Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
65 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 65 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 11]

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:I'm your private danceeer affraid

αυτη ποτε δεν μου κατσε καλα.




το πήρες πολύ πατριωτικά που σε είπε πουρό η Καβαλιώτισσα!
αλλαγή στην ηλικία, δεσποινίς ετών 39 στην υπογραφή χαχαχαχαχα Very Happy Very Happy Very Happy

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλε τι χαμος γινετε εδω!!!!!!!!απο αυτα τα μισα μονο θυμαμαι και τα περισσοτερα μεγαλωνοντας μου τα μαθαινε ο ξαδερφος μου που ειναι 34!

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
athina24 έγραψε:... τα περισσοτερα μεγαλωνοντας μου τα μαθαινε ο ξαδερφος μου που ειναι 34!

εμ κατι ξερει ο 34χρονος!που του ριχνω κ 2 ετη αμα λάχει.. Razz

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λιτσακι, επειδη το δικο μου ποστ (περί πουρού) προκάλεσε θυελλα διαμαρτυριών, και αναγκάστηκες να προβεις σε αλλαγες της φαινομενικής (στο προφιλ) ηλικίας σου, μπορω να ανακαλέσω, για να μη γινει και αυτο το θέμα άνω κάτω Wink Wink .
Να τονίσω, in my defence, ότι αυτος που σε είπε πουρό (yours truly δηλαδή) δεν απέχει και πολύ απο την πουροηλικία σου. Αν ακόμα επιμένεις, μπορουμε να το λύσουμε με πμ, αλλά επειδη εχουμε καιρο να ξεμαλλιαστουμε και επειδη το μαλλι μου αρχισε να πυκνώνει επικινδυνα afro , προτιθεμαι να αρχισω εγω τον καυγα.
Μανούλες που θυμούνται τον Γκάλη να σηκώνει το κύπελο - Σελίδα 8 311356 Μανούλες που θυμούνται τον Γκάλη να σηκώνει το κύπελο - Σελίδα 8 311356
ΘΕΣ???? Ε? Ε? Ε?
Μανούλες που θυμούνται τον Γκάλη να σηκώνει το κύπελο - Σελίδα 8 186566 Μανούλες που θυμούνται τον Γκάλη να σηκώνει το κύπελο - Σελίδα 8 186566

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
επιβεβαιωνω πως το Λιτσακι ειναι 20 που την ειδα και λαιβ αλλα θελω να επιβεβαιωσει κι εκεινη ποσο ομορφη και αδυνατη ειμαι ! χαχαχαχαχα Razz Razz Razz

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
litsakos έγραψε:I'm your private danceeer affraid

αυτη ποτε δεν μου κατσε καλα.






το πήρες πολύ πατριωτικά που σε είπε πουρό η Καβαλιώτισσα!
αλλαγή στην ηλικία, δεσποινίς ετών 39 στην υπογραφή χαχαχαχαχα Very Happy Very Happy Very Happy

δεν ειπαμε θα κανουμε κλικα να φαμε την Καβαλιωτισα?εεε?αλλα τελικα εκανα λαθος για σενα!δεν εισαι αυτη που λες!! Twisted Evil Μανούλες που θυμούνται τον Γκάλη να σηκώνει το κύπελο - Σελίδα 8 215994 Laughing

Nena έγραψε:Λιτσακι, επειδη το δικο μου ποστ (περί πουρού) προκάλεσε θυελλα διαμαρτυριών, και αναγκάστηκες να προβεις σε αλλαγες της φαινομενικής (στο προφιλ) ηλικίας σου, μπορω να ανακαλέσω, για να μη γινει και αυτο το θέμα άνω κάτω Wink Wink .
Να τονίσω, in my defence, ότι αυτος που σε είπε πουρό (yours truly δηλαδή) δεν απέχει και πολύ απο την πουροηλικία σου. Αν ακόμα επιμένεις, μπορουμε να το λύσουμε με πμ, αλλά επειδη εχουμε καιρο να ξεμαλλιαστουμε και επειδη το μαλλι μου αρχισε να πυκνώνει επικινδυνα afro , προτιθεμαι να αρχισω εγω τον καυγα.
Μανούλες που θυμούνται τον Γκάλη να σηκώνει το κύπελο - Σελίδα 8 311356 Μανούλες που θυμούνται τον Γκάλη να σηκώνει το κύπελο - Σελίδα 8 311356
ΘΕΣ???? Ε? Ε? Ε?
Μανούλες που θυμούνται τον Γκάλη να σηκώνει το κύπελο - Σελίδα 8 186566 Μανούλες που θυμούνται τον Γκάλη να σηκώνει το κύπελο - Σελίδα 8 186566

χεχε!δεν μπορεις να πετας χαρακτηρισμους ετσι κυρια μου κ μετα να θες πμ!

αλλα κ να το παρεις εσυ πισω,ερχονται τα γενεθλια μου συντομα οποτε...θα γινω και εγω 21!εχω συγκλονιστει! Μανούλες που θυμούνται τον Γκάλη να σηκώνει το κύπελο - Σελίδα 8 585182



mama katerina έγραψε:επιβεβαιωνω πως το Λιτσακι ειναι 20 που την ειδα και λαιβ αλλα θελω να επιβεβαιωσει κι εκεινη ποσο ομορφη και αδυνατη ειμαι ! χαχαχαχαχα Razz Razz Razz

βρε βρε!καλως τα ματια μας τα δυο!
επιβεβαιωνω οτι θες!κανε μια λιστα και θα υπογραψω απο κατω!ειμαστε πιπινοθεες οβερ!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
giouli73 έγραψε:Καλέ πότε γράψατε όλες αυτές τις σελίδες. Πρέπει να μπω στο κλίμα πάλι. θα τα διαβάσω το βράδυ. Λιτσάκι η φώτο σου είναι πρόσφατη φαντάζομαι ε? Άντε πριν 2-3 χρόνια. Άντε βρε να καλοπαντρευτείς και το δεύτερο παιδάκι σου να είναι ένα κοριτσάκι κουκλάκι όπως εσύ στο φώτο.

χθεσινη ειναι κοπελια Smile Smile Smile

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσια θυμαστε τα παιχνιδια που παιζαμε εμεις?αραγε παιζουν τα ιδια τωρα?
λαστιχακι?θυμαμαι καλοκαιρι στο χωριο στ γιαγια μου το μεσημερι (δεν ηθελα να κοιμηθω) εβαζα 2 καρεκλες,τις περνουσα ενα λαστιχο κ επαιζα μονη μου μεχρι να ερθει το απογευμα να παιξω με αλλα παιδακια. Smile

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
athina24 έγραψε:καλε τι χαμος γινετε εδω!!!!!!!!απο αυτα τα μισα μονο θυμαμαι και τα περισσοτερα μεγαλωνοντας μου τα μαθαινε ο ξαδερφος μου που ειναι 34!


δεν μας παρατάς ρε Αθηνά και εσυ και η ηλικία σου!!!!!
άντε πρωί πρωί με σύγχισες Twisted Evil

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
athina24 έγραψε:καλε τι χαμος γινετε εδω!!!!!!!!απο αυτα τα μισα μονο θυμαμαι και τα περισσοτερα μεγαλωνοντας μου τα μαθαινε ο ξαδερφος μου που ειναι 34!


δεν μας παρατάς ρε Αθηνά και εσυ και η ηλικία σου!!!!!
άντε πρωί πρωί με σύγχισες Twisted Evil

Laughing Laughing

'μερα Φλωρανς!

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:επιβεβαιωνω πως το Λιτσακι ειναι 20 που την ειδα και λαιβ αλλα θελω να επιβεβαιωσει κι εκεινη ποσο ομορφη και αδυνατη ειμαι ! χαχαχαχαχα Razz Razz Razz




καλώς την!!
χαίρομαι πάρα πάρα πάρα πάρα πολύ που σε βλέπω μέσα

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
florentiab έγραψε:
athina24 έγραψε:καλε τι χαμος γινετε εδω!!!!!!!!απο αυτα τα μισα μονο θυμαμαι και τα περισσοτερα μεγαλωνοντας μου τα μαθαινε ο ξαδερφος μου που ειναι 34!


δεν μας παρατάς ρε Αθηνά και εσυ και η ηλικία σου!!!!!
άντε πρωί πρωί με σύγχισες Twisted Evil

Laughing Laughing

'μερα Φλωρανς!


bonjour!!!
η κλίκα ισχύει. άντε γιατί πολλά μας τα είπε η Καβαλιώτισσα Very Happy Very Happy Very Happy

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:κοριτσια θυμαστε τα παιχνιδια που παιζαμε εμεις?αραγε παιζουν τα ιδια τωρα?
λαστιχακι?θυμαμαι καλοκαιρι στο χωριο στ γιαγια μου το μεσημερι (δεν ηθελα να κοιμηθω) εβαζα 2 καρεκλες,τις περνουσα ενα λαστιχο κ επαιζα μονη μου μεχρι να ερθει το απογευμα να παιξω με αλλα παιδακια. Smile


αυτό το παίζαμε κι εμείς.
εγώ είχα άλλες δύο αδελφές για να παίξουμε αλλά η μία μου αδελφή τότε ήταν πολύ κοντή και την ανεβάζαμε πάνω σε ένα σκαμνί για να ισιώνει το λάστιχο !!!! Very Happy Very Happy Very Happy

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:κοριτσια θυμαστε τα παιχνιδια που παιζαμε εμεις?αραγε παιζουν τα ιδια τωρα?
λαστιχακι?θυμαμαι καλοκαιρι στο χωριο στ γιαγια μου το μεσημερι (δεν ηθελα να κοιμηθω) εβαζα 2 καρεκλες,τις περνουσα ενα λαστιχο κ επαιζα μονη μου μεχρι να ερθει το απογευμα να παιξω με αλλα παιδακια. Smile


Ναι και εγω το ίδιο εκανα! Μετα έβαζα και τον αδερφό μου από την μία πλευρά που ήταν λίγο πιο ψηλός απο την καρέκλα τοτε, χαχα!

florentiab έγραψε:
mama katerina έγραψε:επιβεβαιωνω πως το Λιτσακι ειναι 20 που την ειδα και λαιβ αλλα θελω να επιβεβαιωσει κι εκεινη ποσο ομορφη και αδυνατη ειμαι ! χαχαχαχαχα Razz Razz Razz




καλώς την!!
χαίρομαι πάρα πάρα πάρα πάρα πολύ που σε βλέπω μέσα


Και εγω!!!!!!!!!!!!!!!!! Μανούλες που θυμούνται τον Γκάλη να σηκώνει το κύπελο - Σελίδα 8 334590 Μανούλες που θυμούνται τον Γκάλη να σηκώνει το κύπελο - Σελίδα 8 125586 Μανούλες που θυμούνται τον Γκάλη να σηκώνει το κύπελο - Σελίδα 8 334590 Μανούλες που θυμούνται τον Γκάλη να σηκώνει το κύπελο - Σελίδα 8 125586 Μανούλες που θυμούνται τον Γκάλη να σηκώνει το κύπελο - Σελίδα 8 334590 Μανούλες που θυμούνται τον Γκάλη να σηκώνει το κύπελο - Σελίδα 8 125586 Μανούλες που θυμούνται τον Γκάλη να σηκώνει το κύπελο - Σελίδα 8 334590 Μανούλες που θυμούνται τον Γκάλη να σηκώνει το κύπελο - Σελίδα 8 125586 Μανούλες που θυμούνται τον Γκάλη να σηκώνει το κύπελο - Σελίδα 8 334590 Μανούλες που θυμούνται τον Γκάλη να σηκώνει το κύπελο - Σελίδα 8 125586 Μανούλες που θυμούνται τον Γκάλη να σηκώνει το κύπελο - Σελίδα 8 334590 Μανούλες που θυμούνται τον Γκάλη να σηκώνει το κύπελο - Σελίδα 8 125586 Μανούλες που θυμούνται τον Γκάλη να σηκώνει το κύπελο - Σελίδα 8 334590

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Όσες εχουν πατησει τριβολι και παθαν φουιτ να σηκωσουν το χερι...
Αυτα απο μια Καβαλιωτισσα Razz
cheers cheers cheers

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Όσες εχουν πατησει τριβολι και παθαν φουιτ να σηκωσουν το χερι...
Αυτα απο μια Καβαλιωτισσα Razz
cheers cheers cheers


μετάφραση παρακαλώ!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
χεχεχεχεχεχ Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil χεχε
Δε μεταφραζω ακομα, περιμενω να δω feedback
Wink Wink

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Όσες εχουν πατησει τριβολι και παθαν φουιτ να σηκωσουν το χερι...
Αυτα απο μια Καβαλιωτισσα Razz
cheers cheers cheers


εγω!! εγω!!!

το κοπέλι απ'την Καβάλλλλα με το λλλλαμδα το παχύ!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:
Nena έγραψε:Όσες εχουν πατησει τριβολι και παθαν φουιτ να σηκωσουν το χερι...
Αυτα απο μια Καβαλιωτισσα Razz
cheers cheers cheers
εγω!! εγω!!!
το κοπέλι απ'την Καβάλλλλα με το λλλλαμδα το παχύ!
Ημουν σίγουρη! Very Happy Very Happy Very Happy
Razz

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
koukida έγραψε:
Nena έγραψε:Όσες εχουν πατησει τριβολι και παθαν φουιτ να σηκωσουν το χερι...
Αυτα απο μια Καβαλιωτισσα Razz
cheers cheers cheers
εγω!! εγω!!!
το κοπέλι απ'την Καβάλλλλα με το λλλλαμδα το παχύ!
Ημουν σίγουρη! Very Happy Very Happy Very Happy
Razz


ωστέ έτσι λοιπόν! κάνατε κλίκα και μιλάτε και στη δική σας διάλεκτο για να μην σας καταλαβαίνουμε;;;; Twisted Evil

πείτε μου κι εμένα ρε κορίτσια!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τριβολι = ενα ειδος φυτου, μοιαζει με ραδικοειδές, αλλα βγαζει κάτι αγκαθάκια που όταν ξεραθουν γινονται αρκετά σκληρα. τα αγκαθάκαι αυτα εχουν 3 ακίδες, εξ'ου και το όνομα "τριβόλι"

Φούιτ - λέξη ηχητική (μάλλον) από τον ήχο που κάνει το σκασμένο λάστιχο (φφφφφουουουουιιιιιτ???), και ιδίως η σαμπρέλα

Πατάω τριβόλι και παθαίνω φούιτ = έκφραση που χρησιμοποιούσαν οταν ηταν παιδια οι απανταχού βορείοι ποδηλάτες, τωρα άνω των 30 ετών, οι οποίοι, μη έχοντες ποδηλατοδρόμους στην κατα τα άλλα υπερσύγχρονη πόλη τους (βλ Χρυσούπολη) ασκούσαν το σεβαστό αυτό άθλημα σε αλάνες, δάση, παραποτάμιες και παραλίμνιες περιοχές, χωράφια, χωματόδρομους και λοιπούς μη αξιοποιημένους χώρους, οι οποίοι χωροι ειχαν -μαντεψτε- τριβόλια!

Το τριβόλι χωνόταν στο λάστιχο του ποδηλάτου και τρυπούσε τη σαμπρέλα και καταλήγαμε να γυρίζουμε σπίτι με το ένα λαστιχο φουσκωμένο και με το άλλο τηγανίτα (στην καλή περίπτωση), και με τα δύο λάστιχα τηγανίτες (η συνηθισμένη περίπτωση), ή και με τα ρούχα μας (κ μαλλιά και κώλο μην πω) γεμάτα τριβόλια (διότι όταν πήραμε χαμπάρι ότι πατήσαμε τριβόλι είχαμε ήδη πάρει την κατηφόρα, κάνοντας μαγκιες του στυλ "στο ποδήλατο χωρίς χέρια, ορθιοι και με κλειστα μάτια") και συνηθως προσγειωνόμασταν σε τόπο τριβολαρισμένο. Σε εξτριμ περιπτώσεις μας κατσικωνοταν κι ενας γυψος στο χερι/ποδι για τον επόμενο μήνα.

Εγώ, παρόλες τις άνω βλακείες που έκανα, δεν έκανα παρέα με γύψους, ευτυχώς. Τις "κολλητσιδες" τις θυμάστε καθόλου???

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναιιιι
-τις πετουσαμε σαν βελακια στις μπλουζες που ηταν απο λιγο πιο χοντρη υφανση!χαχαχα
-τι ποδηλατο καναμε τοτε---τι ωραια που παιζαμε ΕΞΩ κ οχι στους παιδοτοπους..
-οργανωναμε Ολυμπιακους αγωνες- τα παιδια της γειτονιας
- βαφτιζαμε κατι παλια νεοκλασσικα στοιχιωμενα κ μπαιναμε να δουμε το φαντασμα..
-φορουσαμε τις ποδιες της μαμας σαν μπερτα και παιζαμε Θαντερκατς
-το τι κρυφτό...το τι κηνυγητό..
-καναμε ανασκαφες κ βρισκαμε 'αρχαία'...
-παιζαμε 'εργοστάσιο'-σπαγαμε τουβλα κ 'πουλουσαμε'στα ψεμματα το τρίμμα..
-οργανωναμε κατι σαν 'garage sale'- βγαζαμε τα παλια μας παιχνιδια σε παγκο και τα ανταλλασαμε σαν ενα μικρο παζαρι με αλλα παιχνιδια...
-φτιαχναμε συλλογες απο κολλες αλληλογραφίας και χαρτοπετσετες -παιζαμε με χαρτινες κουκλες στις εισοδους των πολυκατοικιων....
-μηλάκια..ζιγκ/ζαγκ/ζονγκ!! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
τι αλλο..? θα μου ρθει που θα παει!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
παιζαμε 'εργοστάσιο'-σπαγαμε τουβλα κ 'πουλουσαμε'στα ψεμματα το τρίμμα..
εμεις κοβαμε και το γρασιδι με το χωμα μαζι, σε σχηματα (τετραγωνα, τριγωνα, καρδια κτλ) και το πουλουσαμε ταχα... Κέικ με τη λάσπη δε φτιάχνατε?

οργανωναμε κατι σαν 'garage sale'- βγαζαμε τα παλια μας παιχνιδια σε παγκο και τα ανταλλασαμε σαν ενα μικρο παζαρι με αλλα παιχνιδια...
Με την ξαδελφη μου ειχαμε βγαλει εφημερίδα στη γειτονια, και πουλουσαμε και κάτι "λαχεια" 5 δρχ το ένα, και το δωρο θα ηταν μια σοκολατα. Ε λοιπόν, 20 παιδιά αγόρασαςν τα λαχεία μας, κι εμεις, αντι να κρατήσουμε τα κάρδη, πήγαμε με το κατοσταρικο, αγοράσαμε τη σοκολάτα (ΙΟΝ μεγάλη κιολας) και κάναμε την κληρωση κανονικά και τη δώσμαε τη σοκολατα στο παιδί που κέρδισε!

ζιγκ/ζαγκ/ζονγκ!!
αυτο ειναι εκεινο με το λαστιχο? που το κρατουσαμε με το χέρι σε διαφορα σχήματα και μετα έπρεπε ο άλλος να περάσει στην άλλη πλευρα χωρίς να ακουμπήσει το λάστιχο? εμεις το λέγαμε "τσιν-τσαν-τσον" Razz Razz

Επίσης, σε οικοδομές παιζαμε κρυφτό, και κρυβόμασταν μέσα σε βαρέλια, μέσα σε υπόγεια, σε καταπακτές.. Κλειστοφοβικά πράγματα!

Ειχαμε ενα άλλο παιχνίδι, σαν κρυφτοκυνηγητό, που το λέγαμε "σου-λα-λαλα". Θυμάμαι ότι χανόμασταν κυριολεκτικά σε όλη την πόλη (οκ, δεν ηταν και μεγαλη πόλη) αλλα πηγαιναμε και στο Νεστο, χανόμασταν για ωρες. Και μόνο που σκέφτομαι ότι θα κάνουν κάτι τετοιο τα παιδια μου, φρικάρω. Shocked Shocked affraid affraid

Να μιλήσω και για τη σανταλίνα-μανταλίνα???

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
η τσανταλινα -μανταλινα ηταν ενα παιχνιδι 'για μεγαλα παιδια' if you know what i mean..!

ναι -το ζιγκ-ζαγκ-ζογκ- εινα ιτο δικο σας τσιν-τσαν-τσον!κ φυσικα οταν αλλαξαμε γειτονια κ πηγαινα 4η δημοτικου κ μετα- τα καλοκαιρια τα ξημεροβραδυαζαμε στη παραλια(μεναμε στα 500- αν εχεις υποψιν σου) με τα βραχια απο κατω - ειχαμε μεταλλαχτει σε ψαρια! Razz
πολυ ωραια ηταν- βραδυαζε κ ακομη παιζαμε..υπεροχα χρονια...

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tι μου θυμισατε τώρα! Ωραία χρόνια! Παίζαμε κρυφτό, κυνηγητό, σκοτεινό δωματιο (τον χειμώνα στα πάρτυ), σκ@τουλάκια, τσιγαροποτά (όχι αληθινά ε; ), ανάποδο κρυφτό (αυτό που κρύβεται ένας και τα φυλάνε οι υπόλοιποι και όποιος τον βρισκει κρύβεται μαζί του), μήλα, αμπάριζα, αγαλματάκια ακούνητα... κτλ, κτλ, κτλ, κ.α, κ.α, κ.α,...
Και παλιά μέναμε δίπλα στην ΔΕΗ και κρυβόμασταν κάτω απο τα φορτηγά, μέσα στις καρότσες, στον γερανό και γυρνούσαμε σπίτι μέσα στην μουτζούρα. Γδυνόμασταν στην είσοδο για να μην λερώσουμε μέσα! Very Happy

ΥΓ: Θαντερκατς παίζαμε και εμείς και για καλή μου τύχη ήμουν το μόνο κορίτσι οπότε ο ρόλος της Τσιταρα ήταν όλος δικός μου, χαχα! cat

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 11]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις