Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
11 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 11 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 9 από 11]

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ααααααααα ΜΑρια σωστα!
κ αγαλματακια παιζαμε!! και εμεις μεναμε κοντα στη αποθηκη της ΔΕΗ- οπου κρυβομασταν μεσα κ κατω απο τα καρουλια των καλωδιων. το γραφω κ ανατριχιαζω- πως μας αφηναν οι γονεις μας ετσι free ε?

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:ααααααααα ΜΑρια σωστα!
κ αγαλματακια παιζαμε!! και εμεις μεναμε κοντα στη αποθηκη της ΔΕΗ- οπου κρυβομασταν μεσα κ κατω απο τα καρουλια των καλωδιων. το γραφω κ ανατριχιαζω- πως μας αφηναν οι γονεις μας ετσι free ε?

Έλα ντε; Ένα φορτηγό να ξεκινούσε χωρίς να μας πάρει χαμπάρι ότι ήμασταν απο κάτω θα είχαμε θρηνίσει θύματα! Αλλα ωραία χρόνια, όταν δεν έχεις την αίσθηση του κινδύνου!

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Όσες εχουν πατησει τριβολι και παθαν φουιτ να σηκωσουν το χερι...
Αυτα απο μια Καβαλιωτισσα Razz
cheers cheers cheers

Εγώ, εγώ... και ορκίζομαι δε κλέβω, δε διάβασα παρακάτω.
Και τριβόλι πάτησα και φούιτ έπαθα και ρείκια έκλεψα.

Νομίζω ότι αυτά τα έπαθε και η μάνα μου. Ρε μπας και παλιώσαμε όντως; Η γενιά των 20 κάτι (από ότι βλέπω) δεν ξέρει τίποτα από αυτά.

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η κόρη μου ήρθε προχθές με τσίχλες-τσιγάρα. Είχα να δω χρόνια τέτοια και τα βρήκε στο περίπτερο στο χωριό που πήγε με τη γιαγιά της.

Επίσης, στο χωριό όταν πια νύχτωνε τα καλοκαίρια παίζαμε ένα είδος κρυφτοκυνηγητού με δύο ομάδες που έπρεπε μές στο σκοτάδι από μακρυα να ξεχωρίσεις ποιος είναι ποιος για να κερδίσεις.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Όσες εχουν πατησει τριβολι και παθαν φουιτ να σηκωσουν το χερι...
Αυτα απο μια Καβαλιωτισσα Razz
cheers cheers cheers

διαβασα την μεταφραση Razz δεν τα θυμαμαι τα τριβολια παντως!τσουκνιδες θυμαμαι μονο!

koukida έγραψε:ααααααααα ΜΑρια σωστα!
κ αγαλματακια παιζαμε!! και εμεις μεναμε κοντα στη αποθηκη της ΔΕΗ- οπου κρυβομασταν μεσα κ κατω απο τα καρουλια των καλωδιων. το γραφω κ ανατριχιαζω- πως μας αφηναν οι γονεις μας ετσι free ε?

αγαλματακια αμιλητα ακουνητα αγελαστα cheers cheers cheers και εμεις παιζαμε!και "τζαμι" πεζαμε (σπασμενα κεραμιδια το ενα πανω στο αλλο,με μπαλα).Κ μηλα!κ κουτσο!

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
"Οι νέες γενιες δεν θα καταλάβουν ποτε τη σχέση που έχει μια κασέτα με ένα μολύβι..."
Ερμα μου νιατα που τσαλακωθηκατε
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

πωπω τι ειπες τωρα!!!!!!!!!!!!

Nena έγραψε:Top Gun??? Που όλοι ειχαν αγορασει τα μπουφαν τα fly και τετραγωνα γυαλια??



Και το Take my breath away ηταν καλουτσικο, αλλα πολύ γλυκαναλατο το εβρισκα ρε παιδια..

Αλλα για μενα, απο τα πιο φανταστικα τραγουδια που εχουν βγει, οχι μονο τοτε αλλα και γενικα, ηταν αυτο:

εκει μου κόλλησε και η μανία να μάθω πορτογαλικα... (και μετα με τους madredeus)
Εμεις αυτο με τα κουνέλια το λέγαμε "Αααα ρε Γκορμπατσωφ, βαλε στα κουνελια φαγητοοοοο" - για να μην πω ότι θυμωμαστε και τη Σοβιετικη Ένωση ολόκληρη και όχι διαιρεμένη (το CCCP το θυμαστε στις φανελες των Ρωσων παικτών??).. Και την Γιουγκοσλαβία, αλλα ΚΑΙ την Τσεχοσλοβακία!!
Πάλι καλα που δεν θυμόμαστε και την Γερμανια ενωμένη όπως ηταν παλια, πριν διαιρεθει και ξαναενωθει... Νεούδια ειμαστε ρε!!!
farao farao farao farao

ΥΓ - Τα τζαμια τα τελειωσα!!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

καλε νεουδια δε το συζητω!!!!!!!!!!!

koukida έγραψε:τα μπουφαν fly κ τα μποτακια Dr..Marten's τα θυμαστε?
ηταν κ κατι αλλα παπουτσια στη μοδα- με το πεταλακι πανω στη μυτη- φουσκωτα σαν του κλοουν- με ασπρη καλτσα κ 501 Levi's τζιν και λαχουρι πουκαμισο!!!!!!!!!! Razz Razz

τα θυμαμαι και τσατιζομαι η μαμα μου δε με αφησε ουτε μπουφαν fly να αγορασω ουτε βερμαχτ μποτες...ημουν βεβαια και γυμνασιο αλλα βλεπαμε τους μεγαλους στο λυκειο και ζηλευαμε...

Nena έγραψε:Η νέα γενια δεν θα μαθει ποτε τι σημαινει "το βρηκα στα φοφικο"
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]



τι εστι φοφικο?????

desT έγραψε:Πάω να ετοιμάσω το φλαμούρι μου και επιστρέφω.

θελω κι εγω!!!!!!!!!!!το αγαπημενο μου!!!!!!

litsakos έγραψε:
tsipita!! έγραψε:Κορίτσια θυμάστε το ψεύτικο παγωτάκι, τις καραμέλες PEZ, κάτι άλλες καραμελίτσες που ήταν περασμένες σε κορδόνι και τις φορούσες και σαν βραχιολάκι (Θεέ μου, τι ληξιές έτρωγα Shocked !!)..

τα θυμαμαι τα θυμαμαι!!!!

οι ΡΕΖ κυκλοφορουν ακομα,τις θυμαμαι αυτες με το κορδονακι !

Nena έγραψε:

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


καλεεεεε αγω αυτο δε το θυμαμαι αλλα το εβαλα να παιξει και ο βαγγελης που βλεπει την εθνικη στον αλλο καναπε αρχισε να τραγουδαει "ΠΑΤΙΣΤΑΣ"!!!!!!!!!

Nena έγραψε:

Ποια θυμήθηκε το Kiss στην πορτοκαλί συσκευασία? ευγε νέα μου (νεα.. πφφφ.. σχετικο ειναι αυτο)

χαχαχαχαχαχαχαχ

Και τις ψιλές και τις δασείες, το "απολυτηριο" του νηπιαγωγείου μου είναι σε πολυτονικό σύστημα (παραλίγο εχασα τη γραμμική Α..)

εχω λιωσει!!!!!!!!!!!

Nena έγραψε:ΚΛΑΟΥΔΑΤΟΣ! τα εχει όλα και συμφεεερει!!!
κι εμενα η τσαντα μου ηταν του Κλαουδατου, δεν ειχε κάποιον ηρωα επάνω, αλλά είχε πολύ έντονα χρωματα, κατι κυκλους, κάτι σπιράλ, ψιλο-ψυχεδέλεια ήταν..

Πηγαιναμε θεσσαλονίκη κάθε καλοκαίρι, στη γιαγια μου, και φευγοντας αρχες Σεπτέμβρη ψωνίζαμε τα σχολικά μας... Εχω και μια διαφημιστική τσαντα του κλαουδάτου, που την κραταω για συλλεκτικους λόγους.. Razz

Θυμαστε τις κασετινες με τα κουμπάκια? Που πατουσες το κουμπί και τσουουπ εβγαινε συρταρωτα η θηκη για τα μολύβια, ή ανοιγε το καπάκι για τις σβηστρες..

Στο Γυμνάσιο θυμάμαι που κρεμούσαμε 20 κιλά μπιχλιμπίδια πάνω στα φερμουάρ της τσάντας, και βάζαμε και κονκάρδες επάνω...

εγω εχω ενα τοπι κλαουδατος!!!!!!!!συλλεκτικο κομματι λεμε!!!!!!!!!!!!!!!ηταν η πρωτη φορα που ειχα δει κυλλιομενες σκαλες!!!!!

Nena έγραψε:Όσες εχουν πατησει τριβολι και παθαν φουιτ να σηκωσουν το χερι...
Αυτα απο μια Καβαλιωτισσα Razz
cheers cheers cheers

cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers
σαλλλλλλλλονικια λλλλλεμε!!!!!!!!!

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
θα ηθελα να θυμισω κι εγω εκεινα τα μερεντινια σε ενα μικροσκοπικο κουτακι με ενα ακομη πιο μικροσκοπικο κουταλακι που πουλουσανε στο κυλικειο και αν δε κανω λαθος ειχε κατι μπαρμπι πανω στο χαρτι...ποσο ηθελα να παρω ενα τετοιο και ποτε δε μας διναν χαρτζηλικι στο δημοτικο... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Παίζαμε με Playmobil και LEGO και όταν θέλαμε ποδόσφαιρο υπήρχε ακόμα κάποια αλάνα να μας δεχθεί..

Τρώγαμε καραμελάκια ΡΕΖ, γαριδάκια Extra και Φοφίκο...

Κάναμε ψεύτικα τατουάζ από τις τσίχλες...

Είδαμε σε πρώτη εκτέλεση απίθανες σειρές ... από το Εκμέκ Παγωτό και τους Απαράδεκτους μέχρι τις Τρεις Χάριτες και τους Μεν και Δεν...

Ξέραμε μόνο τη Μπαλαρίνα και το Μύλο στα Λούνα Παρκ και δεν μας έφευγε η ψυχή στα 3G...

Μας έδιναν ένα πεντοχίλιαρο οι γιαγιάδες και οι παππούδες και νιώθαμε ευτυχισμένοι...

Είδαμε σε πρώτη εκτέλεση απίθανες σειρές ... από το Εκμέκ Παγωτό και τους Απαράδεκτους μέχρι τις Τρεις Χάριτες και τους Μεν και Δεν...


Μας έδιναν ένα πεντοχίλιαρο οι γιαγιάδες και οι παππούδες και νιώθαμε ευτυχισμένοι...

Ghostbusters- Karate Kid - ET - Home Alone - Γκούνις - Σεξογήινη (Ποιός δεν είχε κολλήσει με την Κίμ ΜπάσιτζερWink

Carousel και Disney club στο Mega...

Παίζαμε Μήλα - Σχοινάκι - Μακριά γαϊδούρα

Βλέπαμε Transformers - GIJo - Rambo - Αστυνόμο Σαΐνη

Προλάβαμε όλη την εξέλιξη του Χτυποκάρδια στο Μπέβερλυ Χιλς και το Baywatch καθώς και τον Ιππότη της Ασφάλτου...

Τραγουδήσαμε "Το νού σου κύριε οδηγέ" και χορέψαμε λαμπάντα

Πηγαίναμε στα "Ηλεκτρονικά" και παίζαμε Super Mario, Sonic, Mortal Compact, Streetfighter, Bubble Bubble, Tetris, Arcanoid, Top Gun και στα πλοία τρέχαμε να βρούμε που τα έχουν κρυμμένα...

Οι γονείς μας δεν ανησυχούσαν αν θα γυρίσουμε σώοι όπως τώρα... Ματώναμε τα γόνατα μας και συνεχίζαμε το παιχνίδι...

Φορούσαμε μπότες Wermacht και μπουφάν FLY ενώ είχαμε μπλουζάκια με τον Fido Dido...

Βλέπαμε Tom & Jerry, Looney toones, Bugs Bunny και Coyte με το Bippp Bippp...

Θυμάστε τα καραμελάκια που όταν τα έβαζες στο στόμα ανατινάσσοταν; Και τη μόδα με τις τσίχλες Shock, το σπανάκι του Ποπάυ και τα τσιγάρα του Αστερίξ;

Τρώγαμε Smarties...

Παίζαμε Μπουκάλα και Θάρρος ή Αλήθεια...

Πατούσαμε τα κουτάκια από τα αναψυκτικά και περπατούσαμε σαν να ήταν τακούνια...

Κάναμε απίστευτες πλάκες με τις μπουγελόφατσες και τα μπουγέλα γενικά στα σχολεία...

Βλέπαμε Μαγκάιβερ και Φλας...

Παίρναμε τα φακελάκια που είχαν τα πατίνια με διάφορες φιγούρες και τις Κωλοφωτιές (Πυγολαμπίδες)...

Διαβάζαμε Ποπάυ και Τιραμόλα...

Πίναμε Carnation και Dolca και τρώγαμε Veloutela της ΦΑΓΕ...

Ντυνόμασταν Νιτζα, Καουμπόυ και Ρομπέν των Δασών τις Απόκριες και όχι Πίκατσου και Μπομπ Σφουγγαράκης...

Ψάχναμε για αυτοκόλλητα και τάπες στα γαριδάκια...

Είχαμε τα κλασσικά walkman με τα ακουστικά με το σφουγγαράκι στο πλάι και με το ζόρι χωρούσαμε στη τσέπη μας δύο κασέτες...

Βλέπαμε το Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι...

Παίζαμε με τους Φωτεινούλιδες και την Πατατο-οικογένεια...

Βλέπαμε Αυθαίρετους, Ρετιρέ και Μικρομεσαίους...

Συνωστιζόμασταν στα Βίντεο Κλαμπ, για να πάρουμε κασέτες με τον Μουστάκα, τον Τσάκωνα, τον Ταμτάκο και τους νέους τότε Μιχαλόπουλο, Γαρδέλη, Ψάλτη και Στίβ Ντούζο...

Παίζαμε ακόμα με μπίλιες...

Παίζαμε με τα ΥΠΕΡΑΤΟΥ καρτελάκια... αυτοκίνητα-πλοία-Αεροπλάνα

Παίρναμε τα φακελάκια με τις φάρσες, μελανό μάτι, σκουλήκια στο νερό, τρύπιο δάχτυλο και άλλα πολλά...

Είχαμε τις χλαπάτσες...

Πιάναμε 4-4 τα Μιράντα Παπαδοπούλου και τα βουτούσαμε στο γάλα...

Bλέπαμε Power Rangers - Sailormoon - Batman - Spiderman - Dragonball...

Τρώγαμε Derby της ΙΟΝ και τσίχλες Big Babol...

To πρώτο μας ηλεκτρονικό το Atari και ακολούθησαν NES, Super Nintendo, Mega Drive...

Βλέπαμε το Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι...

Παίζαμε με τους Φωτεινούλιδες και την Πατατο-οικογένεια...

Βλέπαμε Αυθαίρετους, Ρετιρέ και Μικρομεσαίους...

Συνωστιζόμασταν στα Βίντεο Κλαμπ, για να πάρουμε κασέτες με τον Μουστάκα, τον Τσάκωνα, τον Ταμτάκο και τους νέους τότε Μιχαλόπουλο, Γαρδέλη, Ψάλτη και Στίβ Ντούζο...

Παίζαμε ακόμα με μπίλιες...

Παίζαμε με τα ΥΠΕΡΑΤΟΥ καρτελάκια... αυτοκίνητα-πλοία-Αεροπλάνα

Παίρναμε τα φακελάκια με τις φάρσες, μελανό μάτι, σκουλήκια στο νερό, τρύπιο δάχτυλο και άλλα πολλά...

Είχαμε τις χλαπάτσες...

Πιάναμε 4-4 τα Μιράντα Παπαδοπούλου και τα βουτούσαμε στο γάλα...

Bλέπαμε Power Rangers - Sailormoon - Batman - Spiderman - Dragonball...

Τρώγαμε Derby της ΙΟΝ και τσίχλες Big Babol...

To πρώτο μας ηλεκτρονικό το Atari και ακολούθησαν NES, Super Nintendo, Mega Drive...

Είδαμε να ξεφυτρώνουν καρτοτηλέφωνα σε όλη την Ελλάδα και κάναμε συλλογή από τηλεκάρτες...

Βάζαμε τα σπορτεξάκια με τα φώτα και είχαμε κολλήσει με τις τσάντες PAXOS...και ξερός...

Παίζαμε με στρατιωτάκια και τους αλεξιπτωτιστές με το πλαστικό αλεξίπτωτο... θυμάστε;

Παίζαμε με τα πλαστικά βατραχάκια που έκαναν τον μυστήριο ήχο...

Βλέπαμε τον Διαμαντένιο κόσμο... με τα δωμάτια και στο τέλος με τη μπάλα με τα ασημένια χαρτάκια...

Βλέπαμε το ART ATTACK με το Πέτρινο άγαλμα στο τέλος που έκανε τις ερωτήσεις...

Βλέπαμε το Φώτα παρακαλώ με τον Μποστατζόγλου και το παιδικό πρόγραμμα με τα κρυμμένα αντικείμενα στις παιδικές χαρές...

Βλέπαμε Μάπετ Σόου...

Παίζαμε το Φωτιά Φωτιά στη πέρα γειτονιά και Σ' αγαπώ Σ'αγαπώ που με βάζεις...

Tις καραμέλες γάλακτος ΚΟΚΟΣ και τα Blu...

Tα σοκολατάκια Noiseta που προσπαθούσαμε να πάρουμε από τη φοντανιέρα της μαμάς...

Το μπισκότο Choco bloom...

Ροκάραμε με το Losing my religion από R.E.M. και συγκινηθήκαμε με το Nothing compares to you της Sinead o'Connor...

Πηγαίναμε ακόμα και βλέπαμε Καραγκιόζη και όταν με το σχολείο μας είχαν πάει να δούμε την Αρκούδα (ΘυμάστεWink είχαμε συγκινηθεί πολύ...

Παίρναμε το μπλοκ με τις χειροτεχνίες και με το ασημόχαρτο και το χρυσόχαρτο φτιάχναμε στολίδια τα Χριστούγεννα...

Βλέπαμε Παιχνίδια χωρίς Σύνορα...

Είδαμε Michael Jordan και μαζεύαμε κάρτες ΝΒΑ...

Τρώγαμε Lila Pause και Milka...

Βάζαμε στο γάλα μας για να το πιούμε πιο εύκολα HEMO Caotonic και ήρθε η ώρα να αρπάξουμε το Nesquick...

Το πρώτο μας φιλί δίνονταν με ακούμπισμα των χειλιών και όχι κατευθείαν η γλώσσα στον ουρανίσκο...

Τρώγαμε και τα ΤΙ & ΤΙ...

Βλέπαμε μικρό μου Πόνυ και Αμποτ και Κοστέλλο...

Τρώγαμε γλειφιτζούρια Chupa Chups και Boomer...

Μαζεύαμε καπάκια από αναψυκτικά στα ταβερνάκια που πηγαίναμε με τους γονείς ενώ τώρα μαζεύουν τις μπίλιες από τα μπουκάλια που ανοίγουν...

Θυμάται κανείς τις πορτοκαλάδες με το αλουμινένιο καπάκι;...

Τρώγαμε παγωτά ΑΓΝΟ με την φάτσα με την τσιχλομυτούλα...

Πιάναμε τα καλαμάκια και βάζοντάς τα κάτω από τη μασχάλη, κάναμε τεχνητά Αέρια...

Ακούγαμε Στέφανο Κορκολή, Οmega Vibes, Αλέξια και Κωνσταντίνα...

Βρέχαμε χαρτοπετσέτες και τις πετούσαμε σε ακαθόριστες πορείες και όποιον έβρισκε...

Παίζαμε με νεροπίστολα...

Διαβάζαμε Αλμανάκο και Σαΐνια...

Τρώγαμε σοκολατίνες και Κορνέδες και όχι κρέπες Σοκό - Μπανά - Μπισκό...

Τρώγαμε ακόμα παγωτό από τον πλανόδιο, που αν μας συμπαθούσε έβαζε και λίγο παραπάνω...

Βάζαμε κολόνια Μυρτώ...

Λουζόμασταν με Johnson's όχι πια δάκρυα και βάζαμε τραυμαπλάστ με φιγούρες και ας μην είχαμε πληγή...

Τρώγαμε Καραμπόλα, αλλά ανοίγαμε το δωράκι πριν φάμε το παγωτό...

Μασούσαμε τσίχλες STIMOROL και Brooklyn...

Είδαμε τον Casper και τον Σκαθαροζούμη...

Περάσαμε την επιδρομή από ψείρες και κόνιδες, και όμως είμαστε εδώ...Το φάρμακο που είχαν οι μαμάδες βρωμούσεεε...

Κάναμε γαργάρες με ACT μετά το τρίψιμο των δοντιών...

Τρώγαμε σοκολάτες ΒRΕΑΚ και όταν βγήκε η λευκή με τα Corn Flakes είχαμε μείνει...

Eίδαμε το Αγάπη μου συρρίκνωσα τα παιδιά και λατρέψαμε τα Cheerios από την σκηνή με τον μπαμπά στο πιάτο...

Τρώγαμε μπισκότα Rondo...και ανοίγαμε πρώτα να φάμε τη σοκολάτα ή τη βανίλια και μετά το μπισκότο...

Λησμονήσαμε και την Φραουλοπατούσα της ΕΒΓΑ...

Bλέπαμε τα Ρακούνς και τον Ντένις τον Τρομερό... Παράλληλα με το Για μπα Ντα μπα Ντου του Φρεντ από τους Flinstones που τα άκουγε μονίμως από την Βίλμα...

Βλέπαμε την σειρά με το ανθρώπινο σώμα και το πως λειτουργεί ο οργανισμός...

Φορούσαμε σπορτέξ Strike και Mitsuko...

Τις τσίχλες μπάλες ποδοσφαίρου και τα σοκολατένια κέρματα τα θυμάστε;...

Τα μπαστουνάκια που είχαν μέσα καραμελάκια και στην κορυφή κάποιο ήρωα του Καραγκιόζη;...

Οι μαμάδες φορούσαν μπλούζες με βάτες και λέγαμε ότι είναι σαν το Ρόμποκοπ...

Τρώγαμε γκοφρέτα SMASH και Serenata...

Τα κοριτσάκια έπαιρναν Αλληλογραφίες με άρωμα και έτρωγαν γλειφιτζούρια με σχήμα πιπίλας...

Βλέπαμε Μικρή Λουλού - Ten Ten και τα Ρώσικα παραμύθια με την μυστήρια μουσική στην ΕΡΤ...

Τα πατουσάκια που βάζαμε μέσα στο φακελάκι με τη ζάχαρη...

Τα καραμελάκια TIC-TAC...

Tραγουδούσαμε το Μ'αρεσει να μη λέω πολλά και το Λιωμένο Παγωτό (που κολλούσε πάντα στο χέρι)...

Ήμασταν κολλημένοι με τον Αλκίνοο Ιωαννίδη και τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου...

Βλέπαμε Sport Billy και ΗΕ-ΜΑΝ...

Κάναμε μανία τα παπούτσια All STAR και τα Dock Martins... ενώ τα αγοράκια μόνο Boxer...

Bλέπαμε το Legends of the Hidden Temple με τις ομάδες των παιδιών...που έμπαιναν στο ναό...

Κλέβαμε από το πορτοφάλι της μαμάς και όχι του γείτονα..

Το σεξ, ήταν ταμπού και κουβέντα στα κρυφά...

Κάθε βράδυ λέγαμε "Καληνύχτα" ένας, ένας και αν δεν τελειώναμε, δεν κοιμόμασταν...

Κοιμόμασταν σε φίλους Σαββάτο βράδυ και το κανονίζαμε από την Κυριακή...

Η γιαγιά τις Κυριακές, έφτιαχνε γλυκό νεράτζι. Και ναι, μας άρεσε...

Όταν μας επισκεπτόταν κάποιος, δεν τον κοιτούσαμε στα χέρια...

Αγοράζαμε καινούρια τετράδια και κάθε χρόνο ορκιζόμασταν ότι θα τα κρατήσουμε καθαρά. 2 βδομάδες μετά είχαν γεμίσει στιχάκια και μηνύματα με τον διπλανό...

Παίζαμε με πλαστελίνες και PLAY DOH...

Βλέπαμε το λικέρ στο σύνθετο του σαλονιού και δοκιμάζαμε...

Χορεύαμε ακόμη μπλουζ στα πάρτυ...

Οι γιαγιάδες μας φορούσαν μαντίλες και έφτιαχναν πίττες ενώ τώρα τις πετυχαίνεις στο ΖΑΡΑ και στα ΛΑΚ...

Τις Κυριακές, σηκωνόμασταν απο νωρίς για να προλάβουμε τα "παιδικά"...

Ζητούσαμε ακόμη για δώρο αυτοκινητάκια τα αγόρια και κούκλες τα κορίτσια...ενώ τώρα ζητούν το νέο Grand Theft Auto για το PSP...

Ζωγραφίζαμε ακόμη σε χαρτί και όχι με προγράμματα στα VISTA...

Τι μόδα με τους πολύχρωμους πηλούς στα σχολεία, τη θυμάστε; ...

Κρεμούσαν οι μαμάδες τη ΒΑΠΟΝΑ στις ντουλάπες και εμείς επηρεασμένοι από τη διαφήμιση φωνάζαμε...θα τη κρεμάσει...

Τα μακρόστενα σωληνάρια που τα κουνούσαμε και βγάζαμε με το κυκλάκι τις φούσκες; ...

Τα παιχνιδάκια με τη μπιλίτσα που προσπαθούσαμε να βρούμε την τρύπα...

Είχαμε κολλήσει τη μανία με τον πολύχρωμο κύβο του Ρούμπικ...

Φτιάχναμε ακόμη παζλ και οι γονείς μας τα έκαναν κορνίζες...

Είχαμε δει όλοι φαντάζομαι τη Γοργόνα και τη Ροξάνη με την Ντάρυλ Χάνα...

Τα πανηγύρια στο χωριό που πηγαίναμε μια φορά το χρόνο και τρώγαμε ότι παραδοσιακό υπήρχε...

Τη μανία με τα ΓΙΟ-ΓΙΟ...

Τα ζελεδάκια του Λάβδα που τα παίρναμε με τα σακουλάκια και τις μακρόστενες καραμέλες με τα φρούτα...

Τη πίτσα που τη τρώγαμε σπάνια και κάναμε γιορτή κάθε φορά που μαθαίναμε ότι οι γονείς θα μας πάνε σε πιτσαρία...

Παίζαμε με τα αυτοκινιτάκια που για να μετακινηθούν τους βάζαμε ένα κέρμα...

Θυμάστε τα VIEWMASTER?

Το ζαχαρούχο γάλα Βλάχας και το τρέξιμο που κάναμε για να προλάβουμε μια κουταλιά πριν το βάλει όλο στο γλυκό η μαμά...

*[{ Κλείνοντας τα ματιά μου γίνομαι πάλι μικρό παιδί… μπορεί να δακρύζω με όλες αυτές τις αναμνήσεις που πέρασαν και έφυγαν… αλλά και μονό που τις έζησα όταν ανοίγω τα ματιά είμαι με ένα χαμόγελο καρφωμένο στα χείλι…

Κάθε στιγμή που περνάει μου έρχονται ακόμα περισσότερα στο μυαλό…

Πόσο αθώοι ήμασταν…

Βρισκόμαστε στο μεταίχμιο από την αθωότητα στην πλήρη ενοχή… αλλά τουλάχιστον μας έχουν μείνει κάποια σωσίβια από τα παιδικά μας χρονιά και μπορούμε να βλέπουμε πιο θετικά τα πράγματα που μας συμβαίνουν…

5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50, 55, 60, 65, 70, 75, 80, 85, 90, 95, 100…

Φτου και βγαίνω…

Βγαίνω από την καθημερινότητα και γίνομαι πάλι παιδί…

blackrose

blackrose
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mama katerina έγραψε:

Λησμονήσαμε και την Φραουλοπατούσα της ΕΒΓΑ...

το περιτερο στο χωριο την εχει ....την φραουλοπατουσα!! ακομα την τρωω!!!


mama katerina έγραψε:
Πιάναμε τα καλαμάκια και βάζοντάς τα κάτω από τη μασχάλη, κάναμε τεχνητά Αέρια..


..Αυτο ΕΓΩ γιατι δεν το εκανα???? δε παιζω... Mad




elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tsipita!! έγραψε:Κορίτσια θυμάστε το ψεύτικο παγωτάκι, τις καραμέλες PEZ, κάτι άλλες καραμελίτσες που ήταν περασμένες σε κορδόνι και τις φορούσες και σαν βραχιολάκι (Θεέ μου, τι ληξιές έτρωγα Shocked !!)..


Πω πω! Τι είπες τώρα;; Καραμέλες ΡΕΖ... Θυμάστε που είχαν και ένα πραγματάκι (δεν ξέρω πώς να το πω) που στην κορυφή του είχε μια φατσούλα και έβαζες εκεί μέσα τις καραμελίτσες;

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Ειχαμε ενα άλλο παιχνίδι, σαν κρυφτοκυνηγητό, που το λέγαμε "σου-λα-λαλα". Θυμάμαι ότι χανόμασταν κυριολεκτικά σε όλη την πόλη (οκ, δεν ηταν και μεγαλη πόλη) αλλα πηγαιναμε και στο Νεστο, χανόμασταν για ωρες. Και μόνο που σκέφτομαι ότι θα κάνουν κάτι τετοιο τα παιδια μου, φρικάρω. Shocked Shocked affraid affraid

Να μιλήσω και για τη σανταλίνα-μανταλίνα???


Αυτό το κρυφτοκυνηγητό ο άντρας μου (που μεγάλωσε σε ένα χωριό της Καβάλας) το λέει Νταβραμ! Ούτε αυτός ξέρει γιατί αλλά έτσι το λέγανε.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΠΟΙΑ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑ ΡΩΤΗΣΕ "ΤΙ ΕΣΤΙ ΦΟΦΙΚΟ?"
Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad

Αυτα τα καραμελακια που τα βαζαμε στο στομα και εκαναν σαν πυροτεχνηματα, τα θυμάστε? Που ηταν σε ένα φακελάκι??? Και καθομασταν με το στομα ανοιχτο, σαν χαχες, και ακουγοταν σε ντολμπυ σαράουντ το "κλιτς-κλατς-κλατς"???

Τα "βατραχακια" τα θυμαστε? Το πλαστικο βατραχακι με το έλασμα πισω που το πατουσες κι εκανε θορυβο????

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:[size=24]

Τα "βατραχακια" τα θυμαστε? Το πλαστικο βατραχακι με το έλασμα πισω που το πατουσες κι εκανε θορυβο????

αυτο που ειχε κ ο Χ'χρηστος στον μπακαλογατο !!!!
τακα τακα τακα!!
τι να πρωτοσχολιασω!

καλα Κατερινα με καλυψες σε ολα!!

κοριτσια ζησαμε το μεταιχμιο μεταξυ παλιας τηλεορασης και καινουριας- προλαβαμε κ λιγη αγνότητα εχω να πω...

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μελαγχόλησα τωρα... Sad Crying or Very sad

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kαλέ γιατί μου στεναχωριεστε; Ο Γιωργάκης έχει χαράξει πορεία να γυρίσουμε στα παλιά όπως φαίνεται! Πολύ μοντέρνοι γίναμε και καλά μας κάνει! "Εμπρός ΠΙΣΩ" που λέει και ο Πόποτας στο 'καφε της Χαράς'. Και τώρα όλες μαζί: "εμπρός ΠΙΣΩ'... Γι' αυτό σας λέω, σε λίγο που δεν θα έχουμε ρεύμα να δείτε πως θα ξαμοληθούμε όλοι στις αλάνες και στα βουνά... Ήδη το επάγγελμα του τσαγκάρη έχει ανακάμψει!

anastasia78

anastasia78
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
https://www.youtube.com/watch?v=OU98TQ2BLPk

τάκα τάκα παίζατε? ήταν μια μπάλα που την περνούσαμε στο πόδι και την στριφογυρίζαμε και με το άλλο πόδι την πηδούσαμε!
κάναμε πικ-νικ! πέρναμε φαγητά από το σπίτι και μαζευόμασταν σε ένα ωραίο ίσκιο να φάμε. συνήθως τσακωνόμασταν με τα αγόρια και πηγαίναμε χώρια.
τα γκρέμλινς θεωρούταν ακατάλληλο και δεν μας άφηναν να τα δούμε. τώρα παίζουν στην πρωινή ζώνη. έφαγα ξύλο γιατί βιάσαν την καρολάιν που ήταν παρθένα και τόλμησα να ρωτήσω την μαμά μου τι είναι παρθένα.
τους ευχούληδες τους θυμάστε?

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!

Βλέπαμε τον Διαμαντένιο κόσμο... με τα δωμάτια και στο τέλος με τη μπάλα με τα ασημένια χαρτάκια...

Βλέπαμε το ART ATTACK με το Πέτρινο άγαλμα στο τέλος που έκανε τις ερωτήσεις...

Βλέπαμε το Φώτα παρακαλώ με τον Μποστατζόγλου και το παιδικό πρόγραμμα με τα κρυμμένα αντικείμενα στις παιδικές χαρές...

[/color][/b][/quote]


ειναι τα μονα που εχω απορια για το τι ειναι!!!!!!
αλλα πραγματικα τι μου θυμισες....πολλα απο αυτα ακομα υπαρχουν!

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:Kαλέ γιατί μου στεναχωριεστε; Ο Γιωργάκης έχει χαράξει πορεία να γυρίσουμε στα παλιά όπως φαίνεται! Πολύ μοντέρνοι γίναμε και καλά μας κάνει! "Εμπρός ΠΙΣΩ" που λέει και ο Πόποτας στο 'καφε της Χαράς'. Και τώρα όλες μαζί: "εμπρός ΠΙΣΩ'... Γι' αυτό σας λέω, σε λίγο που δεν θα έχουμε ρεύμα να δείτε πως θα ξαμοληθούμε όλοι στις αλάνες και στα βουνά... Ήδη το επάγγελμα του τσαγκάρη έχει ανακάμψει!

αν ειναι ετσι τοτε μακαρι!! ο Γ.Α.Π. μαλλον το καλο μας θελει βρε κουτά!!!!

αναστασια ΤΙ -ΕΙΠΕΣ-ΤΩΡΑ-!!!
ΠΟΥ ΤΟ ΘΥΜΗΘΗΚΕς ΤΟ ΤΑΚΑ-ΤΑΚΑ!!!!!!!!!! αχ θεε μου...ποσα ειχα ξεχασει...θυμηθειτε κ αλλα pleeeeeeeeeeeeeease!!!! Μανούλες που θυμούνται τον Γκάλη να σηκώνει το κύπελο - Σελίδα 9 669659

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
anastasia78 έγραψε:https://www.youtube.com/watch?v=OU98TQ2BLPk

τάκα τάκα παίζατε? ήταν μια μπάλα που την περνούσαμε στο πόδι και την στριφογυρίζαμε και με το άλλο πόδι την πηδούσαμε!
κάναμε πικ-νικ! πέρναμε φαγητά από το σπίτι και μαζευόμασταν σε ένα ωραίο ίσκιο να φάμε. συνήθως τσακωνόμασταν με τα αγόρια και πηγαίναμε χώρια.
τα γκρέμλινς θεωρούταν ακατάλληλο και δεν μας άφηναν να τα δούμε. τώρα παίζουν στην πρωινή ζώνη. έφαγα ξύλο γιατί βιάσαν την καρολάιν που ήταν παρθένα και τόλμησα να ρωτήσω την μαμά μου τι είναι παρθένα.
τους ευχούληδες τους θυμάστε?
Nαι!!! Αχ οι ευχουληδες!
Μα καλά και εσύ τι βρωμοκουβέντα ξεστόμισες! Άκου "παρθένα"... Μα τα ρωτάνε αυτά; Και λίγες έφαγες μη σου πω.... (Χαχαχαχαχα!)

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:Παίζαμε με Playmobil και LEGO και όταν θέλαμε ποδόσφαιρο υπήρχε ακόμα κάποια αλάνα να μας δεχθεί..

Τρώγαμε καραμελάκια ΡΕΖ, γαριδάκια Extra και Φοφίκο...

Κάναμε ψεύτικα τατουάζ από τις τσίχλες...

Είδαμε σε πρώτη εκτέλεση απίθανες σειρές ... από το Εκμέκ Παγωτό και τους Απαράδεκτους μέχρι τις Τρεις Χάριτες και τους Μεν και Δεν...

Ξέραμε μόνο τη Μπαλαρίνα και το Μύλο στα Λούνα Παρκ και δεν μας έφευγε η ψυχή στα 3G...

Μας έδιναν ένα πεντοχίλιαρο οι γιαγιάδες και οι παππούδες και νιώθαμε ευτυχισμένοι...

Είδαμε σε πρώτη εκτέλεση απίθανες σειρές ... από το Εκμέκ Παγωτό και τους Απαράδεκτους μέχρι τις Τρεις Χάριτες και τους Μεν και Δεν...


Μας έδιναν ένα πεντοχίλιαρο οι γιαγιάδες και οι παππούδες και νιώθαμε ευτυχισμένοι...

Ghostbusters- Karate Kid - ET - Home Alone - Γκούνις - Σεξογήινη (Ποιός δεν είχε κολλήσει με την Κίμ ΜπάσιτζερWink

Carousel και Disney club στο Mega...

Παίζαμε Μήλα - Σχοινάκι - Μακριά γαϊδούρα

Βλέπαμε Transformers - GIJo - Rambo - Αστυνόμο Σαΐνη

Προλάβαμε όλη την εξέλιξη του Χτυποκάρδια στο Μπέβερλυ Χιλς και το Baywatch καθώς και τον Ιππότη της Ασφάλτου...

Τραγουδήσαμε "Το νού σου κύριε οδηγέ" και χορέψαμε λαμπάντα

Πηγαίναμε στα "Ηλεκτρονικά" και παίζαμε Super Mario, Sonic, Mortal Compact, Streetfighter, Bubble Bubble, Tetris, Arcanoid, Top Gun και στα πλοία τρέχαμε να βρούμε που τα έχουν κρυμμένα...

Οι γονείς μας δεν ανησυχούσαν αν θα γυρίσουμε σώοι όπως τώρα... Ματώναμε τα γόνατα μας και συνεχίζαμε το παιχνίδι...

Φορούσαμε μπότες Wermacht και μπουφάν FLY ενώ είχαμε μπλουζάκια με τον Fido Dido...

Βλέπαμε Tom & Jerry, Looney toones, Bugs Bunny και Coyte με το Bippp Bippp...

Θυμάστε τα καραμελάκια που όταν τα έβαζες στο στόμα ανατινάσσοταν; Και τη μόδα με τις τσίχλες Shock, το σπανάκι του Ποπάυ και τα τσιγάρα του Αστερίξ;

Τρώγαμε Smarties...

Παίζαμε Μπουκάλα και Θάρρος ή Αλήθεια...

Πατούσαμε τα κουτάκια από τα αναψυκτικά και περπατούσαμε σαν να ήταν τακούνια...

Κάναμε απίστευτες πλάκες με τις μπουγελόφατσες και τα μπουγέλα γενικά στα σχολεία...

Βλέπαμε Μαγκάιβερ και Φλας...

Παίρναμε τα φακελάκια που είχαν τα πατίνια με διάφορες φιγούρες και τις Κωλοφωτιές (Πυγολαμπίδες)...

Διαβάζαμε Ποπάυ και Τιραμόλα...

Πίναμε Carnation και Dolca και τρώγαμε Veloutela της ΦΑΓΕ...

Ντυνόμασταν Νιτζα, Καουμπόυ και Ρομπέν των Δασών τις Απόκριες και όχι Πίκατσου και Μπομπ Σφουγγαράκης...

Ψάχναμε για αυτοκόλλητα και τάπες στα γαριδάκια...

Είχαμε τα κλασσικά walkman με τα ακουστικά με το σφουγγαράκι στο πλάι και με το ζόρι χωρούσαμε στη τσέπη μας δύο κασέτες...

Βλέπαμε το Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι...

Παίζαμε με τους Φωτεινούλιδες και την Πατατο-οικογένεια...

Βλέπαμε Αυθαίρετους, Ρετιρέ και Μικρομεσαίους...

Συνωστιζόμασταν στα Βίντεο Κλαμπ, για να πάρουμε κασέτες με τον Μουστάκα, τον Τσάκωνα, τον Ταμτάκο και τους νέους τότε Μιχαλόπουλο, Γαρδέλη, Ψάλτη και Στίβ Ντούζο...

Παίζαμε ακόμα με μπίλιες...

Παίζαμε με τα ΥΠΕΡΑΤΟΥ καρτελάκια... αυτοκίνητα-πλοία-Αεροπλάνα

Παίρναμε τα φακελάκια με τις φάρσες, μελανό μάτι, σκουλήκια στο νερό, τρύπιο δάχτυλο και άλλα πολλά...

Είχαμε τις χλαπάτσες...

Πιάναμε 4-4 τα Μιράντα Παπαδοπούλου και τα βουτούσαμε στο γάλα...

Bλέπαμε Power Rangers - Sailormoon - Batman - Spiderman - Dragonball...

Τρώγαμε Derby της ΙΟΝ και τσίχλες Big Babol...

To πρώτο μας ηλεκτρονικό το Atari και ακολούθησαν NES, Super Nintendo, Mega Drive...

Βλέπαμε το Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι...

Παίζαμε με τους Φωτεινούλιδες και την Πατατο-οικογένεια...

Βλέπαμε Αυθαίρετους, Ρετιρέ και Μικρομεσαίους...

Συνωστιζόμασταν στα Βίντεο Κλαμπ, για να πάρουμε κασέτες με τον Μουστάκα, τον Τσάκωνα, τον Ταμτάκο και τους νέους τότε Μιχαλόπουλο, Γαρδέλη, Ψάλτη και Στίβ Ντούζο...

Παίζαμε ακόμα με μπίλιες...

Παίζαμε με τα ΥΠΕΡΑΤΟΥ καρτελάκια... αυτοκίνητα-πλοία-Αεροπλάνα

Παίρναμε τα φακελάκια με τις φάρσες, μελανό μάτι, σκουλήκια στο νερό, τρύπιο δάχτυλο και άλλα πολλά...

Είχαμε τις χλαπάτσες...

Πιάναμε 4-4 τα Μιράντα Παπαδοπούλου και τα βουτούσαμε στο γάλα...

Bλέπαμε Power Rangers - Sailormoon - Batman - Spiderman - Dragonball...

Τρώγαμε Derby της ΙΟΝ και τσίχλες Big Babol...

To πρώτο μας ηλεκτρονικό το Atari και ακολούθησαν NES, Super Nintendo, Mega Drive...

Είδαμε να ξεφυτρώνουν καρτοτηλέφωνα σε όλη την Ελλάδα και κάναμε συλλογή από τηλεκάρτες...

Βάζαμε τα σπορτεξάκια με τα φώτα και είχαμε κολλήσει με τις τσάντες PAXOS...και ξερός...

Παίζαμε με στρατιωτάκια και τους αλεξιπτωτιστές με το πλαστικό αλεξίπτωτο... θυμάστε;

Παίζαμε με τα πλαστικά βατραχάκια που έκαναν τον μυστήριο ήχο...

Βλέπαμε τον Διαμαντένιο κόσμο... με τα δωμάτια και στο τέλος με τη μπάλα με τα ασημένια χαρτάκια...

Βλέπαμε το ART ATTACK με το Πέτρινο άγαλμα στο τέλος που έκανε τις ερωτήσεις...

Βλέπαμε το Φώτα παρακαλώ με τον Μποστατζόγλου και το παιδικό πρόγραμμα με τα κρυμμένα αντικείμενα στις παιδικές χαρές...

Βλέπαμε Μάπετ Σόου...

Παίζαμε το Φωτιά Φωτιά στη πέρα γειτονιά και Σ' αγαπώ Σ'αγαπώ που με βάζεις...

Tις καραμέλες γάλακτος ΚΟΚΟΣ και τα Blu...

Tα σοκολατάκια Noiseta που προσπαθούσαμε να πάρουμε από τη φοντανιέρα της μαμάς...

Το μπισκότο Choco bloom...

Ροκάραμε με το Losing my religion από R.E.M. και συγκινηθήκαμε με το Nothing compares to you της Sinead o'Connor...

Πηγαίναμε ακόμα και βλέπαμε Καραγκιόζη και όταν με το σχολείο μας είχαν πάει να δούμε την Αρκούδα (ΘυμάστεWink είχαμε συγκινηθεί πολύ...

Παίρναμε το μπλοκ με τις χειροτεχνίες και με το ασημόχαρτο και το χρυσόχαρτο φτιάχναμε στολίδια τα Χριστούγεννα...

Βλέπαμε Παιχνίδια χωρίς Σύνορα...

Είδαμε Michael Jordan και μαζεύαμε κάρτες ΝΒΑ...

Τρώγαμε Lila Pause και Milka...

Βάζαμε στο γάλα μας για να το πιούμε πιο εύκολα HEMO Caotonic και ήρθε η ώρα να αρπάξουμε το Nesquick...

Το πρώτο μας φιλί δίνονταν με ακούμπισμα των χειλιών και όχι κατευθείαν η γλώσσα στον ουρανίσκο...

Τρώγαμε και τα ΤΙ & ΤΙ...

Βλέπαμε μικρό μου Πόνυ και Αμποτ και Κοστέλλο...

Τρώγαμε γλειφιτζούρια Chupa Chups και Boomer...

Μαζεύαμε καπάκια από αναψυκτικά στα ταβερνάκια που πηγαίναμε με τους γονείς ενώ τώρα μαζεύουν τις μπίλιες από τα μπουκάλια που ανοίγουν...

Θυμάται κανείς τις πορτοκαλάδες με το αλουμινένιο καπάκι;...

Τρώγαμε παγωτά ΑΓΝΟ με την φάτσα με την τσιχλομυτούλα...

Πιάναμε τα καλαμάκια και βάζοντάς τα κάτω από τη μασχάλη, κάναμε τεχνητά Αέρια...

Ακούγαμε Στέφανο Κορκολή, Οmega Vibes, Αλέξια και Κωνσταντίνα...

Βρέχαμε χαρτοπετσέτες και τις πετούσαμε σε ακαθόριστες πορείες και όποιον έβρισκε...

Παίζαμε με νεροπίστολα...

Διαβάζαμε Αλμανάκο και Σαΐνια...

Τρώγαμε σοκολατίνες και Κορνέδες και όχι κρέπες Σοκό - Μπανά - Μπισκό...

Τρώγαμε ακόμα παγωτό από τον πλανόδιο, που αν μας συμπαθούσε έβαζε και λίγο παραπάνω...

Βάζαμε κολόνια Μυρτώ...

Λουζόμασταν με Johnson's όχι πια δάκρυα και βάζαμε τραυμαπλάστ με φιγούρες και ας μην είχαμε πληγή...

Τρώγαμε Καραμπόλα, αλλά ανοίγαμε το δωράκι πριν φάμε το παγωτό...

Μασούσαμε τσίχλες STIMOROL και Brooklyn...

Είδαμε τον Casper και τον Σκαθαροζούμη...

Περάσαμε την επιδρομή από ψείρες και κόνιδες, και όμως είμαστε εδώ...Το φάρμακο που είχαν οι μαμάδες βρωμούσεεε...

Κάναμε γαργάρες με ACT μετά το τρίψιμο των δοντιών...

Τρώγαμε σοκολάτες ΒRΕΑΚ και όταν βγήκε η λευκή με τα Corn Flakes είχαμε μείνει...

Eίδαμε το Αγάπη μου συρρίκνωσα τα παιδιά και λατρέψαμε τα Cheerios από την σκηνή με τον μπαμπά στο πιάτο...

Τρώγαμε μπισκότα Rondo...και ανοίγαμε πρώτα να φάμε τη σοκολάτα ή τη βανίλια και μετά το μπισκότο...

Λησμονήσαμε και την Φραουλοπατούσα της ΕΒΓΑ...

Bλέπαμε τα Ρακούνς και τον Ντένις τον Τρομερό... Παράλληλα με το Για μπα Ντα μπα Ντου του Φρεντ από τους Flinstones που τα άκουγε μονίμως από την Βίλμα...

Βλέπαμε την σειρά με το ανθρώπινο σώμα και το πως λειτουργεί ο οργανισμός...

Φορούσαμε σπορτέξ Strike και Mitsuko...

Τις τσίχλες μπάλες ποδοσφαίρου και τα σοκολατένια κέρματα τα θυμάστε;...

Τα μπαστουνάκια που είχαν μέσα καραμελάκια και στην κορυφή κάποιο ήρωα του Καραγκιόζη;...

Οι μαμάδες φορούσαν μπλούζες με βάτες και λέγαμε ότι είναι σαν το Ρόμποκοπ...

Τρώγαμε γκοφρέτα SMASH και Serenata...

Τα κοριτσάκια έπαιρναν Αλληλογραφίες με άρωμα και έτρωγαν γλειφιτζούρια με σχήμα πιπίλας...

Βλέπαμε Μικρή Λουλού - Ten Ten και τα Ρώσικα παραμύθια με την μυστήρια μουσική στην ΕΡΤ...

Τα πατουσάκια που βάζαμε μέσα στο φακελάκι με τη ζάχαρη...

Τα καραμελάκια TIC-TAC...

Tραγουδούσαμε το Μ'αρεσει να μη λέω πολλά και το Λιωμένο Παγωτό (που κολλούσε πάντα στο χέρι)...

Ήμασταν κολλημένοι με τον Αλκίνοο Ιωαννίδη και τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου...

Βλέπαμε Sport Billy και ΗΕ-ΜΑΝ...

Κάναμε μανία τα παπούτσια All STAR και τα Dock Martins... ενώ τα αγοράκια μόνο Boxer...

Bλέπαμε το Legends of the Hidden Temple με τις ομάδες των παιδιών...που έμπαιναν στο ναό...

Κλέβαμε από το πορτοφάλι της μαμάς και όχι του γείτονα..

Το σεξ, ήταν ταμπού και κουβέντα στα κρυφά...

Κάθε βράδυ λέγαμε "Καληνύχτα" ένας, ένας και αν δεν τελειώναμε, δεν κοιμόμασταν...

Κοιμόμασταν σε φίλους Σαββάτο βράδυ και το κανονίζαμε από την Κυριακή...

Η γιαγιά τις Κυριακές, έφτιαχνε γλυκό νεράτζι. Και ναι, μας άρεσε...

Όταν μας επισκεπτόταν κάποιος, δεν τον κοιτούσαμε στα χέρια...

Αγοράζαμε καινούρια τετράδια και κάθε χρόνο ορκιζόμασταν ότι θα τα κρατήσουμε καθαρά. 2 βδομάδες μετά είχαν γεμίσει στιχάκια και μηνύματα με τον διπλανό...

Παίζαμε με πλαστελίνες και PLAY DOH...

Βλέπαμε το λικέρ στο σύνθετο του σαλονιού και δοκιμάζαμε...

Χορεύαμε ακόμη μπλουζ στα πάρτυ...

Οι γιαγιάδες μας φορούσαν μαντίλες και έφτιαχναν πίττες ενώ τώρα τις πετυχαίνεις στο ΖΑΡΑ και στα ΛΑΚ...

Τις Κυριακές, σηκωνόμασταν απο νωρίς για να προλάβουμε τα "παιδικά"...

Ζητούσαμε ακόμη για δώρο αυτοκινητάκια τα αγόρια και κούκλες τα κορίτσια...ενώ τώρα ζητούν το νέο Grand Theft Auto για το PSP...

Ζωγραφίζαμε ακόμη σε χαρτί και όχι με προγράμματα στα VISTA...

Τι μόδα με τους πολύχρωμους πηλούς στα σχολεία, τη θυμάστε; ...

Κρεμούσαν οι μαμάδες τη ΒΑΠΟΝΑ στις ντουλάπες και εμείς επηρεασμένοι από τη διαφήμιση φωνάζαμε...θα τη κρεμάσει...

Τα μακρόστενα σωληνάρια που τα κουνούσαμε και βγάζαμε με το κυκλάκι τις φούσκες; ...

Τα παιχνιδάκια με τη μπιλίτσα που προσπαθούσαμε να βρούμε την τρύπα...

Είχαμε κολλήσει τη μανία με τον πολύχρωμο κύβο του Ρούμπικ...

Φτιάχναμε ακόμη παζλ και οι γονείς μας τα έκαναν κορνίζες...

Είχαμε δει όλοι φαντάζομαι τη Γοργόνα και τη Ροξάνη με την Ντάρυλ Χάνα...

Τα πανηγύρια στο χωριό που πηγαίναμε μια φορά το χρόνο και τρώγαμε ότι παραδοσιακό υπήρχε...

Τη μανία με τα ΓΙΟ-ΓΙΟ...

Τα ζελεδάκια του Λάβδα που τα παίρναμε με τα σακουλάκια και τις μακρόστενες καραμέλες με τα φρούτα...

Τη πίτσα που τη τρώγαμε σπάνια και κάναμε γιορτή κάθε φορά που μαθαίναμε ότι οι γονείς θα μας πάνε σε πιτσαρία...

Παίζαμε με τα αυτοκινιτάκια που για να μετακινηθούν τους βάζαμε ένα κέρμα...

Θυμάστε τα VIEWMASTER?

Το ζαχαρούχο γάλα Βλάχας και το τρέξιμο που κάναμε για να προλάβουμε μια κουταλιά πριν το βάλει όλο στο γλυκό η μαμά...

*[{ Κλείνοντας τα ματιά μου γίνομαι πάλι μικρό παιδί… μπορεί να δακρύζω με όλες αυτές τις αναμνήσεις που πέρασαν και έφυγαν… αλλά και μονό που τις έζησα όταν ανοίγω τα ματιά είμαι με ένα χαμόγελο καρφωμένο στα χείλι…

Κάθε στιγμή που περνάει μου έρχονται ακόμα περισσότερα στο μυαλό…

Πόσο αθώοι ήμασταν…

Βρισκόμαστε στο μεταίχμιο από την αθωότητα στην πλήρη ενοχή… αλλά τουλάχιστον μας έχουν μείνει κάποια σωσίβια από τα παιδικά μας χρονιά και μπορούμε να βλέπουμε πιο θετικά τα πράγματα που μας συμβαίνουν…

5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50, 55, 60, 65, 70, 75, 80, 85, 90, 95, 100…

Φτου και βγαίνω…

Βγαίνω από την καθημερινότητα και γίνομαι πάλι παιδί…
τι να πω ρε κατερινα,τα ειπες ολα Respect Respect Respect Respect τα διαβαζα και ειχα αυτο το χαμογελο στα χειλη πο ειπες και εσυ.νομιζω οτι η γενια μας περασε τα καλυτερα χρονια.
ΥΓ.ξεχασες την αγαπημενη καντυ καντυ.

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
anastasia78 έγραψε:https://www.youtube.com/watch?v=OU98TQ2BLPk

τάκα τάκα παίζατε?

Που το θυμήθηκες ρε θηρίο? Έχω ξεχάσει πολλά. Τώρα με το θέμα αρχίζουν κι έρχονται στη μνήμη μου. Πάντως από ομαδικά παιχνίδαι τα αγαπημένα μου ήταν μήλα, εφτάπετρο που έχω και σημάδι στο πόδι και το σχοινάκι.

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και εγω επαιζα τακα τακα και ειχα και χουλα χουπ.βασικα ακομα το εχω στην μαμα μου μη με ρωτησετε ομως αν κανω ακομα.μια φορα προσπαθησα αλλα το ξεχασα το αθλημα.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:ΠΟΙΑ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑ ΡΩΤΗΣΕ "ΤΙ ΕΣΤΙ ΦΟΦΙΚΟ?"
Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad

Αυτα τα καραμελακια που τα βαζαμε στο στομα και εκαναν σαν πυροτεχνηματα, τα θυμάστε? Που ηταν σε ένα φακελάκι??? Και καθομασταν με το στομα ανοιχτο, σαν χαχες, και ακουγοταν σε ντολμπυ σαράουντ το "κλιτς-κλατς-κλατς"???

Τα "βατραχακια" τα θυμαστε? Το πλαστικο βατραχακι με το έλασμα πισω που το πατουσες κι εκανε θορυβο????

Βρηκα στο Τζαμπο νομιζω,και ειχα παρει στον Γιαννη ενα,ενα ιπποποταμακι! Μπακακακια! Very Happy

Κατερινα που τα θυμηθηκες οοοολα ρε θηριο? Laughing

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Τον ειχα ερωτευτει τον Τερυ! Μανούλες που θυμούνται τον Γκάλη να σηκώνει το κύπελο - Σελίδα 9 669659 Μανούλες που θυμούνται τον Γκάλη να σηκώνει το κύπελο - Σελίδα 9 669659 Μανούλες που θυμούνται τον Γκάλη να σηκώνει το κύπελο - Σελίδα 9 669659

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
anastasia78 έγραψε:https://www.youtube.com/watch?v=OU98TQ2BLPk

τάκα τάκα παίζατε? ήταν μια μπάλα που την περνούσαμε στο πόδι και την στριφογυρίζαμε και με το άλλο πόδι την πηδούσαμε!



αυτό το παιχνίδι ήταν το αγαπημένο μου. έτσι περπατούσα. με το σχοινί και την μπάλα στο πόδι! χαχα
αλλά δεν το έλεγαν τακα τακα. δεν θυμάμαι όμως πως.

το τακα τακα ήταν δύο μπίλιες ενωμένες με ένα σχοινί και τις χτυπούσες με το χέρι. κάτι σα μπεγλέρι!

θα πουλήσω τη μουστάκα και θα πάρω τακα τάκα! άσμα της εποχής

αχ τα μπεγλέρια! περπατουσες στις διαδρόμους του γυμνασίου και άκουγες μονιμα ένα τακ τακ τακ τακ. τους είχαμε σπάσει τα νεύρα των καθηγητών

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 9 από 11]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις