Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
108 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 108 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 6]

76Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 4 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Παρ Ιαν 20, 2012 7:28 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γεωργία02/07/10 έγραψε:Rinoula συμφωνώ απόλυτα με ότι έγραψες,είναι ξεκάθαρο ότι το γάλα μιας μανούλας που καπνίζει ως 5 τσιγάρα είναι καλύτερο από το ξένο. Απλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, το κάπνισμα σίγουρα είναι πιο εύκολο, όταν γίνεται στους μήνες που το μωρό πίνει γάλα πρωι βράδυ, αλλά τι γίνεται στην αρχή, οι οδηγίες λένε ότι απαγορεύεται ο θηλασμός τουλάχιστον μισή ώρα (άλλοι λένε για μια ώρα) μετά το τσιγάρο. Αν το νεογέννητο ξυπνήσει και πεινάει τι κάνεις??? εγώ όπως και πολλές κοπέλες (όπως διάβασα σε άλλο θέμα), δεν είχαν ωράριο στο θηλάσμό, ούτε ρολόι, τι θα κάνουν σε αυτή την περίπτωση??? θα περιμένουν με τορολόι στο χέρι?? εσείς που καπνίζατε τι κάνατε??? Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

Να σου πω την αλήθεια, δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να γίνει αυτό και ταυτόχρονα, θηλάζει δε θλάζει ένα μωρό, πώς μπορείς, τόσο συχνά που το παίρνεις αγκαλίτσα, να μην του μυρίζεις κάθόλου...
Μάλλον αυτά τα σπορ είναι για μαμάδες με πιο μεγάλα μωράκια.

77Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 4 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Παρ Ιαν 20, 2012 11:01 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
SPINAKOS7 έγραψε:Βρε κορίτσια υποτίθεται ότι το τσιγάρο θα το έχουμε κόψει πριν γεννήσουμε έτσι δεν είναι? ο θηλασμός που κολάει? εγώ πάντως απο την Τετάρτη μέχρι σήμερα έχω καπνίσει 5 τσιγάρα.


Μεγαλη εξαρτηση...δεν σε ξεχναει ευκολα. Απο το 2008 που εμεινα εγκυος πρωτη φορα κ το εκοψα πώς βρισκομαι στο 2012 να το επιθυμω ακομα? Μια θεια μου που το εχει κοψει εδω και 20 χρονια οταν βρισκεται κοντα σε καπνιστη και μυριζει τον καπνο θελει να αναψει τσιγαρο. Δεν το κανει μεν,αλλα ακομα εχει την επιθυμια.

Οπως και αν εχει οταν γεννηθει το μωρο ειτε θηλασει μια μαμα ειτε οχι αν καπνιζει πρεπει να καπνιζει στο μπαλκονι.Σε αυτο συμφωνουν ΟΛΟΙ οι γιατροι. (Τους πετυχαμε μια φορα να συμφωνουν ολοι σε κατι ρε παιδι μου...)

78Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 4 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Σαβ Ιαν 21, 2012 3:29 am

Myro


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω δεν μπορω να καταλαβω ακομα πως οι μελλουσες μαμαδες ενω ξερουν το ποσο κακο προκαλει το τσιγαρο ακομα αναρωτιουνται μεχρι ποσα μπορουν να κανουν ωστε να προκαλεσουν το μικροτερο κακο στο εμβρυακι...η δικαιολογια οτι, ειναι εξαρτηση, νομιζω ειναι πολυ λιγη μπροστα στην υγεια ενος μωρου που βρισκετε στην κοιλιτσα...

https://www.facebook.com/myrodeve

79Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 4 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Σαβ Ιαν 21, 2012 3:31 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
Οπως και αν εχει οταν γεννηθει το μωρο ειτε θηλασει μια μαμα ειτε οχι αν καπνιζει πρεπει να καπνιζει στο μπαλκονι.Σε αυτο συμφωνουν ΟΛΟΙ οι γιατροι. (Τους πετυχαμε μια φορα να συμφωνουν ολοι σε κατι ρε παιδι μου...)

Χαχα πες το ψέματα!

80Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 4 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Σαβ Ιαν 21, 2012 3:40 am

SPINAKOS7

SPINAKOS7
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Myro έγραψε:εγω δεν μπορω να καταλαβω ακομα πως οι μελλουσες μαμαδες ενω ξερουν το ποσο κακο προκαλει το τσιγαρο ακομα αναρωτιουνται μεχρι ποσα μπορουν να κανουν ωστε να προκαλεσουν το μικροτερο κακο στο εμβρυακι...η δικαιολογια οτι, ειναι εξαρτηση, νομιζω ειναι πολυ λιγη μπροστα στην υγεια ενος μωρου που βρισκετε στην κοιλιτσα...

Δυστηχώς έχεις δίκιο.
Μακάρι να ξεκόψουμε οριστικά απο αυτόν τον διάολο.

81Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 4 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Σαβ Ιαν 21, 2012 3:45 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Myro έγραψε:εγω δεν μπορω να καταλαβω ακομα πως οι μελλουσες μαμαδες ενω ξερουν το ποσο κακο προκαλει το τσιγαρο ακομα αναρωτιουνται μεχρι ποσα μπορουν να κανουν ωστε να προκαλεσουν το μικροτερο κακο στο εμβρυακι...η δικαιολογια οτι, ειναι εξαρτηση, νομιζω ειναι πολυ λιγη μπροστα στην υγεια ενος μωρου που βρισκετε στην κοιλιτσα...
συμφωνω απολυτα αλλα αυτο ειναι στην κριση του καθενος.βεβαια για μενα ειναι απαραδεκτοι και οι γυναικολογοι που επιτρεπουν καποια τσιγαρα την μερα και ετσι καπνιζουν οι γυναικες με λιγοτερες τυψεις αφου το λεει ο γιατρος!ελεος δηλαδη!

82Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 4 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Σαβ Ιαν 21, 2012 4:05 am

Myro


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
[/quote] συμφωνω απολυτα αλλα αυτο ειναι στην κριση του καθενος.βεβαια για μενα ειναι απαραδεκτοι και οι γυναικολογοι που επιτρεπουν καποια τσιγαρα την μερα και ετσι καπνιζουν οι γυναικες με λιγοτερες τυψεις αφου το λεει ο γιατρος!ελεος δηλαδη![/quote]

οντως ειναι στην κριση του καθενος....
αλλλα οχι μετα να νοιωθουν τυψεις για το κακο που κανουν...ειναι κριμα....
εγω μαλωνω κ με τον αντρα μου συνεχεια για αυτο το θεμα...ξερω ποσο κολλημα ειναι....αλλα εστω για 9μηνες και για κατι τοσο σημαντικο καλα ειναι να το κοψουν οσες καπνιζουν....αντε κοριτσιαααα κ εμεις υποστηριζουμε φουλ απο εδω Very Happy

https://www.facebook.com/myrodeve

83Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 4 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τρι Ιαν 31, 2012 2:32 am

veny


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
koritsia pws ta pate? to kopse kamia entelws?? egw..akoma paleuw..dystyxws

84Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 4 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τρι Ιαν 31, 2012 3:17 am

RANIAASIKIDOY

RANIAASIKIDOY
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΚΟΨΑ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΔΕΝ ΠΕΡΝΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΗΝΕΣ ΦΥΣΙΚΑ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΥ ΑΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΝΑ ΣΤΡΙΦΤΟ.ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΑΡΕΣΕΙ ΟΣΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΜΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΠΝΙΖΩ ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΛΥ ΘΕΛΩ.4 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΣΕ ΔΩΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΣΒΙΝΟΥΝ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΑΦΗΝΩ.ΑΛΛΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΠΑΑΑΑ.... Mad

85Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 4 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τρι Ιαν 31, 2012 3:21 am

joannakuba

joannakuba
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εγώ στις αρχές ήμουν στα 5 την ημέρα....στα 2 πρώτα μου παιδάκια το ειχα κόψει ΜΑΧΑΙΡΙ.....αλλά οχι επειδή ειμαι ΑΞΙΑ...απλά ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΑ...

Σε αυτό με τραβάει πολύ + τα διάφορα προβλήματα εγκυμοσύνης που εχω και είμαι μεσα στο άγχος...απο τα 5 πήγα στα 10 τώρα Crying or Very sad

86Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 4 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τρι Ιαν 31, 2012 10:58 am

nikole20

nikole20
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γεια σας και απο μενα!!!

εγω γενικα δε καπνιζω αλλα εκανα 1 τσιγαρο οταν ημουν λιγες εβδομαδες και δε το ηξερα και ακομα αναρωτιεμαι αν εκανα κακο στην αναπτυξη του μωρου μου!!!φαντασου εσυ θα επρεπε καθε μερα να σε τρωνε οι σκεψεις και οι τυψεις!!!!

Καταρχην του κοβεις την ανασα το οξυγονο,αρα μπορει να σταματησει η καρδουλα του και θα φταις μονο εσυ.
εμποδιζεις την σωστη αναπτυξη του μωρου σου ,του εγκεφαλου και της καρδουλας σε ολα τα οργανα του!!! διαβασε τι ασχημα κανει σε εσενα και εκει θα ανακαλυψεις τι 100πλασιο κακο κανεις στο μωρακι σου,μπορει να του δημιουργησει μεχρι και κρισεις ασθματος οταν με το καλο γεννηθει.


Η νέα μάνα που έχει ένα μωρό στην κοιλιά της και καπνίζει ξεχνά ότι:

το παιδί της δηλητηριάζεται και μπορεί να πεθάνει μέσα της;

η καρδιά του εμβρύου χτυπάει πιο γρήγορα, ανώμαλα;

το παιδί μπορεί να γεννηθεί πρόωρα;

ο δείκτης νοημοσύνης όσο μεγαλώνει το παιδί θα είναι μικρότερος;

87Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 4 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τρι Ιαν 31, 2012 11:03 am

nikole20

nikole20
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μεγάλοι κίνδυνοι για την υγεία του εμβρύου υπάρχουν, αν η μητέρα καπνίζει, καταναλώνει μεγάλες ποσότητες αλκοόλ και ειδικά αν κάνει χρήση ναρκωτικών ουσιών. Το κάπνισμα κατά την εγκυμοσύνη συνδέεται με μειωμένο βάρος του εμβρύου και πρόωρο τοκετό. Η νικοτίνη παράγει χημικές ουσίες οι οποίες περνούν στην εμβρυϊκή κυκλοφορία και περιορίζουν την τροφοδοσία των κυττάρων του παιδιού σε οξυγόνο.
Έχετε πια συνειδητοποιήσει ότι το κάπνισμα κάνει τεράστιο κακό στην υγεία σας, αλλά καπνίζετε ήδη 10 χρόνια. «Μάλλον δεν θα είχε νόημα να σταματήσω τώρα», σκέφτεστε. Κάνετε μεγάλο λάθος.


Πετάξτε αμέσως τα τσιγάρα σας. Τα οφέλη θα αρχίσουν να γίνονται ορατά από τα επόμενα κιόλας λεπτά. Έτσι, ύστερα από...
... 20 λεπτά, η πίεση και ο σφυγμός θα επανέλθουν στα φυσιολογικά επίπεδα.
... 8 ώρες, η παρουσία νικοτίνης και μονοξειδίου του άνθρακα στο σώμα θα μειωθούν στο μισό.
... 24 ώρες, το σώμα θα αρχίσει να «καθαρίζει» από το μονοξείδιο του άνθρακα. Οι πνεύμονες θα αρχίσουν σιγά-σιγά να αποβάλλουν τις βλέννες και τα άλλα υπολείμματα.
... 48 ώρες, θα εξαφανιστεί από τον οργανισμό η νικοτίνη και θ' αρχίσει να βελτιώνεται η γεύση και η όσφρηση.
... 2-12 εβδομάδες, θα έχει βελτιωθεί αισθητά η κυκλοφορία του αίματος.
...3-9 μήνες, η αναπνευστική λειτουργία θα έχει αυξηθεί κατά 10% και θα έχει μειωθεί ο πρωινός βήχας.
...5 χρόνια, ο κίνδυνος για καρδιοπάθειες θα έχει μειωθεί στο μισό.
...10 χρόνια, ο κίνδυνος για καρκίνο των πνευμόνων θα είναι ίδιος με αυτόν κάποιου που δεν έχει καπνίσει ποτέ.

Ο καπνός του τσιγάρου περιέχει πάνω από 4.000 χημικές ουσίες. Οι περισσότεροι άνθρωποι γνωρίζουν γενικά ότι τα τσιγάρα περιέχουν πίσσα (που προκαλεί καρκίνο) και νικοτίνη (που προκαλεί εθισμό). Ελαχιστότατοι έχουν υπόψη τους και κάποιες από τις άλλες ουσίες που περιέχονται στον καπνό των τσιγάρων. Ενδεικτικά, λόγω του περιορισμένου χώρου, ιδού μερικές μόνο από αυτές, ανάμεσα στις χιλιάδες άλλες, που εισπνέει και εισάγει στον οργανισμό του ο καπνιστής με κάθε ρουφηξιά του τσιγάρου του:


ακετόνη (ουσία που υπάρχει και στα καθαριστικά των νυχιών, το γνωστό ασετόν),
αμμωνία (που χρησιμοποιείται στα καθαριστικά πατωμάτων και που προστίθεται στα τσιγάρα για να αυξήσει την απορρόφηση της νικοτίνης),
αρσενικό (το γνωστό δηλητήριο, που χρησιμοποιείται και για τα πνοτικοφάρμακα),
μονοξείδιο του άνθρακα (βασικό συστατικό των καυσαερίων, που δεσμεύει την αιμοσφαιρίνη και στερεί οξυγόνο από τα κύτταρα),
ανιλίνη (βασικό χημικό συστατικό χρωμάτων),
ναφθαλίνη (η γνωστή ουσία που χρησιμοποιούμε για την προστασία των ρούχων από το σκώρο),
κυανιούχες ενώσεις,
προπάνιο,
μεθάνιο,
φορμαλδεύδη (γνωστή καρκινογόνος ουσία),
ραδιενεργά κατάλοιπα (από την μόλυνση των καλλιεργειών),
μυρμηγκικό οξύ,
λευκαντικές ουσίες κ.ο.κ.

Τουλάχιστον 43 από τις χημικές ουσίες που βρίσκονται στον καπνό αποδεδειγμένα έχουν καρκινογόνες ιδιότητες, δηλ. προκαλούν καρκίνο.

88Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 4 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τρι Ιαν 31, 2012 11:05 am

nikole20

nikole20
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ο καρκίνος των πνευμόνων, που είναι η συχνότερη αιτία θανάτων από καρκίνο σε άνδρες και γυναίκες. Η σχέση καπνίσματος και καρκίνου των πνευμόνων είναι απόλυτη. Οι πνεύμονες είναι το όργανο που είναι άμεσα εκτεθειμένο στις καρκινογόνες ουσίες του καπνού.
Οι χρόνιες πνευμονοπάθειες, όπως είναι η χρόνια βρογχίτιδα, το εμφύσημα, το άσθμα. Οι καπνιστές καταστρέφουν σταδιακά την υγεία των πνευμόνων τους. Η πίσσα με όλα τα βλαπτικά συστατικά της κατακάθεται και καλύπτει τους βρόγχους και τις κυψελίδες των πνευμόνων, όπως ο καπνός της σόμπας κολλά στο εσωτερικό της καμινάδας.
Οι παθήσεις των στεφανιαίων αγγείων της καρδιάς, του εγκεφάλου και των αγγείων των άκρων του σώματος. Ο καπνός στενεύει τα τοιχώματα των αγγείων και δυσκολεύει την αιμάτωση των κυττάρων. Είναι η κύρια αιτία πρόκλησης εμφραγμάτων, εγκεφαλικών επεισοδίων και γάγγραινας των άκρων. Ο συνδυασμός καπνίσματος και λήψης αντισυλληπτικών χαπιών αυξάνει σημαντικά τον κίνδυνο να εμφανίσουν οι γυναίκες θρομβώσεις των φλεβών.
Η οστεοπόρωση. Οι καπνίστριες υποφέρουν πιο έντονα από την εξέλιξη της οστεοπόρωσης και τις επιπτώσεις της.
Οι καρκίνοι του στόματος, του οισοφάγου, του παγκρέατος, της ουροδόχου κύστεως κ.λ.π. Εκτός από τον καρκίνο των πνευμόνων, το κάπνισμα ενοχοποιείται για πολλές μορφές καρκίνου, που εμφανίζονται είτε σε θέσεις άμεσα εκτεθειμένες στον καπνό, είτε σε θέσεις που δρούν τα τοξικά προϊόντα του καπνού που απορροφώνται από τους πνεύμονες και κυκλοφορούν στο αίμα.
Προβλήματα γονιμότητας και εγκυμοσύνης. Οι καπνιστές εμφανίζουν συχνότερα προβλήματα σεξουαλικής ικανότητας. Στους καπνιστές το σπέρμα είναι συχνά αδύναμο, ενώ στις καπνίστριες η σύλληψη μπορεί να είναι δυσκολότερη και έχουν συχνά αποβολές.


Πέρα, όμως, από τα προβλήματα υγείας, το κάπνισμα επιδρά αρνητικά στην εμφάνιση και την παρουσία των καπνιστών.


Το δέρμα τους γερνάει πιο γρήγορα. Εμφανίζει νωρίτερα περισσότερες ρυτίδες, ιδίως γύρω από το στόμα και τα μάτια.
Τα νύχια είναι πιο ευαίσθητα και συχνά χρωματίζονται με την κιτρινίλα του τσιγάρου.
Τα δόντια μαυρίζουν γρηγορότερα και χάνουν την στιλπνότητά τους.
Ο καπνιστής μυρίζει "καπνίλα". Και αυτό γίνεται έντονα αισθητό όταν βρίσκεται πολύ κοντά σε άλλους ανθρώπους (στο διπλανό κάθισμα, στο ασανσέρ, στο αυτοκίνητο κ.λ.π.).


[bΌσοι συγκατοικούν και εργάζονται με καπνιστές εμφανίζουν συχνότερα προβλήματα από το αναπνευστικό σύστημα και από την καρδιά τους. Επίσης σ' αυτούς ο κίνδυνος εμφάνισης καρκίνου είναι περισσότερο αυξημένος.
Τα μωρά, που γεννήθηκαν από μητέρες που κάπνιζαν συχνά είναι πρόωρα, έχουν λιγότερο βάρος κατά τη γέννηση, παρουσιάζουν προβλήματα ανάπτυξης των νοητικών λειτουργιών τους και εμφανίζουν μεγαλύτερη περιγεννητική θνησιμότητα. Τα βρέφη που αναπνέουν αέρα μολυσμένο με καπνό κινδυνεύουν περισσότερο από το σύνδρομο του αιφνιδίου βρεφικού θανάτου και έχουν συχνότερα προβλήματα με το αναπνευστικό τους.
Τα παιδιά που ζουν σε χώρους γεμάτους καπνό (με γονείς που καπνίζουν μπροστά τους) είναι πιθανότερο να εμφανίσουν συχνότερα αναπνευστικές λοιμώξεις και κρίσεις άσθματος
.

89Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 4 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τρι Ιαν 31, 2012 11:12 am

nikole20

nikole20
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
6. Έχει βάση ο ισχυρισμός κάποιων γυναικολόγων, ότι 1-2 τσιγάρα ημερησίως κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν κάνουν κακό στο έμβρυο;

Μια τέτοια οδηγία αποτελεί ιατρικό λάθος! Είναι που αυτό στη διεθνή ορολογία αποκαλείται malpractice. Οι συνέπειες ακόμα και του παθητικού καπνίσματος, στην έγκυο και στο έμβρυο είναι σωματικές και ως εκ τούτου θα πρέπει η γυναίκα να διακόπτει το κάπνισμα οριστικά αμέσως με την διάγνωση της κύησης.

Η φυσιολογική ανάπτυξη του εμβρύου παρεμποδίζεται από την χρήση νικοτίνης, η οποία διέρχεται στην πλακούντια κυκλοφορία και μετατρέπει το παιδί σε παθητικό καπνιστή από την εμβρυϊκή περίοδο.

Το όλο θέμα κάπνισμα – γυναίκα – κύηση – έμβρυο είναι τεράστιο και ιδιαίτερα στην χώρα μας, όπου οι ελληνίδες εμφανίζουν παγκόσμια πρωτιά σε ποσοστό καπνίσματος, σκόπιμο είναι να αντιμετωπιστεί με ειδικές στοχευόμενες δράσεις.


ως αντικαπνιστρια (πλεον και επισημα) αποφευγω και χωρους που καπνιζουν και το εχω πει σε ολη την οικογενεια μου πως το μωρο μου δε θα γινει παθητικος καπνιστης και πως δε θελω να του κανω κακο.(κατι ασχετο με το θεμα αλλα σχετικο με την εγκυμοσυνη ...ουτε σε μερη που εχει θορυβο πηγαινω γιατι μετα το μωρο εχει ταχυκαρδιες και αγχος)

ελπιζω οχι απλα να σου εβαλα σκεψεις αλλα να πεις το κοβω μαχαιρι... ολα αυτα που εστειλα ειναι απο σελιδες στο ιντερνετ !!!!
ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΟΥ ΤΣΙΓΑΡΟΥ!!!

90Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 4 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τρι Ιαν 31, 2012 2:23 pm

Astarte

Astarte
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εγώ έκανα ένα πακέτο τη μέρα στάνταρντ, μόλις είδα το τεστ να είναι θετικό έκανα ένα0δυο τσιγάρα γιατί νόμιζα ότι θα πάθω αποπληξία (δεν την περίμενα την εγκυμοσύνη) Laughing και μετά το πακέτο στα σκουπίδια. Τις δυο επόμενες μέρες τα βρήκα λίγο σκούρα και ζητιάνευα τζούρες από τον άντρα. Στη βδομάδα πάνω δεν το είχα πια ανάγκη.
Σε λίγο θα μπω στον πέμπτο και μόνο στη σκέψη του τσιγάρου με πιάνει φρίκη άσχημη! Δεν υπάρχει περίπτωση να το ξανααρχίσω.
Κορίτσια, μια βδομάδα θέλει. Αν σφίξετε τα δόντια μια βδομαδούλα μετά θα το έχετε νικήσει! Και το λέει μια πρώην φανατική καπνίστρια (κάπνιζα από τα 17 και είμαι 32!)

91Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 4 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τετ Φεβ 01, 2012 12:23 am

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Myro έγραψε:εγω δεν μπορω να καταλαβω ακομα πως οι μελλουσες μαμαδες ενω ξερουν το ποσο κακο προκαλει το τσιγαρο ακομα αναρωτιουνται μεχρι ποσα μπορουν να κανουν ωστε να προκαλεσουν το μικροτερο κακο στο εμβρυακι...η δικαιολογια οτι, ειναι εξαρτηση, νομιζω ειναι πολυ λιγη μπροστα στην υγεια ενος μωρου που βρισκετε στην κοιλιτσα...
κι όμως η εξάρτηση είναι η μονη απάντηση. αν μπορούσες με τη λογική να κόψεις τις εξαρτήσεις θα ήμασταν όλοι μια χαρά. κι όπως φαίνεται είανι τόσο δυνατή που μπαίνει πάνω από το παιδί.κι εγώ στην εγκυμοσύνη το κατάλαβα που έψαχνα να δω πόσα τσιγάρα μπορώ να κάνω.μην είμαστε πολύ αυστηρές με τις εγκυούλες, αρκετές τύψεις έχουν.

92Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 4 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τετ Φεβ 01, 2012 12:26 am

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
KRISTI 1 έγραψε:
Myro έγραψε:εγω δεν μπορω να καταλαβω ακομα πως οι μελλουσες μαμαδες ενω ξερουν το ποσο κακο προκαλει το τσιγαρο ακομα αναρωτιουνται μεχρι ποσα μπορουν να κανουν ωστε να προκαλεσουν το μικροτερο κακο στο εμβρυακι...η δικαιολογια οτι, ειναι εξαρτηση, νομιζω ειναι πολυ λιγη μπροστα στην υγεια ενος μωρου που βρισκετε στην κοιλιτσα...
συμφωνω απολυτα αλλα αυτο ειναι στην κριση του καθενος.βεβαια για μενα ειναι απαραδεκτοι και οι γυναικολογοι που επιτρεπουν καποια τσιγαρα την μερα και ετσι καπνιζουν οι γυναικες με λιγοτερες τυψεις αφου το λεει ο γιατρος!ελεος δηλαδη!

οι γυναικολόγοι το λένε γιατί μπορεί να είναι χειρότερη η στέρηση και τα νεύρα από 2 τσιγάρα την ημέρα.δεν λέει κανένας γυναικολόγος κάπνιζε δεν κάνει κακό. σου λένε ότι αν δεν αντέχεις να το κόψεις κα΄νει το πολύ 2 να ηρεμείς. μόνο όσες καπνίζουν μπορούν αν καταλάβουν τι είναι να το κόψεις.

93Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 4 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τετ Φεβ 01, 2012 2:53 am

Myro


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
arkoudaki έγραψε:
Myro έγραψε:εγω δεν μπορω να καταλαβω ακομα πως οι μελλουσες μαμαδες ενω ξερουν το ποσο κακο προκαλει το τσιγαρο ακομα αναρωτιουνται μεχρι ποσα μπορουν να κανουν ωστε να προκαλεσουν το μικροτερο κακο στο εμβρυακι...η δικαιολογια οτι, ειναι εξαρτηση, νομιζω ειναι πολυ λιγη μπροστα στην υγεια ενος μωρου που βρισκετε στην κοιλιτσα...
κι όμως η εξάρτηση είναι η μονη απάντηση. αν μπορούσες με τη λογική να κόψεις τις εξαρτήσεις θα ήμασταν όλοι μια χαρά. κι όπως φαίνεται είανι τόσο δυνατή που μπαίνει πάνω από το παιδί.κι εγώ στην εγκυμοσύνη το κατάλαβα που έψαχνα να δω πόσα τσιγάρα μπορώ να κάνω.μην είμαστε πολύ αυστηρές με τις εγκυούλες, αρκετές τύψεις έχουν.

δεν ηθελα να ειμαι αυστηρη κ προς θεου να στεναχωρησω καμια εγκυουλα Embarassed ....απλα πιστευω οτι η θεληση ενος μωρου μας κανει να θελουμε τοσο πολυ να προστατεψουμε αυτο το εμβρυακι..αλλωστε ξερουμε πολυ καλα οτι οι μανουλες δεν πιστευουμε ποσα πολλα μπορουμε να κανουμε οταν προκειτε για το παιδι μας..κανουμε την υπερβαση σε πολλα πραγματα...

https://www.facebook.com/myrodeve

94Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 4 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τετ Φεβ 15, 2012 2:41 am

marialena


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
geia sou..k egw kapniza paaara poli prin meino egkuos ekana k egw 2 paketa.molis emia egkuos epeidh eixa asximh egkumosini mou vromagane olla emetous piga na dokimaso na kano k tsigaro k den mporousa.m erxotan emetos.pou eimai ston 4 k eimai kapos kalutera den exw kanei na sou po tin alh8eia.alla den 8elw k ollas den mou leipei.

95Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 4 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Τετ Ιουν 27, 2012 5:57 am

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μόνο γιατροί στην Ελλάδα θα έλεγαν σε έγκυο να κανει έστω και 3 τσιγάρα την ημέρα. εγώ κάπνιζα 2 πακέτα την ημερα και μόλις το τεστ βγήκε θετικό το έκοψα μαχαίρι. στον εαυτό μου ας κάνω ότι θέλω το πλασματάκι αυτό δεν φταίει. ναι μου λείπει ναι υποφέρω αλλά έλεος...

96Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 4 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Πεμ Ιουν 28, 2012 2:18 pm

Superb Mommy

Superb Mommy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Γεια σας μανούλες!Συγνώμη που είμαι τόσο απόλυτη, αλλά θεωρώ πως γυναίκα που καπνίζει στην εγκυμοσύνη και τον θηλασμό είναι ανεύθυνη.Το ίδιο και οι γυναικολόγοι που εποτρέπουν έστω και 1 τσιγάρο στην εγκυμοσύνη.Αν ο άντρας σου σκέψου, ήταν σε ένα πλήρως αποστειρωμένο περιβάλλον με πρόβλημα στα πενυμόνια του θα πήγαινες να καπνίσεις έστω και ένα τσιγάρο μπροστά στα μούτρα του;Τι λέμε τώρα;
Και σας μιλάω εγώ που κάπνιζα από τα 15 μέχρι και τα 26 που έμεινα έγκυος!Και δεν έκανα 5 τσιγάρα την ημέρα αλλά 2 καπνούς την ημέρα..120 τσιγάρα δηλαδή!!!
Την ίδια στιγμή που έμαθα ότι είμαι έγκυος την ίδια στιγμή πέταξα καπνούς κια τασάκια.Το κάπνισμα στην εγκυμοσύνη και τον θηλασμό είναι τρομερά εγκλημετικό για εμένα και ανεύθυνο.

Η μητρότητα θέλει θυσίες και από κάπου πρέπει να γίνει η αρχή.Α!Να σημειώσω πως έχω αποθηλάσει εδώ και πολλούς μήνες και τσιγάρο δεν έχω αγγίξει!!!

Τα φιλιά μου.

97Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 4 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Πεμ Ιουν 28, 2012 8:54 pm

Lida R

Lida R
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Maryanastasia έγραψε:Μόνο γιατροί στην Ελλάδα θα έλεγαν σε έγκυο να κανει έστω και 3 τσιγάρα την ημέρα. εγώ κάπνιζα 2 πακέτα την ημερα και μόλις το τεστ βγήκε θετικό το έκοψα μαχαίρι. στον εαυτό μου ας κάνω ότι θέλω το πλασματάκι αυτό δεν φταίει. ναι μου λείπει ναι υποφέρω αλλά έλεος...

Superb Mommy έγραψε:Γεια σας μανούλες!Συγνώμη που είμαι τόσο απόλυτη, αλλά θεωρώ πως γυναίκα που καπνίζει στην εγκυμοσύνη και τον θηλασμό είναι ανεύθυνη.Το ίδιο και οι γυναικολόγοι που εποτρέπουν έστω και 1 τσιγάρο στην εγκυμοσύνη.Αν ο άντρας σου σκέψου, ήταν σε ένα πλήρως αποστειρωμένο περιβάλλον με πρόβλημα στα πενυμόνια του θα πήγαινες να καπνίσεις έστω και ένα τσιγάρο μπροστά στα μούτρα του;Τι λέμε τώρα;
Και σας μιλάω εγώ που κάπνιζα από τα 15 μέχρι και τα 26 που έμεινα έγκυος!Και δεν έκανα 5 τσιγάρα την ημέρα αλλά 2 καπνούς την ημέρα..120 τσιγάρα δηλαδή!!!
Την ίδια στιγμή που έμαθα ότι είμαι έγκυος την ίδια στιγμή πέταξα καπνούς κια τασάκια.Το κάπνισμα στην εγκυμοσύνη και τον θηλασμό είναι τρομερά εγκλημετικό για εμένα και ανεύθυνο.

Η μητρότητα θέλει θυσίες και από κάπου πρέπει να γίνει η αρχή.Α!Να σημειώσω πως έχω αποθηλάσει εδώ και πολλούς μήνες και τσιγάρο δεν έχω αγγίξει!!!

Τα φιλιά μου.



Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect
συμφωνω απολυτα.....κι εγω καπνιζα 11 χρονια...κι ομως κοπηκεα απιστευτα ευκολα!!!!!!ολα ειναι στο κεφαλι μας.....

98Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 4 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Πεμ Ιουν 28, 2012 10:42 pm

demmy29

demmy29
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Τελικά είναι στον άνθρωπο!!! Εγώ κάπνιζα για 10 χρόνια. Μόλις είδα το τεστ, έφυγαν καπνός, χαρτάκια, φιλτράκια για τα σκουπίδια. Από τότε ούτε που το έβαλα στο μυαλό μου. Υπάρχουν πολλές γυναίκες που καπνίζουν στην εγκυμοσύνη, αλλά εγώ σίγουρα δε θα ήθελα να είμαι μια από αυτές. Τώρα όσο για τους γιατρούς που λένε ναι, νομίζω κι εγώ πως κάνουν λάθος άσχετα από την απόφαση της εγκύου. Αλλά ρε κορίτσια όλα μια ιδέα είναι. Εγώ περνάω πολύ καλύτερα με το μπεμπέ μέσα στην κοιλίτσα και χωρίς τσιγάρο! Όλα γίνονται!

99Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 4 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Πεμ Ιουν 28, 2012 11:37 pm

gogo ali

gogo ali
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
οταν εμεινα εγκυος και ρωτησα τον γιατρο μου για το τσιγαρο (που ηταν πολυ ελαστικος γενικα)μου απαντησε

"εσυ αν θελεις να παρεις αερα ανοιγεις το παραθυρο. η κοιλιτσα σου ομως δεν εχει παραθυρο για να παρει αερα το μωρο σου......."

πρεπει να ομολογησω οτι μολις το ακουσα μου κοπηκαν τα ποδια!!!

100Τσιγάρο και εγκυμοσύνη - Σελίδα 4 Empty Απ: Τσιγάρο και εγκυμοσύνη Πεμ Ιουν 28, 2012 11:47 pm

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
gogo ali έγραψε:οταν εμεινα εγκυος και ρωτησα τον γιατρο μου για το τσιγαρο (που ηταν πολυ ελαστικος γενικα)μου απαντησε

"εσυ αν θελεις να παρεις αερα ανοιγεις το παραθυρο. η κοιλιτσα σου ομως δεν εχει παραθυρο για να παρει αερα το μωρο σου......."

πρεπει να ομολογησω οτι μολις το ακουσα μου κοπηκαν τα ποδια!!!

Πολυ σωστός!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις