Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
75 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 75 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 6]

dinalala

dinalala
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
natassa έγραψε:Είναι μια παρα πολύ δύσκολη απόφαση.Ειδικά όταν έχεις γίνει ήδη μανούλα τα βλέπεις πολύ διαφορετικά τα πράγματα.

Εδώ στην Ολλανδία το τεστ για Down δεν είναι υποχρεωτικό και μάλιστα δεν συνηθίζεται κιόλας. Στο δρόμο βλέπεις πολλά παιδάκια, και μεγαλύτερους φυσικά με αυτό το σύνδρομο και όχι μόνο με αυτό. Ο β επιπέδου υπέρηχος καθιερώθηκε ως υποχρεωτική εξέταση το 2007 μόλις. Οι Ολλανδέζες λοιπόν (στη πλειοψηφία τουλάχιστον) επιλέγουν να γεννήσουν ότι τους στείλει η Θεός και όχι από θρησκευτικούς λόγους. Όμως η υποδομή της χώρας αυτής είναι τόσο διαφορετική που τουσ δίνει την ευχέρεια να το κάνουν γιατί ξέρουν ότι το παιδί τους θα πάει σε είδικό σχολείο, θα μπορεί να ζήσει κανονικά και να κυκλοφορήσει σαν άνθρωπος. Επίσης, ανάλογα και με το βαθμό του προβλήματος βέβαια, πολλά θα μπορέσουν να βρουν και δουλειά σχετική των ικανοτήτων τους.

Στην Ελλαδα τα παιδιά είναι καταδικασμένα. Όσο υπάρχει ο γονιός είναι εντάξει. Άμα φύγει ποιός θα ενδιαφερθεί?
νατασσα μου συμφωνω απολυτα..και γω που ζω στην αυστρια το ιδιο ισχυει..τα προσεχουν πολυ αυτα τα παιδια...για την ελλαδα δυστυχως δεν θα πω το ιδιο

Octarin

Octarin
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Θα σου δώσω μια εικόνα: ένάς άντρας 40 ετών, που δεν μπορεί να ντυθεί μόνος του, να φάει μόνος του, να πλυθεί μόνος του, να αφοδεύσει και να σκουπιστεί από αυτά μόνος του, ο οποίος έχει όμως βασικές ενστικτώδεις λειτουργίες άντρα σαράντα ετών, αλλά εγκεφαλική ικανότητα παιδιού τριών. Ένας άντρας που ίσως και να είναι 1.80 σε ύψος, και γύρω στα 90 κιλά βάρος, ο οποίος χρειάζεται πάντα συνοδεία και βοήθεια ακόμα και μετά την εκσπερμάτωση. Ένας άντρας ο οποίος δεν έχει της συνηθισμένες ασχολίες, αλλά παίζει με λούτρινα κουκλάκια και προσπαθεί να διαβάσει παιδικά βιβλία από χαρτόνι και τρώει με πλαστικά μαχαιροπήρουνα για να μην τραυματιστει. Άυτός ο άντρας είναι φυλακισμένος μέσα σε μια φυλακή που λέγεται πνευματική καθυστέρηση, και εσύ είσαι η μάνα του.

Σου αρέσει η εικόνα; Σε κάνει να νιώθεις περήφανη και πως ο θεός έχει κάποιο βαθύτερο νόημα για αυτό το λυπηρό πλάσμα; Αν ναι, οκ, τοτε συνφωνώ μαζί σου έχεις δίκιο που δεν θα το έριχνες. Αν όχι όμως, μάλλον πρέπει να επανεξετάσεις την άποψή σου.

Ζητώ συγνώμη για τη γλαφυρότητα.

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσια τι να πω... Ειναι οντως η πιο δυσκολη συζητηση που θα μπορουσαμε να κανουμε.. Αλλα και εγω θα εγερνα μαλλον προς την ληξη της κυησης... Και αυτο οχι για μενα.. Απλα σκεφτομαι οτι δεν θα ειχα το δικαιωμα να φερω στον κοσμο ενα παιδι που το μελλον του θα ηταν προδιαγεγγραμμενο.. Γιατι οση αγαπη και αν ειχα εγω και ο ανδρας μου να του δωσουμε ισως τελικα να μην το καναμε ποτε ευτυχισμενο... Sad

manoula3

manoula3
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αχ!κοριτσια δυσκολο θεμα αυτο..

θα πω μονο τη γνωμη μου κ προσωπικα για μενα!!η καθε αποψη ειναι σεβαστη κ δεν θελω να προκαλεσω καθολου!

μπαινουν συχνα τετοιες σκεψεις στο μυαλο μου...αν ειχε κατι το παιδι,αν χρειαζοταν να μην το κρατησω...αν θα ζουσε μετα κ για ποσο....τα σκεφτομαι ολα αυτα!!βεβαια αν γινοταν δεν ξερω πως θα αντιδρουσα κ ποτε μη λες ποτε...αλλα πιστευω τωρα ετσι οπως τα σκεφτομαι οτι θα το κρατουσα....δεν εχω δικαιωμα να στερησω τη ζωη ενος ανθρωπου...δεν ειναι δικη μου αρμοδιοτητα,Αλλος αποφασιζει!για να μου το χαρισε ο θεος σημαινει οτι καποιο λογο θα εχει,οπως επισης θα εχει λογο να μην ειναι καλα...ισως απλα να δοκιμαζει....
θα το μεγαλωνα με οποιοδηποτε θυσια,επιμονη κ υπομονη,θα ετρεχα γι'αυτο....γιατι θα ειναι το παιδι μου,το αιμα μου,το σπλαχνο απ'τα σπλαχνα μου!!!
εχω 2 παραδειγματα να σας πω που μ'εχουν κανει να βλεπω ακομα περισσοτερο οτι ο θεος δοκιμαζει!
περσι εμαθα για μια συμμαθητρια μου οτι ηταν εγκυος στον 5ο μηνα...της ειπαν οτι τομωρακι της θα βγει μογγολικο κ θα ζησει το πολυ 2 χρονια....η κοπελα εκλαιγε μερα νυχτα κ τελικα αποφασισε με τον αντρας της να μην το κρατησουν κ ταλαιπωρειται.....ΟΜΩΣ την ημερα που πηγε για εκτρωση,αλλαξε γνωμη,δεν το αντεχε κ ειπε οτι ειναι να γινει θα γινει...ο Θεος αποφασιζει,οχι εγω!
οταν γεννησε λοιπον,της ειπε ο γιατρος:<<πραγματικα λυπαμαι,δεν ξερω τι να πω,εγινε τρομερο λαθος....δεν ξερω πως συνεβη αυτο....ΤΟ ΜΩΡΟ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ...σαν ολες οι προηγουμενες εξετασεις για μογγολισμο να ειχαν διαγραφει...>>!!!

κ ενα αλλο παραδειγμα!

πριν 42 χρονια μια κυρια εδω στο νησι εμαθε απ'τους γιατρους οτι το μωρο της θα ειχε συνδρομο down,το κρατησε ομως χωρις δευτερη σκεψη...την ειχαν προειδοποιησει ομως οτι θα ζησει μεχρι 8-10 ετων....τωρα αυτο το παιδακι ειναι 42 χρονων,με προβληματα βεβαια στη συμπεριφορα κ στους τροπους του,αλλα δουλευει,εχει μια μητερα που τον προσεχει ακαταπαυστα κ μαλιστα της λενε οι γιατροι τοσα χρονια οτι χαρη σε κεινη κ την επιμονη της ζει ακομα!!!

πραγματικα συγκινουμαι!κ ολα αυτα με κανουν να σκεφτομαι οτι αν ποτε συνεβαινε κατι τετοιο σε μενα δεν θα το εριχνα....ισως βεβαια να μην ειχαν ζησει αυτα τα παιδια,αλλα κ αυτο θελημα του θεου θα ηταν...
δεν ξερω....ποτε δεν λεω ποτε ομως γιατι δεν ξερεις τι σου ξημερωνει....υπαρχουν κ αλλα προβληματα στα μωρακια που δυστυχως ειναι σοβαροτερα κ η μονη λυση ειναι αυτη....
σας ζαλισα...αλλα αυτες ειναι οι σκεψεις που κανω καμια φορα.....αλλα αν δεν το εχεις ζησει κιολας δεν ξερεις....

dinalala

dinalala
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
manoula3 έγραψε:αχ!κοριτσια δυσκολο θεμα αυτο..

θα πω μονο τη γνωμη μου κ προσωπικα για μενα!!η καθε αποψη ειναι σεβαστη κ δεν θελω να προκαλεσω καθολου!

μπαινουν συχνα τετοιες σκεψεις στο μυαλο μου...αν ειχε κατι το παιδι,αν χρειαζοταν να μην το κρατησω...αν θα ζουσε μετα κ για ποσο....τα σκεφτομαι ολα αυτα!!βεβαια αν γινοταν δεν ξερω πως θα αντιδρουσα κ ποτε μη λες ποτε...αλλα πιστευω τωρα ετσι οπως τα σκεφτομαι οτι θα το κρατουσα....δεν εχω δικαιωμα να στερησω τη ζωη ενος ανθρωπου...δεν ειναι δικη μου αρμοδιοτητα,Αλλος αποφασιζει!για να μου το χαρισε ο θεος σημαινει οτι καποιο λογο θα εχει,οπως επισης θα εχει λογο να μην ειναι καλα...ισως απλα να δοκιμαζει....
θα το μεγαλωνα με οποιοδηποτε θυσια,επιμονη κ υπομονη,θα ετρεχα γι'αυτο....γιατι θα ειναι το παιδι μου,το αιμα μου,το σπλαχνο απ'τα σπλαχνα μου!!!
εχω 2 παραδειγματα να σας πω που μ'εχουν κανει να βλεπω ακομα περισσοτερο οτι ο θεος δοκιμαζει!
περσι εμαθα για μια συμμαθητρια μου οτι ηταν εγκυος στον 5ο μηνα...της ειπαν οτι τομωρακι της θα βγει μογγολικο κ θα ζησει το πολυ 2 χρονια....η κοπελα εκλαιγε μερα νυχτα κ τελικα αποφασισε με τον αντρας της να μην το κρατησουν κ ταλαιπωρειται.....ΟΜΩΣ την ημερα που πηγε για εκτρωση,αλλαξε γνωμη,δεν το αντεχε κ ειπε οτι ειναι να γινει θα γινει...ο Θεος αποφασιζει,οχι εγω!
οταν γεννησε λοιπον,της ειπε ο γιατρος:<<πραγματικα λυπαμαι,δεν ξερω τι να πω,εγινε τρομερο λαθος....δεν ξερω πως συνεβη αυτο....ΤΟ ΜΩΡΟ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ...σαν ολες οι προηγουμενες εξετασεις για μογγολισμο να ειχαν διαγραφει...>>!!!

κ ενα αλλο παραδειγμα!

πριν 42 χρονια μια κυρια εδω στο νησι εμαθε απ'τους γιατρους οτι το μωρο της θα ειχε συνδρομο down,το κρατησε ομως χωρις δευτερη σκεψη...την ειχαν προειδοποιησει ομως οτι θα ζησει μεχρι 8-10 ετων....τωρα αυτο το παιδακι ειναι 42 χρονων,με προβληματα βεβαια στη συμπεριφορα κ στους τροπους του,αλλα δουλευει,εχει μια μητερα που τον προσεχει ακαταπαυστα κ μαλιστα της λενε οι γιατροι τοσα χρονια οτι χαρη σε κεινη κ την επιμονη της ζει ακομα!!!

πραγματικα συγκινουμαι!κ ολα αυτα με κανουν να σκεφτομαι οτι αν ποτε συνεβαινε κατι τετοιο σε μενα δεν θα το εριχνα....ισως βεβαια να μην ειχαν ζησει αυτα τα παιδια,αλλα κ αυτο θελημα του θεου θα ηταν...
δεν ξερω....ποτε δεν λεω ποτε ομως γιατι δεν ξερεις τι σου ξημερωνει....υπαρχουν κ αλλα προβληματα στα μωρακια που δυστυχως ειναι σοβαροτερα κ η μονη λυση ειναι αυτη....
σας ζαλισα...αλλα αυτες ειναι οι σκεψεις που κανω καμια φορα.....αλλα αν δεν το εχεις ζησει κιολας δεν ξερεις....
ΜΠΡΑΒΟ χαιρομαι που υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι που σκεφτονται ετσι...δυστυχως πολλοι γιατροι εχουν κανει τετοια λαθη...και κατι αλλο ..πριν χρονια ουτε καν υπηρχε υπερηχοσ...αν εβγαινε το παιδι με προβλημα το πετουσαμε?οχι βεβαια..ποτε να μη μας τυχει κατι τετοιο βεβαια

tsiki

tsiki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Προχθές σκεφτόμουν αυτό το θέμα και αισθανθηκα ευλογημένη που γεννησα τρία παιδιά και δεν αντιμετώπισα αυτό το δίλημα.
Περνούσε πολύ έντονα από το μυαλο μου αυτό το θέμα σε κάθε μου εγκυμοσύνη,νομίζω ότι θα διέκοπτα την κύησή.Πιστεύω ότι δεν θα μπορούσα να ανταπεξέλθω σε μια τόσο μεγάλη ευθυνη, ότι στην πορεία θα λυγιζα και τότε τι θα γινόταν το παιδί μου που θα με ειχε ανάγκη.
Θαυμάζω τους γονείς που συνειδητα φέρνουν στον κόσμο ένα τετοιο παιδι με όλη την επίγνωση της ευθυνης τους, αλλά δεν καταλαβαίνω την επιπολαιότητα κάποιων άλλων που ενώ τα φέρνουν στον κόσμο τα αφήνουν να σαπίζουν σε κάποια ιδρύματα.

Olivia

Olivia
Admin
Admin
manoula3 έγραψε:
εχω 2 παραδειγματα να σας πω που μ'εχουν κανει να βλεπω ακομα περισσοτερο οτι ο θεος δοκιμαζει!
περσι εμαθα για μια συμμαθητρια μου οτι ηταν εγκυος στον 5ο μηνα...της ειπαν οτι τομωρακι της θα βγει μογγολικο κ θα ζησει το πολυ 2 χρονια....η κοπελα εκλαιγε μερα νυχτα κ τελικα αποφασισε με τον αντρας της να μην το κρατησουν κ ταλαιπωρειται.....ΟΜΩΣ την ημερα που πηγε για εκτρωση,αλλαξε γνωμη,δεν το αντεχε κ ειπε οτι ειναι να γινει θα γινει...ο Θεος αποφασιζει,οχι εγω!
οταν γεννησε λοιπον,της ειπε ο γιατρος:<<πραγματικα λυπαμαι,δεν ξερω τι να πω,εγινε τρομερο λαθος....δεν ξερω πως συνεβη αυτο....ΤΟ ΜΩΡΟ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ...σαν ολες οι προηγουμενες εξετασεις για μογγολισμο να ειχαν διαγραφει...>>!!!

Για αυτό σε περιπτώσεις που υπάρχει μετάλλαξη στο DNA (η οποία οδηγεί σε πολλά νοσήματα, μεταξύ των οποίως και το Down), θα πρέπει πρώτα απ' όλα να γίνεται αμνιοπαρακέντηση και ανάλυση του DNA, κάτι που δεν αφήνει κανένα περιθώριο λάθους!

http://www.eimaimama.gr

Octarin

Octarin
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
dinalala έγραψε:
manoula3 έγραψε:αχ!κοριτσια δυσκολο θεμα αυτο..

θα πω μονο τη γνωμη μου κ προσωπικα για μενα!!η καθε αποψη ειναι σεβαστη κ δεν θελω να προκαλεσω καθολου!

μπαινουν συχνα τετοιες σκεψεις στο μυαλο μου...αν ειχε κατι το παιδι,αν χρειαζοταν να μην το κρατησω...αν θα ζουσε μετα κ για ποσο....τα σκεφτομαι ολα αυτα!!βεβαια αν γινοταν δεν ξερω πως θα αντιδρουσα κ ποτε μη λες ποτε...αλλα πιστευω τωρα ετσι οπως τα σκεφτομαι οτι θα το κρατουσα....δεν εχω δικαιωμα να στερησω τη ζωη ενος ανθρωπου...δεν ειναι δικη μου αρμοδιοτητα,Αλλος αποφασιζει!για να μου το χαρισε ο θεος σημαινει οτι καποιο λογο θα εχει,οπως επισης θα εχει λογο να μην ειναι καλα...ισως απλα να δοκιμαζει....
θα το μεγαλωνα με οποιοδηποτε θυσια,επιμονη κ υπομονη,θα ετρεχα γι'αυτο....γιατι θα ειναι το παιδι μου,το αιμα μου,το σπλαχνο απ'τα σπλαχνα μου!!!
εχω 2 παραδειγματα να σας πω που μ'εχουν κανει να βλεπω ακομα περισσοτερο οτι ο θεος δοκιμαζει!
περσι εμαθα για μια συμμαθητρια μου οτι ηταν εγκυος στον 5ο μηνα...της ειπαν οτι τομωρακι της θα βγει μογγολικο κ θα ζησει το πολυ 2 χρονια....η κοπελα εκλαιγε μερα νυχτα κ τελικα αποφασισε με τον αντρας της να μην το κρατησουν κ ταλαιπωρειται.....ΟΜΩΣ την ημερα που πηγε για εκτρωση,αλλαξε γνωμη,δεν το αντεχε κ ειπε οτι ειναι να γινει θα γινει...ο Θεος αποφασιζει,οχι εγω!
οταν γεννησε λοιπον,της ειπε ο γιατρος:<<πραγματικα λυπαμαι,δεν ξερω τι να πω,εγινε τρομερο λαθος....δεν ξερω πως συνεβη αυτο....ΤΟ ΜΩΡΟ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ...σαν ολες οι προηγουμενες εξετασεις για μογγολισμο να ειχαν διαγραφει...>>!!!

κ ενα αλλο παραδειγμα!

πριν 42 χρονια μια κυρια εδω στο νησι εμαθε απ'τους γιατρους οτι το μωρο της θα ειχε συνδρομο down,το κρατησε ομως χωρις δευτερη σκεψη...την ειχαν προειδοποιησει ομως οτι θα ζησει μεχρι 8-10 ετων....τωρα αυτο το παιδακι ειναι 42 χρονων,με προβληματα βεβαια στη συμπεριφορα κ στους τροπους του,αλλα δουλευει,εχει μια μητερα που τον προσεχει ακαταπαυστα κ μαλιστα της λενε οι γιατροι τοσα χρονια οτι χαρη σε κεινη κ την επιμονη της ζει ακομα!!!

πραγματικα συγκινουμαι!κ ολα αυτα με κανουν να σκεφτομαι οτι αν ποτε συνεβαινε κατι τετοιο σε μενα δεν θα το εριχνα....ισως βεβαια να μην ειχαν ζησει αυτα τα παιδια,αλλα κ αυτο θελημα του θεου θα ηταν...
δεν ξερω....ποτε δεν λεω ποτε ομως γιατι δεν ξερεις τι σου ξημερωνει....υπαρχουν κ αλλα προβληματα στα μωρακια που δυστυχως ειναι σοβαροτερα κ η μονη λυση ειναι αυτη....
σας ζαλισα...αλλα αυτες ειναι οι σκεψεις που κανω καμια φορα.....αλλα αν δεν το εχεις ζησει κιολας δεν ξερεις....
ΜΠΡΑΒΟ χαιρομαι που υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι που σκεφτονται ετσι...δυστυχως πολλοι γιατροι εχουν κανει τετοια λαθη...και κατι αλλο ..πριν χρονια ουτε καν υπηρχε υπερηχοσ...αν εβγαινε το παιδι με προβλημα το πετουσαμε?οχι βεβαια..ποτε να μη μας τυχει κατι τετοιο βεβαια

Αν κρινεις το σημερα πως είναι ίδιο με 42 χρόνια πριν, τοτε δεν έχω τι να σου πω... εκτός και αν στα χωριά δεν έχει φτάσει η επιστήμη εδώ και 42 χρόνια.

Octarin

Octarin
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Olivia έγραψε:
manoula3 έγραψε:
εχω 2 παραδειγματα να σας πω που μ'εχουν κανει να βλεπω ακομα περισσοτερο οτι ο θεος δοκιμαζει!
περσι εμαθα για μια συμμαθητρια μου οτι ηταν εγκυος στον 5ο μηνα...της ειπαν οτι τομωρακι της θα βγει μογγολικο κ θα ζησει το πολυ 2 χρονια....η κοπελα εκλαιγε μερα νυχτα κ τελικα αποφασισε με τον αντρας της να μην το κρατησουν κ ταλαιπωρειται.....ΟΜΩΣ την ημερα που πηγε για εκτρωση,αλλαξε γνωμη,δεν το αντεχε κ ειπε οτι ειναι να γινει θα γινει...ο Θεος αποφασιζει,οχι εγω!
οταν γεννησε λοιπον,της ειπε ο γιατρος:<<πραγματικα λυπαμαι,δεν ξερω τι να πω,εγινε τρομερο λαθος....δεν ξερω πως συνεβη αυτο....ΤΟ ΜΩΡΟ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ...σαν ολες οι προηγουμενες εξετασεις για μογγολισμο να ειχαν διαγραφει...>>!!!

Για αυτό σε περιπτώσεις που υπάρχει μετάλλαξη στο DNA (η οποία οδηγεί σε πολλά νοσήματα, μεταξύ των οποίως και το Down), θα πρέπει πρώτα απ' όλα να γίνεται αμνιοπαρακέντηση και ανάλυση του DNA, κάτι που δεν αφήνει κανένα περιθώριο λάθους!

Είπες ακριβώς ότι σκεφτόμουνα μόλις. Δεν υπάρχει δικαιολογία όταν έχεις την υποψία πως μπορεί να έχει το παιδί σου κάποιο πρόβλημα την σήμερον ημέρα να μην κάνεις ΟΛΕΣ τις δυνατές εξετάσεις, για να αποκλείσεις όλα τα περιθώρια λάθους. Αυτά τα πράγματα είναι ανεύθυνα. Ιδίως μέσω από την αμνιοπαρακέντηση, και τις περιμετρικές εξετάσεις εγκεφάλου και σπονδυλικής στήλης μπορούν με ιδιαίτερη σιγουριά πια να διαιστωθούν σοβαρά σύνδρομα και νοητικές παθήσεις από πολύ νωρίς.

Bachiemama

Bachiemama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ο προγεννητικός έλεγχος είναι ακριβώς για να περιορίσει, όσο είναι δυνατόν, την πιθανότητα προβλημάτων στο παιδί. Κανείς δεν θέλει να κάνει ένα παιδί που θα ταλαιπωρείται ( και το παιδί και ο γονιός). Ο άντρας μου γεννήθηκε με αναπηρία στο χέρι. Τότε δεν υπήρχαν τα μέσα και δεν το ήξεραν. Η μάνα του όταν τον είδε προτίμησε να τον κλείσει μέσα στο σπίτι, να του δένει το χέρι, να τον κλειδώνει στο δωμάτιο όποτε είχαν καλεσμένους, να μην τον στέλνει στους παππούδες (ενώ τον αδερφό του τον έστελνε) γιατί το χωριό θα "μιλούσε" και να φροντίσει να του υπενθυμίζει να κρύβεται!! Έχει ζήσει τον ρατσισμό από την οικογένειά του, τους συμμαθητές του στο σχολείο (εσύ είσαι κουλό δεν σε παίζουμε ή η μαμά μου μου είπε πως δεν κάνει να σου μιλάω γιατί είσαι ελαττωματικός), τους εργοδότες στη δουλειά (δεν νομίζω πως θα ανταπεξέλθεις), τις γκόμενες (ξέρεις δεν ήξερα ότι είναι ανάπηρος...τώρα δεν σε θέλω!) και έτρεμε μήπως έχει κάτι το παιδί. Δεν πίστεψε κανέναν υπέρηχο περίμενε να την δει. Όταν η μικρή γεννήθηκε και έπεφτε η αιμοσφαιρίνη σαν τρελή ένα λάθος αποτέλεσμα (εξετάσεων αίματος του άντρα μου) έβγαλε πως έχει ένα νόσημα του αίματος το οποίο κληρονόμησε η μικρή και χρειάζεται μεταγγίσεις και εγχείρηση αφαίρεσης σπλήνας. Κόντεψε να πεθάνει πως το έκανε αυτό στο παιδί. Τότε, όσο μας ένωνε το παιδί που το βλέπαμε έτσι άλλο τόσο μας χώριζε το μίσος του για τον εαυτό του..γιατί αυτός έφταιγε για το παιδί. Ευτυχώς όλα τελείωσαν καλά.
Το θέμα είναι πως ο άντρας μου έχει απλασία στο χέρι...του λείπουν 4 δάχτυλα. Δεν έχει νοητική στέρηση, δεν του λείπει ολόληρο μέλος και όμως βίωσε τον ρατσισμό. Πριν 2 χρόνια πελάτης είδε για πρώτη φορά το χέρι του στη δουλειά, φώναξε ααα και τα μάζεψε και έφυγε. Είμαστε άνθρωποι να δεχτούμε ανθρώπους με προβλήματα?? 4 δάχτυλα και έτρεξε ο άλλος μετά από 20 χρόνια που τον ξέρει.. αν έβλεπε κάποιον με νοητική στέρηση τι θα έκανε??? Θεωρώ ότι εφόσον μπορείς να αποφύγεις να ζήσει το παιδί σου τέτοιου είδους ρατσισμό καλύτερα είναι να κάνει διακοπή κύησης. Εκεί πονάς μόνο εσύ!

ΗΡΩ

ΗΡΩ
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Bachiemama έγραψε:Ο προγεννητικός έλεγχος είναι ακριβώς για να περιορίσει, όσο είναι δυνατόν, την πιθανότητα προβλημάτων στο παιδί. Κανείς δεν θέλει να κάνει ένα παιδί που θα ταλαιπωρείται ( και το παιδί και ο γονιός). Ο άντρας μου γεννήθηκε με αναπηρία στο χέρι. Τότε δεν υπήρχαν τα μέσα και δεν το ήξεραν. Η μάνα του όταν τον είδε προτίμησε να τον κλείσει μέσα στο σπίτι, να του δένει το χέρι, να τον κλειδώνει στο δωμάτιο όποτε είχαν καλεσμένους, να μην τον στέλνει στους παππούδες (ενώ τον αδερφό του τον έστελνε) γιατί το χωριό θα "μιλούσε" και να φροντίσει να του υπενθυμίζει να κρύβεται!! Έχει ζήσει τον ρατσισμό από την οικογένειά του, τους συμμαθητές του στο σχολείο (εσύ είσαι κουλό δεν σε παίζουμε ή η μαμά μου μου είπε πως δεν κάνει να σου μιλάω γιατί είσαι ελαττωματικός), τους εργοδότες στη δουλειά (δεν νομίζω πως θα ανταπεξέλθεις), τις γκόμενες (ξέρεις δεν ήξερα ότι είναι ανάπηρος...τώρα δεν σε θέλω!) και έτρεμε μήπως έχει κάτι το παιδί. Δεν πίστεψε κανέναν υπέρηχο περίμενε να την δει. Όταν η μικρή γεννήθηκε και έπεφτε η αιμοσφαιρίνη σαν τρελή ένα λάθος αποτέλεσμα (εξετάσεων αίματος του άντρα μου) έβγαλε πως έχει ένα νόσημα του αίματος το οποίο κληρονόμησε η μικρή και χρειάζεται μεταγγίσεις και εγχείρηση αφαίρεσης σπλήνας. Κόντεψε να πεθάνει πως το έκανε αυτό στο παιδί. Τότε, όσο μας ένωνε το παιδί που το βλέπαμε έτσι άλλο τόσο μας χώριζε το μίσος του για τον εαυτό του..γιατί αυτός έφταιγε για το παιδί. Ευτυχώς όλα τελείωσαν καλά.
Το θέμα είναι πως ο άντρας μου έχει απλασία στο χέρι...του λείπουν 4 δάχτυλα. Δεν έχει νοητική στέρηση, δεν του λείπει ολόληρο μέλος και όμως βίωσε τον ρατσισμό. Πριν 2 χρόνια πελάτης είδε για πρώτη φορά το χέρι του στη δουλειά, φώναξε ααα και τα μάζεψε και έφυγε. Είμαστε άνθρωποι να δεχτούμε ανθρώπους με προβλήματα?? 4 δάχτυλα και έτρεξε ο άλλος μετά από 20 χρόνια που τον ξέρει.. αν έβλεπε κάποιον με νοητική στέρηση τι θα έκανε??? Θεωρώ ότι εφόσον μπορείς να αποφύγεις να ζήσει το παιδί σου τέτοιου είδους ρατσισμό καλύτερα είναι να κάνει διακοπή κύησης. Εκεί πονάς μόνο εσύ!
ΕΜΕΝΑ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΗ ΕΙΧΕ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΣΤΟ ΠΟΔΙ ΕΙΧΕ ΚΑΤΣΕΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΦΟΡΑΓΕ ΚΑΤΙ ΣΙΔΕΡΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΦΕΡΕΣΑΝΕ ΤΗΝ ΕΠΙΓΟΝΑΤΙΔΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΗΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΒΟΛΤΕΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕ ΠΑΡΤΥ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ ΠΗΓΕΝΕ ΚΑΙ ΟΔΗΓΑΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΟΤΑΝ ΓΝΩΡΙΣΕ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΗΡΑΞΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΟΛΟΣΟΓΟ ΤΟΥ Ο ΑΔΕΛΦΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΡΩΤΑΓΑΝΕ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ? Η ΘΑ ΚΟΥΤΕΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ

manoula3

manoula3
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοριτσια το παραδειγμα που σας εδωσα (το πρωτο)..οταν εμαθα γι'αυτην την κοπελα κ την εξελιξη της εγκυμοσυνης της,τομυαλομου ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δεν πηγε οοο τι εκανε λαθος ο γιατρος,οοοο ανευθυνοτητα,κ χιλια αλλα οοοοο.....αμεσως σκεφτηκα οτι ισως πραγματικα να ειχε διαγνωστει μογγολισμος στο παιδακι στις εξετασεις...ο θεος δοκιμασε την πιστη της κοπελας κ στο τελος την ανταμειψε!!!
δηλαδη δεν υπαρχει το ενδεχομενο ο θεος που εδωσε αυτη την ασθενεια,να την πηρε κ πισω?!!για μενα ισχυει αυτο το ενδεχομενο,πρωτο κ κυριο απ'ολα!!!

τωρα μια κοπελα που ειπε οτι μαλλον δεν εχει φτασει η επιστημη στα χωρια......εχει φτασει παντου η επιστημη,αλλα χωρις τον θεο ειναι ανυπαρκτη....οσο κ να ''παλευει'' η επιστημη,αμα δεν θελει ο θεος δεν γινεται τιποτα...!!!!

ο ρατσισμος οντως υπαρχει σε μεγαλο βαθμο,ειδικα εδω στην ελλαδα....αλλα κ παλι δεν μπορουμε να στερησουμε τη ζωη επειδη θα βιωσει το ρατσισμο.... Mad

δηλαδη αν καποιο παιδι μας εχει στη ζωη του αργοτερα καποιο ατυχημα κ πιθανη αναπηρια....θα το παραγκωνισουμε???δεν νομιζω!το ιδιο ισχυει κ στην κυηση!

ο καθενας αξιζει να ζησει τη ζωη του,οπως ειναι αυτη σταλμενη απ'το θεο κ ΜΟΝΟ εκεινος την παιρνει πισω!

εγω κοριτσια απλα τη γνωμη μου ειπα,ουτε να κοντραρω θελω,ουτε να παρεξηγηθω!!δεν θ'αλλαξω αποψη κ ουτε ζητω απο κανεναν ν'αλλαξει για τον εαυτο του!!ουτε εννοω οτι αααα εσυ το εριξες εισαι κακια...καμια σχεση...ο καθενας οπως το βλεπει πραττει!παντα για τον εαυτο μου μιλαω πως βλεπω τα πραγματα!

manoula3

manoula3
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Octarin έγραψε:

Το νόημα να κάνεις παιδιά είναι να δώσεις στην κοινωνία ένα άρτιο και ικανό μέλος, που θα μπορεί να προσφέρει και να συνεισφέρει. Αν γνωρίζεις πως δεν θα μπορέσει ποτέ να συμβεί αυτό, κάνε την καρδιά πέτρα και διέκοψε πριν να είναι αργά.

octarin δεν συμφωνω καθολου!!δεν ειναι αυτο το νοημα!!!δηλαδη λες οτι μονο τα αρτια κ ικανα μελη αξιζουν σ'αυτη την κοινωνια???δεν νομιζω!!κ επισης πιστευω κ ενα μη αρτιο κ ικανο μελος μπορει να προσφερει με τον τροπο του!!ο καθενας κατι εχει να προσφερει!!!
δηλαδη αμα δεν εισαι τελειος δεν πρεπει να υπαρχεις???ετσι το κανεις να ακουγεται.... No

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
manoula3 έγραψε:κοριτσια το παραδειγμα που σας εδωσα (το πρωτο)..οταν εμαθα γι'αυτην την κοπελα κ την εξελιξη της εγκυμοσυνης της,τομυαλομου ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δεν πηγε οοο τι εκανε λαθος ο γιατρος,οοοο ανευθυνοτητα,κ χιλια αλλα οοοοο.....αμεσως σκεφτηκα οτι ισως πραγματικα να ειχε διαγνωστει μογγολισμος στο παιδακι στις εξετασεις...ο θεος δοκιμασε την πιστη της κοπελας κ στο τελος την ανταμειψε!!!
δηλαδη δεν υπαρχει το ενδεχομενο ο θεος που εδωσε αυτη την ασθενεια,να την πηρε κ πισω?!!για μενα ισχυει αυτο το ενδεχομενο,πρωτο κ κυριο απ'ολα!!!

τωρα μια κοπελα που ειπε οτι μαλλον δεν εχει φτασει η επιστημη στα χωρια......εχει φτασει παντου η επιστημη,αλλα χωρις τον θεο ειναι ανυπαρκτη....οσο κ να ''παλευει'' η επιστημη,αμα δεν θελει ο θεος δεν γινεται τιποτα...!!!!

ο ρατσισμος οντως υπαρχει σε μεγαλο βαθμο,ειδικα εδω στην ελλαδα....αλλα κ παλι δεν μπορουμε να στερησουμε τη ζωη επειδη θα βιωσει το ρατσισμο.... Mad

δηλαδη αν καποιο παιδι μας εχει στη ζωη του αργοτερα καποιο ατυχημα κ πιθανη αναπηρια....θα το παραγκωνισουμε???δεν νομιζω!το ιδιο ισχυει κ στην κυηση!

ο καθενας αξιζει να ζησει τη ζωη του,οπως ειναι αυτη σταλμενη απ'το θεο κ ΜΟΝΟ εκεινος την παιρνει πισω!

εγω κοριτσια απλα τη γνωμη μου ειπα,ουτε να κοντραρω θελω,ουτε να παρεξηγηθω!!δεν θ'αλλαξω αποψη κ ουτε ζητω απο κανεναν ν'αλλαξει για τον εαυτο του!!ουτε εννοω οτι αααα εσυ το εριξες εισαι κακια...καμια σχεση...ο καθενας οπως το βλεπει πραττει!παντα για τον εαυτο μου μιλαω πως βλεπω τα πραγματα!
Με κάλυψες μανούλα! Η αλήθεια είναι ότι η Ελλάδα δεν είναι έτοιμη για τέτοιες καταστάσεις και τα παιδιά υποφέρουν. Από την άλλη σκέφτομαι ότι μπορεί να συμβεί οτιδήποτε στην πορεία της ζωής ενός παιδιού. Τότε τι θα κάνουμε; Αν σκεφτεί η κάθε μανούλα το δικό της παιδί πως θα ένιωθε; Εγώ προσωπικά νιώθω ότι θα έκανα τα πάντα για την κόρη μου ότι και όποτε το χρειαζόταν και δε θα την παρατούσα ποτέ. Εκτός αυτού νιώθω ότι δεν μπορώ εγώ να αποφασίσω για τη ζωή ενός ανθρώπου. Σέβομαι όμως απόλυτα την απόφαση που παίρνουν κάποιοι να μην κρατήσουν τα παιδιά και καταλαβαίνω πόσο πολύ πονάει και αυτή η απόφαση

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Octarin έγραψε:Το νόημα να κάνεις παιδιά είναι να δώσεις στην κοινωνία ένα άρτιο και ικανό μέλος, που θα μπορεί να προσφέρει και να συνεισφέρει. Αν γνωρίζεις πως δεν θα μπορέσει ποτέ να συμβεί αυτό, κάνε την καρδιά πέτρα και διέκοψε πριν να είναι αργά.
Και αν κάποιο μέλος γεννηθεί ''ικανό'' και στην πορεία γίνει ''μη ικανό'' (και βάζω σε εισαγωγικά τη λέξη γιατί δεν την συμμέρίζομαι ως χαρακτηρισμό για άνθρωπο) τι γίνεται? Υπάρχει κάποιο μέρος που μπορούμε να τους ''πετάξουμε''? Ή έχει διαφορά αν γεννηθεί ''μη ικανό'' σε σχέση με το να γίνει στην πορεία; Και τελικά, ποιός αποφασίζει τον βαθμό ικανότητας ενός ανθρώπου; (γιατί υπάρχουν πολλοί βαθμοί αναπηρίας νοητικής ή σωματικής). Ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι!

Olivia

Olivia
Admin
Admin
Κορίτσια, πιστεύω ότι αυτό έχει να κάνει και με τον ίδιο τον άνθρωπο που θα φέρει στον κόσμο το παιδί. Αν μέσα του είναι σίγουρος ότι μπορεί να είναι δίπλα του σε ΟΛΗ του τη ζωή, τότε έχει καλώς. Δραματικό είναι να γεννάς ένα παιδί και μετά να το εγκαταλείπεις. Θέλει κότσια και τεράστια δύναμη ψυχής να δοθείς 100% σε ένα άτομο που εξαρτάται πλήρως από εσένα.

Παιδί με σύνδρομο Down δεν νομίζω πως θα έριχνα, γιατί η κοινωνία (ίσως όχι ακόμα στην Ελλάδα) έχει ανοίξει τους ορίζοντές της και πλέον μπορούν και αυτά τα άτομα να ζήσουν μια όμορφη ζωή. Δεν θεωρώ τα παιδιά με σύνδρομο Down δυστυχισμένα, έχουν τους δικούς τους κώδικες και τον δικό τους τρόπο ζωής και μπορούν να είναι χαρούμενα.

Θα έριχνα, όμως, ένα παιδί με σοβαρές ανωμαλίες, ένα παιδί που θα έμενε "φυτό" σε όλη του τη ζωή, ένα παιδί με πολλές δυσπλασίες (κώφωση, τύφλωση, ανωμαλίες καρδιάς, όλα μαζί). Δεν είμαι τόσο δυνατός άνθρωπος για να το φέρω στη ζωή... Από την άλλη, έξω απ' το χορό, πολλά τραγούδια λέγονται...

http://www.eimaimama.gr

Ifigeneia

Ifigeneia
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Όχι, εγώ προσωπικά δε θα τη συνέχιζα.
Δεν έχω τη δύναμη ψυχής που απαιτείται!

Octarin

Octarin
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
manoula3 έγραψε:
Octarin έγραψε:

Το νόημα να κάνεις παιδιά είναι να δώσεις στην κοινωνία ένα άρτιο και ικανό μέλος, που θα μπορεί να προσφέρει και να συνεισφέρει. Αν γνωρίζεις πως δεν θα μπορέσει ποτέ να συμβεί αυτό, κάνε την καρδιά πέτρα και διέκοψε πριν να είναι αργά.

octarin δεν συμφωνω καθολου!!δεν ειναι αυτο το νοημα!!!δηλαδη λες οτι μονο τα αρτια κ ικανα μελη αξιζουν σ'αυτη την κοινωνια???δεν νομιζω!!κ επισης πιστευω κ ενα μη αρτιο κ ικανο μελος μπορει να προσφερει με τον τροπο του!!ο καθενας κατι εχει να προσφερει!!!
δηλαδη αμα δεν εισαι τελειος δεν πρεπει να υπαρχεις???ετσι το κανεις να ακουγεται.... No

Για να εξηγήσω, γιατί φαίνεται πως άγγιξα θρησκευτικές χορδές. Αρχικά για μένα δεν υπάρχει θεός που να κάνει μανούβρες τέτοιες με τις ζωές των ανθρώπων, οπότε το θέμα δεν πρόκειται να το συζητήσω από αυτήν την άποψη, σεβαστή η άποψη της οποιασδήποτε θρησκείας, αλλά δεν την συμμερίζομαι. Το να μου πει κανείς πως θεός μου έστειλε ένα παιδί με νοητική καθυστέρηση για να μου "πεί" κάτι, δεν με πείθει ούτε μου ακούγεται λογικό, να μου πεί πως μου το έστειλε για να με τιμωρήσει ή να με δοκιμάσει το θεωρώ μεγάλη φτήνια για ένα θεό. Το ίδιο μπορεί να ισχύει με το αν βρώ ένα τυφλό γατάκι στο δρόμο και τι θα επιλέξω να κάνω μαζί του. Η λέξη κλειδί εδώ είναι η επιλογή.

Κατα δεύτερον, το φυσιολογικό είναι να γενιέται ένας άνθρωπος αρτιμελής και νοήμων, μέσα στα αποδεκτά κοινωνικώς πλαίσια. όταν ξέρεις πως δεν θα γεννηθεί αρτιμελής, ξέρεις πως θα έχει κάποιο πρόβλημα στη ζωή του αλλά παλευεται, όλο και περισσότερο με τη βοήθεια της επιστήμης και της τεχνολογίας. Όταν ξέρεις πως θα γεννηθεί και θα παραμείνει νοητικά ανίκανος, δεν ξέρω πως και αν παλεύεται. Όπως είπε και η Ολίβια, αν θες εσύ σαν μάνα και πιστέυεις πως έχει τα κουράγια να γεννήσεις και να μεγαλώσεις ένα πλάσμα με σοβαρή νοητική καθυστέρηση, μέχρι να πεθάνει ή αυτό ή εσύ, τότε κάντο. Αν και πάλι εγώ δεν συμφωνώ, αλλά προβλημά μου αυτό.

Όσο για το αν γεννηθεί κανείς ικανός και γίνει αργότερα ανίκανος, αυτή η ερώτηση είναι λίγο αφελής, γιατί με την πάροδο του χρόνου όλοι μας γινόμαστε σε πολλά πράγματα σταδιακά όλο και πιο ανίκανοι, οπότε δεν απαντώ καθ'ολοκληρίαν. Για παράδειγμα, δεν γεννιέται κανείς με alzheimers, έρχεται με το χρόνο, και είναι ένα πρόβλημα καθαρά κληρονομικό επίσης, αλλά δεν υπάρχει τρόπος να ανιχνευτεί η πιθανότητα εμφάνισής του εκ των προτέρων.Η ευθύνη της μάνας όσον αφορά το πως θα φέρει το παιδί της στον κόσμο περιορίζεται στους εννιά μήνες. Από κεί και πέρα το παιδί δεν είναι αποκλειστική της ευθύνη, μπαίνει μέσα και το υπόλοιπο περιβάλλον και η κοινωνία. Μόνο στους εννιά μήνες είναι υπεύθυνη κατά 100% η μάνα, από κει και πέρα παίζουν ρόλο κατά πολύ και οι εξωγενείς παράγοντες. Το θέμα της ικανότητας ενός ανθρώπου δεν είναι ζήτημα απολυτότητας, είναι ζήτημα γεννετικής. Αν μια καρδιά δουλευει, δουλευει, μέχρι να σταματήσει να δουλευει. Αν δεν δουλευει εξ'αρχής, ε, δεν θα δουλέψει με το έτσι θέλω. Και όσον αφορά την "απολυτότητά" μου σχετικά με τα παιδιά με βαριές νοητικές παθήσεις, δεν είναι απολυτότητα, αλλά συμπόνοια. Επειδή έχω μια κάποια προσωπική εμπειρία, το να βλέπεις έναν άνθρωπο να τυραννιέται μια ζωή χωρίς να του αξίζει και να φταίει, ε ναι, θα είμαι απόλυτη, θα προτιμήσω να μην το κάνω αυτό στο δικό μου το παιδί. Όταν θα σε κοιτάξει με το ερωτηματικό ύφος του "γιατί όχι κι εγώ;" τότε έλα και πες μου αν δεν θα θες να ανοίξεις τα σωθικά σου στα δύο για να βρεις μια απάντηση που δεν πρόκειται ποτέ να υπάρξει. Και ναι, Νικολέττα, υπάρχει ο Καιάδας, και ίσως να μην είχαν εντελώς άδικο οι Σπαρτιάτες.

Δεν νομίζω πως προσωπικά έχω κάτι άλλο πλέον να προσθέσω, και η απάντησή μου στο αρχικό ερώτημα του τι θα έκανα είναι ξεκάθαρη. Αυτά από μένα, και καλό ξημέρωμα.

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ειναι πολυ δυσκολη ερωτηση και τι στιγμη που αν μου τυχαινε δεν ξερω ειλικρινα τι θα εκανα δεν μπορω να απαντησω, το μονο που μου ραγιζει την καρδια ειναι αμα πεθανουν οι γονεις τι θα γινουν αυτα τα παιδια, εχω δει παιδια με συδρομο νταουν να τα βγαζουν περα μαι φορα ειχα δει στην τηλεοραση που δυο τετοια παιδια ειχαν παντρευτει και ειχαν κανει και δικα τους παιδια, οποτε εκει θα ελεγα αμαρτια ειναι απο την αλλη αν ενα παιδι δεν μπορει να τα βγαλει περα ειναι και αδικο να ταλαιπωριεται, απο την αλλη σκεφτεσαι οτι θα ταλαιπωρηθεις και εσυ γιατι ποιος θελει να περασει ολο αυτο, αλλα μετα σκεφτομαι τοτε τι σκεφτομαστε μονο την ευκολια την δικια μας; ειλικρινα δεν εχω απαντηση, ενα ξερω οταν ειχα κανει pap a η τιμη στον μικρο μου ηταν υψηλη σε κατι που οπως εξηγησε η γιατρος αν οντως ισχυε αυτη η τιμη θα εκανα ενα παιδι που στο χρονο πανω θα πεθαινε δεν υπηρχε περιπτωση να ζησει παραπανω οποτε καταλαβαινεται μεχρι να κανω την συμπληρωματικη εξεταση ειχαν περασει χιλιαδες σκεψεις απο το μυαλο μου, ευτιχως η εξεταση βγηκε καλη και ο γιος μου υγιεις αλλα ειλικρινα δεν ηξερα τι να κανω, αυτα τα θεματα μπορει ο καθενας να τα απαντησει γενικα αλλα οταν συμβει στον ιδιο εκει ειναι το δυσκολο, γιαυτο καλο ειναι να μην τα πολυ αγγιζουμε

Olivia

Olivia
Admin
Admin
Octarin έγραψε:
Για να εξηγήσω, γιατί φαίνεται πως άγγιξα θρησκευτικές χορδές. Αρχικά για μένα δεν υπάρχει θεός που να κάνει μανούβρες τέτοιες με τις ζωές των ανθρώπων, οπότε το θέμα δεν πρόκειται να το συζητήσω από αυτήν την άποψη, σεβαστή η άποψη της οποιασδήποτε θρησκείας, αλλά δεν την συμμερίζομαι. Το να μου πει κανείς πως θεός μου έστειλε ένα παιδί με νοητική καθυστέρηση για να μου "πεί" κάτι, δεν με πείθει ούτε μου ακούγεται λογικό, να μου πεί πως μου το έστειλε για να με τιμωρήσει ή να με δοκιμάσει το θεωρώ μεγάλη φτήνια για ένα θεό. Το ίδιο μπορεί να ισχύει με το αν βρώ ένα τυφλό γατάκι στο δρόμο και τι θα επιλέξω να κάνω μαζί του. Η λέξη κλειδί εδώ είναι η επιλογή.

Κατα δεύτερον, το φυσιολογικό είναι να γενιέται ένας άνθρωπος αρτιμελής και νοήμων, μέσα στα αποδεκτά κοινωνικώς πλαίσια. όταν ξέρεις πως δεν θα γεννηθεί αρτιμελής, ξέρεις πως θα έχει κάποιο πρόβλημα στη ζωή του αλλά παλευεται, όλο και περισσότερο με τη βοήθεια της επιστήμης και της τεχνολογίας. Όταν ξέρεις πως θα γεννηθεί και θα παραμείνει νοητικά ανίκανος, δεν ξέρω πως και αν παλεύεται. Όπως είπε και η Ολίβια, αν θες εσύ σαν μάνα και πιστέυεις πως έχει τα κουράγια να γεννήσεις και να μεγαλώσεις ένα πλάσμα με σοβαρή νοητική καθυστέρηση, μέχρι να πεθάνει ή αυτό ή εσύ, τότε κάντο. Αν και πάλι εγώ δεν συμφωνώ, αλλά προβλημά μου αυτό.

Όσο για το αν γεννηθεί κανείς ικανός και γίνει αργότερα ανίκανος, αυτή η ερώτηση είναι λίγο αφελής, γιατί με την πάροδο του χρόνου όλοι μας γινόμαστε σε πολλά πράγματα σταδιακά όλο και πιο ανίκανοι, οπότε δεν απαντώ καθ'ολοκληρίαν. Για παράδειγμα, δεν γεννιέται κανείς με alzheimers, έρχεται με το χρόνο, και είναι ένα πρόβλημα καθαρά κληρονομικό επίσης, αλλά δεν υπάρχει τρόπος να ανιχνευτεί η πιθανότητα εμφάνισής του εκ των προτέρων.Η ευθύνη της μάνας όσον αφορά το πως θα φέρει το παιδί της στον κόσμο περιορίζεται στους εννιά μήνες. Από κεί και πέρα το παιδί δεν είναι αποκλειστική της ευθύνη, μπαίνει μέσα και το υπόλοιπο περιβάλλον και η κοινωνία. Μόνο στους εννιά μήνες είναι υπεύθυνη κατά 100% η μάνα, από κει και πέρα παίζουν ρόλο κατά πολύ και οι εξωγενείς παράγοντες. Το θέμα της ικανότητας ενός ανθρώπου δεν είναι ζήτημα απολυτότητας, είναι ζήτημα γεννετικής. Αν μια καρδιά δουλευει, δουλευει, μέχρι να σταματήσει να δουλευει. Αν δεν δουλευει εξ'αρχής, ε, δεν θα δουλέψει με το έτσι θέλω. Και όσον αφορά την "απολυτότητά" μου σχετικά με τα παιδιά με βαριές νοητικές παθήσεις, δεν είναι απολυτότητα, αλλά συμπόνοια. Επειδή έχω μια κάποια προσωπική εμπειρία, το να βλέπεις έναν άνθρωπο να τυραννιέται μια ζωή χωρίς να του αξίζει και να φταίει, ε ναι, θα είμαι απόλυτη, θα προτιμήσω να μην το κάνω αυτό στο δικό μου το παιδί. Όταν θα σε κοιτάξει με το ερωτηματικό ύφος του "γιατί όχι κι εγώ;" τότε έλα και πες μου αν δεν θα θες να ανοίξεις τα σωθικά σου στα δύο για να βρεις μια απάντηση που δεν πρόκειται ποτέ να υπάρξει. Και ναι, Νικολέττα, υπάρχει ο Καιάδας, και ίσως να μην είχαν εντελώς άδικο οι Σπαρτιάτες.

Δεν νομίζω πως προσωπικά έχω κάτι άλλο πλέον να προσθέσω, και η απάντησή μου στο αρχικό ερώτημα του τι θα έκανα είναι ξεκάθαρη. Αυτά από μένα, και καλό ξημέρωμα.

Διακοπή κύησης όταν υπάρχει πρόβλημα στο μωρό - Σελίδα 2 966307 Με κάλυψες πλήρως!

http://www.eimaimama.gr

Octarin

Octarin
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Olivia έγραψε:

Διακοπή κύησης όταν υπάρχει πρόβλημα στο μωρό - Σελίδα 2 966307 Με κάλυψες πλήρως!

ΛΟΛ είναι επειδή είναι κατεβατό! Razz Για να εξηγήσω και ένα τελευταίο. Αν ποτέ, και το απεύχομαι εκ βάθων καρδίας, για οποιοδήποτε λόγο δεν υπήρχε τρόπος να διαπιστώσω πως το παιδί μου έχει τέτοια πάθηση, και έφερνα στον κόσμο έναν τέτοιον άνθρωπο, ξέρω πως θα έκανα τα πάντα και θα έφερνα την πλάση ανάποδα για να ζήσει όσο καλύτερη και πιο προστατευμένη ζωή μπορεί. Το παιδί είναι μεγάλη αγάπη, από τις ανείπωτες, και για μένα αυτή η αγάπη δεν εκφράζεται μόνο σαν αυτοθυσία άλλά κυρίως σαν αποφασιστικότητα. Το να πεις "σταματάω", είναι από αγάπη και όχι από κακία ή ρατσισμό ή ταμπού ή δειλία ή οτιδήποτε τέτοιο. είναι γιατί μια ζωή, αν δεν το πώ, θα χύνω κάθε βράδυ το αίμα της ψυχής μου ευχόμενη να μπορούσα να του δώσω αυτό που δεν μπόρεσα. Και θα ξέρω πως-φταίω-εγώ-.

Olivia

Olivia
Admin
Admin
Octarin έγραψε:
Olivia έγραψε:

Διακοπή κύησης όταν υπάρχει πρόβλημα στο μωρό - Σελίδα 2 966307 Με κάλυψες πλήρως!

ΛΟΛ είναι επειδή είναι κατεβατό! Razz Για να εξηγήσω και ένα τελευταίο. Αν ποτέ, και το απεύχομαι εκ βάθων καρδίας, για οποιοδήποτε λόγο δεν υπήρχε τρόπος να διαπιστώσω πως το παιδί μου έχει τέτοια πάθηση, και έφερνα στον κόσμο έναν τέτοιον άνθρωπο, ξέρω πως θα έκανα τα πάντα και θα έφερνα την πλάση ανάποδα για να ζήσει όσο καλύτερη και πιο προστατευμένη ζωή μπορεί. Το παιδί είναι μεγάλη αγάπη, από τις ανείπωτες, και για μένα αυτή η αγάπη δεν εκφράζεται μόνο σαν αυτοθυσία άλλά κυρίως σαν αποφασιστικότητα. Το να πεις "σταματάω", είναι από αγάπη και όχι από κακία ή ρατσισμό ή ταμπού ή δειλία ή οτιδήποτε τέτοιο. είναι γιατί μια ζωή, αν δεν το πώ, θα χύνω κάθε βράδυ το αίμα της ψυχής μου ευχόμενη να μπορούσα να του δώσω αυτό που δεν μπόρεσα. Και θα ξέρω πως-φταίω-εγώ-.

Διακοπή κύησης όταν υπάρχει πρόβλημα στο μωρό - Σελίδα 2 966307 Mε κάλυψες πλήρως! Laughing Laughing Θα συνεχίσεις να με καλύπτεις για πολύ ακόμα;;; Razz Razz

http://www.eimaimama.gr

Octarin

Octarin
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[quote="Olivia"]
Octarin έγραψε:
Olivia έγραψε:

Διακοπή κύησης όταν υπάρχει πρόβλημα στο μωρό - Σελίδα 2 966307 Με κάλυψες πλήρως!



Διακοπή κύησης όταν υπάρχει πρόβλημα στο μωρό - Σελίδα 2 966307 Mε κάλυψες πλήρως! Laughing Laughing Θα συνεχίσεις να με καλύπτεις για πολύ ακόμα;;; Razz Razz

Οκ, οκ το βουλώνω, καιρός είναι, μπαλόνια πια σας τα έκανα εξάλλου... tongue

manoula3

manoula3
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
octarin πιστευω οτι εχω καταλαβει πως τα σκεφτεσαι!!δεν εχω προβλημα με την αποψη σου,ουτε θα στην αλλαξω!!ειναι απολυτως σεβαστη!!
εγω προσωπικα δεν θα το εριχνα πιστευω...για τους λογους που εχω πει!!δεν μου το επιτρεπει η πιστη μου στο θεο κ η συνειδηση μου!!τωρα αν καποια κοπελα θα το εκανε,δεν σημαινει οτι ειναι κακουργα..προς θεου!η καθεμια κρινει οπως εκεινη νομιζει κ ειναι δικαιωμα της!!
ειναι δυσκολο αυτο το θεμα κ αν δεν το εχεις ζησει ποτε δεν μπορεις να ξερεις!!εγω απλα ετσι τα σκεφτομαι ΑΝ ΑΝ ποτε συνεβαινε κατι τετοιο!!!

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλησπέρα σε όλες.
Διάβασα όλα τα σχόλια και θα ήθελα να εκφράσω κι εγώ την άποψή μου.
Όπως έχω ξαναπεί, έχω μία δίδυμη αδερφή. Η μητέρα μου αφού πήγε την πρώτη φορά στο γιατρό και εξακρίβωσε την εγκυμοσύνη, μετά δεν ξαναπάτησε στο γιατρό (ήταν η δεύτερη εγκυμοσύνη της) και θεώρησε πως "ξέρει" πλέον. Έπαιρνε το σίδηρο και το ασβέστιο κτλ κτλ... Να σκεφτείτε πως δεν ήξερε ότι έχει δίδυμα, παρά μόνο τη στιγμή του τοκετού, όταν βγήκα εγώ και μετά την ξαναέπιασαν πόνοι και της είπε ο γιατρός "Έρχεται και 2ο!". Ο δε μπαμπάς μου...μόνο στον τόπο δεν έμεινε στη σκέψη ότι θα είναι τρίτεκνος!
Όταν λοιπόν πριν μερικά χρόνια όλα τα κανάλια ασχολούνταν με δύο -νομίζω Τουρκάλες ήταν- σιαμαίες, κολλημένες στο κεφάλι, που αποφάσισαν να χωριστούν (τελικά πέθαναν και οι δύο), η μαμά μου δε μπορούσε να κρατήσει τα δάκρυά της, στη σκέψη ότι μπορεί να είχαμε μία παρόμοια πάθηση και να μην το ήξερε. Κατάλαβε πόσο ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ έκανε που δεν πήγε για 8 ολόκληρους μήνες στο γιατρό κι ευχαριστούσε όλη μέρα το Θεό που γεννηθήκαμε υγιείς.
Συμπέρασμα: ο προγεννητικός έλεγχος ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ. Κι αν με ρωτήσετε: Εγώ δε θα ήθελα να είμαι κολλημένη με την αδερφή μου -γιατί σαφώς δεν είναι μόνο το σύνδρομο Down σημαντικό αλλά και άλλες "ασθένειες".
Επίσης θέλω να θίξω το θέμα "αδέρφια".
Ναι, μπορεί να μην αποφασίζω εγώ για το ποιος θα ζήσει και ποιος θα πεθάνει, αλλά όταν ένα παιδί απαιτεί όλη τη φροντίδα, την προσοχή, το χρόνο, τα χρήματα (για πιθανή θεραπεία αν υπάρχει), τότε γιατί μαζί με αυτό "να την πληρώσει" και το αδερφάκι του? Δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση να στερηθούν τα αδέρφια μου τίποτα για χάρη μου. Ούτε οι γονείς μου. Το να κρατήσεις ένα "μη υγιές" παιδί είναι άκρως εγωιστική συμπεριφορά απλά και μόνο με τη δικαιολογία ότι "θα σε τιμωρήσει ο Θεός". Ε, λοιπόν ο Θεός είναι για να ΣΥΓΧΩΡΕΙ και όχι για να τιμωρεί!
Και θα μπορούσα να μιλάω για ώρες...
Και για να μην παρεξηγηθώ, θα επαναλάβω ότι είμαι στον τέταρτο και μόλις πριν 3 εβδομάδες έκανα την αυχενική και είχε πάει η ψυχή μου στην κούλουρη από το άγχος και την αγωνία και σκεφτόμουν "Τι θα κάνω ΑΝ...; " Αγγελική

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις