Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
43 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 43 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

dim_troula

dim_troula
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
O θηλασμός είναι αναμφίβολα μια συγκλονιστική εμπειρία, αλλά γενικά η μητρότητα είναι και οφείλει να είναι μια ασύλληπτη εμπειρία!!!! Κάθε μανούλα που προσφέρει την ανιδιοτελή αγάπη της στα παιδάκια της είναι από μόνο του κάτι το ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ!!! I love you I love you I love you I love you

dim_troula

dim_troula
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!

aggeliki1982


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ισως αν ποτε κανω 2ο παιδι, που δεν εχω στοχο, να ψαχτω απο πριν αρκετα για το θηλασμο, τοσο για το παιδι οσο για να δω και εγω τι εχω κανει λάθος , αλλα και να ειμαι και ετοιμη να αντιμετωπίσω τα προβλήματα που μπορει να προκυψουν. παντως κατι που μου ειχε κανει εντυπωση στο μαιευτηριο ήταν ότι γυναικες που εκανα το 2ο παιδακι τους ζητουσαν βοηθεια για το θηλασμό απο τις μαιες με τον ίδιο ζηλο που ζητουσαμε εμεις, μου φανηκε ειλικρινα σαν να ηταν το ιδιο απειρες..

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Διαβαζω τοσα πολλα για τον θηλασμο,αυτα που λενε οι μαμαδες,τις ιστοριες τους και διαβαζω και αρθρα επιστημονικα απο γιατρους που υποστηριζουν αυτην την φυσικη διαδικασια. Ειμαι πεπεισμενη οτι ειναι θεμα ενημερωσης κ στηριξης ,το βασικοτερο θεωρω οτι ειναι η αυτοπεποιθηση, η πιστη στον εαυτο μας και η βεβαιοτητα οτι το σωμα μας ειναι πολυ ικανο για να θρεψει το παιδι μας.Εξαλλου επι 9 μηνες τρεφεται απο μας το μωρο...γιατι ειναι τοσο δυσκολο να τραφει και εκτος σωματος? Στην πλειοψηφια αυτος ειναι ο λογος που διακοπτουν οι περισσοτερες μαμαδες, οι εισερχουσες θηλες (αντιμετωπιζεται με σωστη πληροφορηση) και καποια σοβαρα νοσηματα μπορουν να ειναι εμποδιο στον θηλασμο. Ομως ειναι μια απλη οδηγια που θα πρεπε να λαμβανουμε υποψη προσφορα και ζητηση,αυτη ειναι η διαδικασια του θηλασμου,εμεις προσφερουμε (χωρις ορους) και τα μωρα μας ζητουν. Αν αυτο σφηνωθει στο μυαλο μας ολα γινονται. Μπορει να ειναι μια δυσκολη αρχη μπορει να ειναι και ιδιαιτερα ευκολη! Στο πρωτο μου παιδι ηταν μια δυσκολη αρχη ,αλλα και μια πολυ λαθος κατευθυνση απο τον παιδιατρο μας...την οποια ακολουθησα ως ανασφαλης και ασχετη που ημουν τοτε. Κατοπιν ψαχνωντας το διαπιστωσα οτι εκανα λαθος.Στο δευτερο παιδι πιο σιγουρη για τον εαυτο μου δεν αντιμετωπισα καμια δυσκολια,ηταν τοσο ευκολο απο την πρωτη ωρα που δεν το πιστευα. Παντως οπως και αν χει,δυσκολα ή ευκολα πρεπει να προσπαθουμε,ειναι δικαιωμα μας να αποφασισουμε τι θα κανουμε αλλα να μην ξεχναμε και το δικαιωμα του παιδιου μας...ειμαστε οι μονες σε αυτη την περιπτωση που θα το υπερασπιστουμε,η ευκολια μας δεν ειναι πιο σημαντικη απο τα δικαωματα του παιδιου μας.

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
litsakos έγραψε:... Παντως οπως και αν χει,δυσκολα ή ευκολα πρεπει να προσπαθουμε,ειναι δικαιωμα μας να αποφασισουμε τι θα κανουμε αλλα να μην ξεχναμε και το δικαιωμα του παιδιου μας...ειμαστε οι μονες σε αυτη την περιπτωση που θα το υπερασπιστουμε,η ευκολια μας δεν ειναι πιο σημαντικη απο τα δικαωματα του παιδιου μας.

Ακριβως οπως το ειπες...πρεπει να παλεψουμε για το δικαιωμα των παιδιων μας να μεγαλωσουν με τον φυικο τροπο...με το γαλα της μαμας... Wink

dim_troula

dim_troula
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Litsakos με συγκίνησες!!!!!
Νιώθω ακριβώς έτσι!!! Wink Wink Wink

φωτεινουλα

φωτεινουλα
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κοριτσια εμενα ομως ολη αυτη πιεση του να θηλασεις κ οτι κανει καλο κ ολα αυτα που λεμε με φερνουν σε δυσκολη θεση κ με κανουν να φαινομα(οχι εγω πρωσοπικα αλλα οσες δεν θηλαζουμε)σαν αυτες που δεν προσπαθουν,που δεν ενδιαφερονται κπου γενικα κοιταν την ευκολια τους !Δεν ειναι καθοκου ετσι κ εγω στεναχωρεθηκα οταν δεν ειχα γαλα αλλα απο εκει κ περα απλα συνεχισα κ μπορω να πω οτι επειδη κ εγω θηλασα αλλα οχι παρα πολυ οτι με το που κοπηκε προσπαθησα να βρω αλλους τροπους να δεθω με το παιδι μου ακομη πιο πολυ!

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
φωτεινουλα έγραψε:Κοριτσια εμενα ομως ολη αυτη πιεση του να θηλασεις κ οτι κανει καλο κ ολα αυτα που λεμε με φερνουν σε δυσκολη θεση κ με κανουν να φαινομα(οχι εγω πρωσοπικα αλλα οσες δεν θηλαζουμε)σαν αυτες που δεν προσπαθουν,που δεν ενδιαφερονται κπου γενικα κοιταν την ευκολια τους !Δεν ειναι καθοκου ετσι κ εγω στεναχωρεθηκα οταν δεν ειχα γαλα αλλα απο εκει κ περα απλα συνεχισα κ μπορω να πω οτι επειδη κ εγω θηλασα αλλα οχι παρα πολυ οτι με το που κοπηκε προσπαθησα να βρω αλλους τροπους να δεθω με το παιδι μου ακομη πιο πολυ!
Δεν είπε κανείς κάτι τέτοιο. Μην το βλέπεις έτσι. Συνήθως είναι θέμα λάθος οδηγιών, Δεν μπορούμε όμως να παραγνωρίσουμε τα θετικά του θηλασμού.

ΑΓΑΠΗ@

ΑΓΑΠΗ@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ...ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!!!
ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΑ ΠΟΛΥ 20 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΑ ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΝΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΛΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΘΗΛΗ ΜΕ ΕΝΑ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΚΑΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ!!!
ΕΚΤΩΣ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΑΛΛΟΝ ΑΛΛΕΡΓΙΚΟ ΘΑ ΜΟΥ ΒΓΕΙ ΣΤΟ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΤΑ ΑΚΡΑ!!!

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
φωτεινουλα έγραψε:Κοριτσια εμενα ομως ολη αυτη πιεση του να θηλασεις κ οτι κανει καλο κ ολα αυτα που λεμε με φερνουν σε δυσκολη θεση κ με κανουν να φαινομα(οχι εγω πρωσοπικα αλλα οσες δεν θηλαζουμε)σαν αυτες που δεν προσπαθουν,που δεν ενδιαφερονται κπου γενικα κοιταν την ευκολια τους !Δεν ειναι καθοκου ετσι κ εγω στεναχωρεθηκα οταν δεν ειχα γαλα αλλα απο εκει κ περα απλα συνεχισα κ μπορω να πω οτι επειδη κ εγω θηλασα αλλα οχι παρα πολυ οτι με το που κοπηκε προσπαθησα να βρω αλλους τροπους να δεθω με το παιδι μου ακομη πιο πολυ!


Φωτεινουλα μου μακαρι να υπηρχε οντως πιεση οπως λες στο θεμα του θηλασμου,μακαρι οι γιατροι να πιεζαν τις γυναικες να θηλασουν,να τις ενημερωναν σωστα,να τις βοηθουσαν και να τις καθοδηγουσαν.Προτιμουν ομως να τα παιρνουν απο τις εταιρειες γαλακτος.Οπως ειπα και πανω ολα τα παιδακια του κοσμου εχουν δικαιωμα να μεγαλωσουν με το γαλα της μανουλας,αυτο ειναι το πιο φυσικο...δεν εχω δει κανενα ζωο σε ολο το ζωικο βασιλειο να μεγαλωνει με γαλα σε σκονη,γιατι να συμβαινει λοιπον σε εμας?Γιατι σε εμας υπαρχει το χρημα...
Δεν φταινε οι μανουλες,το εχω ξαναπει...Το φταιξιμο ξεκιναει απο τους γιατρους,ευτυχως πια που αν μια γυναικα θελει να ενημερωθει μπορει να το κανει και απο μονη της...Μην το παιρνεις προσωπικα και αντι να τα βαζεις με οσες υποστηριζουν τον θηλασμο καλυτερα να τα βαλεις με αυτους που ειχαν το χρεος να σε βοηθησουν και δεν το εκαναν.

φωτεινουλα

φωτεινουλα
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
δεν τα βαζω με κανεναν κ συγνωμα αν φανηκε κατι τετοιο απλα ειπα οτι δεν πρεπει να υπαρχει διακριση!εχω μια νυφη στι σοι που εχει 40 ημερων μωρακι κ μου ελεγε σημερα εγω ομως θηλαζω ενω εσυ εισαι με το μπουκαλι !θελω να πω με λιγα λογια οτι δεν ειναι ανταγωνισμος! Η δική μου αποτυχημένη ιστορία θηλασμού! :D - Σελίδα 3 654316 Η δική μου αποτυχημένη ιστορία θηλασμού! :D - Σελίδα 3 417472

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
φωτεινουλα έγραψε:δεν τα βαζω με κανεναν κ συγνωμα αν φανηκε κατι τετοιο απλα ειπα οτι δεν πρεπει να υπαρχει διακριση!εχω μια νυφη στι σοι που εχει 40 ημερων μωρακι κ μου ελεγε σημερα εγω ομως θηλαζω ενω εσυ εισαι με το μπουκαλι !θελω να πω με λιγα λογια οτι δεν ειναι ανταγωνισμος! Η δική μου αποτυχημένη ιστορία θηλασμού! :D - Σελίδα 3 654316 Η δική μου αποτυχημένη ιστορία θηλασμού! :D - Σελίδα 3 417472
Κακώς κάποιες ίσως το βλέπουν έτσι... Τι να πω, αντι να ασχολούμαστε με το παιδάκι μας κοιτάμε να μπούμε στο μάτι της άλλης!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
φωτεινουλα έγραψε:δεν τα βαζω με κανεναν κ συγνωμα αν φανηκε κατι τετοιο απλα ειπα οτι δεν πρεπει να υπαρχει διακριση!εχω μια νυφη στι σοι που εχει 40 ημερων μωρακι κ μου ελεγε σημερα εγω ομως θηλαζω ενω εσυ εισαι με το μπουκαλι !θελω να πω με λιγα λογια οτι δεν ειναι ανταγωνισμος! Η δική μου αποτυχημένη ιστορία θηλασμού! :D - Σελίδα 3 654316 Η δική μου αποτυχημένη ιστορία θηλασμού! :D - Σελίδα 3 417472

Καποιες γινονται ανταγωνιστικες.Το αν θηλαζουν ή οχι δεν εχει σημασια,αφορμη ειναι.Θα μπορουσε να ειναι κατι αλλο στη θεση του,το καθισμα αυτοκινητου,το πλαστικο ή το γυαλινο μπιμπερο κ.ο.κ. Καποιες μπορει να γινουν χαιρεκακες, "κοψτο,δεν πειραζει και εγω το εκοψα και δεν εγινε τιποτα.." ή "εγω θηλασα 25 χρονια,εσυ μονο 10?" π.χ. αυτη η προτροπη με προβληματιζει οταν την βλεπω, καμια φορα η "αποτυχια" του αλλου μας επιβεβαιωνει,μας κανει να νιωθουμε καλυτερα ή οτι αλλο.Ολα αυτα ειναι ασχετα με την αγαπη της μανας.
Οπως προσπαθει μια γυναικα που εχει δυσκολια να συλλαβει,και μπαινει σε διαδικασιες επωδυνες ψυχολογικα,διαδικασιες που επιβαρυνουν την υγεια της για να κανει ενα παιδι και ολες παντα θαυμαζουμε την θεληση τους (κ καλα κανουμε!)- εκει π.χ. καμια δεν θα απαντησει "σταματα μωρε,και γω σταματησα και δεν εγινε τιποτα.."- ετσι πρεπει να προσπαθουμε με τον θηλασμο,αυτο εννοω οταν αναφερομαι στην ευκολια μας. Δεν ειναι δυσβασταχτο αν ξερεις τι πας να κανεις και ποιο θα ειναι το αποτελέσμα...δεν θηλασα το πρωτο μου παιδι -οπως ξαναεγραψα- αλλα δεν μπορω να επιβραβευσω τον εαυτο μου γι αυτο, το ποσο το αγαπω και τι δεσμο εχω αναπτυξει μαζι του (και ποσο προσπαθω γι αυτον τον δεσμο)ειναι αλλο θεμα. Γιατι να μπερδευουμε ετσι το πραγμα? Δεν ειναι ουτε εμμονη ουτε πορωση ο θηλασμος,ειναι μια απολυτα φυσικη διαδικασια και ειμαστε ολες πλασμενες γι αυτην,δεν ειναι καμια πιο ικανη απο την αλλη,ολες ιδιες ειμαστε σε αυτο το θεμα.
Ευτυχως να λεμε που υπαρχουν και αυτοι οι καυγαδες γυρω απο τον θηλασμο και ενημερωνεται μια μαμα (εγω καπως ετσι αρχισα να ενημερωνομαι παντως Smile ).

μιμή


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="selini-giorgos"]
φωτεινουλα έγραψε:
...Μην το παιρνεις προσωπικα και αντι να τα βαζεις με οσες υποστηριζουν τον θηλασμο καλυτερα να τα βαλεις με αυτους που ειχαν το χρεος να σε βοηθησουν και δεν το εκαναν.
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΕΒΑΛΕ ΜΕ ΟΣΕΣ ΘΗΛΑΖΟΥΝ.ΔΕΝ ΘΑ ΧΩΡΙΣΤΟΥΜΕ ΣΕ 2 ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΑ.Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΗΛΑΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΟΣ ΣΑΝ ΒΡΑΧΟΣ ΚΑΙ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΗΛΑΣΕ[ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ]ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΥΚΟΛΑ.ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΝΑ ΤΗΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΡΟΜΕΡΟ ΚΑΛΟ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΣΙΜΟ ΜΗΤΕΡΑΣ-ΠΑΙΔΙΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΜΟΥ ΕΝΑ ΣΩΜΑ ΜΙΑ ΨΥΧΗ.ΤΡΕΛΟ ΚΟΛΛΗΜΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΟ ΕΔΩΣΕ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ.ΤΟ ΚΕΡΔΙΣΑ ΟΛΟ ΑΥΤΟ.ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ,ΤΟΝ ΕΧΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΗΣΕΙ.ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΖΩΑ,ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Γιατι νομιζω οτι μου επιτιθεσαι χωρις λογο??? Rolling Eyes

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="μιμή"]
selini-giorgos έγραψε:
φωτεινουλα έγραψε:
...Μην το παιρνεις προσωπικα και αντι να τα βαζεις με οσες υποστηριζουν τον θηλασμο καλυτερα να τα βαλεις με αυτους που ειχαν το χρεος να σε βοηθησουν και δεν το εκαναν.
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΕΒΑΛΕ ΜΕ ΟΣΕΣ ΘΗΛΑΖΟΥΝ.ΔΕΝ ΘΑ ΧΩΡΙΣΤΟΥΜΕ ΣΕ 2 ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΑ.Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΗΛΑΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΟΣ ΣΑΝ ΒΡΑΧΟΣ ΚΑΙ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΗΛΑΣΕ[ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ]ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΥΚΟΛΑ.ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΝΑ ΤΗΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΡΟΜΕΡΟ ΚΑΛΟ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΣΙΜΟ ΜΗΤΕΡΑΣ-ΠΑΙΔΙΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΜΟΥ ΕΝΑ ΣΩΜΑ ΜΙΑ ΨΥΧΗ.ΤΡΕΛΟ ΚΟΛΛΗΜΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΟ ΕΔΩΣΕ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ.ΤΟ ΚΕΡΔΙΣΑ ΟΛΟ ΑΥΤΟ.ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ,ΤΟΝ ΕΧΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΗΣΕΙ.ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΖΩΑ,ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ
Κοριτσάκια, ο θηλασμός δίνει αντισώματα στο μωρό όσο θηλάζει, όχι για όλη του τη ζωή! Ακούσατε κανέναν να μην αρρωσταίνει στα 50 του επειδή θήλασε 3 μήνες?
Και ποιος είπε ότι δε δένεσαι με το παιδί αν δεν το θηλάσεις?

μιμή


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
selini-giorgos έγραψε:Γιατι νομιζω οτι μου επιτιθεσαι χωρις λογο??? Rolling Eyes
ΝΟΜΙΖΕΙΣ.ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΚΑΝΟΥΜΕ.ΟΠΟΙΟΣ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΣΟΥ ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ ΚΙΟΛΑΣ?

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
μιμή έγραψε:
selini-giorgos έγραψε:Γιατι νομιζω οτι μου επιτιθεσαι χωρις λογο??? Rolling Eyes
ΝΟΜΙΖΕΙΣ.ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΚΑΝΟΥΜΕ.ΟΠΟΙΟΣ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΣΟΥ ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ ΚΙΟΛΑΣ?

ΔΕΝ ζητησα ποτε να συμφωνουν ολοι μαζι μου,ΔΕΝ με ενδιαφερει,ΔΕΝ εχω τετοια κομπλεξ.Αλλο κανω διαλογο κι αλλο μιλαω επιθετικα.Σε τετοιου ειδους συζητησεις με τετοιο υφος δεν παιρνω μερος.Εχω μαθει να μην προσβαλω κανεναν κι οπως μιλαω με καλοπροαιρετο τροπο θα ηθελα να εχω και αναλογη συμπεριφορα. Wink
PEACE

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="μιμή"]
selini-giorgos έγραψε:
φωτεινουλα έγραψε:
...Μην το παιρνεις προσωπικα και αντι να τα βαζεις με οσες υποστηριζουν τον θηλασμο καλυτερα να τα βαλεις με αυτους που ειχαν το χρεος να σε βοηθησουν και δεν το εκαναν.
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΕΒΑΛΕ ΜΕ ΟΣΕΣ ΘΗΛΑΖΟΥΝ.ΔΕΝ ΘΑ ΧΩΡΙΣΤΟΥΜΕ ΣΕ 2 ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΑ.Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΗΛΑΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΟΣ ΣΑΝ ΒΡΑΧΟΣ ΚΑΙ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΗΛΑΣΕ[ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ]ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΥΚΟΛΑ.ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΝΑ ΤΗΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΡΟΜΕΡΟ ΚΑΛΟ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΣΙΜΟ ΜΗΤΕΡΑΣ-ΠΑΙΔΙΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΜΟΥ ΕΝΑ ΣΩΜΑ ΜΙΑ ΨΥΧΗ.ΤΡΕΛΟ ΚΟΛΛΗΜΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΟ ΕΔΩΣΕ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ.ΤΟ ΚΕΡΔΙΣΑ ΟΛΟ ΑΥΤΟ.ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ,ΤΟΝ ΕΧΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΗΣΕΙ.ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΖΩΑ,ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ

μιμη εισαι λαθος εδω...απομονωνεις μια παραγραφο ενω εγραψε κι αλλα. Δεν ειναι επιθετικη ουτε κανει καμια αναφορα σε ..στρατοπεδα.Και σιγουρα οταν γραφει "καλυτερα να τα βαλεις με αυτους που ειχαν το χρεος να σε βοηθησουν και δεν το εκαναν" δεν αναφερεται σε μαμαδες που δεν θηλασαν αλλα σε ειδικους οπως γυναικολογοι,παιδιατροι ,μαιες. Σε κανενα σημειο δεν κρινει μια μαμα που δεν τα καταφερε με τον θηλασμο.

Κανεις -επισης- δεν ειπε οτι δεν αρρωσταινει ενα παιδι που θηλασε,κανεις που ειναι σωστα ενημερωμενος τουλαχιστον . Αυτο που προσφερει ο θηλασμος ειναι πιο δυνατο ανοσοποιητικο συστημα,αντισωματα για τον καρκινο (κ στη μητερα) κ.α.. Αλλα μονο ο θηλασμος εννοειται δεν αρκει, η διατροφη του παιδιου, η ασκηση, το οικογενειακο περιβαλλον μπλα-μπλα-μπλα...πολλα παιζουν ρολο.

μιμή


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="litsakos"][quote="μιμή"][quote="selini-giorgos"][quote="φωτεινουλα"]
δεν αναφερεται σε μαμαδες που δεν θηλασαν αλλα σε ειδικους οπως γυναικολογοι,παιδιατροι ,μαιες. Σε κανενα σημειο δεν κρινει μια μαμα που δεν τα καταφερε με τον θηλασμο.

ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΜΕ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΕΤΑΙ ΚΙΟΛΑΣ.ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΟΘΟΥΝ ΜΟΝΟ.ΤΙΣ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΜΑΘΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ?ΚΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΕΙΤΕ ΤΟ ΘΕΛΑΝ ΕΙΤΕ ΟΧΙ.ΟΠΟΙΑ ΜΑΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΘΗΛΑΣΕΙ

μιμή


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
selini-giorgos έγραψε:
μιμή έγραψε:
selini-giorgos έγραψε:Γιατι νομιζω οτι μου επιτιθεσαι χωρις λογο??? Rolling Eyes
ΝΟΜΙΖΕΙΣ.ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΚΑΝΟΥΜΕ.ΟΠΟΙΟΣ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΣΟΥ ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ ΚΙΟΛΑΣ?

τετοιο υφος δεν παιρνω μερος.Εχω μαθει να μην προσβαλω κανεναν κι οπως μιλαω με καλοπροαιρετο τροπο θα ηθελα να εχω και αναλογη συμπεριφορα. Wink
PEACE
ΜΕ ΠΟΙΑ ΦΡΑΣΗ ΜΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΟΣΒΛΗΘΗΚΕΣ?ΔΕΝ ΣΕ ΞΕΡΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΣΒΑΛΛΩ.ΜΗΠΩΣ ΕΣΥ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΟΛΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ?

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="μιμή"][quote="litsakos"][quote="μιμή"][quote="selini-giorgos"]
φωτεινουλα έγραψε:
δεν αναφερεται σε μαμαδες που δεν θηλασαν αλλα σε ειδικους οπως γυναικολογοι,παιδιατροι ,μαιες. Σε κανενα σημειο δεν κρινει μια μαμα που δεν τα καταφερε με τον θηλασμο.

ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΜΕ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΕΤΑΙ ΚΙΟΛΑΣ.ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΟΘΟΥΝ ΜΟΝΟ.ΤΙΣ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΜΑΘΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ?ΚΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΕΙΤΕ ΤΟ ΘΕΛΑΝ ΕΙΤΕ ΟΧΙ.ΟΠΟΙΑ ΜΑΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΘΗΛΑΣΕΙ
Τους το έμαθε η μαμά τους βασικα και οι μαιες της εποχης. Απλα για να θηλάσεις πρεπει να ξερεις μερικα βασικα πραματακια που δε σου τα λενε

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εχω μαθει να μην προσβαλω κανεναν κι οπως μιλαω με καλοπροαιρετο τροπο θα ηθελα να εχω και αναλογη συμπεριφορα...


ΔΕΝ ειπα οτι με προσβαλες,ειπα οτι εχω μαθει ΕΓΩ να μην προσβαλω κανεναν και οτι μιλαω παντα καλοπροαιρετα και οτι θελω να εχω αναλογη συμπεριφορα...κοινως καλοπροαιρετη και οχι επιθετικη ανευ λογου κι αιτιας.
Και να προσθεσω οτι πλεον το 80% των γυναικων που ισως να θελουν να θηλασουν δεν θηλαζουν λογω αγνοιας τελικα και καπου εκει καποιος θα επρεπε να τις βοηθησει...οπως τισ γιαγιαδες τις βοηθησαν οι προγιαγιαδες και παει λεγωντας...

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Και σταματαω καπου εδω απο μερος μου την κουβεντα γιατι εδω βρισκομαι για να λεω την γνωμη μου,να ακουω γνωμες η' συμβουλες οταν χρειαζομαι και οχι για να μαλωνω,απολογουμαι,επιτιθομαι κτλ κτλ Wink Very Happy

xazomammy

xazomammy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν συμφωνώ καθόλου με την σχετική αναφορά ότι μια γυναίκα εαν θέλει να θηλάσει απλά θηλάζει κ δεν χρειάζεται σωστή ενημέρωση κ καθοδήγηση. Υπάρχει απίστευτη παραπληροφόρηση στα θέματα που σχετίζονται με τον θηλασμό κ είναι κρίμα για κάποιες μανούλες που θέλουν να θηλάσουν να μην τα καταφέρνουν απλά κ μόνο γιατί δεν είχαν σωστή καθοδήγηση κ υποστήριξη. Προσωπικά δυσκολεύτηκα πολύ κ η ενημέρωση- καθοδήγηση που είχα πχ από τις μαίες (σύμφωνα με τις οποίες μάλλον δεν θα μπορούσα να θηλάσω) δεν ήταν μόνο ελλιπής αλλά κ τελείως λανθασμένη. Ευτυχώς μετά από αρκετές δυσκολίες πήγαν όλα πολύ καλά (ας είναι καλά το ιντερνετ κ η σύμβουλος θηλασμού) γιατί προσωπικά ήθελα παρα πολύ να θηλάσω την μικρή μου κ παραλίγο αυτό να μην γίνει εφικτό.



Άσχετο αλλά που ήρθε ο συνειρμός ..Της ξαδέρφης μου η κόρη που είναι 22 ετών προχτές μόλις μου είπε μα καλά θηλάζεις ακόμα?? Μα κάνει?? Γιατί εγώ νόμιζα ότι μετά τον μήνα πρέπει να το κόβεις.. Εχω ακούσει πολλά αλλά αυτό με κούφανε Shocked

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις