μια αδελφή, ή έναν ακόμα αδελφό ή 2 αδελφια ακόμα κτλ. Και με την αρραβωνιαστικια του αδελφού μου θέλω να τα πηγαίνω καλά, τη βλέπω σαν αδελφή μου.
Όσο για το ερώτημα που έθεσες Βάνια, πιστεύω ότι τα παιδιά έχουν ανάγκη από ένα ακόμα άτομο κοντά στην ηλικία τους μέσα στο ίδιο σπίτι. Κάποιον που να είναι "με το μέρος τους", να "συνωμοτούν" μαζί, όπως είπε και η Μαρία. Ακόμα δηλαδη κι αν μου έφερναν την ξαδέρφη μου να μείνουμε μαζι, ή τη φίλη μου από τη γειτονιά, ή την κόρη της κουμπάρας μας κτλ, θα μου αρκούσε, διότι θα είχα κάποιον 24 ώρες τη μέρα με τον οποίο θα μπορούσα να μιλάω, να παίζω, να κάνω χαζα γενικά. Αν το βαριόμουν αυτό το άτομο βέβαια, δεν θα μπορουσα να του πω "go home". tongue tongue tongue

75ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 3 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Παρ Ιουλ 08, 2011 4:26 am

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
MariaM έγραψε:
sasanath έγραψε:Για μένα δεν υπάρχει σωστό και λάθος σε όλα αυτά! Θέλω ένα παιδί κάνω ένα! Θέλω περισσότερα ,τα κάνω! Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να έχετε όλες απαραίτητα δίκιο! Και να επιβάλετε την γνώμη σας! Ο καθένας αποφασίζει για την ζωή του σύμφωνα με τα βιώματα που έχει!


Αυτό που θέλω να πω είναι οτι πρέπει να έχει η καθεμιά μας την άποψη της αλλά αυτό που με ενοχλεί είναι να προσπαθεί να επιβάλει κάτι ως σωστό επειδή απλά το πιστεύει εκείνη! Και θεωρώ οτι εμείς οι γυναίκες δεν μπορούμε να το σεβαστούμε αυτό γιαυτο και μαλώνουμε - διαφωνούμε συνέχεια! Η ελευθερία μου σταματάει εκεί που ξεκινάει η ελευθερία του άλλου !

Αυτό εννοουσα και εγώ όταν είπα ότι έχουν πιάσει τα 2 άκρα. Και για να παίξω και λίγο με τις λέξεις Very Happy εγώ είμαι απόλυτη μόνο στο ότι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Wink


Γενικά σαν άνθρωπος ήμουν αρκετά απόλυτη στις απόψεις μου! Αλλά μεγαλώνοντας κατάλαβα οτι οι απόψεις είναι για να αλλάζουν ! Και μέσα απο αυτό το φόρουμ και την επαφή με διαφορετικές από μενα κοπέλες άρχισα να σκεφτομαι διαφορετικά!Να προσπαθώ "να μπω στα παπούτσια" του άλλου ,όσο αυτό γίνεται βέβαια!


Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις