Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
376 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 376 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 5]

76ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 4 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Παρ Ιουλ 08, 2011 4:50 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ξέρετε τι γίνεται? Αν εγώ πχ υποστηρίζω την Α άποψη, κι εσύ τη Β, τότε δεν εχω πρόβλημα. Ίσα ίσα, που μπορεί και να σκεφτώ "χμ, δεν το είχα δει από αυτη την άποψη, για να το αναλύσω καλύτερα" κι πού ξέρεις, μπορεί και να συμφωνήσω και μαζί σου. Αν όμως εσύ υποστηρίζεις το Β με ακραία παραδείγματα, και με απόλυτο τρόπο, και με κάνεις να νιώσω άσχημα για την άποψή μου, τότε θα γίνω κι εγώ απόλυτη, ακόμα κι αν δεν είχα και ιδιαιτερο πάθος για τη δική μου άποψη.
Επίσης, έχει τύχει πολλές φορές να συμφωνώ με μια άποψη, αλλά ο τροπος έκφρασής της να είναι τόσο απόλυτος που ασυναίσθητα να υποστηρίζω την αντίθετη (ενώ υποστηρίζω πχ το θηλασμό, η άποψη "αν δεν θηλάσεις είσαι αποτυχημένη μητέρα" με κάνει να βγαζω φλύκταινες και να προσπαθώ να υποστηρίξω τη μαμά που δεν θήλασε)..

77ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 4 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Παρ Ιουλ 08, 2011 4:54 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
sasanath έγραψε:
MariaM έγραψε:
sasanath έγραψε:Για μένα δεν υπάρχει σωστό και λάθος σε όλα αυτά! Θέλω ένα παιδί κάνω ένα! Θέλω περισσότερα ,τα κάνω! Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να έχετε όλες απαραίτητα δίκιο! Και να επιβάλετε την γνώμη σας! Ο καθένας αποφασίζει για την ζωή του σύμφωνα με τα βιώματα που έχει!


Αυτό που θέλω να πω είναι οτι πρέπει να έχει η καθεμιά μας την άποψη της αλλά αυτό που με ενοχλεί είναι να προσπαθεί να επιβάλει κάτι ως σωστό επειδή απλά το πιστεύει εκείνη! Και θεωρώ οτι εμείς οι γυναίκες δεν μπορούμε να το σεβαστούμε αυτό γιαυτο και μαλώνουμε - διαφωνούμε συνέχεια! Η ελευθερία μου σταματάει εκεί που ξεκινάει η ελευθερία του άλλου !

Αυτό εννοουσα και εγώ όταν είπα ότι έχουν πιάσει τα 2 άκρα. Και για να παίξω και λίγο με τις λέξεις Very Happy εγώ είμαι απόλυτη μόνο στο ότι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Wink


Γενικά σαν άνθρωπος ήμουν αρκετά απόλυτη στις απόψεις μου! Αλλά μεγαλώνοντας κατάλαβα οτι οι απόψεις είναι για να αλλάζουν ! Και μέσα απο αυτό το φόρουμ και την επαφή με διαφορετικές από μενα κοπέλες άρχισα να σκεφτομαι διαφορετικά!Να προσπαθώ "να μπω στα παπούτσια" του άλλου ,όσο αυτό γίνεται βέβαια!



Nena έγραψε:Ξέρετε τι γίνεται? Αν εγώ πχ υποστηρίζω την Α άποψη, κι εσύ τη Β, τότε δεν εχω πρόβλημα. Ίσα ίσα, που μπορεί και να σκεφτώ "χμ, δεν το είχα δει από αυτη την άποψη, για να το αναλύσω καλύτερα" κι πού ξέρεις, μπορεί και να συμφωνήσω και μαζί σου. Αν όμως εσύ υποστηρίζεις το Β με ακραία παραδείγματα, και με απόλυτο τρόπο, και με κάνεις να νιώσω άσχημα για την άποψή μου, τότε θα γίνω κι εγώ απόλυτη, ακόμα κι αν δεν είχα και ιδιαιτερο πάθος για τη δική μου άποψη.
Επίσης, έχει τύχει πολλές φορές να συμφωνώ με μια άποψη, αλλά ο τροπος έκφρασής της να είναι τόσο απόλυτος που ασυναίσθητα να υποστηρίζω την αντίθετη (ενώ υποστηρίζω πχ το θηλασμό, η άποψη "αν δεν θηλάσεις είσαι αποτυχημένη μητέρα" με κάνει να βγαζω φλύκταινες και να προσπαθώ να υποστηρίξω τη μαμά που δεν θήλασε)..
Πόσο συμφωνώ και με τις δύο σας. Αυτό το φόρουμ μπορούμε να το εκμεταλλευτούμε θετικά και να διευρύνουμε τους ορίζοντες του μυαλού μας και να δούμε και κάποια πράγματα από άλλη οπτική γωνία. Ο τρόπος βέβαια που εκφράζονται οι απόψεις παίζει πάντα ρόλο γιατί πολλες φορές αντιδράσεις προκαλλεί ο τρόπος και όχι η ίδια η άποψη. Και κλείνοντας θα ξαναπώ και εγώ την άποψη που συμμερίζομαι απόλυτα. Οι απόψεις είναι για να αλλάζουν. Μην παρεξηγηθώ, όχι για να αλλάζουμε τις απόψεις των άλλων, αλλά πολλές φορές αλλάζουμε την δική μας άποψη όταν αλλάζει ο τρόπος που βλέπουμε τα πράγματα μέσα από μια συζήτηση σε φιλικό πάντα επίπεδο.

78ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 4 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Παρ Ιουλ 08, 2011 5:05 am

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ενω εχω αποψη πανω στο θεμα δεν την λεω μερες τωρα γιατι τρεμω τις αντιπαραθεσεις που διαβαζω και που υπαρχουν οταν δεν συμφωνουμε εδω τον τελευταιο καιρο!

Ειναι πολυ ασχημο ολο αυτο!!

79ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 4 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Παρ Ιουλ 08, 2011 5:23 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:

συμφωνω μαζι σου... και μενα η κορη μου η μεγαλη ειχε κατσει μια μερα στο δωματιο της σκεφτικη και δεν επαιζε ...της λεω "τι εχεις?" και μου λεει "δεν θελω τα παιχνιδια θελω ενα αδερφακι να παιζουμε και να κοιμομαστε μαζι" αν δε μπορουμε να χαρισουμε ενα αδερφακι στα παιδια μας οχι μονο για τωρα αλλα για παντα τοτε ειμαι της γνωμης να μην κανουμε καθολου ειναι κριμα ενα παιδι να ειναι μονο του στη ζωη και τωρα και οταν εμεις θα "φυγουμε"

λοιπον κοριτσια αυτο ειναι το ποστ που εφερε την αναστατωση ..πιο κατω συμπληρωσα πως δεν μιλαω για τις μανουλες που με δυσκολια καταφεραν να φερουν στο κοσμο εστω και ενα παιδι..ουτε ειπα πως ειναι αδειο το σπιτι με ενα παιδι ουτε ειπα πως δεν ειναι αξιες μανες αυτες που εχουν 1 παιδι..βασικα μιλαω για εκεινες τις κοπελες που βαζουν δικαιολογια την κουραση η αυτες που δεν θελουν να χαλασουν το σωμα τους γενικα τις -ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ-
"χαζες δικαιολογιες" (ισως βεβαια αυτες οι διακιολλογιες για καποιοες να ειναι σοβαροι λογοι) αλλα αυτη ειναι Η ΓΝΩΜΗ μου
δεν ειπα ΕΝΑ ΙΣΟΝ ΚΑΝΕΝΑ ειπα οτι η γνωμη η δικη μου ειναι οτι ειναι κριμα να μην μπορουμε να χαρισουμε στο παιδι μας ενα αδερφακι (ΥΠΟ ΤΙΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ) τωρα ισως ακουστηκε ασχημο το "καθολου" αλλα δεν το ειπα με αυτην την εννοια αλλα με αυτη..

koukida έγραψε:κοριτσια εγω δεν καταλαβα γιατι μαλωσατε ακομη.. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
ενταξει, δεν συμφωνω με την άποψη 'ενα =κανενα' πολυ απλα γιατι εχω νιωσει στο πετσι μου πολλα για να φερω στον κοσμο αυτο το ενα.

αλλα αν σκεφτουμε οτι η φραση δεν ειναι κυριολεκτικη αλλα εκφερεται ετσι με μια υπερβολή- για να δειξει ποσο σημαντικο ειναι να εχεις αδερφια στη ζωη- την δεχομαστε.

δεν πιστευω στο ποστ μου να φαινεται πως ειμαι απολυτη εριστικη και πως με το στανιο παω να περασω τη γνωμη μου και προς θεου δεν ηθελα να θιξω κανεναν...αυτο που με βαζει σε σκεψεις ειναι οτι εχω ξαναδεχτει επιθεση απο τα ιδια ατομα σε αλλο θεμα και σκεφτομαι πως το πραγμα καταληγει σε προσωπικο γιατι υπηρξανε εκφρασεις για μενα οπως εριστικη και κακοηθεις και επισης ζητηθηκε να φυγω απο το φορουμ! αυτα δεν ειναι λογικα πραγματα κ ουτε ΚΑΝ πρεπει να ειπωνονται μεταξυ μας γιατι μονο καλα πραγματα εχουμε να μοιραστουμε!

δεν θα απαντουσα ξανα στο θεμα και ουτε ζηταω να βρω δικιο απλα ΞΑΝΑ ξεκαθαριζω τη θεση μου στις υπολοιπες κοπελες και φυσικα συμφωνω πως πρεπει να σεβομαστε την αποψη του αλλου και ακομη και αν διαφωνουμε να το κανουμε με ομορφο τροπο!!! κι επειδη στη ζωη μου εχω μαθει να ζηταω συγνωμη λυπαμαι αν εφερα καποιον σε δυσκολη θεση σιγουρα δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου το οτι συνεχιστηκε και εγινε ακραιο δεν εγινε απο μενα που οπως καταλαβενετε επρεπε να αμυνθω...

σορυ για το μεγαλο κειμενο πραγματικα αυτο που με στεναχωρει ειναι να τσακωνομαι με μανουλες...αυτα απο μενα και απο δω και μπρος οποιος διαφωνει μπορουμε να το "συζητησουμε" και οχι να γινεται τετοιου ειδους επιθεσεις!

80ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 4 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Παρ Ιουλ 08, 2011 5:35 am

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Ξέρετε τι γίνεται? Αν εγώ πχ υποστηρίζω την Α άποψη, κι εσύ τη Β, τότε δεν εχω πρόβλημα. Ίσα ίσα, που μπορεί και να σκεφτώ "χμ, δεν το είχα δει από αυτη την άποψη, για να το αναλύσω καλύτερα" κι πού ξέρεις, μπορεί και να συμφωνήσω και μαζί σου. Αν όμως εσύ υποστηρίζεις το Β με ακραία παραδείγματα, και με απόλυτο τρόπο, και με κάνεις να νιώσω άσχημα για την άποψή μου, τότε θα γίνω κι εγώ απόλυτη, ακόμα κι αν δεν είχα και ιδιαιτερο πάθος για τη δική μου άποψη.
Επίσης, έχει τύχει πολλές φορές να συμφωνώ με μια άποψη, αλλά ο τροπος έκφρασής της να είναι τόσο απόλυτος που ασυναίσθητα να υποστηρίζω την αντίθετη (ενώ υποστηρίζω πχ το θηλασμό, η άποψη "αν δεν θηλάσεις είσαι αποτυχημένη μητέρα" με κάνει να βγαζω φλύκταινες και να προσπαθώ να υποστηρίξω τη μαμά που δεν θήλασε)..
ΣΩΣΤΑ. Respect Respect Respect

81ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 4 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Παρ Ιουλ 08, 2011 5:43 am

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Vivian έγραψε:Ενω εχω αποψη πανω στο θεμα δεν την λεω μερες τωρα γιατι τρεμω τις αντιπαραθεσεις που διαβαζω και που υπαρχουν οταν δεν συμφωνουμε εδω τον τελευταιο καιρο!

Ειναι πολυ ασχημο ολο αυτο!!
ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ ΒΙΒΙΑΝ?ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΠΟΞΗ ΜΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΠΑ ΞΕΚΑΘΑΡΑ.ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΩΤΙΝΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΜΠΑΧΑΛΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΙΟ ΛΑ'ΙΤ ΘΕΜΑΤΑ."ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙΑ.ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ".
ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ?

82ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 4 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Παρ Ιουλ 08, 2011 5:52 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
TΟΥΡΤΙΤΣΑ έγραψε:
Vivian έγραψε:Ενω εχω αποψη πανω στο θεμα δεν την λεω μερες τωρα γιατι τρεμω τις αντιπαραθεσεις που διαβαζω και που υπαρχουν οταν δεν συμφωνουμε εδω τον τελευταιο καιρο!

Ειναι πολυ ασχημο ολο αυτο!!
ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ ΒΙΒΙΑΝ?ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΠΟΞΗ ΜΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΠΑ ΞΕΚΑΘΑΡΑ.ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΩΤΙΝΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΜΠΑΧΑΛΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΙΟ ΛΑ'ΙΤ ΘΕΜΑΤΑ."ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙΑ.ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ".
ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ?

Συμφωνώ, Βίβιαν και νομίζω πως η άποψή σου ως μανούλα 2 και σε λίγο 3 παιδιών είσαι από τις πιο κατάλληλες να βοηθήσουν την Βaby να διώξει καθε ενδοιασμό και να κάνει δεύτερο παιδάκι. Και το λέω αυτό γιατί αφενώς και εγώ θέλω δεύτερο παιδάκι αλλά δεν ξέρω πως θα είναι οπότε θα ήθελα μανούλες με πάνω από 1 παιδάκι να μου λύσουν τις απορίες μου. Το αν μια μαμά δεν θέλει άλλο παιδάκι είναι δικό της θέμα και καθαρά υποκειμενικό. Δεν είναι αυτό το θέμα μας τελικά όμως παρόλο που εξελίχθηκε έτσι η συζήτηση αυτή. Και εγώ νιώθω ανεπαρκής να την συμβουλέψω γιατί παρόλο που θέλω όπως είπα κι άλλο παιδάκι έχω ακόμα ένα και δεν ξέρω πως να εκφράσω επακριβώς τους λόγους για τους οποίους θέλω να κάνω δεύτερο παιδάκι.

83ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 4 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Παρ Ιουλ 08, 2011 6:12 am

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
TΟΥΡΤΙΤΣΑ έγραψε:
Vivian έγραψε:Ενω εχω αποψη πανω στο θεμα δεν την λεω μερες τωρα γιατι τρεμω τις αντιπαραθεσεις που διαβαζω και που υπαρχουν οταν δεν συμφωνουμε εδω τον τελευταιο καιρο!

Ειναι πολυ ασχημο ολο αυτο!!
ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ ΒΙΒΙΑΝ?ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΠΟΞΗ ΜΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΠΑ ΞΕΚΑΘΑΡΑ.ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΩΤΙΝΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΜΠΑΧΑΛΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΙΟ ΛΑ'ΙΤ ΘΕΜΑΤΑ."ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙΑ.ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ".
ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ?

Συμφωνώ, Βίβιαν και νομίζω πως η άποψή σου ως μανούλα 2 και σε λίγο 3 παιδιών είσαι από τις πιο κατάλληλες να βοηθήσουν την Βaby να διώξει καθε ενδοιασμό και να κάνει δεύτερο παιδάκι. Και το λέω αυτό γιατί αφενώς και εγώ θέλω δεύτερο παιδάκι αλλά δεν ξέρω πως θα είναι οπότε θα ήθελα μανούλες με πάνω από 1 παιδάκι να μου λύσουν τις απορίες μου. Το αν μια μαμά δεν θέλει άλλο παιδάκι είναι δικό της θέμα και καθαρά υποκειμενικό. Δεν είναι αυτό το θέμα μας τελικά όμως παρόλο που εξελίχθηκε έτσι η συζήτηση αυτή. Και εγώ νιώθω ανεπαρκής να την συμβουλέψω γιατί παρόλο που θέλω όπως είπα κι άλλο παιδάκι έχω ακόμα ένα και δεν ξέρω πως να εκφράσω επακριβώς τους λόγους για τους οποίους θέλω να κάνω δεύτερο παιδάκι.


Και ομως Τουρτιτσα ''φοβαμαι'' γιατι εχω αντιθετη αποψη και θα αρχισουν τα ιδια παλι!!

Μαρακι μου για σενα η γνωμη μου ισως εχει σημασία αλλα γενικα βλεπω οτι οι ''αντιθετες'' αποψεις δεν ενδιαφερουν....

84ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 4 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Παρ Ιουλ 08, 2011 6:22 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Vivian έγραψε:...γενικα βλεπω οτι οι ''αντιθετες'' αποψεις δεν ενδιαφερουν....

Πες Βίβιαν, κι εγω ακονίζω τα μαχαιρια και τα ξίφη κι έρχομαι
ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 4 186566 ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 4 186566 ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 4 186566 ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 4 186566 ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 4 186566

85ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 4 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Παρ Ιουλ 08, 2011 6:30 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Vivian έγραψε:
MariaM έγραψε:
TΟΥΡΤΙΤΣΑ έγραψε:
Vivian έγραψε:Ενω εχω αποψη πανω στο θεμα δεν την λεω μερες τωρα γιατι τρεμω τις αντιπαραθεσεις που διαβαζω και που υπαρχουν οταν δεν συμφωνουμε εδω τον τελευταιο καιρο!

Ειναι πολυ ασχημο ολο αυτο!!
ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ ΒΙΒΙΑΝ?ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΠΟΞΗ ΜΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΠΑ ΞΕΚΑΘΑΡΑ.ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΩΤΙΝΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΜΠΑΧΑΛΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΙΟ ΛΑ'ΙΤ ΘΕΜΑΤΑ."ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙΑ.ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ".
ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ?

Συμφωνώ, Βίβιαν και νομίζω πως η άποψή σου ως μανούλα 2 και σε λίγο 3 παιδιών είσαι από τις πιο κατάλληλες να βοηθήσουν την Βaby να διώξει καθε ενδοιασμό και να κάνει δεύτερο παιδάκι. Και το λέω αυτό γιατί αφενώς και εγώ θέλω δεύτερο παιδάκι αλλά δεν ξέρω πως θα είναι οπότε θα ήθελα μανούλες με πάνω από 1 παιδάκι να μου λύσουν τις απορίες μου. Το αν μια μαμά δεν θέλει άλλο παιδάκι είναι δικό της θέμα και καθαρά υποκειμενικό. Δεν είναι αυτό το θέμα μας τελικά όμως παρόλο που εξελίχθηκε έτσι η συζήτηση αυτή. Και εγώ νιώθω ανεπαρκής να την συμβουλέψω γιατί παρόλο που θέλω όπως είπα κι άλλο παιδάκι έχω ακόμα ένα και δεν ξέρω πως να εκφράσω επακριβώς τους λόγους για τους οποίους θέλω να κάνω δεύτερο παιδάκι.


Και ομως Τουρτιτσα ''φοβαμαι'' γιατι εχω αντιθετη αποψη και θα αρχισουν τα ιδια παλι!!

Μαρακι μου για σενα η γνωμη μου ισως εχει σημασία αλλα γενικα βλεπω οτι οι ''αντιθετες'' αποψεις δεν ενδιαφερουν....

Άλλες ενδιαφέρουν και άλλες όχι. Έτσι πάει. Εμένα προσωπικά με ενδιαφέρουν όλες οι απόψεις. Αλλά ζυγίζω διαφορετικά αυτές που με αφορούν. Οπότε επειδή έχω δηλώσει ότι έχω σκοπό να κάνω δεύτερο παιδάκι με ενδιαφέρει λίγο περισσότερο η άποψη στο συγκεκριμένο θέμα από μαμάδες που έχουν 2 και πάνω παιδάκια. Και δεν θέλω να υποβαθμίσω σε καμία περίπτωση τις άλλες απόψεις. Και εκείνες με αφορούν και είναι θέμα για συζήτηση αλλά κατά κάποιο τρόπο έχω ήδη πάρει εγώ προσωπικά την απόφασή μου και θέλω πχ να μάθω πως θα νιώθω για το δεύτερο παιδάκι μου που είναι πραγματικά ένα μεγάλο μυστήριο για εμένα. Ακούω συχνά μαμάδες να λένε πως η αγάπη πολλαπλασιάζεται και δεν μοιράζεται αλλά δεν μπορώ να το αντιληφθώ.

Όμως αν Βιβιανάκι νομίζεις ότι αυτά που θα πεις θα προκαλέσουν αντιδράσεις και δεν θες να μπεις σε μια τέτοια διαδικασία είναι απόλυτα κατανοητό και σεβαστό από όλους. Γιατί δεν νομίζω ότι βγαίνει και κάτι θετικό στην τελική όταν ένα θέμα παίρνει άσχημη τροπή στην πορεία. Εξάλλου τώρα προσπαθούμε να το μαζέψουμε κάπως. Τέλος πάντων θα δείξει πως θα πάει...

86ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 4 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Παρ Ιουλ 08, 2011 7:04 am

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Θελω να τονισω οτι λεω την αποψη μου για οσα διαβασα και για μενα δεν εχει σημασία ποιος τα εχει γραψει!

Αρχικα θα ηθελα να πω στην baby οτι το ανχος για το αν μπορεσω να αγαπησω το ιδιο και το 2ο μπεμπακι το ειχα και εγω που εμεινα εγκυος μολις 45 μερες αφου γεννησα τον Κωνσταντινο μου... Δεν θα κρυφτω και θα σου πω οτι λατρευω και τα 2 μου τα παιδια το ιδιο αλλα εχω αδυναμια στον γιο μου!! Ισως ειναι θεμα παιδιου ειναι πολυ ολλημενος πανω μου ενω η κορουλα μου ειναι πολυ ανεξαρτητη... Και το τονιζω δεν μιλαμε για αγαπη αλλα για αδυναμια!!

Δεν ενιωσε καθολου παραμελημένος με την γεννηση της μικρης τον ειχα παντα διπλα μου σε ολα και ηταν ιδιαιτερα χαρουμενος γιαυτο..

Οσο αφορα τα αλλα θεωρω λαθος την αποψη οτι κανουμε παιδια απο εγωισμο... Ειμαι μοναχοπαιδι και ενιωθα πολλες φορες μονη... Παντα ζητουσα ενα αδερφακι παντα.... Γιαυτο και χαιρομαι που τωρα περιμενω το 3ο μου παιδακι ειδικα βλεποντας ποσο πιο κοινωνικος και χαρουμενος ειναι ο Κωνσταντινος με τον ερχομο της Λυδιας...

Δυσκολιες θα υπαρχουν παντα αλλα ειναι κριμα αυτο να αποτελει δικαιολογια!!!

87ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 4 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Παρ Ιουλ 08, 2011 7:07 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Βίβιαν δεν μπορώ...θα το πω--
ΤΙ ΚΟΥΚΛΙΑ ΜΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ? φτου φτου κ ξαναφτού για το 3ο σου μωρακι
με το καλό! Very Happy

88ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 4 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Παρ Ιουλ 08, 2011 7:15 am

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:Βίβιαν δεν μπορώ...θα το πω--
ΤΙ ΚΟΥΚΛΙΑ ΜΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ? φτου φτου κ ξαναφτού για το 3ο σου μωρακι
με το καλό! Very Happy


Σ' ευχαριστω πολυ Κουκιδιτσα μου!!!! Να χαίρεσαι και εσυ την κουκλιτσα σου!! I love you I love you

89ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 4 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Παρ Ιουλ 08, 2011 8:53 am

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αφου διαβασα ολες τις απαντησεις επανερχομαι στο ερωτημα σου!

baby-m έγραψε:Φιλεναδούλες μου καλες
μιας και ενιωσα ανετα εδω μεσα θελω να σας πω κατι που με απασχολει καιρο!
Θελω να κανω και δευτερο μωρακι και για να ειμαι πιο ακριβης το σκεφτομαι συνεχεια ..αλλα στην πραξη κολλαω μεταφορικα παντα!
Απλα σκεφτομαι πως θα πρεπει να μοιρασω την αγαπη για αρχη πως ο Μηνακούλης μου θα χασει τα πρωτεια,πως δεν θα μπορουμε να κανουμε τρελες μαζι ,να παιζουμε να τρεχουμε να σκαρφαλώνουμε κλπ κλπ
Σκεφτομαι την διαδικασια ,την ιατρικη παρακολουθηση,τα πηγαινε ελα,την αγωνια καθε τρεις και λιγο,
το σωμα μου που παλι θα γινω σαν αγελαδιτσα,την κλεισούρα,οτι θα κλεισω αναγκαστικα μεσα και τον μικρο.Οτι θα αρχισει να ζηλευει και να εχω προβληματα που δεν θα ειμαι σε θεση να αντιμετωπισω.Και μετα η γεννα...τα ξενυχτια,οι κολικοι,τα δοντια...
Με το Μηνα δυνοπάθησα ,με σταυρωσε κανονικα μεχρι να ξεπεταχτει.
Και τωρα να που φουντωνει και παλι η επιθυμια αλλα οι φοβοι σκιαζουν τα καλά!
Ισως να ακουγονται ολα αυτα που γραφω χαζα ειδικα για οσες εχετε τρια αλλα δεν παυει να ειναι οι φοβοι μου και οι σκεψεις μου αυτες και ειλικρινα δεν ξερω γιατι νιωθω ετσι?
Ισως δωθηκα τοσο πολυ στο πρωτο που εγινε αρρωστια Ή ΙΣΩς ΝΑ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ...δεν ξερω τα εχω χαμενα...



την αγαπη σου δεν την μοιραζεις απλα νιωθεις οτι ειναι απεριοριστη..το μονο διαφορετικο ειναι οτι μπορει να δειχνεις λιγο μεγαλυτερη αδυναμια σε ενα απο τα παιδακια σου!

τις τρελλες που εκανες εννοειτε οτι θα τις κανεις..καποια στιμη θα βρισκεις χρονο να αφιερωνεσαι μονο στο μεγαλο(ασε που τις τρελλες θα τις μαθει και στο μικρο μετα)

το οτι εχεις ενα μωρο δεν σημαινει οτι θα κλειστεις και μεσα....

το οτι στο πρωτο σου παιδακι ζοριστηκες με κολικους και τετοια δεν ειναι απολυτο οτι θα τα περασεις και το μικρο!εμενα η μεγαλη μωρο ηταν σαν να μην υπαρχει..η μικρη...?ασε δεν το συζητω....το ακρως αντιθετο!

κουκλιτσα μου εαν νιωθεις οτι θελεις και αλλο μωρακι μια χαρα θα τα καταφερεις ολα!!!!!!εγω εχω 2 με 13 μηνες διαφορα και καποια στιγμη θελω και ενα 3ο

90ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 4 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Παρ Ιουλ 08, 2011 11:17 am

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μα και εμενα μου αρεσει να ακουω τις διαφορες αποψεις αρκει αυτες να μην κρινουν την δικια μας επιλογη!εγω χαιρομαι τις γυναικες που κανουν πανω απο ενα παιδακι!Μακαρι να μην ειχα και εγω τοσους ενδοιασμους!Αλλα να σας πω κατι επειδη δεν ξερουμε τι τραβαει μια γυναικα για να φερει ενα παιδακι στον κοσμο ας μην κρινουμε!Και για μενα ειναι καλυτερα αν μια γυναικα νιωθει οτι δεν μπορει να ανταπεξερθει σε αλλα παιδια να μην το κανει,καλυτερα να μεγαλωσει ευτυχισμενα παιδια παρα δυστυχισμενα!Γενικα να κανουμε κατι γιατι το νιωθουμε και οχι γιατι πρεπει!

Με λιγα λογια ειμαι της αποψης οτι ο καθε ανθρωπος ξερει τον εαυτο του και πραττει συμφωνα με τις δυναμεις του και τα θελω του!Δεν ειναι ωραιο να κανουμε κατι με το ζορι!

91ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 4 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Παρ Ιουλ 08, 2011 11:22 am

aggelina25

aggelina25
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
kalhspera vivian na ta xairesai ta aggeloudia soy k esy mikrh eisai e k egw ekana tin mikrh moy sta 23

92ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 4 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Παρ Ιουλ 08, 2011 11:26 am

aggelina25

aggelina25
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
kai egw eimai monaxopaidi k h manoula mou den mporouse na kanei k allo mpempe.egw exw treis kores k eimai paneytyxeis gia ayto

93ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 4 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Παρ Ιουλ 08, 2011 12:09 pm

supermom

supermom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Baby m σου ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά γιατί δεν θα απαντήσω στο ερώτημά σου. Κι εγω μια κορούλα έχω και προς το παρόν η ιδέα του να ξαναμείνω έγκυος με φρικάρει αν και θεωρητικά θα ήθελα να κάνω και άλλο παιδι.

Βάνια, για το ποστ σου με το αδερφάκι που κατέληξε να γίνει κουνελάκι ή πουλάκι (δεν θυμάμαι) πραγματικά υποκλίνομαι...αγαπώ εσένα και τον γιο σου και ας μην σας ξέρω. Ήταν τόσο...μέσα από την ζωή, τόσο αληθινό αυτό που περίεγραψες, τόσο μη κλισέ που είναι καταπληκτικό.

94ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 4 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Παρ Ιουλ 08, 2011 2:01 pm

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κοριτσια ακομα την ουσια που εγιναν ολα αυτα την αφημουμε εξω .δεν ειπαμε οτι θα φοβοσαστε να πειτε την αποψη μας .ομως δεν πρεπει οταν απανταμε να ενμηδενιζουμε και απαξιωμουμε τις απαντησεις των αλλων .πιστευω.και εννοω ο καθενας κανει οτι επιθυμει .θελει πολλα παιδακια καλα ειναι και μπραβο του και αξιος .θελει ενα παιδακι στην ζωη του παλι μπραβο και αξιος οχι το μαυρο προβατο επειδη θελει ενα .αν απο την αρχη δεν ειχε ειπωθει ετσι το θεμα δεν θα ειχε γινει τιποτα .δεν παει να πεισει κανενας τον αλλον .ομως κοριτσια δεν μπορουμε να λεμε ολα καλα οταν εχουν ενα δυο παιδακια .και οταν ειναι ενα τι τοφερες στην ζωη θα γινει προβληματικο .τα παιδια μεγαλωνουν και αλλαζουν κανουν την ζωη τους μπαινουν γαμπροι κληρονομικα και πολλα αλλα στην μεση και μερικες φορες οι φιλοι γινονται καλυτεροι και απο αδερφια .οχι σε ολες στις περιπτωσεις βεβαια .αν ολα αυτα ειχαν ειπωθει ετσι και δεν θιγοταν κανεις δεν υπηρχαν αντιπαραθεσεις

95ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 4 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Παρ Ιουλ 08, 2011 10:59 pm

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αnna1975 έγραψε:...δεν μπορουμε να λεμε.... .και οταν ειναι ενα τι το φερες στην ζωη θα γινει προβληματικο .....

καλά...αδυνατώ να πιστέψω ότι υπάρχει έστω και ένα άτομο εδω μέσα που έχει αυτήν την άποψη...
μηπως μπερδευτήκαμε? νομιζω οτι οσες τονισαν μεχρι στιγμης οτι τα αδερφια ειναι σημαντικα στη ζωή κάποιου- δεν υποννόησαν ότι θα είναι προβληματικο το μοναχοπαιδι ντε κ καλά. Απλά τονισαν τα θετικά του να εχεις αδέρφια. Very Happy Very Happy

96ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 4 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Παρ Ιουλ 08, 2011 11:55 pm

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Βιβιαν συμφωνω μαζι σου! Κι εγω φοβαμαι να πω τη γνωμη μου... Αλλα θα ηθελα να σου πω οτι παρ' ολο που εισαι πιο μικρη απο εμενα η γνωμη σου μετραει πολυ για μενα γιατι εχεις μεγαλυτερη εμπειρια στο θεμα οικογενεια... Κι εγω θα ηθελα ενα δευτερο παιδακι αλλα να... μια που δεν ερχετε... μια που η οικονομικη κριση μας χτυπισε την πορτα... μια που φοβαμαι να ξαναζησω μια εγκυμοσυνη απο την αρχη... Και θελω και δεν θελω και εγω δεν ξερω τι θελω πανω σε αυτο το θεμα... Το εχω αφεισει λοιπον στα χερια του Θεου... Οτι κρινει Εκεινος καλυτερο για μενα...

Βιβιαν και οι λοιπες να χαιρεστε τα παιδακια σας.. πραγματικα θαυμαζω τις μανουλες που εχουν πολλα παιδακια και μεσα μου της ζηλευω και λιγο... Ας κραταμε απο τη ζωη μας με τα παιδια μας τα θετικα και μονο αυτα... Αλλωστε ποιος ειπε οτι η μητροτητα ειναι απλη... ειναι δυσκολη αλλα παρα μα παρα πολυ συμαντικη...

97ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 4 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Σαβ Ιουλ 09, 2011 5:18 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:
Αnna1975 έγραψε:...δεν μπορουμε να λεμε.... .και οταν ειναι ενα τι το φερες στην ζωη θα γινει προβληματικο .....

καλά...αδυνατώ να πιστέψω ότι υπάρχει έστω και ένα άτομο εδω μέσα που έχει αυτήν την άποψη...
μηπως μπερδευτήκαμε? νομιζω οτι οσες τονισαν μεχρι στιγμης οτι τα αδερφια ειναι σημαντικα στη ζωή κάποιου- δεν υποννόησαν ότι θα είναι προβληματικο το μοναχοπαιδι ντε κ καλά. Απλά τονισαν τα θετικά του να εχεις αδέρφια. Very Happy Very Happy

Συμφωνώ και να προσθέσω ότι καλό είναι να ξεκολλήσουμε από ότι ειπώθηκε ήδη και να πάμε παρακάτω! Εξάλλου όποιος έχει αμφιβολίες μπορεί να γυρίσει σε εκεινα τα κείμενα και να τα διαβάσει όσες φορές θέλει. Πάντως εγώ Άννα διάβασα το ίδιο κείμενο ξανά και ξανά και το είδα από εντελώς άλλη οπτική γωνία από αυτή που την είδες εσύ. Οπότε ο καθένας κρίνει μόνος του και δεν έχει νόημα να συζητάμε ξανά και ξανά τα ίδια. Χάσαμε την ουσία μια φορά. Ας γυρίσουμε στο πραγματικό θέμα αυτής της συζήτησης που αναφέρεται στο πρώτο ποστ.

98ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 4 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Σαβ Ιουλ 09, 2011 7:05 am

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λοιπόν λόγω Σταύρου τώρα μπήκα και ήθελα να απαντήσω σε κάποια πραγματάκια που με ρώτησε η Μαρία .
Ναι έχω αδέρφια ένα αδερφό 7 χρόνια μεγαλύτερο και μιαδερφή 5 χρόνια μεγαλύτερη -όπως καταλαβαίνετε με τόσα χρόνια διαφορά δεν μπορούσαμε να άεχουμε κοινά ενδιάφεροντα με τα αδέρφια μου γύρω στα 13 μου απέκτησα μια σχέση με την αδερφή μου εμπιστόσυνης αυτό που λέμε θα σου κάνω πλάτες θα σου λέω τα μυστικά μου και η αλήθεια είναι ότι πάντα είχε ένα σύμμαχο καιμια συμβουλάτωρα . Τα χρόνια πέρασαν και το γεγονός ότο είχα μεγαλύτερα αδέρφια με έκαναν πιο γρήγορα ώριμη πιο υπέυθυνη στα 17 μου παντρευτηκε ο αδερφός μου και 2 χρόνια αργότερα η αδερφή μου. Σ αυτη την ηλικία πάλι έβγαινα μαζί τους αλλά η αλήθεια είναι ότι βαριόμουν τις συζητησεις περί μαζέματος σπιτιού και μεγάλωμα παιδιών έτσι προτιμούσα την παρέα απο τις φίλες μου .
Μετά τα 30 μου άρχισα να κολλάω περισσότερο και εκεί που πραγματικά φάνηκε η δύναμη το να έχεις αδέρφια ήταν όταν αρρώστησε ο πατέρας μου και έφυγε απο τη ζωή ναι εκεί ο ένας στήριξε τον άλλον και είχαμε μια κοινή απώλεια προσωπικά για μένα ήταν πιο εύκολο να το διαχειριστώ είχα στο μυαλό μου ότι έπρεπε να στηρίξω την αδερφή μου η οποία λόγω το ότι ηταν κοντα είχε τραβήξει μόνη της μεγάλο κουπί.
Και τώρα για το θέμα της παρεξήγησης όπως αναφερατε πιο πάνω .
Ειπώθηκε η κουβέντα ότι αν κάποιος δεν θέλει να κάνει πάνω απο 2 παιδιά και έχει σκοπό να κάνει ένα καλύτερα να μην το κάνει αν δηλαδή δεν έχει σκοπό να τοπυ χαρίσει ένα αδεφάκι και εκεί είπα ότι αυτό δεν στέκει .Καταρχίν τη είναι τα παιδιά παιχνίδια; δεν μπορούμε να μιλάμε έτσι και να σας πω και κάτι αν κάποια δεν θέλει να κάνει παιδιά επειδή οπως είπε η μαμά κατερινα για να μην χαλάσει το σώμα της η επειδή δεν μπορεί να αντέξει τα ξενυχτια η τις ευθυνες ποια μπορεί να πει ότι κακά κάνει αν εκέινη πιστεύει ότι δεν θέλει ας μην κάνει .Δυστυχως δεν είναι όλες οι γυναίκες πλασμένες για μητέρες . Κάποτε έλεγα ότι είναι εγωιστικό να προσφέρω στο παιδί μου όα αυτα που μου ζητάει παιχνίδια- βόλτες καινα μην του προσφέρω άνα αδερφάκι για αν έχει παρέα .... τελικά η παρέα είναι κάτι που μπορεί να την αποκτήσουμε και με άλλους ανθρωπους

99ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 4 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Σαβ Ιουλ 09, 2011 7:14 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε: Κάποτε έλεγα ότι είναι εγωιστικό να προσφέρω στο παιδί μου όα αυτα που μου ζητάει παιχνίδια- βόλτες καινα μην του προσφέρω άνα αδερφάκι για αν έχει παρέα ....

δλδ ειναι το ίδιο λες η αδερφική σχεση με την φιλικη σχεση? δεν εχω καταλαβει καλα.

100ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. - Σελίδα 4 Empty Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.. Σαβ Ιουλ 09, 2011 7:21 am

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
όχι σε καμία περίπτωση η αδερφική σχέση είναι δέσιμο είναι οικογένεια μοιράζεσαι κοινά πράγματα - η φιλική είναι σχέση επιλογής .Δεν πιστεύω ότι ένα παιδάκι2 χρονών με ένα 7 έχουν κοινά ενδιαφέροντα κάποια στιγμή όμως θα κολλήσουν αν οι χαρακτήρες μοιάζουν .Τα αδέρφια τα αποκτάμε γιατί κάποιοι άλλοι τα έπελεξαν για εμάς ενω τους φίλους είναι καθαρά δική μας επιλογή.
Προσωπικά χαίρομαι που έχω την αδερφή μου και τον αδερφό μου αλλά στοι τηλ. δεν μιλάω κάθε μέρα ουτε με τον έναν ουτε με την άλλη αλλά με την κολλητη μου φίλη μιλάω όλη μέρα κάθε μέρα Rolling Eyes

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις