Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
13 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 13 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

rdk


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπερα σε ολους!!!!Τι καλησπερα καλημερα μαλλον!!!Η κορη μου ειναι τεσσαρων χρονων και εχει αστιγματισμο 3 και 2,5!!!Ο γιατρος μας ειπε να τα βαλει τα γυαλια οταν παει σχολειο δηλαδη προνηπια!!! Της τα βαζω με το ζορι στο σπιτι για να τα συνηθισει.Στο σχολειο δεν τα φοραμε ακομη γιατι φοβομουν τις αντιδρασεις της επειδη στην αρχη εκλαιγε και δεν ηθελε να παει!! Τωρα που θα τα βαλει σε λιγο καιρο το εχω πολυ αγχος!!!!Τι να κανω;Πως να της μιλησω γι αυτο;Τι να κανω για να αγαπησει τα γυαλια της και να μην τα αποχωριζεται

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δοκίμασε να της μιλήσεις να της πεις ότι έχει πολύ ωραία μάτια και όταν μεγαλώσει όλοι θα κοιτάνε αυτό το υπέροχο βλέμμα το οποίο είναι κρίμα να μην το βοηθήσουμε να είναι ακόμα πιο φωτεινό .Κοίταξε ο σκελετός να είναι καλόγουστος πηγαίνετε μαζί να τα αγοράσει να επιλέξει και μπορείς να φτιάξεις και εσύ ένα ζευγάρι αν δεν έχει πρόβλημα φτιάξε σε ένα απλό σκελετό με 2 απλά τζάμια να της δείξεις ότι και εσυ φοράς . Θα τα αποδεχτεί απλά θέλει δουλίτσα . Καλή επιτυχία

rdk


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
βανια έγραψε:Δοκίμασε να της μιλήσεις να της πεις ότι έχει πολύ ωραία μάτια και όταν μεγαλώσει όλοι θα κοιτάνε αυτό το υπέροχο βλέμμα το οποίο είναι κρίμα να μην το βοηθήσουμε να είναι ακόμα πιο φωτεινό .Κοίταξε ο σκελετός να είναι καλόγουστος πηγαίνετε μαζί να τα αγοράσει να επιλέξει και μπορείς να φτιάξεις και εσύ ένα ζευγάρι αν δεν έχει πρόβλημα φτιάξε σε ένα απλό σκελετό με 2 απλά τζάμια να της δείξεις ότι και εσυ φοράς . Θα τα αποδεχτεί απλά θέλει δουλίτσα . Καλή επιτυχία

ευχαριστω πολυ να εισαι καλα!!!!Τα εχουμε παρει τα γυαλακια και ειναι οντως πολυ καλογουστα με ροζ σκελετο!!!Της πανε πολυ!!!Δεν τα εχει συνηθισει ακομη και επειδη ειναι υπερκινητικο παιδι αυτο με ανυσηχει λιγο στο σχολειο, να μην τα ριχνει να μην χτυπησει και πολλα αλλα!!Λεω να της τα φορεσω στο σχολειο οταν χαλασει ο καιρος και δεν βγαινουν εξω διαλλειμα για να τα αποδεχτει πιο γρηγορα γιατι διαφορετικα θα τα βγαζει!!!

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μια φίλη μου επειδή ο γιος της έχει υπερομετρια άσε πολύ τρέξιμο χειρουργία ασε και επειδή ο μικρός παιζει και μπάσκετ της έφτοιαξε ειδικά με τζάμι και σκελετό που δεν σπάει .

rdk


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
βανια έγραψε:Μια φίλη μου επειδή ο γιος της έχει υπερομετρια άσε πολύ τρέξιμο χειρουργία ασε και επειδή ο μικρός παιζει και μπάσκετ της έφτοιαξε ειδικά με τζάμι και σκελετό που δεν σπάει .


ναι ε;ενδιαφερον!!!!την επομενη φορα και εγω πρεπει να το κοιταξω και να το ψαξω καλυτερα αν και ο γιατρος που πηγαμε ειναι κορυφη στην βορεια ελλαδα!!!

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αυτό μπορείς να το κάνεις ως εξής :να πας σε ένα κατάστημα οπτικών να δώσεις τους βαθμούς και να στο φτιάξουν βέβαια καλό είναι να στα έγραφαν με το ταμείο σου να γλίτωνες κάποια χρήματα . Ευχομαι όλα καλά και καλώς ηρθες στο φορουμ

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημέρα,απ'όσο θυμάμαι ο ασθιγματισμός δεν είναι τόσο "ενοχλητικός" όσο η μυωπία.Τον σκελετό,απ'ότι διάβασα,φρόντισες να τον διαλέξετε ομορφούλικο,οπότε μπορείς να την αφήσεις να φοράει τα γυαλάκια μόνο στην τάξη και στα διαλείμματα να τα βγάζει.
Στο λέω αυτό γιατί σαν παιδάκι δημοτικού,είχα μυωπία και μόνο αυτό με δελέασε να φοράω τα γυαλάκια μου.
Επίσης μου έλεγε η μαμά μου ότι δεν θα τα φοράω για πάντα...όπως κι έγινε...αφού λίγα χρόνια πριν έκανα λέιζερ!!!!!!!!
Να σου ζήσει η μικρή και καλή πρόοδο!!!
Και να θυμάσαι...όχι πίεση σ'αυτό το θέμα...γιατί πολλά παιδάκια ντρέπονται και θέλουν τον χρόνο τους!!!!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλησπερα..

εμεις στην αρχη δεν τα θελαμε καθολου και μαλλον δεν ξερουν πως να τα χειριστουν...τον πρωτο καιρο αλλαζαμε σκελετο καθε μηνα τουλαχιστον γιατι της σπαγανε κλπ...και σχολειο πολλα παιδακι μπορει να της τα παρουν η στο παιχνιδι να χαλασουν...καλο ειναι να εχεις και εφεδρικα γιατι αν πχ σπασει ο σκελετος αργει να φιαξει.

απο την αλλη φοραει αλλος γιαλια στο σπιτι ??καλο θα ηταν να βλεπει και αλλους...επισης μολις καταλαβει πως βλεπει καλυτερα θα τα θελει και μονη της....

εγω της ελεγα τι ωραια που ταιριαζουν με τα ρουχα της ..(ολα ροζ και εμεις)κλπ...

οπως και να εχει χρειαζεται λιγο χρονο για να συνηθισει και το πρακτικο μερος..βαλε ..βγαλε...ασε που οταν λερωθουν δεν βλεπουν και δεν ξερουν γιατι οποτε εκνευριζονται..φροντισε να τα καθαριζεις συχνα οσο ειναι σπιτι

ολα καλα θα πανε !!

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Θα σου έλεγα και εγώ αυτό που είπε η Βάνια. Αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα φτιάξε και εσύ ένα ζευγάρι και φορέστε τα μαζί. Ίσως επηρρεαστεί θετικά.

Όσο για το αν σπάνε, θα σου πω το εξής. Έχω μυωπία και αστιγματισμό από το λύκειο, (καταραμένο διάβασμα) και επειδή έχω ένα περίεργο κόλλημα με τα μάτια μου, δεν μπορώ να βάλω φακούς επαφής. Έχω και αρκετή μυωπία και δεν βλέπω την τύφλα μου! Χαχαχαχα! Οπότε τα γυαλιά μου έχουν γίνει η προέκταση του εαυτού μου! Επειδή όμως είμαι και λίγο ξεχασιάρα τα παρατούσα από εδώ και από εκεί. Έχω καθίσει πολλές φορές πάνω τους, μου έχουν πέσει άπειρες φορές κ.ο.κ! Ένα πράγμα με έχει σώσει λοιπόν! Πλαστικοί φακοί! Δεν παθαίνουν τίποτα! Είναι και πιο οικονομικοί από ό,τι οι κρυστάλλινοι. Όσο για το σκελετό, δεν παθαίνει εύκολα κάτι, μην ανησυχείς. Το πολύ πολύ να στραβώσει αλλά φτιάχνεται αμέσως και ανέξοδα σε κατάστημα οπτικών. Θέλει πολλή προσπάθεια για να σπάσει! Τουλάχιστον εμένα μια φορά μου έχει τύχει στα τόσα χρόνια που φοράω γυαλιά και αυτό γιατί τα πάτησα. Embarassed Embarassed

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γεια σου και από εμένα!

Να σε ρωτήσω, εσύ φορούσες γυαλιά μικρή; Εγώ όχι και "ζήλευα" τα παιδάκια που φορουσαν γιατί μου άρεσαν! Μπορεί λοιπον να εκπλαγείς θετικά την πρώτη φορά που θα της τα δώσεις να τα φορέσει στο σχολείο! Αν ακούσει θετικά σχόλεια απο τις φίλες της δεν θα τα βγάζει ούτε στον υπνο της μετά, χιχιχι!

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:Γεια σου και από εμένα!

Να σε ρωτήσω, εσύ φορούσες γυαλιά μικρή; Εγώ όχι και "ζήλευα" τα παιδάκια που φορουσαν γιατί μου άρεσαν! Μπορεί λοιπον να εκπλαγείς θετικά την πρώτη φορά που θα της τα δώσεις να τα φορέσει στο σχολείο! Αν ακούσει θετικά σχόλεια απο τις φίλες της δεν θα τα βγάζει ούτε στον υπνο της μετά, χιχιχι!


Συμφωνώ! Όταν ήμουν στο δημοτικό κι εγώ ζήλευα όλα τα παιδιά που φορούσαν γυαλιά και κάθε λίγο και λιγάκι έλεγα πως δε βλέπω (ψέματα) για να με πάνε στον οφθαλμίατρο μήπως και μου δώσει γυαλιά! Στο τέλος δε με πίστευαν! Έφτασα τρίτη γυμνασίου και τότε πραγματικά δεν έβλεπα αλλά δεν με πίστευε κανείς φυσικά!! Δοκίμασε αυτό που λέει η Μαρία, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα δεις αποτελέσματα!

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν έχω διαβάσει όλα τα σχόλια
θα σου πω μόνο πως εγώ φόρεσα γυαλιά στην Τετάρτη δημοτικού και δεν είχα κανένα πρόβλημα ποτέ. κανείς ποτέ δεν με κοροϊδεψε για τα γυαλιά μου.
δεν το έκαναν θέμα οι δικοί μου όταν το ανακαλύψαμε καθόλου. απλά πήγαμε στα οπτικά, τα διάλεξα, τα φόρεσα και τα ξαναεβγαλα όταν αγόρασα φακούς στο λύκειο.
think possitive, think pink! Η κορη μου αρνειται να φορεσει τα γυαλια της!!!!! 417472

rdk


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
βανια έγραψε:Αυτό μπορείς να το κάνεις ως εξής :να πας σε ένα κατάστημα οπτικών να δώσεις τους βαθμούς και να στο φτιάξουν βέβαια καλό είναι να στα έγραφαν με το ταμείο σου να γλίτωνες κάποια χρήματα . Ευχομαι όλα καλά και καλώς ηρθες στο φορουμ

ευχριστω πολυ Βανια!!!!Και για τις συμβουλες σου και για το καλοσωρισμα!!!Ειναι η πρωτη φορα που συμμετεχω σε κατι τετοιο και μου αρεσει πολυ!!!Δεν ξερω ακομη τα κατοτοπια του forum αλλα θα με βοηθησετε και εσεις φανταζομαι να εξοικιωθω!!!

rdk


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
αλικακι έγραψε:Καλημέρα,απ'όσο θυμάμαι ο ασθιγματισμός δεν είναι τόσο "ενοχλητικός" όσο η μυωπία.Τον σκελετό,απ'ότι διάβασα,φρόντισες να τον διαλέξετε ομορφούλικο,οπότε μπορείς να την αφήσεις να φοράει τα γυαλάκια μόνο στην τάξη και στα διαλείμματα να τα βγάζει.
Στο λέω αυτό γιατί σαν παιδάκι δημοτικού,είχα μυωπία και μόνο αυτό με δελέασε να φοράω τα γυαλάκια μου.
Επίσης μου έλεγε η μαμά μου ότι δεν θα τα φοράω για πάντα...όπως κι έγινε...αφού λίγα χρόνια πριν έκανα λέιζερ!!!!!!!!
Να σου ζήσει η μικρή και καλή πρόοδο!!!
Και να θυμάσαι...όχι πίεση σ'αυτό το θέμα...γιατί πολλά παιδάκια ντρέπονται και θέλουν τον χρόνο τους!!!!




Ευχαριστω πολυ να εισαι καλα!!!Ναι και εγω το σκεφτηκα για τα διαλλειματα να μην τα φοραει αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι αυτο εφικτο γιατι ειναι προνηπια και μεσα στη ταξη ειναι 20 παιδια ποιο να πρωτοπροσεξει η νηπιαγωγος;Θα δειξει!!Δεν θα την πιεσω εχεις δικιο θα εχω αντιστροφα αποτελεσματα!!Θελω να σε ρωτησω για το λειζερ που λες απο ποια ηλικια μπορει καποιος να το κανει;Διορθωνεις και τον αστιγματισμο με αυτον τον τροπο;

rdk


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
[quote="bou-boukitsa"]καλησπερα..

εμεις στην αρχη δεν τα θελαμε καθολου και μαλλον δεν ξερουν πως να τα χειριστουν...τον πρωτο καιρο αλλαζαμε σκελετο καθε μηνα τουλαχιστον γιατι της σπαγανε κλπ...και σχολειο πολλα παιδακι μπορει να της τα παρουν η στο παιχνιδι να χαλασουν...καλο ειναι να εχεις και εφεδρικα γιατι αν πχ σπασει ο σκελετος αργει να φιαξει.

απο την αλλη φοραει αλλος γιαλια στο σπιτι ??καλο θα ηταν να βλεπει και αλλους...επισης μολις καταλαβει πως βλεπει καλυτερα θα τα θελει και μονη της....

εγω της ελεγα τι ωραια που ταιριαζουν με τα ρουχα της ..(ολα ροζ και εμεις)κλπ...

οπως και να εχει χρειαζεται λιγο χρονο για να συνηθισει και το πρακτικο μερος..βαλε ..βγαλε...ασε που οταν λερωθουν δεν βλεπουν και δεν ξερουν γιατι οποτε εκνευριζονται..φροντισε να τα καθαριζεις συχνα οσο ειναι σπιτι

ολα καλα θα πανε !![/quo

Γεια σου bou boukitsa!!!Δεν φοραει κανεις απο την οικογενεια γυαλια μονο η ξαδεφουλα της που ειναι 13 χροων και της εχει πολυ αδυναμια,παλι καλα γιατι αλλιως δεν θα τα φορουσε καθολου!!Της ητανε δηλαδη και οικεια σαν εικονα με το να βλεπει συνεχεια την ξαδερφη της!!Στο σπιτι την προσεχω πολυ ποτε τα βγαζει προσεκτικα ποτε τα πεταει της τα καθαριζω παντως πολυ συχνα λερωνονται πολυ ευκολα οπως ξερεις!!!Τωρα στο σχολειο ειμαι περιεργη τι θα κανει και πως θα τα βγαζει ειμαι σιγουρη οτι καθε μερα θα ειναι και μια εκπληξη!!!

rdk


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
elena25 έγραψε:Θα σου έλεγα και εγώ αυτό που είπε η Βάνια. Αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα φτιάξε και εσύ ένα ζευγάρι και φορέστε τα μαζί. Ίσως επηρρεαστεί θετικά.

Όσο για το αν σπάνε, θα σου πω το εξής. Έχω μυωπία και αστιγματισμό από το λύκειο, (καταραμένο διάβασμα) και επειδή έχω ένα περίεργο κόλλημα με τα μάτια μου, δεν μπορώ να βάλω φακούς επαφής. Έχω και αρκετή μυωπία και δεν βλέπω την τύφλα μου! Χαχαχαχα! Οπότε τα γυαλιά μου έχουν γίνει η προέκταση του εαυτού μου! Επειδή όμως είμαι και λίγο ξεχασιάρα τα παρατούσα από εδώ και από εκεί. Έχω καθίσει πολλές φορές πάνω τους, μου έχουν πέσει άπειρες φορές κ.ο.κ! Ένα πράγμα με έχει σώσει λοιπόν! Πλαστικοί φακοί! Δεν παθαίνουν τίποτα! Είναι και πιο οικονομικοί από ό,τι οι κρυστάλλινοι. Όσο για το σκελετό, δεν παθαίνει εύκολα κάτι, μην ανησυχείς. Το πολύ πολύ να στραβώσει αλλά φτιάχνεται αμέσως και ανέξοδα σε κατάστημα οπτικών. Θέλει πολλή προσπάθεια για να σπάσει! Τουλάχιστον εμένα μια φορά μου έχει τύχει στα τόσα χρόνια που φοράω γυαλιά και αυτό γιατί τα πάτησα. Embarassed Embarassed

Γεια σου Ελενα!!ναι ο σκελετος απο οτι καταλαβα και εγω ειναι πολυ ανθεκτικος!!Της πηρα κοκκαλινο δεν ξερω κατα ποσο και αν ειναι καλυτερος απο τον μεταλλικο οσον αφορα την ηλικια της!!Ολες μου οι φιλες εχουν μυωπια ολες !!και φορανε φακους επαφης δεν εχουν προβλημα, τωρα για την μικρη οταν μεγαλωσει δεν ξερω θα δουμε τι της αρεσει!Το περιεργο ειναι οτι στην οικογενεια κανεις δεν εχει καποιο προβλημα με την οραση του!!Ενταξει δεν ειναι και κατι σοβαρο υπαρχουν πολυ σοβαροτερα προβληματα που δυστυχως αντιμετωπιζουν μικρα παιδακια!!Ας μην ειμαι αχαριστη , θα τα συνηθισει που θα παει!!

rdk


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
MariaM έγραψε:Γεια σου και από εμένα!

Να σε ρωτήσω, εσύ φορούσες γυαλιά μικρή; Εγώ όχι και "ζήλευα" τα παιδάκια που φορουσαν γιατί μου άρεσαν! Μπορεί λοιπον να εκπλαγείς θετικά την πρώτη φορά που θα της τα δώσεις να τα φορέσει στο σχολείο! Αν ακούσει θετικά σχόλεια απο τις φίλες της δεν θα τα βγάζει ούτε στον υπνο της μετά, χιχιχι!

Γεια σου Μαρια!!Αυτη την εκδοχη δεν την ειχα σκεφτει!!!Μπορει!!Παντως στην ταξη της ειναι αλλο ενα κοριτσακι που φοραει σχεδον τον ιδιο σκελετο σε κοκκινο!!Οποτε παω να την παρω ειναι ολο κοντα της το κοριτσακι αυτο, αν θα της τα βαλω κι ολας κατι μου λεει οτι θα γινουν και κολλητες!!Μακαρι να εχει θετικες αντιδρασεις!!!απο το στομα σου..............

rdk


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
florentiab έγραψε:δεν έχω διαβάσει όλα τα σχόλια
θα σου πω μόνο πως εγώ φόρεσα γυαλιά στην Τετάρτη δημοτικού και δεν είχα κανένα πρόβλημα ποτέ. κανείς ποτέ δεν με κοροϊδεψε για τα γυαλιά μου.
δεν το έκαναν θέμα οι δικοί μου όταν το ανακαλύψαμε καθόλου. απλά πήγαμε στα οπτικά, τα διάλεξα, τα φόρεσα και τα ξαναεβγαλα όταν αγόρασα φακούς στο λύκειο.
think possitive, think pink! Η κορη μου αρνειται να φορεσει τα γυαλια της!!!!! 417472
Ναι ενταξει δεν πιστευω και εγω σε τοση μικρη ηλικια να την κοροιδεψουν αλλωστε ειναι τοσο χαριτωμενη με αυτα και ειναι και τα ιδια πολυ γουστοζικα!!!Απλα ανυσηχω για το παιχνιδι γιατι και στην αυλη οταν βγαινει στο σπιτι μας δεν της τα φοραω απο οτι μου προτεινε και ο γιατρος της!!Ειναι ακομη πολυ μικρη βλεπεις!!!Θα δειξει!!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="rdk"]
bou-boukitsa έγραψε:καλησπερα..

εμεις στην αρχη δεν τα θελαμε καθολου και μαλλον δεν ξερουν πως να τα χειριστουν...τον πρωτο καιρο αλλαζαμε σκελετο καθε μηνα τουλαχιστον γιατι της σπαγανε κλπ...και σχολειο πολλα παιδακι μπορει να της τα παρουν η στο παιχνιδι να χαλασουν...καλο ειναι να εχεις και εφεδρικα γιατι αν πχ σπασει ο σκελετος αργει να φιαξει.

απο την αλλη φοραει αλλος γιαλια στο σπιτι ??καλο θα ηταν να βλεπει και αλλους...επισης μολις καταλαβει πως βλεπει καλυτερα θα τα θελει και μονη της....

εγω της ελεγα τι ωραια που ταιριαζουν με τα ρουχα της ..(ολα ροζ και εμεις)κλπ...

οπως και να εχει χρειαζεται λιγο χρονο για να συνηθισει και το πρακτικο μερος..βαλε ..βγαλε...ασε που οταν λερωθουν δεν βλεπουν και δεν ξερουν γιατι οποτε εκνευριζονται..φροντισε να τα καθαριζεις συχνα οσο ειναι σπιτι

ολα καλα θα πανε !![/quo

Γεια σου bou boukitsa!!!Δεν φοραει κανεις απο την οικογενεια γυαλια μονο η ξαδεφουλα της που ειναι 13 χροων και της εχει πολυ αδυναμια,παλι καλα γιατι αλλιως δεν θα τα φορουσε καθολου!!Της ητανε δηλαδη και οικεια σαν εικονα με το να βλεπει συνεχεια την ξαδερφη της!!Στο σπιτι την προσεχω πολυ ποτε τα βγαζει προσεκτικα ποτε τα πεταει της τα καθαριζω παντως πολυ συχνα λερωνονται πολυ ευκολα οπως ξερεις!!!Τωρα στο σχολειο ειμαι περιεργη τι θα κανει και πως θα τα βγαζει ειμαι σιγουρη οτι καθε μερα θα ειναι και μια εκπληξη!!!


εμένα οταν τα εβαλε ηταν 2...φαντασου ποσο δυσκολο ηταν να καταλαβει...πηρε πολυ καιρο για να μαθει να τα φοραει ολη μερα...τωρα ειναι 5 και πλεον τα εχει συνηθισει..σπανιως τα βγαζει...κυριως αν της τα παρουν πιο μικρα παιδακια ..
να πεις και στην δασκαλα οως μολις τα εβαλε να το εχει υποψην..εχει ευθυνη και αυτη μην νομιζεις...τωρα για την αυλη που λες μου κανει εντυπωση που σου ειπε ο γιατρος να τα βγαζεις...γιατι τοτε πως θα μαθει ...εμενα μου ειχε πει το αντιθετο..σπιτι που την επιβλεπω να μην τα βγαζει ποτε!!
α..επίσης μου ειχε πει πως με τον αστιγματισμο χανουν λιγο το περιγραμμα των πραγματων..δεν το βλεπουν καλα..οποτε για ασφαλεια στην παιδικη χαρα κλπ καλο ειναι να τα φοραει παντα..

phoenix


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εχω δει πολλα παιδακια στις κουνιες με γυαλακια και στο σχολειο και θελω να πω πως πλεον εχουν ωραιους σκελετους κ εγω μικρη φορεσα γυαλια και ετρωγα κοροιδια γιατι τοτε ειχαμε κατι πατομπουκαλα .Θα τα συνηθισει κ αν καποιος την κοροιδεψει εσυ θα της πεις ρε παιδι μου 2 λογακια

στην τεταρτη εβαλα κ εγω γυαλια και ειχα ριξει κλαμα γιατι δε θα με αγαπουσε πια ο Λαμπροοοοοοος αρε Λαμπρο...τωρα φοραω τα γυαλια μου και γουσταρω τους φακους τους εχω μονο για θαλασα δεν τους αντεχω

μια χαρα θα τα πατε ειναι καιγ οητεια
αμεεεεεε

rdk


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
[quote="bou-boukitsa"]
rdk έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:καλησπερα..

εμεις στην αρχη δεν τα θελαμε καθολου και μαλλον δεν ξερουν πως να τα χειριστουν...τον πρωτο καιρο αλλαζαμε σκελετο καθε μηνα τουλαχιστον γιατι της σπαγανε κλπ...και σχολειο πολλα παιδακι μπορει να της τα παρουν η στο παιχνιδι να χαλασουν...καλο ειναι να εχεις και εφεδρικα γιατι αν πχ σπασει ο σκελετος αργει να φιαξει.

απο την αλλη φοραει αλλος γιαλια στο σπιτι ??καλο θα ηταν να βλεπει και αλλους...επισης μολις καταλαβει πως βλεπει καλυτερα θα τα θελει και μονη της....

εγω της ελεγα τι ωραια που ταιριαζουν με τα ρουχα της ..(ολα ροζ και εμεις)κλπ...

οπως και να εχει χρειαζεται λιγο χρονο για να συνηθισει και το πρακτικο μερος..βαλε ..βγαλε...ασε που οταν λερωθουν δεν βλεπουν και δεν ξερουν γιατι οποτε εκνευριζονται..φροντισε να τα καθαριζεις συχνα οσο ειναι σπιτι

ολα καλα θα πανε !![/quo

Γεια σου bou boukitsa!!!Δεν φοραει κανεις απο την οικογενεια γυαλια μονο η ξαδεφουλα της που ειναι 13 χροων και της εχει πολυ αδυναμια,παλι καλα γιατι αλλιως δεν θα τα φορουσε καθολου!!Της ητανε δηλαδη και οικεια σαν εικονα με το να βλεπει συνεχεια την ξαδερφη της!!Στο σπιτι την προσεχω πολυ ποτε τα βγαζει προσεκτικα ποτε τα πεταει της τα καθαριζω παντως πολυ συχνα λερωνονται πολυ ευκολα οπως ξερεις!!!Τωρα στο σχολειο ειμαι περιεργη τι θα κανει και πως θα τα βγαζει ειμαι σιγουρη οτι καθε μερα θα ειναι και μια εκπληξη!!!


εμένα οταν τα εβαλε ηταν 2...φαντασου ποσο δυσκολο ηταν να καταλαβει...πηρε πολυ καιρο για να μαθει να τα φοραει ολη μερα...τωρα ειναι 5 και πλεον τα εχει συνηθισει..σπανιως τα βγαζει...κυριως αν της τα παρουν πιο μικρα παιδακια ..
να πεις και στην δασκαλα οως μολις τα εβαλε να το εχει υποψην..εχει ευθυνη και αυτη μην νομιζεις...τωρα για την αυλη που λες μου κανει εντυπωση που σου ειπε ο γιατρος να τα βγαζεις...γιατι τοτε πως θα μαθει ...εμενα μου ειχε πει το αντιθετο..σπιτι που την επιβλεπω να μην τα βγαζει ποτε!!
α..επίσης μου ειχε πει πως με τον αστιγματισμο χανουν λιγο το περιγραμμα των πραγματων..δεν το βλεπουν καλα..οποτε για ασφαλεια στην παιδικη χαρα κλπ καλο ειναι να τα φοραει παντα..
Γεια σου bou boukitsa!!!Ο γιατρος μας μας ειπε τωρα που ειναι αρχη μεχρι να τα συνηθισει να τα φοραει στην τηλεοραση και στο σχολειο εννοειται αλλα οχι στο παιχνιδι επειδη ειναι και πολυ δραστηρια!!!!Τωρα οσο για το διαλλειμα του σχολειου εχεις δικιο πρεπει τελικα να τα φοραει για να καταλαβει οτι ειναι και μερος της καθημερινοτητας της πια!!ευχαριστω για τις συμβουλες σου!!!

rdk


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
phoenix έγραψε:εχω δει πολλα παιδακια στις κουνιες με γυαλακια και στο σχολειο και θελω να πω πως πλεον εχουν ωραιους σκελετους κ εγω μικρη φορεσα γυαλια και ετρωγα κοροιδια γιατι τοτε ειχαμε κατι πατομπουκαλα .Θα τα συνηθισει κ αν καποιος την κοροιδεψει εσυ θα της πεις ρε παιδι μου 2 λογακια

στην τεταρτη εβαλα κ εγω γυαλια και ειχα ριξει κλαμα γιατι δε θα με αγαπουσε πια ο Λαμπροοοοοοος αρε Λαμπρο...τωρα φοραω τα γυαλια μου και γουσταρω τους φακους τους εχω μονο για θαλασα δεν τους αντεχω

Ναι οντως τωρα υπαρχουν πολυ ωραιοι σκελετοι εμεις εχουμε ροζ κοκκαλινους!!Της πανε πολυ ειναι χαριτωμενη αρκετα!!!χαχαχαχαχα ωστε ετσι με τους ερωτες στην παιδικη ηλικια ε;ολα μια συνηθεια ειναι τελικα, αν σου πω οτι οταν δεν τα φοραει στο σπιτι τα γυαλια μου κακοφαινεται;την συνηθισα με αυτα!!!

μια χαρα θα τα πατε ειναι καιγ οητεια
αμεεεεεε

κατερινα καφιρα

κατερινα καφιρα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
κοριτσακι μην αγχωνεσαι τα ιδια ακριβως τραβηξα και εγω με τον γιο μου απο πέντε χρονών και τωρα ειναι 10 και πάλι εχει πρόβλημα τον καταλαβαινω ποια απο τα γραμματα καια πο τηνα ντιγραφη απο τον πίνακα και πάλι ζόρι τραβαει απλά εξηγησε στο παιδακι οτι αν δεν τ αβάλει μετα θα έχει πρόβλημα και δεν θα μπορει να ειναι καλη μαθήτρια στο σχολειο και ειναι κριμα για τα γυαλια να το χασει αυτο και εγω ετσι εκανα τον έριξα τον γιο μου στο φιλότιμο του σχολειου οτι δεν θα παιρνεις καλους βαθμους αμα δεν βλέπεις να αντιγραψεις σωστα γιατι μετα δεν κάνεςι καισ ωστα οτι ζητησει η κυρια ειναι λίγακι περιεργη η κατασταση και θέλουν και το χρόνο τους μέχρι να το συνηθισουν

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
rdk έγραψε:
αλικακι έγραψε:Καλημέρα,απ'όσο θυμάμαι ο ασθιγματισμός δεν είναι τόσο "ενοχλητικός" όσο η μυωπία.Τον σκελετό,απ'ότι διάβασα,φρόντισες να τον διαλέξετε ομορφούλικο,οπότε μπορείς να την αφήσεις να φοράει τα γυαλάκια μόνο στην τάξη και στα διαλείμματα να τα βγάζει.
Στο λέω αυτό γιατί σαν παιδάκι δημοτικού,είχα μυωπία και μόνο αυτό με δελέασε να φοράω τα γυαλάκια μου.
Επίσης μου έλεγε η μαμά μου ότι δεν θα τα φοράω για πάντα...όπως κι έγινε...αφού λίγα χρόνια πριν έκανα λέιζερ!!!!!!!!
Να σου ζήσει η μικρή και καλή πρόοδο!!!
Και να θυμάσαι...όχι πίεση σ'αυτό το θέμα...γιατί πολλά παιδάκια ντρέπονται και θέλουν τον χρόνο τους!!!!




Ευχαριστω πολυ να εισαι καλα!!!Ναι και εγω το σκεφτηκα για τα διαλλειματα να μην τα φοραει αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι αυτο εφικτο γιατι ειναι προνηπια και μεσα στη ταξη ειναι 20 παιδια ποιο να πρωτοπροσεξει η νηπιαγωγος;Θα δειξει!!Δεν θα την πιεσω εχεις δικιο θα εχω αντιστροφα αποτελεσματα!!Θελω να σε ρωτησω για το λειζερ που λες απο ποια ηλικια μπορει καποιος να το κανει;Διορθωνεις και τον αστιγματισμο με αυτον τον τροπο;


Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να έχεις ενηλικιωθεί και κυρίως να έχει σταθεροποιηθεί η μυωπία.Εμένα μου άφησε αδιόρθωτο τον ασθιγματισμό μου,γύρω στα 2,απ'ότι θυμάμαι,που σημαίνει ότι δεν μπορώ να δω χιλιοστό του χιλιοστού.Δηλαδή με λίγα λόγια είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω,δεν μου έχει φέρει δυσκολίες.
Μεγάλη ανακάλυψη αυτή η επέμβαση.Είναι σαν να ξαναγεννήθηκα!!!!!

rdk


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
αλικακι έγραψε:
rdk έγραψε:
αλικακι έγραψε:Καλημέρα,απ'όσο θυμάμαι ο ασθιγματισμός δεν είναι τόσο "ενοχλητικός" όσο η μυωπία.Τον σκελετό,απ'ότι διάβασα,φρόντισες να τον διαλέξετε ομορφούλικο,οπότε μπορείς να την αφήσεις να φοράει τα γυαλάκια μόνο στην τάξη και στα διαλείμματα να τα βγάζει.
Στο λέω αυτό γιατί σαν παιδάκι δημοτικού,είχα μυωπία και μόνο αυτό με δελέασε να φοράω τα γυαλάκια μου.
Επίσης μου έλεγε η μαμά μου ότι δεν θα τα φοράω για πάντα...όπως κι έγινε...αφού λίγα χρόνια πριν έκανα λέιζερ!!!!!!!!
Να σου ζήσει η μικρή και καλή πρόοδο!!!
Και να θυμάσαι...όχι πίεση σ'αυτό το θέμα...γιατί πολλά παιδάκια ντρέπονται και θέλουν τον χρόνο τους!!!!




Ευχαριστω πολυ να εισαι καλα!!!Ναι και εγω το σκεφτηκα για τα διαλλειματα να μην τα φοραει αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι αυτο εφικτο γιατι ειναι προνηπια και μεσα στη ταξη ειναι 20 παιδια ποιο να πρωτοπροσεξει η νηπιαγωγος;Θα δειξει!!Δεν θα την πιεσω εχεις δικιο θα εχω αντιστροφα αποτελεσματα!!Θελω να σε ρωτησω για το λειζερ που λες απο ποια ηλικια μπορει καποιος να το κανει;Διορθωνεις και τον αστιγματισμο με αυτον τον τροπο;


Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να έχεις ενηλικιωθεί και κυρίως να έχει σταθεροποιηθεί η μυωπία.Εμένα μου άφησε αδιόρθωτο τον ασθιγματισμό μου,γύρω στα 2,απ'ότι θυμάμαι,που σημαίνει ότι δεν μπορώ να δω χιλιοστό του χιλιοστού.Δηλαδή με λίγα λόγια είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω,δεν μου έχει φέρει δυσκολίες.
Μεγάλη ανακάλυψη αυτή η επέμβαση.Είναι σαν να ξαναγεννήθηκα!!!!!

Ναι οντως μεγαλη ανακαλυψη!!!Καλα βεβαια για εμας ειναι κατι το πολυ μακρινο ακομη αλλα θα ηθελα να το εχω σαν γενικη εικονα στο μυαλο μου γιατι οταν μεγαλωσει μπορει να μην θελει ουτε γυαλια ουτε φακους!!!Ο οφθαλμιατρος μας ειπε οτι ο αστιγματισμος της δεν ελλατωνεται.Ποσο κοστιζει περιπου μια τετοια επεμβαση , μπορει καθε περιπτωση να ειναι διαφορετικη αλλα η δικη σου αν επιτρεπεται ποσο κοστισε;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις