Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
106 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 106 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="vblue"][quote="litsakos"]
vblue έγραψε: Και ότι το μωρό έχει 4 λόγους να κλάψει: Πεινάει, πονάει, τα΄κανε ή ζεσταίνεται.

ή μας εχει αναγκη
Αυτό εννοώ, μας έχει ανάγκη!!! Εσύ προφαννώς εννοείς και την ανασφάλεια που νιώθει. Ναι, μέσα κι αυτό!


Ο παιδίατρος μου είχε πει ότι στην αρχή το αφήνουμε να κλάψει το πολύ κανα 10λεπτο. Όταν η μπέμπα μου ήταν 4 μηνών και τον ρώτησα πόσο να την αφήνω να κλαίει, μου είπε ότι πλέον το μωρό με δοκιμάζει, οπότε όσο αντέχω!

Shocked Shocked ενα 10λεπτο στην αρχη?Πως σου το αιτιολογησε αυτο?Φανταζομαι ρωτησες γιατι?

Βεβαίως και ρώτησα. Ο άνθρωπος μου εξήγησε ότι πχ κάνεις κάτι που δεν μπορείς να διακόψεις (είσαι στην τουαλέτα ας πούμε). Δεν παθαίνει και τίποτα αν κλάψει για λίγο, κάνε την δουλειά σου και πήγαινε μετά, αλλά άφησε το πολύ κανα 10λεπτο.


ε καλα αν εισαι σε τετοια φαση δεν μπορεις να κανεις κ αλλιως...ετσι οπως το διαβασα καταλαβα οτι σου πε να το αφηνεις καποιες φορες να κλαιει,σαν καψωνι δλδ

Και διαπιστώνων ότι έχει απόλυτο δίκιο! Το κλάμα της είναι αλλιώτικο όταν πεινάει ή όταν έχει κάποιο λόγο σοβαρό και αλλιώτικο όταν είναι ψεύτικο.

Ποτε ειναι ψευτικο το κλαμα ενος μωρου καλε?

Ψεύτικο εννοώ το κλάμα της γκρίνιας για να κάνει το δικό του, το κλάμα που θέλει απλά να τσεκάρει ότι είσαι εκεί κλπ κλπ. Δεν ξέρω αν το δικό σου παιδί δεν έχει ψεύτικο κλάμα, αλλά εμένα το δικό μου έχει! Και η ανιψιά μου που μεγαλώνουν μαζί και είναι 15 μηνών τώρα... Εκεί να δεις ψεύτικο κλάμα!!!
δεν τον αφηνεις να κλαψει!!!!! - Σελίδα 2 215994

δε θα το ελεγα "ψευτικο" εγω αλλα οκ καταλαβα τι λες. Κανουν τα ναζια τους κ τα δικα μου εννοειται αλλα ενδιδω παντα Smile





CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
το κλαμα και η γκρινια ειναι ο μοναδικος τροπος εκφρασης ενος παιδιου-μωρου που δεν μιλαει για να εκφρασει μια αναγκη του!! επομενως σαν μανουλες, οφειλουμε κ ειμαστε υποχρεωμενες να τα παρουμε αγκαλια!!!
μην ακους κανεναν!!! κανενα παιδι δεν γινεται κακομαθημενο, απο τις πολλες αγκαλιτσες! εγω τους πρωτους 2-3 μηνες κοιμιζα τα παιδια μου κυριολεκτικα επανω μου- μεσημερι αλλα και ολο το βραδυ!! δεν επαθαν τιποτα.. ουτε τους εμεινε συνηθεια, οπως λενε.. τωρα πια εχουν μεγαλωσει αρκετα εως πολυ και σπανια θα ερθουν να με αγκαλιασουν απο μονα τους..
φροντισε να χαρεις αυτες τις μοναδικες στιγμες με το μωρακι σου, γιατι δεν θα επαναληφθουν.. δεν τον αφηνεις να κλαψει!!!!! - Σελίδα 2 417472 δεν τον αφηνεις να κλαψει!!!!! - Σελίδα 2 417472

lelitsa

lelitsa
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
[quote="vblue"][quote="litsakos"]
vblue έγραψε: Και ότι το μωρό έχει 4 λόγους να κλάψει: Πεινάει, πονάει, τα΄κανε ή ζεσταίνεται.

ή μας εχει αναγκη
Αυτό εννοώ, μας έχει ανάγκη!!! Εσύ προφαννώς εννοείς και την ανασφάλεια που νιώθει. Ναι, μέσα κι αυτό!


Ο παιδίατρος μου είχε πει ότι στην αρχή το αφήνουμε να κλάψει το πολύ κανα 10λεπτο. Όταν η μπέμπα μου ήταν 4 μηνών και τον ρώτησα πόσο να την αφήνω να κλαίει, μου είπε ότι πλέον το μωρό με δοκιμάζει, οπότε όσο αντέχω!

Shocked Shocked ενα 10λεπτο στην αρχη?Πως σου το αιτιολογησε αυτο?Φανταζομαι ρωτησες γιατι?

Βεβαίως και ρώτησα. Ο άνθρωπος μου εξήγησε ότι πχ κάνεις κάτι που δεν μπορείς να διακόψεις (είσαι στην τουαλέτα ας πούμε). Δεν παθαίνει και τίποτα αν κλάψει για λίγο, κάνε την δουλειά σου και πήγαινε μετά, αλλά άφησε το πολύ κανα 10λεπτο.


Και διαπιστώνων ότι έχει απόλυτο δίκιο! Το κλάμα της είναι αλλιώτικο όταν πεινάει ή όταν έχει κάποιο λόγο σοβαρό και αλλιώτικο όταν είναι ψεύτικο.

Ποτε ειναι ψευτικο το κλαμα ενος μωρου καλε?

Ψεύτικο εννοώ το κλάμα της γκρίνιας για να κάνει το δικό του, το κλάμα που θέλει απλά να τσεκάρει ότι είσαι εκεί κλπ κλπ. Δεν ξέρω αν τα δικά σου παιδιά δεν έχουν ψεύτικο κλάμα, αλλά εμένα το δικό μου έχει! Και η ανιψιά μου που μεγαλώνουν μαζί και είναι 15 μηνών τώρα... Εκεί να δεις ψεύτικο κλάμα!!!
δεν τον αφηνεις να κλαψει!!!!! - Σελίδα 2 215994




vblue ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!Κ ΕΜΕΝΑ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΠΟΥ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ 1,5 ΜΗΝΩΝ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΑΝ ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ Κ ΛΙΓΟ ΝΑ ΚΛΑΨΕΙ!ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΚΛΕΓΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΤΡΕΧΑΜΕ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΤΗ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ,ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΙΧΑΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΓΚΑΛΙΑ.ΟΠΟΤΕ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕ ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΑΓΜΕΝΟ ΤΑΙΣΜΕΝΟ ΕΧΕΙ ΡΕΥΤΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΝΑ ΚΛΑΨΕΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΙ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΤΟ ΠΟΛΥ 10 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΘΑ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ!
ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟΝΙΣΕ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΘΕΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΨΕΥΤΙΚΟ ΚΛΑΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ ΑΠΛΑ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ.ΟΤΑΝ ΚΛΑΙΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΤΙ ΚΟΚΚΙΝΙΖΕΙ ΚΑΙ Κ Λ Α Ι Ε Ι!!!!
ΤΟ ΟΤΙ ΤΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΝΑ ΚΛΑΨΟΥΝ ΔΕ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΕΣ ΜΑΝΕΣ ΑΠΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΠΟΥ ΤΡΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ. ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΥΝΑΙΚΑ ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ!

love


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
καλό θα ήταν να μην αργείτε να ανταποκριθείτε στο κλάμα του παιδιού. Όσο περισσότερο κλαίει τόσο περισσότερο εκνευρίζεται και είναι δυσκολότερο μετά να το ησυχάσετε, ενώ υπάρχει ο κίνδυνος να εξελιχθεί σε ένα ανασφαλές μωρό.

. Όταν όμως ανταποκρίνεστε στο κλάμα του τού δίνετε να καταλάβει την πεποίθηση σας, ότι σας έχει ανάγκη και ότι μπορεί να βασίζεται στην παρουσία και βοήθεια σας. "Το παιδί που του δείχνουν εμπιστοσύνη, μαθαίνει και το ίδιο να εμπιστεύεται". Ο Dr. Sears συνεχίζει λέγοντας ότι "έρευνες έχουν δείξει ότι τα μωρά που το κλάμα τους βρίσκει άμεση ανταπόκριση, κλαίνε λιγότερο μεγαλώνοντας". Αντί δηλαδή να δημιουργείτε μια κακή συνήθεια, όταν ανταποκρίνεστε στο κλάμα του μωρού σας, του μαθαίνετε ότι μπορεί να επικοινωνεί μαζί σας με επιτυχία. Ακόμα κι αν δεν έχετε καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα του και το μωρό σας συνεχίζει να κλαίει στην αγκαλιά σας, τουλάχιστον ξέρει ότι δεν το εγκαταλείπετε στις δύσκολες στιγμές.



εχθες εβαλα τον αντρα μου να διαβαζει στον ιντερνετ για το θεμα κλαμα-αγκαλια. και διαβασαμε αρκετα μπορω να πω... κ του ειπα ειδες??? πρεπει να ανταποκρινομαστε αμεσως στο κλαμα του μωρου...ειδες που νιωθει ασφαλεια στην αγκιαλια μας??κ μου λεει εε!!ενταξει απλα εσυ δεν προλαβαινει να κανει κιχ κατευθειαν να το σηκωσεις Smile ...παντως με καταλαβε ο αντρας μου για πιο λογο δεν θελω να κλαιει..μετα απο αυτα που διαβασε! οσο για τους υπολοιπους δεν θα ναοιζει πλεον γιατι μαλλον θα ξερει να απαντηση κ ο αντρας μου πλεον!!!(ευτυχως κ συμετεχη στο θεμα μωρου ο αντρας μου!!οταν ημουν εγκυος βλεπαμε μαζι καθε βδομαδα πως μεγαλωνει το μωρο μεσα στη μητρα απο το νασιοναλ γεογραφικ νομιζω..οποτε κ κατανοει καλυτερα αυτα που πιστευω κ μας λεει η παιδιατρος παρα τους τριτους που λενε αερολογιες...δηθεν κ καλα..

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
love έγραψε:καλημερα !!!

μου εχουν σπασει τα νευρα...
καθε φορα γνωστοι και αγνωστοι!! πεθερικα και μη!!!
η αληθεια ειναι οτι ιδιαιτερο προβλημα δεν εχω,, γιατι κανω παντα αυτο που θελω..αστειοντας και κολοντας απανταω...και μερικες φορες δεν απανταω καθολου μονο ακουω και εκει ισως τους την σπαω πιο πολυ...
στο θεμα μου παλι...
που εχουν πριξει τα @@αρια Smile
ειμασταν με φιλους παρεα στο σπιτι το απογευμα κ τσουπ ερχετε ο πεθερος να δει το μωρο! και μετα απο λιγο αρχισε να κλαιει κ βασικα δεν κλαιει τσιριζει σαν να τον σφαζουνε μεχρι να τον σηκωσω...
τον σηκωνω λοιπον και ενα φιλος απο την παρεα λεει..εε αστον να κλαψει κ λιγο κατευθειαν να τον σηκωσεις...και σημπληρωνει ο πεθερος .. ε αφου τον κακοεμαθε η μανα του δεν τον αφηνει να κλαψει κ τον σηκωνουν συνεχεια αγκαλια..(τα ιδια λεει κ η πεθερα)(κ καποιοι αλλοι που το παιζουν τελειοι γονεις)
το ιδιο μου ειπε κ ο αντρας μου μια φορα 40 ημερων με κολλικους κ ...του ειπα οτι δεν θα αφηνω το μωρο μου να κλαιει οταν ποναει κ εγω να μη το σηκωνω...αν ειναι να μαθει αγκαλια ας μαθει... που ειναι το προβλημα???και μαλλον ποιος εχει προβλημα με αυτο???
εγω δεν ειμαι ολη μερα με το μωρο?
εσεις τι θα κανατε? θα το αφηνατε να ουρλαζει?να κοκκινιζει? πειτε μου εσεις τι κανετε ..ισως εγω να ειμαι υπερβολικη κ να μην το καταλαβαινω!!!



κοιταξε αντικημενικα καλο ηταν να μην το κακομαθεις γιατι μετα δεν θα μπορεις να κανεις τπτ κ ποσο μαλλον οταν θα περιμενεις κ αλλο νινι.με μια διαφορα ομως οταν το παιδι εχει προβλημα οπως ειπες για τους κολικους κ βεβαια θα το παρεις αγκαλια να το κανακεψεις να νιωσει σιγουρια τα μωρα το εχουν αναγκη αυτο ειδικα οταν εχουν καποιο προβλημα.γιατι δεν υπαρχει καλυτερο φαρμακο απο την αγκαλια της μανας.απο κει και περα ειναι στο χερι σου το πως θα μαθει.κ φυσικα κλεισε τα αυτακια σου κ μην ακους κανενα παρα μονο το ενστικτο σου Very Happy

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κατά την άποψή μου δεν υπάρχει γκρινιάρικο μωρό. Και θα το αιτιολογήσω. Συνήθως το μωρό κάτι έχει και αν δεν έχει τίποτα απλά μας αναζητάει. Σε αυτό το τελευταίο θα σταθώ. Μήπως τελικά έχει και ένα μικρό δίκιο; Μέχρι πρόσφατα ηταν στην κοιλιά μας σε ενα πολύ διαφορετικό περιβάλλον από αυτό που ζει τώρα. Τότε τρεφόταν χωρίς κόπο. Δεν χρειαζόταν να αναπνεύει μόνο του. Ήταν μέσα μας από την πρώτη στιγμή της ζωής του και μεγάλωσε στα σπλάχνα μας με την μυρωδιά μας, τους ήχους του σωματός μας, της φωνής μας... Μέχρι πριν λίγο ήμασταν ένα μαζί του και οι εμπειρίες τους είναι μόνο με εμάς. Έχει μάθει να είναι κολλημένο πάνω μας γιατί δεν γνωρίζει αν είναι ασφαλές χωρίς εμάς και νιώθει αυτή την ανασφάλεια. Δεν είναι απόλυτα φυσικό να είμαστε ο μόνος συνδετικός κρίκος του πριν και του μετά; Δεν είναι λογικό να μας αναζητά κάθε τρεις και λίγο, χωρίς λογο (όπως θεωρούμε); Η ευαισθησία του μεταφράζεται σε γκρίνια. Με λίγια βιαζόμαστε να το προσαρμόσουμε στην πολιτισμένη κοινωνία μας με τους κανόνες και τους περιορισμούς της στα ωράρια ύπνου, φαγητού, αγκαλιάς, παιχνιδιού και κλάματος. Ουσιαστικά όμως εμείς είμαστε εδώ για την ομαλή προσαρμογή τους στον κόσμο μας...

Δεν λέω ότι μια μάνα που κάνει το αντίθετο είναι κακιά μάνα! ΑΛΟΙΜΟΝΟ σε όποιον το θεωρήσει αυτό! Είναι μεγάλο λάθος και το ξέρουμε, έτσι; Και αλοίμονο σε όποιον θεωρήσει ότι αυτή η μάνα δεν αγαπάει το παιδί της πιο πολύ από οτιδήποτε και πέρα απο κάθε φαντασία. Κρίνω μόνο την κακή πληροφορία ενός επαγγελματία υγείας σε μια μαμά, ο οποίος στην ουσία αδιαφορεί για την ψυχολογία του βρέφους. Θεωρώ απλά ακραία μαι τέτοια συμβουλή αφού προσπαθούμε βεβιασμένα να μάθουμε στο βρέφος να μην μας αναζητά. Είμαστε άνθρωποι και εύκολα μπορεί να μας αποπροσανατολίσει καποιος απο την φύση μας (πόσες φορές το εχω πάθει μέχρι που κατάλαβα)... Γενικά, εγώ προτείνω να μην ακούμε κανέναν για το πως να μεγαλώσουμε τα παιδιά μας. Νομίζω πως κάθε μάνα είναι αρκετά ικανή να μεγαλώσει το παιδί της ακολουθώντας μονο το ένστικτό της. Απλά δεν το ξέρει. Δεν κατηγορώ τις μανούλες που αφήνουν τα μωρά τους να κλαίνε. Αντίθετα, τις καταλαβαίνω, γιατί είναι μεγάλο το στρες και άνθρωποι είμαστε και χάνονται οι αντοχές μας. Ειδικά τον πρώτο καιρό με τις ορμόνες το στρες είναι μεγαλυτερο και πρωτεραιότητα έχει η ψυχική υγεία της μαμάς για να μπορεσει να φροντίσει και το παιδί της στην συνέχεια. Μάνα είμαι και τα έζησα όλα αυτά. Θεωρώ όμως περιττό ένας γιατρός να θεωρεί το παιδί μου που κλαίει επειδή με έχει ανάγκη, προβληματικό γιατί δεν με βοηθάει να το γνωρίσω. Με αποπροσανατολίζει απο την αλήθεια.

Ηθελα λίγο να δικαιολογήσω τα "γκρινιάρικα" μωρά που κλαίνει χωρίς λόγο. Γενικά η άποψή μου είναι πως πολλά πράγματα που θεωρούμε εμείς ασήμαντα, τα μωρά τα θεωρούν σημαντικά. Απλά ένιωσα την ανάγκη να υπερασπιστώ τα μωρά που έχουν το κλάμα τους σαν το μόνο μέσω επικοινωνίας, έναντι των παιδιάτρων που δίνουν κάποιες συμβουλές πολύ σκληρές για ένα βρέφος. Ο παιδίατρος βλέπετε είναι ενήλικας με πειθώ και επιχειρήματα, ενώ το βρέφος όχι. Αν κάτι δεν σας αρέσει σαν συμβουλή, ψάξτε το. Αν σας αρέσει, κρατήστε την.

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:Κατά την άποψή μου δεν υπάρχει γκρινιάρικο μωρό. Και θα το αιτιολογήσω. Συνήθως το μωρό κάτι έχει και αν δεν έχει τίποτα απλά μας αναζητάει. Σε αυτό το τελευταίο θα σταθώ. Μήπως τελικά έχει και ένα μικρό δίκιο; Μέχρι πρόσφατα ηταν στην κοιλιά μας σε ενα πολύ διαφορετικό περιβάλλον από αυτό που ζει τώρα. Τότε τρεφόταν χωρίς κόπο. Δεν χρειαζόταν να αναπνεύει μόνο του. Ήταν μέσα μας από την πρώτη στιγμή της ζωής του και μεγάλωσε στα σπλάχνα μας με την μυρωδιά μας, τους ήχους του σωματός μας, της φωνής μας... Μέχρι πριν λίγο ήμασταν ένα μαζί του και οι εμπειρίες τους είναι μόνο με εμάς. Έχει μάθει να είναι κολλημένο πάνω μας γιατί δεν γνωρίζει αν είναι ασφαλές χωρίς εμάς και νιώθει αυτή την ανασφάλεια. Δεν είναι απόλυτα φυσικό να είμαστε ο μόνος συνδετικός κρίκος του πριν και του μετά; Δεν είναι λογικό να μας αναζητά κάθε τρεις και λίγο, χωρίς λογο (όπως θεωρούμε); Η ευαισθησία του μεταφράζεται σε γκρίνια. Με λίγια βιαζόμαστε να το προσαρμόσουμε στην πολιτισμένη κοινωνία μας με τους κανόνες και τους περιορισμούς της στα ωράρια ύπνου, φαγητού, αγκαλιάς, παιχνιδιού και κλάματος. Ουσιαστικά όμως εμείς είμαστε εδώ για την ομαλή προσαρμογή τους στον κόσμο μας...

Δεν λέω ότι μια μάνα που κάνει το αντίθετο είναι κακιά μάνα! ΑΛΟΙΜΟΝΟ σε όποιον το θεωρήσει αυτό! Είναι μεγάλο λάθος και το ξέρουμε, έτσι; Και αλοίμονο σε όποιον θεωρήσει ότι αυτή η μάνα δεν αγαπάει το παιδί της πιο πολύ από οτιδήποτε και πέρα απο κάθε φαντασία. Κρίνω μόνο την κακή πληροφορία ενός επαγγελματία υγείας σε μια μαμά, ο οποίος στην ουσία αδιαφορεί για την ψυχολογία του βρέφους. Θεωρώ απλά ακραία μαι τέτοια συμβουλή αφού προσπαθούμε βεβιασμένα να μάθουμε στο βρέφος να μην μας αναζητά. Είμαστε άνθρωποι και εύκολα μπορεί να μας αποπροσανατολίσει καποιος απο την φύση μας (πόσες φορές το εχω πάθει μέχρι που κατάλαβα)... Γενικά, εγώ προτείνω να μην ακούμε κανέναν για το πως να μεγαλώσουμε τα παιδιά μας. Νομίζω πως κάθε μάνα είναι αρκετά ικανή να μεγαλώσει το παιδί της ακολουθώντας μονο το ένστικτό της. Απλά δεν το ξέρει. Δεν κατηγορώ τις μανούλες που αφήνουν τα μωρά τους να κλαίνε. Αντίθετα, τις καταλαβαίνω, γιατί είναι μεγάλο το στρες και άνθρωποι είμαστε και χάνονται οι αντοχές μας. Ειδικά τον πρώτο καιρό με τις ορμόνες το στρες είναι μεγαλυτερο και πρωτεραιότητα έχει η ψυχική υγεία της μαμάς για να μπορεσει να φροντίσει και το παιδί της στην συνέχεια. Μάνα είμαι και τα έζησα όλα αυτά. Θεωρώ όμως περιττό ένας γιατρός να θεωρεί το παιδί μου που κλαίει επειδή με έχει ανάγκη, προβληματικό γιατί δεν με βοηθάει να το γνωρίσω. Με αποπροσανατολίζει απο την αλήθεια.

Ηθελα λίγο να δικαιολογήσω τα "γκρινιάρικα" μωρά που κλαίνει χωρίς λόγο. Γενικά η άποψή μου είναι πως πολλά πράγματα που θεωρούμε εμείς ασήμαντα, τα μωρά τα θεωρούν σημαντικά. Απλά ένιωσα την ανάγκη να υπερασπιστώ τα μωρά που έχουν το κλάμα τους σαν το μόνο μέσω επικοινωνίας, έναντι των παιδιάτρων που δίνουν κάποιες συμβουλές πολύ σκληρές για ένα βρέφος. Ο παιδίατρος βλέπετε είναι ενήλικας με πειθώ και επιχειρήματα, ενώ το βρέφος όχι. Αν κάτι δεν σας αρέσει σαν συμβουλή, ψάξτε το. Αν σας αρέσει, κρατήστε την.


Respect Respect Respect


ετσι ειναι...

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
love έγραψε:καλό θα ήταν να μην αργείτε να ανταποκριθείτε στο κλάμα του παιδιού. Όσο περισσότερο κλαίει τόσο περισσότερο εκνευρίζεται και είναι δυσκολότερο μετά να το ησυχάσετε, ενώ υπάρχει ο κίνδυνος να εξελιχθεί σε ένα ανασφαλές μωρό.

. Όταν όμως ανταποκρίνεστε στο κλάμα του τού δίνετε να καταλάβει την πεποίθηση σας, ότι σας έχει ανάγκη και ότι μπορεί να βασίζεται στην παρουσία και βοήθεια σας. "Το παιδί που του δείχνουν εμπιστοσύνη, μαθαίνει και το ίδιο να εμπιστεύεται". Ο Dr. Sears συνεχίζει λέγοντας ότι "έρευνες έχουν δείξει ότι τα μωρά που το κλάμα τους βρίσκει άμεση ανταπόκριση, κλαίνε λιγότερο μεγαλώνοντας". Αντί δηλαδή να δημιουργείτε μια κακή συνήθεια, όταν ανταποκρίνεστε στο κλάμα του μωρού σας, του μαθαίνετε ότι μπορεί να επικοινωνεί μαζί σας με επιτυχία. Ακόμα κι αν δεν έχετε καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα του και το μωρό σας συνεχίζει να κλαίει στην αγκαλιά σας, τουλάχιστον ξέρει ότι δεν το εγκαταλείπετε στις δύσκολες στιγμές.



εχθες εβαλα τον αντρα μου να διαβαζει στον ιντερνετ για το θεμα κλαμα-αγκαλια. και διαβασαμε αρκετα μπορω να πω... κ του ειπα ειδες??? πρεπει να ανταποκρινομαστε αμεσως στο κλαμα του μωρου...ειδες που νιωθει ασφαλεια στην αγκιαλια μας??κ μου λεει εε!!ενταξει απλα εσυ δεν προλαβαινει να κανει κιχ κατευθειαν να το σηκωσεις Smile ...παντως με καταλαβε ο αντρας μου για πιο λογο δεν θελω να κλαιει..μετα απο αυτα που διαβασε! οσο για τους υπολοιπους δεν θα ναοιζει πλεον γιατι μαλλον θα ξερει να απαντηση κ ο αντρας μου πλεον!!!(ευτυχως κ συμετεχη στο θεμα μωρου ο αντρας μου!!οταν ημουν εγκυος βλεπαμε μαζι καθε βδομαδα πως μεγαλωνει το μωρο μεσα στη μητρα απο το νασιοναλ γεογραφικ νομιζω..οποτε κ κατανοει καλυτερα αυτα που πιστευω κ μας λεει η παιδιατρος παρα τους τριτους που λενε αερολογιες...δηθεν κ καλα..

αυτης της θεωριας ειμαι κ εγω. Δεν καταλαβαινω πως κακομαθαινει ενα μωρο,σε τι κακομαθαινει τελικα?στο οτι η μαμα κ ο μπαμπας ειναι εκει οταν τους ζηταει? Δεν μιλαω για νηπια . Ενα μωρο ειναι μωρο,θα τυχει να κλαψει γιατι δεν προλαβαινεις να το παρεις αλλα αυτο διαφερει απο το να αφηνεις ενα μωρο να κλαιει. Ουτε τα περι ανεξαρτησιας τα δεχομαι,καμια σοβαρη επιστημονικη ερευνα δεν στηριζει αυτη την αποψη (αυτα για τους παιδιατρους που κανουν κ τον παιδοψυχολογο...).Καταλαβαινω ακομα κ την μανα που ειναι τσιτα τα νευρα της απο την κουραση κ λεει 'κλαψε,τα εχω παιξει!" (εχω βρεθει σε αυτη την θεση). Αλλα αυτα διαφερουν απο το "το αφηνω να κλαψει για να μαθει". Επ ουδενι δεν κρινω την ικανοτητα καποιας να ειναι μανα,καλη η κακη.Κρινω αυτες τις αντιληψεις,ειναι πεπαλαιωμενες,βασιζονται σε παιδαγωγικες μεθοδους προηγουμενων αιωνων κ δεν καταλαβαινω πως μια συγχρονη μανα τις υιοθετει.

MariaM έγραψε:Κατά την άποψή μου δεν υπάρχει γκρινιάρικο μωρό. Και θα το αιτιολογήσω. Συνήθως το μωρό κάτι έχει και αν δεν έχει τίποτα απλά μας αναζητάει. Σε αυτό το τελευταίο θα σταθώ. Μήπως τελικά έχει και ένα μικρό δίκιο; Μέχρι πρόσφατα ηταν στην κοιλιά μας σε ενα πολύ διαφορετικό περιβάλλον από αυτό που ζει τώρα. Τότε τρεφόταν χωρίς κόπο. Δεν χρειαζόταν να αναπνεύει μόνο του. Ήταν μέσα μας από την πρώτη στιγμή της ζωής του και μεγάλωσε στα σπλάχνα μας με την μυρωδιά μας, τους ήχους του σωματός μας, της φωνής μας... Μέχρι πριν λίγο ήμασταν ένα μαζί του και οι εμπειρίες τους είναι μόνο με εμάς. Έχει μάθει να είναι κολλημένο πάνω μας γιατί δεν γνωρίζει αν είναι ασφαλές χωρίς εμάς και νιώθει αυτή την ανασφάλεια. Δεν είναι απόλυτα φυσικό να είμαστε ο μόνος συνδετικός κρίκος του πριν και του μετά; Δεν είναι λογικό να μας αναζητά κάθε τρεις και λίγο, χωρίς λογο (όπως θεωρούμε); Η ευαισθησία του μεταφράζεται σε γκρίνια. Με λίγια βιαζόμαστε να το προσαρμόσουμε στην πολιτισμένη κοινωνία μας με τους κανόνες και τους περιορισμούς της στα ωράρια ύπνου, φαγητού, αγκαλιάς, παιχνιδιού και κλάματος. Ουσιαστικά όμως εμείς είμαστε εδώ για την ομαλή προσαρμογή τους στον κόσμο μας...

Δεν λέω ότι μια μάνα που κάνει το αντίθετο είναι κακιά μάνα! ΑΛΟΙΜΟΝΟ σε όποιον το θεωρήσει αυτό! Είναι μεγάλο λάθος και το ξέρουμε, έτσι; Και αλοίμονο σε όποιον θεωρήσει ότι αυτή η μάνα δεν αγαπάει το παιδί της πιο πολύ από οτιδήποτε και πέρα απο κάθε φαντασία. Κρίνω μόνο την κακή πληροφορία ενός επαγγελματία υγείας σε μια μαμά, ο οποίος στην ουσία αδιαφορεί για την ψυχολογία του βρέφους. Θεωρώ απλά ακραία μαι τέτοια συμβουλή αφού προσπαθούμε βεβιασμένα να μάθουμε στο βρέφος να μην μας αναζητά. Είμαστε άνθρωποι και εύκολα μπορεί να μας αποπροσανατολίσει καποιος απο την φύση μας (πόσες φορές το εχω πάθει μέχρι που κατάλαβα)... Γενικά, εγώ προτείνω να μην ακούμε κανέναν για το πως να μεγαλώσουμε τα παιδιά μας. Νομίζω πως κάθε μάνα είναι αρκετά ικανή να μεγαλώσει το παιδί της ακολουθώντας μονο το ένστικτό της. Απλά δεν το ξέρει. Δεν κατηγορώ τις μανούλες που αφήνουν τα μωρά τους να κλαίνε. Αντίθετα, τις καταλαβαίνω, γιατί είναι μεγάλο το στρες και άνθρωποι είμαστε και χάνονται οι αντοχές μας. Ειδικά τον πρώτο καιρό με τις ορμόνες το στρες είναι μεγαλυτερο και πρωτεραιότητα έχει η ψυχική υγεία της μαμάς για να μπορεσει να φροντίσει και το παιδί της στην συνέχεια. Μάνα είμαι και τα έζησα όλα αυτά. Θεωρώ όμως περιττό ένας γιατρός να θεωρεί το παιδί μου που κλαίει επειδή με έχει ανάγκη, προβληματικό γιατί δεν με βοηθάει να το γνωρίσω. Με αποπροσανατολίζει απο την αλήθεια.

Ηθελα λίγο να δικαιολογήσω τα "γκρινιάρικα" μωρά που κλαίνει χωρίς λόγο. Γενικά η άποψή μου είναι πως πολλά πράγματα που θεωρούμε εμείς ασήμαντα, τα μωρά τα θεωρούν σημαντικά. Απλά ένιωσα την ανάγκη να υπερασπιστώ τα μωρά που έχουν το κλάμα τους σαν το μόνο μέσω επικοινωνίας, έναντι των παιδιάτρων που δίνουν κάποιες συμβουλές πολύ σκληρές για ένα βρέφος. Ο παιδίατρος βλέπετε είναι ενήλικας με πειθώ και επιχειρήματα, ενώ το βρέφος όχι. Αν κάτι δεν σας αρέσει σαν συμβουλή, ψάξτε το. Αν σας αρέσει, κρατήστε την.

δεν σε διαβασα αλλα α πριορι λεω οτι συμφωνω μαζι σου Smile

minubaki

minubaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ακριβως το ιδιο θεμα ειχα κ συνεχιζω να εχω κ εγω απο 3τους...!!!
το μωρο μου δεν το εχω αφησει ουτε στιγμη να κλαψει μονο του κ ναι το εχω πολυ εως κ συνεχεια αγκαλια...!!!
σε 6μερες γινομαστε 2μηνων... περα του οτι ειναι πολυ μικρο δεν νομιζω κ αργοτερα να μην ανταποκρινομαι στο κλαμα του...!!!
αφου οι δικοι μου μου λενε οτι δεν εχουν ακουσει να κλαει αυτο το μωρο κ να φανταστεις αυτο το διαστημα μενω μαζι τους...!!!
κ το ωραιο ξερεις πιο ειναι? εδω κ 3 μερες ξυπναει κ καθεται στην κουνια μονη της κ επι 1 με 1μιση ωρα χωρις να κλαψει κ κανει χαρουλες αρκει να με ακουει κ να με νιωθει οτι ειμαι εκει κοντα, ενω πριν δεν καθοταν ουτε 5λεπτα...!!!ηθελε μονο αγκαλιτσα... δεν την αφησα ουτε στιγμη να κλαψει παρολο που με συμβουλεβαν να το αφησω να κλαψει 1.2.3.4 μερες μεχρι να μαθει να καθεται... κοιμοταν κ μενα μονο στα χερια μου κ εχουμε αρχισει να κοιμομαστε μονες μας στη κουνια απλα της τραγουδαω,την χαιδευω κλπ...

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="litsakos"

δεν σε διαβασα αλλα α πριορι λεω οτι συμφωνω μαζι σου Smile
[/quote]

Δεν χρειαζεται! Τα ιδια με εσενα αλλα με πιο πολλα λογια!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:[quote="litsakos"

δεν σε διαβασα αλλα α πριορι λεω οτι συμφωνω μαζι σου Smile

Δεν χρειαζεται! Τα ιδια με εσενα αλλα με πιο πολλα λογια![/quote]

σε διαβασα μετα Smile

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δεν υπάρχει πιο σπαστικό πράγμα από αυτό. Τι θα πει άστο να κλάψει. Δηλαδή έλεος μωράκι είναι και βέβαια θέλει αγκαλιά , αγάπη και γάλα και είναι ευτυχισμένο. Μην τρελαθούμε. Με την κόρη μου μέχρι 9-10 μηνών κοιμόμασταν κάθε βράδυ αγκαλιά στο κρεβάτι. Από 12 μηνών και μετά άντε να την βάλω για ύπνο μαζί μου δεν κάθεται με τίποτα. Κράτα το παιδάκι σου αγκαλίτσα.

ζουζουνομαμα


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοριτσια κι εμενα η πεθερα μου ελεγε να το εφηνω να κλαψει για να ανοιξει η φωνη του. και να μην το παιρνω αγκαλια για να μην μαθει τα χνωτα μου το παιδι. καλα γινινται αυτα? αν δεμ το κακομαθει η μανα το παιδι ποιος τοτε? γιατι ολα τα ξερουν αυτες κι εμεις τιποτα? το θεμα ειναι οτι εγω ποτε δεν εκανα οτι ελεγε. συμφωνουσα [δηθεν και καλα] στα οσα ελεγε, αλλα στην πραξη απλα ΤΗΝ ΕΓΡΑΦΑ.

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ζουζουνομαμα έγραψε:κοριτσια κι εμενα η πεθερα μου ελεγε να το εφηνω να κλαψει για να ανοιξει η φωνη του. .

Τι εννοεί να ανοίξει η φωνή του. Τραγουδιστή θα τον κάνουμε?

love


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

41δεν τον αφηνεις να κλαψει!!!!! - Σελίδα 2 Empty Περί κλάματος Παρ Οκτ 07, 2011 1:16 am

newagemama

newagemama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια, τα δάκρυα είναι για την ψυχή ό,τι το σαπούνι για το σώμα. Αγκαλιάζουμε το παιδί για να το βοηθήσουμε να βγάλει την ένταση και τα δάκρυά του μέσα στην ασφάλεια και την αποδοχή, όχι για να καταπιεί κι εμείς τάχα να ηρεμήσουμε!

Σχετικά δείτε εδώ:

http://wp.me/pS7gV-jk και εδώ http://wp.me/pS7gV-WK

Συμπέρασμα: Στοργή και προδέρμ στα παιδιά (μικρά και μεγάλα και πολύ μεγάλα) που κλαίνε! Το κλάμα είναι λύτρωση, όταν δεν κινδυνεύει η ασφάλειά σου!

http://newagemama.wordpress.com

minubaki

minubaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Τα νευρα μουυυυυυυ....!
Η πεθερα μου μου ελεγε το κακομαθαινεις οχι αγκαλια εγω τπτ την εγραφα κ τωρα που μενουμε κοντα ερχεται καθε βραδυ σπιτι μου αρπαζει το μωρο απο τα χερια, η μπουμπουκα μου αρχιζει να κλαιει εγω τρελαινομαι παω να παρω τη μικρη δεν μου τη δινει γελαει κ λεει αστη να κλαψει να ανοιξουν τα πνευμονακια κ μετα μου την βαζει στο ριλαξ κ αφου εχει σκασει το μωρο σταματαει το κλαμα κ μου λεει ειδες? Κοριτσια μου ρχετε να την πιασω απο το μαλλι, της εξηγω οτι δεν ειναι καλο αυτο κ δεν το λεω μονο εγω,κ το εχω διαβασει σε τοσα βιβλια αντε μου λεει σαχλαμαρες τι ξερουν αυτοι? Τετοια διαβαζεις? Τι να ανω να μην τσακωθω? Εντομεταξυ μου πεταξε κ ο πεθερος μου το κορυφαιο τα παιδια δεν ειναι για αγκαλια ειναι για το ριλαξ κ την κουνια...κ του απαντω οχι το δικο μου παιδι,το δικο μου παιδι ειναι μονο για αγκαλιες κ το σταματησε εκει... Θα με σκασουν...

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΜΙΝΑ+μπεμπα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
minubaki έγραψε:Τα νευρα μουυυυυυυ....!
Η πεθερα μου μου ελεγε το κακομαθαινεις οχι αγκαλια εγω τπτ την εγραφα κ τωρα που μενουμε κοντα ερχεται καθε βραδυ σπιτι μου αρπαζει το μωρο απο τα χερια, η μπουμπουκα μου αρχιζει να κλαιει εγω τρελαινομαι παω να παρω τη μικρη δεν μου τη δινει γελαει κ λεει αστη να κλαψει να ανοιξουν τα πνευμονακια κ μετα μου την βαζει στο ριλαξ κ αφου εχει σκασει το μωρο σταματαει το κλαμα κ μου λεει ειδες? Κοριτσια μου ρχετε να την πιασω απο το μαλλι, της εξηγω οτι δεν ειναι καλο αυτο κ δεν το λεω μονο εγω,κ το εχω διαβασει σε τοσα βιβλια αντε μου λεει σαχλαμαρες τι ξερουν αυτοι? Τετοια διαβαζεις? Τι να ανω να μην τσακωθω? Εντομεταξυ μου πεταξε κ ο πεθερος μου το κορυφαιο τα παιδια δεν ειναι για αγκαλια ειναι για το ριλαξ κ την κουνια...κ του απαντω οχι το δικο μου παιδι,το δικο μου παιδι ειναι μονο για αγκαλιες κ το σταματησε εκει... Θα με σκασουν...

ΩΧ..ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΠΗΓΕΣ ΕΚΕΙ??ΤΑΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΓΚΗ ΝΑ ΝΙΩΘΟΥΝ ΑΣΦΑΈΙΑ Κ ΑΓΑΠΗ ΤΡΥΦΕΡΟΤΗΤΑ Κ ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΙΩΘΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΑΣ ΠΑΣ ΣΤΗ ΠΕΘΕΡΑ ΣΟΥ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΑΤΑ!!ΤΟ ΛΕΝΕ Κ ΟΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΙ.Κ ΣΤΙ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΑΓΚΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙ ΑΓΠΗ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ Κ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΝΑ ΤΟ ΧΩ ΑΓΚΑΛΙΑ!!!ΜΠΑ ΣΕ ΚΑΛΟ... Twisted Evil

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
minubaki έγραψε:Τα νευρα μουυυυυυυ....!
Η πεθερα μου μου ελεγε το κακομαθαινεις οχι αγκαλια εγω τπτ την εγραφα κ τωρα που μενουμε κοντα ερχεται καθε βραδυ σπιτι μου αρπαζει το μωρο απο τα χερια, η μπουμπουκα μου αρχιζει να κλαιει εγω τρελαινομαι παω να παρω τη μικρη δεν μου τη δινει γελαει κ λεει αστη να κλαψει να ανοιξουν τα πνευμονακια κ μετα μου την βαζει στο ριλαξ κ αφου εχει σκασει το μωρο σταματαει το κλαμα κ μου λεει ειδες? Κοριτσια μου ρχετε να την πιασω απο το μαλλι, της εξηγω οτι δεν ειναι καλο αυτο κ δεν το λεω μονο εγω,κ το εχω διαβασει σε τοσα βιβλια αντε μου λεει σαχλαμαρες τι ξερουν αυτοι? Τετοια διαβαζεις? Τι να ανω να μην τσακωθω? Εντομεταξυ μου πεταξε κ ο πεθερος μου το κορυφαιο τα παιδια δεν ειναι για αγκαλια ειναι για το ριλαξ κ την κουνια...κ του απαντω οχι το δικο μου παιδι,το δικο μου παιδι ειναι μονο για αγκαλιες κ το σταματησε εκει... Θα με σκασουν...

πες τα πεθερόνια σου αν θελουν να μεγαλωσουν παιδι να κανουν το δικό τους.
αυτα οταν τα ακουω σκάω πραγματικά...
μην τους επιτρεπεις να επεμβαινουν και κάθεσαι και στεναχωριεσαι- ξεκαθάρισε τους οτι δεν συμμερίζεσαι τις αποψεις τους περι ανατροφης!

????????


Επισκέπτης
minubaki έγραψε:Τα νευρα μουυυυυυυ....!
Η πεθερα μου μου ελεγε το κακομαθαινεις οχι αγκαλια εγω τπτ την εγραφα κ τωρα που μενουμε κοντα ερχεται καθε βραδυ σπιτι μου αρπαζει το μωρο απο τα χερια, η μπουμπουκα μου αρχιζει να κλαιει εγω τρελαινομαι παω να παρω τη μικρη δεν μου τη δινει γελαει κ λεει αστη να κλαψει να ανοιξουν τα πνευμονακια κ μετα μου την βαζει στο ριλαξ κ αφου εχει σκασει το μωρο σταματαει το κλαμα κ μου λεει ειδες? Κοριτσια μου ρχετε να την πιασω απο το μαλλι, της εξηγω οτι δεν ειναι καλο αυτο κ δεν το λεω μονο εγω,κ το εχω διαβασει σε τοσα βιβλια αντε μου λεει σαχλαμαρες τι ξερουν αυτοι? Τετοια διαβαζεις? Τι να ανω να μην τσακωθω? Εντομεταξυ μου πεταξε κ ο πεθερος μου το κορυφαιο τα παιδια δεν ειναι για αγκαλια ειναι για το ριλαξ κ την κουνια...κ του απαντω οχι το δικο μου παιδι,το δικο μου παιδι ειναι μονο για αγκαλιες κ το σταματησε εκει... Θα με σκασουν...

Συγγνωμη.. την ανεχεστε;;;; Ο αντρας σου δε μιλαει;;; Εγω δε θα της ανοιγα ξανα την πορτα παντως!!!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:
minubaki έγραψε:Τα νευρα μουυυυυυυ....!
Η πεθερα μου μου ελεγε το κακομαθαινεις οχι αγκαλια εγω τπτ την εγραφα κ τωρα που μενουμε κοντα ερχεται καθε βραδυ σπιτι μου αρπαζει το μωρο απο τα χερια, η μπουμπουκα μου αρχιζει να κλαιει εγω τρελαινομαι παω να παρω τη μικρη δεν μου τη δινει γελαει κ λεει αστη να κλαψει να ανοιξουν τα πνευμονακια κ μετα μου την βαζει στο ριλαξ κ αφου εχει σκασει το μωρο σταματαει το κλαμα κ μου λεει ειδες? Κοριτσια μου ρχετε να την πιασω απο το μαλλι, της εξηγω οτι δεν ειναι καλο αυτο κ δεν το λεω μονο εγω,κ το εχω διαβασει σε τοσα βιβλια αντε μου λεει σαχλαμαρες τι ξερουν αυτοι? Τετοια διαβαζεις? Τι να ανω να μην τσακωθω? Εντομεταξυ μου πεταξε κ ο πεθερος μου το κορυφαιο τα παιδια δεν ειναι για αγκαλια ειναι για το ριλαξ κ την κουνια...κ του απαντω οχι το δικο μου παιδι,το δικο μου παιδι ειναι μονο για αγκαλιες κ το σταματησε εκει... Θα με σκασουν...

πες τα πεθερόνια σου αν θελουν να μεγαλωσουν παιδι να κανουν το δικό τους.
αυτα οταν τα ακουω σκάω πραγματικά...
μην τους επιτρεπεις να επεμβαινουν και κάθεσαι και στεναχωριεσαι- ξεκαθάρισε τους οτι δεν συμμερίζεσαι τις αποψεις τους περι ανατροφης!

Μινα να τσακωθεις! Μιλαμε για θρασσος!

????????


Επισκέπτης
Κοριτσια στο ιδιο επιπεδο με αυτο ειναι και το θεμα της φασαριας... Με εχουν πρηξει (η μανα μου κυριως!!) οτι αμα γεννησω να εχω ανοιχτο το ραδιο ολη μερα για να μαθει το παιδι στη φασαρια!! Ελεος!! Θα βαραω ενεσεις εγω με τοση φασαρια, μεχρι να μαθει το μικρο!!!

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
koukida έγραψε:
minubaki έγραψε:Τα νευρα μουυυυυυυ....!
Η πεθερα μου μου ελεγε το κακομαθαινεις οχι αγκαλια εγω τπτ την εγραφα κ τωρα που μενουμε κοντα ερχεται καθε βραδυ σπιτι μου αρπαζει το μωρο απο τα χερια, η μπουμπουκα μου αρχιζει να κλαιει εγω τρελαινομαι παω να παρω τη μικρη δεν μου τη δινει γελαει κ λεει αστη να κλαψει να ανοιξουν τα πνευμονακια κ μετα μου την βαζει στο ριλαξ κ αφου εχει σκασει το μωρο σταματαει το κλαμα κ μου λεει ειδες? Κοριτσια μου ρχετε να την πιασω απο το μαλλι, της εξηγω οτι δεν ειναι καλο αυτο κ δεν το λεω μονο εγω,κ το εχω διαβασει σε τοσα βιβλια αντε μου λεει σαχλαμαρες τι ξερουν αυτοι? Τετοια διαβαζεις? Τι να ανω να μην τσακωθω? Εντομεταξυ μου πεταξε κ ο πεθερος μου το κορυφαιο τα παιδια δεν ειναι για αγκαλια ειναι για το ριλαξ κ την κουνια...κ του απαντω οχι το δικο μου παιδι,το δικο μου παιδι ειναι μονο για αγκαλιες κ το σταματησε εκει... Θα με σκασουν...

πες τα πεθερόνια σου αν θελουν να μεγαλωσουν παιδι να κανουν το δικό τους.
αυτα οταν τα ακουω σκάω πραγματικά...
μην τους επιτρεπεις να επεμβαινουν και κάθεσαι και στεναχωριεσαι- ξεκαθάρισε τους οτι δεν συμμερίζεσαι τις αποψεις τους περι ανατροφης!

Μινα να τσακωθεις! Μιλαμε για θρασσος!

ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ??????????????/
Θα τους ειχα αυτοσει οτι τους ειχε μεινει....Το τι κανεις στο παιδι ΣΟΥ ειναι δικο ΣΟΥ θεμα....Πες τους να πανε να γαμηθουν...Πω,πω,θα την εσφαζα ετσι?????Να μου παρει το παιδι μεσα απο τα χερια??Θα την ειχα γδαρει....

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
minubaki έγραψε:Τα νευρα μουυυυυυυ....!
Η πεθερα μου μου ελεγε το κακομαθαινεις οχι αγκαλια εγω τπτ την εγραφα κ τωρα που μενουμε κοντα ερχεται καθε βραδυ σπιτι μου αρπαζει το μωρο απο τα χερια, η μπουμπουκα μου αρχιζει να κλαιει εγω τρελαινομαι παω να παρω τη μικρη δεν μου τη δινει γελαει κ λεει αστη να κλαψει να ανοιξουν τα πνευμονακια κ μετα μου την βαζει στο ριλαξ κ αφου εχει σκασει το μωρο σταματαει το κλαμα κ μου λεει ειδες? Κοριτσια μου ρχετε να την πιασω απο το μαλλι, της εξηγω οτι δεν ειναι καλο αυτο κ δεν το λεω μονο εγω,κ το εχω διαβασει σε τοσα βιβλια αντε μου λεει σαχλαμαρες τι ξερουν αυτοι? Τετοια διαβαζεις? Τι να ανω να μην τσακωθω? Εντομεταξυ μου πεταξε κ ο πεθερος μου το κορυφαιο τα παιδια δεν ειναι για αγκαλια ειναι για το ριλαξ κ την κουνια...κ του απαντω οχι το δικο μου παιδι,το δικο μου παιδι ειναι μονο για αγκαλιες κ το σταματησε εκει... Θα με σκασουν...

Και άντεξες να ακους το παιδί σου να κλαίει και δεν της το πήρες απο τα χέρια? Εγώ νομίζω πως θα την δάγκωνα στο λαιμό κιόλας αν δεν μαφηνε να πάρω το μωρό μου αγκαλιά, εκείνο έκλαιγε και εκείνη γελούσε.
Μα είναι σοβαροί αυτοί οι άνθρωποι πια?
Κοπέλα μου εγώ δε θα την ξανα άφηνα κοντά στο παιδί. Εδώ δεν αφήνω την μάνα μου όταν λέει και κάνει βλακείες! Twisted Evil Twisted Evil

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
etoile! έγραψε:Κοριτσια στο ιδιο επιπεδο με αυτο ειναι και το θεμα της φασαριας... Με εχουν πρηξει (η μανα μου κυριως!!) οτι αμα γεννησω να εχω ανοιχτο το ραδιο ολη μερα για να μαθει το παιδι στη φασαρια!! Ελεος!! Θα βαραω ενεσεις εγω με τοση φασαρια, μεχρι να μαθει το μικρο!!!

Και εγώ απολαμβάνω την απόλυτη ησυχία, χαχαχα! Δεν μου αρέσει καθόλου η φασαρία. Αυτο που προτείνουν οι παιδιατροι είναι την ημέρα το μωρό να κοιμάται με κάποιους ήχους, πχ, να μην μιλάμε ψιθυριστά, ή να παίζει μουσική ή έστω η τηλεοραση -εννοείται όχι στην διαπασών όλα αυτά, μην τρελαθούμε κιόλας- όπως επίσης να υπάρχει φως, ενώ το βράδυ να μιλάμε ψιθυριστά και να υπάρχει χαμηλό φως στο δωμάτιο, ώστε να αντιληφθεί νωρίς το μωρό την διαφορά μέρας και νύχτας. Έτσι το μωρό την ημέρα θα είναι πιο ενεργητικό και το βράδυ θα τρώει και έπειτα θα κοιμάται αμέσως και δεν θα ξεσηκώνεται για παιχνιδια και κουβέντες. Τα μωράκια το αντιλαμβάνονται αυτό μια χαρά. Ο βαπτιστίκος μου είναι μικρούλης 3 μηνών, την ημέρα δεν κοιμάται μετά το φαί, θέλει παιχνίδια και κουτσομπολιό, ενώ το βράδυ ξυπναει τρώει και μετά κοιμάται εύκολα!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις