Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
276 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 276 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 6]

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
Σε ευχαριστώ μου δίνεις πολύ θάρρος και πιστεύω πως θα τα καταφέρω στο επόμενο!

εννοειται θα τα καταφερεις!!θα μαστε ολες εδω για support αν κ δεν θα το χρειαστεις Laughing

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
vasoula έγραψε: Τι γαιδουρα που ειμαι κι εγω σε πηρα απο τα μουτρα ενω απαντουσες πωπω συγνωμη κουκλιτσα μου!!!!
Σε ρωτησα γιατι ανεφερες πως αν θηλαζες κανονικα θα ενεργουνταν συχνα το μωρο και θα το απεβαλλε το ικτερο!!!

Εγω θα ηθελα να πωω......καταρχην κλαιω κλαιω κλαιω τωραααααα Crying or Very sad
Ολες στην οικογενεια μου που εκαναν μωρακια, θειες, ξαδερφες αλλα και φιλες θηλασαν και ηταν κατι που εβλεπα συχνα οταν τις επισκεπτομουν.
Ηταν κατι το μοναδικο...
Οταν εμεινα εγκυος στο πρωτο παιδακι μου ονειρευομουν, σκεφτομουν, λαχταρουσα, ποθουσα την στιγμη που θα θηλασω, ειχα ψωνισει τα πάντα για τον θηλασμο, ειχα διαβασει και καθε φορα που σκεφτομουν τα μωρακια μου στην κοιλιτσα μου και την χαιδευα μου ερχονταν ο θηλασμος στο νου.
Τα πρωτα μου παιδακια τα εχασα αρκετα νωρις, το δευτερο γεννηθηκε υγιεστατο αλλα............δεν καταφερα να θηλασω!!!
Η εγκυμοσυνη μου απο τον 6ο και μετα αρχισε να παρουσιαζει προβληματα μεγαλα προβληματα, αν εχανα και αυτο το μωρο δεν θα το αντεχα, επαθα συσπασεις, εχασα πολυ αμνιακο υγρο μα παρα πολυ, χτυπησα το ποδι μου και πολλα άλλα..........μπηκα μεσα 2 ολοκληρους μηνες και τα φαρμακα και οι αντιβιωσεις μου ηταν παρα πολλα και δεν γινοταν να θηλασω με τιποτα.
Καθε φορα που εφτιαχνα ξενο γαλα του μωρου εκλαιγα εκλαιγα το ταιζα και το φανταζομουν στο στηθος μου...ποσο θα του αρεσε, ποσο πιο ηρεμα και γλυκα θα επινε γαλατακι, λες για αυτο να εχει κολικους το παιδι μου, λες για αυτο να κλαιει; λες για αυτο να μην κοιμαται τα βραδυα; λες για αυτο να ειναι ανυσηχο;; λες για αυτο το ικτερο;
Ολα αυτα με κανουν κι εχω τυψεις και διαβαζοντας ολες εσας που θηλαζετε κλαιω καθε φορα, διαβαζω και που οι περισσοτερες μιλουν πολυ περιφρονητικα για το ξενο γαλα και νιωθω χαλια.
Κριθηκα καποιες φορες ασχημα που δεν θηλασα λες και το εκανα επιτηδες, κανεις ομως δεν ηξερε τι περασα και πως ημουν...που κοντεψα να γεννησω στον 6ο και τα φαρμακα που πηρα.. Crying or Very sad

Αχ βρε κοπέλα μου... Δεν έχεις κανένα λόγο να νιώθεις άσχημα! Αυτό που σου σηνέβη ήταν τραγικό και εννοείται πως το γάλα σου ήταν ακατάλληλο για το μωρό σου με τόσα φάρμακα που έπαιρνες! Απορώ πάντως πως βιάστηκαν κάποιες να σε κατακρίνουν που δίνεις ξένο! Ο κόσμος πολλές φορές είναι κακός και βγάζει εύκολα συμπεράσματα. Πόσο εύκολο είναι να κρίνουμε και πόση χαρά παίρνουμε με το να μειώνουμε τον άλλο!
Το ξένο γάλα δεν είναι το κακό γάλα που κάνει κακό στο μωρό σε καμία περίπτωση. Ο λόγος που βάλλεται τόσο από τις μαμάδες είναι διότι ενώ θα έπρεπε να θεωρείται υποκατάστατο του γάλακτος και να χορηγείται σε περιπτώσεις που η μάνα δεν πρέπει να θηλάσει, όπως εσύ, έχει πάρει την θέση του μητρικού γάλακτος χωρίς να υπάρχει λόγος. Το καταλαβαίνεις αυτό, έτσι; Εσύ δεν είχες καν την επιλογή κούκλα μου και φυσικά δεν φταις εσύ για ότι συνέβη στην εγκυμοσύνη σου! Έκανες το σωστό, μην εχεις καμία αμφιβολία για αυτό!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:μαρια δεν πειραζει δεν αξιζει να στεναχωριεσαι !!! εισαι μια πολυ καλη μανουλα και το μωρο σου δεν θα παθει τιποτα επειδη δεν θηλασε !!! πολυ καλα εκανες και εγραψες ολα αυτα και μακαρι να τα διαβασουν ολοι !
εγω θα τολμησω να πω την αποψη μου για το τι εφταιξε ! εφταιξε η αγνοια που υπαρχει γυρω απο το θεμα ,το μαιευτηριο που εχει τα δικα του συμφεροντα και η σκεψη του ελα μωρε θηλαζω σημαινει βαζω το μωρο στο στηθος !δεν ειναι ετσι τα πραγματα αν δεν θηλασει τις μερες στο μαιευτηριο δεν γινεται τιποτα μετα στο σπιτι ! χανεις πολυτιμο χρονο ! τουλαχιστον εσυ θα ξερεις στο δευτερο παιδακι σου πρωτα ο θεος !!να εισαι καλα και να χαιρεσαι το παιδακι σου !

Πω-πω πόσο δίκιο έχεις με την φράση που εσκεμένα την έκανα κόκκινη για να φανεί. Μεγάλη αλήθεια αυτή! Έχω τόσες σκέψεις αυτή την στιγμή και δεν μπορώ να τις βάλω σε τάξη. Νομίζω πως στο μαιευτήριο, όταν το μωρό ερχόταν για "επίσκεψη" απλά έμπαινε στο στήθος! Μου άνοιξες τα μάτια! Shocked

ioannasani

ioannasani
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
se katalabenw apolyta mono pou egw den katafera na 8ilasw poly kanena apo ta 2 paidia mou Sad
stin kori mou eixa gala akomi na taisw kai 2o paidaki opows elege kai i giatros mou na fantastis 8ilaze kai to brady koimotan 9wro alla ta prwina me to sti8os apo ekso. se mia fasi mia fili tis koumparas mou pou einai mea mou leei min tiraniese otan kimate to mwro bgaze to gala me to 8ilastro kai dineto TI I8ELA KAI TIN AKOYSA???? stis 25 meres terma to gala giati kourazomoun pio poli me to 8ilastro kai den to ebgaza sixna kai olo etsi mera me tin mera mio8ike i paragogi opws mou eipe kai i giatros mou. kontepsa na pesw se kata8lipsi na min koimame ta bradia kai na klew.
ston mpempi mou twra eilikrina den eixa to kouragio mono 5 meres ton 8ilasa. ekneutizomoun ekneurizontan kai autos anoiksan kai oi 8iles mou apo tin 2h hmera kai pira psebdo8iles pou den tis i8ele eixa kai tin mikri mou pou eklege eixa kai tis aimoroiides pou den efeugan me tipote opote ta paratisa. den xairomai gi'auto alla twra pia kserw oti o 8ilasmos einai to pio eukolo alla sigronos kai to pio diskolo pragma. 8eli 8elisi,ipomoni kai epimoni
ayta signomi ean sas kourasa

Dim


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ας στο καλό σας Μαρία Μ. και Βασούλα με κάνατε να με πάρουν τα ζουμιά και για άλλη μια φορά να μου γυρίσει το μάτι ανάποδα με τις κακές συμβουλές. Δεν αντέχω άλλο την τόσο κακή πληροφόρηση σε αυτό το θέμα, που καταντάει εγκληματική και κάνει μανούλες και βρέφη να στερούνται ένα από τα σημαντικότερα πράγματα στη μητρότητα. Αυτές οι ανίδεες μαίες και οι άσχετοι (τις περισσότερες φορές) παιδίατροι με κάνουν να αφιερώνω τον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο μου στην ενημέρωση. Στο νησί μου η κατάσταση είναι ακόμα πιο χειρότερη για να καταλάβετε η μαία που μου έκανε τα μαθήματα ανώδυνου μου πρότεινε την τρίτη μέρα που κατεβαίνει το γάλα να μου δώσει μισό χάπι (από αυτό που κόβει το γάλα) για να μη πετρώσει το στήθος. Και αν και είμαι καινούργια στη παρέα σας δηλώνω παρούσα σε ότι μπορώ να βοηθήσω. Κάποια στιγμή θα σας γράψω και εγώ τη δική μου ιστορία θηλασμού που πέρασε μέσα από πολύ αντίξοες συνθήκες αλλά τελικά επιβιώσαμε.

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μαρια θελω να σου πω πως δεν εχει σημασια αν θηλαζει η οχι ενα παιδακια μια χαρα μεγαλωνει απλα εμας βολευει ο θηλασμος . εχω ακουσει πολλα τοοοοοσα χρονια που θηλαζω αλλα μπαινουν απο το δεξι και βγαινουν απο το αριστερο ....... οποτε να ξερεις να μην ακους κανεναν μονο να κανεις αυτο που νιωθεις

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ioannasani έγραψε:se katalabenw apolyta mono pou egw den katafera na 8ilasw poly kanena apo ta 2 paidia mou Sad
stin kori mou eixa gala akomi na taisw kai 2o paidaki opows elege kai i giatros mou na fantastis 8ilaze kai to brady koimotan 9wro alla ta prwina me to sti8os apo ekso. se mia fasi mia fili tis koumparas mou pou einai mea mou leei min tiraniese otan kimate to mwro bgaze to gala me to 8ilastro kai dineto TI I8ELA KAI TIN AKOYSA???? stis 25 meres terma to gala giati kourazomoun pio poli me to 8ilastro kai den to ebgaza sixna kai olo etsi mera me tin mera mio8ike i paragogi opws mou eipe kai i giatros mou. kontepsa na pesw se kata8lipsi na min koimame ta bradia kai na klew.
ston mpempi mou twra eilikrina den eixa to kouragio mono 5 meres ton 8ilasa. ekneutizomoun ekneurizontan kai autos anoiksan kai oi 8iles mou apo tin 2h hmera kai pira psebdo8iles pou den tis i8ele eixa kai tin mikri mou pou eklege eixa kai tis aimoroiides pou den efeugan me tipote opote ta paratisa. den xairomai gi'auto alla twra pia kserw oti o 8ilasmos einai to pio eukolo alla sigronos kai to pio diskolo pragma. 8eli 8elisi,ipomoni kai epimoni
ayta signomi ean sas kourasa

Νομίζω ότι στο πρώτο σου παιδάκι έφταιγε η μαία σε συνδυασμό με τον θήλαστρο. Απο άλλες συζητήσεις έχω διαβάσει ότι δεν τα πάνε όλες οι γυναίκες καλά με τα θήλαστρα που πολλές φορές αν δεν είναι κατάλληλα μειώνουν την παραγώγή. Στο δεύτερο παιδάκι σου είχες αφενώς τον φόβο λόγο της πρώτης σου εμπερίας. Αυτό το φόβο θα τον έχω και εγώ και εύχομαι να μην μου σταθεί εμπόδιο... Αφετέρου δεν ήθελε και το μωρό σου και επειδή ο θηλασμός είναι χορός για 2 πρέπει να υπάρχει θέληση και από τις 2 μεριές. Είχες και το άλλο σου παιδάκι συν τις αιμορροίδες... ε δεν θέλει και πολύ να τα παρατήσεις. Εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα. Βέβαια σίγουρα θα βρέθηκαν κάποιοι να σε κατηγορησουν αλλά εγώ δεν είμαι ανάμεσά τους! Οι άνθρωποι είμαστε διαφορετικοί μεταξύ μας και μόνο εσύ ξέρεις τι πέρασες και πόσο δύσκολο ήταν. Παράδειγμα προς αποφυγή... η δική μου ιστορία θηλασμού. - Σελίδα 2 417472

ioannasani

ioannasani
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!

Νομίζω ότι στο πρώτο σου παιδάκι έφταιγε η μαία σε συνδυασμό με τον θήλαστρο. Απο άλλες συζητήσεις έχω διαβάσει ότι δεν τα πάνε όλες οι γυναίκες καλά με τα θήλαστρα που πολλές φορές αν δεν είναι κατάλληλα μειώνουν την παραγώγή. Στο δεύτερο παιδάκι σου είχες αφενώς τον φόβο λόγο της πρώτης σου εμπερίας. Αυτό το φόβο θα τον έχω και εγώ και εύχομαι να μην μου σταθεί εμπόδιο... Αφετέρου δεν ήθελε και το μωρό σου και επειδή ο θηλασμός είναι χορός για 2 πρέπει να υπάρχει θέληση και από τις 2 μεριές. Είχες και το άλλο σου παιδάκι συν τις αιμορροίδες... ε δεν θέλει και πολύ να τα παρατήσεις. Εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα. Βέβαια σίγουρα θα βρέθηκαν κάποιοι να σε κατηγορησουν αλλά εγώ δεν είμαι ανάμεσά τους! Οι άνθρωποι είμαστε διαφορετικοί μεταξύ μας και μόνο εσύ ξέρεις τι πέρασες και πόσο δύσκολο ήταν. Παράδειγμα προς αποφυγή... η δική μου ιστορία θηλασμού. - Σελίδα 2 417472 [/quote]


stin kori mou pragmatika me estinan ston tixo oti den prospa8isa ktl kai me epinan ta klamata se ka8e tetia sizitisi twra den afinw kan na me rwtane ean 8ilazw i oxi (o mpempis einai 2 minon opote oloiii autin ti erwtisi 8eloun na kanoun)
stin deuteri egimosini sou parto xalara to 8ema mi skeftese poso poli 8elis na 8ilasis giati apo to agxos 8a girisi mpoumerank eilikrina XALARA Very Happy

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Dim έγραψε:Ας στο καλό σας Μαρία Μ. και Βασούλα με κάνατε να με πάρουν τα ζουμιά και για άλλη μια φορά να μου γυρίσει το μάτι ανάποδα με τις κακές συμβουλές. Δεν αντέχω άλλο την τόσο κακή πληροφόρηση σε αυτό το θέμα, που καταντάει εγκληματική και κάνει μανούλες και βρέφη να στερούνται ένα από τα σημαντικότερα πράγματα στη μητρότητα. Αυτές οι ανίδεες μαίες και οι άσχετοι (τις περισσότερες φορές) παιδίατροι με κάνουν να αφιερώνω τον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο μου στην ενημέρωση. Στο νησί μου η κατάσταση είναι ακόμα πιο χειρότερη για να καταλάβετε η μαία που μου έκανε τα μαθήματα ανώδυνου μου πρότεινε την τρίτη μέρα που κατεβαίνει το γάλα να μου δώσει μισό χάπι (από αυτό που κόβει το γάλα) για να μη πετρώσει το στήθος. Και αν και είμαι καινούργια στη παρέα σας δηλώνω παρούσα σε ότι μπορώ να βοηθήσω. Κάποια στιγμή θα σας γράψω και εγώ τη δική μου ιστορία θηλασμού που πέρασε μέσα από πολύ αντίξοες συνθήκες αλλά τελικά επιβιώσαμε.

Θα ήθελα πολύ να διαβάσω την ιστορία σου!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ioannasani έγραψε:


stin kori mou pragmatika me estinan ston tixo oti den prospa8isa ktl kai me epinan ta klamata se ka8e tetia sizitisi twra den afinw kan na me rwtane ean 8ilazw i oxi (o mpempis einai 2 minon opote oloiii autin ti erwtisi 8eloun na kanoun)
stin deuteri egimosini sou parto xalara to 8ema mi skeftese poso poli 8elis na 8ilasis giati apo to agxos 8a girisi mpoumerank eilikrina XALARA Very Happy

Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή! Θέλω να ενημερωθώ καλά και θα το προσπαθήσω όσο πάει. Και αν κάτι πάει στραβά και δεν συμβεί τουλάχιστον θα τα έχω καλά με τον εαυτό μου και θα ξέρω ότι προσπάθησα.

Dim


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Λοιπόν κοιμήθηκε η μπέμπα και είπα να σας γράψω τη δική μου ιστορία θηλασμού.
Στα μέσα της εγκυμοσύνης μου αρχίζω να ενημερώνομαι για το θηλασμό από internet, το βιβλίο της Πατσούρου, μαζεύω απορίες τις οποίες μου έλυσε η σύμβουλος θηλασμού. Γεμάτη αυτοπεποίθηση και εφησυχασμένη ότι θα θήλαζα από την πρώτη κι όλας ώρα, επειδή θα γένναγα σε δημόσιο και το μωρό το έχεις μαζί σου, δεν έδωσα σημασία για το πώς θα αποφύγουμε το ξένο στο μαιευτήριο. Όμως τα πράγματα ήρθαν πολύ διαφορετικά γιατί παρουσίασα διαβήτη κύησης, στο νησί δεν υπάρχει ΜΕΝΝ και δεν με κάνουν δεκτή. Έτσι φεύγω για Αθήνα όπου γεννάω με καισαρική (ο διαβήτης δεν ρυθμιζόταν με τίποτα) και για να μη τα πολύ λέω μου το κρατάνε το μωρό 3 μέρες στη ΜΕΝΝ, όπου βέβαια δεν μου επιτρέπουν να θηλάσω. Εγώ στο δωμάτιο από τη πρώτη στιγμή να ζητάω θήλαστρο να ξεκινήσει το ερέθισμα και να μη μου το φέρνουν. Από το πολύ πανικό που έκανα βάζω θήλαστρο την 2η μέρα και εκεί που οι μαίες οριόντουσαν ότι δεν θα βγάλω σταγόνα βλέπουν να βγάζω 80μλ από το ένα στήθος μόνο. Στη ΜΕΝΝ μου επιτρέπουν να πάω να το δώσω στο μωρό και όταν κατεβαίνω βρίσκω το μωρό ταϊσμένο και η μαία εκεί μου πετάει το γάλα. Εγώ να κλαίω και αυτή να θέλει να μου φέρει ψυχολόγο γιατί περνώ επιλόχεια κατάθλιψη. Με τα πολλά το βγάζουν το μωρό την 4η μέρα το πρωί και με το που μου την φέρνουν, τους ενημερώνω ότι το μωρό δεν πρόκειται να το ξαναπάρουν παρά μόνο για να το πλύνουν. Δεν τους αφήνω να του δώσουν σταγόνα ξένο, το μωρό παρουσιάζει ίκτερο και θέλουν να το βάλουν στη λάμπα. Εγώ τους δηλώνω γραπτός ότι αν χορηγηθεί ξένο γάλα θα κινηθώ νομικά εναντίον τους, κάτι που τους έκανε να μη του δώσουν σταγόνα.
Επιστρέφω στο σπίτι όπου βέβαια δεν μπορώ να καλύψω τις ανάγκες του παιδιού. Πεισμώνω βάζω το μωρό στο στήθος και ενημερώνω τους πάντες ότι το παιδί δεν πρόκειται να πιει ξένο για οποιοδήποτε λόγο. Πέρασα 2 μέρες με το παιδί κρεμασμένο από πάνω μου να θηλάζω 15 ώρες το 24ωρο, τη σύμβουλο στο τηλέφωνο να μου δίνει οδηγίες και να με εμψυχώνει. Ο παιδίατρος να μου προτείνει ξένο γάλα γιατί δεν κάνει να είναι το μωρό τόση ώρα στο στήθος και οι γιαγιάδες να με αποκαλούν άσπλαχνη μάνα γιατί δεν δίνω στο παιδί τσαγάκι και έτοιμο γάλα και το παιδεύω. Εδώ αναλαμβάνει ο άντρας μου, όπου τους βάζει τις φωνές και τις διώχνει, ενημερώνω το παιδίατρο ότι δε θα μου ξαναπεί για ξένο. Και από τότε ησύχασε το κεφάλι μου και το μωράκι μου θηλάζει αποκλειστικά όλους αυτούς τους μήνες.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:μαρια θελω να σου πω πως δεν εχει σημασια αν θηλαζει η οχι ενα παιδακια μια χαρα μεγαλωνει απλα εμας βολευει ο θηλασμος . εχω ακουσει πολλα τοοοοοσα χρονια που θηλαζω αλλα μπαινουν απο το δεξι και βγαινουν απο το αριστερο ....... οποτε να ξερεις να μην ακους κανεναν μονο να κανεις αυτο που νιωθεις

Πάντα θα θέλουν κάποιοι αδιάκριτοι κατά την γνώμη μου να σου επιβάλλουν τη γνώμη τους. Αν δεν θηλάζεις σε κάνουν να νιώθεις σκουπίδι και σε τρομοκρατούν για το τι θα πάθει το παιδάκι σου. Αν πάλι θηλάζεις και ενώ ξέρεις ότι για να το καταφέρεις έχεις περάσει από 40 κύμματα, το μπράβο δεν το ακούς! Όλοι σου λένε κόψε το θηλασμό γιατί το παιδί σου είναι μεγάλο πια... Τι να πεις... Πρέπει να κάνεις αυτό που έχεις επιλέξει. Αρκεί να μην έχουν προλάβει οι άλλοι να επιλέξουν για εσένα...

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
βρα κοριτσια να ρωτησω κατι? γιατι τοση εμμονη με τον μητρικο θυλασμο δεν το εχω καταλαβει μια γυναιοκα θα θυλασει οσο μπορει κ βγαζει ο οργανισμος της δεν μπορω να καταλαβω γιατι κανουμε τις υπολοιπες που δεν θυλαζουν να νιωθουν τυψεις πραγματικα αυτη η εμμονη με κανει να μην νιωθω ανετα πραφγγματικα

http://www.gatospito.com

ioannasani

ioannasani
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
BRAVO DIM na auto 8elei o 8ilasmos bravo pou ta kataferes!!!!!!!!!!!
3erete ti den katalabenw?? ipoti8ete oti to protagala einai oti to kalitero gia to moro egw genisa se kliniki kai tis 2 fores me to pou geni8ikan ta paidia mou ta balane sto sti8os. sta nosokomia giati den to kanoun auto? oles mou oi files genisan sto nosokomio tis xanthis e oles 8ilasan meta apo 3 meres den tis afinan oi giatroi kai oi mees den mporw na to katalabw!!!!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Dim έγραψε:

Ανατρίχιασα! Πόσα μπράβο να σου πω κοπέλα μου! Τα έβαλες με όλους και δικαιώθηκες! Δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι για το τέλος που είχε η ιστορία σου γιατί με τα υπόλοιπα για μια ακομα φορά έφριξα! Το χειρότερο μου σημείο και εκεί που πραγμάτικά το στόμα μου άνοιξε σαν χανος εντελώς αυθόρμητα ήταν όταν διάβασα ότι κατέβηκες στη ΜΕΝΝ να δώσεις το γάλα σου στο μωρό σου και η μαία ΤΟ ΠΕΤΑΞΕ! Παράδειγμα προς αποφυγή... η δική μου ιστορία θηλασμού. - Σελίδα 2 606100 Παράδειγμα προς αποφυγή... η δική μου ιστορία θηλασμού. - Σελίδα 2 606100 Παράδειγμα προς αποφυγή... η δική μου ιστορία θηλασμού. - Σελίδα 2 606100 Ψυγείο δεν είχε να το βάλει και να το δώσει μετά;;; Α-Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Κ-Τ-Η! Και ενώ ήξερε ότι φταίει αυτή που σε έβγαλε από τα ρούχα σου προφασίστηκε επιλόχεια κατάθλιψη και ήθελε να σου φωνάξει και ψυχολόγο! Εφόσον αυτή σε εφερε σε αυτό το σημείο! Με τι κριτήρια προσλαμβάνονται σε τέτοιες θέσεις...

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ladycat έγραψε:βρα κοριτσια να ρωτησω κατι? γιατι τοση εμμονη με τον μητρικο θυλασμο δεν το εχω καταλαβει μια γυναιοκα θα θυλασει οσο μπορει κ βγαζει ο οργανισμος της δεν μπορω να καταλαβω γιατι κανουμε τις υπολοιπες που δεν θυλαζουν να νιωθουν τυψεις πραγματικα αυτη η εμμονη με κανει να μην νιωθω ανετα πραφγγματικα

Δεν υπάρχει καμία εμμονή με τον θηλασμό. Υπάρχει εμμονή από πολλά μαιευτήρια και πολλούς παιδιάτρους να τον εμποδίσουν και ακριβώς επειδή έχουν συμφέρον και το καταφέρνουν κάτι πρέπει να κάνουμε. Σε αυτό το θέμα τουλάχιστον δεν κατηγορείται καμία μαμά που δεν θήλασε. Αν παρόλα αυτά εξακολουθείς να νιώθεις τύψεις που δεν θήλασες πρέπει να τα βρεις με τον εαυτό σου και έπειτα να μην αφήνεις κανέναν να σου την λέει. Εγώ όμως που πραγματικά ήθελα να θηλάσω θέλω να ακουστεί το παράπονό μου.

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
MariaM έγραψε:
ladycat έγραψε:βρα κοριτσια να ρωτησω κατι? γιατι τοση εμμονη με τον μητρικο θυλασμο δεν το εχω καταλαβει μια γυναιοκα θα θυλασει οσο μπορει κ βγαζει ο οργανισμος της δεν μπορω να καταλαβω γιατι κανουμε τις υπολοιπες που δεν θυλαζουν να νιωθουν τυψεις πραγματικα αυτη η εμμονη με κανει να μην νιωθω ανετα πραφγγματικα

Δεν υπάρχει καμία εμμονή με τον θηλασμό. Υπάρχει εμμονή από πολλά μαιευτήρια και πολλούς παιδιάτρους να τον εμποδίσουν και ακριβώς επειδή έχουν συμφέρον και το καταφέρνουν κάτι πρέπει να κάνουμε. Σε αυτό το θέμα τουλάχιστον δεν κατηγορείται καμία μαμά που δεν θήλασε. Αν παρόλα αυτά εξακολουθείς να νιώθεις τύψεις που δεν θήλασες πρέπει να τα βρεις με τον εαυτό σου και έπειτα να μην αφήνεις κανέναν να σου την λέει. Εγώ όμως που πραγματικά ήθελα να θηλάσω θέλω να ακουστεί το παράπονό μου.
δεν μιλαω προσωπικα για εμενα μια χαρα θυλάσα την κορη μου 60 μερες κ απο επιλογη μου το εκοψα για να καπνισω ασχετο αλλα πηγα στο αττικο νοσοκμειο που γεννησε η κολλητη μου με καισσαρικη η κακομοιρα κ πριν κλεισει τις 40 εβδομαδες το παιδι εχασε μεσα σε 2 μερες 500 γρμ εγω να καταλαβαινω οτι δεν εχει πολυ γαλα κ οι παιδιατροι εκει να λενε τα κουλα τους οτιι μονο με το μητρικο θυλασμοκλπ το μωρο εχασε 700 γρμ κ τοτε μονο αποφασισαν να του δωσουν ξενο κ οχι με μπιμπερο αλλα με συριγγα λες κ ηταν γατι τεσπα τα λεω ολα αυτα γιατι την εβλεπε που προσπαθουσε η ερμη ενα μωρο να σπαραζει 3 μερες κ αυτοι τον χαβα τους για το ξενο γαλα την εκαναν χαλια την κοπελα κ αλλη μια που τους ειπε οτι δεν θελει να θυλασει την εκανε σκουπιδι μπροστασ στις αλλες για αυτο μιλησα για εμμονη για τον θυλασμο εμενα μου μιλησε ασχημα οταν ειπα για την φιλη μου την αποψη μου κ τις απαντησα οτι απο εμενα πληρωνετε κ καλο θα ηταν να μην μιλαει με τετοιο τροπο Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

http://www.gatospito.com

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ladycat έγραψε:
MariaM έγραψε:
ladycat έγραψε:βρα κοριτσια να ρωτησω κατι? γιατι τοση εμμονη με τον μητρικο θυλασμο δεν το εχω καταλαβει μια γυναιοκα θα θυλασει οσο μπορει κ βγαζει ο οργανισμος της δεν μπορω να καταλαβω γιατι κανουμε τις υπολοιπες που δεν θυλαζουν να νιωθουν τυψεις πραγματικα αυτη η εμμονη με κανει να μην νιωθω ανετα πραφγγματικα

Δεν υπάρχει καμία εμμονή με τον θηλασμό. Υπάρχει εμμονή από πολλά μαιευτήρια και πολλούς παιδιάτρους να τον εμποδίσουν και ακριβώς επειδή έχουν συμφέρον και το καταφέρνουν κάτι πρέπει να κάνουμε. Σε αυτό το θέμα τουλάχιστον δεν κατηγορείται καμία μαμά που δεν θήλασε. Αν παρόλα αυτά εξακολουθείς να νιώθεις τύψεις που δεν θήλασες πρέπει να τα βρεις με τον εαυτό σου και έπειτα να μην αφήνεις κανέναν να σου την λέει. Εγώ όμως που πραγματικά ήθελα να θηλάσω θέλω να ακουστεί το παράπονό μου.
δεν μιλαω προσωπικα για εμενα μια χαρα θυλάσα την κορη μου 60 μερες κ απο επιλογη μου το εκοψα για να καπνισω ασχετο αλλα πηγα στο αττικο νοσοκμειο που γεννησε η κολλητη μου με καισσαρικη η κακομοιρα κ πριν κλεισει τις 40 εβδομαδες το παιδι εχασε μεσα σε 2 μερες 500 γρμ εγω να καταλαβαινω οτι δεν εχει πολυ γαλα κ οι παιδιατροι εκει να λενε τα κουλα τους οτιι μονο με το μητρικο θυλασμοκλπ το μωρο εχασε 700 γρμ κ τοτε μονο αποφασισαν να του δωσουν ξενο κ οχι με μπιμπερο αλλα με συριγγα λες κ ηταν γατι τεσπα τα λεω ολα αυτα γιατι την εβλεπε που προσπαθουσε η ερμη ενα μωρο να σπαραζει 3 μερες κ αυτοι τον χαβα τους για το ξενο γαλα την εκαναν χαλια την κοπελα κ αλλη μια που τους ειπε οτι δεν θελει να θυλασει την εκανε σκουπιδι μπροστασ στις αλλες για αυτο μιλησα για εμμονη για τον θυλασμο εμενα μου μιλησε ασχημα οταν ειπα για την φιλη μου την αποψη μου κ τις απαντησα οτι απο εμενα πληρωνετε κ καλο θα ηταν να μην μιλαει με τετοιο τροπο Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Όχι και αυτό λάθος είναι. Καλό είναι ο καθένας να σέβεται την επιλογή της κάθε μάνας γιατί όταν μείνει εκείνη μόνη με το μωρό της θα προσπαθήσει να κάνει τα πράγματα όπως θέλει. Οι παρεμβολές από τρίτους είναι πάντα εμπόδιο. Η κοπέλα δεν ήθελε να θηλάσει. Έπρεπε να το σεβαστούνε. Με το ζόρι δεν γίνεται.

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Νομιζω οτι υπαρχουν ακραιες συμπεριφορες και απο τις 2 πλευρες.Και απο τους υποστηρικτες του θηλασμου και απο αυτους που δεν θηλαζουν.Οι μεν φανατιζονται για τον θηλασμο και κρινουν οποια μανα δεν θηλασει με ασχημο τροπο και οι δε κρινουν τις μανες που θηλαζουν σαν να κανουν κανενα εγκλημα γιατι θελουν να δικαιολογησουν τις ενοχες τους.Και οι δυο συμπεριφορες ειναι απλως απαραδεκτες.Η καθε μανουλα αποφασιζει για το τι θελει να πραξει και κανεις δεν ειναι αξιος να κρινει κανεναν.Απλα εδω ειναι η ενοτητα του θηλασμου και η καθε μανουλα γραφει την εμπειρια της.Ας μην χαλασουμε το θεμα της Μαριας καλυτερα ε?Φιλια σε ολες.

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σε ευχαριστώ Πολύ Μαρία μου, ναι δεν το διακυνδυνευα με τα φαρμακα με τίποτα, νιωθω τυψεις μηπως εγω δεν εκανα κατι καλα και η εγκυμοσυνη πηρε ασχημη τροπή αλλά πρόσεχα στα πάντα, ουτε δουλεια μονο διαταγες ημουν δεν κουναγα ρουπι!!!
ladycat οπως και να το κανουμε ο θηλασμος εχει πολλα οφέλη κορίτσι μου για τα μωράκια πάρα πολλα!!!
Δεν αισθανομαι ασχημα επειδη τα διαβαζω, τα θεματα εχουν τιτλους και οποιος θελει τα διαβαζει εξαλλου!!
Εκοψες τον θηλασμο για να καπνισεις;;;
Αληθεια λες;; Δεν αντεχες άλλο;; Στην εγκυμοσυνη δεν το ειχες κοψει και καπως μετα να άντεχες λίγο;;
Ποσο καιρο θηλασες;;

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
selini τι λες κορίτσι μου αυτο δεν το εχω ξανακουσει Shocked υπαρχουν ανθρωποι κατα του θηλασμου;;;;
Τι λεμε τωρα μα δεν υπαρχει καλυτερο και για το ανοσιοποιητικο του μωρου και για αλλα πολλά, μην τρελαθουμε τωρα τελειως!!!!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
selini-giorgos έγραψε:Νομιζω οτι υπαρχουν ακραιες συμπεριφορες και απο τις 2 πλευρες.Και απο τους υποστηρικτες του θηλασμου και απο αυτους που δεν θηλαζουν.Οι μεν φανατιζονται για τον θηλασμο και κρινουν οποια μανα δεν θηλασει με ασχημο τροπο και οι δε κρινουν τις μανες που θηλαζουν σαν να κανουν κανενα εγκλημα γιατι θελουν να δικαιολογησουν τις ενοχες τους.Και οι δυο συμπεριφορες ειναι απλως απαραδεκτες.Η καθε μανουλα αποφασιζει για το τι θελει να πραξει και κανεις δεν ειναι αξιος να κρινει κανεναν.

Με κάλυψες για ακόμα μια φορά! Ειδικά η φράση "κανεις δεν ειναι αξιος να κρινει κανεναν" τα λέει όλα! Επίσης, πολύ σωστά μίλησες για τον φανατισμό υπέρ ή κατά του θηλασμού που οδηγεί σε απαράδεκτες συμπεριφορές.
Η αφορμή για να αρχίσω να ψάχνω τι έφταιξε με εμένα ήταν μια γυναίκα χωρίς κόμπλεξ που αν και θηλάζει χρόνια με επιτυχία δεν με αντιμετώπισε σαν κατώτερο ον και αυτή είναι η Mamalydia που είναι και μέλος στο φορουμ μας αλλά έχει και δικό της blog. Έπεσα πάνω της τυχαία ένα πρωί που είχαν περάσει 2 μήνες από τότε που σταμάτησα να θηλάζω και πραγματικά ήταν η πρώτη που μου είπε μια καλή κουβέντα τόσο που απόρησα... Όταν σε σχετικό θέμα στο blog της ανέφερα ότι αποθήλασα όταν το μωρό έγινε 3,5 μηνών, μου είπε "να χαίρεσαι που το μωράκι σου πήρε το γάλα σου για 3,5 ολόκληρους μήνες". Ποιός; Μια γυναίκα ξένη που θήλαζε το πρώτο της παιδάκι για πάνω από 1,5 χρόνο αν θυμάμαι καλά και το δεύτερο θηλάζει ακόμα! Είναι η πρώτη που δεν με "σταύρωσε" και απο τότε άρχισα να ψάχνομαι γιατί δεν τα κατάφερα. Και με κάθε νέα ανακάλυψη θύμωνα με όλους αλλά κυρίως με εμένα!

Maria S

Maria S
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
MariaM έγραψε:
Maria S έγραψε:...

Παρόλα αυτά να κάνω ένα σχόλιο; Νομίζω το να βγάζεις το υπόλοιπο γάλα με θήλαστρο δεν έχει νόημα. Δηλαδή οι μαμάδες μας και ακόμα περισσότερο οι γιαγιάδες μας που πέρασαν κατοχές, θήλαζαν, έπλεναν, μαγείρευαν, κλπ και δεν είχαν θήλαστρα τι έκαναν;

Μαράκι μου, χωρίς να το λέω με σιγουριά νομίζω πως το έβγαζαν με τα χέρια. Βέβαια και αυτό δεν μπορείς να το μάθεις από μόνη σου και να αρχίσεις να αρμέγεις τον εαυτό σου. Είναι τεχνική που μαθαίνεται και νομίζω πως μόνο κάποιος πολύ καλός γνώστης του θηλασμού πχ κάποιος σύμβουλος θα ξέρει πως γίνεται. Η χαμένη γνώση των γιαγιάδων μας... Ο μόνος άνθρωπος που έκανε λόγο για αυτή την τεχνική σε εμένα ήταν ο γυναικολόγος μου! Βέβαια δεν ήξερε να μου δείξει και όταν μου το ανέφερε νόμιζα ότι έλεγε ανοησίες και ότι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να συμβεί αλλά είπαμε... ήμουν ανίδεη!


Αν και εγώ απο έρευνα που έκανα κατέληξα στο συμπέρασμα ότι λίγοι το έκαναν και κάνουν αυτό (έβγαζαν το γάλα) και από ότι λέει η πεθερά μου που μεγάλωσε σε χωριό, μάλλον αυτός ήταν και ο λόγος που 'κοβόταν'το γάλα. Εκείνες τις εποχές υπήρχε και μεγαλύτερη αμάθεια και ημιμάθεια (όχι ότι δεν υπάρχει σήμερα).

Εξάλου ρε κορίτσια, ας ψάξουμε στη φύση. Δεν έχω δεί κανένα θηλαστικό να 'αρμέγει' τον εαυτό του ή να το κάνει η φύση με κάποιο τρόπο. Γιατί θα έπρεπε μια γυναίκα να το κάνει; Δηλαδή ότι 'μένει' το βγάζουμε και το πετάμε; Και πού 'μένει' αφού το γάλα είναι στους αδένες και όχι σε κάποιο 'σακουλάκι'.

Σας τονίζω ότι αυτά είναι δικά μου συμπεράσματα μετά απο έρευνα, πολλές ερωτήσεις σε ειδικούς, διάβασμα ελληνικών και ξένων δημοσιευμάτων κλπ. Και σαν παλαβή που είμαι ρώταγα και πολύ κόσμο στο εξωτερικό (λόγω δουλειάς έχω την δυνατότητα). Αλλά ο καθένας κάνει ότι καταλαβαίνει πάντα.

Πάντως Μαρία μου πιστεύω ότι στο επόμενο παιδάκι, με το καλό, θα δείς ότι όλα θα πάνε καλά και δεν θα σου χρειάζεται θήλαστρο. Και το λέω εγώ που είχα στο σπίτι το Medela τo ηλεκτρικό-αυτόματο (προίκα από την ξαδέρφη μου που το χρησιμοποίησε γιατί η μικρή της της κατέστρεψε την αριστερή θηλή). Σε τέτοια περίπτωση δεν λέω, είναι καλό να βοηθάει η τεχνολογία και πάλι καλά που υπάρχουν, αλλά αν δεν σου χρειάζονται γιατί να μπείς στον κόπο στα έξοδα;;

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Dim έγραψε:Λοιπόν κοιμήθηκε η μπέμπα και είπα να σας γράψω τη δική μου ιστορία θηλασμού.
Στα μέσα της εγκυμοσύνης μου αρχίζω να ενημερώνομαι για το θηλασμό από internet, το βιβλίο της Πατσούρου, μαζεύω απορίες τις οποίες μου έλυσε η σύμβουλος θηλασμού. Γεμάτη αυτοπεποίθηση και εφησυχασμένη ότι θα θήλαζα από την πρώτη κι όλας ώρα, επειδή θα γένναγα σε δημόσιο και το μωρό το έχεις μαζί σου, δεν έδωσα σημασία για το πώς θα αποφύγουμε το ξένο στο μαιευτήριο. Όμως τα πράγματα ήρθαν πολύ διαφορετικά γιατί παρουσίασα διαβήτη κύησης, στο νησί δεν υπάρχει ΜΕΝΝ και δεν με κάνουν δεκτή. Έτσι φεύγω για Αθήνα όπου γεννάω με καισαρική (ο διαβήτης δεν ρυθμιζόταν με τίποτα) και για να μη τα πολύ λέω μου το κρατάνε το μωρό 3 μέρες στη ΜΕΝΝ, όπου βέβαια δεν μου επιτρέπουν να θηλάσω. Εγώ στο δωμάτιο από τη πρώτη στιγμή να ζητάω θήλαστρο να ξεκινήσει το ερέθισμα και να μη μου το φέρνουν. Από το πολύ πανικό που έκανα βάζω θήλαστρο την 2η μέρα και εκεί που οι μαίες οριόντουσαν ότι δεν θα βγάλω σταγόνα βλέπουν να βγάζω 80μλ από το ένα στήθος μόνο. Στη ΜΕΝΝ μου επιτρέπουν να πάω να το δώσω στο μωρό και όταν κατεβαίνω βρίσκω το μωρό ταϊσμένο και η μαία εκεί μου πετάει το γάλα. Εγώ να κλαίω και αυτή να θέλει να μου φέρει ψυχολόγο γιατί περνώ επιλόχεια κατάθλιψη. Με τα πολλά το βγάζουν το μωρό την 4η μέρα το πρωί και με το που μου την φέρνουν, τους ενημερώνω ότι το μωρό δεν πρόκειται να το ξαναπάρουν παρά μόνο για να το πλύνουν. Δεν τους αφήνω να του δώσουν σταγόνα ξένο, το μωρό παρουσιάζει ίκτερο και θέλουν να το βάλουν στη λάμπα. Εγώ τους δηλώνω γραπτός ότι αν χορηγηθεί ξένο γάλα θα κινηθώ νομικά εναντίον τους, κάτι που τους έκανε να μη του δώσουν σταγόνα.
Επιστρέφω στο σπίτι όπου βέβαια δεν μπορώ να καλύψω τις ανάγκες του παιδιού. Πεισμώνω βάζω το μωρό στο στήθος και ενημερώνω τους πάντες ότι το παιδί δεν πρόκειται να πιει ξένο για οποιοδήποτε λόγο. Πέρασα 2 μέρες με το παιδί κρεμασμένο από πάνω μου να θηλάζω 15 ώρες το 24ωρο, τη σύμβουλο στο τηλέφωνο να μου δίνει οδηγίες και να με εμψυχώνει. Ο παιδίατρος να μου προτείνει ξένο γάλα γιατί δεν κάνει να είναι το μωρό τόση ώρα στο στήθος και οι γιαγιάδες να με αποκαλούν άσπλαχνη μάνα γιατί δεν δίνω στο παιδί τσαγάκι και έτοιμο γάλα και το παιδεύω. Εδώ αναλαμβάνει ο άντρας μου, όπου τους βάζει τις φωνές και τις διώχνει, ενημερώνω το παιδίατρο ότι δε θα μου ξαναπεί για ξένο. Και από τότε ησύχασε το κεφάλι μου και το μωράκι μου θηλάζει αποκλειστικά όλους αυτούς τους μήνες.

με τετοια αντιμετωπιση θα ηταν λογικο να εχεις επιλοχειο καταθλιψη,κ προδιαθεση να μην ειχες δλδ με τις μαιες-τερατα που ειχες να αντιμετωπισεις...Ειναι χυδαιο να μιλας ετσι σε μια λεχωνα,να την βγαζεις αχρηστη,να της λες οτι δεν ειναι ικανη να θρεψει το ιδιο της το παιδι...για χαστουκια ειναι ολοι αυτοι. Εχεις θαρρος, σε θαυμασα,μπραβο σου ρε συ.
Αϊ σιχτιρ με ολα τα ζωα...

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maria S έγραψε:

...

Πάντως Μαρία μου πιστεύω ότι στο επόμενο παιδάκι, με το καλό, θα δείς ότι όλα θα πάνε καλά και δεν θα σου χρειάζεται θήλαστρο. Και το λέω εγώ που είχα στο σπίτι το Medela τo ηλεκτρικό-αυτόματο (προίκα από την ξαδέρφη μου που το χρησιμοποίησε γιατί η μικρή της της κατέστρεψε την αριστερή θηλή). Σε τέτοια περίπτωση δεν λέω, είναι καλό να βοηθάει η τεχνολογία και πάλι καλά που υπάρχουν, αλλά αν δεν σου χρειάζονται γιατί να μπείς στον κόπο στα έξοδα;;

Ναι έχεις δίκιο σε αυτό. Εγώ λέω στην αρχή να μην χρησιμοποιήσω και να ρυθμίσει το παιδί την ποσότητα που θα κατεβάζω. Από την άλλη μου αρέσει και η ιδέα της τράπεζας γάλακτος που εξασφαλίζει μια μικρή παράταση στην διάρκεια πρόσληψης μητρικού γάλακτος σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά πάλι... Δεν ξέρω τι θα επιλέξω. Βλέποντας και κάνοντας... Πάντως αυτός θα ήταν και ο κυριότερος λόγος που θα αγόραζα ξανά ένα δεύτερο αλλά καλό θήλαστρο. Αν ήθελα απλά να αυξήσω την παραγωγή μου θα προτιμούσα να νοικιάσω για λίγες μέρες ένα μαιευτηρίου.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις