Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
82 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 82 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 6]

totula

totula
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΗΡΩ έγραψε:ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΓΝΩΜΕΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΗΝΗ ΚΑΝΟΝΙΚΑ? Η ΣΤΑΜΑΤΑΣ? ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑ ΝΑ ΤΟ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ? ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΚΑΤΑΛΙΞΕΙ ΣΕ ΚΑΠΙΟ ΙΔΡΥΜΑ Η ΘΑ ΠΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ Η ΟΤΑΝ ΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ.ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΔΡΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΝΟΗΤΙΚΗ ΣΤΕΡΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΝΔΡΟΜΟ DOWN ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΔΡΑΜΑ.

Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη στην β επιπεδου εμφανιστηκε προβλημα στον εγκεγαλο του και καναμε αμνιο ευτυχψς ολα πηγαν καλα αλλα σε περιπτωση που οντως υπηρχε θεμα δεν θα συνεχιζα την εγκυμοσυνη. Δεν θα ηθελα με τιποτα να φερω στον κοσμο ενα παιδι με προβλημα. Γιατι να τυραννηθει και εκεινο αλλα και εμεις? Στην οικεγενεια μου εχουμε μια περιπτωση και εχω ζησει απο κοντα πως ειναι να μεγαλωνεις ενα παιδι με προβλημα, βεβαια αυτο γεννηθηκε υγιες και μετα αρρωστησε αλλα ολη η οικογενεια ειναι "υποχρεωμενοι" να προσεχουν αυτο το κοριτσι που τωρα ειναι ανω των 40 και λειτουργει σαν 5χρονο. Και καποια μερα οι γονεις θα φυγουν απο τη ζωη και αν εχεις ενα δευτερο ο κληρος θα πεσει πανω σε εκεινο και την οικογενεια του η θα τοι πας σε υδριμα?. Και στο φιναλε ειναι κακο να θες ενα υγιες παιδι? Λυπαμαι αλλα δεν μπορω με τιποτα να καταλαβω τους γονεις αυτους που επιλεγουν να φερουν ενα τετοιο παιδι στον κοσμο μονο και μονο για να γινουν γονεις.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καταλαβαινω τι θες να πεις αλλα δεν ειναι ομως παντα ετσι. εξαρταται πως το βλεπεις.
υπαρχουν γονεις που τα παιδια τους τα μεγαλωνουν με αγαπη οποιο προβλημα κ αν εχουν.
ειχα γνωρισει μια μαμα πριν χρονια που το παιδακι της ειχε μεγαλο προβλημα υγειας- κινητικο κ διανοητικο- κι ομως ηταν πολυ ευτυχισμενη στο σχολειο κ ολοι την αγαπουσαν.
δεν ειναι απολυτο παντα οτι ενα παιδι θα ζει μια μιζερη ζωη επειδη τυχαινει να υστερει καπου..
Rolling Eyes

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
...δεν μπορω με τιποτα να καταλαβω τους γονεις αυτους που επιλεγουν να φερουν ενα τετοιο παιδι στον κοσμο μονο και μονο για να γινουν γονεις...
Δεν νομίζω να το κάνουν με μόνο σκοπό να γίνουν γονείς, το κάνουν γιατι πιστεύουν ότι ακόμα και τα πιο άτυχα πλάσματα έχουν δικαίωμα να ζήσουν. Αλλά ούτε εγω μπορώ να σου απαντήσω αν είναι προτιμότερο να μην εχεις γεννηθει καθόλου, ή να ζεις με πρόβλημα υγείας.. Δεν ξέρω.

Δεν λέω ούτε ότι θα το κρατούσα, ούτε ότι θα διέκοπτα την κύηση. Δεν ξέρω. θεωρητικά σκέφτομαι οτι θα το κρατούσα, εξαρτάται βέβαια και απο τη σοβαρότητα της κατάστασης του μωρού. Αλλά δε θέλω να λέω μεγάλα λόγια, μόνο αν έρθει κάποιος σε τετοια κατάσταση μπορεί να καταλάβει. Εύχομαι να μη χρειαστεί ποτέ να βρεθούμε σε τέτοιο δίλημμα.

Πάντως είχα δει παλιότερα την ταινία "Η ογδοη μέρα" και αναθεωρησα πολλά. Πολλά στερεότυπα...

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δεν νομίζω να το κάνουν με μόνο σκοπό να γίνουν γονείς, το κάνουν γιατι πιστεύουν ότι ακόμα και τα πιο άτυχα πλάσματα έχουν δικαίωμα να ζήσουν. Αλλά ούτε εγω μπορώ να σου απαντήσω αν είναι προτιμότερο να μην εχεις γεννηθει καθόλου, ή να ζεις με πρόβλημα υγείας.. Δεν ξέρω.

Δεν λέω ούτε ότι θα το κρατούσα, ούτε ότι θα διέκοπτα την κύηση. Δεν ξέρω. θεωρητικά σκέφτομαι οτι θα το κρατούσα, εξαρτάται βέβαια και απο τη σοβαρότητα της κατάστασης του μωρού. Αλλά δε θέλω να λέω μεγάλα λόγια, μόνο αν έρθει κάποιος σε τετοια κατάσταση μπορεί να καταλάβει. Εύχομαι να μη χρειαστεί ποτέ να βρεθούμε σε τέτοιο δίλημμα.


ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ...

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
στο κεντρο φυσικοθεραπειας οπου παω τον μικρο μου εχω δει πολλα παιδακια με προβληματα
καθε φορα που τα βλεπω μου ραγιζει η καρδια μου
ειναι απολυτως εξαρτημενα απο τις μανουλες τους και η πρωτη σκεψη που μου ερχετε στο μυαλο μου ειναι τι θα απογινουν αν παθουν κατι οι μαμαδες τους??

βλεπω ποσο πολυ τα αγαπουν οι γυναικες αυτες τα παιδια τους και ποσο πολυ τα τρεχουν και τι γολγοθα τραβανε αλλα μετα??
τι γινεται μετα βρε κοριτσια??
που θα πανε αυτα τα παιδια και ποιος θα τα φροντισει αν γινει κατι??

τις ιδιες ακριβως σκεψεις εκανα κι εγω για το δικο μου παιδι οταν γεννηθηκε και επαθε βαρυ εγκεφαλικο
αν του αφηνε προβληματα τι θα γινοταν αν εγω παθαινα κατι???

ευτυχως δεν επαθε τιποτα ο μικρουλης μου και ειναι υγιεστατος ομως αυτες οι σκεψεις και ολα οσα βλεπω καθε μερα εκει που κανουμε τις φυσικοθεραπειες με τρελαινει

totula

totula
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:στο κεντρο φυσικοθεραπειας οπου παω τον μικρο μου εχω δει πολλα παιδακια με προβληματα
καθε φορα που τα βλεπω μου ραγιζει η καρδια μου
ειναι απολυτως εξαρτημενα απο τις μανουλες τους και η πρωτη σκεψη που μου ερχετε στο μυαλο μου ειναι τι θα απογινουν αν παθουν κατι οι μαμαδες τους??

βλεπω ποσο πολυ τα αγαπουν οι γυναικες αυτες τα παιδια τους και ποσο πολυ τα τρεχουν και τι γολγοθα τραβανε αλλα μετα??
τι γινεται μετα βρε κοριτσια??
που θα πανε αυτα τα παιδια και ποιος θα τα φροντισει αν γινει κατι??

τις ιδιες ακριβως σκεψεις εκανα κι εγω για το δικο μου παιδι οταν γεννηθηκε και επαθε βαρυ εγκεφαλικο
αν του αφηνε προβληματα τι θα γινοταν αν εγω παθαινα κατι???

ευτυχως δεν επαθε τιποτα ο μικρουλης μου και ειναι υγιεστατος ομως αυτες οι σκεψεις και ολα οσα βλεπω καθε μερα εκει που κανουμε τις φυσικοθεραπειες με τρελαινει

αρχικα ο καθενας λεει την αποψη του η οποια διαφερει απο του αλλου. απο την αλλη οπως ηδη σας ειπα βρεθηκα περιπου σε τετοια κατασταση και επειδη εχω ζησει οικεγενεια με προβλημα απο πρωτο χερι το βλεπω τελιως διαφορετικα. και ειναι αυτο που ειπε η κοπελα πιο πανω οκ το κανεις και εννειτε οτι εισαι διπλα του και κανεις τα παντα για να ειναι καλα τι θα γινει την ημερα που εμεις θα φυγουμε απο τη ζωη?

vasiakalou

vasiakalou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν ξέρω δεν έχω απάντηση. Το μόνο που σκέπτομαι είναι αν θα μπορούσα να αποφασίσω εγώ για λογαριασμό του παιδιού μου εάν θέλει να ζήσει ή όχι. Κάποιοι άνθρωποι με σοβαρά προβλήματα θα επέλεγαν το θάνατο, κάποιοι άλλοι όπως ο Νοτιοαφρικανός που δεν έχει πόδια και έγινε πρωταθλητής στίβου με τεχνητά άκρα το παλέυουν ως το τέλος. Δύσκολη απόφαση, πολύ δύσκολη...

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ πάλι δεν θα μπορούσα να ζήσω με αυτό το βάρος. Δεν θα μπορούσα να αποφασίσω εγώ για το αν θα ζήσει ή θα πεθάνει ένας άνθρωπος, κανένας άνθρωπος, πόσο μάλλον το παιδί μου.
Φυσικά να ξεκαθαρίσω την άποψή μου & να πω πως αναφέρομαι σε περιπτώσεις που δεν υπάρχουν σοβαρές επιπλοκές στο έμβρυο, εκεί δεν έχει σημασία η γνώμη μου, η πορεία του παιδιού έχει ήδη προκαθοριστεί.....
Όμως, αν διαγνωστεί σε δικό μου επόμενο παιδάκι down, μογγολισμός, γενικά κάποιο σύνδρομο, πραγματικά δεν ξέρω τι θα κάνω. Το είχαμε συζητήσει με τον άντρα μου στην πρώτη μου εγκυμοσύνη & μου είχε πει: "Τι και αν έχει σύνδρομο down, αυτό σημαίνει πως θα είναι λιγότερο παιδί μας? Σημαίνει πως θα το αγαπάμε λιγότερο?"
Μακάρι να ήμουν τόσο δυνατή όσο εκείνος & να είχα την απάντηση, όμως δεν είμαι. Ίσως και να είμαι, δεν ξέρω & δεν θα ήθελα ποτέ να μπω στην διαδικασία να μάθω. Sad Sad
Κανένα νόημα δεν βγαίνει έτσι όπως τα γράφω, αλλά πραγματικά έτσι τα αισθάνομαι Rolling Eyes

bonheur


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Προσωπικά δεν θα έκανα διακοπή κύησης για πολύ βασικούς λόγους: α) οποιαδήποτε ανθρώπινη ζωή είναι σεβαστή και δεν έχω δικαίωμα επάνω της β) κανείς δεν μου εγγυάται και δεν έχω κάνει συμβόλαιο με το Θεό ότι τα μέχρι στιγμής υγιή παιδιά μου δεν θα πάθουν κάποιο σοβαρό ατύχημα ή ασθένεια που θα τα καταστήσει κάποτε ανίκανα να αυτοεξυπηρετηθούν ή να ζήσουν με αξιοπρέπεια (όπως την εννοεί ο πολύς κόσμος).
Νομίζω πως ό,τι αποφεύγουμε το βρίσκουμε μπροστά μας αργότερα.
Τέλος, έχω καταλάβει και ίσως συμφωνήσετε, ότι ζούμε στην εποχή της ευγονικής. Η κοινωνία, η επιστήμη προωθεί την εικόνα του τέλειου, πανέμορφου, πανέξυπνου ανθρώπου.
Εγώ η ίδια είχα συμφοιτήτρια μια κοπέλα με σύνδρομο Ντάουν (καλά διαβάζετε), που πήρε πτυχίο και μεταπτυχιακό με άριστα και συνέχισε διδακτορικές σπουδές στο εξωτερικό. Αντίθετα, είχα και ωραίους και υγιείς γνωστούς που έγιναν ρεμάλια της κοινωνίας ζώντας παρασιτικά εις βάρος γονέων και συγγενών.
Η ανατροφή ενός παιδιού "με πρόβλημα" είναι σταυρός ζωής. Κάποιοι τον σηκώνουν με όσες δυνάμεις έχουν και τα καταφέρνουν καλά και συνεχίζουν τη ζωή τους, κάποιοι δεν αντέχουν και χρειάζονται όση στήριξη μπορεί να βρεθεί.
Γι'αυτό που λέτε "όταν φύγουν οι γονείς από τη ζωή", ίσως δεν είναι τυχαίο (προνόησε ο Θεός; η φύσηWink ότι τα περισσότερα παιδιά με πολύ σοβαρά προβλήματα φεύγουν σχετικά νωρίς από τη ζωή.

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πολύ δύσκολο θέμα... Προσωπικά είμαι εντέλώς κατά της έκτρωσης μιλώντας πάντα για τον εαυτό μου και χωρίς να κατακρίνω καμία κοπέλα που έχει βρεθεί στη δυσάρεστη θέση να το κάνει. Ο καθένας κρίνει με τα δικά του δεδομένα και αποφασίζει αναλόγως. Αυτά τα λέω μιλώντας για μια απολύτως φυσιολογική κύηση. Όταν όμως σκέφτομαι τη διακοπή κύησης για λόγους υγείας πραγματικά δεν ξέρω τι θα έκανα και εύχομαι να μη χρειαστεί να το μάθω ποτέ! Ποτέ καμία μακάρι να μη χρειαζόταν να βρεθεί σε αυτή τη θέση. Μιλώντας όμως τελείως υποθετικά, λέω πως αν το έμβρυο είχε μια σχετικά "απλή" πάθηση που θα του επέτρεπε να έχει μια κάποια ποιότητα ζωής δεν θα σκεφτόμουν να τερματίσω την εγκυμοσύνη. Τώρα, όσον αφορά κάποιες σοβαρές παθήσεις πραγματικά δεν ξέρω...

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bonheur έγραψε:Προσωπικά δεν θα έκανα διακοπή κύησης για πολύ βασικούς λόγους: α) οποιαδήποτε ανθρώπινη ζωή είναι σεβαστή και δεν έχω δικαίωμα επάνω της β) κανείς δεν μου εγγυάται και δεν έχω κάνει συμβόλαιο με το Θεό ότι τα μέχρι στιγμής υγιή παιδιά μου δεν θα πάθουν κάποιο σοβαρό ατύχημα ή ασθένεια που θα τα καταστήσει κάποτε ανίκανα να αυτοεξυπηρετηθούν ή να ζήσουν με αξιοπρέπεια (όπως την εννοεί ο πολύς κόσμος).
Νομίζω πως ό,τι αποφεύγουμε το βρίσκουμε μπροστά μας αργότερα.
Τέλος, έχω καταλάβει και ίσως συμφωνήσετε, ότι ζούμε στην εποχή της ευγονικής. Η κοινωνία, η επιστήμη προωθεί την εικόνα του τέλειου, πανέμορφου, πανέξυπνου ανθρώπου.
Εγώ η ίδια είχα συμφοιτήτρια μια κοπέλα με σύνδρομο Ντάουν (καλά διαβάζετε), που πήρε πτυχίο και μεταπτυχιακό με άριστα και συνέχισε διδακτορικές σπουδές στο εξωτερικό. Αντίθετα, είχα και ωραίους και υγιείς γνωστούς που έγιναν ρεμάλια της κοινωνίας ζώντας παρασιτικά εις βάρος γονέων και συγγενών.
Η ανατροφή ενός παιδιού "με πρόβλημα" είναι σταυρός ζωής. Κάποιοι τον σηκώνουν με όσες δυνάμεις έχουν και τα καταφέρνουν καλά και συνεχίζουν τη ζωή τους, κάποιοι δεν αντέχουν και χρειάζονται όση στήριξη μπορεί να βρεθεί.
Γι'αυτό που λέτε "όταν φύγουν οι γονείς από τη ζωή", ίσως δεν είναι τυχαίο (προνόησε ο Θεός; η φύσηWink ότι τα περισσότερα παιδιά με πολύ σοβαρά προβλήματα φεύγουν σχετικά νωρίς από τη ζωή.
τα ειπες πολυ ωραια και συμφωνω με την οπτικη σου

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bonheur έγραψε:Προσωπικά δεν θα έκανα διακοπή κύησης για πολύ βασικούς λόγους: α) οποιαδήποτε ανθρώπινη ζωή είναι σεβαστή και δεν έχω δικαίωμα επάνω της β) κανείς δεν μου εγγυάται και δεν έχω κάνει συμβόλαιο με το Θεό ότι τα μέχρι στιγμής υγιή παιδιά μου δεν θα πάθουν κάποιο σοβαρό ατύχημα ή ασθένεια που θα τα καταστήσει κάποτε ανίκανα να αυτοεξυπηρετηθούν ή να ζήσουν με αξιοπρέπεια (όπως την εννοεί ο πολύς κόσμος).
Νομίζω πως ό,τι αποφεύγουμε το βρίσκουμε μπροστά μας αργότερα.
Τέλος, έχω καταλάβει και ίσως συμφωνήσετε, ότι ζούμε στην εποχή της ευγονικής. Η κοινωνία, η επιστήμη προωθεί την εικόνα του τέλειου, πανέμορφου, πανέξυπνου ανθρώπου.
Εγώ η ίδια είχα συμφοιτήτρια μια κοπέλα με σύνδρομο Ντάουν (καλά διαβάζετε), που πήρε πτυχίο και μεταπτυχιακό με άριστα και συνέχισε διδακτορικές σπουδές στο εξωτερικό. Αντίθετα, είχα και ωραίους και υγιείς γνωστούς που έγιναν ρεμάλια της κοινωνίας ζώντας παρασιτικά εις βάρος γονέων και συγγενών.
Η ανατροφή ενός παιδιού "με πρόβλημα" είναι σταυρός ζωής. Κάποιοι τον σηκώνουν με όσες δυνάμεις έχουν και τα καταφέρνουν καλά και συνεχίζουν τη ζωή τους, κάποιοι δεν αντέχουν και χρειάζονται όση στήριξη μπορεί να βρεθεί.
Γι'αυτό που λέτε "όταν φύγουν οι γονείς από τη ζωή", ίσως δεν είναι τυχαίο (προνόησε ο Θεός; η φύσηWink ότι τα περισσότερα παιδιά με πολύ σοβαρά προβλήματα φεύγουν σχετικά νωρίς από τη ζωή.

συμφωνώ με όσα λες.

stardust

stardust
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
[youtube][/youtube]

τα λογια ειναι περιτταSad Sad

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ!!
ΜΠΡΑΒΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΕΣ!!!

blackrose

blackrose
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
stardust έγραψε:[youtube][/youtube]

τα λογια ειναι περιτταSad Sad


Crying or Very sad Crying or Very sad ...........

rene.f82


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Lilliput έγραψε:
bonheur έγραψε:Προσωπικά δεν θα έκανα διακοπή κύησης για πολύ βασικούς λόγους: α) οποιαδήποτε ανθρώπινη ζωή είναι σεβαστή και δεν έχω δικαίωμα επάνω της β) κανείς δεν μου εγγυάται και δεν έχω κάνει συμβόλαιο με το Θεό ότι τα μέχρι στιγμής υγιή παιδιά μου δεν θα πάθουν κάποιο σοβαρό ατύχημα ή ασθένεια που θα τα καταστήσει κάποτε ανίκανα να αυτοεξυπηρετηθούν ή να ζήσουν με αξιοπρέπεια (όπως την εννοεί ο πολύς κόσμος).
Νομίζω πως ό,τι αποφεύγουμε το βρίσκουμε μπροστά μας αργότερα.
Τέλος, έχω καταλάβει και ίσως συμφωνήσετε, ότι ζούμε στην εποχή της ευγονικής. Η κοινωνία, η επιστήμη προωθεί την εικόνα του τέλειου, πανέμορφου, πανέξυπνου ανθρώπου.
Εγώ η ίδια είχα συμφοιτήτρια μια κοπέλα με σύνδρομο Ντάουν (καλά διαβάζετε), που πήρε πτυχίο και μεταπτυχιακό με άριστα και συνέχισε διδακτορικές σπουδές στο εξωτερικό. Αντίθετα, είχα και ωραίους και υγιείς γνωστούς που έγιναν ρεμάλια της κοινωνίας ζώντας παρασιτικά εις βάρος γονέων και συγγενών.
Η ανατροφή ενός παιδιού "με πρόβλημα" είναι σταυρός ζωής. Κάποιοι τον σηκώνουν με όσες δυνάμεις έχουν και τα καταφέρνουν καλά και συνεχίζουν τη ζωή τους, κάποιοι δεν αντέχουν και χρειάζονται όση στήριξη μπορεί να βρεθεί.
Γι'αυτό που λέτε "όταν φύγουν οι γονείς από τη ζωή", ίσως δεν είναι τυχαίο (προνόησε ο Θεός; η φύσηWink ότι τα περισσότερα παιδιά με πολύ σοβαρά προβλήματα φεύγουν σχετικά νωρίς από τη ζωή.

συμφωνώ με όσα λες.
ξερεις υπαρχουν και αλλα προβληματα..το δικο μου μωρο ειχε ενα σοβαρο προβλημα καρδιας χρειαζοταν πολλες εγχειρησεις αν γεννιοταν.πολλα χρηματα,πολλους μηνες στο νοσοκομειο πολυ υπομονη και υπηρχε περιπτωση να το χασουμε γιατι δεν ξεραμε αν θα αντεξει τις εγχειρησεις...εσυ σαν μανα πως θα αισθανοσουν αν το ηξερες απο πριν οτι θα εγχειρηστει το μωρο σου 40 ημερων μια ψυχουλα τοση δα για 8 ωρες?πως θα ησουν εσυ αυτες τις 8 ωρες απ'εξω.κ να υπηρχε πιθανοτητα να το χασεις? δεν σου επιτηθομαι,απλα σου λεω τη δικη μου εμπειρια.αρα λοιπον υπαρχουν πολλα διαφορετικα προβληματα καθε φορα.κ πολλα κοστη απο πισω απο τις επιλογες μας.

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bonheur έγραψε:Προσωπικά δεν θα έκανα διακοπή κύησης για πολύ βασικούς λόγους: α) οποιαδήποτε ανθρώπινη ζωή είναι σεβαστή και δεν έχω δικαίωμα επάνω της β) κανείς δεν μου εγγυάται και δεν έχω κάνει συμβόλαιο με το Θεό ότι τα μέχρι στιγμής υγιή παιδιά μου δεν θα πάθουν κάποιο σοβαρό ατύχημα ή ασθένεια που θα τα καταστήσει κάποτε ανίκανα να αυτοεξυπηρετηθούν ή να ζήσουν με αξιοπρέπεια (όπως την εννοεί ο πολύς κόσμος).
Νομίζω πως ό,τι αποφεύγουμε το βρίσκουμε μπροστά μας αργότερα.
Τέλος, έχω καταλάβει και ίσως συμφωνήσετε, ότι ζούμε στην εποχή της ευγονικής. Η κοινωνία, η επιστήμη προωθεί την εικόνα του τέλειου, πανέμορφου, πανέξυπνου ανθρώπου.
Εγώ η ίδια είχα συμφοιτήτρια μια κοπέλα με σύνδρομο Ντάουν (καλά διαβάζετε), που πήρε πτυχίο και μεταπτυχιακό με άριστα και συνέχισε διδακτορικές σπουδές στο εξωτερικό. Αντίθετα, είχα και ωραίους και υγιείς γνωστούς που έγιναν ρεμάλια της κοινωνίας ζώντας παρασιτικά εις βάρος γονέων και συγγενών.
Η ανατροφή ενός παιδιού "με πρόβλημα" είναι σταυρός ζωής. Κάποιοι τον σηκώνουν με όσες δυνάμεις έχουν και τα καταφέρνουν καλά και συνεχίζουν τη ζωή τους, κάποιοι δεν αντέχουν και χρειάζονται όση στήριξη μπορεί να βρεθεί.
Γι'αυτό που λέτε "όταν φύγουν οι γονείς από τη ζωή", ίσως δεν είναι τυχαίο (προνόησε ο Θεός; η φύσηWink ότι τα περισσότερα παιδιά με πολύ σοβαρά προβλήματα φεύγουν σχετικά νωρίς από τη ζωή.

Μπραβο σου που τα εγραψες ολα αυτα... Εχεις απολυτο δικιο... Εχω ξαναγραψει την αποψη μου εκ του ασφαλους βεβαια... Κανενας γιατρος, καμια εξεταση, καμια στατιστικη δεν θα με εκανε να ριξω το παιδι μου... Να στερησω ΕΓΩ μια ζωη ;;;; Με πιο δικαιωμα...;;;;
Ολες οι περιπτωσεις διακοπης κυησης δεν ειναι ιδιες και δεν αναφερομαι σε ολες τις περιπτωσεις και το λεω αυτο για να μην αρχισεται να γραφετε "...ναι αλλα σ' αυτη την περιπτωση τη θα κανες ή στην αλλη πως θα αντιδρουσες...". Ειπαμε δεν μπαινουν ολα μεσα σε ενα τσουβαλι...
Και το ξαναγραφω: Καποτε ρωτησα τον πεθερο μου που ηταν παπας τι ειναι αμαρτια, το να ριξω ενα παιδι που οι γιατροι λενε οτι θα εχει προβλημα ή το να το κρατησω; Και μου απαντησε πως "το να το ριξεις ειναι αμαρτια και να το κρατησεις σταυρος που θα κουβαλας..." Η λογικη μου λεει οτι ο Θεος δεν εδιωξε τον Αδαμ και την Ευα απο τον Παραδεισο για να καλοπερασουν στη Γη...

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
stardust έγραψε:[youtube][/youtube]

τα λογια ειναι περιτταSad Sad

Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νόπη μου, δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου. Σίγουρα όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες και σε αυτή την περίπτωση δυστυχώς ή ευτυχώς υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά. Νομίζω πως το πιο σημαντικό στην όλη υπόθεση είναι να κοιτάμε πάντα το συμφέρον του αγέννητου παιδιού. Τι θα ήταν δηλαδή καλύτερο για το παιδί. Όχι το αν θα ταλαιπωρηθούμε εμείς περισσότερο από όσο αν είχαμε ένα "φυσιολογικό" παιδί. Ένα παιδί μπορεί να είναι ευτυχισμένο με ελάχιστα υλικά πράγματα. Η αγάπη που θα του δώσουμε μετράει. Δεν πειράζει αν δεν είναι τόσο έξυπνο ή τόσο όμορφο ή αν δεν τρέχει τόσο γρήγορα όσο τα υπόλοιπα παιδάκια. Έχει και αυτό δικαίωμα να ζήσει. Και θα προσφέρει με τον τρόπο του στην κοινωνία αυτό που μπορεί. Μήπως και όλοι αυτοί που είναι σωματικά και πνευματικά τέλειοι τα κάνουν όλα σωστά και προσφέρουν; Δε νομίζω...

bonheur


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
rene.f82 έγραψε:
ξερεις υπαρχουν και αλλα προβληματα..το δικο μου μωρο ειχε ενα σοβαρο προβλημα καρδιας χρειαζοταν πολλες εγχειρησεις αν γεννιοταν.πολλα χρηματα,πολλους μηνες στο νοσοκομειο πολυ υπομονη και υπηρχε περιπτωση να το χασουμε γιατι δεν ξεραμε αν θα αντεξει τις εγχειρησεις...εσυ σαν μανα πως θα αισθανοσουν αν το ηξερες απο πριν οτι θα εγχειρηστει το μωρο σου 40 ημερων μια ψυχουλα τοση δα για 8 ωρες?πως θα ησουν εσυ αυτες τις 8 ωρες απ'εξω.κ να υπηρχε πιθανοτητα να το χασεις? δεν σου επιτηθομαι,απλα σου λεω τη δικη μου εμπειρια.αρα λοιπον υπαρχουν πολλα διαφορετικα προβληματα καθε φορα.κ πολλα κοστη απο πισω απο τις επιλογες μας.
Λυπάμαι πολύ για το μωρό σου...
Εμείς ζήσαμε την αγωνία που περιγράφεις όταν το παιδί μας ήταν 5 ετών. Μια επέμβαση ρουτίνας αποκάλυψε άλλο πολύ χειρότερο πρόβλημα και μας είχαν προετοιμάσει για όλα στις επόμενες 36 ώρες. Τώρα το παιδί μας ζει με ένα πρόβλημα υγείας το οποίο θα το ακολουθεί σε όλη του τη ζωή με φαρμακευτική αγωγή κι εξετάσεις, αλλά...υπάρχουν πάντα τα χειρότερα. Συμβιβαστήκαμε με αυτό, συνεχίζουμε τη ζωή μας, θα μάθει κι εκείνος να προσαρμόζεται σε έναν άλλο τρόπο ζωής.
Δεν ξέρω τη διαφορά του να ξέρεις από πριν και του να σου προκύπτει ξαφνικά. Ξέρω όμως πώς είναι να λες "μα δεν του έδειξα ακόμη πόσο τον αγαπάω" "είναι τόσο μικρός για να φύγει" "δεν πρόλαβα να τον αποχαιρετήσω" και να γυρνάς σπίτι απ' το νοσοκομείο, να βλέπεις τις εργασίες του από τον παιδικό "Η οικογένειά μου" "Μαμά σ' αγαπώ" και να φοβάσαι ότι θα είναι οι τελευταίες.
Αν οι γιατροί και η πολιτεία υποστήριζε όπως έπρεπε τους Έλληνες γονείς θα ήταν τόσο πολλές στη χώρα μας οι διακοπές κύησης;

totula

totula
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Επειδη διαβαζω διαφορα, ποιος ειπε οτι αμα γεννησεις ενα παιδι με οποιοδηποτε προβλημα δεν θα το αγαπας η αμα αποφασισεις να το ριξεις "προφυλασοντας" το εισαι ακαρδος και φονιας. Μια μανα δεν αγαπαει το παιδι της μονο αν ειναι ομορφο, αμα τρεχει γρηγορα η αμα ειναι πιο εξυπνο. Μην τρελλαθουμε. Εχει αναρωτηθει κανεις ποσο δυσκολο ειναι για μια μανα να παρει αυτη την αποφαση? Αλλα απο το βασανιζεται ολη του τη ζωη εγω σαν μαμα αποφασιζω να μην το προφυλασω. Και ευχομαι να μην το περασει κανεις.
Απο την αλλη πιστευω οτι ειναι διαφορετικο το να προκειψει ενα προβλημα μετα τη γεννα και αλλιως να ξερεις εξ αρχης οτι το μωρακι σου δεν ειναι καλα (αυτο μπορει να ειναι απο συνδρομο down εως και κατι πιο σοβαρο). Δυστυχως ζουμε και σε μια χωρα που δεν υπαρχει η σωστη στηριξει απο την κοινωνια ουτε για τους γονεις ουτε για τα παιδια.
Και αυτο δεν ειναι απαντηση σε κανεναν απλα νομιζω οτι πρεπει να ακουγοντε ολες οι αποψεις

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Bonheur μου (με συγχωρείς που σε αποκαλώ με το nickname σου, δε γνωρίζω όμως το όνομά σου) πραγματικά λυπάμαι για όλα όσα αντιμετωπίσατε και αντιμετωπίζετε ακόμη. Είμαι σίγουρη όμως πως η αγάπη σας θα κάνει και το παιδάκι σας να βρει τη δύναμη και να προσαρμοστεί πιο εύκολα στα νέα δεδομένα της ζωής του.

Είναι συγκλονιστική η περιγραφή των συναισθημάτων σας. Και είναι ολόσωστο αυτό που λες για τους Έλληνες γιατρούς. Αν είχαν διαγνώσει την ασθένεια του παιδιού σας όσο ήσουν ακόμη έγγυος θα σε έβαζαν στη διαδικασία να σκεφτείς να τερματίσεις την κύηση γιατί όπως είπες είναι μια πάθηση που θα τον ακολουθεί σε όλη του τη ζωή. Τώρα όμως εσύ ξέρεις, έχεις γνωρίσει και αγαπήσει το παιδάκι σου. Ένα παιδάκι που θα ζήσει μια πολύ όμορφη ζωή! Ίσως λίγο διαφορετική από κάποιους άλλους που έχουν την τύχη να είναι υγιείς, αλλά όπως εσύ και όπως είναι και ένα από τα motos μου στη ζωή, πάντα θα υπάρχουν χειρότερα! Σωστά;

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
totula έγραψε:Επειδη διαβαζω διαφορα, ποιος ειπε οτι αμα γεννησεις ενα παιδι με οποιοδηποτε προβλημα δεν θα το αγαπας η αμα αποφασισεις να το ριξεις "προφυλασοντας" το εισαι ακαρδος και φονιας. Μια μανα δεν αγαπαει το παιδι της μονο αν ειναι ομορφο, αμα τρεχει γρηγορα η αμα ειναι πιο εξυπνο. Μην τρελλαθουμε. Εχει αναρωτηθει κανεις ποσο δυσκολο ειναι για μια μανα να παρει αυτη την αποφαση? Αλλα απο το βασανιζεται ολη του τη ζωη εγω σαν μαμα αποφασιζω να μην το προφυλασω. Και ευχομαι να μην το περασει κανεις.
Απο την αλλη πιστευω οτι ειναι διαφορετικο το να προκειψει ενα προβλημα μετα τη γεννα και αλλιως να ξερεις εξ αρχης οτι το μωρακι σου δεν ειναι καλα (αυτο μπορει να ειναι απο συνδρομο down εως και κατι πιο σοβαρο). Δυστυχως ζουμε και σε μια χωρα που δεν υπαρχει η σωστη στηριξει απο την κοινωνια ουτε για τους γονεις ουτε για τα παιδια.
Και αυτο δεν ειναι απαντηση σε κανεναν απλα νομιζω οτι πρεπει να ακουγοντε ολες οι αποψεις


Totula μου, αυτό που σου έχω υπογραμμίσει, εγώ το έγραψα αλλά νομίζω πως το παρεξήγησες. Δεν είπα ότι η μάνα δεν αγαπάει το παιδί που έχει αυτά τα χαρακτηριστικά. Ίσα ίσα, είπα αυτό ακριβώς που λες εσύ.

Και φυσικά έχεις δίκιο σε αυτό που λες πως για τη μάνα όποια απόφαση και να πάρει θα είναι τρομερά δύσκολη και θέλει δύναμη ψυχής ό,τι και αν επιλέξει. Απλά, κάποιοι σκεφτόμαστε διαφορετικά. Η κάθε μανούλα επιλέγει αυτό που θα έχει το μικρότερο βάρος στη συνείδησή της αργότερα. Για κάποιες θα είναι μεγαλύτερο βάρος το να φέρουν ένα παιδί στον κόσμο που δε θα είναι όπως όλα τα υπόλοιπα και για κάποιες άλλες ισχύει το αντίστροφο, δηλαδή δεν μπορεί η συνείδησή τους να αντέξει το να στερήσουν τη ζωή στο μωρό τους. Και οι δύο επιλογές είναι απολύτως κατανοητές και σεβαστές. Και κανείς δεν πρόκειται να κατακρίνει καμία μανούλα που αναγκάστηκε να επιλέξει κάτι από αυτά.

bonheur


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μάλλον είπα με πολλά λόγια κάτι που θα συνόψιζα σε μια φράση: Από τη στιγμή που γίνεσαι γονιός, όλη η ζωή σου είναι μια διαρκής αγωνία για τα παιδιά σου. Αυτό είναι πολύ δύσκολο να το αντιμετωπίσεις ούτως ή άλλως.
Καμία σχέση με κατηγορίες ή κατάκριση προς τις μητέρες που έκαναν διακοπή. Εγώ έγραψα αποκλειστικά το πώς βλέπω το θέμα σε σχέση με μένα και την οικογένειά μου.
Σας φιλώ I love you

vasilikh ka


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Otan ksereis oti to mwro sou tha ponaei den tha exei mia fusiologiki zwh tha exei mhxanikh upostiriksi tote tha kaneis diakoph...
Crying or Very sad

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις