Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
11 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 11 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 6]

51Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 3 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τετ Ιαν 18, 2012 11:31 pm

joannoua3

joannoua3
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koritsia kalimera k egw kapote prin ap tis egkumwsines m kapniza sigoura 4 me 5 tsiggara...wmos tora p eimai pali egkuos ston 3 mina,,,mporei na piw miso tsiggaro to prwin g na paw stin toualetta...niwthw tupseis k meta to petaw...kanw poli kako sto mwraki m??? apla exw toso megalo provlima p ypoferw. Eimouna panta duskilia stin zwi m... FILAKIA...

52Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 3 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τετ Ιαν 18, 2012 11:39 pm

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
joannoua3 έγραψε:koritsia kalimera k egw kapote prin ap tis egkumwsines m kapniza sigoura 4 me 5 tsiggara...wmos tora p eimai pali egkuos ston 3 mina,,,mporei na piw miso tsiggaro to prwin g na paw stin toualetta...niwthw tupseis k meta to petaw...kanw poli kako sto mwraki m??? apla exw toso megalo provlima p ypoferw. Eimouna panta duskilia stin zwi m... FILAKIA...


Εμένα,πάντως,στην εγκυμοσύνη μου είχε συστήσει ο γυναικολόγος μου το γάλα μαγνησίας.
Αν δεν θες να καπνίζεις υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να καταπολεμήσεις την δυσκοιλιότητα..
Το γάλα αυτό σε συμδιασμό με την διατροφή κάνει θαύματα!
Και στο λέω εγώ που στις αρχές μέχρι κάτω έπεφτα,μισολυπόθυμη, επειδή δεν μπορούσα...
Συμβουλεύσου τον γιατρό σου και έναν γαστρεντερολόγο.

53Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 3 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τετ Ιαν 18, 2012 11:52 pm

joannoua3

joannoua3
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
alikaki m eidi pinw kati xappakia me onomasia ORTISAN...k pinw 2 kathe vradu,,,trw damaskina k sin trw weetabix... to gala den to pinw aman eimai egkuws k pinw mono to gala xwris laxtozi...

54Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 3 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Πεμ Ιαν 19, 2012 7:52 am

????????


Επισκέπτης
Αχ αυτο το ρημαδι!!!
Εγω κορίτσια μου ήμουν απο τις πιο φανατικες του είδους,σε τέτοιο βαθμό που ο καρδιολόγος μου μου είχε πει πως αν συνεχίσω με αυτούς τους ρυθμούς,σε 10 χρόνια θα χρειαστω μηχάνημα υποστήριξης.(ήμουν τότε 18 και είμαι τώρα 27).
Τον έγραψα κανονικά βέβαια γιατί δεν μπορούσα και καλά να κόψω το τσιγάρο...μη τα πολυλογω,μέχρι και λίγο πριν μάθω ότι είμαι έγκυος έκανα περίπου 2 πακέτα την ημέρα,καπνό, στριφτα τσιγάρα το ένα μετα το άλλο και επεινα δυο καφέδες την ημέρα με τόση ζάχαρη που έλεγες μα καλα....δε έχει πάθει ακόμα ζαχαρο;μιλάμε για την κατάχρηση της κατάχρησης!!!την ιδια μέρα που έκανα τα τεστ εγκυμοσύνης και βγήκαν θετικά, έκοψαν μαχαίρι το τσιγάρο και τους καφέδες!!!μέχρι βεβαια τις 12εβδομαδες κύησης όμως είχα εμετους και ζαλαδες όλη την ημέρα το οποίο και με βοήθησε να μη σκέφτομαι το τσιγάρο καθόλου.μετα δε το ζήτησα καθόλου, απλά έτρωγαν παααααρα πόλους ηλιοσπορους και επεινα παααααααρα πολυ νερό...τώρα έχω μια κορούλα 2 ΜΗΝΩΝ υγιεστατη, την θηλαζω,δεν καπνιζω και δε θέλω να το ξεκινήσω ποτε ξανά!!! καλη δύναμη εύχομαι σε όσες κοπελιτσες προσπαθούν να το κόψουν η ακόμα και να το ελατωσουν...σκεφτητε τα μπεμπε σας τα γλυκουλια και πάρτε δύναμη απο αυτά....
Τα φιλιά μου!!!!!

55Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 3 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Πεμ Ιαν 19, 2012 12:41 pm

αννουλα

αννουλα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ! ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΣΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ. ΘΕΩΡΩ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΛΑΘΟΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ. ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΕ ΜΕΛΕΤΕΣ Ή ΣΕ ΟΣΑ ΛΕΝΕ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ. ΟΥΤΕ ΣΤΙΣ ΤΥΨΕΙΣ Ή ΕΝΟΧΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΝΙΩΣΟΥΜΕ ΕΝΩ ΚΑΠΝΙΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΠΡΟΚΑΛΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ. ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΑΣ Ή ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙΣ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ. ΜΑΝΟΥΛΑ ΕΙΣΑΙ ΗΔΗ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΥΛΛΑΒΕΙ (ΜΗΝ ΠΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΤΗ ΣΥΛΛΗΨΗ). Η ΜΗΤΡΙΚΗ ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΕΝΑ ΚΑΜΠΑΝΑΚΙ ΣΤΟ ΕΓΩ ΣΟΥ, ΠΟΥ ΣΟΥ ΦΩΝΑΖΕΙ ''ΚΟΙΤΑ, ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΗ ΣΟΥ, ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΖΩΟΥΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙΣ''. ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΖΩ ΘΕΟΥΣΑ. ΠΡΙΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΠΝΙΖΑ ΠΟΛΥ. ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΕΙΔΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΙΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΣΤΟΝ 7ο ΜΗΝΑ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΕΙ! ΕΦΡΙΞΑ! ΕΙΠΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΠΩΣ Ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΕΓΩ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΠΟΤΕ..ΤΟ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΣΕ ΜΕΝΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΤΟ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΛΕΓΩ. ΕΝΗΛΙΚΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ. ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΙΛΟΓΗ. ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙ.. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΠΙΣΤΕΥΩ.. ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΥΦΟΣ..

56Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 3 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Πεμ Ιαν 19, 2012 12:46 pm

γεωργία02/07/10

γεωργία02/07/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Rinoula έγραψε:Δςν υπάρχει το φίλτρο του πλπακούντα αλλά υπάρχει το φίλτρο όλου του οργανισμού της μαμάς. Στο θηλασμό η μαμά και το παιδί δε μοιράζονται το ίδιο αίμα οπότε δεν περνάνε ούτε όλες οι ουσίες όπως στην εγκυμοσύνη ούτε στις ίδιες ποσότητες.

Πήγα σήμερα στο γυναικολόγο μου για ΠΑΠ τεστ, και ρωτησα σχετικά με το θέμα θηλασμός και τσιγάρο. Αν και δεν ενδιαφέρει προς το παρόν την κοπέλα, το αναφέρω γιατί μου έκανε μεγάλη εντύπωση αυτό που είπες Rinoula. Και μου απάντησε...
"Ότι το κάπνισμα στον θηλασμό είναι εγκληματικό, υπάρχουν μερικά άρθρα στο διαδύκτιο που προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα . . . αδικαιολόγητα. Αλλά υπάρχουν πολύ περισσότερα που επιμένουν, ότι το κάπνισμα και γαλουχία απαγορεύονται. Οι ουσίες του τσιγάρου που είναι μερικές χιλιάδες και δεν είναι μόνο η νικοτίνη, αποβάλλονται σε μεγάλο βαθμό από το γάλα. Αν σκεφθείς ότι το γάλα της αγελάδας, που βόσκει κοντά σε εθνικό δρόμο είναι πολύ περισσότερο μολυσμένο από τα άλλα γάλατα, καταλαβαίνετε πόση σημασία παίζει το γάλα να είναι καθαρό. Οσο αυτό που λέτε ότι από τα ρούχα κινδυνεύει μπορεί, αλλά από το κάπνισμα στην γαλουχία κινδυνεύει περισσότερο. Δεν υπάρχει ανοσία στο τσιγάρο, διότι δεν παράγει αντισώματα. Μη πιστεύεις ότι διαβάζετε. Είναι γνωστό σε όλο τον κόσμο, ότι κάπνισμα και θηλασμός δεν επιτρέπονται. Αν πάλι εσύ θέλεις να πιστέψεις το αντίθετο και αν νομίζεις ότι το κάπνισμα δεν κάνει κακό στο παιδί σου, κανείς δεν σου το απαγορεύει. Σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορείς να πείσεις ανθρώπους που έχουν ασχοληθεί με το θέμα. Ο παιδίατρός σου δεν στο είχε πει;"
Ομολογώ ότι με κόλησε στην γωνία γιατι μετά από αυτο που έγραψες Rinoula το έψαξα λίγο στο internet και βρήκα κάποια άρθρα που συμφωνούν μαζί σου, αλλά ήταν από συμβούλους θηλασμού και όχι από γυναικολόγους.
Ξέρεις τι μου είπε στο τέλος όταν του είπα ότι δηλαδή καλύτερα είναι να δώσω το γάλα αυτής της αγελάδας?!...
"Τώρα τι με ρωτάς αν πρέπει να διαλέξω ανάμεσα στην αυτοκτονία ή την δολοφονία... Shocked Shocked Shocked Shocked αν συγκρίνουμε το μητρικό γάλα καπνίστριας και το ξένο γάλα μπορεί αν καπνίζει λίγο να βγει καλύτερο το το πρώτο, αλλά αν συγκρίνεις και τα δυο σε σχέση με το μητρικό γάλα είναι β διαλόγης, η μητέρα θα πρέπει να το ξέρει συνειδητά και να μην τρέφει με αυταπάτες το μωρό της." Shocked
Να σημειώσω ότι ο γυναικολόγος μου με έχει θάρρος γιατι με έχει μεγαλώσει και μου μιλάει πάντα έξω από τα δόντια, καμία άλλη μανούλα και εσύ Rinoula έχετε ρωτήσει σχετικά τους γυναικολόγους και παιδιάτρους, γιατι είναι ένα θέμα που δεν το είχα ψάξει και με ενδιαφέρει να μάθω... Rolling Eyes

57Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 3 Empty geias sas Παρ Ιαν 20, 2012 12:21 am

MARINA1992


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
symfwnw me oles sas gia ola osa lete ektos to oti to kapnisma den ephreazei ton thilasmo kai vevaia ton ephreazei kai polu malista epeidh aytes tis ousies poy periexei to tsigaro meta mpainoun mesa sto gala kai meta ayto to gala katalhgei sto organismo tou mwrou...alla omws den einai anagastiko to tsigaro na prokalei kako sthn engumonsynh epeidh egw mexri 3 mhnwn den hxera oti eimai engyos kai kapniza fanatika, paketa thn hmera mporei na eftana na kanw alla omws meta otan to emetha (ta eyxarista) kai pali den mporousa na to kopsw me th mia mexri kai 10 tsigara eftana na kanw merikes fores thn hmera vevaia den sas kruvw oti eniwtha typseis....kai twra pou gennhsa exei ena mhna h mikrh mou ftou ftou mh thn matiaxw einai polu kala sthn ygeia ths anapneei kakonika mia xara kai akoma kai sunxarhthria mou edwse o giatros otan phga na gennhsw epeidh ekei mesa apo oles tis lexones to diko mou to mwro anepnee kalytera apo ola ta alla...den ta lew ola ayta monh mou phga se paidiatro kai mou eipe ta idia pramata me ton gynaikologo.....enw alles gynaikes pou den kapnizan kai htan endaxei sthn ygeia tous molis gennousan ta mwra tous ta vazane se thermokitida eite epeidh den anepnean kala h otidhpote allo...giayto loipon to tsigaro den einai panta to mono prama pou ftaiei ean sthn engymosynh kati den paei kala....

58Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 3 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Παρ Ιαν 20, 2012 12:27 am

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
γεωργία02/07/10 έγραψε:
Rinoula έγραψε:Δςν υπάρχει το φίλτρο του πλπακούντα αλλά υπάρχει το φίλτρο όλου του οργανισμού της μαμάς. Στο θηλασμό η μαμά και το παιδί δε μοιράζονται το ίδιο αίμα οπότε δεν περνάνε ούτε όλες οι ουσίες όπως στην εγκυμοσύνη ούτε στις ίδιες ποσότητες.

Πήγα σήμερα στο γυναικολόγο μου για ΠΑΠ τεστ, και ρωτησα σχετικά με το θέμα θηλασμός και τσιγάρο. Αν και δεν ενδιαφέρει προς το παρόν την κοπέλα, το αναφέρω γιατί μου έκανε μεγάλη εντύπωση αυτό που είπες Rinoula. Και μου απάντησε...
"Ότι το κάπνισμα στον θηλασμό είναι εγκληματικό, υπάρχουν μερικά άρθρα στο διαδύκτιο που προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα . . . αδικαιολόγητα. Αλλά υπάρχουν πολύ περισσότερα που επιμένουν, ότι το κάπνισμα και γαλουχία απαγορεύονται. Οι ουσίες του τσιγάρου που είναι μερικές χιλιάδες και δεν είναι μόνο η νικοτίνη, αποβάλλονται σε μεγάλο βαθμό από το γάλα. Αν σκεφθείς ότι το γάλα της αγελάδας, που βόσκει κοντά σε εθνικό δρόμο είναι πολύ περισσότερο μολυσμένο από τα άλλα γάλατα, καταλαβαίνετε πόση σημασία παίζει το γάλα να είναι καθαρό. Οσο αυτό που λέτε ότι από τα ρούχα κινδυνεύει μπορεί, αλλά από το κάπνισμα στην γαλουχία κινδυνεύει περισσότερο. Δεν υπάρχει ανοσία στο τσιγάρο, διότι δεν παράγει αντισώματα. Μη πιστεύεις ότι διαβάζετε. Είναι γνωστό σε όλο τον κόσμο, ότι κάπνισμα και θηλασμός δεν επιτρέπονται. Αν πάλι εσύ θέλεις να πιστέψεις το αντίθετο και αν νομίζεις ότι το κάπνισμα δεν κάνει κακό στο παιδί σου, κανείς δεν σου το απαγορεύει. Σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορείς να πείσεις ανθρώπους που έχουν ασχοληθεί με το θέμα. Ο παιδίατρός σου δεν στο είχε πει;"
Ομολογώ ότι με κόλησε στην γωνία γιατι μετά από αυτο που έγραψες Rinoula το έψαξα λίγο στο internet και βρήκα κάποια άρθρα που συμφωνούν μαζί σου, αλλά ήταν από συμβούλους θηλασμού και όχι από γυναικολόγους.
Ξέρεις τι μου είπε στο τέλος όταν του είπα ότι δηλαδή καλύτερα είναι να δώσω το γάλα αυτής της αγελάδας?!...
"Τώρα τι με ρωτάς αν πρέπει να διαλέξω ανάμεσα στην αυτοκτονία ή την δολοφονία... Shocked Shocked Shocked Shocked αν συγκρίνουμε το μητρικό γάλα καπνίστριας και το ξένο γάλα μπορεί αν καπνίζει λίγο να βγει καλύτερο το το πρώτο, αλλά αν συγκρίνεις και τα δυο σε σχέση με το μητρικό γάλα είναι β διαλόγης, η μητέρα θα πρέπει να το ξέρει συνειδητά και να μην τρέφει με αυταπάτες το μωρό της." Shocked
Να σημειώσω ότι ο γυναικολόγος μου με έχει θάρρος γιατι με έχει μεγαλώσει και μου μιλάει πάντα έξω από τα δόντια, καμία άλλη μανούλα και εσύ Rinoula έχετε ρωτήσει σχετικά τους γυναικολόγους και παιδιάτρους, γιατι είναι ένα θέμα που δεν το είχα ψάξει και με ενδιαφέρει να μάθω... Rolling Eyes


κι εγω αυτο ξερω οτι στο θηλασμο περνανε ΤΑ ΠΑΝΤΑ στο γαλα και μετα στο παιδι...ενω στην εγκυμοσυνη ο πλακουντας λειτουργει σαν φιλτρο και δεν αφηνει ολες τις ουσιες να περνανε στο παιδι...

59Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 3 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Παρ Ιαν 20, 2012 12:56 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοιτάξτε κορίτσια, γιατρός δεν είναι καμιά μας. Δεν μπορώ να επιμείνω λοιπόν. Κρίνω με βάση αυτά που διάβασα.
Ειδικός όμως στο θηλασμό δεν είναι ο γυναικολόγος. Ο παιδίατρός ξέρει πολύ περισσότερα. Ποιος είπε ότι οι σύμβουλοι θηλασμού δεν γνωρίζουν τι γράφουν? Αντίθετα αυτοί είναι εξειδικευμένοι στο θέμα.
Πάντως δεν μπορούμε να λέμε ότι το τσιγάρο απαγορεύεται στο θηλασμό αλλά επιτρέπεται στην εγκυμσύνη, πιστεύω να καταλαβαίνετε γιατί.
Το ότι περνάνε όλες οι ουσίες στο γάλα - με βάση τα διαβάσματά μου πάντα - δεν ισχύει. Πολλά περνάνε αλλά όχι όλα. Δεν είπα ότι δεν περνάει καμία ουσία στο γάλα, αλλά όχι σε επικίνδυνες ποσότητες.
Σε κάθε περίπτωση, καλύτερα 5 τσιγάρα τη μέρα και θηλασμός παρά καθόλου κάπνισμα και γάλα σκόνη. Αυτή είναι η άποψή μου.

60Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 3 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Παρ Ιαν 20, 2012 12:57 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γεωργία02/07/10 έγραψε:
Rinoula έγραψε:Δςν υπάρχει το φίλτρο του πλπακούντα αλλά υπάρχει το φίλτρο όλου του οργανισμού της μαμάς. Στο θηλασμό η μαμά και το παιδί δε μοιράζονται το ίδιο αίμα οπότε δεν περνάνε ούτε όλες οι ουσίες όπως στην εγκυμοσύνη ούτε στις ίδιες ποσότητες.

Πήγα σήμερα στο γυναικολόγο μου για ΠΑΠ τεστ, και ρωτησα σχετικά με το θέμα θηλασμός και τσιγάρο. Αν και δεν ενδιαφέρει προς το παρόν την κοπέλα, το αναφέρω γιατί μου έκανε μεγάλη εντύπωση αυτό που είπες Rinoula. Και μου απάντησε...
"Ότι το κάπνισμα στον θηλασμό είναι εγκληματικό, υπάρχουν μερικά άρθρα στο διαδύκτιο που προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα . . . αδικαιολόγητα. Αλλά υπάρχουν πολύ περισσότερα που επιμένουν, ότι το κάπνισμα και γαλουχία απαγορεύονται. Οι ουσίες του τσιγάρου που είναι μερικές χιλιάδες και δεν είναι μόνο η νικοτίνη, αποβάλλονται σε μεγάλο βαθμό από το γάλα. Αν σκεφθείς ότι το γάλα της αγελάδας, που βόσκει κοντά σε εθνικό δρόμο είναι πολύ περισσότερο μολυσμένο από τα άλλα γάλατα, καταλαβαίνετε πόση σημασία παίζει το γάλα να είναι καθαρό. Οσο αυτό που λέτε ότι από τα ρούχα κινδυνεύει μπορεί, αλλά από το κάπνισμα στην γαλουχία κινδυνεύει περισσότερο. Δεν υπάρχει ανοσία στο τσιγάρο, διότι δεν παράγει αντισώματα. Μη πιστεύεις ότι διαβάζετε. Είναι γνωστό σε όλο τον κόσμο, ότι κάπνισμα και θηλασμός δεν επιτρέπονται. Αν πάλι εσύ θέλεις να πιστέψεις το αντίθετο και αν νομίζεις ότι το κάπνισμα δεν κάνει κακό στο παιδί σου, κανείς δεν σου το απαγορεύει. Σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορείς να πείσεις ανθρώπους που έχουν ασχοληθεί με το θέμα. Ο παιδίατρός σου δεν στο είχε πει;"
Ομολογώ ότι με κόλησε στην γωνία γιατι μετά από αυτο που έγραψες Rinoula το έψαξα λίγο στο internet και βρήκα κάποια άρθρα που συμφωνούν μαζί σου, αλλά ήταν από συμβούλους θηλασμού και όχι από γυναικολόγους.
Ξέρεις τι μου είπε στο τέλος όταν του είπα ότι δηλαδή καλύτερα είναι να δώσω το γάλα αυτής της αγελάδας?!...
"Τώρα τι με ρωτάς αν πρέπει να διαλέξω ανάμεσα στην αυτοκτονία ή την δολοφονία... Shocked Shocked Shocked Shocked αν συγκρίνουμε το μητρικό γάλα καπνίστριας και το ξένο γάλα μπορεί αν καπνίζει λίγο να βγει καλύτερο το το πρώτο, αλλά αν συγκρίνεις και τα δυο σε σχέση με το μητρικό γάλα είναι β διαλόγης, η μητέρα θα πρέπει να το ξέρει συνειδητά και να μην τρέφει με αυταπάτες το μωρό της." Shocked
Να σημειώσω ότι ο γυναικολόγος μου με έχει θάρρος γιατι με έχει μεγαλώσει και μου μιλάει πάντα έξω από τα δόντια, καμία άλλη μανούλα και εσύ Rinoula έχετε ρωτήσει σχετικά τους γυναικολόγους και παιδιάτρους, γιατι είναι ένα θέμα που δεν το είχα ψάξει και με ενδιαφέρει να μάθω... Rolling Eyes

Μου αναφέρεις την άποψη του ίδιου γιατρού 2 φορές. Θα είχε πιο μεγάλη σημασία να μου έλεγες την άποψη ενός δεύτερου γιατρού.

61Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 3 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Παρ Ιαν 20, 2012 1:07 am

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Νομίζω ότι όλη αυτή η κουβέντα είναι σαν να ψάχνουμε ψίλλους στα άχυρα. όλες ξέρουμε ότι το τσιγάρο κάνει πολύ κακόέτσι κι αλλιώς. και το λέω εγώ που έιμαι φανατική καπνίστρια. το να ψάχνουμε δικειολογίες για το αν θα καπνίσουμε και να μην έχουμε τύψεις δεν έχει σημασία. αν δεν μπορεί κάποιος να το κόψει, και είμαι μέσα σε αυούς, ασ καπνίζει όσο το δυνατόν λιγότερο ξέροντας όμως ότι αν θυλάζει ή αν είναι έγκυος ένα κακό το κάνει στο παιδί, μικρό μεγάλο δεν έχει σημασία

62Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 3 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Παρ Ιαν 20, 2012 1:23 am

joannakuba

joannakuba
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ουφφφφφφφφφφφ κορίτσια μου Crying or Very sad Crying or Very sad

Εγώ περιμένω κατι πολυ σημαντικά αποτελέσμτα για την ομαλή εκβαση της εγκυμοσύνης μου απο μέρα σε μέρα....

Απο κει που κάπνιζα 4-5 τσιγάρα την ημέρα.........τώρα εχασα το μέτρημα Crying or Very sad

ΣΙΓΟΥΡΑ δεν βοηθάει.....
Αλλάα............αφήστε τα....
Τώρα με όσα διαβάζω εδώ, σκεφτομαι πως και ΚΑΛΑ να ειναι τα αποτελέσματα...ΤΟ ΡΙΜΑΞΑ ΤΟ ΝΙΝΑΚΙ ΜΟΥ Crying or Very sad Crying or Very sad

63Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 3 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Παρ Ιαν 20, 2012 1:59 am

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
joannakuba έγραψε:ουφφφφφφφφφφφ κορίτσια μου Crying or Very sad Crying or Very sad

Εγώ περιμένω κατι πολυ σημαντικά αποτελέσμτα για την ομαλή εκβαση της εγκυμοσύνης μου απο μέρα σε μέρα....

Απο κει που κάπνιζα 4-5 τσιγάρα την ημέρα.........τώρα εχασα το μέτρημα Crying or Very sad

ΣΙΓΟΥΡΑ δεν βοηθάει.....
Αλλάα............αφήστε τα....
Τώρα με όσα διαβάζω εδώ, σκεφτομαι πως και ΚΑΛΑ να ειναι τα αποτελέσματα...ΤΟ ΡΙΜΑΞΑ ΤΟ ΝΙΝΑΚΙ ΜΟΥ Crying or Very sad Crying or Very sad

Οτι δε βοηθάει δε βοηθάει αλλά άντε συμάζεψε τα νεύρα και το άγχος. εγώ θυμάμαι ότι όταν περίμενα απότελέσματα από τις εξετάσεις για το μωρό ή όταν οι ορμόνες βάραγαν κόκκινο λύσαγα για τσιγάρο.δάγκωνα σίδερα!ευτυχώς οι άγιες αναγούλες του 1ου τριμήνου με έκαναν να το κόψω και μετά δε μου πήγαινε να καπνίσω. μακάρι να πάνε όλα καλά με τις εξετάσεις σου!!!!!!!καλά αποτελέσματα!!!

64Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 3 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Παρ Ιαν 20, 2012 3:10 am

joannakuba

joannakuba
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Σε ευχαριστώ πολύ αρκουδάκι μου Very Happy

και εκτός απο το τσιγάρο.....ΤΡΩΩ ΚΑΙ ΣΑΝ ΤΟ ΖΩΟΝ.....απορώ πως κατεβαίνει μπουκα??? Crying or Very sad

και πριν ήμουν μια σταλίτσα να φανταστείς...50κιλά....κι αντί απο την στεναχωρια να μην τρώω...ή να τρώω αλλα να μήν καπνίζω...

ΟΛΗ ΜΕΡΑ...ΤΡΩΩ-ΚΑΠΝΙΖΩ......ΚΑΠΝΙΖΩ--ΤΡΩΩ........ΑΣΤΑ ΚΑΙ ΒΡΑΣΤΑ

65Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 3 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Παρ Ιαν 20, 2012 3:55 am

γεωργία02/07/10

γεωργία02/07/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="Rinoula"]
γεωργία02/07/10 έγραψε:
Rinoula έγραψε:

Μου αναφέρεις την άποψη του ίδιου γιατρού 2 φορές. Θα είχε πιο μεγάλη σημασία να μου έλεγες την άποψη ενός δεύτερου γιατρού.

Ξέρεις δεν έχω γνώση στο θέμα και σίγουρα δεν είμαστε γιατροί, αλλά και τώρα που διάβασα το βιβλίο της Πατσούρου που είναι ειδικός, τον Β'τόμο για τις τοξικές ουσίες, γράφει για το θηλασμό ότι εκτός από την νικοτίνη το τσιγάρο έχει τέσσερις χιλιάδες ουσίες, για τις οποίες μόνο οι διακόσιες έχουν ανιχνευτεί για το μητρικό γάλα, για τις υπόλοιπες απλά αναλαμβάνει η μητέρα την ευθύνη...
Σίγουρα το μητρικό γάλα όταν είναι μέχρι 5 τσιγάρα είναι καλύτερο από το ξένο, αλλά και πάλι είναι χειρότερο από γάλα μη καπνίστριας. Αναφέρει και κανόνες υγειηνής που πρέπει να τηρούνται σε περίπτωση καπνίσματος.
Το τι θα κάνει κάθε μανούλα είναι όμως δικό της θέμα φτάνει να ξέρει και τις συνέπειες... Αν εχεις κάτι που ανερεί τα παραπάνω θα ήθελα να το διαβάσω... Φιλιά!

66Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 3 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Παρ Ιαν 20, 2012 4:06 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="γεωργία02/07/10"]
Rinoula έγραψε:
γεωργία02/07/10 έγραψε:
Rinoula έγραψε:

Μου αναφέρεις την άποψη του ίδιου γιατρού 2 φορές. Θα είχε πιο μεγάλη σημασία να μου έλεγες την άποψη ενός δεύτερου γιατρού.

Ξέρεις δεν έχω γνώση στο θέμα και σίγουρα δεν είμαστε γιατροί, αλλά και τώρα που διάβασα το βιβλίο της Πατσούρου που είναι ειδικός, τον Β'τόμο για τις τοξικές ουσίες, γράφει για το θηλασμό ότι εκτός από την νικοτίνη το τσιγάρο έχει τέσσερις χιλιάδες ουσίες, για τις οποίες μόνο οι διακόσιες έχουν ανιχνευτεί για το μητρικό γάλα, για τις υπόλοιπες απλά αναλαμβάνει η μητέρα την ευθύνη...
Σίγουρα το μητρικό γάλα όταν είναι μέχρι 5 τσιγάρα είναι καλύτερο από το ξένο, αλλά και πάλι είναι χειρότερο από γάλα μη καπνίστριας. Αναφέρει και κανόνες υγειηνής που πρέπει να τηρούνται σε περίπτωση καπνίσματος.
Το τι θα κάνει κάθε μανούλα είναι όμως δικό της θέμα φτάνει να ξέρει και τις συνέπειες... Αν εχεις κάτι που ανερεί τα παραπάνω θα ήθελα να το διαβάσω... Φιλιά!

Δεν έχω κάτι άλλο να πω, δεν είπα πουθενά "καπνίστε ελεύθερα", αν είδες και στη cinderella είπα ότι είναι μγάλο το παιδί και αν καπνίζει μακρια από τους θηλασμούς δε θα έχει πρόβλημα. Συμφωνώ ότι το γάλα μη καπνίστριας είναι καλύτερο, απλά λέω ότι το τσιγάρο στο θηλασμό δεν είναι κάτι που απαγορεύεται δια ροπάλου, όπως ειπώθηκε παραπάνω. Αρκετές κοπέλες γράψατε ότι στο θηλασμό απαγορεύεται εντελώς, επίσης γράφτηκε ότι στην εγκυμοσύνη δεν είναι τόσο κακό όσο στο θηλασμό. Σε αυτά διαφωνώ. Δεν μπορούμε να λέμε στην έγκυο εντάξει και στη θηλαζουσα ότι απαγορεύεται.

67Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 3 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Παρ Ιαν 20, 2012 4:12 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ουτε ομως μπορουμε να λεμε οτι αν καπνιζουμε μακρια απο τους θηλασμους δεν υπαρχει προβλημα...και ποσο μακρια δηλαδη?αφου το νεογεννητο μπορει να το βαζουμε στο στηθος και καθε μια ωρα και λιγοτερο μην πω...εγω προσωπικα δεν εχω ακουσει απο γιατρο να λεει οτι δεν κανει και πολυ κακο το τσιγαρο στον θηλασμο ουτε κ στην εγκυμοσυνη φυσικα.το αντιθετο μαλιστα...

68Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 3 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Παρ Ιαν 20, 2012 4:14 am

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμενα απ'οτι μου εχει πει ο γυναικολογος μου, απαγορευεται το τσιγαρο δια ροπαλου-ετσι μου ειχε πει-και κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης αλλα ακομα περισσοτερο στον θηλασμο. ηταν και το μοναδικο πραγμα που μου ειχε απαγορεψει στην πρωτη επισκεψη που πηγα ως εγκυος. εμενα δεν μου στοιχισε διοτι καπνιζα ελαχιστα ετσι κι αλλιως και με το που βγηκε θετικο το τεςτ το εκοψα μονη μου. συγκεκριμενα μου ειχε πει για την μαμα που καπνιζει στην εγκυμοσυνη, οτι ειναι σαν να εχει καποιος το κεφαλι του μεσα σε μια κλειστη σακουλα γεματη απο καπνο. αλλα αυτα ειναι γνωστα λιγο πολυ, η καθε μανουλα αποφασιζει.

69Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 3 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Παρ Ιαν 20, 2012 4:22 am

γεωργία02/07/10

γεωργία02/07/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
trilly έγραψε:εμενα απ'οτι μου εχει πει ο γυναικολογος μου, απαγορευεται το τσιγαρο δια ροπαλου-ετσι μου ειχε πει-και κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης αλλα ακομα περισσοτερο στον θηλασμο. ηταν και το μοναδικο πραγμα που μου ειχε απαγορεψει στην πρωτη επισκεψη που πηγα ως εγκυος. εμενα δεν μου στοιχισε διοτι καπνιζα ελαχιστα ετσι κι αλλιως και με το που βγηκε θετικο το τεςτ το εκοψα μονη μου. συγκεκριμενα μου ειχε πει για την μαμα που καπνιζει στην εγκυμοσυνη, οτι ειναι σαν να εχει καποιος το κεφαλι του μεσα σε μια κλειστη σακουλα γεματη απο καπνο. αλλα αυτα ειναι γνωστα λιγο πολυ, η καθε μανουλα αποφασιζει.

Ακριβώς ίδια περίπτωση είμαι και εγώ, αλλά ο γυναικολόγος μου δεν ήταν τόσο αυστηρός στην εγκυμοσύνη όσο στον θηλασμο. Δεν ξέρω πως είναι η εξ'αρτηση από το τσιγάρο γιατι αν και καπνίστρια ποτέ δεν κάπνιζα πολύ... Η μανούλα που είναι μόνο ξέρει το μέγεθος της θυσίας και το δίλημμα... Rolling Eyes

70Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 3 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Παρ Ιαν 20, 2012 4:52 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λοιπόν, θα σας παραθέσω μερικές σελίδες για να δείτε και κάτι άλλο. Σκοπός δεν είναι να καπνίζει μια μαμά που θηλάζει 1 πακέτο τη μέρα, αλλά να στηρίξω την άποψη ότι τελικά δεν είναι έγκλημα να κάνει κανένα τσιγάρο πού και πού.

Η μητέρα που καπνίζει είναι καλύτερα να μη θηλάζει.
Μύθος! Η μητέρα που δεν μπορεί να σταματήσει το κάπνισμα πρέπει να θηλάζει. Έχει αποδειχθεί ότι ο θηλασμός μειώνει τις αρνητικές επιδράσεις του καπνού του τσιγάρου, όπως για παράδειγμα στους πνεύμονες του μωρού. Ο θηλασμός προσφέρει σπουδαία πλεονεκτήματα στην υγεία του μωρού και της μητέρας. Θα ήταν καλύτερα αν η μητέρα δεν κάπνιζε, αλλά αν δεν μπορεί να σταματήσει ή να το περιορίσει, τότε είναι καλύτερο να καπνίζει και να θηλάζει παρά να καπνίζει και να δίνει τυποποιημένο γάλα.

Είναι σημαντικό να αναφέρουμε ότι το κάπνισμα απαγορεύεται σε οποιονδήποτε χώρο του σπιτιού, ανεξάρτητα από το αν η μητέρα θηλάζει ή όχι. Η απαγόρευση αυτή ισχύει αυστηρά για τουλάχιστον τα 3 πρώτα χρόνια της ζωής του παιδιού.
Το κάπνισμα επιτρέπεται μόνο στο μπαλκόνι.
Υπολείμματα καπνού μένουν στα μαλλιά και στα ρούχα της μητέρας και το μωρό εκτίθεται σε αυτά. Αν το μωρό τρέφεται με τυποποιημένο γάλα, δεν έχει καμία προστασία έναντι αυτής της έκθεσης, αν όμως θηλάζει προστατεύεται και απαλύνονται οι αρνητικές επιδράσεις του καπνού. (Αγλαία Παπαδήμα, σύμβουλος θηλασμού)




Παρά τις συστάσεις των γιατρών πολλές γυναίκες εξακολουθούν να καπνίζουν στη διάρκεια της εγκυμοσύνης τους. Τι συμβαίνει με το σημαντικό ποσοστό καπνιστριών γυναικών που φέρνουν ένα μωρό στον κόσμο; Μπορούν να θηλάσουν ή απαγορεύεται;

Όλοι μας γνωρίζουμε πλέον τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος σε παιδιά και ενήλικες. Παρόλα αυτά, πρόσφατη ανασκόπηση μελετών για την συχνότητα του καπνίσματος στην Ελλάδα έδειξε ότι κατέχουμε μία από τις πρώτες θέσεις στην Ευρώπη, με ποσοστά ανδρών καπνιστών σε μεγάλα αστικά κέντρα στο 51% και γυναικών στο 39%.

Η επιστήμη μας λέει ότι το κάπνισμα της λεχώνας δεν είναι αντένδειξη για το θηλασμό του παιδιού της. Σύμφωνα με την Αμερικανική Παιδιατρική Ακαδημία, «το κάπνισμα της μητέρας δεν αποτελεί αντένδειξη για την έναρξη ή την συνέχιση του θηλασμού, αλλά οι επαγγελματίες υγείας θα πρέπει να συμβουλεύουν τις καπνίστριες μητέρες να αποφεύγουν το κάπνισμα στο σπίτι και να κάνουν κάθε προσπάθεια για να το κόψουν όσο πιο γρήγορα γίνεται».
Στην πραγματικότητα το δίλημμα «κάπνισμα ή θηλασμός» δεν υπάρχει. Το τσιγάρο έχει βλαβερή επίδραση στο μωρό, είτε αυτό θηλάζει είτε όχι. Το παθητικό κάπνισμα από τη μητέρα ή τον πατέρα είναι παράγοντας κινδύνου για την υγεία του παιδιού. Από την άλλη μεριά ο θηλασμός είναι ένας δυνατός προστατευτικός παράγοντας για την υγεία του παιδιού. Και αντίστροφα, ο μη θηλασμός του, η διατροφή του με ξένο γάλα με μπιμπερό, αποτελεί πρόσθετο παράγοντα κινδύνου που αυξάνει την πιθανότητα εκδήλωσης πολλών σωματικών και ψυχικών προβλημάτων.

Για να το πούμε διαφορετικά, ένα μωρό που θηλάζει μητέρα μη καπνίστρια προστατεύεται μέσα από δύο πράγματα, το θηλασμό και την εισπνοή καθαρού αέρα. Ένα δεύτερο μωρό που πίνει μπιμπερό ξένου γάλακτος από μητέρα καπνίστρια κινδυνεύει από δύο πράγματα, από το μη θηλασμό του και από το παθητικό κάπνισμα. Τέλος ένα τρίτο μωρό που θηλάζει μητέρα καπνίστρια κινδυνεύει από ένα πράγμα, το κάπνισμα, ενώ ταυτόχρονα προστατεύεται από ένα άλλο, το θηλασμό, έτσι που τελικά κινδυνεύει λιγότερο σε σύγκριση με το δεύτερο μωρό. Το κάπνισμα πειράζει ακόμα περισσότερο το μωρό που δεν απολαμβάνει την σημαντική προστασία στην υγεία του μέσα από το μητρικό θηλασμό. Τα οφέλη του θηλασμού είναι τόσα πολλά και ανεκτίμητα που δε μπορούν να ξεπεραστούν από την επιβάρυνση του μητρικού γάλακτος με ουσίες του τσιγάρου. Ο μη θηλασμός για ένα μωρό καπνίστριας είναι ένας επιπλέον επιβαρυντικός παράγοντας για την υγεία του. Στερείται των ζωντανών ανοσοποιητικών κυττάρων, των ενζύμων, των ορμονών και των αυξητικών παραγόντων που περιέχονται σε αφθονία στο μητρικό γάλα και που το θωρακίζουν ενάντια σε επιβλαβείς περιβαλλοντικούς παράγοντες όπως ο καπνός.

Το παθητικό κάπνισμα σε μωρό που είτε θηλάζει είτε όχι, είτε εκτίθεται στον καπνό της μητέρας είτε του πατέρα, αυξάνει την πιθανότητα το παιδί να πάθει συχνότερες ωτίτιδες και αναπνευστικές λοιμώξεις. Μεγαλώνει τον κίνδυνο για αλλεργική ευαισθητοποίηση του παιδιού, με συνέπεια επεισόδια βρογχόσπασμου και απώτερα άσθμα. Εισπνοή καπνού σε μεγάλες δόσεις προκαλεί στο παιδί νευρικότητα, ενοχοποιείται στο Σύνδρομο ελλειματικής προσοχής και υπερκινητικότητας, ενώ αυξάνει τον κίνδυνο για Σύνδρομο αιφνίδιου βρεφικού θανάτου. Συνδέεται σε βάθος χρόνου με εμφάνιση καρκίνου.

Όλα τα παραπάνω τα αντιμάχεται ο θηλασμός, τόσο περισσότερο όσο πιο αποκλειστικός και μακροχρόνιος είναι. Ο μητρικός θηλασμός είναι προστατευτικός παράγοντας ενάντια σε ωτίτιδες, λοιμώξεις, αλλεργίες, άσθμα, σύνδρομο βρεφικού θανάτου και καρκίνους της παιδικής ηλικίας. Προστατεύει επιπλέον μια καπνίστρια μητέρα από τον κίνδυνο εμφάνισης καρκίνου του μαστού και ωοθηκών. Επομένως η μητέρα που δε μπορεί να κόψει το κάπνισμα καλό θα ήταν να θηλάζει, ώστε να αυξήσει την προστασία τη δική της και του παιδιού της από ορισμένες βλαβερές συνέπειες από την έκθεση στον καπνό.

Μία μελέτη από την Τουρκία, δημοσιευμένη το 2009, θέλησε να εξετάσει την επίδραση του παθητικού καπνίσματος στην ανάπτυξη και την συχνότητα λοιμώξεων των βρεφών, και να διευκρινίσει κατά πόσο ο θηλασμός δρα προστατευτικά ενάντια στις βλαβερές συνέπειες του καπνού. Μελετήθηκαν 254 μωρά ηλικίας 6-7 μηνών. Βρήκαν ότι τα μωρά καπνιστριών μητέρων είχαν 9 φορές περισσότερες αναπνευστικές λοιμώξεις. Εκείνα καπνιστριών που θήλαζαν είχαν μόνο 3 φορές περισσότερες λοιμώξεις. Τα βρέφη καπνιστριών που δε θήλαζαν είχαν 15 φορές περισσότερες λοιμώξεις, ενώ όσα δε θήλαζαν και είχαν και πατέρα καπνιστή κινδύνευαν 40 φορές περισσότερο. Τα μωρά που είχαν μητέρα καπνίστρια κινδύνευαν 9 φορές περισσότερο από ωτίτιδα, ενώ ο θηλασμός τους κατέβαζε τον κίνδυνο από το 9 στο 5. Οι επιστήμονες συμπέραναν ότι το κάπνισμα των γονιών έχει αρνητικές συνέπειες στην ανάπτυξη των βρεφών, ενώ οδηγεί στην εμφάνιση ωτίτιδας και αναπνευστικών λοιμώξεων. Ο θηλασμός ενίσχυσε την ανάπτυξη των βρεφών που εκτίθονταν στο παθητικό κάπνισμα και τα προστάτευσε από λοιμώξεις. Σύμφωνα με τους συγγραφείς, το κάπνισμα δε θα έπρεπε να επιτρέπεται σε σπίτι με μωρά. Εάν αυτό είναι αδύνατο, ο θηλασμός των βρεφών θα έπρεπε να ενθαρρύνεται, ώστε να μετριαστούν οι κίνδυνοι στην υγεία τους από το παθητικό κάπνισμα.

Οι αντιοξειδωτικές ουσίες (όπως οι βιταμίνες Α, Ε, C) δρουν προστατευτικά στον ανθρώπινο οργανισμό, μετριάζοντας τις αρνητικές συνέπειες από τις τοξικές ουσίες του καπνού. Σε μια επιστημονική μελέτη που δημοσιεύθηκε το 2009 εξετάστηκαν τα επίπεδα αντιοξειδωτικών ουσιών στο αίμα σε βρέφη 6 μηνών. Βρέθηκε ότι το μέσο επίπεδο αυτών των ευεργετικών ουσιών στο αίμα ήταν σημαντικά μειωμένο σε μωρά καπνιστριών, αλλά ήταν πιο ανεβασμένο σε μωρά καπνιστριών που θήλαζαν. Οι ερευνητές συμπέραναν ότι η έκθεση στον καπνό ελαττώνει σημαντικά τα επίπεδα αντιοξειδωτικών ουσιών στο αίμα των βρεφών, όμως ο μητρικός θηλασμός μπορεί να βοηθήσει αυτά τα μωρά προλαμβάνοντας τη μεγάλη πτώση σε αυτές τις τιμές.

Ερευνητές από την Αγγλία παρακολούθησαν για δέκα χρόνια μια ομάδα 1500 περίπου παιδιών. Ανακάλυψαν ότι τα παιδιά που είχαν από νωρίς επαναλαμβανόμενες λοιμώξεις του κατώτερου αναπνευστικού ήταν πιο πιθανό να αναπτύξουν άσθμα στην σχολική ηλικία. Θηλασμός τους για παραπάνω από τρεις μήνες μείωνε τον κίνδυνο εμφάνισης άσθματος αργότερα. Επιπλέον, παιδιά που κατά την εγκυμοσύνη είχαν εκτεθεί στο κάπνισμα της μητέρας τους κι έπειτα θήλαζαν παρουσίαζαν λιγότερο συχνά άσθμα, σε σύγκριση με εκείνα που εκτέθηκαν στο καπνό και δε θήλασαν. Οι επιστήμονες συμπέραναν ότι ένα μεγάλο ποσοστό των περιπτώσεων άσθματος κατά την παιδική ηλικία μπορούν να αποφευχθούν εάν προωθούνταν ο μητρικός θηλασμός, προλαμβάνονταν το κάπνισμα στην εγκυμοσύνη και αποφεύγονταν οι επαναλαμβανόμενες λοιμώξεις αναπνευστικού κατά τα πρώτα χρόνια της ζωής.

Θα πει κανείς: «Μα καλά, δεν περνάει η νικοτίνη στο μητρικό γάλα;» Η νικοτίνη ανιχνεύεται στο μητρικό γάλα φτάνοντας στην υψηλότερή της συγκέντρωση μισή ώρα μετά το κάπνισμα. Έρευνες δείχνουν ότι σε λήψη έως πέντε τσιγάρων την ημέρα, η νικοτίνη που ανευρίσκεται στο μητρικό γάλα παραμένει σε αμελητέες ποσότητες. Με παραπάνω από πέντε τσιγάρα την ημέρα, όσο περισσότερα κάνει η μητέρα, τόσο μεγαλύτερη η παρουσία της ουσίας στο μητρικό γάλα. Ακόμα όμως και σε βαριά καπνίστρια, τα οφέλη από τη συνέχιση του θηλασμού υπερτερούν των όποιων κινδύνων από την παρουσία νικοτίνης στο μητρικό γάλα.
Οι περισσότερες από τις υπόλοιπες ουσίες που περιέχονται στον καπνό αποδομούνται σε μεγάλο βαθμό στο έντερο του παιδιού και δεν φτάνουν στο αίμα του. Αντίθετα, οι βλαπτικές ουσίες του καπνού – που είναι πολλές, όχι μόνο η νικοτίνη – εισπνέονται από το μωρό της καπνίστριας – ανεξάρτητα δηλαδή θηλασμού του ή όχι – και φτάνουν στο αίμα του μέσα από το παθητικό κάπνισμα. (Στέλιος Παπαβέντσης, παιδίατρος και σύμβουλος θηλασμού)

ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΜΗΤΡΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ
Με την επάνοδο του μητρικού θηλασμού σε όλες τις χώρες του σύγχρονου κόσμου, φυσικό ήταν να απασχολήσει του ερευνητές και το παθητικό κάπνισμα του βρέφους που θηλάζει.5 Η νικοτίνη απεκκρίνεται στο μητρικό γάλα σε τριπλάσιες ποσότητες απ΄ ό,τι στο πλάσμα και είναι ανάλογη με τα τσιγάρα που καπνίζουν οι θηλάζουσες, αν και επηρεάζεται από περιβαλλοντικούς παράγοντες και τις καπνιστικές συνήθειες της μητέρας. Η μεγαλύτερη απέκκριση στο γάλα γίνεται στις δύο πρώτες ώρες μετά το κάπνισμα. Πρακτικά, μετά την παρέλευση 2,5 ωρών από το κάπνισμα, η νικοτίνη έχει υποτετραπλασιασθεί και ο θηλασμός μπορεί να θεωρείται ασφαλής. Τα θηλάζοντα βρέφη μητέρων που καπνίζουν περισσότερο από 10 τσιγάρα την ημέρα, παρουσιάζουν κωλικούς, εμετούς, ταχυκαρδία, αδυναμία, ευαισθησία σε λοιμώξεις, ενώ όταν οι μητέρες καπνίζουν περισσότερα από 20 τσιγάρα/ημέρα, η συμπτωματολογία είναι έντονη, παρατηρείται, δε, σημαντική μείωση στην παραγωγή μητρικού γάλακτος. Επομένως, η μητέρα που θηλάζει πρέπει να διακόψει το κάπνισμα, ή τουλάχιστον να το ελαττώσει κάτω από 10 τσιγάρα την ημέρα. Αν επιμένει να καπνίζει, να καπνίζει σε χρόνους μακριά από το θηλασμό, π.χ. πριν από το βραδινό ύπνο του βρέφους, ώστε μέχρι το επόμενο γεύμα η νικοτίνη να έχει μεταβολισθεί. (Τσουμάκας, τριανταφυλλίδου, παιδίατροι, πηγή http://www.iatrikionline.gr/Deltio_51d/03.htm)

Γιατί να θηλάσω;
Ακόμη κι αν είστε μια φανατική καπνίστρια, προσπαθήστε να θηλάσετε το μωρό σας. Εσείς και το μωρό θα έχετε πολλά πλεονεκτήματα, μερικά από τα οποία σημειώνονται πιο κάτω:

Οι ορμόνες, που παράγονται στο σώμα σας κατά τη διάρκεια του θηλασμού, θα σας κάνουν να χαλαρώνετε τόσο, ώστε ίσως να μπορέσετε να μετριάσετε ή και να διακόψετε το κάπνισμα χωρίς καμιά ιδιαίτερη προσπάθεια.
Εάν δεν μπορείτε να περιορίσετε εντελώς το κάπνισμα, είναι προτιμότερο να θηλάζετε το μωρό σας. Θηλάζοντας, θα δεχθεί τουλάχιστον τα υπόλοιπα αναντικατάστατα στοιχεία από το γάλα σας και θα έχει καλύτερη υγεία. Αυτό σας ενδιαφέρει ιδιαίτερα γιατί ως παθητικός καπνιστής από τα γεννοφάσκια του, μπορεί να παρουσιάσει προβλήματα από το κατώτερο αναπνευστικό, αλλεργίες και μεγάλη ευαισθησία στις λοιμώξεις.
Εσείς η ίδια θα έχετε καλύτερη υγεία.
Θα έχετε πιο ισχυρό ψυχικό δεσμό με το μωρό σας.
Θα αποφύγετε το έξοδο και τη φασαρία του να ετοιμάζετε ξένο γάλα.
Θα είστε περήφανη που τα καταφέρατε.
Εάν δε θηλάσετε, δυστυχώς θα παραμένει εκτεθειμένο στον καπνό που αναπνέει.
Επιπλέον, θα εκτίθεται στους κινδύνους που συνεπάγεται η τεχνητή διατροφή.


Οδηγίες χρήσης
Εάν αποφασίσατε να συνεχίσετε να καπνίζετε τώρα που γεννήσατε ή αν κάνατε πολλή υπομονή και δεν καπνίζατε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αλλά τώρα ενδώσατε, ακολουθήστε τις παρακάτω οδηγίες:

Καπνίστε αμέσως μετά το θηλασμό, ώστε να απομακρυνθούν όσο περισσότερο γίνεται οι τοξικές ουσίες από το γάλα σας, ώσπου να ξαναθηλάσετε.
Καπνίστε στο μπαλκόνι με μαζεμένα μαλλιά. Αμέσως μετά πλύνετε τα χέρια σας και κατά προτίμηση και τα δόντια σας.
Πίνετε άφθονο νερό (τέσσερα λίτρα το 24ωρο), για να αποβάλετε τις τοξικές ουσίες με τα ούρα σας.

(Άννα Πατσούρου, παιδίατρος και σύμβουλος θηλασμού. Είναι η συνέχεια του αποσπασματς που παρέθεσε πριν η Γεωργία).

Εδώ απαντα αιματολόγος http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/05/blog-post_04.html

Και στα Αγγλικά
http://www.kellymom.com/health/lifestyle/smoking.html
http://www.cdc.gov/breastfeeding/faq/

Συγγνώμη για το μεγάλο post


71Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 3 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Παρ Ιαν 20, 2012 5:26 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Rinoula έγραψε:Λοιπόν, θα σας παραθέσω μερικές σελίδες για να δείτε και κάτι άλλο. Σκοπός δεν είναι να καπνίζει μια μαμά που θηλάζει 1 πακέτο τη μέρα, αλλά να στηρίξω την άποψη ότι τελικά δεν είναι έγκλημα να κάνει κανένα τσιγάρο πού και πού.

Η μητέρα που καπνίζει είναι καλύτερα να μη θηλάζει.
Μύθος! Η μητέρα που δεν μπορεί να σταματήσει το κάπνισμα πρέπει να θηλάζει. Έχει αποδειχθεί ότι ο θηλασμός μειώνει τις αρνητικές επιδράσεις του καπνού του τσιγάρου, όπως για παράδειγμα στους πνεύμονες του μωρού. Ο θηλασμός προσφέρει σπουδαία πλεονεκτήματα στην υγεία του μωρού και της μητέρας. Θα ήταν καλύτερα αν η μητέρα δεν κάπνιζε, αλλά αν δεν μπορεί να σταματήσει ή να το περιορίσει, τότε είναι καλύτερο να καπνίζει και να θηλάζει παρά να καπνίζει και να δίνει τυποποιημένο γάλα.

Είναι σημαντικό να αναφέρουμε ότι το κάπνισμα απαγορεύεται σε οποιονδήποτε χώρο του σπιτιού, ανεξάρτητα από το αν η μητέρα θηλάζει ή όχι. Η απαγόρευση αυτή ισχύει αυστηρά για τουλάχιστον τα 3 πρώτα χρόνια της ζωής του παιδιού.
Το κάπνισμα επιτρέπεται μόνο στο μπαλκόνι.
Υπολείμματα καπνού μένουν στα μαλλιά και στα ρούχα της μητέρας και το μωρό εκτίθεται σε αυτά. Αν το μωρό τρέφεται με τυποποιημένο γάλα, δεν έχει καμία προστασία έναντι αυτής της έκθεσης, αν όμως θηλάζει προστατεύεται και απαλύνονται οι αρνητικές επιδράσεις του καπνού. (Αγλαία Παπαδήμα, σύμβουλος θηλασμού)




Παρά τις συστάσεις των γιατρών πολλές γυναίκες εξακολουθούν να καπνίζουν στη διάρκεια της εγκυμοσύνης τους. Τι συμβαίνει με το σημαντικό ποσοστό καπνιστριών γυναικών που φέρνουν ένα μωρό στον κόσμο; Μπορούν να θηλάσουν ή απαγορεύεται;

Όλοι μας γνωρίζουμε πλέον τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος σε παιδιά και ενήλικες. Παρόλα αυτά, πρόσφατη ανασκόπηση μελετών για την συχνότητα του καπνίσματος στην Ελλάδα έδειξε ότι κατέχουμε μία από τις πρώτες θέσεις στην Ευρώπη, με ποσοστά ανδρών καπνιστών σε μεγάλα αστικά κέντρα στο 51% και γυναικών στο 39%.

Η επιστήμη μας λέει ότι το κάπνισμα της λεχώνας δεν είναι αντένδειξη για το θηλασμό του παιδιού της. Σύμφωνα με την Αμερικανική Παιδιατρική Ακαδημία, «το κάπνισμα της μητέρας δεν αποτελεί αντένδειξη για την έναρξη ή την συνέχιση του θηλασμού, αλλά οι επαγγελματίες υγείας θα πρέπει να συμβουλεύουν τις καπνίστριες μητέρες να αποφεύγουν το κάπνισμα στο σπίτι και να κάνουν κάθε προσπάθεια για να το κόψουν όσο πιο γρήγορα γίνεται».
Στην πραγματικότητα το δίλημμα «κάπνισμα ή θηλασμός» δεν υπάρχει. Το τσιγάρο έχει βλαβερή επίδραση στο μωρό, είτε αυτό θηλάζει είτε όχι. Το παθητικό κάπνισμα από τη μητέρα ή τον πατέρα είναι παράγοντας κινδύνου για την υγεία του παιδιού. Από την άλλη μεριά ο θηλασμός είναι ένας δυνατός προστατευτικός παράγοντας για την υγεία του παιδιού. Και αντίστροφα, ο μη θηλασμός του, η διατροφή του με ξένο γάλα με μπιμπερό, αποτελεί πρόσθετο παράγοντα κινδύνου που αυξάνει την πιθανότητα εκδήλωσης πολλών σωματικών και ψυχικών προβλημάτων.

Για να το πούμε διαφορετικά, ένα μωρό που θηλάζει μητέρα μη καπνίστρια προστατεύεται μέσα από δύο πράγματα, το θηλασμό και την εισπνοή καθαρού αέρα. Ένα δεύτερο μωρό που πίνει μπιμπερό ξένου γάλακτος από μητέρα καπνίστρια κινδυνεύει από δύο πράγματα, από το μη θηλασμό του και από το παθητικό κάπνισμα. Τέλος ένα τρίτο μωρό που θηλάζει μητέρα καπνίστρια κινδυνεύει από ένα πράγμα, το κάπνισμα, ενώ ταυτόχρονα προστατεύεται από ένα άλλο, το θηλασμό, έτσι που τελικά κινδυνεύει λιγότερο σε σύγκριση με το δεύτερο μωρό. Το κάπνισμα πειράζει ακόμα περισσότερο το μωρό που δεν απολαμβάνει την σημαντική προστασία στην υγεία του μέσα από το μητρικό θηλασμό. Τα οφέλη του θηλασμού είναι τόσα πολλά και ανεκτίμητα που δε μπορούν να ξεπεραστούν από την επιβάρυνση του μητρικού γάλακτος με ουσίες του τσιγάρου. Ο μη θηλασμός για ένα μωρό καπνίστριας είναι ένας επιπλέον επιβαρυντικός παράγοντας για την υγεία του. Στερείται των ζωντανών ανοσοποιητικών κυττάρων, των ενζύμων, των ορμονών και των αυξητικών παραγόντων που περιέχονται σε αφθονία στο μητρικό γάλα και που το θωρακίζουν ενάντια σε επιβλαβείς περιβαλλοντικούς παράγοντες όπως ο καπνός.

Το παθητικό κάπνισμα σε μωρό που είτε θηλάζει είτε όχι, είτε εκτίθεται στον καπνό της μητέρας είτε του πατέρα, αυξάνει την πιθανότητα το παιδί να πάθει συχνότερες ωτίτιδες και αναπνευστικές λοιμώξεις. Μεγαλώνει τον κίνδυνο για αλλεργική ευαισθητοποίηση του παιδιού, με συνέπεια επεισόδια βρογχόσπασμου και απώτερα άσθμα. Εισπνοή καπνού σε μεγάλες δόσεις προκαλεί στο παιδί νευρικότητα, ενοχοποιείται στο Σύνδρομο ελλειματικής προσοχής και υπερκινητικότητας, ενώ αυξάνει τον κίνδυνο για Σύνδρομο αιφνίδιου βρεφικού θανάτου. Συνδέεται σε βάθος χρόνου με εμφάνιση καρκίνου.

Όλα τα παραπάνω τα αντιμάχεται ο θηλασμός, τόσο περισσότερο όσο πιο αποκλειστικός και μακροχρόνιος είναι. Ο μητρικός θηλασμός είναι προστατευτικός παράγοντας ενάντια σε ωτίτιδες, λοιμώξεις, αλλεργίες, άσθμα, σύνδρομο βρεφικού θανάτου και καρκίνους της παιδικής ηλικίας. Προστατεύει επιπλέον μια καπνίστρια μητέρα από τον κίνδυνο εμφάνισης καρκίνου του μαστού και ωοθηκών. Επομένως η μητέρα που δε μπορεί να κόψει το κάπνισμα καλό θα ήταν να θηλάζει, ώστε να αυξήσει την προστασία τη δική της και του παιδιού της από ορισμένες βλαβερές συνέπειες από την έκθεση στον καπνό.

Μία μελέτη από την Τουρκία, δημοσιευμένη το 2009, θέλησε να εξετάσει την επίδραση του παθητικού καπνίσματος στην ανάπτυξη και την συχνότητα λοιμώξεων των βρεφών, και να διευκρινίσει κατά πόσο ο θηλασμός δρα προστατευτικά ενάντια στις βλαβερές συνέπειες του καπνού. Μελετήθηκαν 254 μωρά ηλικίας 6-7 μηνών. Βρήκαν ότι τα μωρά καπνιστριών μητέρων είχαν 9 φορές περισσότερες αναπνευστικές λοιμώξεις. Εκείνα καπνιστριών που θήλαζαν είχαν μόνο 3 φορές περισσότερες λοιμώξεις. Τα βρέφη καπνιστριών που δε θήλαζαν είχαν 15 φορές περισσότερες λοιμώξεις, ενώ όσα δε θήλαζαν και είχαν και πατέρα καπνιστή κινδύνευαν 40 φορές περισσότερο. Τα μωρά που είχαν μητέρα καπνίστρια κινδύνευαν 9 φορές περισσότερο από ωτίτιδα, ενώ ο θηλασμός τους κατέβαζε τον κίνδυνο από το 9 στο 5. Οι επιστήμονες συμπέραναν ότι το κάπνισμα των γονιών έχει αρνητικές συνέπειες στην ανάπτυξη των βρεφών, ενώ οδηγεί στην εμφάνιση ωτίτιδας και αναπνευστικών λοιμώξεων. Ο θηλασμός ενίσχυσε την ανάπτυξη των βρεφών που εκτίθονταν στο παθητικό κάπνισμα και τα προστάτευσε από λοιμώξεις. Σύμφωνα με τους συγγραφείς, το κάπνισμα δε θα έπρεπε να επιτρέπεται σε σπίτι με μωρά. Εάν αυτό είναι αδύνατο, ο θηλασμός των βρεφών θα έπρεπε να ενθαρρύνεται, ώστε να μετριαστούν οι κίνδυνοι στην υγεία τους από το παθητικό κάπνισμα.

Οι αντιοξειδωτικές ουσίες (όπως οι βιταμίνες Α, Ε, C) δρουν προστατευτικά στον ανθρώπινο οργανισμό, μετριάζοντας τις αρνητικές συνέπειες από τις τοξικές ουσίες του καπνού. Σε μια επιστημονική μελέτη που δημοσιεύθηκε το 2009 εξετάστηκαν τα επίπεδα αντιοξειδωτικών ουσιών στο αίμα σε βρέφη 6 μηνών. Βρέθηκε ότι το μέσο επίπεδο αυτών των ευεργετικών ουσιών στο αίμα ήταν σημαντικά μειωμένο σε μωρά καπνιστριών, αλλά ήταν πιο ανεβασμένο σε μωρά καπνιστριών που θήλαζαν. Οι ερευνητές συμπέραναν ότι η έκθεση στον καπνό ελαττώνει σημαντικά τα επίπεδα αντιοξειδωτικών ουσιών στο αίμα των βρεφών, όμως ο μητρικός θηλασμός μπορεί να βοηθήσει αυτά τα μωρά προλαμβάνοντας τη μεγάλη πτώση σε αυτές τις τιμές.

Ερευνητές από την Αγγλία παρακολούθησαν για δέκα χρόνια μια ομάδα 1500 περίπου παιδιών. Ανακάλυψαν ότι τα παιδιά που είχαν από νωρίς επαναλαμβανόμενες λοιμώξεις του κατώτερου αναπνευστικού ήταν πιο πιθανό να αναπτύξουν άσθμα στην σχολική ηλικία. Θηλασμός τους για παραπάνω από τρεις μήνες μείωνε τον κίνδυνο εμφάνισης άσθματος αργότερα. Επιπλέον, παιδιά που κατά την εγκυμοσύνη είχαν εκτεθεί στο κάπνισμα της μητέρας τους κι έπειτα θήλαζαν παρουσίαζαν λιγότερο συχνά άσθμα, σε σύγκριση με εκείνα που εκτέθηκαν στο καπνό και δε θήλασαν. Οι επιστήμονες συμπέραναν ότι ένα μεγάλο ποσοστό των περιπτώσεων άσθματος κατά την παιδική ηλικία μπορούν να αποφευχθούν εάν προωθούνταν ο μητρικός θηλασμός, προλαμβάνονταν το κάπνισμα στην εγκυμοσύνη και αποφεύγονταν οι επαναλαμβανόμενες λοιμώξεις αναπνευστικού κατά τα πρώτα χρόνια της ζωής.

Θα πει κανείς: «Μα καλά, δεν περνάει η νικοτίνη στο μητρικό γάλα;» Η νικοτίνη ανιχνεύεται στο μητρικό γάλα φτάνοντας στην υψηλότερή της συγκέντρωση μισή ώρα μετά το κάπνισμα. Έρευνες δείχνουν ότι σε λήψη έως πέντε τσιγάρων την ημέρα, η νικοτίνη που ανευρίσκεται στο μητρικό γάλα παραμένει σε αμελητέες ποσότητες. Με παραπάνω από πέντε τσιγάρα την ημέρα, όσο περισσότερα κάνει η μητέρα, τόσο μεγαλύτερη η παρουσία της ουσίας στο μητρικό γάλα. Ακόμα όμως και σε βαριά καπνίστρια, τα οφέλη από τη συνέχιση του θηλασμού υπερτερούν των όποιων κινδύνων από την παρουσία νικοτίνης στο μητρικό γάλα.
Οι περισσότερες από τις υπόλοιπες ουσίες που περιέχονται στον καπνό αποδομούνται σε μεγάλο βαθμό στο έντερο του παιδιού και δεν φτάνουν στο αίμα του. Αντίθετα, οι βλαπτικές ουσίες του καπνού – που είναι πολλές, όχι μόνο η νικοτίνη – εισπνέονται από το μωρό της καπνίστριας – ανεξάρτητα δηλαδή θηλασμού του ή όχι – και φτάνουν στο αίμα του μέσα από το παθητικό κάπνισμα. (Στέλιος Παπαβέντσης, παιδίατρος και σύμβουλος θηλασμού)

ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΜΗΤΡΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ
Με την επάνοδο του μητρικού θηλασμού σε όλες τις χώρες του σύγχρονου κόσμου, φυσικό ήταν να απασχολήσει του ερευνητές και το παθητικό κάπνισμα του βρέφους που θηλάζει.5 Η νικοτίνη απεκκρίνεται στο μητρικό γάλα σε τριπλάσιες ποσότητες απ΄ ό,τι στο πλάσμα και είναι ανάλογη με τα τσιγάρα που καπνίζουν οι θηλάζουσες, αν και επηρεάζεται από περιβαλλοντικούς παράγοντες και τις καπνιστικές συνήθειες της μητέρας. Η μεγαλύτερη απέκκριση στο γάλα γίνεται στις δύο πρώτες ώρες μετά το κάπνισμα. Πρακτικά, μετά την παρέλευση 2,5 ωρών από το κάπνισμα, η νικοτίνη έχει υποτετραπλασιασθεί και ο θηλασμός μπορεί να θεωρείται ασφαλής. Τα θηλάζοντα βρέφη μητέρων που καπνίζουν περισσότερο από 10 τσιγάρα την ημέρα, παρουσιάζουν κωλικούς, εμετούς, ταχυκαρδία, αδυναμία, ευαισθησία σε λοιμώξεις, ενώ όταν οι μητέρες καπνίζουν περισσότερα από 20 τσιγάρα/ημέρα, η συμπτωματολογία είναι έντονη, παρατηρείται, δε, σημαντική μείωση στην παραγωγή μητρικού γάλακτος. Επομένως, η μητέρα που θηλάζει πρέπει να διακόψει το κάπνισμα, ή τουλάχιστον να το ελαττώσει κάτω από 10 τσιγάρα την ημέρα. Αν επιμένει να καπνίζει, να καπνίζει σε χρόνους μακριά από το θηλασμό, π.χ. πριν από το βραδινό ύπνο του βρέφους, ώστε μέχρι το επόμενο γεύμα η νικοτίνη να έχει μεταβολισθεί. (Τσουμάκας, τριανταφυλλίδου, παιδίατροι, πηγή http://www.iatrikionline.gr/Deltio_51d/03.htm)

Γιατί να θηλάσω;
Ακόμη κι αν είστε μια φανατική καπνίστρια, προσπαθήστε να θηλάσετε το μωρό σας. Εσείς και το μωρό θα έχετε πολλά πλεονεκτήματα, μερικά από τα οποία σημειώνονται πιο κάτω:

Οι ορμόνες, που παράγονται στο σώμα σας κατά τη διάρκεια του θηλασμού, θα σας κάνουν να χαλαρώνετε τόσο, ώστε ίσως να μπορέσετε να μετριάσετε ή και να διακόψετε το κάπνισμα χωρίς καμιά ιδιαίτερη προσπάθεια.
Εάν δεν μπορείτε να περιορίσετε εντελώς το κάπνισμα, είναι προτιμότερο να θηλάζετε το μωρό σας. Θηλάζοντας, θα δεχθεί τουλάχιστον τα υπόλοιπα αναντικατάστατα στοιχεία από το γάλα σας και θα έχει καλύτερη υγεία. Αυτό σας ενδιαφέρει ιδιαίτερα γιατί ως παθητικός καπνιστής από τα γεννοφάσκια του, μπορεί να παρουσιάσει προβλήματα από το κατώτερο αναπνευστικό, αλλεργίες και μεγάλη ευαισθησία στις λοιμώξεις.
Εσείς η ίδια θα έχετε καλύτερη υγεία.
Θα έχετε πιο ισχυρό ψυχικό δεσμό με το μωρό σας.
Θα αποφύγετε το έξοδο και τη φασαρία του να ετοιμάζετε ξένο γάλα.
Θα είστε περήφανη που τα καταφέρατε.
Εάν δε θηλάσετε, δυστυχώς θα παραμένει εκτεθειμένο στον καπνό που αναπνέει.
Επιπλέον, θα εκτίθεται στους κινδύνους που συνεπάγεται η τεχνητή διατροφή.


Οδηγίες χρήσης
Εάν αποφασίσατε να συνεχίσετε να καπνίζετε τώρα που γεννήσατε ή αν κάνατε πολλή υπομονή και δεν καπνίζατε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αλλά τώρα ενδώσατε, ακολουθήστε τις παρακάτω οδηγίες:

Καπνίστε αμέσως μετά το θηλασμό, ώστε να απομακρυνθούν όσο περισσότερο γίνεται οι τοξικές ουσίες από το γάλα σας, ώσπου να ξαναθηλάσετε.
Καπνίστε στο μπαλκόνι με μαζεμένα μαλλιά. Αμέσως μετά πλύνετε τα χέρια σας και κατά προτίμηση και τα δόντια σας.
Πίνετε άφθονο νερό (τέσσερα λίτρα το 24ωρο), για να αποβάλετε τις τοξικές ουσίες με τα ούρα σας.

(Άννα Πατσούρου, παιδίατρος και σύμβουλος θηλασμού. Είναι η συνέχεια του αποσπασματς που παρέθεσε πριν η Γεωργία).

Εδώ απαντα αιματολόγος http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/05/blog-post_04.html

Και στα Αγγλικά
http://www.kellymom.com/health/lifestyle/smoking.html
http://www.cdc.gov/breastfeeding/faq/

Συγγνώμη για το μεγάλο post



Σωστα αυτα που γραφεις rinoula, τα εψαχνα γιατι ειμαι καπνιστρια.Εκοψα το τσιγαρο στις εγκυμοσυνες μου,κ κανω 2-3 αν προλαβω απο τοτε που η μικρη εγινε 8 μηνων και αραιωσαν οι θηλασμοι. Ρωτησα και τον γυναικολογο μου και την παιδιατρο και τους παρεθεσα οτι στοιχεια ειχα βρει απο την Αμερικανικη Παιδιατρικη και οι δυο μου ειπαν αν μπορω να μην καπνισω ακομα καλυτερα αλλα αν θελω να κανω 2 τσιγαρα την μερα καποια ωρα πριν τον θηλασμο.

72Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 3 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Παρ Ιαν 20, 2012 5:32 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσια ,εσεις που καπνιζετε στην εγκυμοσυνη, μια φιλικη συμβουλη, σταματηστε το ή μειωστε το (σαν καπνιστρια καταλαβαινω οτι το "κανω 3 τσιγαρα" στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν ειναι αληθεια ), μην αφηνετε τις ενοχες να σας μπερδευουν,μπαινετε σε φαυλο κυκλο,παρτε μια αποφαση και κοψτε το το ρημαδι, δεν θα σας παρει πολλες μερες,οι ενοχες και οι τυψεις δεν βοηθουν.Πατε παρακατω Smile και με το καλο να ερθουν τα μωρα σας. Very Happy

73Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 3 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Παρ Ιαν 20, 2012 6:31 am

SPINAKOS7

SPINAKOS7
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Βρε κορίτσια υποτίθεται ότι το τσιγάρο θα το έχουμε κόψει πριν γεννήσουμε έτσι δεν είναι? ο θηλασμός που κολάει? εγώ πάντως απο την Τετάρτη μέχρι σήμερα έχω καπνίσει 5 τσιγάρα.

74Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 3 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Παρ Ιαν 20, 2012 6:34 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Rinoula πολύ καλή ανάρτηση, ευχαριστούμε για τις πληροφορίες Very Happy Very Happy

75Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 3 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Παρ Ιαν 20, 2012 7:08 am

γεωργία02/07/10

γεωργία02/07/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Rinoula συμφωνώ απόλυτα με ότι έγραψες,είναι ξεκάθαρο ότι το γάλα μιας μανούλας που καπνίζει ως 5 τσιγάρα είναι καλύτερο από το ξένο. Απλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, το κάπνισμα σίγουρα είναι πιο εύκολο, όταν γίνεται στους μήνες που το μωρό πίνει γάλα πρωι βράδυ, αλλά τι γίνεται στην αρχή, οι οδηγίες λένε ότι απαγορεύεται ο θηλασμός τουλάχιστον μισή ώρα (άλλοι λένε για μια ώρα) μετά το τσιγάρο. Αν το νεογέννητο ξυπνήσει και πεινάει τι κάνεις??? εγώ όπως και πολλές κοπέλες (όπως διάβασα σε άλλο θέμα), δεν είχαν ωράριο στο θηλάσμό, ούτε ρολόι, τι θα κάνουν σε αυτή την περίπτωση??? θα περιμένουν με τορολόι στο χέρι?? εσείς που καπνίζατε τι κάνατε??? Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις