Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
479 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 479 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 4]

76Μεταναστευση? - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταναστευση? Παρ Ιουλ 15, 2011 12:54 pm

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
etoile! έγραψε:
Nena έγραψε:
adeline έγραψε:
σήμερα ταξίδευα από Βόλο για Αθήνα και είδα κάπου γραμμένο "πας μη έλλην, βάρβαρος..."

bou-boukitsa έγραψε:
σωστο και αυτο αλλα ποσοι ελληνες εχουν μεινει πια...γεμισαμε αλλοδαπους και ΄΄βαρβαρους΄΄...

Οκ, δεν θέλω να εισέλθω στο μεταναστευτικό θέμα της Ελλάδας, είναι λεπτό το ζήτημα, και ειδικα απο τη χωρα μας χρειάζεται σωστό και δίκαιο χειρισμό. Δεν υποστηρίζω ούτε το "η Ελλάδα στους Έλληνες" αλλά ούτε και το "μπατε σκύλοι αλέστε".

Απλα μου κάνει εντύπωση που εμείς δεν θέλουμε ξένους στη χώρα μας, ενώ οταν πάμε σε άλλη χώρα εχουμε την απαίτηση να μας δέχονται. "Εμείς" τους εμπλουτίζουμε τον πολιτισμό, ενω "αυτοί" είναι απλά οι άξεστοι που θα έρθουν κ θα μας κάνουν μανταρα.. Μου τη σπάει αυτη η σκέψη. 8 χρόνια στην Αγγλία, δεν μου φέρθηκε ΚΑΝΕΝΑΣ ούτε για μιση φορά με ασέβεια, λόγω της καταγωγής μου. Κανείς δεν μου είπε "ηρθες εσυ και πήρες τη θέση στο πανεπιστήμιο από μενα" ή "μου πήρες τη δουλειά". Μάλιστα, μου έστειλαν κι αίτηση να γραφτώ στους καταλόγους του δήμου για να ψηφίσω στις εκλογές. Και οι Αγγλοι ειναι γνωστοι για το σνομπισμό και την αισθηση ανωτερώτητας της ρατσας τους...

Ποσο δικιο εχεις και με ποσους εχω τσακωθει για αυτο!!
Προχθες μια εβριζε τις ξενες, οτι ηρθαν εδω και εγιναν κυριες (ελεος!!!) και γυρναω και της λεω ''μακαρι τα παιδια μας να μη χρειαστει να μεταναστευσουν και να τους συμπεριφερονται εκει οπως συμπεριφερομαστε εμεις στους μεταναστες'' και καταπιε την γλωσσα της η ''κυρια''!!!! Αντι να σταματησουν να ψηφιζουν αυτους που μας εφεραν σε αυτη τη κατασταση, καθονται και ξεσπουν στους ταλαιπωρους που δεν ειχαν στον ηλιο μοιρα και ηρθαν εδω για ενα καλυτερο μελλον για τα παιδια τους... Ακριβως ο,τι θελουμε και εμεις!! Και εγω ειλικρινα, εχω δει πιο πολυ να με σεβονται οι ''ξενοι'' στο φροντιστηριο,παρα οι Ελληνες... Ερχονται να με ρωτησουν για το παιδι τους και με κοιτουν μεσα στα ματια λες και ειμαι ο θεος και μου μιλανε στο πληθυντικο, με σεβονται... Οι Ελληνες μου μιλουν στον ενικο και ακουω και κατι ''ρε κοπελια''... Ελεος...
Οι ξενες εφαγαν τους αντρες τους... Ναι,δε φταιει ο αντρας που την επιασε γκομενα ενω ειχε γυναικα και παιδια, η ξενη φταιει που στην τελικη μπορει να μην ηξερε και οτι ειναι παντρεμενος!!

Και εμενα η γιαγια μου μεταναστρια ηταν στη Γερμανια,εργατρια σε εργοστασιο με 3 παιδια να μεγαλωσει και εχει να το λεει για το ποσο ωραια της φερονταν!!! Και συνεχως μας λεει ''να σεβεστε και να βοηθατε τους μεταναστες''... Ποσο δικιο εχει....

κοριτσια εχετε δικιο..αλλα επειδη ξερω και απο εξωτερικο δεν ειναι οτι εμεις ειμαστε τοσο απολιτιστοι και ρατσιστες...ειναι και γεγονος το οτι επειδη ειμαστε μικρη και φτωχη χωρα εχουμε χαμηλου επιπεδου μεταναστες..πχ..σπανιως ερχονατι μορφωμενοι ανθρωποι μεταναστες στην ελλαδα γιατι δεν εχουν δουλειες...οποτε πολλες φορες εχουν γινει γεγονοτα με αλλοδαπους που σε κανουν να μην τους θελεις και να μοιαζεις ρατσιστης...

απο την αλλη μερια η χωρα μας δεν εχει κοινωνικη πολιτικη ουτε για εμας..ποσο μαλλον για τους ξενους..δεν παρεχει κατι οποτε και αυτοι εξαγριονονγται ..δεν αφωμιωνονται απο την κοινωνια και απλα δουλεουν για να γυρισουν μια μερα στην πατριδα τους..
στο εξωτερικο ειναι αλλιως..πας ξενος τελειως και αμεσως εχεις αφμ..ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη και εναν αριθμομ στην τραπαζα...τα παιδια σου γινονται δεκτα στα σχολεια και υπαρχει και ειδικευμενο προσωπικο να τα βοηθησει με την γλωσσα και την προσαρμογη..οποτε εκει οι αλλοδαποι(και εμεις δηλ αμα φυγουμε) ειναι ευχαριστημενοι ..φερονται καλα..οποτε οι ντοποι τους αντιμετοπιζουν με την σειρα τους ομορφα..

77Μεταναστευση? - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταναστευση? Παρ Ιουλ 15, 2011 1:22 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:...ειναι και γεγονος το οτι επειδη ειμαστε μικρη και φτωχη χωρα εχουμε χαμηλου επιπεδου μεταναστες..
Δεν ειναι παντα αλήθεια αυτό, ισως εμείς να τους βλέπουμε έτσι επειδή δεν έχουν τις βασικές ανέσεις που έχουμε όλοι εμείς. Δεν ξέρεις τι επάγγελμα έκανε αυτος στη χώρα του, πριν αναγκαστεί αν ξεσπιτωθεί για τον Α, Β, Γ λόγο..
Οκ, όσοι έρχονται πρόσφυγες από χώρες όπου δεν υπάρχουν ούτε τα βασικά, ναι, είναι οι περισσότεροι χαμηλού μορφωτικού επιπέδου. Αλλά όχι όλοι. Προ ετών ο άντρας μου δούλευε με σύμβαση σε μια δημοτική επιχείρηση, όπου υπήρχαν αρκετοί συμβασιούχοι εργάτες, μεταξυ των οποίων και κάποιοι παλιννοστούντες ρώσοι. Ένας απο αυτους, μου περιέγραφε ο άντρας μου, έβγαινε μαζί του έξω για τσιγάρο και πιάσαν την κουβέντα. Ο τύπος ήταν 45-50, απεριποίητος, καθαρός μέν, αλλα με παλιά ρουχα, αξύριστος πολλές φορές, του έλειπαν δόντια κτλ. Με την πρώτη ματιά δηλαδή έβλεπες κάποιον που "στερεοτυπικά" θα έλεγες ότι είχε παρατήσει το Δημοτικό στην δευτέρα ταξη. ΚΟυβέντα στην κουβέντα, έμαθε ότι τελικά ο τύπος στη Ρωσία ήταν πολιτικός μηχανικός, και μάλιστα δίδασκε σε πανεπιστήμιο. Ανατριχιάζω και μόνο που το γράφω. Αυτο ήταν μάθημα ζωής για μένα.

78Μεταναστευση? - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταναστευση? Σαβ Ιουλ 16, 2011 6:30 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:...ειναι και γεγονος το οτι επειδη ειμαστε μικρη και φτωχη χωρα εχουμε χαμηλου επιπεδου μεταναστες..
Δεν ειναι παντα αλήθεια αυτό, ισως εμείς να τους βλέπουμε έτσι επειδή δεν έχουν τις βασικές ανέσεις που έχουμε όλοι εμείς. Δεν ξέρεις τι επάγγελμα έκανε αυτος στη χώρα του, πριν αναγκαστεί αν ξεσπιτωθεί για τον Α, Β, Γ λόγο..
Οκ, όσοι έρχονται πρόσφυγες από χώρες όπου δεν υπάρχουν ούτε τα βασικά, ναι, είναι οι περισσότεροι χαμηλού μορφωτικού επιπέδου. Αλλά όχι όλοι. Προ ετών ο άντρας μου δούλευε με σύμβαση σε μια δημοτική επιχείρηση, όπου υπήρχαν αρκετοί συμβασιούχοι εργάτες, μεταξυ των οποίων και κάποιοι παλιννοστούντες ρώσοι. Ένας απο αυτους, μου περιέγραφε ο άντρας μου, έβγαινε μαζί του έξω για τσιγάρο και πιάσαν την κουβέντα. Ο τύπος ήταν 45-50, απεριποίητος, καθαρός μέν, αλλα με παλιά ρουχα, αξύριστος πολλές φορές, του έλειπαν δόντια κτλ. Με την πρώτη ματιά δηλαδή έβλεπες κάποιον που "στερεοτυπικά" θα έλεγες ότι είχε παρατήσει το Δημοτικό στην δευτέρα ταξη. ΚΟυβέντα στην κουβέντα, έμαθε ότι τελικά ο τύπος στη Ρωσία ήταν πολιτικός μηχανικός, και μάλιστα δίδασκε σε πανεπιστήμιο. Ανατριχιάζω και μόνο που το γράφω. Αυτο ήταν μάθημα ζωής για μένα.
Sad Mad δεν εω λογια οταν τα ακουω αυτα..

79Μεταναστευση? - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταναστευση? Σαβ Ιουλ 16, 2011 6:34 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μια αξιοπρεπέστατη κυρία από την Βουλγαρία που πρόσεχε την γιαγιά μου με 500 ευρώ το μήνα, στην χώρα της ήταν διευθύντρια σε νοσοκομείο...

80Μεταναστευση? - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταναστευση? Σαβ Ιουλ 16, 2011 1:45 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ετσι θα καταληξω,θα ειμαι μια πολλα υποσχομενη καλλιτεχνης που θα καθαριζει ψαρια στο Αμβουργο.Laughing Laughing Laughing

81Μεταναστευση? - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταναστευση? Κυρ Ιουλ 17, 2011 1:08 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:ετσι θα καταληξω,θα ειμαι μια πολλα υποσχομενη καλλιτεχνης που θα καθαριζει ψαρια στο Αμβουργο.Laughing Laughing Laughing
Κι εγω είμαι μια επιστήμων που φερνει καφέδες... Αλλα τους πετυχαίνω τους άτιμους! Cool Cool

82Μεταναστευση? - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταναστευση? Κυρ Ιουλ 17, 2011 1:13 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
litsakos έγραψε:ετσι θα καταληξω,θα ειμαι μια πολλα υποσχομενη καλλιτεχνης που θα καθαριζει ψαρια στο Αμβουργο.Laughing Laughing Laughing
Κι εγω είμαι μια επιστήμων που φερνει καφέδες... Αλλα τους πετυχαίνω τους άτιμους! Cool Cool

να με κερνας κανενα καφε,κ γω θα σου κραταω ψαρακι φρεσκοοοοο! Laughing

83Μεταναστευση? - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταναστευση? Κυρ Ιουλ 17, 2011 1:16 am

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αχ κοριτσια πικραμενη ιστορια. εγω δε θελω να φυγω με τιποτα, ο αντρας μου απο την αλλη με τη μια!!!δεν εχει μαθει ομως να ειναι με την οικογενεια του μιας και αυτος εμενε ελλαδα με τη μητερα του, ο πατερας του αμερικη με τον αδερφο του και τωρα ο αδερφος του μενει αγγλια με την οικογενεια του. εγω δε θα αφηνα με τιποτα τους γονεις μου, πρωτον γιατι μονο εγω τους εχω απομεινει μετα τον χαμο του αδερφου μου και δευτερον δεν θα τους στερουσα με τιποτα τα εγγονακια τους που τοσο λατρευουν. επισης εχουμε το σπιτακι μας, δεν εχουμε το αγχος του ενοικιου, σε ωραια περιοχη μενουμε, τις σταθερες δουλειες μας εχουμε, γιατι να φυγω?δε λεω, πηγαμε 8 μερες αγγλια, πανεμορφα αλλα ηθελα πως και πως να γυρισω πισω. ξενο μερος οπως και ναναι!!!!

84Μεταναστευση? - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταναστευση? Κυρ Ιουλ 17, 2011 1:22 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αμα ειναι να καθαριζεις ψαρια Λιτσακι μη χαντακωθεις στο Αμβουργο, θα μυρίζει και λιμανίλα, προτεινω Ζανζιβαρη ή Μαλδιβες.. Wink
Βλεπαμε χτες μια εκπομπη για τη διασπορα κι εδειχνε τη Νυρεμβεργη, απίστευτη πόλη! Αν κ ο αντρας μου προτιμάει τη Χαϊδελβέργη (πιάσαμε τις -βέργες δηλαδη Laughing Laughing )

85Μεταναστευση? - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταναστευση? Κυρ Ιουλ 17, 2011 2:31 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
markellajohny έγραψε:αχ κοριτσια πικραμενη ιστορια. εγω δε θελω να φυγω με τιποτα, ο αντρας μου απο την αλλη με τη μια!!!δεν εχει μαθει ομως να ειναι με την οικογενεια του μιας και αυτος εμενε ελλαδα με τη μητερα του, ο πατερας του αμερικη με τον αδερφο του και τωρα ο αδερφος του μενει αγγλια με την οικογενεια του. εγω δε θα αφηνα με τιποτα τους γονεις μου, πρωτον γιατι μονο εγω τους εχω απομεινει μετα τον χαμο του αδερφου μου και δευτερον δεν θα τους στερουσα με τιποτα τα εγγονακια τους που τοσο λατρευουν. επισης εχουμε το σπιτακι μας, δεν εχουμε το αγχος του ενοικιου, σε ωραια περιοχη μενουμε, τις σταθερες δουλειες μας εχουμε, γιατι να φυγω?δε λεω, πηγαμε 8 μερες αγγλια, πανεμορφα αλλα ηθελα πως και πως να γυρισω πισω. ξενο μερος οπως και ναναι!!!!

μια χαρα ακουγεστε!

Nena έγραψε:Αμα ειναι να καθαριζεις ψαρια Λιτσακι μη χαντακωθεις στο Αμβουργο, θα μυρίζει και λιμανίλα, προτεινω Ζανζιβαρη ή Μαλδιβες.. Wink
Βλεπαμε χτες μια εκπομπη για τη διασπορα κι εδειχνε τη Νυρεμβεργη, απίστευτη πόλη! Αν κ ο αντρας μου προτιμάει τη Χαϊδελβέργη (πιάσαμε τις -βέργες δηλαδη Laughing Laughing )

Νυρεμβεργη εχω δυο θειους , καθηγητες ειναι με δικο τους εκπαιδευτηριο (υπολογιστες,νεα μεσα). Δεν εχω παει να τους δω (τωρα που το σκεφτομαι,βλακεια εκανα,μια χαρα θα περνουσα). Στην αλλη -Βεργη που αρεσει στον αντρα σου Very Happy σπουδαζε ο αδερφος του πατερα μου (για τον οποιο η γιαγια μου αναγκαστηκε ν ακαθαρισει ψαρια στο Αμβουργο για 2 χρονια ,τους ερχοταν λιγο ακριβη η ζωη του θειου...ας μην σχολιασω αλλο Twisted Evil )

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις