Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
69 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 69 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 6]

ΗΡΩ

ΗΡΩ
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΓΝΩΜΕΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΗΝΗ ΚΑΝΟΝΙΚΑ? Η ΣΤΑΜΑΤΑΣ? ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑ ΝΑ ΤΟ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ? ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΚΑΤΑΛΙΞΕΙ ΣΕ ΚΑΠΙΟ ΙΔΡΥΜΑ Η ΘΑ ΠΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ Η ΟΤΑΝ ΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ.ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΔΡΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΝΟΗΤΙΚΗ ΣΤΕΡΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΝΔΡΟΜΟ DOWN ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΔΡΑΜΑ.

Octarin

Octarin
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΜΠΕΜΠΑ έγραψε:ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΓΝΩΜΕΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΗΝΗ ΚΑΝΟΝΙΚΑ? Η ΣΤΑΜΑΤΑΣ? ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑ ΝΑ ΤΟ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ? ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΚΑΤΑΛΙΞΕΙ ΣΕ ΚΑΠΙΟ ΙΔΡΥΜΑ Η ΘΑ ΠΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ Η ΟΤΑΝ ΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ.ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΔΡΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΝΟΗΤΙΚΗ ΣΤΕΡΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΝΔΡΟΜΟ DOWN ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΔΡΑΜΑ.

Εγώ γέννησα στην Αγγλία. Εκεί κάνουν κάποια τεστ πάνω στο τρίμηνο που καθορίζουν συνδρομα ντάουν και διάφορα άλλα. Επίσης σε ρωτάνε τι θα κάνεις σε περίπτωση που τα τεστ βγούν θετικά και σε προτρέπουν (ήπια) να σκεφτείς την διακοπή κύησης. Εγώ με το χέρι στην καρδιά και στο ευαγγέλιο θα έκανα διακοπή αν ήξερα στα σίγουρα πως θα φέρω στον κόσμο έναν άνθρωπο ο οποίος εκ γενετής θα μειονεκτεί. Δεν είναι θέμα political correctness και αν έχουν δικαιώματα τα άτομα με νοητική καθυστέρηση, φυσικά και έχουν, αλλά είναι έγκλημα να ξέρεις πως θα κάνεις έναν άνθρωπο (τουλάχιστον) δυστυχισμένο ενώ μπορείς να το αποφύγεις. Ναι, είναι μια ζωή. Αλλά παίζει ρόλο η ποιότητα ζωής που θα έχει αυτός ο άνθρωπος. Ήδη ο κόσμος μας είναι όσο πιο ανταγωνιστικός γίνεται, γιατί να φέρεις συνειδητά σε αυτόν τον κόσμο έναν άνθρωπο ο οποίος θα πρέπει να προσπαθεί διπλάσιο και τριπλάσιο να φτάσει τους άλλους και πολλές φορές απλά να μην μπορεί. Το νόημα να κάνεις παιδιά είναι να δώσεις στην κοινωνία ένα άρτιο και ικανό μέλος, που θα μπορεί να προσφέρει και να συνεισφέρει. Αν γνωρίζεις πως δεν θα μπορέσει ποτέ να συμβεί αυτό, κάνε την καρδιά πέτρα και διέκοψε πριν να είναι αργά.

ΗΡΩ

ΗΡΩ
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΠΛΩΣ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΣΚΕΦΤΑΙΤΕ Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ. ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΚΡΑΤΑΝΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑ

Octarin

Octarin
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Αυτοί οι άνθρωποι πρέπει να πάνε φυλακή για εκγληματική αμέλεια. Η ζωή ενός ανθρώπου δεν είναι αστείο θέμα, άντε μπρος τι να κάνω ε ας κάνω κανα παιδί... Δεν είναι αστείο, θέλει προσοχή και επιμέλεια και πάνω από όλα σεβασμό. Από αυτόν τον σεβασμό και μόνο πρέπει να κόβετε μια τέτοια κύηση.

Olivia

Olivia
Admin
Admin
Με μεγάλη δυσκολία και πόνο ψυχής, πιστεύω πως θα έκανα και εγώ διακοπή κύησης... τώρα που το πληκτρολογώ μου σηκώθηκε η τρίχα... Δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι!!!

http://www.eimaimama.gr

ΗΡΩ

ΗΡΩ
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΝΟΗΤΙΚΗ ΣΤΕΡΗΣΗ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ. ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟ ΑΝ ΟΧΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΙΟ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΠΡΩΣΟΠΟ ΤΑ ΛΕΩ ΑΥΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ.

Octarin

Octarin
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Μην ψάχνεις ποιος φταίει για την πάθηση, έχουν οι άνθρωποι δικαίωμα να θέλουν να΄κάνουν παιδιά, αλλά όταν ξέρεις πως έχεις ιστορικό πατάς ΣΑΝ τη γάτα και προσέχεις σε κάθε γωνιά... εμένα μια ηλίθια αγγλίδα μου το έπαιζε έξυπνη όταν είχα πει πως φυσικά και θα διέκοπτα την κύηση. μου έλεγε διάφορες μπούρδες πως και καλά δεν έχουν πρόβλημα και άνθρωποι είναι και αυτοί και πρέπει να είναι κανείς υπερήφανος... της λεω ΠΑΣ ΚΑΛΑ ΜΩΡΗ;! είναι και δύσκολο να το δώσεις το νόημα έτσι στα αγγλικά Razz και τώρα έμαθα πως έμεινε έγγυος. πολύ θα ήθελα να ήμουνα απο δίπλα να την δω και να τη μουτζώσω όταν αλλάξει το τροπάρι της.

pana

pana
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εμεινα εγκυος μετα απο 1.5 χρονο προσπαθειων και τρελλου αγχους ακομα το θυμαμαι 29./1/2006 η ζωη μου αλλαξε
εμεινα εγκυος θυμαμαι πηγα στον γιατρο ο αντρας μου περιμενε εξω ειχε περασει 1,5 χρονος που προσπαθουσαμε με βαζει στο κρεβατακι ο γιατρος ειχα κανει τεστ και ηταν αρνητικο και πηγα να δω γιατι δεν αδιαθετουσα μολις καθομαι μου λεει εφουλα μου εισαι εγκυος ....εχασα την γη τρελλαθηκα βγαινω εξω ο αντρας μου ασπρος απο την αγωνια του ψυθυριζω στο αυτι ειμαι εγκυος εβαλε τα κλαματα παμε στους γονεις μου μετα μεαγκαλιαζανε και κλαιγανε θυμαμαι την μανα μου να κλαει και να με φιλαει .......μολις πηρα τα πεθερικα μου η πεθερα μου λυποθιμισε απο την χαρατης...........μεχρι τον αυγουστο που εκανα το β επιπεδου μια λεξη αντηχουσε στα αυτια μου του γιατρου εφουλα εισαι εγκυος και μετα ξεκινησε ο γολγοθας αυτην φορα τα κλαματα ηταν απο λυπη διακοπη κυησς λογω εμβρυικης ανωμαλιας λεει ο γιατρος στο ιασω και ο αντρας μου λυποθιμαει απο λυπη τωρα και εγω ?εγω χωρις συναισθηματα χωρις λυπη χωρις απογοητευση μονο με μια λεξη στα αυτια μου εφουλα εισαι εγκυος ...................τελικα ενος καλου χιλια κακα επονται μονο αυτοελεγα τοτε ο μπαμπας μου εχασε 10 κιλα σε 20 μερες η μαμα μου με καταθλιψη και ο αντρας μου με κολικους του νεφρου εγω εκανα διακοπη και ο αντρας μου ενεσεις για να σταθει διπλα μου. 10 μερες ετρεχα μαγνητικες μεσα σε κοβουκλιο παρολο κλειστοφοβικια μπηκα θα εκανα τα παντα για να ανατρεψω την ετυμηγορια 3 καρδιοπαθειες ,υποπλασια σκωληκα παραγκεφαλιδας ,υπερτελορισμος,μικρογναθισμος,δεν υπηρχε ζωη καμια για το αγορακι μας το πολυ σε 1 μηνα θα εσβηνε στην κοιλια μου απο την υποπλασια καρδιας ,κοιλιων και αορτων(γιναμε και γιατροι τοτε)ηδη οι σφυξεις του ηταν χαμηλοι (αναθαμα τον γιατρο που ειχα τοτε ηθελε σκωτομα)σε παιδοκαρδιολογους ολους τους γυρισαμε,παιδονευρολογους ,στειλαμε εξετασεις στο εξωτερικο το πορισμα 1 αμεση διακοπη τι ωρα 25 εβδομαδων οπως χαρακτηριστικα μας ειπε ενας μεγαλος γενετιστης τι σε ενα μηνα που θα φυγει μονο του και ισως δεν το παρουμε και χαμπαρι και παθω συψαιμια
και ετσι γεννησα με φυσιολογικο τοκετο τον αυγουστο του 2006 το μωρο το ειδα ηταν πολυ ομορφο με πολυ μαλλι και αυτο κρατω το ποσο ομορφο ηταν και οτι το χαιρετησα με τον δικο μου τροπο........δεν ειχα συναισθηματα κανενα δεν καταλαβα τι γινοτανε αλλα ζητησα να το δω γιατι επρεπε γιατι ηθελα να ξερει οτι τουλαχιστον το ειδα το χαιρετησα........

και μετα το χαος
η διακοπη κυησης αυτη με εστειλε για ψυχαναλυση και 2 φορες στο νοσοκομειο εχωντας κρισεις πανικου αλλα εγω νομιζα οτι παθαινα εγκεφαλικο γιατι ειχε μουδιασει το κεφαλι μου ,με μαθανε οι νοσοκομες στην ευρωκλινικη γιναμε φιλες και μιυ δινανε κουραγιο
γιατι τα εγραψα ολα αυτα μετα απο 4 χρονια εχω την αννα μαρια μου 15 μηνων και περιμενω παλι τον μπεμπη μου σε 1 μηνα ο θεος ειναι μεγαλος
δεν μπορουμε να κρινουμε εαν ειναι σωστο η οχι ουτε να πουμε πρεπει δεν πρεπει μονο καποιος που το περασε μπορει να πει πραγματικα τι νοιωθει γιατι το εκανε και μετα πως συνεχιζει να ζει'
οσα χρονια και να περασουν δεν θα τα ξεχασω ποτε ολα αυτα
συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα

Lena

Lena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ δεν ξερω τι θα εκανα αν βρισκομουν σε τετοιο διλημμα... εκανα αποξεση πριν 2 μηνες σχεδον γιατι ειχα εγκυμοσυνη με σακο που μεγαλωνε κανονικοτατα και ολα ηταν φυσιολογικα.. αλλα ελειπε κατι.. το μωρο! την εκανα 2 μερες πριν τα πρωτα γενεθλια του Αναστασακου μου και ημουν ενα με το πατωμα.. δε μπορω να φανταστω πως θαημουν αν υπηρχε μωρακι και επρεπε να το κανω... ευχομαι να μην βρεθω ουτε εγω ουτε και καμια κοπελα σε τετοια θεση

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αχ! δύσκολο θέμα. Δεν ξέρω τι θα έκανα και δεν μπορώ να μπω σε αυτήν την ψυχολογία. Απλά καμιά φορά σκέφτομαι: Αν γεννούσα ένα παιδάκι γερό και πάθαινε κάτι μετά, τι θα έκανα; θα το πετούσα? Πάντως στην Ελλάδα είναι ακόμα πιο δύσκολο να φέρεις στον κόσμο ένα παιδάκι με πρόβλημα γιατί και ρατσισμός υπάρχει, και δεν έχουμε υποδομές για αυτά τα παιδιά για να ζουν όσο πιο φυσιολογικά γίνεται. Εδώ ένα ατύχημα παθαίνεις και αν χρειαστεί να καθήσεις σε αναπηρικό καρότσι δεν μπορείς να κάνεις βήμα από το σπίτι σου!

Octarin

Octarin
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
@pana Να είναι καλά τα παιδάκια σου τώρα, κοίτα μπροστά. Το πίσω έφυγε και σε είδε τι καλή μανούλα θα ήσουνα και σου έστειλε δυο αγγελάκια να σε φυλάνε! <3

dinalala

dinalala
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εγω παλι δεν θα σταματουσα με τιποτα την εγκυμοσυνη...ολα απ το Θεο ειναι και για καποιο λογο...πριν 3 μηνεσ που εκανα τον υπερηχο α επιπεδου ο γιατρος ειδε οτι τα ποδαρακια του δεν αναπτυχθηκαν και ισως να υπαρχει προβλημα..ουτε σκεφτηκα να κανω εκτρωση..ημουν χαλια.ηξερα οτι αν κατι τετοιο συνεβαινε θα πρεπε να γινω δυνατη και να τ αντιμετωπισω.πριν 6 μερεσ εκανα τον μεγαλο υπερυχο και ολα ειναι τελεια!!! Wink Wink οσο για το συνδρομο νταουν ουτε θελω να ξερω...ξερω πολλα παιδια που γεννηθηκαν ετσι και πολλα απο αυτα εχουν καλυτερευσει..δεν θα του στερησω εγω την ζωη.ποια ειμαι?βεβαια ο καθε ανθρωπος εχει την γνωμη του και ειναι σεβαστη..ευτυχως ως τωρα ολα βαινουν καλως... sunny

areti1

areti1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
oute ego ksero ti tha ekana koritsakia...den ksero eilikrina ....

Gianna

Gianna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μεγάλο το δίλημμα, όμως και εγώ νομίζω πως δεν θα το κρατούσα. Στο περιβάλλον μου υπάρχουν άτομα με ιδιαίτερες ανάγκες και βλέπω πόσο δύσκολο είναι και για εμάς και για αυτούς. Και φυσικά ο μόνιμος καημός μιας μάνας είναι τι θα απογίνει το παιδί της όταν αυτή φύγει...

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γενικα δεν μου αρεσει η διακοπη κυησης .............. αλλα αν προκειτε για την ομαλη φυσιολογικη ζωη ενος παιδιου τοτε πρεπει δυστηχως να διακοπτεται !! Sad Sad Sad

pana

pana
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
dinalala έγραψε:εγω παλι δεν θα σταματουσα με τιποτα την εγκυμοσυνη...ολα απ το Θεο ειναι και για καποιο λογο...πριν 3 μηνεσ που εκανα τον υπερηχο α επιπεδου ο γιατρος ειδε οτι τα ποδαρακια του δεν αναπτυχθηκαν και ισως να υπαρχει προβλημα..ουτε σκεφτηκα να κανω εκτρωση..ημουν χαλια.ηξερα οτι αν κατι τετοιο συνεβαινε θα πρεπε να γινω δυνατη και να τ αντιμετωπισω.πριν 6 μερεσ εκανα τον μεγαλο υπερυχο και ολα ειναι τελεια!!! Wink Wink οσο για το συνδρομο νταουν ουτε θελω να ξερω...ξερω πολλα παιδια που γεννηθηκαν ετσι και πολλα απο αυτα εχουν καλυτερευσει..δεν θα του στερησω εγω την ζωη.ποια ειμαι?βεβαια ο καθε ανθρωπος εχει την γνωμη του και ειναι σεβαστη..ευτυχως ως τωρα ολα βαινουν καλως... sunny
συμφωνω μαζι σου και για το συνδρομο και για ομαλες ασθενειες που απλα χρειαζονται 1 χειρουργειο και το παιδι θα επιζησει
υπαρχουν ομως και σοβαρες ασθενειες και οχι παντα συνδρομα που το παιδι δεν επιζει και σου λενε μαλιστα ποσο χρονο ζωης εχει οπως το δικο μου μωρο που ειχε εως 6 μηνες χρονο ζωης
και τα λεω με επιγνωση γιατι το εχω ψαξει παρα πολυ
πχ της κολλητης μου κολλησε εγκεφαλικη ερπιτιδα
γεννηθηκε φυτο και πεθανε οατν ηταν 5 μηνων αυτη την στιγμη η φιλη μου ειναι με φαρμακα αντικταθλιπτικα και
ζαναξ και παρακολουθειται απο ψυχιατρο γιατι τα εχει χασει δεν ειναι σε επαφη με την πραγματικοτητα και τον κοσμο
εαν ενα μωρο ειναι να φυγει σας το υπογραφω γιατι το περασα πριν 4 χρονια καλυτερα ειναι να φυγει στην κοιλια οι εικονες μετα και η συνηθεια με ο μωρο το πιθανοτερο ειναι να κανουν τους γονεις να τα χασουν
και εγω ακομα παρακολουθιεμαι απο ψυχολογο αλλα δεν εχω καμια σχεση με την φιλη μου μα καμια

ΗΡΩ

ΗΡΩ
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΦΕΡΟΥΝ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΝΟΗΤΙΚΗ ΣΤΕΡΗΣΗ ΤΟ ΚΡΑΤΑΝΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟ ΠΑΝΕ ΣΕ ΕΙΔΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΡΧΕΤΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. ΤΟ ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ? ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΝΕ ΣΤΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΑΤΑΝΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΙΣ ΤΟΣΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΕΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΚΑΙ ΑΜΑ ΔΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΣΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΤΑ ΒΑΖΟΥΝ Μ ΤΟΥΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΣ.

dinalala

dinalala
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
pana μου στην δικια σου περιπτωση ηταν κατι τελειως το διαφορετικο...εκει πρεπει να γινει σαφως και φαινεται ποσο ευαισθητη εισαι και ποσο σου κοστισε...εγινες ομως μαμακα και οπως βλεπω εισαι και μια κουκλααααααα Laughing Laughing

ΗΡΩ

ΗΡΩ
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΑ ΕΙΝΑΙ 2 ΑΔΕΛΦΟΥΛΕΣ ΜΕ ΝΟΗΤΙΚΗ ΣΤΕΡΗΣΗ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥΣ ΣΕ ΨΥΧΙΑΤΡΕΙΟ ΜΟΝΟ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΡΧΟΤΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΕΒΛΕΠΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΕ. ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΩΡΑ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ?

dinalala

dinalala
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ολα γινονται για καποιο λογο....τι να πω κοριτσια,...πιστευω στο Θεο απολυτα και οτι δινει το δινει για να μας δοκιμασει...και οτι αυτα τα παιδακια θα βρουνε καποια στιγμη την γαληνη που τους αξιζει...βεβαια θα με θεωρειται θρησκολυπτη αλλα ισως φταιει και οτι ανηκω σε αλλη θρησκεια Embarassed παντως καθε γνωμη απολυτα σεβαστη Wink

pana

pana
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
dinalala έγραψε:ολα γινονται για καποιο λογο....τι να πω κοριτσια,...πιστευω στο Θεο απολυτα και οτι δινει το δινει για να μας δοκιμασει...και οτι αυτα τα παιδακια θα βρουνε καποια στιγμη την γαληνη που τους αξιζει...βεβαια θα με θεωρειται θρησκολυπτη αλλα ισως φταιει και οτι ανηκω σε αλλη θρησκεια Embarassed παντως καθε γνωμη απολυτα σεβαστη Wink
ax το πισετυω και εγω αυτο οτι ολα γινονται για καποιο λογο και οτι ολα αυτα τα παιδακια βρισκουν καποια στιγμη την γαληνη τους
αλλα εχω δει παιδακια να υποφερουν στο ιδρυμα μητερα μονα τους μονο με την αγαπη των κοριτσιων εκει και ειναι κριμα
παιδακια υδροκεφαλα και με νοητικη στερηση να τα βλεπεις και να λιωνεις
να σε αγκαλιαζουν και να κλαις

mitsi

mitsi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Olivia έγραψε:Με μεγάλη δυσκολία και πόνο ψυχής, πιστεύω πως θα έκανα και εγώ διακοπή κύησης... τώρα που το πληκτρολογώ μου σηκώθηκε η τρίχα... Δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι!!!

με καλυψες!!!

πριν απο λιγους μηνες το "περασα"μεσω της καλυτερης μου φιλης που το μωρακι που κυοφορουσε ειχα σοβαροτατο θεμα με την καρδια ολοι οι γιατροι της ελεγαν οτι με το που θα γεννηθει θελει τουλαχιστον 3 μεγαλα χειρουργια και το πιο πιθανο να πεθανει σε αυτα
και αν πετυχαινανε θα πεθαινε μετα απο λιγα χρονια αφου ειχε κανει ακομα πολλα χειρουργια
οταν με ρωτησε της ειπα οτι θα εκανα διακοπη
δεν θα μπορουσα να ζησω ξεροντας οτι εφερα στον κοσμο ενα πλασματακι μονο και μονο για να πονεσει να παιδευτει για να μην ζησω εγω την διακοπη
σεβομαι ολες τις αποψεις αλλα μαλλον-και λεω μαλλον γιατι εξω απο το χορο πολλα λες-ετσι θα αντιδρουσα

dinalala

dinalala
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
οντως πανα μου τεινω να συμφωνησω μαζι σου και ευχομαι ποτε να μην χρειαστει να το ζησουμε αυτο... pale

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσια ειναι μια πολυ δυσκολη ερωτηση αυτη . Δεν μου εχει τυχει κατι τετοιο .Βασει θρησκειας αν το παρουμε δεν ειναι σωστο , βασει ιατρικης παλι ειναι σωστο , βασει ψυχολογιας γονιου..... Ποιος μπορει να πει; Για μενα σωστο ειναι αυτο που αισθανεται ο καθε γονιος στην καθε περιπτωση . Σιγουρα ειναι κατι που θα τον σκεφτουν σοβαρα οσοι εχουν τετοιο προβλημα και σιγουρα υπαρχουν ανθρωπου που παιρνουν αποφασεις χωρις να σκεφτουν το μετα.Ολα μεσα στην ζωη ειναι και νομιζω οτι δεν μπορουμε να κατακρινουμε κανεναν για την οποια αποφαση εχει παρει. Βεβαια μπορει να κανω και λαθος αλλα αυτη ειναι η δικη μου γνωμη.

natassa

natassa
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι μια παρα πολύ δύσκολη απόφαση.Ειδικά όταν έχεις γίνει ήδη μανούλα τα βλέπεις πολύ διαφορετικά τα πράγματα.

Εδώ στην Ολλανδία το τεστ για Down δεν είναι υποχρεωτικό και μάλιστα δεν συνηθίζεται κιόλας. Στο δρόμο βλέπεις πολλά παιδάκια, και μεγαλύτερους φυσικά με αυτό το σύνδρομο και όχι μόνο με αυτό. Ο β επιπέδου υπέρηχος καθιερώθηκε ως υποχρεωτική εξέταση το 2007 μόλις. Οι Ολλανδέζες λοιπόν (στη πλειοψηφία τουλάχιστον) επιλέγουν να γεννήσουν ότι τους στείλει η Θεός και όχι από θρησκευτικούς λόγους. Όμως η υποδομή της χώρας αυτής είναι τόσο διαφορετική που τουσ δίνει την ευχέρεια να το κάνουν γιατί ξέρουν ότι το παιδί τους θα πάει σε είδικό σχολείο, θα μπορεί να ζήσει κανονικά και να κυκλοφορήσει σαν άνθρωπος. Επίσης, ανάλογα και με το βαθμό του προβλήματος βέβαια, πολλά θα μπορέσουν να βρουν και δουλειά σχετική των ικανοτήτων τους.

Στην Ελλαδα τα παιδιά είναι καταδικασμένα. Όσο υπάρχει ο γονιός είναι εντάξει. Άμα φύγει ποιός θα ενδιαφερθεί?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις