Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
180 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 180 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 25 ... 29  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 21 από 29]

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bou-boukitsa έγραψε:
Kastallia έγραψε:Δε σου λεω οτι αυτα που λες ειναι εκτος πραγματικοτητας και καταλαβαινω τον πονο σου ως πολυτεκνη αλλα ο τροπος που εκφραζεσαι εχει μια εμπαθεια για αυτους τους ανθρωπους που ειλικρινα δεν περιμενα,γιατι δε σε εχω ξαναδει να μιλας ετσι.Συγγνωμη πριν πατησα να δημοσιευτει πριν τελειωσω.

δεν καταλαβαίνω τι εννοείς!?

γιατι εμπάθεια??? επειδη λεω πως πρεπει εγω να αποδείξω οτι ειμαι ελληνιδα εξαιτιας των ξενων..??

αφου ετσι ειναι!!!
δεν ειναι θεμα πονου σαν τριτεκνη....αλλά αδικίας..

και δεν εχω εμπαθεια..αυτο ειναι κατι βαρυ,...εγω δεν θελω το κακό τους...αλλά θελω να μην με ενοχλούν..
και σιγουρα δεν μου αρεσει να εχουν περισσότερα δικαιωματα από εμενα ..
και αν τολμήσω να το πω θεωρούμαι και ρατσίστρια..χωρις πραγματικα να ειμαι..


Ακομα και αν ειναι ετσι οπως το λες δεν εχουν ευθυνοι οι ιδιοι αλλα το κρατος.Η διατυπωση σου ομως εστιαζει στο οτι ολα αυτα τα προκαλουν οι μεταναστες και οχι η ελλιπης κοινωνικη πολιτικη του κρατους...

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="litsakos"]
manoula_24xr έγραψε:
Kastallia έγραψε:Mανουλα απο τη Ροδο (παρενθεση φιλια στο αγαπημενο μου νησι ετσι;;Wink γιατι μας ενοχλει ενας ξενος να σηκωνει την ελληνικη σημαια;;;Για να το κανει,σημαινει οτι το θελει,δεν ειναι τιμη μας;;;Εχετε δει πώς μιλουν οι Ελληνες της Αμερικης για την Αμερικη;;;ΤΗ ΘΕΩΡΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΑ ΤΑ ΣΚΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣΕΙ ΣΤΗΝ ΥΦΗΛΙΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ,ΤΗΣ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΛΟΓΟ...ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΤΗς (σιγουρα οχι ολο,γιατι υπαρχουν και αυτοι που ζουν στο περιθωριο) ΝΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΟΥΝ ΣΑΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥΣ!Εμεις γιατι απο τη μια να τους χρησιμοποιουμε σαν φτηνο εργατικο δυναμικο (καλα τωρα ειμαστε και μεις στην ιδια αν οχι χειροτερη μοιρα) και απο την αλλη μην τυχον και δουμε ξενο παιδι να εχει αριστευσει και να θελει να σηκωσει το εθνικο μας λαβαρο στην παρελαση...για να συμμετεχει στην παρελαση σημαινει οτι το νιωθει και να σας πω κατι;;;Σιγουρα το εχει συζητησει με τους γονεις του και του εχουν συνειδητα δωσει τη συγκαταθεση να το κανει...τα δικα μας ουτε που ξερουν γιατι γινεται η παρελαση.
Εγω αν με ρωτησετε διαφωνω με το συστημα γενικως να δινεται η σημαια ως επαθλο,αλλα αυτο ειναι θεμα για αλλη συζητηση,ας μην το παω τωρα αλλου.Αλλα απο τη στιγμη που συμβαινει κατι τετοιο,γιατι μας ενοχλει τοσο δεν το καταλαβαινω.[/quote


Δν μενοχλει το γεγονος οτι θα σηκωσει τη σημαια ενα παιδι ξενο,δλδ δν μενοχλει το παιδι καθεαυτου,μενοχλει το οτι θα σηκωσει τη σημαια ημερα γορτης που γιορταζουμε την απελευθερωση κι ποσοι πεθαναν στον πολεμο για να μπορουμε να σηκωνουμε με καμαρι οι Ελληνες σε καθαρο ουρανο κι τους πολεμησαν για να μπορουν να γιορταζουν κ ανημερα της γιορτης να την σηκωνει καποιος ξενος,δν μαρεσει,εμενα προσωπικα.
Αλλα θα μαρεσε πολυ λογω αριστειων να βραβευτουν τα παιδια ανεξαρτητως εθνικοτητας,καποια στιγμη πχ,αλλα οχι τη συγκεκριμενη,ελπιζω να καταλαβες.

manoula_24xr εσυ εισαι Βραζιλιανα σωστα?Το παιδι σου πιστευεις οτι θα το αντιμετωπισουν ως Ελληνακι στην ζωη του ή ως "ξενο"? Δεν με απασχολει τοσο αν θα συμμετεχει στις εθνικες εκδηλωσεις,οκ αν εισαι απο αλλη χωρα δεμ ξερω σε τι εξυπηρετει το σηκωμα της σημαιας απο αλλοδαπο.Αλλα ειναι αλλοδαπος οποιος γεννηθηκε στην Ελλαδα/?




Eγω ειμαι κατα το ημιση βραζιλιανα,γεννηθηκα στην Βραζιλια απο βραζιλιανα μητερα κι απο Ελληνα πατερα,κι γυρισαμε στην Ελλαδα οταν ημουνα σχεδον ενος ετους,δν εζησα εκει,καθολου.

Η κορη μου γεννηθηκε απο Ελληνες γονεις που μεγαλωσανε νομιμα κι δικαιωματικα στην Ελλαδα,για ποιον λογο να την θεωρουνε ξενη?Κι ταυτοτητα εχει αποκτησει κ ιθαγενεια κι απολα,επειδη τα δικαιουται κι οχι επειδη προσπαθησε να τα αποκτησει,γτ ειναι ελληνιδα κι εχει ελληνικο ονομα κι επιθετο,δν το αποκτησε μετα που ηρθε γτ δν ηρθε απο καπου.Δν νομιζω οτι κολλαει καπου αυτο που ειπες με τη κορη μου.




βανια έγραψε:θα συμφωνήσω με τη φράση που έγραψε κάποια κοπελιά νομίζω η Έλενα η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες ..και με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη . Οι υπόλοιποι λαοί ανεξαρτήτου χρώματος -θρησκείας είναι φιλοξενούμενοι και εμείς σαν φιλόξενος λαός πρέπει να συμπεριφερθούμε ανάλογα . Μέχρι εκεί όμως δεν μου αρέσει να έχει προνόμια να παίρνει επιδόματα και εγώ να τα χάνω . Στο ότι παίρνουν βέβαια τα επιδόματα οι άνθρωποι αυτοί δεν μου φταίνε η ίδιοι αλλά το ελληνικό κράτος που τα δίνει , θα είναι τουλάχιστον ανόητο να πω ότι αν και εγω βρεθώ σε μια ξένη χώρα και μου δίνουν κάποιο επίδομα θα το παίξω ανώτερη και δε θα το πάρω ; Από την άλλη δηλαδή τη θα πρέπει να πω :ξέρετε επειδή κάποιοι άνοιξαν τα σύνορα και ήρθατε και σας υποσχέθηκαν δουλειές και άλλα και επειδή δεν τα βλέπετε αυτό σας δίνει το δικαίωμα να κλέβετε να βιάζετε να σκοτώνετε και το λέω αυτό επειδή η πιο συχνή δικαιολογία που ακούς από το στόμα τους είναι αυτή . Αν δεν σου αρέσει σήκω φύγε πήγαινε στη χώρα σου , πολλές φορές μας λένε κάποιες Αλβανίδες :εμείς στη χώρα μας έχουμε αυτό το καλό ενώ εσείς άντε λοιπόν αφού θέλεις άντε στο καλό . Και ξαναλέω έχω φίλη απο την αλβανία και απο το Πακιστάν . Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι στην περιοχή που μένω η επιλογή στα προ νήπια είχε γίνει και επιλέχτηκαν και τα αλλοδαπά . Προτεραιότητα στους Έλληνες .Είναι κρίμα να έχουν σπίτι από το ΟΕΚ οι αλλοδαποί και όχι οι Έλληνες . Όσο για τα επεισόδια που δημιουργούν αν έχετε την τύχη η ατυχία να μένετε σε οικισμούς που τους έχουν κάνει δικούς του θα καταλαβαίνατε τους προβληματισμούς . Μια βόλτα μέχρι τον Άγιο Παντελεήμων (Αχαρναί ) θα καταλάβετε πόσο εύκολα μπορεί να επηρεαστεί κάποιος , και ξαναλέω δεν είναι όλοι έτσι


Συμφωνω μαζι σου αρκετα.Αυτο ελεγα κι αρχικα,φιλοξενουμε επ αοριστου ενα μεγαλο ποσοστο αλλοδαπων,για να μην δεχονται ρατσισμο,πρεπει κι οι ιδιοι να φερονται αναλογως,κι να μν δινουν δικαιωμα να τους κολλαμε ταμπελες.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την manoula_24xr στις Τρι Ιαν 24, 2012 7:23 am, 1 φορά

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
black beauty έγραψε:κουκιδα αδικα λεω οτι βαζετε ταμπελες στο τσακ μπαμ?και ενδοιασμους να εχει καποια κοπελα "φοβαται" να μιλησει για να μην χαρακτηριστει ρατσιστρια!


Ενας ρατσιστης η εθνικοφρων νομιζω πως δεν φοβαται καθολου να πει ναι ειμαι ρατσιστης,κανω λαθος?

εβαλα εγω καμια ταμπελα?μια ερωτηση απηύθυνα και μαλιστα ΟΧΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ. λοιπον επειδη το θεμα τωρα θα ξεφυγει- εγω αποχωρω προς το παρον.

και να συμπληρωσω με μια παρακληση--
σε παρακαλω θα μπορουσες αν σου ειναι ευκολο να μην συμπεριφερεσαι σαν δασκαλα που συντονιζει την κουβεντα σε ταξη γυμνασιου??ειναι ενοχλητικο μανα μου.....



Έχει επεξεργασθεί από τον/την koukida στις Τρι Ιαν 24, 2012 7:26 am, 1 φορά

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:

Να εβλεπες μόνο πόσα επιδόματα ευρωπαϊκά παιρνουν ορισμένοι προυχοντες, ορισμένοι γνωστοι γνωστων πολιτικών και βιομηχάνων.. Εκείνους βεβαια δεν τους κατηγορουμε διοτι ειναι Ελληνες. Κι ας μας εχουν κατακλέψει..


ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΠΩς ΓΙΑ ΑΥΤΟΥς ΕΧΩ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ..ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑς ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ..

Διοτι γλυκειά μου, αν εσυ αυριο αναγκαστεις να μεταναστευσεις, θα απαιτησεις απο το κρατος στο οποίο θα πας να σου δινει τις ιδιες παροχές που δινει και στους πολίτες του. Αλλά φυσικά, εσυ ως Ελληνιδα εμπλουτίζεις κάθε τόπο στον οποίο πηγαίνεις..


ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΤΣΑΜΠΑ ΕΙΡΩΝΕΥΕΣΑΙ!!
ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΕΞΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟς ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΠΕΡΙΘΑΛΠΕΙ..ΚΑΙ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΣΑΝ ΞΕΝΟ...
ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΣΑΝ ΤΩΝ ΝΤΟΠΙΩΝ...
ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ...
ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕς ΦΟΡΕς ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΜΕΙς!


Οι ψευδεις δηλώσεις Ελληνων που παιρνουν 10πλάσια επιδόματα δεν σου φταίνε??? Το οτι τα παράβολα των μεταναστων ειναι περισσοτερα σε ογκο χρημάτων απο τους φόρους των εφοπλιστων και των βιομηχάνων, εσένα δε σου λέει τίποτα προφανως?[/color]


ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥς ΑΛΛΟΔΑΠΟΥς...ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕς ΜΕ ΤΙς ΨΕΥΔΕΙς ΔΗΛΩΣΕΙς ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?..ΘΑ ΤΟ ΠΩ ΣΕ ΑΝΑΛΟΓΟ ΘΕΜΑ..

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ ΤΙ ΜΟΥ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΥς ΜΕΤΑΝΑΣΤΕς..




black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι αλλα μιλουσες στον πλυθηντικο αρα εννοουσες και καποιες αλλες!

οκ καλο απογευμα!

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
συμφωνω και με σενα Ποπη σε αυτο που λες στην τελευταια σου παραγραφο!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kastallia έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
Kastallia έγραψε:Δε σου λεω οτι αυτα που λες ειναι εκτος πραγματικοτητας και καταλαβαινω τον πονο σου ως πολυτεκνη αλλα ο τροπος που εκφραζεσαι εχει μια εμπαθεια για αυτους τους ανθρωπους που ειλικρινα δεν περιμενα,γιατι δε σε εχω ξαναδει να μιλας ετσι.Συγγνωμη πριν πατησα να δημοσιευτει πριν τελειωσω.

δεν καταλαβαίνω τι εννοείς!?

γιατι εμπάθεια??? επειδη λεω πως πρεπει εγω να αποδείξω οτι ειμαι ελληνιδα εξαιτιας των ξενων..??

αφου ετσι ειναι!!!
δεν ειναι θεμα πονου σαν τριτεκνη....αλλά αδικίας..

και δεν εχω εμπαθεια..αυτο ειναι κατι βαρυ,...εγω δεν θελω το κακό τους...αλλά θελω να μην με ενοχλούν..
και σιγουρα δεν μου αρεσει να εχουν περισσότερα δικαιωματα από εμενα ..
και αν τολμήσω να το πω θεωρούμαι και ρατσίστρια..χωρις πραγματικα να ειμαι..


Ακομα και αν ειναι ετσι οπως το λες δεν εχουν ευθυνοι οι ιδιοι αλλα το κρατος.Η διατυπωση σου ομως εστιαζει στο οτι ολα αυτα τα προκαλουν οι μεταναστες και οχι η ελλιπης κοινωνικη πολιτικη του κρατους...


Οποτς και οι Ελληνες που κλεβουν το κρατος κλπ δεν φταινε ..ε? φταιει το κτρατος που δεν εχει κοινωνική πολιτική?

δεν φταιμε εμείς..δεν φταινε αυτοί ..για όλα φταίει το κράτος?? η ελλιπής κοινωνική πολιτική?? αυτό θες να πεις??
.

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:


ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΠΩς ΓΙΑ ΑΥΤΟΥς ΕΧΩ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ..ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑς ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ..




ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΤΣΑΜΠΑ ΕΙΡΩΝΕΥΕΣΑΙ!!
ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΕΞΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟς ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΠΕΡΙΘΑΛΠΕΙ..ΚΑΙ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΣΑΝ ΞΕΝΟ...
ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΣΑΝ ΤΩΝ ΝΤΟΠΙΩΝ...
ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ...
ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕς ΦΟΡΕς ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΜΕΙς!





ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥς ΑΛΛΟΔΑΠΟΥς...ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕς ΜΕ ΤΙς ΨΕΥΔΕΙς ΔΗΛΩΣΕΙς ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?..ΘΑ ΤΟ ΠΩ ΣΕ ΑΝΑΛΟΓΟ ΘΕΜΑ..

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ ΤΙ ΜΟΥ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΥς ΜΕΤΑΝΑΣΤΕς..






συμφωνω μαζι σου!

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="koukida"][quote="black beauty"]κουκιδα αδικα λεω οτι βαζετε ταμπελες στο τσακ μπαμ?και ενδοιασμους να εχει καποια κοπελα "φοβαται" να μιλησει για να μην χαρακτηριστει ρατσιστρια!



black beauty έγραψε:ναι αλλα μιλουσες στον πλυθηντικο αρα εννοουσες και καποιες αλλες!

εννοεις τον πληθυντικο που χρησιμοποιεις κ εσυ στα δικα σου ποστ??

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:


Δηλαδη εσυ μετα απο ολα αυτα που εγραψες θες να πεις οτι εισαι σε γενικες γραμμες 'θετική' απέναντι στους μεταναστες?

γιατι φοβαστε να το παραδεχτειτε---???
ΠΕΙΤΕ ΤΟ!!!


εννοεις πως ειμαι ρατσιστρια??

επειδη λεω τι με ενοχλει??,,πρεπει να να μην μιλάω για να ειμαι καλη και οκ??..να μην μου φταίνε σε τίποτα???
αυτο δεν ειναι λογικο..

και οχι δεν ειμαι ρατσιστρια!!

δεν θελω το κακό τους...
δεν εχω πρόβλημα μαζι τους αν δεν με ενοχλουν..
δεν με ενδιαφερει αν ειναι ασπροι , μαυροι ,κίτρινοι...

αλλά δεν θα στησω και τον π@πουλη μου για να μην με πουν ρατσίστρια..
.


black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναι!

Δηλαδη επειδη μιλουσες σε καποια προσωπικα δεν μπορουσα να πω την γνωμη μου?(δεν ειμαι χαζη ειδα σε ποια εθεσες το ερωτημα)

Δεν νομιζω να το κανω μονο εγω αυτο!

Αλλα εγω δεν το σχολιασα στις αλλες κοπελες!Δηλαδη εχουμε δεσμοφυλακες εδω μεσα τι μπορω να σχολιασω και τι οχι?Εσυ η ιδια το ειπες αυτο η κανω λαθος?(οτι σχολιαζει οτι θελει η καθε μια και ειναι σεβαστο?)

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bou-boukitsa έγραψε:
Kastallia έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
Kastallia έγραψε:Δε σου λεω οτι αυτα που λες ειναι εκτος πραγματικοτητας και καταλαβαινω τον πονο σου ως πολυτεκνη αλλα ο τροπος που εκφραζεσαι εχει μια εμπαθεια για αυτους τους ανθρωπους που ειλικρινα δεν περιμενα,γιατι δε σε εχω ξαναδει να μιλας ετσι.Συγγνωμη πριν πατησα να δημοσιευτει πριν τελειωσω.

δεν καταλαβαίνω τι εννοείς!?

γιατι εμπάθεια??? επειδη λεω πως πρεπει εγω να αποδείξω οτι ειμαι ελληνιδα εξαιτιας των ξενων..??

αφου ετσι ειναι!!!
δεν ειναι θεμα πονου σαν τριτεκνη....αλλά αδικίας..

και δεν εχω εμπαθεια..αυτο ειναι κατι βαρυ,...εγω δεν θελω το κακό τους...αλλά θελω να μην με ενοχλούν..
και σιγουρα δεν μου αρεσει να εχουν περισσότερα δικαιωματα από εμενα ..
και αν τολμήσω να το πω θεωρούμαι και ρατσίστρια..χωρις πραγματικα να ειμαι..


Ακομα και αν ειναι ετσι οπως το λες δεν εχουν ευθυνοι οι ιδιοι αλλα το κρατος.Η διατυπωση σου ομως εστιαζει στο οτι ολα αυτα τα προκαλουν οι μεταναστες και οχι η ελλιπης κοινωνικη πολιτικη του κρατους...


Οποτς και οι Ελληνες που κλεβουν το κρατος κλπ δεν φταινε ..ε? φταιει το κτρατος που δεν εχει κοινωνική πολιτική?

δεν φταιμε εμείς..δεν φταινε αυτοί ..για όλα φταίει το κράτος?? η ελλιπής κοινωνική πολιτική?? αυτό θες να πεις??
.

Δηλαδη κατσε κοριτσι μου να καταλαβω...αν ενας μεταναστης κανει χρηση ενος δικαιωματος που του δινει το κρατος φταιει αυτος;;;;Ειναι κλεφτης;;;Το κρατος φταιει στο οτι δεν δινει τις παροχες που πρεπει σε ολες τις κοινωνικες ομαδες που το αξιζουν,αλλα αν εμεις ημασταν προσφυγες ή απλες μεταναστριες και μας ενημερωναν οτι μπορουμε κανοντας τα χαρτια μας να παρουμε χ επιδομα,θα ημασταν κλεφτρες αν το παιρναμε;;;Διαφωνω και συνεχιζω να απορω οπως ειπα και πιο πανω.

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κουκιδα μπορει να μην το ειπες καταλεξη αλλα αυτο αφηνεις να εννοηθει απο τα λογια σου,και ειναι ξεκαθαρο

και μη μου πεις οποιος εχει την μυγα....οπως συνηθως λες

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="manoula_24xr"]
litsakos έγραψε:
manoula_24xr έγραψε:
Kastallia έγραψε:Mανουλα απο τη Ροδο (παρενθεση φιλια στο αγαπημενο μου νησι ετσι;;Wink γιατι μας ενοχλει ενας ξενος να σηκωνει την ελληνικη σημαια;;;Για να το κανει,σημαινει οτι το θελει,δεν ειναι τιμη μας;;;Εχετε δει πώς μιλουν οι Ελληνες της Αμερικης για την Αμερικη;;;ΤΗ ΘΕΩΡΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΑ ΤΑ ΣΚΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣΕΙ ΣΤΗΝ ΥΦΗΛΙΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ,ΤΗΣ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΛΟΓΟ...ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΤΗς (σιγουρα οχι ολο,γιατι υπαρχουν και αυτοι που ζουν στο περιθωριο) ΝΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΟΥΝ ΣΑΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥΣ!Εμεις γιατι απο τη μια να τους χρησιμοποιουμε σαν φτηνο εργατικο δυναμικο (καλα τωρα ειμαστε και μεις στην ιδια αν οχι χειροτερη μοιρα) και απο την αλλη μην τυχον και δουμε ξενο παιδι να εχει αριστευσει και να θελει να σηκωσει το εθνικο μας λαβαρο στην παρελαση...για να συμμετεχει στην παρελαση σημαινει οτι το νιωθει και να σας πω κατι;;;Σιγουρα το εχει συζητησει με τους γονεις του και του εχουν συνειδητα δωσει τη συγκαταθεση να το κανει...τα δικα μας ουτε που ξερουν γιατι γινεται η παρελαση.
Εγω αν με ρωτησετε διαφωνω με το συστημα γενικως να δινεται η σημαια ως επαθλο,αλλα αυτο ειναι θεμα για αλλη συζητηση,ας μην το παω τωρα αλλου.Αλλα απο τη στιγμη που συμβαινει κατι τετοιο,γιατι μας ενοχλει τοσο δεν το καταλαβαινω.[/quote


Δν μενοχλει το γεγονος οτι θα σηκωσει τη σημαια ενα παιδι ξενο,δλδ δν μενοχλει το παιδι καθεαυτου,μενοχλει το οτι θα σηκωσει τη σημαια ημερα γορτης που γιορταζουμε την απελευθερωση κι ποσοι πεθαναν στον πολεμο για να μπορουμε να σηκωνουμε με καμαρι οι Ελληνες σε καθαρο ουρανο κι τους πολεμησαν για να μπορουν να γιορταζουν κ ανημερα της γιορτης να την σηκωνει καποιος ξενος,δν μαρεσει,εμενα προσωπικα.
Αλλα θα μαρεσε πολυ λογω αριστειων να βραβευτουν τα παιδια ανεξαρτητως εθνικοτητας,καποια στιγμη πχ,αλλα οχι τη συγκεκριμενη,ελπιζω να καταλαβες.

manoula_24xr εσυ εισαι Βραζιλιανα σωστα?Το παιδι σου πιστευεις οτι θα το αντιμετωπισουν ως Ελληνακι στην ζωη του ή ως "ξενο"? Δεν με απασχολει τοσο αν θα συμμετεχει στις εθνικες εκδηλωσεις,οκ αν εισαι απο αλλη χωρα δεμ ξερω σε τι εξυπηρετει το σηκωμα της σημαιας απο αλλοδαπο.Αλλα ειναι αλλοδαπος οποιος γεννηθηκε στην Ελλαδα/?




Eγω ειμαι κατα το ημιση βραζιλιανα,γεννηθηκα στην Βραζιλια απο βραζιλιανα μητερα κι απο Ελληνα πατερα,κι γυρισαμε στην Ελλαδα οταν ημουνα σχεδον ενος ετους,δν εζησα εκει,καθολου.

Η κορη μου γεννηθηκε απο Ελληνες γονεις που μεγαλωσανε νομιμα κι δικαιωματικα στην Ελλαδα,για ποιον λογο να την θεωρουνε ξενη?Κι ταυτοτητα εχει αποκτησει κ ιθαγενεια κι απολα,επειδη τα δικαιουται κι οχι επειδη προσπαθησε να τα αποκτησει,γτ ειναι ελληνιδα κι εχει ελληνικο ονομα κι επιθετο,δν το αποκτησε μετα που ηρθε γτ δν ηρθε απο καπου.Δν νομιζω οτι κολλαει καπου αυτο που ειπες με τη κορη μου.





Κολλαει στο οτι υπαρχουν ανεγκεφαλοι που θα πουν γιατι να μην μπει το δικο μου παιδι καπου που δεν εχει ξενο αιμα...Δεν ειναι η θεση μου αυτη ειναι εμφανες απο οσα εχω γραψει.Αλλα το εχω ακουσει να λεγεται για παιδακι με γαλλιδα γιαγια (ουτε καν αλβανιδα,βουλγαρα και λοιπη μπαναλιτε). Στο σχολειο που εργαζομουν απο δασκαλα του σχολειου. Επειδη διαβασα οσα εγραψες μου κανε εντυπωση ποσο ενθερμα υποστηριζεις αυτα που γραφεις.Καλα κανεις, μαλλον δεν σου ετυχε εσενα να σε σχολιασουν,θετικο αυτο για εμας.

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Λιτσα και Μανουλα 24...εχω ζησει και γω στη Ροδο και ειναι ενα νησι πραγματικα πολυπολιτισμικο χαρακτηρα.Αλλα...οπως και στην υπολοιπη Ελλαδα φανταζομαι,αλλιως αντιμετωπιζεται ο Σουηδος,Γερμανος,Αμερικανος,Αγγλος και τελειως αλλΙΩς ο Αλβανος,Βουλγαρος,Ρουμανος...για αυτο δεν εχει νιωσει ποτε της ετσι η κοπελα.Εχω αδικο Μανουλα,διαψευσε με αν σφαλλω...

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kastallia έγραψε:
Ακομα και αν ειναι ετσι οπως το λες δεν εχουν ευθυνοι οι ιδιοι αλλα το κρατος.Η διατυπωση σου ομως εστιαζει στο οτι ολα αυτα τα προκαλουν οι μεταναστες και οχι η ελλιπης κοινωνικη πολιτικη του κρατους...


Οποτς και οι Ελληνες που κλεβουν το κρατος κλπ δεν φταινε ..ε? φταιει το κτρατος που δεν εχει κοινωνική πολιτική?

δεν φταιμε εμείς..δεν φταινε αυτοί ..για όλα φταίει το κράτος?? η ελλιπής κοινωνική πολιτική?? αυτό θες να πεις??
.[/quote]

Δηλαδη κατσε κοριτσι μου να καταλαβω...αν ενας μεταναστης κανει χρηση ενος δικαιωματος που του δινει το κρατος φταιει αυτος;;;;Ειναι κλεφτης;;;Το κρατος φταιει στο οτι δεν δινει τις παροχες που πρεπει σε ολες τις κοινωνικες ομαδες που το αξιζουν,αλλα αν εμεις ημασταν προσφυγες ή απλες μεταναστριες και μας ενημερωναν οτι μπορουμε κανοντας τα χαρτια μας να παρουμε χ επιδομα,θα ημασταν κλεφτρες αν το παιρναμε;;;Διαφωνω και συνεχιζω να απορω οπως ειπα και πιο πανω.[/quote]

μαλλον δεν διαβασε προσεκτικα τι εχω γραψει..

δεν ειπα για αυτους που κανουν την αιτησουλα τους δικαια και ωραια και περνουν οτι τους αναλογει..

αλλα για ολες τις ψευτικες δηλωσεις για να παρουν χρηματα που δεν δικαιουνται κανονικα,,

και εξαιτιας αυτων πρεπει να αποδειξω τωρα εγω οτι ειμαι ελληνας πολιτη την τελευταια δεκαετια ..ενω αυτοι μολις πατουσαν το ποδι τουα τα τσεπωνανε (με πλαγιους τροπους)

αυτο εγραψα πριν και μου ειπες πως εχω τον πονο μου σαν τριτεκνη..
για τ

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ειχε πει ομως και η Ποπη πολυ παραπανω πως οι ανθρωποι απο αυτες τις χωρες δεν φερονται ετσι οπως φερονται οι υπολοιποι αλλοδαποι για αυτο και οι ιδιοι οι ελληνες τους δεχονται πιο ευχαριστα!


Διορθωσε με Ποπη αν εγραψα κατι λαθος!

Κασταλλια ξερω οτι δεν απευθυνοσουν σε μενα απλα επειδη το θυμαμαι το αναφερω!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μπουμπουκιτσα μου, δεν σε ειρωνεύτηκα, οχι συνειδητα τουλάχιστον. Ίσως ετσι να μου βγηκε - αλλά το οτι οι Ελληνες εμπλουτίζουμε τον τοπο που πηγαίνουμε το έχω ακουσει απο πολλους θερμόαιμους Ελληνες, οι οποιοι δεν ειχαν ιδέα τι ακριβως ειναι αυτος ο εμπλουτιστικος παράγοντας. Προφανως αυτο το ελληνικο DNA διαχεεται...

Tο παρόν θέμα ειναι για τους αλλοδαπούς, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατι μια παραβατική συμπεριφορά να αντιμετωπίζεται αλλιως αν προέρχεται απο ντοπιο κι άλλιως αν προερχεται απο αλλοδαπο? Επίσης, οταν δεν επαναστατεις οταν σε κλέβουν οι ντοπιοι κι επαναστατεις οταν σε κλέβουν οι ξένοι, αυτο συγκαταλέγεται στην εννοια "ρατσισμος". Το ξέρω οτι δεν ειναι ωραια λέξη, αλλά τι να κάνουμε? Αν κάποιος ειναι ρατσιστης, είναι.

Σε χωρες με ανεπτυγμένη μεταναστευτική πολιτική, δεν διαχωριζονται τα προνομια βάσει εθνικότητας. Πληροίς τις προϋποθέσεις για ένταξη στον παιδικο? Μπαίνεις, ανεξαρτητως αν εισαι ντόπιος, ξάδελφος ντόπιου, ή το αντίθετο του ντόπιου. Και να τονίσω οτι τα ανθρώπινα δικαιώματα και τα δικαιωματα του παιδιου ειναι αναλλοίωτα και υπεράνω όλων των δικαιωμάτων και κρατικών νομοθεσιών. Κάντε μια βόλτα και διαβαστε τα, μόνο καλό θα σας κάνουν.

Αρμονική συνύπαρξη διαφορετικών εθνοτήτων. Γιατι να μην κάνουμε ότι ειναι δυνατόν για να πετυχει? Γιατι να ξεχωρίζουμε τους άσπρους απο τους κιτρινους και τους ξανθους απο τους μελαχροινους? Αισθανόμαστε καλύτερα οταν ο ένας με τον άλλο διαφέρουν λιγότερο κι απο τα τραγουδια του Φοιβου μεταξυ τους? Επαναστατουμε οταν οι γονεις κάνουν πέρα έναν αυτιστικο φίλο του παιδιου τους, αλλά ειμαστε οκ με το να κάνουμε εμεις πέρα έναν αλλοεθνη?

Και αυτη ειναι η συνταγη για μια υγιη πολυπολιτισμική κοινωνία. Ίσως ετσι ανοίξουμε και λίγο τα μάτια μας και δουμε 5 μέτρα πιο μπροστα. Και 5 μέτρα στα πλάγια. Άμα καταφερουμε και βγαλουμε τις παρωπίδες..

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
black beauty έγραψε:κουκιδα μπορει να μην το ειπες καταλεξη αλλα αυτο αφηνεις να εννοηθει απο τα λογια σου,και ειναι ξεκαθαρο

και μη μου πεις οποιος εχει την μυγα....οπως συνηθως λες

κοριτσακι μου ποιος εχει τη μυγα???εχεις φαγωθει απο την ωρα που εγραψες οτι δεν σε υποστηριξαν 'καποια ατομα...' πεταξες στην πορεια και τις μπηχτούλες σου ετσι να αιωρουνται στον αερα- δεν ειμαι χαζη να καταλαβω που το πας..- ενα περασμα να κανει καποιος στα μηνυματα σου θα καταλαβει. εγω δεν εχω καμια μυγα- ματια εχω και διαβαζω- και μυαλο να επεξεργαζεται αυτο που βλέπουν τα ματακια μου.

Γραψε ότι θες - οπως κανω και εγω εξαλλου-αλλα εχω και εγω το δικαιωμα να σχολιασω την σταση σου που ειναι συγκεκριμενη- εδω και κάποιες σελιδες..

andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bou-boukitsa έγραψε:
andith έγραψε:,τα επιδοματα των μεταναστων,αλλοδαπων κλπ ειναι απο κονδυλια της ευρωπαικης ενωσης,θα ηθελα επισης να ρωτησω ποια επιδοματα εννοειτε και που ευνοουνται για να καταλαβω κ γω!


στις τράπεζες υπαρχουν άλλα προιόντα για αλλοδαπούς..δάνεια εννοώ..
με χαμηλότερα επιτόκια..

επίσης τα κοδυλια που λες της ευρωπαικης ενωσης θα μπορύσαμε να τα χρησιμοποιύμε ΄π.χ. για τους πολύτεκνους και όχι να τους κόβουμε..

Οι τραπεζες ειναι ιδιωτικες εταιρειες κατα βαση ξενων επενδυτων,το συμφερον τους θα κοιταξουν προφανως,εγω μιλησα για επιδοματα κ ευκολιες που κανει το κρατος,τα κονδυλια που λεω δινονται μονο γι αυτο το λογο,για τους πολυτεκνους δινονται αλλα και για πολλα αλλα δινονται αλλα κατα βαση τρωγονται σε μιζες ή δεν μπορει να τα διαχειριστει το Ελλ. κρατος(για ποιο λογο δεν καταλαβα ποτε)και επειδη τα περισσοτερα εχουν χρονικη ισχυ γυρνανε πισω!αφου τα λεφτα δεν χρησιμοποιουνται!

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κουκιδα σου στελνω μνμ δεν φταινε οι αλλες κοπελες να διαβαζουν τετοια πραγματα!

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΟΥΠΣ!!!!

523αλλοδαπά παιδάκια -αντιμετώπιση &αλλοδαπές οικογένειες αντιμετώπιση από τους Έλληνες και από την πολιτεία  - Σελίδα 21 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Τρι Ιαν 24, 2012 7:59 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
νομιζω οτι πιανεστε η καθεμια απο μια φραση καποιας και γινεται ολο αυτο...και τελοςπαντων νομιζω οτι ο ας τον πουμε ρατσισμο πηγαζει απο τον φοβο....εγω εγραψα πιο πισω οτι αγριευομαι και φοβαμαι και μονο που βλεπω τα προσωπα των αλβανων...ειναι αγριευτικα πως να το κανουμε..οπως θα φοβηθω και απο το ψυχεδελικο βλεμμα ενος ελληνα π.χ και δεν θα αφηνα το παιδι μου να κανει παρεα με τετοιο ατομο..τι παει να πει οτι ειμαι ρατσιστρια με τους ελληνες?επισης φοβαμαι και τα πιτμπουλ με την φατσα που εχουν ενω ειμαι αρρωστα φιλοζωη και δυσκολα θα αφησω το παιδια μου να χαιδεψει τετοιο σκυλι.τι παει να πει,οτι θα του περασω μηνυμα να μην αγαπαει τα ζωα?αυτα...

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="litsakos"]
manoula_24xr έγραψε:
litsakos έγραψε:
manoula_24xr έγραψε:
Kastallia έγραψε:Mανουλα απο τη Ροδο (παρενθεση φιλια στο αγαπημενο μου νησι ετσι;;Wink γιατι μας ενοχλει ενας ξενος να σηκωνει την ελληνικη σημαια;;;Για να το κανει,σημαινει οτι το θελει,δεν ειναι τιμη μας;;;Εχετε δει πώς μιλουν οι Ελληνες της Αμερικης για την Αμερικη;;;ΤΗ ΘΕΩΡΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΑ ΤΑ ΣΚΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣΕΙ ΣΤΗΝ ΥΦΗΛΙΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ,ΤΗΣ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΛΟΓΟ...ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΤΗς (σιγουρα οχι ολο,γιατι υπαρχουν και αυτοι που ζουν στο περιθωριο) ΝΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΟΥΝ ΣΑΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥΣ!Εμεις γιατι απο τη μια να τους χρησιμοποιουμε σαν φτηνο εργατικο δυναμικο (καλα τωρα ειμαστε και μεις στην ιδια αν οχι χειροτερη μοιρα) και απο την αλλη μην τυχον και δουμε ξενο παιδι να εχει αριστευσει και να θελει να σηκωσει το εθνικο μας λαβαρο στην παρελαση...για να συμμετεχει στην παρελαση σημαινει οτι το νιωθει και να σας πω κατι;;;Σιγουρα το εχει συζητησει με τους γονεις του και του εχουν συνειδητα δωσει τη συγκαταθεση να το κανει...τα δικα μας ουτε που ξερουν γιατι γινεται η παρελαση.
Εγω αν με ρωτησετε διαφωνω με το συστημα γενικως να δινεται η σημαια ως επαθλο,αλλα αυτο ειναι θεμα για αλλη συζητηση,ας μην το παω τωρα αλλου.Αλλα απο τη στιγμη που συμβαινει κατι τετοιο,γιατι μας ενοχλει τοσο δεν το καταλαβαινω.[/quote


Δν μενοχλει το γεγονος οτι θα σηκωσει τη σημαια ενα παιδι ξενο,δλδ δν μενοχλει το παιδι καθεαυτου,μενοχλει το οτι θα σηκωσει τη σημαια ημερα γορτης που γιορταζουμε την απελευθερωση κι ποσοι πεθαναν στον πολεμο για να μπορουμε να σηκωνουμε με καμαρι οι Ελληνες σε καθαρο ουρανο κι τους πολεμησαν για να μπορουν να γιορταζουν κ ανημερα της γιορτης να την σηκωνει καποιος ξενος,δν μαρεσει,εμενα προσωπικα.
Αλλα θα μαρεσε πολυ λογω αριστειων να βραβευτουν τα παιδια ανεξαρτητως εθνικοτητας,καποια στιγμη πχ,αλλα οχι τη συγκεκριμενη,ελπιζω να καταλαβες.

manoula_24xr εσυ εισαι Βραζιλιανα σωστα?Το παιδι σου πιστευεις οτι θα το αντιμετωπισουν ως Ελληνακι στην ζωη του ή ως "ξενο"? Δεν με απασχολει τοσο αν θα συμμετεχει στις εθνικες εκδηλωσεις,οκ αν εισαι απο αλλη χωρα δεμ ξερω σε τι εξυπηρετει το σηκωμα της σημαιας απο αλλοδαπο.Αλλα ειναι αλλοδαπος οποιος γεννηθηκε στην Ελλαδα/?




Eγω ειμαι κατα το ημιση βραζιλιανα,γεννηθηκα στην Βραζιλια απο βραζιλιανα μητερα κι απο Ελληνα πατερα,κι γυρισαμε στην Ελλαδα οταν ημουνα σχεδον ενος ετους,δν εζησα εκει,καθολου.

Η κορη μου γεννηθηκε απο Ελληνες γονεις που μεγαλωσανε νομιμα κι δικαιωματικα στην Ελλαδα,για ποιον λογο να την θεωρουνε ξενη?Κι ταυτοτητα εχει αποκτησει κ ιθαγενεια κι απολα,επειδη τα δικαιουται κι οχι επειδη προσπαθησε να τα αποκτησει,γτ ειναι ελληνιδα κι εχει ελληνικο ονομα κι επιθετο,δν το αποκτησε μετα που ηρθε γτ δν ηρθε απο καπου.Δν νομιζω οτι κολλαει καπου αυτο που ειπες με τη κορη μου.





Κολλαει στο οτι υπαρχουν ανεγκεφαλοι που θα πουν γιατι να μην μπει το δικο μου παιδι καπου που δεν εχει ξενο αιμα...Δεν ειναι η θεση μου αυτη ειναι εμφανες απο οσα εχω γραψει.Αλλα το εχω ακουσει να λεγεται για παιδακι με γαλλιδα γιαγια (ουτε καν αλβανιδα,βουλγαρα και λοιπη μπαναλιτε). Στο σχολειο που εργαζομουν απο δασκαλα του σχολειου. Επειδη διαβασα οσα εγραψες μου κανε εντυπωση ποσο ενθερμα υποστηριζεις αυτα που γραφεις.Καλα κανεις, μαλλον δεν σου ετυχε εσενα να σε σχολιασουν,θετικο αυτο για εμας.

Kastallia έγραψε:Λιτσα και Μανουλα 24...εχω ζησει και γω στη Ροδο και ειναι ενα νησι πραγματικα πολυπολιτισμικο χαρακτηρα.Αλλα...οπως και στην υπολοιπη Ελλαδα φανταζομαι,αλλιως αντιμετωπιζεται ο Σουηδος,Γερμανος,Αμερικανος,Αγγλος και τελειως αλλΙΩς ο Αλβανος,Βουλγαρος,Ρουμανος...για αυτο δεν εχει νιωσει ποτε της ετσι η κοπελα.Εχω αδικο Μανουλα,διαψευσε με αν σφαλλω...

black beauty έγραψε:ειχε πει ομως και η Ποπη πολυ παραπανω πως οι ανθρωποι απο αυτες τις χωρες δεν φερονται ετσι οπως φερονται οι υπολοιποι αλλοδαποι για αυτο και οι ιδιοι οι ελληνες τους δεχονται πιο ευχαριστα!


Διορθωσε με Ποπη αν εγραψα κατι λαθος!

Κασταλλια ξερω οτι δεν απευθυνοσουν σε μενα απλα επειδη το θυμαμαι το αναφερω!



Λιτσα μα η κορη μου ειναι ελληνιδα ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΟΝΕΙΣ κι οχι απο γονεις που ηρθαν για οποιονδηποτε λογο εδω κι στην πορεια απεκτησαν παιδια κτλ.Για ποιον λογο να δεχθει ρατσισμο κι να μην εχει καθαρο δικαιωμα να μπει σε καποιο σχολειο???Μεχρι στιγμης οχι γτ ο ενα ς γονιος καταγεταια κατα το ημιση απο καπου αλλου ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ ΕΛΛΗΝΙΔΑ κι μαλιστα κορη στρατιωτικου.Στο διαβατηριο της στην ληξιαρχικη πραξη γεννησης κι σε ολα τα χαρτια της γραφει:

γεννηθη στην Βραζιλια,μονιμο κατοικο ροδου τα τελευταια 24μιση χρονια).ΓΕΝΝΗΘΗΣ ΣΤΗΝ ΡΟΔΟ ΚΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΡΟΔΟΥ.Καμια σχεση με το παιδι που οι γονεις του ηρθαν στα 30 στην ελλαδα για να δουλεψουν.





Επισης ειεναι κ αυτο που ειπε η μπλακ αρχικα ειχα πει στις πρωτες απαντησεις μου οτι αλλιως φερονται καποιοι απο καποις χωρες κι αλλιως αλλοι...Κι γιαυτο υπαρχει αυτος ο διααχωρισμος κι ο ρατσισμος προς τις βαλκανικες χωρες γτ οι ιδιοι το προκαλουν!

Τωρα οσον αφορα το νησι,εδω επειδη ειναι τουριστικο μερος οπως ειπε η Κασταλια,ερχονται για δουλεια απο ολη την υφηλιο,κι επικρατει ενας χαμος.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την manoula_24xr στις Τρι Ιαν 24, 2012 11:13 pm, 1 φορά

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kastallia έγραψε:ΟΥΠΣ!!!!


μην φοβασαι κασταλλια απλα δεν φταιτε εσεις οι υπολοιπες σε κατι να διαβαζετε την "αντιπαραθεση" μας!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 21 από 29]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 25 ... 29  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις