Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
12 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 12 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 4]

ortikaki

ortikaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κοριτσια καλησπερα πριν απο μερικες ωρες ο παπας της ενοριας μας με πληροφορησε πως απο δω και περα σταματανε οριστικα οι στολισμοι των εκκλησιων σε γαμους και βαφτησεις. επισης μου εδωσε και 4 σελιδες να τις διαβασω και αν συμφωνω λεει με τα οσα λεει τοτε να ξαναπαω να κλεισω για τη βαφτηση. ειναι καμια μανουλα που θα βαφτηση το αγγελουδακι της στα κοντα να μου πει αν ισχυει κατι τετοιο και σε αλλες ενοριες?εγω παντως εγινα εξαλλη γιατι και στο γαμο μου τοτε ταχα ειχε ξανααπαγορευτει και τελικα παλι μετα απο λιγο αρχησαν να ξαναστολιζουν τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ 679259

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εμενα στην βαπτιση του μικρου μου δεν με αφησαν να στολισω την κολυμπιθρα Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

μονο εξω στην αυλη επετρεπαν στολισμο

titikos

titikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
απο το 2007 που μπηκα σε τετοιες διαδικασιες με γαμους και βαφτισια, δεν μας επιτραπηκε το απολυτο τιποτα!! μονο στην αυλη.

ortikaki

ortikaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ναι αλλα σε εμας μεχρι και τη προηγουμενη βδομαδα επιτρεποταν και ξαφνικα μου λεει εσυ οχι??/ ε οχι ειναι αδικο ας κανω εγω τη δικη μου και μετα ας το απαγορεψει. και στι φιναλε ρε κοριτσια δε το καταλαβα λουλουδια στη κολυμπηθρα ηθελα να βαλω οχι μπαλονια. λουλουδια ετσι και αλλιως η εκκλησια μεσα εχει πιο το παραλογο τοτε?

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κι εγω λουλουδια ειχα...
με αφησαν να τα βαλω για τις φωτογραφιες και μολις αρχισε το μυστηριο τα εβγαλαν τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ 679259

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σε πολλα μερη εχουν απογορευτει εδω και ποοοοοολυ καιρο.στην αρχη επιτρεποταν μονο εξω και τωρα πουθενα.ΟΥΤΕ ΕΞΩ.στην κομοτηνη επισης εχει απογορευτει την ιδια μερα γαμο-βαφτιση,τα διπλα ονοματα και τα αρχαια.και αν οι νονοι ειναι παντρεμενοι με πολιτικο ψαξε βρες αλλους.

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:κι εγω λουλουδια ειχα...
με αφησαν να τα βαλω για τις φωτογραφιες και μολις αρχισε το μυστηριο τα εβγαλαν τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ 679259
κατι παρομοιο κανανε στην βαφτιση της μεγαλης μου στην κατερινη.δεν ειχαμε στολισει γιατι απαγορευονταν αλλα μου ξεστολησαν την λαμπαδα.παλι καλα που μας αφησαν να την βγαλουμε πρωτα φωτο.

titikos

titikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ελα ρε..απαγορευσαν γαμο βαφτιση μαζι; και διπλα ονοματα; με ποια λογικη; και τα αρχαια τι τους πειραξαν; τι ειναι; αντιχριστιανικα; Shocked

ortikaki

ortikaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
αυτο με τους νονος το ξερω αλλα δε ισχυει με ολους τους παπαδες ξερω μερικους που αν θελουν κανουν τα στραβα ματια σε οποιους θελουν.

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
titikos έγραψε:ελα ρε..απαγορευσαν γαμο βαφτιση μαζι; και διπλα ονοματα; με ποια λογικη; και τα αρχαια τι τους πειραξαν; τι ειναι; αντιχριστιανικα; Shocked
μαλλον επειδη δεν γοιρταζουν.τι να πω!

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ortikaki έγραψε:αυτο με τους νονος το ξερω αλλα δε ισχυει με ολους τους παπαδες ξερω μερικους που αν θελουν κανουν τα στραβα ματια σε οποιους θελουν.
απο την κουμπαρα ζητησαν ληξιαρχικη πραξη γαμου η οποια παει στην μητροπολη.

ortikaki

ortikaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
[quote="TΟΥΡΤΙΤΣΑ"]
titikos έγραψε:ελα ρε..απαγορευσαν γαμο βαφτιση μαζι; και διπλα ονοματα; με ποια λογικη; και τα αρχαια τι τους πειραξαν; τι ειναι; αντιχριστιανικα; Shocked
μαλλον επειδη δεν γοιρταζουν.τι να πω![/quote




ε τοτε να απαγορευτουν και τα διπλα ονματα στις εκκλησιες γιατι η δικη μας εχει δυο αγ. Γεωργιος- αγ.Ιερουσαλημ

titikos

titikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
πω πω παναγιτσα μου.. παπαδες αστυνομικοι!!

penyball

penyball
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
τι καινουρια ειναι αυτα με τους νονους?
δηλαδη μεχρι τωρα πως μπορεις να βαλεις 2 νονουσ ασχετους μεταξυ τους?
Απ οτι πιστευω οπως λες κι εσυ ortikaki αυτο ειχε ξαναγινει και ο καθενας εκανε τα δικα του.Αν ο ξαδερφος του παπα βαπτιζε,ολο και κανα λουλουδι θα εμπαινε στη ζουλα..
Αν έχεις τοσο αναγκη το να στολισεις μεσα την εκκλησια πανε ρωτα αλλου.ΔΕ νομιζω να μη βρεις.

love


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
σορρυ δεν ξερω για βαπτιση αλλα στο γαμο μου δεν με αφησανε να στολισω ουτε μεσα ουτε εξω κ ενοειτε οτι απαγερευοτανε κ το πεταμα του ρυζιου.... ο παπας ομως ηθελε ταριφα κ λεω ποιοι πρεπει να πληρωθουν?
κ μου λεει 3 παπαδες,καντηλαναυτης,διαφοροι αλλοι κ καθαριστρια!!!!!!!

κ του λεω στη καθαριστρια γιατι να δωσω λεφτα αφου ουτε στολιζω ουτε ρυζι θα πεσει scratch


περιττο να σας πω οτι ο παπας εγινε ετσι Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

πλεον με βλεπει κ αλλαζει δρομο τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ 875502



Υ.Γ. τελικα πεταξα ρυζι εξω Laughing

ortikaki

ortikaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
penyball έγραψε:τι καινουρια ειναι αυτα με τους νονους?
δηλαδη μεχρι τωρα πως μπορεις να βαλεις 2 νονουσ ασχετους μεταξυ τους?
Απ οτι πιστευω οπως λες κι εσυ ortikaki αυτο ειχε ξαναγινει και ο καθενας εκανε τα δικα του.Αν ο ξαδερφος του παπα βαπτιζε,ολο και κανα λουλουδι θα εμπαινε στη ζουλα..
Αν έχεις τοσο αναγκη το να στολισεις μεσα την εκκλησια πανε ρωτα αλλου.ΔΕ νομιζω να μη βρεις.



το οτι θα βρω ειναι το μονο σιγουρο απλα δε το λεει η καρδια μου να παω αλλου γιατι η εκκλησια ειναι ακριβως μπροστα μου δλδ ενας δρομος μας χωριζει.πιο πολυ απο μενα μουλαρωσε ο αντρας μου γιατι ουτε στο γαμο μας ουτε στη βαφτηση της πρωτης μας κορης αφηναν εντελως ξαφνικα και εκει και τωρα παλι τα ιδια λιγο πριν τη βαφτηση.

penyball

penyball
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Δηλαδη και τις τρεις φορες στην αρχη δεν ετρεχε τιποτα και μετα θυμηθηκαν να σου το πουν?τι εννοεις οτι σε αυτη την εκκλησια μια στολιζουν και μια οχι?Αναλογα με την ορεξη ..!
Απορω τι αλλο εγραφαν οι 4 σελιδες..

penyball

penyball
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Συνηθως στις εκκλησιες η στολιζουν η οχι(εκτος απο τις "εξαιρεσεις" που προκυπτουν)οχι τη μια ετσι την αλλη αλλιως.αυτο δεν το καταλαβα πως μπορει να γινεται..

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Τελικα κοριτσια ακομη και στις ενοριες οτι θελουν κανουν.Εγω εχω κανονισει βαφτιση για Δεκεμβριο και μαλιστα εχθες πηγα στον παπα για να οριστικοποιησω την ημερομηνια.Δεν μου ανεφερε τιποτα τετοιο και μαλιστα με ρωτησε ποιος θα αναλαβει τον στολισμο γιατι ο γιος του ο μεγαλος αναλαμβανει τετοιες περιστασεις.Ισως στην επαρχια που μενω εγω να μην ισχυει κατι τετοιο.

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
aggeliki5579 έγραψε:Τελικα κοριτσια ακομη και στις ενοριες οτι θελουν κανουν.Εγω εχω κανονισει βαφτιση για Δεκεμβριο και μαλιστα εχθες πηγα στον παπα για να οριστικοποιησω την ημερομηνια.Δεν μου ανεφερε τιποτα τετοιο και μαλιστα με ρωτησε ποιος θα αναλαβει τον στολισμο γιατι ο γιος του ο μεγαλος αναλαμβανει τετοιες περιστασεις.Ισως στην επαρχια που μενω εγω να μην ισχυει κατι τετοιο.

Στα χωριά μας συνήθως δεν κάνουν τέτοια επειδή οι παπάδες μας γνωρίζουν χρόνια.Το 2006 παντρεύτηκα, το 2008 βάπτισα τα παιδιά μου και πάλι το 2008 παντρέψαμε κι ένα ζευγάρι.3 διαφορετικά χωριά και κανένας παπάς δεν μας έκανε σκηνικό.Η νύφη μου με τον αδερφό μου παντρεύτηκαν στο Ηράκλειο και πάλι ο παπάς δεν έκανε τέτοιο σκηνικό.Άρα μήπως απλά ο παπάς σας κάνει του κεφαλιού του?Α, και σε μας δεν ζήτησαν ποτέ χρήματα.Βάλαμε χρήματα στο ταμείο των φτωχών μόνο επειδή το θέλαμε.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="ortikaki"][quote="TΟΥΡΤΙΤΣΑ"]
titikos έγραψε:ελα ρε..απαγορευσαν γαμο βαφτιση μαζι; και διπλα ονοματα; με ποια λογικη; και τα αρχαια τι τους πειραξαν; τι ειναι; αντιχριστιανικα; Shocked
μαλλον επειδη δεν γοιρταζουν.τι να πω![/quote


Τα αρχαια σιγουρα επειδη δεν γιορταζουν...δεν ειναι ονοματα αγιων...τα διπλα γιατι?? ειναι σιγουρο?

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τελικά είναι όπως τους πιάσεις και όπο τους βρείς . Το 2006 που βάφτισα εγω το Σταύρο στην Επίδαυρο ο ιερέας μας είπε όχι στον στολισμό της κολυμπήθρας επειδή θεωρείτε ιερό σκέυος αλλά το να στολόσουμε απ έξω δεν είχε κανένα πρόβλημα απολύτως αντίθετα μας έδωσε την επιλογή τα λουλούδια που είχμαε φέρει για την κολυμπήθρα να ταβάλουμε στο τραπέζι δίπλα στο Ευαγγέλιο έτσι βρήκαμε άκρη . Επίσης βγάλαμε 2 ονόματα και δεν νομίζω να μπορούν να το απαγορεψουν αρκεί να γιορτάζουν τώρα όσο για τα αρχαία τη να πω ; Πάντως το καλύτερο είναι να πάτε στην μητρόπολη και να δείτε τη ισχυεί και τη όχι και στη τελική αν δεν σου κάνει πήγαινε σε άλλη αλλά εγω τη χάρη δεν θα του την έκανα αν μου έλεγαν απο την μητρόπολη ότι δεν ισχυεί άντε τώρα επειδή τους έκοψαν κάποια λεφτά βρίκσουν και τα κάνουν εδω έβαλαν μέχρι και τιμολόγιο στο ότι δνε θα πετάξουν ρύζι στους γάμους και τα παίρνουν μετά όταν φύγουν .... Μετά φταίς να πας να δηλώσεις το όνομα και να τελεώνεις ; σε κάνουν να κολάζεσαι

prozak

prozak
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
να διευκρινησω κάτι.. επειδή όπως ίσως ξέρετε το αντράκι μου θα το βγάλουμε Απόλλωνα, κι επειδή δεν ήθελα να αντιμετωπίσω κανενα πρόβλημα με το όνομα τό έψαξα...

Οποια λοιπόν κοπέλα θέλει να δώσει αρχαιοελληνικό όνομα στο παιδί της να ξέρει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.. Υπάρχει απόφαση της συγκλήτου που λέει ότι επιτρέπονται για να μη χαθεί η ελληνική παράδοση..

βέβαια φανταζομαι ότι ειχαν στο μυαλό τους ηρακλή περικλή κτλ κτλ
αν μου κάνουν καμμιά τσιριμώνια για το Απόλλωνα, πολύ απλά το καπελάκι μου και ονοματοδοσία..!! ;-)

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εγώ θα πάω σε βάφτιση στις 27/08 κ θα σας πω.. εγώ είχα στολίσει μόνο έξω.. σε μερικές περιπτώσεις είχε παραγίνει το κακό!! τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ 215994

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγώ θα στολίσω όπου θέλω, επιτρέπεται-δεν επιτρέπεται, άιντε Razz

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις