Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
191 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 191 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 6]

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
selini-giorgos έγραψε:Νομιζω οτι υπαρχουν ακραιες συμπεριφορες και απο τις 2 πλευρες.Και απο τους υποστηρικτες του θηλασμου και απο αυτους που δεν θηλαζουν.Οι μεν φανατιζονται για τον θηλασμο και κρινουν οποια μανα δεν θηλασει με ασχημο τροπο και οι δε κρινουν τις μανες που θηλαζουν σαν να κανουν κανενα εγκλημα γιατι θελουν να δικαιολογησουν τις ενοχες τους.Και οι δυο συμπεριφορες ειναι απλως απαραδεκτες.Η καθε μανουλα αποφασιζει για το τι θελει να πραξει και κανεις δεν ειναι αξιος να κρινει κανεναν.Απλα εδω ειναι η ενοτητα του θηλασμου και η καθε μανουλα γραφει την εμπειρια της.Ας μην χαλασουμε το θεμα της Μαριας καλυτερα ε?Φιλια σε ολες.

εννοειται θα συμφωνησω με την selini-giorgos:lol: Laughing

να πω μια σκεψη μου για την συμπεριφορα των γιατρων που ειναι υπερ του θηλασμου (εμπρακτα), σαφως γνωριζουν οτι οταν εχεις να αντιμετωπισεις μια λεχωνα η συμπεριφορα σου θα πρεπει να ειναι ιδιαιτερη.Δεν την κραζεις,δεν την βγαζεις αχρηστη. Αλλα ουτε και της λες ειναι ΟΚ μωρε δωσε μπουκαλι,μπορει να ειναι σε ευαισθητη φαση αλλα δεν παυει να ειναι ενηλικας...ειναι υποχρεωμενοι να τονισουν ποιο ειναι το καλυτερο για το βρεφος ΚΑΙ για την μανα.Αυτη ειναι η δουλεια τους...το καλο του ανθρωπου,η υγεια του. Εχουν δει τα ματια τους πολλες λεχωνες,χιλιαδες,μπορουν (τουλαχιστον ενας σωστος γιατρος που αντιμετωπιζει με αγαπη το λειτουργημα που ασκει) μπορουν λοιπον να διακρινουν ποτε μια μανα "κολλωνει" -να το πω λαϊκα- ποτε εχει αγνοια κ επηρεαζεται απο συνοδους (δωσε γαλα αλλο δεν εχεις θα παθει κατι το μωρο σου-λεξεις κλειδια για την οποια μανουλα).Οποτε πρεπει να επιμενουν. Εμενα αυτο που με βαζει σε σκεψεις ειναι το ποσοστο των μαμαδων που επικροτουν τον γιατρο τους οταν τους γραφει ποιο γαλα να παρουν κ υπερασπιζονται εναν γιατρο οταν αλλες γυναικες τον χαρακτηριζουν ως ασχετο κ επικινδυνο,ειναι μεγαλυτερο απο το ποσοστο των μαμαδων που επικροτουν τον γιατρο που τα πρωτα 24ωρα τους πιεζε να μην δωσουν αλλο γαλα στο παιδι τους...ας εδιναν μετα στο σπιτι,αλλα ποσο σημαντικα ειναι αυτα τα πρωτα 24ωρα?ποια το ψαχνει?
Για οποιο λογο και αν επελεξε μια μανα να θρεψει με τον εναν ή τον αλλο τροπο το μωρο της, καλο ειναι γα την ιδια να ειναι συνειδητοποιημενη...κ να μην προσπαθει να καλυψει τις ενοχες της ή να μην προσπαθει να διακαιολογησει τις επιλογες της επιτιθεμενη.
Εσυ Μαρια εισαι συνειδητοποιημενη.Εψαξες,ειδες τι κ πως,καταλαβες που εσφαλλες ή που σε καθοδηγησαν λαθος,ανελαβες την ευθυνη,σιγουρα δεν θα το επαναλαβεις. Μακαρι να το εκαναν ολες αυτο..αλλα ειπαμε,ειναι δυσκολο να αποδεχτει κανεις τα λαθη του.

52Παράδειγμα προς αποφυγή... η δική μου ιστορία θηλασμού. - Σελίδα 3 Empty ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΝΑΙ ΜΕ ΧΙΛΙΑ Τετ Μαρ 09, 2011 5:46 am

egewrgala

egewrgala
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΛΟΙΠΟΝ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΕΚΑΝΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΠΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΜΕΙΝΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΣΙ ΚΑΙ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΤΗΝ ΤΡΑΒΗΞΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΡΟΟΡΟΣ ΔΕΝ ΘΗΛΑΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΑΝΕ ΚΑΛΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ....ΝΑΙ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΣΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4,5 ΧΡΟΝΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΓΙΟΣ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΔΙΑΛΥΘΕΙ ΤΟ ΠΙΟΝ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΜΑΧΑΙΡΙ ΛΟΙΠΟΝ ...ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΓΑΖΕΣ ΕΙΜΑΙ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΗ ΜΙΣΗ ΘΗΛΗ Ο ΜΑΣΤΟΛΟΓΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΕΙΧΑΝ ΦΡΑΞΕΙ ΟΙ ΠΟΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΤΡΩΜΑΝΟ ΓΑΛΑ . Crying or Very sad

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
egewrgala έγραψε:ΛΟΙΠΟΝ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΕΚΑΝΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΠΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΜΕΙΝΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΣΙ ΚΑΙ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΤΗΝ ΤΡΑΒΗΞΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΡΟΟΡΟΣ ΔΕΝ ΘΗΛΑΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΑΝΕ ΚΑΛΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ....ΝΑΙ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΣΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4,5 ΧΡΟΝΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΓΙΟΣ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΔΙΑΛΥΘΕΙ ΤΟ ΠΙΟΝ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΜΑΧΑΙΡΙ ΛΟΙΠΟΝ ...ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΓΑΖΕΣ ΕΙΜΑΙ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΗ ΜΙΣΗ ΘΗΛΗ Ο ΜΑΣΤΟΛΟΓΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΕΙΧΑΝ ΦΡΑΞΕΙ ΟΙ ΠΟΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΤΡΩΜΑΝΟ ΓΑΛΑ . Crying or Very sad

Πώπω βρε κοπέλα μου τι έπαθες!
Στην ιστορία μου κάπου ανέφερα ότι στο δωμάτιο θηλάζαμε οι 3 από τις 4. Η άλλη κοπέλα επειδή θα έκανε επέμβαση άμεσα για κάποιο πρόβλημα υγείας δεν άφησε το γάλα να κατέβει και την έδεσαν από την αρχή σφιχτά. Δεν φανταζόμουν ότι κάτι τέτοιο μπορεί να προκαλέσει τόσο μεγάλα προβλήματα... Εύχομαι περαστικά!

egewrgala

egewrgala
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
MariaM έγραψε:
egewrgala έγραψε:ΛΟΙΠΟΝ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΕΚΑΝΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΠΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΜΕΙΝΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΣΙ ΚΑΙ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΤΗΝ ΤΡΑΒΗΞΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΡΟΟΡΟΣ ΔΕΝ ΘΗΛΑΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΑΝΕ ΚΑΛΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ....ΝΑΙ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΣΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4,5 ΧΡΟΝΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΓΙΟΣ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΔΙΑΛΥΘΕΙ ΤΟ ΠΙΟΝ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΜΑΧΑΙΡΙ ΛΟΙΠΟΝ ...ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΓΑΖΕΣ ΕΙΜΑΙ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΗ ΜΙΣΗ ΘΗΛΗ Ο ΜΑΣΤΟΛΟΓΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΕΙΧΑΝ ΦΡΑΞΕΙ ΟΙ ΠΟΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΤΡΩΜΑΝΟ ΓΑΛΑ . Crying or Very sad

Πώπω βρε κοπέλα μου τι έπαθες!
Στην ιστορία μου κάπου ανέφερα ότι στο δωμάτιο θηλάζαμε οι 3 από τις 4. Η άλλη κοπέλα επειδή θα έκανε επέμβαση άμεσα για κάποιο πρόβλημα υγείας δεν άφησε το γάλα να κατέβει και την έδεσαν από την αρχή σφιχτά. Δεν φανταζόμουν ότι κάτι τέτοιο μπορεί να προκαλέσει τόσο μεγάλα προβλήματα... Εύχομαι περαστικά!

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
vasoula έγραψε: Σε ευχαριστώ Πολύ Μαρία μου, ναι δεν το διακυνδυνευα με τα φαρμακα με τίποτα, νιωθω τυψεις μηπως εγω δεν εκανα κατι καλα και η εγκυμοσυνη πηρε ασχημη τροπή αλλά πρόσεχα στα πάντα, ουτε δουλεια μονο διαταγες ημουν δεν κουναγα ρουπι!!!
ladycat οπως και να το κανουμε ο θηλασμος εχει πολλα οφέλη κορίτσι μου για τα μωράκια πάρα πολλα!!!
Δεν αισθανομαι ασχημα επειδη τα διαβαζω, τα θεματα εχουν τιτλους και οποιος θελει τα διαβαζει εξαλλου!!
Εκοψες τον θηλασμο για να καπνισεις;;;
Αληθεια λες;; Δεν αντεχες άλλο;; Στην εγκυμοσυνη δεν το ειχες κοψει και καπως μετα να άντεχες λίγο;;
Ποσο καιρο θηλασες;;
στην εγκυμοσυνη δεν καπνισα καθολου μαλλον ψεμματα καπνισα τρεις τεσσερις φορες που μου ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι μετα την γεννηση της μικρης 60 μερες την θηλασα αλλα επειδη αρχισαν να μαζευονται τα προβληματα ανεργεια αφραγκια κλπ κ για να μην ξεσπαω πανω στον αντρα μου που ο ερμος δεν μου εφταιγε σε τιποτα σταματησα τον θυλασμο κ ξαναανψα το τσιγαρο

http://www.gatospito.com

μαμαμια

μαμαμια
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..ΕΓΩ ΕΥΤΗΧΩΣ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΟ(4 ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ)ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΟΤΑΝ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΧΑ 14 ΙΚΤΕΡΟ..Η ΜΙΑ ΕΛΕΓΕ ΔΩΣΤΟΥ ΜΟΝΟ ΞΕΝΟ Η ΑΛΛΗ ΒΑΡΔΙΑ ΕΛΕΓΕ ΘΥΛΑΖΕ ΤΟ ΑΛΛΑ ΔΩΣΤΟΥ Κ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΦΑΝΕΙ ΤΟΥ ΛΟΛΟΣΤΕΦΑΝΗ..ΑΦΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΠΙΑΣΕ ΑΜΕΣΩΣ ΕΥΤΗΧΩΣ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΟ ΘΥΛΑΖΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥ..ΑΑΑΑΧΧΧ ΜΑΝΟΥΛΑ Κ ΠΑΛΙ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!!!!!!!!ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΙΧΕ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΑΣ ΤΗΣ ΘΥΜΩΝΑ ΕΓΩ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΕ ΠΟΛΥΞΕΡΗ Very Happy

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μαμαμια έγραψε:ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..ΕΓΩ ΕΥΤΗΧΩΣ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΟ(4 ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ)ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΟΤΑΝ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΧΑ 14 ΙΚΤΕΡΟ..Η ΜΙΑ ΕΛΕΓΕ ΔΩΣΤΟΥ ΜΟΝΟ ΞΕΝΟ Η ΑΛΛΗ ΒΑΡΔΙΑ ΕΛΕΓΕ ΘΥΛΑΖΕ ΤΟ ΑΛΛΑ ΔΩΣΤΟΥ Κ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΦΑΝΕΙ ΤΟΥ ΛΟΛΟΣΤΕΦΑΝΗ..ΑΦΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΠΙΑΣΕ ΑΜΕΣΩΣ ΕΥΤΗΧΩΣ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΟ ΘΥΛΑΖΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥ..ΑΑΑΑΧΧΧ ΜΑΝΟΥΛΑ Κ ΠΑΛΙ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!!!!!!!!ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΙΧΕ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΑΣ ΤΗΣ ΘΥΜΩΝΑ ΕΓΩ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΕ ΠΟΛΥΞΕΡΗ Very Happy

Θησαυρός η μαμά σου!

titoula

titoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπέρα κορίτσια! Να πω κι εγώ την ιστορία μου.
Δε μπορώ να πω ότι είχα ενημερωθεί επαρκώς. Επίσης δε γνώριζα ότι έπρεπε να ζητήσω εγώ αποκλειστικό θηλασμό και ότι τάϊζαν το μωρό όταν δεν ήταν ώρα να μου το φέρουν.Όταν το έμαθα ζήτησα αμέσως αποκλειστικό θηλασμό.
Η μικρή δυσκολεύτηκε να πιάσει το στήθος μου και οι μαίες δε μπορούσαν να βοηθήσουν. Κάποιες προσπαθούσαν αρκετά και κάποιες φορές τα κατάφερναν αλλά συνήθως δεν είχαν αποτέλεσμα. Μία μαία συγκεκριμένα αφού είδε ότι δε μπορεί να με βοηθήσει, φώναζε στο μωράκι μου να φάει και όταν δεν τα κατάφερε να πίασει το μωρό μου είπε ότι δε θέλει το γάλα μου και πήγε να φέρει ξένο!!! Ευτυχώς μόλις έφυγε τη χάϊδεψα λίγο και η μικρούλα μου άρχισε να πίνει. Όπως καταλαβαίνετε δεν άφησα καμία να με "ξαναβοηθήσει". Τελικά κατέληξα να χρησιμοποιώ θηλές σιλικόνης τις οποίες κράτησα για 40 μέρες. Δυστυχώς η μπέμπα έκανε ίκτερο και με συμβούλεψαν να δώσω ξένο. Εγώ αρνήθηκα και συνέχισα να τη θηλάζω. Ο ίκτερος ανέβηκε και χρειάστηκε να μπει στη λάμπα. Τους ζήτησα να μου τη φέρνουν για να φάει και να την ξαναβάζουν. Μου πρότειναν να μείνει το μώρό μια μέρα στη λάμπα χωρίς να το βγάζουμε για να φάει και να βγάζω το γάλα μου με θήλαστρο και να το πετάω! Εκει δεν άντεξα και έβαλα τα κλάματα. Ευτυχώς στην επόμενη μέτρηση ο ίκτερος υποχώρησε και φύγαμε επιτέλους!!! Η γιατρός μου σύστησε να δίνω ένα γεύμα στήθος κι ένα ξένο για τον ίκτερο και να ξαναπάω για μέτρηση σε 2 μέρες. Αυτό το ακολούθησα αφού δε γνώριζα...Ευτυχώς στις δύο μέρες είχε υποχωρήσει αρκετά και μου είπε ότι δε χρειάζεται να ξαναδώσω ξένο γάλα. Από τότε πίνει μόνο γάλα μαμάς η μικρούλα μου! Smile

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
θελω απλα να πω πως το γαλα περναει πρωτα απο το μυαλο ! αν το μυαλο σκεφτει οτι δεν φτανει η δεν εχω γαλα τοτε δεν θα φτανει και δεν θα εχει γαλα ! περασα πολλα και καποια στιγμη θα γραψω την ιστορια θηλασμου μου αλλα ποτε μα ποτε δεν σκεφτηκα οτι δεν εχω γαλα ! για αυτο κλειστε τα αυτακια και μην σκεφτεστε αρνητικα ! αν δεν υπηρχε το ξενο γαλα τι θα δινατε στο μωρακι ;; υπαρχουν οι καλοθελητες και οι ασχετοι !

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
titoula έγραψε:Καλησπέρα κορίτσια! Να πω κι εγώ την ιστορία μου.
Δε μπορώ να πω ότι είχα ενημερωθεί επαρκώς. Επίσης δε γνώριζα ότι έπρεπε να ζητήσω εγώ αποκλειστικό θηλασμό και ότι τάϊζαν το μωρό όταν δεν ήταν ώρα να μου το φέρουν.Όταν το έμαθα ζήτησα αμέσως αποκλειστικό θηλασμό.
Η μικρή δυσκολεύτηκε να πιάσει το στήθος μου και οι μαίες δε μπορούσαν να βοηθήσουν. Κάποιες προσπαθούσαν αρκετά και κάποιες φορές τα κατάφερναν αλλά συνήθως δεν είχαν αποτέλεσμα. Μία μαία συγκεκριμένα αφού είδε ότι δε μπορεί να με βοηθήσει, φώναζε στο μωράκι μου να φάει και όταν δεν τα κατάφερε να πίασει το μωρό μου είπε ότι δε θέλει το γάλα μου και πήγε να φέρει ξένο!!! Ευτυχώς μόλις έφυγε τη χάϊδεψα λίγο και η μικρούλα μου άρχισε να πίνει. Όπως καταλαβαίνετε δεν άφησα καμία να με "ξαναβοηθήσει". Τελικά κατέληξα να χρησιμοποιώ θηλές σιλικόνης τις οποίες κράτησα για 40 μέρες. Δυστυχώς η μπέμπα έκανε ίκτερο και με συμβούλεψαν να δώσω ξένο. Εγώ αρνήθηκα και συνέχισα να τη θηλάζω. Ο ίκτερος ανέβηκε και χρειάστηκε να μπει στη λάμπα. Τους ζήτησα να μου τη φέρνουν για να φάει και να την ξαναβάζουν. Μου πρότειναν να μείνει το μώρό μια μέρα στη λάμπα χωρίς να το βγάζουμε για να φάει και να βγάζω το γάλα μου με θήλαστρο και να το πετάω! Εκει δεν άντεξα και έβαλα τα κλάματα. Ευτυχώς στην επόμενη μέτρηση ο ίκτερος υποχώρησε και φύγαμε επιτέλους!!! Η γιατρός μου σύστησε να δίνω ένα γεύμα στήθος κι ένα ξένο για τον ίκτερο και να ξαναπάω για μέτρηση σε 2 μέρες. Αυτό το ακολούθησα αφού δε γνώριζα...Ευτυχώς στις δύο μέρες είχε υποχωρήσει αρκετά και μου είπε ότι δε χρειάζεται να ξαναδώσω ξένο γάλα. Από τότε πίνει μόνο γάλα μαμάς η μικρούλα μου! Smile

Ωραία σε "βοήθησαν" και εσένα... Τι να πω; Το highlight της δικής σου ιστορίας ήταν εκεί που λες ότι η μαία φώναζε στο μωρό σου επειδή δεν έτρωγε... Μα καλά... τί στο καλό σκεφτόταν; Φωνάζουν σε ένα νεογέννητο; Ή που σου είπαν να πετάξεις το γαλατάκι σου... Ούτε αυτοι δεν είχαν ψυγείο;;; Τι να πω... Δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι που τα κατάφερες!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:θελω απλα να πω πως το γαλα περναει πρωτα απο το μυαλο ! αν το μυαλο σκεφτει οτι δεν φτανει η δεν εχω γαλα τοτε δεν θα φτανει και δεν θα εχει γαλα ! περασα πολλα και καποια στιγμη θα γραψω την ιστορια θηλασμου μου αλλα ποτε μα ποτε δεν σκεφτηκα οτι δεν εχω γαλα ! για αυτο κλειστε τα αυτακια και μην σκεφτεστε αρνητικα ! αν δεν υπηρχε το ξενο γαλα τι θα δινατε στο μωρακι ;; υπαρχουν οι καλοθελητες και οι ασχετοι !

Έχεις απόλυτο δίκιο! Αν μας πείσουν ότι δεν έχουμε γάλα τότε θα φτάσουμε στο σημείο να μην έχουμε. Θα ήθελα πολύ να διαβάσω την δική σου ιστορία ή μάλλον τις δικές σου ιστορίες γιατί φαντάζομαι λόγο του ονόματος πως έχεις δύο παιδάκια!

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="MariaM"]
valerakievelinaki έγραψε:θελω απλα να πω πως το γαλα περναει πρωτα απο το μυαλο ! αν το μυαλο σκεφτει οτι δεν φτανει η δεν εχω γαλα τοτε δεν θα φτανει και δεν θα εχει γαλα ! περασα πολλα και καποια στιγμη θα γραψω την ιστορια θηλασμου μου αλλα ποτε μα ποτε δεν σκεφτηκα οτι δεν εχω γαλα ! για αυτο κλειστε τα αυτακια και μην σκεφτεστε αρνητικα ! αν δεν υπηρχε το ξενο γαλα τι θα δινατε στο μωρακι ;; υπαρχουν οι καλοθελητες και οι ασχετοι !

Έχεις απόλυτο δίκιο! Αν μας πείσουν ότι δεν έχουμε γάλα τότε θα φτάσουμε στο σημείο να μην έχουμε. Θα ήθελα πολύ να διαβάσω την δική σου ιστορία ή μάλλον τις δικές σου ιστορίες γιατί φαντάζομαι λόγο του ονόματος πως έχεις δύο παιδάκια![/qu

διαβασε το θεμα οι μαγικες στιγμες του θηλασμου !

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
http://forum.eimaimama.gr/t2476-topic
μαρια εδω μπορεις να δεις

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:http://forum.eimaimama.gr/t2476-topic
μαρια εδω μπορεις να δεις

Πραγματικά υπέροχη ιστορία! Και τελικά δεν πρόκειται για 2 ιστορίες αλλά για μία μια και δεν σταμάτησες να θηλάζεις όταν ξαναέμεινες έγκυος και θήλαζες μετά και τα 2 παιδάκια σου! Το να σου πω πόσο σε θαυμάζω είναι απλά περιττό!

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οχι μαρια να μην με θαυμαζεις καθολου !! εκανα αυτο που γουσταρα και συνεχιζω !

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
MariaM έγραψε:
MAROULOU έγραψε:ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ.
ΕΓΩ ΠΕΡΑΣΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΥ (ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΙΚΤΕΡΟΥ) ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ (3,5 ΤΟ ΜΩΡΟ) ΚΑΙ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΔΡΟΜΟ ΝΑ ΜΟΥ ΚΟΠΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ. ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΘΕΜΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ. ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΜΕ ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΑΛΛΑ ΧΑΛΑΛΙ.
ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΣΑΡΙΚΗ, ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ (ΣΧΕΔΟΝ ΟΥΤΕ ΤΟ ΕΙΔΑ),ΤΟ ΕΒΑΛΑΝ ΣΕ ΟΞΥΓΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΤΑΧΥΠΝΟΙΑ, ΜΟΥ ΤΟ ΕΦΕΡΝΑΝ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΦΑΓΩΜΕΝΟ, ΕΝΩ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΦΕΡΝΟΥΝ ΝΥΣΤΙΚΟ (ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΕΒΓΑΖΕ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΤΑΙΣΜΑ). ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΓΥΡΙΣΑ ΣΠΙΤΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΚΑΙ ΣΚΟΝΗ ΓΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ. ΕΥΤΥΧΩΣ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΕΠΙΑΣΕ ΑΜΕΣΩΣ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΧΟΡΤΑΙΝΕ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.
ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΑΠΟ ΠΕΙΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ (ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ). ΑΡΧΙΣΑ ΞΑΝΑ ΝΑ ΔΙΝΩ ΞΕΝΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΠΗΚΑ ΕΔΩ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΛΑΒΑ!!!
ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΘΗΛΑΣΜΟΣ!!
Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΝΑ ΣΤΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.

Πω-πω τι πέρασες και εσύ βρε κοπέλα μου! Χαίρομαι πάρα πολύ που τα κατάφερες! Και εγώ στο δεύτερο παιδί με βλέπω όλη μέρα να θηλάζω και όταν δεν θα θηλάζω θα είμαι στο φόρουμ. Εδω μέσα βρίσκει πραγματική βοήθεια!

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΙΑ ΑΛΛΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΝ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΧΡΟΝΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ!!! ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΙΩΘΩ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΗ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΙΓΟΥΡΗ.
ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΜΟΥ (Ο ΑΝΤΡΑΣ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ) ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ, ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΝΑ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΚΤΛ. ΤΕΛΙΚΑ ΟΜΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ Η ΙΔΙΑ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΠΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
vasoula έγραψε: Τι γαιδουρα που ειμαι κι εγω σε πηρα απο τα μουτρα ενω απαντουσες πωπω συγνωμη κουκλιτσα μου!!!!
Σε ρωτησα γιατι ανεφερες πως αν θηλαζες κανονικα θα ενεργουνταν συχνα το μωρο και θα το απεβαλλε το ικτερο!!!

Εγω θα ηθελα να πωω......καταρχην κλαιω κλαιω κλαιω τωραααααα Crying or Very sad
Ολες στην οικογενεια μου που εκαναν μωρακια, θειες, ξαδερφες αλλα και φιλες θηλασαν και ηταν κατι που εβλεπα συχνα οταν τις επισκεπτομουν.
Ηταν κατι το μοναδικο...
Οταν εμεινα εγκυος στο πρωτο παιδακι μου ονειρευομουν, σκεφτομουν, λαχταρουσα, ποθουσα την στιγμη που θα θηλασω, ειχα ψωνισει τα πάντα για τον θηλασμο, ειχα διαβασει και καθε φορα που σκεφτομουν τα μωρακια μου στην κοιλιτσα μου και την χαιδευα μου ερχονταν ο θηλασμος στο νου.
Τα πρωτα μου παιδακια τα εχασα αρκετα νωρις, το δευτερο γεννηθηκε υγιεστατο αλλα............δεν καταφερα να θηλασω!!!
Η εγκυμοσυνη μου απο τον 6ο και μετα αρχισε να παρουσιαζει προβληματα μεγαλα προβληματα, αν εχανα και αυτο το μωρο δεν θα το αντεχα, επαθα συσπασεις, εχασα πολυ αμνιακο υγρο μα παρα πολυ, χτυπησα το ποδι μου και πολλα άλλα..........μπηκα μεσα 2 ολοκληρους μηνες και τα φαρμακα και οι αντιβιωσεις μου ηταν παρα πολλα και δεν γινοταν να θηλασω με τιποτα.
Καθε φορα που εφτιαχνα ξενο γαλα του μωρου εκλαιγα εκλαιγα το ταιζα και το φανταζομουν στο στηθος μου...ποσο θα του αρεσε, ποσο πιο ηρεμα και γλυκα θα επινε γαλατακι, λες για αυτο να εχει κολικους το παιδι μου, λες για αυτο να κλαιει; λες για αυτο να μην κοιμαται τα βραδυα; λες για αυτο να ειναι ανυσηχο;; λες για αυτο το ικτερο;
Ολα αυτα με κανουν κι εχω τυψεις και διαβαζοντας ολες εσας που θηλαζετε κλαιω καθε φορα, διαβαζω και που οι περισσοτερες μιλουν πολυ περιφρονητικα για το ξενο γαλα και νιωθω χαλια.
Κριθηκα καποιες φορες ασχημα που δεν θηλασα λες και το εκανα επιτηδες, κανεις ομως δεν ηξερε τι περασα και πως ημουν...που κοντεψα να γεννησω στον 6ο και τα φαρμακα που πηρα.. Crying or Very sad

ΜΕ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΒΑΣΟΥΛΑ ΚΑΙ ΕΚΛΑΨΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΟΥ. ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΥΨΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ. ΟΛΑ ΤΑ ΓΑΛΑΤΑ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ. ΤΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΗ ΜΑΜΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕΣ ΤΟΣΟ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ ΤΟ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΞΕΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΠΡΑΞΗ ΑΓΑΠΗΣ. ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΜΑΣ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΝΙΩΘΩ ΠΩΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣΕΣ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΕΔΙΝΕΣ ΣΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΓΑΠΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΑΝ ΤΟ ΕΙΧΕΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ.

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Να μην νοιωθεις ασχημα. Εσυ εκανες οτι μπορουσες, το ηθελες πολυ!
Την επομενη φορα σου ευχομαι να θηλασεις πολυ!
Εγω στην αρχη ενοιωθα ασχημα γιατι δεν γεννησα φυσιολογικα αλλα με καισαρικη και ολοι μου ελεγαν ααα εσυ δεν ξερεις πως ειναι να γενννας! Δηλαδη εγω τι εκανα? Λες κα ηταν επιλογη μου! Γι αυτο σου λεω...μην στεναχωριεσαι πια. Μια χαρα ειναι και τα παιδακια που πινουν ξενο γαλα. Εγω θηλασα...ειχε λιγους κολικους το μωρο τι παει να πει αυτο? Αμα ειναι να κανει θα κανει. Αλλα ειμαστε σε ευαισθητη φαση και νομιζουμε οτι για ολα εμεις φταιμε. Παρε παραδειγμα οταν αρρωστενουν..παλι νομιζουμε οτι εμεις κατι δεν καναμε σωστα.
Κοιτα μπροστα και μη σε νοιαζει τιποτα Very Happy

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αυτα τα εγκληματα γινονται στα μαιευτηρια και τοσες και τοσες μανουλες χανουν το θαυμα του θηλασμου. Κατ εμε επρεπε να γινεται καταγγελια κανονικα. Πολυ εκνευριζομαι με κατι τετοια!!!! Επρεπε να ντρεπονται ΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ, γυναικολογοι, παιδιατροι, μαιες και ολοι!!! Κι εγω εχω ραμματα για τη γουνα τους γιατι
1. Απαιτησα να μη δωσουν μπουκαλι αλλα να μου δωσουν το παιδι κατ ευθειαν οταν γεννησα μετα την καισαρικη. Η μαια με κοιτουσε σαν εξωγηινη αλλα ειχα γνωστο το γυναικολογο και εβαλα μεσο και το καταφερα.
2. το παιδι επαθε ικτερο και λυσσαξαν να του δωσουν ξενο γαλα την τεταρτη μερα. Εγω εκλαιγα και τους ελεγα οτι δεν θελω αλλα ο παιδιατρος επεμενε και παραλιγο να πλακωθουμε. Τελικα εφεραν μπουκαλι αλλα το μωρο ειχε μαθει στο βυζι (να ειναι καλα το κοριτσακι μου) και δεν επιανε το μπουκαλι!!!
3. Μου ειχαν πει να φωναζω τις μαιες να την ταιζουν μπουκαλι γιατι εγω αρνιομουν και μετα να θηλαζω, αλλα εγω δεν τις φωναζα και ταιζα το μωρο στηθος ΚΡΥΦΑ!!!!!!! Το σκεφτομαι τωρα και απορω με το θρασος μου! αλλα το ενστικτο της μανας...!!!!
4. Δεν μπηκα στη διαδικασια να παρω καν μπουκαλια, ξενο γαλα αποστειρωτες κλπ για να μη μπω στον πειρασμο σε περιοδο μεγαλης κουρασης να δωσω ξενο.
5. Απειλουσα αν δωσουν μπουκαλι να παρουν το μωρο μετα να το ταισουν μονοι τους και εμενα να μη μου το ξαναφερουν. Νομιζω οτι επιασαν οι απειλες μου
6. Φευγοντας απο το μαιευτηριο η μαια μου ειπε οτι αν ειχα δωσει ξενο το μωρο ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΕ ΠΑΘΕΙ ΙΚΤΕΡΟ!!! ελεος!! ελεος!!! ελεος!!! Εννοειται οτι την εστειλα στον αγυριστο
7. Δεν ακουγα ΚΑΝΕΝΑΝ απο συγγενεις που με ελεγαν αφηρημενη που δε δινω νερο? και συμπληρωμα ξενο στο παιδι, και θηλαζα ολη μερα καθε φορα που το μωρο το ζητουσε.
8. Φυσικα κανενας δε μου εδειξε πως να θηλασω και ειχα μαθει απεξω την Πατσουρου (θηλασμος μια υπεροχη σχεση) και οταν ερχονταν οι μαιες τους το ανοιγα και τους το εχωνα στη μουρη να ξεστραβωθουν

Μετα απο ολα αυτα κι εγω νιωθω ΤΥΧΕΡΗ που θηλασα, και θηλαζω ακομα μετα απο 8 μηνες, χωρις να εχω δωσει ουτε σταγονα συμπληρωματος. Με ολα αυτα και αν δεν ειχα διαβασει τοσο, η αν δεν ειχα μεσο, η αν δε γεννουσα με καισαρικη και επισκληριδιο για να μην κοιμηθω και κανουν οτι τους γουσταρει μεχρι να ξυπνησω κλο κλπ ειμαι σιγουρη οτι με τις συνθηκες που επικρατουν δεν θα τα ειχα καταφερει..

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maya έτσι ακριβώς θα συνέβαινε γιατί και εσύ με γαιδούρια είχες να κάνεις όπως φαίνεται. (Τι φταίνε τα καημένα τα γαιδουράκια που είναι πολύ συμπαθητικά ζωντανά και χαρακτηρίζουμε έτσι και τους αναίσθητους ανθρώπους δεν ξέρω...)
Αυτό το βιβλίο της Πατσούρου πρέπει να το προμηθευτώ οπωσδήποτε! Πρέπει να το διαβάσω για να εχω την κατάλληλη ψυχολογία και τις κατάλληλες γνώσεις και να μην ψαρώνω με ότι μου λένε και με τρομοκρατούν. Η ιστορία δεν πρέπει να επαναληφθεί σε καμία περίπτωση...

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Σημερα ενας φιλος πηγε την κορη του στο νοσοκομειο στον παιδιατρο γιατι η μικρη εχει αλεργεια στο γαλα και το κρεας.
Λοιπον του ειπε το εξης: Η μικρη θα μπορουσε να μην εχει αλεργεια αλλα οταν γεννιουνται τα μωρα τα δινουν ξενο γαλα. Την πρωτη ωρα της ζωης του το μωρο πρεπει να θηλασει! Αν φαει ξενο γαλα..ειναι κατι που δεν το ξερει και ο οργανισμος αντιδρα και κανει αλεργεια! Και φυσικα το κανουν γιατι τα λεφτα που παιρνουν απο τις εταιριες ειναι πολλα! Ξερετε ποσο κανει ενα υποαλλεργικο γαλα? Που δεν το δικαιωλογουν ολα τα ταμεια? και που ενα κουτι σου παει 3 μερες?...

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maya έγραψε: αλλα εγω δεν τις φωναζα και ταιζα το μωρο στηθος ΚΡΥΦΑ!!!!!!!

Shocked Shocked μα καλα που ζουμε??τι καφριλα!! Twisted Evil

aristina

aristina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αχ κοριτσια μου μεγαλυτεροι εγκληματιες στο θεμα θηλασμος απο τις μαιες δεν υπαρχει!!!!!!!!!
Εμενα ολο μπουκαλι θελανε να δινω και μετα στο 2ωρο να θηλαζω οπου και δεν πειναγε και λογικο...στην αρχη το εκανα δλδ για 2 μερες....και λυπαμαι πολυ την επομενη φορα Πρωτα ο Θεος ειμαι ετοιμη για μεγαλες μαχες δεν φανταζεστε!!!!
Την 3 μερα που ηρθε το πολυ γαλα το στηθος γεμισε και ηθελε βγαλσιμο!Εγω δεν ηξερα ειπα ωχ πετρωσε....ηρθαν οι μαιες και ακουστε τι μου λεγανε Twisted Evil Twisted Evil
"μονο με το χερι βγαινει αλλιως θα πετρωσει μες τον πανικο....εγω τρελαθηκα!!!!!
Ξεκινανε να μου το βγαλουνε και με ακουσε ολο το νοσοκομειο απο τον πονο!Να μου το πατανε και να μου το ξαναπατανε με τετοια δυναμη δεν σας περιγραφω!Κοκκινισε μεχρι και που μελανιασε την επομενη μερα!Φανταστειτε....εγω απελπισμενη να κλαιω και να λεω μα δεν υπαρχει αλλος τροπος?Με βαζουνε στο θηλαστρο.....εκει να δειτε πονος και η θηλη ειχε γινει σαν τον αντιχειρα μου....
Κλαμα στο κλαμα εγω η μαμα μου να στενοχωριεται....μεχρι που μου λενε να το κοψω και οχι μονο αλλα να μου το δεσουνε!!!!!....εκει να δειτε κλαμα...γιατι το αγορακι μου ηθελε το στηθος....να ειμαι απελπισμενη να παιρνω τον συζυγο τηλ και να του λεω δεν θα καταφερω να θηλασω το παιδακι μας και δωστου κλαμα....
Ωσπου η μανα μου τσακωθηκε με ολο το νοσοκομειο και τους εφημερευοντες γιατρους γιατι ειχε παει αργα το βραδυ,ολοι λεγανε για κοψιμο αλλιως να μου το βγαζανε οι μαιες....
Ωσπου απο τα πολλα και φωναζοντας η μαμα μου στην μαια γιατι κοριτσια δεν μας λεγανε τιποτα για τον θηλασμο και ολη μερα ακουγες γυναικες να κλαινε επειδη ειχε ερθει το πολυ γαλα και τους το βγαζανε με το χερι!!!!
Λοιπον απο τα πολλα με πιανει η μαια και μου λεει ελα....
ΑΚΟΥΣΤΕ.....ΜΗΝ ΞΑΝΑΔΩΣΕΙΣ ΞΕΝΟ ΛΕΕΙ!!!!Μου τον εβαλε σωστα ρουφηξε και αυτο ηταν....
Περασα μια κολαση για να καταληξω σε ενα τοοοοοοοοσο απλο πραγμα.....
Δεν μπορω να σας το περιγραψω!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
momirene έγραψε:Σημερα ενας φιλος πηγε την κορη του στο νοσοκομειο στον παιδιατρο γιατι η μικρη εχει αλεργεια στο γαλα και το κρεας.
Λοιπον του ειπε το εξης: Η μικρη θα μπορουσε να μην εχει αλεργεια αλλα οταν γεννιουνται τα μωρα τα δινουν ξενο γαλα. Την πρωτη ωρα της ζωης του το μωρο πρεπει να θηλασει! Αν φαει ξενο γαλα..ειναι κατι που δεν το ξερει και ο οργανισμος αντιδρα και κανει αλεργεια! Και φυσικα το κανουν γιατι τα λεφτα που παιρνουν απο τις εταιριες ειναι πολλα! Ξερετε ποσο κανει ενα υποαλλεργικο γαλα? Που δεν το δικαιωλογουν ολα τα ταμεια? και που ενα κουτι σου παει 3 μερες?...

Eγώ είμαι από τις "τυχερές" που πλήρωνα μηνιαίως 120 ευρώ για αντιαναγωγικό. Ευτυχώς δεν εκδήλωσε κάποια αλλεργία γιατί ξέρω ότι θα πλήρωνα περισσότερα... Αν μόνο από εμένα παίρνουν 120 το μήνα φανταστείτε πόσα βγάζουν κάθε χρόνο. Η κρίση δεν θα τους αγγίζει. Αυτά είναι τα χάλια μας... Το ξένο γάλα δεν φτάνει σε ποιότητα το μητρικό και το πληρώνουμε σαν να ήταν αμβρωσία.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
aristina έγραψε:
Ξεκινανε να μου το βγαλουνε και με ακουσε ολο το νοσοκομειο απο τον πονο!Να μου το πατανε και να μου το ξαναπατανε με τετοια δυναμη δεν σας περιγραφω!Κοκκινισε μεχρι και που μελανιασε την επομενη μερα!Φανταστειτε....εγω απελπισμενη να κλαιω και να λεω μα δεν υπαρχει αλλος τροπος?Με βαζουνε στο θηλαστρο.....εκει να δειτε πονος και η θηλη ειχε γινει σαν τον αντιχειρα μου....


Αυτές μάλλον μαθαίνανε πάνω σου, δεν εξηγείται αλλιώς! Και μετά από τόσο τράβηγμα πώς να μην πονάς με το θήλαστρο; Κανονικά το θήλαστρο του μαιευτηρίου δεν πονάει. Αλλά αν στο έφερναν από την αρχή σε ποιανής το βζ θα μαθαίνανε... Αυτό που συμβαίνει στα μαιευτήρια της χώρας μας είναι απίστευτο. Το κάθε ένα έχει το δικό του σύστημα εξόντωσης της επιθυμίας της μάνας να θηλάσει. Τελικά δεν πιστεύω ότι όλα αυτά συμβαίνουν από άγνοια. Με τόσα που έχω ακούσει νομίζω ότι συμβαίνουν εσκεμένα. Ευτυχώς υπαρχουν και πραγματικά καλά μαιευτήρια αλλά είναι λίγα.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις