Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
513 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 513 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

51Μεταναστευση? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μεταναστευση? Τετ Ιουλ 13, 2011 12:21 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λιτσακι κοριτσι μου, ελπίζω μόνο να μην ειναι τίποτα πολύ σοβαρό, ψιλοανησυχησα τωρα Crying or Very sad Crying or Very sad

TΟΥΡΤΙΤΣΑ έγραψε:ολες εσεις που θελετε ειστε τοσο σιγουρες οτι εκει θα βρειτε δουλεια?ξερετε αν ειναι ακριβη η ζωη στο εξωτερικο?
Εύλογα τα ερωτήματα, κι εννοείται ότι κι εμείς αυτα ακριβώς σκεφτόμαστε, και ότι δεν θα φύγουμε έτσι στα ξεκούδουνα να παμε στη Γερμανία να τους πούμε "γεια σας ηρθαμε, ταϊστε μας".

Όσον αφορα το θέμα δουλειά στο εξωτερικό, για μένα προσωπικά βρίσκω τουλάχιστον 2-3 νέες αγγελίες κάθε μέρα, για θέσεις που είναι όχι μόνο στο αντικείμενό μου, αλλα και χρησιμοποιούν όλα μου τα προσόντα, ότι έχω αποκτήσει μέχρι τώρα, από πτυχία μέχρι δίπλωμα οδήγησης. Αντιπαραθέτω την πρόσφατη εγκύκλιο για τους αναπληρωτές καθηγητές σε γυνμασια/λυκεια της Ελλάδας, όπου για μια θέση το μόνο που λαμβάνεται υπόψιν είναι το πρώτο πτυχίο. Δεν πα να έχεις μεταπτυχιακά, διδακτορικά, μεταδιδακτορικα, νομπελ? Στο ιδιο καζανι θα βρασεις. Επίσης, δεν πιανεται καμια απολυτως προϋπηρεσία, εκτος κι αν ειναι σε γυμνασιο/λυκειο. Εγω πχ διδασκω 4 χρονια σε σχολη ΑΕΙ, 3 σε ΙΕΚ, αλλα όχι, δεν μπορω να κάνω μαθημα σε λυκειο. Και το χειρότερο? Το πτυχιο μου, αν και αναγνωρισμένο απο ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ και λοιπες μ@λ@κιες, δεν είναι μέσα στα πτυχία που δεχονται. Διότι είναι Βιοχημεία ενω αυτοι θέλουν Βιολογία.. Και η ειρωνία είναι οτι υπάρχει βιβλίο Βιοχημείας στο λυκειο, στην τεχνολογική κατευθυνση. Shocked Shocked Shocked

Το δευτερο ερωτημα ειναι δυσκολο να απαντηθει. Οντως δεν 3ερεις πόσο ακριβή είναι η ζωή έξω, μπορεί πχ να παιρνεις 25000 ευρω το χρόνο και να μας φαινονται πολλά με τα ελληνικά δεδομένα, αλλα εκει έξω να φτάνουν τσιμα τσιμα. Πάντως, αυτα που είχα βει εγω έδιναν 32-35000 το χρόνο.. Για 5 χρόνια. Δεν έκανα αίτηση, αν αναρωτιέστε, για την περιπτωση που η απαντηση ηταν θετική..

52Μεταναστευση? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μεταναστευση? Τετ Ιουλ 13, 2011 7:51 pm

elzu

elzu
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
nena μου εμεις ξερεις τι καναμε για να δουμε περιπου τα εξοδα μας???Για αρχη ειδαμε ενοικιο, κοιταξαμε μεσο ορο ποσο πληρωνεις σε νερο και ρευμα, θερμανση ειναι παντα στην τιμη του ενοικιου οταν νοικιαζεις...ειδαμε ποσο κοστιζει βρεφικος, παιδικος κτλ...μετα ειδαμε ποσο θα κοστιζει η διαδρομη απο την δουλεια στο σπιτι που μας αρεσε...μεταφορικο μεσο αστικο...ειπαρχουν στο ιντερνετ τα δρομολογια και οι τιμες...και για να ξερω περιπου και στο σουπερ τι θα δινω μπηκα σε γερμανικα σουπερ...ακομα και αυτα της γειτονιας εχουν σελιδα...τα τροφιμα ειναι μερικα πιο φθηνα...παραδειγμα που θυμαμαι και μου εκανε εντυπωση...μια κοκα κολα ο,50 εδω???1,30?το λιτρο?καπως ετσι μπορεις να τα υπολογισεις...εμεις τελικα κοριτσια πρεπει να αφησουμε το σπιτι πιο νωρις....υπολογιζα προς το νοεμβριο να το αφησω και να παω με την μπεμπα στους γονεις αλλα δεν βγαινει...Οποτε σεπτεμβριο....αχ μου ηρθε πολυ αποτομο πρεπει σιγα σιγα να πακεταρω.

53Μεταναστευση? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μεταναστευση? Τετ Ιουλ 13, 2011 11:59 pm

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν ξέρω αν θα μπορούσα να φύγω για πάντα από την Ελλάδα λόγω του συγγενικού περιβάλλοντος και των φίλων μου. δεν ξέρω αν θα μπορούσα να τους αφήσω. και εμείς το έχουμε συζητήσει πριν 4 χρόνια -προ κρίσης- γιατί υπήρχε δουλειά για Λονδίνο.
η εμπειρία που έχω είναι μέσω της αδελφής μου. έφυγε 21 χρονών (το 2000) για διακοπές στο Βέλγιο και δεν ξαναγύρισε. τότε στην Ελλάδα δούλευε στο σούπερ μάρκετ με το βασικό μισθό, ο οποίος δεν της επέτρεπε να κάνει και πολλά (να μείνει μόνη, να αγοράσει αυτοκίνητο κτλ). στο Βέλγιο πάλι έπαιρνε το βασικό αλλά μπόρεσε και νοίκιασε σπίτι και συντηρούσε τον εαυτό της πολύ καλά.
τώρα πια έχει ένα παιδάκι 5 1/2 χρονών και μένει με το συντροφό της.
δεν αγχώθηκε καθόλου για τα λεφτά που χρειάζονται για τις εξετάσεις της εγκυμοσύνης, ούτε για τα λεφτά της γέννας, ούτε για τα λεφτά που χρειάζονται για τα εμβόλια και τον παιδίατρο γιατί πολύ απλά δεν θα πλήρωνε τίποτα!!!! όταν επέστρεψε στη δουλειά της δεν αγχώθηκε για το πως θα πληρώσει τον παιδικό γιατί ήταν δωρεάν. τώρα που το παιδί ξεκινάει το σχολείο του δεν αγχώνεται πως θα πληρώσει τα φροντιστηριά του ούτε αγχώνεται για το τι είδους εκπαίδευση θα λάβει το παιδί της. δεν δίνει περισσότερα για ενοίκιο από όσο θα έδινε στη Έλλάδα, είναι εργάτρια σε είδη τροφίμων και ο μισθός της είναι 1800 ευρώ και όταν έρχεται για διακοπές απορεί γιατί το γάλα εδώ είναι ακριβότερο!!!!!!
δεν λέω οτι είναι ιδανικά στο Βέλγιο και εδώ είναι απαίσια, όμως η αδελφή μου και ο ανηψιός μου σίγουρα περνάνε καλύτερα από εμένα που έχει κλείσει ο παιδικός εδώ και 2 μήνες γιατί το ΙΚΑ δεν έχει πληρώσει τις δασκάλες και έχω κάνει μπαλάκι το παιδί μου στους συγγενείς, που από Σεπτέμβρη για να συνεχίσω να δουλεύω θα πρέπει να πληρώνω 350 ευρώ τουλάχιστον σε παιδικό σταθμό γιατί δεν έχω γκόμενο το δήμαρχο για μπει σε δημοτικό και να μην πληρώνω, που για να καταφέρω να λάβει αξιοπρεπή μόρφωση το παιδί μου θα πρέπει απλά να είμαι τυχερή και να πέσει στους κατάλληλους δασκάλους ή να πληρώσω μια περιουσία μέχρι να βγάλει το λύκειο.

54Μεταναστευση? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μεταναστευση? Πεμ Ιουλ 14, 2011 12:33 am

Popz

Popz
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
TΟΥΡΤΙΤΣΑ έγραψε:ξερετε αν ειναι ακριβη η ζωη στο εξωτερικο?

Η ζωή στο εξωτερικό είναι ακριβή αλλά και στην Ελλάδα αυτή την στιγμή δεν είναι φτηνότερη. Κάποια προιόντα είναι σαφώς ακριβότερα αλλά προς μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα και εγώ ότι κάποια είναι και φθηνότερα.
Το σημαντικότερο όμως είναι ότι διατηρούν κοινωνική ισορροπία. Τι εννοω?? Δεν αφήνουν τον πλούσιο να γίνει μεγιστάνας και τον φτωχό να πεθάνει της πείνας. Η φορολογία εδώ είναι πολύ υψηλή.
Σκέψου ότι είμαι άνεργη και ο άνδρας μου σπουδάζει. Οπότε δεν έχουμε εισόδημα. Πώς ζούμε?? Μας πληρώνουν το ενοίκειο και μας δίνουν επιδόματα.
Οπότε ξαναλέω αν μοναδικό κριτήριο ζωής είναι το οικονομικό, σαφώς είναι καλύτερα να μεταναστεύσετε Very Happy

55Μεταναστευση? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μεταναστευση? Πεμ Ιουλ 14, 2011 1:33 am

????????


Επισκέπτης
βανια έγραψε:δεν θα ήθελα να φύγω απο την Ελλάδα εδω γεννήθηκα και μεγάλωσα λατρεύω τα πάντα στην Ελλάδα τον ήλιο της την θάλασσα τον αέρα το κόσμο την κουλτούρα μας . Θεωρώ τους σκανδιναβούς ξενέρωτους και πιστεύω ότι όπου και να παει ο έλληνας πάντα ξένος θα είναι . Μπορούμε να παλέψουμε αρκεί να είμαστε στη βάση μας . Δεν ξέρω αν θα έφευγα επειδή δεν μου αρέσει να λέω ποτέ αλλά θα με πείραζα πολύ .Οι κουμπάροι μου έκαναν κινήσεις να πάνε Αμερική αλλά δεν τα κατάφεραν . Εμενα δεν με σηκώνει το εξωτερικό διακοπές είχα πάει και η όλοι φιλοσοφία τους (Αυστρία) μου φάνηκε ρομποτική άνθρωποι χωρίς συναίσθημα

Παντως μου κανει τρομερη εντυπωση αυτο που λες για την Αυστρια. Εμεις απο ολα τα μερη που εχουμε παει στο εξωτερικο ,παντα ελεγα οτι στην Αυστρια θα μπορουσα να ζησω. Οι ανθρωποι ειναι πολυ ανοιχτοι, συμπαθεστατοι και ζωντανοι, αλλα ταυτοχρονα σεβονται τη χωρα και τους υπολοιπους ανθρωπους!!!
Εγω κοριτσια εχω φρικαρει εδω. Δε μπορω πια,εδω και χρονια. Πνιγομαι. Απο τη στιγμη που θα βγω εξω την πορτα θα ριξω 100 μπινελικια, για τον ηλιθιο που θα εχει παρκαρει επανω στο πεζοδρομιο και θα κανω ακροβατικα για να περασω, απο τον εξυπνακια στο φαναρι που θα χωθει μπροστα,απο την τυπισσα που θα αφησει το σκυλο της να κατουρησει την πορτα μου και θα τα πατησω, απο τον καφε που δε μπορω να παω να πιω σε καφετερια γιατι θα παθω ασφυξια απο το τσιγαρο... Δεν αντεχω αλλο εδω... Εχω φτασει να λεω μακαρι να διωξουν τον αντρα μου (μονο η δουλεια του μας κραταει εδω!!), να παρουμε την αποζημιωση και να φυγουμε!!! Με τρομαζει η ιδεα, αλλα με τρομοκρατει ακομη περισσοτερο οταν σκεφτομαι οτι θα ζησω και θα πεθανω σε αυτη τη χωρα!!!!
Οσες φορες πηγαμε ταξιδι στο εξωτερικο, στην επιστροφη ηθελα να πλανταξω στο κλαμμα!!!!! Αμα ο αντρας μου δε φοβοταν τοσο (δικιο εχει,δεν ειναι ευκολο), θα ειχαμε σηκωθει να φυγουμε εδω και χρονια... Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα!!! Απο εδω, σιγουρα θα ειναι καλυτερα οπουδηποτε αλλου!!! Κοριτσια...πνιγομαι....

56Μεταναστευση? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μεταναστευση? Πεμ Ιουλ 14, 2011 1:43 am

????????


Επισκέπτης
TΟΥΡΤΙΤΣΑ έγραψε:καλα βρε κοριτσια ολες να φυγετε θελετε?
δεν σας κραταει τιποτα εδω?ολες λετε θελετε να φυγετε για τα παιδια σας,τα παιδια σας τα ρωτησατε?εχουν εδω φιλους,ξαδερφια παππουδογιαγιαδες.να πανε σε ενα ξενο μερος και να μην εχουν κανεναν?εγω δεν θα το εκανα,αλλα μαλλον το καταλαβατε!

Χωρις φιλους και συγγενεις θα ζησουν, χωρις φαγητο ομως οχι... Και οπως πανε τα πραγματα καποια στιγμη ισως να μη μπορουμε ουτε αυτο να προσφερουμε... Ναι, τα βλεπω τραγικα, αλλα νομιζω οτι δε πανε καθολου καλα τα πραγματα...

Αμα ψαξετε (ή δειτε το ντοκιμαντερ του Εξαντα) για την Αργεντινη και καταλαβετε τι γινεται και ποιο ειναι το μελλον, θα τα μαζεψετε ολοι και θα φυγετε!!!Εγω ελεγα τον αντρα μου υπερβολικο, μετα το ντοκιμαντερ εκλαιγα 2 μερες και τον ζαλιζω να φυγουμε αφου γεννησω!!! Αν δεν ημουν εγκυος θα τον πιεζα να φυγουμε τωρα....

Εμενα ο παππους μου ειχε παει μεταναστης στη Γερμανια και γυρισαν γιατι η θεια μου ηθελε να παντρευτει Ελληνα και ηθελε και τη μαμα της κοντα. Ξερετε πως το μετανοιωσαν ολοι μετα;;; Μαζι και εγω, που θα ειχα γεννηθει εκει!!!! Οσοι φευγουν δε γυριζουν πισω ευκολα και αν το κανουν, σιγουρα θα το μετανοιωσουν!!!! Η γιαγια μου δουλευε εκει σε εργοστασιο και εχτισε εδω 2 σπιτια... Εμεις ουτε καλυβα δε μπορουμε να χτισουμε!!!!

Εχω απογοητευτει τρελα. Εχουμε συγγενεις στον Καναδα και αν δε σκεφτομουν το κλιμα τους και οτι ειναι τρελα μακρυα, αν εμεναν καπου στην Ευρωπη, θα ειχα φυγει απο χθες!!!!
Δε θελω το παιδι μου να μεγαλωσει μεσα στη μιζερια. Δε θελω να με βλεπει να κλαιω, δε θελω να βλεπω τον αντρα μου λιγο το Σαββ/κο, επειδη θα πρεπει να κανουμε 8 δουλειες για να τα βγαλουμε περα (και αν θα βρισκουμε βεβαια!!!).
Εγω ειμαι καθηγητρια ξενων γλωσσων... Ο μισθος μου ηταν 200-400 ευρω και το καλοκαιρι μπαινω στο ταμειο και παιρνω 250 το πολυ για 5 μηνες!!! Φετος με την εγκυμοσυνη δε με θελουν για δουλεια.Οποτε θα ειμαι ανεργη μεχρι την επομενη σχολικη χρονια... Σχεδον 1,5 χρονο!!!!
Στο εξωτερικο ξαδερφη μας, κανει ιδια δουλεια με μενα και την αντικατεστησαν με αλλη κοπελα και εκατσε 1 χρονο, καπακι εμεινε εγκυος ξανα και εκατσε αλλο ενα χρονο απο τη γεννα και τωρα γυρισε στην ιδια δουλεια και τα λεφτακια της κανονικα, ολα μια χαρα....Και σκεφτεται να κανει και 3ο παιδι!!! Οταν σε εμενα πλεον φαινεται ονειρο απατηλο ακομα και το δευτερο!!!!
Αγορασαν σπιτι πριν λιγα χρονια με 150.000 δολλαρια (σε ευρω μη το δειτε γιατι θα παθετε μελαγχολια!!!), με 2-3 οροφους και τεραστιο κηπο..... Εδω τι αγοραζετε με αυτα τα λεφτα;;; Ακομα και τωρα με την κριση.
Στο παιδικο δινουν 150 δολλαρια και τα παιδια τρωνε εκει και μαθαινουν απιστευτα πραγματα. Τα πανε απο 18 μηνων και εχουν εμπιστοσυνη....
Εχουν μεγαλη φορολογια, αλλα δε πληρωνουν τιποτα αλλο. Εμας μας σκιζουν και πληρωνουμε και εξτρα τα παντα, τα οποια τα ειχαμε πληρωσει παλι!!!! Πληρωνουμε τον γιατρο του ΙΚΑ για να δουλευει 1-5 και παει στις 3, γιατι πρεπει να εχει το παιδι του στο σπιτι μεχρι να γυρισει η γυναικα του απο τη δουλεια. Και περιμενει ο κοσμος που εχει ραντεβου στη 1 για δυο ωρες και τελικα δε κανει και δουλεια!!!!
Twisted Evil

Δε παλευεται η κατασταση!!!! Μεταναστευση? - Σελίδα 3 215994

57Μεταναστευση? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μεταναστευση? Πεμ Ιουλ 14, 2011 3:02 am

elzu

elzu
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
etoile δεν ξερεις ποσο πολυ σε καταλαβαινω μακαρι μολις γεννησεις να φυγετε γιατι και εμεις το συζητουσαμε πριν μεινω εγκυος και τωρα το μετανοιωνουμε που δεν το καναμε απο πριν.. τα γραφεις πολυ καλα...μπραβο σου...

58Μεταναστευση? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μεταναστευση? Πεμ Ιουλ 14, 2011 3:10 am

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
elzu έγραψε:litsakos εγω που θα παω γερμανια εψαξα για βρεφικο για την μπεμπα...γιατι θα παω να δουλεψω και εγω..βαρεθηκα την ανεργια...εκει λοιπον εχει 300 περιπου δεν θυμαμαι ακριβως ποσο...σε ενα μαναβικο που κοιταξα για δουλεια εδιναν 7,70 την ωρα...παιδια κουφαθηκα...και εδω ο ανδρας μου δουλευε σε γυραδικο βραδυ βρωμικη δουλεια και επαιρνε 2 ευρω την ωρα...ειναι τρελο...και 4ωρο αν θελεις να δουλεψεις σου δινουν 400 και καθαριστρια να γινεις για 3ωρο που κοιτουσα 10 ευρω την ωρα... ενταξει τα ενοικια ειναι πανω απο 700 ευρω αλλα και οι μισθοι καλοι...νερο και θερμανση ειναι μεσα στο ενοικιο...μεγαλη ιστορια αλλα μας συμφερει εγω αυτο καταλαβα...


2 ευρω την ωρα???Εχουμε ξεφυγει μου φαινεται...Μετα πως να μεινει ο Ελληνας στη χωρα του?
Και παντου υπαρχει ευεκμεταλευση.Να σε εκμεταλευτει ο εργοδοτης να βγαλεις οση περισσοτερη δουλεια γινεται κ να σου δωσει κ ψιχουλα για ανταλλαγμα.Και αν δεχτεις(αναγκαστικα) τα ψιχουλα να ειναι κ μαυρα ακομη καλυτερα!!! Mad
Και εμενα με ανυσηχει το μελλον του παιδιου μου αρκετα...και αυτο που πιο πολυ με εξοργιζει ειναι οτι πρεπει να μεγαλωσει με τα βασικα(αν δεν χειροτερεψει κ αλλο η οικονομια)
Εγω δεν θα ειχα κανενα προβλημα να πω αντιο στην Ελλαδα,μα κανενα ομως!Λυπαμαι που βλεπω πατεραδες με παιδια στις ειδησεις αγχωμενους να κλαινε γιατι εχουν μεινει ανεργοι,λυπαμαι τους συνομηλικους μου που εχουν παρει τα πτυχια τους και καθονται και δεν μπορουν να εχουν εξοδα γιατι δεν εχουν εσοδα απο πουθενα!
Λυπαμαι τους ηλικιωμενους που δουλεψαν μια ζωη κ τωρα τους δινουν μια συνταξη πενιχρη,λυπαμαι τα παιδια που ακομη πηγαινουν στο σχολειο
και ειναι απαισιοδοξα για το μελλον τους.
Βασικα δεν ξερω για τι να πρωτολυπηθω!
Ενας ηλιος δεν μου λεει τιποτα...ετσι οπως ειναι οι μισθοι κ οι τιμες ουτε διακοπες στη χωρα μας θα μπορουμε να παμε πια,ενω οι ξενοι μια χαρα περνανε ενα μηνα το καλοκαιρι διακοπες στη χωρα μας...
Πολυ γκρινιαξα και σταματαω εδω!
Καλη τυχη κ καλη ζωη σε οσες κανετε το βημα κ φυγετε! Μεταναστευση? - Σελίδα 3 417472

59Μεταναστευση? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μεταναστευση? Πεμ Ιουλ 14, 2011 4:17 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
etoile! έγραψε:
Χωρις φιλους και συγγενεις θα ζησουν, χωρις φαγητο ομως οχι... Και οπως πανε τα πραγματα καποια στιγμη ισως να μη μπορουμε ουτε αυτο να προσφερουμε... Ναι, τα βλεπω τραγικα, αλλα νομιζω οτι δε πανε καθολου καλα τα πραγματα...

Αμα ψαξετε (ή δειτε το ντοκιμαντερ του Εξαντα) για την Αργεντινη και καταλαβετε τι γινεται και ποιο ειναι το μελλον, θα τα μαζεψετε ολοι και θα φυγετε!!!Εγω ελεγα τον αντρα μου υπερβολικο, μετα το ντοκιμαντερ εκλαιγα 2 μερες και τον ζαλιζω να φυγουμε αφου γεννησω!!! Αν δεν ημουν εγκυος θα τον πιεζα να φυγουμε τωρα....

Εμενα ο παππους μου ειχε παει μεταναστης στη Γερμανια και γυρισαν γιατι η θεια μου ηθελε να παντρευτει Ελληνα και ηθελε και τη μαμα της κοντα. Ξερετε πως το μετανοιωσαν ολοι μετα;;; Μαζι και εγω, που θα ειχα γεννηθει εκει!!!! Οσοι φευγουν δε γυριζουν πισω ευκολα και αν το κανουν, σιγουρα θα το μετανοιωσουν!!!! Η γιαγια μου δουλευε εκει σε εργοστασιο και εχτισε εδω 2 σπιτια... Εμεις ουτε καλυβα δε μπορουμε να χτισουμε!!!!

Εχω απογοητευτει τρελα. Εχουμε συγγενεις στον Καναδα και αν δε σκεφτομουν το κλιμα τους και οτι ειναι τρελα μακρυα, αν εμεναν καπου στην Ευρωπη, θα ειχα φυγει απο χθες!!!!
Δε θελω το παιδι μου να μεγαλωσει μεσα στη μιζερια. Δε θελω να με βλεπει να κλαιω, δε θελω να βλεπω τον αντρα μου λιγο το Σαββ/κο, επειδη θα πρεπει να κανουμε 8 δουλειες για να τα βγαλουμε περα (και αν θα βρισκουμε βεβαια!!!).
Εγω ειμαι καθηγητρια ξενων γλωσσων... Ο μισθος μου ηταν 200-400 ευρω και το καλοκαιρι μπαινω στο ταμειο και παιρνω 250 το πολυ για 5 μηνες!!! Φετος με την εγκυμοσυνη δε με θελουν για δουλεια.Οποτε θα ειμαι ανεργη μεχρι την επομενη σχολικη χρονια... Σχεδον 1,5 χρονο!!!!
Στο εξωτερικο ξαδερφη μας, κανει ιδια δουλεια με μενα και την αντικατεστησαν με αλλη κοπελα και εκατσε 1 χρονο, καπακι εμεινε εγκυος ξανα και εκατσε αλλο ενα χρονο απο τη γεννα και τωρα γυρισε στην ιδια δουλεια και τα λεφτακια της κανονικα, ολα μια χαρα....Και σκεφτεται να κανει και 3ο παιδι!!! Οταν σε εμενα πλεον φαινεται ονειρο απατηλο ακομα και το δευτερο!!!!
Αγορασαν σπιτι πριν λιγα χρονια με 150.000 δολλαρια (σε ευρω μη το δειτε γιατι θα παθετε μελαγχολια!!!), με 2-3 οροφους και τεραστιο κηπο..... Εδω τι αγοραζετε με αυτα τα λεφτα;;; Ακομα και τωρα με την κριση.
Στο παιδικο δινουν 150 δολλαρια και τα παιδια τρωνε εκει και μαθαινουν απιστευτα πραγματα. Τα πανε απο 18 μηνων και εχουν εμπιστοσυνη....
Εχουν μεγαλη φορολογια, αλλα δε πληρωνουν τιποτα αλλο. Εμας μας σκιζουν και πληρωνουμε και εξτρα τα παντα, τα οποια τα ειχαμε πληρωσει παλι!!!! Πληρωνουμε τον γιατρο του ΙΚΑ για να δουλευει 1-5 και παει στις 3, γιατι πρεπει να εχει το παιδι του στο σπιτι μεχρι να γυρισει η γυναικα του απο τη δουλεια. Και περιμενει ο κοσμος που εχει ραντεβου στη 1 για δυο ωρες και τελικα δε κανει και δουλεια!!!!
Twisted Evil

Δε παλευεται η κατασταση!!!! Μεταναστευση? - Σελίδα 3 215994




συμφωνω απολυτα!! Respect Respect Respect Respect Respect Respect

60Μεταναστευση? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μεταναστευση? Πεμ Ιουλ 14, 2011 5:15 am

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
etoile! έγραψε:
βανια έγραψε:δεν θα ήθελα να φύγω απο την Ελλάδα εδω γεννήθηκα και μεγάλωσα λατρεύω τα πάντα στην Ελλάδα τον ήλιο της την θάλασσα τον αέρα το κόσμο την κουλτούρα μας . Θεωρώ τους σκανδιναβούς ξενέρωτους και πιστεύω ότι όπου και να παει ο έλληνας πάντα ξένος θα είναι . Μπορούμε να παλέψουμε αρκεί να είμαστε στη βάση μας . Δεν ξέρω αν θα έφευγα επειδή δεν μου αρέσει να λέω ποτέ αλλά θα με πείραζα πολύ .Οι κουμπάροι μου έκαναν κινήσεις να πάνε Αμερική αλλά δεν τα κατάφεραν . Εμενα δεν με σηκώνει το εξωτερικό διακοπές είχα πάει και η όλοι φιλοσοφία τους (Αυστρία) μου φάνηκε ρομποτική άνθρωποι χωρίς συναίσθημα

Παντως μου κανει τρομερη εντυπωση αυτο που λες για την Αυστρια. Εμεις απο ολα τα μερη που εχουμε παει στο εξωτερικο ,παντα ελεγα οτι στην Αυστρια θα μπορουσα να ζησω. Οι ανθρωποι ειναι πολυ ανοιχτοι, συμπαθεστατοι και ζωντανοι, αλλα ταυτοχρονα σεβονται τη χωρα και τους υπολοιπους ανθρωπους!!!
Εγω κοριτσια εχω φρικαρει εδω. Δε μπορω πια,εδω και χρονια. Πνιγομαι. Απο τη στιγμη που θα βγω εξω την πορτα θα ριξω 100 μπινελικια, για τον ηλιθιο που θα εχει παρκαρει επανω στο πεζοδρομιο και θα κανω ακροβατικα για να περασω, απο τον εξυπνακια στο φαναρι που θα χωθει μπροστα,απο την τυπισσα που θα αφησει το σκυλο της να κατουρησει την πορτα μου και θα τα πατησω, απο τον καφε που δε μπορω να παω να πιω σε καφετερια γιατι θα παθω ασφυξια απο το τσιγαρο... Δεν αντεχω αλλο εδω... Εχω φτασει να λεω μακαρι να διωξουν τον αντρα μου (μονο η δουλεια του μας κραταει εδω!!), να παρουμε την αποζημιωση και να φυγουμε!!! Με τρομαζει η ιδεα, αλλα με τρομοκρατει ακομη περισσοτερο οταν σκεφτομαι οτι θα ζησω και θα πεθανω σε αυτη τη χωρα!!!!
Οσες φορες πηγαμε ταξιδι στο εξωτερικο, στην επιστροφη ηθελα να πλανταξω στο κλαμμα!!!!! Αμα ο αντρας μου δε φοβοταν τοσο (δικιο εχει,δεν ειναι ευκολο), θα ειχαμε σηκωθει να φυγουμε εδω και χρονια... Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα!!! Απο εδω, σιγουρα θα ειναι καλυτερα οπουδηποτε αλλου!!! Κοριτσια...πνιγομαι....
πόσο δίκιο έχεις.... Rolling Eyes

61Μεταναστευση? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μεταναστευση? Πεμ Ιουλ 14, 2011 6:26 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Λιτσακι κοριτσι μου, ελπίζω μόνο να μην ειναι τίποτα πολύ σοβαρό, ψιλοανησυχησα τωρα Crying or Very sad Crying or Very sad

TΟΥΡΤΙΤΣΑ έγραψε:ολες εσεις που θελετε ειστε τοσο σιγουρες οτι εκει θα βρειτε δουλεια?ξερετε αν ειναι ακριβη η ζωη στο εξωτερικο?
Εύλογα τα ερωτήματα, κι εννοείται ότι κι εμείς αυτα ακριβώς σκεφτόμαστε, και ότι δεν θα φύγουμε έτσι στα ξεκούδουνα να παμε στη Γερμανία να τους πούμε "γεια σας ηρθαμε, ταϊστε μας".

Όσον αφορα το θέμα δουλειά στο εξωτερικό, για μένα προσωπικά βρίσκω τουλάχιστον 2-3 νέες αγγελίες κάθε μέρα, για θέσεις που είναι όχι μόνο στο αντικείμενό μου, αλλα και χρησιμοποιούν όλα μου τα προσόντα, ότι έχω αποκτήσει μέχρι τώρα, από πτυχία μέχρι δίπλωμα οδήγησης. Αντιπαραθέτω την πρόσφατη εγκύκλιο για τους αναπληρωτές καθηγητές σε γυνμασια/λυκεια της Ελλάδας, όπου για μια θέση το μόνο που λαμβάνεται υπόψιν είναι το πρώτο πτυχίο. Δεν πα να έχεις μεταπτυχιακά, διδακτορικά, μεταδιδακτορικα, νομπελ? Στο ιδιο καζανι θα βρασεις. Επίσης, δεν πιανεται καμια απολυτως προϋπηρεσία, εκτος κι αν ειναι σε γυμνασιο/λυκειο. Εγω πχ διδασκω 4 χρονια σε σχολη ΑΕΙ, 3 σε ΙΕΚ, αλλα όχι, δεν μπορω να κάνω μαθημα σε λυκειο. Και το χειρότερο? Το πτυχιο μου, αν και αναγνωρισμένο απο ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ και λοιπες μ@λ@κιες, δεν είναι μέσα στα πτυχία που δεχονται. Διότι είναι Βιοχημεία ενω αυτοι θέλουν Βιολογία.. Και η ειρωνία είναι οτι υπάρχει βιβλίο Βιοχημείας στο λυκειο, στην τεχνολογική κατευθυνση. Shocked Shocked Shocked

Το δευτερο ερωτημα ειναι δυσκολο να απαντηθει. Οντως δεν 3ερεις πόσο ακριβή είναι η ζωή έξω, μπορεί πχ να παιρνεις 25000 ευρω το χρόνο και να μας φαινονται πολλά με τα ελληνικά δεδομένα, αλλα εκει έξω να φτάνουν τσιμα τσιμα. Πάντως, αυτα που είχα βει εγω έδιναν 32-35000 το χρόνο.. Για 5 χρόνια. Δεν έκανα αίτηση, αν αναρωτιέστε, για την περιπτωση που η απαντηση ηταν θετική..
Νενα με θεσεις εργασιας και για τους δυο ακομα καθεστε? Σημαντικη η οικογενεια (παππουδογιαγιαδες,φιλοι) αλλα κριμα τον κοπο τοσων χρονων σε σπουδες!

62Μεταναστευση? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μεταναστευση? Πεμ Ιουλ 14, 2011 10:56 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ασε Λιτσακι, αν ηταν ΜΟΝΟ δικη μου αποφαση ειχα φυγει ηδη... Αλλά έλα που δεν ειναι... Τελος παντων, να μην τα αναμασαω και συγχιζομαι.

Για την Αυστρία που ειπώθηκε, μου φάνηκε κι εμένα παράξενο το ότι δεν θεωρήθηκε ωραιο μέρος. Οκ, μόνο ως τουρίστρια εχω πάει, και ομολογουμένως ήμουν σε φάση που όλα ήταν όμορφα και τα πουλάκια κελαηδούσαν και όλα είναι ροζ. Αλλά είχα πάει στο Σαλτσμπουργκ, το οποίο και θεωρω το πιο κουκλίστικο μέρος στον πλανήτη, και καναμε βόλτες με τον άντρα μου και παρατήρησα τα εξής:
1. Η πόλη ήταν πεντακάθαρη. Με χιλιάδες τουρίστες, καλοκαιριάτικα, κι όμως ήταν λες και μόλις σφουγγαρισες. Τενεκεδες υπήρχαν καθε 20 μετρα, που έδεναν αρμονικότατα με το όλο τοπίο, και επίσης, κανενα δεν είδα να ειναι γεμάτο περισσότερο από τη μέση. Αδειάζονται δλδ συχνά, καμια σχεση με τα βουνά σκουπίδια που βλέπουμε καμια φορά (οκ, εδω στην πόλη μου δεν είχαμε ποτέ αντιστοιχο πρόβλημα, αλλά βλέπουμε και στις ειδήσεις..). Αλλά ξέχασα, εμείς θεωρούμαστε μάγκες να πετάμε τα σκουπίδια κάτω..
2. Ποδηλατόδρομοι. Παντού. Όπου μπορούσες να πας με τα πόδια, μπορούσες να πας κ με το ποδήλατο. Σε πόλη με ανηφόρες, κατηφόρες, λοφάκια, ποτάμια και γέφυρες. Με ποδηλάτες με οδική συμπεριφορά, που σταματούσαν στα φανάρια, έκαναν σινιάλο με το χέρι για να στρίψουν, κτλ. Αλλά ξέχασα, εμεις θεωρούμαστε μάγκες διότι παρκάρουμε σε ραμπες και διαβάσεις, ποιος τον χε.. μωρε τον πεζο..
3. Περπατωντας βρεθήκαμε σε ένα παρκάκι, όπου είχε δεντρα, παγκακια, βρυσες, και ενα χωρο να παιζουν παιδια. Κορίτσια, έπαθα πλάκα. Δεν ήταν ούτε καποιο ιδιωτικο παρκο, όυτε μέρος κάποιας μεγάλης εγκατάστασης, ηταν ενα κοινό πάρκο. Είχε κουνιες κλασικές, κούνιες που έμοιαζαν με μεγάλα κόσκινα με διχτυ κάτω, τραμπάλες που μπορούσαν να ανεβουν 1, 2 ή 3 παιδια (μιλαμε για την ιδια τραμπάλα, οχι διαφορετικές, είχε κατι σαν σανιδα με κατι σχεδια, και απο κάτω είχε 3 μεγαλα ελατηρια, ενα σε καθε ακρη κι ενα στη μεση, οποτε κι ενα παιδακι να ανεβαινε 8α μπορουσε να κουνηθει). Επίσης ειχε ενα τετράγωνο χωρο χωρισμένο σε 9 μικρότερα τετράγωνα μεταλλικά, που τα πατουσαν τα παιδια με τα πόδια τους κι έβγαζαν νοτες (δεν θα μπορουσα να περιμένω τίποτα λιγότερο από την πόλη που γέννησε το Μότσαρτ..). Εντυπωσιάστηκα. Δεν ξέρω την κατάσταση των πάρκων στην Αθήνα, η σε μεγάλες πόλεις, όσα έχω δει δεν με ενθουσίασαν εξάλλου, αλλα εδω τα παρκα μας απεχουν ετη φωτος. Η μια κ μοναδική τραμπάλα στο ενα από τα δύο παρκα έχει σπάσει 7-8 φορές διότι έρχονται παιδια λυκείου και κάθονται.. Ε, αν δεν καταλαβαίνουν αυτα, τι να πω. Περίφραξη δεν υπάρχει και μάλιστα στον ιδιο χώρο είναι και το παρκο της πόλης με ποταμάκια και συντριβάνια. Αλλα εμεις θεωρούμαστε μάγκες με το να μη σεβόμαστε δημόσια περιουσία, διότι το να νοιάζεσαι για τους διπλανούς σου θεωρείται αδυναμία, και μάλιστα απο τις χειρότερες..
Ναι, αυτο δεν έχει καμια σχεση με τη μεταναστευση. Εγω ομως θελω να παω να μεινω εκει. Razz Razz

63Μεταναστευση? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μεταναστευση? Πεμ Ιουλ 14, 2011 11:49 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Popz έγραψε:
Το σημαντικότερο όμως είναι ότι διατηρούν κοινωνική ισορροπία. Τι εννοω?? Δεν αφήνουν τον πλούσιο να γίνει μεγιστάνας και τον φτωχό να πεθάνει της πείνας. Η φορολογία εδώ είναι πολύ υψηλή.
Ετσι μας ελεγε ενας γνωστος μας που ειναι στη Σουηδία, ακόμα και το προστιμο πάει αναλογικά με το εισόδημα. Εδω, ενα προστιμο 300 ευρω σε καποιον που παιρνει 1000 το μηνα ειναι ενα σεβαστο ποσοστο απο το μισθό του, ενω σε αυτον που βγαζει εκατομμυρια ειναι πενταροδεκαρες. Οποτε ο πλούσιος απλα δεν ενδιαφερεται αν παρκαρει πχ παρανομα διοτι το προστιμο ειναι μηδαμινο. Αν ομως παει αναλογα με τη φορολογια, τότε ο "φτωχος μπορει να πληρώσει 300 ευρω, αλλα ο ζαμπλουτος 30-40000. Οσο να'ναι το σκεφτεσαι, οσο πλουσιος και να εισαι.

Ρε κοριτσια, μηπως να πηγαιναμε ολες μαζι καπου?? 3-4 οικογενειες Razz Razz Razz Το ζορι θα ηταν ζορι, αλλα τουλαχιστον θα κλαιγομασταν παρεΐτσα...

64Μεταναστευση? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μεταναστευση? Πεμ Ιουλ 14, 2011 12:00 pm

toniantoni


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΑΤΩΣ ΘΑ ΕΦΕΥΓΑ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΟΜΩΣ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΨΗ ΜΑΖΙ ΜΟΥ. ΟΤΑΝ ΤΟ 2003 ΗΜΟΥΝ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΝΑ ΜΗΝΩ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ. ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΩΣ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΕΝΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΛΛΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΦΕΥΓΩ

65Μεταναστευση? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μεταναστευση? Πεμ Ιουλ 14, 2011 12:05 pm

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Nena έγραψε:
Popz έγραψε:
Το σημαντικότερο όμως είναι ότι διατηρούν κοινωνική ισορροπία. Τι εννοω?? Δεν αφήνουν τον πλούσιο να γίνει μεγιστάνας και τον φτωχό να πεθάνει της πείνας. Η φορολογία εδώ είναι πολύ υψηλή.
Ετσι μας ελεγε ενας γνωστος μας που ειναι στη Σουηδία, ακόμα και το προστιμο πάει αναλογικά με το εισόδημα. Εδω, ενα προστιμο 300 ευρω σε καποιον που παιρνει 1000 το μηνα ειναι ενα σεβαστο ποσοστο απο το μισθό του, ενω σε αυτον που βγαζει εκατομμυρια ειναι πενταροδεκαρες. Οποτε ο πλούσιος απλα δεν ενδιαφερεται αν παρκαρει πχ παρανομα διοτι το προστιμο ειναι μηδαμινο. Αν ομως παει αναλογα με τη φορολογια, τότε ο "φτωχος μπορει να πληρώσει 300 ευρω, αλλα ο ζαμπλουτος 30-40000. Οσο να'ναι το σκεφτεσαι, οσο πλουσιος και να εισαι.

Ρε κοριτσια, μηπως να πηγαιναμε ολες μαζι καπου?? 3-4 οικογενειες Razz Razz Razz Το ζορι θα ηταν ζορι, αλλα τουλαχιστον θα κλαιγομασταν παρεΐτσα...
μέσα...μόνο που Rolling Eyes πρέπει να πείσω τον άντρα μου που δεν θέλει με τπτ να αφήσει μανούλα-μπαμπούλη...φίλους...είναι κολλημένος...
σήμερα ταξίδευα από Βόλο για Αθήνα και είδα κάπου γραμμένο "πας μη έλλην, βάρβαρος..." και σκέφτηκα..."ωπα ωπα φίλε εσυ που το γραφεις ξεχασες οτι αυτό ισχυε όταν στην ελλαδα ζουσαν οι αρχαιοι ελληνες, με τους οποίους εμεις δεν εχουμε ΚΑΜΙΑ σχεση...πρώτα γιατι εχουμε μπασταρδευτει με την σορία των λαών που μας κατέκτησε και μας αλλοίωσε τον ιδανικοτερο τροπο σκεψης και φιλοσοφιας που ηταν εκεινος των αρχαιων ελληνων και θα ηθελα να σου απαντησω φιλε οτι δυστυχως πας μη ελλην πολιτισμενος εστι...γιατι εδω ολοι μας -βαζω και τον εαυτό μου- κανουμε ό,τι μας κατεβει στο μυαλο για να βολευτουμε, οταν παμε εξω ομως ω! τι θαύμα! γινόμαστε οι καλύτεροι...ακολουθουμε τους νομους...φερομαστε πολιτισμενα..." πραγματικα προβληματιστηκα

66Μεταναστευση? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μεταναστευση? Πεμ Ιουλ 14, 2011 12:08 pm

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="adeline"][quote="Nena"]
Popz έγραψε:


σήμερα ταξίδευα από Βόλο για Αθήνα και είδα κάπου γραμμένο "πας μη έλλην, βάρβαρος..." και σκέφτηκα..."ωπα ωπα φίλε εσυ που το γραφεις ξεχασες οτι αυτό ισχυε όταν στην ελλαδα ζουσαν οι αρχαιοι ελληνες, με τους οποίους εμεις δεν εχουμε ΚΑΜΙΑ σχεση...


σωστο και αυτο αλλα ποσοι ελληνες εχουν μεινει πια...γεμισαμε αλλοδαπους και ΄΄βαρβαρους΄΄...

67Μεταναστευση? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μεταναστευση? Πεμ Ιουλ 14, 2011 12:36 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
adeline έγραψε:
σήμερα ταξίδευα από Βόλο για Αθήνα και είδα κάπου γραμμένο "πας μη έλλην, βάρβαρος..."

bou-boukitsa έγραψε:
σωστο και αυτο αλλα ποσοι ελληνες εχουν μεινει πια...γεμισαμε αλλοδαπους και ΄΄βαρβαρους΄΄...

Οκ, δεν θέλω να εισέλθω στο μεταναστευτικό θέμα της Ελλάδας, είναι λεπτό το ζήτημα, και ειδικα απο τη χωρα μας χρειάζεται σωστό και δίκαιο χειρισμό. Δεν υποστηρίζω ούτε το "η Ελλάδα στους Έλληνες" αλλά ούτε και το "μπατε σκύλοι αλέστε".

Απλα μου κάνει εντύπωση που εμείς δεν θέλουμε ξένους στη χώρα μας, ενώ οταν πάμε σε άλλη χώρα εχουμε την απαίτηση να μας δέχονται. "Εμείς" τους εμπλουτίζουμε τον πολιτισμό, ενω "αυτοί" είναι απλά οι άξεστοι που θα έρθουν κ θα μας κάνουν μανταρα.. Μου τη σπάει αυτη η σκέψη. 8 χρόνια στην Αγγλία, δεν μου φέρθηκε ΚΑΝΕΝΑΣ ούτε για μιση φορά με ασέβεια, λόγω της καταγωγής μου. Κανείς δεν μου είπε "ηρθες εσυ και πήρες τη θέση στο πανεπιστήμιο από μενα" ή "μου πήρες τη δουλειά". Μάλιστα, μου έστειλαν κι αίτηση να γραφτώ στους καταλόγους του δήμου για να ψηφίσω στις εκλογές. Και οι Αγγλοι ειναι γνωστοι για το σνομπισμό και την αισθηση ανωτερώτητας της ρατσας τους...

68Μεταναστευση? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μεταναστευση? Πεμ Ιουλ 14, 2011 1:10 pm

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δικη μου άποψη-->
αν οι συνθηκες ήταν ιδανικές και η κοινωνιας μας χωρις τα οικονομικα και οχι μονο προβληματα- γιατι να μην ερθει ο κοσμος να βγαλει το ψωμάκι του.Εξαλλου, καθε κουλτουρα εχει την γοητεία της.
αλλα η πραγματικότητα ειναι σκληρη και για τους μεν - που υποφερουν για να δουν μια ασπρη μερα οι άνθρωποι...και για τους δε...εμας δλδ που αντιμετωπίζουμε την κακη πλευρα της μεταναστευσης.

69Μεταναστευση? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μεταναστευση? Πεμ Ιουλ 14, 2011 1:53 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:
αν οι συνθηκες ήταν ιδανικές και η κοινωνιας μας χωρις τα οικονομικα και οχι μονο προβληματα- γιατι να μην ερθει ο κοσμος να βγαλει το ψωμάκι του.Εξαλλου, καθε κουλτουρα εχει την γοητεία της.
αλλα η πραγματικότητα ειναι σκληρη και για τους μεν - που υποφερουν για να δουν μια ασπρη μερα οι άνθρωποι...και για τους δε...εμας δλδ που αντιμετωπίζουμε την κακη πλευρα της μεταναστευσης.

Συμφωνω, όλα ειναι υπο κατάλληλες προϋποθέσεις. Απλά με εκνευρίζει που επικρατεί η αντίληψη ότι εμείς οι Ελληνες είμαστε ανώτεροι διότι προϋπήρξε ο Σωκράτης κι ο Πλάτωνας, και χιλιοι δυο άλλοι, τη στιγμή που ούτε εμεις οι ίδιοι σεβόμαστε το δικό μας πολιτισμό.
Ενιγουέι, ξεφυγαμε πάλι...

70Μεταναστευση? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μεταναστευση? Πεμ Ιουλ 14, 2011 3:30 pm

blackrose

blackrose
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μακαρι να μας πανε ολα καλα και να μασ βγει σε καλο η αποφαση για κυπρο...γιατι εδω πολλα μας μπλοκαρουν.η χωρα μας θελει την στηριξη μας...αλλα πως οταν παυουν να υπαρχουν ποροι να σταθεις;οταν σου κοβουν τα φτερα!?
Οταν υπαρχει λυση την αρπαζουμε.ετσι πιστευω.και δν παυεις να αγαπας τν τοπο σου ποτε.

71Μεταναστευση? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μεταναστευση? Παρ Ιουλ 15, 2011 1:22 am

????????


Επισκέπτης
elzu έγραψε:etoile δεν ξερεις ποσο πολυ σε καταλαβαινω μακαρι μολις γεννησεις να φυγετε γιατι και εμεις το συζητουσαμε πριν μεινω εγκυος και τωρα το μετανοιωνουμε που δεν το καναμε απο πριν.. τα γραφεις πολυ καλα...μπραβο σου...

Ποτε δεν ειναι αργα κοριτσακι μου... Οσο ειναι μικρουλι το παιδακι σου καντε το μεγαλο βημα... Μετα θα ειναι χειροτερα!!
Και ειλικρινα,ακομα και εργατες να παμε στην Γερμανια νομιζω θα ειναι καλυτερα απο το να δουλευουμε εδω 15 ωρες/μερα για 400 ευρω/μηνα, γιατι προς τα εκει το πανε..... pale

72Μεταναστευση? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μεταναστευση? Παρ Ιουλ 15, 2011 1:26 am

????????


Επισκέπτης
Nena έγραψε:Ασε Λιτσακι, αν ηταν ΜΟΝΟ δικη μου αποφαση ειχα φυγει ηδη... Αλλά έλα που δεν ειναι... Τελος παντων, να μην τα αναμασαω και συγχιζομαι.

Για την Αυστρία που ειπώθηκε, μου φάνηκε κι εμένα παράξενο το ότι δεν θεωρήθηκε ωραιο μέρος. Οκ, μόνο ως τουρίστρια εχω πάει, και ομολογουμένως ήμουν σε φάση που όλα ήταν όμορφα και τα πουλάκια κελαηδούσαν και όλα είναι ροζ. Αλλά είχα πάει στο Σαλτσμπουργκ, το οποίο και θεωρω το πιο κουκλίστικο μέρος στον πλανήτη, και καναμε βόλτες με τον άντρα μου και παρατήρησα τα εξής:
1. Η πόλη ήταν πεντακάθαρη. Με χιλιάδες τουρίστες, καλοκαιριάτικα, κι όμως ήταν λες και μόλις σφουγγαρισες. Τενεκεδες υπήρχαν καθε 20 μετρα, που έδεναν αρμονικότατα με το όλο τοπίο, και επίσης, κανενα δεν είδα να ειναι γεμάτο περισσότερο από τη μέση. Αδειάζονται δλδ συχνά, καμια σχεση με τα βουνά σκουπίδια που βλέπουμε καμια φορά (οκ, εδω στην πόλη μου δεν είχαμε ποτέ αντιστοιχο πρόβλημα, αλλά βλέπουμε και στις ειδήσεις..). Αλλά ξέχασα, εμείς θεωρούμαστε μάγκες να πετάμε τα σκουπίδια κάτω..
2. Ποδηλατόδρομοι. Παντού. Όπου μπορούσες να πας με τα πόδια, μπορούσες να πας κ με το ποδήλατο. Σε πόλη με ανηφόρες, κατηφόρες, λοφάκια, ποτάμια και γέφυρες. Με ποδηλάτες με οδική συμπεριφορά, που σταματούσαν στα φανάρια, έκαναν σινιάλο με το χέρι για να στρίψουν, κτλ. Αλλά ξέχασα, εμεις θεωρούμαστε μάγκες διότι παρκάρουμε σε ραμπες και διαβάσεις, ποιος τον χε.. μωρε τον πεζο..
3. Περπατωντας βρεθήκαμε σε ένα παρκάκι, όπου είχε δεντρα, παγκακια, βρυσες, και ενα χωρο να παιζουν παιδια. Κορίτσια, έπαθα πλάκα. Δεν ήταν ούτε καποιο ιδιωτικο παρκο, όυτε μέρος κάποιας μεγάλης εγκατάστασης, ηταν ενα κοινό πάρκο. Είχε κουνιες κλασικές, κούνιες που έμοιαζαν με μεγάλα κόσκινα με διχτυ κάτω, τραμπάλες που μπορούσαν να ανεβουν 1, 2 ή 3 παιδια (μιλαμε για την ιδια τραμπάλα, οχι διαφορετικές, είχε κατι σαν σανιδα με κατι σχεδια, και απο κάτω είχε 3 μεγαλα ελατηρια, ενα σε καθε ακρη κι ενα στη μεση, οποτε κι ενα παιδακι να ανεβαινε 8α μπορουσε να κουνηθει). Επίσης ειχε ενα τετράγωνο χωρο χωρισμένο σε 9 μικρότερα τετράγωνα μεταλλικά, που τα πατουσαν τα παιδια με τα πόδια τους κι έβγαζαν νοτες (δεν θα μπορουσα να περιμένω τίποτα λιγότερο από την πόλη που γέννησε το Μότσαρτ..). Εντυπωσιάστηκα. Δεν ξέρω την κατάσταση των πάρκων στην Αθήνα, η σε μεγάλες πόλεις, όσα έχω δει δεν με ενθουσίασαν εξάλλου, αλλα εδω τα παρκα μας απεχουν ετη φωτος. Η μια κ μοναδική τραμπάλα στο ενα από τα δύο παρκα έχει σπάσει 7-8 φορές διότι έρχονται παιδια λυκείου και κάθονται.. Ε, αν δεν καταλαβαίνουν αυτα, τι να πω. Περίφραξη δεν υπάρχει και μάλιστα στον ιδιο χώρο είναι και το παρκο της πόλης με ποταμάκια και συντριβάνια. Αλλα εμεις θεωρούμαστε μάγκες με το να μη σεβόμαστε δημόσια περιουσία, διότι το να νοιάζεσαι για τους διπλανούς σου θεωρείται αδυναμία, και μάλιστα απο τις χειρότερες..
Ναι, αυτο δεν έχει καμια σχεση με τη μεταναστευση. Εγω ομως θελω να παω να μεινω εκει. Razz Razz

Μηπως πηγες και Ιννσμπρουκ;;; Εκει και αν θα παθαινες πλακα!!! Λες και ζουσες σε παραμυθι!!! Αφου λεω στον αντρα μου να παμε εκει, να ανοιξουμε σουβλατζιδικο και να εχουμε τα πτυχια μας για λαδοκολλες!!! Laughing

73Μεταναστευση? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μεταναστευση? Παρ Ιουλ 15, 2011 1:41 am

????????


Επισκέπτης
adeline έγραψε:
Nena έγραψε:
Popz έγραψε:
Το σημαντικότερο όμως είναι ότι διατηρούν κοινωνική ισορροπία. Τι εννοω?? Δεν αφήνουν τον πλούσιο να γίνει μεγιστάνας και τον φτωχό να πεθάνει της πείνας. Η φορολογία εδώ είναι πολύ υψηλή.
Ετσι μας ελεγε ενας γνωστος μας που ειναι στη Σουηδία, ακόμα και το προστιμο πάει αναλογικά με το εισόδημα. Εδω, ενα προστιμο 300 ευρω σε καποιον που παιρνει 1000 το μηνα ειναι ενα σεβαστο ποσοστο απο το μισθό του, ενω σε αυτον που βγαζει εκατομμυρια ειναι πενταροδεκαρες. Οποτε ο πλούσιος απλα δεν ενδιαφερεται αν παρκαρει πχ παρανομα διοτι το προστιμο ειναι μηδαμινο. Αν ομως παει αναλογα με τη φορολογια, τότε ο "φτωχος μπορει να πληρώσει 300 ευρω, αλλα ο ζαμπλουτος 30-40000. Οσο να'ναι το σκεφτεσαι, οσο πλουσιος και να εισαι.

Ρε κοριτσια, μηπως να πηγαιναμε ολες μαζι καπου?? 3-4 οικογενειες Razz Razz Razz Το ζορι θα ηταν ζορι, αλλα τουλαχιστον θα κλαιγομασταν παρεΐτσα...
μέσα...μόνο που Rolling Eyes πρέπει να πείσω τον άντρα μου που δεν θέλει με τπτ να αφήσει μανούλα-μπαμπούλη...φίλους...είναι κολλημένος...
σήμερα ταξίδευα από Βόλο για Αθήνα και είδα κάπου γραμμένο "πας μη έλλην, βάρβαρος..." και σκέφτηκα..."ωπα ωπα φίλε εσυ που το γραφεις ξεχασες οτι αυτό ισχυε όταν στην ελλαδα ζουσαν οι αρχαιοι ελληνες, με τους οποίους εμεις δεν εχουμε ΚΑΜΙΑ σχεση...πρώτα γιατι εχουμε μπασταρδευτει με την σορία των λαών που μας κατέκτησε και μας αλλοίωσε τον ιδανικοτερο τροπο σκεψης και φιλοσοφιας που ηταν εκεινος των αρχαιων ελληνων και θα ηθελα να σου απαντησω φιλε οτι δυστυχως πας μη ελλην πολιτισμενος εστι...γιατι εδω ολοι μας -βαζω και τον εαυτό μου- κανουμε ό,τι μας κατεβει στο μυαλο για να βολευτουμε, οταν παμε εξω ομως ω! τι θαύμα! γινόμαστε οι καλύτεροι...ακολουθουμε τους νομους...φερομαστε πολιτισμενα..." πραγματικα προβληματιστηκα

Ποσο δικιο εχεις !!! Εγω ειχα σαλταρει και με την αλλη βλακεια-συνθημα πριν λιγο καιρο... ''καλυτερα φτωχος και Ελληνας, παρα πλουσιος και Γερμανος''!!! Ελεος δηλαδη!!! Αλλα αμα ολη σου τη ζωη δεν εχεις βγει περα απο την Αθηνα, να δεις πως ζουν ολοι οι αλλοι λαοι,πως να μη λες τετοιες βλακειες;;;; Τα εχουμε κανει μπαχαλο,εχουμε ξεφτιλισει τους Αρχαιους Ελληνες και μετα μας φταινε οι Γερμανοι, που στην τελικη μας αγαπουν σαν λαο παρα πολυ και οι πολιτικοι τους κοιτουν το συμφερον της χωρας τους και καλα κανουν!!! Αμα και οι δικοι μας πολιτικοι αγαπουσαν αυτη τη χωρα, δε θα ειχαμε αυτη τη καταντια... Εμας ο δημαρχος εβαλε ταμπελα ''καλως ηρθατε στο ...'' και θεωρει οτι εκανε μεγαλο εργο!!! Αλλα η πολη ειναι μεσα στη βρωμα, μεσα στα αδεσποτα, μεσα στην παρανομια... αυτα δε θα διορθωθουν...αλλα βαλαμε ολοκληρη ταμπελα!!!! Ξεφτιλικια!!!!

Και το ο,τι ειχαν ερθει Γερμανοι, πληρωσαν αεροπορικα και ξενοδοχειο για να μαζευτουν εξω απο τη Γερμανικη Πρεσβεια στην Ελλαδα και να διαδηλωσουν για τα λεφτα που χρωσταει η Γερμανια στην Ελλαδα απο τους πολεμους... δε λεει κατι αυτο;;;; Και εμεις κοιμομαστε και τα καναλια κατι τετοια τα αφηνουν στην αφανεια!!! Ηρθαν οι αλλοι να διεκδικησουν λεφτα για εμας!!!!

Και να προσθεσω και κατι ακομα;;; Εγω πλεον δε τρεμω μονο τα κλασικα, δε θα εχουμε να φαμε,δεν εχουμε παιδεια/υγεια κτλ... Τρεμω και το γεγονος οτι δε ξερω και αν θα καταφερουμε να επιζησουμε με τοση εγκληματικοτα... Πως θα πηγαινω το πρωι μονη το παιδι στο παρκο;;; Αμα μου την ''πεσουν'' και μου το κλεψουν;;; Εχω φτασει στα ακρα,αλλα νομιζω οτι πολυ συντομα θα τρεμουμε να παμε μεχρι το περιπτερο... Παει ο αντρας μου στη δουλεια και αμα τον παρω τηλ και δε το σηκωσει,τρελαινομαι και νομιζω οτι κατι επαθε.... Ειναι ζωη αυτο;;; Μεσα στον τρομο;;; Γιατι ;;; Για να βλεπω τη μανα μου 1-2 φορες την εβδομαδα και να με βλεπει να υποφερω και να ειμαι δυστυχισμενη;;; Ενω θα μπορει να με βλεπει με καμερα στον υπολογιστη στο εξωτερικο και να λαμπω απο ηρεμια και χαρα;;;; Κοριτσια,οσες εχετε την ευκαιρια φυγετε τωρα!! Εμεις συζηταμε για του χρονου το καλοκαιρι, να εχω γεννησει, να εχει ξεπεταχτει το παιδακι μας και να μπορω να το αφησω σε παιδικο και να δουλεψω και εγω... Δε παλευεται η κατασταση!!!!! Sad

74Μεταναστευση? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μεταναστευση? Παρ Ιουλ 15, 2011 1:50 am

????????


Επισκέπτης
Nena έγραψε:
adeline έγραψε:
σήμερα ταξίδευα από Βόλο για Αθήνα και είδα κάπου γραμμένο "πας μη έλλην, βάρβαρος..."

bou-boukitsa έγραψε:
σωστο και αυτο αλλα ποσοι ελληνες εχουν μεινει πια...γεμισαμε αλλοδαπους και ΄΄βαρβαρους΄΄...

Οκ, δεν θέλω να εισέλθω στο μεταναστευτικό θέμα της Ελλάδας, είναι λεπτό το ζήτημα, και ειδικα απο τη χωρα μας χρειάζεται σωστό και δίκαιο χειρισμό. Δεν υποστηρίζω ούτε το "η Ελλάδα στους Έλληνες" αλλά ούτε και το "μπατε σκύλοι αλέστε".

Απλα μου κάνει εντύπωση που εμείς δεν θέλουμε ξένους στη χώρα μας, ενώ οταν πάμε σε άλλη χώρα εχουμε την απαίτηση να μας δέχονται. "Εμείς" τους εμπλουτίζουμε τον πολιτισμό, ενω "αυτοί" είναι απλά οι άξεστοι που θα έρθουν κ θα μας κάνουν μανταρα.. Μου τη σπάει αυτη η σκέψη. 8 χρόνια στην Αγγλία, δεν μου φέρθηκε ΚΑΝΕΝΑΣ ούτε για μιση φορά με ασέβεια, λόγω της καταγωγής μου. Κανείς δεν μου είπε "ηρθες εσυ και πήρες τη θέση στο πανεπιστήμιο από μενα" ή "μου πήρες τη δουλειά". Μάλιστα, μου έστειλαν κι αίτηση να γραφτώ στους καταλόγους του δήμου για να ψηφίσω στις εκλογές. Και οι Αγγλοι ειναι γνωστοι για το σνομπισμό και την αισθηση ανωτερώτητας της ρατσας τους...

Ποσο δικιο εχεις και με ποσους εχω τσακωθει για αυτο!!
Προχθες μια εβριζε τις ξενες, οτι ηρθαν εδω και εγιναν κυριες (ελεος!!!) και γυρναω και της λεω ''μακαρι τα παιδια μας να μη χρειαστει να μεταναστευσουν και να τους συμπεριφερονται εκει οπως συμπεριφερομαστε εμεις στους μεταναστες'' και καταπιε την γλωσσα της η ''κυρια''!!!! Αντι να σταματησουν να ψηφιζουν αυτους που μας εφεραν σε αυτη τη κατασταση, καθονται και ξεσπουν στους ταλαιπωρους που δεν ειχαν στον ηλιο μοιρα και ηρθαν εδω για ενα καλυτερο μελλον για τα παιδια τους... Ακριβως ο,τι θελουμε και εμεις!! Και εγω ειλικρινα, εχω δει πιο πολυ να με σεβονται οι ''ξενοι'' στο φροντιστηριο,παρα οι Ελληνες... Ερχονται να με ρωτησουν για το παιδι τους και με κοιτουν μεσα στα ματια λες και ειμαι ο θεος και μου μιλανε στο πληθυντικο, με σεβονται... Οι Ελληνες μου μιλουν στον ενικο και ακουω και κατι ''ρε κοπελια''... Ελεος...
Οι ξενες εφαγαν τους αντρες τους... Ναι,δε φταιει ο αντρας που την επιασε γκομενα ενω ειχε γυναικα και παιδια, η ξενη φταιει που στην τελικη μπορει να μην ηξερε και οτι ειναι παντρεμενος!!

Και εμενα η γιαγια μου μεταναστρια ηταν στη Γερμανια,εργατρια σε εργοστασιο με 3 παιδια να μεγαλωσει και εχει να το λεει για το ποσο ωραια της φερονταν!!! Και συνεχως μας λεει ''να σεβεστε και να βοηθατε τους μεταναστες''... Ποσο δικιο εχει....

75Μεταναστευση? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μεταναστευση? Παρ Ιουλ 15, 2011 3:41 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Οπως και αν το σκεφτεται η καθε μια απο μας,δεν ειναι κακο να ειμαστε ετοιμοι για ολα.
Μου λεγε η φιλη μου (αυτη που ανεφερα στο πρωτο ποστ) οτι εψαχνε ενα χρονο ο αντρας της για το που θα πανε εκτος Ελλαδας. Για να το οργανωσει οσο πιο καλα γινεται,για να βρει "καλη" δουλεια, ομορφο περιβαλλον για να ζησουν,σχολεια.Οταν κατεληξαν στην Νορβηγια ενα απο τα κριτηρια τους ηταν οτι ειναι εκτος Ενωσης ,οτι ηταν top στην λιστα για τις κοινωνικες παροχες και -εννοειται- επειδη βρηκε εκει θεση ακριβως πανω στο αντικειμενο του. Εχουν το αγχος τους, εχουν την οικογενεια απο πισω να πιεζει κ να εκβιαζει για να μην φυγουν (ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ!!!),αλλα....εχουν και μια ζωη να ζησουν και δεν θα την ζησει κανεις αλλος γι αυτους...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις