Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
414 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 414 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5, 6, 7 ... 11 ... 17  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 17]

????????


Επισκέπτης
Carrie έγραψε:
etoile! έγραψε:
Carrie έγραψε:Και εγώ μερικές μέρες πριν κάνω την καμπύλη όποτε έτρωγα γλυκό κάτι δεν μου πήγαινε καλά..Πολύ βαρύ μου έπεφτε στο στομάχι,κάτι αναγούλες μου έφερνε,δεν το ευχαριστιόμουνα καθόλου.. Rolling Eyes Rolling Eyes

Ελπιζω να μη μας μεινει μονιμο κουσουρι!!! Laughing Laughing Laughing Laughing

Αυτός είναι ακριβώς ο κρυφός μου φόβος!!!!! Εγκυούλες-Μαμάδες με διαβήτη κύησης - Σελίδα 6 585182 Εγκυούλες-Μαμάδες με διαβήτη κύησης - Σελίδα 6 585182 Εγκυούλες-Μαμάδες με διαβήτη κύησης - Σελίδα 6 585182 Εγκυούλες-Μαμάδες με διαβήτη κύησης - Σελίδα 6 585182

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

????????


Επισκέπτης
Mariori έγραψε:
etoile! έγραψε:
Carrie έγραψε:Ναι καλά εννοείται!!!Και εμείς μια χαρά είμαστε σήμερα που είδαμε τον μπεμπάκο στον υπέρηχο!!!! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Πω πω πως περασε ο καιρος εεε;;; Very Happy
2 μηνες ακομα!!! Very Happy
Μεγαλωσε τωρα και μου πεταγεται εξω απο την κοιλια, λες και εχω εξωγηινο!!! Laughing Laughing Laughing Τι τελειο συναισθημα!!! I love you I love you I love you I love you


Aχ, κορίτσια εμένα τώρα έχει άρχισει να μου κάνει από κάνα καρουμπαλάκι αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμα για να φανεί ξεκάθαρα ότι πετάγεται, αφήστε που στην αρχή είχα και την αμφιβολία μην είναι σύσπαση όπως ξέρετε Laughing Laughing Laughing . Πριν από κάτι μέρες όμως κάτι μ'ενοχλούσε δεξιά στα πλευρά κι όπως έβαλα το χέρι ήταν σαν να την έπιασα ολόκληρη!!!!! Καλά, τινάχτηκα πάνω από το σοκ! Την Τρίτη θα τη δούμε κι στον υπέρηχο! Με τις μετρήσεις σχετικά καλά τα πάω, με την έννοια ότι τουλάχιστον ό,τι και να φαω δεν ξεπερνάω το όριο, μόνο που από τη Δευτέρα εως σημερα έχασα 600γρ και νιώθω και μια ατονία...κι έχω και μια υπνηλία...εχτές κοιμήθηκα 12 ώρες το βράδυ και 2 το μεσημέρι!!!!! Και το βράδυ δεν κόλωσα, έπεσα για ύπνο στις 11.30! Μάλλον φταίει η έλλειψη υδατανθράκων..

Πότε εχεις ραντεβου με τον διαβητολογο;; Εγω εχασα 1 κιλο και μου ειπε οτι δε θελει να χανω και μου εβαλε πιο πολυ φαγητο!! Περιττο να σου πω οτι εχει κλεισει το στομαχι και σκαω, δε μπορω να φαω παραπανω, πιεζομαι. Προσπαθω να τρωω μονο σαλατα περισσοτερη που κανει καλο και κανενα γιαουρτακι ή γαλα.
Και νοιωθω ηδη καλυτερα.
Μη το αφησεις, δε πρεπει να χανεις (εκτος βεβαια αν σου ειπε το αντιθετο ο γιατρος!)...
Σε ποια εβδομαδα εισαι;;;
Εμενα απο το πρωι λυσσαει ο μικρος, με εχει πεθανει, η κοιλια μου χτυπιεται αλυπητα!!! Laughing

????????


Επισκέπτης
Carrie έγραψε:Μια χαρά είσαι!!!Εγώ ξεκίνησα την διατροφή 10/8 και μέσα σε 10 μέρες έχασα 1 κιλό που υποψιάζομαι ότι ήτανε κατακράτηση γιατί ένιωθα πολύ ελαφρύτερη!Αλλά πολύ κόπωση και ατονία ένιωθα και εγώ στην αρχή μετά ο οργανισμός μου συνήθισε Wink Wink Wink Σκέψου ότι από τότε δεν έχω πάρει ούτε μισό κιλό!!Smile Σε ποιον να το πω ότι είμαι στον 8ο και έχω πάρει μόνο 4 κιλά γιατί έχω διαβήτη??Και από αυτά το 1,5 είναι ο μπέμπης?? Very Happy Very Happy

Και εγω εχασα 1 κιλο σε 2 εβδομαδες,αλλα μου ειπε οτι δε θελει να χανω. Εσενα σου ειπε οτι ειναι ok;

Εχει πλακα παντως!! Μπαινω σε λιγο στον 8ο και ενω ειχα παρει 2-3 κιλα πριν την καμπυλη, εχασα το 1 και ο μικρος ειναι 1,5!!! Αφου εχουν λεπτυνει τα ποδια μου, το στηθος, τα μπρατσα. Οταν γεννησω σιγουρα θα ειμαι πιο αδυνατη απο πριν... Laughing Laughing Laughing
Η πλακα ειναι οτι ολοι παθαινουν σοκ οταν με βλεπουν, που δεν εχω παχυνει. Παντως ειναι πολυ ωραιο κοριτσια,εεε;;; Δε θα ταλαιπωρηθουμε μετα!!!

Η ενδοκρινολογος ειχε πλακα. Της λεω ''γιατι δε παχαινω οπως ολες οι εγκυες, και ο αντρας μου ανησυχει,δεν ειναι επικινδυνο για το μωρο;''. Και μου απανταει ''α, ο αντρας σου θα επρεπε να χαιρεται που δε παχαινεις, οχι να ανησυχει''!! Ειχε πολυ γελιο!! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

????????


Επισκέπτης
Mariori έγραψε:
etoile! έγραψε:Ανοιγω το κουτακι του ζαχαροπλαστειου... Μολις φτανω στην 3η μπουκια να μια τριχαρα μεσα στην παστα... Laughing Laughing Laughing
Μετα με επιασε το στομαχι μου γιατι εχω ξεμαθει στα ''βαρια'' και ανακατευομαι!! Και νοιωθω και τυψεις τωρα!! Ποιος με γρουσουζεψε;;;; Χαχαχαχα
Μονο ο γιοκας μου το καταχαρηκε και κλωτσαει αλυπητα!!! Very Happy
Παλι καλα μετρηθηκα και εβγαλε 118 και ηρεμησα λιγο!!
Αλλα κομμενα μαχαιρι τα γλυκα, δε το χαρηκα παρολο που ο γιατρος με αφησε!!!! Εγκυούλες-Μαμάδες με διαβήτη κύησης - Σελίδα 6 534787

Σε 2 μηνες παλι!!! Very Happy


Εεεε, όχι!!!!! Τρίχα στην πάστα είναι τραγικό Εγκυούλες-Μαμάδες με διαβήτη κύησης - Σελίδα 6 585182 Πολύ ξενέρα βρε παιδί μου!!!! Μήπως το έκανε επιτηδες ο ζαχαροπλάστης για να σε βοηθησει να μην ξεπεράσεις τις τρεις κουταλιές...μήπως να πας να του πεις κι ευχαριστώ του ανθρώπου;;;;

Εχω αρχισει να πιστευω οτι ειχε συνεννοηθει με τον αντρα μου!!!! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μάλλον και εμένα φρίκαρε που του είπα ότι έχασα ένα κιλό γιατί μου είπε να τρώω περισσότερο γενικώς!Στις έγκυες δεν μπορούμε να κάνουμε δίαιτα μου είπε!Όχι σαν την 1η που της έλεγα ότι ζαλίζομαι και μου έλεγε ότι είναι από την ζέστη!!! Razz Razz Razz

Mariori

Mariori
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ρε κορίτσια θα με τρελάνουν αυτοί! Παίρνω τηλέφωνο στο κέντρο για να ρωτήσω για πόσες μερες πρεπει να σημειώνω ακριβώς τι τρωω για να το δουνε μετά. 7 μέρες αναλυτικότα.. Πως πάει, μου λεει αυτή στο μεταξύ; Σχετικά καλά λέω, αλλά αν φάω όσο ψωμί λεει στο βιβλιαράκι ανεβαινει, ή μακαρόνια κτλ. Ναι, μου λεει αλλά εμάς δε μας ενδιαφέρει να κοψεις τους υδατάνθρακες για να δουμε πως πάει γιατί δε θα είναι ένα πραγματικό αποτέλεσμα. Εμείς θέλουμε να δούμε πως αντιδρά ο οργανισμός σου με βάση την δίαιτα που σου δώσαμε, δηλαδή τρωγοντας υδατάνθρακες, κι αν δεν αντιδράει σωστά να σου δώσουμε θεραπεια (ινσουλίνη δηλαδή). Βασικά τις λέω τόσους υδατάνθρακες δε τους έτρωγα ούτε πριν. Εντάξει, να ακολουθήσω αυτά που λεει στο βιβλιαράκι αλλά αφού 100γρ ψωμί το βραδυ δε τα έτρωγα ποτέ γιατί να τα φάω τώρα; Δηλαδή δεν είναι φυσιολογικό να προσαρμόσω την καινούρια διατροφή στις ποσότητες που έτρωγα πριν; Τέλοσπάντων μου λεει, κάνω έτσι, σταματα να το μετράς νηστική το πρωί γιατί το έχεις πάντα χαμηλό και να ξαναπάρεμε τη Δευτέρα να μου πεις τα αποτελέσματα.
Ρε κορίτσια, αν κάνω όπως λεν αυτοί θα πάω κατευθείαν για ινσουλινη!!!! Δεν μπορώ να καταλάβω, πειράματα κάνουν...; Δεν πάω σε ιδιωτικό γιατρό, στο πανεπιστημιακό κέντρο διαβητολογίας με παρακολουθούν, γινεται να τα λεν τόσο πολύ άλλα αντί άλλων; Απ'τη μια λεω δεν εμπιστεύομαι κανεναν τους κι απ' την άλλη λέω και τι να κάνω; Η αλήθεια είναι πως όπου κι αν έψαξα στο ιντερνετ βρηκα τα ίδια με αυτά που μου λενε, στα ιταλικά βεβαια. Τι να κάνω;;;;; Σε μια βδομάδα πρεπει να πάω με τις φωτοτυπίες συμπληρωμένες για να δουνε τι ετρωγα και πως ήταν οι τιμές. Και θα είναι διαβητολογος, δυο διατροφολογοι και νοσοκόμα...δηλαδή κι αν δεν φάω ψωμιά κτλ θα το δούνε και θα μου πόυνε, ααα, δεν είναι πραγματικά αποτέλεσματα αυτά, έχεις αναγκη απο υδατανθρακες...κτλ...σορυ για το μεγάλο ποστ αλλά είμαι να σκάσω!

Mariori

Mariori
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
etoile! έγραψε:
Mariori έγραψε:
etoile! έγραψε:
Carrie έγραψε:Ναι καλά εννοείται!!!Και εμείς μια χαρά είμαστε σήμερα που είδαμε τον μπεμπάκο στον υπέρηχο!!!! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Πω πω πως περασε ο καιρος εεε;;; Very Happy
2 μηνες ακομα!!! Very Happy
Μεγαλωσε τωρα και μου πεταγεται εξω απο την κοιλια, λες και εχω εξωγηινο!!! Laughing Laughing Laughing Τι τελειο συναισθημα!!! I love you I love you I love you I love you


Aχ, κορίτσια εμένα τώρα έχει άρχισει να μου κάνει από κάνα καρουμπαλάκι αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμα για να φανεί ξεκάθαρα ότι πετάγεται, αφήστε που στην αρχή είχα και την αμφιβολία μην είναι σύσπαση όπως ξέρετε Laughing Laughing Laughing . Πριν από κάτι μέρες όμως κάτι μ'ενοχλούσε δεξιά στα πλευρά κι όπως έβαλα το χέρι ήταν σαν να την έπιασα ολόκληρη!!!!! Καλά, τινάχτηκα πάνω από το σοκ! Την Τρίτη θα τη δούμε κι στον υπέρηχο! Με τις μετρήσεις σχετικά καλά τα πάω, με την έννοια ότι τουλάχιστον ό,τι και να φαω δεν ξεπερνάω το όριο, μόνο που από τη Δευτέρα εως σημερα έχασα 600γρ και νιώθω και μια ατονία...κι έχω και μια υπνηλία...εχτές κοιμήθηκα 12 ώρες το βράδυ και 2 το μεσημέρι!!!!! Και το βράδυ δεν κόλωσα, έπεσα για ύπνο στις 11.30! Μάλλον φταίει η έλλειψη υδατανθράκων..

Πότε εχεις ραντεβου με τον διαβητολογο;; Εγω εχασα 1 κιλο και μου ειπε οτι δε θελει να χανω και μου εβαλε πιο πολυ φαγητο!! Περιττο να σου πω οτι εχει κλεισει το στομαχι και σκαω, δε μπορω να φαω παραπανω, πιεζομαι. Προσπαθω να τρωω μονο σαλατα περισσοτερη που κανει καλο και κανενα γιαουρτακι ή γαλα.
Και νοιωθω ηδη καλυτερα.
Μη το αφησεις, δε πρεπει να χανεις (εκτος βεβαια αν σου ειπε το αντιθετο ο γιατρος!)...
Σε ποια εβδομαδα εισαι;;;
Εμενα απο το πρωι λυσσαει ο μικρος, με εχει πεθανει, η κοιλια μου χτυπιεται αλυπητα!!! Laughing


Έχω ραντεβού 29 του μηνός! Ναι, το ξέρω ότι δεν πρεπει να χάνω αλλά μονο τα γλυκά αν κοψεις τσουπ, φευγουν μάνι μάνι κάτι γραμμάρια. 26+5 είμαι. Η δικιά μου έχει πρόγραμμα...ανα δυο ώρες ριχνει κι από κανα χορό Εγκυούλες-Μαμάδες με διαβήτη κύησης - Σελίδα 6 536304

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Έχοντας αλλάξει ήδη 3 ενδοκρινολόγους μου φαίνονται λίγο περίεργα όλα αυτά..Το θέμα δεν είναι να δεις πως αντιδρά ο οργανισμός σου αν φας κανονικά και υδατάνθρακες.Αυτό το είδες κάνοντας την καμπύλη ζαχάρου!Διαφορετικά ποιο το νόημα?Το θέμα είναι να δεις αν ακολουθώντας μία συγκεκριμένη διατροφή στρώνει το πράγμα..Γιατί δεν νομίζω ότι είναι καιρός για πειράματα. Εντάξει το σάκχαρο δεν μπορεί θεωρητικά να κάνει πολλά στο μωρό πέρα του να του κάνει μεγάλο και να αυξήσει το αμνιακό υγρό αλλά γιατί να φτάσεις στην ινσουλίνη χωρίς λόγο? Μήπως,λέω μήπως..να πάρεις και καμία δεύτερη γνώμη? Σκέψου ότι εγώ μετριέμαι από τις 10/8 και θα συνεχίσω μέχρι να γεννήσω παρόλο που με την ινσουλίνη έστρωσε το πράγμα.Προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει λόγος να μπεις στην διαδικασία της ινσουλίνης αν δεν υπάρχει όντως πρόβλημα..

????????


Επισκέπτης
Mariori έγραψε:Ρε κορίτσια θα με τρελάνουν αυτοί! Παίρνω τηλέφωνο στο κέντρο για να ρωτήσω για πόσες μερες πρεπει να σημειώνω ακριβώς τι τρωω για να το δουνε μετά. 7 μέρες αναλυτικότα.. Πως πάει, μου λεει αυτή στο μεταξύ; Σχετικά καλά λέω, αλλά αν φάω όσο ψωμί λεει στο βιβλιαράκι ανεβαινει, ή μακαρόνια κτλ. Ναι, μου λεει αλλά εμάς δε μας ενδιαφέρει να κοψεις τους υδατάνθρακες για να δουμε πως πάει γιατί δε θα είναι ένα πραγματικό αποτέλεσμα. Εμείς θέλουμε να δούμε πως αντιδρά ο οργανισμός σου με βάση την δίαιτα που σου δώσαμε, δηλαδή τρωγοντας υδατάνθρακες, κι αν δεν αντιδράει σωστά να σου δώσουμε θεραπεια (ινσουλίνη δηλαδή). Βασικά τις λέω τόσους υδατάνθρακες δε τους έτρωγα ούτε πριν. Εντάξει, να ακολουθήσω αυτά που λεει στο βιβλιαράκι αλλά αφού 100γρ ψωμί το βραδυ δε τα έτρωγα ποτέ γιατί να τα φάω τώρα; Δηλαδή δεν είναι φυσιολογικό να προσαρμόσω την καινούρια διατροφή στις ποσότητες που έτρωγα πριν; Τέλοσπάντων μου λεει, κάνω έτσι, σταματα να το μετράς νηστική το πρωί γιατί το έχεις πάντα χαμηλό και να ξαναπάρεμε τη Δευτέρα να μου πεις τα αποτελέσματα.
Ρε κορίτσια, αν κάνω όπως λεν αυτοί θα πάω κατευθείαν για ινσουλινη!!!! Δεν μπορώ να καταλάβω, πειράματα κάνουν...; Δεν πάω σε ιδιωτικό γιατρό, στο πανεπιστημιακό κέντρο διαβητολογίας με παρακολουθούν, γινεται να τα λεν τόσο πολύ άλλα αντί άλλων; Απ'τη μια λεω δεν εμπιστεύομαι κανεναν τους κι απ' την άλλη λέω και τι να κάνω; Η αλήθεια είναι πως όπου κι αν έψαξα στο ιντερνετ βρηκα τα ίδια με αυτά που μου λενε, στα ιταλικά βεβαια. Τι να κάνω;;;;; Σε μια βδομάδα πρεπει να πάω με τις φωτοτυπίες συμπληρωμένες για να δουνε τι ετρωγα και πως ήταν οι τιμές. Και θα είναι διαβητολογος, δυο διατροφολογοι και νοσοκόμα...δηλαδή κι αν δεν φάω ψωμιά κτλ θα το δούνε και θα μου πόυνε, ααα, δεν είναι πραγματικά αποτέλεσματα αυτά, έχεις αναγκη απο υδατανθρακες...κτλ...σορυ για το μεγάλο ποστ αλλά είμαι να σκάσω!

Ποσο ψωμι σου εχει;; Εμενα 2 φετες το μεσημερι ή μια πατατα και μια φετα ψωμι και 1 το βραδυ, ολικης αλεσης βεβαια.
Αυτο που αμεσως σου ειπε για ινσουλινη με προβληματιζει... Μηπως να πηγαινες και αλλου;;;;
Γενικα καποιοι σε χωνουν αμεσως σε ινσουλινη, για ευνοητους λογους...
Πηγαινε και αλλου!!

????????


Επισκέπτης
Carrie έγραψε:Μάλλον και εμένα φρίκαρε που του είπα ότι έχασα ένα κιλό γιατί μου είπε να τρώω περισσότερο γενικώς!Στις έγκυες δεν μπορούμε να κάνουμε δίαιτα μου είπε!Όχι σαν την 1η που της έλεγα ότι ζαλίζομαι και μου έλεγε ότι είναι από την ζέστη!!! Razz Razz Razz

Καλα, η πρωτη ηταν για κλωτσιες!!!

Εγω ευτυχως επεσα σε καλους με τη μια!! Και σε δημοσιο νοσοκομειο, δε το περιμενα!!! Μα να προσθεσει και φαγητο;; Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Το καλυτερο ειναι οτι δε θα ξαναπαω και οτι θα τρυπιεμαι πολυ λιγοτερο!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

????????


Επισκέπτης
Mariori έγραψε:
etoile! έγραψε:
Mariori έγραψε:
etoile! έγραψε:
Carrie έγραψε:Ναι καλά εννοείται!!!Και εμείς μια χαρά είμαστε σήμερα που είδαμε τον μπεμπάκο στον υπέρηχο!!!! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Πω πω πως περασε ο καιρος εεε;;; Very Happy
2 μηνες ακομα!!! Very Happy
Μεγαλωσε τωρα και μου πεταγεται εξω απο την κοιλια, λες και εχω εξωγηινο!!! Laughing Laughing Laughing Τι τελειο συναισθημα!!! I love you I love you I love you I love you


Aχ, κορίτσια εμένα τώρα έχει άρχισει να μου κάνει από κάνα καρουμπαλάκι αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμα για να φανεί ξεκάθαρα ότι πετάγεται, αφήστε που στην αρχή είχα και την αμφιβολία μην είναι σύσπαση όπως ξέρετε Laughing Laughing Laughing . Πριν από κάτι μέρες όμως κάτι μ'ενοχλούσε δεξιά στα πλευρά κι όπως έβαλα το χέρι ήταν σαν να την έπιασα ολόκληρη!!!!! Καλά, τινάχτηκα πάνω από το σοκ! Την Τρίτη θα τη δούμε κι στον υπέρηχο! Με τις μετρήσεις σχετικά καλά τα πάω, με την έννοια ότι τουλάχιστον ό,τι και να φαω δεν ξεπερνάω το όριο, μόνο που από τη Δευτέρα εως σημερα έχασα 600γρ και νιώθω και μια ατονία...κι έχω και μια υπνηλία...εχτές κοιμήθηκα 12 ώρες το βράδυ και 2 το μεσημέρι!!!!! Και το βράδυ δεν κόλωσα, έπεσα για ύπνο στις 11.30! Μάλλον φταίει η έλλειψη υδατανθράκων..

Πότε εχεις ραντεβου με τον διαβητολογο;; Εγω εχασα 1 κιλο και μου ειπε οτι δε θελει να χανω και μου εβαλε πιο πολυ φαγητο!! Περιττο να σου πω οτι εχει κλεισει το στομαχι και σκαω, δε μπορω να φαω παραπανω, πιεζομαι. Προσπαθω να τρωω μονο σαλατα περισσοτερη που κανει καλο και κανενα γιαουρτακι ή γαλα.
Και νοιωθω ηδη καλυτερα.
Μη το αφησεις, δε πρεπει να χανεις (εκτος βεβαια αν σου ειπε το αντιθετο ο γιατρος!)...
Σε ποια εβδομαδα εισαι;;;
Εμενα απο το πρωι λυσσαει ο μικρος, με εχει πεθανει, η κοιλια μου χτυπιεται αλυπητα!!! Laughing


Έχω ραντεβού 29 του μηνός! Ναι, το ξέρω ότι δεν πρεπει να χάνω αλλά μονο τα γλυκά αν κοψεις τσουπ, φευγουν μάνι μάνι κάτι γραμμάρια. 26+5 είμαι. Η δικιά μου έχει πρόγραμμα...ανα δυο ώρες ριχνει κι από κανα χορό Εγκυούλες-Μαμάδες με διαβήτη κύησης - Σελίδα 6 536304

Παιδι μου ξυπνησα 3 τα ξημερωματα για τουλετα και χτυπιοταν παλι!!! Ποτε κοιμαται μου λες;;; Λες να εχει και μετα αυτο το ωραριο;;;; Laughing Laughing Laughing Laughing

Mariori

Mariori
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
etoile! έγραψε:
Mariori έγραψε:Ρε κορίτσια θα με τρελάνουν αυτοί! Παίρνω τηλέφωνο στο κέντρο για να ρωτήσω για πόσες μερες πρεπει να σημειώνω ακριβώς τι τρωω για να το δουνε μετά. 7 μέρες αναλυτικότα.. Πως πάει, μου λεει αυτή στο μεταξύ; Σχετικά καλά λέω, αλλά αν φάω όσο ψωμί λεει στο βιβλιαράκι ανεβαινει, ή μακαρόνια κτλ. Ναι, μου λεει αλλά εμάς δε μας ενδιαφέρει να κοψεις τους υδατάνθρακες για να δουμε πως πάει γιατί δε θα είναι ένα πραγματικό αποτέλεσμα. Εμείς θέλουμε να δούμε πως αντιδρά ο οργανισμός σου με βάση την δίαιτα που σου δώσαμε, δηλαδή τρωγοντας υδατάνθρακες, κι αν δεν αντιδράει σωστά να σου δώσουμε θεραπεια (ινσουλίνη δηλαδή). Βασικά τις λέω τόσους υδατάνθρακες δε τους έτρωγα ούτε πριν. Εντάξει, να ακολουθήσω αυτά που λεει στο βιβλιαράκι αλλά αφού 100γρ ψωμί το βραδυ δε τα έτρωγα ποτέ γιατί να τα φάω τώρα; Δηλαδή δεν είναι φυσιολογικό να προσαρμόσω την καινούρια διατροφή στις ποσότητες που έτρωγα πριν; Τέλοσπάντων μου λεει, κάνω έτσι, σταματα να το μετράς νηστική το πρωί γιατί το έχεις πάντα χαμηλό και να ξαναπάρεμε τη Δευτέρα να μου πεις τα αποτελέσματα.
Ρε κορίτσια, αν κάνω όπως λεν αυτοί θα πάω κατευθείαν για ινσουλινη!!!! Δεν μπορώ να καταλάβω, πειράματα κάνουν...; Δεν πάω σε ιδιωτικό γιατρό, στο πανεπιστημιακό κέντρο διαβητολογίας με παρακολουθούν, γινεται να τα λεν τόσο πολύ άλλα αντί άλλων; Απ'τη μια λεω δεν εμπιστεύομαι κανεναν τους κι απ' την άλλη λέω και τι να κάνω; Η αλήθεια είναι πως όπου κι αν έψαξα στο ιντερνετ βρηκα τα ίδια με αυτά που μου λενε, στα ιταλικά βεβαια. Τι να κάνω;;;;; Σε μια βδομάδα πρεπει να πάω με τις φωτοτυπίες συμπληρωμένες για να δουνε τι ετρωγα και πως ήταν οι τιμές. Και θα είναι διαβητολογος, δυο διατροφολογοι και νοσοκόμα...δηλαδή κι αν δεν φάω ψωμιά κτλ θα το δούνε και θα μου πόυνε, ααα, δεν είναι πραγματικά αποτέλεσματα αυτά, έχεις αναγκη απο υδατανθρακες...κτλ...σορυ για το μεγάλο ποστ αλλά είμαι να σκάσω!

Ποσο ψωμι σου εχει;; Εμενα 2 φετες το μεσημερι ή μια πατατα και μια φετα ψωμι και 1 το βραδυ, ολικης αλεσης βεβαια.
Αυτο που αμεσως σου ειπε για ινσουλινη με προβληματιζει... Μηπως να πηγαινες και αλλου;;;;
Γενικα καποιοι σε χωνουν αμεσως σε ινσουλινη, για ευνοητους λογους...
Πηγαινε και αλλου!!



Λοιπόν, το πρωί 250 γρ γάλα και 3 φρυγανιές μαυρες. Διαφορετικά 30 γρ δημητριακά, 30 γρ μπισκοτα χωρίς ζαχαρη κτλ..Μεσημέρι: 80 γρ μακαρόνια ή 100γρ ψωμί ασπρο, 130 μαυρο, 350γρ πατατα Shocked Αυτά για πρώτο πιάτο, για δευτερο κρεας ή ψάρι με σαλάτα κι άλλα 50 γρ ψωμί Shocked Shocked Shocked Βράδυ: πάλι κρεας ή ψαρι, σαλάτα κιάλλα 100 γρ.... affraid affraid affraid affraid
Είμαι ή δεν είμαι για ινσουλινη μετά;
Καταρχην εγώ το βράδυ έτρωγα πάντα ένα τοστ, μια ντομάτα κι ένα αυγουλάκι πχ...ελαφρά πράγματα δηλαδή. Γιατί να αλλάξω τώρα; Εννοείται ότι έτσι όχι μονο το ζαχαρο θα μου ανέβει αλλά κι όλα τ'αλλα..

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mariori έγραψε:
Λοιπόν, το πρωί 250 γρ γάλα και 3 φρυγανιές μαυρες. Διαφορετικά 30 γρ δημητριακά, 30 γρ μπισκοτα χωρίς ζαχαρη κτλ..Μεσημέρι: 80 γρ μακαρόνια ή 100γρ ψωμί ασπρο, 130 μαυρο, 350γρ πατατα Shocked Αυτά για πρώτο πιάτο, για δευτερο κρεας ή ψάρι με σαλάτα κι άλλα 50 γρ ψωμί Shocked Shocked Shocked Βράδυ: πάλι κρεας ή ψαρι, σαλάτα κιάλλα 100 γρ.... affraid affraid affraid affraid
Είμαι ή δεν είμαι για ινσουλινη μετά;
Καταρχην εγώ το βράδυ έτρωγα πάντα ένα τοστ, μια ντομάτα κι ένα αυγουλάκι πχ...ελαφρά πράγματα δηλαδή. Γιατί να αλλάξω τώρα; Εννοείται ότι έτσι όχι μονο το ζαχαρο θα μου ανέβει αλλά κι όλα τ'αλλα..

Νομίζω δεν χάνεις τίποτα να πάρεις και μία δεύτερη γνώμη.. Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Σίγουρα η διατροφή αυτή είναι περίεργη..Το βράδυ είναι εντάξει που σου είπε να τρως κανονικα΄φαγητό, εφόσον τρως πρωτεϊνη δεν έχεις θέμα. Εγώ πχ δεν θα έτρωγα το βράδυ και τοστ και αυγό γιατί τυρί,γαλούλα και αυγό είναι στα υποκατάστατα κρέατος και νομίζω πως είναι πολύ. Αν πχ γάω τοστ ,ίσως πιω και ένα φλιτζάνι γάλα και φάω και μπόλικη σαλάτα..Δεν ξέρω τι να σου πω,εγώ είμαι της άποψης πάντα ότι αν κάτι δεν μου κάνει το σωστό κλικ κοιτάζω και αλλού..Δεν είναο το θέμα εσύ, το θέμα είναι να πρώτα το μωρό και μετά εσύ να γιατί να κάνεις ινσουλίνη αν μπορείς να το αποφύγεις??

Mariori

Mariori
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Carrie έγραψε:
Mariori έγραψε:
Λοιπόν, το πρωί 250 γρ γάλα και 3 φρυγανιές μαυρες. Διαφορετικά 30 γρ δημητριακά, 30 γρ μπισκοτα χωρίς ζαχαρη κτλ..Μεσημέρι: 80 γρ μακαρόνια ή 100γρ ψωμί ασπρο, 130 μαυρο, 350γρ πατατα Shocked Αυτά για πρώτο πιάτο, για δευτερο κρεας ή ψάρι με σαλάτα κι άλλα 50 γρ ψωμί Shocked Shocked Shocked Βράδυ: πάλι κρεας ή ψαρι, σαλάτα κιάλλα 100 γρ.... affraid affraid affraid affraid
Είμαι ή δεν είμαι για ινσουλινη μετά;
Καταρχην εγώ το βράδυ έτρωγα πάντα ένα τοστ, μια ντομάτα κι ένα αυγουλάκι πχ...ελαφρά πράγματα δηλαδή. Γιατί να αλλάξω τώρα; Εννοείται ότι έτσι όχι μονο το ζαχαρο θα μου ανέβει αλλά κι όλα τ'αλλα..

Νομίζω δεν χάνεις τίποτα να πάρεις και μία δεύτερη γνώμη.. Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Σίγουρα η διατροφή αυτή είναι περίεργη..Το βράδυ είναι εντάξει που σου είπε να τρως κανονικα΄φαγητό, εφόσον τρως πρωτεϊνη δεν έχεις θέμα. Εγώ πχ δεν θα έτρωγα το βράδυ και τοστ και αυγό γιατί τυρί,γαλούλα και αυγό είναι στα υποκατάστατα κρέατος και νομίζω πως είναι πολύ. Αν πχ γάω τοστ ,ίσως πιω και ένα φλιτζάνι γάλα και φάω και μπόλικη σαλάτα..Δεν ξέρω τι να σου πω,εγώ είμαι της άποψης πάντα ότι αν κάτι δεν μου κάνει το σωστό κλικ κοιτάζω και αλλού..Δεν είναο το θέμα εσύ, το θέμα είναι να πρώτα το μωρό και μετά εσύ να γιατί να κάνεις ινσουλίνη αν μπορείς να το αποφύγεις??

Βασικά τρωω τοστ χωρίς αλλαντικά, από πάντα. Βέβαια πάλι τυρί και αυγό είναι πλεονασμός αλλά είναι μικρή η ποσοτητα... Λέμε με το συντροφό μου μήπως να πάμε κι έξω να δούμε τι θα πας πουν. Βέβαια κι αυτός που θα πάμε την ίδια σχολή θα έχει βγάλει, μη σου πω θα έχει περάσει σίγουρα μαθητευόμενος από εκεί... Νομίζω πως παίρνουν επιδότηση για τις ινσουλινες. Μη σου πω ότι πιθανόν να κάνουν και καμιά στατιστική να δουνε αν φουλάρεις τις εγκύους με υδατάνθρακες σε τι ποσοστό ανταποκρινεται σωστά ο οργανισμός..

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω τα στοιχεία του δικού μου ενδοκρινολόγου να δοκιμάσειςSmile

Mariori

Mariori
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Carrie έγραψε:Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω τα στοιχεία του δικού μου ενδοκρινολόγου να δοκιμάσειςSmile

Σ'ευχαριστώ πολύ! Καλά θα ήταν να δοκίμαζα μένω στην Ιταλία όμως... κάπου το έιχα αναφέρει τελευταία αλλά δε το επανέλαβα η χαζή. Έχεις κι εσύ τα δίκια σου Smile Smile Smile

????????


Επισκέπτης
Mariori έγραψε:
etoile! έγραψε:
Mariori έγραψε:Ρε κορίτσια θα με τρελάνουν αυτοί! Παίρνω τηλέφωνο στο κέντρο για να ρωτήσω για πόσες μερες πρεπει να σημειώνω ακριβώς τι τρωω για να το δουνε μετά. 7 μέρες αναλυτικότα.. Πως πάει, μου λεει αυτή στο μεταξύ; Σχετικά καλά λέω, αλλά αν φάω όσο ψωμί λεει στο βιβλιαράκι ανεβαινει, ή μακαρόνια κτλ. Ναι, μου λεει αλλά εμάς δε μας ενδιαφέρει να κοψεις τους υδατάνθρακες για να δουμε πως πάει γιατί δε θα είναι ένα πραγματικό αποτέλεσμα. Εμείς θέλουμε να δούμε πως αντιδρά ο οργανισμός σου με βάση την δίαιτα που σου δώσαμε, δηλαδή τρωγοντας υδατάνθρακες, κι αν δεν αντιδράει σωστά να σου δώσουμε θεραπεια (ινσουλίνη δηλαδή). Βασικά τις λέω τόσους υδατάνθρακες δε τους έτρωγα ούτε πριν. Εντάξει, να ακολουθήσω αυτά που λεει στο βιβλιαράκι αλλά αφού 100γρ ψωμί το βραδυ δε τα έτρωγα ποτέ γιατί να τα φάω τώρα; Δηλαδή δεν είναι φυσιολογικό να προσαρμόσω την καινούρια διατροφή στις ποσότητες που έτρωγα πριν; Τέλοσπάντων μου λεει, κάνω έτσι, σταματα να το μετράς νηστική το πρωί γιατί το έχεις πάντα χαμηλό και να ξαναπάρεμε τη Δευτέρα να μου πεις τα αποτελέσματα.
Ρε κορίτσια, αν κάνω όπως λεν αυτοί θα πάω κατευθείαν για ινσουλινη!!!! Δεν μπορώ να καταλάβω, πειράματα κάνουν...; Δεν πάω σε ιδιωτικό γιατρό, στο πανεπιστημιακό κέντρο διαβητολογίας με παρακολουθούν, γινεται να τα λεν τόσο πολύ άλλα αντί άλλων; Απ'τη μια λεω δεν εμπιστεύομαι κανεναν τους κι απ' την άλλη λέω και τι να κάνω; Η αλήθεια είναι πως όπου κι αν έψαξα στο ιντερνετ βρηκα τα ίδια με αυτά που μου λενε, στα ιταλικά βεβαια. Τι να κάνω;;;;; Σε μια βδομάδα πρεπει να πάω με τις φωτοτυπίες συμπληρωμένες για να δουνε τι ετρωγα και πως ήταν οι τιμές. Και θα είναι διαβητολογος, δυο διατροφολογοι και νοσοκόμα...δηλαδή κι αν δεν φάω ψωμιά κτλ θα το δούνε και θα μου πόυνε, ααα, δεν είναι πραγματικά αποτέλεσματα αυτά, έχεις αναγκη απο υδατανθρακες...κτλ...σορυ για το μεγάλο ποστ αλλά είμαι να σκάσω!

Ποσο ψωμι σου εχει;; Εμενα 2 φετες το μεσημερι ή μια πατατα και μια φετα ψωμι και 1 το βραδυ, ολικης αλεσης βεβαια.
Αυτο που αμεσως σου ειπε για ινσουλινη με προβληματιζει... Μηπως να πηγαινες και αλλου;;;;
Γενικα καποιοι σε χωνουν αμεσως σε ινσουλινη, για ευνοητους λογους...
Πηγαινε και αλλου!!



Λοιπόν, το πρωί 250 γρ γάλα και 3 φρυγανιές μαυρες. Διαφορετικά 30 γρ δημητριακά, 30 γρ μπισκοτα χωρίς ζαχαρη κτλ..Μεσημέρι: 80 γρ μακαρόνια ή 100γρ ψωμί ασπρο, 130 μαυρο, 350γρ πατατα Shocked Αυτά για πρώτο πιάτο, για δευτερο κρεας ή ψάρι με σαλάτα κι άλλα 50 γρ ψωμί Shocked Shocked Shocked Βράδυ: πάλι κρεας ή ψαρι, σαλάτα κιάλλα 100 γρ.... affraid affraid affraid affraid
Είμαι ή δεν είμαι για ινσουλινη μετά;
Καταρχην εγώ το βράδυ έτρωγα πάντα ένα τοστ, μια ντομάτα κι ένα αυγουλάκι πχ...ελαφρά πράγματα δηλαδή. Γιατί να αλλάξω τώρα; Εννοείται ότι έτσι όχι μονο το ζαχαρο θα μου ανέβει αλλά κι όλα τ'αλλα..

Χωρις παρεξηγηση, πιο πολυ μου κανει για διατροφη με σκοπο την ινσουλινη!!!!
Αντε κοριτσακι μου να ρωτησεις και αλλου... Θες να σου γραψω το προγραμμα μου να το δεις περιπου (οχι να το κανεις χωρις ιατρικη συμβουλη), απλα για να παρεις μια ιδεα πως επεσε σε εμενα και σκαω στο φαγητο;;;

stefaniandreas

stefaniandreas
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλημερα!εγω ειμαι καινουρια στην παρεα και εχω οριακα παθολογικη καμπυλη.απο αυτα που διαβαζω οντως κανει διατροφη για ινσουλινη.εμενα η διαβητολογος μου ειπε καθολου δημητριακα και να προσαρμοσω τη διαιτα στο προγραμμα μου.γιατι ουτε και γω τρωω πολυ ψωμι.μηπως να πας και καπου αλλου?

http://stefxon@gmail.com

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλώς μας ήρθες Στεφανία!!!SmileΔεν είναι και το πιο ευχάριστο θέμα να μιλάμε για διαβήτη αλλά δεν είναι από τα πιο σοβαρά προς Θεού!Όλα καλά με την εγκυμοσύνη ως τώρα πέρα από αυτο?Smile

stefaniandreas

stefaniandreas
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλως σας βρηκα!ναι δεν ειχα τιποτα απο την αρχη.ολα ηταν μια χαρα.και τωρα με το σακχαρο δε σκαω.ολα καλα θα πανε

http://stefxon@gmail.com

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναι φυσικά!γιατί να μην πάνε άλλωστε?SmileSmile

stefaniandreas

stefaniandreas
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αυτο λεω και γω.δε με αγχωνει αυτο.με αγχωνει οτι δεν ξερω τιποτα απο παιδιατρους.ψαχνω καποιον στην καλαμαρια και αν γινεται να ειναι και συμβεβλημενος με το ικα.κατα τα αλλα ειμαι πολυ χαλαρη...νομιζω

http://stefxon@gmail.com

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μην σε αγχώνειSmile Νομίζω θα βρεις, ειδικά εσύ που είσαι και μέσα στο επάγγελμαWink Άλλωστε ο γιατρός που θα σας παρακολουθεί στην κλινική μπορεί να είναι κάποιος κοντά σας με την λογική να τον κρατήσετε μετά.Τουλάχιστον εδώ έτσι κάνουν στις ιδιωτικές κλινικές..

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mariori έγραψε:
Carrie έγραψε:Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω τα στοιχεία του δικού μου ενδοκρινολόγου να δοκιμάσειςSmile

Σ'ευχαριστώ πολύ! Καλά θα ήταν να δοκίμαζα μένω στην Ιταλία όμως... κάπου το έιχα αναφέρει τελευταία αλλά δε το επανέλαβα η χαζή. Έχεις κι εσύ τα δίκια σου Smile Smile Smile

Ίσως να έχουν άλλη νοοτροπία εκεί οι γιατροί,δεν ξέρω..αλλά δεν μου φαίνεται λογικό.Ή μπορεί να έχουμε εμείς άλλη νοοτροπία εδώ και εκείνοι να το σκέφτονται σωστάSmile Αλλά πάντως εγώ θα έπαιρνα και 2η και 3η γνώμη αν δεν ήμουνα σίγουρη-όπως και έκανα στην περίπτωση μου!

Mariori

Mariori
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
etoile! έγραψε:
Mariori έγραψε:
etoile! έγραψε:
Mariori έγραψε:Ρε κορίτσια θα με τρελάνουν αυτοί! Παίρνω τηλέφωνο στο κέντρο για να ρωτήσω για πόσες μερες πρεπει να σημειώνω ακριβώς τι τρωω για να το δουνε μετά. 7 μέρες αναλυτικότα.. Πως πάει, μου λεει αυτή στο μεταξύ; Σχετικά καλά λέω, αλλά αν φάω όσο ψωμί λεει στο βιβλιαράκι ανεβαινει, ή μακαρόνια κτλ. Ναι, μου λεει αλλά εμάς δε μας ενδιαφέρει να κοψεις τους υδατάνθρακες για να δουμε πως πάει γιατί δε θα είναι ένα πραγματικό αποτέλεσμα. Εμείς θέλουμε να δούμε πως αντιδρά ο οργανισμός σου με βάση την δίαιτα που σου δώσαμε, δηλαδή τρωγοντας υδατάνθρακες, κι αν δεν αντιδράει σωστά να σου δώσουμε θεραπεια (ινσουλίνη δηλαδή). Βασικά τις λέω τόσους υδατάνθρακες δε τους έτρωγα ούτε πριν. Εντάξει, να ακολουθήσω αυτά που λεει στο βιβλιαράκι αλλά αφού 100γρ ψωμί το βραδυ δε τα έτρωγα ποτέ γιατί να τα φάω τώρα; Δηλαδή δεν είναι φυσιολογικό να προσαρμόσω την καινούρια διατροφή στις ποσότητες που έτρωγα πριν; Τέλοσπάντων μου λεει, κάνω έτσι, σταματα να το μετράς νηστική το πρωί γιατί το έχεις πάντα χαμηλό και να ξαναπάρεμε τη Δευτέρα να μου πεις τα αποτελέσματα.
Ρε κορίτσια, αν κάνω όπως λεν αυτοί θα πάω κατευθείαν για ινσουλινη!!!! Δεν μπορώ να καταλάβω, πειράματα κάνουν...; Δεν πάω σε ιδιωτικό γιατρό, στο πανεπιστημιακό κέντρο διαβητολογίας με παρακολουθούν, γινεται να τα λεν τόσο πολύ άλλα αντί άλλων; Απ'τη μια λεω δεν εμπιστεύομαι κανεναν τους κι απ' την άλλη λέω και τι να κάνω; Η αλήθεια είναι πως όπου κι αν έψαξα στο ιντερνετ βρηκα τα ίδια με αυτά που μου λενε, στα ιταλικά βεβαια. Τι να κάνω;;;;; Σε μια βδομάδα πρεπει να πάω με τις φωτοτυπίες συμπληρωμένες για να δουνε τι ετρωγα και πως ήταν οι τιμές. Και θα είναι διαβητολογος, δυο διατροφολογοι και νοσοκόμα...δηλαδή κι αν δεν φάω ψωμιά κτλ θα το δούνε και θα μου πόυνε, ααα, δεν είναι πραγματικά αποτέλεσματα αυτά, έχεις αναγκη απο υδατανθρακες...κτλ...σορυ για το μεγάλο ποστ αλλά είμαι να σκάσω!

Ποσο ψωμι σου εχει;; Εμενα 2 φετες το μεσημερι ή μια πατατα και μια φετα ψωμι και 1 το βραδυ, ολικης αλεσης βεβαια.
Αυτο που αμεσως σου ειπε για ινσουλινη με προβληματιζει... Μηπως να πηγαινες και αλλου;;;;
Γενικα καποιοι σε χωνουν αμεσως σε ινσουλινη, για ευνοητους λογους...
Πηγαινε και αλλου!!



Λοιπόν, το πρωί 250 γρ γάλα και 3 φρυγανιές μαυρες. Διαφορετικά 30 γρ δημητριακά, 30 γρ μπισκοτα χωρίς ζαχαρη κτλ..Μεσημέρι: 80 γρ μακαρόνια ή 100γρ ψωμί ασπρο, 130 μαυρο, 350γρ πατατα Shocked Αυτά για πρώτο πιάτο, για δευτερο κρεας ή ψάρι με σαλάτα κι άλλα 50 γρ ψωμί Shocked Shocked Shocked Βράδυ: πάλι κρεας ή ψαρι, σαλάτα κιάλλα 100 γρ.... affraid affraid affraid affraid
Είμαι ή δεν είμαι για ινσουλινη μετά;
Καταρχην εγώ το βράδυ έτρωγα πάντα ένα τοστ, μια ντομάτα κι ένα αυγουλάκι πχ...ελαφρά πράγματα δηλαδή. Γιατί να αλλάξω τώρα; Εννοείται ότι έτσι όχι μονο το ζαχαρο θα μου ανέβει αλλά κι όλα τ'αλλα..

Χωρις παρεξηγηση, πιο πολυ μου κανει για διατροφη με σκοπο την ινσουλινη!!!!
Αντε κοριτσακι μου να ρωτησεις και αλλου... Θες να σου γραψω το προγραμμα μου να το δεις περιπου (οχι να το κανεις χωρις ιατρικη συμβουλη), απλα για να παρεις μια ιδεα πως επεσε σε εμενα και σκαω στο φαγητο;;;


Ναι, ναι! Για πες μου λίγο την διατροφή σου..είμαι περίεργη να δω δηλαδή πόσο διαφορετική είναι. Εγώ πάντως είδα αυτές τις μερες ότι με 3 φρυγανιές το πρωί, δυο φέτες ψωμι το μεσημέρι και δύο το βράδυ μια χαρά το ελέγχω. Δηλαδή 130 γρ υδατάνθρακες την μέρα. Θα πάω κι αλλού ΒΕΒΑΙΑ! Όσο περνάνε οι μέρες τόσο πειθομαι ότι το κάνουν για πανεπιστημιακή έρευνα κι εκνευρίζομαι τόσο πολύ! Mad Mad Mad

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 17]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5, 6, 7 ... 11 ... 17  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις