Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
139 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 139 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 6]

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μετά από ένα χρόνο και κάτι μέρες είμαι πλέων σε θέση να αναλύσω τι έφταιξε στην δική μου ιστορία με τον θηλασμό. Σας προειδοποιώ, ίσως πω πολλά αλλά αν είστε εγκυούλες αξίζει τον κόπο να το διαβάσετε. Η ιστορία μου έχει καλές και κακές στιγμές αλλά θα εστιάσω στις κακές γιατί είναι αυτές που πρέπει να γνωρίσετε για να αποφύγετε.
Η σχέση μου με τον θηλασμό αρχίζει περίπου στα μέσα της εγκυμοσύνης. Διαβάζω κάποια άρθρα στο ίντερνετ και σε φυλλάδια που βρίσκω και αναφέρονται κυρίως στα ωφέλη του θηλασμού. Είμαι αποφασισμένη και σκέφτομαι ότι θέλω πολύ να θηλάσω και ότι δεν πρέπει να είναι και τόσο δύσκολο κάτι που ούτως ή άλλως είναι απόλυτα φυσικό! Επαναπαύομαι κυρίως σε αυτή την σκέψη κρατώ τις θεωρητικές γνώσεις και λέω ότι θα μου δείξουν τα υπόλοιπα στο μαιευτήριο... Να σημειώσω πως κατά την διάρκεια όλης μου της εγκυμοσύνης δεν είχα αναγούλες και εμετούς αλλά είχα πρόβλημα συγκέντρωσης(!). Δεν μπορούσα να ασχοληθώ με κάτι για πάνω από μισάωρο και μπροστά σε υπολογιστή καθόμουν πολύ λιγότερο γιατί ένιωθα δυσφορία...
Shocked
Γεννάω λοιπόν τον μικρό μου και πλέω σε πελάγη ευτυχίας. Το παιδί το ακούμπησαν στο στήθος μου μόλις γεννήθηκε για να μας φορέσουν τις ταυτότητες. Διαπιστώνω με έκπληξη ότι με το που το έβαλαν πάνω μου στάματησε να κλαίει! Το παίρνουν και το βλέπω ξανά μετά από 5 ολόκληρες ώρες! Στο δωμάτιο είμαστε 4 κοπέλες. Οι τρεις θηλάζουμε "αποκλειστικά". Δεν έχω ζητήσει rooming in γιατί δεν ήξερα την αξία του και το μωρό είναι στο θάλαμο νεογνών και έρχεται τις προγραμμάτισμένες ώρες και οι μαίες με διαβεβαιώνουν ότι δεν το ταίζουν κρυφά. Είναι πολύ φιλικές αλλά ανειλικρινεις γιατί τις έπιασα στα πράσα να ταίζουν τον μικρό μου με μπουκαλάκι. Παρόλα αυτά μου δείχνουν με μεγάλη προθυμία πως να θηλάζω το μωρό και πως να το κρατάω. Οι άλλες 2 κοπέλες του δωματίου βγάζουν το γάλα με θήλαστρο και έτσι αποφασίζω να τις μιμηθώ. Τουλάχιστον το μωρό μου αντί για ξένο θα παίρνει το δικό μου γάλα όταν θα το ξαναταίσουν κρυφά, σκέφτομαι... Την τελευταία μέρα το μωρό ανεβάζει ίκτερο και ψαρώνω άγρια. Μου το φέρνουν και το θηλάζω και ενώ το θηλάζω αυτό δεν σταματάει να κλαίει. Μου λένε ότι δεν φτάνει το γάλα μου και ότι πεινάει κι άλλο και μου προτείνουν να μου φέρουν ξένο γάλα να του δώσω. Βλέποντας το μωρό να κλαίει, ακούγοντας την κακή συμβουλή από "ειδικούς" και γνωρίζοντας ότι το μωρό μου έχει πιει αρκετό από το ξένο γάλα που το τάιζαν μέχρι στιγμής, υποκείπτω.
Την επόμενη μέρα έρχεται η παιδίατρος να με ενημερώσει για την κατάσταση υγείας του παιδιού και μέσα στις πρώτες οδηγίες είναι και η αγορά ξένου γάλακτος. (Μα καλά, κανείς δεν άκουσε ότι επιθυμώ να θηλάσω;;; Όλοι έκαναν τον καραγκιόζη μπροστά μου και από πίσω μου με κορόιδευαν.)
Έρχομαι σπίτι γεμάτη πανικό! Και αν το γάλα μου δεν επαρκεί για να χωρτάσει το μωρό; Τι θα γίνει αν το στομαχάκι του έχει "ανοίξει" από την ποσότητα του ξένου που έχει καταναλώσει; Παρόλα αυτά δεν θα τα παρατήσω.
Το πρώτο βράδυ περνάει με το μωρό κρεμασμένο από τα στήθη μου και εμένα να κουτουλάω γιατί στο μαιευτήριο 4 μέρες κοιμόμουν το πολύ 2 ώρες το 24ωρο γιατί είχα τον άντρα μου να με "φυλάει" στην καρέκλα και να υποφέρει και ενιωθα τύψεις που ήμουν ξαπλωμένη. Τον έδιωχνα και δεν έφευγε με τίποτα! Τελικά το πρωί ξυπνάει ο άντρας μου και κοιμάμαι και εγώ 2 ώρες. Το μεσημέρι έρχεται σπίτι η παιδίατρός μας για να δει αν το μωρό έχει ακόμα ίκτερο. Ο ίκτερος είναι στο 13. Μου συστίνει να δίνω στο μωρό ξένο για 1 εβδομάδα και να βγάζω το δικό μου με θήλαστρο. Τρέχει ο άντρας μου στο φαρμακείο δίνει μια μικρή περιουσία και αγοράζει ότι βρει. Αποστειρωτή 50 ευρώ, 6 μπιμπερό από 5,5 ευρώ το καθένα και θήλαστρο 80 ευρώ το οποίο ήταν ακατάλληλο για συχνούς θηλασμούς όπως αποδείχθηκε γιατί έμαθα στην πορεία ότι θήλαστρο με θήλαστρο διαφέρει. Η επόμενη εβδομάδα είναι μαρτύριο. Το μωρό τρώει ξένο κάθε 3 ώρες και εγώ βγάζω κάθε 3 ώρες με το θήλαστρο. Είμαι σε ένα κρύο και άδειο δωμάτιο, ταίζω ένα μηχάνημα και βλέπω το μωρό μου σε φωτογραφίες στο κινητό μου και που και που δακρίζω... Το κοιτάζω και προσπαθώ να φανταστώ ότι το θηλάζω για να παραχθεί η "ορμόνη της αγάπης" ωκυτοκίνη. Αρχίζει να μου λείπει πολύ και έντονα η επαφή και νιώθω ότι απομακρύνομαι από το μωρό μου. Το βάζω κάποιες φορές στο στήθος αλλά ο άντρας μου με μαλώνει γιατί παρακούω την γιατρό.
Η μαύρη εβδομάδα περνα και η παραγωγή μου έχει μειωθεί αισθητά. Σκέφτομαι ότι σίγουρα δεν θα επαρκεί για να χωρτάσει το μωρό μου και συνεχίζω παράλληλα με ξένο. Προσπαθώ να τηρήσω και το τρίωρο που επέβαλλε η παιδίατρος και ο μικρός φαίνεται να έχει προσαρμοστεί μια χαρά και να ξυπνάει ακριβώς στις 3 ώρες.
Έτσι φτάνουμε στους 3,5 μήνες με το μωρό μου να έχει όλο και μεγαλύτερες ανάγκες σε γάλα και με εμένα να αγωνίζομαι ανεπιτυχώς να τις καλύψω και εδώ είναι και το σημείο που έχω μεγαλύτερη ευθύνη γιατί δεν γνώριζα ότι μπορούσα να αυξήσω την παραγωγή μου και να καταφέρω ίσως κάποια στιγμή να θηλάσω αποκλειστικά. Στους 3,5 μήνες το μωρό μου δεν θέλει το στήθος πια. Προτιμάει την άνεση του μπουκαλιού. Το θήλαστρο τραβάει και βγαίνουν το πολύ 10ml και από τα 2 στήθη και εγώ παραιτούμαι...

Για εμένα η εμπειρία είναι τραυματική και αρχίζω να ψάχνω τι έφταιξε 2 μήνες μετά, πολύ αργά δηλαδή. Ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω όμως. Όσες θηλάσατε είσαστε σε θέση να εντοπίσετε τα λάθη στην πορεία μου. Θα τα απαρυθμίσω και εγώ ένα ένα και παρακαλώ όσες έχετε να προσθέσετε κάτι να το κάνετε διότι οι μελλοντικές μανούλες πρέπει να ξέρουν.
Αν γύριζα το χρόνο πίσω...
1) θα ενημερωνόμουν καλύτερα για τον θηλασμό και θα είχα δική μου μαία στον τοκετό η οποία θα μου έφερνε το μωρό στην ανάνηψη να το θηλάσω. Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός.
2) Θα ζητούσα rooming in. Όποτε το μωρό έκλαιγε θα το έβαζα στο στήθος και θα επέστρεφα σπίτι με αυτοπεποίθηση. Παράλληλα, θα μπορούσα να ανταπεξέλθω καλύτερα στις διατροφικές του ανάγκες.
3) Δεν θα άκουγα την παιδίατρο! Η περίπτωση να ευθύνεται το μητρικό γάλα για τον ίκτερο είναι μόλις 1%. Το μωρό έχει υπνηλία όταν ο ίκτερος φτάσει το 19 και μόνο τότε δεν έχει δύναμη να θηλάσει. Τι θα έκανα; Το πιο σωστό θα ήταν να θηλάζω συνέχεια για να ενεργείται συχνά και να αποβάλλει τον ίκτερο.
4) Θα είχα ενημερωθεί για τα "καλά" θήλαστρα που είναι τα μόνα κατάλληλα για την συστηματική άντληση και θα αγόραζα ένα τέτοιο.
5) Θα προσπαθούσα να αυξήσω την παραγωγή μου με συχνούς θηλασμούς που θα καταργούσαν το τάισμα ανά τρίωρο γιατί ο θηλασμός δεν πρέπει να έχει ωράριο. Μετά από κάθε θηλασμό θα άδειαζα το στήθος με το θήλαστρο και ίσως να νοίκιαζα και ένα νοσοκομειακό.
6)θα αγχωνόμουν λιγότερο και θα άκουγα το μητρικό μου ένστικτο που ζητούσε το μωρό μου αλλά έκανα πως δεν το ακούω.
7)Θα ενημερωνόμουν καλύτερα από την αρχή και πιο άμεσα την κρίσιμη στιγμή από κάποιο σύμβουλο θηλασμόύ των οποίων την ύπαρξη έμαθα πολύ αργότερα. Τελικά ήμουν ανίδεη!

Νόμιζα ότι όλα θα μου τα μάθαιναν στο μαιευτήριο που κατά τα άλλα θέλει να θεωρείται "φιλικό προς τον θηλασμό" ενώ με κάθε ευκαιρία
σαμπόταραν την προσπάθειά μου.

Συγνώμη αν κούρασα και επίσης συγνώμη για το μεγάλο ποστ. Οι προθέσεις μου είναι παραπάνω από καλές και για αυτό ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας! Θέλω να προστατεύσω με αυτόν τον τρόπο τις μελλοντικές μανούλες από τα δικά μου λάθη. Παράδειγμα προς αποφυγή... η δική μου ιστορία θηλασμού. 417472

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Παράδειγμα προς αποφυγή... η δική μου ιστορία θηλασμού. 417472 η αρχη ειναι το ημισυ του παντος οπως ειπες, την εκανες την αρχη με το πρωτο σου παιδακι θα κανεις τα παντα με το επομενο. Smile
ελπιζω να διαβασουν πολλες την ιστορια σου. Σε νιωθω πολυ,ειχα παρομοια ιστορια με τον γιο μου,το πρωτο μου δλδ.Ευτυχως οχι και με την κορη μου.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε: Παράδειγμα προς αποφυγή... η δική μου ιστορία θηλασμού. 417472 η αρχη ειναι το ημισυ του παντος οπως ειπες, την εκανες την αρχη με το πρωτο σου παιδακι θα κανεις τα παντα με το επομενο. Smile
ελπιζω να διαβασουν πολλες την ιστορια σου. Σε νιωθω πολυ,ειχα παρομοια ιστορια με τον γιο μου,το πρωτο μου δλδ.Ευτυχως οχι και με την κορη μου.

Ουάου, το διάβασες βρε θηρίο; Laughing Όταν είδα τον συνολικό όγκο του κειμένου απογοητεύτηκα... Είπα σιγά, ποια θα κάτσει να το διαβάσει... Δεν μπορούσα όμως να πω λιγότερα.

Σε ευχαριστώ μου δίνεις πολύ θάρρος και πιστεύω πως θα τα καταφέρω στο επόμενο!

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρία μου εγώ στο έχω ξαναπεί ότι είναι σα να διαβάζεις τη σκέψη μου και την καρδιά μου.
Έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα λες.
Κι εγώ έτσι ακριβώς σκεφτόμουν, ότι ο θηλασμός είναι το πιο φυσικό πράγμα στον κόσμο κι ότι "σιγά το πράμα!". Εμ δεν είναι έτσι!

Θα σταθώ στο Νο 6 των λαθών...
Την πρώτη εβδομάδα στο σπίτι κι ενώ ο ίκτερος είχε πέσει στο 8 (από 11 που είχε την τελευταία μέρα στο νοσοκομείο), παράλληλα είχα καταφέρει να αυξήσω κι εγώ την παραγωγή μου (από την αρχή φαινόταν άλλωστε ότι είχα πολύ γάλα). Όμως είχα πάψει πλέον να βάζω τη μικρή στο στήθος έχοντας βρει την "εύκολη" λύση του θηλάστρου και του μπιμπερό...

Αν το έχω μετανιώσει?
Το έχω ΣΚΥΛΟμετανιώσει...

Προσπάθησα σε κάποια φάση να την κρατήσω ξανά, αλλά πέραν του ότι ένιωσα "περίεργα", έχοντας χάσει πλέον κάθε επαφή με το μωράκι μου, εκείνη δεν ήθελε βυζί με τίποτα και με κοιτούσε με γουρλωμένα μάτια λες κι έλεγε "τι μου κάνεις τώρα?"

Μακάρι με το δεύτερο -αν κάνω- να τα καταφέρω καλύτερα...
Ο παθών μαθών....

Maria S

Maria S
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΟΚ, εγώ θα παραδεχτω πως διαβάζοντας την ιστορία σου με πήραν τα ζουμιά!!

Μπράβο σου όμως που εντόπισες τα 'προβλήματα' και βρήκες λύσεις. Δίνεις καλές συμβουλές και παράδειγμα για εγκυούλες.

Στάθηκες πόλύ άτυχη με τους 'επαγγελματίες' που είχες δίπλα σου. Το μεγαλύτερο προβλημα μάλλον εντοπίζεται και στο μαιευτήριο-κλινική-νοσοκομείο, ότι ήταν αυτό. Αν ζητάμε αποκλειστικό θηλασμό δεν πρέπει κανέις να παρεμβαίνει. Τέλος. Στο μαιευτήριο κάποιο βράδυ δεν έκλεισα μάτι γιατί η μικρή εκλαιγε και μου την έφερναν κάθε 2 ώρες, μέχρι να θηλάσω και να την πάρουν δεν έκλεινα μάτι και τσουπ, νάσου το πυρεξάκι και το αγγελούδι μου να μισοκλαίει. Μόλις το έβαζα στο στήθος πίπιλαγε λίγο και κοιμόταν. Μπορεί να ήθελε την μυρωδιά μου απλώς, και γι αυτό την επόμενη φορά θα ζητήσω κι εγώ το μωράκι μου στο δωμμάτιο.

Παρόλα αυτά να κάνω ένα σχόλιο; Νομίζω το να βγάζεις το υπόλοιπο γάλα με θήλαστρο δεν έχει νόημα. Δηλαδή οι μαμάδες μας και ακόμα περισσότερο οι γιαγιάδες μας που πέρασαν κατοχές, θήλαζαν, έπλεναν, μαγείρευαν, κλπ και δεν είχαν θήλαστρα τι έκαναν; Εγώ άφηνα την μικρή μου να φάει στο ένα στήθος μέχρι που το άφηνε (οπότε και καταλάβαινα ότι το είχε φάει όλο) και μετά την έβαζα στο άλλο και στον επόμενο θηλασμό άρχιζα με το στήθος απο το οποίο είχε τελειώσει ο προηγούμενος θηλασμός. Και είχα πετάξει τα ρολόγια από κοντά μου. Αυτά τα 10 λεπτά στο ένα και 10 στο άλλο είναι κατά την ταπεινή μου γνώμη ότι χειρότερο έχω ακούσει. Τι θα πεί 10 λεπτά; Ένα λαίμαργο μωράκι μπορεί να φάει σε 5 λεπτά και ένα πίο τεμπέλικο να πιπιλάει 10 λεπτά και να θέλει να φάει σε άλλα 20, τι θα κάνουμε; Θα βάλουμε χρονόμετρο λές και είναι εργαζόμενος σε διάλειμμα;

Το παράκανα με την πολυλογία μου. Πάντως μπράβο σου. Είμαι σίγουρη πως την επόμενη φορά θα τα καταφέρεις περίφημα.

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μαρακι νομιζω οτι δεν θα μπορουσες να τα πεις μεπιο ομορφο τροπο.Μπραβο σου για την προσπαθεια...τωρα ξερεις.

Stacy

Stacy
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καταλαβαίνω απόλυτα τους προβληματισμούς σου και τα συναισθήματα του κειμένου σου. Πέρασα κι εγώ ένα τρίμηνο με πάρα πολλές προσπάθειες και κατέληξα κι εγώ με 10ml από θήλαστρο...Και να φανταστείς εγώ φώναξα πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού από την 2η εβδομάδα και νοίκιασα νοσοκομειακό θήλαστρο διπλό-με ταυτόχρονη άντληση!! (για να λάβει ο εγκεφαλος το μήνυμα ότι πρέπει να παράξει μεγαλύτερη ποσότητα γάλακτος, για δίδυμα!!) κι όμως...
Τελικά ποτέ δεν ξέρεις με σιγουριά τι μπορεί να έφταιξε. Το μόνο που ξέρεις είναι ότι θα ξαναπροσπαθήσεις (όπως κι εγώ!) με "άλλο αέρα". Smile

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ.
ΕΓΩ ΠΕΡΑΣΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΥ (ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΙΚΤΕΡΟΥ) ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ (3,5 ΤΟ ΜΩΡΟ) ΚΑΙ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΔΡΟΜΟ ΝΑ ΜΟΥ ΚΟΠΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ. ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΘΕΜΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ. ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΜΕ ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΑΛΛΑ ΧΑΛΑΛΙ.
ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΣΑΡΙΚΗ, ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ (ΣΧΕΔΟΝ ΟΥΤΕ ΤΟ ΕΙΔΑ),ΤΟ ΕΒΑΛΑΝ ΣΕ ΟΞΥΓΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΤΑΧΥΠΝΟΙΑ, ΜΟΥ ΤΟ ΕΦΕΡΝΑΝ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΦΑΓΩΜΕΝΟ, ΕΝΩ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΦΕΡΝΟΥΝ ΝΥΣΤΙΚΟ (ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΕΒΓΑΖΕ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΤΑΙΣΜΑ). ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΓΥΡΙΣΑ ΣΠΙΤΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΚΑΙ ΣΚΟΝΗ ΓΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ. ΕΥΤΥΧΩΣ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΕΠΙΑΣΕ ΑΜΕΣΩΣ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΧΟΡΤΑΙΝΕ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.
ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΑΠΟ ΠΕΙΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ (ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ). ΑΡΧΙΣΑ ΞΑΝΑ ΝΑ ΔΙΝΩ ΞΕΝΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΠΗΚΑ ΕΔΩ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΛΑΒΑ!!!
ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΘΗΛΑΣΜΟΣ!!
Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΝΑ ΣΤΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.

Angie_77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μετά από όλα όσα διάβασα τι να πω?? Μάλλον ότι είμαι πολύ ΤΥΧΕΡΗ. Είχα πολύ καλή γυναικολόγο και έχω μια πολύ καλή παιδίατρο. Ποτέ δεν μου σύστησε να δώσω ξένο γάλα. ΠΟΤΕ. Ούτε χαμομηλάκι δεν ήθελε να δίνω στην μπέμπα. Μόνο στην ανάγκη αν έκλαιγε πολύ χωρίς λόγο και αφού είχαμε δοκιμάσει τα πάντα. Η μπεμπούλα όμως ούτε να το μυρίσει το χαμομηλάκι.
Επίσης στο νοσοκομείο που γέννησα θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι ενώ ήθελα να θηλάσω και μου είχανε δείξει κάτι ψιλά οι μαίες, δίναμε στην αρχή ξένο στο μωράκι μας. Κι ενώ μια μέρα την έχω αγκαλιά και την ταίζω με μπιμπερό, μπαίνει μια μαία με ειδικοτητα στην θηλασμό και μου έβαλε τις φωνές που έδινα ξένο γάλα στο παιδί. Από εκείνη την ώρα, ΔΕΝ ξαναέδωσα ποτέ ξένο. Θέλει πολύ προσοχή πάντως το θέμα γιατί κι εγώ δεν ήξερα που πάνε τα τέσσερα όταν πήγα να γεννήσω!!!!! Παράδειγμα προς αποφυγή... η δική μου ιστορία θηλασμού. 868444

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Θα ήθελα να ρωτησω κάτι, με λίγα λόγια εννοείς πως το ικτερο παρουσιάστηκε λόγω του ξένου γάλατος;;

new2eenmommy

new2eenmommy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλά έκανες και εγραψες την ιστορία σου
δεν είναι βεβαια τελείως αγνωστη η ιστορία και δεν είσαι ούτε η πρώτη αλλά δυστυχώς ούτε και η τελευταία. Όλοι λένε ό,τι τους κατέβει στο κεφάλι και τελικά η μόνη που μένει χωρίς άποψη είναι η ίδια η μάνα που μέσα στην ταλαιπωρία της και στη σύγχιση με τις ορμόνες αφήνεται και οδηγείται σε λαθος αποφάσεις!!!
Μα δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο δύσκολο να δίνουν στη μάνα να ταίσει το μωρό της!! Ίσα ίσα γλιτώνουν χρόνο, προσωπικό, αποστηρώσεις μπουκαλιών και δεν ξέρω και εγώ τί άλλο κάνουν!
Εχω βαρεθεί να ακούω πως όταν γεννήσω δε θα είμαι κυρίαρχος των πραγμάτων και υπεύθυνη για τη διατροφή των μωρών μου!Αλλά σαν άβουλο όν θα πρέπει να υπακούω και να συμμορφωθώ με την τακτική του νοσοκομείου είτε μου αρέσει είτε όχι!
Μου φαίνεται θα κάνω φασαρία στο νοσοκομείο για να βλέπω και να ταίζω το μωρό μου !!!!!!ετοιμάζομαι περισσότερο για πόλεμο νεύρων παρά για χαλάρωση !!!!!
Mad

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:Μαρία μου εγώ στο έχω ξαναπεί ότι είναι σα να διαβάζεις τη σκέψη μου και την καρδιά μου.
Έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα λες.
Κι εγώ έτσι ακριβώς σκεφτόμουν, ότι ο θηλασμός είναι το πιο φυσικό πράγμα στον κόσμο κι ότι "σιγά το πράμα!". Εμ δεν είναι έτσι!

Θα σταθώ στο Νο 6 των λαθών...
Την πρώτη εβδομάδα στο σπίτι κι ενώ ο ίκτερος είχε πέσει στο 8 (από 11 που είχε την τελευταία μέρα στο νοσοκομείο), παράλληλα είχα καταφέρει να αυξήσω κι εγώ την παραγωγή μου (από την αρχή φαινόταν άλλωστε ότι είχα πολύ γάλα). Όμως είχα πάψει πλέον να βάζω τη μικρή στο στήθος έχοντας βρει την "εύκολη" λύση του θηλάστρου και του μπιμπερό...

Αν το έχω μετανιώσει?
Το έχω ΣΚΥΛΟμετανιώσει...

Προσπάθησα σε κάποια φάση να την κρατήσω ξανά, αλλά πέραν του ότι ένιωσα "περίεργα", έχοντας χάσει πλέον κάθε επαφή με το μωράκι μου, εκείνη δεν ήθελε βυζί με τίποτα και με κοιτούσε με γουρλωμένα μάτια λες κι έλεγε "τι μου κάνεις τώρα?"

Μακάρι με το δεύτερο -αν κάνω- να τα καταφέρω καλύτερα...
Ο παθών μαθών....

Tziz μου για την ιστορία, γεννήσαμε στο ίδιο μαιευτήριο.

Είμαι σίγουρη ότι στο δεύτερο παιδάκι μας θα έχουμε και οι δύο χτίσει τις σωστές άμυνες γύρω μας και θα τα καταφέρουμε! Very Happy

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maria S έγραψε:...

Παρόλα αυτά να κάνω ένα σχόλιο; Νομίζω το να βγάζεις το υπόλοιπο γάλα με θήλαστρο δεν έχει νόημα. Δηλαδή οι μαμάδες μας και ακόμα περισσότερο οι γιαγιάδες μας που πέρασαν κατοχές, θήλαζαν, έπλεναν, μαγείρευαν, κλπ και δεν είχαν θήλαστρα τι έκαναν;

Μαράκι μου, χωρίς να το λέω με σιγουριά νομίζω πως το έβγαζαν με τα χέρια. Βέβαια και αυτό δεν μπορείς να το μάθεις από μόνη σου και να αρχίσεις να αρμέγεις τον εαυτό σου. Είναι τεχνική που μαθαίνεται και νομίζω πως μόνο κάποιος πολύ καλός γνώστης του θηλασμού πχ κάποιος σύμβουλος θα ξέρει πως γίνεται. Η χαμένη γνώση των γιαγιάδων μας... Ο μόνος άνθρωπος που έκανε λόγο για αυτή την τεχνική σε εμένα ήταν ο γυναικολόγος μου! Βέβαια δεν ήξερε να μου δείξει και όταν μου το ανέφερε νόμιζα ότι έλεγε ανοησίες και ότι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να συμβεί αλλά είπαμε... ήμουν ανίδεη!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
selini-giorgos έγραψε:Μαρακι νομιζω οτι δεν θα μπορουσες να τα πεις μεπιο ομορφο τροπο.Μπραβο σου για την προσπαθεια...τωρα ξερεις.

Σε ευχαριστώ Σελήνη! Σίγουρα θα χρειαστώ και τις "εγκυκλοπαιδειακές" γνώσεις σου στο θηλασμό όταν έρθει εκείνη η ώρα, αλλά ξέρω που θα σε βρω μια και είσαι από τις πρώτες συνήθως που απαντάνε σε θέματα που αφορούν το θηλασμό! Respect

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Angie_77 έγραψε:Μετά από όλα όσα διάβασα τι να πω?? Μάλλον ότι είμαι πολύ ΤΥΧΕΡΗ. Είχα πολύ καλή γυναικολόγο και έχω μια πολύ καλή παιδίατρο. Ποτέ δεν μου σύστησε να δώσω ξένο γάλα. ΠΟΤΕ. Ούτε χαμομηλάκι δεν ήθελε να δίνω στην μπέμπα. Μόνο στην ανάγκη αν έκλαιγε πολύ χωρίς λόγο και αφού είχαμε δοκιμάσει τα πάντα. Η μπεμπούλα όμως ούτε να το μυρίσει το χαμομηλάκι.
Επίσης στο νοσοκομείο που γέννησα θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι ενώ ήθελα να θηλάσω και μου είχανε δείξει κάτι ψιλά οι μαίες, δίναμε στην αρχή ξένο στο μωράκι μας. Κι ενώ μια μέρα την έχω αγκαλιά και την ταίζω με μπιμπερό, μπαίνει μια μαία με ειδικοτητα στην θηλασμό και μου έβαλε τις φωνές που έδινα ξένο γάλα στο παιδί. Από εκείνη την ώρα, ΔΕΝ ξαναέδωσα ποτέ ξένο. Θέλει πολύ προσοχή πάντως το θέμα γιατί κι εγώ δεν ήξερα που πάνε τα τέσσερα όταν πήγα να γεννήσω!!!!! Παράδειγμα προς αποφυγή... η δική μου ιστορία θηλασμού. 868444

Δεν νομίζω ότι είναι τύχη. Χαίρομαι πάρα πολύ να ακούω περιπτώσεις όπως η δική σου! Έτσι θα έπρεπε να είναι τα πράγματα παντού και μακάρι να το καταφέρουμε κάποια στιγμή και να γίνει αυτό. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που έγραψα την ιστορία μου. Πρέπει κάποια στιγμή στην χώρα μας να γίνουν τα ολα τα μαιευτήρια φιλικά προς το θηλασμό (πραγματικά όμως και όχι για τα μάτια του κόσμου) και οι παιδίατροι να ενημερωθούν επιτέλους. Ξέρεις ποια είναι η μεγαλύτερη απορία μου;;; Εφόσον παλιά οι γυναίκες θήλαζαν πώς, πότε και γιατί μπήκε το ξένο γάλα στις ζωές μας; Κάτι τόσο φυσικό όπως ο θηλασμός-γιατί εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι απλό και φυσικό-θα έπρεπε να υποστηρίζεται από όλους και να μην υπάρχουν συμφέροντα εναντίον του. Θα καταφέρω και εγώ να θηλάσω το δεύτερο και θα γκρεμίσω τα όνειρα πολλών όμως... Και μακάρι να τα καταφέρουν και όλες οι γυναίκες που ακολουθούν!
Το έχω πάρει πολυ πατριωτικά το θέμα το ξέρω αλλά, στην περίπτωσή μου όλοι συμφωνούσαν μαζί μου (όπως στον τρελό λέμε πάντα "ναι") και από πίσω μου "έκαναν τη δουλεία τους" και εγώ "κοιμόμουνα"...

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Stacy έγραψε:
Τελικά ποτέ δεν ξέρεις με σιγουριά τι μπορεί να έφταιξε. Το μόνο που ξέρεις είναι ότι θα ξαναπροσπαθήσεις (όπως κι εγώ!) με "άλλο αέρα". Smile

Ναι έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό! Ποτέ δεν ξέρεις με σιγουριά! Παρόλα αυτά μπράβο σου που έφερες σύμβουλο και το πάλεψες περισσότερο! Αυτό έπρεπε να έχω κάνει και εγώ. Ίσως να είχε αποτέλεσμα στην περίπτωσή μου αλλά ποτέ δεν θα μάθουμε. Crying or Very sad

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MAROULOU έγραψε:ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ.
ΕΓΩ ΠΕΡΑΣΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΥ (ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΙΚΤΕΡΟΥ) ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ (3,5 ΤΟ ΜΩΡΟ) ΚΑΙ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΔΡΟΜΟ ΝΑ ΜΟΥ ΚΟΠΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ. ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΘΕΜΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ. ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΜΕ ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΑΛΛΑ ΧΑΛΑΛΙ.
ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΣΑΡΙΚΗ, ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ (ΣΧΕΔΟΝ ΟΥΤΕ ΤΟ ΕΙΔΑ),ΤΟ ΕΒΑΛΑΝ ΣΕ ΟΞΥΓΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΤΑΧΥΠΝΟΙΑ, ΜΟΥ ΤΟ ΕΦΕΡΝΑΝ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΦΑΓΩΜΕΝΟ, ΕΝΩ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΦΕΡΝΟΥΝ ΝΥΣΤΙΚΟ (ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΕΒΓΑΖΕ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΤΑΙΣΜΑ). ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΓΥΡΙΣΑ ΣΠΙΤΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΚΑΙ ΣΚΟΝΗ ΓΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ. ΕΥΤΥΧΩΣ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΕΠΙΑΣΕ ΑΜΕΣΩΣ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΧΟΡΤΑΙΝΕ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.
ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΑΠΟ ΠΕΙΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ (ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ). ΑΡΧΙΣΑ ΞΑΝΑ ΝΑ ΔΙΝΩ ΞΕΝΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΠΗΚΑ ΕΔΩ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΛΑΒΑ!!!
ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΘΗΛΑΣΜΟΣ!!
Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΝΑ ΣΤΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.

Πω-πω τι πέρασες και εσύ βρε κοπέλα μου! Χαίρομαι πάρα πολύ που τα κατάφερες! Και εγώ στο δεύτερο παιδί με βλέπω όλη μέρα να θηλάζω και όταν δεν θα θηλάζω θα είμαι στο φόρουμ. Εδω μέσα βρίσκει πραγματική βοήθεια!

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ειναι η 2η φορα που θετω το ιδιο ερωτημα αν μπορεις σε παρακαλω απαντησε μου!!!!
Για το ικτερο εφταιγε το ξενο γαλα;;
Αναφερεις πως αν το θηλαζες κανονικα θα ενεργουνταν σωστα και θα το απεβαλλε το ικτερο!!
Υπαρχει λογος για μενα που στο ρωταω αυτο!!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
vasoula έγραψε: Θα ήθελα να ρωτησω κάτι, με λίγα λόγια εννοείς πως το ικτερο παρουσιάστηκε λόγω του ξένου γάλατος;;

Όχι Βασούλα σε καμία περίπτωση. Ο ίκτερος παρουσιάζεται σε μεγάλο ποσοστό νεογνών τις πρώτες μερες της ζωής τους γιατί έχουν ανώριμο συκώτι Οι γιατροί αλλά και τα μαιευτήρια συνιστούν την χωρήγηση ξένου γάλακτος για να φάει το παιδί μεγάλη ποσότητα και να αποβληθεί γρήγορα η χολερυθρίνη από τον οργανισμό του. Στο μαιευτήριο το κατανοώ και το επικροτώ όταν συμβαίνει γιατί η μαμά δεν έχει καταβάσει ακόμα πολύ γάλα. Αλλά στο σπίτι που κόντευα να πάθω μαστίτιδα απο την ποσότητα η μία εβδομάδα χωρίς θηλασμό ήταν υπερβολή γιατί είχα γάλα. Έπρεπε πιο σωστά αν δεν με εμπιστευόταν η παιδίατρος να μου πει να δώσω ξένο γάλα για 1 με 2 μέρες μόνο!
Περισσότερες πληροφορίες για τον ίκτερο θα βρεις εδώ:
http://night-flights.pblogs.gr/2007/04/ikteros-twn-neognwn-iatrikh-selida-77.html

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
vasoula έγραψε: Ειναι η 2η φορα που θετω το ιδιο ερωτημα αν μπορεις σε παρακαλω απαντησε μου!!!!
Για το ικτερο εφταιγε το ξενο γαλα;;
Αναφερεις πως αν το θηλαζες κανονικα θα ενεργουνταν σωστα και θα το απεβαλλε το ικτερο!!
Υπαρχει λογος για μενα που στο ρωταω αυτο!!

Σου απαντούσα την ώρα που έγραφες Very Happy . Ελπίζω να μην είναι κάτι ανησυχητικο. Όχι δεν φταίει το ξένο γάλα για τον ίκτερο αλλά σε πολλές περιπτώσεις δεν είναι απαραίτητη η χορήγησή του. Στο προηγούμενο ποστ που σου απάντησα θα βρεις πιο πολλές πληροφορίες.

Elisabeth_th


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
MariaM έγραψε:
3) Δεν θα άκουγα την παιδίατρο! Η περίπτωση να ευθύνεται το μητρικό γάλα για τον ίκτερο είναι μόλις 1%. Το μωρό έχει υπνηλία όταν ο ίκτερος φτάσει το 19 και μόνο τότε δεν έχει δύναμη να θηλάσει. Τι θα έκανα; Το πιο σωστό θα ήταν να θηλάζω συνέχεια για να ενεργείται συχνά και να αποβάλλει τον ίκτερο.

Απο αυτα που τόνισες για τις νεες μανουλες, να σταθω στον ικτερο που και εμεις περασαμε την 3η μερα απο την γεννηση και ουτε ενας δεν ειπε να θηλασουμε. Παρολαυτα, λογω οτι η λογική-ενστικτό μου ελεγε οτι δεν γινεται κατι που ετρεφε 9 μηνες το μωρο τωρα να του προκαλει ζημια, επεμεινα για θηλασμο (μαλωσα με τις γιατρους για να ακριβολογουμε) εις βαρος της δικης μου υγειας (λεχωνα 3 ημερων για 24 ωρες σε καρεκλα, σε ενα δωματιο μονο με τις λαμπες και μια βρυση (τουαλετα στων επισκεπτων).
Τελικα, οταν γυρισαμε σπιτι, μια χαρα ηταν η μικρη μας, και σε πολυ λιγο χρονο ημασταν μια χαρα!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
new2eenmommy έγραψε:...
Μα δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο δύσκολο να δίνουν στη μάνα να ταίσει το μωρό της!! Ίσα ίσα γλιτώνουν χρόνο, προσωπικό, αποστηρώσεις μπουκαλιών και δεν ξέρω και εγώ τί άλλο κάνουν!
Mad

Μα ακριβώς αυτός είναι ο λόγος! Η μείωση προσωπικού! Θα σου πω κάτι που θυμήθηκα τώρα. Όταν έφευγα από το μαιευτήριο ήρθε η μια μαία με ένα ερωτηματολόγια για να τους αξιολογήσω. Το μαιευτήριο ήθελε να κάνει μειώσεις προσωπικού και αυτές πάσχιζαν να μην συμβεί αυτό. Η τελευταία ερώτηση ήταν αν θα ήθελα να έχω το μωρό μου δίπλα μου όλες αυτές τις μέρες και εγώ με πολύ ειλικρίνια απάντησα ναι. Εκείνη που παρατηρούσε τόση ώρα γιατί μάλλον περίμενε να απαντήσω την ερώτηση που την έκαιγε... μου είπε πως το μαιευτήριο αν εφαρμόσει αυτή την πολιτική θα κάνει μειώσεις προσωπικού και οι μισές θα χάσουν την δουλειά τους. Έτσι άλλαξα την απάντησή μου σε "όχι" αν και τώρα δεν θα το έκανα αυτό. Τις απάντησα όμως πως αυτό είναι παράλογο διότι κάθε νέα μάνα που έχει δίπλα της το μωρό 24 ώρες το 24ωρο και δεν ξέρει πως να το θηλάσει και πως να το αλλάξει θα ζητάει κάθε τρεις και λίγο βοήθεια οπότε η μείωση του προσωπικού θα είναι παράλογη. Αντιθέτως για να είμαι εγώ ως πελάτισσα ικανοποιημένη από το μαιευτήριο θα έπρεπε να υπάρχει άμεση ανταπόκριση που αυτό μάλλον θα οδηγούσε σε αύξηση προσωπικού!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Elisabeth_th έγραψε:

Απο αυτα που τόνισες για τις νεες μανουλες, να σταθω στον ικτερο που και εμεις περασαμε την 3η μερα απο την γεννηση και ουτε ενας δεν ειπε να θηλασουμε. Παρολαυτα, λογω οτι η λογική-ενστικτό μου ελεγε οτι δεν γινεται κατι που ετρεφε 9 μηνες το μωρο τωρα να του προκαλει ζημια, επεμεινα για θηλασμο (μαλωσα με τις γιατρους για να ακριβολογουμε) εις βαρος της δικης μου υγειας (λεχωνα 3 ημερων για 24 ωρες σε καρεκλα, σε ενα δωματιο μονο με τις λαμπες και μια βρυση (τουαλετα στων επισκεπτων).
Τελικα, οταν γυρισαμε σπιτι, μια χαρα ηταν η μικρη μας, και σε πολυ λιγο χρονο ημασταν μια χαρα!

Μπράβο σου που είχες την δύναμη να αντισταθείς! Έκανες πολύ καλό στο μωράκι σου!

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τι γαιδουρα που ειμαι κι εγω σε πηρα απο τα μουτρα ενω απαντουσες πωπω συγνωμη κουκλιτσα μου!!!!
Σε ρωτησα γιατι ανεφερες πως αν θηλαζες κανονικα θα ενεργουνταν συχνα το μωρο και θα το απεβαλλε το ικτερο!!!

Εγω θα ηθελα να πωω......καταρχην κλαιω κλαιω κλαιω τωραααααα Crying or Very sad
Ολες στην οικογενεια μου που εκαναν μωρακια, θειες, ξαδερφες αλλα και φιλες θηλασαν και ηταν κατι που εβλεπα συχνα οταν τις επισκεπτομουν.
Ηταν κατι το μοναδικο...
Οταν εμεινα εγκυος στο πρωτο παιδακι μου ονειρευομουν, σκεφτομουν, λαχταρουσα, ποθουσα την στιγμη που θα θηλασω, ειχα ψωνισει τα πάντα για τον θηλασμο, ειχα διαβασει και καθε φορα που σκεφτομουν τα μωρακια μου στην κοιλιτσα μου και την χαιδευα μου ερχονταν ο θηλασμος στο νου.
Τα πρωτα μου παιδακια τα εχασα αρκετα νωρις, το δευτερο γεννηθηκε υγιεστατο αλλα............δεν καταφερα να θηλασω!!!
Η εγκυμοσυνη μου απο τον 6ο και μετα αρχισε να παρουσιαζει προβληματα μεγαλα προβληματα, αν εχανα και αυτο το μωρο δεν θα το αντεχα, επαθα συσπασεις, εχασα πολυ αμνιακο υγρο μα παρα πολυ, χτυπησα το ποδι μου και πολλα άλλα..........μπηκα μεσα 2 ολοκληρους μηνες και τα φαρμακα και οι αντιβιωσεις μου ηταν παρα πολλα και δεν γινοταν να θηλασω με τιποτα.
Καθε φορα που εφτιαχνα ξενο γαλα του μωρου εκλαιγα εκλαιγα το ταιζα και το φανταζομουν στο στηθος μου...ποσο θα του αρεσε, ποσο πιο ηρεμα και γλυκα θα επινε γαλατακι, λες για αυτο να εχει κολικους το παιδι μου, λες για αυτο να κλαιει; λες για αυτο να μην κοιμαται τα βραδυα; λες για αυτο να ειναι ανυσηχο;; λες για αυτο το ικτερο;
Ολα αυτα με κανουν κι εχω τυψεις και διαβαζοντας ολες εσας που θηλαζετε κλαιω καθε φορα, διαβαζω και που οι περισσοτερες μιλουν πολυ περιφρονητικα για το ξενο γαλα και νιωθω χαλια.
Κριθηκα καποιες φορες ασχημα που δεν θηλασα λες και το εκανα επιτηδες, κανεις ομως δεν ηξερε τι περασα και πως ημουν...που κοντεψα να γεννησω στον 6ο και τα φαρμακα που πηρα.. Crying or Very sad

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μαρια δεν πειραζει δεν αξιζει να στεναχωριεσαι !!! εισαι μια πολυ καλη μανουλα και το μωρο σου δεν θα παθει τιποτα επειδη δεν θηλασε !!! πολυ καλα εκανες και εγραψες ολα αυτα και μακαρι να τα διαβασουν ολοι !
εγω θα τολμησω να πω την αποψη μου για το τι εφταιξε ! εφταιξε η αγνοια που υπαρχει γυρω απο το θεμα ,το μαιευτηριο που εχει τα δικα του συμφεροντα και η σκεψη του ελα μωρε θηλαζω σημαινει βαζω το μωρο στο στηθος !δεν ειναι ετσι τα πραγματα αν δεν θηλασει τις μερες στο μαιευτηριο δεν γινεται τιποτα μετα στο σπιτι ! χανεις πολυτιμο χρονο ! τουλαχιστον εσυ θα ξερεις στο δευτερο παιδακι σου πρωτα ο θεος !!να εισαι καλα και να χαιρεσαι το παιδακι σου !

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις