Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
53 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 53 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
παλινδρομηση ηταν πορτουλα μου ποτε δεν ειχε αλεργεια τελικα αλλα ολα για καλο λεω τουλαχιστον επειδη ηπιε το υποαλεργικο δηλητηριο γαλατακι, εκανε εμετο και καναμε επιτελους τον υπερυχο, ετσι το βλεπω πια οτι ολα εγιναν για καποιο λογο

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μιλουπακι έγραψε: της εκανα ενα τελευταιο θηλασμο με δακρυα στα ματια, .

με συγκινησε αυτο σαν εικονα...

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsako μου ασε και εγω εκεινη την ωρα ηξερα οτι ειναι η τελευταια φορα που την βαζω στο στηθος οτι δεν θα το ξαναζησω αυτο και με πηραν τα ζουμια, γιατι επιανε και θηλαζε τοσο καλα που ελεγα γιατι ρε γαμωτο, κριμα

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μιλουπακι έγραψε:litsako μου ασε και εγω εκεινη την ωρα ηξερα οτι ειναι η τελευταια φορα που την βαζω στο στηθος οτι δεν θα το ξαναζησω αυτο και με πηραν τα ζουμια, γιατι επιανε και θηλαζε τοσο καλα που ελεγα γιατι ρε γαμωτο, κριμα

ασε σου λεω επεσα οταν το διαβασα.ηταν σαν να βλεπω εμενα με τον γιο μου οταν διακοψαμε το θηλασμο.φανταζεσαι ποσες τυψεις νοιωθω?και ειδικα αφου θηλαζω την μικρη αποκλειστικα,μεγαλωνουν και οι τυψεις..

areti1

areti1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ax more koritsaki.....

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τυψεις δεν με πιασαν ποτε, δεν εχω πεσει σε αυτο το τρυπακι, απλα φοβομουν παντα οτι δεν θα μπορει να πιασει γιατι ο γιος μου δεν επιανε και τελικα εκει που επιανε καλα και δεν με παιδευε ετρωγε καθε τρεις ωρες τελειο για θηλασμο, μας ετυχε αλλο και ελεγα αν ειναι δυνατον, να τα κανει ολα καλα να μην ειναι κολημενη στηθος να με ταλαιπωρει και να εχουμε αλλο θεμα, ελεος

elena

elena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κουμπαράκι με συγκίνησες!! Μπα σε καλό σου βραδιάτικα!!

Λιτσάκο μη νιώθεις τύψεις!! Κι εγώ είχα μπει σε αυτό το τρυπάκι, 3 μήνες κατάφερα σχεδόν τον αποκλειστικό θηλασμό!! Ήμουνα 1 ώρα με το μωρό κολλημένο στο στήθος, μόλις τον έβγαζα και ρευόταν, έβγαζε μια λίμνη γάλακτος ( δεν είχε παλινδρόμηση, το φυσιολογικό που έχουν όλα τα μωράκια, κι απλή λαιμαργία, σταμάτησε να βγάζει στους 7 μήνες!! ) και αφού πέρναγε μισή ώρα κατέβαζε 90 μλ ξένο γιατί πείναγε εφόσον είχε βγάλει, αλλά οι ρώγες μου ήταν κομμάτια, έτσουζαν, ξεφλούδιζαν... γενικά ήταν πολύ επώδυνη διαδικασία για μένα!! Έδινα ξένο κι έκλαιγα!! Τον θήλαζα και πάλι έκλαιγα!! Τελικά λίγο πριν γίνει 5 μηνών σταμάτησα τελείως τον θηλασμό, μου είχε μειωθεί δραματικά η παραγωγή μου, μου πήρε κάνα δυο βδομάδες να το ξεπεράσω, αλλά είμαι πλέον καλά!! Αγαπάω πολύ το παιδί μου και το δίνω όλη μου την αγάπη και όλη μου την φροντίδα!! Αυτό για μένα είναι σημαντικότερο !!

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τι συγκινηθηκες βρε εσυ, αφου τα ηξερες απο πρωτο χερι, τοσο ωραια τα εγραψα; Η δική μου αποτυχημένη ιστορία θηλασμού! :D - Σελίδα 2 4872 Η δική μου αποτυχημένη ιστορία θηλασμού! :D - Σελίδα 2 4872

elena

elena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μιλουπακι έγραψε:τι συγκινηθηκες βρε εσυ, αφου τα ηξερες απο πρωτο χερι, τοσο ωραια τα εγραψα; Η δική μου αποτυχημένη ιστορία θηλασμού! :D - Σελίδα 2 4872 Η δική μου αποτυχημένη ιστορία θηλασμού! :D - Σελίδα 2 4872

Έτσι όπως τα διάβαζα... δεν ξέρω!! Αλλιώς όταν τ'άκουγα... κι αλλιώς έτσι!! Ήταν σαν κατάθεση ψυχής!! Το ένιωσα διαφορετικά!! Δεν ξέρω πως να στο περιγράψω!! Είναι περίεργο... Η δική μου αποτυχημένη ιστορία θηλασμού! :D - Σελίδα 2 534787 Η δική μου αποτυχημένη ιστορία θηλασμού! :D - Σελίδα 2 417472 Η δική μου αποτυχημένη ιστορία θηλασμού! :D - Σελίδα 2 417472

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το επαναφερω στα προσφατα μηπως καποιο καινουριο μελος δεν εχει δει το θεμα!

catherine


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κι εγώ συγκινήθηκα βρε συμπεθέρα μου!!!
Τι ταλαιπωρία το Ελεαννάκι μας... Πάνω απ'όλα όμως εννοείται ότι προέχει το παιδί και όχι αν το θηλάσαμε ή όχι. Εξάλλου την θήλασες αρκετά. Η δική μου αποτυχημένη ιστορία θηλασμού! :D - Σελίδα 2 604962

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κατερινακι μου σε ευχαριστω, εγω το επανεφερα, οποια κοπελα εχει την δικη της ιστορια να την γραψει!!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena έγραψε:Κουμπαράκι με συγκίνησες!! Μπα σε καλό σου βραδιάτικα!!

Λιτσάκο μη νιώθεις τύψεις!! !!

εχω τυψεις γιατι εξαιτιας της ανοησιας μου διεκοψα τον θηλασμο..αν ειχα ενημερωθει σωστα θα τον θηλαζα.Και το ξερω τωρα γιατι μου τυχε το ιδιο με την κορη μου (υψηλος ικτερος) αλλα δεν μου περασε ουτε καν σαν ιδεα να μην την θηλασω.Αλλα σαν πρωταρα βουρλο φοβηθηκα και ειπα ΟΚ ας διακοψουμε αφου του επεσε κατακορυφα ο ικτερος με 2 μερες αποχη απο το γαλα μου.Περασμενα βεβαια τωρα αλλα οχι ξεχασμενα!

Mar-Vik


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Olivia έγραψε:Επειδή με έχουν ρωτήσει πολλές κοπέλες σχετικά, πήρα απόφαση να γράψω τη δική μου ιστορία, κυρίως για να ξορκίσω από μέσα μου τη θλίψη... Η δική μου αποτυχημένη ιστορία θηλασμού! :D - Σελίδα 2 534787 Η δική μου αποτυχημένη ιστορία θηλασμού! :D - Σελίδα 2 534787

Σας παραπέμπτω στο blogάκι μου... http://blog.eimaimama.gr/2010/06/blog-post_10.html

Να 'στε καλά κοριτσάκια μου!!

Δεν ειμαι ειδικος, μια απλη μανουλα ειμαι, ομως για μενα η προσπαθεια σου αυτη μονο αποτυχημενη δεν ηταν. Εκανες οτι μπορουσες, προσπαθησες, το παλεψες και οπως αποδειχτηκε μετα απο λιγο καιρο υπηρχε μια πολυ απλη και λογικη εξηγηση γιατι η μπεμπα σου δυσκολευοταν να παρει κιλα ενω θηλαζε! φταιει η αγνοια και η αδιαφορια των αρμοδιων φορεων της χωρας μας που κουβαλανε τον φορεα της αγνοιας και της καλοπερασης αλλα και εμας των μαναδων που δεν πιεζουμε λιγο καταστασεις ωστε να ξυπνησουν λιγο!

Gwgw81


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
olivia μπραβο σου και παλι μπραβο σου.μπραβο σου για την προσπαθεια που εκανες και για τις αποψεις σου.δεν μπορεις να φανταστεις ποσο συμφωνω μαζι σου!κι εμενα η κορη μου δεν μπορεσε να θηλασει και εβγαζα για δυο μηνες με το θηλαστρο ωσπου τελικα μου κοπηκε.κι εγω ειμαι υπερ του θηλασμου,αλλα δεν ερχεται και το τελος του κοσμου αν δεν θηλασεις.κοντεψα να παθω καταθλιψη γιατι ολοι μου ελεγαν "πρεπει να θηλασεις και πρεπει και πρεπει και προσπαθησε" και ενιωθα οτι το μωρο δεν με θελει,οτι τα κανω ολα λαθος.μετα συνηλθα.το οτι δινεις μπιμπερο δεν σε κανει κακια μανα οπως ειπες κι εσυ.η ουσιαστικη επαφη ειναι και σε αλλα πραγματα.οσο για το οτι το μητρικο γαλα κανει καλο στο μωρο,οντως κανει.αλλα κι εγω που δεν θηλασα καθολου εχω αρρωστησει 5 φορες στη ζωη μου και ποτε δεν ανεβασα πυρετο πανω απο 38,5. και ξερω αλλα παιδακια που θηλασαν και ειναι καθε μηνα αρρωστα.το οτι δινεις μπιμπερο δεν σε κανει κακια μανα,οπως και το οτι θηλαζεις δεν σε κανει υποχρεωτικα καλη μανα.
να σου ζησει η μπεμπουλα σου και να ειναι παντα ευτυχισμενη και γερη!!!

aggeliki1982


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
και εγω μια απο τα ίδια.. Τελειως αποτυχημενη προσπαθεια. δεν ξερω αν εκανα εγω κατι λαθος ή απλα δεν ειχα, παντως ακομα και στο ιντερνετ που διαβαζα ενοιωθα οτι φταιω εγω, δεν υπαρχει γυναικα που δεν εχει γαλα, ειναι δικαιολογιες και όλο με επαιρνε απο κατω, εβαζα το μωρο στο στηθος και δεν το εκανα καλα απο το κλαμα, αμα το παιδι πειναει και ρουφαει και τπτ αυτο φταιει? της εδινα μετα μπουκαλι και το κατεβαζε στο λεπτο. λεω δε γινεται θα παρω θηλαστρο να δω ποσο βγαζω... 20 μλ το πολυ (και απο τα 2 στηθη).. της το εδινα και μετα ξενο γαλα, ελεγε η μαμα μου και μια σταγονα κανει καλό, αλλα κουραστηκα, ολη μερα τρομπαρα και δεν εβγαινε ουτε σφηνακι... καποια στιγμη, γυρω στο μηνα με ειχε πιασει κατι παθολογικό και δε μπορουσα καθολου, και δεν εκανε να παρω καποια συγκεκριμενα χαπια ενω θηλαζα. αντεξα καμμια δεκαρια μερες και μετα λεω τερμα δεν αντεχω για τοσο λιγο γαλα. και το εκοψα. Μετα απο καποιο διαστημα ακουσα οτι μπορει αν περασεις καποιο εντονο στρες μπορει να κοπει οποτε το εριξα εκει απλα γιατι αν το εριχνα σε μενα θα παθαινα σιγουρα καταθληψη, νομιζω οτι ημουν σε οριακη κατασταση

ΘεονιΜ*

ΘεονιΜ*
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
''''''''''''Και το παιδί, όντως, άρχισε να παχαίνει και να ομορφαίνει! Από μια μικρή, εύθραυστη κουκλίτσα, άρχισε να γίνεται κοριτσάκι, έκανε μαγουλάκια! Από εκεί που έβριζα το κουτί με το γάλα (ναι το έκανα!) και παρακαλούσα από μέσα μου κάθε φορά που της έδινα μπιμπερό "Μη πιεις, μη πιεις!" για να πειστώ ότι εγώ της ήμουν αρκετή, έφτασα να το ευγνωμονώ.

Και ξέρετε πώς πάει... Όταν θηλάζεις για ώρα και στο καπάκι το παιδί σου αδειάζει το μπουκάλι, αρχίζεις να ξεκολλάς από τη ρετσινιά της "κακιάς μάνας που δίνει μπιμπερό". Παρ' ολ' αυτά συνέχισα τον παράλληλο θηλασμό μέχρι που (...)
Αυτό που θα ήθελα είναι να αποφασιστεί κάποια στιγμή παγκοσμίως τι συστάσεις θα δίνονται στις μητέρες που θέλουν να θηλάσουν. Να δίνουν ένα στήθος τη φορά ή και τα δύο; Να θηλάζουν όσο πάει ή ανά τακτά χρονικά διαστήματα; Να ξυπνούν το παιδί για να το ταίσουν ή όχι; Να παίρνουν συμπληρώματα και αν ναι ποια; Με λύπη παρατηρώ ότι ο καθένας έχει τη δικιά του θεωρία.''''''''''''''

Αυτα τα λογια ειναι σαν να τα εγραψα εγω..ακριβως ετσι..θα τα βγαλω και εγω ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ απο μεσα μ..μπας και ξελαφρωσω λιγο..
3 ολοκληρους μηνες αποκλειστικος θηλασμος...3 ολοκληρους μηνες να πηγαινουμε στον παιδιατρο και να ΜΗΝ εχουμε παρει το επιθυμητό βαρος....εγω να πεισμωνω και να μην θελω να πει κανενας ουτε καν εγω δεν επετρεπα στον εαυτο μ να σκεφτει πως δεν της εφτανε το γαλατακι της μαμας...''μα γιατι..αφου ειναι δικαιολογια {ελεγα} να λεω πως δεν ειναι θρεπτικο..οπου και να στραφω ετσι λενε,το γαλα της μανας ειναι παντα θρεπτικο..''θηλαζα με τις ωωωωρες απιστευτα κουραστικο μιας και οπως εχω ξαναπει ειμαι μονη και ο αντρας μ δουλευει απιστευτα πολλες ωρες..ουτε να φαω δεν προλαβαινα ουτε να κανω τιποτα..η μικρη εκλαιγε την εβαζα στο στηθος..μετα απο 2 ωρες κοιμοταν και μετα απο 20 λεπτα παλι πεινουσε..αυτο για δεκα μερες...εφτασε η μερα να παμε στον παιδιατρο και λεω στον αντρα μ '' να δεις που θα εχει παρει πολυ βαρος,τοσες ωρες που τρωει!'' και ηταν αυτο π λενε μεγαλη μπουκια φαε-μεγαλη κουβεντα μην λες..η μικρη ειχε παρει πολυ λιγο βαρος..εφυγε η γη κατω απο τα ποδια μ..τοση προσπαθεια,τοση κουραση για το τιποτα.....δεν μπορουσε να το χωρεσει το κεφαλι μ,δεν ηθελα με τιποτα να πιει ''ξενο'' αλλα η άγνοια + πλυση εγκεφαλου μαζι με την δηθεν υποστηριξη με ειχαν ''ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ''..δεν αντεχα αλλο να ακουω '''μην στεναχωριεσαι θηλασε οσο μπορεις κ ολα θα πανε καλα αλλα για να εισαι σιγουρη δωσε και λιγο ξενο---δεν θηλαζεις αρκετα συχνα {ενω θηλαζα οολη την μερα}''' ουσιαστικη υποστηριξη/σωστη ενημερωση δεν ειχα..να ξερω τι και πως...εφτασα σε σημειο να πνιγομαι,ημουν πολυ στεναχωρημενη και ακομα πιο πολυ κουρασμενη....τα παρατησα {{{ακομα το λεω και βουρκωνω}}} της δινω ξενο γαλατακι και θηλαζω 2 φορες την μερα για να αποθηλασουμε σιγα σιγα...
Σκεφτηκα πως αν ειναι να κουραζομαι τοσο κ να μην αποδιδει..
Σκεφτηκα πως δεν θελω να κανω ''πειραματα'' .........να δω αν ειναι φαση κ θα ερθει παλι γαλα για παραδειγμα.....
Σκεφτηκα πολλα που κοντεψα να τρελαθω και αποφασισα πως καλυτερα να εχει μια μανουλα χαρουμενη και να παλευουμε για ολα με χαμογελο παρα να μην ειναι καλα το αστερακι μ...
Στις 18 εχουμε παιδιατρο..Σκεφτομαι πως παλι μπορει να μ πει οτι δεν εχει παρει βαρος και τρελαινομαι πραγματικα.....

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Διαβάζοντας κ γω με την σειρα μου την ιστορια της Ολιβιας βρηκα κ γω αρκετα κοινα στοιχεια με το πρωτο μου παιδι!Στην ουσια ο κυριος ρουφουσε λιγο κ μετα σταματουσε κ ολοι νομιζαμε οτι χορταινε!Ελα όμως που ο κυριος ειχε παρει την κατιουσα!Γεννηθηκε 2950 κ οταν πηγαμε σπιτι ειχε χασει το προβλεψιμο 10% του βαρους του!2750 που με τον καιρο εγιναν 2600 κ κατω απο αυτο!οπου τοτε δωσαμε συμπληρωμα !Ειναι περιτο να σας πω το κλαμα που εριξα το αγχος να μετραω ml απο το θηλαστρο κ το ξενο κ πανες κλπ!!!
όμως συνειδητοποιησα οτι σημασια εχει το παιδι κ η υγεια του κ οχι αν θα θηλασει ή αν θα παρει ξενο!Εγω το παιδεψα το παιδι μου μεχρι κ με συριγγα του δινα γαλα 5 με 10 ml την φορα!Δοκιμασα κ το sns για οσες το ξερουν!κ ημουν τοσο πορωμενη που αρνιομουν να το δω χαλαρα!
Εμεινα κατεθειαν εγκυος στο 2ο κ εχουν 13 μηνες διαφορα!Ειχα πει οτι μετα απο αυτα που περασα ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ! Κ ομως τελικα κ χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια και εκει που ημουν ετοιμη να τα παρατησω σε αυτον αμαχητη γιατι με πονουσε πολυ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ!Γιατι απλα ειχα απενοχοποιηθεί!Γιατι καλος ο θηλασμος κ τελειος αλλα οχι εις βαρος της ψυχικης υγειας της μαμας κ του παιδιου (το καταλαβαινει το αγχος μας).
Όπως μου ειπε σοφα ενας παιδιατρος!Ο θηλασμος πρεπει να ειναι μια ευχαριστη διαδικασια για την μανα κ το παιδι!Αν παιδευονται κ οι 2 ποιο το νοημα του!

κ κατι τελευταιο !Δεν πρεπει εμας τις μανουλες να μας αγχωνετε για τον θηλασμο με τα υπερ του σε σχεση με το ξενο γιατι απο την πολυ πιεση πολλες φορες γινεται το αντιθετο απο το στρες κ το αγχος!

φωτεινουλα

φωτεινουλα
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοριτσια νομιζω κ εγω επαθα ακριβως το ιδιο!Καταρχην η μπεμπουλα μου βγηκε προωρη ομως σχετικα αναπτηγμενη ετσι στις στην 35 εβδομαδα που γεννησα ηταν 3150.Ξεκινησα με θυλασμο κ κανονισα να ερθει μια συμβουλος στο σπιτι την πρωτη ημερα που βγηκα απο την κλινικη.Ηρθε κ μου ειπε οτι δεν μου ανοιξαν το στηθος στην κλινικη κ επρεπε να το κανει αυτη!Περιττο να σας πω οτι ετσι δεν πονεσα ουτε οταν γεννουσα!!!!!!!!!!!!! Η δική μου αποτυχημένη ιστορία θηλασμού! :D - Σελίδα 2 654655 Το στηθος μου ειχε γεμισει μελανιες κ δεν μπορουσα να βαλω ουτε το σουτιεν θυλασμου!Μου ειπε οτι θα ερχοταν κ την επομενη να δει πως παω ,οταν ξανα ηρθε μου ειπε οτι μαλλον φταινε κ η ρωγες μου κ χρειζεται να παρω ψευτικες .Οποτε αγοραζουμε κ ψευτικες κ συνεχιζεται αυτο το μαρτηριο για 18 μερες εγω να κλαιω απο τον πονο οταν θυλαζω αλλα απο την αλλη να θελα να θηλασω γιατι ακουω απο παντου ποσο καλο ειναι για το παιδι !Δεν αντεξα μετα απο 18 μερες οταν αποφασισα οτι δεν παει αλλο πηρα ενα θηλαστρο για να βγαλω ολο το γαλα κ τελικα μετα απο 90 λεπτα ειχα βγαλει 40γραμμαρια!Ειμαι σιγουρη οτι θελω κ αλλα παιδια αλλα οχι τοσο αν θελω να θηλασω ηταν μια επωδυνη εμπειρια !

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κ γω Φωτεινουλα ελεγα ακριβως το ιδιο!Ημουν αρνητικη στο να θηλασω το δευτερο, φοβουμενη οτι θα ηταν το ιδιο!Όμως ειλικρινα εχοντας ζησει κ τις 2 καταστασεις κ μαλιστα τοσο συντομα θα ελεγα να αφησεις τον εαυτο σου ελευθερο!Ο 2ος γιος μου τρωει με τοση λαιμαργια κ ορεξη που ουτε πιπιλα πηρε ουτε μπουκαλι ευκολα παιρνει!Καμμια σχεση με την πρωτη εμπειρια!Κ ο μεγαλος μου ειχε κολικους μεχρι τον 7ο μηνα!αλλαξαμε παρα πολλα γαλατα!Εκει να δεις τυψεις!Τωρα πια λεω οτι θα λειτουργησω με γνωμονα το παιδι κ οχι γενικα τι ειναι καλο για το παιδι!Καλος κ τελειος ο θηλασμος αλλα κ αν δεν γινεται δεν θα τρελαθουμε κιολας!Στο πρωτο υπερπροσπαθησα(για να καταφερω να τον θηλασω δεν τον χορταινα καθως απο το αγχος μου κ το γεγονος οτι δεν επαιρνε πολυ γαλα, δεν ειχα ποσοτητα ,ανιομουν κ το ξενο στην αρχη αρχη) κ απετυχα!Στο δευτερο πηγα να αγχωθω κ οταν αφεθηκα κ δεν με ενοιαζε ,ξαφνικα συνειδητοποιησα οτι θηλαζα αποκλειστικα!Κ στην κλινικη του εδινα μπουκαλι κ στην αρχη στο σπιτι!Απλα φροντισε να μην αγχωνεσαι!

dim_troula

dim_troula
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Κορίτσια, πραγματικά στεναχωριέμαι που βρισκόμαστε στο 2010 και είμαστε "τα μοναδικά ζώα που δίνουμε στα μωρά μας γάλα άλλου ζώου"! (Το διάβασα κάπου και μου έμεινε!)Και η ευθύνη δεν είναι ΚΑΜΙΑΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣ ΜΑΝΟΥΛΑΣ, αλλά ενός ολόκληρου συστήματος, γιατροί, μαίες, παιδίατροι, συγγενολόι,"έμπειρες γνωστές",κτλ. Όλοι αυτοί βάζουν το λιθαράκι τους για να αγχωθεί η μάνα και να καταλήξει στο "σίγουρο" ξένο γάλα. και το χειρότερο είναι ότι η ταλαιπωρία της συνεχίζεται με τις τύψεις που δεν κατάφερε να θηλάσει. Θηλάζω τον μπέμπη μου, που απέκτησα μετά από πολλές δυσκολίες με εξωσωματική, εδώ και 8μιση μήνες. Στο μαιευτήριο δε μου έδιναν σημασία όταν είπα ότι θέλω να θηλάσω. Την τρίτη μέρα έκλαιγα έχοντας αγκαλιά το παιδί μου, το οποίο έκλαιγε γοερά και καμιά "ειδική" μαία δεν μου είπε το πιο απλό: Ηρέμησε, αγκάλιασε το παιδί σου και όλα θα πάνε καλά! Οι συμβουλές κάθε μαίας διαφορετική: Πιάσε το έτσι, κάνε αυτό, μην κάνεις εκείνο κτλ. Οι γιατροί: "Καλά δεν έγινε και τίποτα, και το ξένο γάλα καλό είναι" Οι συγγενείς: "Παίρνει βάρος το παιδί; Κλαίει; Μάλλον δε χορταίνει!" Και πολλά άλλα τέτοια γνωστά σε όλες σας! Ορκίστηκα ότι θα πάω σπίτι μου, θα αγκαλιάσω το παιδί μου και δε θα ακούσω κανέναν! Δε χρησιμοποίησα ποτέ θήλαστρο, γιατί δεν ήθελα να μπω στον πειρασμό να δω πόσο γάλα έχω. Έλεγα ότι "ΕΧΩ ΤΟΣΟ ΓΑΛΑ ΟΣΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ". Θήλαζα συνέχεια, πλήγιασαν οι θηλές μου, πονούσα και έλεγα: "Εσύ παιδί μου φάε και άσε σε μένα τα υπόλοιπα". Ενημερώθηκα σοβαρά για το θηλασμό, αφού ήρθα σπίτι μου. Με βοήθησε και μια φίλη που θήλασε με επιτυχία τα δυο της παιδάκια, αλλά περισσότερο ο παιδίατρος Παπαβέντσης. Μου έλυσε χιλιάδες απορίες και με έπεισε ότι είμαι ικανή να θηλάσω. Ο άντρας μου δίπλα μου βράχος! Ξενυχτούσε μαζί μου και με χάιδευε όταν πονούσα καθώς έτρωγε ο μικρός. Πέρασα δύσκολο 40ήμερο, αλλά το αναπολώ, γιατί ήταν γεμάτο δυνατές συγκινήσεις. Ξέρω ότι όλες οι μανούλες μπορούν να απολαύσουν αυτή την εμπειρία, αν το θέλουν και αν τις αφήσουν όλοι οι παρατρεχάμενοι να συντονιστούν με το ένστικτό τους. Δυστυχώς είναι πολλοί, μα πάρα πολλοί αυτοί που καθοδηγούν λανθασμένα τις μανούλες εσκεμμένα ή μη... Η δική μου αποτυχημένη ιστορία θηλασμού! :D - Σελίδα 2 417472 Η δική μου αποτυχημένη ιστορία θηλασμού! :D - Σελίδα 2 417472 Η δική μου αποτυχημένη ιστορία θηλασμού! :D - Σελίδα 2 417472

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Διαφωνω σε ενα πραγμα κ παλι επηρεασμενη απο την προσωπικη μου εμπειρια!Εγω ειχα την στηριξη του παιδιατρου μου ,της κλινικης κ ολα εγιναν οπως επρεπε να γινουν!Στην κλινικη απο την γεννηση δεν τον αποχωριστικα λεπτο!κ ελεγα ολα εγιναν οπως επρεπε να γινουν ,τι πηγε στραβα;Τι λαθος εκανα;

dim_troula

dim_troula
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Δεν ξέρω τι πήγε στραβά, ούτε είμαι ειδική σε θέματα γαλουχίας! Είμαι όμως πεπεισμένη ότι κάθε μάνα μπορεί να θηλάσει με την κατάλληλη υποστήριξη, αλλά είμαστε πάντα σίγουροι ότι μας υποστηρίζουν σωστά;;; Κατέθεσα απλώς τη δική μου εμπειρία και τον αντίκτυπο που είχε η δική μου απόφαση να θηλάσω. Σε καμιά περίπτωση δεν μπορώ να ξέρω τι πήγε στραβά σε κάποια άλλη μανούλα!

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εχεις δικιο !Συγνωμη αν ημουν αρνητικη !Απλα ειναι τοσο αντιφατικα τα συναισθηματα μου για τον θηλασμο!Αποτυχια ΑΛΛΑ και ΕΠΙΤΥΧΙΑ τωρα!Κ ναι ειμαι πολυ χαρουμενη που τα καταφεραμε με τον μικρο!Ισως η αποτυχια να με ωριμασε ωστε να τα καταφερω κ στο 2ο κ ποιος ξερει, Θεου θελοντος και στο 3ο!

μιμή


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΟΙ ΘΗΛΕΣ ΜΟΥ[ΜΙΚΡΕΣ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΟΥΝ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ]ΜΕΛΑΝΙΑΣΑΝ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΜΑΤΩΝΟΥΝ.ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΟΥΛΩΘΟΥΝ,ΕΠΙΘΕΜΑΤΑ ΑΛΟΙΦΕΣ,Κ.Α.ΤΙΠΟΤΑ ΟΜΩΣΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕ ΠΕΘΑΙΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ.ΚΡΑΤΟΥΣΑ ΣΦΙΧΤΑ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ .ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΨΕΥΤΟΘΗΛΗ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΕΤΡΩΓΕ ΚΑΙ ΑΙΜΑ.Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΕ ΤΗΝ ΨΕΥΤΟΘΗΛΗ ΓΕΜΑΤΗ ΑΙΜΑ ΜΕ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΕ.ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΗ ΘΗΛΑΖΑ ΕΠΙ ΜΙΑΜΙΣΗ ΩΡΑ ΚΑΙ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΝΑ ΠΕΙΝΑΕΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΔΙΝΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΜΕ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ.ΚΑΙ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΜΟΝΟ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΗΜΟΥΝ ΕΝΑ ΡΑΚΟΣ.ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΠΑΘΑ ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 18 ΗΜΕΡΩΝ.ΤΟ ΔΕΥΕΡΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΘΗΛΑΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΥΨΕΙΣ.ΓΙΑ ΜΕΝΑ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΗΤΑΝ ΜΑΡΤΥΡΙΟ.ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΜΑΤΙΑΣΩ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΗΛΑΣΕ.ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΕΣΤΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟΓΑΛΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ.ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΑΛΩΤΗ.ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ΝΑ ΜΗΝ ΝΙΩΘΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΣΧΗΜΑ.ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΑΣ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις