Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
289 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 289 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 29  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 23 από 29]

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
stella7778 έγραψε:[quote="florentiab

αρχισα το 1996, μετα την τριτη λυκειου, εχεις δικιο εβαλα ενα χρονο παραπανω......λοιπον απο το 96 ως το 2004 τα χρονια προυπηρεσιας ηταν 8 και οχι 9 ....σορρυ

παντως σε λιγο καιρο ολοι ισα κι ομοια θα ειμαστε.....αν δεν ειμαστε ηδη δηλαδη........το σιγουρο εινι οτι δε φταινε αυτοι , κι αυτοι ταλαιπωροι ειναι τις πιο πολλες φορες....εμεις οταν ακουμε στη γερμανια δινουν επιδομα για καθε παιδι, καλους μισθους, καλο επιδομα ανεργιας, δωρεαν υγεια οντως, δωρεαν παιδεια οντως, δε λεμε αχ να ζουσαμε εκει??? ε κι αυτοι για καλυτερα ερχονται εδω.....
το καλό μισθοί είναι σχετικοί :1500 ευρω σαν ζευγάρι και οι δυο μαζί δεν το θεωρώ καλό μισθό όταν θα δουλεύεις 10 ώρες (έχεις βέβαια στέγη )(αυτό σε ελληνικό εστιατόριο) και το επίδομα των παιδιών είναι 185 ευρώ το μήνα ναι αυτό είναι καλό αλλά μην νομίζετε ότι οι Γερμανοί δεν έχουν σκεφτεί πόσο κερδίζουν

????????


Επισκέπτης
εμενα μια φιλη μου τελειωσε δημοτικο και εκεινη και ο αντρας της........εδω δλδ αντε να καθαριζε σκαλες.......εκει δε δουλευει και παιρνει επιδομα και για δυο παιδια, ο αντρας της δουλευε και απολυθηκε και ειναι ταμειο ανεργιας κατι τρελλα λεφτα 1500 νομιζω μου ειπε και οταν ξαναδουλεψει θα κρατησει το ταμειο- θα δουέψει μαυρος δλδ- και η κοπελα της λεμε να ερθει και λεει πλακα κανετε??? στη γερμανια βγαζω σχεδον 2000 το μηνα αγραμματη να ερθω εκει να κανω τι????? και ουτε γιατρους πληρωνουνε, ουτε φροντιστηρια ουτε τιποτα........μεχρι τα 15 λεει δωρεαν τα εμβολια των παιδιων απο το κρατος...και συμμετοχη 30 ευρω το τριμηνο στο γιατρο μονο εφοσον τον χρησιμοποιησεις.......και εχω 5-6 φιλεναδες εκει, δε μου τα ειπε μια......τεσπα το νοημα των οσων ειπα δεν ειναι τι καλα ειναι στη γερμανια, αλλα οπως εμεις ακουμε αυτα και θαμπωνομαστε, ετσι και οι μεταναστεςνομιζουν οτι θα ερθουν εδω και θα ειναι η γη της επαγγελιας και μετα πεφτουν απο τα συννεφα.....

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
έτσι είναι Στέλλα όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα και μικρό καλάθι . Και εδώ αν θέλεις πας σε γιατρό του ταμείου σου εμένα η παιδίατρος μου στο ΙΚΑ είναι και είμαι πολύ ευχαριστημένη τα εμβόλια του τα έκανα όλα μέσω του κέντρου μάνας και παιδιού αν θέλουμε υπάρχει άκρη απλά κάπου έχουμε ξεφύγει και οι ίδιοι και τώρα επειδή ο κόσμος δεν έχει 50 ευρω για παιδιάτρο πάνε στο Παίδων και περιμένουν 2 ώρες σου λένε θα δώσουμε 5 ευρώ αν χρειαστεί και εξετάσεις αλλά 20 το πολύ μια χαρά είναι ... για αυτά οι αλλοδαποί δεν πληρώνουν ευρώ

andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
grammatiki έγραψε:δε θεωρω τον εαυτο μου ρατσιστρια αλλα δεν ακουσα ποτε ελληνες μεταναστες ειτε σε γερμανια ειτε οπουδηποτε αλλου να σφαζουν για μια τυροπιττα ή να γαζωνουν τον αλλον για να παρουν την εισπραξη απο ενα ψιλικατζιδικο.το πραγμα εχει ξεφυγει εντελως πλεον στην ελλαδα και σε αυτο βεβαια φταινε και οι περιφημοι πολιτικοι μας που ανοιξαν τα συνορα οποτε μπηκε καθε καρυδιας καρυδι στην χωρα μας.και σε αλλες χωρες υπαρχουν μεταναστες αλλα με χαρτια .εδω πλεον ουτε ξερουμε τι αριθμο μεταναστων εχουμε ουτε τιποτα.εκτος αυτου οπως ειπαν και παραπανω καποιες κοπελες εχουν ελευθερο στα περισσοτερα.πανε και γεννανε τσαμπα δεν πληρωνουν φορους δεν πληρωνουν τιποτα.αρα λοιπον μηπως πλεον εμεις οι ελληνες ειμαστε μειονοτητα στην ιδια μας την χωρα;


αυτη τη φραση θα ηθελα να σχολιασω,ποιος σας εχει πει οτι δεν πληρωνουν φορους?εγω που δουλευα με αλλοδαπους αν δεν συμπληρωναν συγκεκριμενο αριθμο ενσυμων,πληρωναν προστιμο ή επρεπε να φυγουν αφου προφανως ειναι οικονομικοι μεταναστες,και εκαναν και φορολογικες δηλωσεις και αναλογα ή επερναν επιστροφη φορου ή οχι,τωρα αν μιλατε για λαθρομεταναστες ειναι αλλο θεμα και παλι φταιει το κρατος που δεν εχει το καταλληλο μηχανισμο.
Να προσθεσω και κατι τελευταιο,μενω Κυπρο και ζουν εδω παρα πολλοι αλλοδαποι,η εκληματικοτητα ειναι ελαχιστη,αρα και παλι καταληγω στο αναλογα με τις συνθηκες ο ανθρωπος γινεται καλος ή κακος ανεξαρτητου χωρας προελευσης.
Κατι αλλο που δεν μπορω να καταλαβω που λετε ειναι πως ξερετε τι κανουν οι Ελληνες σε αλλες χωρες?ακουτε καθημερινα ειδησεις των αλλων χωρων?
Τελευταια ακομα περιμενω απαντηση για το που ευνοουνται οι αλλοδαποι,που να στεκουν ομως,οχι μου ειπε ο ξαδερφος της ξαδερφης οτι αυτο ισχυει!

????????


Επισκέπτης
παντως επειδη το θεμα ξεκινησε απο τα παιδια, ειναι αμαρτια να τα βαζει καποιος με τα παιδακια που ουτε φταινε, ουτε καταλαβαινουν ποιανου ειναι η χωρα και τι παιζεται.....αυτα απο μενα δεν εχω κατι αλλο να πω σ αυτο το θεμα.....

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
andith έγραψε:
grammatiki έγραψε:δε θεωρω τον εαυτο μου ρατσιστρια αλλα δεν ακουσα ποτε ελληνες μεταναστες ειτε σε γερμανια ειτε οπουδηποτε αλλου να σφαζουν για μια τυροπιττα ή να γαζωνουν τον αλλον για να παρουν την εισπραξη απο ενα ψιλικατζιδικο.το πραγμα εχει ξεφυγει εντελως πλεον στην ελλαδα και σε αυτο βεβαια φταινε και οι περιφημοι πολιτικοι μας που ανοιξαν τα συνορα οποτε μπηκε καθε καρυδιας καρυδι στην χωρα μας.και σε αλλες χωρες υπαρχουν μεταναστες αλλα με χαρτια .εδω πλεον ουτε ξερουμε τι αριθμο μεταναστων εχουμε ουτε τιποτα.εκτος αυτου οπως ειπαν και παραπανω καποιες κοπελες εχουν ελευθερο στα περισσοτερα.πανε και γεννανε τσαμπα δεν πληρωνουν φορους δεν πληρωνουν τιποτα.αρα λοιπον μηπως πλεον εμεις οι ελληνες ειμαστε μειονοτητα στην ιδια μας την χωρα;


αυτη τη φραση θα ηθελα να σχολιασω,ποιος σας εχει πει οτι δεν πληρωνουν φορους?εγω που δουλευα με αλλοδαπους αν δεν συμπληρωναν συγκεκριμενο αριθμο ενσυμων,πληρωναν προστιμο ή επρεπε να φυγουν αφου προφανως ειναι οικονομικοι μεταναστες,και εκαναν και φορολογικες δηλωσεις και αναλογα ή επερναν επιστροφη φορου ή οχι,τωρα αν μιλατε για λαθρομεταναστες ειναι αλλο θεμα και παλι φταιει το κρατος που δεν εχει το καταλληλο μηχανισμο.
Να προσθεσω και κατι τελευταιο,μενω Κυπρο και ζουν εδω παρα πολλοι αλλοδαποι,η εκληματικοτητα ειναι ελαχιστη,αρα και παλι καταληγω στο αναλογα με τις συνθηκες ο ανθρωπος γινεται καλος ή κακος ανεξαρτητου χωρας προελευσης.
Κατι αλλο που δεν μπορω να καταλαβω που λετε ειναι πως ξερετε τι κανουν οι Ελληνες σε αλλες χωρες?ακουτε καθημερινα ειδησεις των αλλων χωρων?
Τελευταια ακομα περιμενω απαντηση για το που ευνοουνται οι αλλοδαποι,που να στεκουν ομως,οχι μου ειπε ο ξαδερφος της ξαδερφης οτι αυτο ισχυει!
το τη παίρνουν σπίτι τι είναι;
το τη δεν πληρώνουν στα νοσοκομεία ;
το ότι οι αθίγγανοι παίρνουν ένα επίδομα αν στείλουν τα παιδιά τους σχολείο πάλι τι είναι;
το τη έχουν επιδότηση ενοικίου ;
εγώ δε θα αναφέρω ότι μπαίνουν στα πανεπιστήμια χωρίς εξετάσεις αυτό ισχύει και για Έλληνες που είναι σε άλλες χώρες
Δεν ξέρω αν στην Κύπρο παίρνουν αλλά εδώ δίνουν 180 εκατομμύρια το χρόνο , αν το ψάξεις θα δεις είναι στοιχεία που τα έβγαλαν στη βουλή .
Και δεν μπορώ να σκεφτώ ότι ο άντρας μου είναι άνεργος και πληρώνουμε κανονικά χαράτσι της ΔΕΗ αλλά οι αλλοδαποί με 1002 δικαιολογίες την γλιτώνουν

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δείτε μερικά από τα επιδόματα που παίρνουν :
http://eoniaellhnikhpisti.blogspot.com/2011/08/blog-post_25.html και αν κάποιο μέλος έχει αμφιβολία μπορεί να ρωτήσει στον ΟΑΕΔ και αυτά αφορούν μόνο την ανεργία
και ένα βίντεο , βέβαια εδώ μπορούμε να πούμε ότι είναι για ανανέωση της κάρτας ανεργίας ... όσες είμαστε καλόπιστες



Έχει επεξεργασθεί από τον/την βανια στις Τρι Ιαν 24, 2012 1:25 pm, 1 φορά

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:
το τη παίρνουν σπίτι τι είναι;
το τη δεν πληρώνουν στα νοσοκομεία ;
το ότι οι αθίγγανοι παίρνουν ένα επίδομα αν στείλουν τα παιδιά τους σχολείο πάλι τι είναι;
το τη έχουν επιδότηση ενοικίου ;
εγώ δε θα αναφέρω ότι μπαίνουν στα πανεπιστήμια χωρίς εξετάσεις αυτό ισχύει και για Έλληνες που είναι σε άλλες χώρες
Δεν ξέρω αν στην Κύπρο παίρνουν αλλά εδώ δίνουν 180 εκατομμύρια το χρόνο , αν το ψάξεις θα δεις είναι στοιχεία που τα έβγαλαν στη βουλή .
Και δεν μπορώ να σκεφτώ ότι ο άντρας μου είναι άνεργος και πληρώνουμε κανονικά χαράτσι της ΔΕΗ αλλά οι αλλοδαποί με 1002 δικαιολογίες την γλιτώνουν
Γιατι το λες αυτο? Δεν δινουν σπίτια σε εργατικές κατοικιες σε ελληνικές οικογένειες με χαμηλότερο εισόδημα?? Εγω που μενω πχ σε ενοικιο να επαναστατησω???
Γενικα, πολλά απο τα προνομια που αναφερεις αφορουν τους παλιννοστουντες, οχι τους οικονομικούς μετανάστες. Εχουν διαφορά οι έννοιες των παλλινοστουντων, των προσφύγων, των οικονομικων μεταναστών και των λαθρομεταναστών.
Τέλος, οι μονοι αλλοδαποι που ξέρω που εξαιρουνται του χαρατσίου ειναι αυτοι που δεν εχουν ρευμα στο σπίτι τους και που ειναι με πετρογκάζ και γκαζόλαμπες.
Το οποίο χαρατσι της ΔΕΗ (το οποίο δεν μας το επέβαλλαν οι αλλοδαποί, αλλά ειπαμε άλλο θέμα αυτο), μπορεις να αντισταθεις στην πληρωμή του. Αλλά αυτο απαιτει το να ψάξεις και να μάθεις. Απαιτει κοινωνική ευαισθησία και την έννοια της ομάδας και της κοινωνικής αλληλεγγύης, ανεξαρτήτως εθνικότητας. Οποτε μάλλον ξέχνα το.

Καληνυχτα σας.

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
stella7778 έγραψε:παντως επειδη το θεμα ξεκινησε απο τα παιδια, ειναι αμαρτια να τα βαζει καποιος με τα παιδακια που ουτε φταινε, ουτε καταλαβαινουν ποιανου ειναι η χωρα και τι παιζεται.....αυτα απο μενα δεν εχω κατι αλλο να πω σ αυτο το θεμα.....
εννοείτε τα παιδάκια δεν φταίνε σε τίποτα εγω είπα ακόμα και αυτοί υπάρχει κάποιος που να του δίνουν λεφτά και να πει όχι ;

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Όποια και να πάει να γεννήσει ή να νοσηλευτεί σε δημόσιο νοσοκομείο ανασφαλιστη, δε θα την κρατήσουν? Μόνο τις ξένες κρατάνε και δη τις Αλβανίδες?
Σπίτι δεν παίρνουν οι Έλληνες?
Επιδότηση ενοικίου δεν παίρνουν οι Έλληνες?
Νομίζω το πρόβλημα είναι ότι βλέπουμε τα πράγματα μονόπλευρα, ότι κάποιοι Έλληνες δεν παίρνουν χρήματα από το κράτος επειδή τα παιρνουν οι ξένοι στη θέση τους, αλλά ξεχνάμε όλους τους Έλληνες που παίρνουν επιδόματα και έχουν προνόμια! Πρέπει να θυμώσω δηλαδή επειδή έδωσαν επιδότηση ενοικίου στη γιαγιά με τα 500 ευρώ σύνταξη και όχι σε μένα? Αυτα τα δίνουν στους φτωχούς, και πώς να το κάνουμε, οι πιο πολλοί μετανάστες είναι φτωχοί. Δε δικαιούνται τίποτα δηλαδή? Μιλάω πάντα για όσους ζουν και εργάζονται νόμιμα στη Ελλάδα.

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ρηνούλα αν διαβάσεις το λινκ που έβαλα θα δεις ποιοι τα παίρνουν και με ποιους τρόπους.Όσο για το αν διώχνουν ανασφάλιστες δες αυτό :
http://www.grandesecreto.gr/?contentid=2888
Και όχι μόνο αυτό ξέρεις ότι κόβουν προνόμια από καρκινοπαθείς; ότι κόβουν λογοθεραπείες ; ότι κόβουν απο τους νεφροπαθείς; σκέψου αν δεν έδιναν όλα αυτά στους αλλοδαπούς ποιοι θα κέρδιζαν , και πάλι σου λέω δεν μπορώ να τα βάλω μαζί τους αφού τους α δίνουν κορόιδα είναι να μην τα πάρουν.

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:Ρηνούλα αν διαβάσεις το λινκ που έβαλα θα δεις ποιοι τα παίρνουν και με ποιους τρόπους.Όσο για το αν διώχνουν ανασφάλιστες δες αυτό :
http://www.grandesecreto.gr/?contentid=2888
Και όχι μόνο αυτό ξέρεις ότι κόβουν προνόμια από καρκινοπαθείς; ότι κόβουν λογοθεραπείες ; ότι κόβουν απο τους νεφροπαθείς; σκέψου αν δεν έδιναν όλα αυτά στους αλλοδαπούς ποιοι θα κέρδιζαν , και πάλι σου λέω δεν μπορώ να τα βάλω μαζί τους αφού τους α δίνουν κορόιδα είναι να μην τα πάρουν.

Ναι αλλά άμα μπεις σε αυτή τη λογική, αν έκοβαν και τα σπίτια από τις εργατικές κατοικίες που έδιναν στους Ελληνες δε θα χρειαζόταν τώρα να κόψουν από τους καρκινοπαθείς, άμα δεν έδιναν ΕΚΑΣ στους συνταξιούχους θα μπορούσαν να δώσουν στους άστεγους κτλ. Πάντα κάποιος παίρνει και κάποιος άλλος όχι. Αντί να λέμε να κόψουν από κάποιον και να δώσουν σε ένα άλλον, να απαιτήσουμε να ενισχύονται όλοι όσοι το έχουν ανάγκη, και να τα βάλουμε με όσους κατασπαταλούν το δημόσιο χρήμα. Αυτό φταίει που καποιοι χρειάζονται βοήθεια και δεν την έχουν.
όπως είδες το θέμα λύθηκε με τις κοπέλες που έδωιξαν κάποοι ανεγκέφαλοι λες και τα νοσοκομεία είναι δικά τους. Αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι στο Έλενα δέχονται ρωσίδες τσάμπα και όχι Ελληνίδες.

bell

bell
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Rinoula έγραψε:
Αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι στο Έλενα δέχονται ρωσίδες τσάμπα και όχι Ελληνίδες.

Κορίτσια ισχύει αυτό; Είναι αλήθεια; Shocked Shocked

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="litsakos"]
manoula_24xr έγραψε:
litsakos έγραψε:
manoula_24xr έγραψε:
litsakos έγραψε:
manoula_24xr έγραψε:
Kastallia έγραψε:Mανουλα απο τη Ροδο (παρενθεση φιλια στο αγαπημενο μου νησι ετσι;;Wink γιατι μας ενοχλει ενας ξενος να σηκωνει την ελληνικη σημαια;;;Για να το κανει,σημαινει οτι το θελει,δεν ειναι τιμη μας;;;Εχετε δει πώς μιλουν οι Ελληνες της Αμερικης για την Αμερικη;;;ΤΗ ΘΕΩΡΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΑ ΤΑ ΣΚΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣΕΙ ΣΤΗΝ ΥΦΗΛΙΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ,ΤΗΣ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΛΟΓΟ...ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΤΗς (σιγουρα οχι ολο,γιατι υπαρχουν και αυτοι που ζουν στο περιθωριο) ΝΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΟΥΝ ΣΑΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥΣ!Εμεις γιατι απο τη μια να τους χρησιμοποιουμε σαν φτηνο εργατικο δυναμικο (καλα τωρα ειμαστε και μεις στην ιδια αν οχι χειροτερη μοιρα) και απο την αλλη μην τυχον και δουμε ξενο παιδι να εχει αριστευσει και να θελει να σηκωσει το εθνικο μας λαβαρο στην παρελαση...για να συμμετεχει στην παρελαση σημαινει οτι το νιωθει και να σας πω κατι;;;Σιγουρα το εχει συζητησει με τους γονεις του και του εχουν συνειδητα δωσει τη συγκαταθεση να το κανει...τα δικα μας ουτε που ξερουν γιατι γινεται η παρελαση.
Εγω αν με ρωτησετε διαφωνω με το συστημα γενικως να δινεται η σημαια ως επαθλο,αλλα αυτο ειναι θεμα για αλλη συζητηση,ας μην το παω τωρα αλλου.Αλλα απο τη στιγμη που συμβαινει κατι τετοιο,γιατι μας ενοχλει τοσο δεν το καταλαβαινω.[/quote


Δν μενοχλει το γεγονος οτι θα σηκωσει τη σημαια ενα παιδι ξενο,δλδ δν μενοχλει το παιδι καθεαυτου,μενοχλει το οτι θα σηκωσει τη σημαια ημερα γορτης που γιορταζουμε την απελευθερωση κι ποσοι πεθαναν στον πολεμο για να μπορουμε να σηκωνουμε με καμαρι οι Ελληνες σε καθαρο ουρανο κι τους πολεμησαν για να μπορουν να γιορταζουν κ ανημερα της γιορτης να την σηκωνει καποιος ξενος,δν μαρεσει,εμενα προσωπικα.
Αλλα θα μαρεσε πολυ λογω αριστειων να βραβευτουν τα παιδια ανεξαρτητως εθνικοτητας,καποια στιγμη πχ,αλλα οχι τη συγκεκριμενη,ελπιζω να καταλαβες.

manoula_24xr εσυ εισαι Βραζιλιανα σωστα?Το παιδι σου πιστευεις οτι θα το αντιμετωπισουν ως Ελληνακι στην ζωη του ή ως "ξενο"? Δεν με απασχολει τοσο αν θα συμμετεχει στις εθνικες εκδηλωσεις,οκ αν εισαι απο αλλη χωρα δεμ ξερω σε τι εξυπηρετει το σηκωμα της σημαιας απο αλλοδαπο.Αλλα ειναι αλλοδαπος οποιος γεννηθηκε στην Ελλαδα/?




Eγω ειμαι κατα το ημιση βραζιλιανα,γεννηθηκα στην Βραζιλια απο βραζιλιανα μητερα κι απο Ελληνα πατερα,κι γυρισαμε στην Ελλαδα οταν ημουνα σχεδον ενος ετους,δν εζησα εκει,καθολου.

Η κορη μου γεννηθηκε απο Ελληνες γονεις που μεγαλωσανε νομιμα κι δικαιωματικα στην Ελλαδα,για ποιον λογο να την θεωρουνε ξενη?Κι ταυτοτητα εχει αποκτησει κ ιθαγενεια κι απολα,επειδη τα δικαιουται κι οχι επειδη προσπαθησε να τα αποκτησει,γτ ειναι ελληνιδα κι εχει ελληνικο ονομα κι επιθετο,δν το αποκτησε μετα που ηρθε γτ δν ηρθε απο καπου.Δν νομιζω οτι κολλαει καπου αυτο που ειπες με τη κορη μου.





Κολλαει στο οτι υπαρχουν ανεγκεφαλοι που θα πουν γιατι να μην μπει το δικο μου παιδι καπου που δεν εχει ξενο αιμα...Δεν ειναι η θεση μου αυτη ειναι εμφανες απο οσα εχω γραψει.Αλλα το εχω ακουσει να λεγεται για παιδακι με γαλλιδα γιαγια (ουτε καν αλβανιδα,βουλγαρα και λοιπη μπαναλιτε). Στο σχολειο που εργαζομουν απο δασκαλα του σχολειου. Επειδη διαβασα οσα εγραψες μου κανε εντυπωση ποσο ενθερμα υποστηριζεις αυτα που γραφεις.Καλα κανεις, μαλλον δεν σου ετυχε εσενα να σε σχολιασουν,θετικο αυτο για εμας.

Kastallia έγραψε:Λιτσα και Μανουλα 24...εχω ζησει και γω στη Ροδο και ειναι ενα νησι πραγματικα πολυπολιτισμικο χαρακτηρα.Αλλα...οπως και στην υπολοιπη Ελλαδα φανταζομαι,αλλιως αντιμετωπιζεται ο Σουηδος,Γερμανος,Αμερικανος,Αγγλος και τελειως αλλΙΩς ο Αλβανος,Βουλγαρος,Ρουμανος...για αυτο δεν εχει νιωσει ποτε της ετσι η κοπελα.Εχω αδικο Μανουλα,διαψευσε με αν σφαλλω...

black beauty έγραψε:ειχε πει ομως και η Ποπη πολυ παραπανω πως οι ανθρωποι απο αυτες τις χωρες δεν φερονται ετσι οπως φερονται οι υπολοιποι αλλοδαποι για αυτο και οι ιδιοι οι ελληνες τους δεχονται πιο ευχαριστα!


Διορθωσε με Ποπη αν εγραψα κατι λαθος!

Κασταλλια ξερω οτι δεν απευθυνοσουν σε μενα απλα επειδη το θυμαμαι το αναφερω!



Λιτσα μα η κορη μου ειναι ελληνιδα ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΟΝΕΙΣ κι οχι απο γονεις που ηρθαν για οποιονδηποτε λογο εδω κι στην πορεια απεκτησαν παιδια κτλ.Για ποιον λογο να δεχθει ρατσισμο κι να μην εχει καθαρο δικαιωμα να μπει σε καποιο σχολειο???Μεχρι στιγμης οχι γτ ο ενα ς γονιος καταγεταια κατα το ημιση απο καπου αλλου ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ ΕΛΛΗΝΙΔΑ κι μαλιστα κορη στρατιωτικου.Στο διαβατηριο της στην ληξιαρχικη πραξη γεννησης κι σε ολα τα χαρτια της γραφει:

(γεννηθη στην Βραζιλια,μονιμο κατοικο ροδου τα τελευταια 24μιση χρονια).ΓΕΝΝΗΘΗΣ ΣΤΗΝ ΡΟΔΟ ΚΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΡΟΔΟΥ.Καμια σχεση με το παιδι που οι γονεις του ηρθαν στα 30 στην ελλαδα για να δουλεψουν.





Επισης ειεναι κ αυτο που ειπε η μπλακ αρχικα ειχα πει στις πρωτες απαντησεις μου οτι αλλιως φερονται καποιοι απο καποιες χωρες κι αλλιως αλλοι...Κι γιαυτο υπαρχει αυτος ο διααχωρισμος κι ο ρατσισμος προς τις βαλκανικες χωρες γτ οι ιδιοι το προκαλουν!

Τωρα οσον αφορα το νησι,εδω επειδη ειναι τουριστικο μερος οπως ειπε η Κασταλια,ερχονται για δουλεια απο ολη την υφηλιο,κι επικρατει ενας χαμος.

Μανουλα μην γραφεις τα στοιχεια σου ρε συ! Και μην το κανεις για μενα δεν χρειαζεται αν αποδειξεις σε κανεναν αν εισαι η οχι Ελληνιδα,εισαι!!!Σε καμια περιπτωση δεν θα χαρακτηριζα το παιδακι σου μη Ελληνα!Ουδεποτε δεν το εκανα για κανενα παιδακι που εχει εστω και 1/10 καταγωγη απο αλλη χωρα δεν θα εστεκε κιολας να το κανω.
Αν σε εθιξα με συγχωρεις δεν ειχα αυτη την προθεση, σε υπεδειξα γιατι ειδα ποσο ενθερμη εισαι στο θεμα της σημαιας κ αναλογο θεμα εχω πετυχει οπως σου εγραψα σε σχολειο με παιδακι που ειχε γιαγια Γαλλιδα και γονεις Ελληνες. Λεω οτι ειναι κ θεμα τυχης αν καποιος θελει να μιλησει για καθαροτητα της φυλης και να διεκδικει με αυτο το επιχειρημα κατι ,θα το κανει ανεξαρτητα απο το αν γραφει ελληνας η ταυτοτητα.Κ μονο απο καποιον συγγενη ξενο που μπορει να εχεις. Αυτο ηθελα να πω.Ισως δεν εκφραστηκα ξεκαθαρα. Εγω αυτο το λεω ρατσισμο. Ελπιζω να εγινα κατανοητη.

Στρατιωτικο ξαδερφο εχω στην Ροδο Smile μπορει κ να γνωριζεστε!



Ναι το καταλαβα τι εννοεεις,ισως τα κεφαλαια φανηκαν σαν να θυμωσα,απλα τα ςεγραψα για να σου δειξω τι εννοουσα οταν λεω οτι με ενοχλει το να σηκωσει τη σημαια το τελειως αλλοδαπο παιδι,κι οτι η κορη μου εχει καθαρα ελληνικο αιμα.
Φυσικα οπως ειπες δν χρωσταω σε κανεναν να αποδειξω αν ειμαι η οχι ελληνιδα,ξερω εγω αν ειμαι η οχι,σωστα τα λες.Οσο για τα στοιχεια θα τα σβησω,εχεις δικιο.

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ειλικρινά προσπαθώ να κρατήσω την ψυχραιμία μου με νύχια και με δόντια!τι θα πει ελληνικό αίμα και τι θα πει η ελλάδα ανοίκει στους έλληνες?τυχαία γεννηθήκαμε όπως και οι άλλοι τυχαία γεννήθηκαν σε χώρες που μια ζωή θα ζούνε άσχημα. το θέμα δεν είναι εθνικό αλλά ταξικό. όσο υπάρχουν πλούσιοι και συμφέροντα άλλο τόσο θα υπάρχουν φτωχοί και μετανάστες. καλώς ή κακώς τα συμφέροντά μας έιναι τα ίδια μ'αυτά των μεταναστών και με κάθε άνθρωπο που παλεύει για την επιβίωσή του κι όχι με κάθε έλληνα που θυσαυρίζει στην πλάτη τη δική μας και του κάθε ξένου!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bell έγραψε:
Rinoula έγραψε:
Αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι στο Έλενα δέχονται ρωσίδες τσάμπα και όχι Ελληνίδες.

Κορίτσια ισχύει αυτό; Είναι αλήθεια; Shocked Shocked

.....λοιπον,οταν εκανα εισαγωγη για την καισαρικη στο Ελενα,μαζι με εμενα εμπαιναν και αλλες ,και ξενες. Τους συζυγους μας τους ενημερωσε ο νοσηλευτης που μας πηγαινε μεσα στην αιθουσα προετοιμασιας οτι πρεπει να πανε στο γραφειο διπλα να δωσουν τον φακελο με τις εξετασεις μας,να δηλωσουν το δωματιο που επιθυμουν και την ασφαλιση που εχουμε και αναλογα με αυτην θα πληρωναμε τα εξοδα. Δεν ειπε σε καμια Ρωσιδα,Αλβανιδα,Ινδη οτι εσεις κοριτσια "κερασμενα ολα". Οι ανασφαλιστες πληρωνουν. Οι απορες που εχουν βιβλιαριο αποριας που εχει εκδοσει το Ελληνικο κρατος εχουν την καλυψη που τους αναλογει.

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το θεμα ειναι οτι οι περισσοτεροι δηλωνουν αποροι ενω τελικα δεν ειναι .

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
stella7778 έγραψε:rentiab

αρχισα το 1996, μετα την τριτη λυκειου, εχεις δικιο εβαλα ενα χρονο παραπανω......λοιπον απο το 96 ως το 2004 τα χρονια προυπηρεσιας ηταν 8 και οχι 9 ....σορρυ

παντως σε λιγο καιρο [color=red]ολοι ισα κι ομοια θα ειμαστε...
..αν δεν ειμαστε ηδη δηλαδη........το σιγουρο εινι οτι δε φταινε αυτοι , κι αυτοι ταλαιπωροι ειναι τις πιο πολλες φορες....εμεις οταν ακουμε στη γερμανια δινουν επιδομα για καθε παιδι, καλους μισθους, καλο επιδομα ανεργιας, δωρεαν υγεια οντως, δωρεαν παιδεια οντως, δε λεμε αχ να ζουσαμε εκει??? ε κι αυτοι για καλυτερα ερχονται εδω.....


μα όλοι οι άνθρωποι είμαστε ίσα και όμοια!!!!!! ή μήπως όχι;

βανια έγραψε:
andith έγραψε:
Τελευταια ακομα περιμενω απαντηση για το που ευνοουνται οι αλλοδαποι,που να στεκουν ομως,οχι μου ειπε ο ξαδερφος της ξαδερφης οτι αυτο ισχυει!

το τη παίρνουν σπίτι τι είναι;
το τη δεν πληρώνουν στα νοσοκομεία ;
το ότι οι αθίγγανοι παίρνουν ένα επίδομα αν στείλουν τα παιδιά τους σχολείο πάλι τι είναι;
το τη έχουν επιδότηση ενοικίου ;
εγώ δε θα αναφέρω ότι μπαίνουν στα πανεπιστήμια χωρίς εξετάσεις αυτό ισχύει και για Έλληνες που είναι σε άλλες χώρες
Δεν ξέρω αν στην Κύπρο παίρνουν αλλά εδώ δίνουν 180 εκατομμύρια το χρόνο , αν το ψάξεις θα δεις είναι στοιχεία που τα έβγαλαν στη βουλή .
Και δεν μπορώ να σκεφτώ ότι ο άντρας μου είναι άνεργος και πληρώνουμε κανονικά χαράτσι της ΔΕΗ αλλά οι αλλοδαποί με 1002 δικαιολογίες την γλιτώνουν

μα δεν ευνοούνται. τα δικαιούνται. έχουν πληρώσει φόρους και εισφορές όπως κάθε άλλος νόμιμος πολίτης.
ρώτησα και παραπάνω αλλά απάντηση δεν πήρα. οι εισφορές του αλλοδαπού στο ΙΚΑ πληρώθηκαν με λιγότερο κόπο από ότι οι εισφορές ενός έλληνα;



Rinoula έγραψε:Όποια και να πάει να γεννήσει ή να νοσηλευτεί σε δημόσιο νοσοκομείο ανασφαλιστη, δε θα την κρατήσουν? Μόνο τις ξένες κρατάνε και δη τις Αλβανίδες?
Σπίτι δεν παίρνουν οι Έλληνες?
Επιδότηση ενοικίου δεν παίρνουν οι Έλληνες?
Νομίζω το πρόβλημα είναι ότι βλέπουμε τα πράγματα μονόπλευρα, ότι κάποιοι Έλληνες δεν παίρνουν χρήματα από το κράτος επειδή τα παιρνουν οι ξένοι στη θέση τους, αλλά ξεχνάμε όλους τους Έλληνες που παίρνουν επιδόματα και έχουν προνόμια! Πρέπει να θυμώσω δηλαδή επειδή έδωσαν επιδότηση ενοικίου στη γιαγιά με τα 500 ευρώ σύνταξη και όχι σε μένα? Αυτα τα δίνουν στους φτωχούς, και πώς να το κάνουμε, οι πιο πολλοί μετανάστες είναι φτωχοί. Δε δικαιούνται τίποτα δηλαδή? Μιλάω πάντα για όσους ζουν και εργάζονται νόμιμα στη Ελλάδα.

για άλλη μια φορά συμφωνώ με τη Ρινούλα!
ωραία τα λες



arkoudaki έγραψε:Ειλικρινά προσπαθώ να κρατήσω την ψυχραιμία μου με νύχια και με δόντια!τι θα πει ελληνικό αίμα και τι θα πει η ελλάδα ανοίκει στους έλληνες?τυχαία γεννηθήκαμε όπως και οι άλλοι τυχαία γεννήθηκαν σε χώρες που μια ζωή θα ζούνε άσχημα. το θέμα δεν είναι εθνικό αλλά ταξικό. όσο υπάρχουν πλούσιοι και συμφέροντα άλλο τόσο θα υπάρχουν φτωχοί και μετανάστες. καλώς ή κακώς τα συμφέροντά μας έιναι τα ίδια μ'αυτά των μεταναστών και με κάθε άνθρωπο που παλεύει για την επιβίωσή του κι όχι με κάθε έλληνα που θυσαυρίζει στην πλάτη τη δική μας και του κάθε ξένου!


Respect Respect Respect

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:
stella7778 έγραψε:[quote="florentiab

αρχισα το 1996, μετα την τριτη λυκειου, εχεις δικιο εβαλα ενα χρονο παραπανω......λοιπον απο το 96 ως το 2004 τα χρονια προυπηρεσιας ηταν 8 και οχι 9 ....σορρυ

παντως σε λιγο καιρο ολοι ισα κι ομοια θα ειμαστε.....αν δεν ειμαστε ηδη δηλαδη........το σιγουρο εινι οτι δε φταινε αυτοι , κι αυτοι ταλαιπωροι ειναι τις πιο πολλες φορες....εμεις οταν ακουμε στη γερμανια δινουν επιδομα για καθε παιδι, καλους μισθους, καλο επιδομα ανεργιας, δωρεαν υγεια οντως, δωρεαν παιδεια οντως, δε λεμε αχ να ζουσαμε εκει??? ε κι αυτοι για καλυτερα ερχονται εδω.....
το καλό μισθοί είναι σχετικοί :1500 ευρω σαν ζευγάρι και οι δυο μαζί δεν το θεωρώ καλό μισθό όταν θα δουλεύεις 10 ώρες (έχεις βέβαια στέγη )(αυτό σε ελληνικό εστιατόριο) και το επίδομα των παιδιών είναι 185 ευρώ το μήνα ναι αυτό είναι καλό αλλά μην νομίζετε ότι οι Γερμανοί δεν έχουν σκεφτεί πόσο κερδίζουν

Εχουνε κανει περικοπες στην Γερμανια και θα κανουν κι αλλες. Δεν τα δινουν ετσι τα οποια επιδοματα, και ο ελεγχος ειναι αυστηρος μεχρι και τα τσιγαρα σου μετρουν που λεει ο λογος (αυτο ειναι αληθεια),για να παρεις επιδομα πρεπει να μαζεψεις πολυ χαρτομανι,να αποδειξεις τα παντα.Οτι ειχαν κρατος Προνοιας ειχαν, αλλα οτι εχουν πολλα προβληματα και εκει εχουν.Οπως εγραψε και η koukida τοσες φορες δεν ειναι μονο δικο μας το προβλημα,η υφεση ειναι παγκοσμια. Αλλο αν η Αμερικη που εχει το μεγαλυτερο χρεος δεν ειναι στην θεση που ειναι η Ελλαδα αυτη την στιγμη...

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
grammatiki έγραψε:το θεμα ειναι οτι οι περισσοτεροι δηλωνουν αποροι ενω τελικα δεν ειναι .

Επειδη θα εσκαγα Laughing Laughing ρωτησα εναν φιλο μου γιατρο τωρα για το αν οι μεταναστες μπαινουν δωρεαν στα νοσοκομεια ή αν εχουν αλλα προνομια.Μου ειπε οχι. Πληρωνουν ολοι αν ειναι ανασφαλιστοι,ξενοι κ Ελληνες. Κια οχι οι Ρωσιδες δεν μπαινουν τσαμπα!Εκτος αν ειναι καλλονες Laughing

Οτι την κοπανανε χωρις να πληρωσουν καποιοι Ελληνες και μη,ναι και αντε βρες τους...

Για το βιβλιαριο αποριας αν βγαινει παρανομα δεν γνωριζω,και αν οντως βγαινει τοτε καποιο κυκλωμα υπαλληλων το βγαζει..

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
βανια έγραψε:
το τη παίρνουν σπίτι τι είναι;
το τη δεν πληρώνουν στα νοσοκομεία ;
το ότι οι αθίγγανοι παίρνουν ένα επίδομα αν στείλουν τα παιδιά τους σχολείο πάλι τι είναι;
το τη έχουν επιδότηση ενοικίου ;
εγώ δε θα αναφέρω ότι μπαίνουν στα πανεπιστήμια χωρίς εξετάσεις αυτό ισχύει και για Έλληνες που είναι σε άλλες χώρες
Δεν ξέρω αν στην Κύπρο παίρνουν αλλά εδώ δίνουν 180 εκατομμύρια το χρόνο , αν το ψάξεις θα δεις είναι στοιχεία που τα έβγαλαν στη βουλή .
Και δεν μπορώ να σκεφτώ ότι ο άντρας μου είναι άνεργος και πληρώνουμε κανονικά χαράτσι της ΔΕΗ αλλά οι αλλοδαποί με 1002 δικαιολογίες την γλιτώνουν
Γιατι το λες αυτο? Δεν δινουν σπίτια σε εργατικές κατοικιες σε ελληνικές οικογένειες με χαμηλότερο εισόδημα?? Εγω που μενω πχ σε ενοικιο να επαναστατησω???
Γενικα, πολλά απο τα προνομια που αναφερεις αφορουν τους παλιννοστουντες, οχι τους οικονομικούς μετανάστες. Εχουν διαφορά οι έννοιες των παλλινοστουντων, των προσφύγων, των οικονομικων μεταναστών και των λαθρομεταναστών.
Τέλος, οι μονοι αλλοδαποι που ξέρω που εξαιρουνται του χαρατσίου ειναι αυτοι που δεν εχουν ρευμα στο σπίτι τους και που ειναι με πετρογκάζ και γκαζόλαμπες.
Το οποίο χαρατσι της ΔΕΗ (το οποίο δεν μας το επέβαλλαν οι αλλοδαποί, αλλά ειπαμε άλλο θέμα αυτο), μπορεις να αντισταθεις στην πληρωμή του. Αλλά αυτο απαιτει το να ψάξεις και να μάθεις. Απαιτει κοινωνική ευαισθησία και την έννοια της ομάδας και της κοινωνικής αλληλεγγύης, ανεξαρτήτως εθνικότητας. Οποτε μάλλον ξέχνα το.

Καληνυχτα σας.

εσύ τα λες Νένα μου- εσύ τα ακούς... Wink

arkoudaki έγραψε:Ειλικρινά προσπαθώ να κρατήσω την ψυχραιμία μου με νύχια και με δόντια!τι θα πει ελληνικό αίμα και τι θα πει η ελλάδα ανοίκει στους έλληνες?τυχαία γεννηθήκαμε όπως και οι άλλοι τυχαία γεννήθηκαν σε χώρες που μια ζωή θα ζούνε άσχημα. το θέμα δεν είναι εθνικό αλλά ταξικό. όσο υπάρχουν πλούσιοι και συμφέροντα άλλο τόσο θα υπάρχουν φτωχοί και μετανάστες. καλώς ή κακώς τα συμφέροντά μας έιναι τα ίδια μ'αυτά των μεταναστών και με κάθε άνθρωπο που παλεύει για την επιβίωσή του κι όχι με κάθε έλληνα που θυσαυρίζει στην πλάτη τη δική μας και του κάθε ξένου!

συμφωνώ βρε αρκουδάκι!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το επιδομα για το σχολειο που παιρνουν οι Αθιγγανοι το παιρνουν ως κινητρο για να στειλουν στο σχολειο τα παιδια τους...το οτι με το που συμπληρωθουν οι υποχρεωτικες παρουσιες για να παρουν το επιδομα σταματουν τα παιδια απο το σχολειο....εκει πρεπει να παρεμβει το κρατος, ολα τα παιδια εχουν δικαιωμα στην δημοσια παιδεια,και πρεπει αν προστατευσουμε αυτο τους το δικαιωμα.
Κια σαφως δεν αφορα σε ολους τους Αθιγγανους, δεν τα βγαζουν στα φαναρια τα παιδια τους ολοι. Ας δειξουμε λιγη ευαισθησια,μανες ειμαστε...ντροπη πια!

andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
βανια έγραψε:
andith έγραψε:
grammatiki έγραψε:δε θεωρω τον εαυτο μου ρατσιστρια αλλα δεν ακουσα ποτε ελληνες μεταναστες ειτε σε γερμανια ειτε οπουδηποτε αλλου να σφαζουν για μια τυροπιττα ή να γαζωνουν τον αλλον για να παρουν την εισπραξη απο ενα ψιλικατζιδικο.το πραγμα εχει ξεφυγει εντελως πλεον στην ελλαδα και σε αυτο βεβαια φταινε και οι περιφημοι πολιτικοι μας που ανοιξαν τα συνορα οποτε μπηκε καθε καρυδιας καρυδι στην χωρα μας.και σε αλλες χωρες υπαρχουν μεταναστες αλλα με χαρτια .εδω πλεον ουτε ξερουμε τι αριθμο μεταναστων εχουμε ουτε τιποτα.εκτος αυτου οπως ειπαν και παραπανω καποιες κοπελες εχουν ελευθερο στα περισσοτερα.πανε και γεννανε τσαμπα δεν πληρωνουν φορους δεν πληρωνουν τιποτα.αρα λοιπον μηπως πλεον εμεις οι ελληνες ειμαστε μειονοτητα στην ιδια μας την χωρα;


αυτη τη φραση θα ηθελα να σχολιασω,ποιος σας εχει πει οτι δεν πληρωνουν φορους?εγω που δουλευα με αλλοδαπους αν δεν συμπληρωναν συγκεκριμενο αριθμο ενσυμων,πληρωναν προστιμο ή επρεπε να φυγουν αφου προφανως ειναι οικονομικοι μεταναστες,και εκαναν και φορολογικες δηλωσεις και αναλογα ή επερναν επιστροφη φορου ή οχι,τωρα αν μιλατε για λαθρομεταναστες ειναι αλλο θεμα και παλι φταιει το κρατος που δεν εχει το καταλληλο μηχανισμο.
Να προσθεσω και κατι τελευταιο,μενω Κυπρο και ζουν εδω παρα πολλοι αλλοδαποι,η εκληματικοτητα ειναι ελαχιστη,αρα και παλι καταληγω στο αναλογα με τις συνθηκες ο ανθρωπος γινεται καλος ή κακος ανεξαρτητου χωρας προελευσης.
Κατι αλλο που δεν μπορω να καταλαβω που λετε ειναι πως ξερετε τι κανουν οι Ελληνες σε αλλες χωρες?ακουτε καθημερινα ειδησεις των αλλων χωρων?
Τελευταια ακομα περιμενω απαντηση για το που ευνοουνται οι αλλοδαποι,που να στεκουν ομως,οχι μου ειπε ο ξαδερφος της ξαδερφης οτι αυτο ισχυει!
το τη παίρνουν σπίτι τι είναι;
το τη δεν πληρώνουν στα νοσοκομεία ;
το ότι οι αθίγγανοι παίρνουν ένα επίδομα αν στείλουν τα παιδιά τους σχολείο πάλι τι είναι;
το τη έχουν επιδότηση ενοικίου ;
εγώ δε θα αναφέρω ότι μπαίνουν στα πανεπιστήμια χωρίς εξετάσεις αυτό ισχύει και για Έλληνες που είναι σε άλλες χώρες
Δεν ξέρω αν στην Κύπρο παίρνουν αλλά εδώ δίνουν 180 εκατομμύρια το χρόνο , αν το ψάξεις θα δεις είναι στοιχεία που τα έβγαλαν στη βουλή .
Και δεν μπορώ να σκεφτώ ότι ο άντρας μου είναι άνεργος και πληρώνουμε κανονικά χαράτσι της ΔΕΗ αλλά οι αλλοδαποί με 1002 δικαιολογίες την γλιτώνουν


Ο ρατσισμός είναι το δόγμα που αναπτύσσεται με σύνδεσμο συγκεκριμένα γνωρίσματα "traits", όπως π.χ. εθνικά, θρησκευτικά, πολιτιστικά κ.λπ., προκειμένου να αναγάγει μια ομάδα αντίστοιχα (κοινωνική, φυλετική, θρησκευτική), ως υπέρτερη άλλων. Το πιο συνηθισμένο είδος ρατσισμού, και αυτό που έχει δώσει την αρχική ονομασία στην λέξη (εκ της ιταλικής ("ράτσα") razza = φυλή), είναι ο φυλετικός ρατσισμός.

Οι φυλετικοί ρατσιστές πιστεύουν σε βιολογικές διαφορές μεταξύ των φυλών, βάσει των οποίων και προσδιορίζουν αυτές σε ανώτερες και κατώτερες. Έτσι, με την θεωρία αυτή υποστηρίζουν ότι η φυλή με συγκεκριμένα (ανώτερα) εξωτερικά ή ανθρωπολογικά χαρακτηριστικά, έχει το δικαίωμα να θεωρεί εαυτόν της ανώτερη από τις άλλες.


Είτε σας αρέσει είτε όχι, άρα σύμφωνα με αύτα που λέτε,ολοι οι Έλληνες θα έπρεπε να παίρνουν επιδόματα επειδή είναι Έλληνες άρα ανώτεροι από τους μετανάστες,να τα πάρουν οοοολλλλλααααααα οι Έλληνες και να μην δίνουν τίποτα σε κανέναν άλλο,το να κάνουν ψευδείς δηλώσεις οι Ελληνες ειναί εντάξει,γιατί τι να κάνουμε μωρέ,δεν μπορούμε να τους διώξουμε απο τη χώρα!το να προδίδεις τη χώρα σου είνα οκ,γιατί είναι δικιά σου,ενώ το να το κάνει ένας μετανάστης είναι κατακριτέο απλά και μόνο επειδή δεν είναι η χώρα του και πρέπει να τη σεβαστεί. Ας σεβαστούν οι Έλληνες πρωτά και μετα οι υπόλοιποι θα πω έγω!!!! και σας ευχομαι να μη χρειαστεί ποτέ να μεταναστεύσετε και να μην έχετε κάνενα δικαίωμα στη χώρα που πάτε.
Ράτσισμος ειναι όλα αυτά που γράφετα είτε σας αρέσει είτε οχι.

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ράτσισμος ειναι όλα αυτά που γράφετα είτε σας αρέσει είτε οχι.[/quote]

ακριβώς αυτό. είτε φοαβόαστε τη λέξη και τον χαρακτηρισμό έτσι είναι τα πράγματα. από τη στιγμή που κρίνουμε βάσει εθνικότητας έχουμε πέσει στην παγίδα του ρατσισμού

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:Το επιδομα για το σχολειο που παιρνουν οι Αθιγγανοι το παιρνουν ως κινητρο για να στειλουν στο σχολειο τα παιδια τους...το οτι με το που συμπληρωθουν οι υποχρεωτικες παρουσιες για να παρουν το επιδομα σταματουν τα παιδια απο το σχολειο....εκει πρεπει να παρεμβει το κρατος, ολα τα παιδια εχουν δικαιωμα στην δημοσια παιδεια,και πρεπει αν προστατευσουμε αυτο τους το δικαιωμα.
Κια σαφως δεν αφορα σε ολους τους Αθιγγανους, δεν τα βγαζουν στα φαναρια τα παιδια τους ολοι. Ας δειξουμε λιγη ευαισθησια,μανες ειμαστε...ντροπη πια!


συμφωνώ μαζί σου. ειδικά για το τελευταίο θα ήθελα να πω οτι πάρα πολλοί αθίγγανοι ζουν αξιοπρεπέστατα και φυσικά δεν βγάζουν τα παιδιά τους στα φανάρια.
να προσέχουμε λίγο τι λέμε γιατί υπάρχουν και αναμεσά μας τέτοιες μανούλες

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 23 από 29]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 29  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις