Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
12 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 12 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
χαχα δεν μιλαω αλλο- καληνυχτα- χορτασε το ματι μας αποψε! Razz

Angie_77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγώ βαφτίζω την μικρή τον Σεπτέμβρη και πήγα στην ενορία να κανονίσω. Και μου έδωσε ο παππάς, ένα χαρτί με τα απαγορεύεται τα οποία έχουν ως εξής:


ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ:

1)Ο στολισμός της κολυμβήθρας με οποιονδήποτε τρόπο (παιχνίδια, τούλια, λουλούδια) λόγω κινδύνου τραυματισμού του βρέφους.
2)Ο στολισμός της λαμπάδας, του τραπεζιού, και του μπουκαλιού για το λάδι με λουλούδια, τούλια και παιχνίδια.
3) Τα μαρτυρικά που φέρουν γαλάζιες χάνδρες ή άλλα μη χριστιανικά σύμβολα.
4) Η χρήση άλλου είδους λαδιού - πλην ελαιόλαδου.
5) Ο στολισμός του διαδρόμου και του προαυλείου χώρου του Ιερού Ναού με μπαλόνια, φωτάκια και παιχνίδια.
6) Η παρουσία ως αναδόχων μη Ορθοδόξων Χριστιανών και προσώπων που ετέλεσαν μόνο πολιτικό γάμο.

ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ:

1) Ο στολισμός με 2 μόνο ανθοστήλες εκατέρωθεν της κολυμβήθρας.
2) Η παρουσία φωτογράφων μονο εφόσον αυτοί ειναι ευπρεπώς ενδεδυμένοι και από σταθερή θέση σε συννενόηση με τον προισταμένο του Ιερού Ναού.

ΠΑΡΑΙΝΕΣΕΙΣ:

1) Ο σταυρός να φέρει ξεκάθαρα το σχήμα του εγγεγραμένου σταυρού.
2) τα ενδύματα του/της νεοφώτιστου/της να είναι λευκά.
3)Οι γονείς, ο/η ανάδοχος και οι συγγενείς να είναι ευπρεπώς ενδεδυμενοι
4) Το όνομα να είναι Χριστιανικό.
5) Ο ανάδοχος να είναι ένας άνω των 12 ετών.

Επίσης εδώ σε εμάς στον Βόλο, δεν επιτρέπουν πλέον να αλλάξεις ενορία !!!

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Angie_77 έγραψε:Εγώ βαφτίζω την μικρή τον Σεπτέμβρη και πήγα στην ενορία να κανονίσω. Και μου έδωσε ο παππάς, ένα χαρτί με τα απαγορεύεται τα οποία έχουν ως εξής:


ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ:

1)Ο στολισμός της κολυμβήθρας με οποιονδήποτε τρόπο (παιχνίδια, τούλια, λουλούδια) λόγω κινδύνου τραυματισμού του βρέφους.
2)Ο στολισμός της λαμπάδας, του τραπεζιού, και του μπουκαλιού για το λάδι με λουλούδια, τούλια και παιχνίδια.
3) Τα μαρτυρικά που φέρουν γαλάζιες χάνδρες ή άλλα μη χριστιανικά σύμβολα.
4) Η χρήση άλλου είδους λαδιού - πλην ελαιόλαδου.
5) Ο στολισμός του διαδρόμου και του προαυλείου χώρου του Ιερού Ναού με μπαλόνια, φωτάκια και παιχνίδια.
6) Η παρουσία ως αναδόχων μη Ορθοδόξων Χριστιανών και προσώπων που ετέλεσαν μόνο πολιτικό γάμο.

ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ:

1) Ο στολισμός με 2 μόνο ανθοστήλες εκατέρωθεν της κολυμβήθρας.
2) Η παρουσία φωτογράφων μονο εφόσον αυτοί ειναι ευπρεπώς ενδεδυμένοι και από σταθερή θέση σε συννενόηση με τον προισταμένο του Ιερού Ναού.

ΠΑΡΑΙΝΕΣΕΙΣ:

1) Ο σταυρός να φέρει ξεκάθαρα το σχήμα του εγγεγραμένου σταυρού.
2) τα ενδύματα του/της νεοφώτιστου/της να είναι λευκά.
3)Οι γονείς, ο/η ανάδοχος και οι συγγενείς να είναι ευπρεπώς ενδεδυμενοι
4) Το όνομα να είναι Χριστιανικό.
5) Ο ανάδοχος να είναι ένας άνω των 12 ετών.

Επίσης εδώ σε εμάς στον Βόλο, δεν επιτρέπουν πλέον να αλλάξεις ενορία !!!


τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 606100 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 606100 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 606100 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 606100

ισχυουν παντου ομως αυτα??
δηλαδη εγω που θελω να τη βγαλω Μελινα μπορω??? γιορταζει παντως 2 φορες το χρονο! πωπω τι εχει να γινει

Angie_77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
mama katerina έγραψε:
Angie_77 έγραψε:Εγώ βαφτίζω την μικρή τον Σεπτέμβρη και πήγα στην ενορία να κανονίσω. Και μου έδωσε ο παππάς, ένα χαρτί με τα απαγορεύεται τα οποία έχουν ως εξής:


ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ:

1)Ο στολισμός της κολυμβήθρας με οποιονδήποτε τρόπο (παιχνίδια, τούλια, λουλούδια) λόγω κινδύνου τραυματισμού του βρέφους.
2)Ο στολισμός της λαμπάδας, του τραπεζιού, και του μπουκαλιού για το λάδι με λουλούδια, τούλια και παιχνίδια.
3) Τα μαρτυρικά που φέρουν γαλάζιες χάνδρες ή άλλα μη χριστιανικά σύμβολα.
4) Η χρήση άλλου είδους λαδιού - πλην ελαιόλαδου.
5) Ο στολισμός του διαδρόμου και του προαυλείου χώρου του Ιερού Ναού με μπαλόνια, φωτάκια και παιχνίδια.
6) Η παρουσία ως αναδόχων μη Ορθοδόξων Χριστιανών και προσώπων που ετέλεσαν μόνο πολιτικό γάμο.

ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ:

1) Ο στολισμός με 2 μόνο ανθοστήλες εκατέρωθεν της κολυμβήθρας.
2) Η παρουσία φωτογράφων μονο εφόσον αυτοί ειναι ευπρεπώς ενδεδυμένοι και από σταθερή θέση σε συννενόηση με τον προισταμένο του Ιερού Ναού.

ΠΑΡΑΙΝΕΣΕΙΣ:

1) Ο σταυρός να φέρει ξεκάθαρα το σχήμα του εγγεγραμένου σταυρού.
2) τα ενδύματα του/της νεοφώτιστου/της να είναι λευκά.
3)Οι γονείς, ο/η ανάδοχος και οι συγγενείς να είναι ευπρεπώς ενδεδυμενοι
4) Το όνομα να είναι Χριστιανικό.
5) Ο ανάδοχος να είναι ένας άνω των 12 ετών.

Επίσης εδώ σε εμάς στον Βόλο, δεν επιτρέπουν πλέον να αλλάξεις ενορία !!!


τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 606100 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 606100 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 606100 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 606100

ισχυουν παντου ομως αυτα??
δηλαδη εγω που θελω να τη βγαλω Μελινα μπορω??? γιορταζει παντως 2 φορες το χρονο! πωπω τι εχει να γινει

Κατερινάκι δεν ξέρω αν ισχύουν για όλη την Ελλάδα αλλά από αυτά που διαβάζω μάλλον έτσι είναι. Απλά από ενορία σε ενορία υπάρχουν διαφορές. Ρώρα καλύτερα για να είσαι σίγουρη. Πάντως εμένα ο παππάς με ρώτησε από τώρα τι όνομα θα δώσουμε στο παιδί. Του είπα Ελένη και ησύχασε προφανώς. Τώρα για το Μελίνα δεν ξέρω. Υπάρχει αγία Μελιτινή. Απο κει το σκέφτηκες??

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
andith έγραψε:παντως δεν καταλαβαινω γιατι γινεστε εξαλλες,η βαφτιση ειναι για να γινει το παιδι Χριστιανος,ουτε στολισμοι χρειαζονται ουτε τιποτα οπως επισης και το ονομα δεν εχει καμια σχεση(καπου το εχω ξαναπει)
Κανονικα ονοματοδοσια θα επρεπε να γινετε εξαρχης,γιατι ο νομος ειναι οτι δεν γινεται σε επισημα χαρτια να γραφετε το παιδι αβαπτιστο,προφανως και δεν εφαρμοζετε!!
Εγω εκανα ονοματοδοσια και τελειωσε,ουτε ξερω αν θα κανω βαπτιση,δεν με νοιαζει,αλλα απο τη στιγμη που αποφασιζετε να ακολουθησετε μια θρησκεια ειστε υποχρεωμενες να υπακουτε τους νομους της,οπως επισης λογικο μου φαινετε να μην βαπτιζουν παιδια που δεν εχουν ονομα Χριστιανικο,Χριστιανο πας να το κανεις!γινετε?

ο άντρας μου σου τα είπε αυτά???? γιατί εμείς δε βαφτίζουμε το μπισκοτίνι μας ακόμα... την ονοματοδοσία την κάναμε από την αρχή.. εμένα ένας παπάς σε συζήτηση σε παρέα, μου είπε ότι δεν θα μου το βάφτιζε γιατί το όνομα της είναι των καθολικών τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259
όσο για τα "πιστεύω" της θρησκείας, τα οποία πρέπει να ακολουθούμε συμφωνώ, αλλά γιατί να πάω σαν τον κλέφτη, γιορτή δεν είναι? τα λουλούδια κ τα ρύζια κ τα συμπαρομαρτούντα τους πειράζουν γιατί θέλουν λεφτά. Αν τους στάξεις κανένα 200ευρω κολλαριστό θα τα δεχτούν όλα!! Μεγάλο κύκλωμα κι αυτό!! Στις δίδυμες οι νονοί έδωσαν από 200 ευρώ- σύνολο 400!! Ε, ρε αν ήμουν μπροστά θα τον ξεχ#ζα τον πάπαρο, αλλά τότε είχα την τρισκατάρατη να με νευριάζει κ δεν είχα μυαλό για κάτι άλλο τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 311356 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 311356 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 311356 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 311356 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 311356
τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 417472

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
cinderella έγραψε:
andith έγραψε:παντως δεν καταλαβαινω γιατι γινεστε εξαλλες,η βαφτιση ειναι για να γινει το παιδι Χριστιανος,ουτε στολισμοι χρειαζονται ουτε τιποτα οπως επισης και το ονομα δεν εχει καμια σχεση(καπου το εχω ξαναπει)
Κανονικα ονοματοδοσια θα επρεπε να γινετε εξαρχης,γιατι ο νομος ειναι οτι δεν γινεται σε επισημα χαρτια να γραφετε το παιδι αβαπτιστο,προφανως και δεν εφαρμοζετε!!
Εγω εκανα ονοματοδοσια και τελειωσε,ουτε ξερω αν θα κανω βαπτιση,δεν με νοιαζει,αλλα απο τη στιγμη που αποφασιζετε να ακολουθησετε μια θρησκεια ειστε υποχρεωμενες να υπακουτε τους νομους της,οπως επισης λογικο μου φαινετε να μην βαπτιζουν παιδια που δεν εχουν ονομα Χριστιανικο,Χριστιανο πας να το κανεις!γινετε?

ο άντρας μου σου τα είπε αυτά???? γιατί εμείς δε βαφτίζουμε το μπισκοτίνι μας ακόμα... την ονοματοδοσία την κάναμε από την αρχή.. εμένα ένας παπάς σε συζήτηση σε παρέα, μου είπε ότι δεν θα μου το βάφτιζε γιατί το όνομα της είναι των καθολικών τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 679259
όσο για τα "πιστεύω" της θρησκείας, τα οποία πρέπει να ακολουθούμε συμφωνώ, αλλά γιατί να πάω σαν τον κλέφτη, γιορτή δεν είναι? τα λουλούδια κ τα ρύζια κ τα συμπαρομαρτούντα τους πειράζουν γιατί θέλουν λεφτά. Αν τους στάξεις κανένα 200ευρω κολλαριστό θα τα δεχτούν όλα!! Μεγάλο κύκλωμα κι αυτό!! Στις δίδυμες οι νονοί έδωσαν από 200 ευρώ- σύνολο 400!! Ε, ρε αν ήμουν μπροστά θα τον ξεχ#ζα τον πάπαρο, αλλά τότε είχα την τρισκατάρατη να με νευριάζει κ δεν είχα μυαλό για κάτι άλλο τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 311356 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 311356 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 311356 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 311356 τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 311356
τελος στους στολισμους βαφτησης???ΕΞΑΛΛΗ - Σελίδα 3 417472

τι ονομα δωσατε στο μπισκοτινι σας και ειπε ειναι καθολικο? αχ να δεις και εμεις που θα εχουμε θεμα με το Μελινα Twisted Evil

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ραφαέλα... ο παπάς επέμενε στο Ραφαηλία(μπλιαχχχχχ!!), αλλά εγώ του είπα Εμμανουήλ-Εμμανουέλα, Δανιήλ-Δανιέλα, Μιχαήλ-Μιχαέλα, Γαβριήλ- Γαβριέλα... και κόλλησε! μου είπε μετά την ανοησία με τους καθολικούς.... αλλά θα βρω παπά να μου τη βαφτίσει!! Το Μελίνα δεν έχει κανένα πρόβλημα...

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
cinderella έγραψε:Ραφαέλα... ο παπάς επέμενε στο Ραφαηλία(μπλιαχχχχχ!!), αλλά εγώ του είπα Εμμανουήλ-Εμμανουέλα, Δανιήλ-Δανιέλα, Μιχαήλ-Μιχαέλα, Γαβριήλ- Γαβριέλα... και κόλλησε! μου είπε μετά την ανοησία με τους καθολικούς.... αλλά θα βρω παπά να μου τη βαφτίσει!! Το Μελίνα δεν έχει κανένα πρόβλημα...

ε μα βλεπεις τωρα τι τους πειραζει?? ελεος! και ο Αγιος Ραφαηλ ειναι ενας απο τους μεγαλυτερους Αγιους!!!
μακαρι να μην εχω θεμα θα παω απο τωρα να τα ρωτησω ολα

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσια αν δεν θελει μια ενορια δεν μπορουμε να παμε σε αλλη?

αυτοι οι κανονες ειδικα οσον αφορα τα ονοματα ειναι πολυ 'κολλημένοι'
και καπως ετσι θα διωξουν τον κοσμο απο την εκκλησια για αλλη μια φορα...
και θα περασει ο κοσμος στην ονοματοδοσια κ πολυ καλα θα κανει για'μενα...

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:κοριτσια αν δεν θελει μια ενορια δεν μπορουμε να παμε σε αλλη?

αυτοι οι κανονες ειδικα οσον αφορα τα ονοματα ειναι πολυ 'κολλημένοι'
και καπως ετσι θα διωξουν τον κοσμο απο την εκκλησια για αλλη μια φορα...
και θα περασει ο κοσμος στην ονοματοδοσια κ πολυ καλα θα κανει για'μενα...

Εκτος αν αυτος ειναι ο απωτερος σκοπος ολων αυτων... Εγω φοβαμαι την λέξη Παγκοσμιοποιηση.

Καλημερα!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εμεις βαπτισαμε τον Γιαννακη μας τον Μαιο. Δεν μου απαγορευσε τον στολισμο ο παπας. Απλα εμενα μου αρεσε η κολυμπηθρα σκετη και δεν ηθελα να βαλω κατι επανω. Τα 3 κερακια ομως που μπαινουν στην κολυμπηθρα ηταν στολισμενα, η λαμπαδα επισης και γενικα τα αντικειμενα που φεραμε εμεις. Λιγα πραγματα δηλαδη και πραγματικα δεν ξερω τι αλλο μπορεις να στολισεις μεσα στην εκκλησια. Εξω εβαλα και εγω 2 συνθεσεις με μπαλονια, αλλά νομιζω εξω δεν υπαρχει προβλημα γιατι μεσα γινεται το μυστηριο.

Angie_77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
koukida έγραψε:κοριτσια αν δεν θελει μια ενορια δεν μπορουμε να παμε σε αλλη?

Σ'εμάς εδώ στον Βόλο δεν επιτρέπεται να αλλάξουμε ενορία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Όταν παντρεύτηκα, κάναμε διπλό γάμο με τον αδερφό του άντρα μου. Τώρα λογικά θα απαγορεύεται κι αυτό (καλύτερα). Γάμος σε δυο ενορίες ταυτόχρονα δεν γίνεται, γίνεται??
Καλημέρα.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
η παγκοσμιοποιηση ειναι αναποφευκτη- την ζουμε κααθε μερα και λεμε κ ευχαριστω σαν καλα προβατακια.
δεν νομιζω να υπαρχει γραμμη και στις εκκλησιες απο τους καποιους εκει πανω που μας ελεγχουν.
εχουν τα ΜΜΕ γιαυτη τη δουλεια.
Απλα η εκκλησια λειτουργει πολυ στενομυαλα σε κατι τετοιες περιπτωσεις κ αντι να κανει τα πραγματα ευνοικοτερα για την θρησκεια (που υποτιθεται οτι αυτο ειναι το ζητουμενο της) δημιουργει προβληματα και διωχνει αθελα της κοσμο- γιατι ζουν απλα στον δικο τους πλανητη.

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ελπιζω να μην ισχυουν παντου αυτα γιατι εκτος απ'το οτι η μικρη μας θα εχει 2 ονοματα,θα εχουμε και 3 νονες....!!! Smile

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
..κι εμένα το ίδιο μου είπε ο παπας εδώ να μην στολίσω μέσα αλλά δεν με ενοχλησε καλύτερα να σας πώ την αλήθεια, θα στολίσω έξω και στο κέντρο!!

ntina25

ntina25
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
εμας εδω δεν επιτρεπεται δευτερο ονομα και πανω απο ενα νονο. αυτο με το νονο το καταλαβαινω θα ειναι μπερδεμα για το παιδι αργοτερα. αλλωστε ο νονος θεωρειται πνευματικος γονιος του παιδιου, ε πόσους πνευματικους γονεις να εχει? αποψη μου βεβαια, ο καθενας κανει αυτο που θελει. και για το ονομα αυτο που υποστηριζεται απο την εκκλησια ειναι το πως θα φωναζουν το παιδι απο τα δυο ονοματα. αν ο ενας το φωναζει με το ενα ονομα και καποιος με το αλλο παλι δεν ειναι μπερδεμα? γι' αυτο τα ρυθμισαν ετσι οχι απο κακια και στενοκεφαλια. οσο για τα χρηματα καλο ειναι οι ιερεις να μη ζητουν ποτε χρηματα, τα μυστηρια δεν εχουν ταριφες, αν θελουν οι κουμπαροι και οι νονοι αφηνουν κατι, οχι να πληρωνουμε τα μυστηρια, ειναι ηδη πληρωμενα, οπως αλλωστε γινεται στη δικη μας ενορια.

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμας βρε κοριτσια ο παπας μας δεν μας εχει αναφερει κατι τετοιο!!! μηπως ειναι λιγο κ θεμα παπα?

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ntina25 έγραψε:εμας εδω δεν επιτρεπεται δευτερο ονομα και πανω απο ενα νονο. αυτο με το νονο το καταλαβαινω θα ειναι μπερδεμα για το παιδι αργοτερα. αλλωστε ο νονος θεωρειται πνευματικος γονιος του παιδιου, ε πόσους πνευματικους γονεις να εχει? αποψη μου βεβαια, ο καθενας κανει αυτο που θελει. και για το ονομα αυτο που υποστηριζεται απο την εκκλησια ειναι το πως θα φωναζουν το παιδι απο τα δυο ονοματα. αν ο ενας το φωναζει με το ενα ονομα και καποιος με το αλλο παλι δεν ειναι μπερδεμα? γι' αυτο τα ρυθμισαν ετσι οχι απο κακια και στενοκεφαλια. οσο για τα χρηματα καλο ειναι οι ιερεις να μη ζητουν ποτε χρηματα, τα μυστηρια δεν εχουν ταριφες, αν θελουν οι κουμπαροι και οι νονοι αφηνουν κατι, οχι να πληρωνουμε τα μυστηρια, ειναι ηδη πληρωμενα, οπως αλλωστε γινεται στη δικη μας ενορια.

μπραβο Ντινακι ωραια τα λες κι εγω συμφωνω να ειναι ενας ο νονος! αλλα αν ειναι ζευγαρι??? εγω π.χ θα κανω ενα ζευγαρι αρραβωνιασμενο αυτο γινεται?

ntina25

ntina25
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
αν ειναι ζευγαρι γινεται να το βαφτισει μονο ο ενας, και το παιδι θα λεει και τον αλλο νονο λογω του γαμου τους. για σκεψου, αν στη χειροτερη περιπτωση αυτο το ζευγαρι χωρισει και εχουν βαφτισει και οι δυο το παιδι τι θεματα θα προκυψουν...αλλωστε αν δεις την ωρα του μυστηριου οταν βαζουν το λαδι στο παιδι, ο ενας θα βαλει λαδι απο τη μεση και πανω και ο αλλος απο τη μεση και κατω? αλλωστε εφοσον ειναι ζευγαρι και τους δυο νονους θα τους λεει το παιδι!

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ntina25 έγραψε:αν ειναι ζευγαρι γινεται να το βαφτισει μονο ο ενας, και το παιδι θα λεει και τον αλλο νονο λογω του γαμου τους. για σκεψου, αν στη χειροτερη περιπτωση αυτο το ζευγαρι χωρισει και εχουν βαφτισει και οι δυο το παιδι τι θεματα θα προκυψουν...αλλωστε αν δεις την ωρα του μυστηριου οταν βαζουν το λαδι στο παιδι, ο ενας θα βαλει λαδι απο τη μεση και πανω και ο αλλος απο τη μεση και κατω? αλλωστε εφοσον ειναι ζευγαρι και τους δυο νονους θα τους λεει το παιδι!

εγω το 2007 βαφτισα μαζι με τον αντρα μου βαλαμε και οι δυο λαδι στο παιδι και δεν μας ειπανε τιποτα πρεπει να τα ρωτησω αυτα οπωσδηποτε!

ntina25

ntina25
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ρωτησε, δεν ξερω αν αυτα ισχυουν σε ολες τις μητροπολεις

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
cinderella έγραψε:Ραφαέλα... ο παπάς επέμενε στο Ραφαηλία(μπλιαχχχχχ!!), αλλά εγώ του είπα Εμμανουήλ-Εμμανουέλα, Δανιήλ-Δανιέλα, Μιχαήλ-Μιχαέλα, Γαβριήλ- Γαβριέλα... και κόλλησε! μου είπε μετά την ανοησία με τους καθολικούς.... αλλά θα βρω παπά να μου τη βαφτίσει!! Το Μελίνα δεν έχει κανένα πρόβλημα...
το ραφαελα ειναι καθολικο.των ορθοδοξων ειναι ραφαηλια.ο αγιος ειναι ραφαηλ.την δικια μου ετσι την βαφτισαμε και δεν ειναι μπλιαχ.εμενα δεν μου αρεσει το ρεφαελα,εχει γεμισει ο κοσμος,πολυ κοινο.αν ομως δεν σου αρεσει τοσο πολυ βαφτισε την ραφαηλια που ειναι το σωστο και φωναζε την ραφαελα.

asoula@live.com

asoula@live.com
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
aggeliki5579 έγραψε:Τελικα κοριτσια ακομη και στις ενοριες οτι θελουν κανουν.Εγω εχω κανονισει βαφτιση για Δεκεμβριο και μαλιστα εχθες πηγα στον παπα για να οριστικοποιησω την ημερομηνια.Δεν μου ανεφερε τιποτα τετοιο και μαλιστα με ρωτησε ποιος θα αναλαβει τον στολισμο γιατι ο γιος του ο μεγαλος αναλαμβανει τετοιες περιστασεις.Ισως στην επαρχια που μενω εγω να μην ισχυει κατι τετοιο.
απ οτι φαινεται ειναι σε τι παπα θα πεσεις...εγω που βαφτησα προσφατα ολα μου τα επετρεψε...ο αδερφος μου που βαφτησε σε αλλη εκλησια δεν τον αφησαν τιποτα..μονο στην αυλη κ του ζητησαν κ 100 ευρουλακια για το μυστηριο ενω σε εμενα οτι ηθελα..

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παντως αποτι ανεφερε και μια κοπελα πιο πριν,μαλλον στην επαρχια ειναι αλλιως τα πραγματα για τον λογο οτι ολοι γνωριζονται πολυ καλα μεταξυ τους πολλα χρονια.Ο παπας που θα βαφτισει τον μικρο μου,εχει βαφτισει εμενα,με παντρεψε,παντρεψε τα αδερφια μου,εκει βαφτισαν και εκεινοι τα δικα τους παιδια και τωρα θα βαφτισει και το μωρο μου.Ισως γι αυτο να μην μου ανεφερε κατι για απαγορευσεις και τετοια.

maximus-lucius


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Γι αυτο οι νεοι πλεον ουτε παντρευονται, ουτε βαφτιζουν! Με εναν πολιτικο καθαρισες και με μια ονοματοδοσια στο ληξιαρχειο εισαι OK! Ουτε περιτα εξοδα ουτε γκρινιες και στενοχωριες τελευταια στιγμη. Και μετα οι παπαδες αναρωτιοιυνται γιατι οι ενοριες τους αδειαζουν σιγα σιγα. Οι γεροι αποδημουν εις Κυριον και οι νεοι διωκονται με γελοιες δικαιολογιες και ακομα πιο γελοιες απαιτησεις της κατα τα αλλα φιλικης εκκλησιας!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις