Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
115 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 115 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 4]

love


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
καλημερα !!!

μου εχουν σπασει τα νευρα...
καθε φορα γνωστοι και αγνωστοι!! πεθερικα και μη!!!
η αληθεια ειναι οτι ιδιαιτερο προβλημα δεν εχω,, γιατι κανω παντα αυτο που θελω..αστειοντας και κολοντας απανταω...και μερικες φορες δεν απανταω καθολου μονο ακουω και εκει ισως τους την σπαω πιο πολυ...
στο θεμα μου παλι...
που εχουν πριξει τα @@αρια Smile
ειμασταν με φιλους παρεα στο σπιτι το απογευμα κ τσουπ ερχετε ο πεθερος να δει το μωρο! και μετα απο λιγο αρχισε να κλαιει κ βασικα δεν κλαιει τσιριζει σαν να τον σφαζουνε μεχρι να τον σηκωσω...
τον σηκωνω λοιπον και ενα φιλος απο την παρεα λεει..εε αστον να κλαψει κ λιγο κατευθειαν να τον σηκωσεις...και σημπληρωνει ο πεθερος .. ε αφου τον κακοεμαθε η μανα του δεν τον αφηνει να κλαψει κ τον σηκωνουν συνεχεια αγκαλια..(τα ιδια λεει κ η πεθερα)(κ καποιοι αλλοι που το παιζουν τελειοι γονεις)
το ιδιο μου ειπε κ ο αντρας μου μια φορα 40 ημερων με κολλικους κ ...του ειπα οτι δεν θα αφηνω το μωρο μου να κλαιει οταν ποναει κ εγω να μη το σηκωνω...αν ειναι να μαθει αγκαλια ας μαθει... που ειναι το προβλημα???και μαλλον ποιος εχει προβλημα με αυτο???
εγω δεν ειμαι ολη μερα με το μωρο?
εσεις τι θα κανατε? θα το αφηνατε να ουρλαζει?να κοκκινιζει? πειτε μου εσεις τι κανετε ..ισως εγω να ειμαι υπερβολικη κ να μην το καταλαβαινω!!!

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ποτε μα ποτε δεν εχω αφησει τη μικρη μου να κλαψει. Το μωρο δεν κλαιει γιατι θελει να σου κανει καψωνι. Κλαιει γιατι κατι θελει, κατι χρειαζεται, κατι το ενοχλει. Παντα εχω ανταποκριθει στο κλαμα της ιδιαιτερα τον πρωτο χρονο. Ισως να παιζει ρολο οτι πλεον δεν κλαιει σχεδον ποτε. Αγνοησε τους ολους και ακολουθησε το ενστικτο σου.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αυτες τις μ@λ@κιες μου ελεγαν οταν ημουν λεχωνα ακομα...Προσωπικα εχω διωξει ανθρωπο του στενου οικογενειακου περιβαλλοντος απο το σπιτι γι αυτον τον λογο.Οποτε μετα απο αυτο το περιστατικο κοπηκαν τα σχολια για τις αγκαλιες.Η αδιακρισια βεβαια ποτε δεν σταματα αλλα και εκει παντα απανταω αναλογως,συνηθως πολυ αποτομα.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ω ναι, πολλά τέτοια θα ακούσεις...
Έχει δίκιο η maya, τα μωρά δεν κλαίνε για να σου κάνουν καψόνι. Άλλωστε είναι πολύ πολύ πολύ λίγος ο χρόνος που εξαρτώνται αποκλειστικά απο τη μαμά, φαντάσου η μαμά να μην ανταποκρίνεται...
Επίσης, πόσο νομίζεις ότι μένουν στην αγκαλιά μας? Εμένα 12 μηνών περπάτησε και απο τότε έρχετε για κανένα φιλάκι, άντε και καμμιά αγκαλίτσα. Απόλαυσε το μωράκι σου και παρηγορησέ το όπως νομίζεις και μην ακούς τίποτα και κανένα. Εσύ είσαι η μαμά, εσύ ξέρεις Very Happy

ToucH3D

ToucH3D
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Standard… το έχουμε ακούσει άπειρες φορές! Προσωπικά πιστεύω ότι πολύ καλά κάνεις και το παίρνεις στην αγκαλιά σου! Τα μωρά όταν κλαίνε κάτι τους ενοχλεί και ο μόνος τρόπος να το εκφράσουν είναι αυτός. Φαντάσου τώρα να νοιώθει ότι δεν υπάρχει κανείς να το βοηθήσει, νομίζω ότι τα μωρά που σταματάνε μετά από πολύ κλάμα είναι μόνο επειδή νοιώθουν μοναξιά και απογοήτευση αφού κανείς δεν είναι εκεί να τα φροντίσει.

Με την γυναίκα μου δεν έχουμε αφήσει ποτέ το αστέρι μας να κλαίει και μεγαλώνοντας απλά ξέρει ότι έχει 2 ανθρώπους που εμπιστεύεται ότι και να τις συμβεί.

love


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ξεχασα να πω οτι ειναι 3 μηνων μονο!!!
και ολοι εχουνε φαγωθει απο οταν ητανε ημερων!!!
ειμαι κ εγω της αποψης οτι πρεπει να ανταποκρινομαι στο κλαμα του.
και οσο μεγαλωνει καταλαβαινω καλυτερα για πιο λογο κλαιει..αν θελει γαλα,υπνο,ποναει,βαριετε.
και δεν ειμαι τις υπερβολικης αγκαλιας ολη μερα!!!
να σας πω οτι ειναι ενα σχετικα ησυχο μωρο που εχει φτιαξει μονος του το προγραμμα του ..
για παραδειγμα..
ξυπναει στις 9 του δινω γαλα ρευεται..τον αφηνω στο κρεβατι με το γυμναστιριο απο πανω και παιζει... εγω πινω τον καφε μου κανω τις δουλειες μου μαγειρευω,,και γρινιαζει,,κατα τις 10 ..παιζω μαζι του ,του μιλαω, του κανω γυμναστικη,,,βαζω μουσικη πινει γαλα κ κοιμαται μεχρι τις 12 περιππου.. ξυπναει και ισως γκρινιαξει τον σηκωνω αγκαλια καθομαι παιζω ξανα μαζι του ισως κ παλι το γυμναστιριο που του αρεσει! μεχρι που παει 2 και τρωει ξανα και κοιματε μονο αγκαλια κ τον αφηνω στο κρεβατι του ετσι θελει το μεσημερι.
ξυπναει κατα τις 5 ερχετε ο αντρας μου,,,,,και παλι λογακια, παιχνιδι, γαλα, κ αγγαλιαααα!!8 μπανακι..
9μιση το βραδυ γαλα φιλακια κ υπνο μονος του....
δεν ειναι οτι θελει μονο αγκαλια απλα θελει να του μιλαμε,παιζουμε κλπ..ενταξει υπαρχουν κ φορες που θελει λιγο πιο πολυ σηκωμα..

και ολοι οι υπολοιποι απλα θελουν να ειρωνευοντε μαλλον!!!δεν μπορω να καταλαβω γιατι νευριαζουν με το θεμα αγκαλιας...ααα!!! επισης επειδη το μωρο,, μου πιανει τα μαγουλα κ φιλιομαστε κ κανουμε αγκαλιτσες η πεθερα μου οταν απευθυνετε στο μωρο του λεει : μαμακια σε εκανε η μανα σου... αγαπη μου, γλυκουλη μου, κ τα σχετικα confused confused ελεος δλδ!!

ToucH3D

ToucH3D
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Πραγματικά δεν ξέρω πως έχει παραμείνει αυτή η λογική με την “αγκαλιά”… αυτό έλειπε να απολογούμαστε επειδή αγκαλιάζουμε τα παιδιά μας… εσένα είναι και αγόρι οπότε θα σε πρήζουν 2 φορές περισσότερο… πφφφφφ…
Απλά μην δίνεις σημασία και φυσικά μην προσπαθείς να τους εξηγήσεις, απλά αυτή η λογική είναι μία μπούρδα που την λένε όλοι απλά για να πουν κάτι. Με αυτή την λογική δεν πρέπει να αγκαλιάζουμε και τους συντρόφους μας… τους φίλους μας… τους γονείς μας και γενικότερα τους ανθρώπους που αγαπάμε…
… και σε αυτό το σημείο πρέπει να καταγγείλω και το λάθος της φύσης για τα μαρσιποφόρα… πόσο λάθος κάνει το καγκουρό τελικά… Razz Την Πρόνοια αμέσως!!! Laughing

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
love έγραψε:ξεχασα να πω οτι ειναι 3 μηνων μονο!!!
και ολοι εχουνε φαγωθει απο οταν ητανε ημερων!!!
ειμαι κ εγω της αποψης οτι πρεπει να ανταποκρινομαι στο κλαμα του.
και οσο μεγαλωνει καταλαβαινω καλυτερα για πιο λογο κλαιει..αν θελει γαλα,υπνο,ποναει,βαριετε.
και δεν ειμαι τις υπερβολικης αγκαλιας ολη μερα!!!
να σας πω οτι ειναι ενα σχετικα ησυχο μωρο που εχει φτιαξει μονος του το προγραμμα του ..
για παραδειγμα..
ξυπναει στις 9 του δινω γαλα ρευεται..τον αφηνω στο κρεβατι με το γυμναστιριο απο πανω και παιζει... εγω πινω τον καφε μου κανω τις δουλειες μου μαγειρευω,,και γρινιαζει,,κατα τις 10 ..παιζω μαζι του ,του μιλαω, του κανω γυμναστικη,,,βαζω μουσικη πινει γαλα κ κοιμαται μεχρι τις 12 περιππου.. ξυπναει και ισως γκρινιαξει τον σηκωνω αγκαλια καθομαι παιζω ξανα μαζι του ισως κ παλι το γυμναστιριο που του αρεσει! μεχρι που παει 2 και τρωει ξανα και κοιματε μονο αγκαλια κ τον αφηνω στο κρεβατι του ετσι θελει το μεσημερι.
ξυπναει κατα τις 5 ερχετε ο αντρας μου,,,,,και παλι λογακια, παιχνιδι, γαλα, κ αγγαλιαααα!!8 μπανακι..
9μιση το βραδυ γαλα φιλακια κ υπνο μονος του....
δεν ειναι οτι θελει μονο αγκαλια απλα θελει να του μιλαμε,παιζουμε κλπ..ενταξει υπαρχουν κ φορες που θελει λιγο πιο πολυ σηκωμα..

και ολοι οι υπολοιποι απλα θελουν να ειρωνευοντε μαλλον!!!δεν μπορω να καταλαβω γιατι νευριαζουν με το θεμα αγκαλιας...ααα!!! επισης επειδη το μωρο,, μου πιανει τα μαγουλα κ φιλιομαστε κ κανουμε αγκαλιτσες η πεθερα μου οταν απευθυνετε στο μωρο του λεει : μαμακια σε εκανε η μανα σου... αγαπη μου, γλυκουλη μου, κ τα σχετικα confused confused ελεος δλδ!!

Καλέ έχεις ένα πάρα πολύ βολικό μωράκι! Και εννοείται πως δεν είναι "χαζό" το παιδί και βαριέται όπως είναι φυσικό! Δηλαδή, τι θέλουν οι άλλοι για να είναι ευχαριστημένοι; Να αφήσουμε ένα μωράκι μέσα στο κρεβατάκι του ολη μέρα και όλη νύχτα και να το σηκώνουμε μόνο για άλλαγμα και τάισμα; Πόσες άλλες ανάγκες έχει σε αυτή την ηλικία δεν φαντάζεσαι! Ή μάλλον εσύ το φαντάζεσαι! ΟΙ άλλοι δεν θέλουν να καταλάβουν. Και η πεθερά σου μάλλον ζηλεύει. Ίσως να προτιμούσε να μεγαλώνει εκείνη το παιδί σου...

Σε γενικές γραμμές στον κόσμο αρέσει να σχολιάζει για να ξεχνάει τα δικά του προβλήματα. Πραγματικά κανείς δεν έχει τίποτα να σου πει που να αξίζει. Ακου μονο το ένστικτό σου και τον παιδίατρο που εμπιστεύεσαι.

stardust

stardust
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Πολυ καλα κανεις και φυσικα μην τους δινεις σημασια.Εννοειται πως οταν ειναι λιχουδια δεν θα τα παρουμε αγκαλια?πλακα μας κανουν?οταν κλαιει ενα μωρο κλαιει ειτε γιατι πειναει ειτε γιατι εκανε τα κακα του ειτε γιατι ποναει η κοιλιτσα ειτε γιατι θελει να ναιωσει την αγαπη και φροντιδα των γονιων του.αυτο ελειπε να απολογουμαστε και γι αυτο.και οπως ειπε και μια κοπελα πιο πανω.ποσο μηπως ζηταν την αγκαλια μας?με το που περπατησουν τα κοβουν τα περισσοτερα εκτος απο κανενα φιλακι και μια αγκαλιτσα που και που εκτος αν το ζητησουμε εμεις.οποτε απολαυσε τις αγκαλιες με το μωρακι σου και αστους να χτυπιουνταιWink

donna

donna
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εγώ και τα δυο μου παιδιά τα έπαιρνα αγκαλίτσα ακόμα κι όταν δεν έκλαιγαν και στις μπούρδες του τύπου ασ'το να κλάψει για να ανοίξουν τα πνεμονια του ή θα το κακομάθεις και θα είναι συνέχεια στην αγκαλιά σου, αδιαφορούσα και χαμογελούσα ειρωνικά.
Σκεφτείτε μόνο, πόσο μικρο είναι το διάστημα που μπορούμε να τα χαρούμε.
Μεγαλώνουν τόσο γρήγορα και οι αγκαλιές και τα χάδια περιορίζονται.
Κανένας δεν έχει δικαίωμα να μας πει πόσο και πως θα αγαπάμε τα παιδιά μας.

lidiaki

lidiaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ολοι ετσι λενε πια τι ειναι αυτο το πραγμα θα μαθει αγκαλια και θα μαθει αγκαλια ..ε ας μαθει λοιπον δικα μας ειναι τα παιδια και εμεις τα παιρνουμε αγκαλια!!! Μη δινεις σημασια καλε καθολου ο γιος μου οταν γεννηθηκε σχεδον ολη μερα αγκαλια τον ειχα αφου μονο πανω μου κοιμοταν τις περισσοτερες φορες ,τωρα που μεγαλωσε(τωρα ειναι 20μηνων) δεν θελει καθολου αγκαλιες ..Να χαρεις το παιδακι σου τωρα που μπορεις γιατι μεγαλωνουν πολυ γρηγορα ....και μετα δε θελουν ..ακομη και με τις διδυμες μολις κλαινε τις σηκωνω αγκαλια και δε μπορεις να φανταστεις τι λουκι τρωω οταν κλαινε συγχρονως προσπαθω να τις παρω και τις 2 μαζι....δε μπορω στεναχωριεμαι.....αυτα ειχα να πω !!! Να το παρεις οσες αγκαλιες θες και αστους να λενε!!!!!

https://www.facebook.com/#!/maria.triviza

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καιγω ειμαι της αποψης να μαθεις να ''μεταφραζεις'' το καθε κλαμα. πολλες φορες δεν ειναι κλαμα του τυπου πειναω διψαω ποναω. ειναι κλαμα βαρεθηκα θελω ναμου δωσεις σημασια.ΑΛΛΑ πριν με κραξετε Razz να πω πως εδω μιλαω για καποιων μηνων ηλικιες και για ''μαθηματα'' που σου δινει το μωρο σιγασιγα να καταλαβεις καινα ξεχωριζεις. στα σιγκεκριμενα ομως παραδειγματα του τυπου σουτοειπαν φιλοι πεθεροι ακομα και αντρας εκει ΟΧΙ! δε θατπυς ακους. τα παραπανω στα λεω επειδη τακανα αλλα αποτο δικο μου ενστικτο και λογικη.αν μουτολεγαν η ακομα χειροττερα μου το επεβαλαν δε θατοκανα ποτε.
και γιανα δωσω ενα παραδειγμα εχω αφησειτην κορη μου να ''κλαιει'' κοντα στον χρονο επειδη πχ ηθελα να μαθει να κοιματε μονη της. λογικατις πρωτες μερες ειχε μια ''γρινια''οχι κλαμα πραγματικο γιανα τη δωσω σημασια. εκει την αφηνα...

νομιζω η καθε μαμα ξερει τι κανει και τι θελει νακανει με το μωρο της. και στην τελικη αν κατι κανει λαθος το καλητερο ειναι να το καταλαβει μονη της εστω καιαργα. οχι να το λενε αλλοι!

lidiaki

lidiaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
supermama έγραψε:καιγω ειμαι της αποψης να μαθεις να ''μεταφραζεις'' το καθε κλαμα. πολλες φορες δεν ειναι κλαμα του τυπου πειναω διψαω ποναω. ειναι κλαμα βαρεθηκα θελω ναμου δωσεις σημασια.ΑΛΛΑ πριν με κραξετε Razz να πω πως εδω μιλαω για καποιων μηνων ηλικιες και για ''μαθηματα'' που σου δινει το μωρο σιγασιγα να καταλαβεις καινα ξεχωριζεις. στα σιγκεκριμενα ομως παραδειγματα του τυπου σουτοειπαν φιλοι πεθεροι ακομα και αντρας εκει ΟΧΙ! δε θατπυς ακους. τα παραπανω στα λεω επειδη τακανα αλλα αποτο δικο μου ενστικτο και λογικη.αν μουτολεγαν η ακομα χειροττερα μου το επεβαλαν δε θατοκανα ποτε.
και γιανα δωσω ενα παραδειγμα εχω αφησειτην κορη μου να ''κλαιει'' κοντα στον χρονο επειδη πχ ηθελα να μαθει να κοιματε μονη της. λογικατις πρωτες μερες ειχε μια ''γρινια''οχι κλαμα πραγματικο γιανα τη δωσω σημασια. εκει την αφηνα...

νομιζω η καθε μαμα ξερει τι κανει και τι θελει νακανει με το μωρο της. και στην τελικη αν κατι κανει λαθος το καλητερο ειναι να το καταλαβει μονη της εστω καιαργα. οχι να το λενε αλλοι!

Συμφωνω μαζι σου για την ηλικια οσο ηταν μικρουλης ο γιος μου τον ειχα αγκαλιτσες πολλες πολλες μεχρι περιπου 6-7 μηνων μετα αρχισαμετα μπουσουλητα στα πατωματα .Κι εμενα στον χρονο περιπου αρχισε τα κλαματα για τον υπνο και τον αφηνα και εκλαιγε..ειχα καταλαβει πια ηταν τα ορια του ...3 μερες μας πηρε την πρωτη εκλαιγε 30λεπτα , την δευτερη 10 λεπτα και την τριτη 5 λεπτα ,η τεταρτη πεσαμε αμεσως για νανι!!!

https://www.facebook.com/#!/maria.triviza

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
LONE ενα θα σου πω: η κοπελα που μου κραταγε το μολις 2,5 μηνων μωρο μου μου εκανε παρα τηρηση οτι το εχω κακομαθει στις αγκαλιες , και μαλιστα η ιδια της δεν ειχε παιδια ... δεν τον αφηνεις να κλαψει!!!!! 654655 Twisted Evil
Ειμαι κι εγω υπερ αλλα μεχρι τους πρωτους μηνες... δηλαδη εγω τον δικο μου δεν τον επερνα αγκαλια για να παιξουμε αλλα τον εβαζα απεναντι μου ή καθομουν κατω και τον εβαζα μπροστα μου για να στηριζεται... Ποτε ομως δεν τον εβγαζα απο το καροτσι επειδη γκρινιαζε, μονο αν ηθελε να φαι ή ηθελε αλλαγμα εκει εννοειτε δεν θα το αφησω το παιδι να σκασει...
Και στην τελικη σιγα να μην τους δοσεις λογαριασμο οπως ειπες κι εσυ εσυ εισαι ολη μερα μαζι του και δεν απαιτεις και απο τους αλλους να κανουν το ιδιο. Μην τους δινεις σημασια για λιγο θα ειναι μωρο... τωρα ο γιος μου ειναι 5 χρονων και με γεμιζει με πολλες πολλες ξαφνηκες αγκαλιες...
Κανε αυτο που πιστευεις εσυ... ο αντρας μου δεν ηθελε να τον αφεινουμε να κλαιει γιατι λεει οτι τα αγορια απο το κλαμα μπορει να κανουν βουβονοκυλη, δεν ξερω αν ειναι απλα μια θεωρια ή αν ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο, αλλα οσο ηταν μωρο και δεν τον καταλαβαινα δεν το ρισκαρα...
Ακολουθησε το ενστηκτο σου...

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Α:καλά μίλησαν όλοι οι ειδικοί -οι πεπειραμένοι γονείς που μεγάλωσαν παιδιά και ξαφνικά απόκτησαν εμπειρία και την λένε ...
Είναι απλό κλαίει το παιδί μου θα το πάρω αγκαλιά , γελάει το παιδί μου πάλι θα το πάρω γουστάρω να το πάρω να το κακομάθω να παίξω δεν βλέπω το λόγο που πρέπει να δώσω εξηγήσεις σε οποιονδήποτε. Αν ο άντρας μου μου έλεγε ότι το παίρνεις αγκαλιά με το π[ου κλαίει θα του έλεγα ότι και εσύ όταν δεν είσαι καλά η αν τύχει και σε γω κλαμένο προβληματισμένο παρόλο που είσαι ενήλικας έρχομαι-ενδιαφέρομαι πόσο για αυτό που είναι μια σταλιά και μόνο οι γονείς μπορούν και έχουν δικαίωμα να παρέμβουν.
Εδώ εμένα που είναι σχεδόν χρονών αν τον ακούω να κλαίει τον παίρνω αγκαλίτσα να τον παρηγορήσω

vblue

vblue
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ πιστεύω ότι η κάθε μαμά καταλαβαίνει τι πραγματικά χρειάζεται το παιδί της, αλλά επειδή δεν είμαστε και παντογνώστες (απλά αυτό θα νομίζουν τα ζουζούνια μας Laughing ) καλό είναι να ρωτάμε και κανέναν πιο εξειδικευμένο. Όχι, δεν εννοώ την μάμά μας, την πεθερά μας κλπ κλπ. Εννοώ τον παιδίατρό μας, την μαία μας, την ψυχολόγο μας (λέμε τώρα), να ενημερωνόμαστε τέλοσπάντων κι όχι ότι ακούμε από γύρω γύρω να το κάνουμε ευαγγέλιο.
Εμένα ας πούμε η μαία μου, μου είχε πει ότι τις πρώτες 40 μέρες δεν χαλάμε κανένα χατήρι στο παιδί! Θέλει αγκαλιά 15ώρες? του την δίνουμε. Και ότι το μωρό έχει 4 λόγους να κλάψει: Πεινάει, πονάει, τα΄κανε ή ζεσταίνεται.
Ο παιδίατρος μου είχε πει ότι στην αρχή το αφήνουμε να κλάψει το πολύ κανα 10λεπτο. Όταν η μπέμπα μου ήταν 4 μηνών και τον ρώτησα πόσο να την αφήνω να κλαίει, μου είπε ότι πλέον το μωρό με δοκιμάζει, οπότε όσο αντέχω!
Και διαπιστώνων ότι έχει απόλυτο δίκιο! Το κλάμα της είναι αλλιώτικο όταν πεινάει ή όταν έχει κάποιο λόγο σοβαρό και αλλιώτικο όταν είναι ψεύτικο. Την αφήνω να κλάψει μόνο όταν προσπαθώ να την βάλω σε σειρά για ύπνο. Κατά τα άλλα και αγκαλιές και απ΄όλα έχουμε. Πουθενά όμως υπερβολές, διότι έχουμε κι άλλες δουλειές εκτός απ το μωρό που πρέπει να γίνουν (δυστυχώς).
Κι εσύ λοιπόν συμβουλέψου τον παιδίατρο αν σε κάνει να νιώσεις καλύτερα ή διάβασε και άρθρα στο Internet για την ηλικία του μωρού σου(θα δεις ότι τα περισσότερα δεν "απαγορεύουν" την αγκαλιά). Και πάνω απ όλα ακολούθησε το ένστικτό σου!!! δεν τον αφηνεις να κλαψει!!!!! 215994



????????


Επισκέπτης
Αυτη τη λοξη αποψη την ακους απο πολλους!! Ειδικα η μανα μου, τρελο κολλημα... Φαντασου και εγω τι θα ακουσω...

Απλα θα απαντας ''εγω δε μπορω να ακουω το μωρο μου να κλαιει και να μη πηγαινω κοντα του'' και θα τους κοβεις τον αερα... Οχι βεβαια οτι θα επρεπε να δικαιολογηθεις κιολας... Ο καθενας κουμαντο στο σπιτι του και στο παιδι του!!! δεν τον αφηνεις να κλαψει!!!!! 215994 δεν τον αφηνεις να κλαψει!!!!! 215994 δεν τον αφηνεις να κλαψει!!!!! 215994

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
vblue έγραψε: Και ότι το μωρό έχει 4 λόγους να κλάψει: Πεινάει, πονάει, τα΄κανε ή ζεσταίνεται.

ή μας εχει αναγκη

Ο παιδίατρος μου είχε πει ότι στην αρχή το αφήνουμε να κλάψει το πολύ κανα 10λεπτο. Όταν η μπέμπα μου ήταν 4 μηνών και τον ρώτησα πόσο να την αφήνω να κλαίει, μου είπε ότι πλέον το μωρό με δοκιμάζει, οπότε όσο αντέχω!

Shocked Shocked ενα 10λεπτο στην αρχη?Πως σου το αιτιολογησε αυτο?Φανταζομαι ρωτησες γιατι?


Και διαπιστώνων ότι έχει απόλυτο δίκιο! Το κλάμα της είναι αλλιώτικο όταν πεινάει ή όταν έχει κάποιο λόγο σοβαρό και αλλιώτικο όταν είναι ψεύτικο.

Ποτε ειναι ψευτικο το κλαμα ενος μωρου καλε?

[/color][/font]


mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω παλι και να θελω (που δεν θελω) ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΩ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ! ΞΕΣΗΚΩΝΕΙ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ!!!! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mama katerina έγραψε:εγω παλι και να θελω (που δεν θελω) ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΩ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ! ΞΕΣΗΚΩΝΕΙ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ!!!! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ούτε εγώ αντέχω να ακούω το κλάμα με τίποτα, αλλά πέρα από αυτό τα μωρά πρέπει να τα αγκαλιάζουμε για να νιώθουν την αγάπη μας και τη ζεστασιά μας τουλάχιστον τον 1ο χρονο..και να μη τα αφήνουμε να σπαράζουν, ειδικά τα αγοράκια (έχω ακύσει) και για μετάφραση του κλάματος έχω το παρακάτω, εμένα με ψιλοβοήθησε στις πολύ αρχές! Ξέρατε ότι έχουν δική τους γλώσσα τα μωρά? Όσες έχουν νεογέννητα θα καταλάβουν!




https://www.youtube.com/watch?v=_IRQc2hOiKE

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κι εγώ συμφωνώ, δεν πρέπει να τα φήνουμε να κλαίνε. Μας έχουν ανάγκη και οφείλουμε να είμαστε εκεί.
Έχεις να ακούσεις πάααρα πολλά, πολλές οδηγίες από γνωστούς σου αλλά ακόμα και από άγνωστους στο δρόμο! Θα δεις, όλοι έχουν άποψη για τα παιδιά των άλλων!

RANIAASIKIDOY

RANIAASIKIDOY
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ... ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΟΡΟ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΛΕΕΙ! ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΠΩΣ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΕΡΘΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ.ΚΑΙ ΜΕΝΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΤΗ ΛΕΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΦΗΝΩ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΝΑ ΚΛΑΨΕΙ.ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΚΛΑΙΕΙ!ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΧΑΖΗ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ ΑΝ ΚΛΑΙΕΙ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΝΑ ΒΑΖΟ ΚΑΤΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟΝ ΗΡΕΜΗΣΩ ΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΩ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΝΑ ΧΤΥΠΙΕΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΧΟΡΙΑ ΠΟΥ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΟ ΑΠ ΤΟ ΖΟΡΙ ΤΟΥ!!! ΑΛΛΑ ΤΡΙΤΟΥΣ ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΡΠΑΖΟΜΑΙ ΚΑΤΕΥΘΙΑΝ! Α ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΚΙΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΑ ΚΛΑΙΝΕ ΠΟΛΥ

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Eννοειται οτι τις πρωτες μερες το μωρο δν ξερει τι του γινεται κι με το κλαμα μονο μπορει να εκδηλωσει τις ανησυχιες η τις ενοχλησεις του.
Αυτο που με πειραζει ειναι να βλεπω μωρα ανω των 5-6 μηνων,κι μολις λιγο γκρινιαξουν κατευθειαν οι μαναδες ασπριζουν κ τρεχουν σαν να επαθε το μωρο κατι σοβαρο.Δν μιλαω για στιγμες που οντως το παιδι χτυπησε η γινεται μωβ απο το κλαμα.Μιλαω για απλο κλαματακι χωρις δακρυα με γκρινια.Εκει δν μπορω,τρελαινομαι να βλεπω να τρεχουν πανικοβλητες λες κ θα παθει τπτ το μωρο.

Αλλα οσο ειναι νεογεννητο πρεπει να το προσεχουμε γτ μπορει να τον ενοχλει 1002.

vblue

vblue
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="litsakos"][quote="vblue"] Και ότι το μωρό έχει 4 λόγους να κλάψει: Πεινάει, πονάει, τα΄κανε ή ζεσταίνεται.

ή μας εχει αναγκη
Αυτό εννοώ, μας έχει ανάγκη!!! Εσύ προφαννώς εννοείς και την ανασφάλεια που νιώθει. Ναι, μέσα κι αυτό!


Ο παιδίατρος μου είχε πει ότι στην αρχή το αφήνουμε να κλάψει το πολύ κανα 10λεπτο. Όταν η μπέμπα μου ήταν 4 μηνών και τον ρώτησα πόσο να την αφήνω να κλαίει, μου είπε ότι πλέον το μωρό με δοκιμάζει, οπότε όσο αντέχω!

Shocked Shocked ενα 10λεπτο στην αρχη?Πως σου το αιτιολογησε αυτο?Φανταζομαι ρωτησες γιατι?

Βεβαίως και ρώτησα. Ο άνθρωπος μου εξήγησε ότι πχ κάνεις κάτι που δεν μπορείς να διακόψεις (είσαι στην τουαλέτα ας πούμε). Δεν παθαίνει και τίποτα αν κλάψει για λίγο, κάνε την δουλειά σου και πήγαινε μετά, αλλά άφησε το πολύ κανα 10λεπτο.


Και διαπιστώνων ότι έχει απόλυτο δίκιο! Το κλάμα της είναι αλλιώτικο όταν πεινάει ή όταν έχει κάποιο λόγο σοβαρό και αλλιώτικο όταν είναι ψεύτικο.

Ποτε ειναι ψευτικο το κλαμα ενος μωρου καλε?

Ψεύτικο εννοώ το κλάμα της γκρίνιας για να κάνει το δικό του, το κλάμα που θέλει απλά να τσεκάρει ότι είσαι εκεί κλπ κλπ. Δεν ξέρω αν τα δικά σου παιδιά δεν έχουν ψεύτικο κλάμα, αλλά εμένα το δικό μου έχει! Και η ανιψιά μου που μεγαλώνουν μαζί και είναι 15 μηνών τώρα... Εκεί να δεις ψεύτικο κλάμα!!!
δεν τον αφηνεις να κλαψει!!!!! 215994




Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις