Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
78 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 78 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 6]

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
βανια έγραψε:......... δεν ξέρω αλλά πιστεύω ότι δνε θα είχα το δικαίωμα να φέρω στο κόσμο ένα παιδί που όταν εγω θα έφευγα απο τη ζωή εκείνο θα έμενε μόνο του σε ένα σκληρό κόσμο χωρίς κανένα να το προστατεύσει

σύγνωμη αλλά αν και γενικα συμφωνω μαζί σου εδώ θα διαφωνήσω,,,,λες δεν εχω δικαιωμα να φέρω ένα τέτοιο παιδί στη ζωή.....αλλά έχεις δικαίωμα να του στερήσεις τη ζωή????...και πως μπορεις να ξερεις την τυχη καθε παιδιου.?.υπαρχουν παιδια τυφλα..κουφα..με κινητικά προβλήματα που έχουν γινει σπουδαίοι άνθρωποι..επιστημονες και γενικα χρισιμοι στην κοινωνία.....ακόμη και παιδάκια που δεν ειναι καλά στο μυαλό έχουν ψυχή και μπορεί να είναι πολύ καλύτεροι άνθρωποι από όλους μας....αλλά εμεις δεν τους δίνουμε την ευκαιρία να το αποδείξουνε....
έχεις απόλυτο δίκιο δεν εννούσα τέτοιες περιπτώσεις αλλά περιπτώσεις πολυ δύσκολες όπως σοβαρές νευρολογικές παθήσεις ακόμα και ενα παιδί με αυτιστικό πρόβλημα ξέρεις όσο είναι ο γονιός κοντά αυτό το παιδί έχει δίπλα του τη μητέρα και όσο σκληρά και να είναι τα πράγματα έχει το σικό του άνθρωπο όταν φύγει όμως τι γίνετε; έχω ένα φίλο ο οποίος είναι τώρα 48 ετών όταν ήταν έγκυος η μά του ο πατέρας του πήγε με κάποια άλλη και κόλλησε βλενόρια με απότελεσμα να κολλήσει την σύζυγο και να περάσει στο παιδί το οποίο γεννήθηκε με πολλά προβλήμα μεηγάλο πρόβλημα στα μάτια σχεδόν τυφλό έκανε τις επέμβασεις και βλέπει εγχειρήσεις στα πόδια προχωράει έχει διανοητική καθηστέρηση παρόλο αυτό μπορεί να διαβάζει Νίκο Καζαντζάκη και όχι μόνο δυστυχώς οι γονείς του είναι μεγάλοι μόνος του δνε μπορεί να ζήσει και οι αδερφές του δνε ξέρω αν θα τον πάρουν στο σπίτι τους βέβαια ακόμα και αυτός μπόρεσε στον κόσμο αυτό να κάνει τις δικές του γέφυρες επικοινωνίας αλλά όταν θα μείνει μόνος του ; εκεί είναι το ερωτηματικό μου ειλικρινά δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα τη θα έκανα σε μια τέτοια περίπτωση

βανια καταλαβαινω πως το λες και μακαρι να μην βρεθουμε ποτε σε τετοια κατασταση να χρειαστει να επιλεξουμε..αλλά να ξερεις πως και αυτος ο φιλος σου ακομη κατι θα κανει...δεν αφηνει κανενα ο Θεός..άλλωστε και τα παιδακια που γεννιονται μαι χαρα δεν εξασφαλιζει κανεις οτι θα μεινουν ετσι...ουτε οτι οι γονεις τους θα προλαβουν να τα μεγαλωσουν..καταλαβαινεις με τι σκεπτικο το λέω...μακαβρια λιγο αλλα για να δειξω πωσ σκεφτομαι...

snoopy

snoopy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
den thelw na fanw oti paw kontra sti thriskeia kai to theo alla kapia pragmata distixws den allazoun...pote makari na min sinevenan tetoia peristatika alla otan simvainoun i epistimi se voithaei na pareis tis apofaseis kai oxi o theos..kata tin apopsi mou panta!

fouskitsa

fouskitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μια πολυ καλη μου φιλη εδω στην κω εμεινε εγκυος τον γεναρη.στις 28 μαρτιου πηγαμε μαζι για αυχενικη γιατι ο αντρας της ειχε υπηρεσια.στο δρομο κοροιδευαμε η μια την αλλη αν θα ειναι αγορι η κοριτσι και αν θα μπορουσαμε να μαθουμε απο την εξεταση.τελικα μαθαμεε οτι ειναι αγορι.το θεμα ειναι οτι το παιδι ειχε ανεγκεφαλια του ελειπε δηλαδη μερος απο το κρανιο του.κατα τα αλλα ηταν ενα φυσιολογικο μωρο.εχασα την γη κατω απο τα ποδια μου αρχισα να τρεμω και δεν πιστευα αυτο που εβλεπα στον υπερηχο.εφυγε πηγε αγγλια(απο εκει ειναι) νομιζοντας οτι θα κανει διακοπη κυησης.τελικα την εβαλαν τεχνιτους πονους,γεννησε κανονικα και το ειδε κιολας.ενα καθολα φυσιολογικο μωρο μονο που ελειπε μερος του κρανιου και φαινοταν κανονικα ο εγκεφαλος!γυρισε και ειναι σαν να μην το εζησε ποτε.αυτη ειναι η αμυνα της.εχω ενα γιο 2 χρονων και αυτη η περιπετεια της φιλης μου ειναι η αιτια που αποφασισα να κανω δευτερο παιδι.γιατι μπορει αν το αφηνω για πιο μετα κατι να γινει ξερω εγω και να πρεπει να κανω αυτο το πραγμα.και ειμαι σιγουρη οτι αν τυχαινε θα εκανα διακοπη κυησης γιατι θεωρω πολυ εγωιστικο να φερνεις στον κοσμο ενα παιδι που δεν θα μπορεσει να επιβιωσει η και αν ακομη ζησει δε θα εχει κανεναν να το φροντισει οτα εγω φυγω απο τη ζωη.τωρα για αυτοπου λενε μερικες κοπελες αν τυχαιννε στο παιδι σου οσο ηταν στη ζωη καποιο ατυχημα η κατι τετοιο τι θα εκανες?????θα ημουν διπλα του γιατι αλλο να εχει καποιο ατυχημα και μεινει π.χ. παραλυτο και αλλο να το καταδικασω απο την κοιλια ακομη να ζησει μεσα στον πονο και χωρις να εχει πληρη αντιληψη της ζωης που το εφερα

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ θα πω ότι δεν διάβασα όλες τις απόψεις αλλά διάβασα αρκετές. Απεχθάνομαι τις απόλυτες απόψεις -που παρουσιάζονται με επιχειρήματα κιόλας- σε τόσο σοβαρά θέματα οπως αυτό εδώ. Ποιος ή ποια μπορεί να πει με σιγουριά τι είναι σωστό και τι λάθος; Πώς μπορείς να αποφασίσεις και να είσαι σίγουρος ότι κάνεις κάτι από αγάπη για αυτό που κουβαλάς και όχι από δειλία; Αντιθέτως, πως μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα το αγαπήσεις και θα του δώσεις ότι του αξίζει για το υπόλοιπο της ζωής σου; Τι είναι εγκληματικό τελικά; Να σας απαντήσω; Είναι καθαρα ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ. Και γι' αυτό τις απόλυτες απόψεις εγώ τις απορρίπτω και δεν με πείθουν σε καμία περίπτωση. Τώρα το τι θα έκανα εγώ, το κρατώ για τον εαυτό μου.

snoopy

snoopy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
pragmatika einai kathara ipokeimeniko ayto to thema..apla egw diafwnw na ta rixnoume ola stous giatrous kai na elpizoume panta ssto theo..ola kai oloi kanoun ti douleia tous kai tha prepei meta apo megali skepsi na apofasizoume to kalitero gia tis psixes pou den ftaine se tipota

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το να χάνεις ένα παιδακι η να αναγκαστεις να διακοψεις την κυηση πιστεψτε με ειναι πολυ ασχημο, οταν εχασα τα διδιμακια μου μετα απο λίγες μέρες μου άρχισε η πρώτη κρίση πανικού....ημουν πολυ άσχημα περπατούσα στον δρόμο και λιποθυμούσα, περπατούσα και ξαφνικά η καρδιά μου χτυπούσε 130 παλμούς και πολλά αλλα...μόλις έμεινα εγκυος πάλι και το έμαθα το απογευμα την αλλη μερα που ξυπνησα εως και σημερα δεν εχω ξαναπαθει κρίση δόξα το θεό.....παναγια μου κοριτσια ειναι πολύ ασχημο οι κρίσεις πανικου χριστούλη μου να μην τυχει σε καμια κοπέλα ποτε Crying or Very sad Crying or Very sad
Εκανα θεραπεία και για αυτο στην επαφη προσεχαμε ελα ομως που εμεινα εγκυος και κατα ενα περιεργο πραγμα ειχα κοψει μονη μου τα φαρμακα, μεχρι ομως την β επιπεδου δεν ηξερα αν θα ηταν γερο η οχι.........ευχομαι ολες οι κοπελες να κανουν γερα παιδάκια...το ευχομαι ολοψυχα μεσα απο την καρδια μου!!!!

kira

kira
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
vasoula έγραψε: Το να χάνεις ένα παιδακι η να αναγκαστεις να διακοψεις την κυηση πιστεψτε με ειναι πολυ ασχημο, οταν εχασα τα διδιμακια μου μετα απο λίγες μέρες μου άρχισε η πρώτη κρίση πανικού....ημουν πολυ άσχημα περπατούσα στον δρόμο και λιποθυμούσα, περπατούσα και ξαφνικά η καρδιά μου χτυπούσε 130 παλμούς και πολλά αλλα...μόλις έμεινα εγκυος πάλι και το έμαθα το απογευμα την αλλη μερα που ξυπνησα εως και σημερα δεν εχω ξαναπαθει κρίση δόξα το θεό.....παναγια μου κοριτσια ειναι πολύ ασχημο οι κρίσεις πανικου χριστούλη μου να μην τυχει σε καμια κοπέλα ποτε Crying or Very sad Crying or Very sad
Εκανα θεραπεία και για αυτο στην επαφη προσεχαμε ελα ομως που εμεινα εγκυος και κατα ενα περιεργο πραγμα ειχα κοψει μονη μου τα φαρμακα, μεχρι ομως την β επιπεδου δεν ηξερα αν θα ηταν γερο η οχι.........ευχομαι ολες οι κοπελες να κανουν γερα παιδάκια...το ευχομαι ολοψυχα μεσα απο την καρδια μου!!!!

ΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ Βασούλα μόνο όποιος έχει περάσει κρίσεις πανικού μπορείνα καταλάβει!!!!!!
Και πίστεψε με σε νιώθω ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!
ειναι ΦΟΒΕΡΟ!!!!!!
Μακάρι κανείς άνθρωπος ναμην το νιώσει......

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
kira έγραψε:
vasoula έγραψε: Το να χάνεις ένα παιδακι η να αναγκαστεις να διακοψεις την κυηση πιστεψτε με ειναι πολυ ασχημο, οταν εχασα τα διδιμακια μου μετα απο λίγες μέρες μου άρχισε η πρώτη κρίση πανικού....ημουν πολυ άσχημα περπατούσα στον δρόμο και λιποθυμούσα, περπατούσα και ξαφνικά η καρδιά μου χτυπούσε 130 παλμούς και πολλά αλλα...μόλις έμεινα εγκυος πάλι και το έμαθα το απογευμα την αλλη μερα που ξυπνησα εως και σημερα δεν εχω ξαναπαθει κρίση δόξα το θεό.....παναγια μου κοριτσια ειναι πολύ ασχημο οι κρίσεις πανικου χριστούλη μου να μην τυχει σε καμια κοπέλα ποτε Crying or Very sad Crying or Very sad
Εκανα θεραπεία και για αυτο στην επαφη προσεχαμε ελα ομως που εμεινα εγκυος και κατα ενα περιεργο πραγμα ειχα κοψει μονη μου τα φαρμακα, μεχρι ομως την β επιπεδου δεν ηξερα αν θα ηταν γερο η οχι.........ευχομαι ολες οι κοπελες να κανουν γερα παιδάκια...το ευχομαι ολοψυχα μεσα απο την καρδια μου!!!!

ΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ Βασούλα μόνο όποιος έχει περάσει κρίσεις πανικού μπορείνα καταλάβει!!!!!!
Και πίστεψε με σε νιώθω ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!
ειναι ΦΟΒΕΡΟ!!!!!!
Μακάρι κανείς άνθρωπος ναμην το νιώσει......

Πρέπει να είναι στα αλήθεια πολύ ισχυρό το σοκ για να καταφέρει να σε κλονίσει τόσο... Ούτε να το φανταστώ δεν μπορώ...

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
fouskitsa έγραψε:μια πολυ καλη μου φιλη εδω στην κω εμεινε εγκυος τον γεναρη.στις 28 μαρτιου πηγαμε μαζι για αυχενικη γιατι ο αντρας της ειχε υπηρεσια.στο δρομο κοροιδευαμε η μια την αλλη αν θα ειναι αγορι η κοριτσι και αν θα μπορουσαμε να μαθουμε απο την εξεταση.τελικα μαθαμεε οτι ειναι αγορι.το θεμα ειναι οτι το παιδι ειχε ανεγκεφαλια του ελειπε δηλαδη μερος απο το κρανιο του.κατα τα αλλα ηταν ενα φυσιολογικο μωρο.εχασα την γη κατω απο τα ποδια μου αρχισα να τρεμω και δεν πιστευα αυτο που εβλεπα στον υπερηχο.εφυγε πηγε αγγλια(απο εκει ειναι) νομιζοντας οτι θα κανει διακοπη κυησης.τελικα την εβαλαν τεχνιτους πονους,γεννησε κανονικα και το ειδε κιολας.ενα καθολα φυσιολογικο μωρο μονο που ελειπε μερος του κρανιου και φαινοταν κανονικα ο εγκεφαλος!γυρισε και ειναι σαν να μην το εζησε ποτε.αυτη ειναι η αμυνα της.εχω ενα γιο 2 χρονων και αυτη η περιπετεια της φιλης μου ειναι η αιτια που αποφασισα να κανω δευτερο παιδι.γιατι μπορει αν το αφηνω για πιο μετα κατι να γινει ξερω εγω και να πρεπει να κανω αυτο το πραγμα.και ειμαι σιγουρη οτι αν τυχαινε θα εκανα διακοπη κυησης γιατι θεωρω πολυ εγωιστικο να φερνεις στον κοσμο ενα παιδι που δεν θα μπορεσει να επιβιωσει η και αν ακομη ζησει δε θα εχει κανεναν να το φροντισει οτα εγω φυγω απο τη ζωη.τωρα για αυτοπου λενε μερικες κοπελες αν τυχαιννε στο παιδι σου οσο ηταν στη ζωη καποιο ατυχημα η κατι τετοιο τι θα εκανες?????θα ημουν διπλα του γιατι αλλο να εχει καποιο ατυχημα και μεινει π.χ. παραλυτο και αλλο να το καταδικασω απο την κοιλια ακομη να ζησει μεσα στον πονο και χωρις να εχει πληρη αντιληψη της ζωης που το εφερα
για πες τελικά το μωρό της φίλης σου έζησε ; και πόσο; ρε παιδιά αυτό δεν είναι σκληρό ; επειδή το έχω ξανακούσει δεν είναι δύσκολο ; ειλικρινά δεν μπορώ να εκφράσω άποψη δεν ξέρω

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:Εγώ θα πω ότι δεν διάβασα όλες τις απόψεις αλλά διάβασα αρκετές. Απεχθάνομαι τις απόλυτες απόψεις -που παρουσιάζονται με επιχειρήματα κιόλας- σε τόσο σοβαρά θέματα οπως αυτό εδώ. Ποιος ή ποια μπορεί να πει με σιγουριά τι είναι σωστό και τι λάθος; Πώς μπορείς να αποφασίσεις και να είσαι σίγουρος ότι κάνεις κάτι από αγάπη για αυτό που κουβαλάς και όχι από δειλία; Αντιθέτως, πως μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα το αγαπήσεις και θα του δώσεις ότι του αξίζει για το υπόλοιπο της ζωής σου; Τι είναι εγκληματικό τελικά; Να σας απαντήσω; Είναι καθαρα ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ. Και γι' αυτό τις απόλυτες απόψεις εγώ τις απορρίπτω και δεν με πείθουν σε καμία περίπτωση. Τώρα το τι θα έκανα εγώ, το κρατώ για τον εαυτό μου.

ξερεις ομως Μαρία ..αυτό που σου φαιίνεται εσενα απόλυτο για καποιους ειναι απλα φυσικο και τροπος ζωης...δηλαδη προτιμανε να γεννησουν ενα μωρο που ειναι σιγουρο οτι δεν θα τα καταφερει να επιβιωσει..παρα να επιβαρυνθουν την αποφαση να του στερησουν τη ζωη..ειναι θεμα πιστης...δεν ξερω αν θα μπορουσα να το κανω αλλα υπαρχουν ανθρωποι που το εχουν κανει και εγω για αυτη τους της πιστη τους βγαζω το καπελο....και καμια φορα ειναι πιο ηρεμοι μετα γιατι ξερουν πως δεν ηταν στο χερι τους..απλα αυτο το παιδακι ΄΄εφυγε΄΄

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
MariaM έγραψε:Εγώ θα πω ότι δεν διάβασα όλες τις απόψεις αλλά διάβασα αρκετές. Απεχθάνομαι τις απόλυτες απόψεις -που παρουσιάζονται με επιχειρήματα κιόλας- σε τόσο σοβαρά θέματα οπως αυτό εδώ. Ποιος ή ποια μπορεί να πει με σιγουριά τι είναι σωστό και τι λάθος; Πώς μπορείς να αποφασίσεις και να είσαι σίγουρος ότι κάνεις κάτι από αγάπη για αυτό που κουβαλάς και όχι από δειλία; Αντιθέτως, πως μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα το αγαπήσεις και θα του δώσεις ότι του αξίζει για το υπόλοιπο της ζωής σου; Τι είναι εγκληματικό τελικά; Να σας απαντήσω; Είναι καθαρα ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ. Και γι' αυτό τις απόλυτες απόψεις εγώ τις απορρίπτω και δεν με πείθουν σε καμία περίπτωση. Τώρα το τι θα έκανα εγώ, το κρατώ για τον εαυτό μου.

ξερεις ομως Μαρία ..αυτό που σου φαιίνεται εσενα απόλυτο για καποιους ειναι απλα φυσικο και τροπος ζωης...δηλαδη προτιμανε να γεννησουν ενα μωρο που ειναι σιγουρο οτι δεν θα τα καταφερει να επιβιωσει..παρα να επιβαρυνθουν την αποφαση να του στερησουν τη ζωη..ειναι θεμα πιστης...δεν ξερω αν θα μπορουσα να το κανω αλλα υπαρχουν ανθρωποι που το εχουν κανει και εγω για αυτη τους της πιστη τους βγαζω το καπελο....και καμια φορα ειναι πιο ηρεμοι μετα γιατι ξερουν πως δεν ηταν στο χερι τους..απλα αυτο το παιδακι ΄΄εφυγε΄΄

Μίλησα για τις απόλυτες απόψεις που εκφράζονται εδώ. Δεν μίλησα για την προσωπική επιλογή αυτού που επιλέγει να φέρει ένα τέτοιο παιδί στον κόσμο. Όπως είπα δεν πήρα θέση. Κανείς δεν μπορεί να κατακρίνει κάποιον που θα επιλέξει να κρατήσει ένα τέτοιο παιδί, αλλά κανείς δεν μπορεί επίσης να κατακρίνει έναν που θα διακόψει την κύηση.

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΒΙΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΡΕΙΣ ΝΑ ΕΚΦΕΡΕΙΣ ΑΠΟΨΗ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΜΕΝΗ ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΣΤΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΞΑΡΤΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΜΕΝΟΥΝ ΕΡΜΙΑ ΣΤΟ ΣΚΛΗΡΟ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΔΟΜΕΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΥΣΤΕΡΟΥΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
kira έγραψε:
vasoula έγραψε: Το να χάνεις ένα παιδακι η να αναγκαστεις να διακοψεις την κυηση πιστεψτε με ειναι πολυ ασχημο, οταν εχασα τα διδιμακια μου μετα απο λίγες μέρες μου άρχισε η πρώτη κρίση πανικού....ημουν πολυ άσχημα περπατούσα στον δρόμο και λιποθυμούσα, περπατούσα και ξαφνικά η καρδιά μου χτυπούσε 130 παλμούς και πολλά αλλα...μόλις έμεινα εγκυος πάλι και το έμαθα το απογευμα την αλλη μερα που ξυπνησα εως και σημερα δεν εχω ξαναπαθει κρίση δόξα το θεό.....παναγια μου κοριτσια ειναι πολύ ασχημο οι κρίσεις πανικου χριστούλη μου να μην τυχει σε καμια κοπέλα ποτε Crying or Very sad Crying or Very sad
Εκανα θεραπεία και για αυτο στην επαφη προσεχαμε ελα ομως που εμεινα εγκυος και κατα ενα περιεργο πραγμα ειχα κοψει μονη μου τα φαρμακα, μεχρι ομως την β επιπεδου δεν ηξερα αν θα ηταν γερο η οχι.........ευχομαι ολες οι κοπελες να κανουν γερα παιδάκια...το ευχομαι ολοψυχα μεσα απο την καρδια μου!!!!

ΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ Βασούλα μόνο όποιος έχει περάσει κρίσεις πανικού μπορείνα καταλάβει!!!!!!
Και πίστεψε με σε νιώθω ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!
ειναι ΦΟΒΕΡΟ!!!!!!
Μακάρι κανείς άνθρωπος ναμην το νιώσει......

Πρέπει να είναι στα αλήθεια πολύ ισχυρό το σοκ για να καταφέρει να σε κλονίσει τόσο... Ούτε να το φανταστώ δεν μπορώ...

Ακριβώς μόνο όποιος το έχει περάσει και η φάση ξέρεις ποια είναι;; Οτι πρέπει κάποιος να είναι πολύ τυχερος για να του σταματησουν οι κρισεις, πως να το εξηγησω αν υπάρχει κάποια κοπέλα ψυχολογος εδώ ίσως μπορεί να μας πεί κάτι...ξέρω ανθρώπους που ποτε δεν επαψαν να μην τους πιάνουν κρίσεις και έτσι μαθαίνουν να ζούν με αυτό και με φάρμακα επίσης, εγώ ευτυχώς δεν ξαναείχα απο τότε απολύτως τίποτα, εντωμεταξύ τότε μετά απο λίγες μέρες αρρώστησε ο μπαμπάς μου και το μόνο που άκουγα απο γιατρούς ήταν αυτό ¨ έχει 2 μήνες ζωής ¨ δεύτερο αυτό, τρίτο ήταν πως είχαμε την μητέρα μου άρρωστη και σε αναπηρική καρέκλα 14 χρόνια και περάσαμε πολλά μεγάλωσα με τον μπαμπα μου είμαστε πολύ δεμένοι και ήταν σοκ οταν αρρωστησε...........δυστηχως η μοιρα εμένα μου έριξε πολλά χαστουκια ποσο να άντεχα πια;; πόσο κορίτσια και έτσι έρχισε η πρώτη κρίση μετά η δεύτερη και πάει λέγοντας......η καταλήξη;;;;;;; Η μαμα μου εγινε απολύτως καλά, περπαταει, χορεύει κάνει τα πάντα, ο μπαμπας είναι ακόμα στη ζωή ναι απίστευτο εδώ και 2 χρόνια με όγκο στον εγκέφαλο είναι εδώ μαζί μας και χαίρεται το εγγονάκι του, ο άντρας που παντρεύτηκα είναι ένας υπέροχος άνθρωπος νομίζω πως δεν είναι απλός άνθρωπος αλλά ένας άγγελος που έστειλε στη γή ο Θεός για να με εχει σε αυτο που είμαι τώρα και ποιο είναι αυτό;;;; Αυτό ¨είμαι και νιώθω πολύ ευτυχισμένη..επιτέλους η ζωή χαμογέλασε και σε εμένα και όλα μου πάνε δεξιά τα πάντα και σε όλους τους τομείς¨ ....για αυτό κορίτσια ναι ξέρω υπάρχουν προβλήματα πολλά προβλήματα όμως θα λέτε είμαι δυνατή και θα τα ξεπεράσω ολα ναι μπορώ να το κάνω και θα το κάνω...και το μυστικό;;;;;;;;;;;;;;;; Μαθετε να νιώθετε ευτυχισμένες με το πιο απλό πράγμα!!!!!
Πωπω κατάθεση ψυχής έκανα σήμερα, απλά να ξερετε οτι μπορούμε να καταφέρουμε τα πάντα ΕΧΕΤΕ ΔΙΠΛΑ ΣΑΣ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΑΣ ΑΓΑΠΟΥΝ μην επιτρέπεται κακίες, να μην σας προσβάλλει και μειώνει κανείς, η ζωη είναι όμορφη παρα πολύ πιστέψτε με!!!!! Διώξτε μακρυά οτι σας κάνει να νιώθετε θλιψη και θυμό μακρυα!! Μην επιτρεπεται σε κανέναν να σας κάνει να κλαίτε!!!!!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="vasoula"][quote="MariaM"][quote="kira"]
vasoula έγραψε: .......και το μυστικό;;;;;;;;;;;;;;;; Μαθετε να νιώθετε ευτυχισμένες με το πιο απλό πράγμα!!!!!
Πωπω κατάθεση ψυχής έκανα σήμερα, απλά να ξερετε οτι μπορούμε να καταφέρουμε τα πάντα ΕΧΕΤΕ ΔΙΠΛΑ ΣΑΣ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΑΣ ΑΓΑΠΟΥΝ μην επιτρέπεται κακίες, να μην σας προσβάλλει και μειώνει κανείς, η ζωη είναι όμορφη παρα πολύ πιστέψτε με!!!!! Διώξτε μακρυά οτι σας κάνει να νιώθετε θλιψη και θυμό μακρυα!! Μην επιτρεπεται σε κανέναν να σας κάνει να κλαίτε!!!!!

εχεις απόλυτο δίκιο!! και δυστηχώς σε καταλαβαίνω σε πολλά από οσα λες..εχω ζησει καποιες παρόμοιες καταστάσεις και ξερω πια πως η ευτυχία ειναι μέσα μας!!
τα είπες πολύ ωραία βασούλα...σου ευχομαι απο εδώ και μπρος να είσαι πάντα ευτυχισμένη!!

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σε ευχαριστώ πολύ bou-boukitsa μου και να ξέρεις πως είπες μεγαλη κουβέντα¨η ευτυχια μεσα μας¨ είναι σπουδαίο αυτό που έγραψες κι επλίζω να το καταλάβουν όλες αυτό!!!!!

MANOU

MANOU
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ποσο πολυ ποναει το συγκεκριμενο τοπικ,πραγματικα κανεις δεν μπορει να νιωσει και να πει,ισως τι θα εκανε,αν δεν εχει βιωσει το συγκεκριμενο συμβαν.
Μακαρι να μη χρειαζοταν καμια μελλουσα μανουλα στη θεση να αποφασισει για διακοπη κυησης ή μη.
Εγω δυστυχως το εζησα,νοσουσα με CMV και δεν το γνωριζα,το ανακαλυψα,κανοντας τον προγεννητικο ελεγχο,μολις εμαθα οτι ειμαι εγκυος.
Κανονικα θα επρεπε ο οργανισμος μου να αποκτησει συντομα αντισωματα,πραγμα που σε εμενα δεν εγινε(χρειαστηκε τελικα εναμισυ χρονος.
Τα αποτελεσματα δεν ηταν καθολου καλα για το εμβρυο,ο γιατρος προτεινε να περιμενω το απαραιτητο διαστημα,για να κανω αμνιο,και μετα να δουμε,αν ειχε προσβληθει το εμβρυο,θα γινοταν κανονικη γεννα.
Τρελαθηκα,ηξερα πως δεν θα το αντεχα κατι τετοιο(ισως δεν ημουν αρκετα δυνατη),μετα απο πολυ ψαξιμο με ειδικους πανεπιστημιακους γιατρους και τα σχετικα,αποφασισαμε να κανουμε τη διακοπη,οσο ηταν ακομα στο ξεκινημα της εγκυμοσυνης....
Το μετα ηταν το δυσκολο,νομιζω οτι ποτε δε συγχωρησα τον εαυτο μου,δεν ηξερα αν ειχα σκεφτει εγωιστικα ή το καλο του εμβρυου.Ευτυχως ειχα ηδη το κοριτσακι μου,πραγμα που σημαινε οτι επρεπε να ξαναβρω τον εαυτο μου,γιατι το παιδακι μου με χρειαζοταν.
Παντα ομως σκεφτομαι το τι ειχε γινει τοτε,πιστευοντας οτι πηρα τη σωστη αποφαση.
Κουραγιο σε ολες οσες πρεπει να παρουν τετοια αποφαση,ειναι κατι που ειναι εντελως προσωπικο και δυσκολα μπορει κανεις να εκφερει γνωμη.
Σημασια εχει να εισαι καλα με τον εαυτο σου και να βρεις τη δυναμη να συνεχιζεις.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΜΑΝΟU πρέπει να ήταν πολύ άσχημη αυτή η εμπειρία σου και μεγάλο το δίλλημα... Πόσο δύσκολο πρέπει να είναι να πάρεις μια τέτοια απόφαση. Εσύ όμως την πήρες και είμαι σίγουρη ότι αυτό που αποφάσισες το αποφάσισες μετά από πολύ σκέψη, γι' αυτό συγχώρεσαι τον εαυτό σου και μην νιώθεις άσχημα. Πολύ μεγάλη απόφαση για έναν άνθρωπο...

MANOU

MANOU
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Η αληθεια ειναι οτι μου πηρε καιρο και εκανα μεγαλη προσπαθεια για να συνελθω.Ειδικα οταν μετα απο λιγα χρονια,βιωσα και μια παλλινδρομη κυηση,οποτε με εριξε πολυ.......
Ευτυχως που ειχα την κορουλα μου,και πηρα δυναμεις.Ειναι οντως παρααα πολυ δυσκολη αποφαση......

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Είναι δύσκολες καταστάσεις αυτές..Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι ότι θα το κρατήσω αλλά από την άλλη δεν ξέρω αν θα ήτανε σωστό..δεν ξέρω κάν αν θα είχα την δύναμη να μην το κρατήσω..Είναι δύσκολες αυτές οι αποφάσεις και εύχομαι από καρδιάς να μην βρεθεί ποτέ κανείς στην θέση να πρέπει να αποφασίσει κάτι τέτοιο..

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:ΜΑΝΟU πρέπει να ήταν πολύ άσχημη αυτή η εμπειρία σου και μεγάλο το δίλλημα... Πόσο δύσκολο πρέπει να είναι να πάρεις μια τέτοια απόφαση. Εσύ όμως την πήρες και είμαι σίγουρη ότι αυτό που αποφάσισες το αποφάσισες μετά από πολύ σκέψη, γι' αυτό συγχώρεσαι τον εαυτό σου και μην νιώθεις άσχημα. Πολύ μεγάλη απόφαση για έναν άνθρωπο...

Ακριβώς, συμφωνώ με το Μαράκι!!!

MANOU

MANOU
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κοριτσια ευχαριστω πολυ,να ειστε καλα.Τελοσπαντων περασμενα ναι,ξεχασμενα οχι.Δεν θα μπορεσω ποτε να ξεχασω,απλα εχω πεισει τον εαυτο μου,οτι τοτε πηρα τη σωστη αποφαση.

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σιγουρα δεν θα ξεχάσεις ποτε κορίτσι μου, αρκεί όμως που προχώρησες μπροστά και μπράβο σου!!!

98Διακοπή κύησης όταν υπάρχει πρόβλημα στο μωρό - Σελίδα 4 Empty η δικη μου εμπειρια Τετ Σεπ 07, 2011 12:01 pm

rene.f82


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
δεν ξερω αν καποια σας διαβασε την ιστορια μου.. αλλα διεκοψα την εγκυμοσυνη μου πριν 2 μηνες λογω σοβαρου προβληματος του μωρου με την καρδια του. ο παιδοκαρδιοχειρουργος μου εξηγησε οτι με το που θα γεννηθει θα διασωληνωθει κ θα μπει στην εντατικη για οσο χρειαστει κ μολις σαραντισει θα κανει το πρωτο του χειρουργειο ενος χρονου το δευτερο και βλεπουμε τη συνεχεια...μεχρι το πρωτο δε χειρουργειο του θα υποστηριζοταν απο μηχανηματα κ φαρμακα γιατι αλλιως δεν θα μπορουσε να ζησει. για μια στιγμη σκεφτηκα να το κρατησω κ να προσπαθησω..καταλαβαινετε το αισθημα της μανας...αλλα μολις σκεφτηκα οτι μια ψυχουλα τοση δα θα κανει 40ημερων χειρουργειο 8-10 ωρων το οποιο ειχε πιθανοτητες 50% επιτυχιας, πονεσα..αποφασισα να μην συνεχισω την κυηση..κ ημουν 5 μηνων.. αλλα δεν θα αντεχα να περασω την υπολοιλη ζωη μου στα νοσοκομεια...κ αντι για ευτυχια το μωρο να μας φερει δυστυχια και αγχος. και ισως να μην τα καταφερνε.

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Octarin έγραψε:Αυτοί οι άνθρωποι πρέπει να πάνε φυλακή για εκγληματική αμέλεια. Η ζωή ενός ανθρώπου δεν είναι αστείο θέμα, άντε μπρος τι να κάνω ε ας κάνω κανα παιδί... Δεν είναι αστείο, θέλει προσοχή και επιμέλεια και πάνω από όλα σεβασμό. Από αυτόν τον σεβασμό και μόνο πρέπει να κόβετε μια τέτοια κύηση.


Aν κι παρακαλω το Θεο να μου εχει καλα τη πρωτη κορη μου κι να ευλογησει κι το σπορακι που εχω τωρα κι ολα να πανε καλα,δν μπορω να πω τι θα εκανα σαυτη τη περιπτωση.


Αλλα ειμαι απολυτως αντιθετη μαυτη σου την απαντηση.Τι σημαινει θα επρεπε να πανε φυλακη για εγκληματικη αμελεια?Επειδη διαλεξαν να παλεψουν κι να βοηθησουν τη ζωη που ο Θεος τους την εστειλε κι που για δικους Του λογους ξερει γτ εγινε αυτο,Αν παει ετσι τοτε οι γυναικες κι τα ζευγαρια που αποφασιζουν να κανουν διακοπη κυησεως λογω ανεπιθυμητης εγκυμοσυνης χωρις καν να υπαρχει προβλημα τι πρεπει να τους κανουμε να τους στησουμε στη πλατεια κι να τους λιθοβολησουμε?Συγνωμη αλλα διαφωνω,οτι εκαναν αυτο δν ειναι εγκληματικη πραξη αλλα ισα ισα το αντιθετο.


Θεωρω πολυ δυνατους τους ανθρωπους που αποφασιζουν τελικα να το κρατησουν το παιδι κι να παλεψουν γιαυτο,εστω κι αν χρειαστει να περασουν τη ζωη τους στα νοσοκομεια.Θελει πολυ δυναμη κι πιστη στο Θεο,που λιγοι πια στο κοσμος εχουν.Γιαυτους ο Θεος υπαρχει,αυτους που πιστευουν κι το τολμουν τους βοηθαει.Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψηπερι του θεματος κι σιγουρα δν κρινω ουτε κατακρινω καμια κοπελα που αποφασισε να προβει σε διακοπη κυησεως.Το καθε ζευγαρι παιρνει τις αποφασεις του κι κανεις δν εχει το δικαιωμα ουτε να σκεφτει να τον κρινει αρνητικα ειτε συμφωνει ειτε οχι.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
θεωρω τους ανθρωπους που κρατουν ενα μωρακι με προβλημα- τους πιο δυνατους ανθρωπους- τους πιο γενναιους.
η αγαπη δεν κανει διακρισεις.
εχω δει ενα βιντεακι στο youtube που δεν θα το ξεχασω ποτε αλλα για ευνοητους λογους δεν μπορω να το παραθεσω- αλλα κ δεν θυμαμαι πως μπορω να το ξαναβρω.
μου άλλαξε την άποψη για την επέμβαση σε προβληματικη κύηση.
δεν κατακρινω ομως κανενα που προβαινει σε κατι τετοιο για λογους υγειας.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις