Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
466 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 466 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 15 ... 21  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 10 από 21]

226Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 10 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 9:12 am

astero2000

astero2000
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ο καθένας έχει την άποψή του και τα πιστεύω του για τους δικούς του λόγους. Και οι απόψεις μας δεν θα αλλάξουν από μια συζήτηση σε ένα forum. Ειρωνείες και μεγάλα λόγια δεν οδηγούν πουθενά... Μαγκιά της για μένα, όποια παραδέχεται ότι δεν θα είχε την δύναμη να το κάνει. Γιατί από λόγια πολλά διαβάσαμε... οι περιπτώσεις όμως που πάρθηκε τέτοια απόφαση μετρημένες!!!

227Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 10 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 9:15 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
astero2000 έγραψε:ο καθένας έχει την άποψή του και τα πιστεύω του για τους δικούς του λόγους. Και οι απόψεις μας δεν θα αλλάξουν από μια συζήτηση σε ένα forum. Ειρωνείες και μεγάλα λόγια δεν οδηγούν πουθενά... Μαγκιά της για μένα, όποια παραδέχεται ότι δεν θα είχε την δύναμη να το κάνει. Γιατί από λόγια πολλά διαβάσαμε... οι περιπτώσεις όμως που πάρθηκε τέτοια απόφαση μετρημένες!!!

οτι τα λογια απεχουν απο την πραξη ειναι γεγονος πολλες φορες.
Οχι ομως να λεμε οτι ειναι θεαρεστο να ΜΗΝ προσφερουμε στον συνανθρωπο μας, γιατι παρεμβαινουμε στο εργο του θεου-
και εδω που τα λεμε- τι θες να πεις -οτι λεμε ψεμματα με το να δηλωνουμε οτι θα γινομασταν δοτες οργανων? θες μηπως να το παθουμε για να στο αποδειξουμε??? Shocked

228Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 10 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 9:24 am

astero2000

astero2000
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
koukida έγραψε:
astero2000 έγραψε:ο καθένας έχει την άποψή του και τα πιστεύω του για τους δικούς του λόγους. Και οι απόψεις μας δεν θα αλλάξουν από μια συζήτηση σε ένα forum. Ειρωνείες και μεγάλα λόγια δεν οδηγούν πουθενά... Μαγκιά της για μένα, όποια παραδέχεται ότι δεν θα είχε την δύναμη να το κάνει. Γιατί από λόγια πολλά διαβάσαμε... οι περιπτώσεις όμως που πάρθηκε τέτοια απόφαση μετρημένες!!!

οτι τα λογια απεχουν απο την πραξη ειναι γεγονος πολλες φορες.
Οχι ομως να λεμε οτι ειναι θεαρεστο να ΜΗΝ προσφερουμε στον συνανθρωπο μας, γιατι παρεμβαινουμε στο εργο του θεου-
και εδω που τα λεμε- τι θες να πεις -οτι λεμε ψεμματα με το να δηλωνουμε οτι θα γινομασταν δοτες οργανων? θες μηπως να το παθουμε για να στο αποδειξουμε??? Shocked

Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 10 966307

229Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 10 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 9:30 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ώπα κορίτσια... Είχα ώρα να μπω και τώρα είδα όλα τα μηνύματα.

Γιατί τέτοιος πανικός και γιατί τόσος "κόπος" να πείσουμε αυτούς που έχουν αντίθετη άποψη; Και πραγματικά φτάνει στα όρια της προσβολής να υπονοούμε πως όσοι πιστεύουν και ακολουθούν αυτά που λέει η θρησκεία τους είναι αφελείς ή δεν κάνουν το καλύτερο για την οικογένειά τους. Προσωπικά, ξέρω, δε μου επιτέθηκε καμία αλλά πραγματικά προσβλήθηκα. Κι εγώ έχω πνευματικό και πιστεύω και σε κάποια πράγματα ακολουθώ τις συμβουλές του. Κάποιες από αυτές εσάς μπορεί να σας βρίσκουν αντίθετες. Τι σημαίνει; Ότι εσείς είστε πιο έξυπνες από μένα; Ότι εγώ είμαι αφελής; Έχω απλά ελεύθερη βούληση και αποφασίζω σύμφωνα με τα πιστεύω μου και τον τρόπο που θέλω ναζήσω τη ζωή μου.

Αν θέλω να ακολουθήσω έναν δρόμο αυτό και θα κάνω. Μπορεί αυτό που λέτε εσείς να είναι το σωστό. Μπορεί αυτό που λέω εγώ να είναι το σωστό. Ποιος μπορεί να μας πει μία και μοναδική σωστή γνώμη; Μία γνώμη που να καλύπτει όλες τις πτυχές;

Και δεν το θεωρώ καθόλου σωστό να ειρωνευόμαστε κάποιον επειδή ακολουθεί τη θρησκεία που έχει επιλέξει. Συγνώμη που θα το πω αλλά είναι τουλάχιστον ανάγωγο.

230Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 10 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 9:40 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ρε κοριτσια με το συμπαθειο αλλα γιατι σε καποιες συζητησεις μας μπαινει η εκκλησια στην κουβεντα?Η πλειοψηφια εδω μεσα πιστευει, γραφουμε την γνωμη μας ολες αλλα δεν χρειαζεται να προσθετουμε ΚΑΘΕ φορα "η εκκλησια λεει...".
Ειναι τετοιο το θεμα που σιγουρα κολλαει το θρησκευτικο,αλλα ας λεμε την γνωμη μας και οχι τι λεει η Ιερα Συνοδος και δεν ξερω κ εγω ποιος αλλος...Και συγγνωμη αλλα μου προκαλει απεχθεια ,ειλικρινα, να βλεπω καποιους να κανουν τον καλυτερο χριστιανο,εισαι χριστιανος και τελος,δεν χρειαζεται ανταγωνισμος.

Και μια τελευταια ερωτηση astero200o επειδη δεν καταλαβα καλα,μαλλον αλλο καταλαβες και συ για αυτο λες μπραβο,ειναι μαγγια να λες οτι δεν θες να βοηθησεις αλλα εσυ στην αναγκη μια χαρα κοιταγες να βολευτεις (και αυτο δεν το λεει επισημα η εκκλησια οποτε ας την αφηνουμε απ εξω)? Δεκτο,κατανοητο επισης αλλα οχι ρε συ και μαγγια το να μην θελουμε να προσφερουμε...

μαγΚια* συγγνωμη εκανα ορθογραφικο λαθος Razz

231Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 10 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 9:47 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
elena25 έγραψε:Ώπα κορίτσια... Είχα ώρα να μπω και τώρα είδα όλα τα μηνύματα.

Γιατί τέτοιος πανικός και γιατί τόσος "κόπος" να πείσουμε αυτούς που έχουν αντίθετη άποψη; Και πραγματικά φτάνει στα όρια της προσβολής να υπονοούμε πως όσοι πιστεύουν και ακολουθούν αυτά που λέει η θρησκεία τους είναι αφελείς ή δεν κάνουν το καλύτερο για την οικογένειά τους. Προσωπικά, ξέρω, δε μου επιτέθηκε καμία αλλά πραγματικά προσβλήθηκα. Κι εγώ έχω πνευματικό και πιστεύω και σε κάποια πράγματα ακολουθώ τις συμβουλές του. Κάποιες από αυτές εσάς μπορεί να σας βρίσκουν αντίθετες. Τι σημαίνει; Ότι εσείς είστε πιο έξυπνες από μένα; Ότι εγώ είμαι αφελής; Έχω απλά ελεύθερη βούληση και αποφασίζω σύμφωνα με τα πιστεύω μου και τον τρόπο που θέλω ναζήσω τη ζωή μου.

Αν θέλω να ακολουθήσω έναν δρόμο αυτό και θα κάνω. Μπορεί αυτό που λέτε εσείς να είναι το σωστό. Μπορεί αυτό που λέω εγώ να είναι το σωστό. Ποιος μπορεί να μας πει μία και μοναδική σωστή γνώμη; Μία γνώμη που να καλύπτει όλες τις πτυχές;

Και δεν το θεωρώ καθόλου σωστό να ειρωνευόμαστε κάποιον επειδή ακολουθεί τη θρησκεία που έχει επιλέξει. Συγνώμη που θα το πω αλλά είναι τουλάχιστον ανάγωγο.

Σου χρωμάτισα κόκκινο αυτό που θέλω να σε ρωτήσω που το είδες. Απο που βήκε αυτό σου το συμπέρασμα? Υπάρχει κάποιο Post που αναφέρεσαι συγκεκριμένα?

Για την τελευταία σου παράγραφο να σου απαντήσω εγώ πως εγώ θεωρώ ανάγωγο, αχάριστο, ανειλικρινές, εγωιστικό, υπεροπτικό, τριτοκοσμικό, απεχθές (μπορώ να συνεχίσω για ώρες) το να τηρεί κάποιος τη στάση που σχολιάζω τόση ώρα.
Ε, και? Σάμπως κατάλαβε και τίποτα? Σάμπως και θα αλλάξει κάτι?
Α, 4 the record και εγώ πιστεύω στον Θεό, όμως όχι τον Θεό την εκκλησίας. Μέσα μου τον έχω τον Θεό μου, στο μυαλό μου & στην καρδιά μου & δεν τον μοιράζομαι με κανέναν.
Φτάνει το θέμα με τους πιστούς και τους άπιστους.
Ξαναείπα πως είναι θέμα ανθρωπιάς και όχι πίστης.

232Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 10 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 9:55 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευγενία δε μιλάω για ένα συγκεκριμένο ποστ, μιλάω για όλα τα ποστ στο σύνολό τους, τα οποία με τον τρόπο που έχουν γραφτεί φαίνεται πως κρίνουν τις επιλογές κάποιων. Το αν εσύ δεν πιστεύεις στο Θεο (σε ένα άλλο θέμα είχες πει πως είσαι άθεη, αν δεν κάνω λάθος) ή αν πιστεύεις με τον τρόπο που θέλεις εσύ είναι δικαίωμά σου, γούστο σου και καπέλο σου. Εγώ δεν σε κρίνω. Δε σε χαρακτηρίζω. Θα μπορούσα κι εγώ να σε "στολίσω" με διάφορα κοσμητικά επίθετα αλλά δεν το κάνω. Επιλέγω το διάλογο.

Για ποιο λόγο και με ποιο δικαίωμα εσύ λοιπόν χαρακτηρίζεις και κρίνεις εμένα που πιστεύω, ή οποιαδήποτε άλλη κοπέλα εδώ μέσα;

Αν ακούγομαι επιθετική, δεν είμαι. Προσπαθώ να καταλάβω. Γιατί πάντα πρέπει να χαρακτηρίζεται κάποιος από τις επιλογές του; Οι επιλογές του καθενός είναι δικές του και εκείνος θα ζει με αυτές. Εμάς ποιος μας δίνει το δικαίωμα να τον κρίνουμε και να τον χαρακτηρίζουμε από τη στιγμή που δεν μας ενοχλεί κάπου; Που δε μας πειράζει κάπου;

233Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 10 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 10:09 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
elena25 έγραψε:Ευγενία δε μιλάω για ένα συγκεκριμένο ποστ, μιλάω για όλα τα ποστ στο σύνολό τους, τα οποία με τον τρόπο που έχουν γραφτεί φαίνεται πως κρίνουν τις επιλογές κάποιων. Το αν εσύ δεν πιστεύεις στο Θεο (σε ένα άλλο θέμα είχες πει πως είσαι άθεη, αν δεν κάνω λάθος) ή αν πιστεύεις με τον τρόπο που θέλεις εσύ είναι δικαίωμά σου, γούστο σου και καπέλο σου. Εγώ δεν σε κρίνω. Δε σε χαρακτηρίζω. Θα μπορούσα κι εγώ να σε "στολίσω" με διάφορα κοσμητικά επίθετα αλλά δεν το κάνω. Επιλέγω το διάλογο.

Για ποιο λόγο και με ποιο δικαίωμα εσύ λοιπόν χαρακτηρίζεις και κρίνεις εμένα που πιστεύω, ή οποιαδήποτε άλλη κοπέλα εδώ μέσα;

Αν ακούγομαι επιθετική, δεν είμαι. Προσπαθώ να καταλάβω. Γιατί πάντα πρέπει να χαρακτηρίζεται κάποιος από τις επιλογές του; Οι επιλογές του καθενός είναι δικές του και εκείνος θα ζει με αυτές. Εμάς ποιος μας δίνει το δικαίωμα να τον κρίνουμε και να τον χαρακτηρίζουμε από τη στιγμή που δεν μας ενοχλεί κάπου; Που δε μας πειράζει κάπου;

Έλενα, είχα πει πως δεν πιστεύω στον Θεό της Εκκλησίας, μπορεί εσύ απο αυτό να κατάλαβες πως δηλώνω άθεη, δεν το είχα διευκρινίσει κιόλας γιατί θεωρώ πως δεν αφορά κανένα.
Τι εννοείς γιατί πρέπει να χαρακτηρίζεται κάποιος απο τις επιλογές του? Αν δεν μας χαρακτιρίζουν οι επιλογές μας, τότε τι μας χαρακτηρίζει? Δηλαδή αν πω πως εσύ είσαι πιστή (χαρακτηρισμός) θα σε πειράξει? Γιατί να σε πειράξει?
Εγώ ποιά χαρακτήρισα επειδή πιστεύει? Απαντούσα -διακωμωδώντας- τι θα πρέπει να κάνει αφού δεν αποδέχεται την Δυτική Ιατρική. Γιατί δεν την αποδέχεσαι αν σου πει ο γιατρός σου πάρε το μόσχευμα και σου πει ο ιερέας μη το πάρεις και τελικά δεν το πάρεις.
Αν αισθάνεσαι εσύ προσβεβλημένη σαν πιστή, που είχα αυτή τη στάση, φαντάσου πόσο προσεβλήθηκα εγώ που μου είπε ξεκάθαρα πως οι γιατροί παίζουν τους Θεούς και ίσως και να μην έπρεπε να ζω τώρα. -ήταν θέλημα Θεού και οι μεγαλομανείς γιατροί επενέβησαν.

Επίσης να σου πω πως με ενόχλησε γιαυτό και την έκρινα. Με ενόχλησε πάρα πολύ.

234Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 10 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 10:24 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εμενα προσωπικα με ενοχλησε -σαν γυναικα, σαν μανα και σαν επιστημονα- το όλο σκηνικο του "Και το παιδι μου να χρειαζοταν μοσχευμα θα ρωτουσα πρωτα τον πνευματικο μου". Δεν κοροϊδεύω τους πνευματικους, ουτε αυτους που πηγαινουν σε πνευματικο, αν αυτο βγαινει απο τα λογια μου. Πιστεύω όμως οτι δεν ειναι οι αρμοδιοι να πάρουν αυτην την αποφαση.

Δεχομαι το να πας στον πνευματικο σου για να σου δώσει δυναμη σε μια σοβαρη πτυχη της ζωής σου. Δεχομαι να σε συμβουλεψει πώς θα γινεις καλύετρος άνθρωπος. Αλλά δεν μπορω να διανοηθώ πως θα επέμβει ένας πνευματικός στο αν θα αποφασισω να σωσω ή όχι το παιδι μου. Δεν μου καθεται ως μάνα ρε παιδακι μου!

Και, στ'αληθεια, πιστεύετε οτι θα υπήρχε πνευματικος που θα έλεγε "Οχι, μην το πάρεις το μόσχευμα"???? Μηπως δηλαδη το παίζουμε και λίγο εκ του ασφαλούς??

235Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 10 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 10:29 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:

Και, στ'αληθεια, πιστεύετε οτι θα υπήρχε πνευματικος που θα έλεγε "Οχι, μην το πάρεις το μόσχευμα"???? Μηπως δηλαδη το παίζουμε και λίγο εκ του ασφαλούς??


Δε θα στο έλεγε αυτό Νένα. Τουλάχιστον ο δικός μου δε θα το έλεγε. Και γενικά ο ρόλος του πνευματικού δεν είναι αυτός. Πας, τον ρωτάς ποια είναι η θέση της εκκλησίας σε κάτι που σε απασχολεί, σου λέει και μετά εσύ επιλέγεις τι θα κάνεις και τι όχι.

236Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 10 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 10:34 am

markella01

markella01
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
chicken έγραψε:
Ήδη υποβίβασες τον Θεό σου? Shocked Shocked
Αχ μακάρι να μην έπρεπε να φύγω, αλήθεια όμως.

Όχι δεν τον υποβίβασα, και μου φαίνεται παράξενο ξέρεις, μια και είσαι πρώτη στην ειρωνία , πώς δεν ξέρεις να την ξεχωρίζεις όταν στη σερβίρουν?

237Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 10 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 10:37 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
markella01 έγραψε:
chicken έγραψε:
Ήδη υποβίβασες τον Θεό σου? Shocked Shocked
Αχ μακάρι να μην έπρεπε να φύγω, αλήθεια όμως.

Όχι δεν τον υποβίβασα, και μου φαίνεται παράξενο ξέρεις, μια και είσαι πρώτη στην ειρωνία , πώς δεν ξέρεις να την ξεχωρίζεις όταν στη σερβίρουν?

Ειρωνία ήταν αυτό? Very Happy Very Happy
Μνήσθητί μου κύριε....
Διάβαζέ με για να μάθεις να ειρωνεύεσαι καλή μου Very Happy
Ράντισε και με λίγο αγιασμό, έτσι για το γαμώτο Razz Razz

238Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 10 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 10:46 am

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οι προσωπικές απόψεις του καθενός καλό είναι να μένουν προσωπικές , δεν νομίζω να είναι σωστό να μιλάνε έτσι για τα Θεία υπάρχουν άτομα που πιστεύουν περισσότερο άλλα λιγότερο και άλλα καθόλου . Όπως επίσης και στο χώρο της ιατρικής κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει ότι έχει βοηθήσει να είναι αρκετοί άνθρωποι στη ζωή ,αλλά και κάποιοι κάνουν πειράματα και ακόμα μέσα απο αυτά μπορεί να οδηγηθούν στο να σώσουν τη ζωή κάποιου. Όσο αφορά την μεταμόσχευση είναι καθαρά επιλογή του καθενός και νομίζω ότι όταν έρθει η ώρα ο καθένας θα αποφασίσει αν θέλει η όχι -υπάρχει διαφορά από την θεωρία μέχρι την πράξη .

239Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 10 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 10:59 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:

Ειρωνία ήταν αυτό? Very Happy Very Happy
Μνήσθητί μου κύριε....
Διάβαζέ με για να μάθεις να ειρωνεύεσαι καλή μου Very Happy
Ράντισε και με λίγο αγιασμό, έτσι για το γαμώτο Razz Razz


Ρε συ Ευγενία, πραγματικά, από το λίγο που σε ξέρω νόμιζα ότι θα ήξερες πότε πρέπει να σταματάς και πότε είσαι λάθος.

240Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 10 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 11:02 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
elena25 έγραψε:
chicken έγραψε:

Ειρωνία ήταν αυτό? Very Happy Very Happy
Μνήσθητί μου κύριε....
Διάβαζέ με για να μάθεις να ειρωνεύεσαι καλή μου Very Happy
Ράντισε και με λίγο αγιασμό, έτσι για το γαμώτο Razz Razz


Ρε συ Ευγενία, πραγματικά, από το λίγο που σε ξέρω νόμιζα ότι θα ήξερες πότε πρέπει να σταματάς και πότε είσαι λάθος.

Έλενα μου, εγώ δεν μπορώ να θεωρήσω οτι σε ξέρω καθόλου μέσα απο ένα forum, γιαυτό και δεν βγάζω αυθέρετα συμπεράσματα για εσένα.
Αυτό δεν σε αφορά, μην μπλέκεσαι Very Happy
Λάθος δεν είμαι. Ειρωνική είμαι, απόλυτη είμαι, άκομψη είμαι, αλλά λάθος δεν είμαι.
Όταν είμαι λάθος, δεν σταματάω απλά να μιλάω, ζητάω συγνώμη -αν θυμάσαι. Εδώ όμως δεν είμαι Very Happy Very Happy
Σε κάλυψα?

241Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 10 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 11:05 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:

Έλενα μου, εγώ δεν μπορώ να θεωρήσω οτι σε ξέρω καθόλου μέσα απο ένα forum, γιαυτό και δεν βγάζω αυθέρετα συμπεράσματα για εσένα.
Αυτό δεν σε αφορά, μην μπλέκεσαι Very Happy
Λάθος δεν είμαι. Ειρωνική είμαι, απόλυτη είμαι, άκομψη είμαι, αλλά λάθος δεν είμαι.
Όταν είμαι λάθος, δεν σταματάω απλά να μιλάω, ζητάω συγνώμη -αν θυμάσαι. Εδώ όμως δεν είμαι Very Happy Very Happy
Σε κάλυψα?


Ομολογώ πως όχι. Αλλά φαντάζομαι δε θα σε αφορά.

Anyway, όπως καταλαβαίνεις...

242Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 10 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 11:07 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
elena25 έγραψε:

Ομολογώ πως όχι. Αλλά φαντάζομαι δε θα σε αφορά.

Anyway, όπως καταλαβαίνεις...

Με αφορά γιαυτό και σου απαντώ, αν μου ήσουν αδιάφορη ή ενοχλητική δεν θα σου απαντούσα. Αν μπορώ κάτι να σου διευκρινίσω, είμαι στην διάθεσή σου Very Happy

243Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 10 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 11:15 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
Με αφορά γιαυτό και σου απαντώ, αν μου ήσουν αδιάφορη ή ενοχλητική δεν θα σου απαντούσα. Αν μπορώ κάτι να σου διευκρινίσω, είμαι στην διάθεσή σου Very Happy


Δε θέλω να μου διευκρινίσεις κάτι, απλά δε με καλύπτει η στάση σου ρε συ. Καταλαβαίνω ότι έχεις αντίθετη γνώμη και διαφορετικό τρόπο ζωής αλλά δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο έχεις τέτοια στάση απέναντι σε κάποια που δεν συμφωνεί μαζί σου. Μπορεί να έχεις δίκιο, μπορεί και να έχεις άδικο όμως. Δε μου λέει κάτι το να μου λες "δεν έχω άδικο" από τη στιγμή που εγώ πιστεύω πως έχεις. Και εν πάσει περιπτώσει, και δίκιο να έχεις, με αυτή τη συμπεριφορά δε θα με κάνεις να το δω. Κατάλαβες τι εννοώ;

Δε με ενοχλεί η άποψή σου. Την άποψή σου τη σέβομαι απόλυτα. Με ενοχλεί ο τρόπος σου.

244Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 10 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 11:33 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
elena25 έγραψε:
Δε θέλω να μου διευκρινίσεις κάτι, απλά δε με καλύπτει η στάση σου ρε συ. Καταλαβαίνω ότι έχεις αντίθετη γνώμη και διαφορετικό τρόπο ζωής αλλά δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο έχεις τέτοια στάση απέναντι σε κάποια που δεν συμφωνεί μαζί σου. Μπορεί να έχεις δίκιο, μπορεί και να έχεις άδικο όμως. Δε μου λέει κάτι το να μου λες "δεν έχω άδικο" από τη στιγμή που εγώ πιστεύω πως έχεις. Και εν πάσει περιπτώσει, και δίκιο να έχεις, με αυτή τη συμπεριφορά δε θα με κάνεις να το δω. Κατάλαβες τι εννοώ;

Δε με ενοχλεί η άποψή σου. Την άποψή σου τη σέβομαι απόλυτα. Με ενοχλεί ο τρόπος σου.

Αν δει παλιότερα Posts μου είπα πως είναι δικαίωμα του καθενός να διαθέσει όπως θέλει το σώμα του. Δεν με ενόχλησε αυτό, σου είπα τι με ενόχλησε. Και πάλι όμως εγώ δεν ξέρω γιατί εσύ θεώρησες πως χρήζει δικηγόρου το θέμα και πως μία εκ των δύο μας δεν μπορεί να ανταπεξέλθει.
Δεν φαντάζομαι να ταυτίστηκες επειδή έχετε και οι δύο πνευματικό, γιατί αν είναι έτσι εγώ πρέπει να βρώ όλες τις χειρουργημένες γυναίκες να μου έρθουν για κερκίδα.
Και πάλι όμως δεν προσέβαλλα Θεό ούτε θρησκεία, μίλησα για τους ανθρώπους -καυστικά ομολογώ- που κρύβονται πίσω απο ένα θυμιάτισμα και κοιμούνται ελαφρά την καρδία. Το γιατί σε ενόχλησε αδυνατώ και εγώ να το καταλάβω όπως επίσης γιατί ο τρόπος μου δεν σου άρεσε. Δεν σε ειρωνεύτικα, δεν σε προσέβαλλα οπότε δεν καταλαβαίνω ποιός τρόπος δεν σ'αρέσει.
Εκτός και αν είναι τεχνική εντυπωσιασμού -δεν μαρέσει ο τρόπος, δεν συζητώ.
Όπως και να έχει, βλέπεις πως παραείμαι δεκτική και αναλυτική & πως ο τρόπος στον οποίο αναφέρεσαι
δεν είναι γενικός.


(κάτι πήρε το μάτι μου πως έχεις ταξίδι, οπότε μην σε καθυστερώ, μπορούμε να το συνεχίσουμε όποτε θελεις, καλό ταξίδι κιόλας btw Very Happy )

245Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 10 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 12:05 pm

phoenix


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
κοριτσια μην μαλωνεται αυτο ειναι υποθεση του καθενος τι σκεφτεται να κανει οταν πεθανει γιατι κακα τα ψεματα αμα πεσουν οι ασφαλειες χαιρετα μας τον πλατανο απο προσωπικη εμπειρια μιλαω

εχω μεινει πολλες φορες σε εντατικη αλλες σε καταστολη αλλες ημιζομπι ζω με αρκετα χρονια προβληματα υγειας ισως και στο μελλον χρειαστω τη δωρεα οργανου και για αυτο πηρα την αποφαση και ειμαι δοτρια οταν δω τα κυπαρισσια αναποδα οτι δηλαδη δουλευει καρδια πχ δε μπορω να δωσω δουλευει με βηματοδοτη τωρα οτι αλλο ας τα παρει καποιος που χει αναγκη .

ΣΤη μανα μου το χω πει νομιζω δεν με παιρνει στα σοβαρα ολο μου πεταει μη λες τετοια παιδακι μου εγω απλα νιωθω καλα που μπορω να δωσω κατι και να βοηθησω εναν αρρωστο ανθρωπο να ζησει παραπανω αυτο...

σεβομαι ολες τις παραπανω αποψεις κοριτσια δε θα εναντιωνομουν ποτε σε καμια κοπελα που δε γουσταρει να τα δωσει στην τελικη δικα της ειναι οτι θελει τα κανει σωστα?

246Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 10 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 12:37 pm

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Ευγενία δε μιλάω για ένα συγκεκριμένο ποστ, μιλάω για όλα τα ποστ στο σύνολό τους, τα οποία με τον τρόπο που έχουν γραφτεί φαίνεται πως κρίνουν τις επιλογές κάποιων. Το αν εσύ δεν πιστεύεις στο Θεο (σε ένα άλλο θέμα είχες πει πως είσαι άθεη, αν δεν κάνω λάθος) ή αν πιστεύεις με τον τρόπο που θέλεις εσύ είναι δικαίωμά σου, γούστο σου και καπέλο σου. Εγώ δεν σε κρίνω. Δε σε χαρακτηρίζω. Θα μπορούσα κι εγώ να σε "στολίσω" με διάφορα κοσμητικά επίθετα αλλά δεν το κάνω. Επιλέγω το διάλογο.

Για ποιο λόγο και με ποιο δικαίωμα εσύ λοιπόν χαρακτηρίζεις και κρίνεις εμένα που πιστεύω, ή οποιαδήποτε άλλη κοπέλα εδώ μέσα;

Αν ακούγομαι επιθετική, δεν είμαι. Προσπαθώ να καταλάβω. Γιατί πάντα πρέπει να χαρακτηρίζεται κάποιος από τις επιλογές του; Οι επιλογές του καθενός είναι δικές του και εκείνος θα ζει με αυτές. Εμάς ποιος μας δίνει το δικαίωμα να τον κρίνουμε και να τον χαρακτηρίζουμε από τη στιγμή που δεν μας ενοχλεί κάπου; Που δε μας πειράζει κάπου;

Ρε Ελενα με την ιδια λογικη οι αλλες μισες θα μπορουσαμε να προσβληθουμε οτι με το να δωρισουμε τα οργανα καποιου δικου μας συνεργουμε σε φονο... γιατι δεν το επιλεγει ο θεος -κατα την αποψη σας- αλλα εμεις... γιατι να μην υποστηριξουμε και εμεις το οτι αυτο ειναι λαθος? ...οπως λεει την αποψη της η μια πλευρα ετσι την λεει και η αλλη..εσυ συμφωνεις με καποιους εγω με καποιους αλλους ... που ειναι το κακο?

247Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 10 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 12:48 pm

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω παλι δεν καταλαβαινω γιατι το γυρναμε στην βλασφημια με το που ακουγεται η αλλη αποψη.
ενταξει, καποιοι ειναι πιο πιστοι απο αλλους , τι να κανουμε τωρα- δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι ουτε εχουν τις ιδιες εσωτερικες αναγκες- ποσο μαλλον δυσκολο ειναι να τυχαινει να τις καλυπτουν καταφευγοντας στην ιδια παρηγορια.

ενοχλουμαι, -αυτο με εξοργιζει-
οταν αμφισβητουνται οι προθέσεις μου στα καλα καθουμενα.
οταν λεω οτι εχω ολη τη καλη διαθεση να κανω το καλο και ερχεται ο αλλος να μου τριψει ενα ωραιοτατο
'τα λογια απο την πραξη απέχουν πολύ'.

επισης με ενοχλεί που θεωρούμε μαγκια το να εισαι ασθενης χαρακτηρας και πιθανον εγωιστης.

και δεν το λεω αυτο μονο οσον αφορα το συγκεκριμενο θεμα -αλλα εχω στο μυαλο μου γενικοτερα- και αλλα περιστατικα που εγινε ακριβως το ιδιο σχολιο.

το βρισκω μικροπρεπές.

248Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 10 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 12:53 pm

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
astero2000 έγραψε:ο καθένας έχει την άποψή του και τα πιστεύω του για τους δικούς του λόγους. Και οι απόψεις μας δεν θα αλλάξουν από μια συζήτηση σε ένα forum. Ειρωνείες και μεγάλα λόγια δεν οδηγούν πουθενά... Μαγκιά της για μένα, όποια παραδέχεται ότι δεν θα είχε την δύναμη να το κάνει. Γιατί από λόγια πολλά διαβάσαμε... οι περιπτώσεις όμως που πάρθηκε τέτοια απόφαση μετρημένες!!!


πολυ σωστα τα λες!!!!

249Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 10 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 12:56 pm

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:

οτι τα λογια απεχουν απο την πραξη ειναι γεγονος πολλες φορες.
Οχι ομως να λεμε οτι ειναι θεαρεστο να ΜΗΝ προσφερουμε στον συνανθρωπο μας, γιατι παρεμβαινουμε στο εργο του θεου-
και εδω που τα λεμε- τι θες να πεις -οτι λεμε ψεμματα με το να δηλωνουμε οτι θα γινομασταν δοτες οργανων? θες μηπως να το παθουμε για να στο αποδειξουμε??? Shocked

δεν νομιζω να εννοει αυτο η κοπελα.Απλα λεει οτι πολλοι αλλα λενε στα λογια και αλλα κανουν στην πραξη και εγω το πιστευω αυτο.Ενταξει εσεις η εγω η και αλλα κοριτσια να το κανανε,δεν ξερουμε πως αντιδραει ο καθενας σε τετοιες περιπτωσεις ενω τις ζει!Γενικα αναρωτιεμαι για πολλα πραγματικα σκεφτομαι και τις 2 περιπτωσεις και μου ειναι δυσκολο και απο τις 2 μεριες!

250Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 10 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 12:59 pm

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Ώπα κορίτσια... Είχα ώρα να μπω και τώρα είδα όλα τα μηνύματα.

Γιατί τέτοιος πανικός και γιατί τόσος "κόπος" να πείσουμε αυτούς που έχουν αντίθετη άποψη; Και πραγματικά φτάνει στα όρια της προσβολής να υπονοούμε πως όσοι πιστεύουν και ακολουθούν αυτά που λέει η θρησκεία τους είναι αφελείς ή δεν κάνουν το καλύτερο για την οικογένειά τους. Προσωπικά, ξέρω, δε μου επιτέθηκε καμία αλλά πραγματικά προσβλήθηκα. Κι εγώ έχω πνευματικό και πιστεύω και σε κάποια πράγματα ακολουθώ τις συμβουλές του. Κάποιες από αυτές εσάς μπορεί να σας βρίσκουν αντίθετες. Τι σημαίνει; Ότι εσείς είστε πιο έξυπνες από μένα; Ότι εγώ είμαι αφελής; Έχω απλά ελεύθερη βούληση και αποφασίζω σύμφωνα με τα πιστεύω μου και τον τρόπο που θέλω ναζήσω τη ζωή μου.

Αν θέλω να ακολουθήσω έναν δρόμο αυτό και θα κάνω. Μπορεί αυτό που λέτε εσείς να είναι το σωστό. Μπορεί αυτό που λέω εγώ να είναι το σωστό. Ποιος μπορεί να μας πει μία και μοναδική σωστή γνώμη; Μία γνώμη που να καλύπτει όλες τις πτυχές;

Και δεν το θεωρώ καθόλου σωστό να ειρωνευόμαστε κάποιον επειδή ακολουθεί τη θρησκεία που έχει επιλέξει. Συγνώμη που θα το πω αλλά είναι τουλάχιστον ανάγωγο.

α μπραβο σε αυτο απορω και εγω!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 10 από 21]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 15 ... 21  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις