Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
91 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 91 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 6]

Chrisi

Chrisi
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ανοιγεται ένα δύσκολο θέμα για συζήτηση. Δεν ξέρω τι θα έκανα σε ανάλογη περίπτωση. Αισθάνομαι τυχερή που δεν μου έχει τύχει. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να μπω σε τέτοιο διλημμα. Εκ του ασφαλούς λέω ότι είμαι κατά των εκτρώσεων. Αν όμως μου συμβεί κάτι τέτοιο δεν ξέρω μάλλον θα διέκοπτα την κύηση ...

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΛΗΜΜΑ...ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΨΥΧΗ...ΚΙ ΑΝ ΓΕΝΝΑΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΚΑΤΙ,ΤΟ ΣΚΟΤΩΝΟΥΜΕ; ΑΠΛΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΙΟ ΑΠΛΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΒΡΥΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΓΑΠΗΣΟΥΜΕ Η' ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΟ... ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΜΩΣ... ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΧΩΡΙΖΟΥΝ ΕΠΕΙΔΗ ΕΦΕΡΑΝ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΞΕ...

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσια η αληθεια ειναι οτι εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λεμε. Και εμενα δεν μου εχει τυχει κατι παρομοιο και δεν ξερω τι θα εκανα. Σε γενικες γραμμες ειμαι κατα τις εκτρωσης αλλα σε τετοιες περιπτωσεις ισως ειναι η καλυτερη λυση . Αλλα και παλι δεν μπορω να πω με σιγουρια γιατι δεν εχω ζησει κατι τετοιο. Παντως και στις δυο περιπτωσεις πιστευω οτι θελει μεγαλη δυναμη ψυχης ειτε το ριξεις ειτε το κρατησεις.

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Σίγουρα έξω από το χορό πολλά τραγούδια λες. Και εγώ δεν ξέρω τι θα έκανα σε μια τέτοια περίπτωση.

Νομίζω ότι το καλύτερο θα ήταν να ζητήσετε και μια δεύτερη ή ίσως μια τρίτη γνώμη. Αν όλοι σας πουν το ίδιο-και κυρίως ότι δεν θα υπάρξει καλυτέρευση στο παιδί-καλό θα ήταν να προχωρήσετε σε διακοπή.

Η κουμπάρα μου στην αρχή της εγκυμοσύνης της-χωρίς να το έχει μάθει ακόμα-αναγκάστηκε να πάρει αντιβίωση και μάλιστα βαριά. Ο γιατρός που την παρακολουθούσε της είπε να το ρίξει αμέσως ώστε να αποφύγει την πιθανότητα τερατογένεσης. Μια φίλη της γιατρός (και πλέον νονά του γιου της) την έστειλε στο γιατρό που έχει σήμερα και έχει ειδικευτεί στις τερατογενέσεις. Το αποτέλεσμα; Της είπε να το κρατήσει μέχρι το Β΄επιπέδου-πήρε ρίσκο το ξέρει και η ίδια-και αν είχε κάποιο πρόβλημα το μωρό θα προχωρούσαν σε διακοπή. Αλλά τελικά όλα πήγαν κατ' ευχήν και τώρα ο γιόκας της είναι 5,5 ετών!!!

Τι θα γινόταν αν άκουγε τον πρώτο της γιατρό και το έριχνε; Πιστεύω ότι δεν πρέπει να εγκαταλείπουμε τόσο εύκολα αλλά να το ψάχνουμε γιατί τελικά μπορεί να ήταν μια λάθος διάγνωση ή κάτι που στην πορεία διορθώνεται.

Αν είναι κάτι μη αναστρέψιμο όπως στην περίπτωση της pana (και συγγνώμη που την αναφέρω) τότε ναι δεν θα έπρεπε να σκεφτούμε καν τη μη διακοπή!

http://mammael.blogspot.com/

Αννα Κ.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
faye έγραψε:κοριτσια η αληθεια ειναι οτι εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λεμε. Και εμενα δεν μου εχει τυχει κατι παρομοιο και δεν ξερω τι θα εκανα. Σε γενικες γραμμες ειμαι κατα τις εκτρωσης αλλα σε τετοιες περιπτωσεις ισως ειναι η καλυτερη λυση . Αλλα και παλι δεν μπορω να πω με σιγουρια γιατι δεν εχω ζησει κατι τετοιο. Παντως και στις δυο περιπτωσεις πιστευω οτι θελει μεγαλη δυναμη ψυχης ειτε το ριξεις ειτε το κρατησεις.
. Ειδικά αν το κρατήσεις συμπληρώνω εγώ!! Δεν υπάρχουν μεγαλύτεροι ήρωες απο τους γονείς με παιδιά με προβλήματα.

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αννα Κ. έγραψε:
faye έγραψε:κοριτσια η αληθεια ειναι οτι εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λεμε. Και εμενα δεν μου εχει τυχει κατι παρομοιο και δεν ξερω τι θα εκανα. Σε γενικες γραμμες ειμαι κατα τις εκτρωσης αλλα σε τετοιες περιπτωσεις ισως ειναι η καλυτερη λυση . Αλλα και παλι δεν μπορω να πω με σιγουρια γιατι δεν εχω ζησει κατι τετοιο. Παντως και στις δυο περιπτωσεις πιστευω οτι θελει μεγαλη δυναμη ψυχης ειτε το ριξεις ειτε το κρατησεις.
. Ειδικά αν το κρατήσεις συμπληρώνω εγώ!! Δεν υπάρχουν μεγαλύτεροι ήρωες απο τους γονείς με παιδιά με προβλήματα.
ναι εχεις δικιο σε αυτο που λες . Που χαθηκες εσυ ; ουτε ενα τηλ. Πως ειναι η Αλεξ; καλυτερα;

Αννα Κ.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν χάθηκαν μωρο μου είχα μάθημα η Αλεξ είναι καλύτερα εγώ δεν είμαι μέσα στα νεύρα μου από το μεσημέρι... θα τηλ. Αν μπορέσω

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
αυτο το εχω συζητησει με τον αντρα μου οταν μαθαμε οτι ειμαι εγκυος του εξηγησα οτι εαν δειξουν κατι οι εξετασεις θα το ερευνησουμε θα το ζυγησουμε κ θα δουμε εαν θα συνεχισουμνε η οχι την κυηση δεν θα μπορουσα να κρατησω ενα παιδι με σοβαρα προβληματα υγειας το θεωρω πολυ εγωιστικο να το κρατησω κ να το βασανιζω μια ζωη κ μετα που θα φυγω εγω απο την ζωη τι θα γινει θα ειναι ενα βαρος στους αλλους οποτε καθε φορα που κανω μια εξεταση παρακαλω να πανε ολα καλααααααα

http://www.gatospito.com

naysika

naysika
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ουτε και εγω εχω προσωπικη εμπειρια αλλα μια φιλη μου οταν εμεινε εγκυος ολα πηγεναν μια χαρα μεχρι που εφτασε η στιγμη να κανει τον υπερηχω της αυχενικης διαφανιας και ηταν μεσα στη τρελη χαρα ωσπου της ειπε ο γιατρος οτι θα πρεπει να κανει και καποιον αλλο υπερηχω στην αθηνα γιατι κατι εβλεπε στο μωρο.να σημειωσω οτι η αδελφη μου δουλευε εκει και ετσι ειδε απο τον υπερυχω οταν μπηκε και εκεινη μεσα οτι στο μωρο ελειπαν καποια μελη του σωματος του .τη θα επρεπε η κοπελα να μην το ριξει?και να βλεπει το παιδακι της να τυρανιετε για τα υπολοιπα χρονια της ζωης του?και εγω ειμαι καθετη σε αυτης την περιπτωση .δεν θα ηθελα να συνεχιστη αυτη η εγκυμοσυνη.

xazomammy

xazomammy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εξαρτάται απο πάρα πολλούς παράγοντες..όπως το ειδος της διαταραχής, η ηλικία κυησης που θα γινόταν η διαπίστωση κ.α. Θα το επέλεγα μόνο σε περίπτωση που με βεβαιότητα (οσο αυτό είναι εφικτό) θα ήξερα οτι δεν θα υπήρχε κανένα απολύτως επίπεδο ζωής για το παιδί μου οτι κ να έκανα εγω. Δηλαδή εαν επρόκειτο για πολύ βαριά διαταραχή. Στο πλαίσιο που δουλεύω τώρα έχουμε 80 παιδιά με σοβαρές αλλά κ με πολύ σοβαρές αναπηρίες (κεκ, αυτισμούς, μικροκεφαλίες, πολύ σπάνια αλλά κ γνωστά σύνδρομα όπως Down όμως με βαριά νοητική υστέρηση, Εγκεφαλικές παραλύσεις κτ.λ) για τα οποία δεν ενδιαφέρετε κάνεις.. ποτέ δεν κατάλαβα πως μπορεί κάποιος να κάνεις 1 παιδί κ να ξεγράψει έτσι απλά την ύπαρξη του..απλά γιατί δεν είναι τέλειο. Πάντως ακόμα κ όταν τα προβλήματα έχουν μικρότερη έκταση χρειάζετε μεγάλη δυναμή κ τσαγανό για να μεγαλώσεις εναν άνθρωπο που υπολείπετε βασικών δεξιοτήτων κεξαρτάται τόσο πολύ απο εσένα, αλλά όταν είναι το παιδί σου αυτό είναι αυτονοήτο.

marianna

marianna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
pana έγραψε:εμεινα εγκυος μετα απο 1.5 χρονο προσπαθειων και τρελλου αγχους ακομα το θυμαμαι 29./1/2006 η ζωη μου αλλαξε
εμεινα εγκυος θυμαμαι πηγα στον γιατρο ο αντρας μου περιμενε εξω ειχε περασει 1,5 χρονος που προσπαθουσαμε με βαζει στο κρεβατακι ο γιατρος ειχα κανει τεστ και ηταν αρνητικο και πηγα να δω γιατι δεν αδιαθετουσα μολις καθομαι μου λεει εφουλα μου εισαι εγκυος ....εχασα την γη τρελλαθηκα βγαινω εξω ο αντρας μου ασπρος απο την αγωνια του ψυθυριζω στο αυτι ειμαι εγκυος εβαλε τα κλαματα παμε στους γονεις μου μετα μεαγκαλιαζανε και κλαιγανε θυμαμαι την μανα μου να κλαει και να με φιλαει .......μολις πηρα τα πεθερικα μου η πεθερα μου λυποθιμισε απο την χαρατης...........μεχρι τον αυγουστο που εκανα το β επιπεδου μια λεξη αντηχουσε στα αυτια μου του γιατρου εφουλα εισαι εγκυος και μετα ξεκινησε ο γολγοθας αυτην φορα τα κλαματα ηταν απο λυπη διακοπη κυησς λογω εμβρυικης ανωμαλιας λεει ο γιατρος στο ιασω και ο αντρας μου λυποθιμαει απο λυπη τωρα και εγω ?εγω χωρις συναισθηματα χωρις λυπη χωρις απογοητευση μονο με μια λεξη στα αυτια μου εφουλα εισαι εγκυος ...................τελικα ενος καλου χιλια κακα επονται μονο αυτοελεγα τοτε ο μπαμπας μου εχασε 10 κιλα σε 20 μερες η μαμα μου με καταθλιψη και ο αντρας μου με κολικους του νεφρου εγω εκανα διακοπη και ο αντρας μου ενεσεις για να σταθει διπλα μου. 10 μερες ετρεχα μαγνητικες μεσα σε κοβουκλιο παρολο κλειστοφοβικια μπηκα θα εκανα τα παντα για να ανατρεψω την ετυμηγορια 3 καρδιοπαθειες ,υποπλασια σκωληκα παραγκεφαλιδας ,υπερτελορισμος,μικρογναθισμος,δεν υπηρχε ζωη καμια για το αγορακι μας το πολυ σε 1 μηνα θα εσβηνε στην κοιλια μου απο την υποπλασια καρδιας ,κοιλιων και αορτων(γιναμε και γιατροι τοτε)ηδη οι σφυξεις του ηταν χαμηλοι (αναθαμα τον γιατρο που ειχα τοτε ηθελε σκωτομα)σε παιδοκαρδιολογους ολους τους γυρισαμε,παιδονευρολογους ,στειλαμε εξετασεις στο εξωτερικο το πορισμα 1 αμεση διακοπη τι ωρα 25 εβδομαδων οπως χαρακτηριστικα μας ειπε ενας μεγαλος γενετιστης τι σε ενα μηνα που θα φυγει μονο του και ισως δεν το παρουμε και χαμπαρι και παθω συψαιμια
και ετσι γεννησα με φυσιολογικο τοκετο τον αυγουστο του 2006 το μωρο το ειδα ηταν πολυ ομορφο με πολυ μαλλι και αυτο κρατω το ποσο ομορφο ηταν και οτι το χαιρετησα με τον δικο μου τροπο........δεν ειχα συναισθηματα κανενα δεν καταλαβα τι γινοτανε αλλα ζητησα να το δω γιατι επρεπε γιατι ηθελα να ξερει οτι τουλαχιστον το ειδα το χαιρετησα........

και μετα το χαος
η διακοπη κυησης αυτη με εστειλε για ψυχαναλυση και 2 φορες στο νοσοκομειο εχωντας κρισεις πανικου αλλα εγω νομιζα οτι παθαινα εγκεφαλικο γιατι ειχε μουδιασει το κεφαλι μου ,με μαθανε οι νοσοκομες στην ευρωκλινικη γιναμε φιλες και μιυ δινανε κουραγιο
γιατι τα εγραψα ολα αυτα μετα απο 4 χρονια εχω την αννα μαρια μου 15 μηνων και περιμενω παλι τον μπεμπη μου σε 1 μηνα ο θεος ειναι μεγαλος
δεν μπορουμε να κρινουμε εαν ειναι σωστο η οχι ουτε να πουμε πρεπει δεν πρεπει μονο καποιος που το περασε μπορει να πει πραγματικα τι νοιωθει γιατι το εκανε και μετα πως συνεχιζει να ζει'
οσα χρονια και να περασουν δεν θα τα ξεχασω ποτε ολα αυτα
συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα

ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΧΑΡΑΣ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΟΥ. Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΣΕ ΕΧΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΟΥ!!!!

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
pana έγραψε:εμεινα εγκυος μετα απο 1.5 χρονο προσπαθειων και τρελλου αγχους ακομα το θυμαμαι 29./1/2006 η ζωη μου αλλαξε
εμεινα εγκυος θυμαμαι πηγα στον γιατρο ο αντρας μου περιμενε εξω ειχε περασει 1,5 χρονος που προσπαθουσαμε με βαζει στο κρεβατακι ο γιατρος ειχα κανει τεστ και ηταν αρνητικο και πηγα να δω γιατι δεν αδιαθετουσα μολις καθομαι μου λεει εφουλα μου εισαι εγκυος ....εχασα την γη τρελλαθηκα βγαινω εξω ο αντρας μου ασπρος απο την αγωνια του ψυθυριζω στο αυτι ειμαι εγκυος εβαλε τα κλαματα παμε στους γονεις μου μετα μεαγκαλιαζανε και κλαιγανε θυμαμαι την μανα μου να κλαει και να με φιλαει .......μολις πηρα τα πεθερικα μου η πεθερα μου λυποθιμισε απο την χαρατης...........μεχρι τον αυγουστο που εκανα το β επιπεδου μια λεξη αντηχουσε στα αυτια μου του γιατρου εφουλα εισαι εγκυος και μετα ξεκινησε ο γολγοθας αυτην φορα τα κλαματα ηταν απο λυπη διακοπη κυησς λογω εμβρυικης ανωμαλιας λεει ο γιατρος στο ιασω και ο αντρας μου λυποθιμαει απο λυπη τωρα και εγω ?εγω χωρις συναισθηματα χωρις λυπη χωρις απογοητευση μονο με μια λεξη στα αυτια μου εφουλα εισαι εγκυος ...................τελικα ενος καλου χιλια κακα επονται μονο αυτοελεγα τοτε ο μπαμπας μου εχασε 10 κιλα σε 20 μερες η μαμα μου με καταθλιψη και ο αντρας μου με κολικους του νεφρου εγω εκανα διακοπη και ο αντρας μου ενεσεις για να σταθει διπλα μου. 10 μερες ετρεχα μαγνητικες μεσα σε κοβουκλιο παρολο κλειστοφοβικια μπηκα θα εκανα τα παντα για να ανατρεψω την ετυμηγορια 3 καρδιοπαθειες ,υποπλασια σκωληκα παραγκεφαλιδας ,υπερτελορισμος,μικρογναθισμος,δεν υπηρχε ζωη καμια για το αγορακι μας το πολυ σε 1 μηνα θα εσβηνε στην κοιλια μου απο την υποπλασια καρδιας ,κοιλιων και αορτων(γιναμε και γιατροι τοτε)ηδη οι σφυξεις του ηταν χαμηλοι (αναθαμα τον γιατρο που ειχα τοτε ηθελε σκωτομα)σε παιδοκαρδιολογους ολους τους γυρισαμε,παιδονευρολογους ,στειλαμε εξετασεις στο εξωτερικο το πορισμα 1 αμεση διακοπη τι ωρα 25 εβδομαδων οπως χαρακτηριστικα μας ειπε ενας μεγαλος γενετιστης τι σε ενα μηνα που θα φυγει μονο του και ισως δεν το παρουμε και χαμπαρι και παθω συψαιμια
και ετσι γεννησα με φυσιολογικο τοκετο τον αυγουστο του 2006 το μωρο το ειδα ηταν πολυ ομορφο με πολυ μαλλι και αυτο κρατω το ποσο ομορφο ηταν και οτι το χαιρετησα με τον δικο μου τροπο........δεν ειχα συναισθηματα κανενα δεν καταλαβα τι γινοτανε αλλα ζητησα να το δω γιατι επρεπε γιατι ηθελα να ξερει οτι τουλαχιστον το ειδα το χαιρετησα........

και μετα το χαος
η διακοπη κυησης αυτη με εστειλε για ψυχαναλυση και 2 φορες στο νοσοκομειο εχωντας κρισεις πανικου αλλα εγω νομιζα οτι παθαινα εγκεφαλικο γιατι ειχε μουδιασει το κεφαλι μου ,με μαθανε οι νοσοκομες στην ευρωκλινικη γιναμε φιλες και μιυ δινανε κουραγιο
γιατι τα εγραψα ολα αυτα μετα απο 4 χρονια εχω την αννα μαρια μου 15 μηνων και περιμενω παλι τον μπεμπη μου σε 1 μηνα ο θεος ειναι μεγαλος
δεν μπορουμε να κρινουμε εαν ειναι σωστο η οχι ουτε να πουμε πρεπει δεν πρεπει μονο καποιος που το περασε μπορει να πει πραγματικα τι νοιωθει γιατι το εκανε και μετα πως συνεχιζει να ζει'
οσα χρονια και να περασουν δεν θα τα ξεχασω ποτε ολα αυτα
συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα

Εισαι τόσο καλη μανουλα που ο θεούλης σου εδωσε αλλα 2 αγγελουδια τα οποια εσυ και η οικογενεια σου θα κάνετε πολυ πολυ ευτυχισμένα!!! Ένα μεγάλο μπράβο που δεν το έβαλες κάτω!!!

matrix


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
εγώ έκανα διακοπή κύησης στις 21 εβδομάδες.Θυμάμαι την γιατρό μου που έλεγε αρχικά οτι τα χεράκια του εντάξει ταποδαρλακια εντάξει και μετα σιωπή...κάποια στιγμή μας είπε...¨"έχουμε προβλημα, το παιδι εχει υποπλασια αριστερής καρδίας".Κόκαλο εμεις...την άλλη μερα μπήκα στο νοσοκομείο για διακοπή κύησης όπου έμεινα 30 ώρες με τεχνιτούς πόνους.Το κοριτσάκι μας δεν θέλαμε να το δούμε τότε αλλά ο μεγαλύτερος πόνος μου τώρα είναι οτι δεν το είδα ,δεν το φίλισα και δεν του είπα σάγαπώ...ο πόνος μεγάλος αλλά το πρώτο μου παιδί με βοήθησε να προχωρήσω...δεν σκέφτηκα καν να κρατήσω ενα παιδι που θα εμπαινε στο χειρουργιο μόλισ γεννιόταν χωρις αποτέλεσμα.

manoula3

manoula3
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
matrix έγραψε:εγώ έκανα διακοπή κύησης στις 21 εβδομάδες.Θυμάμαι την γιατρό μου που έλεγε αρχικά οτι τα χεράκια του εντάξει ταποδαρλακια εντάξει και μετα σιωπή...κάποια στιγμή μας είπε...¨"έχουμε προβλημα, το παιδι εχει υποπλασια αριστερής καρδίας".Κόκαλο εμεις...την άλλη μερα μπήκα στο νοσοκομείο για διακοπή κύησης όπου έμεινα 30 ώρες με τεχνιτούς πόνους.Το κοριτσάκι μας δεν θέλαμε να το δούμε τότε αλλά ο μεγαλύτερος πόνος μου τώρα είναι οτι δεν το είδα ,δεν το φίλισα και δεν του είπα σάγαπώ...ο πόνος μεγάλος αλλά το πρώτο μου παιδί με βοήθησε να προχωρήσω...δεν σκέφτηκα καν να κρατήσω ενα παιδι που θα εμπαινε στο χειρουργιο μόλισ γεννιόταν χωρις αποτέλεσμα.

πολυ λυπαμαι για το παιδακι σου matrix!η παναγιτσα να το εχει στην αγκαλιτσα της,οπως κ αλλα παιδακια που εφυγαν νωρις κ να τα προσεχει!!!

να σου ζησει κ το παιδακι που εχεις κ μεσα απο κεινο να παιρνεις ζωη κ να χαμογελας!!!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
λυπάμαι πολύ κορίτσια για όποια κοπελα αναγκαστηκε να περασει κατι τετοιο..και πολλές κοπελες εχουν κρισεις αγχους και πανικου μετα απο μια διακοπη εγκυμοσυνης...ο Θεός ειναι μεγάλος και μόνο αυτος μπορει να απαλυνει οτι νοιωθουν....
λυπάμαι όμως περισσότερο για τους γιατρούς που ξεγεννανε αυτά τα αθώα παιδάκια...γιατί σε αυτους στιρίζονται όλες οι γυναικες...όλες μας ..και η δική τους λύση είναι πάντα η διακοπή.....αντί να πουνε σε μια μάνα να προσευχηθεί..και που ξερεις ..όταν πιστευεις πραγματικά γίνονται θάυματα...και αν δεν γίνουν..τουλαχιστον ειναι στα χέρια του Θεού και όχι κάποιων γιατρών που προσπαθούνε να πάρουν Τη Θέση Του!!δεν ειναι Θεοί να αποφασίζουν για τη ζωή κανενός...

eleftherna

eleftherna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ας αρχίσω λέγοντας οτι πιθανόν να μη το κρατούσα. Ο λόγος? Δοκή μου αδυναμία, πιθανόν να μη μπορούσα να το αντέξω.
Δεν θεωρώ όμως σωστό να λέμε οτι ένας άνθρωπος με νοητική υστέρηση ή σύνδρομο Down δεν πρέπει να έρθει στον κόσμο γιατί δεν θα αποτελέσει ποτέ άρτιο και ικανό μέλος της κοινωνίας, που θα μπορεί να προσφέρει και να συνεισφέρει.
Είναι λοιπόν θέμα χρησιμότητας?

φωτεινουλα

φωτεινουλα
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπερα μανουλες να ξερετε οτι για μενα ειστε ηρωιδες μονο κ μονο για την αντοχη σας να ξερετε οτι ο Θεος ειναι μεγαλος κ μας βλεπει κ θα σας φερει αλλα ευχαριστα !να ειστε παντα καλα εσεις κ οι οικογενειες σας

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σίγουρα οι περισσότερες γυναίκες όταν μένουν έγκυος θέλουν να φέρουν στο κόσμο ένα γερό παιδί . όταν έμεινα έγκυος στο Σταύρο αρχικά ήθελα κοριτσάκι κάποια στιγμή ο γιατρός μας είπε ότι είναι αγόρι . Αρχικά απογοητευτηκα δεν ξέρω το γιατί μάλλον επηρεασμένη απο το ωραίο φύλλο -λίγες ημέρες αργότερα που κάναμε το β επιπέδου ο γιατρός του υπέρηχο μας είπε ότι το μωρό είχε κάτι κύστες και κάτι στην καρδιά ο κόσμος μου γκρεμίστηκε πόσο ανόητη ήμουν σκεφτόμουν πράγματα χωρίς σημασία , απο το ΙΑΣΩ αρχικά μου είπαν για να κάνω αμινοπαρακέντηση εγω ήμουν ήδη 5μιση μηνών υπήρχε μεγάλος κίνδυνος για το μωρό τότε ο γιατρός μου μου είπε ότι δεν χρειάζετε να κάνω τη αμινοπαρακεντηση οι κύστες είναι κάτι συνηθισμένο στα αγόρια και υποχωρούν με το καιρό όσο για τη καρδιά δεν ήταν τίποτα περισσότερο απο ένα φύσημα έτσι απλά μετά απο 15 μέρες ξανακανα τη Β επιπέδου και όλα καλά . Το θέμα είναι πως αν εγω μέσα σε αυτές τις 2 ημέρες κόντευα να τρελαθω σκεφτείτε τις κοπέλες που ξέρουν ότι εχουν ένα πλάσμα στα σπλάχνα τους που μπορεί να μην μπορέσει να ζήσει φυσιολογικά .
Η κοινωνία μας είναι σκληρή δεν μπορούν να δεχτούν το διαφορετικό δεν υπάρχει υποδομή τα άτομα με ειδικές ανάγκες αντιμετωπίζονται με ρατσισμό . Οι οικογένειες καλούνται να υποστούν πέρα των άλλων και ένα μεγάλο οικονομικό γολγοθά .
Ξέρετε πολλές ότι ο Σταύρος μου έχει πρόβλημα με την ομιλία είναι ένα παιδάκι πανέξυπνο κοινωνικότατο καλός μαθητής ευαίσθητος πολλές φορές έχει έρθει σε άσχημες κατάστασει πολλά παιδάκια δνε το θέλουν στη παρέα επειδή δεν μίλαγε καλά !ένιωσε το ρατσισμό απο πολύ μικρό είχε έρθει απο το προνήπιο όταν με ρώτησε γιατί εκείνος δεν μπορούσε να μιλήσει σαν τους άλλους ; κέντρα δημόσια για παιδιά σαν το Σταύρο είναι λίγα εως καθόλου τα χρήματα που χαλάνε οι οικογένειες είναι πολλά και πάντα έχεις το άγχος αν προχωράς σωστά . Σε καμία περίπτωση δεν άλλαζω το παιδί μου και ακόμα και να μου έλεγαν όι θα είχε αυτό το πρόβλημα επειδή είναι κάτι που ξεπερνιέτε δεν θα σκεφτόμουν καν να σταματησω τη κυηση . Αν όμως μου έλεγαν κάτι πιο σοβαρό δεν ξέρω αλλά πιστεύω ότι δνε θα είχα το δικαίωμα να φέρω στο κόσμο ένα παιδί που όταν εγω θα έφευγα απο τη ζωή εκείνο θα έμενε μόνο του σε ένα σκληρό κόσμο χωρίς κανένα να το προστατεύσει

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Θεωρω πως δεν εχω κανενα δικαιωμα να σκοτωσω ενα παιδι, αλλα.... υπαρχει ενα αλλα... διαβασα μερικες περιπτωσεις κοριτσιων που στη ουσια δεν εριξαν απλα ενα παιδι, αλλα αυτο το παιδι ετσι κι αλλιως δεν θα μπορουσε να επιβιωση ή ακομη χειροτερα θα πεθαινε μεσα στη μητερα... Αυτες οι περιπτωσεις δεν συγκρινονται... δεν υπαρχει επιλογη το κραταω ή οχι, γιατι πολυ απλα το μωρακι εχει παρει το δρομο του χωρις κανενας να μπορει να κανει κατι...
Το εχω ξαναπει αλλα... ο πιο μεγαλος πονος στον κοσμο ειναι αυτος της μανας που χανει το παιδι... Κοριτσια κουραγιο...

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:......... δεν ξέρω αλλά πιστεύω ότι δνε θα είχα το δικαίωμα να φέρω στο κόσμο ένα παιδί που όταν εγω θα έφευγα απο τη ζωή εκείνο θα έμενε μόνο του σε ένα σκληρό κόσμο χωρίς κανένα να το προστατεύσει

σύγνωμη αλλά αν και γενικα συμφωνω μαζί σου εδώ θα διαφωνήσω,,,,λες δεν εχω δικαιωμα να φέρω ένα τέτοιο παιδί στη ζωή.....αλλά έχεις δικαίωμα να του στερήσεις τη ζωή????...και πως μπορεις να ξερεις την τυχη καθε παιδιου.?.υπαρχουν παιδια τυφλα..κουφα..με κινητικά προβλήματα που έχουν γινει σπουδαίοι άνθρωποι..επιστημονες και γενικα χρισιμοι στην κοινωνία.....ακόμη και παιδάκια που δεν ειναι καλά στο μυαλό έχουν ψυχή και μπορεί να είναι πολύ καλύτεροι άνθρωποι από όλους μας....αλλά εμεις δεν τους δίνουμε την ευκαιρία να το αποδείξουνε....

dimitra37

dimitra37
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Η αποφαση αν θα το κρατησεις η' οχι ειναι πολυ δυσκολη και οτι και να αποφασισεις παντα θα σκεφτεσαι αν η επιλογη σου ηταν η σωστη η' οχι. Νομιζω οτι οταν ξερεις οτι θα εχει προβλημα λες οτι θα κανω αποβολη αν το γενησεις ομως εννοειτε οτι θα το αγαπας, θα το φροντιζεις και θα προσπαθησεις να κανεις οσο μπορεις καλυτερη τη ζωη του.

http://www.worldjamboree.gr

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
βανια έγραψε:......... δεν ξέρω αλλά πιστεύω ότι δνε θα είχα το δικαίωμα να φέρω στο κόσμο ένα παιδί που όταν εγω θα έφευγα απο τη ζωή εκείνο θα έμενε μόνο του σε ένα σκληρό κόσμο χωρίς κανένα να το προστατεύσει

σύγνωμη αλλά αν και γενικα συμφωνω μαζί σου εδώ θα διαφωνήσω,,,,λες δεν εχω δικαιωμα να φέρω ένα τέτοιο παιδί στη ζωή.....αλλά έχεις δικαίωμα να του στερήσεις τη ζωή????...και πως μπορεις να ξερεις την τυχη καθε παιδιου.?.υπαρχουν παιδια τυφλα..κουφα..με κινητικά προβλήματα που έχουν γινει σπουδαίοι άνθρωποι..επιστημονες και γενικα χρισιμοι στην κοινωνία.....ακόμη και παιδάκια που δεν ειναι καλά στο μυαλό έχουν ψυχή και μπορεί να είναι πολύ καλύτεροι άνθρωποι από όλους μας....αλλά εμεις δεν τους δίνουμε την ευκαιρία να το αποδείξουνε....
έχεις απόλυτο δίκιο δεν εννούσα τέτοιες περιπτώσεις αλλά περιπτώσεις πολυ δύσκολες όπως σοβαρές νευρολογικές παθήσεις ακόμα και ενα παιδί με αυτιστικό πρόβλημα ξέρεις όσο είναι ο γονιός κοντά αυτό το παιδί έχει δίπλα του τη μητέρα και όσο σκληρά και να είναι τα πράγματα έχει το σικό του άνθρωπο όταν φύγει όμως τι γίνετε; έχω ένα φίλο ο οποίος είναι τώρα 48 ετών όταν ήταν έγκυος η μά του ο πατέρας του πήγε με κάποια άλλη και κόλλησε βλενόρια με απότελεσμα να κολλήσει την σύζυγο και να περάσει στο παιδί το οποίο γεννήθηκε με πολλά προβλήμα μεηγάλο πρόβλημα στα μάτια σχεδόν τυφλό έκανε τις επέμβασεις και βλέπει εγχειρήσεις στα πόδια προχωράει έχει διανοητική καθηστέρηση παρόλο αυτό μπορεί να διαβάζει Νίκο Καζαντζάκη και όχι μόνο δυστυχώς οι γονείς του είναι μεγάλοι μόνος του δνε μπορεί να ζήσει και οι αδερφές του δνε ξέρω αν θα τον πάρουν στο σπίτι τους βέβαια ακόμα και αυτός μπόρεσε στον κόσμο αυτό να κάνει τις δικές του γέφυρες επικοινωνίας αλλά όταν θα μείνει μόνος του ; εκεί είναι το ερωτηματικό μου ειλικρινά δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα τη θα έκανα σε μια τέτοια περίπτωση

snoopy

snoopy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bou-boukitsa έγραψε:λυπάμαι πολύ κορίτσια για όποια κοπελα αναγκαστηκε να περασει κατι τετοιο..και πολλές κοπελες εχουν κρισεις αγχους και πανικου μετα απο μια διακοπη εγκυμοσυνης...ο Θεός ειναι μεγάλος και μόνο αυτος μπορει να απαλυνει οτι νοιωθουν....
λυπάμαι όμως περισσότερο για τους γιατρούς που ξεγεννανε αυτά τα αθώα παιδάκια...γιατί σε αυτους στιρίζονται όλες οι γυναικες...όλες μας ..και η δική τους λύση είναι πάντα η διακοπή.....αντί να πουνε σε μια μάνα να προσευχηθεί..και που ξερεις ..όταν πιστευεις πραγματικά γίνονται θάυματα...και αν δεν γίνουν..τουλαχιστον ειναι στα χέρια του Θεού και όχι κάποιων γιατρών που προσπαθούνε να πάρουν Τη Θέση Του!!δεν ειναι Θεοί να αποφασίζουν για τη ζωή κανενός...

snoopy

snoopy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
kanenas giatros den vazei me to zori kamia mama na riksei ena mwro..i apofasi einai twn goniwn kaimono!!!min ta rixnoume ola stous giatrous..den vazoun to pistoli ston krotafo!otan ena plasma exei sovaro kai mi anastrepsimo provlima den pisteuw oti tha erixna prwsopika tis elpides mou ston theo apo tin stigmi pou mia katastasi einai dedomeni!!!na genisw ena paidi to opoio tha kataliksei argotera annn prolavei na genithei vevaia gia pio logo???

dimitra37

dimitra37
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ειμαι σιγουρη οτι ολες θελουμε να γεννησουμε παιδια που ειναι "υγιεστατα" αλλα αν ενα παιδακι εχει ενα μικρο "προβλημα" τοτε δεν σκεφτεσαι να το κρατησω η' οχι απλα το αγαπας. Βανια να χαιρεσαι το Σταυρο σου να ειναι καλοτυχο και να τον δεις οπως το ονειρευεσαι.

http://www.worldjamboree.gr

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις