Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
14 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 14 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 4]

sonia1994

sonia1994
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
cinderella έγραψε:Ραφαέλα... ο παπάς επέμενε στο Ραφαηλία(μπλιαχχχχχ!!), αλλά εγώ του είπα Εμμανουήλ-Εμμανουέλα, Δανιήλ-Δανιέλα, Μιχαήλ-Μιχαέλα, Γαβριήλ- Γαβριέλα... και κόλλησε! μου είπε μετά την ανοησία με τους καθολικούς.... αλλά θα βρω παπά να μου τη βαφτίσει!! Το Μελίνα δεν έχει κανένα πρόβλημα...
Παντως ο παπας πρεπει να εχει καλο στον εγκεφαλο. Το Ραφαελα δεν ειναι καθολικο ονομα αλλα ελληνικο.Εγω εχω παει σε βαφτιση & την κορη τους την εβγαλαν Ραφαελα.

http://www.pet2pet.gr/

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
maximus-lucius έγραψε:Γι αυτο οι νεοι πλεον ουτε παντρευονται, ουτε βαφτιζουν! Με εναν πολιτικο καθαρισες και με μια ονοματοδοσια στο ληξιαρχειο εισαι OK! Ουτε περιτα εξοδα ουτε γκρινιες και στενοχωριες τελευταια στιγμη. Και μετα οι παπαδες αναρωτιοιυνται γιατι οι ενοριες τους αδειαζουν σιγα σιγα. Οι γεροι αποδημουν εις Κυριον και οι νεοι διωκονται με γελοιες δικαιολογιες και ακομα πιο γελοιες απαιτησεις της κατα τα αλλα φιλικης εκκλησιας!

ανα γεια σου

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ααααααα πλακα κανετε ετσι?
Ας σταματησουν τοτε να στολιζουν και τις εικονες στις γιορτες των Αγιων και τον επιταφιο το Πασχα που πανω εχει 10000αδες ευρω ορχιδεες και μετα ας μας απαγορευσουν τον στολισμο της κολυμπηθρας! Καλα τωρα τα πηρα! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:η παγκοσμιοποιηση ειναι αναποφευκτη- την ζουμε κααθε μερα και λεμε κ ευχαριστω σαν καλα προβατακια.
δεν νομιζω να υπαρχει γραμμη και στις εκκλησιες απο τους καποιους εκει πανω που μας ελεγχουν.
εχουν τα ΜΜΕ γιαυτη τη δουλεια.
Απλα η εκκλησια λειτουργει πολυ στενομυαλα σε κατι τετοιες περιπτωσεις κ αντι να κανει τα πραγματα ευνοικοτερα για την θρησκεια (που υποτιθεται οτι αυτο ειναι το ζητουμενο της) δημιουργει προβληματα και διωχνει αθελα της κοσμο- γιατι ζουν απλα στον δικο τους πλανητη.

Χμ, γι' αυτο το "αθελα" δεν ειμαι πια τοσο σιγουρη. Ακουγεται πολυ το σεναριο της Πανθρησκειας, αν και προς το παρρον μοιαζει σαν σεναριο επιστημονικης φαντασιας... Αλλα με τοσα που εχουμε δει ολα να τα περιμενουμε. Ισως το να διωχνουν τον κοσμο απο την εκκλησια ειναι ενα βημα προς τα εκει... Πραγματικά δεν ξερω και ξεφυγα και απο το θεμα.

MariaIoanna

MariaIoanna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια να σας πω μόνο πως όσον αφορά το όνομα μπορούμε να δώσουμε όποιο μας αρέσει γιορτάζει δε γιορτάζει δεν έχει σημασία.. Στη μικρή μου δώσαμε όνομα που δε γιορτάζει και ο παπάς δεν είπε τίποτα ίσα ίσα που ψάχναμε να βροιύμε τη ρίζα και το νόημα του ονόματος..
Άλλωστε και οι άγιοι πριν γίνουν άγιοι με ονόματα που δε γιορτάζουν βαπτίζονταν εκείνη την εποχή έτσι??
Όπως μου είχανε πει τότε για τη μικρή...Ναι δεν υπάρχει άγιος ...ευκαιρία λοιπόν να αγιάσει αυτή στη ζωή της να γιορτάζουμε το όνομα της.. Laughing
Όσο για στολισμούς θεωρώ πως κάπου είχαμε ξεφύγει και χάσαμε και το νόημα. Μετά το μυστήριο μπορούμε να κάνουμε πάρτυ όπως το θέλουμε. Στην εκκλησία το θεωρώ λίγο περιττό

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaIoanna έγραψε:Κορίτσια να σας πω μόνο πως όσον αφορά το όνομα μπορούμε να δώσουμε όποιο μας αρέσει γιορτάζει δε γιορτάζει δεν έχει σημασία.. Στη μικρή μου δώσαμε όνομα που δε γιορτάζει και ο παπάς δεν είπε τίποτα ίσα ίσα που ψάχναμε να βροιύμε τη ρίζα και το νόημα του ονόματος..
Άλλωστε και οι άγιοι πριν γίνουν άγιοι με ονόματα που δε γιορτάζουν βαπτίζονταν εκείνη την εποχή έτσι??
Όπως μου είχανε πει τότε για τη μικρή...Ναι δεν υπάρχει άγιος ...ευκαιρία λοιπόν να αγιάσει αυτή στη ζωή της να γιορτάζουμε το όνομα της.. Laughing
Όσο για στολισμούς θεωρώ πως κάπου είχαμε ξεφύγει και χάσαμε και το νόημα. Μετά το μυστήριο μπορούμε να κάνουμε πάρτυ όπως το θέλουμε. Στην εκκλησία το θεωρώ λίγο περιττό

Συμφωνω απολυτως μαζι σου.
Δν ειναι οτι δν μαρεσει,απλα το θεωρω χαμενα λεφτα κι λιγο ως πολυ περιττο το ολο σκηνικο.Επισης με εξοργιζει το να δινουμε λεφτα στους παπαδες.Στην κορη μου η κουμπαρα ηθελ κ στολισε την κολυμπηθρα.ΜΟΝΟ.Τπτ αλλο δν ηταν στολισμενο,τον στολισμο τον εκανα στο τραπεζι.Κι παλι λιγα πραγματα,διαλεξα 2 χρωματα,πηρα γυαλες εβαλα με ρεσο κ χρωματιστο νερο,λιγα μπαλονια με το ονομα της κι μερικες καραμελες γυρω απο τις γυαλες.Α κι στην εισοδο εβαλα ενα στολισμενο τραπεζι με σαγκρια που προσφεροταν στους καλεσμενους κατα την εισοδο στο κεντρο το οποιο ηταν μες την πρασιναδα κι στολισμενο απο μονο του.

Προτιμω να παω σε ενα ξωκλησι με μοναδικη θεα κι ναχει φυσικη ομορφια παρα να ξοδευω αδικα τοσα λεφτα.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καταρχην κακώς έχει συνδεθεί η βάφτιση με την ονοματοδοσία. Όταν γεννηθηκε ο Αλέξανδρος, περίπου 10 μέρες μετά η μάνα μου φώναξε έναν παπά για να το διαβάσει, τελος πάντων, κι αυτος μου είπε ότι στις 2 βδομάδες περίπου μετα τη γέννηση δίνεται μια ευχη στο νεογέννητο και δίνεται και το όνομα. Η βάφτιση στην ουσία απαλλάσσει το μωρό από το προπατορικό αμάρτημα για να μπορέσει να ξεκινησει τη ζωή του με καθαρό "ποινικό μητρώο" (αν και ποτέ δεν κατάλαβα για ποιο λόγο το νεογέννητο κουβαλάει αυτο το αμάρτημα, πώς δηλαδή χαρακτηρίζεις ένα μωρό που δεν έχει βαφτιστει ως "αμαρτωλό?????). Οπότε το όνομα δεν είναι θέμα βάφτισης, ούτε καν θέμα εκκλησίας.

Από την άλλη, για να κάνω και λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου, η όλη άποψη της εκκλησίας (θα έπρεπε να) είναι μακριά από στολισμούς και φανφάρες και καλλωπισμούς. Οπότε δέχομαι το να μου πει έναν παπάς ότι δεν θέλει στολισμό στην εκκλησία, και θα το σεβαστώ αρκεί να είναι αυτο σταθερό στη συγκεκριμένη εκκλησία. Μην πει στον ένα "δε στολίζουμε" και στον άλλο "στολίστε ελεύθερα". Και το ότι μερικοί παπάδες επιτρέπουν κάποια πράγματα και μερικοί όχι με μπερδεύει. Είναι σαν να έχεις τη μάνα σου να σου λέει το Α και τον μπαμπά σου να σου λέει το Β. Καταλήγουμε να διαλέγουμε "γονείς" ανάλογα με το ποιος θα μας κάνει τα χατήρια..
Επίσης, αν εγω θέλω να στολίσω, ή και για οποιοδήποτε άλλο λόγο, να μπορώ να πάω σε άλλη ενορία (στην οποία ο παπας επιτρέπει πχ στολισμό) χωρίς να χρειαστεί να πληρώσω την εκκλησία της ενορίας μου. Τι σημαίνει "ανήκω στην ενορία"? Αυτά είναι διοικητικά θέματα, ανήκω στον τάδε δήμο, στον τάδε νομό.
Προσωπικά δεν μου πολυαρέσουν οι πολλοί στολισμοί στην εκκλησία, κι έχω δει κάτι τραγικά αποτελέσματα, πολύ καρναβαλικά, με άπειρα μπαλόνια, όλα τα χρώματα της ίριδας, κονφετί, κουφέτα, ζαχαρωτά, τούλια, οργάντζες και κορδέλες (όλα αυτα σε μια βαφτιση, και το αποτέλεσμα ήταν πολύ κιτς για τα δικά μου δεδομένα). Εχω δει και πολύ ωραίους στολισμούς, όχι αναγκαστικά λιτους, αλλά κομψούς. Για μένα το ζητούμενο δεν είναι να κάνω πάρτυ στην εκκλησία επειδή βαφτίζω το παιδί μου. Αλλά θέλω μια σταθερή γραμμή από τους παπάδες.

elenalamprini

elenalamprini
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Όταν βαφτίζαμε την μικρή ρώτησε ο άντρας αν επιτρέπεται να στολίσουμε και έκεινος του είπε να κάνει ότι θέλει αλλα αυτά είναι πεταμένα λεφτά και δίκιο είχε.Μου αρέσουν και εμένα οι στολισμοί αλλά όχι στην υπερβολή τους.Εμείς πήραμε μόνο μπαλόνια για την είσοδο και ο νονός πήρε λουλούδια για την κολυμπήθρα.Μέχρι εκεί τίποτα το υπερβολικό.Αλλά ούτε αυτοί δεν ξέρουν τι θέλουν σε ένα άλλο ζευγάρι είπε πως απαγορεύεται ο στολισμός της κολυμπήθρας Shocked

http://changedyourlife.blogspot.com/

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Οταν παντρευτηκα το 2004 δεν ειχα θεμα με την εκκλησια και στη βαπτιση του μικρου μου στην Παναγια Σουμελα δεν στολισα γιατι πραγματτικα τον θεωρω περιττο ολο αυτον τον στολισμο με τα αμετρητα μπαλονια και τις γλαστρες και και και.... Ειμαι υπερ του απλου. Αλλωστε η εκκλησια κατα τη γνωμη μου δεν χρειαζεται στολισμο. Τον Ιουλιο βαπτισαμε στη Θεσσαλονικη με τον αντρα μου ενα αγορακι... Ο πατερ μας ειπε απο την αρχη οτι δεν επιτρεπονται οι στολισμοι και οτι αν θελαμε το πολυ πολυ καμια γλαστρα με λουλουδια. Στην κολυμπιθρα επετρεψε δεν ειχε προβλημα αλλα κι εγω αποφασισα να βαλω αληθεινα λουλουδια (τριανταφυλλα λευκα με πρασινα φυλλα) και οχι τουλια. Τιποτ' αλλο ομως γιατι ετσι κι αλλιως ηταν μεσα στα δεντρα και ο χωρος ηταν πολυ ωραιος δεν χρειαζοταν κατι παραπανω... Το μονο σημειο που βαλαμε γαζα ηταν πανω στα τραπεζια με τα γλυκα και τις μπομπονιερες, ακομη και τα 3 κερακια δεν τα ειχα αγορασει απο πριν ηταν 3 απλα κερακια της εκκλησιας (αν και ο παπας μας το επετρεψε). Με την λαμπαδα επισης δεν υπηρχε θεμα αν και παλι ηταν πολυ απλη λιγη γαζα πανω στο κερι και η κουκλα μικρος πριγκηπας.
Δεν ειμαι υπερ των στολισμων αλλα αν καποιος θελει να το κανει εξω απο την εκκλησια γιατι να μην μπορει; Και στην κολυμπηθρα το ιδιο... καλα για την λαμπαδα το θεωρω υπερβολη να εχουν προβλημα με το στολισμο... Νομιζω πως θα μπορουσαν απλα να περιορισουν τους στολισμους και οχι να τους καταργησουν τελειως. Ειδικα σημερα θα επρεπε να φερνουν το κοσμο πιο κοντα στην εκκλησια και οχι να τον απομακρινουν.
Α! Οσο για τον γαμο των νονων εμας δεν μας ρωτησε κανεις και δεν μας ζητησαν ληξιαρχικη πραξη γαμου, αν και ετσι κι αλλιως, ημαστε μονο με θρησκευτικο παντρεμενοι οποτε δεν θα ειχαμε προβλημα.

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βρε κοριτσια να το ξαναπω γιατι μαλλον δεν τα διαβαζεται ολα τα ποστ.τα διπλα ονοματα,τα αρχαια και οι νονοι να ειναι παντρεμενοι με θρησκευτικο(αν ειναι ζευγαρι) απαγορευτηκαν απο την μητροπολη κομοτηνης.στα αλλα μερη δεν ξερω τι ισχυει και θα πρεπει να ρωτησετε εκει που θα κανετε βαφτιση.και οσο αφορα το ονομα ραφαελα που ανεφερε μια κοπελα(sorry δεν θυμαμαι ποια) ειναι των καθολικων.κανονικα ειναι ραφαηλια.ρωτησα παπα στην μυτιληνη που ειναι και το μοναστηρι.

tomaraki

tomaraki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εμεις παντος οταν βαφτισαμε και ο αντρας μου αλλα και εγω ειδαμε διαφορετικη αντιμετωπιση σε δυο διαφορετικες ενοριες ...στο μερος που βαφτιζε ο αντρας μου του εδωσαν ενα κατεβατο με πρεπει ...φανταστητε οτι το χαρτι που του εδωσαν ελεγε οτι επρεπε ακομα και οι λαμπαδες να μην ειναι στολισμενες , οπως και το καμματι για το αν ειναι παντρεμενος με πολιτικο ή θρησκευτικο εξαλλος εγινε τελικα του παπα δεν του περασε αλλα και στο τελος του εδωσε μονο το τυπικο "ποσο"..εκει που βαφτισα εγω δεν μας ειπαν τιποτα ....και εγινα νονα μαζι με την κολλητη μου!!!!!!
Σημειωση και οι δυο βαφτισεις εγιναν με μια εβδομαδα διαφορα !!!!!!!!!!!
Το Θεμα λοιπον πιστευω οτι το εχουν οι παπαδες και κανεις αλλος !!!!!!!!!!!!!

ntina25

ntina25
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
αν η εκκλησια που βαφτισες εσυ ανηκει σε αλλη μητροπολη απο αυτη που βαφτισε ο συζυγος σου παιζει να ειναι θεμα μητροπολης και οχι του παπα...

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
TΟΥΡΤΙΤΣΑ έγραψε:βρε κοριτσια να το ξαναπω γιατι μαλλον δεν τα διαβαζεται ολα τα ποστ.τα διπλα ονοματα,τα αρχαια και οι νονοι να ειναι παντρεμενοι με θρησκευτικο(αν ειναι ζευγαρι) απαγορευτηκαν απο την μητροπολη κομοτηνης.στα αλλα μερη δεν ξερω τι ισχυει και θα πρεπει να ρωτησετε εκει που θα κανετε βαφτιση.και οσο αφορα το ονομα ραφαελα που ανεφερε μια κοπελα(sorry δεν θυμαμαι ποια) ειναι των καθολικων.κανονικα ειναι ραφαηλια.ρωτησα παπα στην μυτιληνη που ειναι και το μοναστηρι.



παντως κι εγω εχω παει σε βαφτιση που το ονομα που δινοταν ηταν Ραφαελα και δεν αναφερθηκε ΠΟΤΕ οτι ειναι καθολικο.... Very Happy

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
spapastamou έγραψε:
TΟΥΡΤΙΤΣΑ έγραψε:βρε κοριτσια να το ξαναπω γιατι μαλλον δεν τα διαβαζεται ολα τα ποστ.τα διπλα ονοματα,τα αρχαια και οι νονοι να ειναι παντρεμενοι με θρησκευτικο(αν ειναι ζευγαρι) απαγορευτηκαν απο την μητροπολη κομοτηνης.στα αλλα μερη δεν ξερω τι ισχυει και θα πρεπει να ρωτησετε εκει που θα κανετε βαφτιση.και οσο αφορα το ονομα ραφαελα που ανεφερε μια κοπελα(sorry δεν θυμαμαι ποια) ειναι των καθολικων.κανονικα ειναι ραφαηλια.ρωτησα παπα στην μυτιληνη που ειναι και το μοναστηρι.



παντως κι εγω εχω παει σε βαφτιση που το ονομα που δινοταν ηταν Ραφαελα και δεν αναφερθηκε ΠΟΤΕ οτι ειναι καθολικο.... Very Happy

εγώ είμαι!!Καλά στη Μυτιλήνη δεν το δέχονται με τίποτα, αλλά εγώ εκεί που θα τη βαφτίσω(Ο'ΤΕ ΚΑΙ ΑΝ) το δέχονται...

τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 4 215994 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 4 215994 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 4 215994 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 4 215994

Angie_77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
elenalamprini έγραψε:Όταν βαφτίζαμε την μικρή ρώτησε ο άντρας αν επιτρέπεται να στολίσουμε και έκεινος του είπε να κάνει ότι θέλει αλλα αυτά είναι πεταμένα λεφτά και δίκιο είχε.Μου αρέσουν και εμένα οι στολισμοί αλλά όχι στην υπερβολή τους.Εμείς πήραμε μόνο μπαλόνια για την είσοδο και ο νονός πήρε λουλούδια για την κολυμπήθρα.Μέχρι εκεί τίποτα το υπερβολικό.Αλλά ούτε αυτοί δεν ξέρουν τι θέλουν σε ένα άλλο ζευγάρι είπε πως απαγορεύεται ο στολισμός της κολυμπήθρας Shocked

Μάλλον δεν διάβασες το δικό μου post. Σ'εμάς ούτε μπαλόνια, ούτε στολισμός κολυμπήθρας, ούτε πολλά άλλα.....
Τα αίσχη που κάνουν οι ίδιοι οι παπάδες δεν πειράζουν, τα μπαλόνια τους πέιραξαν !!!!!!!! Mad Mad Mad

Angie_77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Angie_77 έγραψε:Εγώ βαφτίζω την μικρή τον Σεπτέμβρη και πήγα στην ενορία να κανονίσω. Και μου έδωσε ο παππάς, ένα χαρτί με τα απαγορεύεται τα οποία έχουν ως εξής:


ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ:

1)Ο στολισμός της κολυμβήθρας με οποιονδήποτε τρόπο (παιχνίδια, τούλια, λουλούδια) λόγω κινδύνου τραυματισμού του βρέφους.
2)Ο στολισμός της λαμπάδας, του τραπεζιού, και του μπουκαλιού για το λάδι με λουλούδια, τούλια και παιχνίδια.
3) Τα μαρτυρικά που φέρουν γαλάζιες χάνδρες ή άλλα μη χριστιανικά σύμβολα.
4) Η χρήση άλλου είδους λαδιού - πλην ελαιόλαδου.
5) Ο στολισμός του διαδρόμου και του προαυλείου χώρου του Ιερού Ναού με μπαλόνια, φωτάκια και παιχνίδια.
6) Η παρουσία ως αναδόχων μη Ορθοδόξων Χριστιανών και προσώπων που ετέλεσαν μόνο πολιτικό γάμο.

ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ:

1) Ο στολισμός με 2 μόνο ανθοστήλες εκατέρωθεν της κολυμβήθρας.
2) Η παρουσία φωτογράφων μονο εφόσον αυτοί ειναι ευπρεπώς ενδεδυμένοι και από σταθερή θέση σε συννενόηση με τον προισταμένο του Ιερού Ναού.

ΠΑΡΑΙΝΕΣΕΙΣ:

1) Ο σταυρός να φέρει ξεκάθαρα το σχήμα του εγγεγραμένου σταυρού.
2) τα ενδύματα του/της νεοφώτιστου/της να είναι λευκά.
3)Οι γονείς, ο/η ανάδοχος και οι συγγενείς να είναι ευπρεπώς ενδεδυμενοι
4) Το όνομα να είναι Χριστιανικό.
5) Ο ανάδοχος να είναι ένας άνω των 12 ετών.

Επίσης εδώ σε εμάς στον Βόλο, δεν επιτρέπουν πλέον να αλλάξεις ενορία !!!


tomaraki έγραψε:Εμεις παντος οταν βαφτισαμε και ο αντρας μου αλλα και εγω ειδαμε διαφορετικη αντιμετωπιση σε δυο διαφορετικες ενοριες ...στο μερος που βαφτιζε ο αντρας μου του εδωσαν ενα κατεβατο με πρεπει ...φανταστητε οτι το χαρτι που του εδωσαν ελεγε οτι επρεπε ακομα και οι λαμπαδες να μην ειναι στολισμενες , οπως και το καμματι για το αν ειναι παντρεμενος με πολιτικο ή θρησκευτικο εξαλλος εγινε τελικα του παπα δεν του περασε αλλα και στο τελος του εδωσε μονο το τυπικο "ποσο"..εκει που βαφτισα εγω δεν μας ειπαν τιποτα ....και εγινα νονα μαζι με την κολλητη μου!!!!!!
Σημειωση και οι δυο βαφτισεις εγιναν με μια εβδομαδα διαφορα !!!!!!!!!!!
Το Θεμα λοιπον πιστευω οτι το εχουν οι παπαδες και κανεις αλλος !!!!!!!!!!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις