Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
104 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 104 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 9]

blackrose

blackrose
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημερα κοριτσακια μου και Χρονια Πολλα με υγεια!!!!

Χρονια πολλα σε ολες οσες γιορταζαν η γιορταζαν κοντινα τους προσωπα!!!

Λοιπον,εβαλα αυτο το θεμα στο <<ερωτας,αγαπη,σχεσεις,>> γιατι αγαπω τα ζωα,εχω ερωτα για αυτα και πολυ καλη σχεση μαζι τους!


Θα παρω ενα σκυλακι πολυ συντομα μικροσωμο,ειναι μαλτεζ με πομερανιαν και θα ειναι 50 ημερων!
Παρολο που στην οικογενεια μου ειχαμε και εχουμε σκυλι,την Ηρα,μεσαιου μεγεθους ειναι 9 χρονων και ξερω πανω κατω την ζωη με ενα σκυλακι.Ομως τωρα θα το παρω σπιτι μου με τον αντρα μου και θελω συμβουλες απο πιο εμπειρες μανουλες!!

Φυσικα και θα ξεκινησουμε με επισκεψη στο γιατρο και εμβολια,αποπαρασιτωση και επειδη ειναι θηλυκια σκεφτομαι μετα να την κανω στειρωση και γιατι οφελει την αποφυγη διαφορων ασθενειων στη μητρα και γιατι δεν υπαρχει νευρικοτητα του ζωου κατα τον οιστρο...τι λετε?

Επισης θελω οσες ειχανε σκυλακι και ηταν εγκυουλες τι προσεξαν και στην περιπτωση μου που θα ειναι μωρακι το σκυλακι τι να προσεξω?

Ηθελα πολυ ενα σκυλακι μικροσωμο και ο αντρας μου επισης και τωρα βρηκαμε ενα πανεμορφο πλασματακι και κατι μου λεει να το παρω...δεν θελω να σταθει εμποδιο η εγκυμοσυνη μου,ξερω πως θελει φροντιδα και αφου δεν δουλευω λεω μεχρι να γεννησω τελη Απριλη θα προλαβω να το εκπαιδευσω και λιγο για το που θα τα κανει η να του μαθω προγραμμα να τα κανει στη βολτα μονο!!Πειτε μου τροπους οσες ξερετε !!!!

Θεωρειτε πως ενα σκυλακι κι ενα μωρο μπορουν να συνυπαρξουν?εκει σκεφτομαι κι εγω αν ολα θα ειναι καλα.Δηλαδη λεω θα εχω ενα μωρακι να φροντισω και δεν θελω να παραμελησω και το ζωακι,αλλα υπαρχουνε τροποι να συνυπαρξουμε παρεα λεω εξαλλου το μωρο μου περαν των αναγκων του δεν θα θελει κατι παραπανω μεχρι τουλαχιστον να αρχισει να <<κοβει και αυτο βολτες>>!!

Θελω συμβουλες,τι να προσεξω,στην υγειηνη και στην εκπαιδευση της σκυλιτσας και πως να εναρμονισω την συνυπαρξη ενος μωρου και ενος κατοικιδιου στο σπιτι!!

ΦΙΛΑΚΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ Συμβουλες για κατοικιδιο κατα τη διαρκεια εγκυμοσυνης και τις πρωτες μερες στο σπιτι!!!! 417472

mmairula

mmairula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
kalhmera exw ki egw ena katoikidio ena rotweiler 2 xronwn eixa ki alla skulaki prin apo ayto alla panta ta eixa hdh ekpaideysei prin er8ei mwro sto spiti gt pisteyw oti einai polu dyskolo na exeis neogennhto kai na ekpaideueis syxronws ena skulaki ka8ws einai kai ayto mikrouli 8elei prosoxh malwma polu ka8arisma kai polles polles voltes gia na ma8ei thn anagkh tou e3w .Kalytera lew na perimeneis h ekpaideysh pernei 13 mhnes mexri na hremhsei to skulaki peripou sth 3 me 4h periodo an kai pezei rolo kai o xaakthras.Apo thn allh zwo kai paidia einai oti kalutero emena olh mera mazi ths einai ta paidia mou kai an th paw kamoia fora sto mpampa mou gia voh8eia ta paidiaklaine kai ayth to idio na skefteis oti einai ena paidi = elpizw na voh8hsa!

https://www.facebook.com/home.php?ref=hp#!/mmairula

blackrose

blackrose
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mmairula έγραψε:kalhmera exw ki egw ena katoikidio ena rotweiler 2 xronwn eixa ki alla skulaki prin apo ayto alla panta ta eixa hdh ekpaideysei prin er8ei mwro sto spiti gt pisteyw oti einai polu dyskolo na exeis neogennhto kai na ekpaideueis syxronws ena skulaki ka8ws einai kai ayto mikrouli 8elei prosoxh malwma polu ka8arisma kai polles polles voltes gia na ma8ei thn anagkh tou e3w .Kalytera lew na perimeneis h ekpaideysh pernei 13 mhnes mexri na hremhsei to skulaki peripou sth 3 me 4h periodo an kai pezei rolo kai o xaakthras.Apo thn allh zwo kai paidia einai oti kalutero emena olh mera mazi ths einai ta paidia mou kai an th paw kamoia fora sto mpampa mou gia voh8eia ta paidiaklaine kai ayth to idio na skefteis oti einai ena paidi = elpizw na voh8hsa!

Καλη μου να σαι καλα! Να περιμενω δεν το κοβω....βρηκα ενα σκυλακι και το ερωτευτηκα,απο την αλλη εχω κι εγω ανθρωπους για τις στιγμες που θα λειπω με το μωρο πχ γιατρο,να το αφηνω για λιγο,ολη η οικογενεια φιλοζωη βλεπεις!Παντως σε ευχαριστω που ειπες την γνωμη σου!Πιστευω κι εγω πως καλο ειναι να μεγαλωνουν τα παιδακια κοντα σε ζωακια(που πληρουν τους ορους υγειηνης)....οσο για τις βολτες εχω απλετο χρονο για τους επομενους 4 μηνες να το ανεβοκατεβαζω και εκτος αυτου ενα θετικο που εχει το πατρικο του αντρα μου για οταν πηγαινουμε εκει ,ειναι οτι εχει κηπο με γκαζον,μια καλη ευκαιρια να του μαθω καποια πραγματακια....!Το σκεφτομαι πολυυυ σοβαραα...

mmairula

mmairula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
an exeis xwro kai voh8eia gia to prwto kairo ths loxeias mhn to skeftesai tote.Oi voltes kanoun kalo sth fash pou eisai onoma exeis skeftei?Oso gia twra pou eisai egkuos isa isa pou 8a to xeis parea Very Happy

https://www.facebook.com/home.php?ref=hp#!/mmairula

blackrose

blackrose
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Α επισης απο μελετη που εριξα ,επειδη αυτο ειναι μαλτεζ-πομερανιαν,τα σκυλακια απο τετοιες ρατσες ειναι ιδιαιτερα σνεργασιμα στην εκπαιδευση,ευκολα δηλαδη....χμ Συμβουλες για κατοικιδιο κατα τη διαρκεια εγκυμοσυνης και τις πρωτες μερες στο σπιτι!!!! 215994


Για το χωρο που ειπες,ειπα στη πεθερα μου πως θα χρειαστει αν παρουμε να της το αφησω καποια στιγμη πχ και τονισα βεβαια πως ειναι ενα σκυλακι "σαλονιου" ,και προς εκπληξη μου δεν ειχε προβλημα!!!!!!!!Τις αρεσουν αυτα φαινεται...Καλα και στο πατρικο μου δεν υπαρχει προβλημα,απλα υπαρχει ηδη ενα σκυλι και δεν ξερω πως θα αντιδρασει στον ερχομο αλλου νεου!!!...ναι για την λοχεια ποιο πολυ σκεφτηκα κι εγω..και λεω 4 μηνες,εκει που δεν δουλευω μεχρι να ερθει και η μπεμπα μου θα αφιερωσω χρονο να το διδαξω το ζουζουνι,κατι θα πιασει δεν μπορει!!!Πιστευω θα τα καταφερουμε..!
Ονομα...ο αντρας μου ,προτεινε το "Μινι".....επειδη ειναι μινιατουρικο!!!!

boubou

boubou
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Eγω δν εχω παιδι οποτε θα σε συμβουλεψω μονο στο κομματι με το σκυλι!
Ενα σκυλακι τοσο μικρο δν μπορει να κρατηθει πολυ ωρα χωρις να κανει τις αναγκες του! Αυτο σημαινει πολυυ καθαρισμα για αρχη, μεχρι να γεννησεις που λες Απριλιο ομως θα ειναι ηδη 6 μηνων που σημαινει οτι πλεον θα κρατιεται παραπανω και θα εχει ολοκληρωσει τα εμβολια του αρα θα μπορειτε να το βγαζετε βολτες και λογικα θα τα κανει εξω αλλα δν ειναι σιγουρο οτι θα τα κανει ΜΟΝΟ εξω.. επισης να σκεφτεις οτι καποια σκυλακια αργουν πολυ να μαθουν να τα κανουν εξω.. γιατι πριν κανουν τα εμβολια δν πρεπει να τα βγαζεις βολτα και μετα συνηθηζουν να τα κανουν στην πανα τους, στο μπαλκονι, οπου τα εχεις μαθει τοσο καιρο.. απλα οπως καταλαβαινεις, θελει υπομονη και κατανοηση!! Αν φροντιζεις να γινεται η αποπαρασιτωση της και η καθαριοτητα του σπιτιου και φροντιζετε να εχει την αναλογη βολτα για να ενεργειται και να εκτονωνεται δν θα εχετε θεμα! Ειναι πολυ καλο και για τον χαρακτηρα του παιδιου να μεγαλωνει με κατοικιδια και θα στο πουν ολοι οσοι εχουν αυτο το πραγμα!!θα συνηπαρξουν τελεια αυτα τα 2!Εσυ δν ξερω πως θα αντεξεις! Laughing Laughing Laughing Razz
Κι επισης να κοιταξεις να συμφωνει και ο αντρας σου οτι θα αναλαβει την ευθυνη του σκυλιου οσο εσυ δν θα μπορεις π.χ. να το πας βολτες η να το κανεις μπανιο ...τετοια πραγματα! Αν συμπεριφερεστε ολοι με τον ιδιο τροπο στο σκυλι και του απαγορευετε τα ιδια πραγματα δν θα υπαρχει προβλημα!Αν ενας απο εσας π.χ. το ταιζει απο το τραπεζι.. ενω οι αλλοι δν θελουν θα ενοχλει και τους αλλους.. θελει συνεπεια σε ολα οσα θες και δν θες να κανει.. ουτε μια παρεκληση! Συγνωμη για το μεγαλο ποστ! Embarassed


(και ΣΥΜΦΩΝΩ με τη στειρωση και για λογους υγειας του θυληκου και για λογους ανεξέλεγκτου ζευγαρωματος αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα!)

blackrose

blackrose
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
boubou έγραψε:Eγω δν εχω παιδι οποτε θα σε συμβουλεψω μονο στο κομματι με το σκυλι!
Ενα σκυλακι τοσο μικρο δν μπορει να κρατηθει πολυ ωρα χωρις να κανει τις αναγκες του! Αυτο σημαινει πολυυ καθαρισμα για αρχη, μεχρι να γεννησεις που λες Απριλιο ομως θα ειναι ηδη 6 μηνων που σημαινει οτι πλεον θα κρατιεται παραπανω και θα εχει ολοκληρωσει τα εμβολια του αρα θα μπορειτε να το βγαζετε βολτες και λογικα θα τα κανει εξω αλλα δν ειναι σιγουρο οτι θα τα κανει ΜΟΝΟ εξω.. επισης να σκεφτεις οτι καποια σκυλακια αργουν πολυ να μαθουν να τα κανουν εξω.. γιατι πριν κανουν τα εμβολια δν πρεπει να τα βγαζεις βολτα και μετα συνηθηζουν να τα κανουν στην πανα τους, στο μπαλκονι, οπου τα εχεις μαθει τοσο καιρο.. απλα οπως καταλαβαινεις, θελει υπομονη και κατανοηση!! Αν φροντιζεις να γινεται η αποπαρασιτωση της και η καθαριοτητα του σπιτιου και φροντιζετε να εχει την αναλογη βολτα για να ενεργειται και να εκτονωνεται δν θα εχετε θεμα! Ειναι πολυ καλο και για τον χαρακτηρα του παιδιου να μεγαλωνει με κατοικιδια και θα στο πουν ολοι οσοι εχουν αυτο το πραγμα!!θα συνηπαρξουν τελεια αυτα τα 2!Εσυ δν ξερω πως θα αντεξεις! Laughing Laughing Laughing Razz
Κι επισης να κοιταξεις να συμφωνει και ο αντρας σου οτι θα αναλαβει την ευθυνη του σκυλιου οσο εσυ δν θα μπορεις π.χ. να το πας βολτες η να το κανεις μπανιο ...τετοια πραγματα! Αν συμπεριφερεστε ολοι με τον ιδιο τροπο στο σκυλι και του απαγορευετε τα ιδια πραγματα δν θα υπαρχει προβλημα!Αν ενας απο εσας π.χ. το ταιζει απο το τραπεζι.. ενω οι αλλοι δν θελουν θα ενοχλει και τους αλλους.. θελει συνεπεια σε ολα οσα θες και δν θες να κανει.. ουτε μια παρεκληση! Συγνωμη για το μεγαλο ποστ! Embarassed


(και ΣΥΜΦΩΝΩ με τη στειρωση και για λογους υγειας του θυληκου και για λογους ανεξέλεγκτου ζευγαρωματος αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα!)


Mπουμπου μου τα ειπες πολυ καλα!!!!
Οσο για την συνεργασια με τον αντρα μου,ειμαι σιγουρη πως και βολτα θα το κατεβασει,τον ξερω,μιας και ειναι και το προτυπο αντρα που αν το ζητησω θα παει να μου ψωνησει και σερβιετες απο το σ.μαρκετ η ψωμι.....και το εχει κανει και γενικα με βοηθαει σε πολλα πραγματα απο ανεκθεν.Με βοηθαει πολυυυυυ και ειμαι σιγουρη πως αν ερθει η μπεμπα θα συμβαλλει και στην φροντιδα της σκυλιτσας να με διευκολυνει,το συζητησαμε.Η σκυλιτσα στο πατρικο μου,απο εμενα εμαθε να τα κανει μονο εξω,μιας και την μαλωνα συχνα στην αρχη......Οσο για το μικροσωμο που θελουμε...θα το προσαρμωσω αρχικα στην μεθοδο της εφημεριδας στο μπαλκονι μεχρι να καταλαβει να τα κανει εξω,καλα εννοειται οτι δεν θα αποφυγω να το δω να τα κανει μεσα,αλλα δοξα το θεο απο καθαριοτητα δεν εχουμε ελλειψη στο σπιτι μας..!!!!Πιστευω σε εμενα και πως μονο χαρα θα μας δωσει σε συνδιασμο με το θαυματακι στην κοιλια μου!...Σιγουρα καποια στιγμη μπορει να στριμωχτω ,αλλα αφου υπρχει στεγη για ωρα αναγκης ειναι σημαντικο και αυτο πιστευω.Θα ειμαι αυστηρη απο την αρχη μαζι του,οσο αυστηρη δηλαδη μπορω να ειμαι για να το κανω να καταλαβαινει.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημερα!
με το καλο και το νινι και το σκυλάκι!!
συμφωνω με τις κοπέλες- με εχουν καλυψει.
το πιο σημαντικο απολα στην εκπαιδευση του ειναι η συνεπεια- απο όλα τα μελη της οικογενειας- της αγέλης δλδ.
θα κατασταλάξετε σε κάποιες εντολες που θα ισχύουν ανεξαιρέτως σε όλες τις περιπτωσεις και θα εφαρμοζονται απ'ολους.

κατι αλλο που θελω να πω ειναι οσον αφορα το μωρο- οταν με το καλο γεννησεις και έχεις στο σπίτι και το σκυλακι- φροντισε να μην του επιτρέπεις να πλησιαζει το μωρο παρα μονο οταν εσυ το επιτρέπεις- να μην πλησιαζει τα παιχνιδια/αντικειμενα του μωρου σε καμια περιπτωση - και ποτε μην ταιζεις το σκυλακι ΠΡΙΝ απο το μωρο (το ιδιο ισχυει και για εσας). η σειρα στην ιεραρχια της αγελης καθοριζει και την σειρα με την οποια τρωνε τα μελη της.

καπως ετσι θα μαθει να σεβεται το μωρο και φυσικα ακολουθωντας και άλλους βασικους κανονες εκπαιδευσης - που θα τους ξέρεις ειμαι σιγουρη.

εμεις ειχαμε βαλει μια πορτα ασφαλειας στο διαδρομο του σπιτιου- που χωριζε τα υπνοδωματια κ το μπανιο απο το υπόλοιπο σπιτι. τους 2 πρωτους μηνες ο σκυλος δεν επιτρεπόταν να 'περασει' στον χωρο του μωρου- παρα μονο μετα απο δικη μας προτροπή- κ μαλιστα ακολουθουσε κ επιβραβευση μετα (οταν ας πουμε πλησιαζε το μωρο και απλα το μυριζε ήσυχα- ή του εριχνε μια γλυψια στο χερι.)
να το επιβραυευεται ΠΑΝΤΑ οταν ακουει / ειναι καλο παιδι!

με το καλο τα μωρα σου λοιπον.
αν θυμηθω και κατι αλλο βασικο θα επανελθω Very Happy

boubou

boubou
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μπραβο στον αντρα που εχεις!χαιρομαι πολυ που το λες αυτο!πιστευω οτι ειναι απο τους λιγους Razz Razz (η εγω εχω απο τους λιγους---της αλλης κατευθυνσης Razz Razz Razz Razz Laughing Laughing Laughing Laughing )

και με το δικο σας σκυλακι να το συστησετε απο κουταβακι (τα μεγαλα συνηθως δν πειραζουν τα κουταβακια) και να μενετε φυσικα κι εσεις μαζι να τα προσεχετε και να το πηγαινετε συχνα και θα γινουν τα καλυτερα φιλαρακια!!!

zoekopa

zoekopa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Προχωρα το θεμα θα ελεγα εγω!!!! Very Happy ενα ζωακι στο σπιτι ειναι πολύ καλη παρεα για την εγκυμοσυνη και πολυ καλη παρεα για το μπεμπακι!! απλα να ξερεις, τα κουταβακια ειναι σαν μωρακια! Θελουν πολυ προσοχη και ειναι ατακτουτσικα!!! αλλα απο ρατσα σε ρατσα ειναι διαφρορετικα,
εγω ειχα τη γατα στην εγκυμοσυνη που ήτανν παρα πολυ προστατευτικη μαζι μου και τωρα με το μωρο κανουν πολυ καλη παρεα (την εχουμε στο σπιτι)!! εχουμε και δυο σκυλαρους στην αυλη, που δε με δυσκολεψαν καθολου στην εγκυμοσυνη, να φανταστεις ο ενας ειχε σπασει το ποδι του και τον πηγα μονη μου στον κτηνιατρο και ηταν απιστευτα συνεργασιμος, συνηθως δεν ειναι, χεχεχε.... εχουν ενστικτο και τα ζωακια και καταλαβαινουν πια ειναι τα ορια σου. Το θεματακι που ειχα εγω και δεν το περιμενα να το εχω ειναι οτι οταν το μωρο ήταν λεχουδι και για αρκετο καιρο μετα δεν αφηνα την γατα ουτε για αστειο να παει κοντα του, δεν ξερω γιατι μου εβγαινε ετσι, και της ελεγα οτι και εσυ αν ήσουν μανουλα, ισως και εσυ να μη με αφηνες να χαιδεψω τα μικρα σου.... τωρα ομως.... να δεις τι καλη παρεα κανουν μεταξυ τους(βεβαια καλο θα ηταν να μη το κανεις αυτο και να το αφησεις να μυρισει το μωρο). Και οταν γεννησεις θα πρεπει να βοηθησει πολυ το οικειο περιβαλλον με το σκυλακι γιατι εσυ θα εισαι συνεχεια με το μωρο. οσον αφορα τη στειρωση, να τη κανεις, απλα γινεται οταν το σκυλακι ειναι 1 χρονων.

zoekopa

zoekopa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
koukida έγραψε:Καλημερα!
με το καλο και το νινι και το σκυλάκι!!
συμφωνω με τις κοπέλες- με εχουν καλυψει.
το πιο σημαντικο απολα στην εκπαιδευση του ειναι η συνεπεια- απο όλα τα μελη της οικογενειας- της αγέλης δλδ.
θα κατασταλάξετε σε κάποιες εντολες που θα ισχύουν ανεξαιρέτως σε όλες τις περιπτωσεις και θα εφαρμοζονται απ'ολους.

κατι αλλο που θελω να πω ειναι οσον αφορα το μωρο- οταν με το καλο γεννησεις και έχεις στο σπίτι και το σκυλακι- φροντισε να μην του επιτρέπεις να πλησιαζει το μωρο παρα μονο οταν εσυ το επιτρέπεις- να μην πλησιαζει τα παιχνιδια/αντικειμενα του μωρου σε καμια περιπτωση - και ποτε μην ταιζεις το σκυλακι ΠΡΙΝ απο το μωρο (το ιδιο ισχυει και για εσας). η σειρα στην ιεραρχια της αγελης καθοριζει και την σειρα με την οποια τρωνε τα μελη της.

καπως ετσι θα μαθει να σεβεται το μωρο και φυσικα ακολουθωντας και άλλους βασικους κανονες εκπαιδευσης - που θα τους ξέρεις ειμαι σιγουρη.

εμεις ειχαμε βαλει μια πορτα ασφαλειας στο διαδρομο του σπιτιου- που χωριζε τα υπνοδωματια κ το μπανιο απο το υπόλοιπο σπιτι. τους 2 πρωτους μηνες ο σκυλος δεν επιτρεπόταν να 'περασει' στον χωρο του μωρου- παρα μονο μετα απο δικη μας προτροπή- κ μαλιστα ακολουθουσε κ επιβραβευση μετα (οταν ας πουμε πλησιαζε το μωρο και απλα το μυριζε ήσυχα- ή του εριχνε μια γλυψια στο χερι.)
να το επιβραυευεται ΠΑΝΤΑ οταν ακουει / ειναι καλο παιδι!

με το καλο τα μωρα σου λοιπον.
αν θυμηθω και κατι αλλο βασικο θα επανελθω Very Happy
απλα τα ειπες πολυ καλυτερα απο μενα!!! Very Happy χεχεχε!!!

dimitra37

dimitra37
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κλειω καλησπερα. χρονια πολλα. τι κανεις? το σκυλακι να το παρεις δε φανταζεσαι ποσο πολυ θα σε βοηθησει ψυχολογικα να το εχεις συνεχια κοντα σου. δε θα δυσκολευτεις καθολου αφου εχεις και βοηθεια ουτε που θα το καταλαβεις μονο καποιους κανονες για το φαγητο του,τη βολτα και την αναγκη του να τηρησεις και ολα θα πανε καλα και φυσικα να τη στειρωσεις ειναι πολυ καλο και για το σκυλι. οσο για τη συμβιωση σκυλου και μωρο τους πρωτους μηνες η επαφη ειναι ελαχιστη θα βαλεις το σκυλακι σου να μυρισει, τη πατουσα, μερικες φορες για να καταλαβει οτι ειναι μελος της οικογενειας και μετα το εξαμηνο θα γνωριστουν καλυτερα.

http://www.worldjamboree.gr

γεωργία02/07/10

γεωργία02/07/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Έχω δυο κοκιερ στο διαμέρισμα και ο μικρός μου είναι 18 μηνών. Λυπάμαι που θα είμαι κατηγορηματική αλλά δεν πρέπει σε αυτή την φάση να πάρεις σκυλί. Πριν γεννήσω με απασχόλησε πολύ το θέμα, γιατι δεν ήθελα με τίποτα να αποχωρηστώ τα σκυλάκια μου, τα όποια ακόμα κοιμούνται μαζί μας, ενω ο μικρός στο δωμάτιο του. Ν μην στα πολυλογό, παιδιάτρος, κτηνίατρος και γυναικολόγος μου είπαν. ότι αν τα σκυλιά είναι πλήρως εμβολιασμένα και θα περνουν κάθε δίμηνο το χάπι για τα πάρασιτα, τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. όπως καταλαβαίνεις το σκυλάκι σου δεν προλαβαίνει να εμβολιαστεί πλήρως, και το πρώτο τρίμηνο δεν κάνει να βγαίνει από το σπίτι και να έρθει σε επαφή με άλλα σκυλιά μην το κολλήσουν τίποτα, μέχρι κάτω στην πολυκατοικία το πολύ πολύ. Μετά πρέπει να δεις εσύ τι θα κάνεις με την εξέταση για το τοξόπλασμα, την κάνεις κοντά στον πέμπτο μήνα, αν την έχεις κάνει και είναι αρνητική, πρέπει να αποφύγεις την κοντινή επαφή με κατοικίδια και εμβολιασμένα.
Λυπάμαι στα αλήθεια που σε στεναχωρώ, αλλά αν θέλεις την γνώμη μου καλύτερο τωρα να το αποφύγεις. Κάνε και μια ερώτηση στον γυναικολόγο σου.
Συγνώμη καλή μου, σου εύχομαι να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη και ένα υγειέστατο μωράκι. Very Happy

boubou

boubou
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
To τοξοπλασμα το μεταφερουν οι γατες, οχι οι σκυλοι!!!!!

μεχρι 4μηνων ειναι πληρως εμβολιασμενο και αποπαρασιτωμενο .. μια χαρα προλαβαινει! Wink

γεωργία02/07/10

γεωργία02/07/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Για το τοξόπλασμα έχεις δίκιο, εαν και οι γυναικολόγοι αν βγει αρνητική η εξέταση είναι πάρα πολύ αυστηροί. Αλλά για το εμβολιασμό του σκύλου, δεν αναφερόμαστε μόνο όταν γεννηθεί το παιδί αλλά και κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, και ειδικότερα τους τελευταίους μήνες που το μωρό δεν τρέφεται πλεον από το αίμα αλλά από τον πλακούντα, στον οποίο από την εισπνοή και το φαγητό της μητέρας μπορούν να περάσουν "πολλά". Επειμένω στην άποψη μου να ρωτήσει κτηνίατρο γυναικολόγο και παιδίατρο.
Λατρεύω τα ζώα και ειδικά τα σκυλιά, και από προσωπική πείρα ξέρω πόσο κάλο κάνει στην ψυχολογία και πόσο σημαντικός στίβος προετοιμασίας είναι για μια νέα μανούλα. ΑΛΛΆ πρέπει να έχουμε πάνω από όλα την υγεία της μαμας και του παιδιού πριν δώσουμε τις συμβουλές μας. Αν κάποια μανούλα είναι σίγουρη για το αντίθετο των λεγόμενων μου, πολύ ευχαρίστως να αναιρέσω... Wink

boubou

boubou
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γεωργία02/07/10 έγραψε: ειδικότερα τους τελευταίους μήνες που το μωρό δεν τρέφεται πλεον από το αίμα αλλά από τον πλακούντα, στον οποίο από την εισπνοή και το φαγητό της μητέρας μπορούν να περάσουν "πολλά". Επειμένω στην άποψη μου να ρωτήσει κτηνίατρο γυναικολόγο και παιδίατρο.

Aυτο δν το γνωριζω γι αυτο και ξεκαθαρισα οτι οι συμβουλες μου θα αφορουν το σκυλακι! πανω σε αυτο-> τα εμβολια τα κανει το σκυλακι για να μη νοσησει, οταν θα βγει απο το σπιτι.. αν δν εχει τιποτα, φανταζομαι οτι θα το πανε σε ενα κτηνιατρο πριν το παρουν, κανει τα εμβολια του και παραμενει σπιτι μεχρι να ολοκληρθουν ολα τα εμβολια δν θα κολλησει τιποτα, αρα δν κινδυνεύει και η μελλουσα μαμα!ε? αποπαρασιτωση γινεται απο την μερα που το παιρνει με ειδικο χαπακι η παστουλα επειδη ειναι πολυ μικρο και ειναι ενταξει και απο αυτο!ειναι πολυ λιγες οι ασθενειες που μπορει ενας σκυλος να μεταφερει στον ανθρωπο και το κανει κυριως απο τα περιττώματα του και γι αυτο πρεπει να ειμαστε συνεπεις με την αποπαρασιτωση τους και προσοχη να μην ερχεται σε επαφη με τα περιττωματα του σκυλου, παρα μονο με γαντι μιας χρησης, η καποια σακουλιτσα και χαρτι για οταν τα καθαριζετε!!

Παντως ο κτηνιατρος που τον ειχα ρωτησει μου ειχε πει οτι δν υπαρχει κανενα προβλημα!
Φυσικα να ρωτησεις και τον γιατρο σου!

erwtoulis

erwtoulis
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
tosa xronia iksera oti to ksoplasma to kolame mono apo tis gates. perisi mia manoula apo to forum mou esteile ena arthro oti mporoume na to kolisoume k apo ta koprana tou skulou. to eixa psaksi k itan etsi ontos. Eixa 2 skulia prin mino egkios. Yorkshire. Auta ta mikrosoma na ksereis einai polu pismatarika k tha duskoleuteis na to matheis na kanei ta tsisakia tou.Otan o mikros mou eixa ftasei 10 minon ekana tin proti prospatheia na tous fero se epafi. Siga siga opos egrapse kapia ... apo ta patousakia xerakia ktl. To arseniko mou agnoouse ton mikro k perimene na tou aplosei xeri gia na ormiksi. Polu ziliaris. Anagkastika k ton edosa. Tin thilikia mou tin kratisa k tin eixa sto spiti periorismeni na min plisiazei to paidi otan den eimoun ego mprosta. To agapouse , to niazotan , me fonaze an eblepe k ksipnouse to paidi. Eixan polu kali sxesi. Tora pou megalose o gios mou logiko einai na pigenei ta paixnidia tou se olo to spiti. Logiko k to skuli na thelei na paiksei me auta.Ante plisimo k detol. Tora ksekinise na tis petaei pexnidia, giati eide oti epaize mazi tou, mexri k to fortigo tou tis petakse. Apo tote ton pire apo fobo. Tin exo dosei stin mana mou gia ligo kairo mexri na megalosei ligo o dikos mou. Amartia, den einai se fasi akoma pisteuo gia skuli, meta ta 3 isos. Den ksero, TA YPERAGAPAO ta skulia. Klaio pou den ta exo konta mou. Eimai uper ta paidia na exoun ena zoaki k na megalonoun mazi. Alla pisteuo oti ola prepei na ginonte stin ora tous.
ta skulakia ta eixame parei me ton antra mou gia suntrofia , epidi ipirxe periptosi na min mporo na kano paidaki ego. Opote eplizo na katalabeneis poso ta agapousa k ta frontiza k poso duskola einai ta pragmata tora. Skepsou ta ola, ta uper k ta kata. Eukeria gia skulakia tha ksanaxeis. Zugise ta ola k prakse analoga . I apofasi einai diki sou Smile Pantos ta maltezakia einai super skulia. maltez ithela alla kateliksa sta yorki giati madousan ligotero.

γεωργία02/07/10

γεωργία02/07/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πρώτον, τα πολύ νεαρά, δηλαδή κάτω των 12 εβδομάδων, κουτάβια και γατάκια δε θα πρέπει να εμβολιάζονται αφού αυτό μπορεί να παρέμβει στη φυσική ανοσία του συστήματός τους, η οποία εισάγεται με το πρωτόγαλα από τις μητέρες τους. Αν όμως η ανοσοποιητική υπόσταση της μητέρας είναι άγνωστη - όπως συμβαίνει με πολλά προς υιοθεσία κουτάβια και γατάκια από άσυλα ζώων – τότε ο εμβολιασμός σε μικρότερη ηλικία, μεταξύ 5-6 εβδομάδων είναι το σύνηθες πρωτόκολλο. Τα αντιλυσσικά εμβόλια, εκτός αν οι συνθήκες της περιοχής δεν το επιτρέπουν, δεν πρέπει ποτέ να συνδυάζονται ταυτόχρονα με άλλα εμβόλια. Πρέπει να υπάρχει μεταξύ τους διάστημα τουλάχιστον 3 εβδομάδων. Το Ελάχιστο Πρωτόκολλο Εμβολιασμού σκύλου είναι στις 12 εβδομάδες ή αργότερα για MLV μόρβα (τροποποιημένος ζωντανός ιός), ηπατίτιδα (Αδενοϊός-2) και για εντερίτιδα από τον παρβοϊό (τύφος) και κανένα άλλο μετά από αυτά. Το εμβόλιο κατά της λύσσας γίνεται στις 12-16 εβδομάδες και μετά επαναλαμβάνεται κάθε 3 χρόνια, αν αυτό επιτρέπεται από το νόμο.
Τα γράφω αυτά όχι για να το παίξω ειδίμων, αλλά για να σε ρωτήσω:
Γιατί εμβολιάζουμε τους σκύλους και τι είναι το εμβόλιο; Rolling Eyes
Εμβολιάζοντας ένα σκύλο δεν προστατεύουμε μόνο το ίδιο αλλά και τους ανθρώπους που το έχουν, π.χ. (λύσσα, μόρβα, ηπατίτιδα. Το Πρωτόκολλο των εμβολιασμών, έχει καταχειρωθεί με ελάχιστο όριο, έτσι ώστε να καταστεί αν όχι απόλυτα ακίνδυνο, αλλά συμβιώσιμο ένα σκυλί.
Όσο για το πως λειτουργεί το εμβόλιο, στο σκυλί θα εμφιτευτεί ο ιος σε λανθάνουσα μορφή για να δημιουργήσει αντισώματα. Πόσο σίγουρος είναι κάποιος, αν το ζωο νοσήσει από το εμβόλιο ή είναι σε θέση να μεταφέρει στην έγκυο κάτι...????? Rolling Eyes
Εγώ δεν μπορώ να μην εφιστείσω την προσοχή της κοπέλας...
Κάλιω γαιδουρόδενε παρά γαιδουρογύρευε... Wink

blackrose

blackrose
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Γεωργια μου αλλιμονο αν συμφωνουσαν ολες οι αποψεις κοριτσακι μου!και η αποψη σου εχει τα δικα της επιχειρηματα μη ζητας συγνωμη!

Αυτο που λες για να ρωτησω γιατρο το σκεφτηκα να ρωτησω τον κτηνιατρο που εχουν οι δικοι μου,οτι δηλαδη βρισκομαι σε εγκυμοσυνη και θελω να παρω ενα σκυλακι-μωρακι να υιοθετησω και να δω τι θα μου πει,αυτος θα ξερει καλυτερα!Οσο για τον γιατρο μου περισυ που του ειχα πει πως εχουμε σπιτι των γονιων σκυλι (εμβολιασμενο κτλ),ειπε δεν υπαρχει προβλημα!Και περισυ και φετος που παω συχνα στο πατρικο δεν αλλαξα σταση απενατι στην Ηρα,απλα καθε φορα που την χαιδευω πλενω τα χερια μου καλα...Και η αδερφη μου οταν ειχε γεννησει πριν 5 χρονια ειχε περασει την λοχεια της εκει...και δεν αντιμετωπισε προβλημα ουτε με το σκυλι ουτε με την υγεια του μωρου!Ισα ,ισα που η Ηρα καταλαβε την παρουσια του μωρου και δεν πηγαινε καθολου κοντα του!!!!Να φανταστεις οταν η μπεμπα ειχε ξεπεταχτει και φωναζαν την σκυλιτσα κοντα ηταν τοοοσο διακριτικη!!Ποτε δεν αντιμετωπισε καποιο προβλημα και οσο ηταν εγκυος ηταν αρκετο διαστημα εκει στους γονεις μου και δεν αντιμετωπισε κατι στην εγκυμοσυνη που να οφειλονταν σε αυτο....

Οσο για τους εμβολιασμους ναι χρειαζεται καποια προφυλαξη το ζωο να μην βγει εξω το ξερω,αλλα και παλι η αναγκη του για βολτα δεν θα ειναι υποχρεωτικη (κατ επεκταση) γιατι ειναι ιδιαιτερα μικροσωμο...θα φτασει τα 20 εκ και το πολυ 3.5 κιλα,οποτε και ενα τετραγωνο για τις..αναγκες του ειναι αρκετο πιστευω!

Οπως και να εχει σιγουρα ειναι ευθυνη,δεσιμο,ισχυρος δεσμος απολυτη φροντιδα!Και το σκεφτομαστε πολυ σοβαρα,βεβαια ο αντρας μου ενθουσιαστηκε και λεει θα τα καταφερουμε θα βοηθαει ο ενας τον αλλο κτλ. Θα μιλησω και με κτηνιατρο και θα δω τι θα πει κι εκεινος.

Η αληθεια ειναι πως πολλα σπιτια με μωρακια και ζωακια καταφερνουν και εχουν μια καλη ζωη με προγραμμα και σειρα(οσον αφορα και τα ζωακια)

blackrose

blackrose
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παντως αγαπω κι εγω πολυ τα ζωα και ενας λογος στο τελος να μην παρω θα ειναι γιατι: ενα νεοφερμενο σκυλακι θα πρεπει να εκπαιδευτει λιγο πριν ερθει ενα νεογεννητο μωρακι!!
Ειναι ιδιαζουσα περιπτωση ασυζητητη.
Και δεν θελω να το παρω να δεθω και να δω οτι ισως η χρονικη στιγμη να ηταν λαθος.Δεν μου αρεσει να παιζω.
Εψαχνα καιρο τωρα και τωρα που βρηκα αυτο που θελω ,τωρα προβληματιστηκα! Rolling Eyes

boubou

boubou
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
erwtoulis έγραψε:
ta skulakia ta eixame parei me ton antra mou gia suntrofia , epidi ipirxe periptosi na min mporo na kano paidaki ego

αυτο ειναι το λαθος που κανουμε εμεις οι ανθρωποι ομως.. παιρνουμε σκυλι γιατι θελουμε να κανουμε παιδι και μολις κανουμε παιδι...φευγει το σκυλι!!μεγαλο λαθος κατα τη γνωμη μου...μεσα σε 9 μηνες που εισαι εγκυος εχεις το περιθωριο να μαθεις το σκυλι 5-6 πραγματα που θα χρειαστουν για οταν γεννηθει το παιδι!
Φυσικα δν λεω οτι εσυ το εκανες ετσι απαραιτητα, αλλα οι περισσοτεροι ετσι κανουν!!ΔΥΣΤΥΧΩΣ ξαναλεω!

Ελπιζω ολα να πανε σουπερ blackrose και να καταφερεις να το υιοθετησεις αφου τοσο πολυ το θες!!

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κλειώ μου, εγώ δεν έχω περάσει εγκυμοσύνη και δεν ξέρω ακριβώς τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση. Λατρεύω όμως τα ζώα και ξέρω λίγα πράγματα πάνω σε αυτό το κομμάτι.

Δεν ξέρω τι θα κάνεις τελικά, αν θα το υιοθετήσεις το σκυλάκι ή όχι. Θα σου πω πως είναι ελάχιστες οι ασθένειες που μπορούν να μεταφερθούν από τα ζώα στον άνθρωπο και μου φαίνεται λίγο δύσκολο να συμβεί κάτι τέτοιο από τη στιγμή που το σκυλάκι θα είναι κλεισμένο στο σπίτι μέχρι να κάνει τα εμβόλιά του. Και πάλι όμως, το λέω με κάθε επιφύλαξη. Κάνε την έρευνά σου, ρώτα τους γιατρούς σου και αποφάσισε.

Όσο για το τοξόπλασμα, είπες πως είστε φιλόζωη οικογένεια άρα υποθέτω πως έχεις μεγαλώσει με ζωάκια. Οπότε σε αυτή την περίπτωση είναι λίγο δύσκολο να βγεις αρνητική στο τοξόπλασμα. Και πάλι βάσει στατιστικής μιλάω, δε λέω τίποτα με σιγουριά.

Ελπίζω να μπορέσεις να κάνεις αυτό που θέλεις!

dimitra37

dimitra37
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
επειδη εχω περασει εγκυμοσυνη και σκυλι να σας πω οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα. εκανα εξωσωματικη και οι δυο γυναικολογοι μου και η εμβρυολογος και ο μελλων παιδιατρος και η κτηνιατρος και ο γαστρεντερολογος μου, εχω προβλημα με το συκωτι και παιρνω κορτιζονη οποτε κανω ανοσοκατασταλτικη θεραπεια, μου ειπαν να το ταιζω, να το χαιδευω, να το αγκαλιαζω μονο να μη το βγαζω βολτα για να μη με ριξει η' για να μη βρεθω αναμεσα σε κανενα σκυλοκαυγα γιατι η τζινα μας ειναι 20 κιλα και λιγο τρελουτσικη.

http://www.worldjamboree.gr

24Συμβουλες για κατοικιδιο κατα τη διαρκεια εγκυμοσυνης και τις πρωτες μερες στο σπιτι!!!! Empty http://forum.eimaimama.gr/t9655-topic Τρι Δεκ 27, 2011 7:56 am

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!
ΤΙ ΓΛΥΚΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ...Κ ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΣΚΥΛΑΚΙ ΓΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΛΛΑ Ο ΑΝΔΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΝΔΟΤΟΣ.ΠΡΙΝ ΚΑΙΡΟ ΑΝ ΜΕ ΡΩΤΟΥΣΕΣ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΟΥΤΕ Κ ΕΓΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ,ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΕΡΕΥΝΑ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΓΝΩΜΗ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΠΟΣΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ Η ΣΧΕΣΗ ΠΑΙΔΙΟΥ Κ ΣΚΥΛΟΥ...Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΡΑΤΣΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΙΛΙΚΗ ΜΕ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ,ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΗ Κ ΑΓΑΠΗΣΙΑΡΙΚΗ.ΑΠΛΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΛΑ ΟΣΑ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΟΥ.ΔΗΛ ΑΠΟΠΑΡΑΣΙΤΩΣΗ,ΣΤΕΙΡΩΣΗ,ΕΜΒΟΛΙΑ ΚΤΛ...Κ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΛΟΥΖΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ ΜΕ ΧΛΩΡΙΝΗ ΣΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΣΟΥ ΔΙΟΤΙ ΟΣΟ ΝΑ ΝΑΙ ΖΩΟ ΕΙΝΑΙ,ΜΑΣ ΤΟ ΕΙΠΕ ΓΙΑΤΡΟΣ...

dimitra37

dimitra37
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ξεχασα να γραψω οτι ο παιδιατρος μας ειπε οτι περισσοτερες πιθανοτητες εχει το μωρο να κολησει απο εμας αρωστια παρα απο το σκυλι και να σημειωσω οτι οι γιατροι μου η' εχουν η' ειχαν σκυλια οποτε το θεμα το εχουν ψαξει και για τον ιδιο τους τον εαυτο γιατι αν ενας γιατρος δεν αγαπαει και ιδιος τα σκυλια θα σου πει ενω σωρο ανοητες δικαιολογιες για να μην παρεις σκυλι.

http://www.worldjamboree.gr

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 9]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις