Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
146 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 146 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

????????


Επισκέπτης
fouskitsa έγραψε:σορρυ που θα στο πω ετσι ξερα αλλα αν ο αντρας σου δε σκεφτεται οτι θα παει στη βαφτιση του 3ου παιδιου της αδερφης του 7 ωρες μακρυα και θα αφησει πισω ετοιμογεννη γυναικα και ενα παιδακι 1.5 ετους να την τυρραναει γιατι οπως και να το κανεις στον ενατο δεν εχεις και τρελες αντοχες τοτε εσυ αδικα σκας και στενοχωριεσαι.στον αντρα σου πρεπει να το πεις και οχι να τα κρατας μεσα σου.με ποια λογικη θα φυγει???εγω δεν το καταλαβαινω.γερο να ειναι το παιδακι που βαφτιζεται αλλα συγνωμη εμενα ο δικος μου βαζει πανω απο ολα και ολους την γυναικα του και το παιδι του!ακου εκει να σε αφησει και να φυγει???

Καλα, μη τα ισοπεδωνουμε ολα και τη στεναχωρουμε χωρις λογο. Οτι θελει να δει τη βαφτιση του παιδιου της αδερφης του σημαινει οτι τη γραφει;;; Στα λογια ολοι ωραια τα λεμε, αλλα ειλικρινα ειστε ολες σιγουρες οτι δε θα πηγαινατε στη βαφτιση του ανηψιου σας;;; Και ενταξει, εχει ενα παιδακι ακομα, αλλα για 1-2 μερες δε θα γινει και τιποτα, ειδικα αφου εχει και τους γονεις της. Αμα ηταν ναυτικος και ελειπε 6 μηνες τι θα γινοταν;;;;;
Μη τα βλεπουμε ολα τραγικα... Δε θα λειψει για 1 δεκαετια...
Και παντα εχουμε την απαιτηση να μας καταλαβαινουν οι αντρες μας... Εμεις αραγε τους καταλαβαινουμε ποτε;;;; scratch

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρία Σ. έγραψε:ισως να με πειραζει και το γεγονος που το καναν αυτη τη στιγμη που ξερουν οτι εγω δεν μπορω αν παω.και εμεις παντα τα αλλαζουμε ολα για αυτους. αν ηταν πρωτο παιδι οκ δεν θα ελεγα τιποτα ομως εχουπε παει σε τοσες βαφτισεις αυτη ισως να μπορουσε να την αποφυγει αφου τα πραγματα ειναι ετσι. αν τον σκεφτοταν δεν θα το κανανα τωρα αλλα εστω και λιγο νωριτερα που δεν θα ειμασταν οριακα.
δεν εχω διαβασει ολες τις απαντησεις αλλα θελω να σου πω οτι συμφωνω μαζι σου και διαφωνω με την λιτσακος(sorry κιολας).μπορουσαν να κανονισουν την βαφτιση πιο πριν 'η μετα να ειστε πιο ανετοι.μου εχει συμβει και εμενα το ιδιο.περυσι με ΠΗΤ 31 μαιου η κουνιαδα μου βαφτιζε τα πρωτα(διδυμα)παιδια της και εκανε την βαφτιση 30 μαιου.εννοειτε οτι δεν πηγε,ειμασταν ακι αρκετα μακρια.και ημουν και εγω στην ιδια κατασταση με ενα μικρο ακομα στο σπιτι.δεν φταιω εγω.ας προσεχαν.

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλά κορίτσια εγώ με την τρέλα που κουβαλάω θα ήμουν ικανή να πήγαινα ακόμα και στις μέρες μου να ήμουν θα έπαιρνα και το Σταύρο παραμάσχαλα αν δεν μπορούσα να τον αφήσω στη μαμά μου και θα πήγαινα . Ε το μπορούσε να συμβεί ; το πολύ πολύ μετά τη βάφτιση να τρέχαμε για γέννα .

????????


Επισκέπτης
TΟΥΡΤΙΤΣΑ έγραψε:
Μαρία Σ. έγραψε:ισως να με πειραζει και το γεγονος που το καναν αυτη τη στιγμη που ξερουν οτι εγω δεν μπορω αν παω.και εμεις παντα τα αλλαζουμε ολα για αυτους. αν ηταν πρωτο παιδι οκ δεν θα ελεγα τιποτα ομως εχουπε παει σε τοσες βαφτισεις αυτη ισως να μπορουσε να την αποφυγει αφου τα πραγματα ειναι ετσι. αν τον σκεφτοταν δεν θα το κανανα τωρα αλλα εστω και λιγο νωριτερα που δεν θα ειμασταν οριακα.
δεν εχω διαβασει ολες τις απαντησεις αλλα θελω να σου πω οτι συμφωνω μαζι σου και διαφωνω με την λιτσακος(sorry κιολας).μπορουσαν να κανονισουν την βαφτιση πιο πριν 'η μετα να ειστε πιο ανετοι.μου εχει συμβει και εμενα το ιδιο.περυσι με ΠΗΤ 31 μαιου η κουνιαδα μου βαφτιζε τα πρωτα(διδυμα)παιδια της και εκανε την βαφτιση 30 μαιου.εννοειτε οτι δεν πηγε,ειμασταν ακι αρκετα μακρια.και ημουν και εγω στην ιδια κατασταση με ενα μικρο ακομα στο σπιτι.δεν φταιω εγω.ας προσεχαν.

Καλα,εκει ειχε αλλους 3 μηνες καλοκαιρι μπροστα της να το κανει.. Στην περιπτωση της κοπελας χειμωνιαζει μετα. Ε, δε πιστευω να περιμενατε να κανει την βαφτιση Δεκεμβρη,μεσα στο κρυο. Αλλα και να την εκανε τοτε, με μωρο νεογεννητο θα πηγαιναν;;; Οχι....
Και καταλαβαινετε οτι δε γινεται να το αφησουν για 1 χρονο μετα...
Και με την λογικη οτι αυτοι πρεπει να σκεφτουν ποτε να κανουν τη βαφτιση, θα επρεπε και η κοπελα να μη μεινει εγκυος πριν την κανουν και να τους ρωτησει ποτε τους βολευει!! Αστειευομαι βεβαια... Laughing

Τρωγομαστε χωρις λογο και χαλαμε τις στιγμες μας και τη ζωη μας!!! Το ανηψακι του ειναι.... I love you

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κοριτσια σορυ που αργησα να απαντησω αλλα δεν ημουν σπιτι. διαβασα ολες τις απαντησεις και οπως ειναι λογικο με καποιες συφωνω και με καποιες οχι. αρχικα δεν νομιζω να ηταν τρομερο πραγμα να κανουν τη βαφτιση 15 μερες νωριτερα. εμενα με πηραν τηλ και με ρωτησαν αν θελω να το κανουν μεσα στον οκτωμβρη ή νοεμβρη για να παω!! στην μια περιπτωση μολις θα ειχα γεννησει και στην αλλη ισως να μην ειχα σαραντησει ακομη οποτε το θεωρω ατοπο να με ρωτησουν και κακο γιατι φαινεται οτι ηθελαν να βγουν και απο πανω και να λενε εμεις ρωτησαμε ειμαστε σωστοι οως και το καναν. απο οτι μου ειπε ο αντρας μου το συζητησε για να το κανουν καποιες μερες νωριτερα για να μην ειμαστε οριακακα ισως να καταφερνα και γω να παω αλλα ειπαν ειναι νωρις και το μωρο θα ειναι μικρο οποτε τελειωσε η συζητηση εκει. εσεις δεν θα νιωθατε οτι με αυτη την ημερομηνια θα ηταν σαν να μην σαν ηθελαν??? ομως δεν μαπινω στη διαδικασια να το σκεφτω αυτο. εγω ρωτησα το γιατρο αν κανει να παω γιατι δεν ειμαι και στα καλυτερα μου απο ψυχολογικης αποψης και ισως ενα ταξιδι να μου εκανε καλο και μου ειπε καλυτερα οχι γιατι μπορει να συμβει το οτιδηποτε. οσο για τη συζητηση με τον αντρα μου δεν θα την κανω γιατι θελω να σκεφτει αυτος τι ειναι σωστο να κανει και τι οχι.κουραστικα να συζητω για ολα. αν ημουν απλα εγκυος θα ηταν αλλιως τωρα εχω και ενα μωρο το οποιο δεν μπορω να το αφησω στους δικους μου γιατι εκτος του οτι θα φρικαρει δεν το θεωρω και γω σωστο.πριν κανενα μηνα ελειψε 2 μερες για να παει καπου για το χομπυ του, δεν ειπα τιποτα ειπα οκ ειναι πιεσμενος αστον να ξεφυγει λιγο, εγω ομως θα ξεφυγω ποτε????συνεχεια ειμαι με ενα μωρο να τρεχω ολη μερα σαν την τρελη και αυτος ειναι χαλαρα κανει ταξιδακια , εχει τα χομπυ εγω?????τωρα ομως νιωθω ανασφαλεια και το ξερει αυτο παρολα αυτα θελει να κανει αυτο που θελει γιατι απεξω απεξω τα εχουμε συζητησει ολα αυτα και τα δεχεται.θελαμε να παμε καπου κοντα ενα σαβ/κο(αυτο αν δεν πηγαινε) για να ξεφυγω λιγο γιατι νιωθω πιεσμενη αλλα τωρα με τα εξοδα που μας ηρθαν ξαφνικα και αφου θα παει αυτος ταξιδι εγω παλι μενω πισω!!!!και δεν πρεπει να λεω και τιποτα γιατι αν πω θα ειμαι η στριμενη και η καταπιεστικη!!!!!!το καταλαβαινω οτι θελει αν δει τους δικους του ομως πιστεω οτι πρεπει αν βαζουμε προτεραιοτητες αν ημου στον 6 στον 7 δεν θα ελεγα τιποτα ακομη και αν εγω δεν μπορουσααλλα τωρα ειναι αλλιως δεν πιστευω οτιθα γεννησω αλλα ισως λογω ορμονων νιωθω μεγαλυτερη ανασφαλεια

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ααααα σε καταλαβαινω απολυτα... Οταν γεννησα τον γιο μου και ενω ηταν σχεδον 2 μηνων ο δικος μου ηθελε να παει διακοπες με τους φιλους του να χαλαρωσει το πουλακι μου.... Αλλα ημουν 26 χρονων βοδι τοτε... αν θελει ας τα κανει τωρα.... Ακου εκει να χαλαρωσει... Μου θυμιζει εναν γνωστο μου που βγηκε σε ασκηση μονο και μονο για να ξεφυγει απο τα παιδια του και επειδη η γυναικα του δουλευε εστειλε το ενα παιδι στην πεθερα και το αλλο στον αδερφο του.... Ενταξη κατα τα αλλα θελουμε παιδια και ημαστε υπεθυνοι γονεις....
Κοιτα.... αυτος θα παει ετσι κι αλλιως στη βαπτιση και δεν μπορεις να το αποφυγεις και εχεις δικιο οταν λες οτι καποια πραγματα εχουν αξια αν τα σκεφτεται ο αλλος απο μονος του.... Ναι εχει αξια να με σκεφτεται ο αντρας μου... Μην συγχιζεσε και μην αγχωνεσε αλλο στο ειπα παλι κοιτα να εισαι ηρεμη για τα παιδακια σου και αμα γυρισει με το καλο πες του οτι "ξερεις καταλαβαινω οτι ηθελες να πας και το σεβομαι αδερφη σου ειναι αλλα εγω ενιωσα παραμελλημενη γιατι θα μπορουσα να γεννησω κι εσυ να μην ησουν εδω..." Και στη τελικη απο τη στιγμη που παντρευομαστε εχουμε τον αντρα μας, αν ειναι και τοτε να τρεχουμε στους γονεις μας τι καταλαβαμε...Ας μην παντρευομασταν ποτε καλυτερα... Στα λεω εγω που τα εχω περασει... Εμενα στα δυσκολα δεν ηταν ποτε δυπλα μου με εστελνε στους δικους μου- δικους του... Δεν μπορουσε ο μπεμπης να το χειρηστει... στα δυσκολα λακιζει... Ασε εχω κι εγω τον πονο μου αλλα τις τελευταιες μερες εχω αρχισει να επαναστατο γιατι ειμαι 31 και δεν εχω αλλο χρονο...

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Επειδή γενικώς οι άντρες είναι στον κόσμο τους, καλό είναι να μην περιμένουμε πάντα ότι θα σκεφτούνε μόνοι τους κάποια πράγματα.
Οι άντρες είναι σαν τα μικρά παιδιά, πρέπει να τους εξηγείς και να τους δίνεις οδηγίες αν θέλεις να σου κάνουν κάτι ή να δεις βελτίωση (έστω και στη συμπεριφορά τους).
Εσύ μπορεί να λες "περιμένω να το καταλάβει μόνος του" ενώ αυτός μπορεί να σκέφτεται "τι καλή γυναίκα έχω που μπορεί και μένει μόνη της ετοιμόγεννη με ένα παιδί ώστε να πάω στα βαφτίσια και δε διαμαρτύρεται" και να σε παινεύει κιόλας σε τρίτους.
Άποψη μου πάντα...

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
dest μου του εχω πει απεξω οτι δεν θελω να παε απο θεμα ανασφαλειας ομως δεν θελει να καταλαβει γιατι αν ηταν κανενα υπονοουμενο για τη μαμα του μια χαρα θα το καταλαβαινε και θα κατευαζε τα μουτρα. αν του πεις ξεκαθαρα τι σκεφτεσαι και μην πας θα θυμωσει θα κατεβασει τα μουτρα και ισως να παει ετσι για σπασιμο. και τωρα αν τον ρωτησεις θα πει ειναι καταπιεστικη και δεν θελει να πηγαινω στους δικους μου. ομως οταν εισαι οριακα για το θεμα εγκυμοσυνης ειναι αλλιως δεν ειναι οποιαδηποτε στιγμη. τεσπα τι το συζητω ετσι και αλλιως θα παει γιατι ετσι το εχει κανονισει στο μυαλο του και εγω παλι κακια βγαινω χωρις να πω και τιποτα. εχετε δικιο στο οτι δεν πρεπει αν νευριαζω γιατι μονο κακο σε μενα κανω και φυσικα οπως ειπα και νωριτερα δεν θελω να σκεφτομαι για την ημερομηνια της βαφτισης που ειναι λες και το καναν για να μην παω. τεσπα καλη καρδια

Angie_77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
dimitra37 έγραψε:Καλημερα εαν ημουν στη θεση σου εγω δε θα τον αφηνα να παει στη βαφτιση. Τι με νοιαζει αν βαφτιζει η αδερφη του εμενα θα με απασχολουσε οτι αν συμβει κατι θελει 7 ωρες για να ερθει πισω.

Συμφωνώ απόλυτα!!!!! Καλύτερα να του μιλήσεις όμως. Πρέπει να ξέρει πώς αισθάνεσαι!!!!

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
λιγες μερες αφου γεννησα τον δευτερο μου γιο, ο αντρας μου με αφησε στο σπιτι με τα παιδια για να κατεβει Κρητη- με διανυκτευρεση- για να δει ποδοσφαιρικο αγωνα Shocked Shocked

τωρα ετοιμαζεται να κλεισει εκδρομη 2-3 μερες Λονδινο με φιλους- παλι για ποδοσφαιρικο αγωνα Shocked Shocked

οι γονεις μου δεν ηρθαν καν στο νοσοκομειο στην δευτερη γεννα- λογω καποιου προβληματος υγειας της μητερας μου- αλλα σιγουρα ηταν πολυ πολυ ευκολο για τον πατερα μου να ερθει εστω για λιγο να μας δει εκει.. κι για αυτο το λογο ακομα εχουμε να τον κραζουμε-με τον αντρα μου- κ δεν του το εχω "συγχωρησει"..

μπορει να φαινονται ασχετα τα παραδειγματα που εγραψα, αλλα για μενα εχουν απολυτη σχεση με ολα αυτα τα παραπονα που αναφερει η κοπελα που ανοιξε το θεμα- συγνωμη που δεν θυμαμαι το ονομα!! οι αντρες (οχι ολοι βεβαια) κανουν αυτο που θελουν, χωρις να τους πολυνοιαζουν τα επακολουθα κ οι συνεπειες.. ο δικος μου ας πουμε, ξερει οτι θα μουτρωσω για ολα αυτα που αφορουν τα ποδοσφ. παιχνιδια που εχει τρελα, αλλα θα παει κ τις εκδρομες για την ομαδα, και τα εισητηρια, κτλ.. ξερει οτι μετα δεν θα του μιλαω για 1,2,3 μερες αλλα δεν τον νοιαζει!!
ενω στην αλλη περιπτωση του πατερα μου, με πειραξε πολυ που δεν ηρθε στο νοσοκομειο!! ηταν κατι το αυτονοητο κ απαραιτητο για μενα, οτι επρεπε δηλαδη να ερθει.. οχι οτι μετα δεν θα εβλεπε το μωρο κ δεν θα εδινε τις ευχες του, αλλα ηθελα να το κανει εκει στο νοσοκομειο..
οπως δηλαδη κ η βαφτιση που ειναι κ το θεμα μας.. εγω ειμαι της αποψης οτι φυσικα κ πρεπει να παει ο αντρας εκει.. μια φορα συμβαινουν αυτα, και η βαφτιση για μενα το πιο σημαντικο γεγονος στην ζωη του μωρου- για τους γονεις βεβαια, αφου το μωρο δεν εχει ιδεα τι συμβαινει.. αν μου συνεβαινε κατι τετοιο, θα παρεξηγιομουν πολυ με τις αδελφες μου αν δεν ερχοταν δηλαδη στις βαφτισεις των παιδιων μου- εστω κ μονες, χωρις τις οικογενειες τους για τον χ, ψ λογο..
αφησε τον να παει! αφου απ'οτι καταλαβα το θελει κ ο ιδιος.. κι απο οτι καταλαβα, εσενα δεν σε πειραζει που θα παει ο αντρας σου, αλλα που δεν θα πας κι εσυ!! κι αυτο ειναι εγωιστικο κ λαθος για την συγκεκριμενη περιπτωση- κ συγνωμη που το λεω ετσι αποτομα..
χαλαρωσε κ ηρεμησε!! κοιτα να περασεις ομορφα με το μεγαλο σου παιδακι αυτες τις 2 μερουλες, και να σκεφτεσαι θετικα- τιποτα δεν θα συμβει σε αυτο το διαστημα.. αλλωστε δεν θα εισαι μονη..

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:κοπελα μου μην στεναχωριεσαι σε καταλαβαινω πως εισαι στο μηνα σου και μια ανησυχια παραπανω θα υπαρχει αλλα εχεις αρκετο καιρο ακομη! εχεις κι εσυ δικιο απο την πλευρα σου αλλα κι ο αντρας σου δεν ειναι κακο που θελει να ειναι κοντα στο ανηψι του δεν εχει σημασια αν ειναι τριτο η τεταρτο ειναι το παιδι της αδερφης του και με αυτη την κινηση βγαινεις κι εσυ ασπροπροσωπη που εστω και ενας ητανε εκει! 2 μερουλες ειναι κανε υπομονη ειναι κριμα να τσακωθεις με τον αντρα σου γιαυτο το λογο! συμφωνω επισης με τη Λιτσα που ειπε πως ο καθενας κοιταει να κανει τη βαφτιση του παιδιου του οπως τον βολευει εκεινον ημερολογιακα αλλα και το βασικοτερο οικονομικα δεν ειναι κακο αυτο μπορει και εσυ να ερθεις στη θεση της! με το καλο σου ευχομαι!
Κι εγώ συμφωνώ. Στην τελική, αν θα θύμωνα με κάποιον, αυτός θα ήταν η αδερφή του που κανόνισε τη βάφτιση τότε που όχι μόνο εσύ δε θα μπορέσεις, αλλά και θα ζοριστείς δεδομένου ότι θα πρέπει να μείνεις μόνη σου. Κατά τ' άλλα, αν δεν έχεις συμπτώματα που να δείχνουν ότι πλησιάζει ο τοκετός, δεν το βρίσκω και τόσο παράλογο να λείψει ο άνδρας σου για 2 μερούλες για να δει το ανιψάκι του να βαφτίζεται. Και με την πράξη του αυτή δε θα θεωρούσα ότι δεν είσαι προτεραιότητα στη ζωή του. Αλλά βέβαια αυτή είναι η άποψή μου. Ο καθένας σκέφτεται διαφορετικά. Συμφωνώ με όλες τις παραπάνω κοπέλες, ότι αν σε ενοχλεί τόσο να του μιλήσεις ήρεμα...

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ολα με ενοχλουν λιγο οτι δεν μπορω να παω λιγο το ενα λιγο το άλλο. ομως νιωθω οτι αν γινει κατι πρεπει να με τρεξουν οι αλλοι ενω αυτος που πρεπει να ειναι εδω θελει τοσες ωρες να ερθει. ξερω οτι θελει να παει εχει παει δηλαδη εφυγε σημερα αλλα η στιγμη με ενοχλει οπως ειπα και πριν 1 μηνα πριν πηγε ενα ταξιδι να δει κατι που αγαπα δεν ειπα τιποτα και παλιοτερα ειχε παει στους δικους του στην αρχη της εγκυμοσυνης και τη μερα που εφευγε μου ηρθε αιμα ομως παρολα αυτα πηγε αφου λεει δεν ειναι πολυ!!!!με ενοχλει να σκεφτονται παντα οτι τους βολευει και ναι θα ηθελα να μην παει για να τους δειξει οτι απο τη στιγμη που δεν υπολογιζεται τη γυναικα μου και μενα με βαζεται να αποφασισω αφου το κανετε αυτη τη μερα και οχι πχ 2 βδομαδες πριν που δεν το θεωρω τρομερο να πηγαινε 2 βδομαδες νωριτερα!!!! (που οπως ειπα μπορει τοτε να πηγαινα και γω γιατι εχω αναγκη να παω καπου)δεν ερχομαι γιατι πανω απο ολα ειναι να νιωθει ασφαλης η γυναικα μου ειδικα στη φαση που βρισκεται.μπορει να ειμαι λαθος το ξερω ομως δεν πειραζει ας παει με το καλο και εμενα θα μου περασει οπως παντα. και χθες δεν ημουν καθολου μα καθολου καλα ειχα ενα απιστευτο βαρος στην κοιλια και προς τα κατω και δεν μπορουσα ουτε το μωρο να βαλω για υπνο ομως ουτε καν ασχοληθηκε γιατι σου λεει αν ειναι ετσι δεν θα μπορεσω αν παω οποτε δεν ρωταω πολλα το παιζω χαλαρα και ολα ενταξει και δεν βγαινω και απο το προγραμμα μου. τεσπα ολα καλα ας μην ειμαι γκρινιαρα ας παει με το καλο και ας περασει καλα ισως και αυτος το εχει αναγκη.

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ααα ξεχασα να πω στην Χρυσλα οτι κοπελα μου δεν ειναι σωστο να θυμωσει καποιος αν δεν μπορει να παραβρεθει ο αλλος σε ενα γεγονος απο τη στιγμη που δεν τον υπολογιζεις. τι θελω να πω αν μας ρωτουσαν( οπως καναμε εμεις σε ολα τα γεγονοτα γαμο, βαφτιση κτλ) και τους λεγαμε μπορουμε τοτε και στο τελος δεν πηγαιναμε, τοτε οκ να θυμωσουν αλλα οταν το βαζουν σε μια στιγμη που ξερουν οτι υπαρχει δυσκολια και το ξερω οτι αυτη τον αντρα της δεν θα τον αφηνε να φυγει δεν θυμωνεις. βεβαι η αρχικη σκεψη ηταν να παει ακομη ποιο μετα αλλα δεν βρισκαν εκκλησια για 1-2 βδομαδες αργοτερα οποτε γιαυτο το καναν τωρα. αρα που μας σκεφτονται εμας για να θυμωσουν κιολας. οταν το κανεις οποτε σε βολευει χωρις να σκεφτεσαι τον μοναδικο συγγενη που ειναι μακρυα και ξερεις οτι εχει και θεμα σημαινει οτι δεν νοιαζεσαι ειτε ερθει ειτε οχι η οτι θεωρεις δεδομενο οτι οπως και αν το κανεις ο αλλος θα ερθει.

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσάκι μου, συμμερίζομαι απόλυτα την άποψή σου. Εννοείται πως δεν θα ήθελα με τίποτα να με αφήσει ο άντρας μου κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου για κανέναν λόγο. Μη συγχύζεσαι όμως και προσπάθησε να μη στενοχωριέσα για το καλό του του μωρού σου. Και θέλω να σου πω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις πώς σκέφτονται κάποιοι άνθρωποι και ίσως ο άντρας σου για αυτόν το λόγο να ένιωσε πως έπρεπε να πάει.

Μια συγγενής μας παντρευόταν. Ο πρώτος της ξάδερφος δεν θα πήγαινε γιατί η αρραβωνιαστικιά του ήταν έγκυος 4 μηνών και δεν ήθελε να την αφήσει. Ο γάμος θα γινόταν στην Καβάλα και ο ξάδερφος με την αρραβωνιαστικιά μένανε στην Ξάνθη. Δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα από όσο θυμάμαι, απλά ο άνθρωπος δεν ήθελε να αφήσει την γυναίκα που αγαπούσε μόνη της σε μια τέτοια στιγμή. Δεν ήθελε να ρισκάρει τίποτα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] . Η ξαδέρφη του λοιπόν που παντρευόταν και τι δεν είπε για εκείνον. Και μαζί και όλη της η οικογένεια. Εγώ τους άκουσα να λένε: Σιγά πια, τι θα πάθει η κοντέσσα;;; Ας τον άφηνε να έρθει, ο γάμος της ξαδέρφης του είναι! (Ότι δηλαδή και καλά, η κοπέλα δεν τον άφησε να έρθει!). Ο άντρας μου που είπε ότι και αυτός το ίδιο θα έκανε, ότι δηλαδή δεν θα άφηνε τη γυναίκα του έγκυο και αυτός να φύγει, έπεσαν να τον φάνε!!!

Σου είπα λοιπόν αυτό το περιστατικό για να σκεφτείς μήπως ο άντρας σου σκέφτεται αυτά τα σχόλια και θέλει να σε προστατέψει από αυτά. Για σκέψου το και έτσι... Μακάρι δηλαδή να είναι έτσι και να μην είναι απλά αδιάφορος!

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ελενάκι μου εχεις δικιο οτι μετα τα σχολεια θα υπαρχουν αλλα το παραδειγμα σου ειναι εντελως διαφορετικο. η κοπελσ ητσν 4 μηνων εγκυος και αυτος θα εκανε μια αποσταση μισης ωρα γιατι Ξανθη-Καβαλα ειναι μιση ωρα. Εγω μπαινω στο μηνα μου εχω μωρο μικρο και ο αντρας εφυγε 7 ωρες μακρυα καμια σχεση. αν ειμασταν εστω και 1-2 ωρες εννοειται δνε θα ελεγα τιποτα πιθανον να πηγαινα και γω γιατι θα ηταν κοντα.Τεσπα
η βαφτιση τελικα εγινε ολα πηγαν καλα βαφτηστικε το μικρακη και οταν πηρα για ευχες μου το παιζαν η αδερφη του και η πεθερα μου οτι τι κριμα που δεν ημουν εκει ολοι ρωτουσαν που ειμαι και ολοι στενοχωρηθηκαν που ηρθαν ετσι τα πραγματα και δεν βολευαι αλλη ημερομηνια τεσπα λες και γω τους ειπα ξαφνικα οτι ειμαι εγκυος και δεν το ξεραν οποτε δεν μπορουσαν να το αλλαξουν. τωρα οτι εγινε εγινε απλα με στενοχωρησαν καποια πραγματα και ειπα να παρω και τη δικη σας γνωμη. ευχαριστω ολα τα κοριτσια για τις απαντησεις τους. να ειναι καλοφωτισμενο ακι γερο το μωρο ολα τα αλλα περνανε.

fouskitsa

fouskitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
etoile! έγραψε:
fouskitsa έγραψε:σορρυ που θα στο πω ετσι ξερα αλλα αν ο αντρας σου δε σκεφτεται οτι θα παει στη βαφτιση του 3ου παιδιου της αδερφης του 7 ωρες μακρυα και θα αφησει πισω ετοιμογεννη γυναικα και ενα παιδακι 1.5 ετους να την τυρραναει γιατι οπως και να το κανεις στον ενατο δεν εχεις και τρελες αντοχες τοτε εσυ αδικα σκας και στενοχωριεσαι.στον αντρα σου πρεπει να το πεις και οχι να τα κρατας μεσα σου.με ποια λογικη θα φυγει???εγω δεν το καταλαβαινω.γερο να ειναι το παιδακι που βαφτιζεται αλλα συγνωμη εμενα ο δικος μου βαζει πανω απο ολα και ολους την γυναικα του και το παιδι του!ακου εκει να σε αφησει και να φυγει???

Καλα, μη τα ισοπεδωνουμε ολα και τη στεναχωρουμε χωρις λογο. Οτι θελει να δει τη βαφτιση του παιδιου της αδερφης του σημαινει οτι τη γραφει;;; Στα λογια ολοι ωραια τα λεμε, αλλα ειλικρινα ειστε ολες σιγουρες οτι δε θα πηγαινατε στη βαφτιση του ανηψιου σας;;; Και ενταξει, εχει ενα παιδακι ακομα, αλλα για 1-2 μερες δε θα γινει και τιποτα, ειδικα αφου εχει και τους γονεις της. Αμα ηταν ναυτικος και ελειπε 6 μηνες τι θα γινοταν;;;;;
Μη τα βλεπουμε ολα τραγικα... Δε θα λειψει για 1 δεκαετια...
Και παντα εχουμε την απαιτηση να μας καταλαβαινουν οι αντρες μας... Εμεις αραγε τους καταλαβαινουμε ποτε;;;; scratch
πρωτον δεν εγραψα πουθενα οτι τη γραφει!δευτερον διαβασε οσα λεει η κοπελα και θα δεις οτι γενικα κατι τετοια σκηνικα να την αφηνει και να φευγει τα εχει ξανακανει και τριτον σορρυ που δε σου αρεσει η αποψη μου αλλα η κοπελα ζητησε την γνωμη μας.αν εσενα οταν με το καλο εισαι στις μερες σου ο αντρας σου σε αφησει να παει σε βαφτισια 7 ωρες μακρυα και δε σε νοιαζει τοτε σορρυ αλλα εμενα θα με ενοχλουσε!!!!!οποτε καλο ειναι να λεμε απλα την γνωμη μας και να μην κρινουμε την αποψη του αλλου

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Και εγώ το πιο πιθανον θα ήταν να πάω και εγώ μαζί -όπως ειπε και η Βάνια και το πολύ-πολύ να γεννούσα,χαχα! Ακόμα και αυτό να συμβεί όσο λείπει εκείνος θα χάσει! Ούτως ή άλλως ο ρόλος των αντρών στην γέννα δεν είναι απαραίτητος, δηλαδή γεννάς άνετα και χωρίς αυτόν... Αδικία της φύσης... Ενώ για να "πιάσεις" το παιδί χρειάζονται και οι δύο, γεννάς μόνη σου! Και τώρα πέρα απο την πλάκα, αν μόνο αυτό σε αγχώνει και δεν είσαι θυμωμένη με τον άντρα σου ή με την αδερφή του, μην φοβάσαι. Αν έχεις τους γονείς σου όλα καλά θα πάνε. Αν πάλι είσαι θυμωμένη συμφωνώ και εγώ πως καλά θα κάνεις να του μιλήσεις, ήρεμα. Με το καλό το δεύτερο μωράκι σας!

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μαρακι μου αν γεννουσα χτυπα ξυλο και ελειπε θα τον εδιωχνα απο το σπιτι οχι θα το επερνα χαλαρα.δεν ειναι θεμα αν κανει κατι ο αντρας στη γεννα αλλα τον θες διπλα σου αλλιως ποιος ο ρολος τους ας ζουσαμε με τους γονεις μας και ας βρισκαμε εναν αντρα να καναμε παιδι.την αλλη φορα που ελυψε επεσε το παιδι και μου ειπε η γιατρος αν δω καποια πραγματα να το παω στο νοσοκομειο ευτυχωςδε χρειαστεικε οκ θα ειχα τους δικους μου αλλα τι αν το κανω τον αντρα μου ηθελα. με ειχε πιασει πανικος ομως ευτυχως ολα καλα αν χρειαζοταν και πηγαιναμε στο νοσοκομειο και δεν εβρισκε τροπο αν ερθει παλι θα γινοταν χαμος γιατι δεν γινεται οι οικογενειες μας οι κοινωνικες εκδηλωσεις και τα χομπυ μας να ειναι πανω απο μενα απο τη στιγμη που μενω πισω με ενα παιδι και ειμαι και σε μια κατασταση. βεβαια πιστευω οτι ολα θα πανε καλα οποτε ηρεμισα λιγο γιατι και να ειμαι χαλια δεν βγαινει τιποτα ομως βγαζεις καποια συμπερασματα για τους ανθρωπους.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρία Σ. έγραψε:Μαρακι μου αν γεννουσα χτυπα ξυλο και ελειπε θα τον εδιωχνα απο το σπιτι οχι θα το επερνα χαλαρα.δεν ειναι θεμα αν κανει κατι ο αντρας στη γεννα αλλα τον θες διπλα σου αλλιως ποιος ο ρολος τους ας ζουσαμε με τους γονεις μας και ας βρισκαμε εναν αντρα να καναμε παιδι.την αλλη φορα που ελυψε επεσε το παιδι και μου ειπε η γιατρος αν δω καποια πραγματα να το παω στο νοσοκομειο ευτυχωςδε χρειαστεικε οκ θα ειχα τους δικους μου αλλα τι αν το κανω τον αντρα μου ηθελα. με ειχε πιασει πανικος ομως ευτυχως ολα καλα αν χρειαζοταν και πηγαιναμε στο νοσοκομειο και δεν εβρισκε τροπο αν ερθει παλι θα γινοταν χαμος γιατι δεν γινεται οι οικογενειες μας οι κοινωνικες εκδηλωσεις και τα χομπυ μας να ειναι πανω απο μενα απο τη στιγμη που μενω πισω με ενα παιδι και ειμαι και σε μια κατασταση. βεβαια πιστευω οτι ολα θα πανε καλα οποτε ηρεμισα λιγο γιατι και να ειμαι χαλια δεν βγαινει τιποτα ομως βγαζεις καποια συμπερασματα για τους ανθρωπους.

Koίτα εγώ νομίζω πως του τα έχεις μαζέψει εδώ και καιρό. Αν ο άντρας σου έδειχνε να συμμερίζεται τις ανησυχίες σου και τα άγχη σου και αν δεν είχε βάλει στο παρελθόν άλλες πρωτεραιότητες θα μπορούσες και εσύ αυτή την φορά να είσαι πιο χαλαρή και να σκέφτεσαι διαφορετικά. Δηλαδή αν στο παρελθόν δεν είχε κάνει το χόμπυ του και άλλα παρόμοια τα οποία ξέρεις εσύ, ίσως αυτό να σου φαινόταν λιγότερο τραγικό γιατί αφενώς θα μετρούσε η γνώμη σου και αφετέρου, με το παραμικρο που θα του έλεγες απο το τηλέφωνο θα ήξερες ότι θα έκανε τα αδύνατα δυνατά για να είναι πίσω. Όπως λες βγαζεις κάποια συμεράσματα για κάποιους ανθρώπους. Τώρα στην γέννα αναφέρθηκα αστειευόμενη και θα συνεχίσω λέγοντας πως τους γονείς μας δεν τους χρειαζόμαστε ούτε στην αρχή όταν πιάνουμε το παιδί με τον άντρα μας... πόσο μάλλον στην γέννα! Wink Εγώ προσωπικά οχι δεν χρειαζόμουν, δεν ανεχόμουν κανέναν δίπλα μου, χαχα! Ούτε τον άντρα μου! Καλά για την μάνα μου ούτε λόγος...

????????


Επισκέπτης
fouskitsa έγραψε:
etoile! έγραψε:
fouskitsa έγραψε:σορρυ που θα στο πω ετσι ξερα αλλα αν ο αντρας σου δε σκεφτεται οτι θα παει στη βαφτιση του 3ου παιδιου της αδερφης του 7 ωρες μακρυα και θα αφησει πισω ετοιμογεννη γυναικα και ενα παιδακι 1.5 ετους να την τυρραναει γιατι οπως και να το κανεις στον ενατο δεν εχεις και τρελες αντοχες τοτε εσυ αδικα σκας και στενοχωριεσαι.στον αντρα σου πρεπει να το πεις και οχι να τα κρατας μεσα σου.με ποια λογικη θα φυγει???εγω δεν το καταλαβαινω.γερο να ειναι το παιδακι που βαφτιζεται αλλα συγνωμη εμενα ο δικος μου βαζει πανω απο ολα και ολους την γυναικα του και το παιδι του!ακου εκει να σε αφησει και να φυγει???

Καλα, μη τα ισοπεδωνουμε ολα και τη στεναχωρουμε χωρις λογο. Οτι θελει να δει τη βαφτιση του παιδιου της αδερφης του σημαινει οτι τη γραφει;;; Στα λογια ολοι ωραια τα λεμε, αλλα ειλικρινα ειστε ολες σιγουρες οτι δε θα πηγαινατε στη βαφτιση του ανηψιου σας;;; Και ενταξει, εχει ενα παιδακι ακομα, αλλα για 1-2 μερες δε θα γινει και τιποτα, ειδικα αφου εχει και τους γονεις της. Αμα ηταν ναυτικος και ελειπε 6 μηνες τι θα γινοταν;;;;;
Μη τα βλεπουμε ολα τραγικα... Δε θα λειψει για 1 δεκαετια...
Και παντα εχουμε την απαιτηση να μας καταλαβαινουν οι αντρες μας... Εμεις αραγε τους καταλαβαινουμε ποτε;;;; scratch
πρωτον δεν εγραψα πουθενα οτι τη γραφει!δευτερον διαβασε οσα λεει η κοπελα και θα δεις οτι γενικα κατι τετοια σκηνικα να την αφηνει και να φευγει τα εχει ξανακανει και τριτον σορρυ που δε σου αρεσει η αποψη μου αλλα η κοπελα ζητησε την γνωμη μας.αν εσενα οταν με το καλο εισαι στις μερες σου ο αντρας σου σε αφησει να παει σε βαφτισια 7 ωρες μακρυα και δε σε νοιαζει τοτε σορρυ αλλα εμενα θα με ενοχλουσε!!!!!οποτε καλο ειναι να λεμε απλα την γνωμη μας και να μην κρινουμε την αποψη του αλλου

Βασικα εχεις πολλα νευρα χωρις λογο...
Δεν ειπα κατι κακο, αλλα μεσα σε ενα μηνυμα ισοπεδωσες τη σχεση της κοπελας,επειδη θα παει να δει το ανηψακι του και εκανες διαφημιση του αντρα σου, χωρις βεβαια να σου εχει συμβει κατι παρομοιο!! Ολοι στα λογια καλα τα λεμε!!! Επισης καποιες φορες καλο θα ηταν να μη ριχνουμε λαδι στη φωτια... Ειδικα οταν η κοπελα ειναι εγκυος....
Επισης δεν ειπα οτι ειναι και το καλυτερο να φυγει ουτε οτι θα χοροπηδουσα,αλλα καποιες φορες να σκεφτομαστε και τον αλλο. Και εσεις το ιδιο θα κανατε για τα ανηψια σας,πιστεψε με..

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εμενα μου ακουγεται παραλογο για εναν και μοναδικο λογο. το οτι ειναι της αδερφης του το παιδι και οτι οφειλει να ειναι εκει. αλλωστε για ποσο θα λειψει?τις υπολοιπες μερες δηλαδη ειναι ολη τη μερα μαζι σου?αφου θα εχεις και τους δικους σου κοντα μη στενοχωριεσαι χωρις λογο.

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγω παλι πηρα την γνωμη του αντρα μου που ειναι κι αυτος λιγο στον δικο του κοσμο και μου ειπε πως δεν υπηρχε περιπτωση να με αφεισει με ενα παιδι μες την τρελα και εγκυο σχεδον στο μηνα μου.... Ισως να φταιει και το οτι λογο ασκησης εχασε την γεννα μου και αυτο τον ποναει... δεν ξερω.... Επισης θα συμφωνησω με την ΜαριαΜ... Και επισης θα ηθελα να πω οτι καλο ειναι να σκεφτομαστε απο μονοι μας τους συντροφους μας ειτε ειναι ο αντρας μας ειτε ειναι η γυναικα μας και ναι, ΑΠΑΙΤΩ να με σκεφτεται και να με υπολογιζει σαν ανθρωπο... αλλιως ας μην με παντρευοταν κι ας εμενα με τους γονεις μου... ή και μονη μου...

bouboulina

bouboulina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
TΟΥΡΤΙΤΣΑ έγραψε:
Μαρία Σ. έγραψε:ισως να με πειραζει και το γεγονος που το καναν αυτη τη στιγμη που ξερουν οτι εγω δεν μπορω αν παω.και εμεις παντα τα αλλαζουμε ολα για αυτους. αν ηταν πρωτο παιδι οκ δεν θα ελεγα τιποτα ομως εχουπε παει σε τοσες βαφτισεις αυτη ισως να μπορουσε να την αποφυγει αφου τα πραγματα ειναι ετσι. αν τον σκεφτοταν δεν θα το κανανα τωρα αλλα εστω και λιγο νωριτερα που δεν θα ειμασταν οριακα.
δεν εχω διαβασει ολες τις απαντησεις αλλα θελω να σου πω οτι συμφωνω μαζι σου και διαφωνω με την λιτσακος(sorry κιολας).μπορουσαν να κανονισουν την βαφτιση πιο πριν 'η μετα να ειστε πιο ανετοι.μου εχει συμβει και εμενα το ιδιο.περυσι με ΠΗΤ 31 μαιου η κουνιαδα μου βαφτιζε τα πρωτα(διδυμα)παιδια της και εκανε την βαφτιση 30 μαιου.εννοειτε οτι δεν πηγε,ειμασταν ακι αρκετα μακρια.και ημουν και εγω στην ιδια κατασταση με ενα μικρο ακομα στο σπιτι.δεν φταιω εγω.ας προσεχαν.


Νομίζω ότι περισσότερο έχεις στεναχωρηθεί γιατί πιστεύεις ότι το έκανε επίτηδες τώρα για να πάει ο αδερφός της μόνος του και εσύ να μην είσαι. Δεν ξέρω τί σχέσεις έχετε με την κουνιάδα σου αλλά για να το νιώθεις έτσι πολύ πιθανόν να έχεις δίκιο.
Αν όντως ήθελε να είσαι θα το έκανε νωρίτερα,δεδομένου ότι και εσείς τους ρωτάτε πριν κάνετε κάτι. Ήξερε πολύ καιρό πριν το κανονίσει ότι θα είσαι στο μήνα σου.
Μην σκας όμως!!! Δεν κάνει στην κατάστασή σου!
Αν θες να της τη σπάσεις και δε θες να πάει μόνος του, άσε το άλλο παιδάκι στους γονείς σου και πήγαινε μαζί. Θα είσαι εκεί,ενώ δε σε υπολογίζανε και θα κάτσετε και μόνο μια μέρα. Wink
Και εμένα η μέλλουσα συννυφάδα μου,ενώ το συζητούσαν για μήνες κανόνισε τους αρραβώνες της 2 εβδομάδες πριν την τελική μου ημερομηνία τοκετού,και τους είχαμε πει επίσης ότι μας έλεγε ο γιατρός ότι δε θα τον πάρει όλο το μήνα η μικρή γιατί είναι πολύ χαμηλά. Δηλαδή το κανόνισε ακριβώς τη βδομάδα που περίμενε ότι θα γεννήσω. Τυχαίο??? Δε νομίζω! Και μετά θα έφευγαν και ταξίδι μια εβδομάδα,να είναι σίγουρη ότι δε θα είναι εδώ στη γέννα. Και της ξέφυγε κιόλας, "αν δεν μπορέσεις,δεν σε παρεξηγούμε,καταλαβαίνουμε "
Προφανώς (από ζήλεια??) δεν ήθελε να είμαι στους αρραβώνες της, ούτε να έρθει να με δει στο μαιευτήριο. Στεναχωρήθηκα αλλά δεν είπα τίποτα. Να σκεφτείς ότι εγώ θεωρούσα ότι τα πηγαίναμε καλά. Βέβαια δεν της βγήκε,γιατί και στους αρραβώνες πήγα και γέννησα αφού γύρισαν από το ταξίδι. Και ήρθε να με δει στο μαιευτήριο ντυμένη με στρετσ μίνι φόρεμα και εικοσάποντο τακούνι,αυτή που συνήθως ντύνεται με ένα τζην. ταξιδι συζύγου, ειμαι τοσο παραλογη??? - Σελίδα 2 966307 Ζήλεια, ψώρα..!!!
Να πας μαζί με τον άντρα σου!

bouboulina

bouboulina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
...και κάτι ακόμα.
Το πιο σημαντικό είναι να μην στεναχωριέσαι στην κατάστασή σου!!!
Αν δεν μπορείς να πας μαζί... (για τον ποιοδήποτε λόγο) μίλησε με τον άντρα σου. Να του πεις με ωραίο τρόπο και εμμέσως ότι ενώ εσύ πάντα την υπολογίζεις την αδερφή του, αυτή δεν σε σκέφτηκε. Και λυπάσαι που δε μπορείτε να πάτε μαζί όπως θα έπρεπε. Και τις ανησυχίες σου που θέλει να σε αφήσει και να πάει.
Σημασία έχει να ξέρει πώς νιώθεις και όχι το αν τελικά θα πάει.
Αν τελικά πάει θα σκέφτεται τουλάχιστον εσένα,που στεναχωριέσαι Crying or Very sad , που όπως δεν τα κανόνισαν καλά δεν μπορείς να είσαι μαζί του και κουράζεσαι και είσαι μόνη. Και θα γυρίσει γρήγορα. Χα!
Εξάλλου έχεις και τους γονείς σου,δε θα είσαι μόνη σου. Μην ανησυχείς,δε θα συμβεί τίποτα.
Με το καλό το μωράκι σου!!! Αυτό είναι το σημαντικό. Να είσαι χαρούμενη και να μην σκας για καμμία και τίποτα.
ταξιδι συζύγου, ειμαι τοσο παραλογη??? - Σελίδα 2 417472 ταξιδι συζύγου, ειμαι τοσο παραλογη??? - Σελίδα 2 417472 ταξιδι συζύγου, ειμαι τοσο παραλογη??? - Σελίδα 2 417472

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλησπερα κοριτσια τελικα οπως ειπα και χθες ο αντρας μου πηγε η βαφτιση εγινε αλλα του καναν ενα χουνερι που θα το θυμαται καλα να παθει για να καταλαβει ποσο γραμμενο τον εχουν και οτι δεν τον υπολογιζουν καθολου βεβαια δεν ειπα τιποτα και αν κρατηθω δεν θα πω τιποτα ουτε οταν γυρισει. οπως ειπες μαρακι μπορει αν τα εχω μαζεμενα γιατι αν ηθελε να παει τωρα δεν επρεπε να φυγει παλι πριν ενα μηνα βασικα αυτος θελει να τα κανει ολα οπως θελει ενω εγω να μενω πισω με το μωρο. και αν πω και κατι μου απαντα εσυ εχεις διπλα τους δικους σου. οσο για την κοπελα που ειπε οτι οταν παει στη δουλεια πως με αφηνει!!!! η δουλεια απο το σπιτι μας απεχει 5 λεπτα οποτε δεν το συζητω!!! αλλα και παλι οπως ειπα πριν αν η βαφτιση που επρεπε να παει ηταν 2 ωρες αποσταση δνε θα ελεγα τιποτα ομως 7 ειναι παρα πολλες για να ειναι εκει οταν τον χρειαζομαι. η ψυχολογια μου ειναι χαλια λογω της κλεισουρας και του τρεξιματος ομως δεν μπορω να κανω κατι γιατι αυτος πρεπει παντα να παει καπου και αν πω κατι θα απαντησει οτι και αυτος ειναι πιεσμενος και οτι τον κοβω απο την οικογενεια του!!!!αντε να δω ποτε θα κανω το μπαμ.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις