Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
230 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 230 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 6]

ΑΓΑΠΗ@

ΑΓΑΠΗ@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
anastazia έγραψε:ΚΟΙΤΑ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ..ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΟΛΕΥΕΙ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΟΣΗ ΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΣΥ!ΑΠΟ ΚΕΙ Κ ΠΕΡΑ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ!ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑ ΣΠΤΙ Κ ΤΣΑΚΩΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ!ΕΓΙΝΑΝ Κ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΑΣΕΙΣ Κ ΕΓΩ ΕΚΛΑΙΓΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΠΟΥ ΕΝΙΩΘΑ!ΑΣΕ ΣΟΥ ΛΕΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΘΥΜΑΜΑΙ!

ΝΑΙ!!! ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Rolling Eyes
ΑΝ Κ ΘΑ ΚΑΤΣΙΚΩΘΟΥΝ ΠΙΣΤΕΥΩ Κ ΔΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΩΡΑ...
ΤΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΚΑΘΗΣΩ ΛΙΓΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ, ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΠΟΙΗΘΕΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ, ΝΑ ΜΟΥ ΠΛΥΝΕΙ Κ ΤΑ ΠΙΑΤΟΠΟΤΗΡΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΘΑ ΒΑΛΩ Twisted Evil Twisted EvilΝΑ ΒΑΛΕΙ Κ ΚΑΜΙΑ ΣΚΟΥΠΑ Κ ΑΝΤΕ ΣΤΟ ΚΑΛΟ!!!
ΚΑΛΑ ΤΗ ΣΚΟΥΠΑ ΘΑ ΤΗ ΒΑΛΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΧΕΧΕΧΕΧΕ Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

ΑΓΑΠΗ@

ΑΓΑΠΗ@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
anastazia έγραψε:Α Κ ΚΑΤΙ ΑΣΧΕΤΟ ΑΛΛΑ ΣΕ ΜΕΝΑ ΕΠΙΑΣΕ.ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΥΞΗΣΩ ΤΟ ΓΑΛΑ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΒΛΑΚΕΙΑ Κ ΕΔΩΣΑ ΞΕΝΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΝΩ 5ΛΕΠΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ Κ 5 ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ Κ ΜΕΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΧΟΡΤΑΤΟ ,ΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ 3 ΩΡΕΣ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΘΥΛΑΣΜΟ Κ ΕΤΣΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ Κ ΝΑ ΜΕΙΩΝΕΤΕ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ...Κ ΕΤΣΙ ΕΓΙΝΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ 2ΩΡΟ....

ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ... ΧΘΕΣ ΜΟΛΙΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΝΟ ΕΛΑΦΡΥ ΓΑΛΑ ΑΥΤΟ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ!!! ΕΤΣΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΞΕΔΙΨΑ ΑΛΛΑ ΔΕ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ Κ ΕΤΣΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΚΛΑΜΑ Κ ΚΑΝΕΙ ΕΜΕΤΟΥΣ!!! ΞΕΡΕΙΣ ΓΕΜΑΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΧΟΡΤΑΤΟ Rolling Eyes

ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΕΙΧΑΝ ΔΩΣΕΙ ΣΤΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΟΤΑΝ ΕΦΥΓΑ ΑΝΑ 5 ΛΕΠΤΑ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗΘΟΥΣ Κ ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ!!! Twisted Evil

ΑΓΑΠΗ@

ΑΓΑΠΗ@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κ ΠΑΛΙ ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΟΥ ΑΝΟΙΞΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ cyclops
ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΕΚΤΩΣ Κ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΟ ΘΗΛΑΣΜΟΥ Η ΜΑΙΑ!!

anastazia


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΜΕΣΑ ΣΕ 5 ΛΕΠΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΙΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΑΡΑΙΟ...Η ΚΟΥΝΙΑΔΑ ΜΟΥ ΑΠΕΤΥΧΕ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ...ΕΜΕΝΑ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΗΛΑΖΑ 3 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΣΤΗΘΗ!ΑΛΛΑ Ο ΕΝΑΣ Κ ΑΛΛΑ Ο ΑΛΛΟΣ !!!!!ΓΙΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΓΑΛΕΙ ΑΚΡΗ Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

ΑΓΑΠΗ@

ΑΓΑΠΗ@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MariaM έγραψε:
ΑΓΑΠΗ@ έγραψε:

Γερό να είναι Αγάπη, όπως το λες. Όλα τα άλλα ρυθμίζονται. Νομίζω ότι δεν πρέπει να τσακωθείς με τον άντρα σου γιατί θα τον χρειαστείς για σύμμαχο. Αν δεις ότι ξεπερνάνε τα όρια κάνε τα παράπονά σου τότε. Στόχευσε στο συναίσθημα και καλόπιασέ τον για να μην βρεθεί να κάνει άμυνα, γιατί τότε είναι που θα πισμώσει και εκείνος.

ΝΑΙ ΜΑΡΙΑ ΜΟΥ!!! ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ...Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΜΑΧΟΣ Κ ΝΑ ΜΑΣ ΞΕΛΑΣΠΩΝΕΙ ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Wink

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
anastazia έγραψε:ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΜΕΣΑ ΣΕ 5 ΛΕΠΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΙΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΑΡΑΙΟ...Η ΚΟΥΝΙΑΔΑ ΜΟΥ ΑΠΕΤΥΧΕ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ...ΕΜΕΝΑ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΗΛΑΖΑ 3 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΣΤΗΘΗ!ΑΛΛΑ Ο ΕΝΑΣ Κ ΑΛΛΑ Ο ΑΛΛΟΣ !!!!!ΓΙΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΓΑΛΕΙ ΑΚΡΗ Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Νομίζω ότι πολλά παίζουν ρόλο. Άλλα παιδάκια τρώνε γρήγορα και άλλα πιο αργά. Και εμένα ο δικός μου κατάλαβα από πολύ νωρίς ότι θα έτρωγε αργά... Οπότε μάλλον η αλλαγή στήθους στην περίπτωσή μου θα του προκαλούσε εκνευρισμό...

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
MariaM έγραψε:
marimag έγραψε:κορίτσια καλά και άγια όλα αυτά που λέτε αλλά εγώ επιμένω οτι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική>>>εγω και rooming in ειχα διπλα συνεχως το μωράκι γιατι γέννησα στο Έλενα και αποκλειστικά θήλασα για τρεις μήνες αλλά το παιδί μου δεν έπαιρνε βάρος..το μέγιστο ήταν 500 γραμμαρια τον πρώτο μήνα και μετα κατέβηκε στα 200!!!τι να έκανα??παρά την επιμονή τα ατελειωτα ξενύχτια το παιδί συνεχζώς στο στήθος, νατρώω σούπες κοτόπουλα και ολα πολύ υγειινα δεν έβλεπα φως με το γάλα το παιδί έτρωγε κοιμόταν για λίγο και με΄τα έκλαιγε συνεχως..δεν κοιμόταν κανονικά..ηρέμησε και άρχισε να παίρνει βάρος μόνο όταν πήρε συμπλήρωμα...έχω πειστεί οτι έκανα τα πάντα για να το θηλάσω αποκλειστικά αλλά δεν μπόρεσα γιατι υπήρχε κάποιος λόγος που μακάρι να τον εντοπίσω για να μη μου συμβεί το ίδιο στο δε΄΄υτερο παιδάκι..μια φίλη μου στην Αγγλία που γέννησε δίδυμα ο γιατρός της απέτρεωε από το θηλασμό εκτός απο το κλασικο σαρανταήμερο με συμπλήρωμα βέβαια γιατι το γάλα της ήταν φτωχό σε σίδηρο και πρωτεϊνες..εκεί παίρνουν δείγμα απο το γάλα της μαμας και το εξετάζουν..της είχαν πει είτε θηλάζεις είτε όχι είναι το ίδιο και το αυτό είναι τόσο φτωχό το γάλα σου ποιοτικά που κάνεις κακό στα παιδιά σου...τι να πω πλέον έχω ακούσει πάρα πολλά και θα συνεχίσψ να επιμένων οτι καλός και άγιος ο θηλασμός αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική....


Συμφωνώ ότι καθε περίπτωση είναι διαφορετική. Απλά από την δική μου περίπτωση έμαθα ότι σε εμένα προσωπικά έφταιγε κυρίως το άγχος μου και το ότι δεν ήμουν ήρεμη και όπως κατάλαβα από τα όσα λες μάλλον και εσύ δεν ήσουν. Παρόλα αυτά θεωρώ ότι τα κατάφερες πολύ καλύτερα από εμένα! Το άγχος νομίζω ότι είναι κατασταλτικός παράγοντας και δεν βοηθάει την παραγωγή, αν και πιο πάνω είπες ότι είχες πολύ γάλα οπότε μπορεί απλά να συνέβαινε αυτό που είπε η Σεληνη-Γιώργος ότι δηλαδή είχες υπερπαραγωγή οπότε το μωρό έπαιρνε μόνο το αραιό γάλα που είχες στην αρχή και γι' αυτό δεν χώρταινε και δεν έπαιρνε βάρος. Όπως και να έχει αν έχεις έναν σύμβουλο δίπλα σου να σε παρατηρεί εντοπίζει το πρόβλημα και εγώ αυτό θα κάνω μάλλον την επόμενη φορά. Επίσης νομίζω ότι στον θηλασμό τα μωρά θηλάζουν συχνά, δεν έχουν ωράριο, πράγμα που το γνωρίζεις και στην πράξη. Αντίθετα με το ξένο γάλα που είναι πιο δύσπεπτο κοιμούνται πιο πολλές ώρες συνεχόμενα, πράγμα που το γνωρίζω εγώ στην πράξη και έτσι μένουμε εμείς οι μαμάδες ήσυχες ότι έχουν φάει καλά. Γι' αυτό το καλά αμφιβάλω... Τέλος, θα ήθελα να σου πω αυτό που ακούω συχνά από μαμάδες που τα κατάφεραν να θηλάσουν. Τα παιδιά που θηλάζουν παίρνουν πολύ λιγότερο βάρος σε σχέση με παιδιά που πίνουν ξένο γάλα. Γι' αυτά τα παιδιά υπάρχουν άλλες καμπύλες ανάπτυξης διαφορετικές από αυτές του βιβλιαρίου υγείας. Νομίζω ότι συχνά οι παιδίατροι μας αγχώνουν χωρίς λόγο. Αν πχ ένα παιδάκι δεν παίρνει ή στην χειρότερη χάνει βάρος, τότε ναι, κάτι φταίει.

και εγώ συμφωνώ ότι η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και να μην νιώθεις άσχημα που σταμάτησες το θηλασμό. Εύχομαι με το δεύτερο παιδάκι σου να είναι διαφορετικά τα πράγματα αλλά και να μην είναι να μην στεναχωριέσαι. Η δική σου περίπτωση "επέβαλλε" με κάποιο τρόπο το να δώσεις και ξένο γάλα. και η αλήθεια είναι ότι τα γάλατα που κυκλοφορούν είναι πολύ εμπλουτισμένα και βοηθάν τα παιδάκια να παίρνουν βάρος.
εμένα στον 4 μήνα με αποκλειστικό θηλασμό πήρε μόνο 200 γραμμάρια και θηλάζαμε κάθε 1,5 με 2 ώρες μέρα νύχτα. Αλλά τότε επειδή μπορούσαμε βάλαμε ριζάλευρο και μετά φρούτα και το παιδί πήρε τον άλλο μήνα 700 γραμμάρια, αν ήταν πιο μικρός και εγώ συμπλήρωμα θα του έδινα, δεν θα το άφηνα έτσι.

anastazia


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΕΓΩ "ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΟ ΜΑΓΑΖΑΚΙ"ΕΤΣΙ Κ ΑΛΛΙΩΣ .ΟΤΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ Η ΚΑΘΕΜΙΑ Κ ΑΝ ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΜΠΙΜΠΕΡΟ Κ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ! I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αχ οι γιαγιάδες μας ήξεραν... Πού πήγε αυτή η χαμένη γνώση; Αν θήλαζαν και οι μαμάδες μας τώρα δεν θα ψαχνόμασταν ή δεν θα το αναλύαμε τόσο! Μου άρεσε αυτό που είπε πάντως η Marimag ότι στην Αγγλία εξετάζουν το γάλα σου. Θα ένιωθα πολύ πιο σίγουρη αν ήξερα πόσο θρεπτικό είναι... Μακάρι να γίνει αυτό και στην Ελλάδα κάποια στιγμή, αν και μου ακούγεται πολύ μακρινό...



Έχει επεξεργασθεί από τον/την MariaM στις Δευ Ιουν 13, 2011 2:40 am, 1 φορά

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
anastazia έγραψε:ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΕΓΩ "ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΟ ΜΑΓΑΖΑΚΙ"ΕΤΣΙ Κ ΑΛΛΙΩΣ .ΟΤΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ Η ΚΑΘΕΜΙΑ Κ ΑΝ ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΜΠΙΜΠΕΡΟ Κ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ! I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you

Να είσαι καλά! Σε ευχαριστούμε πολύ για όλα! Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου! Να σας πω κάτι για να γελάσετε με την πάρτη μου; Πριν κάνω το γιο μου έλεγα θέλω μόνο 2 παιδάκια. Τώρα που είδα όμως πως είναι τα παιδιά, λέω ότι θα μπορούσα να κάνω και 5... Τώρα ανακάλυψα πόσο πολύ μου αρέσει ο ρόλος αυτός. Βέβαια στην πραγματικότητα δεν ξέρω αν θα συνεχίσω μετά τα 2, γιατί παίζουν πολλά ρόλο για εμένα. (Εκτός αν μου έρθουν δίδυμα, χαχα!) Αν ήμουν 20 χρονών και πάμπλουτη, θα γεννούσα κάθε 2 χρόνια, κορίτσια! Και αν ξαναείχα ευκαιρία να σπουδάσω θα γινόμουν νηπειαγωγός... Αλλά αν αρχίσω τα αν, δεν θα τελειώσω, χαχαχα!

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
MariaM έγραψε:Αχ η γιαγιάδες μας ήξεραν... Πού πήγε αυτή η χαμένη γνώση; Αν θήλαζαν και οι μαμάδες μας τώρα δεν θα ψαχνόμασταν ή δεν θα το αναλύαμε τόσο! Μου άρεσε αυτό που είπε πάντως η Marimag ότι στην Αγγλία εξετάζουν το γάλα σου. Θα ένιωθα πολύ πιο σίγουρη αν ήξερα πόσο θρεπτικό είναι... Μακάρι να γίνει αυτό και στην Ελλάδα κάποια στιγμή, αν και μου ακούγεται πολύ μακρινό...

Ναι Μαρία μου αν ήξεραν οι μαμάδες μας να μας δείξουν και εμάς θα ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα. Τι καλύτερο να έχεις τη μανούλα σου σύμμαχο και βοηθό σε αυτήν τη φάση της ζωής σου που έισαι τόσο ευάλωτη και ταλαιπωρημένη; Και ούτε μαία, ούτε τίποτα μονάχα τη μανούλα.
Η δική μου μαμά φοβόταν και αυτή μήπως το μωράκι μου δεν χορταίνει και με παρότρυνε να δίνω ξένο, γιατί και η ίδια 40 μέρες μας θήλαζε.
ενάντια σε όλους πρέπει να έρθει μια γυναίκα για να θηλάσει, αφού νιώθεις πως κανείς δεν σε καταλαβαίνει...
επίσης νομίζω ότι οι άντρες ζηλεύουν και λίγο αυτή τη στενή σχέση που αναπτύσσει η μάνα με το παιδί και δεν είναι ιδιαίτερα διευκολυντικοί για το θηλασμό.
Αν σκεφτούμε λίγο τη σκηνή όπου το μωράκι σπαράζει στην αγκαλιά του μπαμπά το παίρνει η μαμά στα χέρια της και ηρεμεί, τι θα πρέπει τότε να νιώσει ο πατέρας;
Για αυτό οι μαμάδες μας έπρεπε να είχαν αυτή τη γνώση. Γιατί και μια μαία δεν την εμπιστεύεσαι τόσο όσο την μαμά σου, ούτε νιώθεις μαζί της τόσο οικεία.

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
MariaM έγραψε:
anastazia έγραψε:ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΕΓΩ "ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΟ ΜΑΓΑΖΑΚΙ"ΕΤΣΙ Κ ΑΛΛΙΩΣ .ΟΤΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ Η ΚΑΘΕΜΙΑ Κ ΑΝ ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΜΠΙΜΠΕΡΟ Κ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ! I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you

Να είσαι καλά! Σε ευχαριστούμε πολύ για όλα! Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου! Να σας πω κάτι για να γελάσετε με την πάρτη μου; Πριν κάνω το γιο μου έλεγα θέλω μόνο 2 παιδάκια. Τώρα που είδα όμως πως είναι τα παιδιά, λέω ότι θα μπορούσα να κάνω και 5... Τώρα ανακάλυψα πόσο πολύ μου αρέσει ο ρόλος αυτός. Βέβαια στην πραγματικότητα δεν ξέρω αν θα συνεχίσω μετά τα 2, γιατί παίζουν πολλά ρόλο για εμένα. (Εκτός αν μου έρθουν δίδυμα, χαχα!) Αν ήμουν 20 χρονών και πάμπλουτη, θα γεννούσα κάθε 2 χρόνια, κορίτσια! Και αν ξαναείχα ευκαιρία να σπουδάσω θα γινόμουν νηπειαγωγός... Αλλά αν αρχίσω τα αν, δεν θα τελειώσω, χαχαχα!

ποτέ δεν είναι αργά, εγώ με τον μπεμπάκο αγκαλιά κάνω το μεταπτυχιακό μου... Αλλά και εγώ αν μπορούσα να μην δουλεύω και να είχα οικονομική άνεση θα έκανα και άλλα παιδάκια. Τώρα χλομό το βλέπω.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MAROULOU έγραψε:
MariaM έγραψε:Αχ η γιαγιάδες μας ήξεραν... Πού πήγε αυτή η χαμένη γνώση; Αν θήλαζαν και οι μαμάδες μας τώρα δεν θα ψαχνόμασταν ή δεν θα το αναλύαμε τόσο! Μου άρεσε αυτό που είπε πάντως η Marimag ότι στην Αγγλία εξετάζουν το γάλα σου. Θα ένιωθα πολύ πιο σίγουρη αν ήξερα πόσο θρεπτικό είναι... Μακάρι να γίνει αυτό και στην Ελλάδα κάποια στιγμή, αν και μου ακούγεται πολύ μακρινό...

Ναι Μαρία μου αν ήξεραν οι μαμάδες μας να μας δείξουν και εμάς θα ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα. Τι καλύτερο να έχεις τη μανούλα σου σύμμαχο και βοηθό σε αυτήν τη φάση της ζωής σου που έισαι τόσο ευάλωτη και ταλαιπωρημένη; Και ούτε μαία, ούτε τίποτα μονάχα τη μανούλα.
Η δική μου μαμά φοβόταν και αυτή μήπως το μωράκι μου δεν χορταίνει και με παρότρυνε να δίνω ξένο, γιατί και η ίδια 40 μέρες μας θήλαζε.
ενάντια σε όλους πρέπει να έρθει μια γυναίκα για να θηλάσει, αφού νιώθεις πως κανείς δεν σε καταλαβαίνει...
επίσης νομίζω ότι οι άντρες ζηλεύουν και λίγο αυτή τη στενή σχέση που αναπτύσσει η μάνα με το παιδί και δεν είναι ιδιαίτερα διευκολυντικοί για το θηλασμό.
Αν σκεφτούμε λίγο τη σκηνή όπου το μωράκι σπαράζει στην αγκαλιά του μπαμπά το παίρνει η μαμά στα χέρια της και ηρεμεί, τι θα πρέπει τότε να νιώσει ο πατέρας;
Για αυτό οι μαμάδες μας έπρεπε να είχαν αυτή τη γνώση. Γιατί και μια μαία δεν την εμπιστεύεσαι τόσο όσο την μαμά σου, ούτε νιώθεις μαζί της τόσο οικεία.

Πόσο δίκιο έχεις!
Την δεύτερη φορά θα ακούω μόνο την μαία και κανέναν άλλο. Η μάνα μου δεν μας θήλασε γιατί με το που της ήρθε το γάλα έτρεχε από παντού λέει. Έχει 3 παραμαστούς (2 στην μια μασχάλη και έναν στην άλλη). Συνολικά λοιπόν 5 θηλές, σπάνιο φαινόμενο. Έτσι δεν γινόταν. Εγω πάντως που είχα 1 λόγω κληρονομικότητας ούτε πρήστηκε ούτε έτρεξε γάλα... Δεν ξέρω τι να πιστεψω.

Όσο για την πίεση από μαμάδες εγώ δεν της έδωσα πολλά περιθώρια και δεν την ήθελα μαζί στο μαιευτήριο να μου κάνει κουμάντο γιατί την ξέρω. Μεταδίδει το άγχος και τον πανικό της στο άψε σβήσε. Αφού να φανταστείς την ειδοποίησε ο άντρας μου ότι γεννάω αφού είχαμε φτάσει και είχα μπει μέσα. Όμως μια κοπέλα στο δωμάτιο μετά την λυπήθηκα πραγματικά. Δεν ξέρω αν το έχω αναφέρει ξανά κάπου... Η κοπελίτσα αυτή ήταν τόσο χαρούμενη όπως όλες που είχε γίνει μαμά και ήταν και ζαλισμένη από την νάρκωση γιατί είχε κάνει έναν μπέμπαρο (ζωή να έχει όπου και αν είναι) 3950γρ. Ακριβώς 1 κιλό πάνω από τον δικό μου. Η μαμά της όμως μια μικροκαμωμένη κυρία της πιπιλούσε συνέχεια το μυαλό να δώσει ξένο στο μαιευτήριο και ότι δεν έχει γάλα ή ότι δεν φτάνει και την έκανε κουρέλι την κοπέλα. Όσο μπόι της έλειπε το είχε σε γλώσσα... Η κοπελα σύντομα κλονίστηκε και αγχώθηκε και άρχισε να στεναχωριέται ότι η μαμά της έχει δίκιο. Πάει η χαρά και η ευτυχία της. Όταν η μαμά της πήγε για λίγο στην τουαλέτα (την δική μας να σημειώσω, που κανονικά απαγορευόταν αλλα τάχα έπλενε τα χέρια της Twisted Evil ) την έπιασα την κοπέλα και της μίλησα. Ευτυχώς την άλλη μέρα ήρθε η μαία της και την ξεμονάχιασε και μακάρι να την βοήθησε και να τα κατάφερε. Αλλά αυτές οι μαμάδες ώρες-ώρες... αχ!

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
MariaM έγραψε:
MAROULOU έγραψε:
MariaM έγραψε:Αχ η γιαγιάδες μας ήξεραν... Πού πήγε αυτή η χαμένη γνώση; Αν θήλαζαν και οι μαμάδες μας τώρα δεν θα ψαχνόμασταν ή δεν θα το αναλύαμε τόσο! Μου άρεσε αυτό που είπε πάντως η Marimag ότι στην Αγγλία εξετάζουν το γάλα σου. Θα ένιωθα πολύ πιο σίγουρη αν ήξερα πόσο θρεπτικό είναι... Μακάρι να γίνει αυτό και στην Ελλάδα κάποια στιγμή, αν και μου ακούγεται πολύ μακρινό...

Ναι Μαρία μου αν ήξεραν οι μαμάδες μας να μας δείξουν και εμάς θα ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα. Τι καλύτερο να έχεις τη μανούλα σου σύμμαχο και βοηθό σε αυτήν τη φάση της ζωής σου που έισαι τόσο ευάλωτη και ταλαιπωρημένη; Και ούτε μαία, ούτε τίποτα μονάχα τη μανούλα.
Η δική μου μαμά φοβόταν και αυτή μήπως το μωράκι μου δεν χορταίνει και με παρότρυνε να δίνω ξένο, γιατί και η ίδια 40 μέρες μας θήλαζε.
ενάντια σε όλους πρέπει να έρθει μια γυναίκα για να θηλάσει, αφού νιώθεις πως κανείς δεν σε καταλαβαίνει...
επίσης νομίζω ότι οι άντρες ζηλεύουν και λίγο αυτή τη στενή σχέση που αναπτύσσει η μάνα με το παιδί και δεν είναι ιδιαίτερα διευκολυντικοί για το θηλασμό.
Αν σκεφτούμε λίγο τη σκηνή όπου το μωράκι σπαράζει στην αγκαλιά του μπαμπά το παίρνει η μαμά στα χέρια της και ηρεμεί, τι θα πρέπει τότε να νιώσει ο πατέρας;
Για αυτό οι μαμάδες μας έπρεπε να είχαν αυτή τη γνώση. Γιατί και μια μαία δεν την εμπιστεύεσαι τόσο όσο την μαμά σου, ούτε νιώθεις μαζί της τόσο οικεία.

Πόσο δίκιο έχεις!
Την δεύτερη φορά θα ακούω μόνο την μαία και κανέναν άλλο. Η μάνα μου δεν μας θήλασε γιατί με το που της ήρθε το γάλα έτρεχε από παντού λέει. Έχει 3 παραμαστούς (2 στην μια μασχάλη και έναν στην άλλη). Συνολικά λοιπόν 5 θηλές, σπάνιο φαινόμενο. Έτσι δεν γινόταν. Εγω πάντως που είχα 1 λόγω κληρονομικότητας ούτε πρήστηκε ούτε έτρεξε γάλα... Δεν ξέρω τι να πιστεψω.

Όσο για την πίεση από μαμάδες εγώ δεν της έδωσα πολλά περιθώρια και δεν την ήθελα μαζί στο μαιευτήριο να μου κάνει κουμάντο γιατί την ξέρω. Μεταδίδει το άγχος και τον πανικό της στο άψε σβήσε. Αφού να φανταστείς την ειδοποίησε ο άντρας μου ότι γεννάω αφού είχαμε φτάσει και είχα μπει μέσα. Όμως μια κοπέλα στο δωμάτιο μετά την λυπήθηκα πραγματικά. Δεν ξέρω αν το έχω αναφέρει ξανά κάπου... Η κοπελίτσα αυτή ήταν τόσο χαρούμενη όπως όλες που είχε γίνει μαμά και ήταν και ζαλισμένη από την νάρκωση γιατί είχε κάνει έναν μπέμπαρο (ζωή να έχει όπου και αν είναι) 3950γρ. Ακριβώς 1 κιλό πάνω από τον δικό μου. Η μαμά της όμως μια μικροκαμωμένη κυρία της πιπιλούσε συνέχεια το μυαλό να δώσει ξένο στο μαιευτήριο και ότι δεν έχει γάλα ή ότι δεν φτάνει και την έκανε κουρέλι την κοπέλα. Όσο μπόι της έλειπε το είχε σε γλώσσα... Η κοπελα σύντομα κλονίστηκε και αγχώθηκε και άρχισε να στεναχωριέται ότι η μαμά της έχει δίκιο. Πάει η χαρά και η ευτυχία της. Όταν η μαμά της πήγε για λίγο στην τουαλέτα (την δική μας να σημειώσω, που κανονικά απαγορευόταν αλλα τάχα έπλενε τα χέρια της Twisted Evil ) την έπιασα την κοπέλα και της μίλησα. Ευτυχώς την άλλη μέρα ήρθε η μαία της και την ξεμονάχιασε και μακάρι να την βοήθησε και να τα κατάφερε. Αλλά αυτές οι μαμάδες ώρες-ώρες... αχ!

εμένα δεν ήταν τόσο πιεστική, αν εξαιρέσουμε το γεγονός πως είχε πολύ άγχος για τη γέννα μου και δεν το έκρυβε (ήταν και η πρώτη φορά που μπήκα σε κλινική, δόξα τω θεώ είμαι τέρας υγείας). όταν όμως με τρέχαν πανικόβλητοι όλοι γιατρός, νοσηλεύτριες, αναισθησιολόγος στο χειρουργείο για την καισσαρική γιατί χάναμε το μωρό καθόντουσαν έξω με τον άντρα μου και έκλαιγαν και οι δύο...
ευτυχώς όλα καλά, με βοήθησε και στο σπίτι τις πρώτες μέρες, αλλά όταν άκουγε ότι όλη τη νύχτα κλαίει και δεν κοιμάται και θηλάζουμε κάθε 1,5 ώρα μου έλεγε να του δώσω ξένο να χορτάσει και να κοιμηθεί. και ο άντρας μου τα ίδια. ευτυχώς δεν τους άκουγα.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MAROULOU έγραψε:
MariaM έγραψε:
MAROULOU έγραψε:
MariaM έγραψε:Αχ η γιαγιάδες μας ήξεραν... Πού πήγε αυτή η χαμένη γνώση; Αν θήλαζαν και οι μαμάδες μας τώρα δεν θα ψαχνόμασταν ή δεν θα το αναλύαμε τόσο! Μου άρεσε αυτό που είπε πάντως η Marimag ότι στην Αγγλία εξετάζουν το γάλα σου. Θα ένιωθα πολύ πιο σίγουρη αν ήξερα πόσο θρεπτικό είναι... Μακάρι να γίνει αυτό και στην Ελλάδα κάποια στιγμή, αν και μου ακούγεται πολύ μακρινό...

Ναι Μαρία μου αν ήξεραν οι μαμάδες μας να μας δείξουν και εμάς θα ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα. Τι καλύτερο να έχεις τη μανούλα σου σύμμαχο και βοηθό σε αυτήν τη φάση της ζωής σου που έισαι τόσο ευάλωτη και ταλαιπωρημένη; Και ούτε μαία, ούτε τίποτα μονάχα τη μανούλα.
Η δική μου μαμά φοβόταν και αυτή μήπως το μωράκι μου δεν χορταίνει και με παρότρυνε να δίνω ξένο, γιατί και η ίδια 40 μέρες μας θήλαζε.
ενάντια σε όλους πρέπει να έρθει μια γυναίκα για να θηλάσει, αφού νιώθεις πως κανείς δεν σε καταλαβαίνει...
επίσης νομίζω ότι οι άντρες ζηλεύουν και λίγο αυτή τη στενή σχέση που αναπτύσσει η μάνα με το παιδί και δεν είναι ιδιαίτερα διευκολυντικοί για το θηλασμό.
Αν σκεφτούμε λίγο τη σκηνή όπου το μωράκι σπαράζει στην αγκαλιά του μπαμπά το παίρνει η μαμά στα χέρια της και ηρεμεί, τι θα πρέπει τότε να νιώσει ο πατέρας;
Για αυτό οι μαμάδες μας έπρεπε να είχαν αυτή τη γνώση. Γιατί και μια μαία δεν την εμπιστεύεσαι τόσο όσο την μαμά σου, ούτε νιώθεις μαζί της τόσο οικεία.

Πόσο δίκιο έχεις!
Την δεύτερη φορά θα ακούω μόνο την μαία και κανέναν άλλο. Η μάνα μου δεν μας θήλασε γιατί με το που της ήρθε το γάλα έτρεχε από παντού λέει. Έχει 3 παραμαστούς (2 στην μια μασχάλη και έναν στην άλλη). Συνολικά λοιπόν 5 θηλές, σπάνιο φαινόμενο. Έτσι δεν γινόταν. Εγω πάντως που είχα 1 λόγω κληρονομικότητας ούτε πρήστηκε ούτε έτρεξε γάλα... Δεν ξέρω τι να πιστεψω.

Όσο για την πίεση από μαμάδες εγώ δεν της έδωσα πολλά περιθώρια και δεν την ήθελα μαζί στο μαιευτήριο να μου κάνει κουμάντο γιατί την ξέρω. Μεταδίδει το άγχος και τον πανικό της στο άψε σβήσε. Αφού να φανταστείς την ειδοποίησε ο άντρας μου ότι γεννάω αφού είχαμε φτάσει και είχα μπει μέσα. Όμως μια κοπέλα στο δωμάτιο μετά την λυπήθηκα πραγματικά. Δεν ξέρω αν το έχω αναφέρει ξανά κάπου... Η κοπελίτσα αυτή ήταν τόσο χαρούμενη όπως όλες που είχε γίνει μαμά και ήταν και ζαλισμένη από την νάρκωση γιατί είχε κάνει έναν μπέμπαρο (ζωή να έχει όπου και αν είναι) 3950γρ. Ακριβώς 1 κιλό πάνω από τον δικό μου. Η μαμά της όμως μια μικροκαμωμένη κυρία της πιπιλούσε συνέχεια το μυαλό να δώσει ξένο στο μαιευτήριο και ότι δεν έχει γάλα ή ότι δεν φτάνει και την έκανε κουρέλι την κοπέλα. Όσο μπόι της έλειπε το είχε σε γλώσσα... Η κοπελα σύντομα κλονίστηκε και αγχώθηκε και άρχισε να στεναχωριέται ότι η μαμά της έχει δίκιο. Πάει η χαρά και η ευτυχία της. Όταν η μαμά της πήγε για λίγο στην τουαλέτα (την δική μας να σημειώσω, που κανονικά απαγορευόταν αλλα τάχα έπλενε τα χέρια της Twisted Evil ) την έπιασα την κοπέλα και της μίλησα. Ευτυχώς την άλλη μέρα ήρθε η μαία της και την ξεμονάχιασε και μακάρι να την βοήθησε και να τα κατάφερε. Αλλά αυτές οι μαμάδες ώρες-ώρες... αχ!

εμένα δεν ήταν τόσο πιεστική, αν εξαιρέσουμε το γεγονός πως είχε πολύ άγχος για τη γέννα μου και δεν το έκρυβε (ήταν και η πρώτη φορά που μπήκα σε κλινική, δόξα τω θεώ είμαι τέρας υγείας). όταν όμως με τρέχαν πανικόβλητοι όλοι γιατρός, νοσηλεύτριες, αναισθησιολόγος στο χειρουργείο για την καισσαρική γιατί χάναμε το μωρό καθόντουσαν έξω με τον άντρα μου και έκλαιγαν και οι δύο...
ευτυχώς όλα καλά, με βοήθησε και στο σπίτι τις πρώτες μέρες, αλλά όταν άκουγε ότι όλη τη νύχτα κλαίει και δεν κοιμάται και θηλάζουμε κάθε 1,5 ώρα μου έλεγε να του δώσω ξένο να χορτάσει και να κοιμηθεί. και ο άντρας μου τα ίδια. ευτυχώς δεν τους άκουγα.

Εγώ από τις ορμόνες είχα γίνει αγρίμι. Δεν ήθελα ούτε να το αγγίζει. Έπιανε να το αλλάξει χωρίς να με ρωτήσει και τσακωνόμασταν γιατί ήθελα να το κάνω μόνη μου για να μάθω. Μου έκανε υποδείξεις, είχε γνώμη για όλα και ακόμα έχουν και αμφισβητούν όσα λέει η παιδίατρος ακόμα και για κάτι ασήμαντο. Νομίζω οτι τους πειράζει που δεν ακούω τις συμβουλές γιατί νιώθουν πως τους ακυρώνω σαν γονείς. Χάσμα γενεών. Δεν δέχονται ότι τα δεδομένα αλλάζουν γιατί αλλάζει η εποχή και η ίδια η φύση...

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Νομίζω οτι τους πειράζει που δεν ακούω τις συμβουλές γιατί νιώθουν πως τους ακυρώνω σαν γονείς.

να για κάτι τέτοια που λες σε ρώτησα αν είσαι ψυχολόγος. Έτσι είναι ακυρώνονται και επίσης υπάρχει και ένας ανταγωνισμος σε πολλές γιαγιάδες του τύπου εγώ τα καταφερα καλά με τα παιδιά μου και μην τα καταφέρεις εσύ καλύτερα με τα δικά σου! Η εγώ ξέρω γιατί τα πέρασα εσύ δεν ξέρεις...
Και από τη στιγμή που γινόμαστε και εμείς μαμάδες, κάπου χάνουν και αυτές τον ρόλο τους (τον μαμαδίστικο) και κάνοντας συνέχεια παρεμβάσεις στον τρόπο που μεγαλώνουμε τα παιδιά μας επιθυμούν να μας έχουν ακόμη σαν παιδάκια τους,γιατί με αυτόν τον τρόπο έμαθαν να είναι σημαντικές στη ζωή μας.
είναι δύσκολο να μας δουν σαν ενήλικες και ως ίσες με αυτές, γιατί αυτό προυποθέτει μία αλλαγή στη σχέση.
η μαμά μου για παράδειγμα μου λέει μέχρι να πεθάνω θα είμαι η μαμά σου και θα σε συμβουλέυω...
το θέμα είναι ότι με "συμβουλεύει", όχι ότι μου λέει μία γνώμη για να την επεξεργαστώ και αν μου αρέσει να την κρατήσω...

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MAROULOU έγραψε:Νομίζω οτι τους πειράζει που δεν ακούω τις συμβουλές γιατί νιώθουν πως τους ακυρώνω σαν γονείς.

να για κάτι τέτοια που λες σε ρώτησα αν είσαι ψυχολόγος. Έτσι είναι ακυρώνονται και επίσης υπάρχει και ένας ανταγωνισμος σε πολλές γιαγιάδες του τύπου εγώ τα καταφερα καλά με τα παιδιά μου και μην τα καταφέρεις εσύ καλύτερα με τα δικά σου! Η εγώ ξέρω γιατί τα πέρασα εσύ δεν ξέρεις...
Και από τη στιγμή που γινόμαστε και εμείς μαμάδες, κάπου χάνουν και αυτές τον ρόλο τους (τον μαμαδίστικο) και κάνοντας συνέχεια παρεμβάσεις στον τρόπο που μεγαλώνουμε τα παιδιά μας επιθυμούν να μας έχουν ακόμη σαν παιδάκια τους,γιατί με αυτόν τον τρόπο έμαθαν να είναι σημαντικές στη ζωή μας.
είναι δύσκολο να μας δουν σαν ενήλικες και ως ίσες με αυτές, γιατί αυτό προυποθέτει μία αλλαγή στη σχέση.
η μαμά μου για παράδειγμα μου λέει μέχρι να πεθάνω θα είμαι η μαμά σου και θα σε συμβουλέυω...
το θέμα είναι ότι με "συμβουλεύει", όχι ότι μου λέει μία γνώμη για να την επεξεργαστώ και αν μου αρέσει να την κρατήσω...

Είναι ανταγωνιστική η σχέση τώρα το βλέπω και εγώ καθαρά. Και πάντα ήταν τελικά. Απλά είναι τόσο σημαντικός ο ρόλος της μαμάς που ενώ σε εμένα συνέβη αυτόματα με το που γέννησα εκείνη δυσκολεύεται να το συνειδητοποιήσει ότι ο πιο ουσιαστικός της ρόλος για την ζωή μου πλέων είναι να φέρεται σαν γιαγιά! Και το βλέπω αυτό και στον πεθερό μου με τον άντρα μου. Η τάση να μην παραδέχονται ότι τα παιδιά μπορεί να κάνουν κάποια πράγματα καλύτερα από εκείνους. Πώς γίνεται η εμπειρία χρόνων για παράδειγμα σε ένα επάγγελμα, να χάνει έδαφος όταν ένα νέο παιδί που έχει σπουδάσει το αντικείμενο, μαθαίνει όπως είναι φυσικό πολύ πιο γρήγορα στην πράξη και αποκτά πολύ πιο γρήγορα εμπειρία από κάποιον παλιό που τα έμαθε μόνο στην πράξη; Ο πεθερός μου συνταξιούχος πια σε επάγγελμα παρεμφερές με το επάγγελμα του άντρα μου. Έρχονται συχνά σε σύγκρουση για τετοια θέματα γιατί είναι κάτι που παθιάζονται και οι δύο. Όπως εγώ και η μαμά μου με την μητρότητα. Είναι αναπόφεκτο τελικά, νομίζω. Την συμβουλή και την κουβέντα την δέχομαι και εγώ. Την επιβολή της "συμβουλής" δεν δέχομαι. Wink Ειλικρινά δεν θέλω όταν μεγαλώσει το παιδί μου, να το αντιμετωπίζω έτσι... και ξέρω ότι θα κρατιέμαι με νύχια και με δόντια για να μην το κάνω, αλλά δεν θα με έχει ανάγκη, το ξέρω.

marimag

marimag
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
MariaM έγραψε:
marimag έγραψε:κορίτσια καλά και άγια όλα αυτά που λέτε αλλά εγώ επιμένω οτι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική>>>εγω και rooming in ειχα διπλα συνεχως το μωράκι γιατι γέννησα στο Έλενα και αποκλειστικά θήλασα για τρεις μήνες αλλά το παιδί μου δεν έπαιρνε βάρος..το μέγιστο ήταν 500 γραμμαρια τον πρώτο μήνα και μετα κατέβηκε στα 200!!!τι να έκανα??παρά την επιμονή τα ατελειωτα ξενύχτια το παιδί συνεχζώς στο στήθος, νατρώω σούπες κοτόπουλα και ολα πολύ υγειινα δεν έβλεπα φως με το γάλα το παιδί έτρωγε κοιμόταν για λίγο και με΄τα έκλαιγε συνεχως..δεν κοιμόταν κανονικά..ηρέμησε και άρχισε να παίρνει βάρος μόνο όταν πήρε συμπλήρωμα...έχω πειστεί οτι έκανα τα πάντα για να το θηλάσω αποκλειστικά αλλά δεν μπόρεσα γιατι υπήρχε κάποιος λόγος που μακάρι να τον εντοπίσω για να μη μου συμβεί το ίδιο στο δε΄΄υτερο παιδάκι..μια φίλη μου στην Αγγλία που γέννησε δίδυμα ο γιατρός της απέτρεωε από το θηλασμό εκτός απο το κλασικο σαρανταήμερο με συμπλήρωμα βέβαια γιατι το γάλα της ήταν φτωχό σε σίδηρο και πρωτεϊνες..εκεί παίρνουν δείγμα απο το γάλα της μαμας και το εξετάζουν..της είχαν πει είτε θηλάζεις είτε όχι είναι το ίδιο και το αυτό είναι τόσο φτωχό το γάλα σου ποιοτικά που κάνεις κακό στα παιδιά σου...τι να πω πλέον έχω ακούσει πάρα πολλά και θα συνεχίσψ να επιμένων οτι καλός και άγιος ο θηλασμός αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική....


Συμφωνώ ότι καθε περίπτωση είναι διαφορετική. Απλά από την δική μου περίπτωση έμαθα ότι σε εμένα προσωπικά έφταιγε κυρίως το άγχος μου και το ότι δεν ήμουν ήρεμη και όπως κατάλαβα από τα όσα λες μάλλον και εσύ δεν ήσουν. Παρόλα αυτά θεωρώ ότι τα κατάφερες πολύ καλύτερα από εμένα! Το άγχος νομίζω ότι είναι κατασταλτικός παράγοντας και δεν βοηθάει την παραγωγή, αν και πιο πάνω είπες ότι είχες πολύ γάλα οπότε μπορεί απλά να συνέβαινε αυτό που είπε η Σεληνη-Γιώργος ότι δηλαδή είχες υπερπαραγωγή οπότε το μωρό έπαιρνε μόνο το αραιό γάλα που είχες στην αρχή και γι' αυτό δεν χώρταινε και δεν έπαιρνε βάρος. Όπως και να έχει αν έχεις έναν σύμβουλο δίπλα σου να σε παρατηρεί εντοπίζει το πρόβλημα και εγώ αυτό θα κάνω μάλλον την επόμενη φορά. Επίσης νομίζω ότι στον θηλασμό τα μωρά θηλάζουν συχνά, δεν έχουν ωράριο, πράγμα που το γνωρίζεις και στην πράξη. Αντίθετα με το ξένο γάλα που είναι πιο δύσπεπτο κοιμούνται πιο πολλές ώρες συνεχόμενα, πράγμα που το γνωρίζω εγώ στην πράξη και έτσι μένουμε εμείς οι μαμάδες ήσυχες ότι έχουν φάει καλά. Γι' αυτό το καλά αμφιβάλω... Τέλος, θα ήθελα να σου πω αυτό που ακούω συχνά από μαμάδες που τα κατάφεραν να θηλάσουν. Τα παιδιά που θηλάζουν παίρνουν πολύ λιγότερο βάρος σε σχέση με παιδιά που πίνουν ξένο γάλα. Γι' αυτά τα παιδιά υπάρχουν άλλες καμπύλες ανάπτυξης διαφορετικές από αυτές του βιβλιαρίου υγείας. Νομίζω ότι συχνά οι παιδίατροι μας αγχώνουν χωρίς λόγο. Αν πχ ένα παιδάκι δεν παίρνει ή στην χειρότερη χάνει βάρος, τότε ναι, κάτι φταίει.

Μαράκι μου πραγματικά αυτό που λες το ήξεα...άλλαξα 5 παιδίατρους και σε ολους έλεγα αυτό οτι παίρνει λίγο βάρος και είναι εκτος καμπύλης γιατί θηλάζει..οι καμπύλες έχουν φτιαχτεί με βάση στοιχεία απο μωρά που πίνουν ξένα γάλατα....και ομως μου έλεγαν οκ αλλά το παιδί έχει ξεφύγει επικίνδυνα 300 και 200 γραμαμρια το μήνα είναι πολύ λίγα...ξερω μωρακια που μόνο με θηλασμό παίρνουν ένα κιλα..τέλος πάντων όσοσν αφορά την ωυχραιμία και το άγχος ήμουνα αποφασισμένη και το έβλεπα τελείως αποστασιοποιημένα..έλεγα θα θηλάσει οτι και να γίνει όσο τονβάζω στοσ τήθος τόσοσ θα έχω γάλα..δεν άκουγα κανέναν και πραγματικά τη μανα μου την κάκιζα δεν σήκωνα μύγα στο σπαθί μου αφού η αδερφή μου μου έλεγε ρε ρίξε λίγο νερό στο ποτήρι σου δώστου συμπλήρωμα έστω το βράδυ τίποτα εγω εκείιιιιιι....μόνο στήθος και το παιδί να βελάζει έχω πειστεί οτι πρέπει να είχα κάτι ορμονομικό την επόμενη φορά πραγματικά σου μιλάω θα δώσω το γάλα μου για αναλυση...μιλάμε υήλζα κάθε μια ώρα καταλαβαίνεις???το παιδί κοιμότα μόνο όταν κουραζόταν πάνων στο στήθος..απορώ και εγω πως άντεξα.... Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad

mamamatina

mamamatina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τε΄λικάόλες οι μαμάδες- γιαγιάδες ίδιες είναι? Και η δικά μου ακρίβώς τα ίδια κάνει! Ξεφύγαμε λιγο από το θέμα όμως. Πάντως η γυναίκα που θηλάζει όσο καιρό και αν είναι αυτό, εν μέρει είναι λεχώνα λόγω των ορμονών. Τα λέει η παιδίατρος στον άντρα μου κάθε φορα που πάμε αλλά... την άλλη μέρα τα ξεχνάει.

mamamatina

mamamatina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Επίσης πάλι η παιδίατρος καθως και ο γυναικολόγος επιμένουν όσο θηλάζω να συνεχίσω κανονικά το σίδηρο για να περνάει στο γάλα. Η παιδίατρος λέει και για ασβέστιο αλλά εγώ επειδή δεν έπαιρνα στην εγκυμοσύνη δεν παιρνω και τώρα.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
marimag έγραψε:
MariaM έγραψε:
marimag έγραψε:κορίτσια καλά και άγια όλα αυτά που λέτε αλλά εγώ επιμένω οτι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική>>>εγω και rooming in ειχα διπλα συνεχως το μωράκι γιατι γέννησα στο Έλενα και αποκλειστικά θήλασα για τρεις μήνες αλλά το παιδί μου δεν έπαιρνε βάρος..το μέγιστο ήταν 500 γραμμαρια τον πρώτο μήνα και μετα κατέβηκε στα 200!!!τι να έκανα??παρά την επιμονή τα ατελειωτα ξενύχτια το παιδί συνεχζώς στο στήθος, νατρώω σούπες κοτόπουλα και ολα πολύ υγειινα δεν έβλεπα φως με το γάλα το παιδί έτρωγε κοιμόταν για λίγο και με΄τα έκλαιγε συνεχως..δεν κοιμόταν κανονικά..ηρέμησε και άρχισε να παίρνει βάρος μόνο όταν πήρε συμπλήρωμα...έχω πειστεί οτι έκανα τα πάντα για να το θηλάσω αποκλειστικά αλλά δεν μπόρεσα γιατι υπήρχε κάποιος λόγος που μακάρι να τον εντοπίσω για να μη μου συμβεί το ίδιο στο δε΄΄υτερο παιδάκι..μια φίλη μου στην Αγγλία που γέννησε δίδυμα ο γιατρός της απέτρεωε από το θηλασμό εκτός απο το κλασικο σαρανταήμερο με συμπλήρωμα βέβαια γιατι το γάλα της ήταν φτωχό σε σίδηρο και πρωτεϊνες..εκεί παίρνουν δείγμα απο το γάλα της μαμας και το εξετάζουν..της είχαν πει είτε θηλάζεις είτε όχι είναι το ίδιο και το αυτό είναι τόσο φτωχό το γάλα σου ποιοτικά που κάνεις κακό στα παιδιά σου...τι να πω πλέον έχω ακούσει πάρα πολλά και θα συνεχίσψ να επιμένων οτι καλός και άγιος ο θηλασμός αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική....


Συμφωνώ ότι καθε περίπτωση είναι διαφορετική. Απλά από την δική μου περίπτωση έμαθα ότι σε εμένα προσωπικά έφταιγε κυρίως το άγχος μου και το ότι δεν ήμουν ήρεμη και όπως κατάλαβα από τα όσα λες μάλλον και εσύ δεν ήσουν. Παρόλα αυτά θεωρώ ότι τα κατάφερες πολύ καλύτερα από εμένα! Το άγχος νομίζω ότι είναι κατασταλτικός παράγοντας και δεν βοηθάει την παραγωγή, αν και πιο πάνω είπες ότι είχες πολύ γάλα οπότε μπορεί απλά να συνέβαινε αυτό που είπε η Σεληνη-Γιώργος ότι δηλαδή είχες υπερπαραγωγή οπότε το μωρό έπαιρνε μόνο το αραιό γάλα που είχες στην αρχή και γι' αυτό δεν χώρταινε και δεν έπαιρνε βάρος. Όπως και να έχει αν έχεις έναν σύμβουλο δίπλα σου να σε παρατηρεί εντοπίζει το πρόβλημα και εγώ αυτό θα κάνω μάλλον την επόμενη φορά. Επίσης νομίζω ότι στον θηλασμό τα μωρά θηλάζουν συχνά, δεν έχουν ωράριο, πράγμα που το γνωρίζεις και στην πράξη. Αντίθετα με το ξένο γάλα που είναι πιο δύσπεπτο κοιμούνται πιο πολλές ώρες συνεχόμενα, πράγμα που το γνωρίζω εγώ στην πράξη και έτσι μένουμε εμείς οι μαμάδες ήσυχες ότι έχουν φάει καλά. Γι' αυτό το καλά αμφιβάλω... Τέλος, θα ήθελα να σου πω αυτό που ακούω συχνά από μαμάδες που τα κατάφεραν να θηλάσουν. Τα παιδιά που θηλάζουν παίρνουν πολύ λιγότερο βάρος σε σχέση με παιδιά που πίνουν ξένο γάλα. Γι' αυτά τα παιδιά υπάρχουν άλλες καμπύλες ανάπτυξης διαφορετικές από αυτές του βιβλιαρίου υγείας. Νομίζω ότι συχνά οι παιδίατροι μας αγχώνουν χωρίς λόγο. Αν πχ ένα παιδάκι δεν παίρνει ή στην χειρότερη χάνει βάρος, τότε ναι, κάτι φταίει.

Μαράκι μου πραγματικά αυτό που λες το ήξεα...άλλαξα 5 παιδίατρους και σε ολους έλεγα αυτό οτι παίρνει λίγο βάρος και είναι εκτος καμπύλης γιατί θηλάζει..οι καμπύλες έχουν φτιαχτεί με βάση στοιχεία απο μωρά που πίνουν ξένα γάλατα....και ομως μου έλεγαν οκ αλλά το παιδί έχει ξεφύγει επικίνδυνα 300 και 200 γραμαμρια το μήνα είναι πολύ λίγα...ξερω μωρακια που μόνο με θηλασμό παίρνουν ένα κιλα..τέλος πάντων όσοσν αφορά την ωυχραιμία και το άγχος ήμουνα αποφασισμένη και το έβλεπα τελείως αποστασιοποιημένα..έλεγα θα θηλάσει οτι και να γίνει όσο τονβάζω στοσ τήθος τόσοσ θα έχω γάλα..δεν άκουγα κανέναν και πραγματικά τη μανα μου την κάκιζα δεν σήκωνα μύγα στο σπαθί μου αφού η αδερφή μου μου έλεγε ρε ρίξε λίγο νερό στο ποτήρι σου δώστου συμπλήρωμα έστω το βράδυ τίποτα εγω εκείιιιιιι....μόνο στήθος και το παιδί να βελάζει έχω πειστεί οτι πρέπει να είχα κάτι ορμονομικό την επόμενη φορά πραγματικά σου μιλάω θα δώσω το γάλα μου για αναλυση...μιλάμε υήλζα κάθε μια ώρα καταλαβαίνεις???το παιδί κοιμότα μόνο όταν κουραζόταν πάνων στο στήθος..απορώ και εγω πως άντεξα.... Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad

Πωπω, κοπέλα μου, μπράβο σου και πάλι μπράβο σου που άντεξες! Έχω ακούσει ακόμα και περίπτωση που η ίδια η σύμβουλος θηλασμού πρότεινε σε μαμά συμπλήρωμα ξένο γάλα. Πραγματικά χαίρομαι που μοιράστηκες μαζί μας την εμπειρία σου! Η κάθε εμπειρία κάποιον θα βοηθήσει. Μακάρι να τα καταφέρεις στο δεύτερο παιδάκι σου και να μην έχεις τα προβλήματα που είχες στο πρώτο. Αν όλα πάνε καλά έχεις ένα ατού! Έχεις εμπειρία αποκλειστικού θηλασμού 3 μηνών και ξέρεις πολλά περισσότερα από εμένα που δεν είχα την τύχει να ζήσω την εδραίωση της γαλουχίας... Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά και να εντοπίσεις τι έφταιξε πραγματικά! I love you I love you I love you

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamamatina έγραψε:Επίσης πάλι η παιδίατρος καθως και ο γυναικολόγος επιμένουν όσο θηλάζω να συνεχίσω κανονικά το σίδηρο για να περνάει στο γάλα. Η παιδίατρος λέει και για ασβέστιο αλλά εγώ επειδή δεν έπαιρνα στην εγκυμοσύνη δεν παιρνω και τώρα.

Ναι και εμένα μου το είχε πει ο γιατρός να τα συνεχίσω αυτά!

dimitra37

dimitra37
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Στο site περι θηλασμου.gr μπορειτε να κανετε καταγγελια για νοσοκομειο η'κλινικη που οχι μονο δεν σας βοηθησε αλλα σας απετρεψε να θηλασετε. Εαν συμβει κατι τετοιο σε μενα επι τοπου τηλεφωνο στο γιατρο μου, στο παιδιατρο, στη συμβολο θηλασμου και στο site καταγγελια αν θελουν ας δωσουν ξενο γαλα χωρις τη συγκαταθεση μου.

http://www.worldjamboree.gr

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
dimitra37 έγραψε:Στο site περι θηλασμου.gr μπορειτε να κανετε καταγγελια για νοσοκομειο η'κλινικη που οχι μονο δεν σας βοηθησε αλλα σας απετρεψε να θηλασετε. Εαν συμβει κατι τετοιο σε μενα επι τοπου τηλεφωνο στο γιατρο μου, στο παιδιατρο, στη συμβολο θηλασμου και στο site καταγγελια αν θελουν ας δωσουν ξενο γαλα χωρις τη συγκαταθεση μου.

Επίσης υπάρχει και σχετικό ερωτηματολόγιο που έχω συμπληρώσει σε αυτό το σάιτ. Στο δεύτερο παιδί, δεν το συζητώ, θα φτάσω στα άκρα.

ΑΓΑΠΗ@

ΑΓΑΠΗ@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
anastazia έγραψε:ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΕΓΩ "ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΟ ΜΑΓΑΖΑΚΙ"ΕΤΣΙ Κ ΑΛΛΙΩΣ .ΟΤΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ Η ΚΑΘΕΜΙΑ Κ ΑΝ ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΜΠΙΜΠΕΡΟ Κ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ! I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you

ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ!!!!! ΕΣΥ Κ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ
Very Happy ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ Κ ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Κ ΓΝΩΡΙΖΩ Smile

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις