Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
180 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 180 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 25 ... 29  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 22 από 29]

giorgina

giorgina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Nena έγραψε:
stella7778 έγραψε:παιδια ας μην μπλεκουμε συγκεκριμενες περιπτωεις

litsakos έγραψε:


Το δικο μου παιδακι ειναι εκτος ενω το γειτονακι μας απο την Αλβανια ειναι εντος. Δεν θεωρω οτι μου φαγε καμια θεση...μου την εφαγε ομως η αλλη γειτονισα που δηλωσε εργαζομενη ενω δεν ειναι και πηρε την θεση...

δλδ το αλβανακι δε σε πειραζει να σου παρει τη θεση αλλα το ελληνακι σε πειραζει??? κι αν του αλλοδαπου παιδιου η μανα καθαριζει σπιτια (στανταρ) και βγαζει ενα 50αρικο τη μερα, και ο μπαμπας του εχει επισης δουλεια σε οικοδομες και βγαζει αλλο ενα χιλιαρικο το μηνα, παλι τους θεωρεις υποδεεστερους σου και οτι πρεπει να τυγχανουν ιδιαιτερης μεταχειρισης??? παιδια πολλοι απ τους αλλοδαπους πλεον βγαζουν πιο πολλα απο μας......ας μη γελιομαστε...καλα κανουν βεβαια απ τη στιγμη που τα δουλευουν να τα παρουν, αλλα μην τους βλεπετε μονιμως σαν πεινασμενους, με πολλους που εχω μιλησει ονειρευονται ποτε θα διοικησουν εκεινοι την ελλαδα και θα μας κανουν οτι τους κανουμε......
και χωρις παρεξηγηση θα αποχωρησω απο το θεμα γιατι κατ εμε εχει παρει προσωπικες διαστασεις και δε θελω να μπλεχτω........καλη συνεχεια
Στελλα, η Λιτσα εγραψε οτι δεν την πειράζει που το Αλβανακι που η μαμα του δουλευει μπηκε στον παιδικο αντι του γιου της. Αλλά την πειράζει που το Ελληνακι που η μαμα του δεν δουλεέυει μπηκε στον παιδικο ενω είχε δηλώσει ψευδη στοιχεία. εγω αυτο κατάλαβα. Και σε μένα εχει συμβει αυτο το δευτερο. Κι ας δουλευα.
Και δεν "τυχαίνουν ιδιαιτερης μεταχείρισης", τυχαίνουν "ιδιας μεταχειρισης" με τους Ελληνες. Αλλιως πώς θα τους ενσωματωσεις? Ή προτιμάς να ειναι πάντα γκετο?

Συγνώμη αλλά εγώ ξέρω περιπτώσεις, πέρσι όταν ο μικρός μου πήγαινε προνήπιο στον παιδικό σταθμό του δήμου, μανάδες από Αλβανία που προσκομίζαν ψεύτικες υπεύθυνες δηλώσεις ότι εργάζονται σε σπίτια. Έπιαναν γνωστές τους και ζήταγαν να τους γράψουν ότι της απασχολούν, ΨΕΜΜΑΤΑ ΔΗΛΑΔΗ. Το ξέρω γιατί μου το είχαν εκμυστηρευθεί. Ίσως έπρεπε και εγώ να το αναφέρω, αλλά κανένας δεν το έψαχνε. Για αυτό μην τους αγιοποιούμε όλους πια. Γιατί και αυτοί λένε ψέμματα για να κερδίσουν προνόμια και επιδόματα. Ξέρω άλλη περίπτωση που η πεθερά μιας Αλβανίδας, ήρθε από την Αλβανία για λίγο καιρό και πήρε το πολυτεκνικό επίδομα. Ακόμα και η νύφη της μου έλεγε ότι "από που και ως που να το πάρει;" καταλάβαινε την αδικία. Και ξέρετε τι τα έκανε τα λεφτά, τα έστελνε στην πατρίδα της και αυτήν την στιγμή στην Αλβανία βρίσκεται και όμως το επίδομα το παίρνει κανονικότατα.Γιατί, όταν άλλες οικογένειες εδώ πεινάνε, παιδιά λιποθυμάνε από την πείνα στα σχολεία; που είναι το δίκαιο; εντάξει να τους υποστηρίξουμε αλλά ως ένα σημείο. Δεν έχω πρόβλημα με τους αλλοδαπούς, ίσα ίσα γνωρίζω αρκετούς και κάνουμε παρέα, αλλιώς πώς θα ήξερα και όλα αυτά που έγραψα, αλλά ας γίνεται και κάποιος έλεγχος.ΜΗΝ ΑΔΙΚΟΥΜΕ ΕΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΙΝΟΜΑΣΤΕ ΑΔΙΚΟΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. Και να πω και κάτι ακόμα, οι Αλβανοί δεν συμπαθούν τον δικό τους λαό,προσπαθούν να μην έχουν πολλά πολλά με τους ομοεθνείς τους.

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
KRISTI 1 έγραψε:νομιζω οτι πιανεστε η καθεμια απο μια φραση καποιας και γινεται ολο αυτο...και τελοςπαντων νομιζω οτι ο ας τον πουμε ρατσισμο πηγαζει απο τον φοβο....εγω εγραψα πιο πισω οτι αγριευομαι και φοβαμαι και μονο που βλεπω τα προσωπα των αλβανων...ειναι αγριευτικα πως να το κανουμε..οπως θα φοβηθω και απο το ψυχεδελικο βλεμμα ενος ελληνα π.χ και δεν θα αφηνα το παιδι μου να κανει παρεα με τετοιο ατομο..τι παει να πει οτι ειμαι ρατσιστρια με τους ελληνες?επισης φοβαμαι και τα πιτμπουλ με την φατσα που εχουν ενω ειμαι αρρωστα φιλοζωη και δυσκολα θα αφησω το παιδια μου να χαιδεψει τετοιο σκυλι.τι παει να πει,οτι θα του περασω μηνυμα να μην αγαπαει τα ζωα?αυτα...


ναι νομιζω ετσι ειναι!

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Να πω κατι να ξεφυγουμε λιγο;;;Οταν σπουδαζα με ειχε σταματησει η αστυνομια και μου ζηταγε τα χαρτια μου,εμοιαζα προφανως με ξενη...η αισθηση ειναι καπως παντως...οχι οτι σημαινει κατι αυτο,αλλα δε θα θελα πραγματικα να με κρινει καποιος χωρις να με εχει γνωρισει προσωπικα,για να ξαναρθω και στο θεμα μας.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
giorgina έγραψε:Συγνώμη αλλά εγώ ξέρω περιπτώσεις, πέρσι όταν ο μικρός μου πήγαινε προνήπιο στον παιδικό σταθμό του δήμου, μανάδες από Αλβανία που προσκομίζαν ψεύτικες υπεύθυνες δηλώσεις ότι εργάζονται σε σπίτια. Έπιαναν γνωστές τους και ζήταγαν να τους γράψουν ότι της απασχολούν, ΨΕΜΜΑΤΑ ΔΗΛΑΔΗ.

Αυτο ειναι το ιδιο με το να το κάνει και μια Ελληνιδα μαμα, και κατακρινεται το ιδιο. Όπως και τα άλλα παραδειγματα που εβαλες. Ελπίζω να μην φάνηκε οτι υποννοουμε πως δεχομαστε την αδικια απο τους ξένους.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="manoula_24xr"]
litsakos έγραψε:
manoula_24xr έγραψε:
litsakos έγραψε:
manoula_24xr έγραψε:
Kastallia έγραψε:Mανουλα απο τη Ροδο (παρενθεση φιλια στο αγαπημενο μου νησι ετσι;;Wink γιατι μας ενοχλει ενας ξενος να σηκωνει την ελληνικη σημαια;;;Για να το κανει,σημαινει οτι το θελει,δεν ειναι τιμη μας;;;Εχετε δει πώς μιλουν οι Ελληνες της Αμερικης για την Αμερικη;;;ΤΗ ΘΕΩΡΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΑ ΤΑ ΣΚΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣΕΙ ΣΤΗΝ ΥΦΗΛΙΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ,ΤΗΣ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΛΟΓΟ...ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΤΗς (σιγουρα οχι ολο,γιατι υπαρχουν και αυτοι που ζουν στο περιθωριο) ΝΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΟΥΝ ΣΑΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥΣ!Εμεις γιατι απο τη μια να τους χρησιμοποιουμε σαν φτηνο εργατικο δυναμικο (καλα τωρα ειμαστε και μεις στην ιδια αν οχι χειροτερη μοιρα) και απο την αλλη μην τυχον και δουμε ξενο παιδι να εχει αριστευσει και να θελει να σηκωσει το εθνικο μας λαβαρο στην παρελαση...για να συμμετεχει στην παρελαση σημαινει οτι το νιωθει και να σας πω κατι;;;Σιγουρα το εχει συζητησει με τους γονεις του και του εχουν συνειδητα δωσει τη συγκαταθεση να το κανει...τα δικα μας ουτε που ξερουν γιατι γινεται η παρελαση.
Εγω αν με ρωτησετε διαφωνω με το συστημα γενικως να δινεται η σημαια ως επαθλο,αλλα αυτο ειναι θεμα για αλλη συζητηση,ας μην το παω τωρα αλλου.Αλλα απο τη στιγμη που συμβαινει κατι τετοιο,γιατι μας ενοχλει τοσο δεν το καταλαβαινω.[/quote


Δν μενοχλει το γεγονος οτι θα σηκωσει τη σημαια ενα παιδι ξενο,δλδ δν μενοχλει το παιδι καθεαυτου,μενοχλει το οτι θα σηκωσει τη σημαια ημερα γορτης που γιορταζουμε την απελευθερωση κι ποσοι πεθαναν στον πολεμο για να μπορουμε να σηκωνουμε με καμαρι οι Ελληνες σε καθαρο ουρανο κι τους πολεμησαν για να μπορουν να γιορταζουν κ ανημερα της γιορτης να την σηκωνει καποιος ξενος,δν μαρεσει,εμενα προσωπικα.
Αλλα θα μαρεσε πολυ λογω αριστειων να βραβευτουν τα παιδια ανεξαρτητως εθνικοτητας,καποια στιγμη πχ,αλλα οχι τη συγκεκριμενη,ελπιζω να καταλαβες.

manoula_24xr εσυ εισαι Βραζιλιανα σωστα?Το παιδι σου πιστευεις οτι θα το αντιμετωπισουν ως Ελληνακι στην ζωη του ή ως "ξενο"? Δεν με απασχολει τοσο αν θα συμμετεχει στις εθνικες εκδηλωσεις,οκ αν εισαι απο αλλη χωρα δεμ ξερω σε τι εξυπηρετει το σηκωμα της σημαιας απο αλλοδαπο.Αλλα ειναι αλλοδαπος οποιος γεννηθηκε στην Ελλαδα/?




Eγω ειμαι κατα το ημιση βραζιλιανα,γεννηθηκα στην Βραζιλια απο βραζιλιανα μητερα κι απο Ελληνα πατερα,κι γυρισαμε στην Ελλαδα οταν ημουνα σχεδον ενος ετους,δν εζησα εκει,καθολου.

Η κορη μου γεννηθηκε απο Ελληνες γονεις που μεγαλωσανε νομιμα κι δικαιωματικα στην Ελλαδα,για ποιον λογο να την θεωρουνε ξενη?Κι ταυτοτητα εχει αποκτησει κ ιθαγενεια κι απολα,επειδη τα δικαιουται κι οχι επειδη προσπαθησε να τα αποκτησει,γτ ειναι ελληνιδα κι εχει ελληνικο ονομα κι επιθετο,δν το αποκτησε μετα που ηρθε γτ δν ηρθε απο καπου.Δν νομιζω οτι κολλαει καπου αυτο που ειπες με τη κορη μου.





Κολλαει στο οτι υπαρχουν ανεγκεφαλοι που θα πουν γιατι να μην μπει το δικο μου παιδι καπου που δεν εχει ξενο αιμα...Δεν ειναι η θεση μου αυτη ειναι εμφανες απο οσα εχω γραψει.Αλλα το εχω ακουσει να λεγεται για παιδακι με γαλλιδα γιαγια (ουτε καν αλβανιδα,βουλγαρα και λοιπη μπαναλιτε). Στο σχολειο που εργαζομουν απο δασκαλα του σχολειου. Επειδη διαβασα οσα εγραψες μου κανε εντυπωση ποσο ενθερμα υποστηριζεις αυτα που γραφεις.Καλα κανεις, μαλλον δεν σου ετυχε εσενα να σε σχολιασουν,θετικο αυτο για εμας.

Kastallia έγραψε:Λιτσα και Μανουλα 24...εχω ζησει και γω στη Ροδο και ειναι ενα νησι πραγματικα πολυπολιτισμικο χαρακτηρα.Αλλα...οπως και στην υπολοιπη Ελλαδα φανταζομαι,αλλιως αντιμετωπιζεται ο Σουηδος,Γερμανος,Αμερικανος,Αγγλος και τελειως αλλΙΩς ο Αλβανος,Βουλγαρος,Ρουμανος...για αυτο δεν εχει νιωσει ποτε της ετσι η κοπελα.Εχω αδικο Μανουλα,διαψευσε με αν σφαλλω...

black beauty έγραψε:ειχε πει ομως και η Ποπη πολυ παραπανω πως οι ανθρωποι απο αυτες τις χωρες δεν φερονται ετσι οπως φερονται οι υπολοιποι αλλοδαποι για αυτο και οι ιδιοι οι ελληνες τους δεχονται πιο ευχαριστα!


Διορθωσε με Ποπη αν εγραψα κατι λαθος!

Κασταλλια ξερω οτι δεν απευθυνοσουν σε μενα απλα επειδη το θυμαμαι το αναφερω!



Λιτσα μα η κορη μου ειναι ελληνιδα ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΟΝΕΙΣ κι οχι απο γονεις που ηρθαν για οποιονδηποτε λογο εδω κι στην πορεια απεκτησαν παιδια κτλ.Για ποιον λογο να δεχθει ρατσισμο κι να μην εχει καθαρο δικαιωμα να μπει σε καποιο σχολειο???Μεχρι στιγμης οχι γτ ο ενα ς γονιος καταγεταια κατα το ημιση απο καπου αλλου ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ ΕΛΛΗΝΙΔΑ κι μαλιστα κορη στρατιωτικου.Στο διαβατηριο της στην ληξιαρχικη πραξη γεννησης κι σε ολα τα χαρτια της γραφει:

(γεννηθη στην Βραζιλια,μονιμο κατοικο ροδου τα τελευταια 24μιση χρονια).ΓΕΝΝΗΘΗΣ ΣΤΗΝ ΡΟΔΟ ΚΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΡΟΔΟΥ.Καμια σχεση με το παιδι που οι γονεις του ηρθαν στα 30 στην ελλαδα για να δουλεψουν.





Επισης ειεναι κ αυτο που ειπε η μπλακ αρχικα ειχα πει στις πρωτες απαντησεις μου οτι αλλιως φερονται καποιοι απο καποις χωρες κι αλλιως αλλοι...Κι γιαυτο υπαρχει αυτος ο διααχωρισμος κι ο ρατσισμος προς τις βαλκανικες χωρες γτ οι ιδιοι το προκαλουν!

Τωρα οσον αφορα το νησι,εδω επειδη ειναι τουριστικο μερος οπως ειπε η Κασταλια,ερχονται για δουλεια απο ολη την υφηλιο,κι επικρατει ενας χαμος.

Μανουλα μην γραφεις τα στοιχεια σου ρε συ! Και μην το κανεις για μενα δεν χρειαζεται αν αποδειξεις σε κανεναν αν εισαι η οχι Ελληνιδα,εισαι!!!Σε καμια περιπτωση δεν θα χαρακτηριζα το παιδακι σου μη Ελληνα!Ουδεποτε δεν το εκανα για κανενα παιδακι που εχει εστω και 1/10 καταγωγη απο αλλη χωρα δεν θα εστεκε κιολας να το κανω.
Αν σε εθιξα με συγχωρεις δεν ειχα αυτη την προθεση, σε υπεδειξα γιατι ειδα ποσο ενθερμη εισαι στο θεμα της σημαιας κ αναλογο θεμα εχω πετυχει οπως σου εγραψα σε σχολειο με παιδακι που ειχε γιαγια Γαλλιδα και γονεις Ελληνες. Λεω οτι ειναι κ θεμα τυχης αν καποιος θελει να μιλησει για καθαροτητα της φυλης και να διεκδικει με αυτο το επιχειρημα κατι ,θα το κανει ανεξαρτητα απο το αν γραφει ελληνας η ταυτοτητα.Κ μονο απο καποιον συγγενη ξενο που μπορει να εχεις. Αυτο ηθελα να πω.Ισως δεν εκφραστηκα ξεκαθαρα. Εγω αυτο το λεω ρατσισμο. Ελπιζω να εγινα κατανοητη.

Στρατιωτικο ξαδερφο εχω στην Ροδο Smile μπορει κ να γνωριζεστε!

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:
florentiab έγραψε:
βανια έγραψε:θα συμφωνήσω με τη φράση που έγραψε κάποια κοπελιά νομίζω η Έλενα η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες ..και με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη . Οι υπόλοιποι λαοί ανεξαρτήτου χρώματος -θρησκείας είναι φιλοξενούμενοι και εμείς σαν φιλόξενος λαός πρέπει να συμπεριφερθούμε ανάλογα . Μέχρι εκεί όμως δεν μου αρέσει να έχει προνόμια να παίρνει επιδόματα και εγώ να τα χάνω . Στο ότι παίρνουν βέβαια τα επιδόματα οι άνθρωποι αυτοί δεν μου φταίνε η ίδιοι αλλά το ελληνικό κράτος που τα δίνει , θα είναι τουλάχιστον ανόητο να πω ότι αν και εγω βρεθώ σε μια ξένη χώρα και μου δίνουν κάποιο επίδομα θα το παίξω ανώτερη και δε θα το πάρω ; Από την άλλη δηλαδή τη θα πρέπει να πω :ξέρετε επειδή κάποιοι άνοιξαν τα σύνορα και ήρθατε και σας υποσχέθηκαν δουλειές και άλλα και επειδή δεν τα βλέπετε αυτό σας δίνει το δικαίωμα να κλέβετε να βιάζετε να σκοτώνετε και το λέω αυτό επειδή η πιο συχνή δικαιολογία που ακούς από το στόμα τους είναι αυτή . Αν δεν σου αρέσει σήκω φύγε πήγαινε στη χώρα σου , πολλές φορές μας λένε κάποιες Αλβανίδες :εμείς στη χώρα μας έχουμε αυτό το καλό ενώ εσείς άντε λοιπόν αφού θέλεις άντε στο καλό . Και ξαναλέω έχω φίλη απο την αλβανία και απο το Πακιστάν . Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι στην περιοχή που μένω η επιλογή στα προ νήπια είχε γίνει και επιλέχτηκαν και τα αλλοδαπά . Προτεραιότητα στους Έλληνες .Είναι κρίμα να έχουν σπίτι από το ΟΕΚ οι αλλοδαποί και όχι οι Έλληνες . Όσο για τα επεισόδια που δημιουργούν αν έχετε την τύχη η ατυχία να μένετε σε οικισμούς που τους έχουν κάνει δικούς του θα καταλαβαίνατε τους προβληματισμούς . Μια βόλτα μέχρι τον Άγιο Παντελεήμων (Αχαρναί ) θα καταλάβετε πόσο εύκολα μπορεί να επηρεαστεί κάποιος , και ξαναλέω δεν είναι όλοι έτσι


αν και είπα να μην γράψω άλλο.....
ποιος σας είπε οτι προηγούνται οι αλλοδαποί και που;
όσον αφορά τα σπίτια που δίνει η εργατική κατοικία, για να έχεις δικαίωμα συμμετοχής στην κλήρωση πρέπει να πληρείς κάποιες προϋποθέσεις. λέει κάπου οτι προηγούνται όσοι δεν έιναι Ελληνες;;;;;; θα με τρελάνετε;
όσον αφορά τους παιδικούς σταθμούς, λέει κάπου οτι προηγούνται τα παιδιά αλλοδαπών;;;;; θα με τρελάνετε;

δεν ανάφερα ότι προηγούνται αλλά ότι είναι ταυτόχρονα μαζί με μας . Μένω στο Ολυμπιακό χωριό το σπίτι το πήραμε μέσω ΟΕΚ έγινε κλήρωση και έπρεπε να έχεις εισφορές στον ΟΕΚ μόνο έτσι μπορούσες να μπεις στην κλήρωση . Κάποιοι αλλοδαποί επειδή έχουν χρόνια στην Ελλάδα και τους κάνουν κρατήσεις κανονικά μπήκαν στη κλήρωση . Ξέρεις τι έγινε; πήραν κάποιοι αλλοδαποί και Έλληνες με χρόνια υπηρεσίας και εισφοράς έμειναν απ έξω ,πόσο δίκιο το βλέπεις Φλώρα αυτό; εγώ καθόλου ξέρεις πόσο άσχημο είναι να βλέπεις στην κλήρωση να είναι μέσα στις 2200 κατοικίες να έχουν πάρει σπίτια 400 αλλοδαπές οικογένειες και να είναι απ έξω Ελληνικές οικογένειες ; ας έπαιρναν οι Έλληνες και μετά ας κοίταζαν τους αλλοδαπούς . Και στα νήπια και στους παιδικούς σταθμούς και μάλιστα αυτούς που είναι μέ το πρόγραμμα (κόλλησα δεν θυμάμαι ) γιατί να έχουν βάλει μέσα αλλοδαπούς ; θα ήθελες το παιδάκι σου να είναι εκτός ενω σου λέω πάλι είχες όλες τις προϋποθέσεις και να είναι μέσα ένα αλλοδαπό το οποίο και εκείνο έχει όλες τις προϋποθέσεις εκτός απο μια βασική :δεν είναι Έλληνας


εγώ όταν έκανα αίτηση για δάνειο στον ΟΕΚ δεν μου το δώσανε λόγω υψηλού εισοδήματος και ναι το παιδί μου δεν μπήκε στο δημοτικό παιδικό σταθμό πάλι λόγω υψηλού εισοδήματος.
όπου υψηλό εισόδημα βάλτε δύο αξιοπρεπείς μισθούς και τίποτα παραπάνω.
τι να κάνουμε τώρα;
το κράτος έχει ορίσει κάποια κριτήρια, όποιοι τα πληρούν μπορούν να κάνουν αιτηση. δεν με απασχολεί αν είναι αλλοδαπός ή έλληνας.
δηλαδή οι εισφορές του έλληνα δώθηκαν με μεγαλύτερο κόπο από τις εισφορές του αλλοδαπού; (λέω για τις εισφορές γιατί αυτό ήταν το κριτήριο για τις κατοικίες)

όσον αφορά το ΦΕΚ που ανέφερε μια κοπέλα πιο πάνω να πω οτι αυτό είναι ψέμματα. σε κανένα ΦΕΚ από τα χιλιάδες που έχω διαβάσει τόσα χρόνια δεν αναφέρουν ποτέ οτι προηγούνται ή μοριοδοτουνται περισσότεροι οι αλλοδαποί. είναι ψέμματα και είμαι κατηγορηματική σε αυτό. αν υπάρχει έστω και ένα ΦΕΚ που να λέει κάτι τέτοιο πολύ θα ήθελα να το δω.

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Και μενα μου κανε εντυπωση αυτο με το ΦΕΚ...

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
giorgina έγραψε:
Nena έγραψε:
stella7778 έγραψε:παιδια ας μην μπλεκουμε συγκεκριμενες περιπτωεις

litsakos έγραψε:


Το δικο μου παιδακι ειναι εκτος ενω το γειτονακι μας απο την Αλβανια ειναι εντος. Δεν θεωρω οτι μου φαγε καμια θεση...μου την εφαγε ομως η αλλη γειτονισα που δηλωσε εργαζομενη ενω δεν ειναι και πηρε την θεση...

δλδ το αλβανακι δε σε πειραζει να σου παρει τη θεση αλλα το ελληνακι σε πειραζει??? κι αν του αλλοδαπου παιδιου η μανα καθαριζει σπιτια (στανταρ) και βγαζει ενα 50αρικο τη μερα, και ο μπαμπας του εχει επισης δουλεια σε οικοδομες και βγαζει αλλο ενα χιλιαρικο το μηνα, παλι τους θεωρεις υποδεεστερους σου και οτι πρεπει να τυγχανουν ιδιαιτερης μεταχειρισης??? παιδια πολλοι απ τους αλλοδαπους πλεον βγαζουν πιο πολλα απο μας......ας μη γελιομαστε...καλα κανουν βεβαια απ τη στιγμη που τα δουλευουν να τα παρουν, αλλα μην τους βλεπετε μονιμως σαν πεινασμενους, με πολλους που εχω μιλησει ονειρευονται ποτε θα διοικησουν εκεινοι την ελλαδα και θα μας κανουν οτι τους κανουμε......
και χωρις παρεξηγηση θα αποχωρησω απο το θεμα γιατι κατ εμε εχει παρει προσωπικες διαστασεις και δε θελω να μπλεχτω........καλη συνεχεια
Στελλα, η Λιτσα εγραψε οτι δεν την πειράζει που το Αλβανακι που η μαμα του δουλευει μπηκε στον παιδικο αντι του γιου της. Αλλά την πειράζει που το Ελληνακι που η μαμα του δεν δουλεέυει μπηκε στον παιδικο ενω είχε δηλώσει ψευδη στοιχεία. εγω αυτο κατάλαβα. Και σε μένα εχει συμβει αυτο το δευτερο. Κι ας δουλευα.
Και δεν "τυχαίνουν ιδιαιτερης μεταχείρισης", τυχαίνουν "ιδιας μεταχειρισης" με τους Ελληνες. Αλλιως πώς θα τους ενσωματωσεις? Ή προτιμάς να ειναι πάντα γκετο?

Συγνώμη αλλά εγώ ξέρω περιπτώσεις, πέρσι όταν ο μικρός μου πήγαινε προνήπιο στον παιδικό σταθμό του δήμου, μανάδες από Αλβανία που προσκομίζαν ψεύτικες υπεύθυνες δηλώσεις ότι εργάζονται σε σπίτια. Έπιαναν γνωστές τους και ζήταγαν να τους γράψουν ότι της απασχολούν, ΨΕΜΜΑΤΑ ΔΗΛΑΔΗ. Το ξέρω γιατί μου το είχαν εκμυστηρευθεί. Ίσως έπρεπε και εγώ να το αναφέρω, αλλά κανένας δεν το έψαχνε. Για αυτό μην τους αγιοποιούμε όλους πια. Γιατί και αυτοί λένε ψέμματα για να κερδίσουν προνόμια και επιδόματα. Ξέρω άλλη περίπτωση που η πεθερά μιας Αλβανίδας, ήρθε από την Αλβανία για λίγο καιρό και πήρε το πολυτεκνικό επίδομα. Ακόμα και η νύφη της μου έλεγε ότι "από που και ως που να το πάρει;" καταλάβαινε την αδικία. Και ξέρετε τι τα έκανε τα λεφτά, τα έστελνε στην πατρίδα της και αυτήν την στιγμή στην Αλβανία βρίσκεται και όμως το επίδομα το παίρνει κανονικότατα.Γιατί, όταν άλλες οικογένειες εδώ πεινάνε, παιδιά λιποθυμάνε από την πείνα στα σχολεία; που είναι το δίκαιο; εντάξει να τους υποστηρίξουμε αλλά ως ένα σημείο. Δεν έχω πρόβλημα με τους αλλοδαπούς, ίσα ίσα γνωρίζω αρκετούς και κάνουμε παρέα, αλλιώς πώς θα ήξερα και όλα αυτά που έγραψα, αλλά ας γίνεται και κάποιος έλεγχος.ΜΗΝ ΑΔΙΚΟΥΜΕ ΕΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΙΝΟΜΑΣΤΕ ΑΔΙΚΟΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. Και να πω και κάτι ακόμα, οι Αλβανοί δεν συμπαθούν τον δικό τους λαό,προσπαθούν να μην έχουν πολλά πολλά με τους ομοεθνείς τους.

Δεν αγιοποιησα κανεναν ρε συ μιλησα για το παιδακι μιας ξενης που εργαζεται,ειναι τιμιος ανθρωπος, ειναι κοινωνικη και μπηκε εντιμα, της επετρεψε το κρατος μας να μπει....εννοειται οτι την παρανομια δεν την αποδεχομαι ειτε την κανει ξενος ειτε Ελληνας!Δεν ειμαι θυμα ουτε εχω κανενα συμπλεγμα του αθωου μεταναστη. Και κακως παιρνει το επιδομα αφου δεν ζει εδω,πολυ κακως και να την αναφερετε αφου την γνωριζετε. Ο θειος μου που ζει στην Γερμανια δεν τολμαει να καθησει διακοπες στην Ελλαδα παραπανω απο το προβλεπομενο γιατι θα του κοψουν ενα αναπηρικο επιδομα που παιρνει μαζι με την συνταξη του εκει. Εδω τοσο πια ανοργανωτοι ειμαστε που δεν μπορουμε να ασκησουμε τον απαιτουμενο ελεγχο?

edit: και λογω εισοδηματος επισης ειχαν αλλες μητερες προτεραιοτητα..λες και ειμαι ο Ωνασης...τελοσπαντων ειναι παραλογο αυτο το συστημα..

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:θα συμφωνήσω με τη φράση που έγραψε κάποια κοπελιά νομίζω η Έλενα η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες ..και με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη .


Αν εννοείς εμένα, δεν είπα κάτι τέτοιο.

Κορίτσια, θα απαντήσω και θα ζητήσω προκαταβολικά συγνώμη αν ξεφύγω λίγο γιατί σήμερα δεν είμαι και στα πολύ καλά μου.

Κρίμα ο άνθρωπος που τον σκότωσαν ενώ πήγαινε τη γυναίκα του να γεννήσει για να του πάρουν κάποιοι Πακιστανοί την κάμερα που κρατούσαν. Ο ΤΥΧΑΙΟΣ Πακιστανός που σκότωσαν οι ΕΛΛΗΝΕΣ τις επόμενες μέρες για να εκδικηθούν για το προηγούμενο περιστατικό γιατί πέρασε τόσο στο ντούκου;;;;;;;;

Οι άνθρωποι έχουν έρθει εδώ για να ένα καλύτερο αύριο, όπως κι εμείς έχουμε κάνει στο παρελθόν και έχουμε αρχίσει να κάνουμε ξανά.

Και βέβαια θα έχουν κάποια προνόμια (όσοι είναι εδώ νόμιμα, με χαρτιά, γιατί οι υπόλοιποι ζουν άθλια). Η χώρα μας τους έφερε εδώ και πήρε κάποια χρήματα για αυτό. Από τη στιγμή που τα δικαιούνται γιατί να μην τα πάρουν;

Μας ενοχλούν τα δικαιώματα και τα προνόμια που έχουν (ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ) και δε μας ενοχλεί το επίδομα τριτέκνου που παίρνει η Μενεγάκη;;;;;;; Έλεος δηλαδή!

Την Ελλάδα στο σημείο που βρίσκεται δεν την έφεραν οι αλλοδαποί, τη φέραμε εμείς οι ίδιοι.

Και πάλι συγνώμη για το έντονο ύφος.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Στα ΦΕΚ συνηθως εχει αυτο που εγραψα πολλά ποστς παραπάνω, οτι απο τις τοσες θέσεις που προκυρησσονται, το 1/10 περίπου (τυχαιο το νουμερο, αλλά καπου εκει νομιζω ειναι) προοριζονται για αλλοδαπους. Ετσι, μπορει για 10 θέσεις να εκαναν αιτηση 12 ελληνες και δυο αλλοδαποι, οποτε θα μπουν 8 Ελληνες και οι δυο αλλοδαποι. Εφοσον πληρουν προϋποθέσεις.
Και φυσικά οι 4 Ελληνες που δεν εχουν μπει θα πουν οτι προτιμησαν αλλοδαπους παρα Ελληνες.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kastallia έγραψε:Και μενα μου κανε εντυπωση αυτο με το ΦΕΚ...

Μην σου κανει εντυπωση...συζηταμε πολυ θεωρητικα με κατι που μας ειπε καποιος που ακουσε καπου. Και αλλη κοπελα ρωτησε για τα επιδοματα και τα προνομια αλλα μεχρι στιγμης δεν διαβασα κατι, οτι εκει και εκει δινεται αυτο,τοσο ειναι το ποσο,εδω ειναι το νομοσχεδιο κτλ..Ποιος μας πληροφορει γενικα θα επρεπε να το σκεφτουμε.Μηπως γενικα περα τωρα απο τους μεταναστες δεν ενημερωνομαστε σωστα για τα δικαιωματα μας? Αλλα αναπαραγουμε κατι χωρις να το διασταυρωσουμε οι ιδιοι?

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εδω που μενω παντως πολλοι θα καναν χαρακιρι αν φευγαν οι αλλοδαποι,ασχετο αν σε συζητησεις τετοιας φυσης με τη δικη μας τωρα κατηγορουν τους μεταναστες για τα κακως κειμενα...εμας μας σχολιαζουν γιατι ΔΕΝ παιρνουμε εργατες αλλα δουλευουμε μονοι μας οικογενειακα...τους εκανε τεραστια εντυπωση που περσι και προπερσι που δεν ημουν εγκυος καθε Σαβ/κο και διακοπες που δεν ειχα μαθημα πηγαινα στο χωραφι με τον ανδρα μου,μας σχολιαζουν ως τσιγγουνηδες γιατι δεν παιρνουμε εργατες και παλευουμε τα σχετικα λιγα στρεμματα που εχουμε συγκρινομενοι με αλλους ,μονοι μας!Τα περισσοτερα παιδια στην ηλικια των 20 και...ουτε που ξερουν πού πεφτει το λιοφυτο του πατερα τους που μεθαυριο θα εχουν αυτα γιατι και για το ποτισμα στελνουν τους Αλβανους και τους Βουλγαρους...εμαθαν τον καφε και την πρεφα στο καφενειο και ειναι αγροτες του λεωφορειου ,δηλαδη απλα το πρωι πανε τους εργατες και μετα πανε και τους παιρνουν οταν σχολασουν και ολη μερα κοπροσκυλιαζουν.Μια Βουλγαρα γειτονισσα μας ρωτησε περσι:"Καλα εσεις δεν παιρνετε εργατες ε;;;"Και φυσικα φετος που δεν μπορω να παω,χρησιμοποιει καμια φορα αν ειναι πολυ κουραστικη η δουλεια για να μην παρει τη μανα του που ειναι μεγαλη (παρολο που παει και αυτη ακομα)αλλα,θελω να σας πω,παρολες τις αποψεις μου,εμεις σαν οικογενεια δεν στηριξαμε και δε στηριζουμε το status της ελληνικης κοινωνιας των τελευταιων χρονων που υπαγορευει "σιγα μην κανω αυτη τη δουλεια αφου ειναι ο Αλβανος εδω",ολοι αυτοι ομως που οι ξενοι μονο το νερο στο τραπεζι δεν τους φερνουν και εχουν μαθει να κοπροσκυλιαζουν και κλαιγονται,σε βγαζουν και ανθελληνα αν πεις πως δε φταινε οι μεταναστες για τα δεινα του τοπου αλλα εμεις και οι επιλογες μας ως λαος ειτε στη συμπεριφορα ειτε στα ιδανικα που εμφυσουμε στα παιδια μας ειτε στο ποιους ψηφιζουμε...

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δε θεωρω τον εαυτο μου ρατσιστρια αλλα δεν ακουσα ποτε ελληνες μεταναστες ειτε σε γερμανια ειτε οπουδηποτε αλλου να σφαζουν για μια τυροπιττα ή να γαζωνουν τον αλλον για να παρουν την εισπραξη απο ενα ψιλικατζιδικο.το πραγμα εχει ξεφυγει εντελως πλεον στην ελλαδα και σε αυτο βεβαια φταινε και οι περιφημοι πολιτικοι μας που ανοιξαν τα συνορα οποτε μπηκε καθε καρυδιας καρυδι στην χωρα μας.και σε αλλες χωρες υπαρχουν μεταναστες αλλα με χαρτια .εδω πλεον ουτε ξερουμε τι αριθμο μεταναστων εχουμε ουτε τιποτα.εκτος αυτου οπως ειπαν και παραπανω καποιες κοπελες εχουν ελευθερο στα περισσοτερα.πανε και γεννανε τσαμπα δεν πληρωνουν φορους δεν πληρωνουν τιποτα.αρα λοιπον μηπως πλεον εμεις οι ελληνες ειμαστε μειονοτητα στην ιδια μας την χωρα;

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το υφος μου ειναι εντονο αλλα αφου πλεον τα πραγματα εχουν παει στο απροχωρητο ας τους παρουν τα μεγαλοτζιμανια μας οι πολιτικοι και ας τους πανε σε αλλες χωρες που ειναι καλυτερες οικονομικα.

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
grammatiki έγραψε:δε θεωρω τον εαυτο μου ρατσιστρια αλλα δεν ακουσα ποτε ελληνες μεταναστες ειτε σε γερμανια ειτε οπουδηποτε αλλου να σφαζουν για μια τυροπιττα ή να γαζωνουν τον αλλον για να παρουν την εισπραξη απο ενα ψιλικατζιδικο.το πραγμα εχει ξεφυγει εντελως πλεον στην ελλαδα και σε αυτο βεβαια φταινε και οι περιφημοι πολιτικοι μας που ανοιξαν τα συνορα οποτε μπηκε καθε καρυδιας καρυδι στην χωρα μας.και σε αλλες χωρες υπαρχουν μεταναστες αλλα με χαρτια .εδω πλεον ουτε ξερουμε τι αριθμο μεταναστων εχουμε ουτε τιποτα.εκτος αυτου οπως ειπαν και παραπανω καποιες κοπελες εχουν ελευθερο στα περισσοτερα.πανε και γεννανε τσαμπα δεν πληρωνουν φορους δεν πληρωνουν τιποτα.αρα λοιπον μηπως πλεον εμεις οι ελληνες ειμαστε μειονοτητα στην ιδια μας την χωρα;

Παντως οι μεταναστριες οντως επιλεγουν δημοσια νοσοκομεια,τωρα το αν γεννα μια ανασφαλιστη τζαμπα ,δεν ξερω...αν ειναι απορη τι να την κανουν,να την πεταξουν στο πεζοδρομιο να γεννησει;Εμεις να τα βλεπουμε αυτα που αφησαμε τα δημοσια νοσοκομεια στις ξενες να γεννουν και θησαυριζουμε τα ιδιωτικα που με το πρωτο ζορι σε στελνουν καρφι στο ασθενοφορο για το δημοσιο.Πληρωνουμε υπηρεσιες ξενοδοχειου ενω στην ουσια καλυτερη περιθαλψη δεν προσφερουν.Δε φταινε οι μεταναστριες για τα μυαλα που κουβαλαμε εμεις...θυμαμαι οταν στο πρωτο μου παιδι πηγα να κανω την αυχενικη σε ενα ιδιωτικο εδω (δεν την κανουν παντου) ηταν μια γυναικα εγκυος να γεννησει σε λιγες μερες απο ο,τι καταλαβα...καταστενοχωρηθηκε που της ειπαν στη ρεσεψιον οτι δεν ειχε σουιτα για κεινες τις μερες!Μια αγωνια,μια απογοητευση και λεω "καλα αυτη ειναι η ψυχολογια μιας ετοιμογεννης...;;"Οι ξενες κανουν μια χαρα χρηση των παροχων στα νοσοκομεια μας,εμεις κοιταμε αν εχει κομμωτηριο στο ισογειο και αν η σουιτα εχει θεα τη θαλασσα...επιλογες ειναι αυτες.

????????


Επισκέπτης
το 2004 εκανα τα χαρτια μου για γραμματειακη υποστηριξη στο νοσοκομειο Παπαγεωργιου της Θεσσαλονικης....με 4 ξενες γλωσσες απταιστα (με αδειες διδασκαλιας) κομπιουτερ με πτυχιο, και 9 χρονια προυπηρεσια σε θεση διοικητικη γραματειας.......οχι μονο δε με πηρανε, αλλα τα 14 ατομα πανω απο το ονομα μου ηταν ολα ρωσοποντιακα....τι θελετε να μου πειτε? οτι λεω ψεμματα???
δεν εχετε δει σε δημοσιες θεσεις ξαφνικα να γινεται της ρωσιας το καγκελο? τωρα απο μενα το ακουτε? δεν εχετε δει οτι εχουν παρει ολες τις θεσεις? πηγαινετε σε ενα νοσοκομειο, αν δεν ειναι στανταρ ρωσιδα η προισταμενη να διαταζει τα δικα μας τα παιδια....παντου εχουν πιασει τις καλυτερες θεσεις, θελετε να μου πειτε οτι ειναι το 1/10 αυτο????
παιδια ας μη γελιομαστε, δεν ειναι ! εχουν πολλα προνομια και σε λιγο θα ειμαστε μειονοτητα στο ιδιο μας το κρατος....αλλα δε φταινε αυτοι.....εμεις φταιμε. Και προσωικα απ τη στιγμη που δεν πειραζω κανεναν ουτε καταγγελλω οσα βλεπω ουτε πειραξα ποτε κανεναν τους δε θεωρω οτι επειδη λεω την αληθεια που βλεπω ειμαι ρατσιστρια.....

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κασταλία μου αν μια γυναίκα θέλει να γεννήσει σε δημόσιο σε ιδιωτικό στο σπίτι της δεν μου πέφτει λόγος , αν θέλει να είναι σε σουίτα η σε δωμάτιο με 5 κρεβάτια , αν έχεις χρήμα όπου και αν πας θα δε φροντίσουν .Εγώ ανάφερα ότι τη στιγμή που σε εμάς κόβουν τα επιδόματα της γέννας και κανονικά πρέπει να πληρώσεις και στο δημόσιο , η αλλοδαπή παίρνει το χρήμα ζεστό . Σαφώς και πρέπει και η αλλοδαπή να γεννήσει σε ένα σωστό και ασφαλές χώρο αλλά γιατί να την εξασφαλίσει η χώρα μου ενώ εμένα όχι ;
Έλενα έγραψε κάποια κοπέλα ότι η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες νόμιζα ότι το έγραψες εσύ τόσα ποστ χάθηκα αλλά διαφωνείς σε αυτό; σε ποιον θα έπρεπε να ανήκει;
Γραμματική μπορώ να καταλάβω το παράπονο σου και ναι Στέλλα εγω σε πιστεύω το έχω δει και εγώ αυτό όλο και περισσότεροι ξένοι να είναι σε θέσεις που θα έπρεπε να είναι οι Έλληνες αλλά άντε να βγάλεις άκρη το σίγουρο είναι ότι δεν φταίνε αυτοί αλλά αυτοί που τους βάζουν

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
stella7778 έγραψε:το 2004 εκανα τα χαρτια μου για γραμματειακη υποστηριξη στο νοσοκομειο Παπαγεωργιου της Θεσσαλονικης....με 4 ξενες γλωσσες απταιστα (με αδειες διδασκαλιας) κομπιουτερ με πτυχιο, και 9 χρονια προυπηρεσια σε θεση διοικητικη γραματειας.......οχι μονο δε με πηρανε, αλλα τα 14 ατομα πανω απο το ονομα μου ηταν ολα ρωσοποντιακα....τι θελετε να μου πειτε? οτι λεω ψεμματα???
δεν εχετε δει σε δημοσιες θεσεις ξαφνικα να γινεται της ρωσιας το καγκελο? τωρα απο μενα το ακουτε? δεν εχετε δει οτι εχουν παρει ολες τις θεσεις? πηγαινετε σε ενα νοσοκομειο, αν δεν ειναι στανταρ ρωσιδα η προισταμενη να διαταζει τα δικα μας τα παιδια....παντου εχουν πιασει τις καλυτερες θεσεις, θελετε να μου πειτε οτι ειναι το 1/10 αυτο????
παιδια ας μη γελιομαστε, δεν ειναι ! εχουν πολλα προνομια και σε λιγο θα ειμαστε μειονοτητα στο ιδιο μας το κρατος....αλλα δε φταινε αυτοι.....εμεις φταιμε. Και προσωικα απ τη στιγμη που δεν πειραζω κανεναν ουτε καταγγελλω οσα βλεπω ουτε πειραξα ποτε κανεναν τους δε θεωρω οτι επειδη λεω την αληθεια που βλεπω ειμαι ρατσιστρια.....



μα αυτοί δεν είναι αλλοδαποί!!!!!!!!!
είναι παλλινοστούντες!
άλλο πράγμα αυτό

και μια προσωπική ερώτηση. πόσο χρονών άρχισες να δουλεύεις;

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:
Έλενα έγραψε κάποια κοπέλα ότι η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες νόμιζα ότι το έγραψες εσύ τόσα ποστ χάθηκα αλλά διαφωνείς σε αυτό; σε ποιον θα έπρεπε να ανήκει;


Διαφωνώ στο σκεπτικό με το οποίο ειπώθηκε.

Και ας μην εθελοτυφλούμε. Ναι, οκ, είναι πρόβλημα αυτό της εγκληματικότητας, ζούσα στην Κυψέλη και ξέρω. Και ένδοξο και τιμημένο το παρελθόν μας, κανείς δε μπορεί να το αμφισβητήσει αυτό. Αλλά εμείς έχουμε σταματήσει εκεί. Έχουμε επαναπαυτεί. Άλλο θέμα θα μου πείτε αυτό...

Από τη στιγμή ομως που εμείς οι ίδιοι με τη συμπεριφορά μας δεν τιμούμε τη χώρα μας, πώς θα την τιμήσουν και θα τη σεβαστούν οι ξένοι.

Και όσο για το ότι εμείς δεν γίναμε εγκληματίες στο εξωτερικό, πού το ξέρουμε; Επειδή το λέμε εμείς;

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ποιος δεν τιμάει τη χώρα του; εγώ δεν το βλέπω έτσι . Οι άνθρωποι που κυβέρνησαν τη χώρα αυτοί(γιατί πλέον άλλοι την κυβερνούν ) δεν μας τίμησαν δε μας σεβάστηκαν και μας έχουν βάλει ένα και αυτό με τους αλλοδαπούς

mmairula

mmairula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
koritsia 8i3ate ena 8ema poly lepto ....h ousia einai mia oti o monos ftaixths eiai to kratos kai to kwlosysthma tous.Den ftaine oi eiserxomenoi allodapoi pou to kwlokratos mas gia to xrhma eisreei kosmo poy exei angkh xwris paroxes xwris ypodomes xwris tipota.Xwris 3exwrista sxoleia gia na m8oun ta paidia tous thn dikh tous istoria kai th dikh tous 8rhskeia opws yparxoun sto e3wteriko .Den ftaime emeis oi Ellhnes poy eidame thn A8hna kai olh th Ellada na kataklizetai apo tosa atoma pou sth ousia den mas xwraei olous pou den mporoun ta paidia mas na kanoun to prwi sto sxoleio tous th proseyxh gia na mh 8igoun ta allodapa paidakia kai na mh ma8ainoun swsta istoria gia ton idio logo .Na yparxoun kokines kartes sta nosokomeia gia tousallodapous gia dwrean peri8alpsh enw ta dika mas tameia symetexoun 5 me 10 ta ekato stis varyposes e3etaseis.Na eimaste se moionektikes 8eseis se paidikous sta8mmous 8eseis ergasias ktl ktl enw emeis forologoumaste apo th stigmh pou gennh9hkame gia ayto edw to kwlokratos pou agapame th xwra mas kai vlepoume na th katastrefoun kai na pernoun kai allous an8rwpous sto laimo tous ektos tous Ellhnes.Den yparxei to koinwniko plegma gia tous allodapous dystyxws sthn Ellada kai ta krithria eisrohs sth xwra kai giname mpate skuloi alleste(Xwris ayto na 8igei kanenan allodapo)den ftaine aytoi aytoi pou ta fagan ftaine gt kai oi allodapoi plhrwsan polla gia na paroun ayth th prasinh th kitrinh ktl karta kai den exoun upodomes.Dikio exoun kai aytoi ki emeis pou apivdisame kai den tous mporoume pia.Kai den einai proswpiko eimaste filo3enos laos kai filotimos apla nisafihtan apo thn arxh la8os tou kratous emeis gia na pame metanastes mas pernane apo xilia kumata.Aytoi mazi me tous kalous feran kai ta xilia kaka olo to kouti ths pandwras dystyxws kai dystyxws h mpala tous pernei olous.Exw ki egw filh germanida kai Italida pou exou pantreutei filous mas den eimai ratsistria agapw thn Ellada kai ton an8rwpo kai 8a h8ela polu na ginotan ola swsta h na ginotan estw prospa8eia na ginoun swsta ao to kratos mas gia na einai h xwra mas ygeihs pou den einai.dystyxws.Etsi opws mas pane omws gia emfulio mas pane kai ayto fenetai kai apo ayto edw to 8ema exoun graftei toses selides kai an eisastan konta 8a eixate piastei sta xeria.Anti na eimaste enwmenoi mesa se ayto to kwlokratos gt alla yposxe8hkan kai stous allodapou kai se mas 8a fagw8oume.H gnwmh mou!!An kai 8a protimousa thn Ellada mou ...Ellada MOU!!! O Xenias DIas kai oi progwnoi mou alla mou ema8an ....kai to sevomai Cool

https://www.facebook.com/home.php?ref=hp#!/mmairula

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
συμφωνω με μαιρουλα,βανια και στελλα!

????????


Επισκέπτης
[quote="florentiab

αρχισα το 1996, μετα την τριτη λυκειου, εχεις δικιο εβαλα ενα χρονο παραπανω......λοιπον απο το 96 ως το 2004 τα χρονια προυπηρεσιας ηταν 8 και οχι 9 ....σορρυ

παντως σε λιγο καιρο ολοι ισα κι ομοια θα ειμαστε.....αν δεν ειμαστε ηδη δηλαδη........το σιγουρο εινι οτι δε φταινε αυτοι , κι αυτοι ταλαιπωροι ειναι τις πιο πολλες φορες....εμεις οταν ακουμε στη γερμανια δινουν επιδομα για καθε παιδι, καλους μισθους, καλο επιδομα ανεργιας, δωρεαν υγεια οντως, δωρεαν παιδεια οντως, δε λεμε αχ να ζουσαμε εκει??? ε κι αυτοι για καλυτερα ερχονται εδω.....

mmairula

mmairula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
black beauty έγραψε:Γεια σας και παλι!

Λοιπον εκτος απο τοσα που εχω γραψει τα οποια σκεφτομαι ανα διαστηματα θελω να προσθεσω και αυτο εδω!
Η χωρα μας πλεον εχει παρα πολλους αλλοδαπους!Πολλα παιδακια εχουν γεννηθει και εδω!

Θελω να ακουσω τις γνωμες σας πανω σε αυτο το θεμα,(χωρις ομως τσακωμους σας παρακαλω) ας πει οποιος θελει την γνωμη του κοσμια!

Λοιπον αν τα δικα σας παιδακια τυχαινει και κανουνε παρεα με αλλοδαπα παιδακια,τι κανετε φοβαστε,τα απομακρυνετε?
Εγω για να πω την αληθεια μου, ψιλοφοβαμαι,ειμαι λιγο καχυποπτη γιατι πολλες φορες βλεπω οτι ειναι πιο πονηρα,και αποθαρρυνω την κορη μου!Βεβαια δεν προσπαθω να της περασω ρατσιστικες αποψεις!Ξερετε πως ειναι τα παιδακια ακουνε και απο αλλα και βγαζουν αμεσως συμπερασμα,εγω προσπαθω να της δωσω να καταλαβει οτι ειναι και αυτοι ανθρωποι απλα προτιμω να κανει παρεα με τα ελληνακια!

Κανω λαθος που ανησυχω κοριτσια?Εσεις τι λετε?ποια ειναι η γνωμη σας?


o gios mou kanei parea me enan suma8hth tou apo thn Alvania.Den mporw na pw sto paidi na mh ton exei filo apla tou eipame pws e polla pramata den mporei na se katalavei kai sthn nootropia gt einai apo allh xwra.Megalwnontas to eide kai monos tous kai eide thn antimetwpish twn allwn paidiwn apenanti sto suma8hth tou kai ton lupotan.Sas lew oti ayto to paidi den ftaiei se tpt h8ele na 3eperasei thn tampela ths katagwghs tou elege egw eimai Ellhnas kai kanw oti ki eseis kai agapaw oti ki eseis.Alla oi goneis tou omws alliws to potizoune me alles idees gia tous Ellhnes mox8hres kai kakes kai fenetai diastrevlwnoun thn istoria tous gia na einai epilektikos me ta Ellhnakia kai fenetai kai sto ma8hma mou to xei pei o gios mou kai mou eipe epishs pws mporoun kai kanoun ayto to kako sto paidi tous den 8a exei pote filous.An exoume dwsei sta paidia mas tis swstes arxes kai den ais8anontai meionektika gia ayto pou einai pisteyw pws oi epiloges tous 8a einai oi swstes .Egw ayto didaxthka apo ton gio mou.

https://www.facebook.com/home.php?ref=hp#!/mmairula

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σε ευχαριστω πολυ Μαιρουλα,να εισαι καλα!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 22 από 29]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 25 ... 29  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις