Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
119 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 119 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 6]

26Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τρι Ιαν 17, 2012 11:56 pm

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα!!!
Δεν διάβασα όλα τα μηνύματα, αλλά θα πω την προσωπική μου εμπειρία Very Happy . Εγώ δεν κάπνισα καθόλου στην εγκυμοσύνη και 17 μήνες τώρα που θηλάζουμε, όμως δεν το ήθελα καθόλου. Ούτε και τώρα το θέλω και είναι κρίμα γιατί μου άρεσε τόσο μα τόσο πολύ να καπνίζω...
Anyway, μια γνωστή μου κάπνιζε πολύ στην εγκυμοσύνη της, όταν λέμε πολύ, μπορεί και ένα πακέτο την ημέρα (τραγικό κατ εμέ, αλλά όποιος έχει τα γένια έχει καιτα χτένια). Γεννήθηκε λοιπόν το μωρό (τώρα είναι 2,5 χρονών) και για 4 μήνες απο την γέννηση το καμάρι μου δεν σταμάτησε να κλαίει. Πιθανολογώ πως ίσως να έπαιξε ρόλο και η έλειψη νικοτίνης..
Κατά τα άλλα το παιδάκι εμφάνισε πολλές τροφικές & δερματικές αλλεργίες.
Δεν ξέρω και δεν έχει αποδειχθεί τίποτα αλλά είναι το μόνο παιδάκι που ξέρω που η μαμά του κάπνιζε τόσο στην εγκυμοσύνη. Ίσως και να μην έχει καμμία σχέση, ίσως και να έχει, γιαυτό θα πρότεινα τα τσιγάρα με φειδώ. Όσο μπορείτε τουλάχιστον μανούλες Very Happy
Με το καλό τα μωράκια σας και με έναν πόνο Very Happy

27Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τετ Ιαν 18, 2012 12:03 am

vanap


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλημέρα κι από μένα,
εγώ θα σου πω την περίπτωση μιας φίλης μου φανατικής καπνίστριας.
Κάπνιζε σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της δύο τσιγάρα την ημέρα, αλλά προσπαθούσε να μην τραβάει τον καπνό μέσα της.
Ο γιατρός της είπε να το σταματήσει περίπου για ένα μήνα τότε που αναπτύσσονται τα πνευμόνια του μωρού και συνέχισε έτσι μέχρι και να γεννήσει.
Ευτυχώς το μωράκι μέχρι και τώρα που είναι 5 ετών είναι μια χαρά!

28Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τετ Ιαν 18, 2012 12:48 am

SPINAKOS7

SPINAKOS7
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Τα πνευμόνια αν δεν κάνω λάθος αρχίζουν να αναπτύσονται απο τον τέταρτο μήνα και μέτα.
Σωστά τα λέω?

29Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Τετ Ιαν 18, 2012 3:33 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κ γω ημουν φανατικη καπνιστρια πριν μεινω εγκυος,μιλαμε οτι επαιρνα τζουρα και ο καπνος εφτανε μεχρι τα νυχια των ποδιων μου!ειχα αποπειραθει να το κοψω πριν την εγκυμοσυνη λεω,και ημουν αρρωστη...τρομερουσ πονοκεφαλους,αναγουλες,ζαλαδες,δεκατα,νευρα κτλ...απο την στερηση!ε δεν το αντεξα και το ξαναρχισα.τωρα ομως που εμεινα εγκυος το κοψα μαχαιρι γιατι και μονο στην σκεψη νιωθω τυψεις!τι μου φταιει το καυμενο εκει μεσα που ειναι!και φυσικα το θελω το τσιγαρο,το ζηταω δεν ειναι οτι ειμαι ανετη.προσπαθησε το αξιζει τον κοπο..

30Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τετ Ιαν 18, 2012 3:35 am

Maraki Riaki

Maraki Riaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγω μεχρι 5 μηων δεν καπνιζα μετα εκανα 1 2 με το καφε οχι παντα ομως!!

31Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τετ Ιαν 18, 2012 3:44 am

SPINAKOS7

SPINAKOS7
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εγω δύστηχως τα κάνω ανάποδα, καπνιζώ ακόμα και τώρα που είμαι στον πέμπτο μηνα, τώρα που προσπαθώ να το κόψω φοβάμαι μην είναι αργά.

32Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Τετ Ιαν 18, 2012 4:04 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μα δεν ειναι αργα ποτε για κατι τετοιο!!!σκεψου οτι απο εδω και περα θα αρχισει να παιρνει το βαρος του το μωρο και με το τσιγαρο ισως δεν παρει οσο πρεπει για να ειναι ολα οκ!επισης τα πνευμονια του τελειοποιουνται στον 8 μηνα!και γενικα θα το βοηθησεις σε πολλα αλλα αν το κοψεις..η τουλαχιστον να το μειωσεις στα 2 την μερα..

33Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τετ Ιαν 18, 2012 4:13 am

ioanna85


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Από το φόβο σου δηλαδή για το κακο που μπορει να του έκανες και να του κάνεις δεν κοβεις το τσιγαρο? Shocked

34Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Τετ Ιαν 18, 2012 4:22 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
νομιζω οτι εννοει πως οτι κακο εκανε εκανε οποτε και να συνεχισει να καπνιζει δεν θα του κανει παραπανω κακο αφου ηδη του εχει κανει...

35Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τετ Ιαν 18, 2012 4:24 am

SPINAKOS7

SPINAKOS7
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εννοείται πως όχι, εξάλου εγώ δεν είπα ότι δεν το κόβω...
Απλά ανυσηχώ κάπως αργά βέβαια αλλά ανυσηχώ...

36Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Τετ Ιαν 18, 2012 4:30 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
να μην ανησυχεις..μπορεις να το σκεφτεις και αντιθετα.οτι δηλαδη ευτυχως που το κοβεις και δεν προλαβες να του κανεις κακο!

37Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τετ Ιαν 18, 2012 4:33 am

SPINAKOS7

SPINAKOS7
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Kάπιες στιγμές έτσι σκέφτομαι, αλλά οχι πάντα...
Πάντως σήμερα ακόμη δεν κάπνισα

38Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Τετ Ιαν 18, 2012 4:36 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αληθεια? Very Happy μπραβο κοριτσι μου!σε λιγες μερες θα δεις οτι δεν το εχεις στο μυαλο σου οπως τωρα..κ θα νιωθεις και καλυτερα σαν συνειδηση.

39Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τετ Ιαν 18, 2012 4:39 am

Ada

Ada
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
SPINAKOS7 έγραψε:
Πάντως σήμερα ακόμη δεν κάπνισα

Μπράβο, μπράβο συνέχισε έτσι. Άμα δεις να σου ρχεται όρεξη, βαθιές ανάσες κ νερό!!!

40Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τετ Ιαν 18, 2012 5:02 am

panta

panta
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
SPINAKOS7 έγραψε:Kάπιες στιγμές έτσι σκέφτομαι, αλλά οχι πάντα...
Πάντως σήμερα ακόμη δεν κάπνισα

Και έτσι να συνεχίσεις. Μπραβο για την προσπαθεια που κανεις έστω και τώρα. Δεν είναι αργά. Μη σκέφτεσαι τι έγινε ως τώρα, δεν έχει νοημα. Σημασία έχει από δω και πέρα να κάνεις ότι μπορείς για το καλό του μωρού σου. Περιόρισέ το όσο μπορείς, αν δυσκολεύεσαι να το κόψεις εντελώς. Κι εμεις εδώ μαζί σου είμαστε αν χρειάζεσαι συμπαράσταση. Αυτά σου τα λέω εγώ, μια πρώην καπνίστρια που στις εγκυμοσύνες και το θηλασμό το έκοψα μαχαίρι. Μόλις με το καλό περάσουν αυτά, θα έχουμε όλο τον καιρό να ντουμανιάσουμε όσο θέλουμε....

41Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τετ Ιαν 18, 2012 5:29 am

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
vanap έγραψε:Καλημέρα κι από μένα,
εγώ θα σου πω την περίπτωση μιας φίλης μου φανατικής καπνίστριας.
Κάπνιζε σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της δύο τσιγάρα την ημέρα, αλλά προσπαθούσε να μην τραβάει τον καπνό μέσα της.
Ο γιατρός της είπε να το σταματήσει περίπου για ένα μήνα τότε που αναπτύσσονται τα πνευμόνια του μωρού και συνέχισε έτσι μέχρι και να γεννήσει.
Ευτυχώς το μωράκι μέχρι και τώρα που είναι 5 ετών είναι μια χαρά!
ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΛΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΜΙΑ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΔΕΝ ΕΚΟΨΕ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΑΠΛΑ ΕΚΑΝΕ ΠΙΟ ΛΙΓΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΕΝΝΗΘΙΚΕ ΠΗΓΕ ΑΜΕΣΩΣ ΣΕ ΜΟΝΑΔΑ ΕΝΤΑΤΙΚΗΣ ΜΕ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ . ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 3,5 ΧΡΟΝΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΤΑΣΗ ΝΑ ΑΡΩΣΤΤΕΝΕΙ ΣΥΧΝΑ

42Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τετ Ιαν 18, 2012 7:29 am

explorerefi

explorerefi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εγώ κορίτσια ήμουν φανατική καπνίστρια 2 πακέτων την ημέρα και έπινα 4-5 φραπέδες καθημερνώς. Δεν έτρωγα καθόλου σωστά και μονίμως ήμουν σε δίαιτα. Τέλως πάντων, είχα υποψίες ότι μπορεί να είμαι έγκυος αλλά συνέχιζα τις ίδιες συνήθειες. Τελικά στις 6 εβδομάδες πάω 9 το πρωί για αίμα... Μέχρι τη 1 το μεσημέρι που θα έβγαινε το αποτέλεσμα, είχα κάνει 1 πακέτο και είχα πιει 2 φραπέδες λες και ήθελα να τα χορτάσω και ότι θα μου λείπανε και τρελαινόμουν, λες και η ζωή μου θα έμενε μισή! Από τη 1 η ώρα που πήγα να πάρω τα αποτελέσματα, θετικό ήταν, μέχρι και τώρα που είμαι στον 7ο δεν έχω κάνει ούτε τζούρα. Δεν ξέρω πως αντέδρασα έτσι, αλλά μετά την ανακοίνωση του αποτελέσματος ένιωθα ότι δεν είχα καπνίσει ποτέ και δεν το ήθελα καθόλου...! Απορώ με τον ευατό μου πραγματικά, γιατί υπήρχαν βράδια που ξύπναγα για να καπνίσω και στις σκέψεις ότι θα το κόψω ή θα το μειώσω κάποια στιγμή τελείωνε η ζωή μου. Θα ήθελα όμως να το ξαναρχίσω κάποια στιγμή γιατί μου αρέσει, ξέρω όμως ότι θα το μετανιώσω...

43Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τετ Ιαν 18, 2012 7:43 am

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Είναι πολλές οι γυναίκες που με το που μένουν έγκυες, δε θέλουν ούτε να το μυρίζουν το τσιγάρο, η μάνα μου δε χρειάστηκε να κάνει τεστ σε εμένα όταν ήταν έγκυος, πήγε να ανάψει ένα τσιγάρο με τον πρωινό της καφέ και της ήρθε αηδία (όπως και στη πρώτη της εγκυμοσύνη), το κατάλαβε αμέσως ετσι...

Εγώ δυστυχώς δεν ένιωθα αυτή την αηδία με το τσιγάρο, πέρα του πρώτου 4μήνου που μετα βίας από τις καούρες έκανα 1-2 την ημέρα....ούτε να φάω δεν μπορούσα φυσικά όχι να καπνίσω.

Μετά τον 5ο-6ο μήνα που άρχισα να αισθάνομαι φυσιολογικά και πάλι και είχα μία απίστεύτη ενέργεια, μου ήρθε και η όρεξη για πολλά τσιγάρα, τελικά έκανα 3-4 την ημέρα με πολύ ζόρι φυσικά αλλά το κράτησα μέχρι το τέλος όσο μπορούσα..μια μέρα πριν πάω να γεννήσω είχα αγχωθεί τόσο πολύ που έκανα 10 , εκεί ενιωσα ότι εκτροχιάστηκα αλλά ο φόβος μου για τη γέννα ήταν μεγάλος δε μπορώ να το κρύψω....

Αν ξαναμείνω έγκυος στο μέλλον έχω πει ότι θα το κόψω μαχαίρι, τώρα θα δούμε δεν θέλω να λέω και μεγάλα λόγια....

44Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τετ Ιαν 18, 2012 10:10 am

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
explorerefi έγραψε:Εγώ κορίτσια ήμουν φανατική καπνίστρια 2 πακέτων την ημέρα και έπινα 4-5 φραπέδες καθημερνώς. Δεν έτρωγα καθόλου σωστά και μονίμως ήμουν σε δίαιτα. Τέλως πάντων, είχα υποψίες ότι μπορεί να είμαι έγκυος αλλά συνέχιζα τις ίδιες συνήθειες. Τελικά στις 6 εβδομάδες πάω 9 το πρωί για αίμα... Μέχρι τη 1 το μεσημέρι που θα έβγαινε το αποτέλεσμα, είχα κάνει 1 πακέτο και είχα πιει 2 φραπέδες λες και ήθελα να τα χορτάσω και ότι θα μου λείπανε και τρελαινόμουν, λες και η ζωή μου θα έμενε μισή! Από τη 1 η ώρα που πήγα να πάρω τα αποτελέσματα, θετικό ήταν, μέχρι και τώρα που είμαι στον 7ο δεν έχω κάνει ούτε τζούρα. Δεν ξέρω πως αντέδρασα έτσι, αλλά μετά την ανακοίνωση του αποτελέσματος ένιωθα ότι δεν είχα καπνίσει ποτέ και δεν το ήθελα καθόλου...! Απορώ με τον ευατό μου πραγματικά, γιατί υπήρχαν βράδια που ξύπναγα για να καπνίσω και στις σκέψεις ότι θα το κόψω ή θα το μειώσω κάποια στιγμή τελείωνε η ζωή μου. Θα ήθελα όμως να το ξαναρχίσω κάποια στιγμή γιατί μου αρέσει, ξέρω όμως ότι θα το μετανιώσω...


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Σε νιώθω απίστευτα!! Έτσι ήμουν κι εγώ και μόλις έμεινα έγκυος στις δίδυμες είπα στοπ...και δεν ξανακάπνισα από τον Ιανουάριο του 2007 μέχρι τον Αύγουστο του 2011..... έκανα 3 παιδιά, η μιρότερη -26μηνών τώρα- θηλάζει ακόμη, αλλά δεν άντεχα και το ξανάρχισα!!! Αλλά έχασα και τα κιλά που ήθελα, γιατί όταν κόβεις το κάπνισμα το αντικαθιστάς με το φαϊ, χεχε!!(μη με πυροβολήσετε οι αντικαπνίστριες!! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] )

45Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τετ Ιαν 18, 2012 12:33 pm

Φρου-Φρου

Φρου-Φρου
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
SPINAKOS7 έγραψε:Καλησπέρα σας με αυτό που θα διαβάσετε σίγουρα θα με θεωρήσετε ανέυθηνη και ίσως να έχετε δίκιο.
Σήμερα μπήκα στον πέμπτο μήνα της εγκυμοσύνης μου και καπνιζω,
πρίν μείνω έγκυος κάπνιζα καθημερνά 2 πακέτα την ημέρα, τώρα όμως δυστηχώς τα έχω περιορίσει ΜΟΝΟ στα 10 με 12 τσιγάρα ημερησιος.
Θα ήθελα να ξέρω τι προβλημα μπορει να έχω προκαλέσει στο έμβρυο?
Και άν μετά απο υπεράνθρωπες προσπάθειες το κόψω τώρα προλαβαίνω τα τυχόν προβλήματα που μπορεί να έχω προκαλέσει στο έμβρυο?

Καλησπέρα. Και εγώ κάπνιζα πριν την εγκυμοσύνη και μάλιστα πολύ, με το που έμεινα έγκυος το έκοψα μαχαίρι και ξέρεις τι σκέφτομαι και παίρνω κουράγιο....Πολλά πράγματα και ίσως και πρόσωπα να μας λείπουν στη ζωή μας και όμως ζούμε ευτυχισμένα και συνηθίζουμε να μας λείπουν, τι στο καλό δεν μπορούμε να συνηθίσουμε να μας λείπει και το τσιγάρο...
Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου!!!

46Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τετ Ιαν 18, 2012 1:45 pm

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
cinderella έγραψε:
explorerefi έγραψε:Εγώ κορίτσια ήμουν φανατική καπνίστρια 2 πακέτων την ημέρα και έπινα 4-5 φραπέδες καθημερνώς. Δεν έτρωγα καθόλου σωστά και μονίμως ήμουν σε δίαιτα. Τέλως πάντων, είχα υποψίες ότι μπορεί να είμαι έγκυος αλλά συνέχιζα τις ίδιες συνήθειες. Τελικά στις 6 εβδομάδες πάω 9 το πρωί για αίμα... Μέχρι τη 1 το μεσημέρι που θα έβγαινε το αποτέλεσμα, είχα κάνει 1 πακέτο και είχα πιει 2 φραπέδες λες και ήθελα να τα χορτάσω και ότι θα μου λείπανε και τρελαινόμουν, λες και η ζωή μου θα έμενε μισή! Από τη 1 η ώρα που πήγα να πάρω τα αποτελέσματα, θετικό ήταν, μέχρι και τώρα που είμαι στον 7ο δεν έχω κάνει ούτε τζούρα. Δεν ξέρω πως αντέδρασα έτσι, αλλά μετά την ανακοίνωση του αποτελέσματος ένιωθα ότι δεν είχα καπνίσει ποτέ και δεν το ήθελα καθόλου...! Απορώ με τον ευατό μου πραγματικά, γιατί υπήρχαν βράδια που ξύπναγα για να καπνίσω και στις σκέψεις ότι θα το κόψω ή θα το μειώσω κάποια στιγμή τελείωνε η ζωή μου. Θα ήθελα όμως να το ξαναρχίσω κάποια στιγμή γιατί μου αρέσει, ξέρω όμως ότι θα το μετανιώσω...


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Σε νιώθω απίστευτα!! Έτσι ήμουν κι εγώ και μόλις έμεινα έγκυος στις δίδυμες είπα στοπ...και δεν ξανακάπνισα από τον Ιανουάριο του 2007 μέχρι τον Αύγουστο του 2011..... έκανα 3 παιδιά, η μιρότερη -26μηνών τώρα- θηλάζει ακόμη, αλλά δεν άντεχα και το ξανάρχισα!!! Αλλά έχασα και τα κιλά που ήθελα, γιατί όταν κόβεις το κάπνισμα το αντικαθιστάς με το φαϊ, χεχε!!(μη με πυροβολήσετε οι αντικαπνίστριες!! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] )

Κι εγώ κάπως έτσι ήμουν, το έκοψα μέσα σε μια εβδομάδα όταν έμθα πως είμαι έγκυος αλλά καμιά φορά μου λείπει... Δεν κατηγορώ όμως τις μανούλες που δεν μπορούν να το κόψουν, είναι περίεργη η ψυχολογία στη διάρκεια της εγκυμοσύνης και άλλες τις βοηθάει να το κόψουν και άλλες τις δυσκολεύει. Απλά θα πω ότι καλύτερα να προσπαθούν ακόμα και στον 5ο=6ο μήνα γιατί ίσως με κάποιοιν τρόπο το καταφέρουν και σίγουρα αυτό θα είναι καλό, γιατί και το να μυρίζει το νεογέννητο τσιγάρα στα ρούχα της μαμάς δεν είναι ό,τι καλύτερο.
Cinderella εντάξει, μεγάλωσε πια το παιδί σου, φαντάζομαι είναι αραιοί πια οι θηλασμοί και απ'όσα έχω διαβάσει δεν πειράζει τόσο όσο στην εγκυμοσύνη, ειδικά αν προσπαθείς να καπνίζεις όσο πιο μακριά από τους θηλασμούς γίνεται.
Κι εγώ σκέφτομαι αν θα το ξαναρχίσω αργότερα αλλά θα προσπαθήσω να το αποφύγω. Φτασανε και 4 ευρώ τα τσιγάρα μου, οπότε παίζει κι αυτό ρόλο.

Για τα κιλά σε νιώθω. Όταν κάπνιζα κι έπινα καφέδες δεν πείναγα, μου κοβόταν η όρεξη. Τώρα δεν κόβεται ( με όλα τα συνακόλουθα...)

47Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τετ Ιαν 18, 2012 1:55 pm

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω κοριτσια σε ολη την εγκυμοσυνη καπνιζα 2-3 τσιγαρα τη μερα...εκανα κ καποια διαλλειματα ενδιαμεσα αλλα κυριως ετσι περασε η εγκυμοσυνη...δυστυχως δηλαδη...καταφερα να το ελλατωσω αλλα οχι να το κοψω τελειως...απο την μερα ομως που μπηκα να γεννησω μεχρι και σημερα δεν το εχω αγγιξει ξανα...κι ελπιζω να μην το ξανααρχισω...ομως ακομη νιωθω τυψεις και στεναχωριεμαι εστω για αυτα τα λιγα που καπνιζα στην εγκυμοσυνη...γι'αυτο καλο θα ειναι να προσπαθησεις εστω και τωρα να το κοψεις...μονο κακο μας κανει το ατιμο Mad

48Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τετ Ιαν 18, 2012 2:07 pm

veny


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
pragmatika 8aumazw tis kopeles pou to ekopsan maxairi...eimai ston 3o mhna k enw ka8e vrady lew apo aurio kanena DEN MPORW - k exw skasei apo enoxes k typseis k noi8w xalia...exw hdh mia korh 3 konta, kapniza k tote gyrw sta 5 thn hmera. twra kanw 8-10. xalia leme

49Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τετ Ιαν 18, 2012 2:10 pm

γεωργία02/07/10

γεωργία02/07/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μπράβο για την προσπάθεια που κάνεις!!!
Ανήκω και εγω στην κατηγορία που δεν κάπνιζε πολύ, και το έξοψα μαχαίρι και στην εγκυμοσύνη και στο θηλασμό. Αλλά δεν ξέρω αν το ανέφερε καμία κοπέλα, το έχεις ψάξει καθόλου για το ηλεκτρονικό τσιγάρο? Βγάζει μόνο ατμό και προστέτεις εσύ όση νικοτίνη θέλεις, δεν έχει καθόλου πίσα που κάνει και κακό, όλοι φίλοι μου έχουν, και σήμερα που πήγα σε μια φίλη μου που γέννησε, το καπνίζαν και στην αίθουσα αναμονής, δεν μυρίζει καθόλου ΤΙΠΟΤΑ!!! Ρώτα τον γιατρό σου και ψάξτο, το κρεμάς στο λαιμό σου, σου κόβει εντελώς την ανάγκη για άλλο τσιγάρο, και γεμίζει και τα χέρια, νομίζω θα σε σώσει... Αλλα ρε κορίτσια έχω μια ερώτηση, σαν επέτρεπε ο παιδιάτρος να καπνίζετε στον θηλασμό. Εγώ όπου και να έχω ψάξει και ο γιατρός μας, μου το απαγόρευσε μαχαίρι. Μου είπε ακόμα ήθελες να έκανες και 5 τσιγάρα στην εγκυμοσύνη το κακό που κάνεις στον θηλασμό είναι σαν να δίνεις τσιγάρο στο μωρό να καπνίσει.. (γιατι δεν υπάρχει το φίλτρο του πλακούντα, που γι'αυτο γερνάει πρόωρα) Shocked Shocked Shocked Δεν ξέρω, μάλλον οι μανούλες που το κάνουν το έχουν ψάξει καλύτερα...

50Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 2 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τετ Ιαν 18, 2012 2:41 pm

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δςν υπάρχει το φίλτρο του πλπακούντα αλλά υπάρχει το φίλτρο όλου του οργανισμού της μαμάς. Στο θηλασμό η μαμά και το παιδί δε μοιράζονται το ίδιο αίμα οπότε δεν περνάνε ούτε όλες οι ουσίες όπως στην εγκυμοσύνη ούτε στις ίδιες ποσότητες.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις