Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
283 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 283 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 6]

Dim


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
arristina και εδώ στο νησί μία απο τα ίδια οι μαίες. Η δικιά μου στο πρώτο μάθημα ανώδυνου με το που της είπα οτι θέλω να θηλάσω με κοιτάει στο στήθος και μου λέει "αποκλείται να τα καταφέρεις οι θηλές σου είναι πάρα πολύ μικρές" και το κορυφαίο όλων την τρίτη μ΄ρα που θα σου κατέβει το γάλα να πάρεις μισό χάπι απο αυτό που το κόβει για να μη σου πετρώσει. ας το καλό τους, στο επόμενο πραγματικά το λεώ, θα πάω στο μαιευτήριο με χαρτί απο δικηγόρο που θα τους απαγορεύει να δώσουν ξένο γάλα χωρίς την ενυπόγραφη συγκατάθεσή μου. Α να χαθούνε που θα τους αφήσω ξανά να κάνουν οτι θέλουν αυτοί στο παιδί μου

aristina

aristina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
momirene έγραψε:Σημερα ενας φιλος πηγε την κορη του στο νοσοκομειο στον παιδιατρο γιατι η μικρη εχει αλεργεια στο γαλα και το κρεας.
Λοιπον του ειπε το εξης: Η μικρη θα μπορουσε να μην εχει αλεργεια αλλα οταν γεννιουνται τα μωρα τα δινουν ξενο γαλα. Την πρωτη ωρα της ζωης του το μωρο πρεπει να θηλασει! Αν φαει ξενο γαλα..ειναι κατι που δεν το ξερει και ο οργανισμος αντιδρα και κανει αλεργεια! Και φυσικα το κανουν γιατι τα λεφτα που παιρνουν απο τις εταιριες ειναι πολλα! Ξερετε ποσο κανει ενα υποαλλεργικο γαλα? Που δεν το δικαιωλογουν ολα τα ταμεια? και που ενα κουτι σου παει 3 μερες?...

Τι λες τωρα!!!!Φοβερο!!!!!!Δεν το χα σκεφτει αυτο....τι να πω!!!!!Εγληματιες!!Αφηστε τι εχουν τα γαλατα μεσα....ακομα κλαιω που αφησα να δωσουν στο παιδι ξενο ακομα κλαιω........

Dim έγραψε:arristina και εδώ στο νησί μία απο τα ίδια οι μαίες. Η δικιά μου στο πρώτο μάθημα ανώδυνου με το που της είπα οτι θέλω να θηλάσω με κοιτάει στο στήθος και μου λέει "αποκλείται να τα καταφέρεις οι θηλές σου είναι πάρα πολύ μικρές" και το κορυφαίο όλων την τρίτη μ΄ρα που θα σου κατέβει το γάλα να πάρεις μισό χάπι απο αυτό που το κόβει για να μη σου πετρώσει. ας το καλό τους, στο επόμενο πραγματικά το λεώ, θα πάω στο μαιευτήριο με χαρτί απο δικηγόρο που θα τους απαγορεύει να δώσουν ξένο γάλα χωρίς την ενυπόγραφη συγκατάθεσή μου. Α να χαθούνε που θα τους αφήσω ξανά να κάνουν οτι θέλουν αυτοί στο παιδί μου

Εχεις απολυτο δικιοοοοοο ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΘΕΛΟΥΝ....
Ουφ πολυ με στενοχωρει το θεμα... Sad

marimag

marimag
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
κοριτσια πραγματικά οι μαίες μπορεί να αποδειχτούν καταστροφή!!
εγω το βίωσα απο την αντιπερα όχθη..Θήλασα αποκλειστικά για 3 μήνες μόνο και μόνο γιατί επέμενα να θηλάσω και με την παρότρυνση της μαίας αλλά και του νοσοκομείου όπου γέννησα..τον πρωτο μήνα το παιδί έκλαιγε ασταματητα και δεν κοιμόταν..το απέδωσαν σε κολικούς και η παιδίατρος και η μαία..πήρε μόλις 450 γραμμαρια και εγω θήλαζα κάθε δύο μπορεί και μία ώρα..για να μην τα πολυλογώ φτάσαμε το τρίμηνο και ενώ το μωρό μου γεννήθηκε 3.800γρ το είχαν ξεπεράσει μωράκια που είχαν γεννηθεί με μικρότερο βάρος..το κλάμα συνεχιζόταν και το μωρό κοιμότα με πολυ κούνημα..τα δικά μου νεύρα είχαν γίνει κρόσια από την αυπνία και την προσπάθεια..παρόλαυτα θήλαζα αποκλειστικά αφού το γάλα έτρεχε απο το στήθος..δεν μπορεί έλεγα έχω γάλα και αρνιόμουν να δώσω συμπλήρωμα παρά την παρύτρυνση της μαμάς μου που μου έλεγε παιδί χορτάτο και καθαρό δεν κλαίε και κοιμαται!!!!εντελλει το παιδί δεν έπαιρνε βάρος και πείστηκα να του δώσω ξένο γάλα αφού αλλάξαμε 3 παιδιάτρους και ένω σωρό μαίες που επέμεναν οτι όσοσ το βάζω στο στήθος τόσο παράγω γάλα..από τότε ηρέμησε και κοιμάται κανονικά χωρίς κολικούς αφούόλα δείχνουν οτι πειναγε!!!!!!!δεν μπορώ να το πιστέχω οτι για τρεισ μήνες το μωρό μου πείναγε το άφηνα νηστικό με το στήθος μόνο και μόνο γιατί οι μαίες με είχαν πείσει οτι όλες οι γυναίκες μπορούν να θηλάσουν τα παιδιά τους!!!!η δική μου εμεπιρία δείχνει οτι κα΄τι τέτοιο δεν ισχύει!!!!ίσως είναι ορμονικό ίσως έφταιγε η διατροφή μου τι να πω!!!παλιότερα οι γυναίκες που θήλαζαν αποκλειστικά δεν ζούσαν σε ένα τέτοιο μολυσμένο περιβάλλον δεν έτρωγαν τροφές με ορμόνες ούτε είχαν το άγχς που έχουμε σήμερα...μπορείε το γάλα μου να μην ήταν ποιοτικώς καλό αν και το στήθος έτρεχε αλλά με το θήλαστρο έβγαζα ελάχιστη ποσότητα..
Μόνο που θυμάμαι την εικόνα το παιδί μου να σπαράζει στο κλάμα εγώ να το βάζ ω στο στήθος να κοιμάται για λίγο και μετά πάλι να κλαίει τρελαίνομαι!!!!τρελαίνομαι!!!

δόξα το Θεό που υπάρχει το βρεφικό γάλα εμπορίου!!!!!!δεν πιστευα ποτέ οτι θα το έλεγα αυτο κι όμως...συγγνώμη για το μεγάλο ποστ...αλλά στο θηλασμό δεν υπάρχουν κανόνες...κάθε περιπτωση είναι ξεχωριστή εύχομαι καμια μανούλα να μην περάσει την δική μου αγωνία και στενοχώρια.... Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κατα πασα πιθανοτητα marimag να ειχες υπερπαραγωγη.Σε αυτη την περιπτωση το μωρακι τρεφεται μονο με το ελαφρυ γαλα και δεν προλαβαινει να παρει το λιπαρο γι αυτο και δεν βαζει βαρος.Υπαρχει φυσικα παντα η περιπτωση να ειχες καποιο ορμονικι προβλημα και να μην ειχες οντως γαλα απλα ειναι σπανιες αυτες οι περιπτωσεις.Αλλωστε οπως ειπες ετρεχε γαλα απο το στηθος,αρα ειχες γαλα.Φυσικα το παλεψες αρκετα και εκανες το καλυτερο για το μωρακι σου. Very Happy

marimag

marimag
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
selini-giorgos έγραψε:Κατα πασα πιθανοτητα marimag να ειχες υπερπαραγωγη.Σε αυτη την περιπτωση το μωρακι τρεφεται μονο με το ελαφρυ γαλα και δεν προλαβαινει να παρει το λιπαρο γι αυτο και δεν βαζει βαρος.Υπαρχει φυσικα παντα η περιπτωση να ειχες καποιο ορμονικι προβλημα και να μην ειχες οντως γαλα απλα ειναι σπανιες αυτες οι περιπτωσεις.Αλλωστε οπως ειπες ετρεχε γαλα απο το στηθος,αρα ειχες γαλα.Φυσικα το παλεψες αρκετα και εκανες το καλυτερο για το μωρακι σου. Very Happy
ακόμα και τώρα στεναχωριέμαι οχι γιατί δεν κατάφερα να θηλάσω πραγματικά το προσπάθησα με όλο μου το είναι αλλά γιατί ταλαιπωρήθηκε τόσο το μωράκι..τον βλέπω τώρα να κοιμάται γαλήνιο και ειναι τόσο ήρεμος και ήσυχος που δεν έχει καμία σχέση με εκείνο το μωρό που συνεχώς έκλαιγε και μου μάτωνε την καρδιά..ο θηλασμός σε γεμίζει τόσο όμορφα συναισθήματα και σε δένει τόσο πολύ με το μωρό σου που θα έπρεπε να είναι εφικτός για όλες τις γυναίκες..

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αχ marimag ξερεις τι γινεται?Ο θηλασμος ειναι εφικτος για ολες τις γυναικες...το προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχει σωστη ενημερωση και πραγματικη βοηθεια για τις νεες μανουλες.Αν ολες οι μαιες και ολοι οι παιδιατροι ηταν σωστα ενημερωμενοι και κανανε καλα την δουλεια τους οπως πρεπει και οχι οπως τους συμφερει ξερεις τι καλα που θα θηλαζαν οι περισσοτερες μανουλες?

marimag

marimag
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
selini-giorgos έγραψε:Αχ marimag ξερεις τι γινεται?Ο θηλασμος ειναι εφικτος για ολες τις γυναικες...το προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχει σωστη ενημερωση και πραγματικη βοηθεια για τις νεες μανουλες.Αν ολες οι μαιες και ολοι οι παιδιατροι ηταν σωστα ενημερωμενοι και κανανε καλα την δουλεια τους οπως πρεπει και οχι οπως τους συμφερει ξερεις τι καλα που θα θηλαζαν οι περισσοτερες μανουλες?

τι να πω τώρα πια αμφιβάλλω και γιαυτό...ξέρεις με πόσες μαίες μίλησα πόσους παιδιατρους υπερ του αποκλειστικου θηλασμου??
ακόμα πόσα βιβλία διάβασα???πόσα βίντεο βρήκα στο ίντερνετ και πόση προσπάθεια έκανα και πάλι δεν τα κατάφερα.....

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Το παλεψες κι αυτο εχει σημασια...Να χαιρεσαι το μπουμπουκι σου!

marimag

marimag
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
selini-giorgos έγραψε:Το παλεψες κι αυτο εχει σημασια...Να χαιρεσαι το μπουμπουκι σου!
Σευχαριστώ και εσύ επίσης...όλα τα μωράκια να είναι καλά για να τα χαίρονται οι μανουλες τους..

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
μαρακι δυστυχως ησουν θυμα και του παιδαιατρου κασι της μαιας και του νοσοκομειου .που σε παραπληροφορησαν .σαν καινουργια μαμα ολες εχουμε αγχος και δεν γνωριζουμε γιαυτο θελουμε την καθοδηγηση απο αυτους που γνωριζουνε .ομως αμα πεσεις σε ασχετους τοτε ειναι το προβλημα.θα σου πω και εγω συντομα την δικη μου εμπειρια.και εγω αν δεν ειχα την μαια μου που ηταν πολυ σωστη και με βοηθησε .θα ειχα τραβηξει τα ιδια με σενα .εγω επειδη γεννησα πρωορα μου ελεγαν στο νοσοκομειο πως το μωρο ειναι μικρο δεν μπορει .η μαια μου μου ελαεγε δεν θα ακουσεις κανεναν θα κανεις αυτα που σου λεω εγω.θα το βαζεις στο στηθο σου .να σου πω πως μολις γεννησα μου ελεγε να κανω καποιες ασκησεις συνεχεια για να κατεβει το γαλα που με βοηθησαν πολυ .πανω κατω αριστερα δεξια το στηθος με τα χερια .οταν κατεβηκε το γαλα επειδη το παιδι ηταν κατω στην αιθουσα των πρωορων .το πρωτογαλα το βγαζα με το θηλαστρο και του το δινα .η μαια μου ειχε δωσει εντολη ρητα μονο το γαλα της .το παιδι το βαζα στο στηθος και θηλαζε κανονικοτατα.αν δεν ειχα αυτη την μαια τωρα αν ακουγα αυτες απο το νοσκομειο δεν θα ειχα θηλασει .ενω θηλασα το μωρο μου τεσσερις μηνες αποκλειστηκα δικο μου .και σταματησα επειδη μου κοπηκε και μετα το ταλαιπωρουσα .δυστυχως μαρακι αν δεν βρεθουν οι καταλληλοι ανθρωποι στον δρομο σου την εχεις πατησει.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αnna1975 έγραψε:μαρακι δυστυχως ησουν θυμα και του παιδαιατρου κασι της μαιας και του νοσοκομειου .που σε παραπληροφορησαν .σαν καινουργια μαμα ολες εχουμε αγχος και δεν γνωριζουμε γιαυτο θελουμε την καθοδηγηση απο αυτους που γνωριζουνε .ομως αμα πεσεις σε ασχετους τοτε ειναι το προβλημα.θα σου πω και εγω συντομα την δικη μου εμπειρια.και εγω αν δεν ειχα την μαια μου που ηταν πολυ σωστη και με βοηθησε .θα ειχα τραβηξει τα ιδια με σενα .εγω επειδη γεννησα πρωορα μου ελεγαν στο νοσοκομειο πως το μωρο ειναι μικρο δεν μπορει .η μαια μου μου ελαεγε δεν θα ακουσεις κανεναν θα κανεις αυτα που σου λεω εγω.θα το βαζεις στο στηθο σου .να σου πω πως μολις γεννησα μου ελεγε να κανω καποιες ασκησεις συνεχεια για να κατεβει το γαλα που με βοηθησαν πολυ .πανω κατω αριστερα δεξια το στηθος με τα χερια .οταν κατεβηκε το γαλα επειδη το παιδι ηταν κατω στην αιθουσα των πρωορων .το πρωτογαλα το βγαζα με το θηλαστρο και του το δινα .η μαια μου ειχε δωσει εντολη ρητα μονο το γαλα της .το παιδι το βαζα στο στηθος και θηλαζε κανονικοτατα.αν δεν ειχα αυτη την μαια τωρα αν ακουγα αυτες απο το νοσκομειο δεν θα ειχα θηλασει .ενω θηλασα το μωρο μου τεσσερις μηνες αποκλειστηκα δικο μου .και σταματησα επειδη μου κοπηκε και μετα το ταλαιπωρουσα .δυστυχως μαρακι αν δεν βρεθουν οι καταλληλοι ανθρωποι στον δρομο σου την εχεις πατησει.

Μα γιατί να σαμποτάρουν τον θηλασμό; Ρητορική ερώτηση, το γιατί το έχω καταλάβει. Γιατί αδυνατώ να πιστέψω ότι δεν έχουν γνώσεις. Η μαία της κουμπάρας μου που γεννάει σε κλινική σε ένα μήνα της είπε να πάρει μαζί της ΤΣΑΙ για να δίνουν στο νεογένητο! Και την ρωτάω για ποιο λόγο; Δεν ήξερε. Και της λέω θα σου πω εγώ. Για να του φουσκώσει το στομάχι. Μα είναι δυνατόν; Δίπλα θα το έχει η κοπέλα το μωρό και όταν κλαίει θα έχει την άνεση να το θηλάζει χωρίς να αγγαρεύει καμιά μαία να της το φέρει... Γιατί να του στερήσει το πρωτόγαλα; Και το γάλα της δεν θα αργίσει να κατέβει αν δίνουν και τσάι; Και έτσι θα της πουν και αυτής "δεν έχεις γάλα" και όπως είναι φυσικό σαν νέα μανούλα θα το πιστέψει! Η ιστορία επαναλαμβάνεται...

dimitra37

dimitra37
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημερα εγω πιστευω οτι καποιες νοσοκομες,μαιες ειτε βαριουνται, ειτε εχουν τοσα μωρα που σκεφτονται που να καθομαι να ασχολουμαι με τη καθε μανα δωσε ξενο γαλα να μη μας πρηζουν οχι κλαιει,οχι πως θα το ταισω και αλλα τετοια. Νομιζω οτι εμεις σαν μαμαδες πρεπει να ασχοληθουμε με το θεμα πριν τη γεννα οπως ασχολουμαστε με το παιδικο δωματιο και με τα αλλα πραγματα του μωρου. Επειδη παιρνω κορτιζονη θα παω σε συμβουλο θηλασμου θα της πω το προβλημα υγειας που εχω, τα χαπια που παιρνω και θα την βαλω να ψαξει και να μου πει αν μπορω η' οχι να θηλασω και αν χρειαστω βοηθεια θα την παρω και στη κλινικη και στο σπιτι τωρα αν δεν τα καταφερω θα πω οτι τουλαχιστον το προσπαθησα χωρις τυψεις και χωρις ενοχες. Καλη επιτυχια σε ολες μας!

http://www.worldjamboree.gr

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
dimitra37 έγραψε:Καλημερα εγω πιστευω οτι καποιες νοσοκομες,μαιες ειτε βαριουνται, ειτε εχουν τοσα μωρα που σκεφτονται που να καθομαι να ασχολουμαι με τη καθε μανα δωσε ξενο γαλα να μη μας πρηζουν οχι κλαιει,οχι πως θα το ταισω και αλλα τετοια. Νομιζω οτι εμεις σαν μαμαδες πρεπει να ασχοληθουμε με το θεμα πριν τη γεννα οπως ασχολουμαστε με το παιδικο δωματιο και με τα αλλα πραγματα του μωρου. Επειδη παιρνω κορτιζονη θα παω σε συμβουλο θηλασμου θα της πω το προβλημα υγειας που εχω, τα χαπια που παιρνω και θα την βαλω να ψαξει και να μου πει αν μπορω η' οχι να θηλασω και αν χρειαστω βοηθεια θα την παρω και στη κλινικη και στο σπιτι τωρα αν δεν τα καταφερω θα πω οτι τουλαχιστον το προσπαθησα χωρις τυψεις και χωρις ενοχες. Καλη επιτυχια σε ολες μας!

Αυτό είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις!

Όσο για το ότι βαριούνται και το ότι έχουν πολλά μωρά συμφωνώ. Αν πχ είναι 20 μωρά υπό την επίβλεψή και ευθύνη τους είναι λογικό να προτιμούν να τα ταίζουν όταν κλαίνε οι ίδιες αντί να τα πηγαίνουν ένα-ένα στις μητέρες τους. Όμως γιατί συνεχίζουν να βάζουν εμπόδια στις μητέρες που έχουν επιλέξει rooming-in; Εκεί η φροντίδα τους για το κάθε μωράκι είναι πολύ πιο περιορισμένη. Και αυτό δεν το λέω αόριστα. Έχω μέχρι στιγμής υπόψιν 2 περιστατικά. Παντού υπάρχουν συμφέροντα. Ενημερωθείτε οι νέες μανούλες, εν ανάγκη πάρτε δική σας μαία και μην ακούτε κανέναν άλλο, ότι κι αν σας λέει. Συνήθως πετυχαινουν το σκοπό τους με το να μας τρομάζουν, εγώ αυτό κατάλαβα.

dimitra37

dimitra37
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Σιγουρα υπαρχουν πολλα συμφεροντα αλλα νομιζω οτι καμια μονουλα δεν πρεπει να νιωθει τυψεις γιατι το οτι δεν το καταφερε δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλη μανα και οτι δεν αγαπαει το παιδι της.

http://www.worldjamboree.gr

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
dimitra37 έγραψε:Σιγουρα υπαρχουν πολλα συμφεροντα αλλα νομιζω οτι καμια μονουλα δεν πρεπει να νιωθει τυψεις γιατι το οτι δεν το καταφερε δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλη μανα και οτι δεν αγαπαει το παιδι της.

Νομίζω ότι οι τύψεις έρχονται όταν νιώθουμε ότι έχουμε κάνει λάθος αλλά στο χέρι μας είναι να το ψάξουμε να αναγνωρίσουμε τα λάθη μας να τα παραδεχθούμε και να ξεπεράσουμε με αυτόν τον τρόπο τις ενοχές μας. Έτσι μόνο αποκτάμε αυτοπεποίθηση. Θα μπορούσα να το θάψω βαθιά μέσα μου και κάθε φορά που ακούω για τον θηλασμό να θίγομαι από τα σχόλια όσων τον υποστηρίζουν όπως συμβαίνει. Όμως επειδή ακόμα για εμένα η λέξη θηλασμός σημαίνει πολλά θα ήταν άδικο να προσπαθήσω να τον απαξιώσω και να τον ακυρώσω. Κατάλαβα την αξία του από το λίγο που θήλασα. Ενοχές δεν έχω πια. Έχω θέληση και πείσμα για το επόμενο και έχω τον χρόνο μπροστά μου για να ενημερωθώ κι άλλο, κι άλλο... Και έχω εδώ μια μεγάλη παρέα που ξέρω εκ των πρωτέρων ότι θα με στηρίξει. Και φυσικά είμαι μια πολύ καλή μαμά για το παιδί μου (και το πιστεύω στα αλήθεια, παρόλο που ακούγεται αστείο), όπως και η κάθε μαμά για το δικό της παιδάκι γιατί η αγάπη μου με οδηγεί. Και πλέων με οδηγεί και το ένστικτό μου που δεν θα το αγνοήσω ποτέ ξανά. Αυτό είναι το μάθημα που πήρα και συνεχίζω πιο δυνατή. Very Happy

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΜΙΝΑ+μπεμπα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕΟΛΕΣ ΣΑΣ!!ΜΑΡΙΑ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ Κ ΕΙΠΕ ΤΟ ΤΙ ΠΕΡΑΣΕΣ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΟΛΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΑΙΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΔΙΝΑΝ ΞΕΝΟ Κ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ Κ ΜΑΣ ΤΟ ΛΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΝΩΣΗ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ Κ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ rooming in ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙΑ ΜΑΛΛΟΝ ΓΛΙΤΩΝΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΤΤΟΙΕΣ ΜΑΙΕΣ ΠΟΥ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΟΙΚΙΩΘΩ ΚΙΟΛΑΣ..ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΑΝ ΜΠΟΡΙΕΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ Ή ΟΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΜΠΟΡΕΙ..ΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΧΟΡΤΑΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ?ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΓΙΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ ΑΝΤΛΗΣΗ?Κ ΠΩΣ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΧΟΡΤΑΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ?ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ..

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:...ΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΧΟΡΤΑΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ?ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΓΙΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ ΑΝΤΛΗΣΗ?Κ ΠΩΣ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΧΟΡΤΑΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ?ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ..

Πολύ απλά δεν το ξέρεις. Σοβαρά σου μιλάω. Εκείνη την ώρα που το ταίζεις στην αρχή δεν ξέρεις τίποτα. Μέρα με την μέρα όμως μαθαίνεις. Αυτό που μου είπε μια κοπέλα και το θεωρώ πάρα πολύ σημαντικό είναι ότι το μωρό τις 3 πρώτες μέρες που εσύ έχεις το πρωτόγαλα χρειάζεται για να χωρτάσει πάρα πολύ μικρή ποσότητα, το πολύ μια κουταλιά της σούπας να φανταστείς. Το πρωτόγαλα είναι ελάχιστο σχεδόν ανύπαρκτο και νομίζεις ότι δεν έχεις γάλα. Όμως πίστεψέ με έχεις και παραέχεις. Wink Ούτε τσάγια χρειάζεται το παιδί, ούτε ζαχαρόνερο και εννοείται ούτε συμπλήρωμα. Το ελάχιστο πρωτόγαλα είναι σε κατάλληλη ποσότητα και σύσταση για το ευαίσθητο και μικρό στομαχάκι του που είναι γεμάτο με υγρά της μήτρας ούτως ή άλλως. Απλά το μωρό όπως είναι φυσικό χωνεύει και γρήγορα οπότε πεινάει συχνά. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν χωρταίνει με το γάλα σου, αλλά ότι το χώνεψε. Με τον καιρό που κατεβαίνει το κανονικό γάλα μαθαίνεις μέρα με την μέρα να διαβάζεις τα σημάδια. Η αρχή όμως είναι πολύ σημαντική. Έχε υπόψιν ότι τα μωρά που θηλάζουν συνήθως παίρνουν λιγότερο βάρος απο τα παιδιά που πίνουν ξένο. Αυτό δεν σημαίνει ότι χρειάζεται συμπλήρωμα. Θα σου πουν και οι άλλες κοπέλες από εκεί και ύστερα πως τα πας και πως να τα καταφέρεις. Αυτό στο εγγυόμαι, υπάρχει πολύ αγάπη εδώ μέσα. Wink

Για τα θήλαστρα δες εδώ: http://forum.eimaimama.gr/t773-topic?highlight=%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1

Το γάλα αυξάνεται από ότι μου έχουν πει τα κορίτσια, με το να θηλάζεις ή να αντλείς με το κατάλληλο θήλαστρο συχνά. Όσο πιο πολύ αδειάζει τόσο πιο πολύ γεμίζει! Απλά μαγικό!

ΑΓΑΠΗ@

ΑΓΑΠΗ@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!! ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΗΣΗ!!!!(rooming-in).
ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΩ!!! ΚΑΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ Κ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΑΙΕΣ ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΠΛΗΡΩΣΑ ΚΛΙΝΙΚΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ!!!
ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙ ΘΗΛΑΣΜΟΥ Κ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ...
ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΕΠΙΣΗΣ Κ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΠΑΤΣΟΥΡΟΥ(ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ) Κ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ....ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΜΕΣΑ... ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΕΧΩ ΜΑΖΕΨΕΙ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΨΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΟΙ ΜΑΝΟΥΛΕΣ Κ ΝΑ ΤΑ ΕΧΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!
ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΛΕΙΨΗ Κ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ ΞΑΝΑ ΤΕΛΗ ΙΟΥΝΙΟΥ Ο Α ΤΟΜΟΣ. ΕΓΩ ΤΟ ΔΑΝΙΣΤΗΚΑ Κ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΒΙΒΛΙΟΔΕΣΙΑ ΗΜΟΥΝ Κ ΑΝΥΠΟΜΟΝΗ. Ο Β ΤΟΜΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!
ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΔΕΝ ΚΑΝΩ...ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Wink

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΑΓΑΠΗ@ έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!! ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΗΣΗ!!!!(rooming-in).
ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΩ!!! ΚΑΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ Κ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΑΙΕΣ ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΠΛΗΡΩΣΑ ΚΛΙΝΙΚΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ!!!
ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙ ΘΗΛΑΣΜΟΥ Κ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ...
ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΕΠΙΣΗΣ Κ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΠΑΤΣΟΥΡΟΥ(ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ) Κ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ....ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΜΕΣΑ... ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΕΧΩ ΜΑΖΕΨΕΙ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΨΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΟΙ ΜΑΝΟΥΛΕΣ Κ ΝΑ ΤΑ ΕΧΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!
ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΛΕΙΨΗ Κ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ ΞΑΝΑ ΤΕΛΗ ΙΟΥΝΙΟΥ Ο Α ΤΟΜΟΣ. ΕΓΩ ΤΟ ΔΑΝΙΣΤΗΚΑ Κ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΒΙΒΛΙΟΔΕΣΙΑ ΗΜΟΥΝ Κ ΑΝΥΠΟΜΟΝΗ. Ο Β ΤΟΜΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!
ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΔΕΝ ΚΑΝΩ...ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Wink

Αγάπη το βιβλίο αυτό θα το πάρω οπωσδήποτε, έχω καταλάβει ότι είναι ευαγγέλιο για τον θηλασμό! Τον β τόμο τον είδα και εγώ πρόσφατα σε μαγαζί με βρεφικά. Χαιρομαι που θα ξανακυκλοφορήσει! Ελπίζω σε επαρκή ποσότητα γιατί προβλέπεται να γίνει χαμός.

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΜΙΝΑ+μπεμπα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MariaM έγραψε:
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:...ΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΧΟΡΤΑΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ?ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΓΙΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ ΑΝΤΛΗΣΗ?Κ ΠΩΣ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΧΟΡΤΑΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ?ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ..

Πολύ απλά δεν το ξέρεις. Σοβαρά σου μιλάω. Εκείνη την ώρα που το ταίζεις στην αρχή δεν ξέρεις τίποτα. Μέρα με την μέρα όμως μαθαίνεις. Αυτό που μου είπε μια κοπέλα και το θεωρώ πάρα πολύ σημαντικό είναι ότι το μωρό τις 3 πρώτες μέρες που εσύ έχεις το πρωτόγαλα χρειάζεται για να χωρτάσει πάρα πολύ μικρή ποσότητα, το πολύ μια κουταλιά της σούπας να φανταστείς. Το πρωτόγαλα είναι ελάχιστο σχεδόν ανύπαρκτο και νομίζεις ότι δεν έχεις γάλα. Όμως πίστεψέ με έχεις και παραέχεις. Wink Ούτε τσάγια χρειάζεται το παιδί, ούτε ζαχαρόνερο και εννοείται ούτε συμπλήρωμα. Το ελάχιστο πρωτόγαλα είναι σε κατάλληλη ποσότητα και σύσταση για το ευαίσθητο και μικρό στομαχάκι του που είναι γεμάτο με υγρά της μήτρας ούτως ή άλλως. Απλά το μωρό όπως είναι φυσικό χωνεύει και γρήγορα οπότε πεινάει συχνά. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν χωρταίνει με το γάλα σου, αλλά ότι το χώνεψε. Με τον καιρό που κατεβαίνει το κανονικό γάλα μαθαίνεις μέρα με την μέρα να διαβάζεις τα σημάδια. Η αρχή όμως είναι πολύ σημαντική. Έχε υπόψιν ότι τα μωρά που θηλάζουν συνήθως παίρνουν λιγότερο βάρος απο τα παιδιά που πίνουν ξένο. Αυτό δεν σημαίνει ότι χρειάζεται συμπλήρωμα. Θα σου πουν και οι άλλες κοπέλες από εκεί και ύστερα πως τα πας και πως να τα καταφέρεις. Αυτό στο εγγυόμαι, υπάρχει πολύ αγάπη εδώ μέσα. Wink

Για τα θήλαστρα δες εδώ: http://forum.eimaimama.gr/t773-topic?highlight=%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1

Το γάλα αυξάνεται από ότι μου έχουν πει τα κορίτσια, με το να θηλάζεις ή να αντλείς με το κατάλληλο θήλαστρο συχνά. Όσο πιο πολύ αδειάζει τόσο πιο πολύ γεμίζει! Απλά μαγικό!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΜΑΡΑΚΙ!!ΛΕΣ ΝΑ ΠΑΡΩ Κ ΚΑΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?ΔΕΝ ΕΧΩ Κ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΔΩ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.

Νενεν

Νενεν
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Διαβαζωντας την ιστορια σου θυμωνα ολο και περισσοτερο γιατι ζουσα ξανα τη δικη μου και καταλαβα οτι ισως τελικα δεν εφταιγα εγω που η μικρη μου θηλασε ελαχιστα και οχι επειδη δεν προσπαθησα... Και εγω ενω ειχα ζητησει αποκλειστικο θηλασμο εβλεπα οτι το μωρο δεν πειναει οταν το εφερναν. Ασε που καθε φορα που το εφερναν εβαζαν και μεσα στο κρεββατακι του 2 μπουκαλακια almiron. Ουτε ο γιατρος μου ουτε καμια μαια απο το ΜΗΤΕΡΑ με βοηθησαν. Μαλλον με ξεπεταξαν θα ελεγα... Και θυμωνω και με την φιλη μου, μαμα 2 παιδιων, που απο την πρωτη φορα που μου εφεραν το μωρο το βουτηξε και του εχωσε το μπιμπερο με το ξενο γαλα στο στομα επειδη ακομα δεν ειχε κατεβει το δικο μου. ΜΑ ΤΑ ΜΩΡΑ ΔΕΝ ΠΕΙΝΑΝΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ, το εμαθα μετα αυτο... Προσπαθησα και παιδευτικα για 5,5 μηνες. Εβαζα το μωρο μου στο στηθος μου και αυτο εκλαιγε γιατι ειχε μαθει στην ευκολια του μπιμπερο... Να επιμενεις συνεχεια μου ελεγε η παιδιατρος. Και εγω επεμενα. Μεχρι και θηλαστρο επαγγελματικο αγορασα. Ετρωγα σουπες, τροφες θρεπτικες για να ειναι εστω πλουσιο το ελαχιστο γαλα μου. Ομως η μικρη εκλαιγε. Δεν χορταινε; Bαριοταν; Eπι 5,5 μηνες ημουν στηθος, μπιμπερο, θηλαστρο και στις 3 ωρες ξανα απ΄την αρχη. Και να με τρων οι τυψεις που δεν μπορουσα να προσφερω στο παιδι μου αυτο που μεχρι και τα ζωα μπορουν. ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ... Ωσπου καποια στιγμη και ενω το μωρο πηγε για Πασχα στο χωριο, συνειδητοποιω πως σε τρεις ολοκληρες μερες εγω εχω καταφερει να βγαλω με το θηλαστρο μονο 60 ml γαλα... ¨Σταματα δεν εχει νοημα¨ μου ειπαν παιδιατρος και γυναικολογος... Για μερες εκλαιγα, ενιωθα αποτυχια... Τωρα πια ξερω ποσο λαθος ηταν που βασιστικα στις ¨επαγγελματιες¨του μαιευτηριου για κατι τοσο σημαντικο. Τα μονα λεφτα που πιανουν τοπο ειναι αυτα για μια σωστη , ΔΙΚΗ μας μαια ή μια συμβουλο θηλασμου. Αν ποτε κανω κι αλλο παιδακι το πρωτο που θα φροντισω θα ειναι αυτο...

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ και τυχον ασυναρτησιες, αλλα αυτο το θεμα με πνιγει μεχρι σημερα...

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΜΙΝΑ+μπεμπα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MariaM έγραψε:
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:...ΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΧΟΡΤΑΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ?ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΓΙΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ ΑΝΤΛΗΣΗ?Κ ΠΩΣ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΧΟΡΤΑΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ?ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ..

Πολύ απλά δεν το ξέρεις. Σοβαρά σου μιλάω. Εκείνη την ώρα που το ταίζεις στην αρχή δεν ξέρεις τίποτα. Μέρα με την μέρα όμως μαθαίνεις. Αυτό που μου είπε μια κοπέλα και το θεωρώ πάρα πολύ σημαντικό είναι ότι το μωρό τις 3 πρώτες μέρες που εσύ έχεις το πρωτόγαλα χρειάζεται για να χωρτάσει πάρα πολύ μικρή ποσότητα, το πολύ μια κουταλιά της σούπας να φανταστείς. Το πρωτόγαλα είναι ελάχιστο σχεδόν ανύπαρκτο και νομίζεις ότι δεν έχεις γάλα. Όμως πίστεψέ με έχεις και παραέχεις. Wink Ούτε τσάγια χρειάζεται το παιδί, ούτε ζαχαρόνερο και εννοείται ούτε συμπλήρωμα. Το ελάχιστο πρωτόγαλα είναι σε κατάλληλη ποσότητα και σύσταση για το ευαίσθητο και μικρό στομαχάκι του που είναι γεμάτο με υγρά της μήτρας ούτως ή άλλως. Απλά το μωρό όπως είναι φυσικό χωνεύει και γρήγορα οπότε πεινάει συχνά. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν χωρταίνει με το γάλα σου, αλλά ότι το χώνεψε. Με τον καιρό που κατεβαίνει το κανονικό γάλα μαθαίνεις μέρα με την μέρα να διαβάζεις τα σημάδια. Η αρχή όμως είναι πολύ σημαντική. Έχε υπόψιν ότι τα μωρά που θηλάζουν συνήθως παίρνουν λιγότερο βάρος απο τα παιδιά που πίνουν ξένο. Αυτό δεν σημαίνει ότι χρειάζεται συμπλήρωμα. Θα σου πουν και οι άλλες κοπέλες από εκεί και ύστερα πως τα πας και πως να τα καταφέρεις. Αυτό στο εγγυόμαι, υπάρχει πολύ αγάπη εδώ μέσα. Wink

Για τα θήλαστρα δες εδώ: http://forum.eimaimama.gr/t773-topic?highlight=%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1

Το γάλα αυξάνεται από ότι μου έχουν πει τα κορίτσια, με το να θηλάζεις ή να αντλείς με το κατάλληλο θήλαστρο συχνά. Όσο πιο πολύ αδειάζει τόσο πιο πολύ γεμίζει! Απλά μαγικό!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΜΑΡΑΚΙ!!ΛΕΣ ΝΑ ΠΑΡΩ Κ ΚΑΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?ΔΕΝ ΕΧΩ Κ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΔΩ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.

ΑΓΑΠΗ@

ΑΓΑΠΗ@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΝΑΙ ΜΑΡΙΑΜ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ... ΣΧΕΔΟΝ ΟΡΓΩΣΑ ΤΗ ΘΕΣΝΙΚΗ ΜΟΥ ΛΕΓΑΝΕ ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΠΑΘΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ!!! ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΛΕΙΨΗ.
ΑΦΟΥ ΕΒΑΛΑ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΤΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΛ Κ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΚΔΟΘΕΙ!!! Κ ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΜΑΘΑ Very Happy
ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΨΑΧΝΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΟΠΟΤΕ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΘΑ ΦΑΝΕ ΜΑΜΑΔΟΓΑΛΑΤΑΚΙ Very Happy Παράδειγμα προς αποφυγή... η δική μου ιστορία θηλασμού. - Σελίδα 4 654316

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΜΙΝΑ+μπεμπα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΑΓΑΠΗ@ έγραψε:ΝΑΙ ΜΑΡΙΑΜ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ... ΣΧΕΔΟΝ ΟΡΓΩΣΑ ΤΗ ΘΕΣΝΙΚΗ ΜΟΥ ΛΕΓΑΝΕ ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΠΑΘΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ!!! ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΛΕΙΨΗ.
ΑΦΟΥ ΕΒΑΛΑ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΤΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΛ Κ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΚΔΟΘΕΙ!!! Κ ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΜΑΘΑ Very Happy
ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΨΑΧΝΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΟΠΟΤΕ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΘΑ ΦΑΝΕ ΜΑΜΑΔΟΓΑΛΑΤΑΚΙ Very Happy Παράδειγμα προς αποφυγή... η δική μου ιστορία θηλασμού. - Σελίδα 4 654316

ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ Ο Α Κ Β ΤΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΘΗΛΑΣΜΟ Ή ΓΕΝΙΚΑ?

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:
MariaM έγραψε:
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:...ΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΧΟΡΤΑΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ?ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΓΙΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ ΑΝΤΛΗΣΗ?Κ ΠΩΣ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΧΟΡΤΑΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ?ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ..

Πολύ απλά δεν το ξέρεις. Σοβαρά σου μιλάω. Εκείνη την ώρα που το ταίζεις στην αρχή δεν ξέρεις τίποτα. Μέρα με την μέρα όμως μαθαίνεις. Αυτό που μου είπε μια κοπέλα και το θεωρώ πάρα πολύ σημαντικό είναι ότι το μωρό τις 3 πρώτες μέρες που εσύ έχεις το πρωτόγαλα χρειάζεται για να χωρτάσει πάρα πολύ μικρή ποσότητα, το πολύ μια κουταλιά της σούπας να φανταστείς. Το πρωτόγαλα είναι ελάχιστο σχεδόν ανύπαρκτο και νομίζεις ότι δεν έχεις γάλα. Όμως πίστεψέ με έχεις και παραέχεις. Wink Ούτε τσάγια χρειάζεται το παιδί, ούτε ζαχαρόνερο και εννοείται ούτε συμπλήρωμα. Το ελάχιστο πρωτόγαλα είναι σε κατάλληλη ποσότητα και σύσταση για το ευαίσθητο και μικρό στομαχάκι του που είναι γεμάτο με υγρά της μήτρας ούτως ή άλλως. Απλά το μωρό όπως είναι φυσικό χωνεύει και γρήγορα οπότε πεινάει συχνά. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν χωρταίνει με το γάλα σου, αλλά ότι το χώνεψε. Με τον καιρό που κατεβαίνει το κανονικό γάλα μαθαίνεις μέρα με την μέρα να διαβάζεις τα σημάδια. Η αρχή όμως είναι πολύ σημαντική. Έχε υπόψιν ότι τα μωρά που θηλάζουν συνήθως παίρνουν λιγότερο βάρος απο τα παιδιά που πίνουν ξένο. Αυτό δεν σημαίνει ότι χρειάζεται συμπλήρωμα. Θα σου πουν και οι άλλες κοπέλες από εκεί και ύστερα πως τα πας και πως να τα καταφέρεις. Αυτό στο εγγυόμαι, υπάρχει πολύ αγάπη εδώ μέσα. Wink

Για τα θήλαστρα δες εδώ: http://forum.eimaimama.gr/t773-topic?highlight=%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1

Το γάλα αυξάνεται από ότι μου έχουν πει τα κορίτσια, με το να θηλάζεις ή να αντλείς με το κατάλληλο θήλαστρο συχνά. Όσο πιο πολύ αδειάζει τόσο πιο πολύ γεμίζει! Απλά μαγικό!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΜΑΡΑΚΙ!!ΛΕΣ ΝΑ ΠΑΡΩ Κ ΚΑΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?ΔΕΝ ΕΧΩ Κ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΔΩ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.

Εγώ θα πάρω το "θηλασμός, μια υπέροχη σχέση" τον Α τόμο της Πατσούρου. Πρέπει να είναι πολύ καλό από ότι μαθαίνω από τις μαμάδες. Έχει έλλειψη όμως και θα ξανακυκλοφορήσει όπου να'ναι από ότι μαθαίνω.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις