Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
442 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 442 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

26Μεταναστευση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Μεταναστευση? Τρι Ιουλ 12, 2011 6:28 am

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Βρε κορίτσια ξαναγυρνάμε πίσω, αντί να πηγαίνουμε μπροστά. Έλεος τα παιδάκια μας πως θα ζήσουν. Γυρνάμε στην εποχή των γονιών μας που έφευγαν... τους έδιωχαν για Αμερική... αυστραλία και τα σχετικά. Κάποιοι γνωστοί μας με παιδάκια κοντά 7-8 χρονών προετοιμάζονται για να πάνε αυστραλία. Στου διαόλου τη μάνα. Ο μόνος γνωστός που έχουν εκεί είναι 1-2 φίλοι. Ο μισθός εκεί για τη δουλειά του αν πάει υπάλληλος είναι 270ευρώ τη μέρα που αντίστοιχα εδώ είναι 50 με το ζόρι. Είναι μεγάλη απόφαση. Εγώ έχω όλο το σοι της μαμάς μου, θείους, ξαδέρφια που μας παρακαλάνε να πάμε... και με δουλειά αν το αποφασίσουμε κάτι θα γινόταν. Αλλά δεν μπορώ να πάω στου διαόλου το κέρατο. Μου αρέσει η Ελλαδίτσα. Βέβαια θα μου πεις αν πεινάς πως θα την χαρείς την Ελλαδίτσα. Είναι δύσκολη απόφαση όταν έχεις παιδιά. Εδώ μέχρι το εξοχικό λέω στον άντρα μου να πάμε να μείνουμε σε δικό μας σπίτι και το σκέφτεται ότι θα κάνει δρομολόγιο 1 ώρα για να πάει στη δουλειά. Λες και τώρα κάνει λιγότερο.

27Μεταναστευση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Μεταναστευση? Τρι Ιουλ 12, 2011 6:43 am

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Να συμπληρώσω και κάτι άλλο. Επειδή τα ζω με την μαμά μου. Φαντάζομαι αν όχι όλες οι περισσότερες θα έχετε θείους στο εξωτερικό. Η μάνα μου λέει συνέχεια... από 17 χρονών έφυγα από την μανούλα μου... δεν την χάρηκα.. Είχε πάει αυστραλία εκεί παντρεύτηκε με τον πατέρα μου έκαναν την πρώτη μου αδερφή και γύρισαν ελλάδα. Τα αδέρφια της είναι εκεί. Χάρηκα εγώ αδέρφια? Όποτε μιλάει μαζί τους κλαίνε. Ο παππούς σε ηλικία κοντά στα 90+ έτυχε να είναι αυστραλία όταν πέθανε. Φυσικά τον κηδέψανε εκεί. Ούτε στην κηδεία του πατέρα της δεν μπόρεσε να πάει. Το να φύγεις αν υποθετικά είναι όλα στρωμένα από δουλειές,σπίτι κλπ. Δεν είναι και τόσο απλό. Δεν μπορείς να αφήσεις εύκολα γονείς και αδέλφια. Πάντως καλό είναι ότι αλλαγές κάνουμε να γίνονται όσο τα παιδιά μας είναι μικρά. Εγώ όπου βρίσκουμαι όταν ο γιος μου θα είναι 6-7 το πολύ εκεί θα προσπαθήσω να μείνω.

28Μεταναστευση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Μεταναστευση? Τρι Ιουλ 12, 2011 10:48 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κορίτσια, δεν ξέρω τι οικονομική άνεση έχετε, το πιθανότερο είναι να είστε όπως όλοι, να βολέυεστε κουτσα στραβα.. Το πού θα πάει ο καθένας και τι θα κάνει για να βρει την ευτυχία είναι υπόθεση που τον αφορά εντελώς προσωπικά, και οι λόγοι του καθενός μπορεί να μην είναι κατανοητοί αλλα για τον ίδιο να είναι σημαντικοί.
Το δέχομαι ότι κι έξω να φύγουμε θα είναι δύσκολα. Κατα πρώτο λόγο πρακτικά, κανενας για να κρατάει τα μωρά, άγνωστοι μεταξύ αγνώστων, μέχρι να προσαρμοστούμε κτλ. Και κατά δεύτερο λόγο ψυχολογικά, συν την αλλαγη που θα φάνε τα παιδιά που θα τους έρθει ο κόσμος ανάποδα.
Σήμερα ρωτούσα τον Αλέξανδρο αν θέλει να πάμε να μείνουμε στο Μόναχο (ή στο Λονδίνο, δε θυμάμαι καλά) και είπε "ναι, να πάμε, αλλά πότε θα γυρίσουμε σπίτι μας?" "εκει θα είναι το σπίτι μας" του λέω. Και μου λέει "όχι μαμα, εδώ ειναι το σπίτι μας. Οπότε, ναι, είναι πολύ δύσκολα να πάρεις ένα παιδάκι να το πας σε άλλο μέρος, ειδικά ενα παιδί που καταλαβαίνει (ο μικρός δε νομίζω να τραβούσε κ ιδιαιτερο ζόρι).
Αλλά ειλικρινά, εγώ έχω φτάσει στο αμην. Δουλειές δεν υπάρχουν (έχω κάνει αίτηση σε ότι μπορείτε να φανταστείτε, εντος κι εκτος πεδίου μου, εντος κι εκτος περιοχής μου) και έχω πλέον αρχίσει να "κόβω" πτυχία και προσόντα από το βιογραφικό μου, διότι κανείς δε θέλει να πληρώνει ένα πτυχιούχο για να του φέρνει τους καφέδες. Αλλά πάλι τίποτα. Ποτέ στην Ελλάδα δεν έχω πληρωθεί στην ώρα μου ή ανα μήνα, και μιλάμε για 6 χρόνια σε 3-4 διαφορετικές δουλειές. Και μιλάμε για 600 ευρω το μήνα μαξιμουμ.
Ναι είναι οικονομικό το θέμα, κυρίως. Αλλα είναι και κοινωνικό.

Δεν ξέρω αν φτιάχνονται τα πράγματα. Θέλω να μέινω και να το παλέψω, αλλά μέχρι πότε?

29Μεταναστευση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Μεταναστευση? Τρι Ιουλ 12, 2011 11:08 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Περα απο την κριση,εχω αρκετους φιλους που μενουν εξω,για τους λογους τους ο καθενας αλλα κυριως γιατι εχουν μια αξιοπρεπη δουλεια,στο αντικειμενο τους (βασικο για μενα αυτο..).Εχουν τις μοναξιες τους που κ που αλλα ολοι εχουν φιλους "ντοπιους".οχι μονο Ελληνες, δεν εχουν γκετοποιηθει,οποτε συμμετεχουν ενεργα στην ζωη της πολης που μενουν, και κανεις τους δεν θελει να επιστρεψει. Αγαπουν την Ελλαδα,δεν μιλουν απαξιωτικα ουτε ψωνιστικα...αν ηταν εδω θα εκαναν μια καραασχετη δουλεια,χωρις ασφαλιση οποτε γιατι να επιστρεψουν?
Πιο μικρη θα εφευγα με την μια,ο αντρας μου δεν ηθελε να φυγουμε,οπως γραφει η supermom δεν ηθελα να επιστρεψω απο το erasmus,ειχα δικτυωθει πολυ καλα, ειχα ανθρωπους να με στηριξουν ,υποθετω αν εργαζομουν σωστα και πολυ κατι θα εκανα..αλλα...το αισθημα με κρατησε εδω..και τωρα ο αντρας μου το εβαλε στο τραπεζι το θεμα,αυτος που δεν θα εφευγε με τιποτα.Μου λεει οτι δεν μπορει να διανοηθει να πεινασουν τα παιδια μας,ουτε να μεινουν ανασφαλιστα.Αδικο εχει?
Και κοριτσια η προηγουμενη γενια Ελληνων που εφυγε εξω ηταν διαφορετικη απο εμας.Φευγαν μπουλουκια,τους φεροντουσαν συνηθως σαν σκουπιδια..ηταν ανθρωποι που σε μεγαλο βαθμο δεν ειχαν βγαλει το σχολειο. Τωρα για να φυγει καποιος απο εμας τους νεους, θα κανει τις επαφες του,θα ψαξει για μια καλη δουλεια,θα τσεκαρει τις κοινωνικες παροχες,που θα πανε σχολειο τα παιδια του..δεν θα ειναι σαν τις "Νυφες" του Βουλγαρη (τηνν θυμαστε την ταινια?). Φευγουν με αλλο background,αφηστε που παρα πολλοι (οπως η Νena) εχουν ηδη ζησει μεγαλο διαστημα εξω.

30Μεταναστευση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Μεταναστευση? Τρι Ιουλ 12, 2011 11:11 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
Σήμερα ρωτούσα τον Αλέξανδρο αν θέλει να πάμε να μείνουμε στο Μόναχο (ή στο Λονδίνο, δε θυμάμαι καλά) και είπε "ναι, να πάμε, αλλά πότε θα γυρίσουμε σπίτι μας?" "εκει θα είναι το σπίτι μας" του λέω. Και μου λέει "όχι μαμα, εδώ ειναι το σπίτι μας. Οπότε, ναι, είναι πολύ δύσκολα να πάρεις ένα παιδάκι να το πας σε άλλο μέρος, ειδικά ενα παιδί που καταλαβαίνει (ο μικρός δε νομίζω να τραβούσε κ ιδιαιτερο ζόρι).
Πιστευω οτι τα παιδια θα προσαρμοστουν πολυ γρηγορα. Εδω στην ιδια πολη αν θες να αλλαξεις σπιτι και παλι στην αρχη μπορει να θελουν να γυρισουν σπιτι "μας".Και ο Γιαννης οσο του λεμε οτι μετακομιζουμε και μπλαμπλα στο τελος λεει "οχι,να γυρισουμε σπιτι μας,πανω (εννοει στον 5ο οροφο)".

31Μεταναστευση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Μεταναστευση? Τρι Ιουλ 12, 2011 11:22 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσια εγω θα πω το εξης...
αν καποιος δεν εχει φυγει ποτε απο το σπιτι του...
δεν εχει κανει ποτε μετακομιση....
αν καποιες κοπελες εχουν συνηθισει να εχουν κοντα τους μαμα η πεθερα η καποια αλλη βοηθεια....
ε τοτε δεν μπορουν ποτε να αποφασισουν κατι οπως η μεταναστευση..!!

αλλα

σιγουρα πολλες θα με καταλαβουν...

εμεις που ο αντρας μου ειναι στο στρατο αλλαζουμε πολη καθε 3 χρονια ετσι και αλλιως...
ποτε δεν εχουμε παει στον τοπο μας οπου θα ειχαμε και βοηθεια...
ειμαστε παντα σε ενα ΄΄ξενο τοπο΄΄ ...στην ελλάδα βεβαια..αλλα μακρια απο γιαγιαδες,παπουδες, φιλους κλπ...τα παιδια παντα προσαρμοζονται και εξαρταται εσυ πως θα τους το παρουσιασεις...δεν ειναι τα παιδια το προβλημα..
εγω πιστευω πως οπως και στο στρατο πολλες γυναικες δεν αντεχουν και δεν ακολουθουν σε μεταθεσεις το ιδιο ειναι και στη μεταναστευση...

ομως αν εισαι ανθρωπος που εχεις ζησει η εχεις θεληση να τα καταφερεις μονο σου..χωρις βοηθεια...να στιριχτεις στα δικα σου ποδοα...τοτε μπορεις να πας και εξωτερικο ανετα!

τωρσ τα αλλα για την ελλαδα με τον ηλιο κλπ..κλπ...ειναι αερολογιες....

32Μεταναστευση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Μεταναστευση? Τρι Ιουλ 12, 2011 11:33 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καπως ετσι, οταν τεθηκε το θεμα της μεταναστευσης στην παρεα σαν θεμα προς συζητηση κι οχι για πρακτικη εφαρμογη, η κυρια αντίδραση ηταν η εξής "πού θα πας, καλα είσαι εδώ, πού αλλού θα βρεις τζατζικι και πιτογυρα και συρτακι...".
Το ζευγάρι που μου το είπε αυτο, σεβαστη η άποψή τους, δε λέω, έχουν και τα δύο δουλειές, το ένα ατομο στο δημόσιο, και το άλλο σε ιδιωτική εταιρία, με καλο σχετικά μισθό (από τον δικό μου δλδ σχεδον διπλάσιο). Εχουν σπίτι, αυτοκίνητο, πάνε διακοπές, βγαίνουν για καφέ, για ποτό, για τσίπουρο, για σινεμά, ψωνίζουν ρούχα, παιχνίδια, κάνουν κούρες ομορφιάς, πηγαίνουν βόλτα σε π κτλ. Κάνουν όλα όσα σε κάνουν να νιώθεις καλά με τον εαυτό σου, επιτρέπουν μικρές πολυτέλειες, κάτι που θα ήθελα κι εγώ πολύ, και όχι τοσο για μένα αλλα για τα παιδιά.
Προχτες είχε τον Αμλετ στο φεστιβαλ των Φιλίππων και σκεφτόμαστε, 15 ευρω η βενζίνη πηγαινε έλα, συν 20 ευρω το κάθε εισιτήριο, 50 ευρω τουλάχιστον. Και το θεώρησα μεγάλη ξεφτίλα το ότι σκεφτόμαστε αυτα τα 50 ευρω, διότι έχουμε να πληρώσουμε μια πιστωτική, μια δόση αυτοκινήτου, ΔΕΗ, κινητό κτλ.
Θελω να μπορώ να πάρω το παιδί μου και να πάω στη waterland χωρίς να με καίει το πόση βενζίνη θα κάψω και πόσο είναι το εισιτήριο, και ότι κάτι θα φάμε κι εκεί και ότι για μια μέρα θα "χαραμίσουμε" 150 ευρώ.
Θέλω να έχει το παιδί μου μια σωστή παιδεία, να θέλει να μαθαίνει (στ'αλήθεια δε με νοιάζει αν θα είναι μαθητής του 20 ή του 19 ή του 14, αρκει να μην είναι αδιάφορος).
Θέλω να μπορώ να έχω πρόσβαση σε σωστη ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, αχρείαστη να είναι, αλλά να ξέρω ότι ο γιατρός δεν θα με βλέπει σαν υποψήφιο φακελάκι.
Θέλω να μπορώ να τακτοποιώ τις υποθέσεις μου με το κράτος/δημόσιο/εργασία κτλ ξέροντας ότι δεν θα με κρεμάσει μια σφραγίδα διότι η γραμματέας λέιπει σε διακοπές και η σφραγίδα είναι κλειδωμένη στο συρτάρι της.
Μπορώ να τα έχω αυτα εδώ? Μπορώ να τα έχω αν παλέψω για το κράτος? Μένω ασυζητητί. Ο αυτοσκοπός μου δεν είναι να φύγω απο την Ελλάδα.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Nena στις Τρι Ιουλ 12, 2011 11:37 am, 1 φορά

33Μεταναστευση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Μεταναστευση? Τρι Ιουλ 12, 2011 11:35 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Συμφωνώ μπουμπουκίτσα, ετσι ακριβως το βλέπω κι εγώ.

bou-boukitsa έγραψε:
τωρσ τα αλλα για την ελλαδα με τον ηλιο κλπ..κλπ...ειναι αερολογιες....
Σε αυτο έχω απαντησει ότι ο ήλιος θα με έτρεφε απευθείας μόνο αν μπορούσα να φωτοσυνθέσω, αλλα δυστυχως η ειρωνία πήγε άκλαφτη Razz Razz

34Μεταναστευση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Μεταναστευση? Τρι Ιουλ 12, 2011 11:51 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:....... Ο αυτοσκοπός μου δεν είναι να φύγω απο την Ελλάδα.


αυτο ακριβως!...δεν σηκωθηκαμε μια μερα ενω ολα ηταν τελεια (!)...και ειπαμε ..΄΄΄δεν παμε και καπου αλλου να περασουμε καλύτερα?!!''

οχι...ολο αυτο εγινε σκεψη αφου βιωνουμε πλεον καθημερινα την ΄΄καταντια ΄΄ του τοπου μας...

ειναι κριμα πραγματικα...και αντε εγω σου λεω πως ναι εχουμε ωραιο ηλιο..θαλασσα..και σουβλακι...ε και????

εχουμε 2 ΤΕΡΑΣΤΙΑ...ΠΟΛΥ ΣΥΜΑΝΤΙΚΑ ΜΕΙΟΝ

1)ΤΟ ΙΑΤΡΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΥΓΕΙΑς ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗς ΠΕΡΙΘΑΛΨΗς
ΚΑΙ

2) Η ΠΑΙΔΕΙΑ

για το πρωτο τι να πω?...οποτε το χρειαστει ο καθενας θα δει ποσο πισω ειμαστε

για την παιδεια ομως??/τα σχολεια μας ειναι ΤΡΑΓΙΚΑ...η παιδεια μας ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ...τα δημοσια σχολεια τα περισσοτερα σε αθλια κατασταση...οι δασκαλοι αδιαφοροι...
γιατι δηλαδη πρεπει να πληρωσω για να εχει το παιδι μου αυτα που σε αλλες χωρες εχει καθε δημοσιο σχολειο...γιατι ακομη και το ωραριο ειναι ετσι ωστε να μην μπορω να κανω κατι...πως θα παρω το παιδι οταν αυτο σχολαει στης 1 και εγω 5?..θα πληρωσω γυναικα?(γιατι γιαγιαδες δεν εχω κοντα...

ΑΡΑ....ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΥΓΩ????

και δυστηχως εγω δεν εχω βρει κατι στο εξωτερικο αυτη τη στιγμη..ουτε εχω σε καποια χωρα συγγενεις...

35Μεταναστευση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Μεταναστευση? Τετ Ιουλ 13, 2011 12:20 am

Popz

Popz
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Κορίτσια να πω και γω την γνώμη μου. Προσωπικά αναγκαστικά ήρθα στην Φινλανδια πριν 2 χρόνια, πριν αρχίσει δηλαδή η κρίση, διότι ο άντρας μου είναι Φινλανδός και δεν μπορούσε να βρεί δουλειά στην Ελλάδα.
Καταρχάς να πω ότι όλα εδώ δουλεύουνε ρολόι, κάτι που φυσικά θαυμάζεις. Σκεφτείτε ότι τώρα στην διάρκεια της εγκυμοσύνης μου δεν έχω πληρώσει ούτε 1 ευρώ για τίποτα. Όλα είναι δωρεάν.
Όμως το μόνο θετικό που υπάρχει εδώ είναι αυτό, ότι νιώθεις ασφάλεια σε όλους τους τομείς. Και εδώ δυστυχώς υπάρχει ανεργία και όπως καταλαβαίνετε κανένας Φινλανδός δεν θέλει να έχει στην δουλειά του ξένους αν μπορεί να πάρει Φινλανδούς. Υπάρχει "κρυφός" ρατσισμός φυσικά όπως παντού αλλά προσπαθούν να μην το δείχνουν γιατι εδώ τρώς και πρόστιμο Very Happy αν εκδηλωθείς ρατσιστικά.
Τον καιρό είναι περιττό να τον σχολιάσω όταν έχεις χιόνι περίπου 9 μηνες και η θερμοκρασία φτάνει τους -30. Και μένω νότια Φινλανδία.
Οι άνθρωποι?? Ένα μόνο θα πω, πρέπει να είμαστε πολύ περήφανοι που είμαστε Έλληνες και εύχομαι από καρδιάς σε όλες τις μανούλες να μπορέσουν να μεταφέρουν στα παιδάκια τους όλες τις παραδόσεις και τις ηθικές αξίες της Ελλάδας.
Την Ελλάδα την καταντήσαν όπως την καταντήσαν αλλά μην χάνετε τις ελπίδες σας, μην παρατάτε τα όπλα, ίσως τα λέω εκ του ασφαλούς από μακριά αλλά εγώ ελπίζω και εύχομαι τα πράγματα να καλυτερεύσουν. Ελπίζω να μπορέσω κάποια στιγμή με την οικογένεια μου να γυρίσω στην Ελλάδα.

36Μεταναστευση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Μεταναστευση? Τετ Ιουλ 13, 2011 12:47 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Popz έγραψε:Κορίτσια να πω και γω την γνώμη μου. Προσωπικά αναγκαστικά ήρθα στην Φινλανδια πριν 2 χρόνια...Ελπίζω να μπορέσω κάποια στιγμή με την οικογένεια μου να γυρίσω στην Ελλάδα.
Ειχα δει ενα ντοκυμανταιρ πριν κανα δυο χρονια νομιζω, με θεμα την παιδεια στην Φινλανδια. Δεν ξέρω αν τα έδειχνε όλα τόσο ιδανικα επειδή ετσι είναι, αν το συγκεκριμένο σχολείο ήταν η εξαίρεση, ή αν απλά ήθελε να δείξει την αντίθεση με τα εδω δεδομένα. Εμένα πάντως μου έκανε εντύπωση. Έδειχνε ότι στα σχολείο διαλέγουν κάποιες καλλιτεχνικές κατευθύνσεις τα παιδιά, μπορούν να μάθουν κάποιο μουσικό όργανο, ή σκηνοθεσία, ή φωτογραφία, κάτι τελος πάντων που να μην περιλαμβάνει πχ. εξισώσεις και αποστήθιση ενώσεων.
Σαν επιστήμονας και λάτρης της θετικής κατεύθυνσης, πάντα αντιμετώπιζα την τέχνη με κυνικό τρόπο, ειδικα κατι κριτικούς που σε έναν πίνακα με τρείς τελείες μπορούσαν να διακρίνουν τη Guernica. Ακόμα μου τη σπανε τετοιοι τυποι, αλλα με τα παιδια κατάλαβα ότι καλλιτέχνης στην ουσία γεννιέσαι, ενω επιστήμονας γίνεσαι. Μου αρεσε λοιπόν η ιδέα ενός τετοιου σχολείου, που θα καλλιεργεί ταλέντα και όχι μόνο επιστημονικές ιδιοφυίες. Και μου τη σπάει ότι εδω τα σχολεία δεν αφιερώνουν ούτε 5 λεπτά σε καλλιτεχνικές δραστηριότητες.
Και όχι μόνο αδιαφορούν για την καλλιτεχνική πλευρά του μαθητή, αλλά πλέον δεν ενδιαφέρονται ούτε και για την επιστημονική καταρτιση.
Καταργούν τη δεύτερη ξένη γλώσσα, τα ολοήμερα πλέον θα δέχονται μαθητές των οποίων ΚΑΙ οι δύο γονείς δουλεύουν (εν καιρώ κρίσης όπου οι περισσότεροι είμαστε ημι-ανεργοι), κλείνουν σχολεία λόγω έλλειψης δασκάλων, τα πανεπιστήμια αντί να προαγουν τη γνώση είναι πλέον τόπος συνάντησης κομματόσκυλων, που υποθηκεύουν το μέλλον της χώρας με αντάλλαγμα μια θέση στην πρυτανεία ή στη βουλή.
Δεν ξέρω αν αυτα συμβαίνουν και στη Φινλανδια. Υποθέτω πως όχι. Προφανώς δεν είναι και όλα ιδανικά εκει. Πουθενά δεν είναι "ιδανικά". Αλλά το θέμα της παιδείας με απασχολεί πολύ. Κι εδω δυστυχώς δε βλέπω φως...

37Μεταναστευση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Μεταναστευση? Τετ Ιουλ 13, 2011 1:03 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Popz έγραψε:Κορίτσια να πω και γω την γνώμη μου. Προσωπικά αναγκαστικά ήρθα στην Φινλανδια πριν 2 χρόνια, πριν αρχίσει δηλαδή η κρίση, διότι ο άντρας μου είναι Φινλανδός και δεν μπορούσε να βρεί δουλειά στην Ελλάδα.
Καταρχάς να πω ότι όλα εδώ δουλεύουνε ρολόι, κάτι που φυσικά θαυμάζεις. Σκεφτείτε ότι τώρα στην διάρκεια της εγκυμοσύνης μου δεν έχω πληρώσει ούτε 1 ευρώ για τίποτα. Όλα είναι δωρεάν.
Όμως το μόνο θετικό που υπάρχει εδώ είναι αυτό, ότι νιώθεις ασφάλεια σε όλους τους τομείς. Και εδώ δυστυχώς υπάρχει ανεργία και όπως καταλαβαίνετε κανένας Φινλανδός δεν θέλει να έχει στην δουλειά του ξένους αν μπορεί να πάρει Φινλανδούς. Υπάρχει "κρυφός" ρατσισμός φυσικά όπως παντού αλλά προσπαθούν να μην το δείχνουν γιατι εδώ τρώς και πρόστιμο Very Happy αν εκδηλωθείς ρατσιστικά.
Τον καιρό είναι περιττό να τον σχολιάσω όταν έχεις χιόνι περίπου 9 μηνες και η θερμοκρασία φτάνει τους -30. Και μένω νότια Φινλανδία.
Οι άνθρωποι?? Ένα μόνο θα πω, πρέπει να είμαστε πολύ περήφανοι που είμαστε Έλληνες και εύχομαι από καρδιάς σε όλες τις μανούλες να μπορέσουν να μεταφέρουν στα παιδάκια τους όλες τις παραδόσεις και τις ηθικές αξίες της Ελλάδας.
Την Ελλάδα την καταντήσαν όπως την καταντήσαν αλλά μην χάνετε τις ελπίδες σας, μην παρατάτε τα όπλα, ίσως τα λέω εκ του ασφαλούς από μακριά αλλά εγώ ελπίζω και εύχομαι τα πράγματα να καλυτερεύσουν. Ελπίζω να μπορέσω κάποια στιγμή με την οικογένεια μου να γυρίσω στην Ελλάδα.

επειδη εχω γνωστους που επεστρεψαν απο σουηδια και αυστραλια ενα θα σου πω,,

παθανε καταθληψη!!!

οσο λειπαν ολο θελαν να γυρισουν και μολις γυρισαν λενε τι κριμα που δεν μειναν τελικα εκει...
συν το οτι ο ελληνισμος της διασπορας κρατα πιο ζωντανες τις παραδοσεις και τα εθιμα...απο οτι εδω στην ελλάδα...
εχετε δει εδω στα σχολεια να μιλανε καθολου για ιστορια..? ακομη και την παρελαση θελουν να καταργησουν....και χιλια αλλα..

οποτε μεινε εκει που εισαι καλυτερα...δυστηχως η πατριδα ειναι αφιλοξενη!

38Μεταναστευση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Μεταναστευση? Τετ Ιουλ 13, 2011 1:45 am

elzu

elzu
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κοριτσια καλησπερα και απο εμενα...και εμεις φευγουμε με την σειρα μας για Γερμανια...Εγω ειμαι μιση γερμανιδα και ετσι τα μιλαω στον ανδρα μου τωρα τα μαθαινω...εδω δεν την παλευουμε αλλο...εγω ανεργη εδω και ενα χρονο και απο την δουλεια που ειχα να μου χρωστανε και 1000 χωρις να μπορω να τα παρω ποτε γιατι δεν μου εκοβε αποδειξη...ο ανδρας μου φτιαχνει αγιογραφιες σε μια καινουργια εκκλησια αλλα και εκει ο κοσμος πλεον δεν πληρωνει για τις εικονες και ετσι τα μαζευουμε τον Σεπτεμβριο αρχικα ο ανδρας μου και τον Απριλιο οταν χρονισει η μπεμπουλα θα τον ακολουθησουμε...Αν φοβαμαι?Οχι με ολα αυτα που διαβαζω στο ιντερνετ εκει ειναι 1000 φορες καλυτερα απο εδω και οχι μονο για την μικρη αλλα και για εμας...θα μπορουμε να παμε και σε δυο χρονια διακοπες...εδω χτες μιλησαν πρωτη φορα για χρεωκοπια και πιστευω οσοι φυγουμε θα κανουμε στην αρχη σε ενα μεγαλο κυμα που θα φυγει μετα τον χειμωνα....

39Μεταναστευση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Μεταναστευση? Τετ Ιουλ 13, 2011 2:00 am

Popz

Popz
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Όσο αφορά το εκπαιδευτικό σύστημα δεν είναι θέμα αν εδώ είναι καλύτερο ή στην Ελλάδα. Βασική διαφορά είναι ότι εδώ αν κάποιος δεν τελειώσει το λύκειο δεν θεωρείται αμόρφωτος και μπορεί να επιλέξει κάποια τεχνική σχολή, πάντοτε δωρεάν. Δεν υπάρχει κοινωνικός ρατσισμός, δηλαδή αν κάποιος θέλει να γίνει σκουπιδιάρης, η οικογένεια του δεν ντρέπεται. Περιττό να πω ότι ακόμα και καθαρίστρια ή πωλήτρια αν θέλεις να γίνεις πρέπει να έχεις τελειώσει κάποια σχολή.
Στην Ελλάδα όλοι θέλουν τα παιδιά τους να σπουδάσουν στα πανεπιστήμια και ξεχνάνε ότι η κοινωνία δεν απαρτίζεται αποκλειστικά από γιατρούς και δικηγόρους.
Το ξέρω ότι στην Ελλάδα πρέπει το σύστημα να αλλάξει ριζικά αλλά χρειάζεται προσπάθεια από όλους, δεν γίνεται μια κυβέρνηση να κάνει θαύματα από μόνη της.

40Μεταναστευση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Μεταναστευση? Τετ Ιουλ 13, 2011 2:11 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Popz έγραψε:
Το ξέρω ότι στην Ελλάδα πρέπει το σύστημα να αλλάξει ριζικά αλλά χρειάζεται προσπάθεια από όλους, δεν γίνεται μια κυβέρνηση να κάνει θαύματα από μόνη της.
Αυτο ακριβώς σκέφτομαι κι εγώ, αλλα στην τελική πότε βάζεις το όριο? Πόυ τραβας τη γραμμή και λές "φτάνει"? Υποτιθεται ότι στην πλατεία μας εδώ συγκεντρώνονται οι "αγανακτισμένοι" και ο αντρας μου πάει σχεδόν κάθε βράδυ, κι όμως, είναι το πολύ 10 άτομα. Ενώ οι διπλανές καφετέριες είναι γεμάτες. Και να θες δηλαδή να προσπαθήσεις, κάποια στιγμή κουράζεσαι διότι απλά είσαι ο μόνος που προσπαθεί.
Και ξέρεις τι με θλίβει περισσότερο? Ότι παρευρέθη υπουργός σε τοπική εκδήλωση και υπήρχαν άτομα που του έσφιγγαν εγκάρδια το χέρι. Δε λέω να του ριξεις αυγα, όχι, αλλά τουλάχιστον μην επιδοκιμάζεις την πολιτική που σε εχει φέρει στο αμήν. Μου φαίνεται ότι ο κόσμος ακόμα περιμένει έναν υπουργό/βουλευτη να τον βολέψει σε μια θεσούλα. Γι'αυτο και όποτε και να γίνουν εκλογές, πάλι θα έχουμε παρόμοια αποτελέσματα. Δεν θα βγει το ΠΑΣΟΚ, θα βγει η ΝΔ. Και τούμπαλιν. Όχι ότι τα υπόλοιπα κόμματα θα μπορούσαν να αλλάξουν το σκηνικό, δεν αυταπατώμαι. Αλλά όταν ένα πείραμα δεν έχει δουλέψει 99 φορές, θα πρεπει να εισαι ηλίθιος αν περιμένεις να δουλέψει την 100η. (κλεμμένο από τον Αλβερτο)(τον Αϊνστάιν, όχι του Μονακο) Razz

41Μεταναστευση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Μεταναστευση? Τετ Ιουλ 13, 2011 3:14 am

Popz

Popz
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Νένα συμφωνώ απόλυτα αλλά και οι Έλληνες δεν αντιλαμβάνονται τι πραγματικά γίνεται μου φαίνεται. Είναι αλήθεια και το βλέπω ακόμη και μέσα από την οικογένεια μου ότι όλοι βρίζουν για τις μίζες και τα βολέματα αλλά αν ήταν να "χωθούν" κάπου, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Ήρθε το καλοκαίρι και μεγάλο ποσοστό του λαού νοιάζεται μόνο που θα πάει διακοπές....
Σκέψου ότι εμάς εδώ επειδή δώσανε λεφτά στην Ελλάδα θα μας βάλουν από το νεό έτος 30% επιπλέον φόρο στα τρόφιμα.
Και σίγουρα την επόμενη φορά στις εκλογές θα ψηφίσουν την ΝΔ, λες και ο Γιωργάκης αποφασίζει μόνος του τώρα.. όταν είναι τόσο ξεκάθαρο ότι πλέον η Ελλάδα δεν ανήκει στους Έλληνες πια.

42Μεταναστευση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Μεταναστευση? Τετ Ιουλ 13, 2011 3:24 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κι εγω καταλήγω, ότι ακόμα δεν έχουν συνειδητοποιήσει τι γίνεται, τι έγινε και τι θα ακολουθήσει... Μερικοί απλά το βρίσκουν και άσκοπο, έχω ακούσει απαντήσεις του στυλ "η ζωη ειναι μικρη, μη σκας και κοιτα να την απολαυσεις". Δυστυχως δεν μπορούσα να απαντήσω ότι τέτοιες νοοτροπίες είναι που μας έφεραν ως εδω.
Ιδου και η αντίστοιχη γελοιογραφία από τον Ισοβίτη του Αρκα, οδυνηρα επίκαιρη...
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

43Μεταναστευση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Μεταναστευση? Τετ Ιουλ 13, 2011 5:14 am

elzu

elzu
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
σε αυτο που λες εχεις απολυτο δικιο...εγω δεν εχω να φαω αλλα ο μπαμπας μου για την βαπτιση της μικρης θελει να κανω και τραπεζι...οτι ναναι καποια πραγματα δεν αλλαζουν...τελικα αυτος θα το κανει το τραπεζι που και αυτος δεν τα εχει να του τρεχουν...και γιατι??Γιατι ειναι ντροπη να μην κανεις?δεν ειναι ντροπη να θελεις να δουλεψεις και να μην βρισκεις?Δεν ειναι ντροπη να ειναι σκατα το ολο συστημα της υγειας?Αλλα ΑΥΤΟΙ κανουν κατι?Το μονο που καταφεραν ειναι να με κανουν να μην θελω την χωρα μου και να θελω να φυγω τρεχοντας...

44Μεταναστευση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Μεταναστευση? Τετ Ιουλ 13, 2011 5:43 am

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="Nena"] αλλα τουλάχιστον έχουν ένα κράτος, μια οργάνωση, και μια παιδεία που εμείς θα (έπρεπε να) ζηλέυαμε.

μιλάς σωστά...ζώντας κι εγώ για ένα διάστημα Γαλλία, ντράπηκα για την εκπαίδευση μου και για το όλο σύστημα παιδείας...και όταν με ρωτούσαν να τους εξηγήσω πώς λειτουργούμε εμείς στην εκπαίδευση, απαντούσα "είναι πολύπλοκο...αφήστε το"

Το "ξενέρωτοι" ναι, είναι μια περιγραφή.

α εμένα μου άρεσε η ξενερωτήλα τους...την έβρισκα πως το λε΄νε...γιατί μπορούσα να τους παρασύρω με το μεσογειακό ταπεραμέντο....και αυτοί ένα κλικ θέλουν για να χαλαρώσουν και να εκφραστουν....

Δεν καταλάβαινα γιατι για μια δουλειά που το μονο που χρειάζεσαι είναι μια υπογραφη, να πρέπει να πας 3 φορές στα ΚΕΠ, 2 στη νομαρχία, να τρεχεις σε δικηγόρο για επικύρωση, να ξαναπας Νομαρχία, για να σου πουν τελικά ότι δεν γίνεται η δουλειά σου. κτλ..

...θα σου πω γιατί...γιατί από Μητσοτάκη και παπανδρέου μπαμπά οι δημόσιοι υπάλληλοι αυξήθηξαν σε τέτοιο βαθμό που θεωρήθηκαν υπεπλήροις....όμως επειδή δεν μπορούσαν να τους διώξουν τους κράτησαν....σκέψου την κοινωνία μας σαν μελίσσι...όπου οι κηφήνες κάαααααθονται και κουνάνε τα φτερά τους και οι λίγες εργάτριες δουλεύουν για να μαζε΄ψουν γύρη....δλδ πάντα στο δημόσιο ένας δουλεύει....10 ξύνονται


Εμένα προσωπικά η Ελλάδα με έχει χαντακώσει επαγγελματικά. Μου έχει πάρει όλα μου τα όνειρα και τα έχει πετάξει στη λεκάνη της τουαλέτας, και τράβηξε και το καζανάκι.

αχ κοπέλα μου και πόσους ακόμη σαν και σένα τους έχει χαντακώσει...από χρόνια παραπονιόμουν ότι έπιαναν δουλειά όσοι είχαν δόντι...το θείο, τον μπαμπά, τον μπατζανάκι...και έβρισκαν δουλειά με μηδέν προσόντα..πόσες φορές σκέφτηκα να αφήσω αυτό το ταλαιπωρημένο από τους κυβερνήτες του κράτος, αλλά δεν το κατάφερα, γιατί οι γονείς είναι μεροκαματιάρηδες...έμεινα, σπούδασα επιπλέον να πάρω και μεταπτυχιακό και ξέρεις τι πήρα; το τρίτο το μακρύτερο...
η χώρα αυτή έχει πολλά καλά από θέμα τοποθεσίας, νοοτροπίας, απλά το μόνο πράγμα που πρέπει να αλλάξει είναι η λειτουργία του, η οργάνωσή του, οι πολιτικοί του και η διαφθορά...αν γίνουν όλα αυτά -πράγμα απίθανο- η μετανάστευση θα είναι απλά μία ιδέα...

45Μεταναστευση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Μεταναστευση? Τετ Ιουλ 13, 2011 6:13 am

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Popz έγραψε:Όσο αφορά το εκπαιδευτικό σύστημα δεν είναι θέμα αν εδώ είναι καλύτερο ή στην Ελλάδα. Βασική διαφορά είναι ότι εδώ αν κάποιος δεν τελειώσει το λύκειο δεν θεωρείται αμόρφωτος και μπορεί να επιλέξει κάποια τεχνική σχολή, πάντοτε δωρεάν. Δεν υπάρχει κοινωνικός ρατσισμός, δηλαδή αν κάποιος θέλει να γίνει σκουπιδιάρης, η οικογένεια του δεν ντρέπεται. Περιττό να πω ότι ακόμα και καθαρίστρια ή πωλήτρια αν θέλεις να γίνεις πρέπει να έχεις τελειώσει κάποια σχολή.
Στην Ελλάδα όλοι θέλουν τα παιδιά τους να σπουδάσουν στα πανεπιστήμια και ξεχνάνε ότι η κοινωνία δεν απαρτίζεται αποκλειστικά από γιατρούς και δικηγόρους.
Το ξέρω ότι στην Ελλάδα πρέπει το σύστημα να αλλάξει ριζικά αλλά χρειάζεται προσπάθεια από όλους, δεν γίνεται μια κυβέρνηση να κάνει θαύματα από μόνη της.
Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect

46Μεταναστευση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Μεταναστευση? Τετ Ιουλ 13, 2011 6:24 am

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν εχω την οικονομικη ανεση που αναφερθηκε απο καποια,ζουμε με τον μισθο του αντρα μου,με 2 μικρα παιδια και ενοικιο.δεν ζω με την μαμα μου που αναφερθηκε απο καποια αλλη και αν και μενουμε σχετικα κοντα δεν της αφηνω τα παιδια μου.τα μεγαλωνω μονη μου οπως και τα γεννησα μονη μακρια απο γιαγιαδες για βοηθεια και ηταν πολλες που με ρωτουσαν πως τα καταφερνω.εχω κανει μετακομισεις και θα κανω και πολλες ακομα.και παλι ομως δεν θελω να φυγω απο την ελλαδα.και ολες εσεις που θελετε ειστε τοσο σιγουρες οτι εκει θα βρειτε δουλεια?ξερετε αν ειναι ακριβη η ζωη στο εξωτερικο?

47Μεταναστευση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Μεταναστευση? Τετ Ιουλ 13, 2011 6:34 am

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
TΟΥΡΤΙΤΣΑ έγραψε:δεν εχω την οικονομικη ανεση που αναφερθηκε απο καποια,ζουμε με τον μισθο του αντρα μου,με 2 μικρα παιδια και ενοικιο.δεν ζω με την μαμα μου που αναφερθηκε απο καποια αλλη και αν και μενουμε σχετικα κοντα δεν της αφηνω τα παιδια μου.τα μεγαλωνω μονη μου οπως και τα γεννησα μονη μακρια απο γιαγιαδες για βοηθεια και ηταν πολλες που με ρωτουσαν πως τα καταφερνω.εχω κανει μετακομισεις και θα κανω και πολλες ακομα.και παλι ομως δεν θελω να φυγω απο την ελλαδα.και ολες εσεις που θελετε ειστε τοσο σιγουρες οτι εκει θα βρειτε δουλεια?ξερετε αν ειναι ακριβη η ζωη στο εξωτερικο?

η ζωή έξω είναι ακριβή, όσο πάει να γίνει και δω...μη νομίζεις...εδώ κάποτε ζούσαμε καλά...τώρα όπως βλέπεις τα πάντα παίρνουν την ανιούσα....για το θέμα δουλειά δεν το έψαξα, γιατί το κόστος ζωής και μόνο με απέτρεψαν στο παρελθόν..(πάνε και 10 χρόνια που το σκεφτόμουν) ωστόσο πρέπει να έχεις και άκρες...κάποιους γνωστούς εκεί...μία φίλη μου δούλεψε Φιλανδία 3 χρόνια, αλλά είχε φίλους στους οποίους έμεινε για να βρει δουλειά...

48Μεταναστευση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Μεταναστευση? Τετ Ιουλ 13, 2011 8:17 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
TΟΥΡΤΙΤΣΑ έγραψε:δεν εχω την οικονομικη ανεση που αναφερθηκε απο καποια,ζουμε με τον μισθο του αντρα μου,με 2 μικρα παιδια και ενοικιο.δεν ζω με την μαμα μου που αναφερθηκε απο καποια αλλη και αν και μενουμε σχετικα κοντα δεν της αφηνω τα παιδια μου.τα μεγαλωνω μονη μου οπως και τα γεννησα μονη μακρια απο γιαγιαδες για βοηθεια και ηταν πολλες που με ρωτουσαν πως τα καταφερνω.εχω κανει μετακομισεις και θα κανω και πολλες ακομα.και παλι ομως δεν θελω να φυγω απο την ελλαδα.και ολες εσεις που θελετε ειστε τοσο σιγουρες οτι εκει θα βρειτε δουλεια?ξερετε αν ειναι ακριβη η ζωη στο εξωτερικο?
με παρομοιες συνθηκες ζουμε,με εναν μισθο στο σπιτι.Μεχρι πριν λιγο ημασταν καλα -που σημαινει οτι απλως ψωνιζαμε σπανιως ρουχα κτλ (με εσωσαν οι εγκυμοσυνες τα τελευταια 3 χρονια οποτε την εβγαζα με αυτα), τα παιδια μας με λιγα πραγματα (και παλι αρκετα κατα την γνωμη μου),και λογω καλου χειρισμου ολη την 14ετια που ειμαι με τον αντρα μου εχουμε και καποιες οικονομιες.Ομως...μεσα στον τελευταιο χρονο χρειαστηκε να στηριξουμε οικονομικα συγγενικο μας προσωπο και τωρα ηρθε η στιγμη να στηριξουμε και αλλον.Απο αυτον τον μηνα θα ειμαστε κ -100 ευρω στον ενα κ μοναδικο μισθο (δεν του εκαναν μειωση,πηρε προαγωγη με ελαχιστη αυξηση και λογω αλλαγης στο αφορολογητο/τα νεα μετρα/ βρισκομαστε με -100..),αυτη την στιγμη λοιπον δεν γινεται να κανουμε αλλη οικονομια...αναγαζομαστε να τραβαμε απο αυτα που εχουμε καθε μηνα. Και δεν κανουμε καμια σπαταλη,δεν ειχαμε ποτε μας πιστωτικη,αν ειχαμε αγοραζαμε αλλιως απλα δεν αγοραζαμε. Να εργαστω δεν μπορω γιατι εχω 2 μικρα παιδια κ κανεναν συγγενη να τα κρατησει αλλα ουτε 600-700 ευρω εχω για ιδιωτικο παιδικο.Σε δυο βδομαδες (μας ετυχε κατι σοβαρο που μας ανετρεψε τα πλανα της μετακομισης...μεγαλη κουβεντα) πρεπει να βρουμε σπιτι με ενοικιο κατω των 500 ευρω.Που θα το βρω αυτο ακριβως στην Αθηνα???Ειναι λογικο να μην μπορω ουτε να αστειευτω αυτη την στιγμη και να σκεφτομαι πως θα βρω λυση.Ανατραπηκαν ολα μας τα σχεδια μεσα σε λιγα 24ωρα. Και στο background υπαρχει η οικονομικη καταστροφη της χωρας. Sad
Δεν ξερω ποσο αμεσα θα το αποφασιζα να φυγω,αλλα σιγουρα θα το ψαξουμε καλα,να δουμε που κ πως,να στειλουμε βιογραφικα,να...να... σε οποια χωρα μπορει να μας δωσει ελπιδα.Αυτο ηταν το plan B που λενε και στις ταινιες και καταληγει να γινεται βασικο πλανο..και δεν εχω καμια ορεξη να γινω "ξενη" αλλα και εδω ετσι νιωθω τωρα. Sad

49Μεταναστευση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Μεταναστευση? Τετ Ιουλ 13, 2011 8:30 am

elzu

elzu
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
litsakos εγω που θα παω γερμανια εψαξα για βρεφικο για την μπεμπα...γιατι θα παω να δουλεψω και εγω..βαρεθηκα την ανεργια...εκει λοιπον εχει 300 περιπου δεν θυμαμαι ακριβως ποσο...σε ενα μαναβικο που κοιταξα για δουλεια εδιναν 7,70 την ωρα...παιδια κουφαθηκα...και εδω ο ανδρας μου δουλευε σε γυραδικο βραδυ βρωμικη δουλεια και επαιρνε 2 ευρω την ωρα...ειναι τρελο...και 4ωρο αν θελεις να δουλεψεις σου δινουν 400 και καθαριστρια να γινεις για 3ωρο που κοιτουσα 10 ευρω την ωρα... ενταξει τα ενοικια ειναι πανω απο 700 ευρω αλλα και οι μισθοι καλοι...νερο και θερμανση ειναι μεσα στο ενοικιο...μεγαλη ιστορια αλλα μας συμφερει εγω αυτο καταλαβα...

50Μεταναστευση? - Σελίδα 2 Empty Απ: Μεταναστευση? Τετ Ιουλ 13, 2011 11:32 am

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Βρε Λιτσάκι τι έγινε ρε κορίτσι μου με τα σχέδια σας. Εγώ είχα μείνει ότι φεύγατε. Τι να πω ελπίζω να βρείτε την άκρη σας. Στο ίδιο καζάνι είμαστε όλοι. Λογικά δεν θα έχεις κάνει και για τον Γιάννη αίτηση στην αθήνα. Πάντως βρε κορίτσια τι το συζητάμε? Σαφώς σε κάποιες χώρες είναι καλύτερα, υπάρχουν ευκαιρίες κλπ και σε κάποιες χειρότερα. Το πιο πιθανό να γίνουν και χειρότερα εδώ. Όποιος μπορεί να πάρει την απόφαση να φύγει, ίσως να κάνει και καλά. Όποιος δεν μπορεί να αφήσει την χώρα του, τις συνήθειες του, φίλους,οικογένεια κλπ και πάλι καλώς κάνει. Ο καθένας πράττει σύμφωνα με τις δυνατότητες του. Όπως είπα και πιο πάνω κι εγώ θα μπορούσα να φύγω αύριο για αυστραλία αλλά δεν το κάνω. Δεν μπορώ να αποχωριστώ ότι έχω εδώ. Δεν μπορώ να πάω να νιώσω ξένη όπως είπε και η Λίτσα. Βέβαια ίσως δεν έχω φτάσει στο σημείο να πεινάσω(οριακά είμαι). Τι να πω ας κοιτάξει ο καθένας να βρει τον δρόμο του όπως μπορεί και όπως νομίζει ότι θα είναι καλύτερα για τον εαυτό του και τα παιδιά του.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις